Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының 2014 жылғы 12 мамырдағы № 171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 маусымда № 9504 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 63 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 17.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3-тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында кадр резервін қалыптастыру қағидалары;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерінің дербес деректері бар жеке істерін жүргізу қағидалары;
3) Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру қағидалары;
4) Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру үшін материалдарды ресімдеу мәселелері жөніндегі нұсқаулық;
5) Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану қағидалары;
6) Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары;
7) Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында тәртіптік комиссияны құру және жұмыс жасау қағидалары;
8) Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне демалыстар беру жөніндегі нұсқаулық;
9) Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қаржы полициясы органдарының қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) (бұдан әрі - Агенттік) Кадрлар басқармасы осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

Некоторые вопросы прохождения службы в органах финансовой полиции Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) от 12 мая 2014 года № 171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2014 года № 9504. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17 февраля 2021 года № 63.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17.02.2021 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", руководствуясь подпунктом 5) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила формирования кадрового резерва в органах финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила присвоения специальных званий в органах финансовой полиции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Инструкцию по вопросам оформления материалов для присвоения специальных званий в органах финансовой полиции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила применения поощрения к сотрудникам органов финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Инструкцию о предоставлении отпусков сотрудникам органов финансовой полиции Республики Казахстан, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении органов финансовой полиции, согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Управлению кадров Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының
2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында
кадр резервін қалыптастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында кадр резервін қалыптастыру туралы осы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және жоғары тұрған лауазымға кадр резервін қалыптастыру тәртібін белгілейді.
2. Кадр резерві қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі - ҚПО) кадр құрамын қалыптастыру және ҚПО-дағы қызметтердің лауазымдарын жасақтауды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
3. Қызметкерлердің кадр резервінде тұру мерзімі үш жылдан аспауы тиіс. Кадр резервіне есепке алынған, бірақ кадр резервінде тұру кезеңінде олар үшін жоспарланған лауазымдарға тағайындалмаған тұлғалар кадр резервіне жалпы негіздерде жаңадан есепке алынуы мүмкін.
4. Бос басшы лауазымы ҚПО кадр резервінде тұрған тұлғамен алмастырылады. Кадр резервінде тұрған қызметкер ұсынылған лауазымнан бас тартқан жағдайда, бос лауазымға аттестаттау нәтижелері немесе кадрларды іріктеу бойынша басқа қызметкер орналастырылады.
2. Кадр резервін қалыптастыру
5. Кадр резерві ҚПО және жоғары тұрған органдардың номенклатурасы лауазымдарына орналастыру қажеттілігін ескере отырып, орналастыруға жататын әрбір лауазымға кемінде екі үміткердің есебінен әрбір ҚПО құрылады.
6. Кадр резервін қалыптастыру көздері:
1) Агенттіктің департаменттері мен дербес басқармалары, аумақтық органдары және олардың құрылымдық бөлімшелері бастықтарының ұсыныстары бойынша қызметтік міндеттерін орындауында немесе арнайы тапсырмаларды орындауында ұйымдастырушылық қабілеттілікті білдірген кадр резервіне есепке алуға ұсынылған қызметкерлер;
2) басшы құрамдағы тұлғаларды аттестаттау нәтижелері бойынша кадр резервіне есепке алуға ұсынылған қызметкерлер.
7. Кадр резервіне есепке алу үшін үміткерлерді іріктеу қызметкерлердің жеке және іскерлік қасиеттерін, қызметін зерделеу және бағалау, сондай-ақ аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Кадр резервіне есепке алу үшін үміткерлерді іріктеу кезінде мыналар ескеріледі:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Р. Тусупбеков
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)
от 12 мая 2014 года № 171
Правила
формирования кадрового резерва в органах финансовой полиции
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования кадрового резерва в органах финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют порядок формирования кадрового резерва на вышестоящие должности.
2. Кадровый резерв создается в целях формирования кадрового состава органов финансовой полиции (далее – ОФП) и обеспечения комплектования должностей службы в ОФП.
3. Срок пребывания сотрудников в кадровом резерве не должен превышать три года. Лица, зачисленные в кадровый резерв, но не назначенные в период пребывания в кадровом резерве на планируемые для них должности, могут вновь зачисляться в кадровый резерв на общих основаниях.
4. Вакантная руководящая должность замещается лицом, состоящим в кадровом резерве ОФП. При отказе сотрудника, состоящего в кадровом резерве, от предложенной должности, она замещается другим сотрудником по результатам аттестации или по отбору кадров.
2. Формирование кадрового резерва
5. Кадровый резерв формируется в каждом ОФП с учетом потребности в замещении должностей, как номенклатуры ОФП, так и вышестоящих органов, из расчета не менее двух кандидатур на каждую должность, подлежащую замещению.
6. Источниками формирования кадрового резерва являются:
1) сотрудники, рекомендованные для зачисления в кадровый резерв по предложениям начальников департаментов и самостоятельных управлений Агентства, территориальных органов и их структурных подразделений, проявивших организаторские способности при исполнении служебных обязанностей либо при выполнении специальных заданий.
2) сотрудники, рекомендованные для зачисления в кадровый резерв по результатам аттестации лиц начальствующего состава.
7. Отбор кандидатов для зачисления в кадровый резерв осуществляется на основе изучения и оценки личных и деловых качеств сотрудников, результатов их служебной деятельности, а также решения аттестационной комиссии.
При отборе кандидатов для зачисления в кадровый резерв учитывается следующее:

1) ұсынылып отырған лауазымға орналастыруға көзделген мамандықтар мен біліктілік талаптары бойынша қызметкер білімінің сәйкестігі;
2) ұсынылып отырған қызмет түрі бойынша тиісті кәсіптік даярлығының және жұмыс тәжірибесінің бар болуы;
3) тиісті басшылар санаттарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі;
4) денсаулық жағдайы;
5) кәсіптік қайта даярлау және біліктілігін арттыру нәтижелері.
8. Кадр резервіне үміткерлерді сапалы іріктеу және есепке алу мүмкіндігі туралы ұсынымдық қорытынды дайындау мақсатында кадр резервіне есепке қою жөніндегі комиссия құрылады.
9. Кадр резервіне есепке алу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - комиссия) құрамы Агенттік Төрағасының, аумақтық қаржы полициясы органдары бастықтарының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия төрағасы мен оның мүшелерінің лауазымдары кадр резервіне енгізілетін қызметкерлердің лауазымдарымен тең немесе олардан жоғары болуы керек.
10. Комиссия отырысы әр жыл сайын қаңтар айында өткізіледі, сонымен қатар отырыс резервте тұрғандардың материалдарының келіп түсуіне қарай басқа мерзімдерде де өткізіледі.
11. Кадр бөлімшесі кадр резервіне есепке алу үшін үміткерлердің келіп түскен материалдарын біліктілік талаптарына сәйкестігін қарап, оларды қаржы полициясы органның қызметтерімен және басшыларымен келісіп, жиналған материалдарды отырыстың өткізілуіне дейін кемінде үш күн бұрын мерзімде оны комиссияға қарау үшін жібереді.
12. Отырыс қорытындысы бойынша комиссия қаржы полициясы органдарының кадр резервіне қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Комиссия шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелерінің көпшілік дауыстары оған берілген жағдайда қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының берген дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның кадр резервіне қабылдау туралы шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелерінің және хатшының қолы қойылған хаттамамен ресімделеді.
13. Тұлғаларды кадр резервіне қабылдау осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысандағы тізімге қосу арқылы жүргізіледі. Резервке есепке алынған қызметкерлердің тізімдерін құру және жүйелендіру кадр бөлімшелеріне жүктеледі. Лауазымдардың тиісті санаттары бойынша кадр резервіне есепке алынатын үміткерлердің тізімдері ҚПО-ның бірінші басшыларымен бекітіледі.
14. Егер лауазымын жоғарылату тұрғылықты орнын ауыстыруды болжайтын болса, онда үміткердің және оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы есепке алына отырып, тиісті өңірде тұру мүмкіндігі ескеріледі.

1) соответствие имеющегося у сотрудника образования по специальностям и квалификационным требованиям, предусмотренным к замещению предлагаемой должности;
2) наличие соответствующей профессиональной подготовки и опыта работы по предлагаемому виду деятельности;
3) знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность категорий соответствующих руководителей;
4) состояние здоровья;
5) результаты профессиональной переподготовки и повышения квалификации.
8. В целях качественного отбора и подготовки рекомендательного вывода о возможности зачисления кандидатов в кадровый резерв создается комиссия по зачислению в кадровый резерв.
9. Состав Комиссии по зачислению в кадровый резерв (далее – комиссия) утверждается приказом Председателя Агентства, начальников территориальных органов финансовой полиции.
Председатель комиссии и ее члены должны занимать такую же или более высокую должность, чем сотрудники, подлежащие включению в кадровый резерв.
10. Заседания комиссии проводятся в январе каждого года, вместе с тем, заседание проводится и в другие сроки, по мере поступления материалов резервистов.
11. Кадровое подразделение, рассмотрев поступившие материалы кандидатов для зачисления в кадровый резерв на соответствие квалификационным требованиям, согласовав их со службами и руководством органа финансовой полиции, направляет их для рассмотрения на комиссию, в срок не менее чем за три календарных дня до проведения заседания.
12. По итогам заседания комиссия принимает решение о зачислении в кадровый резерв органа финансовой полиции или об отказе в зачислении.
Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
Решение комиссии по зачислению в кадровый резерв оформляется протоколом, который подписывается всеми членами комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
13. Сотрудники, зачисленные в кадровый резерв, вносятся в список лиц начальствующего состава, зачисленных в кадровый резерв по форме согласно приложению к настоящим Правилам. Составление и систематизация списков сотрудников, зачисленных в резерв, возлагается на кадровые подразделения. Списки кандидатов для зачисления в кадровый резерв по соответствующим категориям должностей утверждаются первыми руководителями ОФП.
14. Если выдвижение предполагает перемену места жительства, то учитывается возможность проживания в соответствующем регионе кандидата и членов его семьи с учетом состояния здоровья.

15. ҚПО бастықтары кадр бөлімшелерімен бірлесе отырып, резервте тұрған тұлғалардың іскерлік және моральдық қасиеттерін терең зерделеу, кәсіби шеберлігін арттыру және ұйымдастырушылық дағдыларын жетілдіру бойынша іс-шараларды іске асырады.
Осы мақсатта кадр резервінде тұрған тұлғалар:
1) жоғары оқу орындарынан кейінгі бағдарламалар бойынша оқуға жіберіледі;
2) ҚПО жоғары тұрған құрамдағы лауазымдарда тағылымдамадан өтеді;
3) жедел жаттығуларға, оқу-әдістемелік жиындарға, ғылыми-тәжірибелік конференцияларға қатысады;
4) қаржы полициясы органдарының қызметін тексеру және оларға жұмысты ұйымдастыруда көмек көрсету үшін бригада басшылығында немесе бригадалар құрамында қызметтік іссапарларға жіберіледі;
5) қаржы полициясы органдарының қызметіне кешенді инспекторлық тексерістерді жүргізу үшін бригадалар құрамына енгізіледі;
6) қылмыстарды ашуды және тергеуді ұйымдастыруға, құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмысқа қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды өткізуге тартылады;
7) орындалуы қызметкерді жоғарылату болжанып отырған лауазыммен байланысты тапсырмаларды алады, сондай-ақ бастықтардың еңбек демалысы, іссапарлары, науқастануы кезінде олардың міндетін атқарады (штаттық орынбасарлары болмаған жағдайда);
8) нормативтік актілердің жобаларын, басқарушылық шешімдерді әзірлеуге, алқа мәжілісінде, жедел кеңестерде қаралатын мәселелерді дайындауға, хаттарды, арыздар мен шағымдарды шешуге тартылады;
9) біржолғы тапсырмаларды (қылмысқа қарсы күрестің жай-күйін талдау және қоғамдық тәртіпті сақтау, бұйрықтардың, алқа мәжілістері, жедел кеңестер шешімдерінің орындалуын тексеру, жоспарлардың жобаларын, жоғары тұрған сатыларға ақпарат дайындайды) орындайды;
10) бекітілген бағдармаға сәйкес арнайы психологиялық даярлықты өтеді.
3. Кадр резервінен шығару тәртібі
16. Қызметкерлерді кадр резервінен шығару:
1) кадр резервінде тұрған тұлғалардың қызметтік жұмыс деңгейі мен нәтижелері төмендеген;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған;
3) кадр резервінде тұрған тұлғаны қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқарып отырған лауазымынан босату, арнаулы атағын бір сатыға төмендету немесе кеуде белгісінен айыру түріндегі тәртіптік жаза берілген;
4) құқық қорғау органдарында қызмет ету туралы заңнамаға сәйкес азаматтардың қызметте болуын шектейтін кадр резервіне есепке алу туралы шешім қабылдау кезінде болмаған немесе белгісіз негіздер туындаған;
5) олардың қасиеттерінің жоғары лауазымдардағы жұмысқа қойылатын талаптарға сәйкес еместігі (соның ішінде денсаулығына байланысты) анықталған;

15. Начальники ОФП совместно с кадровыми подразделениями реализуют мероприятия по углубленному изучению резервистов, их деловых и моральных качеств, по повышению профессионального мастерства и совершенствованию организаторских навыков.
С этой целью лица, состоящие в кадровом резерве:
1) направляются на обучение по программам послевузовского образования;
2) стажируются на должностях вышестоящего состава ОФП;
3) участвуют в оперативных учениях, учебно-методических сборах, научно-практических конференциях;
4) направляются в служебные командировки во главе или в составе бригад для проверки деятельности органов финансовой полиции и оказания им помощи в организации работы;
5) включаются в состав бригад для осуществления комплексных инспекторских проверок деятельности органов финансовой полиции;
6) привлекаются к организации раскрытия и расследования преступлений и проведения мероприятий по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью;
7) получают задания, выполнение которых связано с той должностью, на которую предполагается выдвинуть работника, а также исполняют обязанности начальников во время их отпуска, командировки, болезни (при отсутствии штатных заместителей);
8) привлекаются к разработке проектов нормативных актов, управленческих решений, подготовке вопросов для рассмотрения на коллегии, оперативном совещании, к разрешению писем, заявлений и жалоб;
9) выполняют разовые поручения (анализ состояния борьбы с преступностью, проверка выполнения приказов, решений коллегии, оперативных совещаний, подготовка проектов планов, информации в вышестоящие инстанции);
10) проходят специальную психологическую подготовку в соответствии с утвержденной программой.
3. Исключение из кадрового резерва
16. Исключение из кадрового резерва сотрудников осуществляется в случаях:
1) снижения лицами, состоящими в кадровом резерве уровня и результатов служебной деятельности;
2) привлечения к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
3) наложения на резервиста дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности, снижения в специальном звании на одну ступень или лишения нагрудного знака;
4) возникновения оснований, неизвестных или отсутствовавших на момент принятия решения о зачислении в кадровый резерв, ограничивающих пребывание на службе граждан в соответствии с законодательством о службе в правоохранительных органах;
5) установления несоответствия их качеств требованиям, предъявляемым к работе на высших должностях (в том числе по состоянию здоровья);

6) резервтегі тұлға жоғары тұрған санаттағы бос лауазымды атқарған;
7) кадр резервінде тұрудың үш жылдық мерзімі өткен;
8) қызметтен босату жағдайларында жүзеге асырылады.
17. Кадр резервінің тізімдерінен шығару комиссия шешімімен жүзеге асырылады, бұл туралы болжанып отырған лауазымға тағайындау құқығы берiлген басшысына хабарланады. Кадр резервінің бекітілген тізімдеріне уақтылы өзгерістер енгізу және құжаттамалық ресімдеу кадр бөлімшелеріне жүктеледі.
18. Кадр бөлімшелері үміткерлердің тізімдерін, сондай-ақ қызметтік сипаттамаларын, қызметтік тізімдері мен өлшемі 9х12 және 3,5х4,5 санитметр екі фотосуретті Агенттіктің кадр бөлімшелеріне жыл сайын 5 қаңтарға дейін ұсынады (қосымша электрондық тасымалдағышта).
19. Кадр резервімен жұмыс жасау қорытындылары жыл сайын алқа мәжілістерінде немесе жедел кеңестерде талқыланады, олардың барысында аталған бағыттағы жұмыстың жолдары және жаңа тізімдер бекітіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы полициясы органдарында
кадр резервін қалыптастыру
қағидаларына қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
_________________________________________
_________________________________________
лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты-жөні,
тізімді бекітетін тұлғаның қолы)
Кадр резервіне қабылданған басшы құрам тұлғаларының
тізімі
№ р/с
Арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты; атқарып отырған лауазымы; лауазымда қай уақыттан бері
Туған күні, білімі (қандай оқу орнын және қашан бітірді), берілген арнаулы атағында қай уақыттан бері
Қандай санаттағы лауазымға жоғарлату ұсынылады (санаты және лауазымның атауы)
Резервке енгізудің негізі, резервке енгізу туралы комиссия шешімінің күні
Лауазымға тағайындалғ аны немесе резервтен шығарылғаны туралы белгі және негізі
Қолы_________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні және
тізімді құрастырған тұлғаның қолы)
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының
2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес деректері бар жеке істерін жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің дербес деректері бар жеке істерін жүргізу туралы осы қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-ІV "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген және қаржы полициясы органдары (бұдан әрі-ҚПО) қызметкерлерінің жеке істерін ресімдеуді және жүргізуді, оларды есепке алу, сақтау және беру тәртібін анықтайды.

6) занятия резервистом вакантной должности вышестоящей категории;
7) истечения трехгодичного срока нахождения в кадровом резерве;
8) увольнение со службы.
17. Исключение из списков кадрового резерва осуществляется по решению комиссии, о чем сообщается руководителю, которому предоставлено право назначения на предполагаемую должность. Документальное оформление и своевременное внесение изменений в утвержденные списки кадрового резерва возлагается на кадровые подразделения.
18. Списки кандидатов, а также служебные характеристики, послужные списки и две фотокарточки размером 9х12 см и 3,5х4,5 см кадровыми подразделениями представляются в кадровое подразделение Агентства ежегодно к 5 января (дополнительно на электронном носителе).
19. Итоги работы с кадровым резервом обсуждаются ежегодно на коллегиях или оперативных совещаниях, в ходе которых намечаются пути работы в данном направлении и утверждаются новые списки.
Приложение
к Правилам формирования
кадрового резерва в
органах финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРДЖДАЮ
____________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы
и подпись утверждающего список)
Список
лиц начальствующего состава, зачисленных в кадровый резерв
п/п
Звание, фамилия,
имя, отчество,
занимаемая
должность, с
какого времени в
должности
Дата рождения,
образование
(когда, что
окончил), с
какого времени в
присвоенном
звании
На какую категорию
должности
предполагается
выдвинуть
(категория
и наименование
должности)
Основание зачисления в резерв, дата решения комиссии о зачислении в резерв
Отметка о
назначении на
должность или об
исключении из
резерва и
основание
Подпись __________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы
и подпись составившего список)
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)
Республики Казахстан
от 12 мая 2014 года № 171
Правила
ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника
органов финансовой полиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют порядок формирования и ведения личных дел сотрудников органов финансовой полиции (далее – ОФП), их учета, хранения и выдачи.

2. ҚПО немесе ҚПО білім беру ұйымдарына қызметке түсетін үміткерге кадрлар бөлімшелері жеке іс ресімдейді, оған барлық зерделеу материалдары және одан әрі қызметтік іс-әрекеттері мен құқық қорғау қызметіндегі еңбек өтілі туралы мәліметтер тігіледі.
3. Қызметкердің есепке алу құжаттары мен жеке ісіндегі мәліметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларға жатады.
4. ҚПО кадр бөлімшесі ҚПО қызметінде тұратын барлық қатардағы және басшы құрамға, сондай-ақ жұмыскерлеріне жеке істер ресімдейді және жүргізеді.
5. Жеке іс негізгі құжат болып табылады, онда ҚПО қызметкерлерінің қызметтік, кәсіби және қоғамдық қызметін сипаттайтын барлық дербес деректер мен материалдар жинақталады.
6. Жеке істе бұрынғы еңбек қызметі, Қарулы Күштерде, әскерлерде, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі, өмірбаяндық және әлеуметтік сипаттағы деректер, зерделеудің, арнайы тексерістердің нәтижелері мен басқа да мәліметтер көрсетіледі.
7. Жеке істің материалдары қызметкерді қызметте пайдалану туралы мәселелерді шешу, кезекті арнаулы атақтар беруге ұсыну, марапаттау мен көтермелеу, қызметкерлердің санаттарын көтеру, лауазымдық жалақысының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін, еңбек өтілін, зейнетақыны белгілеу үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу және басқа да қажетті кадрлық рәсімдерді жүргізу үшін пайдаланылуы мүмкін.
8. Жеке іс қызметкердің, жұмыскердің ақпараттық моделі ретінде болады және оның қызметтік және еңбек қызметін, іскерлік және жеке қасиеттерінен тұратын нақты және толық өмірбаяндық деректері қамтылған есепке алу құжаты ғана емес, осы мәліметтерді заңды түрде растайтын құжаттардың (мінездемелер, қызметтік аттестаттау, ант, ұсыныстар және басқа материалдар) өзіндік қоймасы ретінде пайдаланылады.
9. Жеке істің барлық материалдары құжаттардың түсіп қалуына жол бермейтін төзімді жіппен тиісті бөлімдерге тігіледі. Желімді, скотчты, степлерді және құжаттарды бекітуге арналған басқа да құралдарды пайдалануға тыйым салынады.
2. ҚПО қызметкерлерінің
жеке істерін ресімдеу және жүргізу
10. Жеке іс ҚПО кадрларын дербес есепке алатын құжат болып табылады және ол бес бөлімнен тұрады.
Бірінші бөлімде:
1) қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
3) қызметінің жеке кезеңдерін растау туралы қорытындысы сақталады.
Екінші бөлімде:
1) аттестаттау парақтары;
2) қызметтік мінездемелер;
3) арнаулы атақ беруге ұсыныстар, арнаулы атағын төмендетуге (қайта қалпына келтіру) ұсыныстар;

2. При поступлении кандидата на службу в ОФП или организации образования ОФП, кадровыми подразделениями формируется личное дело, в которое приобщаются все материалы изучения и в дальнейшем сведения о служебной деятельности и стаже правоохранительной службе.
3. Сведения, содержащиеся в личном деле и документах учета сотрудника ОФП, относятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан к государственным секретам.
4. Личные дела оформляются и ведутся кадровыми подразделениями ОФП на всех лиц рядового и начальствующего состава, состоящих на службе в ОФП.
5. Личное дело является основным документом, в котором сосредотачиваются все персональные данные и материалы, характеризующие служебную, профессиональную и общественную деятельность сотрудников ОФП.
6. В личном деле отражаются прежняя трудовая деятельность, прохождение службы в Вооруженных Силах, войсках, специальных государственных и правоохранительных органах, данные биографического и социального характера, результаты изучения, специальной проверки и другие сведения.
7. Материалы личного дела могут быть использованы для решения вопросов о служебном использовании сотрудника, представлении к присвоению очередных специальных званий, награждении и поощрении, повышении категорий служащим, для исчисления стажа службы для определения размера должностного оклада, трудового стажа, расчета выслуги лет для назначения пенсии и проведения других необходимых кадровых процедур.
8. Личное дело выступает как информационная модель сотрудника, и используется не только в качестве учетного документа, содержащего точные и подробные биографические данные и сведения, характеризующие его деловые и личные качества, служебную и трудовую деятельность, но и в качестве хранилища документов, юридически подтверждающих эти сведения (характеристики, служебные аттестации, присяга, представления и другие материалы).
9. Все материалы личного дела аккуратно подшиваются в соответствующие части на прочную нить, не допускающую выпадения документов. Не допускается использование клея, скотча, степлеров и других устройств, предназначенных для скрепления документов.
2. Порядок оформления и ведение личных дел
сотрудников ОФП
10. Личное дело является документом персонального учета кадров ОФП и состоит из пяти частей.
В первой части хранятся:
1) послужной список;
2) заключения комиссии по определению стажа службы;
3) заключения о подтверждении отдельных периодов службы.
Во второй части хранятся:
1) аттестационные листы;
2) служебные характеристики;
3) представления к присвоению специальных званий, представления к понижению (восстановлению) в специальном звании;

