Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 17 қазандағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 24 қазанда № 9829 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 213/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.12.2017 № 213/НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының ведомстволары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 933, "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір мәселелері" 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулыларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті (Т.А. Мұсабаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін көшірмесін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 күн жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі Е.К. Сағадиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2014 жылғы 17 қазандағы
№ 77 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы
ереже

Об утверждении Положения об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2014 года № 9829. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 213/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 11.12.2017 № 213/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 933 "О ведомствах центральных исполнительных органов Республики Казахстан", от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан".
2. Аэрокосмическому комитету Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Мусабаев Т.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Сагадиева Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждено
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 октября 2014 года № 77
Положение
об Аэрокосмическом комитете Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан

1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) реттеушілік, іске асырушылық және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ Министрліктің ғарыш қызметі саласындағы стратегиялық функцияларын орындауға қатысушы ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында ашылатын шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Комитетке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуына құқығы бар.
6. Комитет өз құзыреті шегіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Төрағаның бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Министрліктің Жауапты хатшысы бекітеді.
8. Комитеттің орналасқан мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі, № 8 үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, 12-кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Аэроғарыш комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Комитеттің қысқартылған атауы - "Қазғарыш".
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттемелерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен түскен кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Негізгі міндеттер, функциялар, құқықтар мен міндеттемелер
13. Міндеттері:
ғарыш қызметі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және іске асыру;
Қазақстан Республикасының ғарыш саласын қалыптастыру және дамыту;
ғарыш технологиялары мен қызметтерінің нарығын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
Қазақстан Республикасы ғарыш қызметінің заңнамалық және шарттық-құқықтық базасын жасау;
ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік басқару және мемлекеттік бақылау;
Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алуы бойынша жұмыстарды өз құзыреті шегінде үйлестіру.

1. Общие положения
1. Аэрокосмический комитет Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в области космической деятельности.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Астана, район Есиль, улица Орынбор, дом № 8, здание "Дом Министерств", 12 подъезд.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Аэрокосмический комитет Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан". Сокращенное наименование Комитета – "Казкосмос".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельности, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
13. Задачи:
участие в формировании и реализация государственной политики в области космической деятельности;
формирование и развитие космической отрасли Республики Казахстан;
создание условий для формирования рынка космических технологий и услуг;
создание законодательной и договорно-правовой базы космической деятельности Республики Казахстан;
государственное управление и государственный контроль в области космической деятельности;
координация работ в пределах своей компетенции по аренде Российской Федерацией комплекса "Байконур".

14. Функциялары:
1) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік саясаттың өз құзыреті шегінде іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты өз құзыреті шегінде ұйымдастырады;
3) ғарыш қызметi саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруға және халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiруге қатысады;
4) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді қоса алғанда, ғарыш қызметі саласындағы жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
5) ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасы үшін жасалатын, ғарыш техникасын өндіруге арналған мемлекеттік тапсырмалардың тізбесі бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізеді;
7) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдауды ұйымдастырады;
8) Алып тасталды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.05.2016 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және келіседі;
9-1) ғарыш инфрақұрылым объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға шығындар нормативтерін әзірлейді;
10) ғарыш қызметi саласындағы техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзiрлеуге қатысады;
11) Қазақстан Республикасының аумағынан ғарыш объектілерін ұшыру, сондай-ақ оны одан тыс жерлерде ғарыш қызметіне қазақстандық қатысушылар жүзеге асыратын жағдайда ұшыру туралы шешімдерді қабылдайды және келісу тәртібін әзірлейді;
12) ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
13) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн әзiрлейдi;
14) ғарышкерлiкке кандидаттарды iрiктеу және ғарышкерлiкке кандидат, ғарышкер мәртебесiн беру тәртiбiн әзiрлейдi;
15) Қазақстан Республикасының ғарышкерлер жасағы туралы ереженi әзiрлейді;
16) ғарышкерлiкке кандидатқа, ғарышкерге қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақатының, мертiгуiнiң, ауруының салдарынан мүгедектiк белгiленген кезде, сондай-ақ ол қызметтiк мiндеттерiн атқаруға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда бiржолғы өтемақы төлеу тәртiбiн әзiрлейдi;
17) Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңiстiгiнде ғарыш жүйелерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;

