Фильмге прокаттау куәлігін беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 қаңтарда № 10164 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 96 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.04.2019 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 23-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Фильмге прокаттау куәлігін беру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" құқықтық-ақпараттық жүйесінде ресми жариялануға жолдауын;
3) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында осы бұйрықтың орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) "Фильмге прокаттау куәлігінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 46 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізімінде № 6876 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" республикалық газетінде 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) жарияланды);
2) "Фильмге прокаттау куәлігінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет министрiнiң 2011 жылғы 14 наурыздағы № 46 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 25 қыркүйектегі № 226 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізімінде № 8845 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" республикалық газетінде 2013 жылғы 6 қарашадағы № 247 (28186) жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсан
№ 155 бұйрығымен
бекітілген
Фильмге прокаттау куәлігін беру қағидасы
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил выдачи прокатного удостоверения на фильм
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2015 года № 10164. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 10.04.2019 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи прокатного удостоверения на фильм.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра культуры Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 46 "Об утверждении формы прокатного удостоверения на фильм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6876, опубликован в республиканской газете "Казахстанская правда" от 19 мая 2011 года, № 160 (26581);
2) приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 сентября 2013 года № 226 "О внесении изменения в приказ Министра культуры Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 46 "Об утверждении формы прокатного удостоверения на фильм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8845, опубликован в республиканской газете "Казахстанская правда" от 6 ноября 2013 года № 309 (27583).
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 155
Правила
выдачи прокатного удостоверения на фильм
1. Общие положения

1. Осы Фильмге прокаттау куәлігін беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) фильмге прокаттау куәлігін беру тәртібін белгілейді (бұдан әрі – прокаттау куәлігі).
2. Фильмге прокаттау куәлігі фильм туралы техникалық мәліметтер, фильмнің жасаушылары, фильмнің индексі мен жанры туралы ақпарат көрсетілетін, оны прокаттауға негіз болып табылатын электрондық құжат нысанында берілетін құжат.
3. Прокаттау куәлігі фестивальдарда, семинарларда, ретроспективада және басқа да іс-шараларда демонстрациялау үшін әкелінетін (жеткізілген), сондай-ақ бұрынғы КСРО кинематографиялық ұйымдары шығарған фильмдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасында шығарылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына прокаттау және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдерге беріледі.
2. Фильмге прокаттау куәлігін беру тәртібі
4. Прокаттау куәлігін алу үшін өтініш беруші мәдениет саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) канцеляриясына немесе "электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz арқылы (бұдан әрі – портал) мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш немесе Порталда өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық құжат нысанындағы сұрау;
1-1) жеке басты куәландыратын құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде заңды тұлғаның сенімхаты немесе нотариалдық куәландырылған сенімхат (жеке тұлға үшін) (жеке басты сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) өтініш берушінің фильмге немесе оны пайдалануға құқығын растайтын құжаттары (авторлық шарттардың және (немесе) лицензиялық келісімдердің көшірмелері); шет тіліндегі құжаттарға қазақ және (немесе) орыс тілдерінде нотариатта куәландырылған көшірмесі қоса беріледі. Егер нотариус тиісті тілдерді білмейтін болса, аударманы аудармашы жасап, қойған қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырады.
3) фильмнің аннотациясы;
4) отандық немесе бірлесіп түсірілген фильмдерде пайдаланылатын туындылар туралы мәліметтер.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар сканерден өткізілген көшірмелер түрінде электрондық құжат нысанындағы сұрауға қоса бекітіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.03.2017 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила выдачи прокатного удостоверения на фильм (далее - Правила) определяют порядок выдачи прокатного удостоверения на фильм (далее – прокатное удостоверение).
2. Прокатное удостоверение на фильм это документ, являющийся основанием для проката, в котором указываются технические сведения о фильме, информация о создателях, индексе и жанре фильма, выдаваемый в форме электронного документа.
3. Прокатное удостоверение выдается на фильмы, произведенные в Республике Казахстан, а также ввезенные (доставленные) в Республику Казахстан для проката и публичного показа (демонстрации), за исключением фильмов, ввозимых (доставленных) для демонстрации на фестивалях, семинарах, ретроспективе и других мероприятиях, а также произведенных кинематографическими организациями бывшего СССР.
