Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіп және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 432 және Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 655 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 30 қазанда № 9844 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 4 тамыздағы № 415 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 545 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2017 № 415 және ҚР Ішкі істер министрінің 10.08.2017 № 545 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі 83-бабының 2-тармағына сәйкес, сотталған әскери қызметшілердің жазаларды орындауын одан әрі жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіп және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі осы бұйрықты құрылымдық бөлімшелердің мәліметіне жеткізсін.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы генерал-полковник С.Ә. Жасұзақовқа және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.

Об утверждении Правил внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Совместный приказ Министра обороны Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 432 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2014 года № 9844. Утратил силу совместным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 4 августа 2017 года № 415 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра обороны РК от 04.08.2017 № 415 и Министра внутренних дел РК от 10.08.2017 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с пунктом 2 статьи 83 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, в целях дальнейшего совершенствования исполнения наказаний осужденными военнослужащими, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и Главному командованию Национальной гвардией Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканской центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования в средствах массовой информации приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Министерству обороны Республики Казахстан и Министерству внутренних дел Республики Казахстан довести настоящий приказ до сведения структурным подразделениям.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан генерал-полковника Жасузакова С. А. и Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.

5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қорғаныс министрі
_______________ Қ. Қасымов
_______________ C. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің 2014 жылғы
26 қыркүйектегі № 432
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің 2014 жылғы
29 қыркүйектегі № 655 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция
органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау тәртібі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіп және онда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (бұдан әрі – ҚР ҚАК) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының сотталған әскери қызметшілерін ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы (бұдан әрі – гауптвахта) ішкі тәртіпті және онда сотталғандарды ұстау тәртібін айқындайды.
2. Гауптвахтада ұстау режимін қамтамасыз ету, оларда ішкі тәртіпті сақтау әскери полиция органының және гауптвахтаның лауазымды адамдарына жүктеледі.
3. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаның ішкі күн тәртібін әскери полиция органының бастығы айқындайды және бекітеді және гауптвахтаның стендіне мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
4. Сотталғандар гауптвахтада ұсталған кезеңде жалпы әскерлік паек нормасы бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі. Оларды тамақтануға тіркеу азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаттары жоқ сотталғандар әскери полиция органы бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзінді көшірме бойынша жабдықталымға тіркеледі.
Егер гауптвахта жанында тамақ дайындалмаса, онда гауптвахтаға оны жеткізу тәртібін гарнизон бастығы белгілейді.
Сотталғандар камераларда тамақтанады.
Сотталғандар үшін ұйықтау ұзақтығы тәулігіне сегіз сағат.
5. Сотталғандардың шаштары ұқыпты қысқартылған және қырынған болуға тиіс.
6. Гауптвахтада ұсталатын сотталғандарға ҚР ҚАК сәйкес ар-намыс және дін тұту бостандығы құқықтары кепілденеді.
2. Сотталғандарды гауптвахтаға қабылдау және камераларға орналастыру
7. Сотталғандарды тәулік бойы гауптвахтаға қабылдауды гауптвахта бастығы, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді, ол гауптвахтаға жеткізілген адамдардың қабылдау үшін негіз беретін құжаттардың бар болуын тексереді, көрсетілген адаммен сұрау жүргізіп оның жауаптарын жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырады.

5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2017 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
Министр обороны
Республики Казахстан
С Ахметов
Утверждены
совместным приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 26 сентября 2014 года № 432
Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 29 сентября 2014 года № 655
Правила
внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных
на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее – УИК РК) и определяют внутренний распорядок и порядок содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - гауптвахта), в целях обеспечения режима содержания осужденных военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Обеспечение режима содержания на гауптвахте, поддержание в них внутреннего порядка возлагается на должностных лиц органа военной полиции и гауптвахты.
3. Внутренний распорядок дня гауптвахты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам определяется и утверждается начальником органа военной полиции и вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
4. Осужденные обеспечиваются питанием по норме основного общевойскового пайка, зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Осужденные, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие по выписке из приказа начальника органа военной полиции (командира воинской части).
Если при гауптвахте пища не готовится, то порядок ее доставки на гауптвахту устанавливает начальник гарнизона.
Осужденные принимают пищу в камерах.
Продолжительность сна для осужденных восемь часов в сутки.
5. Осужденные должны быть всегда аккуратно подстрижены и выбриты.
6. Осужденным, содержащимся на гауптвахте, гарантируется право на свободу совести и вероисповедания в соответствии с УИК РК.
2. Прием осужденных на гауптвахту
и размещение по камерам
7. Прием осужденных на гауптвахту производится круглосуточно начальником гауптвахты, а в его отсутствие начальником караула (дежурной смены), который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность.

8. Сотталғанды гауптвахтаға жеткізген адам гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығына келесі құжаттарды береді:
1) әскери бөлімнің елтаңбалы мөрімен расталған сот үкімінің көшірмесі;
2) сотталған әскери қызметшінің жазасын өтеу мерзіміне барлық үлес түрлерінен шығу туралы әскери бөлім командирі бұйрығынан көшірмесі;
3) медициналық кітапшасы;
4) азық-түлік аттестаты;
5) сотталғанмен және бөлім штабының лауазымды адамымен қол қойылған жеке заттар тізімі (екі экземплярда).
9. Сотталғанды гауптвахтаға қабылдау кезеңінде осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың қолда бар болуы, олардың дұрыс рәсімделуі тексеріледі және жеке тексеріп қарау өткізіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тыйым салынған заттар мен бұйымдар тізбесі бойынша тыйым салынған заттар мен бұйымдар алынады.
Әскери қызметші туралы, сондай-ақ сақтауға алынған жәнеқабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құндылықтар және ақша сомасы туралы мәліметтерді қабылдаушы адам сотталғанның қатысуымен Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналына
(әрі қарай - Еспке алу журналы) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес түрінде енгізіледі.
10. Осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес сотталғанды гауптвахтаға қабылдау сондай-ақ сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құндылықтар және ақша сомасы туралы үш данада қолхат жасалып әскери полиция органының құпия емес іс жүргізуінде тіркеледі.
Қолхаттың бірінші данасы ұсталу мерзімінің аяқталғанына дейін әскери бөлімде есепке алып тіркеу үшін сотталғанды гауптвахтаға жеткізген адамға тапсырылады, екіншісі – сотталғанға, үшіншісі – сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Гауптвахта бастығы болмағанда қабылданған сотталғандар туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы ол келгеннен кейін баянатпен баяндайды.
11. Сотталғаннан сақтау үшін қабылданған оның ақшасы, құндылықтары және жеке басын куәландыратын құжаттары гауптвахта бастығына сақтауға тапсырылады.
Жеке заттары, нәрселері, бұйымдары және азық-түлік тамағы тұтқындалғандардың заттарын сақтау бөлмесіне сақтауға тапсырылады.
12. Сотталғанды гауптвахтаға қабылдау кезінде медициналық қызметкер (фельдшер) дене жарақаттарын анықтау үшін қарап тексеруді жүргізеді, ол туралы Гауптвахтада ұсталатын адамдардың есебін жүргізу журналына тиісті жазба жасалады.
Гауптвахтаға жаңа келген сотталғандардың тексерілуі олардың камераларға қамау алдында жүргізіледі.
Тексерісте сыртқы тері көрінімдері, мерез, педикулезбен ауру, инфекциялық және басқа аурулардың болу мүмкіндігі тексеріледі.
Анықталған дене жарақаттары туралы сотталғанды жеткізген лауазымды адамға қол қойылып хабарланады.

8. Лицо, доставившее осужденного на гауптвахту, предоставляет начальнику гауптвахты, а в его отсутствие начальнику караула (дежурной смены), следующие документы:
1) копию приговора суда, заверенную гербовой печатью воинской части;
2) копию приказа командира воинской части о снятии со всех видов довольствия осужденного военнослужащего на период отбывания наказания;
3) медицинскую книжку;
4) продовольственный аттестат;
5) опись личных вещей (в двух экземплярах), подписанную должностным лицом штаба части и осужденным.
9. При приеме осужденного на гауптвахту проверяется наличие документов указанных в пункте 8 настоящих Правил и правильность их оформления, а также производится личный досмотр, изымаются запрещенные предметы и вещества согласно Перечню запрещенных предметов и веществ приложения 2 к настоящим Правилам.
Сведения о военнослужащем, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег вносятся принимающим лицом в Журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте (далее – Журнал учета) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в присутствии осужденного военнослужащего.
10. О приеме осужденного на гауптвахту, а также принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег составляется расписка, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в трех экземплярах и регистрируется в несекретном делопроизводстве органа военной полиции.
Первый экземпляр расписки выдается лицу, доставившему осужденного на гауптвахту, для регистрации и учета в воинской части до окончания срока содержания, второй – осужденному, третий - приобщается к личному делу осужденного.
О принятых в отсутствие начальника гауптвахты осужденных, начальник караула (дежурной смены) докладывает рапортом по его прибытию.
11. Принятые для хранения у осужденного принадлежащие ему деньги, ценности и документы, удостоверяющие личность, сдаются на хранение начальнику гауптвахты.
Личные вещи, предметы, изделия, вещества и продукты питания сдаются на хранение в комнату хранения вещей арестованных.
12. При приеме осужденного на гауптвахту, медицинским работником (фельдшером) проводится осмотр на предмет выявления телесных повреждений, о чем в Журнале учета производится соответствующая запись.
Осмотр вновь прибывших на гауптвахту осужденных проводится до их размещения по камерам.
При осмотре особое внимание уделяется на наличие наружных проявлений кожных, венерических, инфекционных и других заболеваний, пораженность педикулезом.
О выявленных телесных повреждениях с проставлением подписи сообщается должностному лицу, доставившему осужденного.

