Әкімшілік персоналға жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 24 қыркүйекте № 9746 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 981 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 21.12.2015 № 981 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік персоналға жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап:
1) «Әкімшілік қызметшілерге жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 1999 жылғы 7 сәуірдегі № 56-а-б бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 761 болып тіркелген);
2) «Әкімшілік қызметшілерге жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесін бекіту туралы» бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 1999 жылғы 7 сәуірдегі № 56-ә-ө бұйрығына Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 2 желтоқсандағы № 307-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3961 болып тіркелген, Заң газетінде № 239 (973) 2005 жылғы 22 желтоқсанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Д.Р. Арғындықовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                          Т.Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 20 тамыздағы
№ 8 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік персоналға жататын қызметкерлер лауазымдары атауларының тізбесі

Об утверждении Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2014 года № 9746. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 981
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 21.12.2015 № 981 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 7-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу со дня подписания настоящего приказа:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 1999 года № 56-а-п «Об утверждении Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 761);
2) приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 декабря 2005 года № 307-п «О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 1999 года № 56-а-п «Об утверждении Перечня наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3961, опубликованный в Юридической газете от 22 декабря 2005 г. № 239 (973)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Аргандыкова Д.Р.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 20 августа 2014 года № 8
Перечень
наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу

1. Қызметкерлер лауазымдарының мынадай атаулары әкімшілік персоналға жатады:
1) әкімші, сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарының, қонақүйдің әкімшілерінен басқа;
2) әкімші көмекшісі;
3) әкімші хатшысы;
4) актуарий;
5) талдаушы;
6) төреші;
7) аудитор;
8) барлық атаудағы бухгалтер: (бухгалтер-аудитор, бухгалтер-сарапшы және тағы басқалар);
9) жетекші маман (агроном, бухгалтер-сарапшы, геодезист, гидрогеолог, инспектор, қазынашы, бақылаушы-ревизор, мелиоратор, эколог, экономист, сарапшы, заңгер және жобалау, құрылыс, ғылыми-зерттеу, технология және тағы басқа осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын жетекші мамандардан басқа);
10) вице-президент;
11) дәрігер;
12) бас директор;
13) бас конструктор;
14) бас продюсер;
15) бас әкімші;
16) бас маман (агроном, төреші, сәулетші, бактериолог, банкир, биохимик, бухгалтер, вирусолог, герболог, геодезист, гидрогеолог, диспетчер, инженер, инспектор, қазынашы, консультант, бақылаушы-ревизор, мелиоратор, миколог, микробиолог, референт, балық өсіруші, фитопатолог, штурман, экономист, сарапшы, энтомолог, заңгер және тағы басқалар), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын бас мамандардан басқа (жобалардың бас инженерлері, жобалардың бас конструкторлары, жобалардың бас сәулетшілері, бас конструкторлар, бас ғылыми қызметкерлер, бас технологтар және тағы басқалар) және театр-ойын сауық кәсіпорындарында (бас режиссерлер, бас дирижерлер, бас хормейстерлер, бас балетмейстерлер және осыған ұқсас жұмыстарды орындайтын), теле және киностудияларда бас суретшілер болып жұмыс істейтін бас мамандардан басқа);
17) мемлекеттік патенттік сарапшы;
18) факультет (курс) деканы;
19) кезекші (оперативтік, вокзал бойынша, қабаттар бойынша, пункт және басқа да) теміржол станциясы, разъезд бойынша, орталықтандыру станциялық посты, теміржол станциясының паркі бойынша, сұрыптау төбесі, бөлімше бойынша кезекшіден, кіреберіс жолдары бойынша бақылау посты агентінен басқа (аға агентті қоса алғанда);
20) іс жүргізуші;
21) дизайнер;
22) директор (агенттік, департамент, топ, қызмет, станса, орталық сауда үйі, мұражай, интернат, кешен, коммерция және тағы басқа) жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технология және осыған ұқсас басқа жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын директорлардан басқа;
23) меңгеруші (мұрағат, база, бюро, топ, кеңсе, кафедра, клуб, магистратура, бөлім, қабылдау бөлмесінің, хатшылық, сектор, қызмет, орталық және тағы басқалар) жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технология және осыған ұқсас басқа жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын меңгерушілерден басқа, емдеу мекемелеріндегі бөлімшелер, медициналық пункттер меңгерушілері;