4) кезекті арнаулы атағын беру ұсынысын кешіктіріп беру туралы шешім;
5) қызметі бойынша жылжытуға ұсыныс;
6) қызметтен шығаруға ұсыныстар мен баянаттар;
7) қызметтен босату туралы хабарлама;
8) марапаттау парақтары, марапаттау (наградтау) туралы ұсыныстар;
9) тестілеудің, дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері;
10) сертификаттардың (арнайы алғашқы оқуды, қайта даярлау курстарын, біліктілікті арттыру, сондай-ақ қаржы полициясы органдарының бюджеті есебінен төленетін тілдік, білім беру және басқа да курстарды бітіргені туралы) көшірмелері сақталады.
Үшінші бөлімде:
1) ҚПО қызметке қабылдау туралы өтініш;
2) өмірбаян (өз қолымен жазылған және басылған түрде, кадр бөлімшесі қызметкерінің қолымен расталған);
3) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақша (кадр қызметінің мөрімен расталған фотосуретпен);
4) ҚПО қызметке қабылдау туралы қорытынды;
5) қызметке (оқуға) түсуге дейінгі ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және т.б.);
6) білім беру ұйымдарында мамандарды даярлауға келісім-шарт;
7) орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссиясының анықтамасы;
8) қызмет өткеру, материалдық және зейнетақылық қамтамасыз ету шарттарымен танысқаны, қызметтік тәртіпті және заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылатыны туралы ескертілгені туралы жазбаша міндеттеме;
9) мемлекеттік және қызметтік құпиялардан тұратын мәліметтерді жарияламау туралы жазылым және міндеттеме;
10) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша мемлекеттік қызметшінің міндеттемелері;
11) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Ар-намыс кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме;
12) ҚПО қатардағы және басшы құрамдағы тұлғалар Анттарының мәтіні бар қол қойылған бланк сақталады.
Төртінші бөлім (жеке папка) – "Мұрағаттық материалдар":
1) ескірген қызметтік тізімдер;
2) ескірген өмірбаяндар мен кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшалар;
3) қызметкердің баянаттары;
4) қызметтік тексерістер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
5) жеке құрам жиналыстарының, қоғамдық бірлестіктер отырыстарының және тағы басқалардың шешімдері мен хаттамалары;
6) ОӘДК-нің ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалар;
7) қызметкердің қызметі бойынша басқа жерге ауысуы жөніндегі жолдаманың үшінші бөлігі;
8) ҚПО қызмет мерзімін ұзарту туралы баянат пен қолдаухат;
9) қызметі бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар;

4) решение о задержке представления к присвоению очередного специального звания;
5) представления и рапорта к перемещению по службе;
6) представления и рапорта к увольнению;
7) уведомление об увольнении;
8) наградные листы, представления о поощрении (награждении);
9) результаты тестирования, сдачи нормативов по физической подготовке;
10) копии сертификатов (об окончании специального первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения квалификации, а также языковых, образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета органов финансовой полиции).
В третьей части хранятся:
1) заявление о приеме на службу в ОФП;
2) автобиографии (написанная собственноручно и в отпечатанном виде, заверенная подписью сотрудника кадрового подразделения);
3) личный листок по учету кадров (с фотокарточкой, заверенной печатью кадровой службы);
4) заключение о приеме на службу в ОФП;
5) характеристики (служебные, учебные и другие), представляемые до поступления на службу (учебу);
6) контракт на подготовку специалистов в организациях образования;
7) справка центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
8) письменное обязательство об ознакомлении с условиями прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения, предупреждение об ответственности за нарушение служебной дисциплины и законности;
9) подписка и обязательство о неразглашении сведений, составляющих государственную и служебную тайны;
10) обязательство государственного служащего по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией";
11) обязательство по соблюдению Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан 3 мая 2005 года № 1567;
12) подписанный бланк с текстом Присяги лиц рядового и начальствующего состава ОФП.
В четвертой части (отдельная папка) – "Архивные материалы" хранятся:
1) устаревшие послужные списки;
2) устаревшие автобиографии и личные листки по учету кадров;
3) рапорта сотрудника;
4) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
5) решения и протокола собраний личного состава, заседаний общественных формирований и др.;
6) устаревшие справки Ц(О)ВВК, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
7) третья часть путевки по перемещению сотрудника по службе в другую местность;
8) ходатайство и рапорт о продлении срока службы в ОФП;
9) рекомендации при перемещении по службе;

10) кадр резервіне қабылданған үміткерлермен жұмыс жөніндегі материалдар;
11) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары.
Бесінші бөлім (жеке папка) – "Зерделеу және арнайы тексеріс материалдары" ҚПО қызметке түсетін үміткерлерді зерделеу және арнайы тексеріс материалдарынан, қызметкердің жүзеге асыратын қызметі кезеңдеріндегі қосымша тексеру материалдарынан қалыптастырылады.
Зерделеу материалдары:
1) зерделеуге және тексеруге келіскені туралы арызы;
2) қаржы полициясы органдарына қызметке (оқуға) үміткердің сауалнамасы;
3) қаржы полициясы органдарына қызметке (оқуға) үміткердің жеке басын зерделеу сауалнамасы;
4) ұсынымдар (ҚПО қызметке қабылдау (қайта қалпына келтіру) кезіндегі жеке кепілдіктер);
5) үміткердің тұратын жері бойынша тексерістердің нәтижелері жөніндегі баянаттар, анықтамалар, пікірлер;
6) учаскелік полиция инспекторының анықтама-ұсынымдары.
Тексеріс материалдары:
1) тексеріс жүргізу жоспары;
2) сотталған бар немесе жоқ туралы талаптар;
3) арнайы тексеріс қорытындылары;
4) ұлттық қауіпсіздік органдарынан жауаптар;
5) жедел бағдарлар мен басқа да жедел іс-шаралардың нәтижелері;
6) қосымша тексерістер бойынша материалдар (сотталған туыстарына және т.б. анықтамалар мен мінездемелер);
7) жедел-тыңшылық жұмысқа қорытынды (рұқсат қағазы);
8) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы келісім-шарт (контракт).
Жеке істің сыртқы мұқабасы баспаханалық тәсілмен тығыз картоннан әзірленеді, жанында, жоғарғы және төменгі клапаны болады, мұқият байланады.
Жеке істің сыртқы мұқабасын ресімдеу осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес: жоғарғы жағында – "Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі", жоғарғы оң жақ бұрышында – "Құпия (толтырылуы бойынша)" белгісі көрсетіледі, жоғарғы жартысында ҚПО нышаны орналасады, сыртқы мұқабаның ортасында – Жеке істің №, бұдан әрі жеке басын куәландыратын құжаттарға қатаң сәйкестікте қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты атау септігінде көрсетіледі. Жеке іс жуан картоннан әзірленген папка-қаптамаға (көлемі 250х320 мм) салынады, оның жоғарғы түбіршегінде салыстырып тексеру кітабына сәйкес жеке істің нөмірі көрсетіледі.
Сыртқы мұқабасы мен папка қолмен жазылған мәтінді пайдаланусыз келісімді әрі біртекті болуы қажет.
Жеке істің сыртқы мұқабасының ішкі жағында қызметкердің белгіленген күнделікті киім нысанындағы (белгіленген айырым белгілері бар китель) көлемі 9х12 (сыртқы киімсіз және бас киімсіз) түрлі-түсті фотосуреті (анфас, бюст) бекітіледі. Фотосуреттің екінші жағына қара сиямен қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты жазылады, ол кадр бөлімшесі қызметкерінің немесе тікелей бастықтың қолымен расталады және оған кадр қызметінің немесе ҚПО бөлімшесінің мөрі басылады. Кезекті атақты берген кезде фотосурет ауыстырылады, өзекті емес фотосуреттер конвертте сақталады.

10) материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый резерв;
11) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии.
Пятая часть (отдельная папка) – "Материалы изучения и специальной проверки" формируется из материалов изучения и специальной проверки кандидатов на службу в ОФП, материалов дополнительной проверки сотрудника, осуществляемой в период его службы. В данной части хранятся.
Материалы изучения:
1) заявление о согласии на изучение и проверку;
2) анкета кандидата на службу (учебу) в органы финансовой полиции;
3) анкета изучения личности кандидата на службу (учебу) в органы финансовой полиции;
4) рекомендации (личные поручительства при приеме (восстановлении) на службу в ОФП);
5) рапорта, справки, отзывы по результатам проверки по месту жительства кандидата;
6) справки-рекомендации от участкового инспектора полиции.
Материалы проверки:
1) план проведения проверки;
2) требования о наличии или отсутствии судимости;
3) результаты специальной проверки;
4) результаты оперативных установок и других оперативных мероприятий;
5) материалы по дополнительной проверке (справки и характеристики на судимых родственников и т.п.);
6) заключение (допуск) к агентурно-оперативной работе;
7) Договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
Обложка личного дела изготавливается типографским способом из плотного картона, имеет боковой, верхний и нижний клапан, плотные завязки.
Оформление обложки личного дела по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, включает: вверху – "Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью", в правом верхнем углу – указывается гриф "Секретно (по заполнению)", в верхней половине располагается символ ОФП, по середине обложки надпись – Личное дело №, далее фамилия, имя отчество сотрудника в именительном падеже в строгом соответствии с документами, удостоверяющими личность. Личное дело вкладывается в папку-чехол (размером 250х320 мм), изготовленного из плотного картона, на верхнем корешке которой указывается номер личного дела согласно инвентарной книге.
Оформление обложки и папки должно быть эстетичным и единообразным, без использования рукописного текста.
На оборотной стороне титульной обложки личного дела прикрепляется цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника в установленной повседневной форме одежды (китель с установленными знаками различий) размером 9х12 (без верхней одежды и головного убора). На оборотной стороне фотокарточки чернилами записываются фамилия, имя, отчество сотрудника, которые заверяются подписью сотрудника кадрового подразделения или непосредственного начальника и оттиском печати кадровой службы или подразделения ОФП. При присвоении очередного звания фотокарточка заменяется, неактуальные фотокарточки хранятся в конверте.

Екінші ішкі жағында көлемі 200х280 мм жоғарғы клапаны бар конверт орналастырылады. Конвертте келесі мынадай құжаттар:
1) кадр аппаратының қызметкері куәландырған жеке куәліктің көшірмесі;
2) нотариалды түрде расталған туу туралы куәліктің көшірмесі;
3) нотариалды түрде расталған білім туралы құжаттардың көшірмелері (білім берудің оқу бағдарламаларының үздіксіздік және сабақтастық принципін ескере отырып: орта, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі);
4) арнаулы атақтардың, спорттық разрядтарының бар-жоғы туралы құжаттардың көшірмесі;
5) отбасы жағдайы туралы, балалардың тууы туралы кадр бөлімшесі қызметкері куәландырған құжаттардың көшірмелері;
6) еңбек кітапшасы;
7) әскери есепке алу құжаты (әскери міндетті адамдар үшін);
8) кірістері мен мүліктері туралы, оның ішінде зайыбының (жұбайының) (соңғы бес жылға) кірістері мен мүліктері туралы декларация тапсыру туралы салық органынан анықтамалардың көшірмелері сақталады.
Конверттің сыртқы жағында конверттің ішіндегі құжаттардың тізімдемесі осы Қағидалардың 2-қосымшасының нысанына сәйкес тіркеледі.
11. Осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жеке істің қызметтік тізімі қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет өткеруін көрсететін құжат болып табылады. Ол тиісті құжаттардың (жеке куәлігі, білімі туралы құжаттар, әскери билеті, еңбек кітапшасы, сертификаттар және басқа құжаттары) кадрларды есепке алу жөніндегі тексерілген жеке парақшалардың, өмірбаяндардың, бұйрықтардың және басқа да тиісті құжаттардың негізінде кадр бөлімшелерінің қызметкерлері толтырады. Жазулар күн сәулесіне төзімді қара сиямен, бұдан әрі белгіленген жағдайлардан басқа, анық, ұқыпты, қысқартуларсыз және түзетулерсіз өз қолымен жүргізіледі.
Егер кейіннен қызметтік тізімдегі жазбада жүргізілген жазуларда дәлсіздіктер мен бұрмалаулар анықталған жағдайда түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер "Түзетілгенге сену керек" деген сөзбен расталады, кадр бөлімшесі қызметкерінің қолы мен кадр қызметінің мөрі қойылады.
Қызметтік тізімді ресімдеу және оған кейіннен жазбалар енгізу ҚПО іс жүргізу тілінде жүзеге асырылады. Жеке істің қызметтік тізіміндегі, тізімдемесіндегі және басқа да құжаттардағы әртүрлі жазбаларды сандық ресімдеу араб сандарын ғана пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Кейбір жағдайларда қызметтік тізімге белгіленген үлгідегі (арнайы есепке қою туралы, еңбек сіңірген жылдарын белгілеу туралы және т.б.) мөртаңбалар қойылады.
Мөртаңба анық болып қойылуы қажет. Қызметтік тізімге оның нысанында көзделмеген деректерді енгізуге тыйым салынады.
Қызметтік тізімнің бөлімдерін толтыру кезінде, егер осы сәтте қандай да бір ақпарат жоқ болса немесе ол тұрақсыз түрде болса (жоқ, тұрмысқа шықпаған және т.б.), онда жазба қара қарындашпен "жоқ", "болмаған" ескертпе түрінде қойылады (мысалы, "Ғылыми дәрежесі, атақтары туралы мәліметтер" бөлімі – жоқ).
Қызметтік тізімді жасау және оны кейіннен жүргізу кезінде мыналарды басшылыққа алу керек:
Қызметтік тізімнің титулдық бетінде тегі, аты, әкесінің аты деген бағанда сөздерді лексикографиялық ресімдеуді ескере отырып, бұрмалаусыз, жеке куәлігіне дәл сәйкестікте қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты толық және анық көрсетіледі. Тегі, аты немесе әкесінің аты өзгерген жағдайда алдыңғы деректер дөңгелек жақшаға ұқыпты алынады, шимайланбайды. Жанына өзгертілген мәліметтер анық түрде енгізіледі. Сол жақ төменгі бұрышында есепке алу деректерін өзгерткені туралы белгіленген үлгідегі мөртаңба қойылады, онда:
бұрынғы және өзгертілген деректер, бұйрықтың № мен күні, бұйрықты шығарған сатылардың атауы белгіленеді.
Арнаулы (әскери) атақтар кестесінде жаңадан қабылданған адамның әскери билетінде көрсетілген атағы көрсетілмейді. Тек бірінші және кезекті арнаулы (әскери) атақтар беру туралы жеке құрам бойынша бұйрықтар осы кестені толтыруға негіз болып табылады.
"Туған күні туралы мәліметтер" деген 1-бөлімде жеке куәлікке сәйкес қатаң түрде жазба енгізіледі және сөздік-сандық тәсілмен мәтіндік аймақта толығымен жазылады.
"Туған жері туралы мәліметтер" деген 2-бөлімде жазба туу туралы куәлігі негізінде және кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшамен салыстырылып енгізіледі.
"Ұлты туралы мәліметтер" деген 3-бөлімде жазба жеке куәлікпен қатаң сәйкестікте енгізіледі.
"Білімі туралы мәліметтер" деген 4-бөлімде білімі туралы құжаттар негізінде толтырылады. Негізгі бағанда қызметтік тізімді толтыру кезіндегі бар білімінің жалпы сипаттамасы беріледі. Білімнің әртүрлі деңгейлері бойынша білім берудің оқу бағдарламаларының үздіксіздігі мен сабақтастығының негізгі принципінде құрылған қазіргі заманғы білім жүйесінің ерекшеліктерін ескере отырып, бұл бөлім бірнеше құрылымдық элементтерден тұрады:
1) Орта білім (негізгі орта білім);
2) Орта білімнен кейінгі білім;
3) Жоғары білім;
4) Жоғары оқу орнынан кейінгі білім.

На второй внутренней стороне обложки располагается приклеенный конверт размером 200х280 мм, клапан вверху. В конверте хранятся следующие документы:
1) копия удостоверения личности, заверенная сотрудником кадрового аппарата;
2) копия свидетельства о рождении, заверенная нотариально;
3) копии документов об образовании, заверенные нотариально (учитывая принцип непрерывности и преемственности образовательных учебных - программ среднее, после среднее, высшее, послевузовское);
4) копии документов о наличии специальных званий, спортивных разрядов;
5) копии документов о семейном положении, рождении детей, заверенные сотрудником кадрового подразделения;
6) трудовая книжка;
7) документ воинского учета (для военнообязанных лиц);
8) копии справок из налоговых органов о сдаче декларации о доходах и имуществе, в том числе, на супругу (га) (за последние пять лет).
На внешнюю сторону конверта прикрепляется опись документов, находящихся в конверте личного дела по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. Послужной список личного дела является документом, отражающим прохождение службы лицами рядового и начальствующего состава по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Он составляется сотрудниками кадровых подразделений на основании соответствующих документов (удостоверения личности, документов об образовании, военного билета, трудовой книжки, сертификатов и других документов) проверенных личных листков по учету кадров, автобиографий, приказов и других соответствующих документов. Записи производятся светостойкими чернилами, за исключением случаев, отмеченных далее, разборчиво, аккуратно, от руки без сокращений и подчисток.
В случаях, если в последующей работе будут выявлены неточности и искажения в произведенных в послужном списке записях, вносятся исправления. Все исправления заверяются фразой: "Исправленному верить", подписью сотрудника кадрового подразделения, заверенной оттиском печати кадровой службы.
Оформление и последующее внесение записей в послужной список осуществляется на государственном или русском языках в зависимости от языка делопроизводства ОФП. Цифровое оформление различных записей в послужном списке, описях и других документах личного дела осуществляется с использованием только арабских цифр.
В некоторых случаях в послужном списке ставятся штампы установленного образца (о постановке на специальный учет, об установлении выслуги лет и другие штампы).
Штампы должны иметь ясный оттиск. Не допускается внесения в послужной список данных, не предусмотренных его формой.
При заполнении разделов послужного списка, если на данный момент заполнения отсутствует какая-либо информация, либо она носит непостоянный характер (не имеет, не замужем и так прочее), запись делается простым карандашом в виде примечания "не имеет", "не владеет" (например, в разделе "Сведения об ученой степени и ученом звании" – не имеет).
При составлении и последующем ведении послужного списка необходимо руководствоваться следующим:
На титульном листе послужного списка в графе фамилия, имя, отчество указываются полностью и разборчиво фамилия, имя и отчество сотрудника в точном соответствии с удостоверением личности, без искажения с учетом лексикографического оформления слов. В случаях изменения фамилии, имени или отчества, прежние данные аккуратно берутся в круглые скобки, не зачеркиваются. Рядом разборчиво вносятся измененные сведения. В левом нижнем углу проставляется штамп установленного образца по изменению учетных данных, где фиксируется: прежние и измененные данные, № и дата приказа, название инстанции, издавшей приказ.
В таблице специальных (воинских) званий звания, указанные в военном билете вновь принимаемого лица не указываются. Основаниями для заполнения данной таблицы выступают только приказы по личному составу о присвоении первых и очередных специальных (воинских) званий.
В раздел 1 "Сведения о дате рождения" вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности и записывается полностью в текстовой зоне словесно-цифровым способом.
В раздел 2 "Сведения о месте рождения" вносится запись на основании свидетельства о рождении и сверенным личным листком по учету кадров.
В раздел 3 "Сведения о национальности" вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности.