13. Дене жарақаттары анықталған жағдайда қажетті медициналық көмек көрсетіледі. Медицина қызметкерін (фельдшерін) тартылуымен бір тәулік мерзімінде медициналық куәландыру жүргізіліп, оның қорытындысы гауптвахтаға қамауға жататын сотталғанның медициналық кітапшасында жазылады.
Сотталғандардың жарақат (дене жарақаттарын) алу жағдайларын анықтау мақсатында гауптвахта қызметкерлері медицина қызметкері мен (фельдшері) қатысуымен күн сайын дене бітімін қарап тексеруді жүргізеді.
14. Сотталғанның дене жарақаттары анықталған әр фактісі туралы бір тәулік ішінде жазбаша түрде прокурорға хабарланады.
15. Сотталған гауптвахтаға келіп түскен кезде әкімшілік сотталғанға оның құқықтары, міндеттері мен құқықтық шектеулері мен таныстырады, сондай-ақ ішкі тәртіп қағидалары туралы ақпаратты жазбаша түрде беруге және қолын қойғызып түсіндіруге міндетті.
Гауптвахта стендінде ҚР ҚАК 86-бабына бекітілген мемлекеттік және орыс тілдерінде гауптвахтада ұсталатын адамдардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат ілінеді.
16. Камералар бойынша сотталғандарды орналастыру мынадай тәртіппен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес камераларға орналастыру жоспарына сәйкес жүргізіледі: офицерлер, сержанттар (старшиналар) мен қатардағы құрам әскери қызметшілері бөлек және өзге де негіздемелер бойынша гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілерден бөлек ұсталады.
Әскери қызметші әйелдер ерлерден бөлек ұсталады.
Әртүрлі инфекциялық аурулармен сырқаттанған сотталғандар дені сау сотталғандардан бөлек және жеке ұсталады.
17. Сотталғандар жұмыстарды орындау мен серуендеу уақытын қоспағанда, құлыпқа бекітілетін ортақ камераларда қатаң оқшаулау жағдайларында ұсталады.
18. Сотталғандарды камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе қарауыл (ауысым кезекшісі) бастығы жүргізеді.
19. Оқшаулау тәртібі сотталғандардың барлық қозғалысы кезінде қамтамасыз етілуге тиіс. Сотталғандар қозғалуы айдауылмен ілесіп жүреді.
Басқа камералардың және гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандардың басқа санаттарымен сөйлесулерге, қандай да бір заттарды беруге және хат жазысуға жол берілмейді.
20. Сотталғанның жазасын өтеу орнына келгені туралы гауптвахта бастығы белгіленген тәртіппен екі жұмыс күні ішінде үкім шығарған сотқа, әскери бөлім қолбасшылығына сотталғанның қамауға алуды өтеуді бастағаны және орны туралы хабарлама жолдайды, сондай-ақ оның зайыбына (жұбайына), туыстарының біріне не сотталғанның қалауы бойынша заңды өкіліне хабарлама жолдайды.
21. Сотталғандарды прокурордың санкциясынсыз әскери полиция органы бастығының қаулысы негізінде жеке камераға орналастыру мынадай жағдайларда жол беріледі:

13. В случае обнаружения телесных повреждений оказывается соответствующая медицинская помощь. С привлечением медицинского работника (фельдшера) в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в медицинской книжке осужденного, подлежащего водворению на гауптвахту.
В целях выявления случаев получения осужденными травм (телесных повреждений), сотрудниками гауптвахты с участием медицинского работника (фельдшера) ежедневно проводится их телесный осмотр.
14. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у осужденных в суточный срок в письменном виде уведомляется прокурор.
15. При поступлении осужденного на гауптвахту, администрация предоставляет осужденному для ознакомления в письменном виде под роспись информацию о его правах, обязанностях и правоограничениях, а также правила внутреннего распорядка.
На стенде гауптвахты на государственном и русском языках вывешивается информация об основных правах и обязанностях осужденных, установленных в статье 86 УИК РК.
16. Размещение осужденных по камерам производится в соответствии с планом покамерного размещения согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в следующем порядке: офицеры, военнослужащие сержантского (старшинского) и рядового составов содержатся раздельно и отдельно от военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по иным основаниям.
Военнослужащие-женщины содержатся отдельно от мужчин.
Осужденные, больные различными инфекционными заболеваниями содержатся раздельно и отдельно от здоровых осужденных.
17. Осужденные содержатся в условиях строгой изоляции в запираемых на замки общих камерах, за исключением времени выполнения работ и проведения прогулок.
18. Размещение осужденных по камерам производится начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены).
19. Порядок изоляции обеспечивается при всех перемещениях осужденных. Передвижение осужденных сопровождается конвоем.
Не допускаются переговоры, передача каких-либо предметов и переписка с осужденными других камер и с другими категориями арестованных, содержащихся на гауптвахте.
20. О прибытии осужденного к месту отбывания наказания, начальник гауптвахты в течение двух рабочих дней направляет уведомление в суд, вынесший приговор, командованию воинской части о начале и месте отбывания осужденным ареста, а также направляет письменное уведомление его супругу (супруге), одному из родственников либо законному представителю по выбору осужденного.
21. Помещение осужденных в одиночную камеру без санкции прокурора, на основании мотивированного постановления начальника органа военной полиции допускается в следующих случаях:

1) бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз ету өзгеше мүмкін болмаған кезде;
2) сотталғанның не басқа да сотталғандардың өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде;
3) сотталғанның жеке ұстау туралы жазбаша өтінімі бар болған кезде, бос орындар болатын кезінде;
4) олар гауптвахтада ұсталатын басқа қамауға алынғандарды немесе сотталғандарды, гауптвахта қарауылының жеке (кезекші ауысым) құрамын балағаттаған.
22. Сотталғандар жеке камераға мынадай жағдайларда орналастырылады:
1) олар гауптвахтада ұсталатын басқа қамауға алынғандарды немесе сотталғандарды, гауптвахта қарауылының жеке (кезекші ауысым) құрамын балағаттаған;
2) қарауылдың (ауысым кезекшісінің) немесе әскери полиция лауазымды адамдарының заңды талаптарына бағынбаған;
3) жазасын өтеу тәртібін және қағидаларын бұзған;
4) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды сақтаған, дайындаған және пайдаланған;
5) құмарлық ойындарына қатысқан.
23. Сотталғанды жеке камераға қамау туралы шешімді әскери полиция органының бастығы гауптвахта бастығының жазбаша баянаты негізінде прокурорды шұғыл хабардар ете отырып қабылдайды.
24. Сотталғандарды жеке камераға орналастырғанда медициналық қызметшісінің (фельдшердің) жеке камерада ұстау мүмкіндігі туралы қорытындысы қажет.
3. Сотталғандарға жеке тiнту жүргізу, дактилоскопия жасау,
оларды суретке түсiру және заттарын толық тексеру
25. Сотталғандар гауптвахтаға қамауға алынған кезде толықтай жеке тiнту, дактилоскопия жасалуға, ал олардың жеке заттары тексерілуге тартылады.
26. Жеке iсiнде фотосуреттері болмаған кезде сотталғандарды гауптвахта әкімшілігі тура қаратып, оң жақ, сол жақ қырынан, толық бойымен (сурет көлемі 4,5х6, 6х9 сантиметр) суретке түсіредi.
27. Жеке тінту толық және ішінара болады.
Жеке тiнтуді гауптвахта қызметкерлерi және тек сотталғанмен жынысы бір адам жүргiзедi. Сотталған әскери қызметшілердің толық тінтуі өткізіледі:
1) гауптвахтаға қамауға алынғанда және оның шыққанында;
2) жеке камераға қамауға алынған кезде және одан шыққанында;
3) кездесуді өткізу алдында және кейін;
4) гауптвахта аумағынан шығу және оның қайту кезінде.
28. Жеке тiнту сотталғанның киiмiн және аяқ киiмiн мұқият тексерумен сүйемелденеді. Пластырь жапсырмалары, гипс және басқа да танулар медицина қызметкерiмен бiрге тексерiледi. Киiмге жасырын тiгiлген заттар анықталған кезде матасы сөгiледi. Аяқ киiмнен өкшелер, металл тағалар алынады.
29. Тыйым салынған заттарды жасыру мүмкіндігі негізі болу, гауптвахта қарауылымен (ауысым кезекшісімен) ішінара тінту өткізіледі.
30. Ішінара тінту сотталғанды гауптвахтадан тыс жерлерге жөнелткен (медицина қызметкеріне, тергеушіге, кездесуге дейін және кейін, басқа камераға ауыстырған) кезде жүргізіледі. Ішінара тінту кезінде сотталғанды шешіндірмей оның киімі мен аяқ киімі қаралады және тінтіледі.

