Автокөлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 наурызда № 10384 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Автокөлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көліктік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3)-тармақшаларында көзделген шаралар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы              Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 21 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрі міндетін атқарушының
2014 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 315 бұйрығымен бекітілген
«Автокөлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету»
кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2015 года № 10384. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств».
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»:
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
21 января 2015 года
Утвержден
приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 декабря 2014 года № 315
Профессиональный стандарт
«Ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств»

1. Жалпы ережелер
1. «Автокөлік құралдарын жөндеу және техникалақ қызмет көрсету» кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындағы персоналды оқыту үшін білім беру мен мекемелердегі қызметкерлер мен түлектерді сертификаттау үшін және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін арналған.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер және анықтамалар қолданылады:
1) автокөлік құралдарын жөндеу – ақаулықтар мен олқылықтарды жою мақсатында қажеттілік бойынша жүзеге асырылатын автокөлік құралдарының техникалық жағдайының өзгерісі бойынша әрекеттер жиынтығы;
2) автокөлік құралдарын техникалық пайдалану - автокөлік құралдарын пайдалануды ұйымдастыруға және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық әсер етудің (диагностикалау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу), іс-шаралардың кешені;
3) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
4) біліктілік анықтамалығы – басшылардың, мамандардың және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместгін, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзіреттілігінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
6) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
7) ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарық жағынан мамандардың біліктілігіне сұраныстар мен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
8) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
9) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
10) кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде пайда болатын және білі туралы тиісті құжаттармен расталатын нақты білімін, шеберлігін және практикалық дағдыларын талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) кәсіби топ – ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын тағайындау, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттіліктерінің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
12) кәсіби стандарт – еңбектің біліктілік, құзіреттілік, мазмұндық, сапалық және шарттық деңгейлеріндегі нақты саладағы кәсіби қызметті анықтайтын стандарт;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств» предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) ремонт автотранспортного средства  - совокупность действий по изменению технического состояния автотранспортного средства, осуществляемых по потребности с целью устранения отказов и неисправностей;
2) техническое обслуживание автотранспортного средства - совокупность регламентированных по номенклатуре действий по изменению технического состояния автотранспортного средства, осуществляемых с установленной периодичностью с целью снижения риска возникновения отказов и неисправностей;
3) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
4) квалификационный справочник – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
5) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
6) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
7) национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
8) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
9) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
12) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;

13) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
14) сала – шығаратын өнімдерінің, өндіріс технологияларының, негізгі қорларының және жұмыс істеушілердің кәсіби машықтарының ортақтастығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар пайдаланылады:
1) ҰБШ - ұлттық біліктілік шеңбері;
2) ҰБЖ - ұлттық біліктілік жүйесі;
3) СБШ - салалық біліктілік шеңбері;
4) КҚС - кәсіптік қызмет саласы;
5) БА - біліктілік анықтамалығы.
2. Кәсіби паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Автокөлік құраладырын жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
5. Кәсіби стандартты әзірлеу мақсаты: кәсіби стандарттың мазмұнына қойылатын біріңғай талаптарды сәйкестендіру және бекіту, автокөлік құралын техникалық пайдалануды ұйымдастыру аясында мамандарға қойылатын біліктілік деңгейінің нақты өлшемдерін айқындау.
6. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ету.
7. Негізгі топ: көлік.
Кәсіби топ: көліктік инфрақұрылымды күту және жөндеу.
3. Кәсіптер карточкалары
8. Кәсіп тізбесі:
жөндеу жөніндегі инженер - СБШ бойынша 5-6 біліктілік деңгейі.
Кәсіптер карточкалары осы кәсіби стандарттың қосымшасында келтірілген.
«Автокөлік құралдарын жөндеу
және техникалық қызмет көрсету»
кәсіби стандартына қосымша
Кәсіптер карточкалары
«Жөндеу жөніндегі инженер» КӘСІП КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
2145
Кәсіп атауы
Жөндеу жұмыстары жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5-6
БА бойынша біліктілік деңгейі
3-4
Кәсіби білім деңгейі
СБШ бойынша 5 деңгей
СБШ бойынша 6 деңгей
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғарғы оқу орнынан кейінгі) білім
Жоғары білім. Бакалавриат, резидентура.
Кәсіп коды
1) Автокөлік құралына жөндеу жұмыстарын өткізу және техникалық қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету
1 еңбек функциясы
Автокөлік құралына жөндеу жұмыстарын өткізу және техникалық қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету
СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 5 (біліктілік разряды: 3)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі: 6 (біліктілік разряды: 4)
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Қосалқы бөлшектерды, жинақтаушы бұйымдарды, слесарлық және өзге де саймандарды сатып алуға өтінімдер құрастырып, олардың дұрыс қолдануын бақылау.
2. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге қажетті жұмысшылар санын жоспарлап, жөндеу жұмыстарының кезектілігін бекіту.

13) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
14) отрасль – совокупность  предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
1) НРК - национальная рамка квалификаций;
2) НСК - национальная система квалификаций;
3) ОРК - отраслевая рамка квалификаций;
4) ПС - профессиональный стандарт;
5) КС - квалификационный справочник.
2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: Ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств.
5. Цель разработки профессионального стандарта: унификация и установление единых требований к содержанию профессиональной деятельности, определение четких критериев к уровню квалификации к специалистам, занимающимся ремонтом и техническим обслуживанием автотранспортных средств.
6. Краткое описание профессионального стандарта: обеспечение качества технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств.
7. Основная группа: транспорт
Профессиональная группа: содержание и ремонт транспортной инфраструктуры.
3. Карточки профессий
8. Перечень профессий:
инженер по ремонту, 5 - 6 уровень квалификации по ОРК.
Карточка профессии приводится в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
«Ремонт и техническое обслуживание
автотранспортных средств»
Карточки профессий
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ «Инженер по ремонту»
Код профессии
2145
Наименование профессии
Инженер по ремонту
Уровень квалификации по ОРК
5-6
Уровень квалификации по КС
3-4
Уровень профессионального образования
5-й уровень ОРК
6-й уровень ОРК
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности.
Высшее образование. Бакалавриат, резидентура.
Трудовые функции
1) Обеспечение качества проведения ремонтных работ и технического обслуживания автотранспортных средств
Трудовая функция 1
Обеспечение качества проведения ремонтных работ и технического обслуживания автотранспортных средств
Квалификационный уровень по ОРК: 5
(квалификационный разряд: 3)
Квалификационный уровень по ОРК: 6
(квалификационный разряд: 4)
Умения и навыки:
1. Умение составлять заявки и спецификации на запасные части, комплектующие материалы, слесарные и другие инструменты, контролировать правильность их расходования.
2. Умение планировать необходимое количество работников для производства ремонтных работ, устанавливать очередность ремонтных работ.

3. Автокөлік құралдарының ақауларын анықтап, оларға жөндеу жұмыстарын жүргізе білу.
4. Орындалған жұмыстар мен материалдар шығындарын есепке алуға арналған барлық қажетті құжаттарды толтырумен байланысты өндірістік жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған жөндеу жұмыстарының жабдықтарын, құралдарды, бақылау-өлшеу аппараттарының жұмыс жағдайында ұстау бойынша жұмыс қабілеттілігін бақылау.
6. Автокөлік құралдырын қабылдау кезінде автокөлік құралдарына техникалық бақылауды, жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейінгі автокөлік құралын тиеуді өткізе білу, автокөлік құралдарын жөндеу бойынша қосымша жұмыстарды орындау туралы шешімдерді қабылдай білу.
7. Автокөлік құралдарын жөндеу жүргізу және техникалық қызмет көрсету бойынша актілер мен ақаулық ведомостарды құру және басқа қажетті құжаттарды құрастыру дағдысы
8. Автокөлік құралдарын пайдалану, күту және жөндеу бойынша стандарттар мен техникалық шарттарды әзірлеуге және енгізуге байланысты жұмыстарға қатысу дағдысы.
9. Келесі сұрақтар бойынша өнертапқыштық ұсыныстар енгізу және тарату:
- жөндеу жұмыстарының сапасын қарапайымдау және жеңілдету
- жөндеу жұмыстарына жаңа технологияларды енгізу
- жұмсалған еңбек пен жөндеу жұмыстарының бағасын төмендету
- автокөлік құралдарының қызмет ету мерзімін ұзарту.
10. Автокөлік құралдарын есепке алу мен төлқұжаттандыруды жүргізу, оларға жөндеу жүргізгеннен кейін өзгерістерді енгізу, жаңалау мен қалыпқа келтіру дағдысы.
11. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмысшылармен барлық нүһұсқаулық түрін өткізу білу дағдысы, жұмысшылардың еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз ету.
1. Бекітілген жоспарға сәйкес автокөлік құралдарына техникалық байқау, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының орындалуын бақылау.
2. Автокөлік құралдарын жаңарту, тізімнен шығару бағдарламасын әзірлеу, техникалық қызмет көрсету бағдарламасының техникалық есебі.
3. Техникалық қызмет көрсетуге, техникалық байқауға және жөндеу жұмыстарына арналған шығындардың, шығыс материалдарын (қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары), сатып алу бөлігіндегі бір жылға арналған кәсіпорынның бюджетін құру дағдысы.
4. Автокөлік құралдарына алдын-ала қызмет көрсету және жөндеу жұмыстары бойынша нормативтік материалдарды әзірлеу дағдылары (жөндеу-пайдалану шығындарының нормативі, қосалқы бөлшектердің қызмет ету мерзімі, ауыстырылмалы және тез тозатын бөлшектердің номенклатурасы, майлау материалдарының шығындалу нормасы мен лимиті).
5. Жұмысшалар арқылы технологиялық тәртіптің, еңбекті қорғаудың, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нормалар, мемлекеттік бақылау органдарының және басқа мемлекеттік органдардың еңбекті қорғау, табиғатты қорғау және санитариялық талаптары.

