Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру және мониторинг жүргізу жөніндегі әдістемелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 қарашада № 9872 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 58 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 04.02.2016 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидаларының 710 және 21-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме;
1-1) осы бұйрыққа 1-1 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асыру жөніндегі әдістеме;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларының мониторингін жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Методик по разработке, реализации и проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2014 года № 9872. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2016 года № 58
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 04.02.2016 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 71021 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Методику по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
1-1) Методику по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 1-1 к настоящему приказу;
2) Методику по проведению мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті (Ж.Н. Шаймарданов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 50 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеме 1. Жалпы ережелер
1. Осы әдістеме Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу бойынша тәсілдерді ашып көрсетеді.
2. Талдау, модельдеу, пайымдауды қалыптастыру және басымдықтарды, мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен оларға қол жеткізу жолдарын айқындау, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын ресурстық қамтамасыз ету процесі әзірлеу болып табылады.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші мемлекеттік орган – стратегиялық немесе бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, аумақтарды дамыту бағдарламасын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
2) декомпозиция - Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған  құжаттарының мақсаттарын, нысаналы индикаторларын, міндеттері мен көрсеткіштерін оларды Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарында көрсету үшін құрамдас мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және көрсеткіштерге бөлу процесі;
3) жоспарлау кезеңі - елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың мақсаттары мен міндеттерін, негізгі бағыттарын айқындау;
4) жоспарлы кезең – стратегиялық немесе бағдарламалық құжат, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары, аумақтарды дамыту бағдарламасы әзірленетін кезең;
5) каскадтау - бұл Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары иерархиясының жоғарғы деңгейлерінің мақсаттары, міндеттері, нәтижелерінің көрсеткіштері Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттары иерархиясының төменгі деңгейлерінің тиісті мақсаттары, міндеттері мен нәтижелерінің көрсеткіштеріне ауысу әдісі;

2. Департаменту стратегического планирования и анализа (Шаймарданов Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 50
Методика
по разработке Стратегического плана развития Республики
Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных программ, стратегических
планов государственных органов и программ развития территорий
1. Общие положения
1. Настоящая Методика раскрывает подходы по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ (далее - стратегические и программные документы), стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
2. Разработкой является процесс анализа, моделирования, формирования видения и определения приоритетов, целей, целевых индикаторов, задач и путей их достижения, ресурсного обеспечения стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территорий;
2) декомпозиция - процесс разделения целей, целевых индикаторов, задач и показателей вышестоящих документов Системы государственного планирования на составные цели, целевые индикаторы, задачи и показатели, для отражения их в нижестоящих документах Системы государственного планирования;
3) этап планирования - определение целей и задач, основных направлений развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
4) плановый период - период, на который разрабатывается стратегический или программный документ, стратегический план государственного органа, программа развития территории;
5) каскадирование - это метод, при котором цели, задачи, показатели результатов верхних уровней иерархии документов Системы государственного планирования переходят в соответствующие цели, задачи, показатели результатов нижних уровней иерархии документов Системы государственного планирования;

6) нәтиже көрсеткіші – міндетінің шешілу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін санмен өлшенетін көрсеткіш;
7) нысаналы индикатор – қол жеткізу деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін мақсаттың сандық мәні;
8) талдау кезеңі – ағымдағы ахуалға, елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың ықтимал сценарийлеріне себеп-салдарлық талдау жүргізу.
2. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту
бағдарламаларын әзірлеудің негізгі ережелері
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу екі кезеңнен тұрады:
1) талдау кезеңі;
2) жоспарлау кезеңі.
5. Талдау кезеңінің негізінде:
ішкі және сыртқы ортадағы процестер мен үрдістер;
елді (бір қызмет аясын, тиісті аумақты) дамытудың мүмкіндіктері мен ықтимал қатерлерінің аясы;
шешілуі елді (белгілі бір қызмет аясын, тиісті аумақты) одан әрі дамыту үшін қажет проблемалар анықталады.
6. Жоспарлау кезеңінде:
бірінші деңгейдегі құжаттар үшін – ұзақ мерзімді кезеңде елдің дамуын айқындайтын жалпы ұлттық нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштер;
екінші деңгейдегі құжаттар үшін – жалпы ұлттық нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған салалар және аяларды дамытудың нысаналы индикаторлары және көрсеткіштері;
үшінші деңгейдің құжаттары үшін – өңірлерді дамытудың, орталық мемлекеттік органдар қызметінің нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері әзірленеді.
3. Талдау кезеңі
7. Талдау жүргізу үшін елдегі (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) ахуал туралы қолжетімді ақпаратты жинау мен құрылымдау жүзеге асырылады.
8. Талдауға арналған ақпарат көздері:
ресми статистикалық ақпарат және ведомстволық статистикалық қадағалау;
интерактивті семинарлар, атқарушы және заң шығарушы билік, өкілдерімен, кәсіпкерлік субъектілерімен, ғылыми қоғам өкілдерімен сұхбат;
халық арасында сауалнама (анкета) жүргізу, халық пен кәсіпкерлік субъектілердің қалауларын анықтау үшін интернет-технологияларды пайдалану болуы мүмкін.
9. Талдау үшін соңғы үш жылдағы деректер пайдаланылады.
10. Мынадай:
экономикалық және қаржылық;
демографиялық;
технологиялық;
әлеуметтік және мәдени;
кеңістіктік және экологиялық;
заңнамалық және реттеуші;
басқарушылық және тағы сол сияқты факторлар тобы атап көрсетіледі.
11. Елдегі жағдайдың (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтың) дамуына сүйене отырып, елдің (белгілі бір қызмет аясындағы, тиісті аумақтағы) дамуына ықпал ететін және олар бойынша талдау жүргізілетін сыртқы және ішкі факторлардың тізбелері қалыптастырылады.

6) показатель результата - количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
7) целевой индикатор - количественное значение цели, позволяющее измерять уровень ее достижения;
8) этап анализа - проведение причинно-следственного анализа текущей ситуации, возможных сценариев развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории).
2. Основные положения разработки стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов и
программ развития территорий
4. Разработка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий состоит из двух этапов:
1) этап анализа;
2) этап планирования.
5. На основе этапа анализа выявляются:
процессы и тенденции, существующие во внутренней и внешней среде;
круг возможностей и потенциальных угроз развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
проблемы, решение которых необходимо для дальнейшего развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории);
6. На этапе планирования разрабатываются:
для документов первого уровня - общенациональные целевые индикаторы и показатели, определяющие развитие страны в долгосрочном периоде;
для документов второго уровня - целевые индикаторы и показатели развития сфер и отраслей, направленные на достижение общенациональных целевых индикаторов и показателей;
для документов третьего уровня - целевые индикаторы и показатели развития регионов, деятельности центральных государственных органов.
3. Этап анализа
7. Для проведения анализа осуществляется сбор и структурирование доступной информации о ситуации в стране (в определенной сфере деятельности, на соответствующей территории).
8. Источниками информации для анализа могут быть:
официальная статистическая информация и ведомственное статистическое наблюдение;
интерактивные семинары, интервью с представителями исполнительной и законодательной власти, субъектов предпринимательства, научной общественности;
опрос (анкетирование) населения, использование интернет-технологий для выявления предпочтений населения и субъектов предпринимательства.
9. Для анализа используются данные за последние три года.
10. Выделяются такие группы факторов, как:
экономические и финансовые;
демографические;
технологические;
социальные и культурные;
пространственные и экологические;
законодательные и регулятивные;
управленческие и так далее.
11. Исходя из развития ситуации в стране (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) формируются перечни внешних и внутренних факторов, оказывающих влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и по которым проводится анализ.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Дамудың сыртқы факторларына мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлік субъектілерінің әрекеттеріне тәуелсіз, қазіргі уақытта және алдағы жоспарлы кезеңде елдің/ белгілі бір қызмет аясының/ тиісті аумақтың дамуына елеулі ықпал ететін шарттар жатады.
13. Дамудың ішкі факторларына – сыртқы факторлардың әртүрлі өзгерістерін ескере отырып, олардың негізінде стратегия қалыптастырылатын ресурстар мен әлеует жатады.
14. Ішкі даму факторларын талдау елдегі (белгілі бір қызмет аясы, тиісті аумақ) жағдай туралы тұтас түсінік береді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Дамудың мүмкін үрдістерін қалыптастыру үшін ішкі факторларды бағалауды басқа елдердің тәжірибесімен салыстыру келтіріледі.
16. Сыртқы және ішкі факторларға, статистикалық деректерге, жүргізілген сұхбаттарға, сауалнамаларға, фокус-топтарға, мүдделі тараптармен консультацияларға жүргізілген талдау нәтижелері жинақталады және жалпыланады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Талдау жүргізу кезінде талдау әдісінің бірі ретінде SWOT-талдау пайдаланады.
SWOT-талдау елді (белгілі бір қызмет саласын, тиісті аумақты) дамытудың ішкі және сыртқы ортаcының факторларын анықтауды және оларды төрт санатқа: Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктері) және Threats (қауіптер) бөлуді білдіретін стратегиялық жоспарлау әдісі болып табылады.
18. SWOT-талдау деректері бойынша негізгі артықшылықтар мен кемшіліктердің, қолайлы мүмкіндіктер мен ықтимал қауіптер арасында байланыс орнатылады.
19. Елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуына ықпал ететін күшті жақтары және елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына теріс ықпал ететін әлсіз жақтары –елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуының ішкі, яғни бақылауға бағынбайтын аспектілері болып табылады.
20. Елдің (белгілі бір қызмет саласының, тиісті аумақтың) дамуына оң ықпал ететін және қауіп, сыртқы ортаның сипаттамаларына, ықпалына байланысты және елді (белгілі бір қызмет аясынының, тиісті аумақтың) дамуына оның дамуына теріс ететін және ықпал етуге бағынышты емес ықпалмен мүмкіндіктер сыртқы аспектілер болып табылады.

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. К внешним факторам развития относятся условия, не зависящие от действий государственных органов и субъектов предпринимательства и оказывающие существенное влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) в настоящее время и в предстоящем плановом периоде.
13. К внутренним факторам развития относятся ресурсы и потенциал, на базе которых формируется стратегия, с учетом различных изменений внешних факторов.
14. Анализ внутренних факторов развития дает целостное представление о ситуации в стране (определенной сфере деятельности, соответствующей территории).
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для формирования возможных тенденций развития приводится сравнение оценки внутренних факторов с практикой других стран.
16. Результаты проведенного анализа внешних и внутренних факторов, статистических данных, проведенных интервью, опросов, фокус-групп, консультаций с заинтересованными сторонами сводятся и обобщаются.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При проведении анализа, как один из методов, используется SWOT-анализ.
SWOT-анализом является метод стратегического планирования, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и разделении их на четыре категории: Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности) и Threats (угрозы).
18. По данным SWOT-анализа устанавливается связь между преимуществами и недостатками, благоприятными возможностями и потенциальными угрозами.
19. Сильные стороны, способствующие развитию страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), и слабые стороны, сдерживающие развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и (или) негативно влияющие на ее развитие, являются внутренними аспектами развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), то есть подконтрольные.
20. Возможности, оказывающие положительное влияние на развитие страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) и угрозы, оказывающие негативное влияние на ее развитие, связанные с характеристиками внешней среды и неподвластные влиянию развития страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории), являются внешними аспектами.

21. Талдау негізінде проблемаларды тұжырымдау және олардың
себеп-салдарлық байланыстарын айқындау жүзеге асырылады.
22. Талдаудың осы кезеңінде негізгі проблеманы бөліп қарау үшін, оның пайда болу себептерін және одан болатын салдарларды белгілеу, ал одан әрі проблеманы шешу бойынша іс-қимылдар реттілігін айқындау үшін проблемалар талданады.
23. Негізгі проблемаларға шешілуі басымды сипатқа ие және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің әзірленетін құжатын іске асыру оның шешілуіне бағдарланатын проблемалар жатады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Проблемалар мынадай критерийлерге сәйкестігі тұрғысынан қарастырылады:
өзектілік, яғни стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақты дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезіндегі;
нақтылық, яғни проблеманы тұжырымдау, мүдделі тараптарға жеткізу мүмкіндігіне байланысты нақты баяндалады;
қысқа және ықшам, яғни проблеманы тұжырымдау, артық толықтыруларсыз баяндалады.
25. Проблемалар бірін бірі қайталай алмайды. Егер бірнеше проблема мағынасы жағынан жақын болса, олар біріктіріледі не проблемалар арасындағы көрнекі айырмашылықты айқындау мақсатында олардың тұжырымдамасы нақтыланады.
26. Барлық мүмкін проблемалар анықталғаннан кейін, проблемалардың иерархиялық орналасуы және олардың арасындағы себеп-салдар байланыстары белгіленеді. Бұл үшін проблемалар бір-бірімен қалай байланысатыны, яғни «проблемалар-себептер» және «проблемалар-салдарлар» белгіленеді.
27. Егер бір проблема екіншісі үшін себеп болып табылса, онда ол бір деңгейге түсіріледі, егер ол салдар болса – онда жоғары көтеріледі. Егер проблемалар бір біріне қатысты себеп те, салдар да болып табылмаса, онда олар бір деңгейге орналастырылады.
28. Осыдан кейін келесі жоспарлау кезеңіне негізгі проблемалар айқындалады, олардың шеңберінде стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттың, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының, аумақты дамыту бағдарламасын әзірлеуді іске асыру жоспарланады.
Ол үшін:
стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттың, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының, аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру нәтижесінде проблемалар қай деңгейге дейін шешілетінін (проблемалар - себептер);
қандай проблемалар өздігінен немесе басқа проблемаларды шешу салдарынан шешілетіні (проблемалар – салдарлар) айқындалады.
4. Жоспарлау кезеңі

21. На основе анализа осуществляется формулировка проблем и определение их причинно-следственных связей.
22. На данном этапе анализа анализируются проблемы для того, чтобы выделить основную проблему для установления причины ее возникновения и вызываемые ею последствия, а в дальнейшем определить последовательность действий по решению проблемы.
23. К основным проблемам относятся проблемы, решения которых носят приоритетный характер и на решения которых ориентируется реализация разрабатываемого документа Системы государственного планирования.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Проблемы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
актуальность, то есть существующей на момент разработки стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий;
реальность, то есть формулировка проблемы излагается реально с возможностью донесения до заинтересованных сторон;
краткость и лаконичность, то есть формулировка проблемы излагается кратко и лаконично, без лишних подробностей.
25. Проблемы не могут дублировать друг друга. Если несколько проблем близки по смыслу, они объединяются вместе либо уточняется их формулировка с целью установления очевидного различия между проблемами.
26. После выявления всех возможных проблем, устанавливаются иерархическое расположение проблем и причинно-следственные связи между ними. Для этого проводится уточнение: как проблемы связаны одна с другой, то есть устанавливаются «проблемы-причины» и «проблемы-следствия».
27. Если одна проблема является причиной для другой, то она опускается на уровень ниже, если она является следствием - то выше. Если проблемы не являются ни причиной, ни следствием по отношению к друг другу, то они помещаются на одном уровне.
28. После этого, определяются основные проблемы на предстоящий период планирования, в рамках которого планируется реализация стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территории.
Для этого определяется:
до какого уровня проблемы будут решены в результате реализации стратегического или программного документа, стратегического плана государственного органа, программы развития территории (проблемы - причины);
какие проблемы решатся сами или вследствие решения других проблем (проблемы - следствия).
4. Этап планирования

29. Әзірленетін стратегиялық стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамыту бағдарламалары тиісті құжаттың мақсаттарын қалыптастыру жолымен проблемаларды шешуге шоғырланады.
30. Негізігі проблемалардың негізінде тиісті мақсаттар қалыптастырылады.
31. Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 шілдедегі № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) әзірленетін құжатына байланысты мақсаттар стратегиялық мақсаттар, басты мақсаттар, бағдарламалық мақсаттар және стратегиялық жоспардың/аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттары болып бөлінеді.
32. Мақсаттар елдің (белгілі бір қызмет аясының, тиісті аумақтың) жоспарлы кезеңнің соңындағы қалаулы болашақ жағдайын айқындайды, оған қол жеткізу Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжатын іске асыруды қамтамасыз етеді.
33. Мақсаттарды тұжырымдамдау қысқа әрі түсінікті баяндалады және:
еркін немесе біркелкі түсіндіруге жол берілетін терминдерді, ұғымдар мен сөздерді;
мақсатқа қол жеткізу жолдарын, құралдары мен әдістерін сипаттауларды қамтымайды.
34. Мақсаттар саны көп болмағаны жөн. Дұрыс тұжырымдалған мақсаттар жүйесі елдің (белгілі бір қызмет аясының, тиісті аумақтың) жоспарлы кезеңдегі өзекті қажеттіліктерін көрсетеді.
35. Мақсаттарды анықтау кезінде мынадай критерийлерді басшылыққа алу қажет:
өлшемділік: мақсатқа қол жеткізілуін сандық шамасы бар индикаторлардың көмегімен тексеруге болады.
релеванттылық: мақсаттардың Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының мақсаттарымен байланысының болуы;
қол жетімділік: жоспарлы кезеңде ықтималды қол жеткізуге болатын мақсаттар;
мақсаттың айқындылығы: мақсаттың тұжырымдалуынан оған қол жеткізу индикаторлары түсінікті.
36. Әрбір мақсатқа, оған қол жеткізу дәрежесін анықтау үшін нысаналы индикатор (аралық және түпкі мәндері бар) сәйкес келеді.
37. Нысаналы индикатордың сапалы жағы мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) оң өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы – олардың өлшенетін, абсолютті және салыстырмалы шамаларын көрсетеді.
38. Нысаналы индикаторлар мынадай критерийлерге сәйкестігі тұрғысынан қарастырылады:
оларды жоспарланатын кезеңдегі серпінде салыстыруға мүмкіндік беру;
пайдаланушылар үшін біркелкі түсінікті болу;
оларды қол жеткізуді бағалау үшін жеткілікті ақпараттық және техникалық ресурстардың болуы;
жалпы толық және барабар сипаттама беру;
қолжетімді және өлшемді болу;
мониторинг жүргізу мен көрсеткіштерге қол жеткізуді бағалау мақсатында аралық мәндердің болуын қамтамасыз ету.

29. Разрабатываемые стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов, программы развития территорий концентрируется на решении проблем путем формирования целей соответствующего документа.
30. На основе основных проблем формируются соответствующие цели.
31. В зависимости от разрабатываемого документа Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 (далее – Система государственного планирования), цели подразделяются на стратегические цели, главные цели, программные цели и цели стратегического плана/программы развития территории.
32. Целями определяется желаемое будущее состояние страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) к концу планового периода, достижение которого обеспечивает реализацию соответствующего документа Системы государственного планирования.
33. Формулировка цели излагается кратко и ясно и не содержит:
терминов, понятий и выражений, которые допускают произвольное или неоднозначное толкование;
описания путей, средств и методов достижения цели.
34. Не рекомендуется большое количество целей. Правильно сформулированные цели отражают набор актуальных потребностей страны (определенной сферы деятельности, соответствующей территории) в плановом периоде.
35. При определении целей необходимо руководствоваться следующими критериями:
измеримость: достижение цели можно проверить с помощью целевого индикатора, имеющего количественную величину;
релевантность: наличие связи целей с целями Стратегии развития Казахстана до 2050 года;
достижимость: цели потенциально достижимы в плановом периоде;
ясность цели: из формулировки цели понятны индикаторы ее достижения.
36. Каждой цели соответствует целевой индикатор (с промежуточными и конечными значениями) для определения степени ее достижения.
37. Качественная сторона целевого индикатора отражает сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления, а количественная - их измеримую, абсолютную или относительную величину.
38. Целевые индикаторы рассматриваются на соответствие следующим критериям:
давать возможность их сравнения в динамике за планируемый период;
быть однозначно понятными для пользователей;
наличие достаточных информационных и технических ресурсов для оценки их достижения;
давать полную и адекватную характеристику в целом;
быть достижимы и измеримы;
обеспечивать наличие промежуточных значений для проведения мониторинга и оценки достижения показателей.

39. Негізгі өзгерістерді қамтитын, анықталған проблемаларды шешуді өте жақсы сипаттайтын нысаналы және стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуді бағалау үшін қажет индикаторлар ғана таңдалады.
40. Әрбір нысаналы индикатор үшін ақпарат көздері мен деректер жинау құралдары айқындалады.
41. Олар үшін лайықты тексеру көздері табылмауы мүмкін нысаналы индикаторлар немесе олар бойынша еңбекті тым көп қажет ететін әрі қымбат ақпарат жинау басқалармен ауыстырылады.
42. Өзге нысаналы индикаторларды айқындау мүмкін болмаған жағдайда, таңдап алынған нысаналы индикаторлар немесе нәтижелер көрсеткіштері бойынша есептеу әдістемесін (формуласын) көрсету және мұндай нысаналы индикатордың бағалық (болжамды) есебін қоса беру қажет.
43. Нысаналы индикатор бойынша есептеу әдістемесі стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақты дамыту бағдарламасына қоса беріледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, аумақты дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары бойынша оларды жүзеге асыруға жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ал мемлекеттік бағдарламалар бойынша, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар айқындалады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың нысаналы индикаторларын әзірлеу кезінде, бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты болатын орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектордың субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар, құрылымдық бөлімшелер деңгейінде каскадтау немесе декомпозициялау талап етілетін болады.
46. Мақсатқа қол жеткізу әртүрлі, кейбір жағдайда баламалы міндеттерді шешумен қамтамасыз етілуі және көлемі бойынша әртүрлі ресурстар мен шығындарды талап етуі мүмкін.
47. Міндеттер, оларды жағдайды талдау негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына дейін қызмет саласындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттың, аумақтарды дамыту бағдарламасының тиісті мақсатына қол жеткізу үшін орындалуы қажет негізгі талаптар болып табылады.

