Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 3 желтоқсанда № 9923 тіркелді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б.Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынуды;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. "Дене шынықтыру және спорт сабақтарын, спорт жарыстары мен бұқаралық спорт шараларын өткізу кезінде қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрі міндетін атқарушысының 2011 жылғы 8 қыркүйектегі № 02-02-18/175 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7269 болып тіркелген, 2011 жылдың 7 желтоқсанында № 596-600 (26992) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ. Есентаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 3 қарашадағы
№ 68 бұйрығымен бекітілген
Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 ноября 2014 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2014 года № 9923.
В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет".
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 8 сентября 2011 года № 02-02-18/175 "Об утверждении Правил безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом, спортивных соревнований и спортивно-массовых мероприятий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 19 октября 2011 года за № 7269, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 7 декабря 2011 года (26784) № 393).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Т.К. Есентаева.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта Республики Казахстан
от 3 ноября 2014 года № 68
Правила
безопасности при проведении занятий по
физической культуре и спорту
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 01.10.2015 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Қағида "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген, дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын, жеке тұлғалардың денсаулығын сақтау тәртібін (бұдан әрі - Қағида) белгілейді.
2. Осы қағидада келесі ұғымдар қолданылады:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы маман – дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке адам;
2) дене шынықтыру-спорт ұйымы – негізгі қызмет түрі ретінде дене шынықтыру мен спорт саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы – спорттық кәсіптік білімі бар, спорттық нәтижелерге қол жеткізуі үшін спортшыны даярлаудың оқу-жаттығу процесін және оның жарыстастық қызметіне басшылықты жүзеге асыратын жеке адам;
4) нұсқаушы-спортшы – спорттық қызметін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлемі шартымен жүзеге асыратын спортшы;
5) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары – жеке адамдардың дене жаттығуларымен, спортпен айналысуына және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған, арнайы жабдықталған (соның ішінде спорттық объектiлер (алаңдар, үйлер, ғимараттар).
3. Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттары ұйымдарының әкімшілігі (бұдан әрі - Әкімшілік) жеке тұлғалардың, жаттықтырушы-оқытушы құрамының, қызмет көрсетуші персоналдың денсаулығына және өміріне қауіп туындаған жағдайда дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізуге жол бермейді.
4. Әкiмшiлiк қауiпсiздiк техникасы қағидаларына, санитарлық қағидалар мен гигиеналық нормативтерге сәйкес дене шынықтыру және спорт сабақтары өткiзiлетiн орындарды спорттық мүкаммалмен және құралдармен қамтамасыз етеді.
5. Дене шынықтыру және спорттан жүйелі сабақтар жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының (нұсқаушының) басшылығымен өтеді. Дене шынықтыру және спорт сабақтарына жіберу денсаулығы туралы тиісті медициналық анықтама (қорытынды) ұсынылғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
6. Әкімшілік:
1) нысандардағы инженерлік жүйелер мен ішкі және сыртқы өртке қарсы су құбырлары жүйелерінің тоқтаусыз жұмысын, ғимараттар құрылысының сенімділігін, сыртқа шығару жолдарын, эвакуациялық шығу есіктерін құлыптармен қамтамасыз етуді, қызмет көрсетуші тұлғалардың болуын және қызметтік нұсқаулықтарға сәйкес оның іс-қимылын бақылауды қамтамасыз етуді;
2) өрт техникасының спорттық ғимараттарына кіруін және жақындауын;

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее - Закон), определяют порядок обеспечения безопасности, охраны здоровья физических лиц при проведении занятий физической культурой и спортом (далее - Правила).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специалист в области физической культуры и спорта - физическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта;
2) физкультурно-спортивная организация - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта в качестве основного вида деятельности;
3) тренер, тренер-преподаватель - физическое лицо, имеющее спортивное профессиональное образование, осуществляющее учебно-тренировочный процесс подготовки спортсмена и руководство его состязательной деятельностью для достижения спортивных результатов;
4) инструктор-спортсмен - спортсмен, осуществляющий спортивную деятельность на условиях оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения - специально оборудованные (в том числе спортивным инвентарем) объекты (площадки, здания, сооружения), предназначенные для занятий физических лиц физическими упражнениями и спортом.
3. Администрация организаций физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений (далее - Администрация) не допускает проведение занятий по физической культуре и спорту при возникновении угрозы для здоровья и жизни физических лиц, тренерско-преподавательского состава, обслуживающего персонала.
4. Администрация обеспечивает спортивным инвентарем и оборудованием места проведения занятий по физической культуре и спорту в соответствии с правилами техники безопасности, санитарными правилами и гигиеническими нормативами.
5. Систематические занятия по физической культуре и спорту проводятся под руководством тренера, тренера-преподавателя (инструктора). Допуск к занятиям по физической культуре и спорту осуществляется после предоставления соответствующей медицинской справки (заключения) о состоянии здоровья.
6. Администрация обеспечивает:
1) бесперебойную работу инженерных систем и систем внутреннего и наружного противопожарного водопровода имеющихся на объектах, надежность конструкции сооружений (зданий), путей эвакуации, обеспечение дверей эвакуационных выходов запорами, наличие обслуживающего персонала и контроля за его действиями в соответствии со служебными инструкциями;
2) свободные проезды и подъезды к спортивным сооружениям (зданиям) пожарной техники;