1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья осужденного либо других осужденных;
3) при наличии письменного заявления осужденного об одиночном содержании, если есть свободные места;
4) при размещении осужденных в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
22. Осужденные помещаются в одиночную камеру в следующих случаях:
1) оскорбления ими арестованных и (или) осужденных, содержащихся на гауптвахте, личного состава караула (дежурной смены) гауптвахты;
2) неповиновения законным требованиям караула (дежурной смены) или других должностных лиц военной полиции;
3) нарушения порядка и правил отбывания наказания;
4) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, запрещенных к хранению и использованию;
5) участия в азартных играх.
23. Решение о водворении осужденного в одиночную камеру принимается начальником органа военной полиции на основании письменного рапорта начальника гауптвахты, с незамедлительным уведомлением прокурора.
24. При переводе осужденного в одиночную камеру необходимо заключение медицинского работника (фельдшера) о возможности содержания его в одиночной камере.
3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования,
фотографирования и досмотра вещей осужденных
25. При водворении на гауптвахту осужденные подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию, а их личные вещи досмотру.
26. При отсутствии в личном деле фотографий, осужденные фотографируются администрацией гауптвахты в анфас, правый, левый профиль, полный рост (размер фотографии 4,5x6 и 6x9 сантиметров).
27. Личный обыск подразделяется на полный и неполный.
Обыск производится сотрудниками гауптвахты и только лицами одного пола с обыскиваемым. Полный обыск осужденного военнослужащего проводится:
1) при водворении и при его убытии с гауптвахты;
2) при водворении в одиночную камеру и освобождения из нее;
3) перед проведением свидания и по его окончании;
4) отправкой за пределы гауптвахты и при его возвращении.
28. Полный обыск сопровождается тщательным осмотром одежды и обуви осужденного. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
29. Неполный обыск осужденного проводится караулом (дежурной сменой) гауптвахты, при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.
30. Неполный обыск производится при выводе осужденного из камеры в пределах гауптвахты (к медицинскому работнику, следователю, до и после свидания, при переводе в другую камеру). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь осужденного,
без его раздевания.

31. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес сотталғанды жеке тiнту және онда болатын заттарды толық тексеру туралы хаттама жасалады. Жеке толық тексеру хаттамасының көшірмесі сотталғанға беріледі. Хаттамада ол жасалған күн мен орны, оны жасаған адамның лауазымы, әскери атағы, тегі мен аты-жөні, тінтілген адам туралы мәлімет, жеке тінту барысы мен нәтижелері көрсетіледі.
32. Жеке тініту және толық тексеру хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, жеке тінтілген адам және куәгерлер қол қояды.
33. Сотталған хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi барлық талаптары хаттамада жазылады. Хаттама сотталғанның жеке iсіне тіркеледі.
34. Камералар сотталғандар серуендеуде болған уақытта күн сайын тексеріледі.
4. Сотталғандардан сақтауға және пайдалануға тыйым
салынған құралдар мен заттарды алу
35. Сотталғандарда камерада болғанда іш киімі, жұмыс (далалық) киім нысаны мен аяқ киімі болуға тиіс. Қалған заттар гауптвахтада белгіленген тәртіпке сәйкес камералардан тыс сақталады.
36. Сотталғандарға заңға қарсы әректтерде пайдалануы мүмкін немесе мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпия мәліметтен тұратынды қоспағанда, қылмыстық іске не өз құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға қатысты құжаттар мен жазбаларды өзінде сақтауға рұқсат етіледі.
37. Сотталғаннан алу не сақтауға қабылдау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада алу актісі жасалады. Бiрiншi данасы сотталғанға берiледi, екiншiсі – бөлiмнің өкіліне беріледі, үшiншiсі – жеке iсте сақталады. Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу кітабында алынған және сақтауға қабылданған заттар мен мүлік туралы жазба жасалады.
38. Сотталғанның заттары мен азық-түлiк өнімін сақтауға қабылдауды қарауыл (кезекші ауысым) бастығы жүргізеді.
39. Сотталғаннан гауптвахтада ұстау кезеңінде тыйым салынған заттарды алудың немесе табудың әрбiр фактiсі бойынша олардың келіп түсу көзін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тексеру жүргiзiледi.
40. Сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмесінде сақтауда тұрған құралдары, заттары мен азық-түлiк өнімі сотталғанның әскери қызметшінің оның зайыбына (жұбайына) немесе жақын туыстарының біріне қол хат арқылы берiледі.
41. Сотталған адам қайтыс болған жағдайда оған тиесілі сақтауда болған ақша, құндылықтар, заттар, бұйымдар мен азық-түлік өнімдері оның зайыбына (жұбайына) немесе жақын туыстарының біріне қол хат арқылы берiледі.

31. О личном обыске и досмотре вещей, находящихся при осужденном, составляется протокол по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Копия протокола личного обыска и досмотра вещей вручается осужденному. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, воинское звание, фамилия и инициалы лица его составившего, сведения о лице подвергнутому обыску, ход и результаты личного обыска.
32. Протокол личного обыска и досмотра вещей подписывается должностным лицом его составившим, лицом, подвергнутым личному обыску, и понятыми.
33. Отказ осужденного подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол приобщается к личному делу осужденного.
34. Камеры проверяются ежедневно в то время, когда осужденные находятся на прогулке.
4. Изъятие у осужденных предметов и веществ
запрещенных к хранению и использованию
35. Осужденные, находясь в камере, должны иметь нательное белье, рабочую (полевую) форму одежды и обувь. Остальные предметы хранятся вне камер в соответствии с установленным на гауптвахте порядком.
36. Осужденным разрешается хранить при себе документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации своих прав и законных интересов, за исключением тех документов и записей, которые могут быть использованы в противоправных целях или которые содержат сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну.
37. По результатам изъятия, либо принятия на хранение у осужденного предметов, составляется протокол изъятия, в трех экземплярах по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Первый экземпляр выдается осужденному, второй передается представителю части, третий хранится в личном деле осужденного. Об изъятии и принятии на хранение вещей и имуществе осужденного производится запись в Журнале учета.
38. Прием на хранение предметов и продуктов питания осужденного производится начальником караула (дежурной смены).
39. По каждому факту изъятия или обнаружения у осужденного в период содержания на гауптвахте запрещенных предметов, проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
40. По письменному заявлению осужденного, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в комнате хранения вещей арестованных, передаются супруге (супругу) или близким родственникам осужденного военнослужащего под расписку.
41. В случае смерти осужденного, принадлежащие ему деньги, ценности, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его супруге (супругу) или близким родственникам под расписку.

42. Тыйым салынған құралдар, заттар, ақша, бағалы қағаздар сақтау үшін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құралдарды, құжаттарды, заттарды және өзге де материалдық құндылықтарды беру актісі бойынша гауптвахта бастығына, ал ол болмағанда қарауыл (кезекші ауысым) бастығына тапсырылады, оның көшірмесі жеке іске тігіледі.
43. Тексеру кезінде қару, жарылғыш, улы, уландырғыш, есірткі заттары, психотроптық заттар және прекурсорлар алынғаны туралы қарауыл (кезекші ауысым) бастығы шешім қабылдау үшін дереу әскери полиция органы бастығының атына баянатпен баяндайды.
44. Жарамдылық мерзімі өткен немесе бүліну белгілері бар азық-түлік өнімдерін құрамында кемінде екі гауптвахта қызметкерінен тұратын комиссия жояды, ол туралы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актісі жасалады.
5. Сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
45. Сотталғандар гауптвахтада болған кезеңде:
1) жеке ұйықтайтын орынмен;
2) төсек-орын жабдықтарымен: матрацпен, жастықпен, көрпемен, екi жаймамен, жастық тысымен, сүлгімен;
3) асхана ыдысымен және асхана аспаптарымен тамақтану уақытында: тегешпен, кружкамен, қасықпен;
4) әскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді басылыммен қамтамасыз етіледі.
46. Ортақ камералар қайрылып жиналатын сәкімен, еденге бекітілген үстелмен және ағаш орындықтармен, түкіргішпен, ауызсуға арналған ыдыспен және кружкамен жабдықталады.
Офицерлерді және әскери қызметші әйелдерді ұстауға арналған камералар сәкілермен, үстелдермен, орындықтармен, жеке заттар мен жуыну керек-жарағына арналған тумбочкалармен жабдықталады, қайнатылған ауызсуға арналған ыдыстар орнатылады, кружкалармен, ілгіштермен және түкіргіштермен жабдықталады.
Күн сайын камераларға қайнаған су беріледі.
Камераларда +180 С төмен емес температура ұсталады.
Әрбір камерада плафонмен қорғалған жарық түсіру орнатылады. Қараңғы түскенде және ұйықтаған уақытта гауптвахта камераларына, дәліздері мен дәретханаларына жарық түсірілуге тиіс.
47. Камерада бір сотталғанға тұрғын алаң нормасы кемінде екі жарым шаршы метр, әйелдерді ұстауға арналған камераларда үш шаршы метр есебінен болуға тиіс.
Гауптвахта үй-жайларын, камералар мен дәретханаларды залалсыздандыру аптасына екі реттен жиі емес жүргізіледі.
Камералардағы терезелер сотталғандар көз көруі үшін қауіпсіз күндізгі жарықпен оқи алатындай жеткілікті көлемде және таза ауа келуін қамтамасыз ететіндей жабдықталған болуға тиіс.
Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераларға табиғи жарықтың түсуіне және таза ауаның келуіне кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады.

42. Запрещенные предметы, вещи, деньги, ценные бумаги сдаются для хранения начальнику гауптвахты, а в его отсутствии начальнику караула (дежурной смены) по акту передачи вещей, документов, предметов и иных материальных ценностей по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, копия которого приобщается к личному делу.
43. Об изъятии при досмотре оружия, взрывчатых, ядовитых, отравляющих, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, начальник караула (дежурной смены) в установленном порядке немедленно докладывает рапортом на имя начальника органа военной полиции для принятия решения.
44. Продукты питания с истекшим сроком годности, либо имеющие признаки порчи, уничтожаются комиссией в составе не менее двух сотрудников гауптвахты, о чем составляется акт уничтожения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
5. Материально-бытовое обеспечение осужденных
45. На период нахождения на гауптвахте осужденные обеспечиваются:
1) индивидуальным спальным местом;
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой, полотенцем;
3) столовой посудой и столовыми приборами, на время приема пищи: миской, кружкой, ложкой;
4) воинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
46. В общих камерах оборудуются нары, столы и лавки, вмонтированные в пол, плевательницы, устанавливаются емкости для кипяченой питьевой воды и кружки.
В камерах для размещения офицеров и военнослужащих-женщин оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, устанавливаются емкости для кипяченой питьевой воды, кружки, вешалки и плевательницы.
Ежедневно в камеры выдается кипяченая вода.
В камерах поддерживается температура не ниже +18оС.
В каждой камере устанавливаются защищенные плафоны освещения.
С наступлением темноты и на время сна камеры, коридоры и туалеты гауптвахты должны освещаться.
47. Норма жилой площади в расчете на одного осужденного в камере не менее двух с половиной квадратных метров, в камерах, предназначенных для содержания женщин, – трех квадратных метров.
Дезинфекция помещений гауптвахты, камер и туалетов производится не реже двух раз в неделю.
Окна в камерах должны иметь достаточные размеры для того, чтобы осужденные могли читать при дневном свете без опасности для зрения, и сконструированы так, чтобы обеспечивать доступ свежего воздуха.
Для обеспечения изоляции на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению и доступу свежего воздуха в камеры.

48. Сотталғандарға аптасына екі реттен жиі емес ұзақтығы кемінде 15 минут душта жуынуға мүмкiндiк берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күндері және сағаттарда жүргізіледі. Моншада жуыну күндері сотталғандардың іш киімдері мен төсек жабдықтарын ауыстыру, оларды медициналық тексеру жүзеге асырылады.
Жуыну құралдары сотталғандарға жуынуға бару уақытында беріледі, одан кейін қарауыл (кезекші ауысым) бастығының қарауымен камералардан тыс орналасқан жуыну керек-жарақтарын сақтауға арналған құлыпқа бекітілетін шкафтарға кері қайтарылады.
49. Сотталғандар таңертеңгі және кешкі жуынуы үшін шығарушылардың ілесіп жүруімен камералардан мынадай тәртіппен: ортақ камераларда ұсталатындар – камера бойынша, жеке камераларда ұсталатындар бір-бірден кезектілік тәртібімен шығарылады.
Әскери қызметші әйелдерге жеке гигиена қағидаларын сақтау үшін қосымша уақыт бөлінеді.
50. ҚР ҚАК 86 бабының 2-тармағына сәйкес, сотталғандарға ай сайын бір айлық көрсеткішке дейінгі мөлшерде уақытша ақша орналастыру қолма-қол бақылау шоттарында бар қаражатты бірінші кезекте қажетті азық-түлік өнімдерін және құралдарын сатып алуға жұмсауға рұқсат етіледі.
Сотталғандарға азық-түлік, бірінші кезекте қажетті заттары, аяқ киім, киім және басқа өнеркәсіп өнімдерін сәлемдемелермен алуға мүмкін және өзінде тізімге сәйкес болып сақтауна рұқсат етіледі.
51. Сотталғандарды таңертеңгілік қарау және кешкі тексеруді камералар бойынша атаулы тізім бойынша қарауыл (кезекші ауысым) бастығы немесе оның көмекшісі жүргізеді.
6. Сотталғандармен сәлемдемелердi және бандерольдерді қабылдау
52. ҚР ҚАК 86 бабының 2-тармағына сәйкес, сотталғандарға айына бір рет бірінші кезекте қажет заттар мен маусым бойынша киім бар сәлемдемелер, бандерольдер алуға рұқсат етіледі.
Сырқаттанған сотталғандар медициналық қорытындымен айқындалған мөлшерде және жиынтықта дәрі-дәрмек құралдары мен медициналық мақсаттағы бұйымдар бар сәлемдемелер алуға құқылы, ҚР ҚАК 86 бабының 2-тармағына сәйкес.
Посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер гауптвахта бастығының қатысуымен гауптвахта қызметкерлерімен тексеріледі.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген беруге рұқсат етілген заттар тізбесі гауптвахта стендіне мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
53. Сәлемдеме жеткізген адам өтінішті осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырады және оған қол қояды. Өтініштің екі данасы, сәлемдеме, сәлемдеме жеткізген адамның жеке басын куәландыратын құжат гауптвахта қызметкеріне беріледі.

48. Осужденным не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, проводится медицинский осмотр осужденных.
Туалетные принадлежности выдаются осужденным во время вывода в туалет, после чего под присмотром начальника караула (дежурной смены) возвращаются обратно в запираемый на замок шкаф для хранения туалетных принадлежностей, расположенный вне камер.
49. Для утреннего и вечернего туалета осужденные выводятся из камер в сопровождении выводных, в следующем порядке: содержащиеся в общих камерах – по камерно, содержащиеся в одиночных камерах – по одному, в порядке очередности.
Военнослужащим-женщинам выделяется дополнительное время для соблюдения правил личной гигиены.
50. Осужденным разрешается ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на контрольных счетах наличности временного размещения денег, в размере до одного месячного расчетного показателя в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
Осужденным допускается приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые они могут получать в посылках (передачах), иметь при себе и хранить в соответствии с перечнем.
51. Утренний осмотр и вечерняя поверка осужденных проводится начальником караула (дежурной смены) или его помощником по именному списку по камерам.
6. Прием осужденными посылок, передач,
бандеролей, получение денежных переводов
52. Осужденным разрешается один раз в месяц получать посылки, передачи, бандероли, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
Больные осужденные вправе получать посылки и передачи с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения в количестве и ассортименте, определенными медицинским заключением в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
Посылки, передачи и бандероли подлежат досмотру сотрудниками гауптвахты в присутствии начальника гауптвахты.
Перечень разрешенных к передаче предметов, установленных согласно приложению 10 к настоящим Правилам, вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
53. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются сотруднику гауптвахты.