4-бөлімнің құрылымдық элементтеріне білім беру ұйымының атауы, дипломның (аттестаттың) сериясы мен нөмірі, бітірген жылы, біліктілігі, дипломы бойынша бағыты немесе мамандығы, берілген академиялық дәрежесі көрсетіледі.
"Тілдерді білуі" деген 5-бөлімде қызметкердің кадрларды есепке алу бойынша толтырған жеке парақшасының негізінде жазба енгізіледі. Қызметкер меңгерген тілдер қысқартуларсыз толық көрсетіледі. Тілдерді білу деңгейі мәтіндік нысанда мынадай түрде көрсетіледі: "еркін меңгерген", "оқи алады және түсіндіре алады", "оқи алады және сөздікті қолдана отырып аударады".
"Ғылыми дәрежелері мен атақтары туралы мәліметтер" деген 6-бөлімде білім және ғылым саласындағы өкілетті мемлекеттік органдар берген құжаттар негізінде жазбалар енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми дәрежесі және (немесе) ғылыми атағы, ғылыми дәрежені немесе арнайы атақты беру күні, құжатты кім берді, құжаттың нөмірі (сериясы) көрсетіледі. Сонымен қатар, мамандықтың шифрі және ғылыми зерттеудің саласы көрсетіледі.
"Ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығының бар-жоғы туралы мәліметтер" деген 7-бөлімде диссертациялық зерттеулер тақырыптарының (кандидаттық, докторлық, PhD докторлық/ бейін бойынша, магистрлік) атаулары көрсетіледі, жазбалар қызметкер берген белгіленген үлгідегі ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімі негізінде енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми еңбектері мен өнертапқыштығы тізімінің барлығын көрсету мүмкін болмаған жағдайда қызметкер берген тізім жеке істің үшінші бөліміне тігіледі.
"Өзіндік еңбек қызметі" деген 8-бөлімде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардағы, қаржы полициясы органдарындағы, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдардағы және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарындағы қызметтерді қоспағанда, еңбек қызметін растайтын тиісті құжаттардың негізінде еңбек қызметінің басынан бастап атқарылған жұмыстар туралы деректер енгізіледі. Аталған бөлімде азаматтық оқу орындарында күндізгі нысан бойынша оқуы, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдарда және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарында жұмыскер және қызметші ретіндегі жұмысы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бөлімнің соңында көрсетілген мәліметтер қызметтік тізімді ресімдеген адамның лауазымы, арнаулы атағы, тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып, қолымен расталады, сондай-ақ еңбек қызметін және оның негізінде жүргізілген жазбаларды растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі. Қолы кадр қызметінің мөрімен расталады.
"Қызмет өткеру" деген 9-бөлімде жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі: Қарулы Күштердегі мерзімді әскери қызметті өткергені туралы мәліметтер – әскери билет негізінде; бастапқы оқудан өткені туралы мәліметтер – белгіленген үлгідегі сертификат (куәлік) негізінде; құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының күндізгі оқу бөлімшелеріндегі оқуы – тиісті оқу орнына оқуға қабылдау және аяқтау туралы бұйрықтар негізінде; Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құрылымдарда, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, осыған ұқсас құрылымдарда және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі – тиісті инстанциялардың жеке құрамы бойынша бұйрықтары негізінде жүргізіледі.
Бұл бөлімге мынадай:
1) тиісті инстанциялардың жеке құрамы бойынша бұйрықтары негізінде ҚПО қатардағы және басшы құрамдағы лауазымдары бойынша еңбек қызметі туралы;
2) Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік органдарына ҚПО қызметкерлерін, әскери қызметшілерді қызметке жіберу туралы;
3) шетелдік оқу мекемелері немесе білім алушылардың өздері ұсынған оқуға қабылдау және оқуды аяқтау туралы бұйрықтары негізінде шет мемлекеттерінің оқу орындарында ҚПО бюджетінің есебінен оқығаны туралы мәліметтер енгізіледі.
Сондай-ақ, осы бөлімде тиісті бұйрықтар негізінде лауазымдық жалақы мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін белгілеу туралы бекітілген үлгідегі мөртаңба қойылады.
Бұйрықтың нөмірі, күні және оны шығарған инстанцияның атауы осы бұйрықпен расталған әрбір қызметі кезеңінің жанында жазылады. Басшы құрамдағы адамдардың жоғары лауазымнан төменгі лауазымға ауыстырылуын жазу кезінде ауыстыру себебі көрсетіледі, мысалы: "тәртіптік жаза түрінде төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "штаттардың қысқартылуына байланысты төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "жеке өтініші бойынша төмендетіле отырып тағайындалды". Лауазымда төмендету себептері туралы жазба жеке құрам бойынша бұйрықтың негізінде ғана жүргізіледі.
Қызметкерді қызметке жіберген, қызметтен босатқан жағдайларда немесе оны жеке құрам тізімінен алып тастаған кезде 9-бөлімде жүргізілген жазбаларға кадр бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастырушы тұлға қол қояды және кадр қызметінің немесе ҚПО мөрімен бекітіледі.
"Жеңілдік жағдайларда еңбек сіңірген жылын есептеуге жататын қызмет кезеңдері" деген қызметтік тізімнің 10-бөлімінде зейнетақыны жеңілдік жағдайларда тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылын есептеуге жататын қызмет кезеңдері жазылады.
Қызметтік тізімнің осы бөліміне мынадай мазмұндағы жазба енгізіледі: "Зейнетақыны тағайындау үшін қызмет кезеңін еңбек сіңірген жылдарына _______________________бастап_____________________аралығында жеңілдік
жағдайларда есептелсін:_________ай үшін бір ай.
Негіздеме:
_____________________________________________________________________
(ҚПО бастықтарының (әскери бөлімдері командирлерінің) бұйрықтары)".
Соғыстарға және басқа да жауынгерлік іс-қимылдарға қатысуы туралы мәліметтер ол жауынгерлік әрекеттерге қатысқан әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің атауын көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте бірізділікпен жазылады. Бұл жазбалар Қарулы Күштер тізімдеріне, бұйрықтарға, мұрағаттар анықтамаларына немесе нөмірі, күні және оны шығарған органның аты көрсетіле отырып, басқа да ресми құжаттарға сілтеме жасаумен расталады.
Қызметкердің шалғайдағы және биік таулы жерлердегі қызметі туралы жазбалар осы аудандарда қызметтің жеңілдік жағдайларын белгілейтін Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне сілтеме жасай отырып жүргізіледі.
10-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр бөлімшесі басшысының немесе оны ауыстырушы тұлғаның қолымен және ҚПО кадр қызметінің мөртаңбамен расталады.
"Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау" деген 11-бөлімде растайтын құжаттардың (сертификаттар, дипломдар және т.б.) негізінде ведомстволық білім беру ұйымдарында қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау, сондай-ақ басқа да министрліктердің, ведомстволардың, оның ішінде шетел мемлекеттерінің білім беру ұйымдарында қызметкерлерді даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы жазбалар енгізіледі. Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау қайда және қай жерде жүргізілгені, оқудың бейіні мен түрі, алған мамандығы мен біліктілігі, растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі. Мысалы: Қаржы полициясы академиясы, 2008 жылғы 12-27 қараша аралығында, штаб бастықтарының біліктілігін арттыру, 2008 жылғы 27 қарашадағы № ____ сертификат.
Қызметтік тізімнің "Наградалар мен көтермелеулер" деген 12-бөлімінде қызметкердің қызмет өткерген кезеңінде алған Қазақстан Республикасының және шетел мемлекеттерінің мемлекеттік наградалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нысандағы көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің Наградтау туралы жарлығы, көтермелеулер туралы тиісті инстанциялардың бұйрықтары жазбалар енгізу үшін негіз болып табылады. Бұл бөлімде Қазақстан Республикасы ҚПО медальдарын беру туралы белгіленген үлгідегі мөртаңбалар қойылуы мүмкін.
Қызметтік тізімнің "Тәртіптік жазалар" деген 13-бөлімінде қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлерге салынған тәртіптік жазалар жазылады. Қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы бұйрықтар жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады, бұл ретте бұйрыққа толық сәйкестікте бөлімнің бағандарында қандай жаза және не үшін салынғаны толығымен көрсетіледі.
"Қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары мен контузиялары туралы мәліметтер" деген 14-бөлімде қызметкерлердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын орындау кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымданулары, мертігулері, сырқаттары туралы жазбалар жазылады. Емдеу мекемелері берген құжаттар, растайтын құжаттардың нөмірлері мен күніне сілтеме жасай отырып, мұрағаттық анықтамалар жазбалар үшін негіз болып табылады, бұл ретте жарақаттардың, контузиялардың, зақымданулардың, мертігулердің сипаттамасы, олар қашан және қай жерде алғаны көрсетіледі.
"Шетелде болуы" деген 15-бөлімде барлық шетелге шығулар (жақын және алыс шетелге) көрсетіледі (тұрақты жұмысқа, оқуға, іссапарға, демалысқа, туристік жол жүрулер). Қызметкердің (үміткердің) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшада көрсетіліп толтырған деректер және қажет болған жағдайда кандидаттың төлқұжатындағы белгілер қызметтік тізімді толтырудың бастапқы сатысындағы жазбалар үшін негіз болып табылады. Мынадай құжаттар: белгілері бар демалыс куәліктерінің және (немесе) Қазақстан Республикасы азаматының визаларының көшірмелері және (немесе) төлқұжатының көшірмесі, оқуға және қызметтік іссапарға жіберу кезінде – жіберуші инстанцияның бұйрықтары және (немесе) іссапар куәліктерінің түбіршектері осы бөлімнің қызметтік тізімін толтырудың кейінгі сатысындағы жазбалар үшін негіздер болып табылады.
"Қызметкердің ата-аналары туралы мәліметтері" деген 16-бөлімде әкесі мен шешесінің тегі, аты, әкесінің аты, олардың тұрақты жері көрсетіледі. Кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшада және қызметкердің өмірбаянында көрсетілген тексерілген деректер жазба үшін негіз болып табылады.
"Отбасы жағдайы туралы мәліметтер" деген 17-бөлімде бөлім атауының оң жағында мынадай ықтимал мәндер: "үйленген (үйленбеген)"; "үйленбеген (тұрмысқа шықпаған)"; "ажырасқан (ажыраспаған)", "жесір" екені жазылады. Осы бөлімнің кестесінде зайыбының (жұбайының) тегі (оның ішінде тұрмысқа шықпаған кездегі тегі), аты, әкесінің аты және қызметкердің балалары (оның ішінде асырып алынған қыз және ұл балалары) жазылады. АХАЖ органдары беретін тиісті құжаттар қызметкердің отбасы жағдайы туралы мәліметтерді жазу үшін негіз болып табылады.
Бұл бөлім "Ескертпе" бағанымен толықтырылады, онда қосымша мәліметтер (некені бұзу, қайтыс болуы туралы және т.б.) көрсетіледі.
"Қызметкердің тұрғылықты мекенжайы" деген 18-бөлім ол тұратын жері бойынша тіркеу туралы құжаттардың негізінде және қызметкер толтырған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшада, өмірбаянында көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Мекенжай екі ұстанымда көрсетіледі (егер мұндай жағдай орын алса), тіркелген және есепке алынған орны. Үй және ұялы телефондарының нөмірлері қызметкердің сөзі бойынша көрсетіледі, ол онымен нақты байланысуға мүмкін болатын телефондар болуы тиіс. Үй және ұялы телефондардың нөмірлері қара қарындашпен жазылады.
Қызметтік тізімнің соңында қызметтік тізімді толтырған кадр бөлімшесі қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі, оның қолы мен күні қойылады. Қатардағы немесе басшы құрамдағы адамдар толтырылған қызметтік тізіммен таныстырылады және ол туралы жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау үшін қызметтік тізімге өзінің қолын қояды. Содан кейін кадр қызметінің немесе ҚПО бөлімшелерінің мөрі қойылған қызметтік тізімді кадр бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға бекітеді. Бекітілгенге дейін кадр бөлімшесінің қызметкері толтырылған қызметтік тізімді тігеді, нөмірлейді және мөрмен бекітеді, соңғы парағына: "тігілді, нөмірленді және мөрмен бекітілді _______ (санмен және сөзбен), парақтардың саны" жазылады, орындаушы туралы мәліметтер көрсетіледі, жазба оның қолымен расталады.
Қызметтік тізімдегі парақтардың стандарттық саны 12 (он екі) парақты құрайды, соңғы он екінші бет мөр қоюға арналған.
Қызмет өткеру кезеңінде ҚПО қызметкерлері қызметтік тізімдегі жазбалармен кемінде бес жылда бір рет, сондай-ақ жаңа қызмет орнына барар алдында, ҚПО қызметінен босатылғаннан кейін және басқа жағдайларда кадр бөлімшесі басшысының немесе оны алмастырушы тұлғаның рұқсаты болған жағдайларда танысады.
Қызметтік тізім қызметкердің ҚПО барлық қызметтік жұмысы бойында жүргізіледі.
Қызметтік тізімді қайта ресімдеу олардың толық жарамсыз болып қалған жағдайларында кадр бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастырушы тұлғаның бекіткен кадр қызметінің дәлелді қорытындысы бойынша рұқсат етіледі. Бұл ретте бұрынғы қызметтік тізім жойылмайды, жеке істің төртінші бөліміне тіркеледі.

Раздел 4 "Сведения об образовании" заполняется на основании документов об образовании. В основной графе дается общая характеристика образования, существующая на момент заполнения послужного списка. Учитывая особенности современной системы образования, которая построена на основе принципа непрерывности и преемственности образовательных учебных программ по различным уровням образования, данный раздел состоит из нескольких структурных элементов:
1) образование среднее (основное среднее образование);
2) послесреднее образование;
3) высшее образование;
4) послевузовское образование.
В структурные элементы раздела 4 вносятся наименование организации образования, серия и номер диплома (аттестата), год окончания, квалификация, направление или специальность по диплому, указывается присвоенная академическая степень.
В раздел 5 "Знание языков" запись вносится на основании заполненного сотрудником личного листка по учету кадров. Языки, которыми владеет сотрудник, указываются полностью без сокращений. Степень знания языка в текстовой форме указывается следующим образом: "владеет свободно", "читает и может объясняться", "читает и переводит со словарем".
В разделе 6 "Сведения об ученых степенях и званиях" записи вносятся на основании документов, выданных уполномоченным государственным органом в области образования и науки. В данном разделе указывается ученая степень и (или) ученое звание, дата присуждения ученой степени или присвоения ученого звания, кем выдан документ, номер (серия) документа. Также указывается шифр специальности и область научных исследований.
В разделе 7 "Сведения о наличии научных трудов и изобретений" указываются названия тем диссертационных исследований (кандидатская, докторская, докторская PhD/по профилю, магистерская), записи вносятся на основании поданного сотрудником списка научных трудов и изобретений установленного образца. При невозможности отразить в данном разделе весь перечень трудов и изобретений, предоставленный сотрудником список подшивается в третью часть личного дела.
В раздел 8 "Самостоятельная трудовая деятельность" заносятся данные о выполняемой работе с начала трудовой деятельности, исключая службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств - участников СНГ на основании соответствующих документов, подтверждающих трудовую деятельность. В данном разделе отражаются сведения об очном обучении в гражданских учебных заведениях, работе в качестве рабочих и служащих в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников СНГ.
В конце раздела зафиксированные сведения заверяются подписью лица, оформляющего послужной список, с указанием его должности, специального звания, фамилии и инициалов, также отражаются реквизиты документа, подтверждающего трудовую деятельность и на основании которых произведены записи. Подпись заверяется печатью кадрового подразделения.
В разделе 9 "Прохождение службы" записи производятся в хронологическом порядке. Сведения о прохождении срочной воинской службы в Вооруженных Силах – на основании военного билета, сведения о прохождении первоначального специального обучения – на основании сертификата (свидетельства) установленного образца, обучение на очных отделениях организаций образования правоохранительных органов – на основании приказов о зачислении на учебу и об окончании обучения соответствующих учебных заведений, прохождение службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников СНГ – на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций.
В настоящий раздел вносятся сведения:
1) о трудовой деятельности по должностям рядового и начальствующего состава ОФП на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций;
2) о прикомандировании военнослужащих, сотрудников ОФП к отдельным государственным органам Республики Казахстан;
3) об обучении за счет бюджета ОФП в учебных заведениях зарубежных государств на основании приказов о зачислении на учебу и окончании обучения, представленных зарубежными учебными учреждениями или самими обучающимися.
Также в этом разделе на основании соответствующих приказов ставятся штампы установленного образца об установлении стажа службы для определения размера должностного оклада.
Номер, дата приказа и наименование инстанции, его издавшей, записываются против каждого периода службы, подтвержденного данным приказом. При записи перемещений лиц начальствующего состава с высшей должности на низшие, указывается причина перемещения, например: "назначен с понижением в порядке дисциплинарного взыскания" или "назначен с понижением в связи с сокращением штатов" или "назначен с понижением по личной просьбе". Запись о причинах понижения в должности производится только на основании приказа по личному составу.
В случаях откомандирования, увольнения сотрудника со службы или его исключения из списков личного состава, записи, произведенные в разделе 9, заверяются подписью руководителя кадрового подразделения или лицом его заменяющим и скрепляются печатью кадрового подразделения или самого ОФП.
В разделе 10 послужного списка "Периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет на льготных условиях" записываются периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет при назначении пенсии на льготных условиях.
В данном разделе послужного списка производится запись следующего содержания.
"Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с ______ по _________ считать на льготных условиях: один месяц за _______ месяца. Основание: __________________________________________________________
(приказы начальников ОФП (командиров воинских частей))".
Сведения об участии в войнах и других боевых действиях записываются последовательно, в хронологическом порядке, с указанием воинских частей, соединений, учреждений, в составе которых сотрудник принимал участие в боевых действиях. Эти записи подтверждаются ссылкой на перечни Вооруженных Сил, приказы, справки архивов или другие официальные документы с указанием номера, даты и наименования органа, их выдавшего.
Записи о службе сотрудника в отдаленных и высокогорных местностях производятся со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан, устанавливающие льготные условия службы в этих районах.
Записи, произведенные в разделе 10, заверяются подписью руководителя кадрового подразделения или лицом его заменяющим и печатью кадрового подразделения ОФП.
В разделе 11 "Подготовка, повышение квалификации и переподготовка" на основании подтверждающих документов (сертификаты, дипломы и др.) вносятся записи о повышении квалификации и переподготовке сотрудников в ведомственных организациях образования, а также подготовке, повышении квалификации и переподготовке сотрудников в организациях образования других министерств, ведомств, в том числе, зарубежных стран. Указывается когда и где осуществлялась подготовка, повышение квалификации и переподготовка, профиль и вид обучения, полученная специальность и квалификация, реквизиты подтверждающего документа. К примеру, Академия финансовой полиции, с 12 по 27 ноября 2008 года, повышение квалификации начальников штабов, Сертификат № ___ от 27.11.2008 года.
В разделе 12 послужного списка "Награды и поощрения" заносятся сведения о полученных в период прохождения службы сотрудником государственных наград Республики Казахстан и иностранных государств, а также поощрений, формы которых предусмотрены законодательством Республики Казахстан. Основанием для записей являются Указы Президента Республики Казахстан о награждении, приказы соответствующих инстанций о поощрении. В данном разделе могут ставиться штампы установленного образца о присвоении медалей ОФП Республики Казахстан.
В разделе 13 послужного списка "Дисциплинарные взыскания" записываются дисциплинарные взыскания, налагаемые на сотрудников в период прохождения ими службы. Основаниями производства записей выступают приказы о привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности, при этом, в графах раздела полностью отражается какое наложено взыскание и за что, в точном соответствии с приказом.
В разделе 14 "Сведения о ранениях и контузиях, полученных при исполнении служебного долга", производятся записи о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга. Основанием для записей служат документы, выданные лечебными учреждениями, архивными справками со ссылкой на номер и дату подтверждающих документов, при этом указывается характер ранений, контузий, травм, увечий, заболеваний, когда и где они были получены.
В разделе 15 "Пребывание за границей" записываются все выезды (на постоянную работу, учебу, в командировки, отпуска, туристические поездки) за границу (ближнее и дальнее зарубежье). В первичной стадии заполнения послужного списка основаниями для записи являются данные, отраженные в личном листке по учету кадров, заполненном сотрудником (кандидатом), и при необходимости, отметки в паспорте кандидата. В последующей стадии заполнения данного раздела послужного списка основаниями для записей являются: корешки отпускных удостоверений с отметками и (или) копии визы и (или) копия паспорта гражданина Республики Казахстан, при направлении на обучение и в служебные командировки – приказы отправляющих инстанций и (или) корешки командировочных удостоверений.
В разделе 16 "Сведения о родителях сотрудника" указываются фамилия, имя, отчество отца и матери, их местожительство. Основанием для записи являются проверенные данные, отраженные в личном листке по учету кадров и автобиографии сотрудника.
В разделе 17 "Сведения о семейном положении" справа от названия раздела записываются следующие возможные значения: "женат (замужем)"; "холост (не замужем)"; "разведен (разведена)", "вдовец (вдова)". В таблице настоящего раздела записываются фамилия (в том числе девичья), имя, отчество супруги (супруга) и детей сотрудника (в том числе усыновленных, удочеренных). Основанием для записи сведений о семейном положении сотрудника производится только на основании соответствующих документов, выдаваемых органами юстиции.
Данный раздел дополнен графой "Примечание", где отображаются дополнительные сведения (о расторжении брака, смерти и т.д.).
Раздел 18 "Адрес места жительства сотрудника" заполняется на основании адресной справки с места жительства и данных, отраженных в заполненном сотрудником личном листке по учету кадров, автобиографии. Адрес указывается двумя позициями (если таковое имеет место), адрес регистрации и фактического проживания. Номера домашнего и мобильного телефонов указываются со слов сотрудника, это должны быть телефоны, по которым можно реально связаться с ним. Записи номеров домашнего и мобильного телефонов производятся простым карандашом.
В конце послужного списка указывается должность, звание, фамилия и инициалы сотрудника кадрового подразделения, составившего послужной список, ставится его подпись и дата. С составленным послужным списком ознакамливается лицо рядового или начальствующего состава и в подтверждение правильности записанных о нем сведений расписывается в послужном списке. После этого послужной список утверждается руководителем кадрового подразделения или лицом его заменяющим заверенного печатью кадрового подразделения или подразделения ОФП. До утверждения, сотрудник кадрового подразделения прошивает, нумерует и скрепляет печатью составленный послужной список, на последнем листе делает запись – "(прошнуровано, пронумеровано и скреплено печатью ______ (цифрами и прописью)) количество листов"", отражаются сведения об исполнителе, запись заверяется его подписью.
Стандартное количество листов в послужном списке составляет 12 (двенадцать) листов, последний двенадцатый лист предназначен для скрепления печатью.
В период прохождения службы не реже одного раза в пять лет сотрудники ОФП знакомятся с записями в послужном списке, а также перед убытием к новому месту службы, после увольнения из ОФП и в других случаях с разрешения руководителя кадрового подразделения или лица его заменяющего.
Послужной список ведется на протяжении всей служебной деятельности сотрудника в ОФП.
Переоформление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность, по мотивированному заключению кадрового подразделения, утвержденному руководителем кадрового подразделения или лицом его заменяющим. При этом прежний послужной список не уничтожается, а подшивается в четвертую часть личного дела.

12. Әлеуметтік-демографиялық (тегі, туған күні мен жері, білімі, отбасы жағдайы және т.б.), әкімшілік сипаттағы (лауазымы, қызмет орны, көтермелеулер мен жазалар және т.б.) мәліметтердегі, сондай-ақ қызметкердің жеке және іскерлік қасиеттерін сипаттайтын деректердегі кейінгі өзгерістер мен толықтырулар бұл істер есепте тұрған кадр бөлімшесінің жеке істің қызметтік тізімінде көрсетіледі.
13. Кадр бөлімшесінің қызметкерлері қылмыстық және әкімшілік жауапкершілікке тартылғаны туралы есептер бойынша материалдарды тексеріс жүргізу үшін уәкілетті органдарға кемінде бес жылда бір рет жібереді, осыған байланысты қатардағы және басшы құрамдағы адамдардан жаңадан өмірбаяндар мен кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақша алынады. Бұл ретте бұрын жазылған және басылған өмірбаяндар мен кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшалар жойылмайды, олар жеке істің төртінші бөліміне тігіледі. Сонымен қатар, жаңа мән-жайлар туындаған, өмірбаяндық сипаттағы елеулі өзгерістер болған, қызметтік тізімнің деректеріне (тұрмыс құру (үйлену), шет елге шығу, балаларының және басқа да жақын туыстарының кәмелеттік жасқа толуы және т.б.) қосымша тексеріс іс-шаралалары жүргізіледі, қарама-қайшы келетін мәліметтер анықталған жағдайда қызметкерден жаңа өмірбаян, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақша, қажетті құжаттар талап етіледі.
Осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысанда қосымша өмірбаяндық тексеріс бойынша қорытынды толтырылып, тиісті бастыққа баяндалады, сондай-ақ қосымша арнайы тексеріс құжаттары арнайы тексеріс құжаттарына қосылады.
ҚПО қызметкерінің отбасы жағдайы өзгергенде, қылмыстық жауапкершілікке өзі немесе жақын туыстары тартылғанында, олардың біреуі шет елге тұрақты тұруға шыққан жағдайда үш күндік мерзімде ішінде болған жағдай туралы тікелей бастығына баянатпен баяндауы керек. Бөлімшенің, органның басшысымен шешім қабылданған баянат кадр бөлімшесіне беріліп, ол қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
Уақтылы ресімдеу, нақтылау, қызметкерлердің есепке алу деректеріндегі өзгерістер мен толықтыруларды тексеру, қажетті материалдар мен құжаттарды жинау тиісті лауазымдық нұсқаулықтардың негізінде (функциялық міндеттер) жасақтау мәселелері үшін жауапты кадр қызметтерінің жұмыскерлеріне жүктеледі.
Жеке істердің қызметтік тізімдеріндегі тағайындаулар, ауыстырулар, атақ берулер, марапаттаулар, көтермелеулер, жазалар және т.б. туралы жазбаларды тиісті лауазымдық нұсқаулықтар негізінде (функциялық міндеттер) кадрларды есепке алу үшін жауапты жұмыскерлер жүргізеді. Жоғарыда аталған жағдайлардан басқа өзгерістерді, толықтыруларды қызметкердің (жұмыскердің) сөзінен жеке іске енгізуге тыйым салынады.

12. Последующие изменения и дополнения в сведениях социально-демографического (фамилия, дата и место рождения, образование, семейное положение и т. д.), административного характера (должность и место службы, поощрения и взыскания и т. п.), а также в данных, характеризующих личные и деловые качества сотрудника, отражаются в послужном списке личного дела теми кадровыми подразделениями, в которых эти дела находятся на учете.
13. Не реже одного раза в пять лет сотрудниками кадрового подразделения в уполномоченные органы направляются материалы для проведения проверки по учетам о привлечении к уголовной или административной ответственности в связи с этим, от лиц рядового и начальствующего состава отбираются новые автобиография и личный листок по учету кадров. При этом ранее написанная и отпечатанная автобиографии и личный листок по учету кадров не уничтожаются, а подшиваются в четвертую часть личного дела. Кроме этого, при возникновении новых обстоятельств (вступление в брак, выезд за границу, достижение детьми и другими близкими родственниками совершеннолетнего возраста и т.п.) значительных изменений биографического характера, выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, проводятся дополнительно проверочные мероприятия, от сотрудника истребуются новые автобиография, личный листок по учету кадров, а также другие необходимые документы.
О результатах составляется заключение по дополнительной автобиографической проверке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое докладывается соответствующему начальнику, и вместе с дополнительными материалами специальной проверки приобщаются к материалам специальной проверки.
Сотрудник ОФП в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, докладывает об этом рапортом непосредственному начальнику в срок до трех календарных дней. Рапорт, с принятым решением руководителя органа, подразделения, передается в кадровое подразделение и приобщается к личному делу сотрудника.
Деятельность по своевременному оформлению, уточнению, проверке изменений и дополнений в учетных данных сотрудников, сбору необходимых материалов и документов, возлагается на работников кадрового подразделения, ответственных за вопросы комплектования на основании соответствующих должностных инструкций (функциональных обязанностей).
Записи в послужных списках личных дел о назначениях, перемещениях, присвоении званий, награждениях, поощрениях, взысканиях и т.д. производятся работниками, ответственными за учет кадров, согласно соответствующим должностным инструкциям (функциональным обязанностям). Внесение в личные дела изменений, дополнений со слов сотрудника (работника) запрещается, за исключением выше отмеченных случаев.

14. Жеке істердің жай-күйін және олардың осы Қағиданың талаптарына сәйкес келуін бақылау жүйелі түрде мерзімділікпен кемінде екі жылда бір рет кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсету және ақаулық ведомосты қалыптастыру арқылы жеке істерді ревизиялау негізінде жүзеге асырылады. Ревизияны өткізу, ақаулық ведомосты қалыптастыру және анықталған кемшіліктерді жою жасақтау мәселелеріне жауапты кадр қызметінің қызметкерлеріне жүктеледі. Ақаулық ведомостың орындалуын бақылау кадрларды есепке алу үшін жауапты қызметкерлерге жүктеледі, олар бақылау карточкасында осы қызметтің нәтижелерін тіркейді. Бақылау карточкасы әрбір жеке істе болады және қызметкердің барлық қызметі кезеңінде осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес толтырылады.
15. Жеке істің әрбір бөлімінде сақталатын құжаттар жеке нөмірленеді және тиісті бөлімдердің ішкі тізімдемелеріне осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес енгізіледі, ішкі тізімнің парақтар саны шектелмейді. Әрбір бөлімнің парақтары қара қарандашпен, оң жақ жоғарғы бұрышында нөмірленеді. Жеке іс құжаттарының ішкі тізімдемесі құжаттардың реттік нөмірлері, олардың тіркеу нөмірлері, күні, атауы (тақырыбы), жеке істің тиісті бөлімдері парақтарының нөмірлері туралы мәліметтерден тұрады. Бұл ретте жеке істің ішкі тізімдемесінің парақтары нөмірленбейді.
Ішкі тізімдемеге жазбаларды ресімдеу және кейіннен енгізу ҚПО іс жүргізу тілінде жүзеге асырылады.
Жеке істің әрбір бөліміндегі құжаттар хронологиялық тәртіппен орналасады, сондықтан басында ішкі тізімдемеге қызметкерді ҚПО қызметке қабылдау кезінде қабылданған немесе ресімделген құжаттар, ал одан әрі хронологиялық тәртіппен олардың кадр қызметіне келіп түсуі бойынша енгізіледі.
Жеке істің әрбір құжаты тізімге жеке енгізіледі. Ішкі тізімдемені кадр бөлімшесінің қызметкері қалыптастырады және тиісті бағандағы әрбір құжаттың жанына қол қоя отырып, растайды. Құжаттар мен ішкі тізімдеме парақтарының жалпы саны қызметкер қызметтен шығарылған кезде ішкі тізімнің тиісті бөлімдерінде көрсетіледі, бұл ретте құжаттардың жалпы саны сандық және бас әріп тәсілімен көрсетіледі, тізімдемені толтырған кадр қызметі қызметкерінің лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі, оның қолы кадр бөлімшесінің мөрімен бекітіледі, күні қойылады.
Ішкі тізімдемеге енгізілген жазбалардың мазмұнына енгізілген өзгерістер (түзетулер) жеке істерді есепке алу үшін жауапты қызметкердің қолымен және кадр қызметінің мөрімен расталады.
Конверттегі құжаттардың ішкі тізімдемесі жоғарыда көрсетілген тәртіпке ұқсас толтырылады.
ҚПО қызмет өткеріп жүрген запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істері негізгі жеке іске тігілмеген түрде тіркеледі.