1. К административному персоналу относятся работники, занимающие следующие должности:
1) администратор, кроме администраторов организаций торговли и общественного питания, гостиницы;
2) административный помощник;
3) административный секретарь;
4) актуарий;
5) аналитик;
6) арбитр;
7) аудитор;
8) бухгалтер всех наименований: (бухгалтер-аудитор, бухгалтер-эксперт и другие);
9) ведущий специалист (агроном, бухгалтер-эксперт, геодезист, гидрогеолог, инспектор, казначей, контролер-ревизор, мелиоратор, эколог, экономист, эксперт, юрист и др., кроме ведущих специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ);
10) вице-президент;
11) врач;
12) генеральный директор;
13) генеральный конструктор;
14) генеральный продюсер;
15) главный администратор;
16) главный специалист (агроном, арбитр, архитектор, бактериолог, банкир, биохимик, бухгалтер, вирусолог, герболог, геодезист, гидрогеолог, диспетчер, инженер, инспектор, казначей, консультант, контролер-ревизор, мелиоратор, миколог, микробиолог, референт, рыбовод, фитопатолог, штурман, экономист, эксперт, энтомолог, юрист и другие), кроме главных специалистов (главных инженеров проектов, главных конструкторов проектов, главных архитекторов проектов, главных конструкторов, главных научных сотрудников, главных технологов и других), занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ, и главных специалистов (главных режиссеров, главных дирижеров, главных хормейстеров, главных балетмейстеров и тому подобных), занятых в театрально-зрелищных предприятиях, теле- и киностудиях на работах главных художников);
17) государственный патентный эксперт;
18) декан факультета (курсов);
19) дежурный (оперативный, по вокзалу, по этажу, пункта и другие), кроме дежурного: железнодорожной станции, по разъезду, станционного поста централизации, по парку железнодорожной станции, сортировочной горки, по отделению, агента контрольного поста (включая старшего), по подъездным путям);
20) делопроизводитель;
21) дизайнер;
22) директор (агентства, департамента, группы, службы, станции, центра, торгового дома, музея, интерната, комплекса, коммерческий и другие), кроме директоров, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ;
23) заведующий (архивом, базой, бюро, группой, канцелярией, кафедрой, клубом, магистратурой, отделом, приемной, секретариатом, сектором, службой, центром и другие), кроме заведующих: занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ, отделениями в лечебных организациях, медицинских пунктов;

24) инженер, конструкторлық, жобалық, технологиялық, геодезиялық, маркшейдерлік, іске қосу-жөндеу, шефмонтаждық жұмыстарда істейтін, құралдарды, машиналарды, жабдықтар мен компьютерлік (есептеу) техника құралдарына техникалық қызмет көрсетумен, жөндеумен, іске қосумен тікелей айналысатын, бөлімшелерде, цехтарда, фермаларда, ауыл шаруашылығы учаскелерінде істейтін инженерлерден, патенттік, өнертапқыштық, рационализаторлық жұмыстармен, ғылыми-техникалық ақпаратпен айналысатын инженер-гидротехниктерден, инженер-мелиораторлардан басқа;
25) инспектор;
26) нұсқаушы (дене шынықтыру және спорт нұсқаушыларынан, мәдени-көпшілік жұмыстар нұсқаушыларынан, өндірістік оқыту нұсқаушыларынан басқа, аға нұқсаушы);
27) атқарушы директор (хатшы, продюсер және тағы басқалар);
28) кассир, жалақы беруді және төлем құжаттарын банктік ұйымдарға жеткізуді жүзеге асырушы;
29) капитан (барлық атаудағы);
30) кодификатор;
31) командир (барлық атаудағы);
32) комендант (аэродромның, тұрғын үйлердің, қызметтік ғимараттардың, лагерьдің, жатақхананың және тағы басқалар);
33) авариялық комиссар (төтенше жағдайлар кезіндегі және тағы басқалар);
34) консультант (банкир, инспектор, қазынашы, бақылаушы-ревизор, референт, сарапшы және тағы басқалар);
35) бақылаушы (жинақ кассаларының бақылаушыларынан, билет кассаларының бақылаушыларынан және бақылаушы-жұмысшылардан басқа);
36) үйлестіруші;
37) курьер;
38) маркетолог;
39) мастер, мастер-жұмысшылардан басқа (тау-кен шеберлері, бұрғылау шеберлері, орман шеберлері, балық аулау және өңдеу шеберлері, өндірістік оқыту шеберлері), теміржол саласында істейтін: көтеру жабдығында, гидропневматика, өрт құбырын жөндеу және өрт техникасына, газдан, түтіннен қорғау қызметіне қызмет көрсету, автокөлікті жөндеу жөніндегі механикалық шеберханаларды (автокөлікті жөндеу жөніндегі учаскені), электрмен жабдықтау учаскесін, рельс жылтырату вагонын жөндеу жөніндегі, көпір жөндеуші, тоннелдік учаскелердің (жөндеу-құрылыс жұмыстары), цехының (рельстік дефектоскопия) машиналары мен механизмдерін пайдалану және жөндеу жөніндегі мастерлер;
40) менеджер (экономиканың түрлі салаларындағы барлық атаулар);
41) метрдотель;
42) әдіскер (оқу орындарының, мәдениет ұйымдарының, әдістеме кабинеттерінің әдіскерлерінен басқа);
43) метролог;
44) механик, мыналарда: конструкторлық, жобалау, технологиялық, геодезиялық, маркшейдерлік, жүргізу-жөндеу, шефмонтаждық жұмыстармен айналысатындардан, құралдарды, машиналарды, жабдықтар мен компьютерлік (есептеу) техника құралдарына қызмет көрсетумен, оларды жөндеумен, іске қосумен тікелей айналысатындардан, бөлімшелерде, цехтарда, фермаларда, ауыл шаруашылығы учаскелерінде жұмыс істейтіндерден басқа;