54. Сәлемдемені қабылдай отырып, гауптвахта қызметкері келушіге жеке құжаттары мен қабылдағаны туралы қол қойылған өтініштің бір данасын қайтарып береді. Өтініштің екінші данасын сотталған сәлемдемені алғаны туралы қолтаңбасын қойғаннан кейін оның жеке ісіне тіркейді. Сотталғанның жеке ісінде сәлемдемені алғаны туралы белгі жасалады. Сотталған өтінішке қол қоюдан бас тартқан жағдайда онда гауптвахта бастығымен немесе қараул бастығымен (ауысым кезекші) ол туралы тиісті белгі жасалады.
55. Сәлемдемеде, бандерольде, хатта табылған тыйым салынған құралдар немесе заттар алынады және қайтару себептерін көрсете отырып, сәлемдеме жеткізген адамға қайтарып беріледі.
Сәлемдеме пошта арқылы алынған жағдайда тыйым салынған құралдар, заттар немесе ақша сотталғанның жеке заттарының тізімдемесіне енгізіледі және жазалау мерзімін өтегенге дейін оның басқа да жеке заттарымен бірге сақталады.
56. Сәлемдемелер, беру, бандерольдер қабылданбайт және:
1) адресат гауптвахтадан босатылған;
2) сотталған қайтыс болған;
3) сәлемдеме жеткізген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетпеген;
4) сәлемдеме қабылдауға өтініш дұрыс ресімделмеген;
5) сотталғанның өзінің атына келген сәлемдемені қабылдаудан жазбаша түрде бас тартуы болған жағдайларда қабылданбайды және келушіге кері қайтарылады.
57. Сәлемдеме немесе беріліс сотталғанға қабылдағаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
7. Сотталғандармен жеделхаттарды, хаттарды алу және жолдау
58. ҚР ҚАК 86 бабының 2-тармағына сәйкес, сотталғандарға гауптвахтада жатқан кезеңінде айына бір рет өз есебінен хат және жеделхат алуға және жөнелтуге рұқсат беріледі.
59. Гауптвахтада сотталғандардың гауптвахта лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттеріне шағым беру арнайы пошта жәшігінің жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі. Аптасына бір рет кезеңділігімен прокурор гауптвахта әкімшілігінің және әскери полиция органы лауазымды адамының қатысуымен көрсетілген шағымдарды алады, ол туралы акті жасалады. Арнайы пошта жәшігі сотталғандарға қолжетімділік орында гауптвахта үй-жайында орнатылады.
60. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 21 тамыздың № 86 қпбұ бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9754 тіркілген) Сотталғандармен корреспонденцияны жолдау және алуың бақылау өткізу Қағидаларға сайкес жолдаңып және алатын корреспондецияның бақылау ұйымдастырылады.
61. Сотталғандарға хаттарды беруді гауптвахта бастығы оларды қабылдағаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей беруді жүргізеді.
62. ҚР ҚАК 108 бабының 4-тармағына сәйкес, сотталғандар айына екі реттен көп емес ақшалай аударымдарды алуға құқылы, бұл ретте олардың жалпы сомасы жиырма айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.

54. Приняв передачу, сотрудник гауптвахты возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме. Второй экземпляр заявления приобщается к личному делу осужденного, после его подписи в получении передачи. В личном деле осужденного производится отметка о получении передачи. В случае отказа осужденного расписаться в заявлении, в нем делается соответствующая отметка начальником гауптвахты или начальником караула (дежурной смены).
55. Обнаруженные в посылке, передаче, бандероли, письме запрещенные предметы или вещи, изымаются и возвращаются лицу, доставившему передачу с указанием причин возврата.
В случае получения передачи почтой, запрещенные предметы, вещи или деньги вносятся в опись личных вещей осужденного и хранятся вместе с другими его личными вещами до отбытия срока наказания.
56. Посылки, передачи, бандероли не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти осужденного;
3) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
4) неправильного оформления заявления на прием передачи;
5) наличия письменного отказа осужденного в приеме передач в свой адрес.
57. Посылка или передача вручается осужденному не позднее одного рабочего дня после их приема.
7. Получение и отправление осужденными
телеграмм и писем
58. В период содержания на гауптвахте осужденным разрешается один раз в месяц получать и отправлять за свой счет письма и телеграммы в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
59. На гауптвахте обеспечивается функционирование специального почтового ящика для подачи осужденными обращений на неправомерные действия должностных лиц гауптвахты. С периодичностью один раз в неделю указанные обращения изымаются прокурором с участием администрации гауптвахты и должностного лица органа военной полиции. Специальный почтовый ящик устанавливается в помещении гауптвахты в доступном для осужденных месте.
60. Контроль отправляемой и получаемой осужденными корреспонденции осуществляется в соответствии с Правилами проведения контроля отправляемой и получаемой осужденными корреспонденции, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2014 года № 86 дсп (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9754).
61. Вручение писем осужденным производится начальником гауптвахты не позднее одного рабочего дня после их приема.
62. Осужденные получают денежные переводы не чаще двух раз в месяц, при этом их общая сумма не должна превышать двадцати месячных расчетных показателей в соответствии с частью 4 статьи 108 УИК РК.

8. Сотталғандарды еңбекке тарту
63. Сотталғандар күн тәртібіне сәйкес гауптвахтаға шаруашылық қызметін көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға тартылады.
64. Сотталғандар кезешілік кестесіне сәйкес камераларды және гауптвахтаның басқа да үй-жайларын жинайды.
Камераларды, дәретханаларды күнделікті және жалпы (аптасына бір рет) жинау, сондай-ақ еденді жуу (сүрту) гауптвахтада ілесіп жүрушінің немесе қарауыл (кезекші ауысым) бастығы көмекшісінің қадағалауымен онда ұсталатын тұтқындалғандар жүргізеді.
65. Сотталғандар күзет, дабылдама және байланыстың инженерлік-техникалық құралдарын, көлік құралдарының барлық түрлерін және көбейту аппаратурасын жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмыстарға жiберiлмейдi.
66. Жұмыс басталар алдында және ол аяқталғаннан кейін олардың заттары мен киімі толық тексерілуге жәге тінтілуге жатады.
9. Сотталғандарды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
67. Сотталғандарға медициналық көмек денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетіледі.
Сотталғандарды дәрігерге қабылдауға (медициналық қарап тексеруге) алдын ала жазу қарауылдың (кезекші ауысымның) кезекшілікті тапсыруы және сотталғандарды салыстырып тексеру жүргізу кезінде сотталғандардың өтініш білдіруі бойынша жүзеге асырылады.
Одан басқа, сотталғандар медициналық қызметкер күнделікті камераларды аралау уақытында оларға медициналық көмек үшін, ал жіті сырқаттануы жағдайында гауптвахта қызметкеріне өтініш жасауға тиіс.
Сотталған өтініш жасаған қызметкер медициналық қызметкерді шақырту үшін әскери полиция органы бойынша кезекшіге баяндайды.
68. Денсаулық жағдайына шағымданған сотталған медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша шұғыл білікті медициналық көмек көрсету қажет болған кезде гауптвахта бастығының рұқсатымен айдауылдың ілесіп жүруімен медициналық мекемеге жіберіледі.
Сотталған емдеу мекемесіне госпитальға жатқызылған жағдайда оны күзетуді қамтамасыз ету үшін айдауыл қойылады.
Сотталғанды медициналық мекемеге орналастыру туралы әскери прокурор, шешім шығарылған судья және әскери бөлімнің қолбасшылығы дереу хабардар етіледі.
69. Сотталған сауыққаннан кейін, егер судья өзге шешім шығармаса, айдауылдың ілесіп жүруімен қайтадан гауптвахтаға жіберіледі.
70. Сотталғандарға амбулаторлық көмек гауптвахтаның камераларында көрсетіледі. Дәрі-дәрмектерді беру дәрігердің тағайындауы бойынша белгіленген мөлшерде жеке қолтаңбасын қойғызып жүзеге асырылады.
10. Сотталған тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
71. Сотталған тамақтанудан бас тарту фактісі анықталған кезде қарауыл (кезекші ауысым) бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы себептерді анықтайды және әскери полиция органының бастығына және гауптвахтада заңдардың қолданылуына қадағалауды жүзеге асыратын қадағалаущы прокурорға баяндайды.