3. Умение выявлять причины неисправностей автотранспортных средств и производить их ремонт.
4. Контроль качества производимых ремонтных работ с заполнением всей необходимой документации для учета выполненных работ и расхода материалов.
5. Контроль работоспособности, поддержания в рабочем состоянии ремонтного оборудования, приспособлений, контрольно-измерительной аппаратуры для проведения ремонтных работ.
6. Умение проводить технический осмотр автотранспортных средств во время приемки, отгрузки автотранспортных средств, после проведенного ремонта автотранспортных средств, принимать решение о необходимости выполнения дополнительных работ по ремонту автотранспортных средств.
7. Навык составления актов, дефектных ведомостей и другой необходимой документации по ремонту и техническому обслуживанию автотранспортных средств. 8. Навык участия в работе, связанной с разработкой и внедрением стандартов и технических условий по эксплуатации, содержанию и ремонту автотранспортных средств.
9. Внесение и внедрение рационализаторских предложений по вопросам:
-  упрощения и улучшения качества ремонтных работ
- введения новых технологий в ремонтные работы
- снижения трудоемкости и стоимости ремонтных работ
- продления сроков службы автотранспортных средств.
10. Навык ведения учета и паспортизации автотранспортных средств, внесения изменений после их ремонта, модернизации и реконструкции.
11. Умение проводить все виды инструктажей с работниками, обеспечение соблюдения работниками правил охраны труда и техники безопасности при проведении ремонтных работ.
1. Контроль выполнения технических осмотров, текущего и капитального ремонта автотранспортных средств согласно утвержденным планам.
2. Разработка программ обновления, списания автотранспортных средств, расчетов производственной программы технического обслуживания.
3. Навык составления бюджета предприятия  на год (квартал, месяц) в части закупа расходных материалов (запасных частей, горюче-смазочных материалов), затрат на техническое обслуживание, техосмотр и ремонт.
4. Навык разработки нормативных материалов по профилактическому обслуживанию и ремонту автотранспортных средств (нормативы ремонтно-эксплуатационных затрат, сроков службы запасных частей, номенклатуры сменных и быстроизнашивающихся деталей, нормы и лимиты расхода смазочных материалов).
5. Контроль соблюдения работниками технологической дисциплины, правил и норм по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, требований органов государственного надзора за охраной труда, природоохранных, санитарных и других государственных органов.

6. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздіг, өндірістік нұсқаулық бойынша лауазымдық, өндірістік нұсқауларды әзірлеуге қатысу.
Білімі:
1. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-10) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін автокөлік техникасын пайдалану қағидасы.
2. Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген «Дөңгелекті көлік құралдардың қауіпсіздігі туралы техникалық Регламенті» (КО ТР 018/2011).
3. Металдардың, майлардың, жанармайдың, тежегіштік және суытқыш сұйықтықтардың, жуғыш құрамдардың атаулары, таңбалануы және қолданысы.
4. Агрегаттарды, түйіндерді және құралдарды жөндеу, жинақтау және сынау кезінде анықталған ақауларды анықтау әдістері мен жою тәсілдері.
5. Дәнекерлік және өзге де құралдармен және саймандармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік қағидасы
6. Автокөліктің электр жабдықтары мен негізгі түйіндеріне және агрегаттарына техникалық қызмет көрсетудің жиілігі мен көлемі.
7. Автокөлік құралдарының электрлі және монтажды сызбалары.
8. Электротехникалық және оқшаулағыш материалдардың түрлері, олардың қасиеті мен қолданысы.
9. Металдардың негізгі қасиеттері.
10. Механизмдерді, түйіндерді, жабдықтарды жөндеуден кейінгі реттеуге, сынауға арналған техникалық шарттар.
11. Автокөлік құралдарының құрылысы, автомобильдерге техникалық қызмет көрсетудің әдістері мен тәсілдері, автокөлік құралдарының жабдықтары, электрониканың негіздері диагностикалаудың жабдықтары мен технологиялары.
12. Диагностикалық, бақылау-сынау жабдығының құрылысы мен қолданысы және олардың жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
13. Өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің қағидасы.
1. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-10) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін автокөлік техникасын пайдалану қағидасы.
2. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-5) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлері және Қазақстан Республикасындағы көлік-саласының басқа да нормативтік-құқықтық базалары.
3. Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген «Дөңгелекті көлік құралдардың қауіпсіздігі туралы техникалық Регламенті» (КО ТР 018/2011).
4. Автомобиль көлігінің тиеу-түсіру механизімдерінің, жарықталуы мен жабдықталуының жіктелуі, негізгі сипаттамасы және техникалық өлшемдері.