24) инженер, кроме инженеров, занятых: на конструкторской, проектной, технологической, геодезической, маркшейдерской, пусконаладочных, шефмонтажных работах, непосредственно занятых техническим обслуживанием, ремонтом, эксплуатацией приборов, машин, оборудования и средств компьютерной (вычислительной) техники, занятых в отделениях, цехах, фермах, сельхозучастках, инженеров-гидротехников, инженеров-мелиораторов, занятых патентной, изобретательской, рационализаторской работами, научно-технической информацией;
25) инспектор;
26) инструктор (старший, кроме инструкторов физкультуры и спорта, инструкторов культмассовой работы, инструкторов производственного обучения);
27) исполнительный директор (секретарь, продюсер и другие);
28) кассир, осуществляющий выдачу заработной платы и доставку платежных документов в банковские организации;
29) капитан (всех наименований);
30) кодификатор;
31) командир (всех наименований);
32) комендант (аэродрома, жилых домов, служебных зданий, лагеря, общежитий и другие);
33) комиссар аварийный (при чрезвычайных ситуациях и другие);
34) консультант (банкир, инспектор, казначей, контролер-ревизор, референт, эксперт и другие);
35) контролер (кроме контролеров сберегательных касс, контролеров билетных касс и контролеров-рабочих);
36) координатор;
37) курьер;
38) маркетолог;
39) мастер, кроме мастеров-рабочих (мастеров горных, мастеров буровых, мастеров леса, мастеров по добыче и обработке рыбы, мастеров производственного обучения), мастеров, занятых в железнодорожной отрасли: подъемного оборудования, по гидропневматике, по ремонту пожарных рукавов и обслуживанию пожарной техники, газодымозащитной службы, по ремонту (восстановлению элементов верхнего строения пути), механических мастерских по ремонту автотранспорта (участка по ремонту автотранспорта), участка электроснабжения, рельсошлифовального вагона, по эксплуатации и ремонту машин и механизмов, участка (ремонтно-строительных работ), мостовой, тоннельный, цеха (рельсовой дефектоскопии);
40) менеджер (всех наименований в различных отраслях экономики);
41) метрдотель;
42) методист (кроме методистов учебных заведений, организаций культуры, методических кабинетов);
43) метролог;
44) механик, кроме занятых: на конструкторской, проектной, технологической, геодезической, маркшейдерской, пусконаладочных, шефмонтажных работах, непосредственно занятых техническим обслуживанием, ремонтом, эксплуатацией приборов, машин, оборудования и средств компьютерной (вычислительной) техники, занятых в отделениях, цехах, фермах и сельхозучастках;