8. Привлечение осужденных к труду
63. Осужденные привлекаются к выполнению работ по хозяйственному обслуживанию гауптвахты согласно распорядку дня.
64. Осужденные проводят уборку камер и других помещений гауптвахты в порядке очередности, согласно графику дежурства,
а также благоустройства территории гауптвахты.
Ежедневная и общая (один раз в неделю) уборка камер, туалетов, а также мытье (натирка) полов на гауптвахте производится содержащимися на ней арестованными под наблюдением выводного или помощника начальника караула (дежурной смены).
65. Осужденные не допускаются к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.
66. Перед началом и после окончания работ осужденные, их вещи и одежда, подвергаются досмотру и обыску лицами одного пола с обыскиваемыми.
9. Медико-санитарное обеспечение осужденных
67. Медицинская помощь осужденным оказывается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Предварительная запись осужденных на прием к врачу (медицинский осмотр) осуществляется по обращению осужденных при приеме передачи дежурства караулом (дежурной сменой) и проведении сверок осужденных.
Кроме того, осужденные могут обращаться за медицинской помощью к медицинскому работнику во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания к сотруднику гауптвахты.
Сотрудник, к которому обратился осужденный, докладывает дежурному по органу военной полиции для вызова медицинского работника.
68. Осужденный, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника при необходимости оказания ему срочной квалифицированной медицинской помощи с разрешения начальника органа военной полиции направляется в сопровождении конвоя в медицинское учреждение.
В случае госпитализации осужденного в лечебное учреждение выставляется конвой для обеспечения его охраны.
О помещении осужденного в медицинское учреждение, немедленно извещается прокурор, судья, вынесший решение и командование воинской части.
69. После выздоровления, осужденный, если не последует иное решение судьи, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.
70. Амбулаторная помощь оказывается осужденным в камерах гауптвахты. Выдача медикаментов осуществляется по назначению медицинского работника в установленных дозах индивидуально
под расписку.
10. Меры, принимаемые при отказе
осужденного от приема пищи
71. При установлении факта отказа осужденного от приема пищи начальник караула (дежурной смены) докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции и прокурору, осуществляющему надзор за применением законов на гауптвахте.

72. Тамақтанудан бас тартқан сотталған басқа қамауға алынғандардан бөлек ұсталады және медицина қызметкерінің қадағалануында болады.
73. Егер оның өміріне қауіп төнсе, тамақтанудан бас тартқан сотталғанның денсаулығын сақтауға бағытталған, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина қызметкерінің жазбаша қорытындысы негізінде медициналық көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады.
11. Сотталғандарға жазалар пайдалануы
74. Гауптвахтаның ұстау тәрбібімен және ішкі тәрбін бұзғаны, сондай-ақ жарғылық міндеттерін орындамау ұшін сотталғандарға келесі жазалау шаралары қолданылады:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) сотталғандарды жеке камераға қамау.
75. Гауптвахтаның ұстау тәрбібімен және ішкі тәрбін бұзғаны, сотталғандарға келесі жазалау шаралары қолданылады:
алғашқы рет жасаса - ескерту;
қайта жасаса – сөгіс.
76. Сотталғанға жеке камераға қамау жазалауын пайдалану гауптвахта бастығымен осы Қағидалардың 22 бапта көрсетілген жағдайларды бұзғанда қолданады.
77. Сотталғандарға жазалау қолдану жөнінде жазбаша түрде жарияланады, және жеке іске тіркіледі.
78. Осы Қағидалардың 12-қосымшаға сәйкес қолданыланған көтермелеулер мен жазалар, аузша жарияланғандардан басқа, гауптвахта бастығымен хабарланады және Көтермелеу мен жазаларды тіркілетін кітәпта тіркіледі.
79. Сотталғанды жеке камераға қамалғаны туралы (кезекші ауысым) қараул бастығы гауптвахта бастығына баянатпен баяндайды, өз кезегінде ол әскери полиция органның басшылығына баяндалады.
12. Сотталғандар қайтыс болған жағдайда олардың мәйіттерін беру
80. Әскери полиция органының басшылығы сотталғанның қайтыс болуы туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің қолбасшылығына, оның зайыбына (жұбайына), жеке ісінде көрсетілген оның жақын туыстарына дереу хабарлайды.
81. Егер қайтыс болған сотталғанның зайыбы (жұбайы), жақын туыстары гауптвахта орналасқан қалада немесе елді мекенде тұрмаса, хабарлама телеграф арқылы жолданады.
82. Қайтыс болған сотталғанның мәйіті талап етілгенге дейін, бірақ жеті тәуліктен асырылмай немесе уәкілетті органның қайтыс болу фактісі бойынша тексеруді аяқтағанға дейін денсаулық сақтау органдарының жақын жердегі емдеу мекемесіндегі мәйітханаға сақтауға беріледі.
83. Мәйітті беру оны талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның, әскери бөлім қолбасшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшін жеке басын куәландыратын құжатты көрсету қажет.
84. Қайтыс болғанның зайыбына (жұбайына) немесе жақын туыстарына қайтыс болғаны туралы куәлікті алу тәртібі түсіндіріледі.

72. Осужденный, отказывающийся от приема пищи, содержится отдельно от других арестованных и находится под наблюдением медицинского работника.
73. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающегося от приема пищи осужденного, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ним медицинского работника.
11. Наложение взыскания к осужденным
74. За нарушение внутреннего распорядка и порядка содержания на гауптвахте, а также невыполнение установленных обязанностей, к осужденным применяются следующие меры взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) водворение осужденных в одиночную камеру.
75. При нарушении осужденным правил внутреннего распорядка и порядка содержания на гауптвахте, на осужденного налагается взыскание:
при совершении впервые – замечание;
при повторном совершении - выговор.
76. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается на осужденного начальником гауптвахты в случаях, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил.
77. О наложении взыскания осужденным объявляется под расписку, которая приобщается в личное дело.
78. Все взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в Книге учета взысканий осужденных по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
79. О водворении в одиночную камеру начальник караула (дежурной смены) рапортом докладывает начальнику гауптвахты, о чем в свою очередь, докладывается руководству органа военной полиции.
12. Выдача тел осужденных,
в случае их смерти на гауптвахте
80. О смерти осужденного руководство органа военной полиции незамедлительно в письменной форме сообщает прокурору, командованию воинской части, супруге (супругу) или близким родственникам осужденного, указанным в личном деле.
81. Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего осужденного проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.
82. Тело умершего осужденного передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом.
83. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, командованию воинской части, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
84. Супруге (супругу) или близким родственникам умершего разъясняется порядок получения свидетельства о смерти.

85. Көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген қайтыс болғанның мәйіті мемлекет есебiнен жерлеуге берiледi.
13. Әскери полиция органы бастығының, оған уәкілеттік берілген
адамдардың және гауптвахта бастығының сотталғандарды жеке
қабылдауы
86. Әскери полиция органының бастығының, оған уәкілеттік берілген адамдар және гауптвахта бастығы сотталғандарды жеке қабылдауды демалыс және мереке күндерінен, түскі үзіліс уақытынан басқа, жұмыс уақыты ішінде әскери полиция органының бастығы бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырады.
87. Сотталғандарды жеке қабылдауға жазу гауптвахта қызметкерлерінің камераларды аралауы уақытында жүзеге асырылады.
Қабылдау туралы өтініштер гауптвахта бастығының атына жазбаша түрде (ерікті түрде толтырылады) беріледі немесе ауызша түрде жасалады және қабылдауға жоспарланған лауазымды адамды көрсете отырып, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес әскери полиция органының бастығы беру кезектілігі тәртібінде жеке қабылдау журналына (бұдан әрі – жеке қабылдау журналы) тіркейді.
88. Сотталғандарды қабылдау өтiнiштерді беру кезектілігі тәртiбiнде жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін жеке қабылдау журналында және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижелерi тіркеледі. Өтiнiш сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
89. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға сотталғанның туыстарын немесе өзге де адамдарды жеке қабылдауы гауптвахтаның ақпарат стендіне ілінетін кесте бойынша қызметтік кабинетте жүргізіледі. Туыстарын жеке қабылдау нәтижелері жеке қабылдау журналында тіркеледі.
14. Сотталғандармен ұсыныстары мен арыздары және шағымдарды жолдау
90. ҚР ҚАК 10-бабының 1-тармағына сәйкес, сотталғандар әскери полиция органының басшылығына, жоғары тұрған басқару органына, сотқа, прокуротура органына, өзге де мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ адам құқықтары мен бостандығын қорғау жөніндегі халықаралық ұйымдарға ауызша және жазбаша ұсыныстармен, өтініштермен және шағымдармен жүгінуге құқылы.
91. Сотталғандардан ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды гауптвахта қызметкерлері күн сайын камераларды аралауы кезінде жазбаша, сондай-ақ ауызша түрде қабылдайды.
Сотталғандарға ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды жазу үшін жазу керек-жарақтары (қағаз, шарикті қаламсап) беріледі.
92. Мекенжайы көрсетілген және жазбаша мазмұндалған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу журналына тіркеледі және оларды шешу бойынша шаралар қабылдау үшін әскери полиция органының немесе гауптвахта бастығына баяндалады. Бір тәуліктен кешіктірілмей ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар тиесілігі бойынша жолданады.
Ұсыныстар, арыздар және шағымдар бір тәуліктін ішінде қажетті мекенжайларға жолданады.