14. Контроль за состоянием личных дел и соответствием их требованиям настоящих Правил осуществляется периодически, но не реже одного раза в два года, путем проведения ревизии личных дел с составлением дефектной ведомости с указанием конкретных сроков устранения недостатков. Проведение ревизии, составление дефектной ведомости и устранение выявленных недостатков возлагается на сотрудников кадрового подразделения, ответственных за вопросы комплектования. Контроль за исполнением дефектной ведомости возлагается на сотрудников, ответственных за учет кадров, которыми фиксируются в карточке контроля результаты данной деятельности. Карточка контроля оформления личного дела находится в каждом личном деле и заполняется на протяжении всей службы сотрудника по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Документы, хранящиеся в каждой части личного дела, нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи соответствующих частей по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, количество листов внутренней описи не ограничивается. Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. Внутренняя опись документов личного дела содержит сведения о порядковых номерах документов, их регистрационных номерах, даты, наименования (заголовках), номерах листов соответствующей части личного дела. При этом сами листы внутренней описи личного дела не нумеруются.
Оформление и последующее занесение записей во внутреннюю опись осуществляется на языке делопроизводства ОФП.
Документы каждой части личного дела располагаются в хронологическом порядке, поэтому вначале во внутреннюю опись вносятся документы, которые были приняты или оформлены при приеме сотрудника на службу в ОФП, а далее – в хронологическом порядке по мере поступления их в кадровую службу.
Каждый документ личного дела заносится в опись отдельно. Внутренняя опись составляется и заверяется подписью сотрудника кадрового подразделения напротив каждого документа в соответствующей графе. Общее количество документов и листов внутренней описи указывается при увольнении сотрудника в соответствующих разделах внутренней описи, при этом, общее количество документов отражается цифровым и прописным способом, указывается должность, фамилия и инициалы сотрудника кадровой службы, заполнившего опись, его подпись заверяется печатью кадрового аппарата, ставится дата.
Изменения (исправления) в содержании записей, внесенных во внутреннюю опись, заверяются подписью сотрудника, ответственного за учет личных дел, и печатью кадрового подразделения.
Внутренняя опись документов, находящихся в конверте, заполняется аналогично выше обозначенному порядку.
Сокращенные военные дела офицеров запаса, проходящих службу в ОФП приобщаются к основному личному делу в нерасшитом виде.

3. ҚПО қызметкерлерінің жеке істерін есепке алу, сақтау және
беру (жөнелту) тәртібі
16. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің жеке істерін есепке алуды және сақтауды кадр бөлімшесі ұйымдастырады. Жеке істер тіркеуге және лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін 5 күн мерзімінен кешіктірілмей кадр бөлімшесінің есепке алу бөлімшесінің қоймасына тапсыруға жатады. Сақтауға осы Қағидаларға сәйкес ресімделген жеке істер ғана қабылданады.
Жеке істерді есепке алу инвентарлық кітап бойынша осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысанда жүргізіледі. Ондағы нөмірлердің саны сақтауға жататын жеке істердің санына сәйкес келуі қажет. Кітапты өте ұзақ пайдалану мақсатында әр нөмірдің астында келесі бес жазба үшін орын көзделеді. Түгендеу кітабында жеке іс ескерілген нөмір жеке істің сыртқы бетіне қойылады. Жеке істер нөмірлердің реті бойынша сақталады.
Жеке істерге түгендеу кемінде екі жылда бір рет жүргізіледі (жеке істерді түгендеу кітабындағы жазбалармен бар-жоғын салыстырып тексеру), ол туралы тиісті акті жасалады.
17. Жеке істер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16 қ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы құпиялылық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына жауап беретін стеллаждармен, сейфтермен, шкафтармен жабдықталған жеке бөлмеде (қоймада) сақталады.
Жұмыс күні аяқталғаннан кейін сейфтер, шкафтар, қоймалар жабылады және оларға мөр басылады, қоймаға кіруге рұқсат Қазақстан Республикасындағы құпиялылық режимді қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың нормаларымен реттеледі.
18. Жеке істерді есепке алу және сақтау үшін жауапкершілік құпия жұмыстар мен құжаттарға тиісті рұқсаты бар, міндеттеріне лауазымдық нұсқаулықтарға (функциялық міндеттерге) сәйкес аталған қызметке кіретін кадр бөлімшесінің арнайы бөлінген қызметкерлеріне жүктеледі.
19. Егер кейіннен жеке істермен жұмыс істеу барысында жазбаларда дәлсіздіктер мен бұрмалаулар анықталса, оларға енгізілген құжаттардың негізінде түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер кадр қызметінің мөрі қойыла отырып, жеке істерді есепке алуға және сақтауға жауапты адамның қолымен расталады.
20. Жеке істерден құжаттарды алуға, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделмеген құжаттарды сақтауға тыйым салынады. Жеке істегі құжаттардың көшірмелерін түсіру кадр бөлімшесі басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана жүргізіледі. Мұндай жағдайларда түпнұсқалық құжатқа көшірмелер кім үшін және қашан түсірілгендігі көрсетіледі.

3. Учет, хранение и порядок выдачи (высылки) личных дел
сотрудников ОФП
16. Учет и хранение личных дел сотрудников ОФП организуется кадровым подразделением. Личные дела подлежат регистрации и сдаче в хранилище учетного подразделения кадрового аппарата не позднее 5 календарных дней после издания приказа о назначении на должность. На хранение принимаются личные дела, оформленные только в соответствии с настоящими Правилами.
Учет личных дел производится по инвентарной книге личных дел по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Количество номеров в ней должно соответствовать количеству личных дел, подлежащих хранению. В целях более длительного пользования книгой под каждым номером предусматривается место для последующих пяти записей. Номер, за которым в инвентарной книге учтено личное дело, проставляется на лицевой части обложки личного дела. Личные дела хранятся по порядку номеров.
Не реже одного раза в два года производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в инвентарной книге), о чем составляется соответствующий акт.
17. Личные дела хранятся в отдельной комнате (хранилище), оборудованной стеллажами, сейфами, шкафами, отвечающей требованиям Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с.
По окончании рабочего дня сейфы, шкафы, хранилища запираются и опечатываются, допуск в хранилище регулируется нормами Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
18. Ответственность за учет и хранение личных дел возлагается на специально отведенных сотрудников кадрового подразделения, имеющих соответствующий допуск к секретным работам и документам, и в чей круг обязанностей входит данная деятельность согласно должностным инструкциям (функциональным обязанностям).
19. В случаях, если в последующей работе с личными делами будут выявлены неточности и искажения в записях, вносятся исправления с указанием документов, на основании которых они внесены. Все исправления заверяются подписью лица, ответственного за учет и хранение личных дел, печатью кадрового подразделения.
20. Изъятие документов из личного дела, а также хранение документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается. Снятие копий с документов, находящихся в личном деле, производится только с разрешения руководителя кадрового подразделения или лица его заменяющего. В этих случаях на подлинном документе делается пометка, для кого и когда снята копия.

Агенттіктің номенклатурасы бойынша лауазымға тағайындалған қызметкерлердің жеке істері Агенттіктің кадр бөлімшесінде сақталады. Жеке істер бойынша кадрларды дербес есепке алу жүзеге асырылатын қаржы полициясы органдарының және бөлімшелерінің кадр бөлімшелерінде аталған қызметкерлердің жеке істерінің түпнұсқалары ресімделеді. Жеке істің түпнұсқасында көшірмелер түсіру туралы белгілер жүргізілмейді. Жеке істің оң жақ жоғарғы бұрышында "Түпнұсқа" деген белгі қойылады. Қызметкер қызметтен шығарылғаннан кейін жеке істің түлнұсқасы кадр қызметінде бір жыл ішінде сақталады, одан кейін "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 1605 қаулысында белгіленген тәртіпте жойылады.
21. Жеке істерді беруді (жөнелтуді) кадр бөлімшесінің қызметкерлері қаржы полициясы органының немесе бөлімше басшысының жазбаша нұсқауымен (рұқсатымен) ғана жүзеге асырады.
Қатардағы және басшы құрамдағы қызметкерлердің жеке істерін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарына, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына жолдау кезінде қызметкердің еңбек кітапшасы (егер еңбек кітапшасы еңбек өтілінің болмауына байланысты бұрын басталмаса, ол қайтадан ресімделеді) қарамағына қызметке жіберу туралы мәселе шешілгенге дейін кадр қызметінде қалады. Жоғарыда аталған құрылымдардың қарамағына ҚПО кадрларынан шығару актісі болып табылатын қызметке жіберу туралы бұйрықтан кейін еңбек кітапшасына қаржы полициясы органдарындағы қызметі туралы жазба енгізіледі. Осы рәсімнен кейін еңбек кітапшасы қызметкерді қарамағына қызметке жіберген жерге жолданады, еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парағы қозғалысының есепке алу кітабына тиісті жазбалар енгізіледі.
Жеке істерді есепке алу және сақтау үшін жауапты адам жеке істерді уақытша пайдалану үшін беруді (жөнелтуді) белгілеуді әрбір жеке істегі бақылау карточкасында осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес жүргізеді. Бақылау карточкасында жеке іс қашан, кімге, қайда және жеке қандай шығыс нөмірімен жіберілгені көрсетіледі, жеке істерді қаржы полициясы бөлімшелерінің ішінде беру кезінде онда берген күні, алушының лауазымы және қолы қойылады. Берілген (жөнелтілген) жеке істердің бақылау карточкалары арнайы картотекада нөмірлік тәртіпте сақталады.
Жеке іс қайта келгенде оған қайтарылған күні мен қабылдаған адамның қолы қойыла отырып, бақылау карточкасы салынады. Жеке істер кадр қызметтерінің қызметкерлеріне уақытша пайдалану үшін жұмыс күнінің аяғына дейін беріледі, одан кейін қоймаға тапсырылады. Жеке істер тиісті сұрау салулар бойынша кемінде бір ай мерзіміне жіберіледі, ерекше жағдайларда мерзімі жазбаша сұрау салу бойынша ұзартылуы мүмкін.
Қызметке жіберілген қызметкерлерге жеке істер олардың жаңа жұмыс орындарына қызметке жіберу туралы бұйрық шыққан күннен бастап бес тәуліктен кешіктірілмей жіберіледі.

Личные дела сотрудников, назначенных на должности по номенклатуре Агентства, хранятся в кадровом подразделении Агентства. В кадровых подразделениях органов и подразделений финансовой полиции, где осуществляется персональный учет кадров по личным делам, оформляются дубликаты личных дел обозначенных сотрудников. Пометки в оригинале личного дела о снятии копий не производятся. В правом верхнем углу личного дела делается пометка "Дубликат". После увольнения сотрудника дубликат личного дела хранится в кадровом подразделении в течение одного года, после чего уничтожается в порядке, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 1605 "Об утверждении перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения".
21. Выдача (высылка) личных дел осуществляется сотрудниками кадровых подразделений только с письменного указания (разрешения) руководителя органа или подразделения финансовой полиции.
При направлении личных дел сотрудников рядового и начальствующего состава в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, специальные государственные и правоохранительные органы трудовая книжка сотрудника остается в кадровом подразделения до решения вопроса об откомандировании (если трудовая книжка ранее не заводилась в связи с отсутствием трудового стажа, она оформляется вновь). После приказа об откомандировании в выше обозначенные структуры, который является актом исключения из кадров ОФП, в трудовую книжку вносится запись о службе в ОФП. После этой процедуры трудовая книжка направляется в место откомандирования сотрудника, в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей к ним делается соответствующая отметка.
Фиксация выдачи (высылки) личных дел для временного пользования производится в контрольной карточке личного дела по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, находящейся в каждом личном деле, лицом, ответственным за учет и хранение личных дел. В контрольной карточке личного дела указывается, когда, кому, куда и за каким исходящим номером выслано личное дело, при выдаче личных дел внутри подразделения финансовой полиции в ней фиксируется дата выдачи, должность и роспись получателя. Контрольные карточки выданных (высланных) личных дел хранятся в специальной картотеке в номерном порядке.
При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения и подписи принявшего лица. Личные дела выдаются сотрудникам кадрового подразделения для временного пользования до конца рабочего дня, после чего сдаются в хранилище. Личные дела по соответствующим запросам высылаются на срок не более одного месяца, в исключительных случаях срок может быть продлен по письменному запросу.
На откомандированных сотрудников личные дела высылаются по новому месту их службы не позднее пяти суток со дня издания приказа об откомандировании.

Түгендеу кітабында жеке іс қашан, қайда және қандай шығыс нөмірімен жіберілгені көрсетіле отырып, тиісті жазба жүргізіледі. Қызметке жіберілген қызметкерлердің жеке істерінің бақылау карточкалары "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 1605 қаулысында белгіленген тәртіпте жойылуы тиіс.
22. ҚПО қызметтен босатылған қызметкерлердің жеке істері ведомстволық мұрағаттарға сақтауға тапсырылады. Қызметтен шығарылған қызметкерлер мен жұмыскерлердің жеке істерін ресімдеу және беру тәртібі мен мерзімдері құпиялылық режимді және ведомстволық және мемлекеттік мұрағаттарды қамтамасыз ету саласындағы мәселелерді реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарына қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
ҚПО қайта орналасу туралы мәселені шешу кезінде қызметтен босатылған қызметкерлердің мұрағаттық жеке істерінің тігілуі бұзылмайды, өзгерістер тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін енгізіледі.
23. Еңбек қатынастары саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес кадр қызметтерінде еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабы осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес жүргізіледі, онда қызметке немесе жұмысқа тұру кезінде қызметкерлерден және жұмыскерлерден қабылданған барлық еңбек кітапшалары, сондай-ақ жаңадан қабылданған қызметкерлер мен жұмыскерлерге берілген еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парағы тіркеледі. Еңбек кітапшаларын тіркеу нөмірі ыңғайлылық үшін қызметтік немесе жеке карточкада және жеке істің конвертінде тіркеледі.
Қызметтен шығарылуына байланысты еңбек кітапшасын алу кезінде қызметкер Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабына қол қояды. Қызметкерлердің қызметтен шығарылған кезде немесе олар қаза болған жағдайда жақын туыстарымен алынбаған еңбек кітапшалары, кадр қызметінде екі жыл ішінде сақталады. Аталған мерзім өткеннен кейін сұратылмаған еңбек кітапшалары ведомстволық мұрағатта 50 жыл сақталады, содан кейін "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 1605 қаулысында белгіленген тәртіпте жойылуға жатады.
24. ҚПО қызметтен шығарылған қызметкерлерге тиісті кадр бөлімшелерімен белгіленген мерзімде оларға қызметтен шығарғаны туралы жазбалар енгізіле отырып, еңбек кітапшалары беріледі, әскери билеттері қайтарылады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 маусымдағы № 859 қаулысында белгіленген Қазақстан Республикасының әскери міндеттілерді және әскерге шақырылғандарды әскери есепке алу тәртібін жүргізу тәртібі туралы қолданыстағы қағидаларға сәйкес белгіленген нұсқа ұйғарым береді.
Сонымен қатар, кадр бөлімшесі бір ай мерзімінде запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істерін (жетонымен бірге) тұратын жері бойынша әскери басқару органына жолдайды.
Бұл ретте жеке істің конвертінде сақталатын құжаттардың тізімдемесінде жеке істің мұқабасының екінші ішкі жағында жеке құжаттарды бергені туралы жазба жүргізіледі, оны алған адам өз қолын қойып растайды. Еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабында еңбек кітапшасын алғаны туралы қосымша тиісті жазба енгізіледі.
ҚПО қызметіне дейін әскери есепте тұрмаған әйел қызметкерлерге ҚПО қызметінен босатылғаннан кейін әскери есепке қою үшін жіберу туралы ұйғарым берілмейді.

В инвентарной книге личных дел делается соответствующая запись с указанием, когда, куда и при каком исходящем номере выслано личное дело. Контрольные карточки личных дел откомандированных сотрудников подлежат уничтожению в порядке, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 1605 "Об утверждении перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения".
22. Личные дела сотрудников, уволенных из ОФП, сдаются на хранение в ведомственные архивы. Порядок и сроки оформления и передачи личных дел уволенных сотрудников осуществляется в строгом соответствии с требованиями нормативных правовых актов, регламентирующих вопросы в области обеспечения режима секретности и деятельности ведомственных и государственных архивов.
При решении вопросов о восстановлении в ОФП архивные личные дела уволенных сотрудников не расшиваются, изменения вносятся после издания приказа о назначении.
23. В соответствии с нормативными правовыми актами в области трудовых отношений, в кадровых подразделениях ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в которой регистрируются все трудовые книжки, принятые от сотрудников и работников при поступлении на службу или работу, а также трудовые книжки и вкладыши в них, выданные сотрудникам и работникам вновь. Номер регистрации трудовой книжки для удобства фиксируется в служебной или личной карточке и на конверте личного дела.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением сотрудник расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них. Трудовые книжки, не полученные сотрудниками при увольнении либо в случае их смерти ближайшими родственниками, хранятся в течение двух лет в кадровой службе. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в ведомственном архиве в течение 50 лет, а затем подлежат уничтожению в порядке, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 1605 "Об утверждении перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения".
24. Сотрудникам, уволенным из ОФП, соответствующие кадровые подразделения в установленные сроки выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и выдают предписание установленного образца согласно действующим Правилам о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2012 года № 859.
Кроме этого, по офицерам запаса кадровое подразделение в месячный срок направляет их сокращенные воинские дела (вместе с жетоном) в органы военного управления по месту жительства.
При этом на второй внутренней стороне обложки личного дела в описи документов, хранящихся в конверте личного дела, делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника. Дополнительно о получении трудовой книжки производится соответствующая запись в Книгу учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
Сотрудникам-женщинам, ранее до службы в ОФП не состоявших на воинском учете, после увольнения со службы из ОФП предписания о направлении для постановки на воинский учет не выдаются.

25. Еңбек кітапшасына ҚПО қызметі туралы жазбалар енгізу кезінде мыналарды басшылыққа алу қажет:
1) атқарып отырған лауазымдары мен қызметтен шығарылатын адам қызмет өткерген қаржы полициясы органдары мен бөлімшелерінің атаулары енгізілмейді;
2) еңбек кітапшасының тиісті бағандарына ҚПО қызметінде болу уақытында барлық марапаттаулары мен көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі;
3) тәртіптік жазалары туралы мәліметтер еңбек кітапшасына жазылмайды;
4) қызметкерді ҚПО қызметінен шығару негіздемесі, Заңның тармағы және бабы еңбек кітапшасында көрсетілмейді;
5) қызметке қабылдау, қызметтен шығару, марапаттаулар мен көтермелеулер (күні мен айы екі таңбалы сандармен, жыл толығымен көрсетіледі) туралы барлық жазбалар тиісті бұйрықтарға сілтеме жасай отырып, араб сандарымен жүргізіледі.
Қызметкерлердің ҚПО қызметінен шығу кезінде еңбек кітапшасына енгізілген қызметі (жұмысы), марапаттаулары мен көтермелеулері туралы барлық жазбалар кадр бөлімшесі басшысының (немесе оны алмастыратын тұлғаның) қолымен және кадр бөлімшесінің немесе қаржы полициясы бөлімшесінің мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚЫЛМЫСҚА ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС
ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ КҮРЕС АГЕНТТІГІ (ҚАРЖЫ ПОЛИЦИЯСЫ)
Құпия
(толтырылуы бойынша)
№_______ЖЕКЕ ІС
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты/
I БӨЛІМ
1) қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы;
3) қызметінің жеке кезеңдерін растау туралы қорытынды тігіледі.
II БӨЛІМ
1) аттестаттау парақтары;
2) қызметтік мінездемелер;
3) арнаулы атақтар беруге ұсыныстар, арнаулы атағын төмендетуге (қайта қалпына келтіру) ұсыныстар;
4) кезекті арнаулы атағын беруге ұсыныстарды кешіктіріп беру туралы шешім;
5) қызметі бойынша ауыстыруға ұсыныстар;
6) қызметтен шығаруға ұсыныстар;
7) қызметтен босату туралы хабарлама;
8) марапаттау парақтары, көтермелеу (наградтау) туралы ұсыныстар;
9) тестілеудің, дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру нәтижелері;
10) сертификаттардың (арнайы бастапқы оқуды, қайта даярлау курстарын, біліктілігін арттыру, сондай-ақ қаржы полициясы органдарының бюджеті есебінен төленетін тілдік, білім беру және басқа да курстарды бітіргені туралы) түпнұсқалары сақталады.
III БӨЛІМ
1) қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдау туралы арыз;
2) өмірбаяндар (өз қолымен жазылған және басылған түрде);

25. При внесении записей о службе в ОФП в трудовую книжку следует руководствоваться следующим:
1) перечисление занимаемых должностей и наименование органов и подразделений финансовой полиции, где служило увольняемое лицо, не вносится;
2) в соответствующие графы трудовой книжки вносятся сведения о всех награждениях и поощрениях за время пребывания на службе в ОФП;
3) сведения о дисциплинарных взысканиях в трудовую книжку не записываются;
4) основания увольнения, пункт и статья Закона, в соответствии с которым сотрудник уволен из ОФП, в трудовой книжке не указываются;
5) все записи о датах пребывания на службе, награждения и поощрения (число и месяц двузначными цифрами, год указывается полностью) производятся арабскими цифрами с ссылкой на соответствующий приказ.
При увольнении сотрудников из ОФП все записи о службе (работе), награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку заверяются подписью руководителя кадрового подразделения (или лицом его заменяющим) и печатью кадрового подразделения или подразделения финансовой полиции.
Приложение 1
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой
полиции Республики Казахстан
Форма
АГЕНТСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО БОРЬБЕ С ЭКОНОМИЧЕСКОЙ
И КОРРУПЦИОННОЙ ПРЕСТУПНОСТЬЮ (ФИНАНСОВАЯ ПОЛИЦИЯ)
Секретно
(по заполнению)
ЛИЧНОЕ ДЕЛО № _______
___________________________________________________________
____________________________________________________________
/фамилия, имя отчество/
ЧАСТЬ I
1) послужной список;
2) заключение комиссии по определению стажа службы;
3) заключение о подтверждении отдельных периодов службы.
ЧАСТЬ II
1) аттестационные листы;
2) служебные характеристики;
3) представления к присвоению специальных званий, представления
к снижению (восстановлению) в специальном звании;
4) решение о задержке представления к присвоению очередного
специального звания;
5) представления к перемещению по службе;
6) представления к увольнению;
7) уведомление об увольнении;
8) наградные листы, представления о поощрении (награждении);
9) результаты тестирования, сдачи нормативов по физической
подготовке;
10) оригиналы сертификатов (об окончании специального
первоначального обучения, курсов переподготовки, повышения
квалификации, а также образовательных и других курсов, оплачиваемых
за счет бюджета органов финансовой полиции).
ЧАСТЬ III
1) заявление о приеме на службу в органы финансовой полиции;
2) автобиографии (написанная от руки и набранная на
компьютере;

3) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақша (кадр қызметінің мөрімен расталған фотосуретпен);
4) қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдау туралы қорытынды, білім беру ұйымдарына оқуға жіберу туралы қорытынды;
5) қызметке (оқуға) түсуге дейінгі ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және т.б.);
6) қаржы полициясы органдарына қызметке қабылдау туралы келісім-шарт (білім беру ұйымдарында мамандарды даярлауға келісім-шарт);
7) ОӘДК-нің анықтамасы;
8) қызмет өткеру, материалдық және зейнетақылық қамтамасыз ету шарттарымен танысқаны, қызметтік тәртіп пен заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылатыны туралы ескертілгені туралы жазбаша міндеттеме;
9) мемлекеттік және қызметтік құпиялардан тұратын мәліметтерді ашпау туралы жазылым және міндеттеме;
10) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулер бойынша мемлекеттік қызметшінің міндеттемелері;
11) Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің ар-намыс кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме;
12) Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының Ант мәтінімен қол қойылған бланкі тігіледі;
13) Тексеріс материалдары.
№________ жеке іс
IV БӨЛІМ
МҰРАҒАТ МАТЕРИАЛДАРЫ __________________________________________ __________________________________________ __________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты/
1) ескірген қызметтік тізімдер;
2) ескірген өмірбаяндар мен кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақшалар;
3) қызметкердің баянаттары;
4) қызметтік тексерістер мен тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
5) жеке құрам жиналыстарының, қоғамдық бірлестіктер отырыстарының және тағы басқалардың шешімдері мен хаттамалары;
6) ОӘДК-нің ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жарақаттар мен контузиялар туралы анықтамалары;
7) қызметкердің қызметі бойынша басқа жерге ауысуы жөніндегі жолдаманың үшінші бөлігі;
8) қаржы полициясы органдарында қызмет мерзімін ұзарту туралы қолдаухат және баянат;
9) қызметі бойынша ауысу кезіндегі ұсынымдар;
10) кадр резервіне қабылданған кандидаттармен жұмыс жөніндегі материалдар;
11) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да материалдары.
№________ жеке іс
V БӨЛІМ ЗЕРДЕЛЕУ ЖӘНЕ АРНАЙЫ ТЕКСЕРУ МАТЕРИАЛДАРЫ __________________________________________ __________________________________________ __________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты/
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жеке іс конвертіндегі құжаттардың
ТІЗІМДЕМЕСІ
Құжаттың атауы
Парақ саны
Құжатты алған адамның қолы
Жеке іске қосымша құжаттар
Парақ саны
Күні және қызметкердің қолы
Ескертпе
Жеке істің телнұсқасы
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
Мұрағаттық материалдар
Запастағы офицердің қысқартылған жеке ісі
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚЫЛМЫСҚА ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС
ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ КҮРЕС АГЕНТТІГІ
(ҚАРЖЫ ПОЛИЦИЯСЫ)
ҚЫЗМЕТТІК ТІЗІМ
№__________ жеке нөмірі ___________________________________________________________________
тегі/
___________________________________________________________________
/аты, әкесінің аты/
Арнаулы (әскери) атағы
Атақ беру туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Арнаулы (әскери) атағы
Атақ беру туралы кімнің бұйрығы, күні, нөмірі

3) личный листок по учету кадров (с фотокарточкой, заверенной
печатью кадровой службы);
4) заключение о приеме на службу в органы финансовой полиции,
заключение о направлении на учебу в организации образования;
5) характеристики (служебные, учебные и др.), представляемые до
поступления на службу (учебу);
6) контракт о приеме на службу в органы финансовой полиции
(контракт на подготовку специалистов в организациях образования);
7) справка ОВВК;
8) письменное обязательство об ознакомлении с условиями
прохождения службы, материального и пенсионного обеспечения,
предупреждении об ответственности за нарушение служебной дисциплины и
законности;
9) подписка и обязательство о неразглашении сведений,
составляющих государственную и служебную тайны;
10) обязательство государственного служащего по ограничениям,
установленным Законом Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией";
11) обязательство по соблюдению Кодекса чести сотрудников
органов финансовой полиции;
12) подписанный бланк с текстом Присяги лиц рядового и
начальствующего состава органов финансовой полиции Республики
Казахстан;
13) материалы проверки.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ IV
АРХИВНЫЕ МАТЕРИАЛЫ
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
/фамилия, имя, отчество/
1) устаревшие послужные списки;
2) устаревшие автобиографии и личные листки по учету кадров;
3) рапорта сотрудника;
4) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
5) решения и протокола собраний личного состава, заседаний
общественных формирований и др.;
6) устаревшие справки ОВВК, справки о состоянии здоровья, о
ранениях и контузиях;
7) третья часть путевки по перемещению сотрудника по службе в
другую местность;
8) ходатайство и рапорт о продлении срока службы в органах
финансовой полиции;
9) рекомендации при перемещении по службе;
10) материалы по работе с кандидатами, зачисленными в кадровый
резерв;
11) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном
состоянии.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ V
МАТЕРИАЛЫ ИЗУЧЕНИЯ И СПЕЦИАЛЬНОЙ ПРОВЕРКИ
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
/фамилия, имя, отчество/
Приложение 2
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
ОПИСЬ
документов, находящихся в конверте личного дела
Наименование документа
Кол-во
листов
Подпись лица,
получившего документ
Дополнительные документы
к личному делу
Кол-во
листов
Дата и подпись
сотрудника кадрового
подразделения
Примечание
Дубликат личного дела
Материалы изучения и специальной проверки
Архивные материалы
Сокращенное личное дело офицера запаса
Приложение 3
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
АГЕНТСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО БОРЬБЕ С ЭКОНОМИЧЕСКОЙ И
КОРРУПЦИОННОЙ ПРЕСТУПНОСТЬЮ (ФИНАНСОВАЯ ПОЛИЦИЯ)
ПОСЛУЖНОЙ СПИСОК
Личный номер № _________________
________________________________________________
/фамилия/
_________________________________________________
/имя, отчество/
Специальное
(воинское)звание
Дата, номер и чей
приказ о присвоении
звания
Специальное
(воинское) звание
Дата, номер и чей
приказ о присвоении
звания

1. Туған жылы, күні, айы
2. Туған жері
3. Ұлты
4. Білімі
Негізгі орта
Орта білімнен кейінгі
Жоғары
Жоғары білімнен кейінгі
5. Тілдерді білуі
6. Ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы туралы мәліметтер
7. Ғылыми еңбектері мен өнер-табыстарының болуы туралы мәліметтер
8. Дербес еңбек қызметі
Күні
Жұмыс орны (мекеменің немесе кәсіпорынның атауы) және атқарған лауазымы, қызмет түрі
аудан, қала, облыс, ел
Қай уақыттан бастап (жылы, күні, айы)
Қай уақытқа дейін (жылы, күні, айы)
9. Қызмет өткеру (8-парақта)
Қай уақыттан бастап (жылы, күні, айы)
Қай уақытқа дейін (жылы, күні, айы)
Бөлім, құрылым, қызметтің, бөлімшенің және қаржы полициясы органының атауы
Лауазым
Кімнің бұйрығы, нөмірі және күні
10. Жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдарына жататын қызмет кезеңдері
Жазбалар құжаттардың ресми деректемелерін міндетті түрде көрсете отырып, еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікпен есептеу бойынша тиісті құжаттардың негізінде толтырылады
Қай уақыттан бастап (жылы, күні, айы)
Қай уақытқа дейін (жылы, күні, айы)
Зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына _________________бастап__________________дейін қызмет кезеңі жеңілдік жағдайларында: бір ай __________________болып есептелсін.
Негіз:_______________________________________________________________
(ҚПО бастықтарының (әскери бөлімдер командирлерінің бұйрықтары)
11. Даярлық, біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Оқу түрі
Оқу кезеңі
Оқу орны
Оқуды бітіргені туралы құжаттың деректемелері
12. Марапаттар мен көтермелеулер (4 парақта)
Немен марапатталды/көтермеленді
Қандай еңбектері үшін марапатталды/көтермеленді
Негіз (кімнің бұйрығы, күні, нөмірі)
13. Тәртіптік жазалар (3 парақта)
Кімнің бұйрығы, күні, нөмірі
Қандай жаза қолданылды және не үшін
Жазаны алу туралы белгі
14. Қызметкердің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын
атқару кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымдары,
мертігуі, сырқаттары туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Число, месяц, год рождения
2. Место рождения
3. Национальность
4. Образование
Основное среднее
Послесреднее
Высшее
Послевузовское
5. Знание языков
6. Сведения об ученой степени и ученом звании
7. Сведения о наличии научных трудов и изобретений
8. Самостоятельная трудовая деятельность
Дата
Место работы (наименование
учреждения или предприятия) и
занимаемая должность, род занятий
район, город,
область, страна
С какого
времени
(число,
месяц, год)
По какое время
(число, месяц,
год)
9. Прохождение службы (8 листов)
С какого
времени
(число,
месяц, год)
По какое
время (число,
месяц, год)
Часть, соединение, наименование
службы, подразделения и органа
финансовой полиции
Должность
Чей, номер и
дата приказа
10. Периоды службы, подлежащие выслуге лет на льготных условиях
Записи производятся на основании
соответствующих документов по льготному
исчислению выслуги лет с обязательным указанием
официальных реквизитов документов
С какого
времени (число,
месяц, год)
По какое время
(число, месяц, год)
Период службы в выслугу лет для назначения пенсии с _________________
по __________________ считать на льготных условиях: один месяц за
__________________ месяца.
Основание:
____________________________________________________________________
(приказы начальников ОФП (командиров воинских частей))
11. Подготовка, повышение квалификации и переподготовка
Вид обучения
Период обучения
Место обучения
Реквизиты документа об
окончании обучения
12. Награды и поощрения (4 листа)
Чем награжден/поощрен
За что награжден/поощрен
Основание (чей, номер и
дата приказа)
13. Дисциплинарные взыскания (3 листа)
Чей приказ, номер и
дата
Какое наложено взыскание и за что
Отметка о снятии
взыскания
14. Сведения о ранениях, контузиях, травмах, увечьях,
заболеваниях, полученных сотрудником при исполнении им
служебных обязанностей или служебного долга
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

15. Шетелде болуы
Ел, қала
Сапардың мақсаты
Болу кезеңі
Жазба үшін негіздеме
16. Қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Қызметкердің отбасы жағдайы
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты
Туыстық дәрежесі
Туған жылы, күні, айы және жері
Жазба үшін негіз
Ескертпе
18. Қызметкердің тұрғылықты мекен-жайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/кадр бөлімшесі қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні/
20_____жылғы "____"_____________
БЕКІТЕМІН
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/кадр бөлімшесі басшысының лауазымы, атағы, тегі,және аты-жөні/
М.О.
20____жылғы "____"_________жазылған
20____жылғы"_____"_____________мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты
20____жылғы "____"______________
20____жылғы"____"_______________
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
___________________________
(кадр бөлімшесінің бастығы)
20 __ жылғы "___ "___________
Қосымша өмірбаяндық тексеру бойынша
қорытынды
Мен, _________________________________ 20__ жылғы "___" _______
_____________________________________________________________________
(қаржы полициясы органдары қызметкерінің арнаулы атағы,
тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
зайыбының (жұбайының) қосымша өмірбаяндық тексеру материалдарын
қарап, мыналарды
_____________________________________________________________________
АНЫҚТАДЫМ:
Зайыбының (жұбайының) тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған жылы _____________ Туған жері _________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін туысқандарын жедел есептер бойынша тексеру
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты және туысқандық дәрежесі көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мынадай деректер келіп түсті_________________________________________
(осы мәліметтердің мазмұны және олардың қайдан келіп
түскені, нақты әрбір адамға жеке көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмысқа жіберу, бас тарту және т.б.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ болады деп ұйғарамын.
_________________________________________
(қолы)
КЕЛІСЕМІН:
Бастық _______________________________
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жеке істің ресімделуін бақылау
КАРТОЧКАСЫ _____________________________________________________________ ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Тексеру күні
Жеке істің жай-күйі
Жеке істі жүргізуге жауапты адамның лауазымы, қолы
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
№ ___ жеке іс құжаттарының
ІШКІ ТІЗІМДЕМЕСІ
р/с
Құжаттың нөмірі
Құжаттың күні
Құжаттың тақырыбы
Іс парақтарының нөмірлері
Ескертпе
Барлығы _______________________________________________________ құжат
(санмен және жазумен)
Ішкі тізімдеменің парақ саны_________________________________________
(санмен және жазумен)
Іс құжаттарының ішкі тізімдемесін толтырған
адамның лауазымы ____________________________________________________
қойылған қолдың толық жазылуы (өз қолы )
Күні _________________________
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚЫЛМЫСҚА ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ КҮРЕС
АГЕНТТІГІ (ҚАРЖЫ ПОЛИЦИЯСЫ)
ЖЕКЕ ІСТЕРДІ ТҮГЕНДЕУ КІТАБЫ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
/қаржы полициясы органының атауы/
Басталды:
Аяқталды:
Жеке іс №
Тегі, аты, әкесінің аты
Келіп түскен күні
Есептен алу туралы белгі
1
2
3
4
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
№_______жеке істің бақылау карточкасы
____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
шығ. №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Бақылау карточкасының сыртқы беті
Берілген немесе жіберілген күні
Кімге берілді немесе жіберілді
шығ. №
Алушының қолы
Қайтарылған күні
Сақтауға қабылдап алған адамның қолы
Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары
қызметкерінің дербес
деректері бар жеке істерін
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабы
№ п/п
Еңбек кітапшасы қабылданған немесе толтырылған күні
Еңбек кітапшасы иесінің аты-жөні
Еңбек кітапшасын тапсырған немесе оған толтырылған қызметкердің лауазымы
Шығарылған кезде еңбек кітапшасының қолына берілген күні және негізі
Еңбек кітапшасын алған уақытындағы қызметкердің қолхаты
Ескертпе
Жылы
Күні
Айы
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының

15. Пребывание за границей
Страна, город
Цель поездки
Период
пребывания
Основание для
записи
16. Сведения о родителях сотрудника
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Семейное положение сотрудника
Фамилия, имя, отчество
жены/мужа/детей
Степень
родства
Число, месяц, год и
место рождения
Основание для
записи
Примечание
18. Адрес места жительства сотрудника
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Послужной список составил:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/должность, звание, фамилия и инициалы сотрудника
кадрового подразделения/
"____" ____________ 20___ г.
УТВЕРЖДАЮ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/руководитель кадрового подразделения, звание, фамилия и инициалы/
М.П.
Расписка в подтверждении "____" _________ 20___ г.
__________________________________________________
правильности записанных "____" ___________ 20___ г.
__________________________________________________
сведения "___" __________________________ 20___ г.
__________________________________________________
"____" _________ 20___ г.
__________________________________________________
"____" _________ 20___ г.
Приложение 4
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
__________________________
(начальник кадрового
подразделения)
"___" __________ 20 __ г.
Заключение
по дополнительной автобиографической проверке
"___" ___________ 20__ г. я, _________________________________,
рассмотрев материалы дополнительной автобиографической проверки мужа
(жены)
____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество работника органов
финансовой полиции)
____________________________________________________________________
УСТАНОВИЛ:
Фамилия, имя, отчество мужа (жены) __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Год рождения ____________ Место рождения ____________________________
_____________________________________________________________________
Проверкой по оперативным учетам проверяемых родственников ___________
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество и степень родства)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Поступили следующие данные __________________________________________
(указать конкретно, раздельно на каждое лицо содержание этих сведений
и откуда они поступили)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оборотная сторона)
На основании изложенного, полагал бы возможным ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(допустить к работе, отказать )
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________
(подпись)
СОГЛАСЕН:
Начальник ________________________________
Приложение 5
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
КАРТОЧКА
контроля оформления личного дела
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата
проверки
Состояние личного дела
Должность, подпись лица,
ответственного за ведение
личного дела
Приложение 6
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
ВНУТРЕННЯЯ ОПИСЬ
документов личного дела № ______
п/п
Номер
документа
Дата
документа
Заголовок документа
Номера листов
дела
Примечание
Итого _________________________________________________ документов
(цифрами и прописью)
Количество листов внутренней описи _________________________________
(цифрами и прописью)
Должность лица, заполнившего внутреннюю опись документов дела
__________________________________________________________________
Расшифровка подписи
(личная подпись)
Дата ______________________
Приложение 7
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
АГЕНТСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО БОРЬБЕ С ЭКОНОМИЧЕСКОЙ И
КОРРУПЦИОННОЙ ПРЕСТУПНОСТЬЮ (ФИНАНСОВАЯ ПОЛИЦИЯ)
ИНВЕНТАРНАЯ КНИГА ЛИЧНЫХ ДЕЛ
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
/наименование органа финансовой полиции/
Начата:
Окончена:
№ личного
дела
Фамилия, имя, отчество
Дата поступления
Отметка о снятии с учета
1
2
3
4
Приложение 8
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
Контрольная карточка личного дела № ________
___________________________________________________________________
фамилия имя отчество
Дата выдачи
или высылки
Кому выдано
или выслано
Исх. №
Подпись
получателя
Дата
возвращения
Подпись лица,
принявшего на
хранение
Оборотная сторона контрольной карточки
Дата выдачи
или высылки
Кому выдано
или выслано
Исх. №
Подпись
получателя
Дата возвращения
Подпись лица,
принявшего на
хранение
Приложение 9
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные данные
сотрудника органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них
№ п/п
Дата приема или заполнения трудовой книжки
Ф.И.О. владельца трудовой книжки
Должность служащего, который сдал или на которого заполнена трудовая книжка
Дата и основание выдачи на руки трудовой книжки при увольнении
Расписка служащего в получении трудовой книжки
Примечание
Год
Число
Месяц
1.
2.
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)

2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 3-қосымша
Қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру қағидалары
1. Қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 22-28-бабында көзделген ережелерді іске асыруға әзірленген және алғашқы, кезекті және кезектен тыс арнаулы атақтар берудін нақтылайды.
2. Орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын беруді, қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі – ҚПО) кадрларына қабылдауды Агенттік Төрағасы, қатардағы және кіші басшы құрамның қаржы полициясы органдары мен бөлімшелерінің уәкілетті басшылары жүргізеді.
Лауазымдар номенклатурасына байланысты орта басшы құрамның кезекті атақтарын беруді Агенттік Төрағасы немесе қаржы полициясы органдары мен бөлімшелерінің уәкілетті басшылары, аға басшы құрамның Агенттік Төрағасы жүргізеді.
3. Орта, аға және жоғары басшы құрамның лауазымдарына тағайындалатын тұлғалар оларға арнаулы атақтар берілгенге немесе ҚПО кадрларына қабылданғанға дейін атқарып отырған лауазымдары бойынша қызметтік міндеттерін қызметшілер ретінде атқарады.
4. Арнаулы атақта еңбек сіңіру мерзімі қызметкерге тиісті арнаулы немесе әскери атақ берілген күннен бастап есептеледі, бұл ретте еңбек сіңіру мерзіміне лауазымдарда атқарған қызметтің нақты уақыты (арнаулы атақ берілген, ҚПО кадрына қабылданған күннен бастап қызметтен шығарылғанға дейін) кіреді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін арнаулы атақтар берілген қызметкерлерге осы арнаулы атақтарда еңбек сіңіру мерзімдері "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған заңнамаға сәйкес есептеледі.
5. Басшы құрамды арнаулы атақ беруге уақтылы ұсыну, сондай-ақ ұсыныстарда көрсетілген мәліметтердің шынайылығы үшін жауапкершілік пен бақылау ҚПО бастықтары мен кадр бөлімшесіне жүктеледі.
6. Қызметкерді кезекті арнаулы атақ беруге ұсыну негізсіз кешіктірілген жағдайда тиісті арнаулы атақ оның алдындағы арнаулы атақта болу мерзімі өткеннен кейінгі күннен бастап беріледі.
7. Бір қызметтен (бөлімшеден) басқаға ауысқан қызметкерлерге, басқа арнаулы атақтар белгіленген жеке құрам үшін арнаулы атақтар "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 7-тармақшасында көзделген тәртіпте беріледі. Бұл ретте жаңа арнаулы атақ қызметкердің өзінде бар арнаулы атағынан төмен болмауы тиіс.

от 12 мая 2014 года № 171
Правила
присвоения специальных званий в органах финансовой полиции
1. Настоящие Правила присвоения специальных званий в органах финансовой полиции (далее – Правила) разработаны в реализацию положений, предусмотренных статьями 22-28 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и детализируют порядок присвоения первых, очередных и внеочередных специальных званий в органах финансовой полиции.
2. Присвоение первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава с зачислением в кадры органов финансовой полиции (далее – ОФП) производится Председателем Агентства, рядового и младшего начальствующего состава уполномоченными руководителями органов и подразделений финансовой полиции.
Присвоение очередных специальных званий среднего начальствующего состава производится Председателем Агентства или уполномоченными руководителями органов и подразделений финансовой полиции в зависимости от номенклатуры должностей, старшего начальствующего состава Председателем Агентства.
3. Лица, назначаемые на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава, до присвоения им специального звания или зачисления в кадры ОФП, исполняют служебные обязанности по занимаемой должности в качестве служащих.
4. Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня присвоения сотруднику соответствующего специального или воинского звания, при этом в срок выслуги входит фактическое время службы на должностях (со дня присвоения звания, зачисления в кадры ОФП до дня увольнения).
Сотрудникам, которым специальные звания присвоены до введения в действие Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", сроки выслуги в данных специальных званиях исчисляются в соответствии с законодательством, действовавшим до введения в действие Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе". Срок выслуги в специальном звании определяется в календарном исчислении.
5. Ответственность и контроль за своевременным представлением к присвоению специальных званий начальствующего состава, а также за достоверность указанных в представлениях сведений возлагаются на начальников ОФП и кадровые подразделения.
6. В случае необоснованной задержки представления сотрудника к присвоению очередного специального звания соответствующее специальное звание присваивается со следующего дня по истечении срока пребывания в предыдущем специальном звании.
7. Сотрудникам, перемещенным из одной службы (подразделения) в другую, для личного состава которой установлены иные специальные звания, такие звания присваиваются в порядке, предусмотренном пунктом 7 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе". При этом новое специальное звание не должно быть ниже имеющегося у сотрудника специального звания.

8. Басқа құқық қорғау және арнайы органдардан, Қарулы Күштерден, Қазақстан Республикасының басқа әскерлері мен әскери құрылымдарынан қызмет өткеру үшін ауыстырылған адамдардың атақтарын теңестіру Агенттік Төрағасының бұйрықтарымен жүргізіледі. Бұл ретте ҚПО кадр қызметтері лауазымға келген қызметкерді тағайындағаннан кейін Агенттіктің кадр бөлімшесі ұсынысты осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысанда есепке алу карточкасын және нөмірлері бойынша есепке алу карточкаларын жібереді.
Теңестірілгеннен кейін жаңа арнаулы атақтағы еңбек сіңіру мерзімі мұның алдындағы осыған тең арнаулы (әскери) атақты беру туралы бұйрық шыққан күннен бастап есептеледі.
9. Басқа жоғары оқу орындарында (оның ішінде шетелдік) оқу кезеңінде ҚПО қарамағына қабылданған ҚПО қызметкерлеріне арнаулы атақты беру олар қызметке шыққаннан кейін және қызметтік жұмыста нәтижелерге қол жеткізгеннен кейін, алдыңғы атағында белгіленген қызмет өткеру мерзімі аяқталғаннан кейін беріледі. Атқарып отырған лауазымы бойынша шекті атағына сәйкес келу кезінде оларға кезекті арнаулы атағы беріледі, бұл ретте кезекті арнаулы атақты беруге ұсыныстарда және осы атақты беру туралы бұйрықта алдағы арнаулы атағының еңбек сіңірген мерзімінің өту күні ескеріледі.
10. Баласы 3 жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша әлеуметтік демалыстағы ҚПО қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға бұл уақыты арнаулы атақтағы еңбек сіңіру мерзіміне, сондай-ақ ҚПО-дағы үздіксіз қызмет ету өтіліне байланысты айқындалатын лауазымдық жалақысын есептеу, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау үшін өтілі арқылы қандай да бір жеңілдік алуға болатын басқа да жағдайларда коэффицент белгілеу үшін жұмыс өтіліне есептеледі. Шекті атағы атқаратын лауазымына сәйкес келген жағдайда бұрынғы атағындағы еңбек сіңірудің белгіленген мерзімі өткеннен кейін арнаулы атақты беру сәтінде органның қарамағында болғанына немесе болмағанына қарамастан, оларға кезекті арнаулы атақ беріледі.
11. Құқық қорғау органдарында бұрын қызмет өткерген кезеңде олар берілген атақта белгіленген мерзімді өткерген, ал жаңа атақ атқаратын лауазым бойынша шекті атақтан жоғары болмаса, құқық қорғау органдарында бұрын қызмет өткерген орта және аға басшы құрамның адамдарына ҚПО кадрларына қайта енгізілген кезде оларда бар арнаулы атақтан бір саты жоғары атақ берілуі мүмкін.
Егер арнайы және құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерінің, Қарулы Күштер офицерлерінің, басқа да әскерлер мен әскери құрамалары офицерлерінің әскери атақтарын беру мерзімі оларды ҚПО кадрларына қабылданғаннан кейін аяқталса, кезекті арнаулы атақты беру жиынтық есептеу арқылы белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.