39. Выбираются только те целевые индикаторы, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризуют решение выявленных проблем и необходимы для оценки достижения целей.
40. Для каждого целевого индикатора определяются источники информации и средства сбора данных.
41. Целевые индикаторы, для которых не могут быть найдены подходящие источники проверки, или сбор информации по которым будет слишком трудоемким и затратным, заменяются другими.
42. В случае невозможности определения иных целевых индикаторов, по выбранным целевым индикаторам или показателям результатов необходимо указать методику (формулу) расчета и приложить оценочный (прогнозный) расчет такого целевого индикатора.
43. Методика расчета по целевому индикатору прилагается к стратегическому или программному документу, стратегическому плану государственного органа, программе развития территории.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. По целевым индикаторам стратегических и программных документов, программ развития территорий определяются центральные государственные и местные исполнительные органы, а по государственным программам также национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании с участием государства в уставном капитале, ответственные за достижение целевых индикаторов.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При разработке целевых индикаторов стратегических и программных документов учитывается, что в дальнейшем потребуется их каскадирование или декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, структурных подразделений, которые будут ответственны за их достижение.
46. Достижение цели может быть обеспечено решением различных, иногда альтернативных задач и требовать различных по объему ресурсов и затрат.
47. Задачами являются основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели стратегического или программного документа, программы развития территории, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Әрбір міндет бір мақсатқа ғана сәйкес келеді. Мақсаттардың әрқайсысы үшін жиынтығында тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті қызметтің барлық бағыттарын қамтитын неғұрлым маңызды міндеттердің қажет саны қалыптастырылады.
49. Әрбір мақсат бойынша міндеттер жиынтығы мынадай қағидаттарға сәйкес келуі тиіс:
қажеттілік – әрбір міндеттің шешілуі мақсатқа қол жеткізудің қажетті шарты болып табылады;
жеткіліктілік - барлық міндеттердің шешілуі мақсатқа қол жеткізудің жеткілікті шарты болып табылады.
50. Міндеттердің әрқайсысының іске асырылу мерзімдері тиісті мақсатқа қол жеткізу мерзімінен аспайды.
51. Әрбір міндет бағдарламаның міндеттерін шешу деңгейін сипаттайтын нәтижелер көрсеткіштерінің (сандық өлшенетін) аралық және соңғы мәндерін қамтиды.
52. Шешуші өзгерістерді, анықталған проблемаларды шешуді неғұрлым жақсы сипаттайтын және міндеттерге қол жеткізілуді бағалау үшін қажетті көрсеткіштер ғана таңдалады.
53. Барлық келтірілген көрсеткіштер бойынша базалық (бастапқы) және жоспарлы мән (егер жоспарланған өзгерістер осындай түрде тиімді қамтылып көрсетілсе), сондай-ақ аталған көрсеткіш мәніне қол жеткізу үшін қажетті уақытша кезеңнің (жылдың) белгіленуі көрсетіледі.
54. Әрбір көрсеткіш үшін ақпарат көздері мен деректер жинау құралдары айқындалады.
55. Лайықты тексеру көздері табылмауы мүмкін көрсеткіштер немесе олар бойынша ақпарат жинау көп еңбек етуді қажет етіп, әрі қымбатқа түсетін жағдайда басқаларымен ауыстырылады.
56. Өзге көрсеткіштерді айқындау мүмкін болмаған жағдайда, таңдап алынған көрсеткіштер бойынша есептеу әдістемесі (формуласы) көрсетілетін болады және мұндай көрсеткіштің бағалық (болжамдық) есептемесі қоса беріледі.
57. Нәтижилер көрсеткіші бойынша есептеу әдістемесі стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттарға, аумақты дамыту бағдарламасына қоса беріледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Нәтижелер көрсеткіштері стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, аумақты дамыту бағдарламасын іске асыруда орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар, ал мемлекеттік бағдарламалар бойынша ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар көрсетіле отырып келтіріледі.

Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Каждая задача соответствует лишь одной из целей. Для каждой из целей формулируется необходимое количество наиболее значимых задач, которые в совокупности охватывают все направления деятельности, необходимые для достижения соответствующей цели.
49. Совокупность задач по каждой цели соответствует принципам:
необходимости - решение каждой задачи является необходимым условием достижения цели;
достаточности - решение всех задач является достаточным условием достижения цели.
50. Сроки реализации каждой из задач не превышают срок достижения соответствующей цели.
51. Каждая задача содержит промежуточные и конечные значения показателей результатов (количественно измеримые), характеризующие степень решения задач программы.
52. Выбираются только те показатели, которые несут в себе ключевые изменения, наилучшим образом характеризующие решение выявленных проблем и необходимые для оценки достижения задач.
53. По всем приводимым показателям указывается базовое (исходное) и планируемое значение (если планируемые перемены могут быть эффективно отражены в такой форме), а также обозначение временного периода (года), необходимого для достижения данного значения показателя.
54. Для каждого показателя определяются источники информации и средства сбора данных.
55. Показатели, для которых не могут быть найдены подходящие источники проверки, или сбор информации по которым будет слишком трудоемким и затратным, заменяются другими.
56. В случае невозможности определения иных показателей, по выбранным показателям указывается методика (формула) расчета и прилагается оценочный (прогнозный) расчет такого показателя.
57. Методика расчета по показателю результата прилагается к стратегическому или программному документу, программе развития территории.
Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Показатели результатов реализации стратегических и программных документов, программ развития территорий приводятся с указанием центральных государственных и местных исполнительных органов, а по государственным программам также национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, ответственных за их достижение.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Көрсеткіштерді әзірлеу кезінде, бұдан әрі оларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты ұйымдар, құрылымдық бөлімшелер деңгейінде каскадтау немесе декомпозициялау қажеттігі ескерілетін болады.
60. Мақсаттарды каскадтау кезінде стратегиляық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақты дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері екі түрге бөлінеді:
қол жеткізілуі толығымен бір мемлекеттік органның (оның бағынысты кіші ұйымдарын қоса алғанда) қызметіне тәуелді болатын;
қол жеткізілуі мемлекеттік органның және басқа ұйымдардың қызметіне тәуелді болатын. Мысалы: «Халықтың өмір сүру ұзақтығын ұлғайту». Осы көрсеткішке қол жеткізуге денсаулық сақтау және әлеуметтік дамыту, ішкі істер, ауыл шаруашылығы министрліктерінің, жергілікті атқарушы органдардың және басқа ұйымдардың қызметі ықпал етеді.
61. Каскадтау кезінде құжаттар иерархиясының деңгейлері арасында, оған сәйкес құжаттардың іске асырылуы және мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілу біртіндеп бірлесіп орындаушы органдарға дейін төмендейтін өзара байланыс орнатылады.
62. Нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жауапкершілігін мемлекеттік органға, бірлесіп орындаушы органдарға бекіту негізінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарымен, нысаналы индикаторларымен және нәтижелер көрсеткіштерімен келісілген жеке мақсаттар, нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері әзірленеді.
5. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары
63. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары (бұдан әрі – Стратегиялық даму жоспары) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру мақсатында 10 жылға әзірленеді және жоспарлы кезеңдегі елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси даму стратегиясын, мақсаттарын, міндеттерін, басым бағыттарын, олардың көрсеткіштері көрсетілген күтілетін нәтижелерді, кезеңдік нысаналы бағдарды нақтылайды.
64. Алдағы кезеңге Стратегиялық даму жоспарының жобасын әзірлеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі - мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) алдыңғы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың тоғызыншы жылынан кешіктірмей мүдделі органдардың ұсыныстары негізінде жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. При разработке показателей учитывается, что в дальнейшем потребуется их каскадирование или декомпозиция на уровень центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных организаций, структурных подразделений, которые будут ответственны за их достижение.
60. При каскадировании цели, целевые индикаторы и показатели стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий делятся на два типа:
достижение которых полностью зависит от деятельности одного государственного органа (включая его подведомственные организации);
достижение которых зависит от деятельности государственного органа и других организаций. Например: «Увеличение продолжительности жизни населения». На достижение данного показателя влияет деятельность министерств здравоохранения и социального развития, внутренних дел, сельского хозяйства, местных исполнительных органов и других организаций.
61. При каскадировании устанавливается взаимосвязь между уровнями иерархии документов, в соответствии с которой реализация документов и достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов последовательно спускается вниз до органов-соисполнителей.
62. На основе закрепления ответственности за достижение целевых индикаторов и показателей результатов за государственным органом, органами-соисполнителями разрабатываются собственные цели, целевые индикаторы и показатели результатов, согласованные с целями, целевыми индикаторами и показателями результатов вышестоящих документов Системы государственного планирования.
5. Стратегический план развития Республики Казахстан
63. Стратегический план развития Республики Казахстан (далее - Стратегический план развития) разрабатывается на 10 лет в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года и конкретизирует стратегию, цели, задачи, приоритетные направления социально-экономического и общественно-политического развития страны в соответствующем десятилетнем периоде, ожидаемые результаты с указанием их показателей, поэтапные целевые ориентиры.
64. Разработка проекта Стратегического плана развития на предстоящий период осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее - уполномоченный орган по государственному планированию) не позднее девятого года реализации предыдущего Стратегического плана развития на основе предложений заинтересованных органов.

Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Стратегиялық даму жоспарын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
66. «Кіріспе» бөлімінде алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын әзірлеудің негіздемесі мен қажеттігі көрсетіледі.
67. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
1) ағымдағы жағдайды талдау және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының, ағымдағы онжылдық кезеңнің соңында елдің дамуының түйінді жалпыұлттық көрсеткіштерін талдау шеңберінде қол жеткізілген деңгейін бағалау;
2) SWOT-талдау негізінде қалыптастырылған ішкі факторларды (мүмкіндіктер мен қауіптер) бағалау көрсетіледі.
68. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлім осы Әдістеменің 3-тарауына сәйкес қалыптастырылады.
69. «Жаһандық үрдістерді талдау» бөлімінде әлемдік үрдістерді талдау, Қазақстан Республикасының әлемдік және өңірлік экономикадағы позициялары, сондай-ақ елдің дамуына ықпал ететін сыртқы факторларды, сыртқы тегеурінді талаптар мен қауіптерді айқындауды бағалау келтіріледі.
70. «Қазақстан Республикасының алдағы он жылдықтың соңына дейінгі пайымы» бөлімінде Қазақстан Республикасының дамуының алдағы он жылдықтағы параметрлері, сондай-ақ оның дамыуын негізгі жалпыұлттық көрсеткіштері айқындалады.
71. Елдің негізгі жалпыұлттық көрсеткіштері негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер және елдің қоғамдық-саяси жүйесінің көрсеткіштері болып табылады, яғни елдің жалпы даму деңгейін сипаттайтын неғұрлым іріленген индикаторлар (мысалы: ЖІӨ, халықтың өмір сүру сапасының көрсеткіштері).
72. Елдің даму пайымы осы Әдістеменің 4-тарауында келтірілген талдау кезеңінде қалыптастырылады.
73. «Елді дамытудың басымды бағыттары және алдағы онжылдық кезеңге арналған елді дамытудың стратегиялық мақсаттары» осы Әдістеменің 4-ші тарауына сәйкес қалыптастырылады.
74. «Елді дамытудың басымды бағыттары және алдағы он жылдық кезеңге арналған елді дамытудың стратегиялық мақсаттары» деген бөлім
елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси даму салалары бойынша топтастырылған басымды бағыттарды айқындайды.
75. Стратегиялық даму жоспарында бес-жетіден аспайтын басымды бағыттар болуы тиіс.
76. Әрбір басымды бағыт бойынша стратегиялық мақсаттар, сондай-ақ осы мақсаттарға қол жеткізу бойынша ортақ тәсілдер айқындалады.

Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Стратегический план развития утверждается Президентом Республики Казахстан.
66. В разделе «Введение» указываются обоснование и необходимость разработки Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
67. В разделе «Анализ текущей ситуации» отражаются:
1) анализ текущего состояния и оценка достигнутого уровня социально-экономического и общественно-политического развития Республики Казахстан к концу текущего десятилетнего периода в рамках анализа ключевых общенациональных показателей развития страны;
2) оценка внутренних факторов (возможностей и угроз), формируемый на основании SWOT-анализа.
68. Раздел «Анализ текущей ситуации» формируется в соответствии с главой 3 настоящей Методики.
69. В разделе «Анализ глобальных тенденций» приводится анализ мировых тенденций, позиций Республики Казахстан в мировой и региональной экономике, а также оценка внешних факторов, оказывающих влияние на развитие страны, с определением внешних вызовов и угроз.
70. В разделе «Видение Республики Казахстан к концу предстоящего десятилетнего периода» определяются параметры развития Республики Казахстан к концу предстоящего десятилетнего периода, а также определяются ключевые общенациональные показатели ее развития.
71. Ключевыми общенациональными показателями страны являются основные макроэкономические показатели и показатели общественно-политической системы страны, то есть наиболее укрупненные индикаторы, которые характеризуют в целом уровень развития страны (например: ВВП, показатели качества жизни населения).
72. Видение развития страны формируется на этапе планирования, приведенном в главе 4 настоящей Методики.
73. Раздел «Приоритетные направления развития страны и стратегические цели развития страны на предстоящий десятилетний период» формируется в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
74. Раздел «Приоритетные направления развития страны и стратегические цели развития страны на предстоящий десятилетний период» определяет приоритетные направления, сгруппированные по сферам социально-экономического и общественно-политического развития страны.
75. В Стратегическом плане развития должно быть не более пяти – семи приоритетных направлений.
76. По каждому приоритетному направлению определяются стратегические цели, а также общие подходы по достижению этих целей.

77. Стратегиялық мақсаттар елді дамыту пайымынан туындайды және пайым - стратегиялық мақсат – нысаналы индикатор иерархиялық құрылымын қалыптастырады.
78. Стратегиялық мақсаттар пайымының мазмұнын ашады.
79. «Қорытынды» деген бөлімде алдағы жоспарлы кезеңге арналған Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың негізгі тұжырымдамалары келтіріледі.
80. Мемлекеттік органдар алдыңғы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың тоғызыншы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей Стратегиялық даму жоспарының жобасына қатысты ұсыныстарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
81. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген Стратегиялық даму жоспарының жобасын қалыптастырып, тиісті кезеңнің 1 шілдесінен кешіктірмей
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің қарауына енгізеді.
6. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы
82. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы (бұдан әрі – Болжамды схема) Стратеиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында әзірленеді және өндірістік күштерді, көлік-коммуникациялық, әлеуметтік және басқа да инфрақұрылымды ұтымды орналастыру, елдің тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін, еліміздің өңірлер бөлінісінде жеке-қоныстандыру жүйесі болып табылады.
83. Болжамды схеманы әзірлеуді алдыңғы Болжамды схеманың іске асырылуының тоғызыншы жылынан кешіктірмей орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ұлттық басқару холдингтеріұлттық холдингтер, жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуымен ұлттық компаниялар, қоғамдық және ғылыми-зерттеу ұйымдарының қатысуымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
84. Болжамды схема:
халықты тұрғылықты жеріне тәуелсіз (қала, ауыл) тұрғын үй-коммуналдық қызметтермен қамтамасыз етуді;
жоғары тіршілік деңгейін қамтамасыз ету мақсатында (бірінші кезекте кірісті ескере отырып) халықты тұрақты жұмыс істейтін кәсіпорындары бар перпективалы елді мекендерге шоғырлануын;
елдің перспективалы елді мекендерін мемлекеттің ішінара қолдауын;
өсу нүктелерін дамыту және қалыптастыру бойынша жергілікті бастамаларды, бірінші кезекте қалалық агломерацияны нысаналы қаржыландыруды;
инженерлік қоныстандыруымен инфрақұрылым объектілерін перспективалы орналастыруды өндірістік күштермен өзара байланыстыруды;
жалпы адами капиталды дамыту мен республиканың еңбек ресурстарының ұтымдылығын арттыруды, көші-қон ағындары тиімді басқаруды;
елдің ресурстық әлеуетін тиімді пайдалану және еңбекті республикалық, өңірлік және халықаралық бөлуде оның өңірлерінің бәсекеге қабілетті экономикалық мамандандырылуын қалыптастыруды;
үшінші елдердің нарығына шығу мақсатында шекарамен шектес аумақтарды дамыту.

77. Стратегические цели вытекают из видения развития страны, и образовывают иерархическую структуру: видение - стратегическая цель - целевой индикатор.
78. Стратегические цели расшифровывают содержание видения.
79. В разделе «Заключение» приводятся основные выводы по реализации Стратегического плана развития на предстоящий плановый период.
80. Государственные органы не позднее 1 апреля девятого года реализации предыдущего Стратегического плана развития направляют предложения к проекту Стратегического плана развития в уполномоченный орган по государственному планированию.
81. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует проект Стратегического плана развития и, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 1 июля соответствующего периода.
6. Прогнозная схема территориально-пространственного
развития страны
82. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны (далее - Прогнозная схема) разрабатывается в целях реализации Стратегического плана развития и является системой рационального размещения производительных сил, транспортно-коммуникационной, социальной и другой инфраструктуры, расселения населения страны в разрезе регионов для обеспечения устойчивого развития страны.
83. Разработка Прогнозной схемы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию не позднее девятого года реализации предыдущей Прогнозной схемы при участии центральных государственных и местных исполнительных органов, национальных управляющих холдинговнациональных холдинговнациональных компаний с участием государства в уставном капитале, общественных и научно-исследовательских организаций и утверждается Президентом Республики Казахстан.
84. Прогнозная схема предусматривает:
обеспечение населения жилищно-коммунальными услугами независимо от места их проживания (город, отдаленный аул);
концентрацию населения в перспективных населенных пунктах со стабильно работающими предприятиями в целях обеспечения высокого уровня жизни (в первую очередь, имея в виду доходы);
выборочную поддержку государством перспективных населенных пунктов страны;
целевое финансирование местных инициатив по развитию и формированию точек роста, в первую очередь городских агломераций;
взаимоувязку перспективного размещения объектов инженерной инфраструктуры с размещением производительных сил, расселением;
в целом развитие человеческого капитала и повышение мобильности трудовых ресурсов республики, эффективное управление миграционными потоками;
эффективное использование ресурсного потенциала страны и формирование конкурентоспособной экономической специализации ее регионов в республиканском, региональном и международном разделении труда;
развитие приграничных территорий с целью выхода на рынки третьих стран.

85. Болжамды схеманың қалыптастыру өңірлер бөлінісінде жүзеге асырылады.
86. «Аумақтың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау» деген бөлім елдің даму басымдықтарына сүйене отырып, өңірлердің экономикалық әлеуетін бағалауды, еңбек және демографиялық әлеуетін бағалауды, жалпы ел бойынша және оның әрбір өңірлерінде әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету мәселелерін қамтиды.
87. Талдау елдің аумақтық-кеңістік дамуының сыртқы факторлары ретінде әлеуметтік-экономикалық және қоғадық-саяси дамуының жаһандық және өңірлік үрдістерін талдаудан басталады (мысалы, облыс, аудан шегінде).
88. «Аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау» бөлімін қалыптастыру кезінде осы Әдістеменің 3-тарауын басшылыққа алу қажет.
89. «Аумақтық-кеңістіктік дамудың негізгі бағыттары» деген бөлім елді аумақтық-кеңістікте дамытудың мақсаттарынан, міндеттерінен және негізгі тәсілдерінен, өңірлік даму сценарийлерінен, өңірді дамытудың стратегиялық бағыттарынан, ірі агломерацияларды және басқа қоныстандыру жүйелерін тиімді дамыту мәселелерінен, бюджетаралық қатынастарды жетілдіру және базалық әлеуметтік қызметтермен қамтамасыз етудің бірыңғай стандарттарын енгізуден тұрады.
90. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мақсаттары елді аумақтық-кеңістікте дамытуға өңірлер бөлінісінде талдауды жүргізу құралы арқылы ықпал ететін неғұрлым маңызды факторларды анықтау негізінде айқындалады.
91. Болжамды схеманың мақсаттарын белгілей отырып, белгіленген мақсаттарға қол жеткізу үшін шешуді талап ететін міндеттерді айқындайды.
92. Болжамды схеманың мақсаттары мен міндеттері осы Әдістеменің «Жоспарлау кезеңі» деген 4-тарауына сәйкес айқындалады.
93. «Қазақстан Республикасы экономикасының секторларын дамытудың болжамды схемалары» деген бөлім индустриалдық сектордың келешекті дамуының, агроөнеркәсіп кешенін дамыту, инженерлік-көліктік инфрақұрылымның схемаларынан тұрады.
94. «Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының алдыңғы он жылдық мерзімде іске асырылуын мониторингілеуге арналған индикаторлар» бөлімі алдыңғы он жылдық кезеңде өңірлерді дамытудың негізгі көрсеткіштерін, салаларды дамытудың болжамды параметрлерін қамтиды.
95. Болжамды схеманы іске асырылуын мониторингілеуге арналған индикаторлар Болжамды схеманың мақсаттарына және міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері болып табылады.
96. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері осы Әдістеменің «Жоспарлау кезеңі» деген 4-тарауына сәйкес айқындалады.
97. Мемлекеттік органдар алдыңғы Болжамды схеманың іске асырылуының тоғызыншы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей, Стратегиялық даму жоспарының жобасына қатысты ұсыныстарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген Болжамды схеманың жобасын қалыптастырып, тиісті кезеңнің 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің қарауына енгізеді.

