Әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарламалардың форматтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 9 қыркүйектегі № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 қарашада № 9884 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаcын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы
31 желтоқсандағы № 1525 қаулысына өзгеріс енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасының 73-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарламалардың форматтары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, ресми жариялануын оның ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М.Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ә.Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
___________________ С. Ахметов
2014 жылғы 17 қазан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2014 жылғы 9 қыркүйек
№ 22 бұйрығымен
бекітілді
Әуе кемелерінің қозғалысы туралы хабарламалардың форматтары

Об утверждении форматов сообщений о движении воздушных судов
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 сентября 2014 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2014 года № 9884.
В соответствии с пунктом 73 Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 "Об утверждении Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525 и о признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые форматы сообщений о движении воздушных судов.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и размещение на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 9 сентября 2014 года № 22
Форматы сообщений о движении воздушных судов

Ескерту. Форматтарына өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.03.2021 № 113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/р
Хабарлама түрі
Хабарлама мазмұнының құрылымы мен форматы
Хабарламаның үлгісі және оқылуы
1
2
3
4
1.
АЛР – Авариялық хабарлау (Alerting – ALR).
Хабарлама құрылымы төмендегі дерек жолдарынан тұрады:

Сноска. Форматы сообщений с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.03.2021 № 113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Вид сообщения
Структура и формат содержания сообщения
Пример сообщения и его чтение
1
2
3
4
1.
АЛР – Аварийное оповещение (Alerting–ALR).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-5,
7-8
9-10
13
15
16
18
19
20)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
5-жол. ALERFA, ICERFA немесе DETRESFA авариялық жағдайларының сипаттамасы)
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
15-жол. Маршрут
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы (есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18 -жол.Өзге ақпарат
19-жол. Қосымша ақпарат
20-жол. Іздестіру мен құтқару мақсатында авариялық хабарлауға арналған ақпарат
Хабарлама үлгісі:
(ALR–ALERFA/УАААЗТЗЬ/ТОҚТАТЫЛҒАН ҰШУ
KZR935- a0001-IS
B763/M-E3VADR/HB2U2V2G1
UAAA1601
K0856F360 EKLAT A113 BINRI A355 MNS UB356 OU UB350 IVNAR V876
EGPAN/N0472F370 M881 KAVOG/N0472F370 M881 DI M875 KAKID M770 OBMOG
L515 PUT/M080F370 B579 VPG W530 VIH A464 VBA
WMKK0739 WSSS VTBS
EET/UAFM0024 UAFO0035 UTDD0107 OAKX0116 OPLR0152 VIDF0232 VABF0340 VECF0343 VYYF0525 VTBB0630 WMFC0704 REG/P4KCB SEL/EFMS COM/TCAS  RVR/200 OPR/AIR ASTANA RMK/ЭКИПАЖДЫҢ БАЯНДАУЫ БОЙЫНША DATA LINK ДАБЫЛЫ ІСКЕ ҚОСЫЛДЫ ӨЗ БЕТІНШЕ ТҰРАҚҚА БҰРЫЛДЫ
ІЗДЕСТІРУ МЕН ҚҰТҚАРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛҒАН ЖОҚ ШАҚЫРУ БЕЛГІСІ ASTANA LINE
E/0545 P/146 R/VE S/M J/LV D/10 90 C YELLOW A/WHITE WITH BLUE TAILS
C/AGMUROV
NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ )
Хабарламаның оқылуы:
ALR – авариялық хабарлау индексі;
ALERFA - авариялық кезең – Дабыл кезеңі (бұл әуе кемесінің пайдалану жағдайының нашарлағанын, бірақ әуе кемесінің және борттағы адамдардың қауіпсіздігіне қатысты қауіпті жоятын деректер бар екендігін көрсететін ақпарат қабылданды);
УАААЗТЗЬ – хабарламаны құрастырушы - Алматы әуеайлағының әуеайлақтық диспетчерлік пункті (Aerodrome Control Tower)
/ТОҚТАТЫЛҒАН ҰШУ – авариялық жағдайдың сипаты (авариялық жағдайды сипаттайтын, сөздердің арасына қалыпты бос орын қалдырылып жазылатын ашық түрдегі қысқаша хабарлама);
KZR935 – KZR - "Air Astana" авиакомпаниясы үш әріптік ИКАО коды, рейс нөмірі 935;
IS – АҰЕ бойынша ұшу (I), рейс тұрақты (S);
B763/M– ӘК түрі Boing 767-300, турбуленттілік ізінің санаты орташа (М);
E3VADR – байланыс пен навигация жабдығы мен мүмкіндіктері;
HB2U2V2G1 – бақылау жабдығы мен мүмкіндіктері;
UAAA1601 – оқиға болған жер – Алматы әуеайлағы (UAAA), болған оқиғаның нақты уақыты – 16 сағат 01 минут (осы жерде және бұдан былай UTC уақыты);
SUR/RVR200 – ұшу экипажының ҰҚЖ-да көру қашықтығы 200 метрден кем емес болғанда қонуға кіру және қону үшін біліктілігі туралы мәлімет;

(3-5
7-8
9-10
13
15
16
18
19
20)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 5. Описание стадии аварийного положения ALERFA, ICERFA, или DETRESFA.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 8. Правила и тип полета.
Поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа.
Поле 10. Оборудование и возможности.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 15. Маршрут.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Поле 19. Дополнительная информация.
Поле 20. Информация для аварийного оповещения в целях поиска и спасания.
Пример сообщения:
ALR–ALERFA/УАААЗТЗЬ/Прерванный взлет
KZR935/a0001-IS
B763/M-E3VADR/HB2U2V2G1
UAAA1601
K0856F360 DCT EKLAT A113 BINRI A355 MNS UB356 OU UB350 IVNAR V876
EGPAN/N0472F370 M881 KAVOG/N0472F370 M881 DI M875 KAKID M770 OBMOG
L515 PUT/M080F370 B579 VPG W530 VIH A464 VBA DCT
WMKK0739 WSSS VTBS
SUR/RVR200 DOF/111228 REG/P4KCA EET/UAFM0024 UAFO0035 UTDD0107
OAKX0116 OPLR0152 VIDF0232 VABF0340 VECF0343 VYYF0525 VTBB0630
WMFC0704 SEL/BRHL OPR/AIR ASTANA ORGN/UAAAZTZX RMК
по докладу экипажа сработала сигнализация DATA LINK зарулил на стоянку самостоятельно мероприятия по организации поиска и спасанию не осуществлялись ПОЗЫВНОЙ ASTANA LINE
E/0545 P/146 R/VE S/M J/LV D/10 90 C YELLOW A/WHITE WITH BLUE TAILS
C/AGMUROV
NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ ).
Чтение сообщения:
ALR – индекс аварийного оповещения;
ALERFA - аварийная стадия - Стадия тревоги (получена информация, указывающая на то, что эксплуатационное состояние воздушного судна ухудшилось, но имеются данные, устраняющие опасения относительно безопасности воздушного судна и находящихся на его борту лиц);
УАААЗТЗЬ - составитель сообщения - Аэродромный диспетчерский пункт (Aerodrome Control Tower) аэропорта Алматы;
Прерванный взлет – характер аварийного положения (короткое сообщение открытым текстом, необходимое для описания характера аварийного положения, с естественными пробелами между словами);
KZR935 – KZR - трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air Astana", номер рейса 935;
IS – полет по ППП (I), рейс регулярный (S);
B763/M– Тип ВС Boing 767-300, категория турбулентности следа средняя (М);
E3VADR – оборудование и возможности связи и навигации;
HB2U2V2G1 - оборудование и возможности наблюдения;
UAAA1601 – место происшествия - аэродром Алматы (UAAA), фактическое время произошедшего события – 16 часов 01 минута (здесь и далее время UTC);
SUR/RVR200 - Сведения о квалификации летного экипажа для захода на посадку и посадки при дальности видимости на ВПП не менее 200 метров;

DOF/111228 – ұшуды орындау күні – 2011 жылғы 28 желтоқсан;
REG/P4KCA – ӘК тіркеу нөмірі;
EET/UAFM0024 UAFO0035 UTDD0107 OAKX0116 OPLR0152 VIDF0232; VABF0340 VECF0343 VYYF0525 VTBB0630 WMFC0704 – ҰАА; шекараларының индекстері мен осы ҰАА шекараларына дейін ұшып көтерілу сәтінен бастап өткен үдемелі есептік уақыт;
SEL/BRHL - код SELCAL;
OPR/AIR ASTANA – ұшу-пайдалану агенттігінің (пайдаланушының) атауы;
ORGN/UAAAZTZX - FPL хабарламаларын құрастырушының сегіз әріптік AFTN адресі;
RMK/ ЭКИПАЖДЫҢ БАЯНДАУЫ БОЙЫНША DATA LINK ДАБЫЛЫ ІСКЕ ҚОСЫЛДЫ ӨЗ БЕТІНШЕ ТҰРАҚҚА БҰРЫЛДЫ ІЗДЕСТІРУ МЕН ҚҰТҚАРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛҒАН ЖОҚ ШАҚЫРУ БЕЛГІСІ /ASTANA LINE;
E/0545 – отын қоры 5 сағат 45 минутқа;
P/146 – ӘК-дегі адамдардың жалпы саны, оның ішінде ӘК экипажы;
R/VE – V – авариялық 121,5 МГц ӨЖЖ жиілігіндегі байланыс қамтамасыз етіледі, E – авариялық жетекті таратқыш бар (ELТ);
S/M – S – авариялық-құтқару жабдығы; M - теңіз;
J/LV – J – құтқару кеудешелері бар; L (light) – жарық беру көздерімен жарақталған, V – осы құтқару кеудешелерінің кез келгеніндегі радиостанция 121,5 МГц жиілігіндегі ӨЖЖ (VHF) ауқымында жұмыс істей алады;
D/10 160 C YELLOW – D – үрлемелі құтқару қайықтары бар; қолда бар құтқару қайықтарының санын көрсететін 2 цифр (10) – 10 қайық; барлық құтқару қайықтарының жалпы сыйымдылығын (тасымалданатын адамдардың санын) көрсететін 3 цифр (160) – 160 адам; C (cover) – жабық құтқару кеудешелері; қайықтардың түсі - сары (YELLOW);
A/WHITE WITH BLUE TAILS – ұшақтың түсі (боялуы)– артқы жағы көгілдір (көк) ақ;
C/AGMUROV – ӘК командирінің аты мен фамилиясы;
-NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ - өзге ақпарат жоқ (20-жол).
2.
РЦФ – Радиобайланыстың істен шығуы (Radiocommunication failure – RCF).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-21)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі мен хабарламаның бастапқы деректері.
7-жол. Әуе кемесінің тану индексі және режим мен ЕШРЛ коды.
21-жол. Радиобайланыстың істен шығуы туралы ақпарат.
Хабарлама үлгісі:
(RCF-KZR287
1232 1231МГЦ ALM 1229 ТЕК ҚАНА 1215МГЦ ТАРАТУ ЕШРЛ БОЙЫНША СОҢҒЫ ПОЗИЦИЯСЫ РАСТАЛДЫ УААА F210 ҰШЫП КЕЛЕДІ.
Хабарламаның оқылуы:
RCF – хабарлама индексі;
KZR287 – "Air Astana" авиакомпаниясының үш әріптік ИКАО коды, рейс нөмірі 287;
1232 - соңғы рет екі жақты байланыс орнатылған уақыт – 12 сағ. 32 минут
1231МГЦ - соңғы рет байланыс орнатылған жиілік – 123,1 мГц;
ALM 1229 - ӘК экипажы соңғы рет хабарлаған тұрған орны және соңғы тұрған орын туралы хабарлама кезіндегі ұшып өту уақыты – VOR Алматы 12 сағ. 29 минут;
ТЕК 1215МГЦ ТАРАТУ – байланысты жасаудың сақталған мүмкіндіктері;
УААА F210 ҰШЫП КЕЛЕДІ – әуе кемесі 201 эшелонында Алматыға қарай бағыт алып келеді.
3.
АНП (ANP) - Әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуы.
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:

DOF/111228 – дата выполнения полета – 28 декабря 2011 года;
REG/P4KCA – регистрационный номер ВС;
EET/UAFM0024 UAFO0035 UTDD0107 OAKX0116 OPLR0152 VIDF0232 VABF0340 VECF0343 VYYF0525 VTBB0630 WMFC0704 - индексы границ РПИ и нарастающее расчетное истекшее время с момента взлета до этих границ РПИ;
SEL/BRHL - код SELCAL;
OPR/AIR ASTANA - название летно-эксплуатационного агентства (эксплуатанта);
ORGN/UAAAZTZX - восьмибуквенный адрес AFTN составителя сообщения FPL;
RMK/по докладу экипажа сработала сигнализация DATA LINK зарулил на стоянку самостоятельно мероприятия по организации поиска и спасанию не осуществлялись ПОЗЫВНОЙ/ASTANA LINE;
E/0545 – запас топлива на 5 часов 45 минут;
P/146 – общее число лиц на борту ВС, включая экипаж ВС;
R/VE – V - обеспечивается связь на аварийной ОВЧ-частоте 121,5 МГц, E - имеется аварийный приводной передатчик (ELТ);
S/M – S - аварийно-спасательное оборудование; M - морское;
J/LV – J - имеются спасательные жилеты; L (light) - оснащены источниками света, V - радиостанция на любом из спасательных жилетов может работать в диапазоне ОВЧ (VHF) на частоте 121,5 МГц;
D/10 160 C YELLOW – D – имеются надувные спасательные лодки;
2 цифры (10), указывающие количество имеющихся спасательных лодок – 10 лодок;
3 цифры (160), указывающие общую вместимость (количество перевозимых человек) всех спасательных лодок – 160 человек;
C (cover) - спасательные лодки закрытые;
Цвет лодок - желтый (YELLOW);
A/WHITE WITH BLUE TAILS – цвет (раскраска) самолета – белый с голубым (синим) "хвостом";
C/AGMUROV – имя и фамилия командира ВС;
NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ - прочая информация отсутствует (поле 20).
2.
РЦФ – Отказ радиосвязи (Radiocommunication failure – RCF).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-21)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 21. Информация об отказе радиосвязи.
Пример сообщения:
(RCF-KZR287 1232 1231МГЦ ALM 1229 ТОЛЬКО ПЕРЕДАЧА 1215МГЦ ПОСЛЕДНЯЯ ПОЗИЦИЯ ПОДТВЕРЖДЕНА ПО ВОРЛ СЛЕДУЕТ УААА F210)
Чтение сообщения:
RCF – индекс сообщения;
KZR287 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air Astana", номер рейса 287;
1232 - Время, когда последний раз устанавливалась двусторонняя связь – 12 часов 32 минуты;
1231МГЦ - Частота, на которой последний раз устанавливалась связь – 123,1 мГц;
ALM 1229 - Последнее сообщенное экипажем ВС местоположение и время пролета последнего сообщения местоположения – VOR Алматы в 12 часов 29 минут;
ТОЛЬКО ПЕРЕДАЧА 1215МГЦ - Сохранившиеся возможности ведения связи.
ПОСЛЕНДНЯЯ ПОЗИЦИЯ ПОДТВЕРЖДЕНА ПО ВОРЛ - Любые необходимые замечания;
СЛЕДУЕТ УААА F210 – воздушное судно направляется в сторону Алматы на эшелоне 210.
3.
АНП (ANP) – Нарушение порядка использования воздушного пространства.
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-7-8-9-10-13-15-16-18-19-20)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
15-жол. Маршрут
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол.Өзге ақпарат
19-жол. Қосымша ақпарат
20-жол. Іздестіру мен құтқару мақсатында авариялық хабарлауға арналған ақпарат.
Хабарлама үлгісі:
(ANP-KZR9350-IN
B763/M-E3VADR/HB2U2V2G1
UAAA1601
K0856F380 SULET A355 MNS
WMKK0739
SUR/RVR200 DOF/140212 REG/P4KCA EET/UAFM0024 SEL/BRHL
OPR/AIR ASTANA ORGN/UAAAZTZX RMK/ӘК ҚР ӘҚҚ органдарының НҰСҚАУЫНСЫЗ КҮТУ АЙМАҒЫНДА SULET НҮКТЕСІНДЕ БОЛҒАН ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ РҰҚСАТЫНСЫЗ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАНЫ КЕСІП ӨТУ ОРЫН АЛҒАН
-E/0545 P/146 R/VE S/M J/LV D/10 90 C YELLOW A/WHITE WITH BLUE TAILS
C/AGMUROV
-NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ ).
Хабарламаның оқылуы:
ANP – хабарлау индексі;
KZR935 – KZR - "Air Astana" авиакомпаниясының үш әріптік ИКАО коды, рейстің нөмірі 935;
IS – АҰЕ бойынша ұшу(I), рейс тұрақты (S);
B763/M– ӘК түрі Boing 767-300, турбуленттілік ізінің санаты орташа (М);
E3VADR – байланыс пен навигация жабдығы мен мүмкіндіктері;
HB2U2V2G1 - бақылау жабдығы мен мүмкіндіктері;
UAAA1601 – ұшып шығу - Алматы әуеайлағы (UAAA), ұшып шығу уақыты – 16 сағат 01 минут;
K0856F380 SULET A355 MNS – крейсерлік жылдамдық – 856 км/сағ., ұшу эшелоны – Ф380, оқиға орны - SULET және VOR/DME MNS БІШКЕК нүктелері арасындағы ВТ А355 бойынша ұшу учаскесі.
SUR/RVR200 - ұшу экипажының ҰҚЖ-да көру қашықтығы 200 метрден кем емес болғанда қонуға кіру және қону үшін біліктілігі туралы мәлімет;
DOF/140212 – ұшуды орындау күні – 2014 жылғы 12 ақпан;
REG/P4KCA – ӘК тіркеу нөмірі;
EET/UAFM0024 – ҰАА  шекараларының индекстері мен осы ҰАА шекараларына (мемлекеттік шекараларға) дейін ұшып көтерілу сәтінен бастап өткен үдемелі есептік уақыт;
SEL/BRHL - SELCAL коды;
OPR/AIR ASTANA - ұшу-пайдалану агенттігінің (пайдаланушының) атауы;
ORGN/UAAAZTZX - FPL хабарламаларын құрастырушының сегіз әріптік AFTN адресі;
RMK/ ӘК ҚР ӘҚҚ органдарының нҰСҚауынсыз күту аймағында SULET нүктесінде болған қырғыз республикасының рұқсатынсыз мемлекеттік шеаКараны кесіп өту орын алған – әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің бұзылуы туралы қысқаша ақпарат.
E/0545– 5 сағат 45 минутқа отын қоры;
P/146 – ӘК-дегі адамдардың жалпы саны, оның ішінде ӘК экипажы;
R/VE – V - авариялық 121,5 МГц ӨЖЖ жиілігіндегі байланыс қамтамасыз етіледі, E – авариялық жетекті таратқыш бар (ELТ);
S/M – S - авариялық-құтқару жабдығы; M - теңіз;
J/LV – J - құтқару кеудешелері бар; L (light) – жарық беру көздерімен жарақталған, V – осы құтқару кеудешелерінің кез келгеніндегі радиостанция 121,5 МГц жиілігіндегі ӨЖЖ (VHF) ауқымында жұмыс істей алады;
D/10 160 C YELLOW – D – үрлемелі құтқару қайықтары бар; қолда бар құтқару қайықтарының санын көрсететін 2 цифр (10) – 10 қайық; барлық құтқару қайықтарының жалпы сыйымдылығын (тасымалданатын адамдардың санын) көрсететін 3 цифр (160) – 160 адам; C (cover) – жабық құтқару кеудешелері; қайықтардың түсі - сары (YELLOW);
A/WHITE WITH BLUE TAILS – ұшақтың түсі (боялуы)– артқы жағы көгілдір (көк) ақ;
C/AGMUROV – ӘК командирінің аты мен фамилиясы;
-NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ - өзге ақпарат жоқ (20-жол).
4.
АНВ (ANV) – Азаматтық авиация қызметіне заңсыз қол сұғу актілері.
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:

(3-7-8-9-10-13-15-16-18-19-20)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 8. Правила и тип полета.
Поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа.
Поле 10. Оборудование и возможности.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 15. Маршрут.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Поле 19. Дополнительная информация.
Поле 20. Информация для аварийного оповещения в целях поиска и спасания.
Пример сообщения:
(ANP-KZR9350-IN
B763/M-E3VADR/HB2U2V2G1
UAAA1601
K0856F380 SULET A355 MNS
WMKK0739
SUR/RVR200 DOF/140212 REG/P4KCA EET/UAFM0024 SEL/BRHL
OPR/AIR ASTANA ORGN/UAAAZTZX RMK/вс находилось в зоне
ожидания в точке SULET без указания органов овд РК произошло пересечение госграницы при отсутствии разрешения кыргызской республики
E/0545 P/146 R/VE S/M J/LV D/10 90 C YELLOW A/WHITE WITH BLUE TAILS C/AGMUROV
NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ )
Чтение сообщения:
ANP – индекс оповещения;
KZR935 – KZR - трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air Astana", номер рейса 935;
IS – полет по ППП (I), рейс регулярный (S);
B763/M– Тип ВС Boing 767-300, категория турбулентности следа средняя (М);
E3VADR – оборудование и возможности связи и навигации;
HB2U2V2G1 - оборудование и возможности наблюдения;
UAAA1601 – пункт вылета - аэродром Алматы (UAAA), время вылета – 16 часов 01 минута;
K0856F380 SULET A355 MNS – крейсерская скорость – 856 км/час, эшелон полета – Ф380, место происшествия - участок полета по ВТ А355 между точками SULET. И VOR/DME MNS БИШКЕК;
SUR/RVR200 - Сведения о квалификации летного экипажа для захода на посадку и посадки при дальности видимости на ВПП не менее 200 метров;
DOF/140212 – дата выполнения полета – 12 февраля 2014года;
REG/P4KCA – регистрационный номер ВС;
EET/UAFM0024 - индексы границ РПИ и нарастающее расчетное истекшее время с момента взлета до этой границы РПИ (государственной границы);
SEL/BRHL - код SELCAL;
OPR/AIR ASTANA - название летно-эксплуатационного агентства (эксплуатанта);
ORGN/UAAAZTZX - восьмибуквенный адрес AFTN составителя сообщения FPL;
RMK/вс находилось в зоне ожидания в точке SULET без указания органов овд РК произошло пересечение госграницы при отсутствии разрешения кыргызской республики – краткая информация о нарушении порядка использования воздушного пространства;
E/0545 – запас топлива на 5 часов 45 минут;
P/146 – общее число лиц на борту ВС, включая экипаж ВС;
R/VE – V - обеспечивается связь на аварийной ОВЧ-частоте 121,5 МГц, E - имеется аварийный приводной передатчик (ELТ);
S/M – S - аварийно-спасательное оборудование; M - морское;
J/LV – J - имеются спасательные жилеты; L (light) - оснащены источниками света, V - радиостанция на любом из спасательных жилетов может работать в диапазоне ОВЧ (VHF) на частоте 121,5 МГц;
D/10 160 C YELLOW – D – имеются надувные спасательные лодки; 2 цифры (10), указывающие количество имеющихся спасательных лодок – 10 лодок;
3 цифры (160), указывающие общую вместимость (количество перевозимых человек) всех спасательных лодок – 160 человек; C (cover) - спасательные лодки закрытые; Цвет лодок - желтый (YELLOW);
A/WHITE WITH BLUE TAILS – цвет (раскраска) самолета – белый с голубым (синим) "хвостом";
C/AGMUROV – имя и фамилия командира ВС;
NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ NIL/ - прочая информация отсутствует (поле 20).
4.
АНВ (ANV) - Акт незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-7-13-16 -18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол.Өзге ақпарат (DOF, RMK).
Хабарлама үлгісі:
(DLA-AFR185-VHHH1605-LFPG-0)
Хабарламаның оқылуы:
DLA – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185 ;
VHHH1605 – ұшып шығу әуеайлағы Гонконг, жаңа ұшып шығу уақыты (ұшып шығу сағ. дейін кешігеді) 16 сағат 05 минут (UTC);
LFPG – межелі әуеайлақ Париж, Шарль де Голь;
0 – басқа ақпарат жоқ).
6.
ЦХГ - ӨЗГЕРІС (CHANGE OR MODIFICATION - CHG).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады.
(3-7-13-16-18-22…22)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол.Өзге ақпарат (DOF/)
22-жол. Әрі қарай жолдардың нөмірлері мен ондағы өзгерген ақпарат келеді.
Хабарлама үлгісі:
(CHG-AFR185-VHHH1605-LFPG1222-16/LFPO1235 EDDF)
Хабарламаның оқылуы:
CHG – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185;
VHHH1605 - ұшып шығу әуеайлағы Гонконг, ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут (UTC);
LFPG – межелі әуеайлақ Париж, Шарль-де-Голь, есептік өткен ұшу уақыты 12 сағат 22 минут;
DOF/121031 – ұшуды орындау күні 2012 жылғы 31 қазан;
16/LFPO1235 EDDF – бұл "22-жол" - 16-жолға өзгерістер енгізіледі: жаңа межелі әуеайлақ – Орли (LFPO), Орли әуеайлағына дейін есептік өткен ұшу уақыты 12 сағат 35 минут, жаңа қосалқы әуеайлақ – Франкфурт-на-Майне (EDDF);
Ескерту: 22-жол бірнеше рет қайталануы мүмкін;
Маңызды немесе көптеген өзгерістер енгізген жағдайда ұшу жоспарын жою туралы хабарлама (CNL) беру және 5 минуттың ішінде жаңа ұшу жоспарын (FPL) жіберу ұсынылады;
ӘҚҚ ЭЕМ орталықтарының (органдарының) арасындағы хабарлама үлгісі;
(CHGAA/CC016AA/CC014–GABWE/A2173–UAAA0850–UACC–DOF/121116 –8/I–16/UAKK0100);
Бір ЭЕМ орталығы екінші ЭЕМ орталығына жіберген хабарламаның оқылуы:
CHG – бұрын жолданған FPL немесе RPL хабарламасының өзгеруіне қатысты хабарлама;
AA/CC – соңынан Алматы Астанаға берген осы хабарламаның 016 реттік нөмірі келетін қисық бөлгіш сызық арқылы санамаланатын Алматы (АА) және Астанадағы (СС) ЭЕМ сәйкестендіргіштері; одан кейін;
AA/CС – соңынан тиісті хабарламаның 014 реттік нөмірі келетін ӘҚҚ органдарының ЭЕМ сәйкестендіргіштері қайталанады;
GABWE - әуе кемесінің тану индексі;
A2173 – А режимінде жұмыс істейтін ЕШРЛ 2173 коды;
UAAA – ұшып шығу пункті Алматы, уақыты - 08 сағат 50 минут;
UACC – межелі пункт - Астана;
DOF/121116 – ұшуды орындау күні – 2012 жылғы 16 қараша;
8/I – тиісті хабарламаның 8-жолы "I" ауыстырылады (АҰЕ);
16/UAKK0100 – 16-жолға түзету енгізіледі – жаңа межелі пункт – UAKK (Қарағанды). Жаңа межелі әуеайлаққа дейін жаңа есептік өткен ұшу уақыты 01 сағат 00 минут.
7.
ЦНЛ – Ұшу жоспарын жою (FLIGHT PLAN CANCELLATION – CNL).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16 -18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат (0 немесе DOF).
Хабарлама үлгісі.
(CNL-AFR185-VHHH1605-LFPG)
Хабарламаның оқылуы:
CHG – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185;
VHHH1605 - ұшып шығу әуеайлағы Гонконг, ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут (UTC);
LFPG – межелі әуеайлақ Париж, Шарль де Голь, есептік өткен ұшу уақыты 12 сағат 22 минут;
ӘҚҚ ЭЕМ орталықтарының (органдарының) арасындағы хабарлама үлгісі:
(CNLAA/CC127AA/CC055–BEK100–UAAA1430–UACC–0);
Бір ЭЕМ орталығы екінші ЭЕМ орталығына жіберген хабарламаның оқылуы:
CNL –ұшу жоспарын жоюға қатысты хабарлама;
AA/CC – соңынан осы хабарламаның реттік нөмірі (127) келетін, одан кейін; ЭЕМ сәйкестендіргіштері қайталанатын, одан кейін ағымдағы ұшу жоспарына қатысты бұрын жіберілген хабарламаның реттік нөмірі (055) көрсетілетін таратушы (AA) және қабылдаушы (СС) ӘҚБ органдарының ЭЕМ сәйкестендіргіштері;
BEK100 - әуе кемесінің тану индексі: BEK – үш әріптік ICAO индексі – BEK, рейс нөмірі - 100;
UAAA1430 – ұшып шығу пункті Алматы, уақыты – 14 сағат 30 минут;
UACC – межелі пункт;
Өзге ақпарат жоқ.
8.
ДЕП – Ұшып шығу (DEPARTURE – DEP).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16 -18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат.
Хабарлама үлгісі:
(DEP-AFR185/A0254-VHHH1605-LFPG-0)
Хабарламаның оқылуы:
DEP – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185;
A0254 – ЕШРЛ коды;
VHHH1605 ұшып шығу пункті - Гонконг әуеайлағы (VHHH), ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут (UTC);
LFPG – межелі пункт Париж, Шарль де Голь әуеайлағы;
0-Өзге ақпарат жоқ.
9.
АРР – Ұшып келу (ARRIVAL – ARR).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:

(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация (DOF, RMK).
Пример сообщения:
(DLA-AFR185-VHHH1605-LFPG-0)
Чтение сообщения:
DLA – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
VHHH1605 - пункт вылета Гонконг, новое время вылета (вылет задерживается до 16 часов 05 минут (UTC);
LFPG – аэродром назначения Париж, Шарль-де-Голь;
0 – прочая информация отсутствует.
6.
ЦХГ - Изменение (Change or Modification - CHG)
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18-22…22)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация (DOF/ ).
Поле 22/ - Далее идут номера полей и измененная информация в них.
Пример сообщения:
(CHG-AFR185-VHHH1605-LFPG1222-DOF/121031-16/LFPO1235 EDDF)
Чтение сообщения:
CHG – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
VHHH1605 пункт вылета Гонконг, время вылета 16 часов 05 минут (UTC);
LFPG – аэродром назначения Париж, Шарль-де-Голь, расчетное истекшее время полета 12 часов 22 минуты;
DOF/121031 – дата выполнения полета 31 октября 2012 года;
16/LFPO1235 EDDF – "Поле 22" - вносятся изменения в Поле 16: новый аэродром назначения – Орли (LFPO), расчетное истекшее время полета до аэродрома Орли 12 часов 35 минут, новый запасной аэродром – Франкфурт-на-Майне (EDDF).
Примечание: Поле 22 может повторяться несколько раз. В случае внесения серьезных или многочисленных изменений настоятельно рекомендуется подать сообщение об аннулировании плана полета (CNL) и в течение 5 минут направить новый представленный план полета (FPL).
7.
ЦНЛ - Аннулирование плана полета (Flight plan cancellation – CNL).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация (0 или DOF).
Пример сообщения:
(CNL-AFR185-VHHH1605-LFPG-0)
Чтение сообщения:
CNL – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
VHHH1605 пункт вылета Гонконг, время вылета 16 часов 05 минут (UTC);
LFPG – аэродром назначения Париж, Шарль-де-Голь, расчетное истекшее время полета 12 часов 22 минуты;
0 - Прочая информация отсутствует.
8.
ДЕП - Вылет (Departure – DEP).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Примеры сообщения:
(DEP-AFR185/A0254-VHHH1605-LFPG-0)
Чтение сообщения:
DEP – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
A0254 – Код ВОРЛ;
VHHH1605 пункт вылета – аэродром Гонконг (VHHH), время вылета 16 часов 05 минут;
LFPG – пункт назначения Париж, аэродром Шарль-де-Голь;
0 - Прочая информация отсутствует.
9.
АРР – Прибытие (Arrival – ARR)
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-7-13-17 -18)
Мазмұны: 3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
17-жол. Әуеайлақ пен ұшып шығу уақыты
18-жол. Өзге ақпарат.
Хабарлама үлгісі:
(ARR-AFR185-VHHH-LFPG1222)
Хабарламаның оқылуы:
ARR – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185;
VHHH- ұшып шығу пункті - Гонконг әуеайлағы;
LFPG1222 – қону пункті - Париж, Шарль де Голь әуежайы (LFPG), қону уақыты 12 сағат 22 минут;
Орналасқан жеріне ИКАО индексі берілмеген пунктке келуге қатысты хабарламаның 1-үлгісі;
(ARR-BEK100-UAAA-ZZZZ1222 SARYSHAGAN).
Хабарламаның оқылуы:
ARR – хабарлама индексі;
BEK100 – "Бүркіт Эйр" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 100;
UAAA – ұшып шығу пункті Алматы;
ZZZZ1222 – қону пунктіне төрт әріптік AFTN индексі берілмеген, қону уақыты 12 сағат 22 минут;
SARYSHAGAN – қону пунктінің географиялық атауы.
10.
ЦПЛ – Ағымдағы ұшу жоспары (CURRENT FLIGHT PLAN – CPL).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады.
(3-7-8-9-10-13-14-15-16-18)
Мазмұны:
"(" - ашық дөңгелек жақша - ӘҚҚ бойынша хабарламаны ашу
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі
9-жол. Әуе кемесінің саны мен түрі және санаты
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
14-жол. Есептік деректер
15-жол. Маршрут
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат ")" - Жабық дөңгелек жақша – ӘҚҚ бойынша хабарламаның жабылуы.
ӘК ұшып шығу әуеайлағына кері қайтуы туралы(ӘК қосалқы әуеайлаққа кетуі туралы) хабарлама үлгісі:
(CPL-KZR287/A0603-IS
A320/M- SDE2FGHILORVWY/LB1U1
UACC0209 UAKK
FKG/0502F360
K0872S1040 FKG A368 SARIN A368 KRG A369 DCT
UACC0215 UAKK
DOF/121116 REG/P4PAS RMK/TO ALTN UACC DUE TO ZWWW WX)
Хабарламаның оқылуы:
(ӘҚҚ бойынша хабарламаны ашу;
CPL – хабарлама индексі (түрі);
KZR287/A0603 – "Air Astana" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, жауап беруші режимі – А, екі жақты радиолокация коды 0603;
IS –Құралдар бойынша ұшу ережелері (I), ұшу түрі – кесте бойынша (S);
A320/M – ӘК түрі Airbus 320, турбуленттілік ізінің санаты орташа (М);
SDE2FGHILORVWY/LB1U1– жабдық және мүмкіндіктер;
ондағы SDE2FGHILORVWY – байланыс және навигация жабдығы, LB1U1 – бақылау жабдығы;
UACC0209 – ұшып шығу пункті – UACC, Астана, нақты ұшып шығу уақыты 02 сағат 09 минут UTC;
FKG/0502F0360 – маршруттың өзгеру орны – - FKG -VOR Фуканг, өзгеру уақыты – 05 сағат 02 минут, ұшу эшелоны – "F360";
K0872S1040 FKG A368 SARIN – өзгертілген жылдамдығы (K0872), эшелоны (S1040) және ұшу маршруты (FKG A368 SARIN A368 KRG A369 DCT);
UACC0215 – жаңа межелі әуеайлақ – Астана (UACC), Астана әуеайлағына дейінгі есептік өткен ұшу уақыты – 02 сағат 15 минут. . UAKK – жаңа Қарағанды қосалқы әуеайлағы;
DOF/120325 – ұшуды орындау күні 2014 жылғы 03 ақпан;
REG/P4PAS – ӘК ұлттық (P4 - Аруба) және тіркеу (PAS) нөмірі;
RMK/TO ALTN UACC DUE TO WX ZWWW – ашық мәтінмен жазылған кез келген басқа ақпарат: бұл үлгіде әуе кемесінің межелі әуеайлақтағы (ZWWW) ауа-райы жағдайына (WX - METAR коды) байланысты Астана (UACC) қосалқы әуайлағына (TO ALTN) кету себебі көрсетілген;
ӘҚҚ хабарламасының жабылуы.
CPL мен ӘҚҚ ЭЕМ орталықтарының (органдарының) арасындағы хабарлама үлгісі:
(CPLAA/CC052-KZR287/A0603-IS
A320/M- SDE2FGHILORVWY/LB1U1
UACC0209
FKG/0502A360A340
K0872А360 FKG A368 SARIN
UAAA0215
DOF/121116 REG/P4PAS RMK/ALTN UAAA DUE TO ZWWW WX ).
Бір ЭЕМ орталығы екінші ЭЕМ орталығына жіберген CPL хабарламасының оқылуы:
CPL – хабарлама индексі;
AA/CC052 – таратушы (AA) және қабылдаушы (СС) ӘҚҚ органдарының тиісінше ЭЕМ сәйкестендіргіштері;
KZR287/A0603 – "Air Astana" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, жауап беруші режимі – А, екі жақты радиолокация коды 0603;
IS – Құралдар бойынша ұшу ережелері (I), ұшу түрі – кесте бойынша (S);
A320/M – ӘК түрі Airbus 320, турбуленттілік ізінің санаты орташа (М);
SDE2FGHILORVWY/LB1U1 – жабдық және мүмкіндіктер: SDE2FGHILORVWY – байланыс және навигация, LB1U1 – бақылау;
UACC0209 – ұшып шығу пункті – Астана (UACC), нақты ұшып шығу уақыты 02 сағат 09 минут;
FKG/0502A360A340 – маршруттың өзгеру орны – VOR Фуканг (FKG), өзгеру уақыты – 05 сағат 02 минут, 36 000 фут биіктікте ұшуға рұқсат берілген, бірақ FKG нүктесінен ұшып өту 34 000 фут (немесе одан жоғары) биіктікте жүзеге асырылуға тиіс;
K0872А360 FKG A368 SARIN өзгертілген жылдамдығы (K0872), эшелоны (А360) және ұшу маршруты (FKG A368 SARIN);
UAAA0215 – жаңа межелі әуеайлақ – Алматы (UAAA), Алматы әуеайлағына дейінгі есептік өткен ұшу уақыты – 02 сағат 15 минут;
DOF/121116 – ұшуды орындау күні 2012 жылғы 06 қараша;
REG/P4PAS – ӘК ұлттық (P4 – Аруба) және тіркеу (PAS) нөмірі;
RMK/ALTN UAAA DUE TO ZWWW WX – ашық мәтінмен жазылған кез келген басқа ақпарат: әуе кемесінің Алматы (UAAA) қосалқы әуеайлағына (ALTN) кету себебі (DUE TO) – межелі әуеайлақтағы (ZWWW) ауа райы жағдайы (WX – код METAR).
11.
ЕСТ – Есептік деректер (Estimate – EST).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:

(3-7-13-17-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 17. Аэродром и время прибытия.
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(ARR-AFR185-VHHH-LFPG1222)
Чтение сообщения:
ARR – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
VHHH – пункт вылета – аэродром Гонконг;
LFPG1222 – пункт посадки - Париж, аэропорт Шарль-де-Голь (LFPG), время посадки 12 часов 22 минуты.
Пример 1 сообщения, касающегося прибытия в пункт, местоположению которого не присвоен индекс ИКАО (ARR-BEK100-UAAA-ZZZZ1222 SARYSHAGAN).
Чтение сообщения:
ARR – индекс сообщения;
BEK100 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Беркут Эйр" и номер рейса 100;
UAAA – пункт вылета Алматы;
ZZZZ1222 – пункту посадки не присвоен четырех буквенный индекс AFTN, время посадки 12 часов 22 минуты;
SARYSHAGAN – географическое название пункта посадки.
10.
ЦПЛ - Текущий план полета (Current flight plan – CPL).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-8-9-10-13-14-15-16-18)
Содержание:
Открытая круглая скобка – открытие сообщения по ОВД.
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 8. Правила и тип полета.
Поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа.
Поле 10. Оборудование и возможности.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 14. Расчетные данные.
Поле 15. Маршрут.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
")" - Закрытая круглая скобка – закрытие сообщения по ОВД.
Пример сообщения о возврате ВС на аэродром вылета (уходе ВС на запасной аэродром):
(CPL-KZR287/A0603-IS
A320/M- SDE2FGHILORVWY/LB1U1
UACC0209 UAKK
FKG/0502F360
K0872S1040 FKG A368 SARIN A368 KRG A369 DCT
UACC0215 UAKK
DOF/121116 REG/P4PAS RMK/TO ALTN UACC DUE TO ZWWW WX)
Чтение сообщения:
открытие сообщения по ОВД;
CPL - индекс (тип) сообщения;
KZR287/A0603 - трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air Astana", режим ответчика - "А", код вторичной радиолокации 0603;
IS - Правила полетов - по приборам (I), вид полета - по расписанию (S);
A320/M - тип ВС Airbus 320, категория турбулентности следа средняя (М);
SDE2FGHILORVWY/LB1U1 - оборудование и возможности, где: SDE2FGHILORVWY - оборудование связи и навигации, LB1U1 - оборудование наблюдение;
UACC0209 - пункт вылета - UACC, Астана, фактическое время вылета 02 часа 09 минут UTC;
FKG/0502F360 - место изменения маршрута - FKG - VOR Фуканг, время изменения – 05 часов 02 минуты, эшелон полета - "F360";
K0872S1040 FKG A368 SARIN - измененные: скорость (K0872), эшелон (S1040) и маршрут полета (FKG A368 SARIN A368 KRG A369 DCT);
UACC0215 - новый аэродром назначения - Астана (UACC), расчетное истекшее время полета до аэродрома Астана - 02 часа 15 минут. UAKK - новый запасной аэродром Караганда;
DOF/140203 - дата выполнения полета 3 февраля 2014 года;
REG/P4PAS - национальный (P4 - Аруба) и регистрационный (PAS) номер ВС;
RMK/TO ALTN UACC DUE TO WX ZWWW - любая другая информация открытым текстом: в данном примере указана причина ухода воздушного судна на запасной аэродром (TO ALTN) Астана (UACC) из-за погодных условий (WX - код METAR) на аэродроме назначения (ZWWW);
закрытие сообщения по ОВД.
11.
ЕСТ - Расчетные данные (Estimate – EST).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-7-13-14-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
14-жол. Есептік деректер
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар).
Хабарлама үлгісі:
(EST-KЛМ804/A3130-RPLL-SАRIN/0801S1040-ЕХАМ)
1-хабарламаның оқылуы:
EST – хабарлама индексі;
KЛМ804/A3130 – "Королевские авиалинии (Нидерланд)" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, рейс нөмірі 804, жауап беруші режимі – А, екі жақты радиолокация коды 3130;
RPLL – ұшып шығу пункті Манила, Ниной Аджуло әуеайлағы;
SARIN/0801S1040 – шекара нүктесі SARIN, есептік ұшып өту уақыты 08 сағат 01 минут және SARIN нүктесінің сұратылатын ұшып өту эшелоны - S1040 (10400 метров);
ЕНАМ – межелі әуеайлақ Амстердам, Скипхолл әуежайы.
12.
ЦДН – Үйлестіру (COORDINATION – CDN).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16-18-22…22)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол.Өзге ақпарат (DOF/)
22-жол. Әрі қарай жолдардың нөмірлері мен ондағы өзгерген ақпарат келеді.
Хабарлама үлгісі:
(CDN-TSO205/А4523-UUEE0620-UAAA0350 UAKK УАЦЦ)
Хабарламаның оқылуы:
CDN – хабарлама түрі және бастапқы деректер;
TSO205 - әуе кемесінің тану индексі (TSO) және рейс нөмірі (205);
А4523 – жауап беруші режимі А, екі жақты радиолокация коды 4523;
UUEE0620 – ұшып шығу пункті –Шереметьево әуежайы, уақыты - 06 сағат 20 минут;
UAAA – межелі пункт Алматы, есептік өткен уақыт 03 сағат 50 минут;
UAKK УАЦЦ - межелі пункттің қосалқы әуеайлақтары – Қарағанды және Астана.
Хабарлама үлгісі.
(CDN-KLM804/A3130-RPLL-SARIN/0801S0980-EHAM)
Хабарламаның оқылуы:
CDN хабарлама индексі;
KLM804/A3130 – "Королевские авиалинии (Нидерланд)" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, рейс нөмірі 804, жауап беруші режимі – А, екі жақты радиолокация коды 3130;
RPLL – ұшып шығу пункті Манила, Ниной Аджуло әуеайлағы;
SARIN/0801S9800 – – шекара нүктесі САРИН, есептік ұшып өту уақыты 08 сағат 01 минут және рұқсат етілген (келісілген) ұшу эшелоны S0980;
EHAM – межелі әуеайлақ Амстердам, Скипхолл әуежайы.
13.
РЩП – Ұшу жоспарын сұрату (Request flight plan – RQP).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат (DOF/ немесе "0").
Хабарлама үлгісі:
(RQP-AFR185-VHHH1605-LFPG-DOF/140212)
Хабарламаның оқылуы:
RQP – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі – 185;
VHHH1605 - ұшып шығу пункті Гонконг, ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут;
LFPG – межелі пункт - Париж, Шарль де-Голь әуеайлағы;
DOF/140212 – жж.аа.кк (жыл, ай, күн) форматындағы ұшуды орындау күні.
14.
РЩС – Қосымша ұшу жоспарын сұрату (Request supplementary flight plan – RQS).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат (DOF/ немесе "0").
Хабарлама үлгісі.
(RQS-AFR185-VHHH1605-LFPG-DOF/140212)
Хабарламаның оқылуы:
RQS – хабарлама индексі;
AFR185 – "Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 185;
VHHH1605 ұшып шығу пункті Гонконг, ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут.
LFPG – межелі пункт - Париж, Шарль де-Голь әуеайлағы;

(3-7-13-14-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 14. Расчетные данные.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Пример сообщения:
(EST-KLM804/A3130-RPLL-SARIN/0801S1040-ЕХАМ)
Чтение сообщения 1:
EST – индекс сообщения;
KLM804/A3130 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Королевские авиалинии (Нидерланды), номер рейса 804, режим ответчика – А, код вторичной радиолокации 3130;
RPLL – пункт вылета Манила, аэродром Ниной Аджуло;
SARIN/0801S1040 – пограничная точка SARIN, расчетное время пролета 08 часов 01 минута и запрашиваемый эшелон пролета точки SARIN - S1040 (10400 метров);
EHAM – пункт назначения Амстердам, аэропорт Скипхолл.
12.
ЦДН – Координация (Coordination – CDN).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18-22-…-22)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 22. Изменение.
Пример сообщения:
(CDN-TSO205/А4523-UUEE0620-UAAA0350UAKK УАЦЦ)
Чтение сообщения:
CDN - Тип сообщения и исходные данные сообщения;
TSO205 - Опознавательный индекс воздушного судна (TSO) и номер рейса (205);
А4523 – Режим ответчика А, код вторичной радиолокации 4523;
UUEE0620 – Пункт вылета – аэропорт Шереметьево, время - 06 часов 20 минут;
UAAA – Пункт назначения Алматы, расчетное истекшее время 03 часа 50 минут;
UAKK УАЦЦ - Запасные аэродромы пункта назначения – Караганда и Астана.
Пример сообщения:
(CDN-KLM804/A3130-RPLL-SARIN/0801S0980-EHAM)
Чтение сообщения:
CDN – индекс сообщения;
KLM804/A3130 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Королевские авиалинии (Нидерланды), номер рейса 804, режим ответчика – А, код вторичной радиолокации 3130;
RPLL – пункт вылета Манила, аэродром Ниной Аджуло;
SARIN/0801S9800 – пограничная точка САРИН, расчетное время пролета 08 часов 01 минута и разрешенный (согласованный) эшелон полета S0980;
EHAM – пункт назначения Амстердам, аэропорт Скипхолл.
13.
РЩП - Запрос плана полета (Request flight plan – RQP).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация. (DOF/ либо "0")
Пример сообщения:
(RQP-AFR185-VHHH1605-LFPG-DOF/140212)
Чтение сообщения:
RQP – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса – 185;
VHHH1605 - пункт вылета Гонконг, время вылета 16 часов 05 минут;
LFPG – пункт назначения - Париж, аэродром Шарль-де-Голь;
DOF/140212 – дата выполнения полета в формате гг.мм.дд (год, месяц, число).
14.
РЩС - Запрос дополнительного плана полета (Request supplementary flight plan – RQS).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.(DOF/ либо "0")
Пример сообщения:
(RQS-AFR185-VHHH1605-LFPG-DOF/140212)
Чтение сообщения:
RQS – индекс сообщения;
AFR185 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 185;
VHHH1605 пункт вылета Гонконг, время вылета 16 часов 05 минут;
LFPG – пункт назначения - Париж, аэродром Шарль-де-Голь;

DOF/140212 – жж.аа.кк (жыл, ай, күн) форматындағы ұшуды орындау күні – 2014 жылғы 12 ақпан.
15.
СПЛ – Қосымша ұшу жоспары (Supplementary flight plan – SPL).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады;
(3-7-13-16-18-19)
Мазмұны.
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат
19-жол. Қосымша ақпарат
Хабарлама үлгісі;
(SPL-AFR1850
VHHH1605
LFPG
REG/FABCD DOF/140212 RMK/CHARTER
E/0745 P/146 R/VE S/M J/LV D/2 8 C YELLOW A/YELLOW RED TAIL N145E C/AGMUROV)
Хабарламаның оқылуы:
SPL – хабарлама индексі;
AFR1850 –"Air France" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі 1850;
VHHH1605 – ұшып шығу пункті Гонконг, ұшып шығу уақыты 16 сағат 05 минут;
LFPG – межелі пункт - Париж, Шарль-де-Голь әуеайлағы;
REG/FABCD– ӘК ұлттық (F – Франция) және тіркеу (ABCD) нөмірі,
DOF/140212 – жж.аа.кк (жыл, ай, күн) форматындағы ұшуды орындау күні;
RMK/CHARTER – ұшудың мақсатын ашу – чартерлік рейс;
E/0745 P/146 R/VE S/M J/LV D/2 8 C YELLOW A/YELLOW RED TAIL N145E C/Barught – 19-жолдың қосымша ақпараты.
16.
ФЛИ (FLI) – Мемлекеттік шеқарадан немесе әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданының (әққа)
(Секторының) шеқарасынан ұшып өту (Flight inn).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
18-жол. Өзге ақпарат
Хабарлама үлгісі:
(FLI-BEK100/A3503-DATA/0203-ATO/LUKUS0140-F371)
Хабарламаның оқылуы:
FLI – хабарлама индексі;
BEK100/A3503 – "Бүркіт Эйр" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, Қазақстан, рейс нөмірі 100, жауап беруші режимі – А, екі жақты радиолокация коды 3503;
LUKUS0140-F371 – ұшып өтетін шекара нүктесі (шекара FIR/ACC) LUKUS, нақты ұшып өту уақыты 01 сағат 40 минут, LUKUS нүктесінен ұшып өту эшелоны – F371.
17.
ППН – Хабарламаны өңдеуден бас тарту, ұшу жоспарын бекітпеу, әуе кеңістігін пайдалануға тыйым салу (Reject – REJ).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат (DOF/ немесе "0")
Хабарлама үлгісі:
(ППН-БЕК100-УУДД0050-УААА-ДОФ/121116 РМК/ЕРКІН МӘТІН)
(REJ-BEK100-UUDD0050-UAAA-DOF/121116 RMK/FREE TEXT).
Хабарламаның оқылуы:
ППН (REJ) – хабарлама индексі;

DOF/140212 – дата выполнения полета в формате гг.мм.дд (год, месяц, число) – 12 февраля 2014 года.
15.
СПЛ - Дополнительный план полета (Supplementary flight plan – SPL).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18-19)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Поле 19. Дополнительная информация.
Пример сообщения:
(SPL-AFR1850
VHHH1605
LFPG
REG/FABCD DOF/140212 RMK/CHARTER
E/0745 P/146 R/VE S/M J/LV D/2 8 C YELLOW A/YELLOW RED TAIL N145E C/AGMUROV)
Чтение сообщения:
SPL – индекс сообщения;
AFR1850 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air France" и номер рейса 1850;
VHHH1605 – пункт вылета Гонконг, время вылета 16 часов 05 минут;
LFPG – пункт назначения Париж, аэродром Шарль-де-Голь;
REG/FABCD– национальный (F – Франция) и регистрационный (ABCD) номер ВС;
DOF/140212 – дата выполнения полета в формате гг.мм.дд (год, месяц, число);
RMK/CHARTER – раскрытие цели полета – чартерный рейс;
E/0745 P/146 R/VE S/M J/LV D/2 8 C YELLOW A/YELLOW RED TAIL N145E; C/Barught – дополнительная информация Поля 19.
16.
ФЛИ (FLI) - Пролет государственной границы или границы района (сектора) обслуживания воздушного движения (РОВД) (Flight inn).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(FLI-BEK100/A3503-DATA/0203-ATO/LUKUS0140-F371)
Чтение сообщения:
FLI – индекс сообщения;
BEK100/A3503 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Беркут Эйр", Казахстан, номер рейса 100, режим ответчика – А, код вторичной радиолокации 3503;
LUKUS0140-F371 – пограничная точка пролета (граница FIR/ACC) LUKUS, фактическое время пролета 01 час 40 минут, эшелон пролета точки LUKUS – F371.
17.
ППН – Отказ в обработке сообщения, неутверждение плана полета, запрет на использование воздушного пространства (Reject – REJ).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(ППН-АФЛ100-УУДД0050-УААА-ДОФ/121116 РМК/СВОБОДНЫЙ ТЕКСТ)
(REJ-АФЛ100-UUDD0050-UAAA-DOF/121116 RMK/FREE TEXT)
Чтение сообщения:
ППН (REJ) – индекс сообщения;

BEK100 – "Бүркіт Эйр" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, Қазақстан, рейс нөмірі 100;
UUDD0050 – ұшып шығу пункті Мәскеу, Домодедово, уақыты – 00 сағат 50 минут;
UACC – межелі пункт Астана;
DOF/121116 – ұшуды орындау күні - 2012 жылғы 16 қараша;
RMK/еркін мәтін – ашық еркін мәтінмен жазылған хабарламаны өңдеуден бас тарту себебі көрсетіледі:
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АВИАЦИЯЛЫҚ БИЛІГІНІҢ РҰҚСАТЫНЫҢ ЖОҚ БОЛУЫНА БАЙЛАНЫСТЫ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘУЕ КЕҢІСТІГІ АРҚЫЛЫ ҰШУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ (Overflight through the airspace of the Republic of Kazakhstan is denied due to lack of permission aviation authorities of the Republic of Kazakhstan);
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АВИАЦИЯЛЫҚ БИЛІГІНІҢ РҰҚСАТЫНЫҢ ЖОҚ БОЛУЫНА БАЙЛАНЫСТЫ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АУМАҒЫНДА ҚОНУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ (Landing on the territory of the Republic of Kazakhstan banned for lack of a permit aviation authorities of the Republic of Kazakhstan);
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АВИАЦИЯЛЫҚ БИЛІГІНІҢ РҰҚСАТЫНЫҢ ЖОҚ БОЛУЫНА БАЙЛАНЫСТЫ АЛМАТЫ ӘУЕАЙЛАҒЫНА ҚОНУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ (Landing at the airport Almaty banned for lack of a permit aeronautical authorities of the Republic of Kazakhstan);
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘУЕ КЕҢІСТІГІНДЕ гз ӘУЕ ТРАССАСЫ БОЙЫНША ҰШЫП ӨТУГЕ ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ. СІЗГЕ БЕРІЛГЕН №1 РҰҚСАТҚА СӘЙКЕС АРИС ОДИВ НҮКТЕЛЕРІ АРҚЫЛЫ ҰШУ МАРШРУТЫ БЕКІТІЛГЕН (Flight on airway G3 in the airspace of the Republic of Kazakhstan is prohibited According granted you permission of N 1 approved flight route through points ARISA ODIVA).
Қосымша ақпараттың басқа үлгілері:
15-ЖОЛДЫҢ ДҰРЫС ТОЛТЫРЫЛМАУЫ;
қр қк әқк әшқ ӘСКЕРИ ОРГАНДАРЫНАН қр ӘУЕ КЕҢІСТІГІН ПАЙДАЛАНУҒА РҰҚСАТЫНЫҢ ЖОҚ БОЛУЫ;
МЕЖЕЛІ ПУНКТ ЖҰМЫСЫНЫҢ РегламентІ;
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘУЕ КЕҢІСТІГІН ПАЙДАЛАНУҒА БЕРІЛГЕН РҰҚСАТТЫҢ ҚАТЕ НӨМІРІ;
анқ ҮШІН ТӨЛЕМНІҢ ЖОҚ БОЛУЫ;
zzzz ТЕКСЕРІҢІЗ 18- ЖОЛДА МЕЖЕЛІ ПУНКТ dest КӨРСЕТІЛМЕГЕН;
DEP ТЕКСЕРІҢІЗ ҰШЫП ШЫҒУ ПУНКТІ КӨРСЕТІЛМЕГЕН.
18.
АПЗ – Метеожағдайдан басқа барлық себептер бойынша қабылдауды шектеу тоқтату (СОЗУ).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады;
(3-13-18)
Мазмұны;
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
18-жол. Өзге ақпарат.
Хабарлама үлгісі;
(АПЗ-УАДД0500/0900-ДОФ/140212-РМК/ЖҰҚЖ-да ЖАҢА ТҮСКЕН ҚАР ЖАТЫР 70ММ КСЦ029).
Хабарламаның оқылуы:
АПЗ – хабарлама индексі;
УАДД0500/0900 - әуеайлақ және шектеудің басталу және шектеудің есептік аяқталу уақыты;
ДОФ/140212 – шектеуді енгізу күні;
РМК/ ЖҰҚЖ-да ЖАҢА ТҮСКЕН ҚАР ЖАТЫР 70ММ КСЦ029 – қызмет көрсетудің тоқтатудың себебі мен шарттары.
19.
АПВ - Әк қабылдауды
қайта бастау (Метеожағдайдан басқа барлық себептер бойынша қабылдауға қойылған шектеуді алу).
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:

АФЛ100 – трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Аэрофлот", Россия, номер рейса 100;
UUDD0050 – пункт вылета Москва Домодедово, время – 00 часов 50 минут.
UACC – пункт назначения Астана;
DOF/121116 – дата выполнения полета - 16 ноября 2012 года;
RMK/свободный текст – указывается причина отказа в обработке сообщения открытым свободным текстом.
Примеры причин:
Пролет через воздушное пространство Республики Казахстан запрещен из-за отсутствия разрешения авиационных властей Республики Казахстан (Overflight through the airspace of the Republic of Kazakhstan is denied due to lack of permission aviation authorities of the Republic of Kazakhstan);
Посадка на территории Республики Казахстан запрещена по причине отсутствия разрешения авиационных властей Республики Казахстан (Landing on the territory of the Republic of Kazakhstan banned for lack of a permit aviation authorities of the Republic of Kazakhstan);
Посадка на аэродроме Алматы запрещена по причине отсутствия разрешения авиационных властей Республики Казахстан (Landing at the airport Almaty banned for lack of a permit aeronautical authorities of the Republic of Kazakhstan);
Полет по воздушной трассе Г3 в воздушном пространстве Республики Казахстан запрещен. Согласно выданного Вам разрешения N 1, утвержден маршрут полета через точки АРИСА ОДИВА (Flight on airway G3 in the airspace of the Republic of Kazakhstan is prohibited According granted you permission of N 1 approved flight route through points ARISA ODIVA).
Другие примеры дополнительной информации:
Неправильное оформление Поля 15;
Регламент работы аэродрома назначения;
неверный номер разрешения на ИВП Республики Казахстан;
отсутствие оплаты за ано;
проверьте zzzz не указан пункт назначения в поле 18 dest;
проверьте DEP не указан пункт вылета.
18.
АПЗ - Ограничение, прекращение (продление) приема ВС по всем причинам, кроме метеоусловий.
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-13-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 13. Аэродром и время (начала и расчетного времени окончания ограничения).
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(АПЗ-УАДД0500/0900-ДОФ/140212-РМК/НА ИВПП СВЕЖЕВЫПАВШИЙ СНЕГ 70ММ КСЦ029)
Чтение сообщения:
АПЗ – индекс сообщения;
УАДД0500/0900 - Аэродром и время начала и расчетного времени окончания ограничения;
ДОФ/140212 – дата ввода ограничения;
РМК/НА ИВПП СВЕЖЕВЫПАВШИЙ СНЕГ 70ММ КСЦ029 – причина или условия прекращения обслуживания.
19.
АПВ - Возобновление приема ВС (снятие Ограничения приема ВС по всем причинам, кроме метеоусловий).
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:

(3-13-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
18-жол. Өзге ақпарат
Хабарлама үлгісі:
(АПВ-УАДД0900-ДОФ/140212-РМК/КСЦ033)
Хабарламаның оқылуы:
АПВ – хабарлама индексі;
УАДД0900 - әуеайлақ және шектеудің аяқталу уақыты;
ДОФ/140212 – шектеуді алу күні;
РМК/КСЦ033 – ашық мәтінмен берілген өзге ақпарат.
20.
ПЛН (PLN) – Әуе кеңістігін пайдалану жоспарларынан үзінді.
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-9-13-15-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
9-жол. Әуе кемесінің саны мен түрі
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
15-жол. Маршрут
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол. Өзге ақпарат
1-хабарлама үлгісі:
(PLN-KZR405-A320-UAAA0535-UKBB1036-UAAA0536-ARISA0808-DOF/140212 RMK/R)
1-хабарламаның оқылуы:
PLN – хабарлама индексі;
KZR405- "Air Astana" авиакомпаниясының үш әріптік ICAO коды, рейс нөмірі 405;
A320 – ӘК түрі;
UAAA0535 – ұшып шығу пункті мен уақыты;
UAAA0536 ARISA0808 – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшу маршруты;
UKBB1036 – межелі пункт және есептік өткен ұшу уақыты;
DOF/140212 – ұшуды орындау күні 2014 жылғы 12 ақпан;
RMK/R – өзге ақпарат – R – тұрақты рейс.
2-хабарлама үлгісі.
(PLN-TOM517-B767-VTSG0655-EFIN-MILSO1325-ARISA1437-DOF/140212)
2-хабарламаның оқылуы:
PLN - хабарлама индексі;
TOM517 – авиакомпанияның үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі;
B767 - ӘК түрі;
VTSG0655 – ұшып шығу пункті мен уақыты;
MILSO1325 ARISA1437 - Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшу маршруты;
EFIN - межелі пункт және есептік өткен ұшу уақыты;
DOF/140212 – ұшуды орындау күні 2014 жылғы 12 ақпан.
21.
УЛС (ULS) – Литерлік рейстерді орындау.
Хабарлама құрылымы мына дерек жолдарынан тұрады:
(3-7-13-16-18)
Мазмұны:
3-жол. Хабарлама түрі және хабарламаның бастапқы деректері
7-жол. Әуе кемесінің индексі мен режимі және ЕШРЛ коды.
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты
16-жол. Межелі әуеайлақ және жалпы есептік өткен уақыт, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар)
18-жол.Өзге ақпарат.
Хабарлама үлгісі.
(ULS-BEC001-UACC0400-OMSJ0820-DOF/141003 STS/HEAD)
Хабарламаның оқылуы:
ULS – хабарлама индексі;.
BEC001 - авиакомпанияның үш әріптік ICAO коды және рейс нөмірі;
UACC0400 – пункт және есептік ұшып шығу немесе ЕОВТ қалыптарды алу уақыты;
OMSJ0820 – межелі пункт Астана (UACC) және Шаржы әуеайлағына есептік ұшып келу уақыты - 08 сағат 20 минут;
DOF/131003 – ұшуды орнындау күні 2013 жылғы 3 қазан;
STS/HEAD - ӘҚҚ органдары тарапынан ерекше қатынас мәртебесі.
22.
RVM-WR - әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
(- хабарлама түрі;
- әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимінің нөмірі;
- резервтік күндерді қоса алғанда, уақытша режимді енгізу күні (жылы, айы, күні);
- уақытша режимді енгізу ауданы;
- жабық биіктік диапазоны
- Гринвич бойынша уақытша режимді енгізу уақыты;
- уақытша режим қолданылмайтын ремарка/ әуе кемелері, қамтамасыз ету үшін уақытша режим белгіленген қызмет түрі, қосымша мәліметтер).
(- хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі; уақытша режимді енгізу күні (жылы, айы, күні);
- уақытша режимнің мақсаты;
- рейс, түрі, тіркеу нөмірі;
- ұшу бағыты;
- ұшу биіктігі;
- ұшу әуеайлағы, ұшу уақыты (ОЖО);
- ӘҚҚ аудандарына/нен кіру (шығу) нүктелері және олардың ұшып өтуінің есептік уақыты (ОЖО);
- межелі әуеайлақ және келудің есептік уақыты (ОЖО);
- қосалқы әуеайлақтар;
-қосымша мәліметтер).
(- хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі; уақытша режимді енгізу күні (жылы, айы, күні);
- режимнің мақсаты;
- рейс, түрі, тіркеу нөмірі;
- ұшу бағыты (ауданы) ;
- ұшу биіктігі;
- ұшу әуеайлағы, ұшу уақыты (ОЖО);
- ӘҚҚ аудандарына/нен кіру (шығу) нүктелері және олардың ұшып өтуінің есептік уақыты (ОЖО);
- межелі әуеайлақ және келудің есептік уақыты (ОЖО);
- қосалқы әуеайлақтар;
-қосымша мәліметтер).
(- хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі;
- уақытша режимді енгізу аудандары;
- күні (жылы, айы, күні), Гринвич режимінің қолданылу уақыты, жабық биіктіктер диапазоны;
- резервтік күндер;
-қосымша ақпарат).
(- хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі;
- күні (жылы, айы, күні),
- уақытша режимді енгізу аудандары, Гринвич бойынша режимнің әрекет ету уақытының диапазоны, жабық биіктіктер диапазоны;
-қосымша ақпарат).
1-хабарлама мысалы. Шерулерді, оқу-жаттығуларды, көрмелерді, көрсету және сынау ұшуларын және әуе кеңістігін пайдалануды ерекше ұйымдастыруды талап ететін басқа да іс-шараларды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі.
(RVM-WR242

(3-13-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 13. Аэродром и время (начала и расчетного времени окончания ограничения).
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(АПВ-УАДД0900-ДОФ/140212-РМК/КСЦ033)
Чтение сообщения:
АПВ – индекс сообщения;.
УАДД0900 - Аэродром и время окончания ограничения.
ДОФ/140212 – дата снятия ограничения;
РМК/КСЦ033 – прочая информация открытым текстом.
20.
ПЛН (PLN) – Выписка планов использования воздушного пространства.
Структура сообщения состоит из следующих полей данных.
(3-7-9-13-15-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна.
Поле 9. Число и тип воздушного судна.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 15. Маршрут.
Поле 16. Аэродром назначения и общее расчетное истекшее время, запасной(ые) аэродром(ы).
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения 1:
(PLN-KZR405-A320-UAAA0535-UKBB1036-UAAA0536-ARISA0808-DOF/140212 RMK/R)
Чтение сообщения 1:
PLN – индекс сообщения;
KZR405- трехбуквенный код ICAO авиакомпании "Air Astana", номер рейса 405;
A320 – тип ВС;
UAAA0535 - пункт и время вылета.
UAAA0536 ARISA0808 – маршрут полета в воздушном пространстве Республики Казахстан;
UKBB1036 – пункт назначения и расчетное истекшее время полета;
DOF/140212 – дата выполнения полета 12 февраля 2014 года;
RMK/R – прочая информация – R – регулярный рейс.
Пример сообщения 2.
(PLN-TOM517-B767-VTSG0655-EFIN-MILSO1325-ARISA1437-DOF/140212)
Чтение сообщения 2:
PLN - индекс сообщения;
TOM517 - трехбуквенный код ICAO авиакомпании и номер рейса;
B767 - тип ВС;
VTSG0655 - пункт и время вылета;
MILSO1325 ARISA1437 - маршрут полета в воздушном пространстве Республики Казахстан;
EFIN - пункт назначения и расчетное истекшее время полета;
DOF/140212 – дата выполнения полета 12 февраля 2014 года.
21.
УЛС (ULS) - Выполнение литерных рейсов.
Структура сообщения состоит из следующих полей данных:
(3-7-13-16-18)
Содержание:
Поле 3. Тип сообщения и исходные данные сообщения.
Поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна и режим и код ВОРЛ.
Поле 13. Аэродром и время вылета.
Поле 16. Аэродром назначения и расчетное время прибытия.
Поле 18. Прочая информация.
Пример сообщения:
(ULS-BEC001-UACC0400-OMSJ0820-DOF/141003 STS/HEAD)
Чтение сообщения:
ULS – индекс сообщения;
BEC001 - трехбуквенный код ICAO авиакомпании и номер рейса;
UACC0400 – пункт и расчетное время вылета или уборки колодок EOBT;
OMSJ0820 - пункт назначения Астана (UACC) и расчетное время прибытия на аэродром Шарджа в 08 часов 20 минут;
DOF/131003 – дата выполнения полета 3 октября 2013 года;
STS/HEAD - статус особого отношения со стороны органов ОВД.
22.
RVM-WR - временный режим использования воздушного пространства
(- тип сообщения;
-номер временного режима использования воздушного пространства;
-дата введения временного режима (год, месяц, число), включая резервные даты;
-район введения временного режима;
-диапазон закрытых высот
-время введения временного режима по Гринвичу;
-ремарка/ воздушные суда, на которые не распространяется временный режим, вид деятельности, для обеспечения которой установлен временный режим, дополнительные сведения).
(- тип сообщения, номер временного режима; дата введения временного режима (год, месяц, число);
-предназначение временного режима;
-рейс, тип, регистрационный номер;
-маршрут полета;
-высота полета;
-аэродром вылета, время вылета (УТЦ);
-точки входа (выхода) в/из районов ОВД и расчетное время (УТЦ) их пролета;
-аэродром назначения и расчетное время прибытия (УТЦ);
-запасные аэродромы;
-дополнительные сведения).
(-тип сообщения, номер временного режима; дата введения временного режима (год, месяц, число);
- предназначение режима;
-рейс, тип, регистрационный номер;
-маршрут (район) полета;
-высота полета;
-аэродром вылета, время вылета (УТЦ);
-точки входа (выхода) в/из районов ОВД и расчетное время (УТЦ) их пролета;
-аэродром назначения и расчетное время прибытия (УТЦ);
-запасные аэродромы;
-дополнительные сведения).
(-тип сообщения, номер временного режима;
-районы введения временного режима;
-дата (год, месяц, число), время действия режима по Гринвичу, диапазон закрытых высот;
-резервные даты;
-дополнительная информация).
(-тип сообщения, номер временного режима;
-дата (год, месяц, число),
-районы введения временного режима, диапазоны времени действия режима по Гринвичу, диапазон закрытых высот;
-дополнительная информация).
Пример сообщения 1. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении парадов, учений, выставок, демонстрационных и испытательных полетов и других мероприятий, требующих особой организации использования воздушного пространства.
(RVM-WR242

-KUNI/181129 REZERW/181130
-465000N0732000E 460000N0733200E 454200N0731600E 452900N0703100E 471500N0691600E 465000N0732000E KOORDINATTARY SHEKTEULI AUDANDA USHYGA TYIYM SALYNGAN
-BIYIKTIKTE GND/UNL
-UAQYT/0000-2359
-RMK/ KAMBALA AUEAILAGYNAN, PRIOZERSK ALANYNAN 1MI8 1AN26 1AN72 2PUA AUE КЕМЕЛЕРІ РЕЖИМ ҚОЛДАНЫЛМАЙДЫ / МӘЛІМДЕЛГЕН ҚЫЗМЕТТІ ҰЙЫМДАСТЫРУШЫМЕН КЕЛІСІМ БОЙЫНША РЕЖИМ ҚОЛДАНЫЛАТЫН АУДАНДА ӘУЕ КЕМЕЛЕРІНІҢ ӘУЕ КЕҢІСТІГІН ПАЙДАЛАНУЫНА / ЗРВ АТЫСТАРЫН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУГЕ РҰҚСАТ ЕТІЛЕДІ)
Хабарламаны оқу:
(RVM-WR242– хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 242;
- KUNI - уақытша режимді енгізу күні 29 қараша, резервтік күн 2018 жылғы 30 қараша;
- Координаттармен шектелген аудан (режимнің көлденең жазықтықтағы әрекет ету ауданы);
- BIIKTIKTE GND / UNL-барлық биіктіктерде тік жазықтықта шектеу;
- UAQYT /0000-2359-режимнің әрекет ету уақыты Гринвич бойынша 0000-нан 2359-ға дейін;
-RMK-режимді Камбала әуеайлағынан, Приозерск алаңынан (әуеайлақтардан немесе алаңдардан әуе кеңістігін пайдалануға байланысты қызметті қамтамасыз етуге қатысатын әуе кемелері) 1ми-8, 1 Ан-26, 1Ан-72, 2 ПҰА-ға /мақсатында уақытша режим белгіленген режим/ қызмет түрі ауданында басқа әуе кемелеріне ұшуды орындауға рұқсат беретін органға таратпау.
Ескертпелер:
1. Қосымша мәліметтерде әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін әуе қозғалысын басқару органдары (ГРП-GRP, РП-RP, КП-KP, ВПУ-WPU, ПНА-PNA, ОГ ӘҚБ-OG UWD) көрсетілуі мүмкін.
2. Уақытша режимді енгізуге ұсынымға өзгерістер (толықтырулар) түскен кезде енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (күні, уақыты, биіктігі, ауданы және т.б.) хабарлама түрінің алдында көрсетіледі.
2-хабарлама мысалы. Әуе трассалары (ішкі рейстер) бойынша аса маңызды ұшуларды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі.
(RVM-WR222 KUNI/181121
-STS AYE KEMELERININ USHY QAYIPSIZDIGIN QAMTAMASYZ ETY USHIN
-REJS/BEC057 TYP/A330 REG/UPA0002
-MARSHRUT/ALMATY-SANKT-PETERBURG
-USHY BIIKTIGI/FL360
-USHYP KETY/UAAA0100
- UACN FIR-ga KIRY PABRI0045
UATT FIR-ga KIRYGEDSA0130
- QR AYE KENISTIGIN SHYGY FIR UATT BEKAS0240
-KELY/ULLI0505
-QOSALQY/UATT UUWW UUDD
-RMK/REZHIM QAMTAMASYZ ETYDIN AYE KEMELERINE QOLDANYLMAIDY. AKK ZHANE AKB ORGANDARY QR ASA MANYZDY USHYLARYN UYIMDASTYRU QAGIDALARYN BASSHILIQQA ALSYN)
Хабарламаны оқу:
- RVM-WR222 KUNI/181121-хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 222; уақытша режим енгізілген күн 2018 жылғы 21 қараша;
- уақытша режимнің мақсаты;
- REJS / BEC057 TYP/A380 REG / UPA0002 - рейс, А-330 әуе кемесінің түрі, тіркеу нөмірі;
- ALMATY-SANKT - PETERBURG-ұшу бағыты;

-DATA/181129 REZERW/181130
-ZAPREQENY POLETY W RAJONE OGRANI4ENNOM KOORDINATAMI
465000N0732000E 460000N0733200E 454200N0731600E 452900N0703100E 471500N0691600E 465000N0732000E
-NA WYSOTAH GND/UNL
-WREMIA/0000-2359
-RMK/REVIM NE RASPROSTRANIATX NA 1MI8 1AN26 1AN72 2BPLA S AERODROMA KAMBALA PLOSHADKI PRIOZERSK/PO SOGLASOWANIIU S ORGANIZATOROM ZAJAWLENNOJ DEJATELXNOSTI RAZRESHAETSIA ISPOLXZOWANIE WOZDUSHNOGO PROSTRANSTWA WOZDUSHNYMI SUDAMI W RAJONE DEJSTWIIA REVIMA/OBESPE4ENIE STRELXB ZRW)
Чтение сообщения:
(RVM-WR242– тип сообщения, номер временного режима 242;
-DATA -дата введения временного режима 29 ноября, резервный день 30 ноября 2018 г;
-Район, ограниченный координатами (район действия режима в горизонтальной плоскости);
-NA WYSOTAH GND/UNL - ограничение в вертикальной плоскости на всех высотах;
-WREMIA/0000-2359 - время действия режима с 0000 до 2359 по Гринвичу;
-RMK - режим не распространять на 1МИ-8, 1 Ан-26, 1Ан-72, 2 БПЛА с аэродрома Камбала, площадки Приозерск (воздушные суда, участвующие в обеспечении деятельности, связанной с использованием воздушного пространства с аэродромов или площадок) /орган, разрешающий выполнять полеты другим воздушным судам в районе режима/ вид деятельности, в целях которой установлен временный режим.
Примечания:
1. В дополнительных сведениях могут указываться органы управления воздушным движением (ГРП-GRP, РП-RP, КП-KP, ВПУ-WPU, ПНА-PNA, ОГ УВД-OG UWD), обеспечивающие безопасность воздушного движения.
2. При поступлении изменений (дополнений) в представление на введение временного режима информация о внесенных изменениях (дата, время, высота, район и др.) указывается перед типом сообщения.
Пример сообщения 2. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении особо важных полетов по воздушным трассам (внутренние рейсы).
(RVM-WR222 DATA/181121
-DLIA OBESPE4ENIIA BEZOPASNOSTI POLETA WS STS/A
-REJS/BEC057 TYP/A330 REG/UPA0002
-MARSHRUT/ALMATY-SANKT-PETERBURG
-WYSOTA POLETA/FL360
-OTPRAWLENIE/UAAA0100
-WHOD W FIR UACN PABRI0045
WHOD W FIR UATT GEDSA0130
-WYHOD IZ WP RK FIR UATT BEKAS0240
-PRIBYTIE/ULLI0505
-ZAPASNOJ/UATT UUWW UUDD
-RMK/REVIM NE RASPROSTRANIATX NA WS OBESPE4ENIIA ORGANAM OWD I UWD RUKOWODSTWOWATXSIA PRAWILAMI ORGANIZACII I OBESPE4ENIIA OSOBO WAVNYH POLETOW RK)
Чтение сообщения:
-RVM-WR222 DATA/181121 - тип сообщения, номер временного режима 222; дата введения временного режима 21 ноября 2018г;
-предназначение временного режима;
-REJS/BEC057 TYP/A380 REG/UPA0002 - рейс, тип воздушного судна А-330, регистрационный номер;
-ALMATY -SANKT-PETERBURG - маршрут полета;

- FL360-эшелон (10950м);
- ӘҚҚ аудандарына/нен кіру (шығу) нүктелері және олардың ұшып өтуінің есептік уақыты (ОЖО) ;
- UATT UUWW UUDD-Ақтөбе, Внуково, Домодедово қосалқы әуеайлақтары;
- RMK-қосымша мәліметтер, нұсқаулар.
Әуе трассалары (транзиттік рейстер) бойынша аса маңызды ұшуларды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі.
(RVM-WR333 KUNI/181103
-STS AYE KEMELERININ USHY QAYIPSIZDIGIN QAMTAMASYZ ETY USHIN/A
-REJS/GAF123 TYP/B777 REG/UPB1234
-MARSHRUT/BERLIN-BEIZHIN
-USHY BIIKTIGY/FL390
-KETY/BERLIN1000
- QR AUE KENISTIGIN NUR-SULTAN FIR-ga KIRU (TITUR)1345
- ALMATY FIR KIRU (GORBO)1505
- QR AYE KENISTIGI ALMATY FIR-dan SHYGY (SARIN)1600
-KELY/BEIZHIN2220
-QOSALQY/UAAA ZBAC ZBBB ZBNY
-RMK/ AKK ZHANE AKB ORGANDARY QR ASA MANYZDY USHYLARYN UYIMDASTYRU QAGIDALARYN BASSHILIQQA ALSYN )
Хабарламаны оқу:
- RVM-WR333 KUNI / 181103-хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 333; уақытша режим енгізілген күн 2018 жылғы 3 қараша;
- уақытша режимнің мақсаты;
- REJS / GAF123 TYP/B777 REG / UPB1234 - рейс, B-777 әуе кемесінің түрі, тіркеу нөмірі;
- BERLIN-BEIJIN -ұшу бағыты;
- FL390-эшелон (11900м);
- ӘҚҚ аудандарына/нен кіру (шығу) нүктелері және олардың ұшып өтуінің есептік уақыты (ОЖО);
- UAAA ZBAC ZBBB ZBNY-Алматы, Шоуду, Бейджинг, Наньюань қосалқы әуеайлақтары.
- RMK-қосымша мәліметтер, нұсқаулар.
Ескерту.
Уақытша режимді енгізуге ұсынымға өзгерістер (толықтырулар) түскен кезде енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (күні, уақыты, биіктігі, ауданы және т.б.) хабарлама түрінің алдында көрсетіледі.
3-хабарламаның мысалы. Уақытша диспетчерлік ауданда аса маңызды ұшуларды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі
(RVM-WR104 KUNI/180615
- STS AYE KEMELERININ USHY QAYIPSIZDIGIN QAMTAMASYZ ETU USHIN /A
-REJS/BEC053 TYP/MI171 REG/UPA0002
-510500N0720500E 512500N0731800E 520500N0735800E 522400N0731700E 520400N0724000E 514000N0724000E 512400N0714700E 510500N0720500E KOORDINATTARMEN SHEKTELGEN AUDANDA USHYGA TYIYM SALYNGAN
- AUDANDA ZHANE MARSHRUT BOYINSHA USHY BIIKTIGY GND/5000FT AMSL
-KETU/UACC0430
-QONU/UACN0700
-QOSALQY/UASP
-RMK/REZHIM QAMTAMASYZ ETYDIN AYE KEMELERINE QOLDANYLMAIDY. AKK ZHANE AKB ORGANDARY QR ASA MANYZDY USHYLARYN UYIMDASTYRU QAGIDALARYN BASSHILIKKA ALSYN)
Хабарламаны оқу:
(RVM-WR104 KUNI/180615-хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 104, уақытша режим енгізілген күн 2018 жылғы 15 маусым;
- REJS / BEC053 TYP/MI171 REG / UPA0002 – рейс нөмірі, Ми-171 әуе кемесінің түрі, тіркеу нөмірі;
- бағыт жолағының, жұмыс ауданының сипаттамасы;
GND / 5000FT AMSL-жер бетінен теңіз деңгейінен 5000 фут биіктікке дейінгі ВР биіктік диапазоны;

-FL360 - эшелон (10950м);
-точки входа (выхода) в/из районов ОВД и расчетное время (УТЦ) их пролета;
-UATT UUWW UUDD - запасные аэродромы Актобе, Внуково, Домодедово;
-RMK - дополнительные сведения, указания.
Пример сообщения 2а. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении особо важных полетов по воздушным трассам (транзитные рейсы).
(RVM-WR333 DATA/181103
-DLIA OBESPE4ENIIA BEZOPASNOSTI POLETA WS STS/A
-REJS/GAF123 TYP/B777 REG/UPB1234
-MARSHRUT/BERLIN-PEKIN
-WYSOTA POLETA/FL390
-OTPRAWLENIE/BERLIN1000
-WHOD W WP RK FIR NUR-SULTAN (TITUR)1345
-WHOD W WP FIR ALMATY (GORBO)1505
-WYHOD IZ WP RK FIR ALMATY (SARIN)1600
-PRIBYTIE/PEKIN2220
-ZAPASNOJ/UAAA ZBAC ZBBB ZBNY
-RMK/ ORGANAM OWD I UWD RUKOWODSTWOWATXSIA PRAWILAMI ORGANIZACII I OBESPE4ENIIA OSOBO WAVNYH POLETOW RK)
Чтение сообщения:
- RVM-WR333 DATA/181103 - тип сообщения, номер временного режима 333; дата введения временного режима 3 ноября 2018г;
- предназначение временного режима;
- REJS/GAF123 TYP/B777 REG/UPB1234- рейс, тип воздушного судна B-777, регистрационный номер;
- BERLIN-PEKIN - маршрут полета;
- FL390 - эшелон (11900м);
- точки входа (выхода) в/из районов ОВД и расчетное время (УТЦ) их пролета;
- UAAA ZBAC ZBBB ZBNY - запасные аэродромы Алматы, Шоуду, Бейджинг, Наньюань.
- RMK -дополнительные сведения, указания.
Примечание.
При поступлении изменений (дополнений) в представление на введение временного режима информация о внесенных изменениях (дата, время, высота, район и др.) указывается перед типом сообщения.
Пример сообщения 3. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении особо важных полетов во временном диспетчерском районе
(RVM-WR104 DATA/180615
-DLIA OBESPE4ENIIA BEZOPASNOSTI POLETA WS STS/A
-REJS/BEC053 TYP/MI171 REG/UPA0002
-ZAPREQENY POLETY W RAJONE OGR ANI4ENNOM KOORDINATAMI 510500N0720500E 512500N0731800E 520500N0735800E 522400N0731700E 520400N0724000E 514000N0724000E 512400N0714700E 510500N0720500E
-WYSOTA POLETA PO MARSHRUTU I W RAJONE GND/5000FT AMSL
-WYLET/UACC0430
-POSADKA/UACN0700
-ZAPASNOJ/UASP
-RMK/REVIM NE RASPROSTRANIATX NA WS SOPROWOVDENIIA ORGANAM OWD I UWD RUKOWODSTWOWATXSIA PRAWILAMI ORGANIZACII I OBESPE4ENIIA OSOBO WAVNYH POLETOW RK)
Чтение сообщения:
(RVM-WR104 DATA/180615 - тип сообщения, номер временного режима 104, дата введения временного режима 15 июня 2018 года;
-REJS/BEC053 TYP/MI171 REG/UPA0002 – номер рейса, тип воздушного судна Ми-171, регистрационный номер;
-описание полосы маршрута, района работы;
GND/5000FT AMSL – диапазон высот ВР от земной поверхности до высоты 5000 футов относительно среднего уровня моря;

-0430 – ұшу уақыты, 0700-Нұр-Cұлтан әуеайлағына қону уақыты;
- UASP-Павлодар қосалқы әуеайлағы;
- RMK / - қосымша мәліметтер, нұсқаулар.
Ескерту.
Уақытша режимді енгізуге ұсынымға өзгерістер (толықтырулар) түскен кезде енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (күні, уақыты, биіктігі, ауданы және т.б.) хабарлама типінің алдында көрсетіледі.
2. Егер шектеудің жоғарғы шекарасы 10000 футтан астам биіктікте (абс) орнатылған жағдайда – эшелон нөмірлерінде шектеу деңгейін көрсету қажет.
4-хабарлама мысалы. Көліктік жүк кемесін және басқа да ғарыштық ұшу аппараттарын ұшыруды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі.
(RVM-WR6169
-455512N0632035E KOORDINATTARY BAR NUKTEDEN 17 TENIZ MILI RADIYSYMEN SHEKTELGEN AUDANDA USHYGA TYIM SALYNADY
KUNI/181112 YAQYT /1805 - 1830 BIIKTIGI GND/UNL
KUNI/181113 YAQYT /1715 - 1740 BIIKTIGI GND/UNL
REZERVTIK KUNDERI
KUNI/181119 YAQYT /1655 - 1720 BIIKTIGI GND/UNL
KUNI/181122 YAQYT /1540 - 1605 BIIKTIGI GND/UNL
- U25 U27 U30 TURAKTY GHARYSH AIMAQTARYNDA
KUNI/181112 YAQYT /1800 - 1900 BIIKTIGI GND/UNL
KUNI /181113 YAQYT /1715 - 1810 BIIKTIGI GND/UNL
REZERVTIK KUNDERI
KUNI /181119 YAQYT /1655 – 1750 BIIKTIGI GND/UNL
KUNI /181122 YAQYT /1540 - 1640 BIIKTIGI GND/UNL
-RMK/PROGRESS-MS10 GARYSH KEMESIN USHYRYDY JURGIZY KEZINDE QR AYE KENISTIGINDE USHY QAYIPSIZDIGIN QAMTAMASYZ ETY MAQSATYNDA YAQYTSHA REJIM IZDESTIRY-QUTQARY QYZMETTERIN QAMTAMASYZ ETETIN AYE KEMELERINE QOLDANYLMAIDY)
Хабарламаны оқу:
- RVM-WR6169-хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 6169;
- 455512N0632035E KOORDINATTARY BAR NUKTEDEN 17 TENIZ MILI RADIUSYMEN SHEKTELGEN AYDANDA - уақытша режимді енгізу ауданы, геонүктеден 17 теңіз милі;
- KUNI/181112 YAQYT /1805 – 1830 BIIKTIGI GND/UNL- күні 2018 жылғы 12 қараша, аталған ауданда режимнің әрекет ету уақыты 1805-тен 1830-ға дейін, жер бетінен жабық биіктіктердің диапазоны, жоғарғы шекарасы шектеусіз (Unlimited);
- бұдан әрі уақыт пен биіктік диапазонын көрсете отырып, негізгі және резервтік күндердің сипаттамасы;
- U25 U27 U30 TURAQTY GARYSH AIMAQTARYNDA -тұрақты "ғарыштық аймақтарда" уақытша режимді енгізу аудандары;
- бұдан әрі: режимнің әрекет ету уақыты мен жабық биіктіктер ауқымы көрсетілген негізгі және резервтік күндер туралы ақпарат;
- RMK- УР енгізу негізі (Прогресс 10мс көліктік ғарыш кемесін ұшыру кезінде ҚР әуе кеңістігінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету), УР қолданылмайтын әуе кемелері туралы ақпарат баяндалады.
Ескерту.
Уақытша режимді енгізуге ұсынымға өзгерістер (толықтырулар) түскен кезде енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (күні, уақыты, биіктігі, ауданы және т.б.) хабарлама түрінің алдында көрсетіледі.
5-хабарлама мысалы. Көліктік басқарылатын ғарыш кемесін ұшыруды, түсірілетін аппаратты авариялық және жоспарлы отырғызуды қамтамасыз ету кезінде әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимі.
(RVM-WR5772
-KUNI-181217
QR AYE KENISTIGININ BES AYDANYNDA USHYGA TYIYM SALYNGAN
- 1 AYDANY
4555130N0632030E KOORDINATTARY BAR BASTAPQY KESHENNEN 17 TENIZ MILI RADIYSYUAQYT /0650-0720 BIIKTIGI GND/UNL
- 2 AYDANY

-0430 – время вылета, 0700 – время посадки на аэродроме Нур-Султан;
-UASP – запасный аэродром Павлодар;
-RMK/ - дополнительные сведения, указания.
Примечание.
При поступлении изменений (дополнений) в представление на введение временного режима информация о внесенных изменениях (дата, время, высота, район и др.) указывается перед типом сообщения.
2. В случае, если верхняя граница ограничения устанавливается на высотах (абс) более 10000 футов – указывать уровень ограничения в номерах эшелонов.
Пример сообщения 4. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении запуска транспортного грузового корабля и других космических летательных аппаратов.
(RVM-WR6169
-ZAPREQENY POLETY W RAJONE OGRANI4ENNOM
RADIUSOM 17NM OT TO4KI S KOORDINATAMI 455512N0632035E
DATA/181112 WREMIA/1805 - 1830 WYSOTA GND/UNL
DATA/181113 WREMIA/1715 - 1740 WYSOTA GND/UNL
REZERWNYE DATY
DATA/181119 WREMIA/1655 - 1720 WYSOTA GND/UNL
DATA/181122 WREMIA/1540 - 1605 WYSOTA GND/UNL
-W POSTOIANNYH KOSMICHESKIH ZONAH U25 U27 U30
DATA/181112 WREMIA/1800 - 1900 WYSOTA GND/UNL
DATA/181113 WREMIA/1715 - 1810 WYSOTA GND/UNL
REZERWNYE DATY
DATA/181119 WREMIA/1655 - 1750 WYSOTA GND/UNL
DATA/181122 WREMIA/1540 - 1640 WYSOTA GND/UNL
-RMK/W CELIAH OBESPECHENIIA BEZOPASNOSTI POLETOW W WOZDUSHNOM PROSTRANSTWE RESPUBLIKI KAZAHSTAN PRI PROIZWODSTWE ZAPUSKA KOSMICHESKOGO TRANSPORTNOGO GRUZOWOGO KORABLIA PROGRESS MS10 WR NE RASPROSTRONIATX NA WS OBESPECHENIIA PSS)
Чтение сообщения:
-RVM-WR6169 -тип сообщения, номер временного режима 6169;
-W RAJONE OGRANICHENNOM RADIUSOM 17NM OT TOCHKI S KOORDINATAMI 455512N0632035E - район введения временного режима, 17 морских миль от геоточки;
-DATA/181112 WREMIA/1805 - 1830 WYSOTA GND/UNL – дата 12 ноября 2018 года, время действия режима в указанном районе с 1805 до1830 УТЦ, диапазон закрытых высот от земной поверхности, верхняя граница без ограничений (Unlimited);
-далее описание основной и резервных дат с указанием времени и диапазона высот;
-W POSTOIANNYH KOSMICHESKIH ZONAH U25 U27 U30 - районы введения временного режима в постоянных "космических зонах";
-далее: информация об основных и резервных датах с указанием времени действия режима и диапазона закрытых высот;
-RMK – излагается основание введения ВР (обеспечение безопасности полетов в воздушном пространстве РК при производстве запуска транспортного космического корабля Прогресс 10МС), информация о воздушных судах, на которые ВР не распространяется.
Примечание.
При поступлении изменений (дополнений) в представление на введение временного режима информация о внесенных изменениях (дата, время, высота, район и др.) указывается перед типом сообщения.
Пример сообщения 5. Временный режим использования воздушного пространства при обеспечении запуска транспортного пилотируемого космического корабля, аварийной и плановой посадки спускаемого аппарата.
(RVM-WR5772
-DATA-181217
ZAPREQENY POLETY W PIATI RAJONAH WOZDUSHNOGO PROSTRANSTWA RESPUBLIKI KAZAHSTAN
-RAJON 1
RADIUSOM 17NM OT STARTOWOGO KOMPLEKSA S KOORDINATAMI 4555130N0632030E
WREMIA/0650-0720 WYSOTA GND/UNL
-RAJON 2

464000N0630000E 502000N0750000E 511000N0804000E KOORDINATTARY. ODAN ARI RF SHEKARASY BOIYNSHA NUKTEGE DEIIN 503000N0842000E 482000N0740000E 453000N0634000E 464000N0630000E
YAQYT /0720-0755 BIIKTIGI GND/UNL
- 3 AYDANY
KOORDINATTARY/512900N0605800E 513600N0695300E 503700N0695900E 501300N0570800E 510400N0570200E ODAN ARI RF SHEKARASY BOIYNSHA 512900N0605800E DEIIN
YAKYT/0846-0916 BIIKTIGI GND/UNL
YAQYT /0916-1016 BIIKTIGI GND/FL300
- 4 AYDANY
KOORDINATTARY/515500N0600100E 513300N0683100E 503300N0682900E 505400N0612700E ODAN ARI RF SHEKARASY BOIYNSHA 515500N0600100E DEIIN
YAQYT /1018-1048 BIIKTIGI GND/UNL
YAQYT /1048-1148 BIIKTIGI GND/FL300
- 5 AYDANY
KOORDINATTARY/510400N0580556E ODAN ARI RF SHEKARASY BOIYNSHA 505500N0583500E 505600N0580600E 510400N0580556E DEIIN
YAQYT /1018-1048 BIIKTIGI GND/UNL
YAQYT /1048-1148 BIIKTIGI GND/FL300
-RMK/ "SOYUZ MS07" BASQARYLATYN KOLIK GARYSH KEMESININ USHY ZHANE AVARIYALYQ QONYY KEZINDE USHY QAYIPSIZDIGIN QAMTAMASYZ ETY REJIMI KRAJNIJ AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN AN26-GA, QARAGANDY AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN 2MI8-GE, UPRUN AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN 2MI8-GE, TAULY ALTAI AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN 2MI8-GE, QYZYL USHYP SHYGATYN MI8-GE, BRATSK AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN AN26-GA, NOVOSIBIRSK AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN MI8-GE, JEZQAZGAN AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN AN12-GE QOLDANYLMAIDY)
Хабарламаны оқу:
RVM-WR5772-хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 5772;
- KUNI-181217- УР қолданылу күні 2018 жылғы 17 желтоқсан;
- 1 AUDANY
4555130n0632030Е
KOORDINATTARY BAR BASTAPQY KESHENNEN 17 TENIZ MILI RADIYSY
-географиялық нүктеден 17 теңіз милі (30 км) радиусымен шектелген УР ауданы;
UAQYT /0650-0720 BIIKTIGI GND / UNL-режимнің көрсетілген ауданда әрекет ету уақыты 0650-ден 0720 ОЖО-ға дейін, жер бетінен жабық биіктіктердің диапазоны, жоғарғы шекарасы шектеусіз (Unlimited);
- бұдан әрі әуе кеңістігінің төрт ауданын, шектеулердің әрекет ету уақытын және жабық биіктік диапазондарын сипаттау;
- RMK - УР енгізу негізі (Союз-МС07 көліктік басқарылатын ғарыш кемесін ұшыру кезінде ҚР әуе кеңістігінде ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету), УР қолданылмайтын әуе кемелері және іздестіру-құтқару кешенінің ӘК орналасқан әуеайлақтар туралы ақпарат баяндалады.
Ескертпелер.
1. Уақытша режим бірнеше шектеу аудандарынан тұруы мүмкін немесе әрбір шектеу ауданы үшін жеке уақытша режим белгіленуі мүмкін.
2. Бұл формат әуе кеңістігін пайдалануды ерекше ұйымдастыруды талап ететін оқу-жаттығуларды, шерулерді және басқа да іс-шараларды қамтамасыз ету кезінде қолданылуы мүмкін.
3. Уақытша режимді енгізуге ұсынымға өзгерістер (толықтырулар) түскен кезде енгізілген өзгерістер туралы ақпарат (күні, уақыты, биіктігі, ауданы және т.б.) хабарлама түрінің алдында көрсетіледі.
23.
RVI-WR - әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алып тастау
(- хабарлама түрі;
- уақытша режим нөмірі;
- уақытша режимді алып тастау күні (жылы, айы, күні);
- Гринвич бойынша уақытша режимді алып тастау уақыты;
- алу туралы ақпарат)
1-хабарлама мысалы. Әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін толық алып тастау.
(RVI-WR242-KUNI/181129 -YAQYT/2215 – TOLYGYMEN ALYP TASTANYZ)
Хабарламаны оқу:
(RVI-WR242 - хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 242;
- KUNI / 181129-уақытша режимді алып тастау күні 2018 жылғы 29 қараша;
- YAQYT / 2215-2215 ОЖО уақытша режимін алып тастау уақыты;
- TOLYGYMEN ALYP TASTANYZ) - түсіру туралы ақпарат (режим толығымен алынып тасталды, резервтік күнді қосқанда).
2-хабарлама мысалы. Нақты күнге (күнге) әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін алу.
(RVI-WR242- YAQYT/2215 ALYP TASTAU KUNI/181129 – KUSHINE ENGEN KUNGE SAIKES)
Хабарламаны оқу:
(RVI-WR242 - хабарлама түрі, уақытша режим нөмірі 242;
- YAKYT / 2215-2215 ОЖО уақытша режимін алып тастау уақыты;
- ALYP TASTAU-KUNI / 181129 - уақытша режим алынып тасталған күн (2018 жылғы 29 қараша);
- QALGAN KUNDER KUSHINDE) - түсіру туралы ақпарат (бұл режим хабарламада көрсетілген белгілі бір күні алынып тасталғанын білдіреді);
Ескерту.
"Қалған күндер" термині қалған негізгі және резервтік күндерді білдіреді.
24.
ППН.
(хабарлама түрі әуе кемесінің белгісі (рейстің нөмірі).
Рейсті орындау күні /(күні, айы).
Жоспардың бекітілмеу себебі).

KOORDINATY 464000N0630000E 502000N0750000E 511000N0804000E DALEE PO GOSGRANICE S RF DO TOCHKI 503000N0842000E 482000N0740000E 453000N0634000E 464000N0630000E
WREMIA/0720-0755 WYSOTA GND/UNL
-RAJON 3
KOORDINATY/512900N0605800E 513600N0695300E 503700N0695900E 501300N0570800E 510400N0570200E DALEE PO GOSGRANICE S RF DO 512900N0605800E
WREMIA/0846-0916 WYSOTA GND/UNL
WREMIA/0916-1016 WYSOTA GND/FL300
-RAJON 4
KOORDINATY/515500N0600100E 513300N0683100E 503300N0682900E 505400N0612700E DALEE PO GOSGRANICE S RF DO 515500N0600100E
WREMIA/1018-1048 WYSOTA GND/UNL
WREMIA/1048-1148 WYSOTA GND/FL300
-RAJON 5
KOORDINATY/510400N0580556E DALEE PO GOSGRANICE S RF DO 505500N0583500E 505600N0580600E 510400N0580556E
WREMIA/1018-1048 WYSOTA GND/UNL
WREMIA/1048-1148 WYSOTA GND/FL300
-RMK/OBESPECHENIE BEZOPASNOSTI POLETOW PRI ZAPUSKE I AWARIJNOJ POSADKE TRANSPORTNOGO PILOTIRUEMOGO KOSMICHESKOGO KORABLIA SOIUZ MS07 REVIM NE RASPROSTRANIATX NA AN26 S AERODROMA KRAJNIJ 2MI8 S AERODROMA KARAGANDA 2MI8 S AERODROMA UPRUN 2MI8 S AERODROMA GORNOALTAJSK MI8 S AERODROMA KYZYL AN26 S AERODROMA BRATSK MI8 S AERODROMA NOWOSIBIRSK AN12 S AERODROMA VEZKAZGAN)
Чтение сообщения:
RVM-WR5772 - тип сообщения, номер временного режима 5772;
-DATA-181217 - дата действия ВР 17 декабря 2018 года;
-RAJON 1
RADIUSOM 17NM OT STARTOWOGO KOMPLEKSA S KOORDINATAMI 4555130N0632030E – район ВР, ограниченный радиусом 17 морских миль (30 км) от географической точки;
WREMIA/0650-0720 WYSOTA GND/UNL- время действия режима в указанном районе с 0650 до 0720 УТЦ, диапазон закрытых высот от земной поверхности, верхняя граница без ограничений (Unlimited);
- далее описание четырех районов воздушного пространства, времени действия ограничений и диапазонов закрытых высот;
-RMK – излагается основание введения ВР (обеспечение безопасности полетов в воздушном пространстве РК при производстве запуска транспортного пилотируемого космического корабля Союз - МС07), информация о воздушных судах, на которые ВР не распространяется и аэродромах, на которых базируются ВС поисково-спасательного комплекса.
Примечания.
1. Временный режим может состоять из нескольких районов ограничений или для каждого района ограничений может устанавливаться отдельный временный режим.
2. Данный формат может применяться при обеспечении учений, парадов, и других мероприятий, требующих особой организации использования воздушного пространства.
3. При поступлении изменений (дополнений) в представление на введение временного режима информация о внесенных изменениях (дата, время, высота, район и др.) указывается перед типом сообщения.
23.
RVI-WR - снятие временного режима использования воздушного пространства
(-тип сообщения;
-номер временного режима;
-дата снятия временного режима (год, месяц, число);
-время снятия временного режима по Гринвичу;
-информация о снятии)
Пример сообщения 1. Полное снятие временного режима использования воздушного пространства.
(RVI-WR242-DATA/181129 -WREMIA/2215 - SNIAT POLNOSTXU)
Чтение сообщения:
(RVI-WR242 - тип сообщения, номер временного режима 242;
-DATA/181129 - дата снятия временного режима 29 ноября 2018 года;
-WREMIA/ 2215 - время снятия временного режима 2215 УТЦ;
-SNIAT POLNOSTXU) - информация о снятии (означает, что режим снят полностью, включая резервный день).
Пример сообщения 2. Снятие временного режима использования воздушного пространства на конкретную дату(ы).
(RVI-WR242- WREMIA/2215 SNIAT DATA/181129 - OSTALXNYE DATY W SILE)
Чтение сообщения:
(RVI-WR242 - тип сообщения, номер временного режима 242;
-WREMIA/ 2215 - время снятия временного режима 2215 УТЦ;
-SNIAT -DATA/181129 – дата, на которую снят временный режим (29 ноября 2018 года);
-OSTALXNYE DATY W SILE) - информация о снятии (означает, что режим снят на конкретную дату, указанную в сообщении);
Примечание.
Под термином "остальные даты" понимаются оставшиеся основные и резервные даты.
24.
ППН.
(тип сообщения;
обозначение воздушного судна (номер рейса);
дата выполнения/(число, месяц);
причина не утверждения плана)

(ППН-РК65229-КҮНІ/1309-РМК/ФПЛ ӘКП ҚАҒИДАЛАРЫНЫҢ ТАЛАПТАРЫНА СӘЙКЕС КЕЛМЕЙДІ)
Хабарламаның оқылуы:
ППН (жоспардың бекітілмеуі);
РК65229 (ұшу жоспары бекітілмеген әуе кемесінің шақыру белгісі (рейстің нөмірі);
КҮНІ/1309 (13 қыркүйекте ұшу жоспары бекітілген жоқ);
РМК/ФПЛ ӘКП ҚАҒИДАЛАРЫНЫҢ ТАЛАПТАРЫНА СӘЙКЕС КЕЛМЕЙДІ (ұшу жоспарының, рейстің бекітілмеу себебі).
25.
ПЛН.
Әуе кемелерінің ұшу жоспары (әуе кемесінің үлгісі; ӘКК тегі (әуе кемесінің тіркеу нөмірі, шақыру белгісі);
Ұшып шығу уақыты; қону уақыты; ұшып шығу әуеайлағы; межелі әуеайлақ; ұшу мақсаты).
Ұшқышсыз басқарылатын ұшу аппараттарының, қашықтықтан басқарылатын әуе кемелерінің, ұшқыш басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшу жоспарлары (ұшу аппаратының үлгісі, ұшу аппаратының белгісі, ұшып шығу уақыты, қону уақыты, ұшу маршруты, ұшу мақсаты);
Басқарылмайтын аэростаттарды (шар-зондтарды) ұшыру, атыс жүргізу, ракета жіберу және жару жұмыстарын жүргізу жоспарлары (полигонның атауы; қызметтің басталу уақыты; қызметтің аяқталу уақыты; қару түрлері; қызметті жүргізетін жеке немесе заңды тұлғаның атауы).
С295 Гроц1000 1800 Алматы Астана СТЭЙТ.
Дельта БПЛА 0600 0600 пл9 пл2 Р40км пл9 (Байқоңыр) арнайы тапсырма.
.Ақсуат ә/б 5517 0900 2400 0-1850 РПГ,ПУС,СВД,АК,ПМ 5517.
Хабарламаның оқылуы:
ӘҚБ БО-ның әуе кеңістігін пайдалану жоспарынан үзінді;
Әуе кемелерінің ұшу жоспары;
(С295 (ӘК үлгісі С-295); Гроц (әуе кемесінің командирі Гроц);
1000 (Астана уақыты бойынша ұшып шығу уақыты 10 сағат 00 минут);
1800 (Астана уақыты бойынша қону уақыты 18 сағат 00 минут);
Алматы (ұшып шығу әуеайлағы Алматы);
Астана (межелі әуеайлақ Астана);
СТЭЙТ (ұшу мақсаты);
ұшқыш басқарылатын ұшу аппараттарыныңғ ұшқышпен қашықтықтан басқарылатын ұшу аппараттарының, басқарылатын аэростаттардың, дирижабльдердің ұшу жоспарлары;
Дельта (үлгісі ҰБҰА); ҰБҰА (ҰБҰА белгісі); 0600 (ҰБҰА ұшыру уақыты 06 сағат 00 минут Астана уақытымен); 0600 (ҰБҰА қону уақыты 06 сағат 00 минут бір тәуліктен кейін); пл9 пл2 Р40км пл9 (Байқоңыр) (Байқоңыр кешенінің аумағында ұшу маршруты); арнайы тапсырма (ұшу мақсаты);
Басқарылмайтын аэростаттарды (шар-зондтарды) ұшыру, атыс жүргізу, ракета жіберу және жару жұмыстарын жүргізу жоспарлары;
Ақсуат 5517 ә/б (полигонның атауы мен тиістілігі);
0900 (атыс жүргізуді бастау уақыты 09 сағат 00 минут Астана уақытымен);
2400 (атыс жүргізуді аяқтау уақыты 00 сағат 00 минут Астана уақытымен);
0-1850 (0-ден 1850 метрге дейінгі биіктіктер жабық); РПГ,ПУС,СВД,АК,ПМ (қару түрлері); 5517 (атыс жүргізетін әскери бөлім 5517).
26.
RVM -ҚМШ - әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу
(-хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні;
- қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты;
- қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
- қысқа мерзімді шектеу әрекеті биіктігінің диапазоны).
(- хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні;
- қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты;
- қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
- қысқа мерзімді шектеу әрекеті биіктігінің диапазоны;
- қосымша ақпарат)
(- хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні;
- қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты;
- қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
- қысқа мерзімді шектеу әрекеті биіктігінің диапазоны)
(- хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні;
- қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты;
- ұшу бағыты;
- шектеулер қойылатын әуе трассаларының учаскелері;
- қысқа мерзімді шектеу әрекеті биіктігінің диапазоны;
- қосымша ақпарат)
(- хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні;
- қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты;
- ұшу бағыты;
- шектеулер қойылатын әуе трассаларының учаскелері;
- қысқа мерзімді шектеу әрекеті биіктігінің диапазоны;
- қосымша ақпарат)
1-хабарлама мысалы. Атыстардың барлық түрлерін, зымырандарды ұшыруды, ПҰА-ның ұшуын және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты басқа да қызметті жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу.
(RVM-КО55/FIR ALMATY
-KUNI/180223

(ППН-РК65229-ДАТА/1309-РМК/ФПЛНЕ соответствует требованиям Правил ИВП)
Чтение сообщения:
ППН (не утверждение плана);
РК65229 (позывной воздушного судна (номера рейса), план полета которого не утвержден);
ДАТА/1309 (на 13 сентября план полета не утвержден);
РМК/ФПЛНЕ соответствует требованиям Правил ИВП (причина не утверждения плана полета, рейса);
25.
ПЛН.
План полета воздушных судов (тип воздушного судна; фамилия КВС (регистрационный номер, позывной воздушного судна);
время вылета; время посадки; аэродром вылета; аэродром назначения; цель полета).
Планы полетов беспилотных летательных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей (тип летательного аппарата; обозначение летательного аппарата;
время вылета; время посадки; маршрут полета; цель полета).
Планы проведения запусков неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), стрельб, пусков ракет и взрывных работ (наименование полигона; время начала деятельности; время окончания деятельности; виды оружия; наименование физического или юридического лица, производящего деятельность)
С295 Гроц1000 1800 Алматы Астана СТЭЙТ;
Дельта БПЛА 0600 0600 пл9 пл2 Р40км пл9 (Байконыр) спецзадание;
Аксуат в/ч5517 0900 2400 0-1850 РПГ,ПУС,СВД,АК,ПМ 5517.
Чтение сообщения:
выписка из плана использования воздушного пространства ГЦ УВД;
План полета воздушных судов;
(С295 (тип ВС С-295); Гроц (командир воздушного судна Гроц);
1000 (время вылета по времени Астаны 10 часов 00 минут);
1800 (время посадки по времени Астаны 18 часов 00 минут);
Алматы (аэродром вылета Алматы);
Астана (аэродром назначения Астана);
СТЭЙТ (цель полета);
Планы полетов беспилотных летательных аппаратов, дистанционно пилотируемых воздушных судов, управляемых аэростатов, дирижаблей;
Дельта (тип БПЛА); БПЛА (обозначение БПЛА); 0600 (время запуска БПЛА в 06 часов 00 минут времени Астаны); 0600 (время посадки БПЛА в 06 часов 00 минут через сутки); пл9 пл2 Р40км пл9 (Байконыр) (маршрут полета на территории комплекса Байконыр); спецзадание (цель полета);
Планы проведения запусков неуправляемых аэростатов (шаров-зондов), стрельб, пусков ракет и взрывных работ;
Аксуат в/ч5517 (наименование полигона и принадлежность); 0900 (время начала стрельб в 09 часов 00 минут времени Астаны); 2400 (время окончания стрельб в 00 часов 00 минут времени Астаны);
0-1850 (закрыты высоты от 0 до 1850 метров); РПГ,ПУС,СВД,АК,ПМ (виды оружия); 5517 (производит стрельбы часть 5517).
26.
RVM -KO - кратковременное ограничение использования воздушного пространства
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
-условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата введения в действие кратковременного ограничения;
-время действия кратковременного ограничения;
-район введения кратковременного ограничения;
-диапазон высот действия кратковременного ограничения).
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата введения в действие кратковременного ограничения;
-время действия кратковременного ограничения;
-район введения кратковременного ограничения;
-диапазон высот действия кратковременного ограничения;
- дополнительная информация)
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата введения в действие кратковременного ограничения;
-время действия кратковременного ограничения;
-район введения кратковременного ограничения;
-диапазон высот действия кратковременного ограничения)
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата введения в действие кратковременного ограничения;
-время действия кратковременного ограничения;
-маршрут полета;
-участки воздушных трасс, на которые накладываются ограничения;
-диапазон высот действия кратковременного ограничения;
-дополнительная информация)
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата введения в действие кратковременного ограничения;
-время действия кратковременного ограничения;
-маршрут полета;
-участки воздушных трасс, на которые накладываются ограничения;
-диапазон высот действия кратковременного ограничения;
-дополнительная информация)
Пример сообщения 1. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при проведении всех видов стрельб, пусков ракет, полетов БПЛА и другой деятельности, связанной с использованием воздушного пространства.
(RVM-КО55/FIR ALMATY
-DАТА/180223

-YAKYT/0245-1250/1400-1800
-UAR3/POLIGON ILIJSKIJ
-
433044N0764530E
433048N0764745E
433408N0764700E
433325N0763710E
433044N0764530E KOORDINATTARMEN SHEKTELGEN JABYQ AYE KENISTIGI
-BIIKTIKTER/GND/FL130)
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- ҚМШ55-55 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 180223-қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні 2018 жылғы 23 ақпан;
-YAQYT/0245-1250/1400-1800 - қысқа мерзімді шектеудің қолданылу уақыты 02.45-тен 12.50-ге дейін және 14.00-ден 18.00-ге дейін;
-UAR-3 / POLIGON ILIJSKIJ-шектеу аймағының белгіленуі (егер берілген болса), нақты атауы (бар болса), қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
-
433044N0764530E
433048N0764745E
433408N0764700E
433325N0763710E
433044N0764530E KOORDINATTARMEN SHEKTELGEN AYDANDA JABYQ AYE KENISTIGI
- BIIKTIKTER / GND / FL130-жер бетінен ФЛ130 (3950м) ұшу эшелонына дейінгі биіктікте ұшуға арналған жабық әуе кеңістігі.
2-хабарлама мысалы. Атыстардың барлық түрлерін, зымырандарды ұшыруды, жарылыс жұмыстарын, ПҰА ұшуларын және әуе кеңістігін пайдалануға байланысты басқа да қызметті (өту биіктігінен төмен) жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу.
(RVM-KO58/FIR ALMATY
-KUNI/181211
-YAQYT/0245-1800
-UAR-16/POLIGON GWАRDЕJSКIJ
-
433342N0750924E
433458N0751046E
433542N0750512E
433408N0750532E
433342N0750924E KOORDINATTARMEN SHEKTELGEN AYDANDA JABYQ AYE KENISTIGI
-BIIKTIKTER/GND/7000FT AMSL
-RMK/ КО PERVOMAISKI AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN MI17 QOLDANYLMAIDY)
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- ҚМШО58-58 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 181211-қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні 2018 жылғы 11 желтоқсан;
- YAQYT/0245-1800-қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты Гринвич бойынша 02.45-тен 18.00-ге дейін;
- UAR - 16/POLIGON GWАRDЕJSКIJ-шектеу аймағын белгілеу (егер берілген болса), нақты атауы (бар болса), қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
-
433342N0750924E
433458N0751046E
433542N0750512E
433408N0750532E
433342N0750924E KOORDINATTARMEN SHEKTELGEN AYDANDA JABYQ AYE KENISTIGI
-BIIKTIKTER/GND/7000FT AMSL - теңіздің орташа деңгейіне қатысты жер бетінен 7000 фут биіктікке дейінгі биіктік диапазонында көрсетілген координаттармен көлденең жазықтықта шектелген ұшуға арналған жабық әуе кеңістігі;
-RMK / КО PERVOMAISKI AYEAILAGYNAN USHYP SHYGATYN МИ-8-ге QOLDANYLMAIDY- қосымша ақпарат.).
3-хабарламаның мысалы. Тирлерде атыс жүргізу, кеніштерде, карьерлерде жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу.
(RVM-KO11/FIR SEMEI
-KUNI/181211

-WREMIA/0245-1250/1400-1800
-UAR3/POLIGON ILIJSKIJ
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM KOORDINATAMI
433044N0764530E
433048N0764745E
433408N0764700E
433325N0763710E
433044N0764530E
-WYSOTY/GND/FL130)
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-КО55 - кратковременное ограничение под номером 55;
/FIR ALMATY - условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/180223 - дата введения в действие кратковременного ограничения 23 февраля 2018 года;
-WREMIA/0245-1250/1400-1800 - время действия кратковременного ограничения с 02.45 до 12.50 и с 14.00 до 18.00 УТЦ;
-UAR-3/POLIGON ILIJSKIJ – обозначение зоны ограничения (если присвоено), действительное наименование (при наличии), район введения кратковременного ограничения;
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM KOORDINATAMI
433044N0764530E
433048N0764745E
433408N0764700E
433325N0763710E
433044N0764530E
-WYSOTY/GND/FL130 - закрытое воздушное пространство для полетов на высотах от земной поверхности до эшелона полета ФЛ130 (3950м).
Пример сообщения 2. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при проведении всех видов стрельб, пусков ракет, взрывных работ, полетов БПЛА и другой деятельности связанной с использованием воздушного пространства (ниже высоты перехода).
(RVM-KO58/FIR ALMATY
-DATA/181211
-WREMIA/0245-1800
-UAR-16/POLIGON GWАRDЕJSКIJ
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM KOORDINATAMI
433342N0750924E
433458N0751046E
433542N0750512E
433408N0750532E
433342N0750924E
-WYSOTY/GND/7000FT AMSL
-RMK/КО NЕ RАSРRОSТRАNIAЕТSIA NА МI17 UН1 S AERODROMA РЕRWОМАJSКIJ)
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-КО58 - кратковременное ограничение под номером 58;
/FIR ALMATY - условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181211 - дата введения в действие кратковременного ограничения 11 декабря 2018 года;
-WREMIA/0245-1800 - время действия кратковременного ограничения с 02.45 до 18.00 по Гринвичу;
-UAR-16/POLIGON GWАRDЕJSКIJ - обозначение зоны ограничения (если присвоено), действительное наименование (при наличии), район введения кратковременного ограничения;
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM KOORDINATAMI
433342N0750924E
433458N0751046E
433542N0750512E
433408N0750532E
433342N0750924E
-WYSOTY/GND/7000FT AMSL - закрытое воздушное пространство для полетов, ограниченное в горизонтальной плоскости указанными координатами, в диапазоне высот от земной поверхности до высоты 7000 футов относительно среднего уровня моря;
-RMK/КО NЕ RАSРRОSТRАNIAЕТSIA NА МI17 UН1 S AERODROMA РЕRWОМАJSКIJ - дополнительная информация.)
Пример сообщения 3. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при проведении стрельб в тирах, взрывных работ на рудниках, карьерах.
(RVM-KO11/FIR SEMEI
-DATA/181211

-YAQYT/1245-1345
-UAR-00/KARXER BAKYR4IK
- 3NM RADIYSPEN SHEKTELGEN AYDANDA JABYQ AYE KENISTIGI 494400N0813510E GOENUKTEDEN
-BIIKTIKTER/GND/4000FT AMSL)
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- ҚМШ11-11 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR SEMEI-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 181211-қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні 2018 жылғы 11 желтоқсан;
- YAQYT/1245-1345-қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты 12.45-тен 13.45-ке дейін;
-UAR-00 / KARXER BAKYR4IK-шектеу аймағын белгілеу (егер берілген болса), нақты атауы (бар болса), қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
- 494400N0813510E GEONUKTEDEN 3 TENIZ MIL RADIYSYMEN SHEKTELGEN AIMAKTAGY AYE KENISTIGI JABYLDY
- BIIKTIKTER / GND / 4000FT AMSL-494400N0813510E координаттары бар географиялық нүктеден 3 теңіз миль радиусымен шектелген ауданда жер бетінен теңіздің орташа деңгейіне қатысты 4000 фут биіктікке дейінгі биіктікте ұшуға арналған жабық әуе кеңістігі.
Ескерту. Формат көлденең және тік жазықтықтарда шағын өлшемдері бар әуе кеңістігін пайдалануды шектеу аймақтарын сипаттау үшін қолданылады.
4-хабарлама мысалы. Кенеттен туындайтын міндеттер бойынша әуе кемелерінің ұшуы кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу.
(RVM-ҚМШ58/FIR ALMATY
-KUNI/181211
-YAQYT/0245-0400
- 460500N0732600E GEONUKTEDEN AYE KENISTIGI JABYLDY
А340-А210 SECTORDAN R40 NM,
А211-А339 SECTORDAN R80 NM
-BIIKTIKTER/GND/FL410
-RMK/ MYATIN BOIYNSHA SHYNAIY AZIMUT)
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- ҚМШ58-58 нөмірімен толық қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 181211-қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні 2018 жылғы 11 желтоқсан;
- YAQYT/0245-0400-қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты 02.45-тен 04.00-ке дейін;
- 460500N0732600E GEONUKTEDEN AYE KENISTIGI JABYLDY
A340-A210 SECTORDA R40 NM
A211 – A339 SECTORDA R80 NM-көлденең жазықтықтағы шектеу ауданы;
- BIIKTIKTER/GND / FL410 - жер бетінен ФЛ410 (12500М) ұшу эшелонына дейінгі биіктікте ұшуға арналған жабық әуе кеңістігі);
-RMK / MYATIN BOIYNSHA SHYNAIY AZIMUT - қосымша ақпарат.
Ескертпелер.
1. Бұл формат ӘҚБ орталығының уақыт тапшылығы кезінде қысқа мерзімді шектеу енгізуі және телефон арқылы ӘҚҚ органына ақпарат беруі үшін қолданылады. НОТАМ шығарылмайды.
2. АФТН бойынша ҚМШ беру кезінде нүктелердің координаттары көрсетілген шеңбер секторын сипаттайтын үшбұрыш (көпбұрыш) пайдаланылады.

-WREMIA/1245-1345
-UAR-00/KARXER BAKYR4IK
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM RADIUSOM 3NM OT GT 494400N0813510E
-WYSOTY/GND/4000FT AMSL)
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-КО11 - кратковременное ограничение под номером 11;
/FIR SEMEI - условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181211 - дата введения в действие кратковременного ограничения 11 декабря 2018 года;
-WREMIA/1245-1345 - время действия кратковременного ограничения с 12.45 до 13.45 УТЦ;
-UAR-00/ KARXER BAKYR4IK - обозначение зоны ограничения (если присвоено), действительное наименование (при наличии), район введения кратковременного ограничения;
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO W RAJONE OGRANICHENNOM RADIUSOM 3NM OT GT 494400N0813510E
-WYSOTY/GND/4000FT AMSL - закрытое воздушное пространство для полетов в районе, ограниченном радиусом 3 морских мили от географической точки с координатами 494400N0813510E в диапазоне высот от земной поверхности до высоты 4000 футов относительно среднего уровня моря.
Примечание. Формат применяется для описания зон ограничения использования воздушного пространства, имеющих небольшие размеры в горизонтальной и вертикальной плоскостях.
Пример сообщения 4. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при вылете воздушных судов по внезапно возникающим задачам.
(RVM-KO58/FIR ALMATY
-DATA/181211
-WREMIA/0245-0400
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO ОТ GТ 460500N0732600E
W SEKTORE А340-А210 R40 NM
W SEKTORE А211-А339 R80 NM
-WYSOTY/GND/FL410
-RMK/AZIMUT PO TEKSTU ISTINYJ)
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-KO58 - кратковременное ограничение полное под номером 58;
/FIR ALMATY - условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181211 - дата введения в действие кратковременного ограничения 11 декабря 2018 года;
-WREMIA/0245-0400 - время действия кратковременного ограничения с 02.45 до 04.00 УТЦ;
-ZAKRYTO WOZDUSHNOE PROSTRANSTWO ОТ GТ 460500N0732600E
W SEKTORE А340-А210 R40 NM
W SEKTORE А211-А339 R80 NM – район ограничения в горизонтальной плоскости;
-WYSOTY/GND/FL410 - закрытое воздушное пространство для полетов на высотах от земной поверхности до эшелона полета ФЛ410 (12500м);
-RMK/AZIMUT PO TEKSTU ISTINYJ - дополнительная информация.
Примечания.
1. Данный формат применяется для введения центром УВД кратковременного ограничения при дефиците времени и передаче информации органу ОВД по телефону. НОТАМ не издается.
2. При выдаче КО по АФТН используется треугольник (многоугольник), описывающий сектор круга с указанием координат точек.

3. Формат әуе кеңістігін пайдаланудың уақытша режимін әзірлеу кезінде пайдаланылуы мүмкін.
5-хабарлама мысалы. Мемлекеттік авиация, бірлесіп орналастыру және бірлесіп пайдалану әуеайлақтарында ұшуды жүргізу кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімді шектеу.
(RVM-KO67/FIR ALMATY
-KUNI/181114
-YAQYT/0600-1300
-AYDANY/ UAAТ
AYE KENISTIGI SHEKTELYI
1 AYDANY
451500N0795500E
445900N0792900E
443700N0780000E
444000N0765000E
452500N0771500E
462500N0782000E
461900N0791700E
461800N0784000E
451500N0795500E
BIIKTIKTER/GND/FL290
2 AYDANY
461500N0794000E
461200N0800000E
445800N0783000E
451000N0781200E
461500N0794000E
BIIKTIKTER /FL290-510
3 AYDANY
450600N0790600E
452000N0790200E
453000N0792800E
450500N0793500E
450600N0790600E
BIIKTIKTER /FL290-410
-RMK/
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- ҚМШ67-67 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБорталығының жауапкершілік ауданы;
- KUNI / 181114-қысқа мерзімді шектеуді қолданысқа енгізу күні 2018 жылғы 14 қараша;
- YAQYT/0600-1300-қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты ОЖО 06.00-ден 13.00-ге дейін;
- AYDANY/UAAТ AYE KENISTIGININ SHEKTELYI - қысқа мерзімді шектеуді енгізу ауданы;
1 AYDANY
451500N0795500E
445900N0792900E
443700N0780000E
444000N0765000E
452500N0771500E
462500N0782000E
461900N0791700E
461800N0794000E
451500N0795500E
BIIKTIKTER/GND/FL290 - жер бетінен ФЛ290 (8850 м) ұшу эшелонына дейінгі биіктікте № 1 ауданда ұшу үшін әуе кеңістігі шектелген.
2 AYDANY
461500N0794000E
461200N0800000E
445800N0783000E
451000N0781200E
461500N0794000E
BIIKTIKTER/FL290-510 - №2 ауданда ұшу үшін ФЛ290 (8850 м) эшелоннан ұшу ФЛ510 (15600 М) эшелонына дейінгі биіктікте әуе кеңістігі шектелген;
3 AYDANY
450600N0790600E
452000N0790200E
453000N0792800E
450500N0793500E
450600N0790600E
BIIKTIKTER/FL290-410 - ФЛ290 (8850 м) эшелонынан фл410 (12500 м) ұшу эшелонына дейінгі биіктікте № 3 ауданда ұшу үшін әуе кеңістігі шектелген;
Ескертпелер.
1. Осы формат, егер онда ӘҚБ біріккен тобы құрылмаса, бірлесіп орналасу әуеайлақтарында қолданылады.
2. Осы форматта шектеулер операциялық әуе қозғалысының аудандары болып табылатын әрбір пилотаждық аймақ (бірнеше аймақ) үшін әзірленеді. Аймақтарға кету және ҚМШ аймақтарынан шығу маршруттары (схемалары) үшін әзірленбейді; ұшу қауіпсіздігін әуеайлақтағы ұшуларға басшылық жасау тобы қамтамасыз етеді. Бұл ақпарат әуе кеңістігін пайдалану шарттарын берген кезде әуеайлақтың командалық (диспетчерлік) пункттеріне жеткізіледі.

3. Формат может использоваться при разработке временного режима использования воздушного пространства.
Пример сообщения 5. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при проведении полетов на аэродромах государственной авиации, совместного базирования и совместного использования.
(RVM-KO67/FIR ALMATY
-DATA/181114
-WREMIA/0600-1300
-RAJON/ UAAТ
OGRANICHENO VOZDUSHNOE PROSTRANSTVO
RAJON 1
451500N0795500E
445900N0792900E
443700N0780000E
444000N0765000E
452500N0771500E
462500N0782000E
461900N0791700E
461800N0784000E
451500N0795500E
WYSOTY/GND/FL290
RAJON 2
461500N0794000E
461200N0800000E
445800N0783000E
451000N0781200E
461500N0794000E
WYSOTY/FL290-510
RAJON 3
450600N0790600E
452000N0790200E
453000N0792800E
450500N0793500E
450600N0790600E
WYSOTY/FL290-410
-RMK/
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-KO67 - кратковременное ограничение под номером 67;
/FIR ALMATY - район ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181114 - дата введения в действие кратковременного ограничения 14 ноября 2018 года;
-WREMIA/0600-1300 - время действия кратковременного ограничения с 06.00 до 13.00 УТЦ;
-RAJON/UAAТ OGRANICHENNO VOZDUSHNOE PROSTRANSTVO - район введения кратковременного ограничения;
RAJON 1
451500N0795500E
445900N0792900E
443700N0780000E
444000N0765000E
452500N0771500E
462500N0782000E
461900N0791700E
461800N0794000E
451500N0795500E
WYSOTY/GND/FL290 - ограничено воздушное пространство для полетов в районе № 1 на высотах от земной поверхности до эшелона полета ФЛ290 (8850 м).
RAJON 2
461500N0794000E
461200N0800000E
445800N0783000E
451000N0781200E
461500N0794000E
WYSOTY/FL290-510 - ограничено воздушное пространство для полетов в районе № 2 на высотах от эшелона ФЛ290 (8850 м) до эшелона ФЛ510 (15600м) полета;
RAJON 3
450600N0790600E
452000N0790200E
453000N0792800E
450500N0793500E
450600N0790600E
WYSOTY/FL290-410 - ограничено воздушное пространство для полетов в районе № 3 на высотах от эшелона ФЛ290 (8850 м) до эшелона ФЛ410 (12500м) полета;
Примечания.
1. Данный формат применяется на аэродромах совместного базирования, если на нем не создается объединенная группа УВД.
2. В данном формате ограничения разрабатываются для каждой пилотажной зоны (нескольких зон), которые представляют собой районы операционного воздушного движения. Для маршрутов (схем) ухода в зоны и выхода из зон КО не разрабатывается; безопасность полетов обеспечивается группой руководства полетами на аэродроме. Данная информация доводится до командных (диспетчерских) пунктов аэродрома при выдаче условий использования воздушного пространства.

3. ҚМШ бірнеше шектеу аудандарынан тұруы мүмкін немесе әрбір шектеу ауданы үшін жеке ҚМШ белгіленуі мүмкін.
6-хабарламаның мысалы. Әуе трассаларынан тыс ұшуды орындау кезінде әуе кеңістігін пайдалануды қысқа мерзімге шектеу.
(RVM-KO17/FIR NURSULTAN
-KUNI/181118
-YAQYT/0700-0900
-UAKK DCT 4830N07130E DCT 4522N07000E/0040 DCT UAII
- A373/NEDRO LUTEK R366/KUROL ALEGA A360/KUROL AGAKO W86/BELSO DODUL A313/OBAMA PABRI AYE TRASSALARYNYN JABYQ YCHASKELERI
- FL270/FL280 BIIKTIKTERI
-RMK/SHEKTEULERDE KORSETILGEN BAIANDAMALARDYN PYNKTTERI ARQYLY OTETIN AYE TRASSALARYNYN YCHASKELERI BIIKTIKTERDIN BARLYQ DIAPAZONYNDA BASQA AYE KEMELERININ USHYP OTYI BOS BOLADY)
Хабарламаны оқу:
(RVM-хабарлама түрі;
- KO17-17 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR NURSULTAN-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 181118-қысқа мерзімді шектеудің қолданысқа енгізілген күні 2018 жылғы 18 қараша;
- YAQYT/0700-0900-қысқа мерзімді шектеудің әрекет ету уақыты ОЖО 0700-ден 0900-ға дейін;
- UAKK DCT 4830n07130e DCT 4522N07000E/0040 DCT UAII – Қарағанды – Шымкент әуе кемесінің ұшу бағыты,
г. н. 4522n07000e/0040 – геонүкте және уақыты – (40 минуттан кейін Нұр-Сұлтан ӘҚБ ӨО жауапкершілік ауданынан шығу;
- A373/ NEDRO LUTEK R366/ KUROL ALEGA A360/KUROL AGAKO W86/BELSO DODUL A313/OBAMA PABRI AYE TRASSALARY YCHASKELERINDE AYE KENISTIGI JABYLDY – қысқа мерзімді шектеулер қойылатын міндетті баяндаманың тармақтары (сұрау салу бойынша баяндаманың тармақтары) арасында әуе трассаларының учаскелері көрсетіледі;
- BIIKTIKTER FL270 / FL280- ҚМШ енгізумен шектелген эшелондардың диапазоны;
-RMK/ SHEKTEULERDE KORSETILGEN BAIANDAMALARDYN PUNKTTERI ARQYLY OTETIN AYE TRASSALARYNYN YCHASKELERI BIIKTIKTERDIN BARLYQ DIAPAZONYNDA BASQA AYE KEMELERININ USHYP OTYI BOS BOLADY) -
қосымша ақпарат: шектеу туралы хабарламада көрсетілген міндетті хабарлау пункттері арқылы өтетін басқа да трасса учаскелеріне шектеулер қойылмайды).
Ескертпелер.
1. Егер бағыт бір ӘҚБ ӨО жауапкершілігінің бірнеше аудандарынан өтетін болса, орталықтар арасындағы үйлестіруді ӘҚБ ӨО кезекші ауысымы жүзеге асырады.
2. Егер бағыт екі-үш ӨО жауапкершілік аудандары арқылы өтетін болса, орталықтар арасындағы үйлестіруді ӘҚБ БО кезекші ауысымы жүзеге асырады.
Бағыт бойынша қысқа мерзімді шектеу әуе кеңістігіндегі дәліз нысанында көлденең жазықтықтағы координаталарды, тік жазықтықта – эшелондардың (биіктіктердің) қажетті санын көрсете отырып әзірленуі мүмкін. Дәліздің ені ұшу биіктігіне байланысты анықталады (кіші, орташа, үлкен, стратосфералық).
27.
RVI-КО - әуе кеңістігін пайдаланудың қысқа мерзімді шектеулерін алып тастау
(хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді алып тастау күні;
- қысқа мерзімді шектеуді алып тастау уақыты)
(-хабарлама түрі;
- қысқа мерзімді шектеу нөмірі;
- қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- қысқа мерзімді шектеуді алып тастау күні;
- қысқа мерзімді шектеуді алып тастау уақыты;
- қысқа мерзімді шектеуді ішінара алып тастау ауданы)
1-хабарлама мысалы. Әуе кеңістігін пайдаланудың қысқа мерзімді шектеулерін толық алып тастау.
(RVI-КО55/FIR ALMATY
-KUNI/180223
-YAKYT/1225 TOLYGYMEN ALYNYP TASTALDY)
Хабарламаны оқу:
(RVI-хабарлама түрі;

3. КО может состоять из нескольких районов ограничений или для каждого района ограничений может устанавливаться отдельное КО.
Пример сообщения 6. Кратковременное ограничение использования воздушного пространства при выполнении полета вне воздушных трасс.
(RVM-KO17/FIR NURSULTAN
-DATA/181118
-WREMIA/0700-0900
-UAKK DCT 4830N07130E DCT 4522N07000E/0040 DCT UAII
-ZAKRYTY UCHASTKI WOZDUSHNYH TRASS A373/NEDRO LUTEK R366/KUROL ALEGA A360/KUROL AGAKO W86/BELSO DODUL A313/OBAMA PABRI
-WYSOTY FL270/FL280
-RMK/UCHASTKI DRUGIH WOZDUSHNYH TRASS PROHODIAQIE CHEREZ PUNKTY DOKLADOW UKAZANNYE W OGRANICHENIIAH SWOBODNY DLIA PROLETA DRUGIH WS WO WSEM DIAPAZONE WYSOT)
Чтение сообщения:
(RVM - тип сообщения;
-KO17 - кратковременное ограничение под номером 17;
/FIR NURSULTAN - условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181118 - дата введения в действие кратковременного ограничения 18 ноября 2018 года;
-WREMIA/0700-0900 - время действия кратковременного ограничения с 0700 до 0900 УТЦ;
-UAKK DCT 4830N07130E DCT 4522N07000E/0040 DCT UAII – маршрут полета воздушного судна Караганда – Шымкент,
г.т. 4522N07000E/0040 – геоточка и время – (через 40 минут выход из района ответственности РгЦ УВД Нур-Султан;
-ZAKRYTO VOZDUSHNOE PROSTRANSTVO NA UCHASTKAH WOZDUSHNYH TRASS A373/ NEDRO LUTEK R366/ KUROL ALEGA A360/KUROL AGAKO W86/BELSO DODUL A313/OBAMA PABRI – указываются участки воздушных трасс межу пунктами обязательного доклада (пунктами доклада по запросу), на которые накладываются кратковременные ограничения;
-WYSOTY FL270/FL280 – диапазон эшелонов, ограниченных введением КО;
-RMK/UCHASTKI DRUGIH WOZDUSHNYH TRASS PROHODIAQIE CHEREZ PUNKTY DOKLADOW UKAZANNYE W OGRANICHENIIAH SWOBODNY DLIA PROLETA DRUGIH WS WO WSEM DIAPAZONE WYSOT) -
дополнительная информация: ограничения не накладываются на участки других трасс, проходящих через ПОД(ы), указанные в сообщении об ограничении).
Примечания.
1. Если маршрут проходит через несколько районов ответственности одного РгЦ УВД, координацию между центрами осуществляет дежурная смена РгЦ УВД.
2. Если маршрут проходит через районы ответственности двух-трех РгЦ, координацию между центрами осуществляет дежурная смена ГЦ УВД.
Кратковременное ограничение по маршруту может разрабатываться в форме коридора в воздушном пространстве с указанием координат в горизонтальной плоскости, в вертикальной – необходимое количество эшелонов (высот). Ширина коридора определяется в зависимости от высот полета (малые, средние, большие, стратосферные).
27.
RVI-КО – снятие кратковременного ограничения использования воздушного пространства
(тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата снятия кратковременного ограничения;
-время снятия кратковременного ограничения)
(-тип сообщения;
-номер кратковременного ограничения;
–условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-дата снятия кратковременного ограничения;
-время снятия кратковременного ограничения;
-район частичного снятия кратковременного ограничения)
Пример сообщения 1. Полное снятие кратковременного ограничения использования воздушного пространства.
(RVI-КО55/FIR ALMATY
-DАТА/180223
-WREMIA/1225 SNIATO POLNOSTXU)
Чтение сообщения:
(RVI -тип сообщения;

