Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы № 170 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 241 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 ақпанда № 10219 тіркелді
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2008 жылғы 29 қазандағы № 170 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5406 тіркелген, 2009 жылғы 14 қаңтарда «Заң газеті» газетінде № 5 (1428) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметін жүзеге асыру ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыруға құқығы бар өзге заңды тұлғалар қор биржасының мүшелері болып табылады.
Олар үшін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3916 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасына мүшелік үшін шетелдік заңды тұлғаларға қойылатын талаптар туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 360 қаулысымен және қор биржасының қағидаларымен бекітілген талаптарға сәйкес келетін шетелдік заңды тұлғалар қор биржасының мүшелері болып табылады.
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары ғана баға белгілеу ұйымының клиенттері бола алады.
Қор биржасының мүшесі болу (баға белгілеу ұйымының клиенті болып қабылдану) шарттары мен тәртібі оның қағидаларымен айқындалады.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Қор биржасының мүшесі - брокер және (немесе) дилер қор биржасын уәкілетті орган осы брокерге және (немесе) дилерге және (немесе) оның қызметкерлеріне қатысты қабылдаған кез келген санкциялар мен шектеулі ықпал ету шаралары туралы хабардар етеді.»;

О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 170 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2015 года № 10219.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 170 "Об утверждении Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5406, опубликованное 14 января 2009 года в газете "Юридическая газета" № 5 (1602) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Членами фондовой биржи являются профессиональные участники рынка ценных бумаг и иные юридические лица, имеющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан право на осуществление сделок с иными, кроме ценных бумаг, финансовыми инструментами.
Членами фондовой биржи являются иностранные юридические лица, соответствующие требованиям, установленным для них постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 360 "О требованиях к иностранным юридическим лицам для членства на фондовой бирже", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3916, и правилами фондовой биржи.
Клиентами котировочной организации являются только профессиональные участники рынка ценных бумаг.
Условия и порядок вступления в члены фондовой биржи (приема в клиенты котировочной организации) определяются ее правилами.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Брокер и (или) дилер - член фондовой биржи уведомляет фондовую биржу о любых санкциях и ограниченных мерах воздействия, принятых уполномоченным органом по отношению к этому брокеру и (или) дилеру и (или) его работникам.";

34-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34-1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен (Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының облигацияларын қоспағанда) сауда-саттыққа оларды бастапқы орналастыру кезінде қор биржасының тиісті мүшелік санатындағы мүшелері қатысады.
Екінші деңгейдегі банктер болып табылмайтын брокерлер және (немесе) дилерлер көрсетілген сауда-саттыққа өз клиенттерінің есебінен және мүддесі үшін, бәсекелі (лимит берілген) және бәсекелі емес өтінімдер беру арқылы ғана және осындай өтінімдерді қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қамтамасыз еткен жағдайда ғана қатысады. Биржа брокерлер және (немесе) дилерлер берген өтінімдерде бағаның қамтамасыз етілуі мен болуын бақылау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен сауда-саттық жүргізу кезінде манипуляциялауға жол бермеу мақсатында оның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен бақылау жүргізеді.
Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызмет көрсету туралы не сенімгерлік басқару шарттары жасалған клиенттердің есебінен және мүддесі үшін ғана, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен сауда-саттыққа оларды бастапқы орналастыру кезінде қатысу жағдайларына қолданылмайды.»;
37-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдар шығарған, мынадай талаптарға сай келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар бойынша:
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің мемлекеттік тіркеуі оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылған;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - ІҒRS) (бұдан әрі - ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес жасалған;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізіліміне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізген;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы бұрын берілген;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион елу мың еселік мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің таза пайдасы соңғы екі жылдың бірінде аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде сексен бес мың алты жүз еселік мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
лизингілік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржы ұйымы болып табылмайтын ұйым - борыштық бағалы қағаздар эмитентінің әрбір соңғы екі жыл үшін негізгі қызметі бойынша сату көлемі аудиторлық есеппен расталған жасалған қаржылық есептіліктің деректері бойынша тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде екі миллион елу мың еселік мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған кезде осындай бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иесінің оларды иелігінен алу (беру) құқықтарына қысым жасамайтын немесе шектемейтін нормалардың болмауы;»;

пункт 34-1 изложить в следующей редакции:
"34-1. В торгах с государственными ценными бумагами Республики Казахстан (за исключением облигаций местных исполнительных органов Республики Казахстан) при их первичном размещении участвуют члены фондовой биржи соответствующей категории членства.
Брокеры и (или) дилеры, не являющиеся банками второго уровня, участвуют в указанных торгах, в том числе за счет и в интересах своих клиентов, только путем подачи конкурентных (лимитированных) и неконкурентных заявок и только при обеспечении данных заявок в соответствии с внутренними документами фондовой биржи. Биржа выполняет контроль обеспечения и наличия цены в поданных заявках брокеров и (или) дилеров, а также контроль в целях недопущения манипулирования при проведении торгов государственными ценными бумагами Республики Казахстан в порядке, предусмотренном ее внутренними документами.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи участия Национального Банка Республики Казахстан только за счет и в интересах клиентов, с которыми заключены договоры об оказании брокерских услуг либо доверительного управления, в торгах с государственными ценными бумагами Республики Казахстан при их первичном размещении.";
подпункт 4) пункта 37 изложить в следующей редакции:
"4) негосударственным долговым ценным бумагам, включенным в официальный список фондовой биржи, выпущенным организациями-резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующим следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accpted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - организации, не являющейся финансовой организацией, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержатся нормы, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);";

50-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қор биржасының ресми тізіміндегі «акциялар» секторының бірінші санатына енгізілген эмитент акциясының бағасына бір сауда күні ішінде он бес және одан көп пайызға өзгерген;».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Қ. Келімбетов

подпункт 1) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"1) изменения цены на акцию эмитента, включенную в первую категорию сектора "акции" официального списка фондовой биржи, на пятнадцать и более процентов в течение одного торгового дня;".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов