Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 наурызда № 10594 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.02.2017 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 1 және 2-1-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде және мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев

Об утверждении Правил ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2015 года № 10594. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 01.02.2017 № 36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 1 и 2-1 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________ В. Школьник

2015 жылғы 2 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 174 бұйрығымен бекітілген
Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.07.2015 № 567 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бағалардың негізсіз өсуін болдырмау мақсатында "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабының 1 және 2-1-тармақтарына сәйкес әзірленді және реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібін, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету тәртібін белгілейді.
Қағидалар мынадай іске асыру кезеңдерін көздейді:
1) баға жобасының сараптамасы үшін ақпарат пен хабарламаны ұсыну;
2) реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға белгілеу;
3) реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) баға белгілеу – тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) және өнімге, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағаларды қалыптастыру және қарау процесі;
2) босату бағасы – реттелетін нарық субъектісі тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіру және (немесе) өткізу үшін қолданатын оның бағасы;
3) отын алымы – есептеген кезде өсуін ескеру мүмкін болмаған тасымалдауға арналған тариф қолданылатын кезеңде авиациялық отынға шығындардың өсуін өтеу мақсатында авиакомпания алатын алым;
4) инвестициялық бағдарлама – бір немесе бірнеше инвестициялық жобаны қамтитын, техникалық-экономикалық тиімділік алу мақсатында қысқа мерзімді, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңге арналған реттелетін нарық субъектісінің жаңа активтерді жасауға, қолда бар активтерді кеңейтуге, қалпына келтіруге, жаңартуға, қолдауға, негізгі құралдарды реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған қаражатты салу және қайтару бағдарламасы;
5) монополиялық өндірілетін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) – тиісті тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие реттелетін нарық субъектілері өндіретін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер);

от 2 марта 2015 год
от 3 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2014 года № 174
Правила ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и
корректировки инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 24.07.2015 № 567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ценообразования на регулируемых рынках (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 1 и 2-1 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан от 9 июня 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон) с целью недопущения необоснованного роста цен и определяют порядок ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка.
Правила предусматривают следующие этапы реализации:
1) предоставление информации и уведомления для экспертизы проекта цены;
2) ценообразование на регулируемые рынки продукцию, товары (работы, услуги) субъектов регулируемого рынка;
3) утверждение и корректировки инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка.
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) ценообразование – процесс формирования и рассмотрения цен на товары (работы, услуги) и продукцию, товары и услуги;
2) отпускная цена – цена товара (работы, услуги), применяемая субъектом регулируемого рынка для его производства и (или) реализации;
3) топливный сбор – сбор, взимаемый авиакомпанией с целью компенсации роста затрат на авиационное топливо в период действия тарифа на перевозку, при расчете которого данный рост учесть не представлялось возможным;
4) инвестиционная программа (проект) – программа вложения и возврата средств, направленных на создание новых активов, расширение, восстановление, обновление, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта регулируемого рынка, на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта, включающая в себя один или несколько инвестиционных проектов;
5) монопольно производимые товары (работы, услуги) – товары (работы, услуги) по производству (оказанию) которых, субъекты регулируемого рынка занимают доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке;

6) негізделген баға – реттелетін нарық субъектісі ұсынған осындай шығындар мен пайданың негізділігін растайтын құжаттарға сәйкес реттелетін нарық субъектісінің негізделген шығындары мен пайдасының негізінде, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы салыстырмалы талдау әдісін қолдана отырып жүргізген сараптаманың негізінде айқындалған баға;
7) өзіндік құн – уәкілетті органның ведомствосы монополиялық өндірілетін тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) және (немесе) өнімнің, тауардың және көрсетілетін қызметтің бағасында ескеретін шығындар жиынтығы;
8) реттелетін нарықтар – реттелетін нарық субъектілері үшін Заңға сәйкес бағаларды мемлекеттік реттеу енгізілген тауар нарықтары;
9) реттелетін нарық субъектісі (бұдан әрі – Субъект) – мыналар:
реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайларға ие нарық субъектілерінің Мемлекеттік тізіліміне енгізілген;
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген номенклатураға енгізілген өнімді, тауарларды және көрсетілетін қызметтерді өткізетін (табиғи, мемлекеттік монополия субъектілерін және энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда) дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
10) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
12) шекті баға – тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіру және (немесе) өткізу үшін қажетті шығындар мен пайданың негізінде реттелетін нарық субъектісі осы Қағидаларға сәйкес белгілеген және бағаға сараптама жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы негізді деп таныған тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бағасы.
2. Баға жобасының сараптамасы үшін ақпарат пен
хабарлама ұсыну тәртібі
3. Уәкілетті органның ведомствосы Қағидаларға сәйкес Субъекті жоспарлаған бағаға сараптама жүргізеді.
Субъектілер уәкілетті органның ведомствосына:
1) бағаларды мемлекеттік реттеу енгізілген не өнімнің, тауарлардың және көрсетілетін қызметтердің номенклатурасына енгізілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей баға деңгейін растайтын негіздемелік материалдарды қоса бере отырып, босату бағалары туралы ақпаратты жазбаша нысанда;
2) кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 1-қосымшаға сәйкес хабарлама) алдағы уақытта тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағалардың шекті бағадан жоғары өсетіні және өсу себебін растайтын негіздеуші материалдарды ұсына отырып, олардың өсу себептері туралы хабарламаны жазбаша нысанда (реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие емес бөлшек сауда нарығының субъектілерін қоспағанда);

6) обоснованная цена – цена, определенная на основании обоснованных затрат и прибыли субъекта регулируемого рынка в соответствии с представленными субъектом рынка документами, подтверждающими обоснованность таких затрат и прибыли, а также на основании проведенной ведомством уполномоченного органа экспертизы с применением метода сравнительного анализа;
7) себестоимость – совокупность затрат, учитываемых ведомством уполномоченного органа в цене на монопольно производимый товар (работу, услугу) и (или) на продукцию, товары и услуги;
8) регулируемые рынки – товарные рынки, на которых в соответствии с Законом введено государственное регулирование цен для субъектов регулируемого рынка;
9) субъект регулируемого рынка (далее – Субъект) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, (за исключением субъектов естественной, государственной монополии и энергопроизводящих организаций):
включенные в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;
реализующие продукцию, товары и услуги, включенные в номенклатуру, установленную Правительством Республики Казахстан;
10) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
11) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
12) предельная цена – цена товара (работы, услуги), установленная субъектом регулируемого рынка на основании затрат и прибыли, необходимых для их производства и (или) реализации в соответствии с Правилами, и признанная ведомством уполномоченного органа обоснованной по результатам проведения экспертизы цены.
2. Порядок предоставления информации и уведомления
для экспертизы проекта цены
3. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу планируемой Субъектом цены в соответствии с Правилами.
В ведомство уполномоченного органа Субъекты предоставляют:
1) информацию об отпускных ценах с приложением обосновывающих материалов, подтверждающих уровень цены, не позднее тридцати календарных дней со дня введения государственного регулирования цен либо включения в номенклатуру продукции, товаров и услуг в письменной форме;
2) уведомление о предстоящем повышении цены в письменной форме по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – уведомление согласно приложению 1) не менее чем за тридцать календарных дней о предстоящем повышении цен на товары (работы, услуги) выше предельной цены и причинах их повышения с предоставлением обосновывающих материалов, подтверждающих причины повышения (за исключением субъектов розничного рынка, не занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках);

3) бағаларға мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша және (немесе) негізсіз баға белгіленгенін көрсететін шағымдардың, ақпараттың, мәліметтердің негізінде, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісі Заңның 7-3-бабының 3) және 3-1) тармақшаларында белгіленген міндеттерді орындамаған жағдайларда уәкілетті орган ведомствосының талабы бойынша реттелетін нарық субъектісі тиісті талапты алған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кем болмайтын уәкілетті орган белгілеген мерзімде бағаға сараптама жүргізу үшін қажетті ақпаратты ұсынады.
4. Қағидалардың 3-тармағында көзделген жағдайларда Субъекті:
1) көтеру себептерін растайтын құжаттармен (шикізат, материалдар, көрсетілетін қызметтер құнының өсуін растайтын тиісті (жасалған) шарттардың көшірмелерін) қоса, бағаны көтерудің орындылығын негіздейтін түсіндірме жазбаны;
2) әрбір қызмет түрі бойынша бағалар жобасын немесе босату бағасын;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 тіркелген, "Жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржы ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептіліктің тізбесін және нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығымен (бұдан әрі – № 143 Бұйрық) бекітілген нысан бойынша бухгалтерлік теңгерімді;
4) № 143 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша пайдалар мен залалдар туралы есепті;
5) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10125 тiркелген, "Еңбек және халықтың жұмыспен қамтылуы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 71 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша еңбек жөніндегі есепті;
6) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12227 тiркелген, "Кәсіпорындардың қаржысы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 7 қазандағы № 154 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша қаржы-шаруашылық қызметі туралы есепті;
7) № 143 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша ақшалай қаражаттың және материалдық емес активтердің қозғалысы туралы есепті;
8) шығындар баптары бойынша таратып жазылған жалпы кәсіпорын және әрбір түрі бойынша жекелеген, бағалар жобасын (босату бағаларын) есептеу үшін қолданылатын кірістер мен шығыстар туралы жиынтық деректерді;

3) информацию, необходимую для проведения экспертизы цены, по требованию ведомства уполномоченного органа по результатам проведения мониторинга цен и (или) на основании жалоб, информации, сведений, указывающих на установление необоснованной цены, а также в случаях невыполнения субъектом регулируемого рынка обязанностей, установленных подпунктами 3) и 3-1) статьи 7-3 Закона.
4. В случаях предусмотренных пунктом 3 Правил Субъектом представляется:
1) пояснительная записка с обоснованием целесообразности повышения цены, с приложением документов, подтверждающих причины повышения (копии соответствующих договоров (заключенных), подтверждающие повышение стоимости сырья, материалов, услуг);
2) проект цен или отпускная цена по каждому виду деятельности;
3) бухгалтерский баланс по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (далее – Приказ № 143), зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10641;
4) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденной приказом № 143;
5) отчет по труду по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 71 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости населения и инструкций по их заполнению", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10125;
6) отчет о финансово-хозяйственной деятельности по форме, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 154 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по финансам предприятий и инструкций по их заполнению", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12227;
7) отчет о движении денежных средств и нематериальных активов согласно форме, утвержденной приказом № 143;
8) сводные данные о доходах и расходах, применяемые для расчета проекта цен (отпускных цен) с расшифровками по статьям затрат в целом по предприятию и отдельно по каждому виду;

9) қолданылып отырған еңбекақы төлеу жүйесі туралы деректерді;
10) шикізат пен материалдар шығысының қолданылатын нормалары, қызметкерлердің нормативтік саны туралы деректерді;
11) ол болған жағдайда, есепке алу саясатын;
12) инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) (бар болса);
13) негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеулерге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындардың жылдық сметасын;
14) негізгі құралдар құнының өсуіне әкелетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жылдық сметасын;
15) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдері көрсетілген амортизациялық аударымдардың есептерін;
16) өткізудің жоспарланған көлемін растайтын құжаттар-ниет хаттамаларын, шарттарды, өндіру (жеткізу) көлемдерінің есептемелерін, жобалық қуат және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректерді, сондай-ақ өндіру (жеткізу) көлемдері төмендеген кезде Субъектілер негіздемені ұсынады;
17) таратылып жазылған дебиторлық және кредиторлық берешекті ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Отын алымының енгізілуіне байланысты бағалардың алдағы уақытта көтерiлетіні туралы хабарламаға:
1) авиатасымал қызметтерін көрсету бойынша бағалардың жобасы;
2) авиациялық отын құнының өсуін растайтын шарттардың көшірмелері;
3) әрбір авиациялық маршрутқа және әуе кемесінің типіне отын қажеттілігінің есебі қоса беріледі. Бұл ретте осы тармақтың үшінші бөлігінің талабы мұндай жағдайға қолданылмайды.
6. Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және Субъектінің мөрімен (ол болған кезде) және басшысының не оны ауыстыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлiк есеп пен қаржы мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржы құжаттарына Субъектінің бірінші басшысы және бас бухгалтері не оларды ауыстыратын адамдар қолдарын қояды және Субъектінің мөрімен (ол болған кезде) расталады.
Бұл ретте, негіздейтін материалдар ретінде өтінім беру алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтізбелік жыл ішіндегі шығындар туралы нақты деректер ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Реттелетін нарық субъектілерінің өніміне, тауарларына
(жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) баға белгілеу тәртібі
7. Өнімге, тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды қалыптастыру өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір түрі бойынша шығындарды бөлек есепке алу негізінде жүзеге асырылады.
Субъектіде өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша шығындарды бөлек есепке алуы болмаған жағдайда, Субъектінің шығындары Субъектінің жалпы шығындарындағы кірістердің үлес салмағы (көлемі, өндірістік персоналға еңбекақы төлеуге арналған шығындар) бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізетін Субъектінің белгілі бір қызмет түріне жататын шығындарды айқындауды көздейтін жанама әдістердің негізінде өткізілетін өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша бөлінеді.

9) сведения о применяемой системе оплаты труда;
10) сведения о применяемых нормах расхода сырья и материалов, нормативной численности работников;
11) учетная политика, в случае ее наличии;
12) инвестиционные программы (проекты), (при наличии);
13) годовая смета затрат, направленных на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств;
14) годовая смета затрат, направленных на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
15) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
16) документы, подтверждающие планируемый объем реализации - протоколы намерений, договоры, расчеты объемов производства (поставки), данные о проектной мощности и фактическом ее использовании, а также при снижении объемов производства (поставки) Субъектами предоставляется обоснование;
17) расшифровка дебиторской и кредиторской задолженностей.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К уведомлению о предстоящем повышении цен в связи с введением топливного сбора прилагаются:
1) проект цен по услуге авиаперевозки;
2) копии договоров, подтверждающие повышение стоимости авиационного топлива;
3) расчет потребности топлива на каждый авиационный маршрут и тип воздушного судна. При этом требование части третьей настоящего пункта на данный случай не распространяется.
6. Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью (при ее наличии) и подписью руководителя Субъекта либо лицом, замещающим его, или заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов. Финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером Субъекта, либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью (при ее наличии) Субъекта.
При этом, в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок ценообразования на продукцию, товары
(работы, услуги) субъектов регулируемого рынка
7. Формирование цен на продукцию, товары (работы, услуги) осуществляется на основании раздельного учета затрат по каждому виду продукции, товаров (работ, услуг).
В случае отсутствия у Субъекта раздельного учета затрат по видам продукции, товаров (работ, услуг), затраты Субъекта разделяются по видам реализуемых продукции, товаров (работ, услуг) на основе косвенных методов, предусматривающих определение затрат, относящихся к определенному виду деятельности Субъекта, реализующих продукцию, товары (работы, услуги) по удельному весу доходов (объемов, затрат на оплату труда производственного персонала) в общих затратах Субъекта.