14. Функции:
1) обеспечивает в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области космической деятельности;
2) организует в пределах своей компетенции международное сотрудничество в сфере космической деятельности;
3) участвует в осуществлении международного сотрудничества в области космической деятельности и представление интересов Республики Казахстан в международных организациях и иностранных государствах;
4) организовывает и обеспечивает реализацию проектов и программ в области космической деятельности, включая проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
5) осуществляет отраслевую экспертизу проектов в области космической деятельности;
6) вносит предложения в Министерство по перечню государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
7) организовывает приемку результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
8) исключен приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.05.2016 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) разрабатывает и согласовывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты;
9-1) разрабатывает нормативы затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры;
10) участвует в разработке технических регламентов и национальных стандартов в области космической деятельности;
11) разрабатывает порядок согласования и принятия решений о запусках космических объектов с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами в случае их осуществления казахстанскими участниками космической деятельности;
12) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности в сфере использования космического пространства;
13) разрабатывает порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них;
14) разрабатывает порядок отбора кандидатов в космонавты и присвоения статуса кандидата в космонавты, космонавта;
15) разрабатывает положение об отряде космонавтов Республики Казахстан;
16) разрабатывает порядок выплаты единовременной компенсации кандидату в космонавты, космонавту при установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) в связи с исполнением служебных обязанностей;
17) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве;

18) Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш зымыран кешендерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;
19) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдау тәртiбiн әзірлейді;
20) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ғарыш аппараттары транспондерлерiн ұсыну тәртiбiн әзiрлейдi;
21) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп, Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату тәртібін әзірлейді;
22) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп, дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну тәртібін әзірлейді;
23) пайдаланудан шығарылған ғарыш объектiлерi мен техникалық құралдарды кәдеге жаратудың тәртiбiн әзiрлейдi;
24) өнімнің экспортын, реэкспортын, импортын, транзитін және қайта өңделуін келісу бойынша экспорттық бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары жұмысына өз құзыреті шегінде қатысады;
25) ғарыш кеңiстiгiн пайдалану саласында лицензиялауды жүзеге асырады;
26) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеуді жүзеге асырады;
27) лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған рұқсаттық бақылауды жүзеге асырады;
28) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
29) ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде іздестіру, авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруға, сондай-ақ аварияларды тексеруге өз құзыреті шегінде қатысады;
30) ғарыш объектiлерiнiң тiркелiмiн жүргiзедi;
31) ғарыш кеңiстiгiне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектiлерiнiң таңбалануы бойынша ұсыныстарды әзірлейді;
32) Ресей Федерациясының "Байқоңыр" ғарыш айлағынан жүзеге асыратын ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша жыл сайынғы қорытынды дайындықты ұйымдастырады және оның iске асырылуына мониторинг жүргізеді;
33) Ресей Федерациясы жалға алған "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерi мен мүлкiнiң сақталу және пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыруға қатысады;
34) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Қазақстан Республикасының қарамағындағы "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiне ғарыш айлағы персоналының, Байқоңыр қаласы тұрғындарының, лауазымды тұлғалардың, делегациялардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, туристердің, қалаға жеке істері бойынша келетін азаматтардың – Қазақстан Республикасы азаматтарының және Ресей Федерациясы азаматтарының кiруiне рұқсат беру туралы шешiм қабылдайды;

18) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических ракетных комплексов на территории Республики Казахстан;
19) разрабатывает порядок приемки результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
20) разрабатывает порядок предоставления транспондеров космических аппаратов физическим и (или) юридическим лицам;
21) разрабатывает совместно с Министерством обороны Республики Казахстан порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли;
22) разрабатывает совместно с Министерством обороны Республики Казахстан порядок организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации;
23) разрабатывает порядок утилизации космических объектов и технических средств, выведенных из эксплуатации;
24) участвует в работе государственных органов системы экспортного контроля по согласованию экспорта, реэкспорта, импорта, транзита и переработки продукции в пределах своей компетенции;
25) осуществляет лицензирование в сфере использования космического пространства;
26) осуществляет государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
27) осуществляет разрешительный контроль, направленный на обеспечение соблюдения лицензиатом законодательства Республики Казахстан;
28) осуществляет государственный контроль в области космической деятельности;
29) участвует в пределах своей компетенции в организации поисковых, аварийно-спасательных работ, а также в расследовании аварий при осуществлении космической деятельности;
30) ведет регистр космических объектов;
31) вносит предложения по маркировке космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство;
32) организует подготовку ежегодного заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур", осуществляемых Российской Федерацией, и проводит мониторинг их реализации;
33) участвует в осуществлении контроля за сохранностью и условиями эксплуатации объектов и имущества комплекса "Байконур", арендуемых Российской Федерацией;
34) принимает решения о допуске персонала космодрома, жителей города Байконыр, должностных лиц, делегаций, представителей средств массовой информации, туристов, лиц, прибывающих в город по частным делам - граждан Республики Казахстан и граждан Российской Федерации на объекты комплекса "Байконур", находящиеся в ведении Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

35) мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлейді;
36) Қазақстан Республикасы үшiн жасалатын ғарыш техникасы өндiрiсiне арналған мемлекеттiк тапсырмалардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
37) ғарышта орналасқан және қашықтықтан зондтаудың (ғарыш мониторингінің) бақылау құралдарын пайдалана отырып, қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жүйесiнің жұмыс істеуін ұйымдастыру;
37-1) су объектiлерiнiң мемлекеттік мониторингiн су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен бiрлесiп жүзеге асырады;
37-2) "Байқоңыр" кешенiнiң зымыран-ғарыш қызметiнің әсеріне ұшырайтын аумақтарда қоршаған ортаның жай-күйiн бақылау жүйесiнің жұмыс істеуін ұйымдастырады;
38) 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шарты бойынша жұмыстарды заңнамада белгіленген тәртіппен үйлестiрудi жүзеге асырады;
39) ғарышкерлерге үміткерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметті ұйымдастырады және үйлестіреді, сондай-ақ ғарыш қызметі саласындағы кадрлардың біліктілігін арттырады және қайта даярлайды;
40) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.08.2015 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.05.2016 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Комитеттің құқықтары мен міндеттемелері:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мәжілістер, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге де іс-шаралар өткізеді;
5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтiк-кеңесшi органдар (жұмыс топтарын, комиссиялар, кеңестер) құру бойынша ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне қатысты мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз етеді;

35) разрабатывает стандарты и регламенты государственных услуг;
36) обеспечивает реализацию государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
37) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды с использованием средств наблюдения космического базирования и дистанционного зондирования (космического мониторинга);
37-1) осуществляет совместно с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, в области охраны окружающей среды, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения государственный мониторинг водных объектов;
37-2) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды на территориях, подверженных влиянию ракетно-космической деятельности комплекса "Байконур";
38) осуществляет координацию работ по договору аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года;
39) организует и координирует деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в космонавты, космонавтов, а также повышению квалификации и переподготовке кадров в области космической деятельности;
40) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.08.2015 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.05.2016 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Права и обязанности Комитета:
1) издает приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивает и получает от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносит предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводит совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносит предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
6) привлекает соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) обеспечивает реализацию возложенных на Комитет задач и функций;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтайды;
9) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер әзірлейді;
10) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен мемлекеттік органдарына бұл туралы ресми сауал жолданған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсынады;
11) Комитеттің теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етеді;
12) бухгалтерлік есеп жүргізеді;
13) Министрлікке бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасайды және ұсынады;
14) Комитетке бөлінетін бюджетті қаражаттың толық, уақытылы және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
15) "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізеді;
16) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Басшылық етуді Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілікте болатын Төраға жүзеге асырады.
17. Төраға заңнамада белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Төрағаның Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасы Комитеттің құрылымдық және штат кестесі бойынша ұсыныстарды Министрліктің басшылығына ұсынады.
20. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерінің іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
5) Комитеттің Заң басқармасына жетекшілік етеді;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
7) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және дербес жауапкершілікте болады;

8) соблюдает законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
9) готовит разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
10) представляет необходимые материалы и справки в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом структурными подразделениями Министерства и государственными органами;
11) обеспечивает сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
12) ведет бухгалтерский учет;
13) составляет и предоставляет бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерство;
14) обеспечивает полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
15) проводит процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках";
16) осуществляет иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель назначается на должность и освобождается от должности в установленном законодательством порядке.
18. Председатель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.
20. Полномочия Председателя Комитета:
1) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
2) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) курирует Юридическое управление Комитета;
6) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;
7) принимает меры по противодействию коррупции в Комитете и несет за это персональную ответственность;

8) өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шешім қабылдайды. Комитеттің төрағасы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.08.2015 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Төраға қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Комитеттің мүлкі
22. Комитеттің жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
23. Комитет мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен, сондай-ақ құны Комитеттің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктерден қалыптасады.
24. Комитетке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
25. Комитеттің егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражаттары есебінен алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де жолмен билік етуге құқығы жоқ.
25-1 Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі осы ереженің қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.08.2015 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің Аэроғарыш
комитеті" ережесіне қосымша
Аэроғарыш комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.08.2015 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар:
1) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Инфракос" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Ғарыш-Экология" ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Акционерлік қоғамдар:
1) "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;

8) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 27.08.2015 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Председатель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Комитета
22. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество.
23. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
24. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
25. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
25-1. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета, приведен в приложении к настоящему положению.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.08.2015 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
26. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению Аэрокосмического
комитета Министерства
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Перечень организаций, находящихся
в ведении Аэрокосмического комитета
Сноска. Положение дополнено Приложением в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.08.2015 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканские государственные предприятия:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инфракос" Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский центр "Ғарыш-Экология" Аэрокосмического комитета Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Акционерные общества:
1) акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек";

2) "Республикалық ғарыштық байланыс орталығы" акционерлік қоғамы;
3) "Қазақстан Ғарыш Сапары" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
4) "Академик Ө.М. Сұлтанғазин атындағы ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы" акционерлік қоғамы.

2) акционерное общество "Республиканский центр космической связи";
3) акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
4) акционерное общество "Национальный центр космических исследований и технологий" имени академика У. М. Султангазина.