Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 16 маусымдағы № 172/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 22 шілдеде № 9603 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 01.07.2023 № 479 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 15-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 01.07.2023 № 479 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаменті (С.М.Дембай) мыналарды:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Өңірлік даму министрінің
2014 жылғы 16 маусымдағы
№ 172/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 01.07.2023 № 479 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 15-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының (бұдан әрі – МҚҚК) деректер базасында тіркеудің тәртібін анықтайды.

Об утверждении правил регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Приказ Министра регионального развития Республики Казахстан от 16 июня 2014 года № 172/ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2014 года № 9603.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2023 № 479 (вводится в действие c 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 15-1) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2023 № 479 (вводится в действие c 01.07.2023).
2. Департаменту архитектуры, градостроительства и строительства (Дембай С.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства регионального развития Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра регионального развития
Республики Казахстан
от 16 июня 2014 года 172/ОД
Правила регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2023 № 479 (вводится в действие c 01.07.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-1) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра (далее – ГГК) градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

2. МҚҚК деректер базасында тіркеу (бұдан әрі – тіркеу) – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін және олармен байланысты құжаттарды, сондай-ақ МҚҚК деректер базасындағы қала құрылысы жобалары, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын тіркеу.
Тіркеу мақсаты:
1) барлық қолданыстағы, жобаланып жатқан, салынып жатқан (реконструкцияланып жатқан) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің жер үстіндегі және жер астындағы объектілерін есепке алу;
2) МҚҚК автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – МҚҚК ААЖ) деректер базасында материалдарды кеңістіктік байланыстыру;
3) елді мекендердің аумақтарын дамытудың мониторингі болып табылады.
3. МҚҚК базасында тіркеуге мыналар жатады:
1) елді мекендердің бас жоспарлары;
2) егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларымен біріктірілген бас жоспарлар;
3) егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары және құрылыс салу жобалары;
4) абаттандыру және көгалдандыру жобалары, өзге де жоспарлау жобалары;
5) тиісті аумақта құрылыс салу немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, ал заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мемлекеттік мұқтаждықтар үшін алып қою жөнінде шешімдер;
6) тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) туралы шешім;
7) сәулет-жоспарлау тапсырмалары;
8) инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға арналған техникалық шарттар;
9) құрылыс жобалары, оның ішінде келісілген эскиздік жобалар;
10) қала құрылысы жобаларының кешенді қала құрылысы сараптамасының оң қорытындылары;
11) құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындылары;
12) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерінің инженерлік-геодезиялық ізденістер материалдары (жобалау сатысындағы топографиялық түсірілімдер және объектіні пайдалануға беру сатысындағы атқарушылық түсірілімдер);
13) объектіні пайдалануға қабылдау актісі/инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылыстардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімін қоса бере отырып, меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау актісі.
2-тарау. Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін тіркеу тәртібі
4. Тіркеуді МҚҚК жүргізу жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Кәсіпорын) МҚҚК ААЖ арқылы жүзеге асырады.

2. Регистрация в базе данных ГГК (далее – регистрация) – регистрация объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и документов, связанных с ними, а также градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации в базе данных ГГК.
Целью регистрации является:
1) учет всех существующих, проектируемых, строящихся (реконструируемых) надземных и подземных объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) пространственная привязка материалов в базе данных Автоматизированной информационной системы ГГК (далее – АИС ГГК).
3) мониторинг развития территорий населенных пунктов.
3. Регистрации в базе ГГК подлежат:
1) генеральные планы населенных пунктов;
2) генеральные планы, совмещенные с проектами детальной планировки;
3) проекты детальной планировки и проекты застройки;
4) проекты благоустройства и озеленения, иные планировочные проекты;
5) решения по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, и изъятию для государственных нужд земельных участков на соответствующей территории для застройки или иного градостроительного освоения;
6) решение о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) помещений (отдельных частей) существующих зданий и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
7) архитектурно-планировочные задания;
8) технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
9) проекты строительства, в том числе согласованные эскизные проекты;
10) положительные заключения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов;
11) положительные заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства;
12) материалы инженерно-геодезических изысканий (топографических съемок на стадии проектирования и исполнительных съемок на стадии приемки объекта в эксплуатацию) объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
13) акт приемки объекта в эксплуатацию/акт приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, с приложением исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений).
Глава 2. Порядок регистрации градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
4. Регистрация осуществляется республиканским государственным предприятием по ведению ГГК (далее – Предприятие) посредством АИС ГГК.