8. Субъектінің өніміне (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) Субъект жоспарлап отырған бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге (көрсетуге) тікелей жататын шығыстар, сондай-ақ негіздеуші материалдармен (шарттар, шот-фактуралар, қаржы құжаттары) расталған шығыстар ескеріледі, оның ішінде:
1) растайтын құжаттарда (шарттарда, шот-фактураларда) көзделген бағаларға және өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бір бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, материалдық ресурстар энергиясы шығысының қолданылатын нормаларына және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларына сүйене отырып, материалдық ресурстардың нақты көлеміне негізделіп айқындалатын материалдық шығыстар;
2) еңбек заңнамасына сәйкес еңбекақы төлеу жүйесінде көзделген еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар мен үстемеақылар төлеуді қоса алғанда, персоналға еңбекақы төлеуге арналған шығыстар бағаларды қалыптастыру кезінде ескеріледі, бұл ретте, еңбекақы төлеу шығыстарын айқындау кезінде нормативтік саннан аспайтын (болған кезде) персоналдың (әкімшілік-басқару және өндірістік) нақты саны және инфляция деңгейінің болжамды өзгерісі ескеріліп, қолданыстағы бағаларда қабылданған орташа айлық жалақы есепке алынады;
3) амортизациялық аударымдар, олар Субъектінің есепке алу саясатында көзделген әдіс пайдаланылып айқындалады және негізгі құралдардың құнын арттыруға алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге және инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға бағытталады;
4) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына, оның ішінде Субъектіде сенімгерлікпен басқарудағы объектілер бойынша (егер сенімгерлікпен басқару шарты негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін осындай жөндеу жүргізу туралы талапты қамтыған жағдайда) Субъекті жұмсайтын қаражаттар осындай жұмыстың қажеттілігін растайтын құжаттардың (осындай жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, жиынтық сметалық есептемелер, объектілік, жергілікті және ресурстық сметалар (әрбір объект бойынша жеке) және т.б.) негізінде тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне енгізіледі;
5) монополиялық өндірілетін тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) тікелей жататын өзге өндірістік шығыстар тарифтің (бағаның, алым мөлшерлемесінің) шығын бөлігіне салалық ерекшеліктер ескеріліп, растайтын құжаттардың негізінде енгізіледі;
6) бекітілген инвестициялық бағдарлама (жоба) болған кезде, бағаларында инвестициялық бағдарламаны іске асыруға қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлемі ескерілетін шығыстар;

8. При формировании планируемой Субъектом цены на продукцию, товары (работы, услуги) Субъекта в себестоимости учитываются расходы, непосредственно относящиеся к производству (оказанию) продукции, товаров (работ, услуг), а также расходы, подтвержденные обосновывающими материалами (договорами, счета-фактурами, финансовыми документами), в том числе:
1) материальные расходы, определяемые исходя из их цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договоры, счета-фактуры), и физического объема материальных ресурсов, исходя из применяемых норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции, товаров (работ, услуг) и (или) годовых норм материальных ресурсов;
2) на оплату труда персонала, включая выплаты доплат и надбавок за условия труда, предусмотренные системой оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством, учитываются при формировании цен, при этом при определении расходов на оплату труда, в расчет принимается фактическая численность персонала (административно-управленческого и производственного), не превышающая нормативную численность (при наличии), и среднемесячная заработная плата, принятая в действующих ценах, с учетом прогнозируемого изменения уровня инфляции;
3) на амортизационные отчисления, которые определяются с использованием метода, предусмотренного учетной политикой Субъекта и направляются на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств, и на реализацию инвестиционных программ (проектов);
4) средства, направляемые Субъектом на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора) на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы (документальное техническое подтверждение необходимости проведения таких работ, сводные сметные расчеты, объектные, локальных и ресурсные сметы (отдельно по каждому объекту) и т.п.), в том числе по объектам, находящимся в доверительном управлении Субъекта (при условии, если договор доверительного управления содержит требования о проведении такого ремонта, не приводящего к росту стоимости основных средств);
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к монопольно производимому товару (работе, услуге), включаются в затратную часть тарифа (цен, ставки сбора) на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей;
6) расходы, в ценах которых учитывается выплата вознаграждения за заемные средства на реализацию инвестиционной программы, при наличии утвержденной инвестиционной программы (проекта);

7) егер реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу оларды көрсету фактісі бойынша жүргізілген жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге қажетті айналым қаражатын толтыруға тартылған қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеміне арналған шығыстар;
8) сатып алынатын аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік көрсетілетін қызметтердің шығыстары;
9) қоршаған ортаға эмиссия үшін ақы төлеу шығыстары;
10) кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлері, салықтар, алымдар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер шығыстары ескеріледі.
9. Субъекті жоспарлап отырған бағаға енгізілетін пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға және амортизациялық аударымдарға қажетті қаражат ескеріліп шектеледі.
Субъектілер инвестицияларды өз және (немесе) қарыз қаражаттары есебінен жүзеге асырады. Өз қаражаттарының көздері пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражаттарын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
Субъектіде Қағидаларға сәйкес бекітілген инвестициялық бағдарлама (жоба) болмаған жағдайда, реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған бағасына енгізілетін Субъекті пайдасының деңгейі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішінен (инфляция) аспайтын реттеліп көрсетілетін қызметтен алынған пайданың нақты деңгейіне сүйене отырып айқындалады.
10. Субъекті жоспарлаған бағаны қалыптастыру кезінде өзіндік құнда өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіруге тікелей жатпайтын, сондай-ақ негіздеуші материалдармен (шарттар, шот-фактуралар, қаржы құжаттары) расталмаған шығыстар ескерілмейді, оның ішінде:
1) өнімді, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру (көрсету) кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
2) ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін төлемдер;
3) үмітсіз борыштар;
4) шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсім, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері, сот шығындары;
5) кірісті жасырғаны (кеміткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
6) ұрлықтан келген залалдар;
7) қызмет көрсетуші шаруашылықтар мен учаскелер өндірісінде қолданысқа енгізілмеген активтерді ұстау;
8) кәсіптік-техникалық училищелерді қоспағанда, денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар ұйымдарын, оқу орындарын ұстау;
9) сауықтыру лагерьлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстау;
10) ұйым қызметкерлерінің тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бау-бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған несиелерін, пайызсызды қоса алғанда өтеу;

7) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства, привлеченные для пополнения оборотных средств, необходимых для оказания регулируемой услуги, в случае, если оплата за оказываемые регулируемые услуги производится по факту их оказания;
8) на приобретаемые аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги;
9) на оплату за эмиссию в окружающую среду;
10) на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода.
9. Уровень прибыли, включаемый в планируемую Субъектом цену, ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы (проекта), и амортизационных отчислений.
Инвестиции осуществляются Субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.
В случае отсутствия у Субъекта утвержденной в соответствии с Правилами инвестиционной программы (проекта) уровень прибыли Субъекта, включаемой в планируемую цену на регулируемую услугу, определяется исходя из фактического уровня прибыли, полученной от регулируемой услуги, но не превышающими показатель прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
10. При формировании планируемой Субъектом цены в себестоимости не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к производству (оказанию) продукции, товаров (работ, услуг), а также не подтвержденные обосновывающими материалами (договорами, счета-фактурами, финансовыми документами), в том числе:
1) амортизационные отчисления основных средств, неиспользуемых при производстве (оказании) продукции, товаров (работ, услуг);
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги;
4) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;
5) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
6) убытки от хищений;
7) на содержание незадействованных активов в производстве обслуживающих хозяйств и участков;
8) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, за исключением профессионально-технических училищ;
9) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
10) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;

11) мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу ұстау;
12) бау-бақша серіктестіктерін абаттандыру (жолдар салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);
13) демеушілік көмек көрсету;
14) ақаудан болған ысыраптар;
15) өндірісті вахталық ұйымдастыруды қоспағанда, тауар нарығы субъектілерінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттарды және құрылыстарды, жатақханалар мен қонақ үйлердегі орындарды сатып алу, жалдау және ұстау;
16) мерейтойлар күніне немесе қызметкерлерге ынталандыру түрінде берілетін сыйлықтарды сатып алу шығыстары;
17) нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар, тауар-материалдық құндылықтардың, қоймадағы қорлардың бұзылуы және жетіспеушілігі, басқа өндірілмейтін шығыстар;
18) жұмыс қорытындылары бойынша сыйлық беруге және сыйақылардың басқа да нысандарының шығыстары;
19) өндірістік қажеттілікке байланысты іс-шараларды қоспағанда, оқытатын курстарды, семинарларды, тренингтерді, лекцияларды, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым мен өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу және ұйымдастыру шығыстары;
20) қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға арналған мүшелік жарналар шығыстары;
21) білім беру ұйымында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу шығыстары;
22) кәсіптік ауруларды оңалтып емдеуге байланысты шығындардан басқа, Субъектінің қаражаты есебінен қызметкерлердің және олардың балаларының емделуіне, демалуына, экскурсияларына арналған жолдамаларға ақы төлеу шығыстары;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген міндетті сақтандыру төлемдерін қоспағанда, сақтандыру төлемдері (Субъекті өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүлікті сақтандыру шарттары бойынша Субъекті төлеп отыратын жарналар);
24) қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс), оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге ақы төлеуге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты пайдаланатын жерге бару және қайту жолына ақы төлеу шығыстары;
25) еңбек заңнамасында көзделгеннен басқа, Субъектінің қызметкерлеріне жеңілдіктер;
26) мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану құнын өтеу шығыстары;
27) ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіптік одақтарға аударымдар;
28) банктер және тұтынушылардан коммуналдық төлемдерді қабылдау жөніндегі банк операцияларының жекелген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар көрсететін қызмететрдің шығыстары;
29) консалтингтік компаниялар көрсететін қызметтердің шығыстары ескерілмейді.

11) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
12) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
13) на оказание спонсорской помощи;
14) на потери от брака;
15) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов товарного рынка, за исключением вахтовой организации производства;
16) на приобретение подарков к юбилейным датам или выдаваемые в виде поощрения работникам;
17) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и другие непроизводительные расходы;
18) на премирование и другие формы стимулирования по итогам работы;
19) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;
20) на членские взносы в общественные организации и ассоциации;
21) на оплату отпусков работников, обучающихся в организациях образования;
22) на оплату путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств Субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профессиональных заболеваний;
23) страховые платежи (взносы, уплачиваемые Субъектом по договорам личного и имущественного страхования, заключенных Субъектом в пользу своих работников), за исключением установленных законодательством Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
24) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
25) льготы работникам Субъекта, кроме предусмотренных трудовым законодательством;
26) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
27) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором;
28) на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операции по приему коммунальных платежей от потребителей;
29) на услуги консалтинговых компаний.

11. Субъектінің шекті бағаны көтеру туралы хабарламасын қараудан бас тарту себептері:
1) Субъектінің хабарламаны ұсыну мерзімін бұзуы;
2) Субъектінің Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы;
3) ұсынылған құжаттардың Қағидалардың 6-тармағына сәйкес келмеуі болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Уәкілетті орган ведомствосының талабы Субъекті Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның ведомствосына қосымша ақпаратты жазбаша нысанда ұсынады.
Мұндай жағдайда қарау мерзімі нарық субъектісі тиісті ақпаратты ұсынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте, шекті бағаны енгізу күні нарық субъектісінің тиісті ақпаратты ұсыну күніне ауыстырылады.
13. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі – 1-қосымшаға сәйкес хабарлама) сәйкес бағаның алдағы уақытта көтерілуі туралы хабарламаны немесе босату бағалары ақпаратты, немесе реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде ұсынылған ақпаратты алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектіге:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға (бұдан әрі – 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес нысан бойынша бағаны көтеруге тыйым салу туралы дәледі қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға
(бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Баға сараптамасының нәтижелерi бойынша, отын алымының енгізілуіне байланысты бағалардың алдағы көтерiлуi туралы 1-қосымшаға сәйкес хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектiге:
1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды жібереді.
Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы Субъектіні осы тармақта белгіленген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.

11. Причинами отказа в рассмотрении уведомления Субъекта о повышении предельной цены являются:
1) нарушение Субъектом сроков представления уведомления;
2) непредставление Субъектом документов, указанных в пункте 4 Правил;
3) несоответствие представленных документов пункту 6 Правил.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. По требованию ведомства уполномоченного органа Субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа дополнительную информацию в письменной форме, в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона.
В таком случае сроки рассмотрения приостанавливаются до предоставления субъектами рынка соответствующей информации.
При этом дата ввода предельной цены переносится на срок предоставления субъектами рынка соответствующей информации.
13. Ведомство уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней со дня получения уведомления о предстоящем повышении цены, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – уведомление согласно приложению 1) или информации об отпускных ценах, или информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение о запрете на повышение цены, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 2);
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
По результатам экспертизы цены не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1, в связи с введением топливного сбора, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение согласно приложению 3 с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом Субъекта в установленные настоящем пункте сроки.
Мотивированное заключение направляется Субъекту по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.

14. Субъекті алған дәлелді қорытындының негізінде уәкілетті органның ведомствосына жіберілген хабарламада көрсетілген күннен не Субъекті босату бағалары туралы ақпаратты не Қағидалардың сақталуын бақылау шеңберінде берілген ақпаратты ұсынған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тиісті бағаны белгілейді.
15. Субъекті Заңның 7-2-баының 4-тармағына сәйкес шекті бағаны көтерместен, уәкілетті органның ведомствосына бағаның төмендеу немесе көтерілу себептерін көрсететін ақпаратты баға төмендеген немесе көтерілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынып, өндірілетін (өткізілетін) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды дербес төмендетуге және көтеруге құқылы.
16. Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау мақсатында, сондай-ақ Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда уәкілетті органның ведомствосы Субъектілерінің бағаларына мониторингті жүзеге асырады.
Бағаларға мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша және (немесе) негізсіз баға белгіленгенін көрсететін шағымдардың, ақпараттың, мәліметтердің негізінде, сондай-ақ реттелетін нарық субъектісі осы Заңның 7-3-бабының 3) және 3-1) тармақшаларында белгіленген міндеттерді орындамаған жағдайларда, уәкілетті органның ведомствосы Қағидаларға сәйкес бағаға сараптама жүргізеді және қолданыстағы бағаны төмендету туралы тиісті шешім шығарады.
17. Тауарлық газға баңға белгілеуге қатысты Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9354 тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 1 сәуірдегі № 66-НҚ бұйрығымен бекітілген Тауарлық газға реттелетін нарық субъектілерінің шекті бағаларын есептеу әдістемесіне сәйкес тұтынушылардың топтары бойынша әртүрлі бағалар деңгейлерін белгілеуге жол беріледі.
18. Бағалардың негізділігін қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы:
жоспарланып отырған баға жобаларын сол тауар нарығында басқа субъектілер белгілеген немесе салыстырмалы тауар нарықтарындағы, оның ішінде қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі тауар нарықтарындағы ұқсас тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларымен;
Субъекті қолданатын өнімнің, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, материалдық ресурстар энергиясы шығысының нормаларын және (немесе) материалдық ресурстардың жылдық нормаларын мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен тиісті салалық нормалармен немесе салыстырмалы реттелетін нарықтарда қызметтер көрсететін субъектілер қолданатын нормалармен салыстыру жолымен;
Субъекті персоналына еңбекақы төлеу шығыстарын салыстырмалы реттелетін нарықтарда қызметтер көрсететін нарық субъектілерінің еңбекақы төлеу шығындарымен;
Субъекті бағаларының ұлғаюына әсер ететін басқа да шығыстарын салыстырмалы талдау жолымен сараптама жүргізеді.
Отын алымының енгізілуіне байланысты бағаның негізділігін қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы Субъекті ұсынған авиациялық отын құнының өсуін растайтын, Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарға талдау жасау негізінде бағаларға сараптама жүргізеді.