85. Невостребованное в указанный срок тело умершего передается захоронению за счет государства.
13. Личный прием осужденных начальником
органа военной полиции, уполномоченными им лицами
и начальником гауптвахты
86. Личный прием осужденных начальником органа военной полиции, уполномоченным им лицами и начальником гауптвахты, осуществляется согласно утвержденному начальником органа военной полиции графику в течение рабочего времени, кроме выходных и праздничных дней, обеденного времени.
87. Запись осужденных на личный прием осуществляется во время обхода камер сотрудниками гауптвахты.
Заявления о приеме подаются на имя начальника гауптвахты письменно (заполняются в произвольной форме) или делаются устно, и регистрируются в порядке очередности подачи в журнале личного приема начальником органа военной полиции (далее - журнал личного приема) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам с указанием должностного лица, к которому планируется прием.
88. Прием осужденных ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале личного приема
и на заявлении фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело осужденного.
89. Личный прием начальником гауптвахты родственников осужденных или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты. Результаты приема родственников фиксируются в Журнале личного приема.
14. Направление осужденными предложений,
заявлений и жалоб
90. В соответствии с частью 1 статьи 10 УИК РК осужденные имеют право обращаться с устными и письменными предложениями, заявлениями и жалобами к руководству органа военной полиции, в вышестоящие органы управления, суд, органы прокуратуры, иные государственные органы, общественные объединения, а также в международные организации по защите прав и свобод человека.
91. Предложения, заявления и жалобы от осужденных принимаются сотрудниками гауптвахты при ежедневном обходе камер, как в письменном виде, так и в устной форме.
Для написания предложений, заявлений, жалоб, осужденным выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
92. Предложения, заявления и жалобы, адресованные и изложенные письменно, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, и докладываются руководству органа военной полиции или гауптвахты для принятия мер по их разрешению.
Не позднее одних суток предложения, заявления и жалобы направляются по принадлежности адресатам.

93. Гауптвахта қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жазылған сотталғандардың ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары қарауға жатпайды және бір тәуліктен кешіктірілмей (демалыс және мереке күндерді қоспағанда) тиесілігі бойынша жолданады.
94. Гауптвахта бастығы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу кітабын тиісті түрде жүргізуге және сақтауға жауапты болады.
15. Күнделікті серуендеу тәртібі
95. ҚР ҚАК 86 бабының 2-тармағына сәйкес, сотталғандар күн сайын кемінде ұзақтығы бір жарым сағат серуендеуді пайдаланады. Серуендеуді өткізілетін уақыты гауптвахта акімшілігімен ішкі күн тәртібі мен ауа райына сәйкес бекітіледі
96. Серуендеу камера бойынша күндізгі уақытта гауптвахтаның арнайы жабдықталған аумағында жүргізіледі.
Офицерлер мен әскери қызметші әйелдер серуендеуге қалған әскери қызметшілерден бөлек шығарылады.
97. Сотталғанның серуендеуі гауптвахта бастығының, қарауыл (кезекші ауысым) бастығының шешімі бойынша ол осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзса, мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
98. Серуендеуден босатуды сотталғанның өтінішін қарағаннан кейін гауптвахта бастығы жүзеге асырады.
16. Сотталғандардың адвокатпен кездесуін өткізу
99. ҚР ҚАК 86-бабының 2-тармағына сәйкес, гауптвахтада ұстау кезеңінде сотталғандарға адвокатпен кездесу беріледі.
100. Адвокатпен кездесу адвокаттың нақты істі жүргізуіне құзіретін растайтын ордердің екінші данасын және адвокатураға тиістілігін растайтын құжаттарды онымен ұсыну бойынша беріледі.
101. Кездесулер өткізу саны мен уақытына шек қойылмайды.
102. Сотталғандардың адвокатпен кездесуін жасырындығын қамтамасыз ететін жағдайларда гауптвахтада жүргізіледі.
17. Сотталғандармен сабақтар өткізу
103. Гауптвахтада ұстау кезеңінде сотталғандармен гауптвахтаның ішкі күн тәртібімен айқындалған уақытта Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары жалпыәскери жарғыларының талаптарын зерделеу бойынша және саптық даярлық бойынша сабақтар өткізіледі.
104. Сотталғандармен сабақтарды гауптвахта бастығы, ал ол болмаған кезде әскери полици органының бастығы уәкілеттік берген лауазымды адамдар өткізеді.
105. Сабақтарды өткізу жоспар-мән мәтінін әскери полиция органы штабының бастығы бекітеді.
106. Сабақтар үлгерушілігі нәтижелері сотталғанның ол босатылған кезде қызметтік мінездемесінде көрсетіледі.
18. Сотталғандарды босату
107. ҚР ҚАК 165-бабының 2-тармағына сәйкес, қамауға алуға сотталғандар жазалау мерзімінің соңғы күнінің бірінші жартысында босатылады. Егер жазалау мерзімі демалыс немесе мереке күні аяқталса, сотталған демалыс немесе мереке күні алдында босатылады.

93. Предложения, заявления и жалобы осужденных, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью гауптвахты, цензуре не подлежат и не позднее одних суток (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности адресатам.
94. Начальник гауптвахты несет ответственность за надлежащее ведение и хранение Книги регистрации предложений, заявлений и жалоб военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
15. Проведение ежедневных прогулок
95. В соответствии с требованиями части 2 статьи 86 УИК РК осужденные пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов. Время проведения прогулки устанавливается администрацией гауптвахты с учетом внутреннего распорядка дня и погодных условий.
96. Прогулка проводится покамерно в дневное время на специально оборудованном для прогулок дворе гауптвахты.
Офицеры и военнослужащие-женщины выводятся на прогулку отдельно от остальных военнослужащих.
97. Прогулка осужденного по решению начальника гауптвахты, начальника караула (дежурной смены) может быть досрочно прекращена в случае нарушения им требований установленных настоящими Правилами.
98. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения осужденного.
16. Проведение свиданий осужденных с адвокатом
99. В период содержания на гауптвахте осужденным предоставляются свидания с адвокатом в соответствии с частью 2 статьи 86 УИК РК.
100. Свидания с адвокатом предоставляются по предъявлению
им документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и второго экземпляра ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела.
101. Количество и время проведения свиданий не ограничиваются.
102. Свидания осужденных с адвокатом проводятся на гауптвахте в условиях, обеспечивающих их конфиденциальность.
17. Проведение занятий с осужденными
103. В период содержания на гауптвахте с осужденными проводятся занятия по изучения требований общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и по строевой подготовке, во время определенное внутренним распорядком дня гауптвахты.
104. Занятия с осужденными проводятся начальником гауптвахты, а при его отсутствии уполномоченными начальником органа военной полиции должностными лицами.
105. План-конспект проведения занятий утверждается начальником штаба органа военной полиции.
106. Результаты успеваемости занятий отражаются в служебной характеристике осужденного при его освобождении.
18. Освобождение осужденных
107. В соответствии с частью 2 статьи 165 УИК РК осужденные к аресту освобождаются в первой половине последнего дня срока наказания. Если срок наказания оканчивается в выходной или праздничный день, осужденный освобождается от отбывания наказания в предвыходной или предпраздничный день.

108. Босату кезінде сотталғанға қолтаңбасын қойғызып, оған тиесілі заттар мен құндылықтар, ақша мен жеке басының құжаттары, сондай-ақ әскери бөлімнің командиріне ұсыну үшін оны босату уақыты мен негіздемелері көрсетілген әскери полиция органының бастығы қол қойған жазасын өтеу туралы немесе жазадан босату туралы анықтама беріледі.
109. Жазасын өтеуден мерзімінен босату тиісті құжаттар келіп түскен күні, ал егер құжаттар жұмыс күні аяқталғаннан кейін алынса – келесі күні таңертең жүргізіледі.
110. Сотталғанды гауптвахтада ұстау мерзімі аяқталғанға дейін үш тәуліктен кешіктірмей гауптвахта бастығы әскери қызметшіні босату туралы әскери бөлімнің командирін хабардар етеді.
111. Әскери бөлімнің командирі гауптвахта бастығы хабардар еткеннен кейін белгіленген уақытта гауптвахтаға қызмет орнына дейін әскери қызметшіге ілесіп жүру үшін бөлімнің өкілін жібереді, сондай-ақ оны тамақтандыру мен маусым бойынша киіммен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
112. Сотталғанды босату туралы гауптвахта бастығы босату күні мен уақытын көрсетумен Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналында және қамауға алынғандардың атаулы тізімінде жазба жасайды.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау
тәртібі қағидаларына
1-қосымша
түрі
Бекітемін
Әскери полиция органының бастығы
________________________________
(лауазымы, қолы, тегі)
20 ___ ж. "___"_________
ІШКІ КҮН ТӘРТІБІ
(үлгілік)
1. Сотталғандар осы Қағидаларды сақтайды және гауптвахта қызметкерлерінің нұсқауларын орындайды.
2. Әскери полиция гауптвахтасында ұсталатын сотталғандар үшін мынадай күн тәртібі белгіленеді:
Өткізілетін іс-шаралар
Өткізу уақыты
Таңертеңгілік тұру
6 сағ. 00 мин. – 6 сағ. 10 мин.
Сотталғандарды тексеру, төсек-орын жабдықтарын тапсыру
6 сағ. 10 мин. – 6 сағ. 30 мин.
Таңертеңгі жуыну
6 сағ. 30 мин. – 7 сағ. 00 мин.
Гауптвахта камераларын және үй-жайларын жинау
7 сағ. 00 мин. – 8 сағ. 00 мин.
Таңертеңгі ас
8 сағ. 30 мин. – 8 сағ. 30 мин.
Гауптвахта қызметкерлерінің камераларды аралап шығуы
8 сағ. 30 мин. – 9 сағ. 00 мин.
Жарғыларды зерделеу бойынша сабақтар
9 сағ. 00 мин. – 11 сағ. 00 мин.
Саптық даярлық бойынша сабақтар
11 сағ. 00 мин. – 13 сағ. 00 мин.
Жеке уақыты
13 сағ. 00 мин. – 14 сағ. 00 мин.
Түскі ас
14 сағ. 00 мин. – 14 сағ. 30 мин.
Серуендеу
14 сағ. 30 мин. – 16 сағ. 00 мин.
Шаруашылық жұмыстарды жүргізу
16 сағ. 00 мин. – 19 сағ. 00 мин.
Жеке уақыты
19 сағ. 00 мин. – 19 сағ. 30 мин.
Кешкі ас
19 сағ. 30 мин. – 20 сағ. 00 мин.
Мерзімді басылымды оқу
19 сағ. 30 мин. – 20 сағ.30 мин.
Камераларды жинау