85. Формирование Прогнозной схемы осуществляется в разрезе регионов.
86. Раздел «Анализ и оценка экономического потенциала территорий» содержит оценку экономического потенциала регионов исходя из приоритетов развития страны, оценку трудового и демографического потенциала, вопросы обеспеченности социальной инфраструктуры в целом по стране и в каждом из ее регионов.
87. Анализ начинается с анализа глобальных и региональных (например, в пределах области, района) тенденций социально-экономического и общественно-политического развития, рассматриваемых как внешние факторы развития территориально-пространственного развития страны.
88. При формировании раздела «Анализ и оценка экономического потенциала территорий» необходимо руководствоваться главой 3 настоящей Методики.
89. Раздел «Основные направления территориально-пространственного развития» состоит из целей, задач и основных подходов территориально-пространственного развития страны, сценариев регионального развития, стратегических направлений развития регионов, вопросов эффективного развития крупных агломераций и других систем расселения, совершенствования межбюджетных отношений и внедрения единых стандартов обеспеченности базовыми социальными услугами.
90. Цели Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны определяются на основе выявления наиболее значимых факторов, влияющих на территориально-пространственное развитие страны в разрезе регионов посредством проведения анализа.
91. Установив цели Прогнозной схемы, определяют задачи, требующие решения для достижения установленных целей.
92. Цели и задачи Прогнозной схемы определяются в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
93. Раздел «Прогнозные схемы развития секторов экономики Республики Казахстан» содержит схемы перспективного развития индустриального сектора, развития агропромышленного комплекса, развития инженерно-транспортной инфраструктуры.
94. Раздел «Индикаторы для мониторинга реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период» включает в себя основные показатели развития регионов на предстоящий десятилетний период, прогнозные параметры развития отраслей.
95. Индикаторами для мониторинга реализации Прогнозной схемы являются целевые индикаторы и показатели результатов, направленные на достижение целей и задач Прогнозной схемы.
96. Целевые индикаторы и показатели результатов определяются в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
97. Государственные органы не позднее 1 апреля девятого года реализации предыдущей Прогнозной схемы направляют предложения к проекту Прогнозной схемы в уполномоченный орган по государственному планированию. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует проект Прогнозной схемы и, согласованный с заинтересованными органами, вносит его на рассмотрение Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее 1 июля соответствующего периода.

7. Мемлекеттік бағдарламалар
98. Мемлекеттік бағдарламалар Стратегиялық даму жоспарын және Болжамды схеманы (бұдан әрі – жоғары тұрған құжаттар) іске асыру мақсатында әзірленеді, Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу жолдарын көрсетеді, орта мерзімді (ұзақ мерзімді) кезеңге өзектендірілген жалпыұлттық салааралық және ведомствоаралық сипаттағы міндеттерді шешуге бағдарланады.
99. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу және бекіту Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылы 19 наурызда № 957 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік бағдарламалар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
100. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуді Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған әзірлеуші-мемлекеттік мемлекеттік орган жүзеге асырады.
101. Мемлекеттік бағдарламаның жобасы әзірлеу сатысында әзірлеуші мемлекеттік орган жария түрде талқылау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына орналастырады және келіп түскен ұсыныстар ескеріле отырып, пысықталады.
102. Мемлекеттік бағдарламаның «Паспорт (негізгі параметрлері)» бөлімінде Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі ережеге сәйкес бағдарламалық құжаттың негізгі параметрлері баяндалады.
103. «Кіріспе» деген бөлімде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарымен байланыстырыла отырып, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу қажеттігінің негіздемесі баяндалады.
104. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
1) сала қызметінің ағымдағы жағдайын, сондай-ақ осы саланың мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау (бұл ретте, негізгі проблемаларды, үрдістерді және әлсіз және күшті жақтарына алдын-ала талдау негізіндегі алғышарттарын, осы қызмет саласы үшін мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін белгілеу қажет);
2) жүргізілуі кезінде осы саланың дамуына ықпал ететін қолданыстағы нормативтік құқықтық база талданып, қолданыстағы қызмет саласын мемлекеттік реттеу саясатын талдау сипатталады, сондай-ақ қызмет саласын дамытуды қамтамасыз ету бойынша бұрын келтірілген іс-шаралар нәтижелері баяндалады.
Осы бөлім осы Әдістеменің 3-тарауына сәйкес қалыптастырылады.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Государственные программы
98. Государственные программы разрабатываются в целях реализации Стратегического плана развития и Прогнозной схемы (далее - вышестоящие документы), излагают пути достижения стратегических целей Стратегического плана развития, ориентируются на решение задач общенационального межсферного и межведомственного характера, актуальных на предстоящий среднесрочный (долгосрочный) период.
99. Разработка и утверждение государственных программ осуществляется согласно Перечню государственных программ, утвержденному Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957.
100. Разработка государственных программ осуществляется государственным органом-разработчиком, определяемым Президентом Республики Казахстан.
101. Проект государственной программы на стадии разработки размещается в средствах массовой информации государственным органом-разработчиком для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
102. В разделе «Паспорт (основные параметры)» государственной программы излагаются основные параметры программного документа, в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально- пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931.
103. В разделе «Введение» излагается обоснование необходимости разработки государственной программы во взаимоувязке с вышестоящими документами Системы государственного планирования.
104. В разделе «Анализ текущей ситуации» описываются:
1) оценка текущей ситуации состояния сферы деятельности, а также влияние данной сферы на социально-экономическое и общественно-политическое развития страны (при этом необходимо выделить основные проблемы, тенденции и предпосылки на основе предварительного анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для данной сферы деятельности);
2) анализ действующей политики государственного регулирования развития сферы деятельности, при проведении которого анализируется действующая нормативно-правовая база, оказывающая влияние на развитие данной сферы, а также приводятся результаты ранее проведенных мероприятий по обеспечению развития сферы деятельности.
Данный раздел формируется в соответствии с главой 3 настоящей Методики.
Сноска. Пункт 104 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

105. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. «Бағдарламаны іске асырудың мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлімде Мемлекетттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сүйене отырып қалыптастырылған мемлекеттік бағдарламаның басты мақсаты көрсетіледі.
107. Мемлекетттік бағдарламаның басты мақсаты жоспарлы кезеңнің аяғына қарай қызмет саласы жағдайының пайымын білдіреді және оның осы бағыттағы дамуының сапалы бағдары болып табылады.
108. Мемлекетттік бағдарламаның басты мақсаты кезең-кезеңмен жекелеген бағдарламалық мақсаттар мен міндеттерге бөлінеді (проблеманы құрылымдау және кіші бағдарламаларды бөлу арқылы басты мақсатты неғұрлым жекелеген мақсаттарға бөлу).
109. Бағдарламалық мақсаттар басты мақсаттың мазмұнын ашады.
110. Мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары барлық бағдарлама мақсаттарына қол жеткізілу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін нысаналы индикаторлардың сандық өлшенетін аралық және түпкілікті мәндерін қамтиды.
111. Міндеттері жағдайды талдаудың негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің аяғына қарай қызмет аясында негізгі өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізуі үшін орындалуы қажет басты шарттар болып табылатын бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізу үшін мемлекеттік бағдарламаның міндеттері айқындалады.
112. Мақсаттар мен міндеттер мемлекеттік бағдарламаға қатысатын қызмет саласының даму пайымынан туындайды және: басты мақсат-бағдарламалық мақсаттар - міндеттер иерархиялық құрылымын құрастырады.
113. Мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес әзірленеді.
113-1. Мемлекеттік бағдарламаның нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері кешенді сипатталуы, салааралық және ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді шешу деңгейін, дәрежесін көрсетуі тиіс.
Ескерту. 113-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. «Бағдарламаның негізгі бағыттары мен қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары мен тиісті шаралар» деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қойылған мақсаттарға қол жеткізу мен алда тұрған міндеттерді шешу жолдары, сондай-ақ әрбір мақсатқа қол жеткізуді және әрбір міндетті шешуді толық көлемде әрі тиісті мерзімде қамтамасыз ететін шаралар жүйесі келтіріледі.

105. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. В разделе «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» указывается главная цель государственной программы, формируемая исходя из вышестоящих документов Системы государственного планирования.
107. Главная цель государственной программы представляет собой видение состояния сферы деятельности к концу планового периода и является качественным ориентиром ее развития в данном направлении.
108. Главная цель государственной программы разбивается поэтапно на отдельные программные цели и задачи (детализация главной цели на более частные путем структуризации проблемы и выделения подпрограмм).
109. Программные цели расшифровывают содержание главной цели.
110. Все цели государственной программы содержат количественно измеримые промежуточные и конечные значения целевых индикаторов, характеризующие степень достижения целей программы.
111. Для достижения соответствующей цели программы определяются задачи государственной программы, являющиеся основными условиями достижения соответствующей цели государственной программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
112. Цели и задачи вытекают из видения развития сферы деятельности задействованной в государственной программе и образовывают иерархическую структуру: главная цель - программные цели - задачи.
113. Цели государственной программы, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов разрабатываются в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
113-1. Целевые индикаторы и показатели результатов государственной программы должны характеризоваться комплексностью, отражать уровень, степень решения вопросов межсферного и межведомственного характера.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 113-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. В разделе «Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры» приводятся пути достижения государственными органами и иными организациями, ответственными за реализацию государственной программы, поставленных целей и решения стоящих задач, а также система мер, которая в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение каждой цели и решение каждой задачи.

115. «Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімде әрбір кезең үшін мақсаттарды, міндеттерді, нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштері мен қол жеткізу шараларын көрсете отырып, бағдарламаны іске асыру кезеңдеріне сипаттама жазылады.
116. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға арналған ресурстарға (қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек) қажеттіліктер баяндалады.
117. Мемлекеттік бағдарламалар әзірлеу сатысында мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен және барлық мүдделі органдармен келісіледі.
8. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары
128. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыру, мемлекеттік органның мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді тиімді орындауы және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету мақсатында әзірленеді.
129. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
130. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Стратегиялық жоспардың жобасын тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 40-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік пен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісіледі.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес стратегиялық жоспардың жобасын мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар келіскеннен кейін:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның стратегиялық жоспары әзірлеуші мемлекеттік органның бұйрығымен бекітіледі;
Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарын
Қазақстан Республикасының Президентi немесе ол уәкiлеттiк берген лауазымды тұлға бекiтедi.

115. В разделе «Этапы реализации программы» излагаются характеристики периодов реализации программы с указанием для каждого периода целей, задач, целевых индикаторов, показателей результатов и мер достижения.
116. В разделе «Необходимые ресурсы» излагаются потребности в ресурсах для реализации государственной программы (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).
117. Государственная программа на стадии разработки согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и со всеми заинтересованными государственными органами.
8. План мероприятий по реализации государственной программы
Сноска. Глава 8 исключена приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Стратегические планы государственных органов
128. Стратегические планы государственных органов разрабатываются в целях реализации стратегических и программных документов, эффективного выполнения государственным органом государственных функций, полномочий и оказания вытекающих из них государственных услуг.
129. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Проект стратегического плана разрабатывается соответствующим государственным органом и согласовывается с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию в случаях, предусмотренных пунктом 40 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
Сноска. Пункт 131 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. После согласования проекта стратегического плана центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию в соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан:
стратегический план государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, утверждается приказом государственного органа-разработчика;
стратегический план государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, утверждается Президентом Республики Казахстан или должностным лицом, им уполномоченным.

Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Мемлекеттік органның бекітілген стратегиялық жоспары (мемлекеттік және қызметтік құпияны қамтитын мәліметтерді қоспағанда) осы мемлекеттік органның веб-сайтында күнтiзбелiк 10 күн iшiнде орналастырылады.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары осы Әдістемеге
қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Аумақтарды дамыту бағдарламасы
135. Аумақты дамыту бағдарламасы Стратегиялық даму жоспарын, Болжамды схеманы, мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын (бұдан әрі – жоғары тұрған құжаттар), әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, осы аумақта Болжамды схемада, мемлекеттік және салалық бағдарламаларда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдарын баяндау мақсатында әзірленеді.
136. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен және өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астаның мәслихатына бекітуге енгізіледі;
Болжамдық схеманы іске асырудың бірінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы үшін Болжамды схема бекітілгеннен кейін екі айлық мерзімді;
Болжамды схеманы іске асырудың екінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы үшін Болжамды схеманы іске асырудың екінші кезеңі басталғанға дейін екі айлық мерзімнен кешіктірмей бекітуге енгізіледі.
Ескерту. 136-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 132 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Утвержденный стратегический план государственного органа размещается на веб-сайте данного государственного органа (за исключением сведений, составляющих государственную и служебную тайну) в течение 10 календарных дней.
Сноска. Пункт 133 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Стратегический план государственного органа формируется по форме согласно приложению к настоящей Методике на основании предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
Сноска. Пункт 134 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Программы развития территории
135. Программа развития территории разрабатывается в целях реализации Стратегического плана развития, Прогнозной схемы, государственных и отраслевых программ, стратегических планов государственных органов (далее - вышестоящие документы), прогноза социально-экономического развития, изложения путей достижения целей, решения задач, установленных в Прогнозной схеме, государственных и отраслевых программ, стратегических планов на данной территории.
136. Разработка программы развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию и иными заинтересованными государственными органами и вносится на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы:
в двухмесячный срок после утверждения Прогнозной схемы для программы развития области, города республиканского значения, столицы, разработанной на первый пятилетний период реализации Прогнозной схемы;
не позже двухмесячного срока до наступления второго пятилетнего периода реализации Прогнозной схемы для программы развития области, города республиканского значения, столицы, разработанной на второй пятилетний период реализации Прогнозной схемы.
Сноска. Пункт 136 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

137. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын әзірлеуді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады және ол облыстық мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасы облысты дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде белгіленген тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына бекіту үшін енгізіледі.
138. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар мен өзге де мүдделі мемлекеттік органдар аумақты дамыту бағдарламаларының жобаларын келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды.
139. «Паспорт (негізгі параметрлер)» деген бөлімі аумақты дамыту бағдарламасының түйінді бөлімі болып табылады және:
1) атауын;
2) әзірлеу үшін негіздемені;
3) аталған өңірдің негізгі сипаттамасын;
4) бағыттарын;
5) мақсаттарын;
6) міндеттерін;
7) нысаналы индикаторларды;
8) қаржыландыру көздері мен көлемдерін қамтуы тиіс.
140. «Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлімде қызмет саласының ағымдағы дамуы сипатталады:
1) өңірдің жай-күйінің оң және теріс жақтарын, сондай-ақ олардың елді дамытудың әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау;
2) экономикалық даму, әлеуметтік сала, инфрақұрылымдық кешен, аумақтық (кеңістіктік) дамыту, өңіраралық ынтымақтастық, мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару жүйесі бағыттары бойынша аумақтың әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау;
3) негізгі проблемалардың, тәуекелдердің, тежеуші факторлардың, аумақтардың орта мерзімді перспективада тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуының бәсекелес артықшылықтары мен мүмкіндіктерінің кешенді сипаттамасы;
4) қолда бар нормативтік құқықтық базаның, тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикасы мен нәтижелерінің сипаттамасын қоса алғанда, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау.
Ескерту. 140-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. «Ағымдағы жағдайды талдау» бөлімі осы Әдістеменің 3-тарауына сәйкес қалыптастырылады.
142. «Өңірді дамытудың пайымы» деген бөлім түйінді нысаналы индикаторлар көрсетіле отырып, аумақтарды дамытудың тиісті бағдарламаларын іске асырудың қорытындысы бойынша өңірді дамытудың жалпы перспективалы нәтижелері көрсетілуі тиіс.
Бұл бөлім осы Әдістеменің 4-тарауынан туындайды.

137. Разработка программы развития района (города областного значения) осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения), согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию области и вносится на утверждение в маслихат района (города областного значения) в месячный срок после утверждения программы развития области.
138. Уполномоченный орган по государственному планированию и иные заинтересованные государственные органы рассматривают проекты программ развития территорий в срок, не превышающий один месяц со дня поступления.
139. Раздел «Паспорт (основные параметры)» является резюмирующим разделом программы развития территорий и должен содержать:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) основные характеристики данного региона;
4) направления;
5) цели;
6) задачи;
7) целевые индикаторы;
8) источники и объемы финансирования.
140. В разделе «Анализ текущей ситуации» описывается текущее развитие сферы деятельности:
1) оценка позитивных и негативных сторон состояния региона, а также их влияние на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
2) анализ социально-экономического положения территории по следующим направлениям: экономическое развитие, социальная сфера, инфраструктурный комплекс, территориальное (пространственное) развитие, межрегиональное сотрудничество, система государственного местного управления и самоуправления;
3) комплексная характеристика основных проблем, рисков, сдерживающих факторов, конкурентных преимуществ и возможностей устойчивого социально-экономического развития территории в среднесрочной перспективе;
4) анализ действующей политики государственного регулирования социально-экономического развития территории, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению устойчивого социально-экономического развития.
Сноска. Пункт 140 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Раздел «Анализ текущей ситуации» формируется в соответствии с главой 3 настоящей Методики.
142. Раздел «Видение развития региона» должно отражать перспективные результаты развития региона по итогам реализации соответствующей программы развития территорий, с указанием ключевых целевых индикаторов.
Настоящий раздел вытекает из главы 4 настоящей Методики.

143. «Негізгі бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері және оларға қол жеткізу жолдары» деген бөлімде:
1) жалпы өңірдің экономикасын, әлеуметтік саланы, инфрақұрылымдық кешенді, аумақтық (кеңістіктік) құрылымды, өңіраралық ынтымақтастықты, мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару жүйесін дамыту бөлігінде өңірді дамытудың негізгі бағыттары;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша, нысаналы индикаторлары көрсетілген, мақсаттары;
3) көрсетілген әрбір мақсатқа қол жеткізу бойынша міндеттері;
4) олардың болжамды мәндеріне қол жеткізілуі болжанып отырған кезеңдері көрсетіле отырып, бағдарламаның міндеттеріне қол жеткізу дәрежесін сипаттайтын және олардың негізінде бағдарламаның іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру болжанып отырған, саны жағынан өлшенетін нәтижелер көрсеткіштері;
5) қойылған міндеттерге қол жеткізу жолдары баяндалады.
Ескерту. 143-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштері осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес әзірленеді.
145. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін  Базалық көрсеткіштер тізбесі айқындайды.
146. Мүдделі орталық атқару органдар келісім бойынша жергілікті атқару органдардың ұсыныстар негізінде көрсеткіштердің базалық тізбесі әзірленеді.
147. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және бекітеді.
148. Өңірлерді дамытудағы ерекшілікті есепке алу үшін аумақтарды дамыту бағдарламаларға қосымша нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерді қосуға жол беріледі.
149. Қосымша нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін әзірлеу кезінде олар бойынша статистикалық деректетердің болуы ескеріледі.
149-1. Нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәнін олардың іске асырылу мерзімі өткеннен кейін өзгертуге жол берілмейді.
Ескерту. 149-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

143. В разделе «Основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения» излагаются:
1) основные направления развития региона в части развития экономики региона в целом, социальной сферы, инфраструктурного комплекса, территориального (пространственного) устройства, межрегионального сотрудничества, системы государственного местного управления и самоуправления;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в вышестоящих документах Системы государственного планирования, с указанием целевых индикаторов;
3) задачи по достижению каждой указанной цели;
4) количественно измеримые показатели результатов, характеризующие степень достижения задач программы с указанием периодов, когда предполагается достигнуть их прогнозных значений, и на основе которых предполагается осуществлять оценку реализации программы;
5) пути достижения поставленных задач.
Сноска. Пункт 143 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов разрабатываются в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
145. Целевые индикаторы и показатели результатов программ развития области, города республиканского значения, столицы определяются Базовым перечнем показателей для местных исполнительных органов.
146. Базовый перечень показателей разрабатывается на основе предложений местных исполнительных органов по согласованию с заинтересованными центральными государственными органами.
147. Целевые индикаторы и показатели результатов программ развития района (города областного значения) разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по государственному планированию области.
148. Для учета специфики в развитии регионов в программах развития территорий допускается включение дополнительных целевых индикаторов и показателей.
149. При разработке дополнительных целевых индикаторов и показателей результатов учитывается наличие по ним статистических данных.
149-1. Не допускается изменение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов по истечении срока их реализации.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 149-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

150. Әрбір міндетті шешу үшін өз кезегінде нәтижелер көрсеткіштеріне, нысаналы индикторларға және аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізуге мүмкіндік беретін тиісті міндетті шешу бойынша негізгі шаралар көрсетіледі.
151. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру үшін қажетті ресурстар (адами, қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық және басқа) көрсетіледі.
152. «Бағдарламаны басқару» деген бөлім орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың өзара іс-қимылының, мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігі бойынша ақпаратты қамтиды.
11. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Ескерту. 11-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту
бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту
бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын және
аумақтарды дамыту бағдарламаларын
әзірлеу жөніндегі әдістемеге
қосымша
Нысан
_________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
______________________ жылдарға арналған
(жоспарлы кезең)
стратегиялық жоспары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (01.12.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Миссиясы және пайымы 2-бөлім. Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару
1. 1-стратегиялық бағыт
1.1) Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
1.2) Негізгі проблемаларды талдау

150. Для решения каждой задачи указываются основные меры по решению соответствующей задачи, позволяющие в свою очередь достичь показатели результатов, целевые индикаторы и цели программы развития территорий.
151. В раздел «Необходимые ресурсы» указываются ресурсы (человеческие, материально-технические, финансово-экономические и другие), необходимые для реализации программы развития территорий.
152. Раздел «Управление программой» содержит информацию по взаимодействию центральных государственных органов и местных исполнительных органов, а также сбалансированности документа по целям и ресурсам.
11. План мероприятий по реализации программы
развития территории
Сноска. Глава 11 исключена приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике по разработке Стратегического плана
развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, стратегических планов
государственных органов и программ развития
территорий
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Методике по разработке
Стратегического плана развития
Республики Казахстан,
Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
программ, стратегических планов
государственных органов и
программ развития территорий
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Методике по разработке
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны, государственных
программ, стратегических планов
государственных органов и
программ развития территорий
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие с 01.12.2015).
Форма
Стратегический план
______________________________________
(наименование государственного органа)
на ____________________ годы
(плановый период)
Раздел 1. Миссия и видение
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и управление рисками
1. Стратегическое направление 1
1.1) Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
1.2) Анализ основных проблем

