"Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану" кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 312 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 наурызда № 10387 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану» кәсіби стандарты кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көліктік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3)-тармақшаларында көзделген шаралар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы              Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 21 қаңтар
Қазақстан Республикасы
инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушының
2014 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 312 бұйрығымен
бекітілген
«Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану» кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Техническая эксплуатация специальных и специализированных автотранспортных средств"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 312. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2015 года № 10387. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Техническая эксплуатация специальных и специализированных автотранспортных средств».
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»:
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
21 января 2015 года
Утвержден
приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 декабря 2014 года № 312
Профессиональный стандарт
«Техническая эксплуатация специальных и
специализированных автотранспортных средств»

1. Жалпы қағидалер
1. «Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану» кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындағы персоналды оқыту үшін білім беру мен мекемелердегі қызметкерлер мен түлектерді сертификаттау үшін және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін арналған.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер және анықтамалар қолданылады:
1) арнайы автокөлік құралы – арнайы технологиялық жабдықтармен жабдықталған, арнай желілік және (немесе) дыбыстық сигналдары, жазулары және (немесе) түстік графикалық бояулары бар автомобильдер;
2) арнайы жабдық – арнайы және арнайы мамандандырылған көлік құралының шассиінде (жақтауда), қорабында, кабинасында немесе сыртында орналасатын әртүрлі құралдар, қондырғылар;
3) арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану – еңбектік және материалдық ресурстардың аз шығына кезінде арнайы көлік құралын тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралардың жиыны мен бкітілген ресурстар мен қызмет мерзімі кезіндегі арнайы көлік құралының енгізілген/берілген сипаттамасын сақтау;
4) арнайы машина, арнайы автокөлік – арнайы мақсаттағы көлік мағынасын беретін, синонимдік түсініктер;
5) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
6) біліктілік анықтамалығы – басшылардың, мамандардың және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
7) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместгін, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзіреттілігінің деңгейіне қойылатынн талаптар жиынтығы;
8) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
9) ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарық жағынан мамандардың біліктілігіне сұраныстар мен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
10) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
11) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Техническая эксплуатация специальных и специализированных автотранспортных средств» предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) специальные автотранспортные средства - автомобили, укомплектованные специальным технологическим оборудованием, имеющие специальные световые и (или) звуковые сигналы, надписи и (или) цветографическую окраску;
2) специальное оборудование – различные приспособления, устройства, устанавливаемые непосредственно на шасси (раме), в кузове (салоне), кабине или снаружи специального и специализированного автотранспортного средства;
3) техническая эксплуатация специальных и специализированных автотранспортных средств – это система инженерно-технических и организационных мероприятий, обеспечивающих эффективное использование спецтранспорта при минимальных затратах трудовых и материальных ресурсов и сохранение заданных характеристик спецтранспорта на протяжении установленных ресурсов и сроков службы;
4) спецмашина, спецавтотранспорт – синонимичные понятия, означающие транспорт специального назначения;
5) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
6) квалификационный справочник – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
7) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
8) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
9) национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
10) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
11) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;

12) кәсіби стандарт – еңбектің біліктілік, құзіреттілік, мазмұндық, сапалық және шарттық деңгейлеріндегі нақты саладағы кәсіби қызметті анықтайтын стандарт;
13) кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде пайда болатын және білі туралы тиісті құжаттармен расталатын нақты білімін, шеберлігін және практикалық дағдыларын талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
14) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
15) кәсіби топ – ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын тағайындау, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттіліктерінің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
16) қауіпті жүк – көлік оқиғасы нәтижесінде адамдардың денсаулығына немесе өміріне және/немесе қоршаған ортағы зиян келтіретін жүк;
17) мамандандырылған автокөлік құралы - бір немесе бірнеші бір неше түртегі біртектес жүктерді тасуға арналған және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде және жүктердің қауіпсіздігін және механизациясын немесе автоматизациясын қамтамасыз ететін әртүрлі қондырғылармен және құрал-саймандармен жабдықталған автокөлік құралы; сондай-ақ арнайы жабдықталған автокөлік құралдарына ауыр салмақтағы жүктерді тасымалдауға арналған, өске түсетін қол жетімді шектер бойынша нормалардың сақталуын және өс бойынша салмақты біркелкі тарататын автомобиль жолдарының сақтығын қамтамасыз ететін көп өсті және көп дөңгелекті жылыжымалы құрамдар кіреді.
18) сала – шығаратын өнімдерінің, өндіріс технологияларының, негізгі қорларының және жұмыс істеушілердің кәсіби машықтарының ортақтастығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар пайдаланылады:
1) ҰБШ - ұлттық біліктілік шеңбері;
2) ҰБЖ - ұлттық біліктілік жүйесі;
3) СБШ - салалық біліктілік шеңбері;
4) КС – кәсіби стандарт;
5) БА - біліктілік анықтамалығы.
2. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын техникалық пайдалану.
5. Кәсіби стандартты әзірлеу мақсаты: кәсіби стандарттың мазмұнына қойылатын біріңғай талаптарды сәйкестендіру және бекіту, автокөлік құралын техникалық пайдалануды ұйымдастыру аясында мамандарға қойылатын біліктілік деңгейінің нақты өлшемдерін айқындау.

12) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
13) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
14) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
15) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
16) опасный груз — груз, который в результате транспортного происшествия нанесет вред здоровью или жизни людей и/или окружающей среде;
17) специализированные автотранспортные средства - автотранспортные средства, приспособленные для перевозки одного или нескольких видов однородных грузов и оборудованные различными приспособлениями и устройствами, обеспечивающими сохранность грузов и механизацию или автоматизацию выполнения погрузочно-разгрузочных работ; к специализированным автотранспортным средствам также относится многоосный или многоколесный подвижной состав для перевозки тяжеловесных грузов, обеспечивающий соблюдение норм по предельно допустимым нагрузкам на ось и сохранность автомобильных дорог, за счет равномерного распределения веса по осям;
18) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
1) НРК - национальная рамка квалификаций;
2) НСК - национальная система квалификаций;
3) ОРК - отраслевая рамка квалификаций;
4) ПС - профессиональный стандарт;
5) КС - квалификационный справочник.
2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: Техническая эксплуатация специальных и специализированных автотранспортных средств.
5. Цель разработки профессионального стандарта: унификация и установление единых требований к содержанию профессиональной деятельности, определение четких критериев к уровню квалификации к специалистам в сфере технической эксплуатации специальных и специализированных автотранспортных средств.

6. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Арнайы және мамандандырылған автокөлік құралдарын қауіпсіз қолдануды ұйымдастыру және сүйемелдеу
7. Негізгі топ: көлік.
Кәсіби топ: көлік инфрақұрылымын күту және жөндеу.
3. Кәсіптер карточкалары
8. Кәсіптер тізбесі:
арнайы автокөлікті техникалық пайдалану жөніндегі инженер, СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі.
Кәсіп карточкасы осы кәсіби стандарттың қосымшасында келтірілген.
«Арнайы және мамандандырылған
автокөлік құралдарын техникалық
пайдалану» кәсіби стандартына
қосымша
Кәсіптер карточкалары
«Арнайы автокөлікті техникалық пайдалану жөніндегі инженер»
КӘСІП КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
2145
Кәсіп атауы
Арнайы автокөлікті техникалық пайдалану бойынша инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
4
Кәсіби білім деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғарғы оқу орнынан кейінгі) білім
Еңбек функциялары
1) Белгіленген ресурстар мен қызмет ету мерзімі бойында белгіленген сипаттамаларын сақтай отырып, арнайы автокөлік құралын техникалық пайдалану процесіне басшылық ету
1 еңбек функциясы
Белгіленген ресурстар мен қызмет ету мерзімі бойында белгіленген сипаттамаларын сақтай отырып, арнайы автокөлік құралын техникалық пайдалану процесіне басшылық ету
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Автомобильдердің арнайы жыбдықтарының техникалық жағдайын бағалауы, ақаулар/кемшіліктер мен істен шығуды жою үшін қажетті жөндеу жұмыстарын жүргізе білу.
2. Өндіруші-зауыттың техникалық талаптарына сондай-ақ пайдалану бойынша қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес, арнайы автокөлік құралдарын ақаусыз арнайы жабдықтармен жиынтақтау, қамтамасыз ете білу.
3. Арнайы автокөлік жабдықтары бойынша техникалық қызмет көрсету және арнайы жабдықтарды жөндеу және басқа да құжаттардық жоспарын құрау.
4. Арнайы жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындау бойынша шараларды ұйымдастыру.
5. Мамандандырылған көлікті пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша арнайы кһлік қызметінің жеке құрамымен техникалық оқуларды өткізу.
6. Мамандардырылған автокөлік құралдарын және өндірістік бөлмелерді күз-қыс және көктем-жаз мезгілдеріне дайындау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
7. Бақылау-өлшек құралдарының көмегімен барлық түйіндер мен агрегаттарға сынамалар өткізумен жаңа арнайы жыбдықтарды пайдалануға енгізу нұсқаулығының көрсеткіштері сол түйінің не агрегаттың эксплуатациялық-техникалық сипаттамасына сай болу керек.