108. При освобождении осужденному под расписку выдаются принадлежащие ему вещи и ценности, деньги и личные документы, а также справка об отбытии наказания или об освобождении от наказания за подписью начальника органа военной полиции с указанием времени и основаниях его освобождения, для представления командиру воинской части.
109. Досрочное освобождение от отбывания наказания производится в день поступления соответствующих документов, а если документы получены после окончания рабочего дня - утром следующего дня.
110. Не позднее трех суток до истечения срока содержания осужденного на гауптвахте, начальник гауптвахты извещает командира воинской части об освобождении военнослужащего.
111. Командир воинской части по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет на гауптвахту представителя части для сопровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его питанием и одеждой по сезону.
112. Об освобождении осужденного начальник гауптвахты производит запись в Журнале учета и в именном списке арестованных, с указанием даты и времени освобождения.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания осужденных
на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник органа военной полиции
___________________________________
(должность, подпись, фамилия)
" ___ " _____ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК ДНЯ
(типовой)
1. Осужденные, соблюдают требования настоящих Правил и
выполняют указания сотрудников гауптвахты.
2. Для осужденных, содержащихся на гауптвахте военной полиции,
устанавливается следующий распорядок дня:
Проводимые мероприятия
Время проведения
Подъем
6 час. 00 мин. – 6 час. 10 мин.
Проверка осужденных, сдача постельных принадлежностей
6 час. 10 мин. - 6 час. 30 мин.
Утренний туалет
6 час. 30 мин. - 7 час. 00 мин.
Уборка камер и помещений гауптвахты
7 час. 00 мин. - 8 час. 00 мин.
Завтрак
8 час. 00 мин. - 8 час. 30 мин.
Обход камер сотрудниками гауптвахты
8 час. 30 мин. - 9 час. 00 мин.
Занятия по изучению уставов
9 час. 00 мин. – 11 час. 00 мин.
Занятия по строевой подготовке
11 час. 00 мин. – 13 час. 00 мин.
Личное время
13 час. 00 мин. – 14 час. 00 мин.
Обед
14 час. 00 мин. - 14 час. 30 мин.
Прогулка
14 час. 30 мин. – 16 час. 00 мин.
Проведение хозяйственных работ
16 час. 00 мин. – 19 час. 00 мин.
Личное время
19 час. 00 мин. - 19 час. 30 мин.
Ужин
19 час. 30 мин. - 20 час. 00 мин.
Чтение периодической печати
20 час. 00 мин. - 20 час. 30 мин.
Уборка камер

4) шұлық;
5) қолғап немесе биялай;
6) қол орамал;
7) жуыну керек-жарақтары (иіс, кір сабын, сусабын, тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса қабы, майлар, металл емес тарақ, жөке, жұмсақ ысқыш, дәретхана қағазы, электр немесе механикалық ұстара, бір рет пайдаланылатын қауіпсіз ұстара (гауптвахтаның камераларынан тыс орналасқан қамауға алынғандардың мүлкін сақтауға арналған құлыппен жабылатын арнайы шкафта сақталады);
8) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қап;
9) шұлық немесе колгатка, бас орамал, рейтуздар, белдіктер, бюстгальтерлер, дәке, мақта, гигиеналық және косметикалық керек-жарақтар, пластмасс бигудилар (әйелдерге арналған);
10) шарикті автоқалам, оларға стержень, қарындаштар;
11) хат жазуға арналған қағаз, пошта конверттері, открыткалар, пошта маркалары;
12) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзімді басылым шығарылымдары;
13) аталғанна басқа өзімен бірге олардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбалар, сондай-ақ пошталық жөнелтілімдердің бланкілері, түбіртектер, гауптвахтада ұсталатын қамауға алынғандардың заттарын сақтау бөлмесіне тапсырылған заттарды, құжаттарды, бұйымдарды және өзге де материалдық құндылықтарды беру актілерінің көшірмелері.
Сонымен қатар, сотталғандарға жіберілген салемдемелерде, жылумен өндіуді талап ететін, тез арада бұзылатың немесе сақтау мерзімі біткеннен басқа, азық түліктерді алуға болады.
Осы Тізбемен көзделмеген құралдар мен заттар тыйым салынған болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау
тәртібі қағидаларына
12-қосымша
түрі
АРЫЗ
Азаматтан (шадан) _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы)
_____________________________________________________________________
(сотталғанға қандай қатысы бар)
_____________________________________________________________________
__________________________ үшін жөнелтілімді қабылдауыңызды сұраймын.
(қамауға алынғанның ә/атағы, тегі және аты-жөні)
Р/с №
Азық-түлік атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
килограмм
грамм
1
2
3
Өтініш иесінің қолы ___________________________
20_ жылғы "__" ____________
Жөнелтілімге рұқсат берді _____________________
(гауптвахта бастығы)
Жөнелтілімді қабылдады ________________________
(жөнелтілімді қабылдаған қызметкердің Т.А.Ә.)
Жөнелтілімді алдым ____________________________
(жөнелтілімді алған адамның қолы)
20 __ жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау
тәртібі қағидаларына
13-қосымша
түрі
Сотталғандардын жазалау мен көтермелеуді есепке алу
КIТАБЫ
20__ жылғы "___" _____ басталды
20__ жылғы "___"______ аяқталды
Жазалауға ұшыраған адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, жөні
Жаза не үшiн қолданылды
Жазаның түрi
Жазаны кiм және қашан қолданды
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Көтермеленген адамдарды есепке алу
Р/с
Тегі, аты, жөні
Көтермелеулерді жарияланған себебі
Көтермелеулер түрi
Көтермелеулерді кiм және қашан жариялады
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау
тәртібі қағидаларына
14-қосымша
түрі
Әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау
журналы
Р/с
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5
2
3
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіп және онда
сотталғандарды ұстау
тәртібі қағидаларына
15-қосымша
түрі
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің
ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын тіркеу
кітабы
Р/с
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты және оның әскери қызметке қатысы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Орындау үшін кімге және қашан берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8

4) носки,
5) перчатки или варежки;
6) платки носовые.
7) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни (по назначению медицинского работника органов военной полиции), зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу), мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
8) очки и футляры пластмассовые для очков;
9) чулки или колготки, косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
10) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
11) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
12) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
13) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Также, осужденным разрешается получать в посылках продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся
либо с истекшим сроком хранения.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания осужденных
на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
От гражданина (-ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего (-ей) __________________________________________________
(адрес местожительства)
_____________________________________________________________________
(какое имеет отношение к осужденному)
Прошу принять передачу для ____________________________________
_____________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы осужденного)
п/п
Наименование
продуктов
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
1
2
Подпись заявителя ________________________
"__"_______20___ г.
Передачу разрешил ________________________
(начальник гауптвахты)
Передачу принял __________________________
(ф.и.о. сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил (-а) ____________________
(подпись лица, получившего передачу)
"___"_______20__ г.
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания осужденных
на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Книга
учета взысканий осужденных
Начата: "__"_____20__ г.
Окончена: "__"_____20__ г.
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
1
2
3
4
5
6
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания осужденных
на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Журнал
личного приема начальника органа военной полиции
№ п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
2
3
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания осужденных
на гауптвахте органов
военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Книга
регистрации предложений, заявлений и жалоб
военнослужащих водворенных на гауптвахту
№ п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8