5. Тіркеу тәртібі мыналарды:
1) қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін тіркеуге өтінімдер қабылдауды;
2) МҚҚК және инженерлік-геодезиялық ізденістердің (координаттар жүйесі, масштаб, шартты белгілер) мемлекеттік нормативтеріне сәйкес МҚҚК ААЖ деректер базасында инженерлік-геодезиялық ізденістер (жобалау сатысындағы топографиялық түсірілімдер және объектіні пайдалануға қабылдау сатысындағы атқарушылық түсірілімдер) материалдарын кеңістіктік байланыстыруды;
3) ескертулер/сәйкессіздіктер болмаған кезде тіркеу нөмірін бере отырып, МҚҚК ААЖ-ға тіркеу және енгізуді қамтиды.
Ескертулер болғанда және материалдардың сәйкессіздіктері анықталғанда осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген тіркеу мерзімдері аяқталғанға дейін тиісті хабарлама жолданады. Ескертулер/сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін тіркеуге өтінім қайтадан беріледі.
6. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерінің инженерлік-геодезиялық ізденістерінің (жобалау сатысындағы топографиялық түсірілімдер және объектіні пайдалануға қабылдау сатысындағы атқарушылық түсірілімдер) материалдарын қарастыру 3 кезеңде жүзеге асырылады:
1) МҚҚК ААЖ-да:
талап етілетін деректер пішімдеріне (*.dwg);
коммуналдық желілердің теңгерім ұстаушыларының келісімімен топографиялық түсірілімнің ұсынылған техникалық есебіне сәйкестікке тексеру.
2) камералдық тексеру:
инженерлік-геодезиялық ізденістер материалдарының (топографиялық және атқарушылық түсірілімдер) өзектілігіне;
МҚҚК және инженерлік-геодезиялық ізденістердің мемлекеттік нормативтеріне (координаттар жүйесі, түсіруді кеңістікте байланыстыру, масштаб, шартты белгілер, объектілердің міндетті сипаттамаларын көрсету) сәйкестігіне іске асырылады.
3) инженерлік-геодезиялық ізденістер деректерін нақтылау қажет болғанда далалық тексеруді Кәсіпорынның немесе оның филиалдарының қызметкерлері:
жоспарлы-биіктік негіздемені тексеруді;
ішінара (гектарына 3 нүкте) нүктелік объектілерді бақылау өлшемдерін қамтитын тиісті далалық бақылау актілерін жасай отырып жүзеге асырады.
Далалық тексеру республика қалалары бойынша жүзеге асырылады.
7. Кәсіпорын алынған материалдардың түріне қарай базалық масштабтағы графикалық деректерді (планшеттерді) сақтай отырып, материалдарды алған күннен бастап мынадай мерзімдерде:
1) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) - 11) тармақшаларында көрсетілген материалдарды 2 жұмыс күні ішінде;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген материалдарды 5-20 жұмыс күні ішінде;

5. Порядок регистрации включает:
1) прием заявлений на регистрацию градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) пространственная привязка в базе данных АИС ГГК материалов инженерно-геодезических изысканий (топографических съемок на стадии проектирования и исполнительных съемок на стадии приемки объекта в эксплуатацию) согласно государственным нормативам ГГК и инженерно-геодезических изысканий (системы координат, масштаба, условных обозначений);
3) при отсутствии замечаний/несоответствий осуществляется регистрация и внесение в АИС ГГК с присвоением регистрационного номера.
При наличий замечаний и выявлений несоответствий материалов, направляется соответствующее уведомление до истечения сроков регистрации, указанных в пункте 7 настоящих Правил. После устранения замечаний/несоответствий заявление на регистрацию подается повторно.
6. Рассмотрение материалов инженерно-геодезических изысканий (топографических съемок на стадии проектирования и исполнительных съемок на стадии приемки объекта в эксплуатацию) объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности осуществляется в 3 этапа:
1) проверка в АИС ГГК на соответствие:
требуемым форматам данных (*.dwg);
представленному техническому отчету топографической съемки с согласованием балансодержателей коммунальных сетей;
2) камеральная проверка осуществляется на соответствие:
актуальности материалов инженерно-геодезических изысканий (топографических и исполнительных съемок);
государственным нормативам ГГК и инженерно-геодезических изысканий (системы координат, пространственной привязки съемки, масштаба, условных обозначений, отображения обязательных характеристик объектов);
3) При необходимости уточнения данных инженерно-геодезических изысканий полевое обследование осуществляется сотрудниками Предприятия или его филиалов с составлением актов полевого контроля, включающие:
проверку планово-высотного обоснования;
контрольные измерения точечных объектов – выборочно (3 точки на гектар).
Полевое обследование осуществляется по городам республики.
7. Регистрация осуществляется Предприятием в следующие сроки со дня получения материалов в АИС ГГК в цифровом виде с сохранением графических данных (планшеты) базового масштаба в зависимости от вида полученных материалов:
1) в течение 2 рабочих дней материалы, указанные в подпунктах 1) - 11) пункта 3 настоящих Правил;
2) в течение 5 - 20 рабочих дней материалы, указанные в подпункте 12) пункта 3 настоящих Правил;

3) осы Қағидалардың 3-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген материалдарды бір жұмыс күні ішінде МҚҚК ААЖ-да цифрлық түрде тіркеуді жүзеге асырады.
8. Тіркеу құны "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларына сәйкес айқындалады.

3) в течении одного рабочего дня материалы, указанные в подпункте 13) пункта 3 настоящих Правил.
8. Стоимость регистрации определяется в соответствии с ценами на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии в соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".