1.1-стратегиялық мақсат…
1
6-бөлім. Ресурстар
Ресурстар
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Ағымдағы жылдың жоспары
Жоспарлы кезең
1-жыл
2–жыл
3-жыл
1
2
3
4
5
6
7
Қаржылық, барлығы:
Оның ішінде:
1-бюджеттік бағдарлама:
2-бюджеттік бағдарлама:
…….
Адами
Ескертпе: стратегиялық жоспар осы Нысанға қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
Стратегиялық жоспар нысанына
қосымша
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының нысанын толтыру бойынша түсіндірулер
1. «Мемлекеттік органның атауы» деген жолда стратегиялық жоспарды әзірлейтін мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі.
2. «Жоспарлы кезең» деген жолда стратегиялық жоспар әзірленетін кезекті бесжылдық кезең көрсетіледі.
3. «Миссиясы және пайымы» деген 1-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның миссиясы мен пайымы жазылады.
Миссияны қалыптастыру кезінде мемлекеттік орган «Біз не істейміз және кім үшін істейміз?» деген сұрақтарды басшылыққа алады, нәтижесінде тиісті салада немесе қызмет аясында мемлекеттік саясатты іске асыруда мемлекеттік басқару субъектісі ретінде рөлін айқындауды білдіретін оның негізгі тағайындалуы айқындалады.
Мемлекеттік органның пайымында мемлекеттік органның жетекшілік ететін салаларды немесе қызмет аясын перспективада қалай көретінін көрсетуге тиіс.
4. «Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару» деген 2-бөлім:
Бөлімде Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі әдістеменің (бұдан әрі осы қосымшада - Әзірлеу жөніндегі әдістеме) 3-тарауына сәйкес талдау жүргізу процесінде алынған ақпарат стратегиялық бағыттар бөлінісінде көрсетіледі.
«Ағымдағы ахуалды талдау және тәуекелдерді басқару» деген 2-бөлім мынадай кіші бөлімдерден тұрады:
1.1) «Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері»;
1.2) «Негізгі проблемаларды талдау»;
1.3) «Тәуекелдерді басқару».
«Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері» деген 1.1-кіші бөлім бойынша статистикалық деректер не қызмет саласының немесе аясының жай-күйін алдыңғы кезеңдермен салыстыра отырып сипаттайтын басқа да көрсеткіштер келтіре отырып, мемлекеттік орган қызметінің реттелетін саласын немесе аясын дамытудың негізгі параметрлері көрсетіледі.
Әлемдік тәжирибе болған кезде реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері басқа елдер салыстырмалы түрде көрсетіледі.
«Негізгі проблемаларды талдау» деген 1.2-кіші бөлім бойынша жетекшілік ететін салада немесе аяда шешілуіне стратегиялық жоспар бағытталған негізгі проблемаларды талдау келтіріледі.
«Тәуекелдерді басқару» деген 1.3-кіші бөлім бойынша мемлекеттік органның, стратегиялық жоспарының мақсаттарын іске асыруға және қол жеткізуге өте жоғары ықтималдылықпен кері әсер етуі мүмкін тәуекелдер, сондай-ақ оларды басқару бойынша іс-шаралар көрсетіледі.
«Тәуекелдерді басқару» 1.3-кіші бөлімінің кестесінде:

Стратегическая цель 1.1. …
1
Раздел 6. Ресурсы
Ресурсы
Ед. изм.
Отчетный период
План текущего периода
Плановый период
1-й год
2–й год
3-й год
1
2
3
4
5
6
7
Финансовые, всего:
В том числе:
Бюджетная программа 1:
Бюджетная программа 2:
Человеческие
Примечание: стратегический план формируется в соответствии с приложением к настоящей Форме.
Приложение
к Форме стратегического плана
Пояснения по заполнению формы стратегического плана
государственного органа
1. По строке «Наименование государственного органа» указывается полное наименование государственного органа, разрабатывающего стратегический план.
2. По строке «Плановый период» указывается очередной пятилетний период, на который разрабатывается стратегический план.
3. Раздел 1 «Миссия и видение»:
В разделе излагаются миссия и видение государственного органа.
При формировании миссии государственный орган руководствуется вопросами «Что мы делаем и для кого?», в результате чего определяется его основное предназначение как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
Видение государственного органа должно отражать то, какими видит в перспективе государственный орган курируемые отрасли или сферу деятельности.
4. Раздел 2 «Анализ текущей ситуации и управление рисками»:
В разделе в разрезе стратегических направлений отражается информация, полученная в процессе проведения анализа, в соответствии с главой 3 Методики по разработке Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий (далее в настоящем приложении - Методика по разработке).
Раздел 2 «Анализ текущей ситуации и управление рисками» состоит из подразделов:
1.1. «Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности»;
1.2. «Анализ основных проблем»;
1.3. «Управление рисками».
По подразделу 1.1. «Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности» указываются основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности государственного органа с приведением статистических данных либо других показателей, характеризующих состояние отрасли или сферы деятельности в сравнении с предыдущими периодами.
При наличии мирового опыта основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности указываются в сравнении с другими странами.
По подразделу 1.2. «Анализ основных проблем» приводится анализ основных проблем в курируемой отрасли или сфере, на решение которых направлен стратегический план.
По подразделу 1.3. «Управление рисками» указываются риски, которые с высокой степенью вероятности могут оказать отрицательное влияние на реализацию и достижение целей стратегического плана государственного органа, а также меры по их управлению. Риски делятся на внешние и внутренние.
В таблице подраздела 1.3 «Управление рисками»:

1) 1-бағанда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу барысына ықпал етуі және жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуге кедергі болуы мүмкін ықтимал тәуекелдер келтіріледі.
Толық қаржыландырылмау тәуекелі мемлекеттік органның көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің ықтимал тәуекелі ретінде таныла алмайды;
2) 2-бағанда тәуекел туындау жағдайда мемлекеттік орган қабылдауды жоспарлайтын мемлекеттік органның баламалы іс-шаралары келтіріледі.
5. «Аяны/саланы дамытудың басым бағыттары» деген 2-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органның әрбір стратегиялық бағыты бойынша жоспарлы кезеңде іске асырылатын басым бағыттарды басым бағыттар қатарына қосуды негіздей отырып басым бағыттар және оларға қол жеткізудің негізгі шаралары айқындалады.
Мемлекеттік орган «Аяны/саланы дамытудың басым бағыттары» бөлімін қалыптастырған кезде:
мемлекеттік органның басымдақтарын анықтайды;
осы бағыттардың басымдылығын негіздейді;
таңдалған басым бағыттарды іске асыру бойынша шараларды айқындайды.
6. «Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының құрылысы» деген 4-бөлім:
Бөлімде мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттары бөлінісінде схема түрінде, оларды іске асырудан елдің тиісті жалпыұлттық көрсеткіштеріне қол жеткізілуі тәуелді болатын бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысты мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттары көрсетіледі. Бұл бөлім Әзірлеу жөніндегі әдістеменің 4-тарауына сәйкес қалыптастырылады.
«Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының құрылысы» деген 4-бөлімнің кестесінде:
1) «Елдің жалпыұлттық көрсеткіштері» деген бағанда қол жеткізілуі стратегиялық жоспарды мемлекеттік органың стратегиялық бағыттары мен өзара байланыста іске асырумен қамтамасыз етілетін бірінші деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарында айқындалған жалпыұлттық сипаттағы мақсаттар мен нысаналы индикаторлар көрсетіледі;
2) «Стратегиялық бағыт» деген бағанда жоғары тұрған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін мемлекеттік орган қызметінің бағыттары көрсетіледі.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін өзгерістер неғұрлым маңызды болып табылатын реттелетін салаларды, экономика секторларын немесе қызмет салаларын талдау негізінде қалыптастырылады;
3) «Мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттары» деген бағанда мемлекеттік орган қызметінің белгілі бір саласының жоспарлық кезеннің соңында күтілетін жай-күйін көрсететін мақсаттар көрсетіледі;

1) в графе 1 приводятся возможные риски, которые могут повлиять на ход реализации стратегического плана государственного органа и воспрепятствовать достижению запланированных результатов.
В качестве возможного риска не достижения показателей государственного органа не может выступать риск недофинансирования;
2) в графе 2 приводятся альтернативные мероприятия государственного органа, которые планирует предпринять государственный орган в случае возникновения риска.
5. Раздел 3 «Приоритетные направления развития сферы/отрасли»:
В разделе по каждому стратегическому направлению государственного органа определяются приоритетные направления, реализуемые в плановом периоде, с обоснованием включения указанных направлений в число приоритетных и основные меры по их достижению.
Государственный орган при формировании раздела «Приоритетные направления развития сферы/отрасли»:
определяет приоритеты государственного органа;
обосновывает приоритетность данных направлений;
определяет меры по реализации выбранных приоритетных направлений.
6. Раздел 4. «Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования»:
В разделе в схематичном виде в разрезе стратегических направлений государственных органов указываются стратегические цели государственного органа, взаимоувязанные с бюджетными программами, от реализации которых зависит достижение соответствующих общенациональных показателей страны. Данный раздел формируется в соответствии с главой 4 Методики по разработке.
В таблице раздела 4. «Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования»:
1) в графах «Общенациональные показатели страны» указываются цели и целевые индикаторы общенационального характера, определенные в документах Системы государственного планирования первого уровня, достижение которых обеспечивается реализацией стратегического плана, во взаимоувязке со стратегическим направлениями государственного органа;
2) в графах «Стратегическое направление» указываются направления деятельности государственного органа, обеспечивающие достижение вышестоящих стратегических и программных документов Системы государственного планирования.
Стратегические направления государственного органа формируются на основе анализа регулируемых отраслей, секторов экономики или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в стратегических и программных документах;
3) в графах «Стратегические цели государственного органа» указываются цели, которые отражают желаемое будущее состояние определенной сферы деятельности государственного органа к концу планового периода;

4) «Бюджеттік бағдарламалар» деген бағанда мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуді, сондай-ақ бюджеттік бағдарлама бойыша мың тенгеде жиынтығы қамтамасыз етілетін кодтар мен бюджеттік бағдарламалардың атауы көрсетіледі.
Бюджеттік бағадрламалар мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған бір стратегиялық мақсатқа қол жеткізу бағытын есекере отырып қалыптастырылуы тиіс.
Мемлекеттік органның бірнеше стратегиялық мақсаттарын іске асыруға оның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік бағдарламадан басқа бюджеттік бағдарламаның бағытталуына жол берілмейді.
7. «Стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторлар» деген 5-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) «Стратегиялық бағыт» деген жол бойынша мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары көрсетіледі;
2) «Стратегиялық мақсат» деген жол бойынша мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттары көрсетіледі;
3) 1-бағанда толассыз реттік нөмірі ретімен көрсетіледі;
4) 2-бағанда тиісті мақсатқа қол жеткізу деңгейін сипаттайтын нысаналы индикатордың атауы көрсетіледі.
Стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларын айқындау кезінде мынадай талаптар сақталады:
жоғары тұрған стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың көрсеткіштері негізгі бағдарлар болып табылады, себебі олар
Қазақстан Республикасының дамуының негізін қалайтын мақсаттар болып табылады.
Бұл үшін каскадтау және/немесе ыдырату арқылы стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік органның құзыретіне кіретін нысаналы индикаторлар айқындалады;
нысаналы индикаторлар мемлекеттік органның өкілеттіктері мен құзыреттеріне сәйкес келеді;
нысаналы индикаторлар халықаралық рейтингтік агенттіктердің, оның ішінде Дүниежүзілік Экономикалық Форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілігі рейтингі индикаторларын ескереді.
Бұл үшін мемлекеттік органға бекітілген әрбір халықаралық бәсекеге қабілеттілік индикаторы бойынша (Дүниежүзілік Экономикалық Форумның жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі бойынша (бұдан әрі - ДЭФ ЖБИ), Doing Business және т.б.) мемлекеттік органдар осы халықаралық индикатор бойынша Қазақстан Республикасының позициясын тікелей немесе жанама түрде жақсартуға бағытталған өзіндік нысаналы индикаторларын әзірлеуі мүмкін.
Бұл ретте, егер халықаралық бәсекеге қабілеттілік индикаторын тұжырымдау саланың сипаттамаларын көрсетеді және өлшенетін болса, онда оны өлшем бірлігін көрсете отырып, нәтижелердің нысаналы индикаторы түрінде бекітуге жол беріледі.
Мысалы, ДЭФ ЖБИ «Балалар өлім-жітімі» көрсеткішін «Балалар
өлім-жітімінің тірі туылған 1000 шаққандағы үлесі» нысаналы индикаторы ретінде тұжырымдауға болады.
нысаналы индикаторлар мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың қанағаттанушылық деңгейін арттыруға бағытталады.
Мемлекеттік органға мемлекеттік қызметтер көрсетуге байланысты міндеттер мен функциялар заңнамалық деңгейде бекітілген жағдайда мемлекеттік орган стратегиялық жоспарында мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын, уақтылығын және тиімділігін көрсететін нысаналы индикаторларды айқындайды.
Бұл ретте, оларды әлеуметтік сауалнама түрінде өлшеудің баламалы әдістерін пайдалануға жол беріледі;

4) в графах «Бюджетные программы» указываются коды и наименования бюджетных программ, посредством которых обеспечивается достижение стратегических целей государственного органа, а также сумма по бюджетной программе в тысячах тенге.
Бюджетные программы должны быть сформированы с учетом их направления на достижение одной стратегической цели, определенной в стратегическом плане государственного органа.
Не допускается направление бюджетной программы на реализацию нескольких стратегических целей государственного органа, кроме бюджетной программы, направленной на обеспечение ее деятельности.
7. Раздел 5. «Стратегические цели и целевые индикаторы» заполняется в следующем порядке:
1) по строке «Стратегическое направление» указываются стратегические направления государственного органа;
2) по строке «Стратегическая цель» указываются стратегические цели государственного органа;
3) в графе 1 указывается сквозной порядковый номер;
4) в графе 2 указываются наименования целевого индикатора, характеризующие уровень достижения соответствующей цели.
При определении целевых индикаторов стратегического плана соблюдаются следующие требования:
основными ориентирами являются показатели вышестоящих стратегических и программных документов, поскольку они являются основополагающими стратегическими целями развития Республики Казахстан.
Для этого, путем каскадирования и/или расщепления, определяются целевые индикаторы государственного органа, реализация которых будет направлена на достижение стратегических целей, относящихся к его компетенции;
целевые индикаторы соответствуют полномочиям и компетенциям государственного органа;
целевые индикаторы учитывают индикаторы международных рейтинговых агентств, в том числе рейтинга глобальной конкурентоспособности Всемирного экономического форума.
Для этого по каждому закрепленному за государственным органом международному индикатору конкурентоспособности (Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного Экономического Форума (далее - ГИК ВЭФ), Doing Business и другие) государственными органами могут разрабатываться свои целевые индикаторы, прямо или косвенно направленные на улучшение позиции Республики Казахстан по данному международному индикатору.
При этом, в случае, если формулировка международного индикатора конкурентоспособности отражает характеристики сферы и может быть измерима, то допускается ее закрепление в виде целевого индикатора с указанием единицы измерения.
Например, показатель ГИК ВЭФ «Детская смертность» возможно сформулировать как целевой индикатор «Доля детской смертности на 1000 родившихся живыми»;
целевые индикаторы ориентируются на повышение уровня удовлетворенности потребителей государственных услуг.
В случае закрепления на законодательном уровне за государственным органом задач и функций, связанных с оказанием государственных услуг, то государственный орган в стратегическом плане определяет целевые индикаторы, отражающие качество, своевременность и эффективность оказания государственных услуг.
При этом допускается использование альтернативных методов их измерения в виде социологических опросов;

5) 3-бағанда есепті кезеңде нысаналы индикаторлардың мәндерін қанағаттануға мүмкіндік беретін ақпарат көздері көрсетіледі;
6) 4-бағанда нысаналы индикаторлардың өлшем бірліктері көрсетіледі;
7) 5-11-бағандарда оларға қол жеткізу динамикасын көрсететін жылдар бөлінісінде нысаналы индикаторлардың мәңдері көрсетіледі;
8) 5 пен 6-бағандарда есепті кезенде қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың мәндері көрсетіледі, бұл ретте кезекті жоспарлы кезеңге стратегиялық жоспарды әзірлеу кезінде 5-бағанда есепті кезеннің бірінші жылғы есепті деректер, 6-бағанда ағымдағы кезеңнің жоспарлы мәндері көрсетіледі.
Кезекті жоспарлы кезеңге республикалық бюджетті қалыптастырумен немесе ағымдағы жылы республикалық бюджетті нақтылаумен байланысты мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына өзгерістер енгізген кезде стратегиялық жоспарды іске асырудың бірінші жылында 6-бағанда ағымдағы жылғы жоспардың мәні нысаналы индикатордың нақты мәніне ауыстырылады.
Жоспарлы кезең іске асыру мерзімі аяқталған соң жоспарлы болып қала береді. Іске асыру мерзімі аяқталған соң, нысаналы индикаторлардың сандық мәндерін өзгерту көзделмейді.
Стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, нақты деректер жоспарлы мәндерден асып түскен жағдайда, жоспарлы мәндер ұлғаю жағына қарай түзетіледі.
Нақты деректердің асып түсуі мемлекеттік органның қызметіне тәуелсіз факторларға (мысалы, климаттық жағдайлар) негізделген кездегі жағдайларға қатысты емес.
Нақты деректер жоспарлы кезеңнің жоспарлы мәндерінен асып түспеген кезде, қаржыландыру көлемін азайтумен және мемлекеттік органның қызметіне тәуелсіз басқа да сыртқы факторларға байланысты жағдайларды қоспағанда, қайта қаралмайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелсіз факторларға негізделген іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған көрсеткіштердің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
8. «Ресурстар» деген 6-бөлім:
Бөлімде «Ресурстар» деген 6-бөлімде мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыруға тартылған қаржылық және адами ресурстар бойынша деректер келтіріледі.
«Ресурстар» деген 6-бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 1-бағанның «Бюджеттік бағдарламалар» жолы бойынша Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда ресурстарды өлшеу бірліктері көрсетіледі;
3) 3-5-бағандарда:
«Қаржылық, барлығы» деген жол бойынша жылдар бойынша бөле отырып мемлекеттік органның бюджет шығыстарының жалпы жиынтығы келтіріледі;
«Бюджеттік бағдарлама» деген жол бойынша жылдар бойынша бөле отырып тиісті бюджеттік бағдарламаның жалпы сомасы келтіріледі;
«Адами» деген жол бойынша стратегиялық жоспарды іске асыруға тартылған мемлекеттік органның штат саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 50 бұйрығына 1-1-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі әдістеме

5) в графе 3 указываются источники информации, позволяющие удостовериться в значениях целевого индикатора в отчетном периоде;
6) в графе 4 указываются единицы измерения целевого индикатора;
7) в графах 5 - 11 указываются значения целевого индикатора в разрезе по годам, отражающие динамику их достижения;
8) в графах 5 и 6 указываются значения целевого индикатора, достигнутые в отчетном периоде, при этом при разработке стратегического плана на очередной плановый период в графе 5 первого года отчетного периода указываются отчетные данные, в графе 6 – плановые значения текущего периода.
При внесении изменений в стратегический план государственного органа, связанный с формированием республиканского бюджета на очередной плановый период или уточнением республиканского бюджета в текущем году в графе 6 в первом году реализации стратегического плана значение плана текущего года меняется на фактическое значение целевого индикатора.
Плановый период по истечении срока реализации остается плановым. Изменение количественных значений целевых индикаторов после истечения срока реализации не предусматривается.
При внесении изменений и дополнений в стратегические планы, в случае превышения фактических данных над плановыми значениями, плановые значения корректируются в сторону увеличения.
Исключения составляют случаи, когда превышение фактических данных было обусловлено не зависящими от деятельности государственного органа факторами (например, климатические условия).
При непревышении фактических данных над плановыми значениями значения планового периода не пересматриваются, за исключением случаев, связанных с уменьшением объема финансирования и других внешних факторов, не зависящих от деятельности государственного органа.
Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных не зависящими от деятельности государственного органа факторами.
8. Раздел 6. «Ресурсы»:
В разделе приводятся данные по финансовым и человеческим ресурсам, задействованные в реализации стратегического плана государственного органа.
Раздел 6. «Ресурсы» заполняется в следующем порядке:
1) в графе 1 по строкам «Бюджетная программа» указываются код и наименование бюджетных программ в соответствии с Единой бюджетной классификацией;
2) в графе 2 указываются единицы измерения ресурсов;
3) в графах 3 – 5:
по строке «Финансовые, всего» приводится общий свод бюджетных расходов государственного органа в разбивке по годам;
по строке «Бюджетная программа» приводится общая сумма соответствующей бюджетной программы в разбивке по годам;
по строке «Человеческие» указывается штатная численность государственного органа, задействованная в реализации стратегического плана.
Приложение 1-1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 50
Методика
по реализации Стратегического плана развития Республики
Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных программ, стратегических
планов государственных органов и программ развития территорий

Ескерту. Бұйрық 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша негізгі ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен (бұдан әрі - № 931 Жарлық) бекітілген.
2. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру – бұл осы құжаттарда көзделген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, нәтижелер (аралық және түпкі) көрсеткіштеріне қол жеткізу және міндеттерді шешу процесі.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде:
ведомствоаралық өзара іс-қимылда келісушілік;
ресурстарды аз шығындай отырып берілген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге, міндеттерді шешуге бағдарлану;
қаржылық, еңбек және басқа ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етеді.
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын табысты іске асыру үшін қолданылатын негізгі құралдар:
төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру;
мақсаттарды, мақсатты индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін каскадтау;
іс-шаралар жоспарларын және операциялық жоспарларды әзірлеу және іске асыру;
ресурстармен қамтамасыз ету;
ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
тәуекелдерді талдау және басқару;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізу;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету.
2. Төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды іске асыру
5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және аумақтарды дамыту бағдарламалары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттігі мен заңдылығы жоғары деңгейде тұрған құжаттардан туындайтын біртұтас жүйені қамтиды, ал жоғары деңгейде тұрған құжаттарды іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Приказ дополнен Приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Основные положения по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ (далее - стратегических и программных документов), стратегических планов государственных органов и программ развития территорий утверждены Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 (далее - Указ № 931).
2. Реализация стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий - это процесс достижения целей, целевых индикаторов, показателей результатов (промежуточных и конечных) и решения задач, предусмотренные данными документами.
3. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий обеспечивается:
согласованность в межведомственном взаимодействии;
ориентация на достижение заданных целей, целевых индикаторов, показателей результатов, решения задач с наименьшими затратами ресурсов;
сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
4. Основные инструменты, применяемые для успешной реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий:
реализация документов нижестоящего уровня;
каскадирование целей, целевых индикаторов и показателей результатов;
разработка и реализация планов мероприятий и операционных планов;
обеспечение ресурсами;
межведомственное взаимодействие;
анализ и управление рисками;
проведение мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
корректировка стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
2. Реализация документов нижестоящего уровня
5. Стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов и программы развития территорий представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровне выше, а реализация, мониторинг, оценка и контроль документов, стоящих на уровне выше, осуществляются на основе документов нижестоящих уровней.

6. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын іске асыру төмендегілерді іске асыру арқылы орындалады:
Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды,
салалық бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
аумақтарды дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғы капиталында мемлекеттің үлесі бар ұлттық компаниялардың даму стратегияларын.
7. Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын іске асыру төмендегілерді іске асыру арқылы орындалады:
мемлекеттік бағдарламаларды,
салалық бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
аумақтарды дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғы капиталында мемлекеттің үлесі бар ұлттық компаниялардың даму стратегияларын.
8. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру төмендегілерді іске асыру арқылы орындалады:
оны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын,
салалық бағдарламаларды,
мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын,
мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын өзге мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын,
облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын,
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғы капиталында мемлекеттің үлесі бар ұлттық компаниялардың даму жоспарларын.
9. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру операциялық жоспарды іске асыру арқылы орындалады.
10. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру оны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын іске асыру арқылы жүзеге асырады.
3. Мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды айқындау
11. Стратегиялық және бағдарламалық құжат, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары және аумақтарды дамыту бағдарламалары табысты іске асырылуы үшін, мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізу және жоспарланған нәтижелер алу үшін орындалуы тиіс іс-қимылдар (іс-шаралар) тізбесін айқындау қажет.
12. Мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іс-шаралар жоспары және мемлекеттік органдардың операциялық тактикалық және операциялық деңгейлерде әзірленеді.
13. Тактикалық деңгейде мақсаттарға, нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысатын орган, қандай нәтижелерге қол жеткізу қажеттігі және ол үшін қанша шығын жұмсалатындығы бағаланады.
14. Мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру үшін Іс-шаралар жоспарлары әзірленеді.

6. Реализация Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации:
Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны,
государственных программ,
отраслевых программ,
стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий,
стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
7. Реализация Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется посредством реализации:
государственных программ,
отраслевых программ,
стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий,
стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
8. Реализация государственной программы осуществляется посредством реализации:
плана мероприятий по ее реализации,
отраслевых программ,
стратегического плана государственного органа-разработчика государственной программы,
стратегических планов иных государственных органов, участвующих в реализации государственной программы,
программ развития областей, города республиканского значения, столицы,
планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
9. Реализация стратегического плана государственного органа осуществляется посредством реализации операционного плана.
10. Реализация программ развития территорий осуществляется посредством реализации плана мероприятий по ее реализации.
3. Определение мероприятий, направленных на достижение целей.
11. Для того чтобы стратегический и программный документ, стратегический план государственного органа и программа развития территорий были успешно реализованы, необходимо определить перечень действий (мероприятий), которые должны быть выполнены для достижения целей, целевых индикаторов и получения планируемых результатов.
12. Планы мероприятий государственных программ, программ развития территорий и операционные планы государственных органов разрабатываются на тактическом и операционном уровнях.
13. На тактическом уровне оценивается, какие действия (мероприятия) должен осуществить орган, участвующий в реализации государственной программы и программ развития территорий для достижения целей, целевых индикаторов, каких результатов ему необходимо добиться и какие для этого потребуются затраты.
14. Для реализации государственных программ и программ развития территорий разрабатываются Планы мероприятий.

15. Мемлекеттік бағдарлама немесе аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары – мерзімдерін, жауапты орындаушыларын, аяқтау нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып мемлекеттік бағдарламаның немесе аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелі көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған, нақты әрекеттер жиынтығы.
16. Операциялық деңгейде іске асырылады – стратегиялық және бағдарламалық құжатты, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарын іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері үшін нақты іс-қимылдар (іс-шаралар) мен оларды орындаудың тиімділік өлшемдері әзірленеді.
17. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидалары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9787 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 16 бұйрығында айқындалған.
4. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
18. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) мемлекеттік бағдарламаны іске асыру және оның мақсаттарына, міндеттеріне уақтылы және толыққанды қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін мемлекеттік бағдарламаны іске асыру бойынша іс-қимылдарды ұйымдастыру мен үйлестіру мақсатында әзірленеді.
19. Іс-шаралар жоспары мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңіне немесе әрбір орта мерзімді кезеңге кезең-кезеңмен әзірленеді.
20. Іс-шаралар жоспары мемлекеттік бағдарлама бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде немесе кезекті іске асыру кезеңі басталғанға дейін бір ай бұрын әзірленеді.
21. Іс-шаралар жоспары мемлекеттік бағдарламаның алға қойылған мақсаттарға қол жеткізілуін қамтамасыз ететін, күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, мерзімдері, ресурстары мен орындаушылары бойынша келісілген іс-шаралар жүйесін қамтиды.
22. Іс-шаралар жоспарының жобасы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысушы өзге де мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
23. Әзірлеуші мемлекеттік орган келіп түскен ұсыныстарға талдау жасайды және ұсыныстар түскен күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде Іс-шаралар жоспарының жобасын қалыптастырады.
24. Іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес бюджеттер деңгейлері бөлінісінде әкімшілік бюджеттік бағдарламалардың болжанатын шығыстарының жиыны туралы ақпарат қоса беріледі.

15. План мероприятий по реализации государственной программы или программы развития территории – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов государственной программы или программы развития территории с определением сроков, ответственных исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
16. На операционном уровне разрабатываются операционные планы, определяющие конкретные действия (мероприятия) и критерии эффективности их выполнения для структурных подразделений органов, участвующих в реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа.
17. Правила разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана определены в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 16, зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9787.
4. Разработка плана мероприятий по реализации государственной программы
18. План мероприятий по реализации государственной программы (далее - План мероприятий) разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации государственной программы для своевременного и полноценного достижения ее целей, задач и получения планируемых результатов.
19. План мероприятий разрабатывается на весь период реализации программы или поэтапно на каждый среднесрочный период.
20. План мероприятий разрабатывается в месячный срок со дня утверждения государственной программы или за месяц до наступления очередного этапа реализации.
21. План мероприятий содержит систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленных целей программы.
22. Проект Плана мероприятий формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений государственных органов, участвующих в реализации государственной программы.
23. Государственный орган-разработчик проводит анализ поступивших предложений и в течение 10 календарных дней со дня поступления предложений формирует проект Плана мероприятий.
24. К плану мероприятий прилагается свод предполагаемых расходов администраторов бюджетных программ в разрезе уровней бюджетов согласно приложению 2 к настоящей Методике.

25. Басқа көздердің болжанатын шығыстары туралы ақпарат бұл кестеде көрсетілмейді.
26. Бұдан әрі Іс-шаралар жоспарының жобасы мынадай ретпен пысықталады:
1) қалыптастырылған Іс-шаралар жоспарының жобасын Іс-шаралар жоспары бекітілу мерзіміне дейін 20 күнтізбелік күн бұрын бағдарламаны іске асыруға қатысушылардың барлығы қарауы және барлық мүдделі мемлекеттік органдарға Интранет порталы (МОИП) арқылы жіберуі үшін мемлекеттік органдардың ресурсында орналастыру;
2) Іс-шаралар жоспарының жобасы бойынша мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысушылардың және басқа да мүдделі адамдардың ескертулері мен ұсыныстарын қарау;
3) Іс-шаралар жоспары жобасының түпкілікті редакциясын қалыптастыру;
4) белгіленген тәртіпте келісу және бекіту.
5. Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
27. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары - мерзімін, орындаушыларды, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған іс-қимылдар жиынтығы.
28. Іс-шаралар жоспары аумақты дамыту бағдарламасы оның мақсаттарына, міндеттеріне уақтылы және толық қол жеткізу және жоспарланған нәтижелерді алу үшін оны іске асыру бойынша іс-қимылдарды ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында әзірленеді.
29. Іс-шаралар жоспары Болжамды схема ескеріле отырып, бағдарламаның алға қойылған мақсаттарына қол жеткізуін қамтамасыз ететін күтілетін нәтижелерді көрсете отырып, іс-шаралардың мерзімдері, ресурстары және орындаушылары бойынша келісілген жүйесін қамтиды.
30. Іс-шаралар жоспары аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру кезеңдерін міндетті түрде белгілей отырып іске асырудың барлық кезеңіне әзірленеді.
31. Іс-шаралар жоспары осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.
32. Іс-шаралар жоспарына осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес бюджеттер деңгейлері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілігінің болжамды шығыстарының жиынтығы қоса беріледі.
33. Басқа көздердің болжамды шығыстары туралы ақпарат бұл кестеде көрсетілмейді.
34. Әзірлеуші мемлекеттік орган келіп түскен ұсыныстарға талдау жүргізеді және ұсыныстар түскен күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде Іс-шаралар жоспарының жобасын қалыптастырады.
35. Іс-шаралар жоспарының жобасы мынадай реттілікпен пысықталады:
1) Іс-шаралар жоспарын бекіту мерзіміне дейін 15 күнтізбелік күн бұрын қалыптастырылған Іс-шаралар жоспарының жобасын бағдарламаны іске асыруға қатысушылардың барлығын жалпы түрде қарауы үшін Интернет ресурсына орналастыру. Әзірлеуші орган келісу мақсатында мемлекеттік органдарды Іс-шаралар жоспарының жобасын орналастырған күннен кейінгі күннен кешіктірмей хабардар етеді;

25. Информация о предполагаемых расходах иных источников в данной таблице не указывается.
26. Далее проект Плана мероприятий дорабатывается в следующей последовательности:
1) размещение сформированного проекта Плана мероприятий на Интернет ресурсе для рассмотрения всеми участниками реализации программы и направление заинтересованным государственным органам через Интранет портал государственных органов (ИПГО) для согласования за 20 календарных дней до срока утверждения Плана мероприятий;
2) рассмотрение замечаний и предложений по проекту Плана мероприятий участников реализации государственной программы и других заинтересованных лиц;
3) формирование окончательной редакции проекта Плана мероприятий;
4) согласование и утверждение в установленном порядке.
5. Разработка плана мероприятий по реализации программы
развития территории
27. План мероприятий по реализации программы развития территории - совокупность действий, направленных на достижение целей и задач программы развития территории с указанием сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
28. План мероприятий разрабатывается с целью организации и координации действий по реализации программы развития территории для своевременного и полноценного достижения ее целей, задач и получения планируемых результатов.
29. План мероприятий содержит систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям мероприятий с указанием ожидаемых результатов, обеспечивающих достижение поставленных целей программы, с учетом Прогнозной схемы.
30. План мероприятий разрабатывается на весь период реализации программы с обязательным выделением этапов реализации программы развития территории.
31. План мероприятий формируется по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике на основании предложений местных исполнительных органов, участвующих в реализации программы развития территории.
32. К плану мероприятий прилагается свод предполагаемых расходов администраторов бюджетных программ в разрезе уровней бюджетов согласно приложению 2 к настоящей Методике.
33. Информация о предполагаемых расходах иных источников в данной таблице не указывается.
34. Государственный орган-разработчик проводит анализ поступивших предложений и в течение 10 календарных дней со дня поступления предложений формирует проект Плана мероприятий.
35. Проект Плана мероприятий дорабатывается в следующей последовательности:
1) размещение сформированного проекта Плана мероприятий на Интернет ресурсе для рассмотрения в общем виде всеми участниками реализации программы за 15 календарных дней до срока утверждения Плана мероприятий. Орган-разрабочик в целях согласования информирует государственные органы не позднее дня, следующего за днем после размещения проекта Плана мероприятий;

2) Іс-шаралар жоспарының жобасы бойынша аумақты дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысушылардың және басқа да мүдделі тұлғалардың ұсыныстары мен ескертулерін қарау;
3) Іс-шаралар жоспары жобасының түпкілікті редакциясын қалыптастыру;
4) келісу мен бекіту іске асырылады.
36. Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 50-тармағына сәйкес Іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың Әкімі жоғары тұрған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді.
6. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын ресурстармен қамтамасыз ету
37. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын уақытылы және сапалы іске асыру үшін оларды қажетті ресурстармен – қаржылық, еңбек, материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету маңызды.
38. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландыру көздері:
республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты,
мемлекеттік қарыздар,
мемлекеттік кепілдікпен тартылған мемлекеттік емес қарыздар,
тікелей шетелдік және отандық инвестициялар,
халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары,
екінші деңгейдегі банктердің кредиттері,
ұйымдардың меншікті қаражаттары,
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздері.
39. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландырудың болжанатын көлемі әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, орта мерзімдік кезеңдегі республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлерін, халықаралық шарттар мен басқа да құжаттарды ескере отырып айқындалады.
40. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті бюджеттік ресурстарды орта мерзімдік кезеңге бөлу республикалық және жергілікті бюджеттер жобаларын қалыптастыру процесінде жүзеге асырылады.
41. Орта мерзімдік кезеңге бюджет жобаларын әзірлеу барысында республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаттары, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржыландыру мүмкіндіктері нақтыланады.

2) рассмотрение замечаний и предложений по проекту Плана мероприятий, предоставленных участниками реализации программы развития территории и другими заинтересованными лицами;
3) формирование окончательной редакции проекта Плана мероприятий;
4) согласование и утверждение.
36. План мероприятий утверждается Акимом соответствующей территории по согласованию с вышестоящим уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 50 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
6. Обеспечение стратегических и программных документов,
стратегических планов государственных органов
и программ развития территорий ресурсами
37. Для своевременной и качественной реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий важно их обеспечение необходимыми ресурсами – финансовыми, трудовыми, материально-техническими.
38. Источниками финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий являются:
средства республиканского и местных бюджетов,
государственные займы,
негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию,
прямые иностранные и отечественные инвестиции,
гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров,
кредиты банков второго уровня,
собственные средства организаций,
другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
39. Предполагаемые объемы финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на среднесрочный период, международных договоров и других документов.
40. Распределение бюджетных средств, необходимых для достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий на среднесрочный период осуществляется в процессе формирования проектов республиканского и местных бюджетов.
41. В ходе разработки проектов бюджетов на среднесрочный период уточняются возможности финансирования стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий за счет средств республиканского и местных бюджетов, государственных займов, негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию.

42. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларының нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган өзінің бюджеттік бағдарламаларында қойылған мақсаттарға, міндеттер мен жоспарланған нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштерге қол жеткізу үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді.
43. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында және аумақты даму бағдарламаларында көзделген, республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландыру есебінен қол жеткізу болжанып отырған мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері тиісті мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттарымен, мендеттермен және нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланысты болуы тиіс.
7. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
44. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру сатысындағы маңызды міндеттер ведомствоаралық өзара іс-қимылды дамыту болып табылады. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудың табыстылығы мен нәтижелілігі көбінесе орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының іс-қимылдарының өзара келісілген, олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламларын іске асыру процесіне қызығушылық танытуы мен қатыстырылуына байланысты болады.
45. Ведомствоаралық өзара іс-қимылдың мәні мемлекеттік құрылымдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының және стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысатын басқа да ұйымдардың арасында конструктивті өзара іс-қимылды дұрыс жолға қоюда болып табылады.
46. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл негізінде мынадай:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру процесінде орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың іс-қимылдарындағы келісушілігі;
әрбір өзара әрекеттесетін тараптың проблемаларды шешу және нәтижелерге қол жеткізу жолдарын табуда қызығушылық білдіруі;
әрбір тараптың жеке шешу тиімсіз болатын маңызды проблемаларды жеңуде күштері мен мүмкіндіктерін біріктіруі;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысушылар арасындағы даулы мәселелерді шешудегі конструктивті ынтымақтастығы;
мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған қажетті әкімшілік және басқарушылық шешімдер қабылдауға, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін шешімдер қабылдауына ұйымдар басшыларының жауапкершілігі қағидаттары бар.

42. Государственный орган, ответственный за достижение показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий, предусматривает в своих бюджетных программах бюджетные средства, необходимые для достижения поставленных целей, задач и запланированных целевых индикаторов и показателей результатов.
43. Предусмотренные в стратегических и программных документах, стратегических планах государственных органов и программах развития территорий цели, целевые индикаторы и показатели результатов, достижение которых предполагается за счет финансирования из республиканского и местных бюджетов, должны быть взаимоувязаны с целями, задачами и показателями результатов бюджетных программ соответствующих государственных органов.
7. Межведомственное взаимодействие
44. Важнейшей задачей на стадии реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий является развитие межведомственного взаимодействия. Успешность и результативность реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий во многом зависит от согласованных действий центральных и местных государственных органов, организаций квазигосударственного сектора, их заинтересованности и вовлеченности в процесс реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
45. Суть межведомственного взаимодействия состоит в налаживании конструктивного взаимодействия между государственными структурами, организациями квазигосударственного сектора и другими организациями, участвующими в реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
46. В основе межведомственного взаимодействия лежат следующие принципы:
согласованность действий центральных государственных органов и местных исполнительных органов в процессе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
заинтересованность каждой из взаимодействующих сторон в поиске путей решения проблем и достижения результатов;
объединение усилий и возможностей каждой из сторон в преодолении важных проблем, решение которых поодиночке неэффективно;
конструктивное сотрудничество между участниками реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий в разрешении спорных вопросов;
ответственность руководителей организаций за принятие необходимых административных и управленческих решений, направленных на достижение целей и результатов, а также за принятие решений, не соответствующих законодательству Республики Казахстан.

47. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының және басқа ұйымдардың бірлескен күшімен стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларының жоспарланған мақсаттарына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу және әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және өзге де маңызды проблемаларды шешу үшін қажет.
48. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл мыналар:
стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, аумақтарды дамыту бағдарламалары;
стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттары, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін каскадтау;
мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары;
салалық бағдарламалар негізінде іске асырылады.
49. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруға қатысатын әрбір ұйым тиісті салада (қызмет аясында) елеулі нәтижелерге қол жеткізуі үшін нақты не істеуге тиіс екендігіне назар аударады.
8. Тәуекелдерді талдау және басқару
50. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде тәуекелдерді анықтауға және талдауға, сондай-ақ тәуекелдерді басқару бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға ерекше көңіл бөлінеді.
51. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу процесінде жиналған ақпараттардың едәуір бөлігі сияқты, тәуекелдер де құжаттардың іске асырылуына қарай өзгеруі мүмкін және үнемі қадағаланып отыруы тиіс.
52. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру барысында жаңа тәуекелдердің туындау ықтималдығы бар.
53. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде, оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушы органдар өздерінің өкілеттігі шеңберінде мыналарды жүргізеді:
1) тәуекелдерді талдау – стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру барысына ықпалын тигізетін және жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге кедергі келтіретін ықтимал қауіптерді қадағалайды;

47. Межведомственное взаимодействие необходимо, чтобы совместными усилиями государственных органов, организаций квазигосударственного сектора и других организаций достигать запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий и решать значимые социальные, экономические, экологические и прочие проблемы.
48. Межведомственное взаимодействие в реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий осуществляется на основе:
стратегических и программных документов, программ развития территорий;
каскадирования целей, целевых индикаторов и показателей результатов стратегических и программных документов;
планов мероприятий по реализации государственных программ и программ развития территорий;
отраслевых программ.
49. Каждая организация, участвующая в реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий концентрируется на том, что конкретно она должна сделать, чтобы достичь существенных результатов в соответствующей отрасли (сфере деятельности).
8. Анализ и управление рисками
50. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий особое внимание уделяется выявлению и анализу рисков, а также принятию всех необходимых мер по управлению рисками.
51. Риски, как и значительная часть информации, собранная в процессе разработки стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий могут изменяться по мере их реализации и должны постоянно отслеживаться.
52. В ходе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий есть вероятность возникновения новых рисков.
53. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий государственные органы, ответственные за их реализацию, органы-соисполнители, в пределах своих полномочий проводят:
1) анализ рисков - отслеживают возможные риски, которые могут повлиять на ход реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий и воспрепятствовать достижению запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов;

2) тәуекелдерді басқару – жоспарланған мақсаттарға, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілмеу ықтималдығы күшейген немесе тәуекел туындаған жағдайда қажетті іс-шараларды (оның ішінде бұрын жоспарланған) жүзеге асырады.
54. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезінде тәуекелдерді басқару процесінің негізгі мақсаты – тұтастай стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыруда тәуекелдердің ықпал ету дәрежесін тиісті деңгейге төмендету арқылы мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне табысты қол жеткізу ықтималдығын ұлғайту. Тәуекелдерді басқару процесі қажетті және уақытылы шешімдер қабылдаумен байланысты.
55. Тәуекелдерді талдау және басқару стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудың барлық жоспарлы кезеңі ішінде құжаттарды әзірлеушілер, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар және бірлесіп орындаушылар орындауы тиіс.
56. Тәуекелдерді басқару стратегиясы шынайы болуы тиіс және мақсаттар, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты және тәуекелдерді басқару жоспарын әзірлеген орган қабылдайтын іс-қимылдарды қамтуы тиіс.
9. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету
57. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауы, жоғары тұрған органның стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына енгізілетін өзгерістер, құжаттардың іске асырылуына елеулі әсер ететін ішкі және сыртқы ортадағы өзгерістер, қаржыландыру көлемдерінің өзгеруі, құжаттардың іске асырылуына жүргізілген мониторинг және құжаттарды іске асыруды бағалау оларды түзетуге негіз болып табылады.
58. Нәтижесінде, құжаттарды түзету жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды қайта қарауға, ресурстарды қайта бөлуге, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері мәндерінің өзгеруіне, тиімді болмай шыққан іс-қимылдардың тоқтап қалуына, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру процесінде анықталған проблемаларды еңсеруге және әлсіз жерлерін жоюға қатысты жаңа тәсілдер әзірлеуге алып келеді.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын және
аумақтарды дамыту бағдарламаларын
іске асыру жөніндегі әдістемеге
1-қосымша
Нысан
______________________________________________________________
(мемлекеттік бағдарламаның, аумақтарды дамыту бағдарламаларының атауы)
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімдері
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
1- жыл
2- жыл
...
n- жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мақсат
1-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
n-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
Міндет
1-нәтижелер көрсеткіші
*
*
*
*
*
n-нәтижелер көрсеткіші
1-іс-шара
n-іс-шара