8. Приравнивание званий лицам, переведенным для прохождения службы из других правоохранительных и специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, производится приказами Председателя Агентства. При этом кадровые службы ОФП после назначения прибывшего сотрудника на должность направляют представление, по форме согласно приложению к настоящей Инструкции, учетную карточку и карточку пономерного учета, в кадровый аппарат Агентства.
После приравнивания срок выслуги в новом специальном звании исчисляется со дня издания приказа о присвоении предыдущего равного специального (воинского) звания.
9. Присвоение специальных званий сотрудникам ОФП, зачисленным в распоряжение на период обучения в иных (в том числе зарубежных) высших учебных заведениях, производится после выхода их на службу и достижения результатов в служебной деятельности, по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании. При соответствии предельного звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание, при этом в представлении к присвоению очередного специального звания и в приказе о присвоении этого звания оговаривается дата истечения срока выслуги в предыдущем специальном звании.
10. Лицам, из числа рядового и начальствующего состава ОФП, находящимся в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет, засчитывается это время в срок выслуги в специальном звании, а также в стаж для установления коэффициента для исчисления должностного оклада, который определяется в зависимости от непрерывного стажа службы в ОФП, для назначения пенсии и пособий, в других случаях, когда от стажа зависит получение каких-либо льгот. По истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании, при соответствии предельного звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание.
11. Лицам среднего и старшего начальствующего состава, ранее проходившим службу в правоохранительных органах, при зачислении вновь в кадры ОФП может быть присвоено специальное звание на одну ступень выше имеющегося у них специального звания, если в период прежней службы в правоохранительных органах, они выслужили установленный срок в присвоенном звании, а новое звание не превышает предельного звания по занимаемой должности.
В случае, если срок присвоения специального звания у бывших сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, воинского звания у офицеров Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, истекает после зачисления их в кадры ОФП, присвоение очередного специального звания производится по суммарному исчислению в установленном порядке.

12. Орта және аға басшы құрам лауазымдарына тағайындалған адамдардың арнаулы атақтағы еңбек сіңірген мерзіміне олардың әскери қызмет өткеру кезеңіне сәйкес әскери офицерлік атақтарындағы, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінде, құқық қорғау органдарында орта және аға басшы құрам атақтарында қызмет өткерген кезеңдегі, прокуратура органдарының сыныптық шендерінде, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабында белгіленген қызмет өткеру мерзімінің есебі бойынша қаржы полициясы органдарындағы қызметі кезеңіндегі орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарында болған мерзім есептеледі.
13. Тиісті бұйрық (немесе одан үзінді) келіп түскен жағдайда тікелей немесе тура бастығы қызметкерге арнаулы атақ берілгені туралы қызметтік мәжілістерде, жиындарда немесе жеке құрамның саптық түзеуінде жариялайды.
14. Кезекеті арнаулы атақты беруге байланысты даулы мәселелер болса, әр жағдай бойынша аттестаттау комиссиясы шешімді шығарады.
15. Кезектен тыс арнаулы атағы қызметкерлерге аса ауыр экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарды ашқаны және тергеугені, қызметтегі айырықша ерекшеліктері үшін көтермелеу ретінде алдыңғы арнаулы атағындағы еңбек сіңірген жылдардың белгіленген мерзімінің кемінде үштен екісі өткенде және қызметкердің атағынан екі арнаулы атақ артық емес болғанда беріледі.
Ерекше жағдайда кезектен тыс атақ алдыңғы атағындағы еңбек сіңірген мерзіміне қарамастан берілуі мүмкін.
16. Басшы құрамға атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан жоғары емес кезектен тыс арнаулы атақ берілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының
2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 4-қосымша
Қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру үшін
материалдарды ресімдеу мәселелері жөніндегі нұсқаулық
1. Қаржы полициясы органдарында арнаулы атақтар беру үшін материалдарды ресімдеу мәселелері жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 22-28-бабында көзделген ережелерді іске асыру мақсатында әзірленген және алғашқы, кезекті және кезектен тыс арнаулы атақтар беру үшін материалдарды ресімдеуін нақтылайды.
2. Алғашқы және кезекті арнаулы атақтар беруге ұсыныстар осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысандағы бланкіде ресімделеді.
Осы бланкілерде кезекті арнаулы атақтарды мерзімінен бұрын беруге, атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бір саты жоғары атақ беруге және арнаулы атағын төмендетуге (қалпына келтіруге) ұсыныстар ресімделеді.

12. В срок выслуги в специальном звании лицам, назначенным на должности среднего и старшего начальствующего состава, засчитывается время их пребывания в соответствующих офицерских воинских званиях, званиях среднего и старшего начальствующего состава органов бывшего Государственного следственного комитета, правоохранительных органах, в период прохождения военной службы, классных чинах органов прокуратуры с учетом сроков выслуги, установленных статьей 24 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
13. Объявление о присвоении специального звания производится непосредственным или прямым начальником при поступлении соответствующего приказа (или выписки из него) на служебных совещаниях, собраниях или перед строем личного состава.
14. При возникновении спорных вопросов, связанных с присвоением очередного специального звания, решение по каждому случаю выносит аттестационная комиссия.
15. Внеочередное специальное звание присваивается сотрудникам в порядке поощрения за заслуги в раскрытии и расследовании особо тяжких экономических и коррупционных преступлений и особые отличия в службе по истечении не менее двух третей установленного срока выслуги лет в предыдущем специальном звании и не более чем на два специальных звания выше того, в котором состоит сотрудник.
В исключительных случаях внеочередное звание может быть присвоено независимо от срока выслуги лет в имеющемся звании.
16. Внеочередное специальное звание начальствующего состава может быть присвоено не выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности.
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)
от 12 мая 2014 года № 171
Инструкция
по вопросам оформления материалов для присвоения специальных
званий в органах финансовой полиции
1. Настоящая Инструкция по вопросам оформления материалов для присвоения специальных званий в органах финансовой полиции (далее – Инструкция) разработана в реализацию положений, предусмотренных статьями 22-28 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и детализируют оформление материалов для присвоения первых, очередных и внеочередных специальных званий в органах финансовой полиции.
2. Представления к присвоению первых и очередных специальных званий оформляются на бланке по форме согласно приложению к настоящей Инструкции.
На этих же бланках оформляются представления к досрочному присвоению очередного специального звания, к присвоению очередного специального звания на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, и к снижению (восстановлению) в специальном звании.

3. Арнаулы атақтарды беруге ұсыныстардың бланкілерін толтыру кезінде қосымша мыналарды ескеру қажет:
1) қызметкер ұсынылып отырған арнаулы атақ туралы бөлімде осы атақтың атауы қысқартусыз, толық көрсетіледі;
2) лауазымы оның штат атауына қатаң сәйкестікте және қысқартусыз көрсетіледі;
3) жеке нөмір беру туралы бөлім офицерлік атағы жоқ немесе орта және аға басшы құрамның арнаулы атағы жоқ адамдарды орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынған жағдайда толтырылады;
4) білімі туралы бөлімде атақ беруге ұсынылып отырған адамның білімі (орта, арнайы орта немесе жоғары, жоғары оқу орнынан кейін), сондай-ақ қай жылы қандай оқу орнын бітіргені көрсетіледі. Мысалы: "орта – 2001 жылы Новоишимка орта мектебін бітірген"; "арнаулы орта – 2002 жылы Талдықорған заң колледжін бітірген"; "жоғары – 2006 жылы Қарағанды заң институтын бітірген". Егер атаққа ұсынылып отырған адам бірнеше жоғары оқу орындарын бітірсе (мысалы, орта мектеп, колледж және ЖОО), онда білімі деген бөлімде тек оқу орнының деңгейі бойынша (осы мысалда ЖОО) жоғары білімі көрсетіледі. Деңгейі бойынша екі бірдей оқу орнын (мысалы екі ЖОО) бітірген жағдайда, оқу орындарының екеуі де көрсетіледі. Осы бөлімде ғылыми, академиялық дәрежесінің және ғылыми атағының бар-жоғы, сондай-ақ ведомстволық және әскери оқу орнын бітіргені туралы жазба жазылады.
Егер атаққа ұсынылатын адам оқу орнында оқитын болса, білімі туралы бөлімде арнаулы орта немесе жоғары оқу орнының қай курсында, қандай факультетінде оқитындығы туралы жазылады, ұсынысқа оқу орнының анықтамасы қоса беріледі.
5) "Ие болған атағы" деген бөлімде берілген арнаулы атағы, ал орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде - офицерлік атағы көрсетіледі. Орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде "Арнаулы атақ беруге" деген бөлімде "Кімге" деген сөзден кейін және "Ие болған атағы" деген бөлімде қатардағы және кіші басшы құрамның арнаулы атақтары және қатардағы, сержанттық, старшиналық құрамның әскери атақтары көрсетілмейді. Атақ болмағанда "Ие болған атағы" деген бөлімде "берілмеген" деп жазылады.
6) әскери есептен шығару, әскери қызметке жарамдылығы және арнайы алғашқы оқудан өткені туралы бөлімдер басшы құрамның алғашқы атағын беруге және ҚПО кадрларына қабылдауға ұсыну кезінде ғана толтырылады.

3. При заполнении бланков представлений к присвоению специальных званий дополнительно необходимо учитывать:
1) в разделе о специальных званиях, к присвоению которого представляется сотрудник, указывается полное наименование этого звания, без сокращений.
2) должность указывается в строгом соответствии с ее штатным наименованием и без сокращений.
3) раздел о присвоении личного номера заполняется в случае представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, не имеющим офицерских званий или специальных званий среднего и старшего начальствующего состава;
4) в разделе об образовании указывается образование, которое имеет представляемый к присвоению звания (среднее, среднее специальное или высшее, послевузовское), а также в каком году и какое учебное заведение окончил. Например: "среднее - в 2001 г. окончил Новоишимскую среднюю школу"; "среднее специальное - в 2002 г. окончил Талдыкорганский юридический колледж"; "высшее - в 2006 году окончил Карагандинский юридический институт". Если представляемый к званию окончил несколько учебных заведений (например, среднюю школу, колледж и ВУЗ), то в разделе об образовании указывается только высшее по уровню учебное заведение (в данном примере ВУЗ). При окончании двух одинаковых по уровню учебных заведений (например, двух ВУЗов) указываются оба этих учебных заведения. В этом же разделе производится запись о наличии ученой, академической степени и ученого звания, а также об окончании ведомственных и военных учебных заведений.
Если представляемый к званию учится в учебном заведении, об этом производится запись в разделе об образовании с указанием, на каком курсе и факультете среднего специального или высшего учебного заведения он учится, к представлению прикладывается справка из учебного заведения;
5) в разделе "Имеющееся звание" указываются присвоенные специальные звания, а при представлении к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава - офицерские звания. При представлении к присвоению первого специального звания среднего и старшего начальствующего состава в разделе "К присвоению специального звания" после слов "Кому" и в разделе "Имеющееся звание" специальные звания рядового и младшего начальствующего состава и воинские звания рядового, сержантского, старшинского состава не указываются. При отсутствии звания в разделе "Имеющееся звание" производится запись: "не присваивалось";
6) разделы о снятии с воинского учета, годности к военной службе и прохождение специального первоначального обучения заполняются только при представлении к присвоению первого специального звания начальствующего состава и к зачислению в кадры ОФП;

7) "Қысқаша сипаттама" деген бөлімде атаққа ұсынылатын адамның іскерлік және моральдық қасиеттері, өз міндеттеріне қатынасы, қызметтік істі жетілдіруі және қол жеткізген нақты нәтижелері, арнаулы атақты беруге қажетті басқа да деректер сипатталады.
Басшы құрамның алғашқы арнаулы атағына ұсынылғанда, сондай-ақ бұрынғы жұмыс орнынан (қызметінен) қалай мінезделетіні және міндетті түрде тәртіптік жазаларының жоқ екені көрсетіледі.
Кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беруге немесе атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бір саты жоғары атақ беруге ұсынылғанда қызметкердің атақ беруде нақты қандай еңбек сіңіргені немесе жұмыста қандай көрсеткіштерге жеткені, сондай-ақ мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары атақ бұрын берілмегендігі міндетті түрде көрсетілуі тиіс, бұл ретте бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кезекті арнаулы атақ беруге байланысты даулы мәселелер туындаған кезде әрбір жағдай бойынша шешімді аттестаттау комиссиясы шығарады.
Қысқаша мінездемеге, әдетте, арнаулы атақ беруге ұсынылатын қызметкердің тікелей бастығы қол қояды.
8) "Жоғары бастықтардың қорытындысы" деген бөлімде ұсынылатын адамның басшы құрамның арнаулы атағын беруге лайықтығы туралы қорытындылар көрсетіледі.
Тұлғаларды арнаулы атақтар беруге ұсынатын, сондай-ақ келіп түскен ұсыныстар бойынша қорытынды беретін бастықтар тиісті қызметтер басшыларының пікірлерін ескереді;
9) ұсыныстарға тек ұсыныс бланкісінің тиісті бөлімдерін толтыру кезінде лауазымдары көрсетілген бастықтар ғана қол қояды;
10) "Қарулы Күштердегі, әскери құрылымдардағы, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметі" деген бөлім жеке істің қызметтер тізімінің тиісті бөлімін толтыру үшін белгіленген тәртіпке сәйкес кезекті атақтар беру кезінде толтырылады.
4. Басшы құрамның кезекті арнаулы атақтарын беру туралы ұсыныстар өзінде бар атағындағы мерзімі өткенге дейін 15 күннен кешіктірілмей, ҚПО кадр бөлімшесіне жолданады.
5. Арнаулы атақтағы еңбек сіңіру мерзімі күнтізбелік есеппен анықталады.
Атақ беру Агенттік Төрағасының құзыретіне кіретін басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын беруге ұсыныстар арнаулы атақта еңбек сіңіру мерзімі өтіп кетпейтіндей есеппен әр айдың оны күніне қарай Агенттіктің кадр бөлімшесіне жолданады.
Қаржы полициясы органдарында
арнаулы атақтар беру үшін
материалдарды ресімдеу мәселелері
жөніндегі нұсқаулыққа қосымша
Нысан
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
______________________________
ҚР ЭСЖКА 20 __ жылғы "__"
№______ бұйрығымен бекітілген
Ұ С Ы Н Ы С
кімге _______________________________________________________________
(орган, мекеме, оқу орны, лауазымы,
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты, жеке нөмірі)
___________________________________________жеке нөмірі беріле отырып,
(жеке нөмір берілгенде толтырылады)
_______________________________________________ арнаулы атағын беруге
(қандай)
ұсынылады.
Туған күні, айы, жылы _______________________________________________
Білімі (жалпы, арнаулы, жоғары, әскери) _____________________________
_____________________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірген)
_____________________________________________________________________
Ие болған атағы _____________________________________________________
(қандай, жаңадан қабылданушылар үшін запас бойынша офицерлік атағы көрсетіледі)
______________ _______жылғы "___"___№ _________ бұйрығымен берілген.
(кімнің бұйрығы)
Әскери есептен 20 ____ жылғы "__" ______________ шығарылған. *
ӘДК 20 ____ жылғы "___" ______________ қорытындысы бойынша * әскери қызметке
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның тұжырымдамасы көрсетіледі)
______________________________________________________ деп танылған.
Бастапқы дайындықтан *_______________________________________________
______________________________________________________________ өтті.
Қысқаша мінездеме
Бастық _______________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 ____ жылғы "___"________________
Аға бастықтардың қорытындысы
_____________________________
(лауазымы, атағы, тегі, қолы)
20 __ жылғы "___" _____________
ҚК-дегі, арнайы және құқық қорғау органдарындағы қызметі
Қай айдан және жылдан бастап
Қай айға және жылға дейін
Лауазымдардың, бөлімдердің, құрамалардың, органдардың, мекемелердің, оқу орындарының атауы
Ескертпе:
Егер ұсыныста құпия сипаттағы мәліметтер қамтылса, оған құпиялылық белгісі беріледі.
*Бірінші арнаулы атақтар беру, ҚПО кадрларына қабылдау кезінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының

7) в разделе "Краткая характеристика" описываются деловые и моральные качества представляемого к званию, отношение к своим обязанностям, совершенствование служебной деятельности и конкретные достигнутые результаты, другие данные, необходимые для решения вопроса о присвоении специального звания.
В представлении к присвоению первого звания начальствующего состава указывается также, как характеризовался представляемый по прежнему месту работы (службы), и в обязательном порядке отсутствие у него дисциплинарных взысканий.
В представлении к присвоению очередного специального звания досрочно или на ступень выше предусмотренного по занимаемой штатной должности указывается, за какие конкретно заслуги или показатели в работе сотрудник представляется к присвоению звания, при этом в обязательном порядке указывается, присваивалось ли ранее звание досрочно или на ступень выше, при этом указываются номер и дата приказа.
Краткая характеристика подписывается непосредственным начальником сотрудника, представляемого к присвоению звания;
8) в разделе "Заключение старших начальников" указываются выводы о том, что представляемый достоин присвоения специального звания начальствующего состава.
Начальники, представляющие лиц к присвоению специальных званий, а также дающие заключения по поступившим представлениям, учитывают мнение руководителей соответствующих служб;
9) представление подписывается только теми начальниками, должности которых проставлены при заполнении соответствующих разделов бланка представления;
10) раздел "Служба в Вооруженных Силах, воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах" заполняется при присвоении очередных званий применительно к порядку, установленному для заполнения соответствующего раздела послужного списка личного дела.
4. Представления о присвоении очередных специальных званий начальствующего состава направляются в кадровые аппараты ОФП не позднее, чем за 15 дней до истечения срока выслуги в имеющемся звании.
5. Срок выслуги в специальном звании определяется в календарном исчислении.
Представления к присвоению первых и очередных специальных званий начальствующего состава, присвоение которых входит в компетенцию Председателя Агентства, направляются в кадровый аппарат Агентства к десятому числу каждого месяца с таким расчетом, чтобы к этой дате не истек срок выслуги в очередном звании.
Приложение
к Инструкции по вопросам
оформления материалов для
присвоения специальных званий
в органах финансовой полиции
Форма
Специальное звание по должности
_______________________________
утверждено приказом АБЭКП от
"___" ____________ __ г. № ______
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к присвоению специального звания ____________________________________
(какого)
кому ________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество, личный номер, должность,
_____________________________________________________________________
орган, учреждение, учебное заведение)
________________________ присвоив личный номер ______________________
(заполняется при присвоении личного номера)
число, месяц, год рождения __________________________________________
Образование (общее, специальное, высшее, военное) ___________________
_____________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
_____________________________________________________________________
Имеющееся звание
____________________________________________________
(какое, для вновь зачисляемых указывается
офицерское звание по запасу)
присвоено приказом ___________________ от "___"________ __ г. № _____
(чей приказ)
С воинского учета снят * "___" _____________________ 20 ____ г.
По заключению ВВК * от "___" _______________________ 20 ____ г.
к военной службе признан ____________________________________________
(указывается формулировка военно-врачебной комиссии)
_____________________________________________________________________
Первоначальную подготовку прошел* ___________________________________
_____________________________________________________________________
Краткая характеристика
Начальник ______________________________________
(должность специальное звание, фамилия, подпись)
"___" ________________ 20____ г.
Заключение старших начальников
_____________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись)
"___" _____________ 20 __ г.
Служба в ВС, специальных государственных и правоохранительных органах
С какого месяца
и года
По какой месяц
и год
Наименование должностей, частей, соединений,
органов, учреждений, учебных заведений
Примечание:
Если представление содержит сведения секретного характера, ему
присваивается гриф секретности.
* Заполняется при представлении к присвоению первых специальных
званий, зачислению в кадры ОФП.
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)

2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының
қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану қағидалары
1. Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану туралы осы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі – ҚПО) қызметкерлеріне көтермелеулер қолдану тәртібін анықтайды.
2. Мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны және жедел-қызметтік іс-әрекетіндегі оң нәтижелері үшін қызметкерлерге "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабымен көзделген көтермелеулерді қоспағанда, көтермелеулердің келесі түрлері қолданады:
1) Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) Төрағасының алғыс хатымен марапаттау;
2) атқарып отырған штаттық лауазымы көзделген тыс кезекті арнаулы атақ немесе бір саты жоғары атақ беру;
3) бұрын салынған тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу.
3. Көтермелеудің түрін айқындау кезінде қызметкердің сіңірген еңбегінің сипаты немесе ерекшелігі, сондай-ақ оның қызметіне деген бұрынғы қатынасы ескеріледі. Көтермелеулер қызметтік жұмыстың жоғары бағасы, қызметкерлерді тәрбиелеудің және қызметтік тәртіпті нығайтудың пәрменді құралы болып табылады. Уәкілетті бастық оған берілген құқықтарының шегінде қарамағындағы қызметкерлерді қызмет бойынша табыстары, ынтасы мен үздік қызметі үшін көтермелеуге міндетті. Оған берілген құқықтар жеткіліксіз болған жағдайда, басшы құқық қорғау органы басшысының алдында ерекше көзге түскен қызметкерлерді көтермелеу туралы өтініш білдіруге міндетті.
4. Көтермелеу бұйрықтармен жарияланады. Көтермеленгені туралы қызметкердің жеке өзіне саптың алдында немесе мәжілістерде жарияланады.
5. Көтермелеулерді есепке алуды қаржы полициясы органының кадр бөлімшесі жүргізеді.
6. Бұйрықтармен жарияланған барлық көтермелеулер қызметкердің жеке ісіне енгізіледі.
7. Қызметкерлерді көтермелеу туралы бұйрықтардың түпнұсқалық (бірінші) даналары осы бұйрықтарды шығарған қаржы полициясы органдарында сақталады.
Бұйрықтардың одан кейінгі даналары немесе олардан үзінділер қызметкерлердің дербес және штаттық-лауазымдық есебін жүргізетін кадр бөлімшелеріне, бұйрықта көрсетілген бөлімшелерге және қызмет орны бойынша қаржы полициясы органдарына жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының

от 12 мая 2014 года № 171
Правила
применения поощрения к сотрудникам органов финансовой полиции
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила применения поощрения к сотрудникам органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 55 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют порядок применения поощрения к сотрудникам органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – ОФП).
2. К сотрудникам за образцовое исполнение обязанностей и положительные результаты в оперативно-служебной деятельности, кроме поощрений предусмотренных статьей 55 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", применяются следующие виды поощрений:
1) награждение благодарственным письмом Председателя Агентства по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции);
2) присвоение внеочередного специального звания или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью;
3) досрочное снятие ранее наложенного дисциплинарного взыскания.
3. При определении вида поощрения принимаются во внимание характер заслуг или отличия сотрудника, а также прежнее отношение его к службе. Поощрения являются высшей оценкой служебной деятельности, действенным средством воспитания сотрудников и укрепления служебной дисциплины. Уполномоченный руководитель в пределах предоставленных ему прав обязан поощрять подчиненных сотрудников за успехи, усердие и отличие по службе. В случае, когда предоставленных ему прав недостаточно, руководитель обязан ходатайствовать о поощрении отличившихся сотрудников перед руководителем правоохранительного органа.
4. Поощрения объявляются приказами. О поощрениях объявляется сотруднику лично, перед строем или на совещании.
5. Учет поощрений ведется кадровым подразделением органа финансовой полиции.
6. Все поощрения, объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
7. Подлинные (первые) экземпляры приказов о поощрении сотрудников хранятся в органах финансовой полиции, издавших эти приказы.
Последующие экземпляры приказов или выписки из них высылаются в кадровые подразделения, ведущие персональный и штатно-должностной учет сотрудников, поименованных в приказах и в органы финансовой полиции по месту их службы.
Приложение 6
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)

2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының
қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары
1. Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы осы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі – ҚПО) қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тартудың тәртібі мен шарттарын белгілейді.
2. ҚПО тәртіптік жазалар тәртіптік жауапкершілік шарасы болып табылады.
3. Қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауы тәртіптік жаза салу үшін негіз болып табылады.
4. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабына сәйкес қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін қызметкерге тәртіптік жазалардың келесі түрлері қолданалады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту;
5) атқаратын лауазымынан босату;
6) арнаулы атағын немесе сыныптық шенін бiр саты төмендету;
7) құқық қорғау органдарынан шығару;
8) құқық қорғау органының басшылары немесе уәкiлеттi басшылар берген немесе марапаттаған құрметті атақтарынан, төсбелгілерінен айыра отырып, құқық қорғау органынан шығару;
9) арнаулы атағынан немесе сыныптық шенінен айыра отырып, құқық қорғау органынан шығару.
Осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген тәртіптік жаза қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көзделген теріс себептермен жұмыстан шығарылған кезінде қолданылады.
5. Тәртіптік жаза қолдану және оның түрін анықтау кезінде қызметкердің кінәсінің болуы, жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы мен мән-жайы, қызметкердің жеке басы және оның қызметке қатысы, теріс салдарлардың болуы және ҚПО беделіне нұқсан келтіруі ескеріледі.
6. Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі. Егер жазбаша түсініктемесінде қызметкер өзінің тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіссе, онда басшы қызметтік тергеу жүргізбей, жазаны қолданады.
7. Қызметкердің тәртіптік теріс қылықты жасауының мән-жайын анықтауды талап етпейтін айқын фактілер (қызметтік және орындау тәртібін бұзу) бар болған жағдайда, оның тікілей басшыларының ұсыныстары бойынша қызметтік тергеулер жүргізбестен, тәртіптік жазалар қолданылады.
Егер қызметкер өзінің жазбаша түсініктемесінде теріс тәртіптік қылық жасағаны жөніндегі фактімен келіспеген жағдайда, қызметтік тергеу жүргізіледі.