45) бастық (авиация, бюро, топ, дирекция, департамент, депо, инспекция, кабинет, курстар, зертхана, шеберхана, мұражай, бөлім, бөлімше, төлқұжат беретін орын, питомник, баспасөз орталығы, пункт (желілік, жылжымалы) хатшылық, сектор, ауысым, қызмет, қойма, станса, басқарма, торап, учаске (патрульдік), орталық, цех, бөлім, штаб, экспедиция және тағы басқалар), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық, патенттік-лицензиялық, өнертапқыштық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын бастықтардан, қызмет көрсету бөлімшелерінің, техникалық бақылау (сапа), маусымдық партиялардың бастықтарынан басқа, (қалпына келтіру пойызының, өрт пойызының, бөлімшенің (қарауылдың), жол машинасының, мотосынақ зертханасының, сұрыптау төбесінің, рельс жылтырату пойызының, рельс жылтырату вагонының) бастықтарын, сондай-ақ стансалар мен цехтардың бастықтарын, егер өндірістік процестерді тікелей атқару олардың функционалдық міндеттеріне кіретін болса;
46) нарядшы;
47) нотариус;
48) офис-менеджер;
49) аңшылықтанушы;
50) паспортшы;
51) аудармашы;
52) көмекші (кеңесші);
53) төраға;
54) президент;
55) оқытушы;
56) баспасөз хатшысы;
57) провизор;
58) продюсер;
59) жұмыстарды өндіруші (прораб);
60) проректор;
61) психолог;
62) басқарушы;
63) ревизор;
64) редактор (бас, жауапты және тағы басқалар);
65) ректор;
66) репетитор;
67) референт;
68) риэлтор;
69) басшы (департамент, инспекция, зертхана, кабинет, мұражай, бөлім, бөлімше, төлқұжат беретін орын, питомник, қосалқы шаруашылық, бөлімше, баспасөз орталығы, пункт (желілік, жылжымалы), хатшылық, қойма, басқарма, торап, учаске, бөлім, штаб, топ, сектор, қызмет, орталық, бюро, депо, шеберхана, ауысым және басқалары), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды тікелей орындаумен айналысатын басшылардан басқа;
70) хатшы (отырыстың, алқаның хатшысы, басқарманың, президиумның, соттың, шығармашылық одақтың, федерацияның, қордың және тағы басқа жауапты хатшылары);
71) медициналық бике;
72) қараушы;
73) кеңесші;
74) социолог;
75) спектроскопист;
76) маман (бақылаушы-ревизор, қазынашы, бухгалтер-сарапшы және тағы басқалар), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстармен айналысатын мамандардан басқа;
77) аға маман (бухгалтер-сарапшы, бақылаушы-ревизор, инспектор-ревизор, нұсқаушы, қазынашы, оператор, жұмыстарды өндіруші (прораб), штурман және тағы басқалар), жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстармен тікелей айналысатын аға мамандардан басқа;

45) начальник (авиации, бюро, группы, дирекции, департамента, депо, инспекции, кабинета, курсов, лаборатории, мастерской, музея, отдела, отделения, паспортного стола, питомника, пресс-центра, пункта (линейного, передвижного), секретариата, сектора, смены, службы, склада, станции, управления, узла, участка (патрульного), центра, цеха, части, штаба, экспедиции и другие), кроме начальников, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических, патентно-лицензионной, изобретательской и тому подобных работ, начальников обслуживающих подразделений, технического контроля (качества), сезонных партий, начальников (восстановительного поезда, пожарного поезда, отделения (караула), путевой машины, мотоиспытательной лаборатории, сортировочной горки, рельсошлифовального поезда, рельсошлифовального вагона), а также начальников станций и цехов, если в их функциональные обязанности входит непосредственно выполнение производственных процессов;
46) нарядчик;
47) нотариус;
48) офис-менеджер;
49) охотовед;
50) паспортист;
51) переводчик;
52) помощник (советник);
53) председатель;
54) президент;
55) преподаватель;
56) пресс-секретарь;
57) провизор;
58) продюсер;
59) производитель работ (прораб);
60) проректор;
61) психолог;
62) распорядитель;
63) ревизор;
64) редактор (главный, ответственный и другие);
65) ректор;
66) репетитор;
67) референт;
68) риэлтер;
69) руководитель (департамента, инспекции, лаборатории, кабинета, музея, отдела, отделения, паспортного стола, питомника, подсобного хозяйства, подразделения, пресс-центра, пункта (линейного, передвижного), секретариата, склада, управления, узла, участка, части, штаба, группы, сектора, службы, центра, бюро, депо, мастерской, смены и другие), кроме руководителей, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ;
70) секретарь (заседания, коллегии, ответственный секретарь, правления, президиума, суда, творческого союза, федерации, фонда и другие);
71) сестра медицинская;
72) смотритель;
73) советник;
74) социолог;
75) спектроскопист;
76) специалист (контролер-ревизор, казначей, бухгалтер-эксперт и другие), кроме специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ;
77) старший специалист (бухгалтер-эксперт, контролер-ревизор, инспектор-ревизор, инструктор, казначей, оператор, производитель работ (прораб), штурман и другие), кроме старших специалистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ;