2) управление рисками - осуществляют необходимые мероприятия (в том числе ранее запланированные) в случае усиления вероятности или наступления риска недостижения запланированных целей, целевых индикаторов и показателей результатов.
54. Основная цель процесса управления рисками при принятии управленческих решений - увеличение вероятности успешного достижения целей, целевых индикаторов и показателей результатов, в целом реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа и программ развития территорий через снижение степени воздействия рисков до приемлемого уровня. Процесс управления рисками связан с принятием необходимых и своевременных решений.
55. Анализ и управление рисками должны выполняться на протяжении всего планового периода реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий органами – разработчиками документов, государственными органами, ответственными за достижение показателей результатов, и органами - соисполнителями.
56. Стратегия управления рисками должна быть реальной и содержать действия, который предпримет орган, ответственный за достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов, и который разработал план управления рисками.
9. Корректировка стратегических и программных документов,
стратегических планов государственных органов
и программ развития территорий
57. Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, изменения, вносимые в стратегические и программные документы вышестоящего уровня, стратегические планы государственных органов, изменения внутренней и внешней среды, имеющие существенный эффект на реализацию документов, изменение объемов финансирования, результаты проведенного мониторинга и оценки реализации документов являются основой для их корректировки.
58. В результате, корректировка документов приводит к пересмотру отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределению ресурсов, изменению значений целевых индикаторов и показателей результатов, приостановке тех действий, которые оказываются неэффективными, разработке новых подходов к преодолению проблем и устранению слабых мест, выявленных в процессе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
Приложение 1
к Методике по реализации
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной
схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных
программ, стратегических планов
государственных органов и программ
развития территорий
Форма
План мероприятий по реализации
_______________________________________________________________
(наименование государственной программы,
программы развития территории)
Наименование
Ед. измерения
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
В том числе по годам
Источники финансирования
Код бюджетной программы
1-й год
2-й год
...
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Цель
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
Задача
Показатель результатов 1
*
*
*
*
*
Показатель результатов n
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
Мероприятие n

Ескертпе: Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары осы Нысанына 1-қосымшаға сәйкес толтырылады, аумақтарды дамыту бағдарламасы бойынша – Іс-шаралар жоспары Нысанына 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
Мемлекеттік бағдарламаны іске
асыру бойынша іс-шаралар
жоспарының нысанына 1-қосымша
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру бойынша Іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары былай толтырылады:
1) «Мемлекеттік бағдарламаның атауы» деген жолда мемлекеттік бағдарламаның толық атауы көрсетіледі;
2) бірінші бағанда мақсаттың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің және мемлекеттік бағдарлама
іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) екінші бағанда мақсаттар, нәтижелер көрсеткіштері бөлінісінде нысаналы индикаторлар және жазылу реттілігі мемлекеттік бағдарламаның «Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикторлары және нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлімнің жазылу реттілігіне негізделетін міндеттер бөлінісінде іс-шаралар келтіріледі;
4) үшінші бағанда нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірліктері көрсетіледі;
5) төртінші бағанда іс-шаралардың аяқталу нысаны көрсетіледі (іс-шаралардың аяқталуы нені білдіретінін ашып көрсететін іс-шараның сапалық сипаты, мысалы, «Республикалық меншіктегі гидротораптар мен су қоймаларын реконструкциялау және күрделі жөндеу» іс-шарасы «мемлекеттік комиссиялардың қабылдау актілері» деген аяқталу нысаны болу тиіс);
6) бесінші бағанда іс-шаралардың жоспарланған орындалу мерзімдері көрсетіледі;
7) алтыншы бағанда мемлекеттік бағдарламаның мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне және жоспарланған іс-шараларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар, оның ішінде ведомстволық бағыныстағы ұйымдар, сондай-ақ квазимемлекеттік субъектілер көрсетіледі;
8) жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бағандарда:
«Нысаналы индикаторлар» деген жол бойынша мемлекеттік бағдарламаның «Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикторлары және нәтижелер көрсеткіштері» бөліміне сәйкес сандық мәнімен нысаналы индикаторлар көрсетіледі;
«Нәтижелер көрсеткіштері» деген жолы бойынша мемлекеттік бағдарламаның «Бағдарламаны іске асыру мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикторлары және нәтижелер көрсеткіштері» бөліміне сәйкес сандық мәнімен нәтижелер көрсеткіштері көрсетіледі;
«Іс-шара» деген жол бойынша:
қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін мемлекеттік бағдарламаның әрбір іске асыру жылының бөлінісінде болжанатын сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
натурал шырайлумен өлшетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәні көрсетіледі;

Примечание: План мероприятий по реализации государственной программы заполняется в соответствии с приложение 1 к настоящей Форме Плана мероприятий, по реализации программы развития территорий - в соответствии с приложением 2 к настоящей Форме Плана мероприятий.
Приложение 1
к Форме Плана мероприятий по
реализации государственной программы
Пояснения по заполнению Плана мероприятий
по реализации государственной программы
План мероприятий по реализации государственной программы заполняется следующим образом:
1) по строке «Наименование государственной программы» указывается полное наименование государственной программы;
2) в первой графе указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и мероприятий государственной программы;
3) во второй графе приводятся целевые индикаторы в разрезе цели, показатели результатов и мероприятия в разрезе задач, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» государственной программы;
4) в третьей графе указывается единица измерения целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий;
5) в четвертой графе указывается форма завершения мероприятий (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия, например, мероприятие «Реконструкция и капитальный ремонт гидроузлов и водохранилищ, находящихся в республиканской собственности» имеет форму завершения «акты приемки государственных комиссий».);
6) в пятой графе указываются запланированные сроки исполнения мероприятий;
7) в шестой графе указываются государственные и иные органы, в том числе подведомственные организации, (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные управляющие холдинги, национальные холдинги и национальные компании), ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов государственной программы и запланированных мероприятий;
8) в седьмой, восьмой, девятой и десятой графах:
по строке «Целевые индикаторы» приводятся количественные значения целевых индикаторов в соответствии с разделом «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» государственной программы;
по строке «Показатели результатов» приводятся количественные значения показателей результатов в соответствии с разделом «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» государственной программы;
по строке «Мероприятие» указываются:
для мероприятий, требующих финансирования - предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации государственной программы в миллионах тенге;
для мероприятий, измеряемые в натуральном выражении - их количественные значения;

9) он бірінші, он екінші және он үшінші бағандар қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар бойынша толтырылады:
он бірінші бағанда «Іс-шара» деген жол бойынша болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
он екінші бағанда «Іс-шара» деген жол бойынша болжанатын сомаларды қаржыландыру көздері көрсетіледі (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдарының немесе донор-елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасыда тыйым салынбаған басқа қаражат);
он үшінші бағанда «Іс-шаралар» деген жол бойынша Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес (бұдан әрі – Бірыңғай бюджеттік сыныптама) бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
«*» белгілері бар ұяшықтар толтырылмайды.
Аумақтарды дамыту бағдарламасын
іске асыру бойынша іс-шаралар
жоспарының нысанына 2-қосымша
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын толтыру бойынша түсіндірулер
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары былай толтырылады:
Іс-шаралар мынадай тәртіпте толтырылады.
1) «Аумақты дамыту бағдарламасының атауы» деген жолда аумақты дамыту бағдарламасының толық атауы көрсетіледі;
2) бірінші бағанда аумақты дамыту бағдарлама мақсатының, нысаналы индикаторларының, міндеттерінің, нәтижелер көрсеткіштерінің және іс-шараларының реттік нөмірі көрсетіледі;
3) екінші бағанда жазылу реттілігі «Негiзгi бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері және оларға қол жеткізу жолдары» деген бөлімнің жазылу реттілігіне негізделетін мақсаттар бөлінісінде нысаналы индикаторлар, міндеттер бөлінісінде нәтижелер көрсеткіштері және іс-шаралар келтіріледі;
4) үшінші бағанда нысаны индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
5) төртінші бағанда іс-шараның аяқталу нысаны көрсетіледі
(іс-шараның аяқталуы нені білдіретінін ашатын іс-шараның сапалық сипаттамасы. Мысалы, «Халықты шылым шегудің зияндығы туралы ақпаратандыру» іс-шарасы «лекциялар» немесе «постерлер мен буклеттер» немесе «темекіге қарсы жарнама» деген аяқталу нысанында болуы мүмкін);
6) бесінші бағанда жоспарланған орындалу мерзімдері көрсетіледі;

9) графы одиннадцать, двенадать и тринадцать заполняются по мероприятиям, требующим финансирования:
в графе одиннадцать по строке «Мероприятие» указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге;
в графе двенадцать по строке «Мероприятие» указываются источники финансирования предполагаемых сумм (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
в графе тринадцать по строке «Мероприятие» указывается код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403, зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) (далее – Единая бюджетная классификация).
Ячейки таблицы со знаком «*» не заполняются.
Приложение 2
к Форме Плана мероприятий
по реализации программы
развития территорий
Пояснения по заполнению Плана мероприятий
по реализации программы развития территории
План мероприятий по реализации программы развития территории заполняется следующим образом:
1) по строке «Наименование программы развития территории» указывается полное наименование программы развития территории;
2) в первой графе указывается порядковый номер цели, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и мероприятий программы развития территории;
3) во второй графе приводятся целевые индикаторы в разрезе цели, показатели результатов и мероприятия в разрезе задач, последовательность изложения которых исходит из последовательности изложения раздела «Основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения»;
4) в третьей графе указывается единица измерения целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий;
5) в четвертой графе указывается форма завершения мероприятий (качественная характеристика мероприятия, раскрывающая в чем выражается завершение мероприятия. Например, мероприятие «Информирование населения о вреде курения» может иметь формы завершения «лекции» или «постеры и буклеты» либо «антитабачная реклама»);
6) в пятой графе указываются запланированные сроки исполнения мероприятий;

7) алтыншы бағанда салалық бағдарламаның мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге де органдар, олардың ішінде ведомствоға бағынысты ұйымдар (ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоса алғанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар) көрсетіледі;
8) жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бағандарда:
«Нысаналы индикаторлар» деген жол бойынша аумақты дамыту бағдарламасының «Негiзгi бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері және оларға қол жеткізу жолдары» бөлімі нысаналы индикаторларының сандық мәні көрсетіледі;
«Нәтижелер көрсеткіштері» деген жолда аумақты дамыту бағдарламасының «Негiзгi бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері мен оларға қол жеткізу жолдары» бөлімінің сандық мәнімен нәтижелердін көрсеткіштері көрсетіледі;
«Іс-шара» деген жол бойынша:
қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар үшін аумақтарды дамыту бағдарламасын әрбір іске асыру жылының бөлінісінде миллион теңгемен болжанатын сомасы;
заттай мәнде өлшетін іс-шаралар үшін олардың сандық мәні көрсетіледі;
9) он бірінші, он екінші және он үшінші бағандар қаржыландыруды талап ететін іс-шаралар бойынша толтырылады:
он бірінші бағанда «Іс-шара» деген жол бойынша қаржыландыратын іс-шаралар бойынша болжанатын қаражаттың жалпы сомасы миллион теңгемен көрсетіледі;
он екінші бағанда «Іс-шара» деген жол бойынша қаржыландыратын іс-шаралар бойынша болжанатын сомаларды қаржыландыру көздері көрсетіледі (республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік кепілдікпен тартылатын мемлекеттік қарыздар, мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдарының немесе донор-елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа қаражат);
он үшінші бағанда «Іс-шара» деген жол бойынша қаржыландыратын
іс-шаралар бойынша Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі.
«*» белгілері бар ұяшықтар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасын,
мемлекеттік бағдарламаларды,
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларын және
аумақтарды дамыту бағдарламаларын
іске асыру жөніндегі әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдар бөлінісінде
________________________________________________________________
(мемлекеттік бағдарламаның, аумақты даму бағдарламаның атауы)
болжанатын шығыстар жиынтығы
р/с№
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің атауы
Болжанатын шығыстар (мың теңге)
1-жыл
2-жыл
n- жыл
Бар-лығы
1
2
3
4
5
6
7
(Бюджет деңгейі)
(Бюджет деңгейі)
Ескертпе: мемлекеттік бағдарлама мен аумақтарды дамыту бағдарламасының болжанатын шығыстарының жиыны болжанатын шығыстар жиынына қосымшаға сәйкес толтырылады.
Болжанатын шығыстар жиынына
қосымша
Мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары бойынша болжанатын шығыстар жиынтығын толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік бағдарламаның, аумақты дамыту бағдарламасының болжанатын шығыстар жиынтығы былай толтырылады:

7) в шестой графе указываются государственные и иные органы, в том числе подведомственные организации (государственные предприятия, акционерные общества с государственным участием, включая национальные компании), ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов программы развития территории и запланированных мероприятий;
8) в седьмой, восьмой, девятой и десятой графах:
по строке «Целевые индикаторы» приводятся количественные значения целевых индикаторов раздела «Основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения» программы развития территории;
по строке «Показатели результатов» приводятся количественные значения показателей результатов раздела «Основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения» программы развития территории;
по строке «Мероприятие» указываются:
для мероприятий, требующих финансирования - предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации программы развития территорий в миллионах тенге;
для мероприятий, измеряемые в натуральном выражении - их количественные значения;
9) графы одиннадцать, двенадать и тринадцать заполняются по мероприятиям, требующим финансирования:
в графе одиннадцать по строке «Мероприятие» по финансируемым мероприятиям указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге;
в графе двенадцать по строке «Мероприятие» по финансируемым мероприятиям указываются источники финансирования предполагаемых сумм (средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан);
в графе тринадцать по строке «Мероприятие» по финансируемым мероприятиям указывается код бюджетной программы в соответствии с Единой бюджетной классификацией.
Ячейки таблицы со знаком «*» не заполняются.
Приложение 2
к Методике по реализации
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной
схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных
программ, стратегических планов
государственных органов и
программ развития территорий
Форма
Свод предполагаемых расходов
___________________________________________________________
(наименование государственной программы, программы развития
территории)
в разрезе государственных органов
п/п
Наименование администраторов бюджетных программ
Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
1-й год
2-й год
n-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
(Уровень бюджета)
(Уровень бюджета)
Примечание: свод предполагаемых расходов государственной программы и программы развития территорий заполняется в соответствии с приложением к своду предполагаемых расходов.
Приложение
к Своду предполагаемых расходов
Пояснения по заполнению свода предполагаемых расходов по
государственным программам и программам развития территорий
Свод предполагаемых расходов по государственным программам и программам развития территории заполняется следующим образом:

1) бірінші бағанда реттік нөмір көрсетіледі;
2) екінші бағанда бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы көрсетіледі;
3) үшінші-алтыншы бағандарда мемлекеттік бағдарламаның/аумақты дамыту бағдарламасы әрбір іске асырылу жылына болжанатын сомасы мың теңгемен көрсетіледі;
4) жетінші бағанда болжанатын қаражаттың жалпы сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 10 қазандағы
№ 50 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді
аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік
бағдарламаларға, мемлекеттік органдардың стратегиялық
жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг
жүргізу жөніндегі әдістеме 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарына, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасына, мемлекеттік бағдарламаларға (бұдан әрі - стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізудің негізгі ережелері «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген.
2. Осы Әдістеме стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына мониторинг жүргізуді әдіснамалық сүйемелдеу мақсатында әзірленген.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа да ақпаратты жинау, жүйелендіру, талдау және жалпылау мониторингілеу болып табылады.
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтардың даму бағдарламаларын мониторингілеу мыналарды қамтамасыз етеді:
тиісті құжатты іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты алудың тұрақтылығын;
тиісті құжатты іске асыруда мемлекеттік органдардың іс-қимылдарының келісімділігі;
өзгеріп отыратын сыртқы және ішкі факторларды ескере отырып, тиісті құжатты уақтылы өзектендіру.
5. Мониторингілеу ресурстардың пайдаланылуын;
жоспарланған қызметтің орындалуын;
жоспарланған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілуін зерделеу және талдау үшін тұрақты ақпарат жинау арқылы жүзеге асырылады.
6. Белгілі бір қызметті, іс-шараларды, тікелей және түпкі нәтижелерді жүзеге асыруға арналған шығындар мен ресурстар, сондай-ақ осы қызметтің сапалы нәтижелері мониторингілеудің мәні болып табылады.

1) в первой графе указывается порядковый номер;
2) во второй графе указывается наименование администратора бюджетных программ;
3) в третьей - шестой графах указываются предполагаемые суммы в разрезе каждого года реализации государственной программы/программы развития территории в миллионах тенге;
4) в седьмой графе указывается общая сумма предполагаемых средств в миллионах тенге.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 октября 2014 года № 50
Методика
по проведению мониторинга Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны,
государственных программ, стратегических планов государственных
органов и программ развития территорий
1. Общие положения
1. Основные положения проведения мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны, государственных программ (далее - стратегические и программные документы), стратегических планов государственных органов и программ развития территорий утверждены Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан».
2. Настоящая Методика разработана в целях методологического сопровождения проведения мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
3. Мониторингом является сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий.
4. Мониторинг стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий обеспечивает:
регулярность получения информации о текущем состоянии реализации соответствующего документа;
согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
своевременную актуализацию соответствующего документа с учетом меняющихся внешних и внутренних факторов.
5. Мониторинг осуществляется посредством регулярного сбора информации для изучения и анализа:
использования ресурсов;
выполнения запланированной деятельности;
достижения запланированных целевых индикаторов и показателей результатов.
6. Предметом мониторинга являются затраты и ресурсы на осуществление той или иной деятельности, мероприятий, прямых и конечных результатов, а также качественные результаты этой деятельности.

7. Стратегиялық және бағдарламалардық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және аумақтардың даму бағдарламалары мониторингілеудің негізгі нәтижесі - мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
8. Стратегиялық және бағдарламалардық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын және аумақтардың даму бағдарламаларын мониторингілеуді жүргізу үшін мыналар ақпарат көзі болып табылады:
ұлттық және ведомстволық статистика;
төменгі деңгейдегі стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеудің, сондай-ақ сол арқылы іске асырылатын басқа да құжаттардың қорытындылары;
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру туралы есептер;
бюджеттердің атқарылуы туралы есептер;
сарапшылардың есептері мен қорытындылары, басқа да көздер.
9. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлар мен аумақтық даму бағдарламаларын мониторингілеудің нәтижелері бойынша оларды түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
10. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтық даму бағдарламаларына жүргізілген мониторингілеудің толықтығы мен дұрыстылығы әзірлеуші мемлекеттік органдарға және бірлесіп орындаушыларға және тиісінше Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
11. Әдістемеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) нысаналы индикатор - оған қол жеткізу деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін мақсаттың сандық мәні;
2) нәтиже көрсеткіші - міндеттердің шешілу деңгейін өлшеуге мүмкіндік беретін, сандық тұрғыдан өлшенетін көрсеткіш;
3) көрсеткіштер - нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштері;
4) көрсеткішке қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган - нысаналы индикаторға және (немесе) нәтижелер көрсеткішіне қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік орган, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
5) бірлесіп орындаушы орган - оның қызметінен нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге байланысты және өзінің құзыреті мен функционалдық міндеттері шегінде аталған мақсаттарға қол жеткізу үшін жауапты стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, ведомстволық бағынысты және басқа ұйымдар.

7. Основным результатом мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий является обеспечение полного и своевременного достижения целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
8. Источниками информации для проведения мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий являются:
национальная и ведомственная статистика;
итоги мониторинга стратегических и программных документов нижестоящего уровня, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также иных документов, посредством которых они реализуются;
отчеты об исполнении бюджетов;
расчеты и заключения экспертов, другие источники.
9. По результатам мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий может осуществляться их корректировка.
10. Достоверность и полнота результатов проведенного мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий возлагается на государственных органов-разработчиков и органов-соисполнителей документов и соответствующих уполномоченных государственных органов, определенных Системой государственного планирования Республики Казахстан.
11. В Методике используются следующие понятия:
1) целевой индикатор - количественное значение цели, позволяющее измерять уровень ее достижения;
2) показатель результата - количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задач;
3) показатели - целевые индикаторы и показатели результатов;
4) государственный орган, ответственный за достижение показателя - центральный государственный орган, исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, ответственный за достижение целевого индикатора и (или) показателя результата;
5) орган-соисполнитель - центральные государственные органы, исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета, субъекты квазигосударственного сектора, подведомственные и другие организации, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие по реализации стратегического и программного документа, стратегического плана государственного органа и программ развития территорий, от деятельности которого зависит достижение целевых индикаторов и показателей результатов, и который ответственен за их достижение в пределах своих полномочий и функциональных обязанностей.

2. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақты дамыту
бағдарламаларының іске асырылуы туралы есеп
12. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақты дамыту бағдарламаларының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелері әзірлеуші мемлекеттік органдар жасайтын құжаттардың іске асырылуы туралы есеп түрінде рәсімделеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Кезеңділік жөніндегі іске асыру туралы есептер жыл қорытындылары бойынша жасалады.
14. Көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, аумақтарды даму бағдарламаларын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы орган Елдің Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамдық схемасын, мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын мониторингілеу бойынша іске асыру туралы есепті тиісті мемлекеттік органға осы Әдістемеге 1-қосымшада берілген нысанға сәйкес ұсынады.
15. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын мониторингілеу бойынша іске асыру туралы есеп осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
16. Іске асыру туралы есеп Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының түріне байланысты қағаз жеткізгіште және электронды түрде ұсынылады және (немесе) бірінші басшысының қолы қойылған іске асыру туралы есепті жүзеге асыратын мемлекеттік органның веб-порталында (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырылады.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту
бағдарламаларын іске асыру туралы есептерді ұсыну
§1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын
іске асыру туралы есепті ұсыну
17. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингілеу (бұдан әрі - Стратегиялық даму жоспары) жылына бір рет жүргізіледі.
18. Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (бұдан әрі – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) түйінді жалпыұлттық көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар ұсынған ақпарат негізінде жүргізеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Отчет о реализации стратегических и программных документов,
стратегических планов государственных органов и программ
развития территорий
12. Результаты мониторинга реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий оформляются в виде отчета о реализации, составляемого государственными органами-разработчиками документов.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Отчеты о реализации по периодичности составляются по итогам года.
14. Государственный орган, ответственный за достижение показателя, орган-соисполнитель, участвующий в реализации стратегических и программных документов, программ развития территорий, предоставляют отчеты о реализации по мониторингу Стратегического плана развития страны, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ и программ развития территорий, соответствующему государственному органу согласно форме, представленной в приложении 1 к настоящей Методике.
15. Отчет о реализации по мониторингу стратегического плана государственного органа заполняется по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
16. Отчет о реализации в зависимости от вида документа Системы государственного планирования представляется на бумажном носителе и в электронном виде и (или) размещается за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) на веб-портале государственного органа, осуществляющего формирование отчета о реализации.
3. Представление отчетов о реализации стратегических и
программных документов, стратегических планов государственных
органов и программ развития территорий
§1. Представление отчета о реализации Стратегического плана
развития Республики Казахстан
17. Мониторинг Стратегического плана развития Республики Казахстан (далее - Стратегический план развития) проводится один раз в год.
18. Мониторинг Стратегического плана развития проводится центральным уполномоченным органом по государственному планированию (далее – уполномоченный орган по государственному планированию) на основании информации, представленной государственными органами, ответственными за достижение ключевых общенациональных показателей.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Егер негізгі жалпы ұлттық көрсеткішке қол жеткізуде бірлесіп орындаушы орган қатысқан жағдайда, онда ол негізгі жалпы ұлттық көрсеткішке қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырына дейінгі мерзімде:
бірлесіп орындаушы органға бекітілген көрсеткіштерге нақты қол жеткізуге шолуды;
оларға байланысты көрсеткіштерге қол жеткізілмеу себептерін;
көрсеткіштерге қол жеткізудегі проблемаларды сипаттау және оларды шешу;
бірлесіп орындаушы орган жауапты іс-шаралардың орындалуы және іс-шаралар орындалмаған жағдайда олар қабылдайтын шараларды қамтитын ақпаратты ұсынады.
20. Көрсеткішке қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы осы мемлекеттік органның бірінші басшысының қолы қойылған ақпаратты ұсынады.
21. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардан алынған ақпараттың негізінде Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп пен қорытындының жобасын қалыптастырады.
22. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган түйінде жалпы ұлттық көрсеткіштерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдардан алынған ақпарат негізінде Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеу бойынша іске асыру туралы есепті және қорытынды жобасын қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшысының қолы қойылған Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы есеп (құпия мәліметтерді қамтитын және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) мемлекеттік органның веб-порталына орналастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған Стратегиялық даму жоспарын мониторингілеу бойынша іске асыру туралы есепті және қорытынды жобасын қарағаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі кажет болған жағдайда қорытындының жобасын пысықтайды және оны іске асыру туралы есеппен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 20 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне ұсынады.

19. В случае, если в достижении ключевого общенационального показателя участвует орган-соисполнитель, то он в срок до 15 мая года следующего за отчетным годом представляет в государственный орган, ответственный за достижение ключевого общенационального показателя, информацию, содержащую:
обзор фактического достижения показателей, закрепленных за органом-соисполнителем;
причины, в связи с которыми показатели не были достигнуты;
описание проблем в достижении показателей и их решение;
выполнение мероприятий, за которые ответственен орган-соисполнитель, и принимаемые им меры, в случае не выполнения мероприятий.
20. Государственный орган, ответственный за достижение показателя, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию до 1 июня года, следующего за отчетным годом, информацию о реализации Стратегического плана развития за подписью первого руководителя данного государственного органа.
21. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе информации, полученной от государственных органов, формирует отчет о реализации Стратегического плана развития и проект заключения.
22. Уполномоченный орган по государственному планировании на основании информации о реализации Стратегического плана развития, полученной от государственных органов, ответственных за достижение ключевых общенациональных показателей, формирует отчет о реализации и проект заключения по мониторингу Стратегического плана развития и представляет в Правительство Республики Казахстан в срок до 10 июля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Отчет о реализации Стратегического плана развития за подписью первого руководителя уполномоченного органа по государственному планированию размещается на веб-портале государственного органа (за исключением информации, содержащий секретные сведения, и предназначенной для служебного пользования).
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Стратегического плана развития, представленного уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет его вместе с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 20 июля года, следующего за отчетным годом.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
§2. Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын
іске асыру туралы есепті ұсыну
25. Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын мониторингілеу (бұдан әрі - Болжамдық схема) жылына бір рет жүргізіледі.
26. Болжамды схеманы мониторингілеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
27. Мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган Болжамды схеманы іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы органдар құзыреті шегінде олар ұсынатын ақпараттың негізінде ұсынылған ақпаратқа мониторинг жүргізеді. Бірлесіп орындаушы органның бірінші басшысының қолы қойылған Болжамды схеманың іске асырылу барысы туралы ақпаратты бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 мамырына дейінгі мерзімде ұсынады.
28. Мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейінгі мерзімде осы мемлекеттік органның бірінші басшысының қолы қойылған Болжамды схеманың іске асырылуы туралы ақпаратты ұсынады.
29. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардан алған ақпарат негізінде Болжамды схеманы туралы іске асыру туралы есеп пен қорытынды жобаны қалыптастырады.
30. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Болжамдық схемасын мониторингі бойынша іске асыру туралы есепті және қорытындының жобасын ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
31. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган ұсынған Болжамдық схеманың мониторингі бойынша іске асыру туралы есеп пен қорытындының жобасы қаралғаннан кейін, қажет болған жағдайда қорытындының жобасын пысықтайды және қорытындыны іске асыру туралы есеппен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
§3. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті ұсыну

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§2. Представление отчета о реализации Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
25. Мониторинг Прогнозной схемы территориально - пространственного развития страны (далее - Прогнозная схема) проводится один раз в год.
26. Мониторинг Прогнозной схемы проводится уполномоченным органом по государственному планированию на основе информации о ходе реализации Прогнозной схемы, представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами, ответственными за достижение целей и задач Прогнозной схемы.
27. Государственный орган, ответственный за достижение целей и задач, проводит мониторинг представленной информации на основе информации, представляемой органами-соисполнителями, участвующими в реализации Прогнозной схемы в пределах их компетенции. Информация о ходе реализации Прогнозной схемы представляется органами-соисполнителями в срок до 15 мая года следующего за отчетным годом за подписью первого руководителя данного органа-соисполнителя.
28. Государственный орган, ответственный за достижение целей и задач, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию до 1 июня года, следующего за отчетным годом, информацию о реализации Прогнозной схемы за подписью первого руководителя данного государственного органа.
29. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе информации, полученной от государственных органов, формирует отчет о реализации Прогнозной схемы и проект заключения.
30. В срок до 1 июля года, следующего за отчетным годом, уполномоченный орган по государственному планированию представляет отчет о реализации и проект заключения по мониторингу Прогнозной схемы в Правительство Республики Казахстан, а также размещает отчет о реализации за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
31. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Прогнозной схемы, представленной уполномоченным органом по государственному планированию, Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет его вместе с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан в срок до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
§3. Представление отчета о реализации государственной программы

32. Мемлекеттік бағдарламаны мониторингілеу жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
33. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы органдар ұсынған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы ақпарат негізінде әзірлеуші мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасы Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы уәкілеттік берген өзге де мемлекеттік орган мемлекеттік бағдарламаға мониторинг жүргізеді.
34. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы ақпаратты бірлесіп орындаушы орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін бірлесіп орындаушы орган басшысының қолы қойылған ақпаратты әзірлеуші мемлекеттік органға не мониторинг жүргізуге Қазақстан Республикасы Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысы уәкілеттік берген өзге де мемлекеттік органға ұсынады.
35. Әзірлеуші мемлекеттік орган не мониторинг жүргізуге Қазақстан Республикасы Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысы уәкілеттік берген басқа мемлекеттік орган есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейінгі мерзімде бірлесіп орындаушы органдардың алған ақпарат негізінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
36. Іске асыру туралы есеп әзірлеуші мемлекеттік органның не мониторинг жүргізуге Қазақстан Республикасы Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысы уәкілеттік берген басқа мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
37. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде олардың әрқайсысы бойынша қорытынды жобаларын қалыптастырады және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыру туралы есеп пен бағалау жөніндегі қорытындылардың жобалары қаралғаннан кейін мемлекеттік бағдарламаларды бағалау жөніндегі қорытындыларды қажет болған жағдайда пысықтайды және оларды барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
§4. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын
іске асыру туралы есепті ұсыну

32. Мониторинг государственной программы проводится один раз в год по итогам года.
33. Мониторинг государственной программы проводится государственным органом-разработчиком, либо иным государственным органом, уполномоченным на это Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, на основании информацию о реализации государственной программы, представленной органами-соисполнителями, участвующими в реализации государственной программы.
34. Информацию о реализации государственной программы орган-соисполнитель представляет в государственный орган-разработчик, либо иной государственный орган, уполномоченный Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан на проведение мониторинга, в пределах своей компетенции за подписью руководителя органа-соисполнителя до 15 февраля года, следующего за отчетным годом.
35. В срок до 10 марта года, следующего за отчетным годом, государственный орган-разработчик, либо иной государственный орган, уполномоченный Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан на проведение мониторинга, на основе информации, полученной от органов-соисполнителей, формирует отчет о реализации государственной программы и представляет в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает отчет о реализации за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
36. Отчет о реализации подписывается руководителем государственного органа-разработчика, либо иного государственного органа, уполномоченного Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан на проведение мониторинга.
37. Уполномоченный орган по государственному планированию на основе отчетов о реализации государственных программ, формирует по каждой из них проекты заключений и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан до 25 марта года, следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. После рассмотрения отчетов о реализации и проектов заключений по мониторингу государственных программ Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 10 апреля года, следующего за отчетным годом.
§4. Представление отчета о реализации стратегического плана
государственного органа

39. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын мониторингілеуді есепті жылдың қорытындылары бойынша әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
40. Мемлекеттік органдар операциялық жоспардың іске асырылу барысын талдау негізінде есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанға дейін стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастырады және бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті (құпия мәліметтерді қамтитын және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) мемлекеттік органның веб-порталына орналастырады.
41. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін, оларға қатысты қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілмейтін мемлекеттік органдар мониторинг қорырытындылары бойынша жасалған іске асыру туралы есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
42. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу жөніндегі ереженің 156-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына мониторинг жүргізу бойынша қорытындылардың жобаларын қалыптастырады.
43. Қалыптастырылған қорытындылардың жобаларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметіне есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
44. Мониторинг бойынша қорытындылар жобалары қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі, қажеттігіне қарай қорытындылар жобаларын пысықтайды және оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызынан кешіктірмей іске асыру туралы есептермен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
§5. Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру туралы
есепті ұсыну
45. Мемлекеттік органдар жыл қорытындысы бойынша жылына бір рет ұсынатын ақпараттың негізінде Аумақтарды дамыту бағдарламасының мониторингін жүргізеді.
46. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму бағдарламасын мониторингілеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүргізеді.

39. Мониторинг стратегического плана государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком по итогам отчетного года.
40. Государственные органы на основе анализа хода реализации операционного плана в срок до 20 февраля, следующего за отчетным годом, формируют отчет о реализации стратегического плана и размещают на веб-портале государственного органа (за исключением информации, содержащей секретные сведения, и предназначенной для служебного пользования) за подписью первого руководителя.
41. Государственные органы, входящие в структуру Правительства Республики Казахстан, в отношении которых не проводится оценка эффективности их деятельности в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, составленный по итогам мониторинга отчет о реализации представляют в уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным годом.
42. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует проекты заключений по проведению мониторинга стратегических планов государственных органов, указанных в пункте 156 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан».
43. Сформированные проекты заключений уполномоченный орган по государственному планированию направляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 марта, следующего за отчетным годом.
44. После рассмотрения проектов заключений по мониторингу Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 марта года, следующего за отчетным периодом.
§5. Представление отчета о реализации программы
развития территории
45. Мониторинг программы развития территории проводится на основе информации, представляемой государственными органами один раз в год по итогам года.
46. Мониторинг программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.

47. Ауданның (облыстық маңызы қаланың) даму бағдарламасын мониторингілеуді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
48. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын мониторингілеу жылдың қорытындылары бойынша жүргізу үшін:
Құжатты іске асыру қатысатын бірлесіп орындаушы орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардан алған ақпарат негізінде облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны бірінші басшының қолы веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
49. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында веб-портал болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің веб-порталында орналастырылады.
50. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламаларын мониторингілеуді жылдың қорытындысы бойынша жүргізу үшін:
құжатты іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейінгі мерзімде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде бірлесіп орындаушы органдардан алған ақпарат негізінде ауданды (облыстық маңызы бар қаланың) дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны бірінші басшының қолымен веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
51. Аудандың (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында веб-портал болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің веб-порталында орналастырылады.
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту
бағдарламаларын мониторингілеу жөніндегі қорытынды

47. Мониторинг программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения).
48. Для проведения мониторинга программы развития области, города республиканского значения, столицы:
в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным годом, орган-соисполнитель, участвующий в реализации документа, в пределах своей компетенции представляет в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы информацию о реализации за подписью первого руководителя;
в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным годом, уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основе информации, полученной от органов-соисполнителей, формирует отчет о реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы и размещает его за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
49. В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы веб-портала отчет о реализации размещается на веб-портале акимата области, города республиканского значения, столицы.
50. Для проведения мониторинга программы развития района (города областного значения):
в срок до 20 января года, следующего за отчетным годом, государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации документа, в пределах своей компетенции представляет в уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) информацию о реализации за подписью первого руководителя;
в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным годом, уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основе информации, полученной от
органов-соисполнителей, формирует отчет о реализации программы развития района (города областного значения) и размещает его за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
51. В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию района (города областного значения) веб-портала отчет о реализации размещается на веб-портале акимата района (города областного значения).
4. Заключение по мониторингу стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов и
программ развития территорий

52. Іске асыру туралы есептер негізінде қорытынды дайындалады.
53. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға бағалау жүргізілетін жылы мониторингілеу қорытындысы қалыптастырылмайды.
54. Мониторингілеу бойынша қорытынды:
1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауын, нөмірін, күнін, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын және аумақты дамыту бағдарламасын, әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды, іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәнімен қоса нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәнге қол жеткізілмеген жағдайда қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, оның ішінде орындалмаған іс-шаралардың себептерін көрсете отырып орындалған және орындалмаған іс-шаралар санын;
4) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген, қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға арналған бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) әзірлеуші мемлекеттік органның стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына енгізген өзгерістері мен толықтырулары туралы ақпаратты;
8) қорытындылар мен ұсыныстарды қамтиды.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарына,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасына,
мемлекеттік бағдарламаларға,
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларына және
аумақтарды дамыту бағдарламаларына
мониторинг жүргізу жөніндегі
әдістемеге 1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(_______ жылға дейінгі Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, _______ жылға дейінгі Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын) іске асыру туралы есеп
Есепті жыл___________________________________________________________
Іске асырудың кезеңі (мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту
бағдарламалар үшін) _________________________________________________
Мемлекеттік орган ___________________________________________________
(мониторингті жүргізуге және есептілікті құрастыруға жауапты
мемлекеттік органның атауы)
20_______ жылға дейінгі Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму
жоспарының стратегиялық бағыты (мемлекеттік бағдарламалар үшін)
1. Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер
көрсеткіштеріне қол жеткізу және іс-шараларды орындау
Атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
Жауапты орындаушылар
20__ жылдың жоспары
20_ жылдың фактісі
Қаржыландыру млн.теңге
Орындалуы туралы ақпарат
бекітілген жоспар
нақтыланған жоспар
факт
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік бағдарламаның коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1. Стратегиялық бағыт
1.1. Мақсат
1-нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
n -нысаналы индикатор
*
*
*
*
*
1.1.1. Міндет
1-нәтижелер көрсеткіші
*
*
*
*
*
n -нәтижелер көрсеткіші
*
*
*
*
*
1-іс-шара
*
n -іс-шара
*

52. На основе отчетов о реализации подготавливается заключение.
53. В год проведения оценки стратегических и программных документов, программ развития территорий заключение по мониторингу не формируется.
54. Заключение по мониторингу содержит:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался (утверждалась) стратегический и программный документ, стратегический план государственного органа и программа развития территории, государственный орган, ответственный за разработку, органы-соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указываются причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, в том числе выполненных и не выполненных, с указанием причин невыполненных мероприятий;
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных государственным органом-разработчиком изменениях и дополнениях в стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов, программы развития территорий;
8) выводы и предложения.
Сноска. Пункт 54 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Методике по проведению мониторинга
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной
схемы территориально-пространственного
развития страны, государственных
программ, стратегических планов
государственных органов и программ
развития территорий
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о реализации
(Стратегического плана развития Республики Казахстан
до ___ года, Прогнозной схемы
территориально-пространственного
развития страны до ____ года, государственной программы,
программы развития территории)
Отчетный год ____________________
Этап реализации (для государственных программ, программ
развития территорий) __________________________
Государственный орган _________________________________________
(наименование государственного органа,
ответственного за проведение мониторинга и
составление отчета)
Стратегическое направление Стратегического плана развития
Республики Казахстан до 20___ года (для государственных программ)
1. Достижение целей, целевых индикаторов, задач,
показателей результатов и выполнение мероприятий
Наименование
Ед. изм.
Источник информации
Ответственные исполнители
План 20__ года
Факт 20__ года
Финансирование, млн.тенге
Информация об исполнении
утвержденный план
уточненный план
факт
Источник финансирования
Код бюджетной программы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стратегическое направление 1
Цель 1.1
Целевой индикатор 1
*
*
*
*
*
Целевой индикатор n
*
*
*
*
*
Задача 1.1.1
Показатель результата 1
*
*
*
*
*
Показатель результата n
*
*
*
*
*
Мероприятие 1
*
Мероприятие n
*

5. Талдамалық жазба
Бірінші басшы         ___________________________________
(қол, қолдың толық жазылуы)
Облыстың, республикалық
маңызы қаланың, астананың,
ауданның (облыс маңызы
қаланың) әкімі        ______________________________________
(қол, қолдың толық жазылуы)
Ескертпе: (_______ жылға дейінгі Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, _______ жылға дейінгі Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын) іске асыру туралы есеп осы форматқа қосымшаға сәйкес толтырылады.
(_______ жылға дейінгі
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарын,
_______ жылға дейінгі Елді
аумақтық-кеңістікте дамытудың
болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, аумақтарды
дамыту бағдарламаларын) іске
асыру туралы есептің нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептерді толтыру бойынша түсіндірулер
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептер мынадай тәртіппен толтырылады
1. «Есепті кезең» деген жол бойынша оның қорытындысы бойынша есеп ұсынылатын жыл көрсетіледі.
2. «Мемлекеттік орган» деген жол бойынша мониторингілеуді жүргізуге, есепті құрастыратын және беретін жауапты мемлекеттік органның немесе бірлесіп орындаушы органның атауы көрсетіледі.
3. Мемлекеттік бағдарлама, аумақтарды дамыту бағдарламасы үшін «Іске асыру кезеңі» деген жол бойынша іске асыру кезеңі көрсетіледі;
«Мемлекеттік орган» деген жол бойынша мониторингілеуді жүргізуге, есепті құрастыратын және беретін жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
4. «20__ жылға дейін Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық бағыттары» деген жол мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастыру кезінде толтырылады. Мұнда, шеңберінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жүзеге асырылатын тиісті онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық бағытының атауы көрсетіледі.
5. 1-бөлім. «Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және іс-шаралардың орындалуына қол жеткізу»:
1) бірінші бағанда:
«Стратегиялық бағыттар» және «Мақсат» деген жолдар бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізу, оларға қол жеткізуді қамтитын стратегиялық мақсат, құжатты іске асыру, оларды дамытуға бағытталған елді/өңірді дамытудың басымды (шешуші ) бағыты, негізгі бағыттары немесе қызметі саласының атауы көрсетіледі. Елді аумақтық-кеңістіктік дамытудың болжамдық схемасын іске асыру туралы есепті толтыру кезінде бұл жолдар толтырылмайды;
«Нысаналы индикатор» деген жол бойынша (тиісті мақсатқа) қол жеткізуге мемлекеттік орган жауап беретін нысаналы индикаторлардың атауы көрсетіледі.
Кейінгі жолдар мемлекеттік бағдарламалар мен аумақты дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі есеп қалыптастырылған кезде толтырылады:
«Міндет» деген жол бойынша орындалуына мемлекеттік орган жауапты болатын міндеттер көрсетіледі;
«Нәтижелер көрсеткіші» деген жол бойынша мемлекеттік орган қол жеткізілуіне жауапты болатын тиісті міндеттің шешілу дәрежесін сипаттайтын нәтижелер көрсеткіштері көрсетіледі;
«Іс-шара» деген жол бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімі бекіткен мемлекеттік бағдарламаларды немесе аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарына сәйкес келуге тиіс іс-шаралар көрсетіледі;