14. Субъект на основании полученного мотивированного заключения устанавливает соответствующую цену на продукцию, товары (работы, услуги) с даты, указанной в уведомлении, направленном в ведомство уполномоченного органа, либо с даты, установленной ведомством уполномоченного органа в случае предоставления Субъектом информации об отпускных ценах либо информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением Правил.
15. Субъект, не превышая предельной цены, вправе самостоятельно снижать и повышать цены на производимые (реализуемые) товары (работы, услуги) с предоставлением в ведомство уполномоченного органа информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее пяти рабочих дней со дня снижения или повышения цены в соответствии с пунктом 4 статьи 7-2 Закона.
16. В целях контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках, а также в случаях, предусмотренных подпунктом 1) статьи 7-3 Закона, ведомство уполномоченного органа осуществляет мониторинг цен Субъектов.
По результатам проведения мониторинга цен и (или) на основании жалоб, информации, сведений, указывающих на установление необоснованной цены, а также в случаях невыполнения субъектом регулируемого рынка обязанностей, установленных подпунктами 3) и 3-1) статьи 7-3 Закона, ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу цены в соответствии с Правилами, и выносит решения о снижении действующей цены.
17. В отношении ценообразования на товарный газ допускается установление различных уровней цен по группам потребителей в соответствии с Методикой расчета предельных цен на товарный газ субъектов регулируемого рынка, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 1 апреля 2014 года № 66-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9354.
18. При рассмотрении обоснованности цен ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу путем сравнительного анализа:
проектов планируемой цены с ценами на аналогичный товар (работы, услуги), установленными другими субъектами на том же товарном рынке, или сопоставимых товарных рынках, в том числе за пределами Республики Казахстан при необходимости;
применяемых Субъектом норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии материальных ресурсов на выпуск единицы продукции, товаров (работ, услуг) и (или) годовых норм материальных ресурсов путем сравнения с соответствующими отраслевыми нормами, утверждаемыми государственным органом, осуществляющим руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, или нормами, применяемыми субъектами, оказывающими услуги на сопоставимых регулируемых рынках;
расходов на оплату труда персонала Субъекта с затратами на оплату труда субъектов рынка, оказывающих услуги на сопоставимых регулируемых рынках;
других расходов, оказывающих влияние на увеличение цен Субъекта.
При рассмотрении обоснованности цен в связи с введением топливного сбора ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу цены на основе анализа представленных субъектом документов, указанных в пункте 5 Правил, подтверждающих повышение стоимости авиационного топлива.

19. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Баға сараптамасының қорытындысы бойынша сәйкес бағаларды алдағы уақытта көтеру туралы 1-қосымшаға хабарламаны немесе босату бағалары туралы ақпаратты, немесе реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде ұсынылған ақпаратты алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектіге:
1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Баға сараптамасының нәтижелерi бойынша, отын алымының енгізілуіне байланысты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағалардың алдағы көтерiлуi туралы хабарламаны алған күнінен бастап күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей уәкілетті органның ведомствосы Субъектiге:
1) бағаны көтеруге тыйым салу туралы 2-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын/ жабдықтау үстемеақысын, 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті бағаны/ жабдықтау үстемеақысын және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық газды өткізудің шекті бағасын (филиалдар бөлінісінде) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға (бұдан әрі – 3-қосымшаға сәйкес дәлелді қорытынды) сәйкес қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген баға деңгейіне дейін төмендету туралы дәлелді қорытынды жібереді.
Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы Субъектіні осы тармақта белгіленген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.
21. Дәлелді қорытынды шығару үшін негіздер болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы реттелетін нарық субъектісін Қағиданың 20-тармағында көзделген мерзімде хабардар етеді.
Дәлелді қорытынды Субъектіге пошта арқылы хабарламамен жіберіледі не оның өкіліне қолын қойғызып қолма қол беріледі.

19. Исключен приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. По результатам экспертизы цены, не позднее тридцати календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1 или информации об отпускных ценах, или информации, предоставленной в рамках контроля за соблюдением порядка ценообразования на регулируемых рынках, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
По результатам экспертизы цены не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления согласно приложению 1, в связи с введением топливного сбора, ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту:
1) мотивированное заключение согласно приложению 2;
2) мотивированное заключение по снижению действующей или проектируемой цены до уровня обоснованной цены по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – мотивированное заключение согласно приложению 3) с приложением сметы расходов на оказание услуг по электроснабжению/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 4, предельной цены на регулируемые услуги/снабженческая надбавка по форме согласно приложению 5 и предельной цены реализации товарного газа (в разрезе филиалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам в зависимости от оказываемой услуги/снабженческой надбавки.
В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом Субъекта в установленные настоящем пункте сроки.
Мотивированное заключение направляется Субъекту по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.
21. В случае отсутствия оснований для вынесения мотивированного заключения ведомство уполномоченного органа извещает об этом субъекту регулируемого рынка в сроки, предусмотренные в пункте 20 Правил.
Мотивированное заключение направляется субъекту регулируемого рынка по почте с уведомлением либо вручается его представителю нарочно под роспись.

Реттелетін нарық субъектісі алған дәлелді қорытындының негізінде уәкілетті органның ведомствосына жіберілген хабарламада көрсетілген күннен не реттелетін нарық субъектісі Заңның 7-3-бабының 1) тармақшасына сәйкес ақпаратты не реттелетін нарықтарда баға белгілеу тәртібінің сақталуын бақылау шеңберінде берілген ақпаратты ұсынған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тиісті бағаны белгілейді.
22. Субъекті шекті бағаны көтерместен, уәкілетті органның ведомствосына бағаның төмендеу немесе көтерілу себептерін көрсететін ақпаратты Заңның 7-2-бабы 4-тармағына сәйкес баға төмендеген немесе көтерілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бере отырып, өндірілетін (өткізілетін) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды дербес төмендетуге және көтеруге құқылы.
23. Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің келісілген шекті бағасында ескерілген электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау шығыстары орындалмаған жағдайда, уәкілеттің органның ведомствосы келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде алынған кірістің сомасына келісілген шекті бағаны төмендету туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарау барысында жобаланған бағаны келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде алынған кірістің сомасына төмендетеді.
Егер электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінде келісілген шекті бағаға енгізілген шығыстардың және электр энергиясын сатып алу және (немесе) тасымалдау бойынша іс жүзіндегі шығыстардың арасында айырманың пайда болу нәтижесінде залал пайда болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарау барысында осындай залалды туындаған айырмаға шекті бағаны ұлғайту арқылы өтейді.
4. Реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету тәртібі
24. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) Қазақстан Республикасы дамуының басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып, тиісті кезеңге жүйелерді қалпына келтірудің, реконструкциялаудың, жаңғыртудың салалық және жергілікті бағдарламаларының бекітілген көрсеткіштері мен индикаторларына қол жеткізу үшін әзірленеді.

Субъект регулируемого рынка на основании полученного мотивированного заключения устанавливает соответствующую цену на товары (работы, услуги) в срок не позднее тридцати календарных дней с даты, указанной в уведомлении направленной в ведомство уполномоченного органа либо с даты установленной уполномоченным органом, в случае предоставления субъектом регулируемого рынка информации в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона.
22. Субъект, не превышая предельной цены, вправе самостоятельно снижать и повышать цены на производимые (реализуемые) товары (работы, услуги) с предоставлением в ведомство уполномоченного органа информации, указывающей на причины снижения или повышения, не позднее пяти рабочих дней со дня снижения или повышения цены в соответствии с пунктом 4 статьи 7-2 Закона.
23. В случае неисполнения расходов по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, учтенных в согласованной предельной цене субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении согласованной предельной цены на сумму дохода, полученного в результате возникновения разницы между расходами, включенными в согласованную предельную цену, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии.
Ведомство уполномоченного органа снижает проектируемую цену в ходе рассмотрения уведомления о предстоящем повышении цен субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики на сумму дохода, полученного в результате возникновения разницы между расходами, включенными в согласованную предельную цену, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии.
В случае, если у субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики возникают убытки в результате увеличения разницы между расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, учтенными в согласованной предельной цене, и фактическими расходами по покупке и (или) транспортировке электрической энергии, ведомство уполномоченного органа, при рассмотрении уведомления о предстоящем повышении цен субъекта регулируемого рынка в области электроэнергетики, возмещает такие убытки посредством увеличения предельной цены на возникшую разницу.
4. Порядок утверждения и корректировки инвестиционной
программы (проекта) субъекта регулируемого рынка
24. Инвестиционная программа (проект) субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, для достижения утвержденных показателей и индикаторов отраслевых или местных программ восстановления, реконструкции, модернизации систем на соответствующий период.

25. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен кезде ол реттелетін нарық субъектісі тауарының (жұмысының, көрсетілетін қызметінің) шекті бағасында ескеріледі.
26. Инвестицияға жұмсалған шығыстарды шекті бағаға енгізу үшін Субъекті инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуге уәкілетті органның ведомствосына мынадай материалдарды:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттелетін нарық субъектісінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасын (жобасын);
2) баға деңгейін салыстырмалы талдауды қоса, сатып алынатын негізгі құралдардың, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны көрсетілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпаратты;
3) қаржыландырудың, оның ішінде қарыз ресурстарының (қарыз қаражаты бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, қарыз қаражатын қайтару мерзімдері мен шарттары) болжамды мөлшерін және алдын ала шарттарын растайтын құжаттарды;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылған жағдайда, оны қаржыландыру мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттармен қоса, еркін нысанда өтінім береді.
Субъекті жоспарлаған инвестициялық бағдарламаға (жобаға) қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің мөрімен (ол болған кезде) және басшысының не оны ауыстыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлік есеп пен қаржы мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің бірінші басшысы және бас бухгалтері не оларды ауыстыратын адамдар қол қояды және Субъектінің мөрімен (ол болған кезде) расталады.
Субъектінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасы (жобасы) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламамен немесе босату бағалары туралы жазбаша нысандағы ақпаратпен бір мезгілде беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Уәкілетті органның ведомствосы:
1) Субъектінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасын (жобасын);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны);
3) орындау туралы ақпаратты талдауды түзетеді.
28. Субъекті уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылдың
1 қазанынан кешіктірмей инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсыныспен жүгінуге құқылы.

25. Инвестиционная программа (проект) учитывается в предельной цене товара (работы, услуги) субъекта регулируемого рынка при условии ее утверждения ведомством уполномоченного органа.
26. Для включения в предельную цену расходов на инвестиции Субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявкой в произвольной форме на утверждение инвестиционной программы (проекта) с приложением следующих материалов:
1) планируемая инвестиционная программа (проект) субъекта регулируемого рынка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) информацию об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы (проекта) с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен;
3) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств);
4) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы (проекта) в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан.
Прилагаемые к планируемой Субъектом инвестиционной программе (проекту) документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью (при ее наличии) и подписью руководителя субъекта, либо лицом, замещающим его, или заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов. Финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью (при ее наличии) Субъекта.
Планируемая инвестиционная программа (проекта) субъекта предоставляется одновременно с уведомлением по форме согласно приложению 1 или информацией об отпускных ценах в письменной форме.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Ведомство уполномоченного органа корректирует:
1) проект планируемой Субъектом инвестиционную программу (проект);
2) утвержденную инвестиционную программу (проект);
3) анализ информации об исполнении.
28. Субъект не позднее 1 октября текущего года вправе обратиться в ведомство уполномоченного органа с предложением о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта).

29. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзету туралы ұсынысқа:
1) инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізуді негіздейтін материалдармен (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттама) қоса, түзетулер ескеріле отырып, инвестициялық бағдарламаның (жобаның) жобасы;
2) субъектінің негіздейтін материалдармен қоса, инвестициялық бағдарламаға (жобаға) түзетулер енгізу қажеттілігі туралы бағалауы;
3) қаржыландыру мен қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылатын болса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және Субъектінің мөрімен (ол болған кезде) және басшысының не оны ауыстыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлiк есеп пен қаржы мәселелері кіретін басшысы орынбасарының қолымен расталады. Қаржы құжаттарына субъектінің бірінші басшысы және бас бухгалтері не оларды ауыстыратын адамдар қол қояды және Субъектінің мөрімен (ол болған кезде) расталады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаны (жобаны) оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Инвестициялық бағдарламаның бекітілген сомасы төмендеген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы субъектінің шекті бағасын төмендетеді.
31. Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тартылған жағдайда, оның ішінде түзетулерді ескере отырып, уәкілетті органның ведомствосы, оның ішінде түзетуді ескере отырып, Субъектіге инвестициялық бағдарламаны (жобаны) бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды жолдайды.
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қараудан немесе бекітуден бас тартуға негіз Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау және (немесе) толық көлемде ұсынбау және 26-тармағының екінші және үшінші бөлігіне сәйкес келмеу болып табылады.
Бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) түзетуден бас тарту үшін Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау және (немесе) толық көлемде ұсынбау және 29-тармағының екінші бөлігіне сәйкес келмеу болып табылады.

29. К предложению о корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта), прилагаются:
1) проект инвестиционной программы (проекта) с учетом корректировок с приложением материалов, обосновывающих внесение корректировок в инвестиционную программу (проект) (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке);
2) оценка субъекта о необходимости внесения корректировок в инвестиционную программу (проект) с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы (проекта) выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью (при ее наличии) и подписью руководителя Субъекта, либо лицом, замещающим его, или заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов. Финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером субъекта либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью (при ее наличии) Субъекта.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Ведомство уполномоченного органа рассматривает предложение о корректировке инвестиционной программы (проекта) в течение тридцати календарных дней с момента его представления.
При снижении утвержденной суммы инвестиционной программы, ведомство уполномоченного органа снижает предельную цену субъекта.
31. В случае отказа в утверждении инвестиционной программы (проекта), в том числе с учетом корректировки ведомство уполномоченного органа направляет Субъекту мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы (проекта), в том числе с учетом корректировки.
Основанием для отказа в рассмотрении или в утверждении инвестиционной программы (проекта) является непредставление и (или) представление не в полном объеме документов, указанных в пункте 26 и несоответствие части второй и третьей пункта 26 Правил.
Основанием для отказа в корректировке утвержденной инвестиционной программы (проекта) является непредставление и (или) представление не в полном объеме документов, указанных в пункте 29 и несоответствие части второй пункта 29 Правил.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Осы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынатын реттелетін нарық субъектілерін қоспағанда, кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыра отырып, реттелетін нарық субъектісі уәкілетті органның ведомствосына шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау не орындамау туралы жартыжылдық ақпаратты уәкілетті орган "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-3-бабы 1) тармақшасына сәйкес бекіткен нысан бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей ұсынуға міндетті.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Уәкілетті органның ведомствосы реттелетін нарық субъектісінің осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау туралы жартыжылдық ақпаратын қарайды және оны орындамаған жағдайда жыл қорытындысы бойынша реттелетін нарық субъектісіне шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыруға алынған және пайдаланылмаған кірісті қайтару туралы нұсқама енгізеді. Реттелетін нарық субъектісіне енгізілген осы тармақта көрсетілген нұсқама туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарпық субъеъктісінің бағаларына Заңның 7-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес сараптама жүргізу кезінде уәкілетті органның ведомствосы Заңның 17-бабының 2-тармағында және 14-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген тәртіппен жария тыңдаулар өткізеді.
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бағаны алдағы уақытта көтеру туралы хабарлама
1. Реттелетін нарық субъектісінің атауы______________________________
2. Реттеліп көрсетілетін қызмет түрі ________________________________
3. Жоспарланған іс-әрекеттер ________________________________________
(бағаны алдағы уақытта көтеру туралы ақпарат)
4. Реттелетін нарық субъектісі бағаны көтеруді жоспарлаған күн_______

Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Субъект регулируемого рынка обязан предоставлять в ведомство уполномоченного органа полугодовую информацию об исполнении либо неисполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене, по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", согласно приложению 8 к настоящим Правилам не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным полугодием, с последующим ее размещением в средствах массовой информации, за исключением субъектов регулируемого рынка, которые предоставляют данную информацию в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Ведомство уполномоченного органа рассматривает полугодовую информацию об исполнении инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене, представленную субъектом регулируемого рынка по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и в случае ее неисполнения по итогам года вносит предписание субъекту регулируемого рынка о возврате дохода, полученного и не использованного на реализацию инвестиционной программы (проекта), учтенной в предельной цене. Информация о внесенном субъекту регулируемого рынка предписании, указанном в настоящем пункте, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
При проведении экспертизы цены субъект регулируемого рынка в области электроэнергетики в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-3 Закона ведомство уполномоченного органа проводит публичные слушания в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 17 и подпунктом 4) пункта 1 статьи 14-1 Закона.
Приложение 1
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Уведомление о предстоящем повышении цены
1. Наименование субъекта регулируемого рынка ________________________
2. Вид регулируемой услуги __________________________________________
3. Планируемые действия _____________________________________________
(информация о предстоящем повышении цены)
4. Дата, с которой субъект регулируемого рынка планирует повышать
цену ________________________________________________________________

5. Қоса беріліп отырған құжаттар (материалдар)_______________________
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бағаны көтеруге тыйым салу туралы дәлелді қорытынды
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2016 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті орган _______________________________(реттелетін нарық субъектісінің атауы) _____________________________көрсетілетін қызметтерге (көрсетілетін қызметтердің түрлері) бағаларды алдағы көтеру туралы хабарламасын қарап, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 3-тармағына және нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10594 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығымен бекітілген, Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу, реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) бекіту және түзету қағидаларының 13-тармағының 1) тармақшасына сәйкес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы, көрсетілетін қызметтер) бағаны көтеруге тыйым
салатыны туралы хабарлайды.
Негіздеме____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны (ол болған кезде)
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолданыстағы немесе жобаланған бағаны негізделген бағаның
деңгейіне дейін төмендету жөніндегі дәлелді қорытынды
Уәкілетті орган _________________________________ (реттелетін нарық субъектісінің атауы) ___________________________________ көрсетілетін қызметтерге (көрсетілетін қызметтердің түрлері) бағаларды алдағы уақытта көтеру туралы хабарламасын қарап, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығымен бекітілген Реттелетін нарықтардағы бағаны белгілеу ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес _____________ реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(көрсетілетін қызметтер, субъектінің атауы, қолдану күні) қолданыстағы немесе жобаланған бағаны баға белгілеу тәртібіне сәйкес негізделген баға деңгейіне дейін қосымшаға сай төмендету қажеттілігі туралы хабарлайды.
Негіздеме______________________________________________________
_____________(қолданыстағы немесе жобаланған бағаны төмендету себебі)
Басшы А.Ә.Т. (болған жағдайда)
Мөр орны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Электрмен жабдықтау қызметтерін көрсетуге шығыстар сметасы/жабдықтау үстемеақысы

5. Прилагаемые документы (материалы) ________________________________
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати
Приложение 2
к Правилам ценообразования на
регулируемых рынках, утверждения
и корректировки инвестиционной
программы (проекта)субъекта
регулируемого рынка
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.02.2016 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Мотивированное заключение о запрете на повышение цены
Уполномоченный орган, рассмотрев уведомление (наименование
субъекта регулируемого рынка) ______________________________________
о предстоящем повышении цен на оказываемые услуги (виды услуг),
____________________________________________________________________,
в соответствии с пунктом 3 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан от
9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и
подпунктом 1) пункта 13 Правил ценообразования на регулируемых
рынках, утверждения и корректировки инвестиционной программы
(проекта) субъекта регулируемого рынка, утвержденных приказом
Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря
2014 года № 174, зарегистрированным в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов за № 10594, сообщает о запрете
в повышении цены на (услуги, наименование субъекта)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Обоснование__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати (при ее наличии)
Приложение 3
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Мотивированное заключение по снижению действующей или
проектируемой цены до уровня обоснованной цены
Уполномоченный орган, рассмотрев уведомление (наименование
субъекта регулируемого рынка) _______________________________________
о предстоящем повышении цен на оказываемые услуги (виды
услуг)____________________________________________________________, в
соответствии с пунктом 3 статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О
естественных монополиях и регулируемых рынках" и Правил
ценообразования на регулируемых рынках, утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта) субъекта регулируемого рынка,
утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики
Казахстан от 29 декабря 2014 года № 174 (далее - Правила), сообщает о
необходимости снижения действующей или проектируемой цены с (услуги,
наименование субъекта, дата действия)
______________________________________________ на регулируемые услуги
до уровня цены, обоснованной в соответствии с порядком
ценообразования, согласно приложению.
Обоснование__________________________________________________________
_____________________________________________________________(причина снижении действующей или проектируемой цены)
Руководитель Ф.И.О. (при его наличии)
Место для печати
Приложение 4
к Правилам ценообразования на
регулируемых рынках, утверждения
и корректировки инвестиционной
программы (проекта)субъекта
регулируемого рынка

5.10.20
консультациялық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.21
бағдарламалық қамсыздандыруды қолдау бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.22
жабдықты техникалық сүйемелдеу бойынша шығыстар
мың теңге
5.10.23
компьютерлерді/жабдықты жалдау
мың теңге
5.10.24
бейнебақылау көрсететін қызметтер
мың теңге
5.10.25
"кол-орталық" жабдығын сүйемелдеу
мың теңге
5.10.26
"электрондық кезекке" қызмет көрсету бойынша шығыстар
мың теңге
6
Қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлеуге шығыстар
мың теңге
III
Жабдықтау үстемеақы бойынша барлық шығын
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кіріс
мың теңге
VI
Өткізу көлемі
мың кВтсағ.
VII
ҚҚС есепке алынбай өткізу құрамдас
теңге/кВтсағ.
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге шекті баға/жабдықтау үстемеақысы
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Келісілді
I
Тауарларды өндіру және көрсетілетін қызметтерді ұсыну шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
мың теңге
1.1
материалдар
мың теңге
1.2
отын
мың теңге
1.3
электр энергиясы
мың теңге
2
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
оның ішінде
2.1
Жалақы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық
мың теңге
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу
мың теңге
5
Бөгде ұйымдар көрсететін қызметтер
мың теңге
6
Өзге шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары
мың теңге
7
Жалы және әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
оның ішінде
7.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
мың теңге
7.2
Жалақы
мың теңге
7.3
Әлеуметітк салық
мың теңге
7.4
Амортизация
мың теңге
7.5
Салықтар
мың теңге
7.6
Іссапар шығыстары
мың теңге
7.7
Байланыс көрсететін қызметтер
мың теңге
7.8
Банк көрсететін қызметтер
мың теңге
7.9
Басқа да шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
8.
Сыйақы төлеуге шығыстар
мың теңге
III
Барлық шығын
мың теңге
IV
Пайда
мың теңге
V
Барлық кіріс
мың теңге
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
заттай көріністе
VII
Баға (жабдықтау үстемеақысы)
теңге
Анықтамалық:
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
өндірістік
- " -
әкімшілік
- " -
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
өндірістік персоналдың
- " -
әкімшілік персоналдың
- " -
* шығындар көрсетілетін қызметке байланысты қажет болған жағдайда кеңейтілуі мүмкін
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тауарлық газды өткізудің шекті бағасы (филиалдар бөлінісінде)
Атауы
Өлшем бірлігі
Деңгей
1
Тауарлық газдың көтерме сауда бағасы (немесе сатып алу бағасы)
теңге/1000м3
2
Тауарлық газды тасымалдауға тариф
3
Газды өткізу бойынша жабдықтау үстемеақысы
4
Тауарлық газдың шекті бағасы
Жиыны
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жоспарланған инвестициялық бағдарлама (жоба)
Реттелетін нарық субъектісінің ____ жылға
субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау
барысы туралы/ инвестициялық бағдарламаны (жобаны)*
орындау туралы ақпараты
_____________________________________________________________________
реттелетін нарық субъектісінің атауы, қызмет түрі, бағдарламаны
(жобаны) кім бекітті (бұйрықтың күні, нөмірі)
р/с
Қаржыландыру көздерінің бөлінісінде инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру туралы ақпарат, мың теңге
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
(заттай көрсеткіштер үшін)
Заттай көрсеткіште гі сан
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) сомасы, мың теңге
Өз қаражаттары
Қарыз қаражаттары
Бюджет қаражаттары
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
ауытқуы
Ауытқу себептері
жоспар
факт
ауытқуы
Ауытқу себептері
жоспар
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
1.1.
….
2.
….
Ұйымның басшысы ________________(А.Ә.Т.., қолы, күні, (болған кезде))
Реттелетін нарықтардағы бағаны
белгілеу, реттелетін нарық
субъектісінің инвестициялық
бағдарламасын (жобасын) бекіту
және түзету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
______________________________________________ шекті бағада
(реттелетін нарық субъектісінің атауы, БСН/ЖСН)
ескерілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындау не
орындамау туралы жартыжылдық ақпараты
201_ жылғы _____________________
(жартыжылдық)
_____________________________________________________________________
(ЭҚЖЖ бойынша қызмет түрі)
р/с
Инвестициялық бағдарлама (жоба) көрсеткіштерінің атауы (қолданыс кезеңі көрсетіліп)
Кім бекітті (бұйрықтың күні, нөмірі)
Іс-шараның атауы
Іс-шараларды іске асыру жылдары
І тоқ.
ІІ тоқ.
ІІІ тоқ.
ІV тоқ.
Кестенің жалғасы:
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарлама іс-шарасының, объектісінің жоспарлы өлшемдері (көрсеткіштері)
Шекті бағада ескерілген инвестициялық бағдарлама іс-шарасын, объектісін орындау, олардың нақты өлшемдері (көрсеткіштері) (тоқсан сайын, өспелі қорытындымен)*
Ауытқуы
Ауытқу себептері
Өлш. бірл.
Техникалық
өлшемдер
Өлш. бірл.
Инвестициялар сомасы
Өлш. бірл.
Инвестициялар көзі
Өлш. бірл
Техникалық
өлшемдер
Өлш. бірл
Инвестициялар сомасы
Өлш. бірл
Инвестициялар көзі
Ескертпе:

5.10.20
расходы по консультационным услугам
тыс. тг
5.10.21
услуги по поддержке программного обеспечения
тыс. тг
5.10.22
услуги по тех. сопровождению оборудования
тыс. тг
5.10.23
аренда компьютеров/оборудования
тыс. тг
5.10.24
услуги видеонаблюдения
тыс. тг
5.10.25
сопровождение оборудования "кол-центра"
тыс. тг
5.10.26
расходы по обслуживанию "электронной очереди"
тыс. тг
6
Расходы на выплату вознаграждения за заемные средства
тыс. тг
III
Всего затрат по снабженческой надбавке
тыс. тг
IV
Прибыль
тыс. тг
V
Всего доходов
тыс. тг
VI
Объем реализации
тыс. кВтч
VII
Сбытовая составляющая без учета НДС
тенге/кВтч
Приложение 5
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Предельная цена на регулируемые услуги (снабженческая надбавка)
№ п/п
Наименование показателей
единица измерения
Согласовано
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1
Материальные затраты, всего
тыс. тг
в том числе
тыс. тг
1.1
материалы
тыс. тг
1.2
топливо
тыс. тг
1.3
электроэнергия
тыс. тг
2
Затраты на оплату труда, всего
тыс. тг
в том числе
2.1
Заработная плата
тыс. тг
2.2
Социальный налог
тыс. тг
3
Амортизация
тыс. тг
4
Ремонт
тыс. тг
5
Услуги сторонних организаций
тыс. тг
6
Прочие затраты (расшифровать)
тыс. тг
II
Расходы периода
тыс. тг
7
Общие и административные расходы, всего
тыс. тг
в том числе
7.1
Затраты на оплату труда, всего
тыс. тг
7.2
Заработная плата
тыс. тг
7.3
Социальный налог
тыс. тг
7.4
Амортизация
тыс. тг
7.5
Налоги
тыс. тг
7.6
Командировочные расходы
тыс. тг
7.7
Услуги связи
тыс. тг
7.8
Услуги банка
тыс. тг
7.9
Другие расходы (расшифровать)
тыс. тг
8.
Расходы на выплату вознаграждений
тыс. тг
III
Всего затрат
тыс. тг
IV
Прибыль
тыс. тг
V
Всего доходов
тыс. тг
VI
Объем оказываемых услуг
в натуральном выражении
VII
Цена (снабженческая надбавка)
тенге
Справочно:
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
производственного
- " -
административного
- " -
Среднемесячная заработная плата, всего, в т. ч.
тенге
производственного персонала
- " -
административного персонала
- " -
* затраты в зависимости от оказываемой услуги могут при необходимости расширены
Приложение 6
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Предельная цена реализации товарного газа (в разрезе филиалов)
Наименование
Ед. измер
Уровень
1
Оптовая цена товарного газа (или закупочная цена)
тенге/1000 м3
2
Тариф на транспортировку товарного газа
3
Снабженческая надбавка по реализации газа
4
Итого предельная цена товарного газа
Приложение 7
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Планируемая инвестиционная программа (проект)
информация субъекта регулируемого рынка
о ходе исполнения субъектом инвестиционной программы
(проекта)/об исполнении инвестиционной программы (проекта)*
на _______ год___________________________________________
наименование субъекта регулируемого рынка, вид деятельности, кем
утвержден(а) программа (проект) (дата, номер приказа)
№ п/п
Информация о реализации инвестиционной программы (проекта) в разрезе источников финансирования, тыс. тенге
Наименование мероприятий
Единица измерения (для натуральных показателей)
Количество в натуральных
показателях
Сумма инвестиционной программы (проекты), тыс.тенге
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
план
факт
план
факт
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
1
1.1.
….
2.
….
Руководитель организации _________________________________________
(Ф.И.О., подпись, дата, (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам ценообразования
на регулируемых рынках,
утверждения и корректировки
инвестиционной программы (проекта)
субъекта регулируемого рынка
Форма
Полугодовая информация
_____________________________________________ об исполнении
(наименование, БИН/ИИН субъекта регулируемого рынка)
либо неисполнении инвестиционной программы
(проекта), учтенной в предельной цене
_______________________________________________________________
(вид деятельности по ОКЭД)
за _______________ 201__ года
(полугодие)
№ п/п
Наименование показателей инвестиционной программы (проекта) (с указанием периода действия)
Кем утверждена (дата, номер приказа)
Наименование мероприятия
годы реализации мероприятий
І кв
ІІ кв
ІІІ кв
ІV кв
продолжение таблицы:
Плановые параметры (показатели) мероприятия, объекта инвестиционной программы, учтенной в предельной цене
Исполнение, фактические параметры (показатели) мероприятия, объекта инвестиционной программы, учтенной в предельной цене (ежеквартально, с нарастающим итогом) *
Отклонение
Причины отклонения
Ед. изм
Технические параметры
Ед. изм
Сумма инвестиций
Ед. изм
Источник инвестиций
Ед. изм
Технические параметры
Ед. изм
Суммаинвестиций
Ед. изм
источникинвестиций
Примечание:

1) * инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растаушы құжаттарды қоса беріп (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы акті (№ 2 нысан), орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама (№ КС-3 нысаны), шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының қабылдау актілері, ішкі ілеспе құжаттары, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға енгізу және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары);
2) Аббревиатуралар:
БСН – Бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – Жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші
Қолы __________________________________
(ұйымның басшысы)

1)*с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ (форма № 2), справка о стоимости выполненных работ и затрат (форма № КС-3), счет–фактуры, акты–приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс);
Аббревиатуры:
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
ОКЭД – Общий классификатор экономической деятельности.
Подпись _____________________________
(руководитель организации)