- ҚМШO55-55 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 180223-қысқа мерзімді шектеуді алып тастау күні 2018 жылғы 23 ақпан;
- YAQYT / 1225-қысқа мерзімді шектеуді алып тастау уақыты Гринвич бойынша 12 25.)
2-хабарлама мысалы. Әуе кеңістігін пайдаланудың қысқа мерзімді шектеулерін ішінара алып тастау.
(RVI-KO67/FIR ALMATY
-KUNI/181114
-YAQYT/1100 2 AYDANYNDA ALYNYP TASTALDY, QALGAN AYDANDAR KUSHINDE)
Хабарламаны оқу:
(RVI-хабарлама түрі;
- ҚМШ67-24 нөмірімен қысқа мерзімді шектеу;
/ FIR ALMATY-қысқа мерзімді шектеу қолданылатын ӘҚБ орталығының жауапкершілік ауданының шартты белгісі;
- KUNI / 181114-қысқа мерзімді шектеуді алып тастау күні 2018 жылғы 14 қараша;
- YAQYT / 1100-Қысқа мерзімді шектеуді ішінара алып тастау уақыты 1100 УЦ.
/2 AYDANYNDA ALYNYP TASTALDY, QALGAN AYDANDAR KUSHINDE)
- 2-ауданда шектеу алынып тасталды, қалған аудандарда шектеу қолданылады).
28.
ФПЛ (ІҚЖ және ІҚО).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индекс;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат
(ФПЛ-РК07999-ЖМ
МИ17/М-С/Ц
УАИИ0300
К0220С0045 ДЦТ
УАИИ2359 УАДД ЗЗЗЗ
СТС/САР ДОФ/140504 РЕГ/07999 ОПР/СВО ОРГН/87252455129
АЛТН/ЛУГОВАЯ РМК/РАДИУСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАНЫ ҚИМАЙ ШЫМКЕНТТЕН 300КМ КЕЗЕКШІЛІК РЕЖИМІНДЕ МАРШРУТ БОЙЫНША АЛАҢДЫ ТАҢДАУ АРҚЫЛЫ ЭКИПАЖ ДАЙЫН ӘКК КРАВЧЕНКО)
Хабарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары);
РК07999 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 07999 – ӘКК әуедегі шақыру белгісі);
ЖМ (Ж – бүкіл ұшу КҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы); МИ17/М (МИ17 – әуе кемесінің үлгісі Ми-17, М – орташа әуе кемесі);
С/Ц (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Ц – А және С режимінде жұмыс істейтін 4096 кодтарындағы КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші);
УАИИ0300 (УАИИ – ұшып шығу әуеайлағы Шымкент, 0300 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 03 сағат 00 минут УТЦ);
К0220С0045 (К0220 – крейсерлік жылдамдық 220 км/ч, С0045 - ұшу биіктігі 450 метр); ДЦТ (маршруттың келесі нүктесіне дейін ұшу белгіленген маршруттан немесе трассадан (ЖӘЖ) тыс орындалады;
УАИИ2359 УАДД ЗЗЗЗ (УАИИ – межелі әуеайлақ Шымкент, 2359 – экипаждың ІҚЖ кезекшілігінің жалпы уақыты, УАДД ЗЗЗЗ – қосалқы әуеайлақтар: УАДД – Тараз, ЗЗЗЗ – ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі жоқ әуеайлақтар көрсетіледі;

-KO55-кратковременное ограничение под номером 55;
/FIR ALMATY – условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/180223 -дата снятия кратковременного ограничения 23 февраля 2018 года;
-WREMIA/1225 - время снятия кратковременного ограничения 12 25 по Гринвичу.)
Пример сообщения 2. Частичное снятие кратковременного ограничения использования воздушного пространства.
(RVI-KO67/FIR ALMATY
-DATA/181114
-WREMIA/1100 SNIATO W RAJONE 2 OSTALNYE RAJONY W SILE)
Чтение сообщения:
(RVI -тип сообщения;
-KO67-кратковременное ограничение под номером 24;
/FIR ALMATY – условное обозначение района ответственности центра УВД, в котором действует кратковременное ограничение;
-DATA/181114 - дата снятия кратковременного ограничения 14 ноября 2018 года;
-WREMIA/1100 - время частичного снятия кратковременного ограничения 1100 УТЦ.
/SNIATO W RAJONE 2 OSTALNYE RAJONY W SILE)
- снято ограничение в районе 2, ограничение в остальных районах действует).
28.
ФПЛ(на ПСР и ПСО).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общее время дежурства на ПСР, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК07999-ЖМ
МИ17/М-С/Ц
УАИИ0300
К0220С0045 ДЦТ
УАИИ2359 УАДД ЗЗЗЗ
СТС/САР ДОФ/140504 РЕГ/07999 ОПР/СВО ОРГН/87252455129
АЛТН/ЛУГОВАЯ РМК/РАДИУС 300КМ ОТ ШЫМКЕНТА БЕЗ ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГОСГРАНИЦЫ В РЕЖИМЕ ДЕЖУРСТВА ЭКИПАЖ ГОТОВ С ПОДБОРОМ ПЛОЩАДОК ПО МАРШРУТУ КВС КРАВЧЕНКО)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета);
РК07999 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 07999 – воздушный позывной КВС);
ЖМ (Ж – весь полет будет проходить по ПВП, М – полет военного воздушного судна); МИ17/М (МИ17 – тип воздушного судна Ми-17, М – среднее воздушное судно);
С/Ц (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Ц – приемоответчик ВОРЛ на 4096 кодов, работающих в режиме А и С);
УАИИ0300 (УАИИ – аэродром вылета Шымкент, 0300 – запланированное время вылет 03 часа 00 минут УТЦ);
К0220С0045 (К0220 – крейсерская скорость 220 км/ч, С0045 - высота полета 450 метров); ДЦТ (полет до следующей точки маршрута будет проходить вне установленного маршрута или вне трассы (МВЛ));
УАИИ2359 УАДД ЗЗЗЗ (УАИИ – аэродром назначения Шымкент, 2359 – общее время дежурства экипажа на ПСР, УАДД ЗЗЗЗ – запасные аэродромы: УАДД – Тараз, ЗЗЗЗ – указывается аэродром(ы), не имеющий(ие) утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО);

СТС/САР (СТС – ұшу мақсаты, САР – іздестіру-құтқару операцияларымен айналысатын әуе кемесінің ұшуы), ДОФ/140504 (ұшу күні 2014 жылғы 04 мамыр), РЕГ/07999 (ӘКК әуедегі шақыру белгісі), ОПР/СВО (әуе кемесінің ҚР ҚК ӘҚК тиістілігі), ОРГН/87252455129 (ұшу жоспарын құрастырушының телефоны), АЛТН/ЛУГОВАЯ (екінші қосалқы әуеайлақ Луговая), РМК/ РАДИУСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАНЫ ҚИМАЙ ШЫМКЕНТТЕН 300КМ КЕЗЕКШІЛІК РЕЖИМІНДЕ МАРШРУТ БОЙЫНША АЛАҢДЫ ТАҢДАУ АРҚЫЛЫ ЭКИПАЖ ДАЙЫН ӘКК КРАВЧЕНКО) (ӘКП қатысты ақпарат: ұшу маршруты, кезекшілік режимі, экипаждың қонатын жерді әуеден таңдап, қонуды орындауға дайындығы, әуе кемесінің командирі Кравченко).
29.
ФПЛ (кенеттен орын алатын міндеттер бойынша).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индексі;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат
(ФПЛ-РК65683-ИМ
Т134/М-С/Ц
УАЦЦ0300
К0800Ф300 ДЦТ АСТ ДЦТ
УАЦЦ2359 УАКК
СТС/СТАТЕ ДОФ/140504 РЕГ/65683 ОПР/СВО ОРГН/87172286001 РМК/КОМ БОЙЫНША КЕЗЕКШІЛІК РЕЖИМІ / ҰШУҒА ДАЯРЛЫҚ 3 САҒАТ / ҚАЗАҚСТАННЫҢ КЕЗ КЕЛГЕН ӘУЕАЙЛАҒЫНА ҰШУ КӨЗДЕЛГЕН / ӘКК БАТЕНОВ).
Хадарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары);
РК65683 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 65683 – ұшақтың тіркеу нөмірі);
ИМ (И – бүкіл ұшу АҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы);
Т134/М (Т134 – әуе кемесінің үлгісі Ту-134, М – орташа әуе кемесі); -С/Ц (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Ц – А және С режимінде жұмыс істейтін 4096 кодтарындағы КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші);
УАЦЦ0300 (УАЦЦ – ұшып шығу әуеайлағы Астана, 0300 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 03 сағат 00 минут УТЦ);
К0800Ф300 (К0800 – крейсерлік жылдамдық 800 км/ч, Ф300 - ұшу эшелоны ФЛ300); ДЦТ АСТ ДЦТ (ұшу әуеайлақ ауданында жүзеге асырылатын болады);
УАЦЦ2359 УАКК (экипаждың КОМ бойынша Астана әуеайлағында кезекшілік етуінің жалпы уақыты, УАКК – қосалқы әуеайлақ Қарағанды);
СТС/СТАТЕ (СТС – ұшу мақсаты, СТАТЕ – әскери операциялардағы әуе кемесінің ұшуы), ДОФ/140504 ((ұшу күні 2014 жылғы 04 мамыр), РЕГ/65683 (әуе кемесінің борттық нөмірі), ОПР/СВО (әуе кемесінің ҚР ҚК ӘҚК тиістілігі), ОРГН/87172286001 (ұшу жоспарын құрастырушының телефоны 8-7172-286001), РМК/ КОМ БОЙЫНША КЕЗЕКШІЛІК РЕЖИМІ / ҰШУҒА ДАЯРЛЫҚ 3 САҒАТ / ҚАЗАҚСТАННЫҢ КЕЗ КЕЛГЕН ӘУЕАЙЛАҒЫНА ҰШУ КӨЗДЕЛГЕН / ӘКК БАТЕНОВ) (ӘКП қатысты ақпарат: кенеттен орын алатын міндеттер бойынша кезекшілік режимі, ұшуға даярлық 3 сағат, экипаж Қазақстанның кез келген әуеайлағына ұшуға дайын, әуе кемесінің командирі Батенов).
Ескертпе.1. Міндетті анықтау кезінде экипаж (авиациялық бөлім штабы) ҚР ӘКП қағидаларына сәйкес белгіленген тәртіпте міндетті түрде ФПЛ береді.
Бұл ФПЛ ұшу "Қазаэронавигация" РМК ӘҚҚ органдарының басқаруымен орындау жоспарланған жағдайда беріледі.
30.
ФПЛ (оқу-жаттығу ұшуы бойынша).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индексі;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат
(ФПЛ-РК21751-ИМ
ЗЗЗЗ-С/Н
УААТ0400

СТС/САР (СТС – цель полета, САР – полет воздушного судна, занятого в поисково-спасательных операциях), ДОФ/140504 (дата полета 04 мая 2014 года), РЕГ/07999 (воздушный позывной КВС), ОПР/СВО (принадлежность воздушного судна СВО ВС РК), ОРГН/87252455129 (телефон составителя плана полета), АЛТН/ЛУГОВАЯ (второй запасной аэродром Луговая), РМК/РАДИУС 300КМ ОТ ШЫМКЕНТА БЕЗ ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГОСГРАНИЦЫ В РЕЖИМЕ ДЕЖУРСТВА ЭКИПАЖ ГОТОВ К ПОСАДКЕ С ПОДБОРОМ ПЛОЩАДОК ПО МАРШРУТУ КВС КРАВЧЕНКО) (информация, касающаяся ИВП: маршрут полета, режим дежурства, готовность экипажа производить посадки с подбором их с воздуха, командир воздушного судна Кравченко).
29.
ФПЛ (по внезапно – возникающим задачам).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
-поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общее время дежурства на ПСР, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК65683-ИМ
Т134/М-С/Ц
УАЦЦ0300
К0800Ф300 ДЦТ АСТ ДЦТ
УАЦЦ2359 УАКК
СТС/СТАТЕ ДОФ/140504 РЕГ/65683 ОПР/СВО ОРГН/87172286001 РМК/РЕЖИМ ДЕЖУРСТВА ПО ВВЗ/ ГОТОВНОСТЬ К ВЫЛЕТУ 3 ЧАСА/ ПРЕДУСМОТРЕН ПОЛЕТ НА ЛЮБОЙ АЭРОДРОМ КАЗАХСТАНА/ КВС БАТЕНОВ)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета);
РК65683 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 65683 – регистрационный номер самолета);
ИМ (И – весь полет будет проходить по ППП, М – полет военного воздушного судна);
Т134/М (Т134 – тип воздушного судна Ту-134, М – среднее воздушное судно); -С/Ц (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Ц – приемоответчик ВОРЛ на 4096 кодов, работающих в режиме А и С);
УАЦЦ0300 (УАЦЦ – аэродром вылета Астана, 0300 – запланированное время вылет 03 часа 00 минут УТЦ);
К0800Ф300 (К0800 – крейсерская скорость 800 км/ч, Ф300 - эшелон полета ФЛ300); ДЦТ АСТ ДЦТ(полет будет осуществляться в районе аэродрома);
УАЦЦ2359 УАКК (общее время дежурства экипажа по ВВЗ на аэродроме Астана, УАКК – запасной аэродром Караганда);
СТС/СТАТЕ (СТС – цель полета, СТАТЕ – полет воздушного судна, занятого в военных операциях), ДОФ/140504 (дата полета 04 мая 2014 года), РЕГ/65683 (бортовой номер воздушного судна), ОПР/СВО (принадлежность воздушного судна СВО ВС РК), ОРГН/87172286001 (телефон составителя плана полета 8-7172-286001), РМК/РЕЖИМ ДЕЖУРСТВА ПО ВВЗ/ ГОТОВНОСТЬ К ВЫЛЕТУ 3 ЧАСА/ ПРЕДУСМОТРЕН ПОЛЕТ НА ЛЮБОЙ АЭРОДРОМ КАЗАХСТАНА/ КВС БАТЕНОВ) (информация, касающаяся ИВП: в режиме дежурства по внезапно-возникающим задачам, готовность к вылету 3 часа, экипаж готов к вылету на любой аэродром Казахстана, командир воздушного судна Батенов).
Примечания.1. При уточнении задачи экипаж (штаб авиационной части) обязательно подает ФПЛ установленным порядком согласно Правил ИВП РК.
2.Данный ФПЛ подается, если планируется полет под управлением органов ОВД РГП "Казаэронавигация".
30.
ФПЛ (на учебно – тренировочные полеты).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Номер воинской части, проводящей полеты;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общая продолжительность летной смены, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК21751-ИМ
ЗЗЗЗ-С/Н
УААТ0400

К0800Ф230 ДЦТ УААТ ДЦТ
УААТ0700 УААХ ЗЗЗЗ
СТС/04 МАРСА ДОФ/140504 ТЫП/2МГ23 3МГ27 5СУ27 ОПР/СВО ОРГН/87771234567 АЛТН/ЖЕТІГЕН РМК/АЙМАҚТАР 1 2 3 4 5 ҰШУ БЕЙІНІ КҰЕ АҰЕ БОЙЫНША АУЫСПАЛЫ 0-ДЕН ФЛ230-ҒА ДЕЙІН ПМУ СМУ НҰСҚАСЫ ӘУЕ КЕМЕЛЕРІ 2МИГ23УБ 3МИГ27 2СУ27УБ 3СУ27 ҰБ МЯЗИН).
Хабарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары);
РК21751 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 21751 – ұшуды орындайтын әскери бөлімнің нөмірі);
ИМ (И – бүкіл ұшу АҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы);
ЗЗЗЗ (ЗЗЗЗ – түрлі үлгідегі бірнеше әуе кемесі жоспарланған);
С/Н (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Н – КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші жоқ);
УААТ0400 (УААТ – ұшып шығу әуеайлағы Талдықорған, 0400 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 03 сағат 00 минут УТЦ); -К0800Ф230 ДЦТ УААТ ДЦТ (К0800 – крейсерлік жылдамдық 800 км/ч, Ф230 - ұшу эшелоны ФЛ230, ДЦТ УААТ ДЦТ – ұшу Талдықорған әуеайлақ ауданында жүзеге асырылатын болады);
УААТ0700 УААХ ЗЗЗЗ (УААТ – межелі әуеайлақ Талдықорған, 0700 – ұшу ауысымының ұзақтығы 7 сағат, УААХ ЗЗЗЗ – қосалқы әуеайлақтар: УААХ – Балқаш, ЗЗЗЗ – ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі жоқ әуеайлақтар көрсетіледі);
СТС/04 МАРСА (СТС – ұшу мақсаты, 04 – жаттығу ұшуы, МАРСА – әскери ӘҚБ органдарының басқаруымен), ДОФ/140504 (ұшу күні 2014 жылғы 04 мамыр), ТЫП/2МГ23 3МГ27 5СУ27 (ұшуға жоспарланған әуе кемелерінің саны мен үлгілері 2МиГ-23, 3МиГ-27, 5Су-27), ОПР/СВО (әуе кемесінің ҚР ҚК ӘҚК тиістілігі), ОРГН/87771234567 (ұшу жоспарын құрастырушының телефоны 8-777-1234567), АЛТН/ЖЕТЫГЕН (екінші қосалқы әуеайлақ Жетіген), РМК/ АЙМАҚТАР 1 2 3 4 5 ҰШУ БЕЙІНІ КҰЕ АҰЕ БОЙЫНША АУЫСПАЛЫ 0-ДЕН ФЛ230-ҒА ДЕЙІН ПМУ СМУ НҰСҚАСЫ ӘУЕ КЕМЕЛЕРІ 2МИГ23УБ 3МИГ27 2СУ27УБ 3СУ27 РП МЯЗИН) (ӘКП қатысты ақпарат: ұшу аймақтары 1,2,3,4,5, ұшу бейіні КҰЕ және АҰЕ бойынша ауыспалы 0-ден ФЛ230-ға дейін, ПМУ және СМУ ұшу нұсқасы, нақты әуе кемелері көрсетілген 2МиГ-23УБ 3МиГ-27 2Су-27УБ 3Су-27, ұшу басшысы МЯЗИН).
31.
ФПЛ (әуе кемесін жеткізу бойынша).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индексі;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат
(ФПЛ-РК75611-ИМ
СУ27/М-С/Ц
УАТЕ0500
К0900Ф410 ДЦТ АБДУН/0049 ЖАҢА ҚАЗАЛЫ/0102 УАОО/0107 ТӨЛЕБИ/0151
УААТ0245 ЗЗЗЗ

К0800Ф230 ДЦТ УААТ ДЦТ
УААТ0700 УААХ ЗЗЗЗ
СТС/04 МАРСА ДОФ/140504 ТЫП/2МГ23 3МГ27 5СУ27 ОПР/СВО ОРГН/87771234567 АЛТН/ЖЕТЫГЕН РМК/ЗОНЫ 1 2 3 4 5 ПРОФИЛЬ ПОЛЕТОВ ПЕРЕМЕННЫЙ ПО ПВП ППП ОТ 0 ДО ФЛ230 ВАРИАНТ ПМУ СМУ ВОЗДУШНЫЕ СУДА 2МИГ23УБ 3МИГ27 2СУ27УБ 3СУ27 РП МЯЗИН).
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета);
РК21751 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 21751 – номер воинской части, проводящей полеты);
ИМ (И – весь полет будет проходить по ППП, М – полет военного воздушного судна);
ЗЗЗЗ (ЗЗЗЗ – запланировано несколько воздушных судов разных типов);
С/Н (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Н – приемоответчик ВОРЛ отсутствует);
УААТ0400 (УААТ – аэродром вылета Талдыкорган, 0400 – запланированное время начала полетов 04 часа 00 минут УТЦ); -К0800Ф230 ДЦТ УААТ ДЦТ (К0800 – крейсерская скорость 800 км/ч, Ф230 - эшелон полета ФЛ230, ДЦТ УААТ ДЦТ – полеты осуществляются в районе аэродрома Талдыкорган);
УААТ0700 УААХ ЗЗЗЗ (УААТ – аэродром назначения Талдыкорган, 0700 – продолжительность летной смены 7 часов, УААХ ЗЗЗЗ – запасные аэродромы: УААХ – Балхаш, ЗЗЗЗ – указывается аэродром(ы), не имеющий(ие) утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО);
СТС/04 МАРСА (СТС – цель полета, 04 – тренировочные полеты, МАРСА – под управлением военных органов УВД), ДОФ/140504 (дата полета 04 мая 2014 года), ТЫП/2МГ23 3МГ27 5СУ27 (количество и типы воздушных судов, запланированных на полеты 2МиГ-23, 3МиГ-27, 5Су-27), ОПР/СВО (принадлежность воздушных судов СВО ВС РК), ОРГН/87771234567 (телефон составителя плана полета 8-777-1234567), АЛТН/ЖЕТЫГЕН (второй запасной аэродром Жетыген), РМК/ЗОНЫ 1 2 3 4 5 ПРОФИЛЬ ПОЛЕТОВ ПЕРЕМЕННЫЙ ПО ПВП ППП ОТ 0 ДО ФЛ230 ВАРИАНТ ПМУ СМУ ВОЗДУШНЫЕ СУДА 2МИГ23УБ 3МИГ27 2СУ27УБ 3СУ27 РП МЯЗИН) (информация, касающаяся ИВП: зоны полетов 1,2,3,4,5, профиль полетов переменный по ПВП и ППП на высотах от нуля до ФЛ230, вариант полетов в ПМУ и СМУ, указаны конкретные воздушные суда 2МиГ-23УБ 3МиГ-27 2Су-27УБ 3Су-27, руководитель полетов МЯЗИН).
31.
ФПЛ (при перегонке воздушного судна)
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общее время полета, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК75611-ИМ
СУ27/М-С/Ц
УАТЕ0500
К0900Ф410 ДЦТ АБДУН/0049 НОВОКАЗАЛИНСК/0102 УАОО/0107 ТОЛЕБИ/0151
УААТ0245 ЗЗЗЗ

СТС/СТАТЕ МАРСА ДОФ/140504 РЕГ/75611 ЕЕТ/УАИИ0059 УААА0152 ОПР/СВО ОРГН/87771234576 АЛТН/ЖЕТЫГЕН РАЛТ/УАИИ ТАЛТ/УАТГ РМК/ РПУ ЗМЕЙКА ДОНГУЗТАУ ТР ДЕЙІН БАҚЫЛАУ ӘРІ ҚАРАЙ АМФИБИЯ ЖАҢА ҚАЗАЛЫ ППМ ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ВИТИМ СОЗАҚ ЕМ ТР ДЕЙІН БАҚЫЛАУ ӘРІ ҚАРАЙ ФАНТАЗИЯ ТАРАЗ ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ИЕНА АНРАХАЙ ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ РЕЧНОЙ САРЫӨЗЕК ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ НЕМАН КУ 5ОСН РЕЗ1 ҚОНҒАНҒА ДЕЙІН МАЙ ҚҰЮ 9400 ҚОНУҒА ТОҚТАУ 1500КГ ДЖУДАЛЫ ЖД ТР-ДАН АКТАУ ЗАР ҚАЙТУ МЕЖЕСІ АЯЛДАМА 5100КГ АТЫРАУ ЖАЛАҒАШ ЖД ТР 4850КГ АҚТӨБЕДЕ ҚЫЗЫЛОРДА ППМ 4500КГ ҚЫЗЫЛОРДА ЖӘНЕ ЖЕЗҚАЗҒАНҒА ДЕЙІН АҚЫРТӨБЕ ЕМ ТР АРҚЫЛЫ 3100КГ ШЫМКЕНТКЕ ДЕЙІН ТӨЛЕБИ ППМ 2700КГ ТАРАЗ ЖӘНЕ БАЛҚАШҚА ДЕЙІН АҚСҮЙЕК ЕМ ТР 2450КГ ӘКК КОЗГУЛОВ).
Хабарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары); РК75611 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 75611 – ӘКК әуедегі шақыру белгісі);
ИМ (И – бүкіл ұшу АҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы);
СУ27/М (әуе кемесінің үлгісі Су-27, М – орташа әуе кемесі);
С/Ц (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Ц – А және С режимінде жұмыс істейтін 4096 кодтарындағы КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші);
УАТЕ0500 (УАТЕ – ұшып шығу әуеайлағы, 0500 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 05 сағат 00 минут УТЦ);
К0900Ф410 ДЦТ АБДУН/0049 ЖАҢА ҚАЗАЛЫ/0102 УАОО/0107 ТӨЛЕБИ/0151 (К0900 – крейсерлік жылдамдық 900 км/ч, Ф410 – ұшу эшелоны ФЛ410, ДЦТ – маршруттың келесі нүктесіне дейін ұші белгіленген маршруттан немесе трассадан тыс жүреді, маршруттағы бұрылу пункттері АБДУН/0049 АБДУН нүктесін 49 минуттан кейін өтеді ЖАҢА ҚАЗАЛЫ/0102 ЖАҢА ҚАЗАЛЫ нүктесін 1 сағат 2 минуттан кейін УАОО/0107 Қызылорда нүктесін з 1 сағ 7 минуттан кейін ТӨЛЕБИ/0151 ТӨЛЕБИ нүктесін 1 сағ 51 минуттан кейін); -УААТ0245 ЗЗЗЗ (межелі әуеайлақ УААТ – Талдықорған, 0245 – ұшу уақыты 2 сағ 45 минут, ЗЗЗЗ – ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі жоқ әуеайлақтар көрсетіледі); -СТС/СТАТЕ МАРСА (СТС – ұшу мақсаты, СТАТЕ – әскери операциялардағы әуе кемесінің ұшуы, МАРСА – әскери ӘҚБ органдарының басқаруымен), ДОФ/140504 (ұшу күні 2014 жылғы 04 мамыр), РЕГ/75611 (ӘКК әуедегі шақыру белгісі), ЕЕТ/УАИИ0059 УААА0152 (ЕЕТ – шекаралардан ұшып өту РОВД, УАИИ0059 – Шымкент ӘҚҚА кіру 59 минуттан кейін, УААА0152 – Алматы ӘҚҚА кіру 1 сағат 52 минуттан кейін), ОПР/СВО (әуе кемесінің ҚР ҚК ӘҚК тиістілігі), ОРГН/87771234576 (ұшу жоспарын құрастырушының телефоны 8-777-1234567), АЛТН/ЖЕТЫГЕН (АЛТН – қонатын екінші қосалқы әуеайлақ Жетіген), РАЛТ/УАИИ (РАЛТ – Шымкент маршруты бойынша қосалқы әуеайлақ), ТАЛТ/УАТГ (ТАЛТ – ұшып көтерілгендегі қосалқы әуеайлақ Атырау), РМК/ РПУ ЗМЕЙКА ДОНГУЗТАУ ТР ДЕЙІН БАҚЫЛАУ ӘРІ ҚАРАЙ АМФИБИЯ ЖАҢА ҚАЗАЛЫ ППМ ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ВИТИМ СОЗАҚ ЕМ ТР ДЕЙІН БАҚЫЛАУ ӘРІ ҚАРАЙ ФАНТАЗИЯ ТАРАЗ ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ИЕНА АНРАХАЙ ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ РЕЧНОЙ САРЫӨЗЕК ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ НЕМАН КУ 5ОСН РЕЗ1 ҚОНҒАНҒА ДЕЙІН МАЙ ҚҰЮ 9400 ҚОНУҒА ТОҚТАУ 1500КГ ДЖУДАЛЫ ЖД ТР-ДАН АКТАУ ЗАР ҚАЙТУ МЕЖЕСІ АЯЛДАМА 5100КГ АТЫРАУ ЖАЛАҒАШ ЖД ТР 4850КГ АҚТӨБЕДЕ ҚЫЗЫЛОРДА ППМ 4500КГ ҚЫЗЫЛОРДА ЖӘНЕ ЖЕЗҚАЗҒАНҒА ДЕЙІН АҚЫРТӨБЕ ЕМ ТР АРҚЫЛЫ 3100КГ ШЫМКЕНТКЕ ДЕЙІН ТӨЛЕБИ ППМ 2700КГ ТАРАЗ ЖӘНЕ БАЛҚАШҚА ДЕЙІН АҚСҮЙЕК ЕМ ТР 2450КГ ӘКК КОЗГУЛОВ) (ӘКП қатысты ақпарат: басқаруды қабылдау/тапсыру межелері, Ақтау ӨО басқарады, әуедегі шақыру белгісі ЗМЕЙКА-КОНТРОЛЬ ТР ДОНГУЗТАУ е.м. әрі қарай Арал ПНА шақыру белгісі АМФИБИЯ ППМ маршруттың бұрылу пункті ЖАҢА ҚАЗАЛЫ е.м. әрі қарай ВРЦ Қызылорда шақыру белгісі ВИТИМ-КОНТРОЛЬ траверзаға дейін СОЗАҚ е.м. әрі қарай КП Шымкент шақыру белгісі ФАНТАЗИЯ траверзаға дейін ТАРАЗ е.м. әрі қарай ПНА Луговая шақыру белгісі ИЕНА траверзаға дейін АҢЫРАҚАЙ е.м. әрі қарай КП Жетіген шақыру белгісі РЕЧНОЙ траверзаға дейін Сарыөзек е.м. әрі қарай КП Талдықорған шақыру белгісі НЕМАН қонғанға дейін, басқару арналары 5 негізгі 1 резервтік, май құю 9400кг., межелі әуеайлаққа жеткендегі жоспарланған қалдық 1500кг., Жудалы т/ж станциясы траверзінен Ақтау әуеайлағына қайта оралу межесі қонған кездегі қалдық 5100кг., Жалаңаш т/ж станциясы траверзінен Атырау қосалқы әуеайлағына кету межесі қонған кездегі қалдық 4850кг., Қызылорда ППМ Ақтөбе қосалқы әуеайлағына кету межесі қонған кездегі қалдық 4500кг., Ақыртөбе е.м. траверзінен Қызылорда және Жезқазған қосалқы әуеайлақтарына кету межесі қонған кездегі қалдық 3100кг., Төлеби ППМ Шымкент қосалқы әуевйлағына кету межесі қонған кездегі қалдық 2700кг., Ақсүйек е.м. траверзінен Тараз және Балқаш қосалқы әуеайлақтарына кету межесі қонған кездегі қалдық 2450кг., әуе кемесінің командирі Козгулов).
32.
ФПЛ (арнайы тапсырма бойынша).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индексі;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат.
(ФПЛ-РК64505-ИМ