от 12 мая 2014 года № 171
Правила
привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников
органов финансовой полиции Республики Казахстан
1. Настоящие Правила привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют порядок и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – ОФП).
2. Дисциплинарные взыскания в ОФП являются мерой дисциплинарной ответственности.
3. Основанием наложения взыскания является совершение сотрудником дисциплинарного проступка.
4. В соответствии со статьей 56 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", за неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей на сотрудника налагаются следующие виды взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании или классном чине на одну ступень;
7) увольнение из правоохранительного органа;
8) увольнение из правоохранительного органа с лишением почетных званий, нагрудных знаков, присвоенных или награжденных руководителями правоохранительного органа или уполномоченными руководителями;
9) увольнение из правоохранительного органа с лишением специального звания или классного чина.
Дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктом 9) настоящего пункта, применяется при увольнении сотрудника по отрицательным мотивам, предусмотренным подпунктами 13) и 14) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
5. При наложении дисциплинарного взыскания и определении его вида учитываются наличие вины сотрудника, тяжесть и обстоятельства совершенного дисциплинарного проступка, личность сотрудника и отношение его к службе, наступление негативных последствий и причинение ущерба имиджу ОФП.
6. При совершении сотрудником дисциплинарного проступка с него истребуется письменное объяснение. Если в письменном объяснении сотрудник согласен с фактом совершения, им данного дисциплинарного проступка, то руководитель налагает взыскание без проведения служебного расследования.
7. При наличии очевидного факта совершения сотрудником дисциплинарного проступка (нарушение служебной и исполнительской дисциплины), не требующего определения обстоятельств его совершения, дисциплинарные взыскания налагаются по представлениям его непосредственных руководителей без проведения служебных расследований.
В случае если сотрудник в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то проводится служебное расследование.

8. Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 14), 16) тармақшалары бойынша ҚПО-дан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және Тәртіптік комиссияның тиісті ұсыныстары бойынша қолданылады.
9. Егер жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы мен мән-жайын, қызметкердің жеке басын, оның қызметке қатынасын, туындаған салдарлардың болуын, ҚПО беделіне нұқсан келтіруін ескерген жағдайда, қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату немесе жұмыстан шығару ретіндегі тәртіптік жазалардың түрлері қолданылуы қажет болса, онда қызметтік тергеу қорытындысы міндетті түрде тек Тәртіптік комиссияның қарауына енгізіледі.
Аппарат, жедел немесе басқа да мәжілістерде қызметтік тергеу қорытындыларын қарауға жол берілмейді.
10. Бірнеше қызметкер бірлесіп тәртіптік теріс қылық жасаған кезде жаза әр кінәліге жеке-жеке қолданылады.
11. Қызметтік тәртiптiң бұзылуының әрбiр жағдайы үшiн бір тәртіптік жаза ғана қолданылады.
12. Жаза қолдану тәртіптік теріс қылық жасаған қызметкерді міндеттерін атқармағаны немесе тиісінше атқармағаны үшін тәртіптік жауапкершілік түрлерінен босатпайды.
13. Қабылданған шешім туралы жазалауға тартылған қызметкерге бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады. Қызметкер танысудан бас тартқан немесе танысқанын өз қолымен растаудан жалтарған жағдайда бұл туралы акт толтырылады және жазалау туралы шығарылған бұйрыққа тиісті жазба жазылады.
Қызметкерді тәртіптік жаза салу туралы бұйрықпен жеке таныстыруға мүмкіндік болмаған жағдайда, жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі хабарламамен бірге хат арқылы қызметкерге жолданады.
Жазалауға тартылған қызметкер басқа өңірде қызмет өткерген кезде жұмыс орны бойынша жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі жолданады, онымен ол осы органға бұйрық келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде таныстырылады.
14. Жаза тәртіптік теріс қылық мәлім болған күннен бастап бір айдан және тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қолданылады.
Қызмет бабында қызметкер бағынатын адамға тәртіптік жаза қолдану құқығы берілгеніне не берілмегеніне қарамастан, тәртіптік теріс қылық жасалғаны туралы белгілі болған, бір айлық мерзім басталатын күн тәртіптік теріс қылық байқалған күн болып есептеледі.

8. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождение от занимаемой должности и увольнении из ОФП по подпунктам 12)-14), 16) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям Дисциплинарной комиссии.
9. В случае если с учетом тяжести и обстоятельств совершенного дисциплинарного проступка, личности сотрудника, его отношения к службе, наступивших последствий, причиненного ущерба имиджу ОФП необходимо применение таких видов дисциплинарных взысканий, как предупреждение о неполном служебном соответствии, освобождение от занимаемой должности или увольнение, то заключение служебного расследования в обязательном порядке выносится на рассмотрение Дисциплинарной комиссии.
Рассмотрение заключений служебного расследования на аппаратных, оперативных или других совещаниях не допускается.
10. Взыскания при совершении дисциплинарного проступка, совершенного совместно несколькими сотрудниками, налагаются на каждого виновного в отдельности.
11. За каждый случай нарушения служебной дисциплины накладывается только одно дисциплинарное взыскание.
12. Наложение взыскания не освобождает сотрудника, совершившего дисциплинарный проступок, от исполнения обязанностей, за неисполнение или ненадлежащее исполнение которых было наложено взыскание.
13. О принятом решении сотрудник, подвергнутый взысканию, ставится в известность под роспись в течение трех рабочих дней со дня издания приказа. В случае отказа или уклонения сотрудника подтвердить своей подписью ознакомление об этом составляется акт и производится соответствующая запись в изданном приказе о наказании.
В случае невозможности ознакомить сотрудника лично с приказом о наложении дисциплинарного взыскания, копия приказа о наказании направляется сотруднику письмом с уведомлением.
При прохождении службы сотрудником, подвергнутым взысканию, в другом регионе, по месту работы направляется копия приказа о наказании, с которым его знакомят в течение трех рабочих дней со дня поступления приказа в данный орган.
14. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения дисциплинарного проступка и шести месяцев со дня совершения дисциплинарного проступка.
Днем обнаружения дисциплинарного проступка, с которого начинается исчисление месячного срока, считается день, когда лицу, которому по службе подчинен сотрудник, стало известно о совершении дисциплинарного проступка независимо от того, наделено ли оно правом наложения дисциплинарных взысканий или нет.

15. Қызметтік тергеу жүргізген, сотпен қаралған қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған жағдайда, тәртіптік жаза кінәлінің науқастануына немесе демалыста, іссапарда болуына байланысты жұмыста болмаған уақытын есептемегенде, қылмыстық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тергеу аяқталған, қылмыстық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қысқарту туралы процессуалдық шешім қабылданған күннен бастап, бір айдан кешіктірілмей салынады.
16. Қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған не қылмыстық іс қысқартылған жағдайда, бірақ қызметкердің әрекеттерінде тәртіптік теріс қылық бар болған кезде жаза қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не оны қысқарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады.
17. Қызметкер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын құқық бұзушылық жасаған жағдайда, тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық жасалғаны мәлім болған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей және теріс қылық жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей қолданылады.
18. Қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе iссапарда болған кезеңде, сондай-ақ егер тәртіптік терiс қылық жасалған күннен бастап алты айдан астам уақыт өткен жағдайда, оған тәртiптiк жаза қолданылмайды.
19. Қызметкерге, оның сұрау салу бойынша өзін тәртіптік жауапкершілікке тартумен байланысты барлық материалдар танысу үшін беріледі.
20. Қызметкерге қолданылған тәртiптiк жазаның мерзiмi оның қолданылған күнiнен бастап алты айдан аспайды. Егер осы мерзiм iшiнде қызметкер жаңадан тәртiптiк жазаға тартылмаса, онда оның тәртiптiк жазасы жоқ деп есептеледi.
Тәртіптік жазаның мерзімі өткенге дейін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыруға жол берілмейді.
21. Егер қызметкерге тікелей басшының құқықтары шегiнен шығатын жазалау шараларын қолдану қажет болса, онда ол бұл туралы жазалау шараларын қолдануға уәкілетті жоғары тұрған лауазымды адамға өтiнiш білдіреді.
22. Міндеттерін үлгілі атқарғаны және қызмет барысында жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін, атқарып отырған лауазымынан босатуды және арнаулы (әскери) атақтарын бір сатыға төмендетуді қоспағанда, жаза алты ай өткенге дейін алынады. Тәртіптік жазаны алу құқығы тәртіптік жазаны салған бастыққа беріледі.
23. Атқарып отырған лауазымынан босату түріндегі тәртіптік жауапкершілікке тартқан жағдайда оның әрекет ету мерзімі өткеннен кейін одан әрі ауысу және (немесе) қызмет бойынша жылжу "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен көзделген тәртіпте жүргізіледі.

15. В случаях проведения служебного расследования, возбуждения уголовного дела или дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца, соответственно, со дня окончания расследования, принятия процессуального решения о прекращении уголовного дела или производства по делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
16. В случае отказа в возбуждении либо прекращения уголовного дела, но при наличии в действиях сотрудника признаков дисциплинарного проступка, взыскание накладывается не позднее одного месяца со дня принятия решения об отказе в возбуждении либо прекращения уголовного дела.
17. В случае совершения коррупционного правонарушения либо правонарушения, создающего условия для коррупции сотрудником, дисциплинарное взыскание налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения дисциплинарного проступка и не позднее одного года со дня совершения дисциплинарного проступка.
18. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не применяется в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, а также в случае, если со дня совершения дисциплинарного проступка прошло более шести месяцев.
19. Сотруднику, по его запросу представляются для ознакомления все материалы, связанные с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
20. Срок дисциплинарного взыскания, наложенного на сотрудника, не может превышать шесть месяцев со дня его применения. Если в течение этого срока сотрудник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания.
До истечения срока дисциплинарного взыскания перемещение по службе лиц рядового и начальствующего состава на вышестоящие должности не допускается.
21. Если к сотруднику необходимо применить меры взыскания, выходящие за пределы прав непосредственного руководителя, то он ходатайствует об этом перед вышестоящим должностным лицом, уполномоченным применить иные меры взыскания.
22. Взыскание снимается до истечения шести месяцев за образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности, за исключением освобождения от занимаемой должности и понижении в специальном (воинском) звании. Право снятия дисциплинарного взыскания принадлежит начальнику, которым данное взыскание было наложено.
23. В случае привлечения к дисциплинарной ответственности в виде освобождения от занимаемой должности, по истечению срока его действия, дальнейшее перемещение и (или) продвижение по службе производится в предусмотренным Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" порядке.

24. Арнаулы атақтары төмендетілген қызметкерлерге атқарып отырған штаттық лауазымына қарамастан, қаржы полициясы органы басшысының бұйрықтарымен бұрынғы арнаулы немесе әскери атақтары қайта беріледі, бірақ арнаулы атақтары төмендетілген күннен бастап алты айдан ерте берілмейді.
25. Салынған тәртіптік жазалар туралы жазаланған қызметкерлердің жеке істеріне мәліметтерді міндетті түрде енгізе отырып, жеке құрамның назарына жеткізіледі.
26. Жауапкершілікке тартылған қызметкер бөлімше басшысының әрекетімен немесе шешімдерімен келіспеген жағдайда, ол осы әрекетке және шешімге жоғары тұрған ҚПО немесе сотқа жазбаша түрде шағымданады.
Жаза салу туралы шешімге шағымдану оны орындауға келтіруді тоқтатылмайды.
27. Бұйрықпен жарияланған барлық тәртіптік жазалар қызметкердің жеке ісіне жазылады.
28. Қызметкерлерді көтермелеу және жазалау туралы бұйрықтардың түпнұсқалық (бірінші) көшірмелері осы бұйрықтарды шығарған қаржы полициясы органдарында сақталады.
Бұйрықтардың көшірмелері немесе олардың үзінділері бұйрықта атап көрсетілген қызметкерлердің дербес және штаттық-лауазымдық есебін жүргізетін кадр бөлімшелеріне және қызмет орны бойынша қаржы полициясы органдарына жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының
2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында
тәртіптік комиссияны құру және жұмыс жасау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында тәртіптік комиссияны құру және жұмыс жасау туралы осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі - ҚПО) Тәртіптік комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) өкілеттіктерін, қызметінің ұйымдастырылуын және тәртібін белгілейді.
2. Комиссия тұрақты алқалық орган болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, 2002 жылғы 4 шілдедегі "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы", 2011 жылғы 6 қаңтардағы "Құқық қорғау қызметі туралы", 1999 жылғы 23 шілдедегі "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшiлерiнiң ар-намыс кодексін (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерін) (бұдан әрі – Ар-намыс кодексі), осы Қағидаларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.

24. Сотрудники, пониженные в специальном звании, независимо от занимаемой штатной должности восстанавливаются в прежнем специальном или воинском звании приказами руководителя ОФП, но не ранее чем через шесть месяцев со дня понижения в специальном звании.
25. О наложенных дисциплинарных взысканиях доводится до личного состава с обязательным внесением сведений в личные дела наказанных сотрудников.
26. В случае несогласия привлекаемого к ответственности сотрудника с действиями или решениями руководителя ОФП, он в письменной форме обжалует эти действия или решения в вышестоящий ОФП либо в суд.
Обжалование решения о наложении взыскания не приостанавливает приведения его в исполнение.
27. Все дисциплинарные взыскания, объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
28. Подлинные (первые) экземпляры приказов о наказании сотрудников хранятся в органах финансовой полиции, издавших эти приказы.
Копии приказов или выписки из них высылаются в кадровые подразделения, ведущие персональный и штатно-должностной учет сотрудников, поименованных в приказах, и в органы финансовой полиции по месту их службы.
Приложение 7
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)
от 12 мая 2014 года № 171
Правила
формирования и работы дисциплинарной комиссии
в органах финансовой полиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют полномочия, организацию и порядок деятельности Дисциплинарной комиссии (далее – Комиссия) органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – ОФП).
2. Комиссия является постоянным коллегиальным органом и в своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", от 23 июля 1999 года "О государственной службе", Кодексом чести государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 (далее – Кодекс чести), настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

2. Комиссияның негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттемелері
3. Комиссияның міндеті қызметтік тергеу материалдарын қарау және ҚПО қызметкерлерінің және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің теріс қылықты жасау мән-жайларын жан-жақты, толық және объективті анықтау мақсатында теріс қылыққа қатысты фактілерді зерттеу, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) (бұдан әрі - Агенттік) орталық аппаратында Агенттік Төрағасына, аумақтық ҚПО Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменттерінің (қаржы полициясы) (бұдан әрі - Департамент) және Қаржы полициясы академиясы (бұдан әрі - Академия) бастықтарына (бұдан әрі – уәкілетті басшы) оларға, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасаған, тәртіптік жауапкершілікке тартылған және (немесе) Ар-намыс кодексінің бұзылуына жол берген тұлғаларға қатысты тәртіптік жазалау шаралары туралы ұсынымдар енгізу болып табылады.
4. Комиссия өз құзыреті шегінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ҚПО қызметкерлерінің және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің теріс қылық жасау туралы қызметтік тергеу материалдарын қарайды;
2) ҚПО қызметкерлерінің және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің теріс қылық жасауының анықталған мән-жайларын жан-жақты, толық және объективті тексереді;
3) жаза салудың орындылығы және оның түрі, дұрыстығы немесе материалдарды тиісті мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қылмыстық немесе әкімшілік өндіріс қозғау туралы мәселені шешу үшін ҚПО тиісті бөлімшелеріне жолдау туралы ұсынымды Агенттік Төрағасына, уәкілетті басшыға енгізу туралы шешім қабылдайды;
4) ҚПО қызметкерлерін және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды.
5. Комиссия өз өкілеттіктері шегінде:
1) тәртіптік жауапкершілікке тартылатын адамдарды, куәларды, көзбен көрген адамдарды, қызметтік тергеуді жүргізілген қызметтің немесе кадр қызметтің өкілдерді өз отырыстарында тыңдайды, теріс қылыққа қатысты әр түрлі фактілерді зерттейді;
2) Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық ҚПО, Академияның, басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің басшыларынан өз функцияларын орындау үшін қажетті құжаттарды, материалдар мен ақпараттарды сұратады;
3) қызметтік тергеу жүргізіліп жатқан тұлғаның лауазымдық міндеттерді орындаудан бір айдан аспайтын мерзімге және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшіні оның жауапкершілігі туралы мәселе шешілгенге дейін, бірақ он төрт күннен аспайтын мерзімге уақытша шеттету туралы ұсынымды Агенттік Төрағасына, уәкілетті басшыға енгізеді.

2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комиссии
3. Задачей Комиссии является рассмотрение материалов служебного расследования и исследование фактов, касающихся проступка в целях всестороннего, полного и объективного установления обстоятельств его совершения сотрудниками и (или) административными государственными служащими ОФП и внесение в центральном аппарате Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее – Агентство) Председателю Агентства, в территориальных ОФП начальникам Департаментов по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) и Академии финансовой полиции (далее - Академия) (далее - уполномоченный руководитель) рекомендаций о мере дисциплинарного взыскания в отношении них, в том числе лиц, совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность, и (или) допустивших нарушения Кодекса чести.
4. Комиссия в пределах своей компетенции осуществляет следующие функции:
1) рассматривает материалы служебного расследования о совершении сотрудниками и (или) административными государственными служащими ОФП дисциплинарного проступка;
2) проверяет всесторонность, полноту и объективность установленных обстоятельств совершения дисциплинарного проступка сотрудниками и (или) административными государственными служащими ОФП;
3) принимает решения о вынесении Председателю Агентства, уполномоченному руководителю рекомендации о целесообразности наложения взысканий и его виде, его нецелесообразности либо о направлении материалов в соответствующие государственные органы, в том числе соответствующие подразделения ОФП, для решения вопроса о возбуждении уголовного дела или административного производства;
4) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам привлечения сотрудников и (или) административных государственных служащих ОФП к дисциплинарной ответственности.
5. Комиссия в пределах своих полномочий:
1) заслушивает на своих заседаниях лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности, свидетелей, очевидцев, представителей кадровой службы или службы, проводившей служебное расследование, исследует любые факты, касающиеся проступка;
2) запрашивает у руководителей структурных подразделений Агентства, территориальных ОФП, Академии, иных государственных органов и организаций, общественных объединений необходимые для выполнения своих функций документы, материалы и информацию;
3) вносит Председателю Агентства, уполномоченному руководителю рекомендации о временном отстранении от исполнения должностных обязанностей лица, в отношении которого проводится служебное расследование на срок не более одного месяца.

3. Комиссия қызметін ұйымдастыру
6. Комиссия Комиссияның төрағасынан, мүшелері мен хатшысынан тұрады.
Комиссияның дербес құрамын ҚПО орталық аппаратында Агенттік Төрағасы, аумақтық бөлімшелерінде уәкілетті басшы бекітеді. Комиссия мүшелері отырыстарға ауысу құқығынсыз қатысады.
Комиссияның қызметіне қандай да бір түрде араласуға жол берілмейді.
7. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде бес адамды құрайды.
8. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай және мүшелерінің үштен екі бөлігі бар болған жағдайларда өткізіледі.
Қажет болған жағдайда, егер мәселелерді қарастыру мемлекеттік құпияны қозғайтын болса, онда Комиссия төрағасының шешімімен жабық отырыстар өткізіледі.
Комиссия отырысы қызметтік тергеу жүргізілген тұлғаның қатысуымен өткізіледі.
9. Егер тәртіптік жауапкершілікке тартылатын тұлға отырыстың өткізілетін орны мен уақыты туралы тиісті түрде хабардар етіліп, оған дәлелсіз себептермен келмеген немесе Комиссия отырысына қатысудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайда қызметтік тергеу материалдары Комиссия отырысында тұлғаның қатысуынсыз қарастырылуы мүмкін.
Отырыстың өткізілуіне дейін үш күнтізбелік күн қалғанда тұлға жазбаша түрде хабарландырылады, хабарламаны алудан бас тарту қызметтік тергеу материалын қарастыру үшін кедергі бола алмайды.
10. Комиссия шешімі Комиссия мүшелерінің қарапайым көп дауыс беруімен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімі Комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қойылған хаттамамен ресімделеді.
11. Қаралған материал қорытындысы бойынша Комиссия Агенттіктің орталық аппаратында Агенттік Төрағасына, аумақтық ҚПО және Академияда уәкілетті басшыға төмендегілердің:
1) тәртіптік жаза қолданудың орындылығы мен оның нақты түрі туралы;
2) негізсіздігіне, заңсыздығына немесе жазаны қолдану мерзімінің өтіп кетуіне байланысты тәртіптік жазаны қолданудың орынсыздығы туралы;
3) қарастырылған тұлғаның іс-әрекеттерінде қылмыс немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар болған жағдайда қылмыстық немесе әкімшілік іс қозғау туралы мәселені шешу үшін тиісті мемлекеттік органдарға, соның ішінде ҚПО тиісті бөлімшелеріне материалдар жолдау туралы ұсыныстардың біреуін енгізеді.
12. Агенттік төрағасы, уәкілетті басшы Комиссияның ұсынысымен келіспеу жағадайында ішкі қауіпсіздік бөлімшесіне қосымша қызметтік тергеу жүргізуді тапсырады.
Қосымша қызметтік тергеудің материалдарын Комиссияның басқа құраммен қарастыралады.

3. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссия состоит из председателя, членов и секретаря Комиссии.
Персональный состав Комиссии в центральном аппарате утверждается Председателем Агентства, в территориальных ОФП и Академии - уполномоченным руководителем. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
Не допускается какое-либо вмешательство в деятельность Комиссии.
7. Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек.
8. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и при наличии не менее двух третей ее членов.
В случае необходимости, если рассмотрение вопросов затрагивает государственные секреты, то по решению председателя Комиссии проводятся закрытые заседания.
Заседание Комиссии проводится с участием лица, в отношении которого проведено служебное расследование.
9. Рассмотрение материалов служебного расследования на заседании Комиссии может производиться без участия лица, привлекаемого к дисциплинарной ответственности, если оно было извещено надлежащим образом о времени и месте заседания и не явилось на него без уважительной причины, либо в случае его письменного отказа от участия на заседании Комиссии.
Извещение лица осуществляется в письменной форме не менее чем за три календарных дня до проведения заседания, отказ от получения извещения не является препятствием для рассмотрения материала служебного расследования.
10. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии.
11. По итогам рассмотрения материала Комиссия в центральном аппарате Агентства вносит Председателю Агентства, в территориальных ОФП и Академии - уполномоченному руководителю одно из следующих рекомендаций:
1) о целесообразности наложения дисциплинарного взыскания и его конкретного вида;
2) о нецелесообразности наложения дисциплинарного взыскания в связи с необоснованностью, незаконностью либо истечением срока его наложения;
3) при наличии в действиях рассматриваемого лица признаков преступления или административного правонарушения - о направлении материалов в соответствующие государственные органы, в том числе соответствующие подразделения ОФП, для решения вопроса о возбуждении уголовного или административного дела.
12. В случае несогласия с рекомендацией Комиссии Председатель Агентства, уполномоченный руководитель поручает подразделению внутренней безопасности провести дополнительную служебную проверку.
Материалы дополнительного служебного расследования рассматриваются Комиссией в ином составе.