5. Аналитическая записка
Первый руководитель
____________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Аким области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
_________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Примечание: отчет о реализации (Стратегического плана развития Республики Казахстан до ___ года, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны до ___ года, государственной программы, программы развития территорий) заполняется в соответствии с приложением к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о реализации
(Стратегического плана развития
Республики Казахстан до ___ года, Прогнозной
схемы территориально-пространственного
развития страны до ___ года, государственной
программы, программы развития территорий)
Пояснения по заполнению отчетов о реализации
Стратегического плана развития Республики Казахстан,
Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны, государственной программы,
программы развития территории
Отчеты о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территорально-пространственного развития страны, государственной программы, программы развития территории заполняются в следующем порядке:
1. По строке «Отчетный год» указывается год, по итогам которого представляется отчет;
2. По строке «Этап реализации» для государственной программы, программы развития территории указывается период реализации;
3. По строке «Государственный орган» указывается наименование государственного органа, ответственного за проведение мониторинга, составляющего и предоставляющего отчет.
4. Строка «Стратегическое направление Стратегического плана развития Республики Казахстан до 20__ года» заполняется при формировании отчета о реализации государственной программы. Здесь указывается наименование стратегического направления Стратегического плана развития Республики Казахстан на соответствующий десятилетний период, в рамках которого осуществляется реализация государственной программы.
5. Раздел 1 «Достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и выполнение мероприятий»:
1) в первой графе:
по строкам «Стратегическое направление» и «Цель» указываются наименования приоритетного (ключевого) направления развития страны/региона, основных направлений или сфер деятельности, на развитие которых направлена реализация документа, цели, достижение которых будет обеспечено достижением целевого индикатора. При заполнении отчета о реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны данные строки не заполняются;
по строке «Целевой индикатор» указывается наименование целевых индикаторов (соответствующих цели), за достижение которых отвечает государственный орган.
Последующие строки заполняются при формировании отчета о реализации государственной программы и программы развития территории:
по строке «Задача» указываются задачи, за выполнение которых отвечает государственный орган;
по строке «Показатель результата» указываются показатели результата, характеризующие степень решения соответствующей задачи, за достижение которых отвечает государственный орган;
по строке «Мероприятие» указываются мероприятия, которые соответствует Плану мероприятий по реализации государственных программ или программ развития территорий, утвержденных Правительством Республики Казахстан или акимом соответствующей административно-территориальной единицы;

2) екінші бағанда нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің өлшем бірлігі және іс-шаралар көрсетіледі;
3) үшінші бағанда нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштеріне нақты қол жеткізуді растайтын ақпарат көздері көрсетіледі;
4) төртінші бағанда нысаналы индикаторларға қол жеткізуге нысаналы индикаторларға, нәтижелер көрсеткіштерін және іс-шаралардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдар, бірлесіп орындаушылар көрсетіледі;
5) бесінші бағанда есепті кезеңге бекітілген стратегиялық немесе бағдарламалық құжаттың, аумақтардаы дамыту бағдарламаларының нақты мәнде өлшенетін тиісті нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің және жоспарлы іс-шаралардың мәні көрсетіледі;
6) алтыншы бағанда есепті жылда нақты мәнде өлшенетін нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің және іс-шаралардың нақты мәні көрсетіледі;
7) жетінші бағанда Мемлекеттік бағдарламаны немесе Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында бекітілген аталған іс-шараны іске асыруға есепті кезеңге жоспарланған қаржы қаражатын миллион теңгедегі сомасы көрсетіледі;
8) сегізінше бағанда республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты бойынша бюджеттің түзетілуі және нақтылануы ескерілген сома көрсетіледі;
9) тоғызыншы бағанда тиісті іс-шараны іске асыруға арналған есепті кезеңде пайдаланылған қаржы қаражатының миллион теңгедегі сомасы көрсетіледі;
10) оныншы бағанда осы іс-шараның қаржыландыру көзі көрсетіледі;
11) он бірінші бағанда іс-шара есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі;
12) он екінші бағанда нысаналы индикаторлардың, нәтижелер көрсеткіштерінің нақты және жоспарлы мәндері сәйкессіздігінің себептері туралы ақпарат және іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.
6. 2-бөлім «Ведомствоаралық өзара іс-қимылды талдау».
Осы бөлімде бірлесіп орындаушы органның іс-қимылы (әрекетсіздігі) нәтижесінде қол жеткізілмеген көрсеткіштер бөлінісінде келтіріледі:
1) «Нысаналы индикатор/нәтиже көрсеткіші» деген бірінші бағанда бірлесіп орындаушы органның іс-қимылы (әрекетсіздігі) нәтижесінде есепті жылдың қорытындысы бойынша қол жеткізілмеген (орындалмаған) көрсеткіштердің атауы көрсетіледі;
2) «Бірлесіп орындаушы орган» деген екінші бағанда ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын және көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған іс-қимылдарына байланысты органның атауы көрсетіледі;
3) «Өзара іс-қимылды талдау» деген үшінші бағанда көрсеткіштерге қол жеткізілуді қамтамасыз ету бойынша оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушы орган қабылдаған шаралар, сондай-ақ көрсеткіштерге қол жеткізілмеу себептері туралы ақпарат көрсетіледі.

2) во второй графе указываются единица измерения целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий;
3) в третьей графе указывается источник информации, подтверждающий фактическое достижение целевых индикаторов и показателей результатов;
4) в четвертой графе указываются государственные органы, ответственные за достижение целевых индикаторов, показателей результатов и выполнение мероприятий, органы-соисполнители;
5) в пятой графе указывается плановое значение соответствующих целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, утвержденного стратегического или программного документа, программы развития территории на отчетный год;
6) в шестой графе указывается фактическое значение целевых индикаторов, показателей результатов и мероприятий, измеряемых в натуральном выражении, за отчетный год;
7) в седьмой графе указывается сумма финансовых средств, запланированная на отчетный период на реализацию финансируемого мероприятия, утвержденная в Плане мероприятий по реализации государственной программы или программы развития территорий, в миллионах тенге.
8) в восьмой графе по средствам республиканского или местного бюджета указывается сумма с учетом уточнения и корректировки бюджета;
9) в девятой графе приводится сумма использованных финансовых средств за отчетный период на реализацию соответствующего мероприятия в миллионах тенге;
10) в десятой графе указывается источник финансирования данного мероприятия;
11) в одиннадцатой графе указывает код бюджетной программы, за счет которой осуществляется реализация мероприятия;
12) в двенадцатой графе приводится информация о причинах несоответствия фактического и планового значений целевых индикаторов, показателей результатов и информация о выполнении мероприятий.
6. Раздел 2 «Анализ межведомственного взаимодействия»:
информация в данном разделе приводится в разрезе показателей, которые не были достигнуты в результате действия (бездействия) органа-соисполнителя:
1) в первой графе «Целевой индикатор/показатель результата» указывается наименование показателей, которые по итогам отчетного года не были достигнуты (исполнены) в результате действия (бездействия) органа-соисполнителя;
2) во второй графе «Орган-соисполнитель» указывается наименование органа, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие и от действий которого зависело достижение показателей;
3) в третьей графе «Анализ взаимодействия» приводится информация о принятых мерах по обеспечению достижения показателей государственным органом, ответственным за их достижение и органами-соисполнителями, а также причина недостижения показателя.

7. 3-бөлім. «Сыртқы әсерді талдау»
1) Бірінші бағанда сыртқы факторлар және олардың көрсеткішке қол жеткізу үшін оң және теріс әсерлер көрсетіледі;
2) Екінші бағанда көрсеткішке қол жеткізу үшін теріс салдарды еңсеру бойынша қабылданған нақты шаралар және (немесе) оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органның сыртқы факторлардың оң әсерін пайдалану туралы ақпараты көрсетіледі.
8. 4-бөлім. «Қаржылық қаражаттарды игеру» мемлекеттік бағдарламаны және аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есепті қалыптастыруға арналған:
1) бірінші бағанда құжатты қаржыландыру көзі көрсетіледі;
2) екінші бағанда есепті кезеңге жоспарланған қаржылық қаражат сомасы көрсетіледі.
Егер бағдарламаны қаржыландыру көздері республикалық және жергілікті бюджет қаражаты болса, онда осы бағанда түзетілген бюджет сомасы көрсетіледі;
3) үшінші бағанда есепті кезеңде қаржы қаражатының нақты игерілген сомасы келтіріледі;
4) төртінші бағанда қаржы қаражатының игерілмеу себептері көрсетіледі;
5) Осы бөлімнің соңында «Жиынтығы» деген жолда есепті кезеңнің соңына бағдарламалық құжатты іске асыруға жоспарланған және игерілген қаржы қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
Қаржы қаражатының сомасы екінші және үшінші бағандарда миллион теңгеде көрсетіледі.
9. Есептер талдамалық жазбахатты қамтиды.
10. Іске асырылу туралы есептің талдамалық жазба хатында:
шешілуіне құжат жіберілген проблемалар мен міндеттердің шешілу деңгейі туралы ақпарат, бұл құжатты іске асырудың елдің
әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылы есепке енгізіледі);
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттанушылығы деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің көлемінің нақты деңгейі туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтер;
қорытындылар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсыныстар қамтылған.
11. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамдық схемасын іске асыру туралы есепті толтыру кезінде талдамалық жазбаны сандық өлшенбейтін көрсеткіштерге қол жеткізу/қол жеткізбеу туралы ақпаратты көрсете отырып аумақтық кеңістіктік дамытудың барлық жоспарланған бағыттары бойынша ілгерілетуді ашып көрсете отырып, әрбір схема бойынша құрылымдық баяндалу қажет.

7. Раздел 3 «Анализ внешнего воздействия»:
1) в первой графе указываются внешние факторы и оказанное ими положительное или отрицательное влияние на достижение показателей;
2) во второй графе приводится информация о принятых конкретных мерах по преодолению негативных последствий и (или) использования позитивного влияния внешних факторов на достижение показателей, государственным органом, ответственным за их достижение.
8. Раздел 4 «Освоение финансовых средств» предназначен для формирования отчета о реализации государственной программы и программы развития территории:
1) в первой графе указывается источник финансирования документа;
2) во второй графе указываются суммы финансовых средств, запланированные на отчетный год;
Если источником финансирования программы являются средства республиканского или местного бюджета, в данной графе указывается сумма скорректированного бюджета;
3) в третьей графе приводятся суммы фактического освоения финансовых средств за отчетный год;
4) в четвертой графе указываются причины неосвоения финансовых средств;
5) в конце данного раздела в строке «Итого» указывается общая сумма финансовых средств, запланированных и освоенных на конец отчетного года на реализацию программного документа.
Суммы финансовых средств во второй и третьей графах указываются в миллионах тенге.
9. Отчеты включают в себя аналитическую записку.
10. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о результатах выездных мероприятий по определению степени выполнения мероприятий по реализации документа, связанных с реализацией бюджетных инвестиций;
информацию о влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.
11. При заполнении отчета о реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны аналитическую записку необходимо излагать структурировано по каждой схеме, при этом раскрывая продвижение по всем запланированным направлениямтерриториально-пространственного развития с отражением информации о достижении/недостижении количественно неизмеримых показателей.

12. «*» белгілері бар ұяшықтар толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық даму жоспарына,
Елді аумақтық-кеңістікте
дамытудың болжамды схемасына,
мемлекеттік бағдарламаларға,
мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарларына және
аумақтарды дамыту бағдарламаларына
мониторинг жүргізу жөніндегі
әдістемеге 2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2015 № 324 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есеп ___________________________________________________________________
(Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)
______________________ жылдарға арналған,
(жоспарлы кезең)
___________________________________________________________________
(мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген бұйрықтың атауы)
бекітілген
20____жылғы «___»_____________№ ______
Есеп беру кезеңі:______________________ 1. Тәуекелдерді басқаруды талдау
Ықтимал тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша жоспарланған іс-шаралар
Тәуекелдерді басқару бойынша іс-шараларды нақты орындауы
Орындалмау себебі
1
2
3
4
1-стратегиялық бағыт
Сыртқы тәуекелдер
Ішкі тәуекелдер
2. Мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізу
Нысаналы индикатордың атауы
Ақпарат көздері
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Қол жеткізілмеу себептері
Жоспар
Факт
1
2
3
4
5
6
1. Стратегиялық бағыт
1.1. Стратегиялық мақсат
Нысаналы индикатор 1
Нысаналы индикатор n
3. Бюджет қаражатын игеру туралы ақпарат
№ п/п
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Жоспар
Нақты
Игеруі/игермеудің мақсатқа қол жеткізуге әсері туралы ақпарат
1
2
3
4
5
Стратегиялық бағыт
Стратегиялық мақсат
4. Талдамалық жазба
Мемлекеттік органның
бірінші басшысы          ___________________________________
(қолы, қолдың толық жазылуы)
Ескертпе: мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есеп осы форматқа қосымшаға сәйкес толтырылады.
Мемлекеттік органның стратегиялық
жоспарын іске асыру туралы
есептің нысанына қосымша
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есепті толтыру бойынша түсіндірулер
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру туралы есеп мына тәртіппен толтырылады:
1. «(Мемлекеттік органның атауы)» деген жол бойынша стратегиялық жоспарды әзірлеуші-мемлекеттік органның толық атауы көрсетіледі;
2. «(жоспарлы кезең)» деген жол бойынша стратегиялық жоспар әзірленген жоспарлы бесжылдық кезеңдегі есепті жыл көрсетіледі;
3. «(мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген құқықтық бұйрықтың атауы)» деген жол бойынша мемлекеттік органның стратегиялық жоспары бекітілген бұйрық, оның деректемелері (нөмірін және күнін көрсете отырып) көрсетіледі;

12. Ячейки таблиц со знаком «*» не заполняются.
Приложение 2
к Методике по проведению мониторинга
Стратегического плана развития
Республики Казахстан, Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития
страны, государственных программ,
стратегических планов государственных
органов и программ развития территорий
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.04.2015 № 324 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о реализации стратегического плана
государственного органа
__________________________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика)
на ________________ годы,
(плановый период)
утвержденного _________________________________________________
(наименование приказа, которым утвержден
стратегический план государственного органа)
от «___» _____________ 20____ года № ______
Период отчета: ______________________
1. Анализ управления рисками
Наименование возможного риска
Запланированные мероприятия по управлению рисками
Фактическое исполнение мероприятий по управлению рисками
Причины неисполнения
1
2
3
4
Стратегическое направление 1.
Внешние риски
Внутренние риски
2. Достижение целей и целевых индикаторов
Наименование целевого индикатора
Источник информации
Ед. изм.
Отчетный период
Причины не достижения
План
Факт
1
2
3
4
5
6
Стратегическое направление 1.
Стратегическая цель 1.1.
Целевой индикатор 1
Целевой индикатор n
3. Информация об освоении бюджетных средств
п/п
Наименование бюджетной программы
План
Факт
Информация о влиянии освоения/неосвоения на достижение цели
1
2
3
4
5
Стратегическое направление 1.
Стратегическая цель 1.1.
4. Аналитическая записка
Первый руководитель
государственного органа
_______________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Примечание: отчет о реализации стратегического плана государственного органа заполняется в соответствии с приложением к настоящему формату.
Приложение
к форме отчета о
реализации стратегического плана
государственного органа
Пояснения по заполнению отчета о реализации стратегического
плана государственного органа
Отчет о реализации стратегического плана государственного органа заполняется в следующем порядке:
1. По строке «(наименование государственного органа)» указывается полное наименование государственного органа-разработчика стратегического плана.
2. По строке «(плановый период)» указывается отчетный год планового пятилетнего периода, на который разработан стратегический план.
3. По строке «(наименование приказа, которым утвержден стратегический план государственного органа)» указывается приказ, которым утвержден стратегический план государственного органа с указанием его реквизитов (номер и даты).

4. «Есеп кезеңі» деген жол бойынша есептілік кезең (есептілік жылы) көрсетіледі;
5. 1-бөлім «Тәуекелдерді басқаруды талдау»:
1) 1-бағанда тәуекелдер басқару бойынша іс-шаралар мемлекеттік орган бекітілген стратегиялық жоспарының «Тәуекелдерді басқару» 1.3)-бөлімшеде келтірілген мүмкін ықтимал тәуекелдер келтіріледі;
2) 2-бағанда тәуекелдер басқару бойынша мемлекеттік органның бекітілген стратегиялық жоспарының 1.3) «Тәуекелдерді басқару» кіші бөлімінде жоспарланған іс-шаралар көрсетіледі;
3) 3-бағанда тәуекелдерді басқару бойынша жоспарланған іс-шараларды нақты орындауы бойынша ақпарат келтіріледі;
4) 4-бағанда тәуекел туындаған жағдайда және осы тәуекелдерді басқару бойынша жоспарланған іс-шараларды орындамау, орындалмаған себептер бойынша ақпарат келтіріледі.
6. 2-бөлім. «Мақсаттарға және нысаналы индикаторларға қол жеткізу».
1) «Стратегиялық бағыт» деген жолдар бойынша мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттар көрсетіледі;
2) «Мақсат» деген жолдар бойынша мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған мақсаттар көрсетіледі;
3) бірінші бағанда мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттары мен стратегиялық бағыттары бөлінісінде мемлекеттік органның бекітілген стратегиялық жоспарынан нысаналы индикатордың атаулары келтіріледі;
4) екінші бағанда нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың (статистикалық деректер, есеп формуласы және тағы басқа) дұрыстығын растайтын ақпарат көзі көрсетіледі;
5) үшінші бағанда нысаналы индикаторларының өлшем бірліктері көрсетіледі;
6) төртінші бағанда нысаналы индикаторлардың жоспарлы мәні көрсетіледі;
7) бесінші бағанда есепті кезеңдегі нысаналы индикаторларының нақты мәні көрсетіледі;
8) алтыншы бағанда нысаналы индикаторлардың нақты және жоспарлы мәндерінің сәйкес келмеу себептері келтіріледі.
7. 3. «Бюджет қаражатын игеру туралы ақпарат» деген бөлім мынадай тәртіппен толтырылады:
1) «Стратегиялық мақсат» деген жолда мемлекеттік органның стратегиялық мақсаты көрсетіледі;
2) «№ р/с» деген бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
3) «Бюджеттік бағдарламаның атауы» деген бағанда стратегиялық жоспардың 4. «Стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысының құрылысы» бөліміне сәйкес мемлекеттік органның тиісті стратегиялық мақсатына қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың атаулары көрсетіледі;
4) «Жоспар» деген бағанда есепті кезеңге бюджет қаражатының жоспарланған көлемі мың тенгеде көрсетіледі;
5) «Нақты» деген бағанда есепті кезеңде бюджет қаражатының нақты пайдаланылған (игерілген) көлемі мың тенгеде көрсетіледі;

4. По строке «Период отчета» указывается отчетный период (отчетный год).
5. Раздел 1 «Анализ управления рисками»:
1) в графе 1 указываются наименования возможных рисков, приведенных в подразделе 1.3) «Управление рисками» утвержденного стратегического плана государственного органа;
2) в графе 2 указываются мероприятия по управлению рисками, запланированные в подразделе 1.3) «Управление рисками» утвержденного стратегического плана государственного органа;
3) в графе 3 приводится информация по фактическому исполнению запланированных мероприятий по управлению рисками;
4) в графе 4 приводится информация по причинам неисполнения, в случае наступления риска и невыполнения запланированных мероприятий по управлению данными рисками.
6. Раздел 2 «Достижение целей и целевых индикаторов»:
1) по строкам «Стратегическое направление» указываются стратегические направления государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
2) по строкам «Цель» указываются цели государственного органа, определенные в его стратегическом плане;
3) в первой графе приводится наименование целевого индикатора с утвержденного стратегического плана государственного органа в разрезе стратегических целей и стратегических направлений государственного органа;
4) во второй графе указываются источник информации, подтверждающий достоверность фактически достигнутых целевых индикаторов (статистические данные, формулы расчета и так далее);
5) в третьей графе указываются единицы измерения целевых индикаторов;
6) в четвертой графе указываются плановые значения целевых индикаторов за отчетный период;
7) в пятой графе указываются фактические значения целевых индикаторов за отчетный период;
8) в шестой графе приводится информация о причинах несоответствия фактических и плановых значений целевых индикаторов.
7. Раздел 3. «Информация об освоении бюджетных средств» заполняется в следующем порядке:
1) в строке «Стратегическое направление» указывается стратегическое направление государственного органа;
2) в строке «Стратегическая цель» указывается стратегическая цель государственного органа;
3) в графах «№ п/п» указывается порядковый номер;
4) в графах «Наименование бюджетной программы» указываются наименования бюджетных программ, направленных на достижение соответствующей стратегической цели государственного органа, в соответствии с разделом 4 «Архитектура взаимосвязи стратегического и бюджетного планирования» стратегического плана;
5) в графах «План» указывается запланированный объем бюджетных средств на отчетный период в тысячах тенге;

6) «Игеру/игермеудің мақсатқа қол жеткізуге әсері туралы ақпарат» деген бағанда осы бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет қаражатты игеру/игермеудің мемлекеттік органның тиісті стратегиялық мақсатына қол жеткізуге әсер ету дәрежесі туралы ақпарат келтіріледі.
8. Іске асыру туралы есеп талдамалық жазбахатты қамтиды.
9. Іске асырылу туралы есептің талдамалық жазба хатында:
шешілуіне құжат жіберілген проблемалар мен міндеттердің шешілу деңгейі туралы ақпарат, бұл құжатты іске асырудың елдің
әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылы есепке енгізіледі);
орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпарат;
игілік алушылардың қанағаттанушылығы деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің көлемінің нақты деңгейі туралы ақпарат (бұл ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылы есепке енгізіледі);
мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері бойынша іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтер;
қорытындылар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсыныстар қамтылған.

6) в графах «Факт» указываются фактически использованный объем бюджетных средств (освоенный) за отчетный период в тысячах тенге;
7) в графах «Информация о влиянии освоения/неосвоения на достижение цели» приводится информация о степени влияния освоения/неосвоения бюджетных средств по данной бюджетной программе на достижение соответствующей стратегической цели государственного органа.
8. Отчет о реализации содержит аналитическую записку.
9. Аналитическая записка отчета о реализации содержит:
информацию о степени решения проблем и достижение целей, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
информацию о влиянии недостижения целевых индикаторов на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация включается в отчет в год проведения оценки документа);
сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.