СТС/СТАТЕ МАРСА ДОФ/140504 РЕГ/75611 ЕЕТ/УАИИ0059 УААА0152 ОПР/СВО ОРГН/87771234576 АЛТН/ЖЕТЫГЕН РАЛТ/УАИИ ТАЛТ/УАТГ РМК/ РПУ ЗМЕЙКА КОНТРОЛЬ ДО ТР ДОНГУЗТАУ ДАЛЕЕ АМФИБИЯ ДО ППМ НОВОКАЗАЛИНСК ДАЛЕЕ ВИТИМ КОНТРОЛЬ ДО ТР НП СОЗАК ДАЛЕЕ ФАНТАЗИЯ ДО ТР ТАРАЗ ДАЛЕЕ ИЕНА ДО ТР АНРАХАЙ ДАЛЕЕ РЕЧНОЙ ДО ТР САРЫОЗЕК ДАЛЕЕ НЕМАН ДО ПОСАДКИ КУ 5ОСН РЕЗ1 ЗАПРАВКА 9400 ОСТ НА ПОСАДКЕ 1500КГ РУБЕЖ ВОЗВРАТА НА ЗАР АКТАУ С ТР ЖД ДЖУДАЛЫ ОСТ 5100КГ НА АТЫРАУ С ТР ЖД ДЖАЛАГАШ 4850КГ НА АКТОБЕ С ППМ КЫЗЫЛОРДА 4500КГ НА КЫЗЫЛОРДУ И ЖЕЗКАЗГАН С ТР НП АКЫРТОБЕ 3100КГ НА ШЫМКЕНТ С ППМ ТОЛЕБИ 2700КГ НА ТАРАЗ И БАЛХАШ С ТР НП АКСУЕК 2450КГ КВС КОЗГУЛОВ)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета); РК75611 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 75611 – воздушный позывной КВС);
ИМ (И – весь полет будет проходить по ППП, М – полет военного воздушного судна);
СУ27/М (тип воздушного судна Су-27, М – среднее воздушное судно);
С/Ц (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Ц – приемоответчик ВОРЛ на 4096 кодов, работающих в режиме А и С);
УАТЕ0500 (УАТЕ – аэродром вылета, 0500 – запланированное время влета 05 часов 00 мину УТЦ);
К0900Ф410 ДЦТ АБДУН/0049 НОВОКАЗАЛИНСК/0102 УАОО/0107 ТОЛЕБИ/0151 (К0900 – крейсерская скорость полета 900 км/ч, Ф410 – эшелон полета ФЛ410, ДЦТ – полет до следующей точки маршрута будет проходить вне установленного маршрута или вне трассы, поворотные пункты маршрута АБДУН/0049 точку АБДУН пройдет через 49 минут НОВОКАЗАЛИНСК/0102 точку НОВОКАЗАЛИНСК через 1 час 2 минуты УАОО/0107 точку Кызылорда через 1 час 7 минут ТОЛЕБИ/0151 точку ТОЛЕБИ через 1 час 51 минуту); -УААТ0245 ЗЗЗЗ (аэродром назначения УААТ – Талдыкорган, 0245 – время полета 2 часа 45 минут, ЗЗЗЗ – указывается аэродром(ы), не имеющий(ие) утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО); -СТС/СТАТЕ МАРСА (СТС – цель полета, СТАТЕ – полет воздушного судна, занятого в военных операциях, МАРСА – под управлением военных органов УВД), ДОФ/140504 (дата полета 04 мая 2014 года), РЕГ/75611 (воздушный позывной КВС),ЕЕТ/УАИИ0059 УААА0152 (ЕЕТ – пролет границ РОВД, УАИИ0059 – вход в РОВД Шымкента через 59 минут, УААА0152 – вход в РОВД Алматы через 1 час 52 минуты), ОПР/СВО (принадлежность воздушного судна СВО ВС РК), ОРГН/87771234576 (телефон составителя плана полета 8-777-1234567), АЛТН/ЖЕТЫГЕН (АЛТН – запасной аэродром на посадке Жетыген), РАЛТ/УАИИ (РАЛТ – запасной аэродром по маршруту Шымкент), ТАЛТ/УАТГ (ТАЛТ – запасной аэродром при взлете Атырау), РМК/ РПУ ЗМЕЙКА КОНТРОЛЬ ДО ТР ДОНГУЗТАУ ДАЛЕЕ АМФИБИЯ ДО ППМ НОВОКАЗАЛИНСК ДАЛЕЕ ВИТИМ КОНТРОЛЬ ДО ТР НП СОЗАК ДАЛЕЕ ФАНТАЗИЯ ДО ТР ТАРАЗ ДАЛЕЕ ИЕНА ДО ТР АНРАХАЙ ДАЛЕЕ РЕЧНОЙ ДО ТР АКСУЕК ДАЛЕЕ НЕМАН ПОСАДКИ КУ 5ОСН РЕЗ1 ЗАПРАВКА 9400 ОСТ НА ПОСАДКЕ 1500КГ РУБЕЖ ВОЗВРАТА НА ЗАР АКТАУ С ТР ЖД ДЖУДАЛЫ ОСТ 5100КГ НА АТЫРАУ С ТР ЖД ДЖАЛАГАШ 4850КГ НА АКТОБЕ С ППМ КЫЗЫЛОРДА 4500КГ НА КЫЗЫЛОРДУ И ЖЕЗКАЗГАН С ТР НП АКЫРТОБЕ 3100КГ НА ШЫМКЕНТ С ППМ ТОЛЕБИ 2700КГ НА ТАРАЗ И БАЛХАШ С ТР НП АКСУЕК 2450КГ КВС КОЗГУЛОВ) (информация, касающаяся ИВП: рубежи приема/передачи управления, управляет РЦ Актау позывной ЗМЕЙКА-КОНТРОЛЬ до ТР траверза н.п. ДОНГУЗТАУ далее ПНА Аральск позывной АМФИБИЯ до ППМ поворотного пункта маршрута н.п. НОВОКАЗАЛИНСК далее ВРЦ Кызылорда позывной ВИТИМ-КОНТРОЛЬ до траверза н.п. СОЗАК далее КП Шымкент позывной ФАНТАЗИЯ до траверза н.п. ТАРАЗ далее ПНА Луговая позывной ИЕНА до траверза н.п. АНРАХАЙ далее КП Жетыген позывной РЕЧНОЙ до траверза н.п. Сарыозек далее КП Талдыкорган позывной НЕМАН до посадки, каналы управления 5 основной 1 резервный, заправка топливом 9400кг., планируемый остаток на аэродроме назначения 1500кг., рубеж возврата на аэродром Актау с траверза ж/д станции Джудалы остаток на посадке 5100кг., рубеж ухода на запасной аэродром Атырау с траверза ж/д станции Джаланаш остаток на посадке 4850кг., рубеж ухода на запасной аэродром Актобе с ППМ Кызылорда остаток на посадке 4500кг., рубеж ухода на запасные аэродромы Кызылорда и Жезказган с траверза н.п. Акыртобе остаток на посадке 3100кг., рубеж ухода на запасной аэродром Шымкент с ППМ Толеби остаток на посадке 2700кг., рубеж ухода на запасные аэродромы Тараз и Балхаш с траверза н.п. Аксуек остаток на посадке 2450кг., командир воздушного судна Козгулов).
32.
ФПЛ
(на специальное задание).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общее время полета, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК64505-ИМ

2МГ31/М-С/Ц
УАКК0200
К0900Ф270 4800С07400В УААХ 4600С07512В/К0900Ф270Ф150 4518С07523В/К0900Ф150 4345С07530В/К0800Ф150Ф30 ЗОНА/4340С07510В/К0720Ф30 4353С07504В/К0900Ф30Ф280 АКСУЕК/К0900Ф280
УАКК0133 УААХ ЗЗЗЗ
СТС/СТАТЕ МАРСА ДОФ/140330 РЕГ/64505 64506 ЕЕТ/УААА0012 УАЦЦ0120 ОПР/СВО РК ОРГН/87771234576 АЛТН/УААТ ЖЕТІГЕН РМК/АУДАНДАҒЫ ЖҰМЫС 5 МИН 4345С07510В РАДИУСЫ 15КМ АУЫСПАЛЫ БЕЙІНМЕН/ ӘСКЕРИ ТӘРТІП 150М 50М/ РПУ ДНЕСТР АҒАДЫР ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ГТ ДЕЙІН СУ ҚОЙМАСЫ 4520С07525В ӘРІ ҚАРАЙ МОПС ӘРІ ҚАРАЙ КОМАНДА БОЙЫНША УДАР ПОЛИГОНЫНДА ӘРІ ҚАРАЙ МОПС ГТ ДЕЙІН 4505С 07420В ӘРІ ҚАРАЙ АҒАДЫР ТР ДЕЙІН СУ ҚОЙМАСЫ ӘРІ ҚАРАЙ ҚОНҒАНҒА ДЕЙІН ДНЕСТР / КУ 5ОСН 1РЕЗ ПОЛИГОНДА 19ОСН 16РЕЗ/ МАЙ ҚҰЮ 14330КГ/ ПОЛИГОНДА МАЙ ҚАЛДЫҒЫНЫҢ ЕҢ АЗ МӨЛШЕРІ 6300КГ / МАРШРУТТЫҢ КЕЗ КЕЛГЕН НҮКТЕСІНЕН ҚОСАЛҚЫ ӘУЕАЙЛАҚТАРҒА ҚАЙТУ МЕЖЕСІ / ӘКК КОЗАРЕВ САПАРОВ).
Хабарламаның оқылуы:
ФПЛ (ұшу жоспары); -РК64505 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 64505 – ӘКК әуедегі шақыру белгісі); ИМ (И – бүкіл ұшу АҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы); 2МГ31/М (әуе кемесінің үлгісі МиГ-31, М – орташа әуе кемесі); -С/Ц (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Ц – А және С режимінде жұмыс істейтін 4096 кодтарындағы КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші);
УАКК0200 (УАКК – ұшып шығу әуеайлағы Қарағанды, 0200 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 02 сағат 00 минут УТЦ);
К0900Ф270 4800С07400В УААХ 4600С07512В/К0900Ф270Ф150 4518С07523В/К0900Ф150 4345С07530В/К0800Ф150Ф30 ЗОНА/4340С07510В/К0720Ф30 4353С07504В/К0900Ф30Ф280 АКСУЕК/К0900Ф280 (К0900 – крейсерлік жылдамдық 900 км/ч, Ф270 – ұшу эшелоны ФЛ270, ұшу маршруты, 4600С07512В нүктесінде, эшелоннан төмендеу ФЛ270 эшелонға дейін ФЛ150 900км/ч жылдамдықпен, әрі қарай эшелонда ұшу ФЛ150, 4345С07530В нүктесінде эшелоннан төмендеу ФЛ150 эшелонға дейін ФЛ30 800км/ч жылдамдықпен, әрі қарай 4340С07510В нүктесінен полигон ауданына кіру ФЛ30 эшелонында 720 км/ч жылдамдықпен, әрі қарай 4353С07504В нүктесінен ФЛ30 эшелонынан ФЛ280 эшелонына дейін 900 км/ч жылдамдықпен биіктік алу, әрі қарай Ақсүйек е.м. ФЛ280 эшелонында ұшу);
УАКК0133 УААХ ЗЗЗЗ (межелі әуеайлақ УАКК – Қарағанды, 0133 – ұшу уақыты 1 сағ 33 минут, қосалқы әуеайлақтар УААХ – Балқаш, ЗЗЗЗ – ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі жоқ әуеайлақтар көрсетіледі);
СТС/СТАТЕ МАРСА (СТС – ұшу мақсаты, СТАТЕ – әскери операциялардағы әуе кемесінің ұшуы, МАРСА – әскери ӘҚБ органдарының басқаруымен), ДОФ/140330 (ұшу күні 2014 жылғы 30 наурыз), РЕГ/64505 64506 (ӘКК әуедегі шақыру белгісі 64505 – жетектегі, 64506 – жетекші), ЕЕТ/УААА0012 УАЦЦ0120 (ЕЕТ – ӘҚҚА шекараларынан ұшып өту, УААА0012 – Алматы ӘҚҚА кіру 12 минуттан кейін, УАЦЦ0120 –Астана ӘҚҚА кіру 1 сағат 20 минуттан кейін), ОПР/СВО (әуе кемесінің ҚР ҚК ӘҚК тиістілігі РК), ОРГН/87771234576 (ұшу жоспарын құрастырушының телефоны 8-777-1234567), АЛТН/УААТ ЖЕТІГЕН (АЛТН – қонатын қосалқы әуеайлақтар Талдықорған, Жетіген), РМК/ АУДАНДАҒЫ ЖҰМЫС 5 МИН 4345С07510В РАДИУСЫ 15КМ АУЫСПАЛЫ БЕЙІНМЕН/ ӘСКЕРИ ТӘРТІП 150М 50М/ РПУ ДНЕСТР АҒАДЫР ТР ДЕЙІН ӘРІ ҚАРАЙ ГТ ДЕЙІН СУ ҚОЙМАСЫ 4520С07525В ӘРІ ҚАРАЙ МОПС ӘРІ ҚАРАЙ КОМАНДА БОЙЫНША УДАР ПОЛИГОНЫНДА ӘРІ ҚАРАЙ МОПС ГТ ДЕЙІН 4505С 07420В ӘРІ ҚАРАЙ АҒАДЫР ТР ДЕЙІН СУ ҚОЙМАСЫ ӘРІ ҚАРАЙ ҚОНҒАНҒА ДЕЙІН ДНЕСТР / КУ 5ОСН 1РЕЗ ПОЛИГОНДА 19ОСН 16РЕЗ/ МАЙ ҚҰЮ 14330КГ/ ПОЛИГОНДА МАЙ ҚАЛДЫҒЫНЫҢ ЕҢ АЗ МӨЛШЕРІ 6300КГ / МАРШРУТТЫҢ КЕЗ КЕЛГЕН НҮКТЕСІНЕН ҚОСАЛҚЫ ӘУЕАЙЛАҚТАРҒА ҚАЙТУ МЕЖЕСІ / ӘКК КОЗАРЕВ САПАРОВ) (ӘКП қатысты ақпарат: полигон ауданындағы жұмыс 5 минут радиусы 15 км ауыспалы ұшу бейінімен, ұшақ топтарының әскери тәртібі арақашықтығы 150 метр аралық 50 метр, басқаруды қабылдау/тапсыру межелері, Қарағанды КП басқарады шақыру белгісі ДНЕСТР Ағадыр е.м. траверзіне дейін, әрі қарай ВПУ шақыру белгісі МОПС, әрі қарай полигондағы ҰБ командасымен шақыру белгісі УДАР, әрі қарай МОПС 4505С07420В г.т. дейін, әрі қарай Балқаш КП шақыру белгісі ВОДОЕМ Ағадыр е.м. траверзіне дейін, әрі қарай қонғанға дейін ДНЕСТР, басқару арналары 5 негізгі 1 резервтік, полигонда 19 негізгі 16 резервтік, май құю 14330кг., полиогндағы ең аз май қалдығы 6300кг., маршруттың кез келген нүктесінен қосалқы әуеайлақтарға қайту межесі, әуе кемелерінің командирлері Козарев – жетекші Сапаров - жетектегі).
33.
ФПЛ (төменгі эшелоннан төмен ұшатын әуе кемелері бойынша).
(3-жол. Хабарлама түрі;
7-жол. Әуе кемесінің индексі;
8-жол. Ұшу қағидалары мен түрі;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
10-жол. Жабдық пен мүмкіндіктер;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат
(ФПЛ-РК62300-ЖМ
-МИ8/М-С/Ц
УААР0300

2МГ31/М-С/Ц
УАКК0200
К0900Ф270 4800С07400В УААХ 4600С07512В/К0900Ф270Ф150 4518С07523В/К0900Ф150 4345С07530В/К0800Ф150Ф30 ЗОНА/4340С07510В/К0720Ф30 4353С07504В/К0900Ф30Ф280 АКСУЕК/К0900Ф280
УАКК0133 УААХ ЗЗЗЗ
СТС/СТАТЕ МАРСА ДОФ/140330 РЕГ/64505 64506 ЕЕТ/УААА0012 УАЦЦ0120 ОПР/СВО РК ОРГН/87771234576 АЛТН/УААТ ЖЕТЫГЕН РМК/РАБОТА 5 МИН В РАЙОНЕ 4345С07510В РАДИУСОМ 15КМ С ПЕРЕМЕННЫМ ПРОФИЛЕМ/ БОЕВОЙ ПОРЯДОК 150М НА 50М/ РПУ ДНЕСТР ДО ТР АГАДЫРЬ ДАЛЕЕ ВОДОЕМ ДО ГТ 4520С07525В ДАЛЕЕ МОПС ДАЛЕЕ ПО КОМАНДЕ НА ПОЛИГОНЕ УДАР ДАЛЕЕ МОПС ДО ГТ 4505С 07420В ДАЛЕЕ ВОДОЕМ ДО ТР АГАДЫРЬ ДАЛЕЕ ДНЕСТР ДО ПОСАДКИ/ КУ 5ОСН 1РЕЗ НА ПОЛИГОНЕ 19ОСН 16РЕЗ/ ЗАПРАВКА 14330КГ/ МИНИМАЛЬНЫЙ ОСТАТОК ТОПЛИВА НА ПОЛИГОНЕ 6300КГ / РУБЕЖ ВОЗВРАТА НА ЗАПАСНЫЕ АЭРОДРОМЫ С ЛЮБОЙ ТОЧКИ МАРШРУТА/ КВС КОЗАРЕВ САПАРОВ)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета); -РК64505 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 64505 – воздушный позывной ведущего КВС); ИМ (И – весь полет будет проходить по ППП, М – полет военного воздушного судна); 2МГ31/М (тип воздушного судна МиГ-31, М – среднее воздушное судно); -С/Ц (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Ц – приемоответчик ВОРЛ на 4096 кодов, работающих в режиме А и С);
УАКК0200 (УАКК – аэродром вылета Караганда, 0200 – запланированное время вылета 02 часа 00 минут УТЦ);
К0900Ф270 4800С07400В УААХ 4600С07512В/К0900Ф270Ф150 4518С07523В/К0900Ф150 4345С07530В/К0800Ф150Ф30 ЗОНА/4340С07510В/К0720Ф30 4353С07504В/К0900Ф30Ф280 АКСУЕК/К0900Ф280 (К0900 – крейсерская скорость полета 900 км/ч, Ф270 – эшелон полета ФЛ270, маршрут полета, в точке 4600С07512В снижение с эшелона ФЛ270 до эшелона ФЛ150 со скоростью 900км/ч, далее полет на эшелоне ФЛ150, в точке 4345С07530В снижение с эшелона ФЛ150 до эшелона ФЛ30 со скоростью 800км/ч, далее вход в район полигона в точке 4340С07510В на эшелоне ФЛ30 со скоростью 720 км/ч, далее с точки 4353С07504В набор высоты с эшелона ФЛ30 до эшелона ФЛ280 со скоростью 900 км/ч, далее с н.п. Аксуек полет на эшелоне ФЛ280);
УАКК0133 УААХ ЗЗЗЗ (аэродром назначения УАКК – Караганда, 0133 – время полета 1 час 33 минуты, запасные аэродромы УААХ – Балхаш, ЗЗЗЗ – указывается аэродром(ы), не имеющий(ие) утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО);
СТС/СТАТЕ МАРСА (СТС – цель полета, СТАТЕ – полет воздушного судна, занятого в военных операциях, МАРСА – под управлением военных органов УВД), ДОФ/140330 (дата полета 30 марта 2014 года), РЕГ/64505 64506 (воздушные позывные КВС 64505 – ведомый, 64506 – ведущий), ЕЕТ/УААА0012 УАЦЦ0120 (ЕЕТ – пролет границ РОВД, УААА0012 – вход в РОВД Алматы через 12 минут, УАЦЦ0120 – вход в РОВД Астаны через 1 час 20 минут), ОПР/СВО (принадлежность воздушного судна СВО ВС РК), ОРГН/87771234576 (телефон составителя плана полета 8-777-1234567), АЛТН/УААТ ЖЕТЫГЕН (АЛТН – запасные аэродромы на посадке Талдыкорган, Жетыген), РМК/ РАБОТА 5 МИН В РАЙОНЕ 4345С07510В РАДИУСОМ 15КМ С ПЕРЕМЕННЫМ ПРОФИЛЕМ/ БОЕВОЙ ПОРЯДОК 150М НА 50М/ РПУ ДНЕСТР ДО ТР АГАДЫРЬ ДАЛЕЕ ВОДОЕМ ДО ГТ 4520С07525В ДАЛЕЕ МОПС ДАЛЕЕ ПО КОМАНДЕ НА ПОЛИГОНЕ УДАР ДАЛЕЕ МОПС ДО ГТ 4505С 07420В ДАЛЕЕ ВОДОЕМ ДО ТР АГАДЫРЬ ДАЛЕЕ ДНЕСТР ДО ПОСАДКИ/ КУ 5ОСН 1РЕЗ НА ПОЛИГОНЕ 19ОСН 16РЕЗ/ ЗАПРАВКА 14330КГ/ МИНИМАЛЬНЫЙ ОСТАТОК ТОПЛИВА НА ПОЛИГОНЕ 6300КГ / РУБЕЖ ВОЗВРАТА НА ЗАПАСНЫЕ АЭРОДРОМЫ С ЛЮБОЙ ТОЧКИ МАРШРУТА/ КВС КОЗАРЕВ САПАРОВ) (информация, касающаяся ИВП: работа в районе полигона 5 минут радиусом 15 км с переменным профилем полета, боевой порядок группы самолетов дистанция 150 метров интервал 50 метров, рубежи приема/передачи управления, управляет КП Караганда позывной ДНЕСТР до траверза н.п. Агадырь, далее ВПУ позывной МОПС, далее по команде РП на полигоне позывной УДАР, далее МОПС до г.т. 4505С07420В, далее КП Балхаша позывной ВОДОЕМ до траверза н.п. Агадырь, далее ДНЕСТР до посадки, каналы управления 5 основной 1 резервный, на полигоне 19 основной 16 резервный, заправка топливом 14330кг., минимальный остаток топлива на полигоне 6300кг., рубеж возврата на запасные аэродромы с любой точки маршрута, командиры воздушных судов Козарев – ведущий, Сапаров - ведомый).
33.
ФПЛ (на полеты воздушных судов ниже нижнего эшелона).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Опознавательный индекс воздушного судна;
поле 8. Правила и тип полета;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 10. Оборудование и возможности;
поле 13. Аэродром и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения и общее время полета, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация)
(ФПЛ-РК62300-ЖМ
МИ8/М-С/Ц
УААР0300

К0220МПВП МЕЖДУРЕЧЕНСК/0005 Б34 ОТАР/0040 Б36 ҚОРДАЙ/0050 ДЦТЛУБЗАВОД/0055 ДЦТ БЛАГОВЕЩЕНСКОЕ/0104 ДЦТ АҚСУ/0109 ДЦТ 4305С07335В/0120 ДЦТ ҚОСАПАН/0152 Т07 УЧБУЛАК/0205 Т07
УАДД0212 УАИИ ЗЗЗЗ
СТС/СТАТЕ ДОФ/140315 /РЕГ/62300 ЕЕТ/УАДД0057 ОПР/КНБ РК ОРГН/УААРЫЬЫП АЛТН/ЛУГОВАЯ РМК/МАРШРУТТА КӨРСЕТІЛГЕН ЕМ МЕН ГТ-ДАН 15КМ РАДИУСТА ӘУЕДЕН ТАҢДАЛҒАН АЛАҢҒА ҚОНУ КӨЗДЕЛГЕН/ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАНЫ ҚИМАЙ АЙМАҚҚА КІРУ 2КМ /ҮЛГІСІ МИ171/ ӘКК ТРУБИН)
Хабарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары);
РК62300 (ҚР – ҚР мемлекеттік авиациясына тиістілігін білдіреді, 62300 – ӘКК әуедегі шақыру белгісі);
ИМ (Ж – үкіл ұшу КҰЕ бойынша орындалады, М – әскери әуе кемесінің ұшуы);
МИ8/М (әуе кемесінің үлгісі Ми-171, М – орташа әуе кемесі);
С/Ц (С – борттағы стандартты байланыс құралдары, навигациялық құралдар немесе қонуға кіру құралдары дұрыс жұмыс істеп тұр, Ц – А және С режимінде жұмыс істейтін 4096 кодтарындағы КШРЛ қабылдағыш-жауап бергіші);
УААР0300 (УААР – ұшып шығу әуеайлағы Боралдай, 0300 – жоспарланған ұшып шығу уақыты 03 сағат 00 минут УТЦ);
К0220МПВП МЕЖДУРЕЧЕНСК/0005 Б34 ОТАР/0040 Б36 ҚОРДАЙ/0050 ДЦТЛУБЗАВОД/0055 ДЦТ БЛАГОВЕЩЕНСКОЕ/0104 ДЦТ АҚСУ/0109 ДЦТ 4305С07335В/0120 ДЦТ ҚОСАПАН/0152 Т07 УЧБУЛАК/0205 Т07 (К0220 – крейсерлік жылдамдық 220 км/ч, МПВП – ұшу көзбен шолып ұшу ережелері бойынша орындалады, ұшу маршруты Междуреченск е.м. ұшып көтерілгеннен кейін 5 минуттан соң ұшып өтеді, әрі қарай Б34 жергілікті әуе желісі бойынша Отар е.м. дейін 40 минуттан кейін жетеді, әрі қарай Б36 ЖӘЖ бойынша Қордай е.м. дейін 50 минуттан соң жетеді әрі қарай ДЦТ – ЖӘЖ-дан тыс Лубзавод е.м. дейін 55 минуттан кейін, әрі қарай ЖӘЖ-дан тыс Благовещенское е.м. дейін 1 сағат 4 минуттан кейін, әрі қарай ЖӘЖ-дан тыс Ақсу е.м. дейін 1 сағат 9 минуттан кейін, әрі қарай ЖӘЖ-дан тыс 4305СШ 7335ВД г.т. дейін 1 сағ 20 минуттан кейін, әрі қарай ЖӘЖ-дан тыс Қосапан е.м. дейін 1 сағ 52 минуттан кейін, әрі қарай Т07 ЖӘЖ бойынша Үшбұлақ е.м. дейін 2 сағ 5 минуттан кейін, әрі қарай Т07 ЖӘЖ бойынша Таразға дейін – жоспарланған ұшып көтерілу уақытынан асатын барлық ППМ үшін мәтін бойынша уақыт);
УАДД0212 УАИИ ЗЗЗЗ (межелі әуеайлақ УАДД – Тараз, қосалқы әуеайлақтар УАИИ – Шымкент, ЗЗЗЗ – ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі жоқ әуеайлақтар көрсетіледі);
СТС/СТАТЕ (СТС – ұшу мақсаты, СТАТЕ – әскери операциялардағы әуе кемесінің ұшуы), ДОФ/140315 (ұшу күні 2014 жылғы 15 наурыз), РЕГ/62300 (ӘКК әуедегі шақыру белгісі), ЕЕТ/УАДД0057 (Тараз ЖДП аймағына кіру 57 минуттан кейін), ОПР/КНБ РК (әуе кемесінің ҰҚК ШҚ тиістілігі), ОРГН/УААРЫЬЫП (УААРЫЬЫП – ұшу жоспарын құрастырушының сегіз әріптік АФТН адресі), АЛТН/ЛУГОВАЯ (қосалқы әуеайлақ Луговая), РМК/ МАРШРУТТА КӨРСЕТІЛГЕН ЕМ МЕН ГТ-ДАН 15КМ РАДИУСТА ӘУЕДЕН ТАҢДАЛҒАН АЛАҢҒА ҚОНУ КӨЗДЕЛГЕН/ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАНЫ ҚИМАЙ АЙМАҚҚА КІРУ 2КМ /ҮЛГІСІ МИ171/ ӘКК ТРУБИН) (ӘКП қатысты ақпарат: ҚР мемлекеттік шекарасын кесіп өтпей, Междуреченск, Отар, Қордай, Лубзавод, Благовещенское, АҚсу, Қосапан, Үшбұлақ е.м. 4305СШ 7335ВД г.т. 15км радиуста әуеден таңдалған алаңға қонсу көзделген, шекара аймағына кіру 2 км, әуе кемесінің нақты үлгісі, әуе кемесінің командирі Трубин).
Ескертпе. ӘКК өзін басқарып отырған органға қонуға шешім қабылдағаны, қонатын жері, қонатын есепті уақыты, қонатын нақты уақыты, аялдау ұзақтығы туралы хабарлауға міндетті.
34.
ФПЛ (ҰБҰА).
(3-жол. Хабарлама түрі;
поле 7. Определение летательного аппарата;
9-жол. Әуе кемесінің саны және түрі және турбуленттілік ізінің санаты;
13-жол. Әуеайлақ және ұшып шығу уақыты;
15-жол. Маршрут;
16-жол. Межелі әуеайлақ және ІҚЖ бойынша кезекшіліктің жалпы уақыты, қосалқы әуеайлақ (әуеайлақтар);
18-жол.Өзге ақпарат.
(ФПЛ-РКБПЛА
ЗЗЗЗ
ЗЗЗЗ0400