2. Порядок выдачи прокатного удостоверения на фильм
4. Для получения прокатного удостоверения заявителю необходимо представить в канцелярию уполномоченного органа в области культуры (далее – уполномоченный орган) или через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал) следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, или на портале запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя;
1-1) документ удостоверяющий личность и (или) доверенность юридического лица или нотариально засвидетельствованная доверенность (для физического лица) – при обращении представителя заявителя (требуются для идентификации личности);
2) документы, подтверждающие право заявителя на фильм или на его использование (копии авторских договоров и (или) лицензионных соглашений). К документам на иностранном языке прилагается нотариально засвидетельствованная копия на казахском и (или) русском языках. Если нотариус не владеет соответствующими языками, перевод может быть сделан переводчиком, подлинность подписи которого свидетельствует нотариус;
3) аннотацию фильма, которая должна содержать информацию о содержании фильма с описанием всех имеющихся сцен для определения возрастного зрительского ценза на фильм;
4) сведения о произведениях, используемых в фильмах отечественного или совместного производства.
При обращении через портал документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта, прикрепляются к запросу в форме электронного документа в виде сканированных копий.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и спорта РК от 02.03.2017 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Прокаттау куәлігін алуға өтініш уәкілетті органға түскен күнінен бастап жеті жұмыс күн ішінде қаралады.
6. Прокаттау куәлігі, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12460 болып тіркелген, "Фильмге прокаттау куәлігінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 366 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша беріледі. Прокаттау куәлігі уәкілетті орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық құжат нысанында рәсімделеді, өтініш берушінің порталдағы жеке кабинетіне жолданады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.06.2016 № 184 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Уәкілетті орган прокаттау куәлігін беру жөніндегі қызметті тегін көрсетеді.
8. Прокаттау куәліктері берілген фильмдер Фильмдердің мемлекеттік тізілімінде тіркеледі.
9. Уәкілетті орган өтініш берушіге фильмді прокаттау куәлігін беруден мынадай негіздер бойынша:
1) өтініш беруші дәйексіз немесе бұрмаланған ақпарат берсе;
2) өтініш беруші осы Қағиданың 4-тармағының талаптарына сай келмейтін құжаттарды табыс етсе;
2-1) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) егер фильмнің мазмұны Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, ұлттық араздықты қоздыруды насихаттауға немесе үгіттеуге бағытталған жағдайда бас тартуы мүмкін.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.03.2017 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтініш беруші уәкілетті органға прокаттау куәлігін қағаз тасығышта алуға өтініш білдірген жағдайда, уәкілетті органның канцеляриясы арқылы бас тартылады, ал электрондық нысанда портал арқылы.
11. Егер уәкілетті орган белгіленген мерзімде прокаттау куәлігін бермеген не прокаттау куәлігін беруден дәлелді бас тартуды ұсынбаған жағдайда, оларды беру мерзімі өткен күннен бастап прокаттау куәлігі берілді деп есептеледі.
Уәкілетті орган прокаттау куәлігін беру мерзімі өткен сәттен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық нысанда тиісті прокаттау куәлігін береді.

5. Заявление (запрос) на получение прокатного удостоверения рассматривается в течение семи рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган.
6. Выдача прокатного удостоверения на фильм осуществляется по форме, утвержденной приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 366 "Об утверждении формы прокатного удостоверения на фильм", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12460. Прокатное удостоверение оформляется в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа, направляется в личный кабинет заявителя на портал, либо выдается на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.06.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Выдача прокатного удостоверения уполномоченным органом осуществляется бесплатно.
8. Фильмы, на которые выданы прокатные удостоверения регистрируются в Государственном реестре фильмов.
9. Уполномоченный орган отказывает заявителю в выдаче прокатного удостоверения на фильм по следующим основаниям:
1) предоставление заявителем недостоверной или искаженной информации;
2) представление заявителем документов, не соответствующих пункту 4 настоящих Правил;
2-1) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) в случае, если содержание фильма направлено на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, разжигания национальной розни.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и спорта РК от 02.03.2017 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае обращения в бумажной форме отказ выдается через канцелярию уполномоченного органа, а в электронной форме - через портал.
11. В случаях, если уполномоченный орган в установленные сроки не выдал прокатное удостоверение либо не представил мотивированный отказ в выдаче прокатного удостоверения, то с даты истечения сроков их выдачи прокатное удостоверение считается выданным.
Уполномоченный орган не позднее двух рабочих дней с момента истечения срока выдачи прокатного удостоверения выдает соответствующее прокатное удостоверение в электронной форме.