3) қоғамдық тамақтануды, медициналық қызмет көрсетуді, көліктердің қозғалысын және тұрағын, киім шешу орындарын және сақтау камераларын, сондай–ақ қызмет көрсетудің басқа да түрлерін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Дене шынықтыру және спорт сабақтары:
1) техникалық, санитарлық ережелерге және гигиеналық нормативтерге, пайдалану, өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес ғимараттарда, уақытша және бейімделген спорт ғимараттарында және мүгедектігі бар адамдарға қолжетімді ғимараттарда;
2) сабақтар өтетін орындар санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға сай болса;
3) жеке тұлғалардың денсаулығына және өміріне қауіп төндермейтін ауа-райы жағдайларында өткізіледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 01.10.2015 № 306 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында дене шынықтыру және спорт ұйымдарының дене шынықтыру және спорт саласындағы маманы:
1) сабақтар өтетін орындарды қарап шығады;
2) мүкаммалдың мен құралдардың дұрыстығын тексереді.
9. Спорт ғимаратында кез-келген электрлік аппаратураларды және электрондық құрал-жабдықтарды орнату және пайдалану электрик маманның қатысуымен жүргізіледі.
10. Дене шынықтыру және спорт саласындағы дене шынықтыру – спорт ұйымдары дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде осы Қағиданы сақтауды қамтамасыз етеді.
11. Дене шынықтыру және спорт сабақтары басталғанға дейін әкімшілік (жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы, нұсқаушы-спортшы) қауіпсіздіктің қажетті шаралары, жарақаттанудың алдын алу, алғашқы медициналық көмек шаралары туралы нұсқама жүргізеді.
12. Дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезінде жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы немесе нұсқаушы-спортшы дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушыларды дене шынықтыру жаттығуларын қауіпсіз орындау тәсілдерін үйретеді және олардың белгіленген қауіпсіздік шараларын сақтауын бақылайды.
13. Дене шынықтыру және спорт сабақтары аяқталғаннан кейін дене шынықтыру және спорт саласындағы маман сабақ өткен орындарды қарап шығады, электр құралдарын және жарықтарды сөндіреді.

3) организацию общественного питания, медицинского обслуживания, движения и стоянок автотранспорта, работу гардеробов и камер хранения, а также других видов обслуживания.
Глава 2. Порядок обеспечения безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Занятия физической культурой и спортом проводятся:
1) в сооружениях (зданиях), на временных и приспособленных спортивных сооружениях (зданиях) соответствующих техническим, санитарным правилам и гигиеническим нормативам, правилам эксплуатации, пожарной безопасности и доступных для лиц с инвалидностью;
2) при соответствии мест проведения занятий санитарно-эпидемиологическим требованиям;
3) при погодных условиях, не представляющих опасности для здоровья и жизни физических лиц.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В целях обеспечения безопасности при проведении занятий по физической культуре и спорту специалист в области физической культуры и спорта физкультурно-спортивных организаций:
1) осматривает места проведения занятий;
2) проверяет исправность инвентаря и оборудования.
9. При установке и использовании любой электрической аппаратуры, электронного оборудования спортивного инвентаря и оборудования в спортивном сооружении (здании) производится в присутствии специалиста-электрика.
10. Физкультурно-спортивные организации в области физической культуры и спорта при проведении занятий по физической культуре и спорту обеспечивают соблюдение настоящих Правил.
11. Администрация (тренер, тренер-преподаватель, инструктор-спортсмен) до начала занятий физической культурой и спортом, для всех занимающихся проводит инструктаж о необходимых мерах безопасности, профилактике травматизма, мерах первой медицинской помощи.
12. Во время проведения занятий по физической культуре и спорту тренер, тренер-преподаватель или инструктор-спортсмен обучают занимающихся физической культурой и спортом безопасным приемам выполнения физических упражнений и следят за соблюдением ими установленных мер безопасности.
13. После окончания занятий по физической культуре и спорту специалист в области физической культуры и спорта, осматривает места их проведения, отключает электрическое оборудование и освещение.

14. Әкімшілік және дене шынықтыру мен спорт саласындағы мамандар дене шынықтырумен және спортпен айналысатын жеке адамдардың денсаулығына келтiрілген зиян үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.

14. Администрация и специалисты в области физической культуры и спорта несут ответственность за вред, причиненный здоровью физических лиц, занимающихся физической культурой и спортом, в соответствии с законами Республики Казахстан.