К0220МПВП МЕЖДУРЕЧЕНСК/0005 Б34 ОТАР/0040 Б36 КОРДАЙ/0050 ДЦТЛУБЗАВОД/0055 ДЦТ БЛАГОВЕЩЕНСКОЕ/0104 ДЦТ АКСУ/0109 ДЦТ 4305С07335В/0120 ДЦТ КОСАПАН/0152 Т07 УЧБУЛАК/0205 Т07
УАДД0212 УАИИ ЗЗЗЗ
СТС/СТАТЕ ДОФ/140315 /РЕГ/62300 ЕЕТ/УАДД0057 ОПР/КНБ РК ОРГН/УААРЫЬЫП АЛТН/ЛУГОВАЯ РМК/ПРЕДУСМОТРЕНЫ ПОСАДКИ НА ПЛОЩАДКИ ПОДОБРАННЫЕ С ВОЗДУХА В РАДИУСЕ 15КМ ОТ НП И ГТ УКАЗАННЫХ В МАРШРУТЕ/ БЕЗ ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГОСГРАНИЦЫ ВХОД В 2КМ ЗОНУ/ТИП МИ171/ КВС ТРУБИН)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета);
РК62300 (РК – означает принадлежность государственной авиации РК, 62300 – воздушный позывной ведущего КВС);
ИМ (Ж – весь полет будет проходить по ПВП, М – полет военного воздушного судна);
МИ8/М (тип воздушного судна Ми-171, М – среднее воздушное судно);
С/Ц (С – исправные стандартные бортовые средства связи, навигационные средства или средства захода на посадку, Ц – приемоответчик ВОРЛ на 4096 кодов, работающих в режиме А и С);
УААР0300 (УААР – аэродром вылета Боралдай, 0300 – запланированное время вылета 03 часа 00 минут УТЦ);
К0220МПВП МЕЖДУРЕЧЕНСК/0005 Б34 ОТАР/0040 Б36 КОРДАЙ/0050 ДЦТЛУБЗАВОД/0055 ДЦТ БЛАГОВЕЩЕНСКОЕ/0104 ДЦТ АКСУ/0109 ДЦТ 4305С07335В/0120 ДЦТ КОСАПАН/0152 Т07 УЧБУЛАК/0205 Т07 (К0220 – крейсерская скорость 220 км/ч, МПВП – полет будет проходить по правилам визуальных полетов, маршрут полета н.п. Междуреченск пройдет через 5 минут после взлета, далее по местной воздушной линии Б34 до н.п. Отар через 40 минут, далее по МВЛ Б36 до н.п. Кордай через 50 минут далее ДЦТ – вне МВЛ до н.п. Лубзавод через 55 минут, далее вне МВЛ до н.п. Благовещенское через 1 час 4 минуты, далее вне МВЛ до н.п. Аксу через 1 час 9 минут, далее вне МВЛ до г.т. 4305СШ 7335ВД через 1 час 20 минут, далее вне МВЛ до н.п. Косапан через 1 час 52 минуты, далее по МВЛ Т07 до н.п. Учбулак через 2 часа 5 минут, далее по МВЛ Т07 до Тараза – время по тексту для всех ППМ: нарастающее от запланированного времени взлета);
УАДД0212 УАИИ ЗЗЗЗ (аэродром назначения УАДД – Тараз, запасные аэродромы УАИИ – Шымкент, ЗЗЗЗ – указывается аэродром(ы), не имеющий(ие) утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО);
СТС/СТАТЕ (СТС – цель полета, СТАТЕ – полет воздушного судна, занятого в военных операциях), ДОФ/140315 (дата полета 15 марта 2014 года), РЕГ/62300 (воздушный позывной КВС), ЕЕТ/УАДД0057 (вход в зону МДП Тараза через 57 минут), ОПР/КНБ РК (принадлежность воздушного судна ПС КНБ), ОРГН/УААРЫЬЫП (УААРЫЬЫП – восьмибуквенный адрес АФТН составителя плана полета), АЛТН/ЛУГОВАЯ (запасной аэродром Луговая), РМК/ПРЕДУСМОТРЕНЫ ПОСАДКИ НА ПЛОЩАДКИ ПОДОБРАННЫЕ С ВОЗДУХА В РАДИУСЕ 15 КМ ОТ НП И ГТ УКАЗАННЫХ В МАРШРУТЕ/ БЕЗ ПЕРЕСЕЧЕНИЯ ГОСГРАНИЦЫ ВХОД В 2КМ ЗОНУ/ТИП МИ171/ КВС ТРУБИН) (информация, касающаяся ИВП: предусмотрены посадки на площадки подобранные с воздуха в радиусе 15км от н.п. Междуреченск, Отар, Кордай, Лубзавод, Благовещенское, Аксу, Косапан, Учбулак и г.т. 4305СШ 7335ВД, без пересечения гос. границы РК, вход в 2 км пограничную зону, конкретный тип воздушного судна, командир воздушного судна Трубин).
Примечания. КВС обязан сообщить органу, под управлением которого он находится, о решении выполнить посадку, месте, расчетном времени посадки, фактическом времени посадки, продолжительности стоянки.
34.
ФПЛ (на полеты БПЛА).
(поле 3. Тип сообщения;
поле 7. Определение летательного аппарата;
поле 9. Число и тип воздушного судна и категория турбулентности следа;
поле 13. Аэродром (место) и время вылета;
поле 15. Маршрут;
поле 16. Аэродром назначения (место) и общее время полета, запасной(ые) аэродром(ы);
поле 18. Прочая информация).
(ФПЛ-РКБПЛА
ЗЗЗЗ
ЗЗЗЗ0400

К0030С0030 ДЦТ493304С0731422В ДЦТ
ЗЗЗЗ1000
СТС/04 МАРСА ДЕП/493304С0731422В ДЕСТ/493220С0731553В ДОФ/140913 РЕГ/00345 ТЫП/ДА ВИНЧИ ОПР/ВЧ36739 ОРГН/87052880519 РМК/ТІКҰШАҚ ТҮРІНДЕГІ ҰБҰА/ БКУ БІРІКТІРІЛГЕН НАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕ ЖӘНЕ ОНЫҢ ҚАБЫЛДАҒЫШЫ АВТОПИЛОТ ҰШУ АҚПАРАТЫН ЖИНАҚТАҒЫШ/ ПН БЕЙНЕКАМЕРА ЖӘНЕ АЭРОФОТОКАМЕРА/ 2КМ РАДИУСТА АУДАНДА ҰШУ 0-ДЕН 300М БИІКТІККЕ ДЕЙІН АУЫСПАЛЫ ҰШУ БЕЙІНІ / ЖҰМЫС УАҚЫТЫ 10 САҒАТ/ ҰБ ПОДПОЛКОВНИК МАГЛЕЛИ 87052880519 87014313339)
Хабарламаның оқылуы:
(ФПЛ (ұшу жоспары);
РК БПЛА (ұшқышсыз басқарылатын ұшу аппаратының белгісі, Қазақстан Республикасына тиістілігі); -ЗЗЗЗ (әуе кемелері үлгілернінің шартты белгісі болмаған жағдайда әуе кемесінің үлгісі);
ЗЗЗЗ (ИКАО-ның бекітілген төрт әріптік индексі болмаған жағдайда ұшып шығу пункті);
К0030С0030 ДЦТ 493304С0731422В ДЦТ (К0030 – ұшудың крейсерлік жылдамдығы 30 км/ч, С0030 – ұшу биіктігі 300 метр, ДЦТ 493304С0731422В ДЦТ – (ұшу белгіленген маршруттан тыс немесе трассадан, ЖӘЖ тыс орындалатын болады);
ЗЗЗЗ1000 (қонатын жер мен ұшудың жалпы уақыты);
СТС/04 МАРСА (ұшу мақсаты – ӘҚБ әскери органдардың басқаруымен жаттығуы ұшуы), ДЕП/493304С0731422В (географиялық координаталармен көрсетілген ҰБҰА ұшып көтерілу орны), ДЕСТ/493220С0731553В (географиялық координаталармен көрсетілген қону орны), ДОФ/140913 (орындау күні 2014 жылғы 13 қыркүйек), РЕГ/00345 (ҰБҰА тіркеу нөмірі), ТЫП/ДА ВИНЧИ (ҰБҰА үлгісі), ОПР/ВЧ36739 (36739 ә/б тиістілігі), ОРГН/87052880519 (ұшу жоспарын құрастырушының телефон нөмірі), РМК/ ТІКҰШАҚ ТҮРІНДЕГІ ҰБҰА/ БКУ БІРІКТІРІЛГЕН НАВИГАЦИЯЛЫҚ ЖҮЙЕ ЖӘНЕ ОНЫҢ ҚАБЫЛДАҒЫШЫ АВТОПИЛОТ ҰШУ АҚПАРАТЫН ЖИНАҚТАҒЫШ/ ПН БЕЙНЕКАМЕРА ЖӘНЕ АЭРОФОТОКАМЕРА/ 2КМ РАДИУСТА АУДАНДА ҰШУ 0-ДЕН 300М БИІКТІККЕ ДЕЙІН АУЫСПАЛЫ ҰШУ БЕЙІНІ / ЖҰМЫС УАҚЫТЫ 10 САҒАТ/ ҰБ ПОДПОЛКОВНИК МАГЛЕЛИ 87052880519 87014313339) (ӘКП қатысты ақпарат; тікұшақ түріндегі ҰБҰА, БКУ борттағы басқару кешенін білдіреді және оған мыналар кіреді: біріктірілген навигациялық жүйе, жерсеріктік навигациялық жүйенің қабылдағышы, автопилот және ұшу ақпаратын жинақтағыш, ПН пайдалы жүктемені білдіреді: бейнекамера және аэрофотокамера, ұшып көтерілген жерден бастап 2км радиуста ұшу, 0-ден 300 метр биіктікке дейінгі ауыспалы ұшу бейіні, жұмыс уақыты 10 сағат, ұшу басшысының (аға ұшу басшысының) тегі подполковник Маглели және оның байланыс телефондары).
35.
Атыс жүргізуге, ракета жіберуге өтінім (хабарлама)
(АФТН желісі арқылы берген жағдайда).
(хабарлама түрі;
Заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
географиялық координаталары көрсетілген қызметті өткізу орны;
ату бағыты мен ұзақтығы;
снарядтардың (оқтардың), ракеталардың ең жоғары ұшу биіктігі;
өзге ақпарат).
(ӨТІНІМ-ВЧ22750

К0030С0030 ДЦТ493304С0731422В ДЦТ
ЗЗЗЗ1000
СТС/04 МАРСА ДЕП/493304С0731422В ДЕСТ/493220С0731553В ДОФ/140913 РЕГ/00345 ТЫП/ДА ВИНЧИ ОПР/ВЧ36739 ОРГН/87052880519 РМК/БПЛА ВЕРТОЛЕТНОГО ТИПА/ БКУ И ЕЕ ПРИЕМНИК АВТОПИЛОТ ИНТЕГРИРОВАННАЯ НАВИГАЦИОННАЯ СИСТЕМА НАКОПИТЕЛЬ ПОЛЕТНОЙ ИНФОРМАЦИИ/ ПН ВИДЕОКАМЕРА И АЭРОФОТОКАМЕРА/ПОЛЕТ В РАЙОНЕ РАДИУСОМ 2КМ ПРОФИЛЬ ПОЛЕТОВ ПЕРЕМЕННЫЙ ОТ 0 ДО ВЫСОТЫ 300М/ ВРЕМЯ РАБОТЫ 10 ЧАСОВ/ РП ПОДПОЛКОВНИК МАГЛЕЛИ 87052880519 87014313339)
Чтение сообщения:
(ФПЛ (план полета);
РК БПЛА (обозначение беспилотного летательного аппарата, принадлежность Республики Казахстан); -ЗЗЗЗ (тип воздушного судна, если нет условного обозначения типов воздушных судов);
ЗЗЗЗ (пункт вылета, если нет утвержденного четырехбуквенного индекса ИКАО);
К0030С0030 ДЦТ 493304С0731422В ДЦТ (К0030 – крейсерская скорость полета 30 км/ч, С0030 – высота полета 300 метров, ДЦТ 493304С0731422В ДЦТ – (полет будет проходить вне установленного маршрута или вне трассы, МВЛ);
ЗЗЗЗ1000 (место приземления и общее время полета);
СТС/04 МАРСА (цель полета – тренировочный полет под управлением военных органов УВД), ДЕП/493304С0731422В (место взлета БПЛА, обозначенное географическими координатами), ДЕСТ/493220С0731553В (место посадки, обозначенное географическими координатами), ДОФ/140913 (дата выполнения 13 сентября 2014 года), РЕГ/00345 (регистрационный номер БПЛА), ТЫП/ДА ВИНЧИ (тип БПЛА), ОПР/ВЧ36739 (принадлежность в/ч 36739), ОРГН/87052880519 (телефонный номер составителя плана полета), РМК/БПЛА ВЕРТОЛЕТНОГО ТИПА/ БКУ ИНТЕГРИРОВАННАЯ НАВИГ СИСТЕМА И ПРИЕМНИК СПУТНИКОВОЙ НАВИГ СИСТЕМЫ И АВТОПИЛОТ И НАКОПИТЕЛЬ ПОЛЕТНОЙ ИНФОРМАЦИИ/ ПН ВИДЕОКАМЕРА И АЭРОФОТОКАМЕРА/ПОЛЕТ В РАЙОНЕ РАДИУСОМ 2КМ ПРОФИЛЬ ПОЛЕТОВ ПЕРЕМЕННЫЙ ОТ 0 ДО ВЫСОТЫ 300М / ВРЕМЯ РАБОТЫ 10 ЧАСОВ/ РП ПОДПОЛКОВНИК МАГЛЕЛИ 87052880519 87014313339) (информация, касающаяся ИВП; БПЛА вертолетного типа, БКУ означает бортовой комплекс управления и в него входят: интегрированная навигационная система, приемник спутниковой навигационной системы, автопилот и накопитель полетной информации, ПН означает полезная нагрузка: видеокамера и аэрофотокамера, выполнение полета в радиусе 2 км от места взлета, переменный профиль от 0 до высоты 300 метров, время работы 10 часов, фамилия руководителя полетов (старшего) подполковник Маглели и его контактные телефоны).
35.
Заявка (сообщение) на стрельбы, пуски ракет
(при подаче по сети АФТН).
(тип сообщения;
наименование юридического или физического лица;
место проведения деятельности с указанием географических координат;
направление и дальность стрельбы;
максимальная высота полета снарядов (пуль), ракет;
прочая информация).
(ЗАЯВКА-ВЧ22750

СПАССК ПОЛИГОНЫ 493324СШ791638ВД
БИІКТІГІ 3000М
КҮНІ/010314/310314 ДБ/СБ/СР/ББ/ЖА УАҚЫТЫ 0400/1750 РМК/АК74 РПК74 БМП2 Д30).
Хабарламаның оқылуы:
(ӨТІНІМ (атыс жүргізу кезінде ӘКП өтінім);
ВЧ22750 (атысты жүргізетін 22750 Ә/Б);
СПАССК ПОЛИГОНЫ 493324СШ791638ВД (атыс географиялық координаталары көрсетілген, Спасск полигонында жүргізіледі);
БАҒЫТЫ 210-240ГРАД/ ҰЗАҚТЫҒЫ 5000М (ату бағыты 210-дан 240 градусқа дейін, ең ұзаққа ату қашықтығы 5000 метр);
БИІКТІГІ 3000М (снарядтардың (оқтардың) ең жоғары ұшу биіктігі 3000 метр);
КҮНІ/0103/3103 ДБ/СБ/СР/ББ/ЖА УАҚЫТЫ 0400/1750) (010314/310314 – атыс жүргізу кезеңі 2014 жылғы 1 наурыздан 31 наурызға дейін, ДБ/СБ/СР/ББ/ЖА – атыс жүргізу күндері дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, УАҚЫТЫ 0400/1750 – орындау уақыты 04 сағат 00 минуттан 17 сағат 50 минутқа дейін УТЦ, РМК/АК74 РПК74 БМП2 Д30- қару түрлері).
36.
ӨТІНІМ (ХАБАРЛАМА) ЖАРУ ЖҰМЫСТАРЫ (АФТН берген жағдайда).
(хабарлама түрі;
Заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
географиялық координаталары көрсетілген қызметті өткізу орны;
топырақ пен сынықтардың ұшу радиусы;
топырақтың ең жоғары шашырау биіктігі; өзге ақпарат).
(ӨТІНІМ- ЖАЙРЕМ ГОК АҚ
КАРЬЕР УШКАТАН 4822СШ07019ВД
РАДИУСЫ 2КМ/ РАЗЛЕТ 500М
БИІКТІГІ 300М
КҮНІ/010314/311214 СБ/СР/ЖА УАҚЫТЫ 0300/1200)
Хабарламаның оқылуы:
(ӨТІНІМ (жару жұмыстарын жүргізу кезінде ӘКП өтінім);
ЖАЙРЕМ ГОК АҚ (жару жұмыстарын жүргізетін компания); -КАРЬЕР УШКАТАН 4822СШ07019ВД (географиялық координаталары көрсетілген жару жұмыстары жүргізілетін орын);
РАДИУСЫ 2КМ/ ШАШЫРАУЫ 500М (РАДИУС 2КМ - топырақтың шашырау радиусы 2 км, ШАШЫРАУЫ 500М - сынықтардың шашырау 500 метр);
БИІКТІГІ 300М (топырақтың ең жоғары шашырау биіктігі 300 метр);
КҮНІ/0103/3112 СС/СР/ЖА УАҚЫТЫ 0300/1200) (010314/311214 – жару жұмыстарын орындау кезеңі 2014 жылғы 01 наурыздан 31 желтоқсанға дейін, СС/СР/ЖА – жару жұмыстарын жүргізу күндері сейсенбі, сәрсенбі, жұма, УАҚЫТЫ 0300/1200 – орындау уақыты 03 сағат 00 минуттан 12 сағат 00 минутқа дейін УТЦ).
37.
Әуе кеңістігін ұшқышсыз басқарылатын аэростаттармен пайдалануға арналған өтінім
(хабарлама түрі;
қызмет белгісі;
аэростат түрі (шар-зонд); аэростатты (шар-зондты) ұшыру аймағы мен ұшыру уақыты (немесе бірнеше рет орындалатын ұшудың басталу және аяқталу уақыты);
Ұшу биіктігі мен маршруты (жылдам көтерілгіштігі орташа, биіктік диапазоны);
Аэростаттың қонатын пункті;
өзге ақпарат).
(ӨТІНІМ-АЭРОСТАТ
АТН
УАКК0100
С1500 ДЦТ ҚАРАҒАЙЛЫ ДЦТ 4907СШ07731ВД ДЦТ
4857СШ07913ВД
ОПР/АЛКАТЕЛ ЕЕТ/УААА0530 ДОФ/140531 РМК/БАЙЛАНЫСТЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ/ ВОРЛ ЖАУАП БЕРГІШІІНСІЗ/ ҰШУДЫҢ ЖАЛПЫ ҰЗАҚТЫҒЫ 17 САҒАТ).
Хабарламаның оқылуы:
ӨТІНІМ (аэростатты ұшыруға өтінім);
АЭРОСТАТ (аэростаттың белгісі);
АТН (аэростаттың белгісі);

ПОЛИГОН СПАССК 493324СШ791638ВД
НАПРАВЛЕНИЕ 210-240ГРАД/ ДАЛЬНОСТЬ 5000М
ВЫСОТА 3000М
ДАТА/010314/310314 ПН/ВТ/СР/ЧТ/ПТ ВРЕМЯ 0400/1750 РМК/АК74 РПК74 БМП2 Д30)
Чтение сообщения:
(ЗАЯВКА (заявка на ИВП при производстве стрельб);
ВЧ22750 (стрельбы производит в/ч 22750);
ПОЛИГОН СПАССК 493324СШ791638ВД (стрельбы будут производиться на полигоне Спасск с указанием географических координат);
НАПРАВЛЕНИЕ 210-240ГРАД/ ДАЛЬНОСТЬ 5000М (направление стрельбы от 210 до 240 градусов, максимальная дальность стрельбы 5000 метров);
ВЫСОТА 3000М (максимальная высота полета снарядов (пуль) 3000 метров);
ДАТА/0103/3103 ПН/ВТ/СР/ЧТ/ПТ ВРЕМЯ 0400/1750) (010314/310314 – период выполнения стрельб с 1 марта по 31 марта 2014 года, ПН/ВТ/СР/ЧТ/ПТ – дни выполнения стрельб по понедельникам, вторникам, средам, четвергам, пятницам, ВРЕМЯ 0400/1750 – время выполнения с 04 часов 00 минут до 17 часов 50 минут УТЦ, РМК/АК74 РПК74 БМП2 Д30- виды вооружения).
36.
Заявка (Сообщение) взрывные работы (при подаче по сети АФТН).
(тип сообщения;
наименование юридического или физического лица;
место проведения деятельности с указанием географических координат;
радиус выброса грунта и разлета осколков;
максимальная высота выброса грунта; прочая информация)
(ЗАЯВКА-АО ЖАЙРЕМСКИЙ ГОК
КАРЬЕР УШКАТАН 4822СШ07019ВД
РАДИУС 2КМ/ РАЗЛЕТ 500М
ВЫСОТА 300М
ДАТА/010314/311214 ВТ/СР/ПТ ВРЕМЯ 0300/1200)
Чтение сообщения:
(ЗАЯВКА (заявка на ИВП при производстве взрывных работ);
АО ЖАЙРЕМСКИЙ ГОК (компания, проводящая взрывные работы); -КАРЬЕР УШКАТАН 4822СШ07019ВД (место проведения взрывных работ с указанием географических координат);
РАДИУС 2КМ/ РАЗЛЕТ 500М (РАДИУС 2КМ - радиус выброса грунта 2 км, РАЗЛЕТ 500М - разлет осколков 500 метров);
ВЫСОТА 300М (максимальная высота выброса грунта 300 метров);
ДАТА/0103/3112 ВТ/СР/ПТ ВРЕМЯ 0300/1200) (010314/311214 – период выполнения взрывных работ с 1 марта по 31 декабря 2014 года, ВТ/СР/ПТ – дни выполнения взрывных работ по вторникам, средам, пятницам, ВРЕМЯ 0300/1200 – время выполнения с 03 часов 00 минут до 12 часов 00 минут УТЦ).
37.
Заявка на ИВП беспилотными аэростатами.
(тип сообщения;
обозначение деятельности;
тип аэростата (шара-зонда); пункт запуска аэростата (шара-зонда) и время запуска (или время начала и завершения многократных запусков);
высота полета и маршрут (средняя скороподъемность, диапазон высот);
пункт посадки аэростата;
прочая информация).
(ЗАЯВКА-АЭРОСТАТ
АТН
УАКК0100
С1500 ДЦТ КАРАГАЙЛЫ ДЦТ 4907СШ07731ВД ДЦТ
4857СШ07913ВД
ОПР/АЛКАТЕЛ ЕЕТ/УААА0530 ДОФ/140531 РМК/ОБЕСПЕЧЕНИЕ СВЯЗИ/ БЕЗ ОТВЕТЧИКА ВОРЛ/ ОБЩАЯ ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ ПОЛЕТА 17 ЧАСОВ)
Чтение сообщения:
ЗАЯВКА (заявка на запуск аэростата);
АЭРОСТАТ (обозначение аэростата);
АТН (тип аэростата);

УАКК0100 (ұшыру пункті Қарағанды, ұшыру уақыты 01 сағ. 00 мин. UTC); С1500 (аэростаттың ұшу биіктігі 15000 м) ДЦТ ҚАРАҒАЙЛЫ ДЦТ 4907СШ07731ВД ДЦТ (ұшу маршруты); -4857СШ07913ВД (аэростаттың географиялық координаталардағы қону пункті);
ОПР/АЛКАТЕЛ (Алкател компаниясына тиістілігі), ЕЕТ/УААА0530 (Алматы әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданына кірудің есепті уақыты 05 сағат 30 минуттан кейін), ДОФ/140531 (орындау күні 2014 жылғы 31 мамыр), РМК/ БАЙЛАНЫСТЫ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ/ КШРЛ ЖАУАП БЕРГІШІНСІЗ/ ҰШУДЫҢ ЖАЛПЫ ҰЗАҚТЫҒЫ 17 САҒАТ) (ұшудың мақсаты, екі жақты шолу радиолокаторының жауап бергіші жоқ, ұшудың жалпы ұзақтығы 17 сағат).

УАКК0100 (пункт запуска Караганда, время запуска 01 ч 00 мин. UTC); -С1500 (высота полета аэростата 15000 м) ДЦТ КАРАГАЙЛЫ ДЦТ 4907СШ07731ВД ДЦТ (маршрут полета); -4857СШ07913ВД (пункт посадки аэростата в географических координатах);
ОПР/АЛКАТЕЛ (принадлежность компании Алкател), ЕЕТ/УААА0530 (расчетное время входа в Алматинский район обслуживания воздушного движения через 05 часов 30 минут), ДОФ/140531 (дата выполнения 31 мая 2014 года), РМК/ ОБЕСПЕЧЕНИЕ СВЯЗИ/ БЕЗ ОТВЕТЧИКА ВОРЛ/ ОБЩАЯ ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ ПОЛЕТА 17 ЧАСОВ) (цель полета, ответчик вторичного обзорного радиолокатора отсутствует, общая продолжительность полета 17 часов).