6. Краткое описание профессионального стандарта: организация и обеспечение безопасной эксплуатации специальных и специализированных автотранспортных средств.
7. Основная группа: транспорт
Профессиональная группа: содержание и ремонт транспортной инфраструктуры.
3. Карточки профессий
8. Перечень профессий:
инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта, 5 уровень квалификации по ОРК.
Карточка профессии приводится в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
«Техническая эксплуатация специальных и
специализированных автотранспортных средств»
Карточки профессий
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ «Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта»
Код профессии
2145
Наименование профессии
Инженер по технической эксплуатации спецавтотранспорта
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по КС
4
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности.
Трудовые функции
1) Руководство процессом технической эксплуатации спецавтотранспорта с сохранением заданных характеристик на протяжении установленных ресурсов и сроков службы
Трудовая функция 1
Руководство процессом технической эксплуатации спецавтотранспорта с сохранением заданных характеристик на протяжении установленных ресурсов и сроков службы
Умения и навыки:
1. Умение оценивать техническое состояние спецоборудования автомобилей, производить необходимый вид ремонта для устранения отказов и неисправностей.
2. Умение обеспечить укомплектованность специальных автотранспортных средств исправным специальным оборудованием согласно требованиям технических условий заводов-изготовителей, а также действующим инструкциям по эксплуатации.
3. Составление планов технического обслуживания и ремонта специального оборудования и другой документации по специальным автотранспортным средствам.
4. Организация мероприятий по выполнению требований безопасности труда и пожарной безопасности при эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте спецоборудования.
5. Проведение технической учебы с личным составом службы спецтранспорта по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту спецавтотранспорта.
6. Организация мероприятий по подготовке спецавтотранспорта и производственных помещений к эксплуатации в осенне-зимний и весенне-летний период.
7. Руководство внедрением в эксплуатацию нового специального оборудования с проведением опробования всех узлов и агрегатов с помощью контрольно-измерительных приборов, показания которых должны соответствовать эксплуатационно-технической характеристике того или иного узла или агрегата.

8. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының дұрыс сақталуын бақылау, дер кезінде ақаулары бар автомобильдерді жөндеуге жіберу.
9. Арнайы автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге арналған шығындар талдау және оларды төмендету бойынша шаралар қабылдау.
Білімі:
1. «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-10) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін Қазақстан Республикасында автокөлік құралдарын техникалық пайдалану қағидасы және арнайы мамандарылған автокөлік қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқтық актілері.
2. Автомобильдердің арнайы жабдықтарының жұмысы, техникалық сипаттамалары және құрылымдық ерекшеліктері.
3. Арнайы автокөлік құралдарының арнайы жабдықтарының конструкциялық, техникалық пайдалану, жөндеу жұмыстары негіздерінің және техникалық қызмет көрсету қағидаларының ерекшеліктері.
4. Мамандандырылған автокөлікті көктем-жаз және күз-қыс мезгілдерінде, сондай-ақ ерекше жағдайларда қолданудың ерекше жағдайлары, бекітілген шектеулер.
5. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздері.
6. Еңбекті қорғаудың, өндірістік, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары мен қағидалары.
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Жеке жинақылық.
Техникалық ойлау қабілеті.
Дербес шешімдер қабылдау.
ҰБШ бойынша басқа кәсіптермен байланысы
Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Әзерленген
«Фактор» жүйелік зерттеулер компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Нұсқа номері мен шыққан жылы
1 нұсқа, 2014 жыл
Болжамды қайта қарау мерзімі
2017 жыл

8. Контроль правильности хранения специального оборудования автомобилей, своевременности отбраковки и отправки в ремонт неисправных автомобилей.
9. Анализ затрат на техническое обслуживание специальных автотранспортных средств и принятие мер по их снижению.
Знания:
1. Правила технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» и иные нормативно-правовые акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность службы специального и специализированного автотранспорта.
2. Принципы работы, технические характеристики и конструктивные особенности специального оборудования автомобилей.
3. Особенности конструкции, правила технической эксплуатации, основы ремонта и технического обслуживания спецоборудования специальных автотранспортных средств.
4. Особенности эксплуатации, установленные ограничения использования спецавтотранспорта в весенне-летний и осенне-зимний периоды, а также в особых случаях.
5. Основы трудового законодательства Республики Казахстан.
6. Правила и требования охраны труда, промышленной, пожарной и экологической безопасности.
Требования к личностным компетенциям
Личная организованность.
Техническое мышление.
Принятие самостоятельных решений.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Технические данные Профессионального стандарта
Разработано
Товарищество с ограниченной ответственностью «Компания системных исследований «Фактор»
Номер версии и год выпуска
Версия 1, 2014 год
Дата ориентировочного пересмотра
2017 год