13. Комиссия Төрағасы:
1) Комиссияны басқарады, оның жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық етеді;
2) Комиссия отырыстарының күн тәртібін, өткізу уақыты мен орнын, шақырылған тұлғалар тізімінің шеңберін анықтайды.
3) Комиссия отырысын шақырады және оған төрағалық етеді;
4) Комиссия мүшелерінің функционалдық міндеттерін анықтайды;
5) қажеттілігіне қарай Агенттік Төрағасына, уәкілетті басшыға Комиссия қызметі туралы баяндайды.
14. Комиссия мүшелері:
1) тәртіптік жауапкершілікке тартылатын тұлғаларына қатысты келіп түскен материалдарды зерделейді;
2) Комиссия төрағасына тұлғаларын тәртіптік жауапкершілікке тарту немесе жауапкершіліктен босату мәселелері бойынша, сондай-ақ қылмыстық немесе әкімшілік іс қозғау туралы мәселені шешу үшін материалдарды тиісті мемлекеттік органдарға, соның ішінде ҚПО тиісті бөлімшелеріне жолдау туралы ұсыныстар енгізеді.
15. Комиссия мүшелері ағымдағы жұмысқа қатысады және дауыс беру кезінде қалыс қалмайды.
16. Өзiнiң жақын туысы немесе жекжаты болып табылатын тұлғаға қатысты немесе Комиссия мүшесiнiң осы тексеруге жеке басының, тiкелей немесе жанама мүдделiлiгi болса, Комиссия мүшесi терiс қылыққа қатысты қызметтiк тексеру материалдарын қарауға және фактілерді зерттеуге қатыспайды.
17. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия мүшелерін отырыс уақыты мен орны жөнінде ақпараттандырады;
2) Комиссия отырыстарына материалдар мен қажетті құжаттарды дайындады;
3) қабылданатын шешімдердің жобаларын әзірлейді және Комиссия мүшелерімен келіседі;
4) Комиссия отырысының хаттамаларын жүргізеді.
Комиссия хатшысы кадр қызметінің қызметкері болып табылады. Комиссияның барлық материалдары кадр қызметінің номенклатуралық ісінде сақталады.
4. Комиссия шешімдеріне шағымдану
18. Ұсыну берілген қатысты тұлғасы Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, Агенттік Төрағасына, уәкілетті басшыға немесе сотқа шағымданады.
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының
2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының
қызметкерлеріне демалыстар беру жөніндегі нұсқаулық
1. Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне демалыстар беру жөніндегі осы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 71-78-баптарын іске асыру мақсатында әзірленген және қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі - ҚПО) қызметкерлеріне демалыс берудің ресімделуін нақтылайды.
1. Демалыс түрлері
2. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 71-бабына сәйкес құқық қорғау қызметінің қызметкерлері үшін демалыстардың мынадай түрлері белгіленеді:

13. Председатель Комиссии:
1) возглавляет Комиссию, организует и осуществляет руководство ее работой;
2) определяет повестку дня, время и место проведения заседания Комиссии, круг приглашенных лиц;
3) созывает заседания Комиссии и председательствует на них;
4) определяет функциональные обязанности членов Комиссии;
5) по мере необходимости докладывает Председателю Агентства, уполномоченному руководителю о деятельности Комиссии.
14. Члены Комиссии:
1) изучают поступившие материалы в отношении лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности;
2) вносят предложения председателю Комиссии по вопросам привлечения к дисциплинарной ответственности или освобождения от ответственности лица, а также о направлении материалов в соответствующие государственные органы, в том числе соответствующие подразделения ОФП, для решения вопроса о возбуждении уголовного или административного дела.
15. Члены комиссии принимают участие в текущей работе и не воздерживаться при голосовании.
16. Член Комиссии не участвует в рассмотрении материалов служебного расследования и исследовании фактов, касающихся проступка лица, являющегося его близким родственником или свойственником, или если у члена Комиссии имеется личная, прямая или косвенная заинтересованность в данном расследовании.
17. Секретарь Комиссии:
1) информирует членов Комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) подготавливает материалы и необходимые документы для заседаний Комиссии;
3) готовит и согласовывает с членами Комиссии проекты принимаемых решений;
4) ведет протоколы заседаний Комиссии.
Секретарем Комиссии является сотрудник кадровой службы. Все материалы Комиссии хранятся в номенклатурном деле кадровой службы.
4. Обжалование решения Комиссии.
18. В случае несогласия с решением Комиссии лицо, в отношении которого дана рекомендация, обжалует его Председателю Агентства, уполномоченному руководителю или в суд.
Приложение 8
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)
от 12 мая 2014 года № 171
Инструкция
о предоставлении отпусков сотрудникам органов
финансовой полиции Республики Казахстан
1. Настоящая Инструкция о предоставлении отпусков сотрудникам органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в реализацию статей 71-78 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и детализирует оформление предоставления отпусков сотрудникам органов финансовой полиции (далее – ОФП).
1. Виды отпусков
2. В соответствии со статей 71 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" Для сотрудников правоохранительных органов устанавливаются следующие виды отпусков:

1) ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы;
2) қысқа мерзімді демалыс;
3) оқу демалысы (құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына, сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге);
4) еңбек сiңiрген жылдары және қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін қосымша ақылы демалыс;
5) жүктілiгіне және босануы бойынша демалыс, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге арналған демалыс, бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыс белгіленеді.
3. Демалысты беру, ұзарту не ауыстыру және демалыстан кері шақыртып алу тиісті бұйрықпен ресімделеді.
2. Демалыстардың ұзақтығын есептеу
4. Демалыстардың ұзақтығы күнтізбелік күндермен есептеледі. Демалыстардың ұзақтығын анықтау кезінде "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында жұмыс істемейтін күндер болып белгіленген мереке күндері есепке алынбайды.
5. Демалыс ұзақтығын анықтау кезінде Қазақстан Республикасының шегінде қызметкерлердің демалыс өткізу орнына баруы мен кері қайту жолына кететін уақыты есепке алынбайды.
6. Демалыс өткізу орнына баруға және кері қайтуға кететін қажетті уақыт сол немесе өзге көлік түрінің қозғалыс кестесі бойынша есептеледі.
Демалыс орнына ұшақпен барған кезде жол уақыты демалыс өткiзетiн жерге баруы мен кері қайтуы бiр тәулiк есебiнен есептеледi.
Қызметкерлер кезекті демалысқа жеке көлiктерiмен барған жағдайда, демалыс өткізу орнына баруға және кері қайтуға қажетті уақыт теміржол көлігінің кестесі бойынша есептеледi.
Кезекті демалысты бiрнеше пункттерде өткiзген кезде қызметкерлерге тек бiр пунктке (алыстау) ғана баруға және кері қайтуға уақыт берiледi.
7. Демалыс алуға құқығы бар қызметкерлер оны бөліп-бөліп, бірақ екі бөліктен асырмай пайдалана алады.
8. Қызметкерлерге демалыс өткізу орнына бару және кері қайту жолына берілген уақытын қоса алғанда, ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзімді, қосымша демалыстар кезінде ақшалай үлес олардың атқарып жүрген лауазымы бойынша демалысқа шыққан күні алатын мөлшерде беріледі.
9. Қызметкерлердiң қызмет бабы бойынша ауысуы кезiнде осы ауысуға дейiн кезектi демалыстарын пайдаланбағандарға демалыс ауысу жылында жаңа жұмыс орны бойынша беріледі.
Қызметкерлер бұрынғы қызмет орнында қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшiн берілген қосымша демалысты да пайдаланбаған жағдайда, бұл демалыс оларға жаңа қызмет орны бойынша кезектi демалысымен бір уақытта берiледi және қызмет өткерудің ерекше жағдайларындағы жұмыс уақытымен тепе-тең есептеледi.
10. Қызметкерлердiң демалыс кезiнде ауырып қалуына байланысты емдеу мекемелерінен олардың еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жұмыстан босатылғандығын куәландыратын құжаттарды ұсынғанынан кейін демалыс берген уәкілетті басшы ұзартады. Бұл ретте, осы тұлғалардың кезектi демалысы үзiлiп қалмайды. Пайдаланылмаған демалыс күндерi қызметкердiң баянаты мен еңбекке уақытша жарамсыздық парағы бойынша ұзартылып, тиісті бұйрықпен ресімделеді.
Қызметкер кезектi демалысы кезiнде ауырып қалғаны туралы тиісті бастығына демалыс берілген мерзiм бiтпей тұрып хабарлайды.

1) оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска;
2) краткосрочные отпуска;
3) учебные отпуска (курсантам и слушателям организаций образования правоохранительных органов, сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения);
4) дополнительные оплачиваемые отпуска за выслугу лет и за особые условия прохождения службы;
5) отпуска по беременности и родам, отпуска сотрудникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей), отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
3. Предоставление, продление отпуска либо перенос и отзыв из отпуска оформляются соответствующим приказом.
2. Исчисление продолжительности отпусков
4. Продолжительность отпусков исчисляется в календарных днях. Праздничные дни, установленные Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" нерабочими днями, при определении длительности отпусков не учитываются.
5. При определении длительности отпусков не учитывается время на путь следования сотрудников к месту проведения отпуска и обратно в пределах Республики Казахстан.
6. Время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию движения того или иного вида транспорта.
В случае, когда сотрудники следуют в очередной отпуск личным транспортом, время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию железнодорожного транспорта.
При проведении очередного отпуска в нескольких пунктах сотрудникам предоставляется время для проезда только к одному пункту и обратно (к наиболее отдаленному).
7. Сотрудники могут использовать очередной отпуск по частям, но не более двух раз в год.
8. Сотрудникам за время оплачиваемых ежегодных трудовых, краткосрочных, дополнительных отпусков, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими ко дню убытия в отпуск по занимаемой должности.
9. При перемещении по службе сотрудникам, не использовавшим очередной трудовой отпуск, отпуск предоставляется по новому месту службы в году перемещения.
В тех случаях, когда сотрудники по прежнему месту службы не использовали также и дополнительный отпуск за особые условия прохождения службы, этот отпуск им предоставляется по новому месту службы одновременно с очередным отпуском и исчисляется пропорционально времени работы с особыми условиями прохождения службы.
10. Продление очередного отпуска сотрудникам в связи с заболеванием во время отпуска производится уполномоченным руководителем предоставившим отпуск после представления документов лечебного учреждения, удостоверяющих получение ими освобождения по временной нетрудоспособности. При этом время нахождения в очередном отпуске у этих лиц не прерывается. Отпуск продлевается на число неиспользованных дней по рапорту сотрудника и листу временной нетрудоспособности, которое оформляется соответствующим приказом.
О заболевании в период очередного отпуска сотрудник сообщает соответствующему руководителю до окончания срока, на который ему предоставлен отпуск.

11. Қаржы полициясы органдарының кадрлар бөлімшелері қызметкерлерге демалыстардың барлық түрлерінің уақтылы берілуін бір жыл ішінде жүйелі бақылайды, барлық анықталған кемшіліктер туралы өзінің тікелей басшыларына дереу баяндайды.
12. Қызметкер жұмысқа демалыстан форс-мажорлы себептермен кешігіп шыққан жағдайда, бұл туралы тікелей басшысына хабарлап, кейіннен кешігу себебін дәлелдейтiн тиiстi құжатты ұсынады.
3. Қызметтің бірінші күнтізбелік жылында демалыстар беру
тәртібі (қызметке қайта қабылданған жағдайда)
13. Қызметкерлерге қызметтің бірінші күнтізбелік жылында (қызметке қайта қабылдаған кезде) ақылы жыл сайынғы еңбек демалысын беру кезінде арнаулы атақтың берілу немесе ҚПО кадрына енгізілу күніне қарамастан, олардың қатардағы немесе басшы құрамның лауазымына тағайындалған күнi ескерiледi.
14. Қызметкерлердің қызметке кіріскен жылындағы ақылы жыл сайынғы еңбек демалысының ұзақтығы олардың қызметке кірген күнінен бастап жылдың соңына дейінгі қызмет өткерген уақытына тепе-тең, қызмет өткерген әрбір толық айы үшін демалысының он екіден бір бөлігі болып есептеледі. Сонымен қатар, ұзақтығы он күнтізбелік күн және одан ұзақ демалыс алуға құқылы қызметкерлерге жол жүруіне демалыстан тыс уақыт беріледі. Аталған тұлғаларға ұзақтығы он күнтізбелік күнге жетпейтін ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы олардың қалауы бойынша келесі жылы ақылы жыл сайынғы еңбек демалысымен бір мезгілде беріледі.
15. Қызметтің бiрiншi күнтiзбелiк жылындағы кезектi демалыс күндерінiң ұзақтығын санаған кезде демалыстың жарты күнi толық күн болып есептеледі.
Мысалы, 1 наурызда лауазымға тағайындалған және сол жылдың 1 қыркүйегінен бастап кезектi демалыс беру туралы баянат жазған қызметкерге бiрiншi күнтiзбелiк жылдың толық алты айы үшін ұзақтығы 15 тәулiк (2,5 күн х 6 ай = 15) демалыс берiлуі тиiс.
Бұл ретте кезектi демалыстар берудің осындай тәртiбi қызметке қайта қабылданған ҚПО-ның бұрынғы қызметкерлеріне де қолданылатынын ескеру керек.
Еңбек сiңiрген жылдары үшiн қосымша демалыс та осыған ұқсас есептеледi.
Мысалы, 1 наурызда ҚПО-ға қызметке қайта қабылданған және сол жылдың 1 қыркүйегінен бастап кезектi демалыс беру туралы баянат жазған, 11 жыл еңбек сіңірген жылдары бар бұрынғы қызметкерге бiрiншi күнтiзбелiк жылдың толық алты айы үшін ұзақтығы 20 тәулiк (2,5 күн х 6 ай + 5 күн қосымша демалысы) демалыс берiлуi тиіс.

11. Кадровые подразделения органов финансовой полиции регулярно в течение года осуществляют контроль за своевременным предоставлением сотрудникам всех видов отпусков. О всех выявленных недостатках немедленно докладывают своим непосредственным руководителям.
12. В случае задержки сотрудника в отпуске по форс-мажорному обстоятельству, он сообщает об этом непосредственному руководителю и в последующем представляет соответствующий документ, удостоверяющий причину задержки.
3. Предоставление отпусков в первом календарном году службы
(при приеме вновь на службу)
13. При предоставлении сотрудникам оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в первом календарном году службы (при приеме вновь на службу) принимается во внимание время со дня назначения их на должность рядового или начальствующего состава, независимо от даты присвоения специального звания или зачисления в кадры ОФП.
14. Продолжительность оплачиваемого ежегодного трудового отпуска сотрудникам в году поступления на службу исчисляется пропорционально прослуженному времени со дня поступления их на службу до конца года из расчета одна двенадцатая часть отпуска - за каждый полный месяц службы. При этом сотрудникам, имеющим право на отпуск продолжительностью десять календарных дней и более, предоставляется сверх отпуска время на путь следования. Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью менее десяти календарных дней указанным лицам по их желанию предоставляется одновременно с оплачиваемым ежегодным трудовым отпуском в следующем году.
15. При подсчете продолжительности очередного отпуска в первом календарном году службы половина дня отпуска округляется до целого дня.
Так, например, сотруднику, назначенному на должность 1 марта и обратившемуся с рапортом о предоставлении очередного отпуска в том же году с 01 сентября, за полные 6 месяцев в первом календарном году следует предоставить отпуск продолжительностью 15 суток (2,5 дня х 6 месяцев = 15).
При этом следует учитывать, что данный порядок предоставления очередных отпусков распространяется также и на бывших сотрудников ОФП, вновь принятых на службу.
Аналогичный расчет производится также и на дополнительный отпуск за выслугу лет.
Так, например, бывшему сотруднику, принятому вновь на службу в ОФП 1 марта, имеющему выслугу 11 лет и обратившемуся с рапортом о предоставлении очередного отпуска в том же году с 1 сентября, за полные 6 месяцев в первом календарном году следует предоставить отпуск продолжительностью 20 суток (2,5 дня х 6 месяцев + 5 дней дополнительного отпуска).

16. Егер қосымша демалыс (немесе оны көбейту) құқығы қызметкерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы берілген сәттен кейін туындаса, еңбек сіңірген жылдары үшін берілетін қосымша демалыс ағымдағы жылдың соңына дейін басқа уақытта беріледі немесе демалыс беру құқығы бар бастықтың келісімі бойынша келесі жылдың ақылы жыл сайынғы еңбек демалысына қосылады.
4. Демалыстарды беру және ресімдеу
17. Қызметкерлердің баянаттары кезектi демалыстарды беруге негiз болып табылады. Баянатта демалысты өткiзетiн орны, сондай-ақ қызметкердiң демалысқа қай күннен бастап шығатыны көрсетіледі.
18. ҚПО бөлімшелерінің жеке құрамының кезекті демалыстар кестесі жыл сайын желтоқсанда құрастырылады және оны тиiстi бастықтар келесi жылдың 15 қаңтарына дейiн бекiтеді, жеке құрамның назарына уақтылы жеткiзiледi.
19. Кезектi демалыстар қызметкерлерге бiрдей барлық күнтізбелік жыл ішінде берiледi.
20. Кезектi демалыстарды беру кестелері мен қызметкерлердің баянаттары кадр бөлімшесінде және қызметтерде сақталады.
Аталған органға кезектi демалыстарды беру кестесi бекiтiліп қойғаннан кейін келген және бұрынғы қызмет ету орны бойынша кезектi демалысын пайдаланбаған, сондай-ақ ҚПО-ға қызметке жаңадан қабылданған қызметкерлерге қосымша кестелер құрастырылып, олар кезектi демалыстар берудiң негiзгi кестесiне қоса тігіледі. Кезектi демалыс қызметкерге ағымдағы жылдың iшiнде берiледi.
21. Демалысқа шығатын қызметкерлер қызметтiк мiндеттерiнде көзделген барлық iстер мен материалдарды өздерiнiң тiкелей бастықтарына немесе олардың нұсқаулары бойынша басқа қызметкерлерге тапсырады.
22. Қазақстанның басқа аймағына кетуімен демалысқа шығатын қызметкерлерге осы Нұсқаулықтың қосымшасына сәйкес демалыс куәлігі беріледі, оған белгіленген пунктке келу және одан кету туралы белгі қойылады.
Қазақстан Республикасы қаржы
полициясы органдарының
қызметкерлеріне демалыстар беру
жөніндегі нұсқаулыққа
қосымша
Нысан
Демалыс куәлігі
Демалыс куәлігінің
түбіртегі
№ ____
Қазақстан Республикасының экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)
20____ж. "____" _______________
Астана қаласы
Демалыс куәлігі № ____
Берілді (арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
20___ жылғы “ ” бастап
20___ жылғы “ ” дейін
20___ жылға жыл сайынғы демалыс берілді
20___ж. “ ” бастап
20___ ж. “ ” дейін
болуымен
оған жыл сайынғы демалыс рұқсат етілгені туралы
болуымен
Қызметтік куәлікті көрсеткенде жарамды
Алды:___________________________
Күні:___________________________
Кадрлар
бөлімшесінің
бастығы_____________________
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Төрағасының

16. Если право на дополнительный отпуск (или на его увеличение) возникло после момента предоставления сотруднику оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, дополнительный отпуск за выслугу лет предоставляется в другое время до конца текущего года, или присоединяется к оплачиваемому ежегодному трудовому отпуску в следующем году, по согласованию с начальником, имеющим право предоставления отпуска.
4. Предоставление и оформление отпусков
17. Основанием для предоставления очередных отпусков являются рапорта сотрудников. В рапорте должно быть указано место проведения отпуска, а также, с какого числа сотрудник предполагает убытие в отпуск.
18. График очередных отпусков личного состава подразделения ОФП, составляется ежегодно в декабре и до 15 января следующего года утверждается соответствующими начальниками, своевременно доводится до сведения личного состава.
19. Очередные отпуска предоставляются сотрудникам равномерно в течение всего календарного года.
20. Графики предоставления очередных отпусков и рапорта сотрудников на отпуск хранятся в кадровом подразделении и в службе.
На сотрудников, прибывших в данный орган после утверждения графика предоставления очередных отпусков и не использовавших очередные отпуска по прежнему месту службы, а также вновь принятых на службу в ОФП, составляются дополнительные графики, которые приобщаются к основному графику предоставления очередных отпусков. Очередной отпуск предоставляется сотруднику в течение текущего года.
21. Сотрудники, убывающие в отпуск, передают своим непосредственным начальникам все дела и материалы, предусмотренные служебными обязанностями, либо по их указанию другим сотрудникам.
22. Сотрудникам, убывающим в отпуск с выездом в другой регион Казахстана, выдается отпускное удостоверение по форме согласно приложению к настоящей Инструкции, в котором производится отметка о его прибытии в пункт назначения и убытии из него.
Приложение
к Инструкции о предоставлении
отпусков сотрудникам
органов финансовой полиции
Республики Казахстан
Форма
Отпускное удостоверение
Корешок
отпускного
удостоверения
№ ____
Агентство Республики Казахстан по
борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
"____" _______________20____г.
г. Астана
Отпускное удостоверение № ____
Выдано (специальное звание, фамилия
Предоставлен ежегодный отпуск за 20___ год
с “ ” 20 ___ года
имя, отчество)
по “ ” 20___ года
с пребыванием в
в том, что ему (ей) разрешен ежегодный отпуск
с “ ” 20___г.
по “ ” 20___ г.
с пребыванием в
Получил:_______________________
Дата:__________________________
Действительно при предъявлении служебного удостоверения
Начальник
подразделения кадров ______________
Приложение 9
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции)

2014 жылғы 12 мамырдағы № 171
бұйрығына 9-қосымша
Қаржы полициясы органдарының қарамағындағы
қызметкерлердің қызмет өткеру қағидалары
1. Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарының қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру туралы осы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарының (бұдан әрі – ҚПО) қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру тәртібін анықтайды.
2. Қызметкер атқарып отырған лауазымынан босатылу және құқық қорғау қарамағына алынуы он бес күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде Агенттік Төрағасының немесе уәкілетті басшысының бұйрығына негізінде жүзеге асырады.
Ерекше жағдайларда бұл мерзім "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабына сәйкес екi айға дейін ұзартылуы мүмкін.
3. Тиісті қаржы полициясы органының қарамағындағы адамдарды лауазымға тағайындау он бес күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде, бірақ лауазымнан босаған күннен бастап екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Қажет болған жағдайда қаржы полициясы органының қарамағындағы қызметкерге қарамағында болу мерзімінен аспайтын мерзімде лауазым бойынша міндетті атқару жүктеледі.
5. Қаржы полициясы органының қарамағындағы қызметкер оны лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданғанға дейін жұмысқа шығады және оны қарамағына алған бөлімше басшысына тікелей бағыныста болады. Қарамағына алынған қызметкердің жұмыс уақытын есептеу белгіленген тәртіптегі жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
Дәлелсіз себептермен қызметте болмаған және өзінің қайда екенін кадр бөлімшесіне хабарламаған қызметкерлердің осындай санаты "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыстан шығарылуға жатады.
Қаржы полициясы органының қарамағындағы қызметкерлердің шығуы тек баянат бойынша қаржы полициясы органы басшысының келісімімен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
6. Атқарып отырған лауазымынан босатылған және жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған қаржы полициясы органының қарамағындағы қызметкерлеріне оларды қызметте одан әрi пайдалану туралы мәселенi шешу кідірген жағдайларда, пайдаланылмаған демалысы беріледi. Оларға ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы уақытындағы ақшалай үлесі қарамағында болу мерзiмiне қарамастан, оның қарамағына қабылданған күнгі негiзгi лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленедi.
Қаржы полициясы органының қарамағына алынған қызметкерге "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген көтермелеу шаралары мен тәртіптік жазалар қолданылады.

от 12 мая 2014 года № 171
Правила
прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении
органов финансовой полиции
1. Настоящие Правила прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 46-1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" от 6 января 2011 года № 380-IV и определяют порядок прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее – ОФП).
2. Освобождение сотрудника от занимаемой должности и зачисление в распоряжение правоохранительного органа осуществляются на основании приказа Председателя Агентства либо уполномоченного руководителя на срок, не превышающий пятнадцати календарных дней.
В исключительных случаях этот срок может быть продлен до двух месяцев в соответствии со ст.46-1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
3. Назначение на должность лиц, состоящих в распоряжении соответствующего органа финансовой полиции, производится в срок не превышающий пятнадцати календарных дней, но не позднее двух месяцев со дня освобождения от должности.
4. В случае необходимости на сотрудника, находящегося в распоряжении возлагается исполнение обязанностей по должности, на срок, не превышающий срока нахождения в распоряжении.
5. Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения о его назначении на должность, выходит на работу и находится в прямом подчинении руководителя подразделения, в распоряжении которого он находится. Учет рабочего времени сотрудника, зачисленного в распоряжение, осуществляется на общем основании в установленном порядке.
При отсутствии на службе без уважительной причины и не информирования кадрового подразделения о месте своего нахождения данная категория сотрудников подлежит увольнению в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Выезд сотрудников находящихся в распоряжении за пределы территории дислокации органа осуществляется по рапорту с согласия руководителя ОФП.
6. Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе, предоставляется неиспользованный отпуск. За время оплачиваемого ежегодного трудового отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение.
К сотруднику, зачисленному в распоряжение органа финансовой полиции применяются меры поощрения и на него налагаются дисциплинарные взыскания, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".

7. Қызметкердің қаржы полициясы органының қарамағында болу уақыты қызмет өтіліне, арнаулы атақты беру үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі, сондай-ақ белгіленген күн тәртібінің толық көлемінде қолданылады.
Қаржы полициясы органының қарамағындағы қызметкер ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартқан жағдайда, ол "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыстан шығарылуы тиіс.
8. Қызметкердің ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартуы жазбаша түрде ресімделеді.
9. Қызметкер бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңде қаржы полициясының тиісті органының қарамағына есепке алынады, бұл ретте лауазымы мен жұмыс орны сақталады.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабының 3-тармағына сілтеме жасай отырып, қызметкерлерге алдағы уақытта қарамағында болатыны туралы алдын ала қол қойдырып, жазбаша хабарланады.

7. Время нахождения сотрудника в распоряжении органа финансовой полиции засчитывается в стаж службы, в выслугу лет для присвоения специального звания, а также в полном объеме распространяется установленный распорядок дня.
В случаях отказа сотрудника, находящегося в распоряжении органа финансовой полиции, занять предлагаемую должность он подлежит увольнению в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
8. Отказ сотрудника занять предлагаемую должность оформляется письменно.
9. Сотрудник на период нахождения в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста зачисляется в распоряжение соответствующего органа финансовой полиции, при этом за ним сохраняется должность и место работы.
О предстоящем зачислении в распоряжение сотрудники уведомляются письменно, под роспись заблаговременно, с ссылкой на пункт 3 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".