78) статистик (медициналық статистиктерді қоса алғанда);
79) стивидор;
80) супервайзер;
81) есепші;
82) табельші;
83) таксалаушы;
84) тарифтеуші, әуе қатынастары агенттіктерінің тарифтеушілерінен басқа;
85) барлық атаудағы техниктер, зоотехниктер, ветеринарлық техниктер, тіс техниктері, сондай-ақ жобалау, конструкторлық, технологиялық жұмыстарды орындайтын және құралдарды, жабдықтарды, компьютерлік (есептеу) және басқа да техника құралдарына қызмет көрсетумен, оларды жөндеумен, іске қосумен тікелей айналысатын техниктерден басқа;
86) уәкіл (өкіл);
87) басқарушы (концерн, база, трест, бөлімше, станса, сенімгер басқарушы, іс басқарушы және тағы басқалар);
88) есеп жүргізуші;
89) мұғалім;
90) фельдъегерь;
91) хронометражшы;
92) штурман;
93) экономист (барлық атаудағы, жобалау, конструкторлық, ғылыми-зерттеу, технологиялық және осыған ұқсас жұмыстарды орындаумен тікелей айналысатын экономистерден, инженер-экономистерден басқа);
94) экскурсия жетекшісі;
95) заң кеңесшісі;
96) жоғарыда тізілген лауазымдар атауларына теңестірілген басқа да лауазымдар.
2. Мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерде техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын және мемлекеттік мекемелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін қызметкерлерден басқа, басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер қатарындағы қызметкерлердің барлық лауазымдары әкімшілік персоналға жатады.
3. Мемлекеттік органдардан басқа мемлекеттік мекемелерде және басқа ұйымдарда конструкторлық, жобалау, технологиялық қызметтермен айналысатын немесе конструкторлық, жобалау, технологиялық жұмыстарды орындайтын қызметкерлердің лауазымдары әкімшілік персоналға жатпайды.
4. Заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардан басқа, қарамағында екі және одан да аз қызметкері бар әкімшілік персоналға жатпайтын құрылымдық бөлімшелердің басшылары да, сондай-ақ бұл персоналға жатпайды.

78) статистик (включая медицинских статистиков);
79) стивидор;
80) супервайзер;
81) счетовод;
82) табельщик;
83) таксировщик;
84) тарификатор, кроме тарификаторов агентств воздушных сообщений;
85) техники всех наименований, кроме зоотехников, ветеринарных техников, зубных техников, а также техников, выполняющих проектную, конструкторскую, технологическую работу, и занятых непосредственно техническим обслуживанием, ремонтом и эксплуатацией приборов, машин и оборудования, средств компьютерной (вычислительной) и другой техники;
86) уполномоченный (представитель);
87) управляющий (концерном, базой, трестом, отделением, станцией, доверенный управляющий, управляющий делами и другие);
88) учетчик;
89) учитель;
90) фельдъегерь;
91) хронометражист;
92) штурман;
93) экономист (всех наименований, кроме экономистов, инженеров-экономистов, занятых непосредственно выполнением проектных, конструкторских, научно-исследовательских, технологических и тому подобных работ);
94) экскурсовод;
95) юрисконсульт;
96) другие должности, приравненные к перечисленным выше наименованиям должностей.
2. В государственных учреждениях, являющихся государственными органами, все должности работников из числа руководителей, специалистов и других служащих относятся к административному персоналу, кроме работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных учреждений.
3. В государственных учреждениях, кроме государственных органов, и в других организациях должности, занятые работниками в конструкторских, проектных, технологических службах или выполняющие конструкторские, проектные, технологические работы, не относятся к административному персоналу.
4. Руководители структурных подразделений юридических лиц, кроме государственных органов, имеющие в своем подчинении двух и менее работников, не относящихся к административному персоналу, также не относятся к данному персоналу.