12. Прокаттау куәлігін беру үшін бұдан бұрын негіз болған фильм туралы ақпараттың дәйексіздігі және (немесе) бұрмаланғандығы анықталған жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-2-бабына сәйкес прокаттау куәлігін сот тәртібімен кері қайтарады.
13. Прокаттау куәлігін сот тәртібімен қайтарып алған жағдайда, заңды күшіне енген сот шешімін алған күннен бастап, үш жұмыс күні ішінде, сот шешімі мен оның күшіне ену мерзімі көрсетілген прокаттау куәлігін қайтару туралы жазба Фильмдердің мемлекеттік тізіліміне енгізіледі.
Фильмге прокаттау куәлігін
беру қағидасына қосымша
Нысан
_____________________________________________
(фильмге прокаттау куәлігін беретін органның
толық атауы, орган басшысының тегі, аты,
жөні (болған жағдайда)
_____________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, заңды тұлға
басшысының тегі, аты, жөні (болған жағдайда)
немесе жеке тұлғаның тегі, аты, жөні (болған
жағдайда)
Өтініш
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.06.2016 № 184 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізден фильмге прокаттау куәлігін беруді сұраймын: ____________
(фильмнің атауы)
_____________________________________________________________________
Фильм қоюға негіз болған әдеби туындының атауы және авторы:
_____________________________________________________________________
Фильмді шығарған ел: ________________________________________________
Фильмді шығарушы- студия: ___________________________________________
Фильмнің шыққан жылы: _______________________________________________
Фильмнің форматы: ___________________________________________________
Фильмнің хронометражы: ______________________________________________
Сценарий авторы: ____________________________________________________
Қоюшы-режиссер: _____________________________________________________
Қоюшы-оператор: _____________________________________________________
Қоюшы-суретші: ______________________________________________________
Музыкалық шығарманың авторы: ________________________________________
Фильм серияларының саны: ____________________________________________
Фильмнің жанры: _____________________________________________________
Фильмнің тілі, фильмді дубляждау тілдері (болған жағдайда): _________
Шығарушы ел берген көрермендердің жас шегі бойынша ақпарат:
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің деректемелері ______________________________________
(заңды мекенжайы, пошталық индексі, электрондық поштасы,
телефоны, факс)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлға үшін
– жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш берілген күн: ________________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, жөні (болған жағдайда) __________________
(қолы)
Мөр oрны

12. В случае установления недостоверности и (или) искаженности информации о фильме, ранее послуживших основанием для выдачи прокатного удостоверения, уполномоченный орган согласно пункта 6 статьи 28-2 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" отзывает прокатное удостоверение в судебном порядке.
13. В случае отзыва в судебном порядке прокатного удостоверения, в течение трех рабочих дней со дня получения вступившего в законную силу судебного решения, в Государственный реестр фильмов вносится запись об отзыве прокатного удостоверения с указанием даты судебного решения и вступления его в силу.
Приложение
к Правилам выдачи
прокатного удостоверения
на фильм
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.06.2016 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
_______________________________________________
(полное наименование органа, выдающего прокатное
удостоверение на фильм, фамилия,
имя, отчество (при наличии) руководителя органа)
от ____________________________________________
(полное наименование юридического лица,
фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя юридического лица или фамилия,
имя, отчество (при наличии) физического лица)
Заявление
Прошу Вас выдать прокатное удостоверение на фильм: ____________
(наименование фильма)
Название и автор литературного произведения, на основе которого
поставлен фильм: ____________________________________________________
Страна производства фильма: _________________________________________
Студия-производитель фильма: ________________________________________
Год производства фильма: ____________________________________________
Формат фильма: ______________________________________________________
Хронометраж фильма: _________________________________________________
Автор сценария: _____________________________________________________
Режиссер-постановщик: _______________________________________________
Оператор-постановщик: _______________________________________________
Художник-постановщик: _______________________________________________
Автор музыкального произведения: ____________________________________
Количество серий фильма: ____________________________________________
Жанр фильма: ________________________________________________________
Язык фильма, языки дубляжа фильма (при их наличии) __________________
Информация по возрастному зрительскому цензу, присвоенному
страной-производителем: _____________________________________________
Реквизиты заявителя _________________________________________________
(юридический адрес, почтовый индекс, электронная
почта, телефоны, факс)
_____________________________________________________________________
(для юридического лица – бизнес-идентификационный номер;
для физического лица – индивидуальный идентификационный номер)
Дата подачи заявления: ______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя ______________
(подпись)
Место печати