6. Участие в разработке должностных, производственных инструкций, инструкций по охране труда и техники безопасности, производственных инструкций.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
2. Технический регламент Таможенного Союза «О безопасности колесных транспортных средств» (ТР ТС 018/2011), утвержденный решением Комиссии Таможенного Союза от 9 декабря 2011 года № 877.   3. Наименования, маркировка и назначение металлов, масел, топлива, тормозной и охлаждающей жидкостей, моющих составов.
4. Методы выявления и способы устранения дефектов, обнаруженные в процессе ремонта, сборки и испытания агрегатов, узлов и приборов.
5. Правила безопасности при работе со слесарными и другими инструментами и  приспособлениями.
6. Периодичность и объемы технического обслуживания оборудования и основных узлов и агрегатов автотранспортных средств.
7. Электрические и монтажные схемы автотранспортных средств.
8. Виды электротехнических и изоляционных материалов, их свойства и назначение.
9. Основные свойства металлов.
10. Технические условия на регулировку, испытания и приемку после ремонта механизмов, узлов, оборудования.
11. Устройство автотранспортных средств, методы и способы технического обслуживания автомобилей, оборудование автотранспортных средств, основы электроники, средства и технологии диагностирования.
12. Назначение и устройство диагностического, контрольно-испытательного оборудования и методы устранения неполадок в их работе.
13. Правила противопожарной безопасности и техники безопасности.
1. Правила технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
2. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-5) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» и другая нормативно-правовая база транспортной отрасли в Республике Казахстан.
3. Технический регламент Таможенного Союза «О безопасности колесных транспортных средств» (ТР ТС 018/2011), утвержденный решением Комиссии Таможенного Союза от 9 декабря 2011 года № 877.
4. Классификация, основные характеристики и технические параметры автомобильного транспорта, погрузочно-разгрузочных механизмов, оснащения и оборудования.

5. Әмбебап және арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу құралдардың және аспаптардың құрылысы.
6. Инженерлік графиканың, техникалық механиканың негіздері.
7. Электротехниканың, электрониканың, автоматиканың, гидравлика, пневматиканың және механиканың негіздері.
8. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік бөліміндегі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы.
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Орындалатын жұмыстың сапасы.
Бір сарындағы жұмысқа төзімділігі.
Техникалық ойлау қабілеті.
Ойын жинақылау.
Жаңа технологияларды игеруге деген құштарлығы.
СБШ бойынша басқа кәсіптермен байланысы
2144
2145
2149
Пайдалану және жөндеу жұмысын ұйымдастыру жөніндегі инженер;
Көлік жөніндегі инженер;
Инженер-механик;
Техникалық қызмет көрсетуді ұзақ уақытқа жоспарлау жөніндегі инженер;
Техникалық қызмет көрсетуді қысқа уақытқа жоспарлау жөніндегі инженер
Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Әзерленген
«Фактор» жүйелік зерттеулер компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Нұсқа номері мен шыққан жылы
1 нұсқа, 2014 жыл
Болжамды қайта қарау мерзімі
2017 жыл

5. Устройство универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов.
6. Основы инженерной графики, технической механики.
7. Основы электротехники и электроники, автоматики, гидравлики, пневматики и механики.
8. Трудовое законодательство Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда.
Требования к личностным компетенциям
Качество выполняемой работы.
Склонность к монотонной работе.
Техническое мышление.
Концентрация внимания.
Готовность к освоению новых технологий.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
2144
2145
2149
Инженер по организации эксплуатации и ремонту;
Инженер по транспорту;
Инженер-механик;
Инженер по долгосрочному планированию технического обслуживания;
Инженер по краткосрочному планированию технического обслуживания.
Технические данные Профессионального стандарта
Разработано
Товарищество с ограниченной ответственностью «Компания системных исследований «Фактор»
Номер версии и год выпуска
Версия 1, 2014 год
Дата ориентировочного пересмотра
2017 год