Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 14 шілдедегі № 782 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 желтоқсанда № 9931 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркегеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде оны мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 7 қарашадағы
№ 782 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2019 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-5) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң негiзгi мiндеттерi:
1) ұйымдарда, елдi мекендерде және объектiлерде өрттердiң алдын алу және сөндiру;
2) ұйымдарда, елдi мекендерде және объектiлерде авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу болып табылады.
3. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 09.06.2023 № 312 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 782. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2014 года № 9931.
В соответствии с подпунктом 70-5) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әдiлет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 ноября 2014 года № 782
Правила осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2019 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-5) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и устанавливают порядок осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб на территории Республики Казахстан.
2. Основными задачами негосударственной противопожарной службы являются:
1) предупреждение и тушение пожаров в организациях, населенных пунктах и на объектах;
2) проведение аварийно-спасательных работ в организациях, населенных пунктах и на объектах.
3. Исключен приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.06.2023 № 312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Негізгі міндеттерге сәйкес мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жолға шығатын техникасы бар және жолға шығатын техникасы жоқ болып құрылады:
1) жолға шығатын техникасы бар - қарамағында негізгі және арнайы өрт сөндіру автомобильдері бар өрт сөндіру бөлімдері;
2) жолға шығатын техникасы жоқ - қызметкерлері өрттердің алдын алу (профилактика) бойынша жұмысты жүзеге асыратын және өрттерді алғашқы өршу сатысында өрт сөндірудің стационарлық, ұтқыр немесе қолмен басқарылатын құралдарын пайдалана отырып, сөндіруге қатысатын өрт сөндіру бекеттері.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2019 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметке жұмысқа он сегiз жасқа толған және мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi өрт қауiпсiздiгi саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлық бойынша оқу курсынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
6. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң өртпен күресуге әзiрлiгiн бақылауды және өртке қарсы қызметтердiң қызметiн үйлестiруді азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің қызметін ұйымдастыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2019 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің қызметін ұйымдастыру тәртібін осы Қағидаларға сәйкес объектiлердiң басшылары айқындайды.
8. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет өз қызметін объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды жүргізуге құқығы бар аттестат болған жағдайда жүзеге асырады.
9. Мемлекеттiк емес өртке қарсы бiр қызметтің оны ұстауға үлестiк қатысатын мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің нормативтiк шығу радиусындағы бiрнеше объектiге қызмет көрсетуiне болады.
10. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттар осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құжаттарының тізбесіне сәйкес объектілердің басшылары қалыптастырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2019 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. В соответствии с основными задачами негосударственная противопожарная служба создается с выездной и без выездной техники:
1) с выездной техникой – пожарные части, на вооружении которых находятся основные и специальные пожарные автомобили;
2) без выездной техники – пожарные посты, работники которых осуществляют работу по предупреждению (профилактике) пожаров и принимают участие в тушении пожаров на начальной стадии их развития, используя для этих целей стационарные, мобильные или ручные средства пожаротушения.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2019 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На работу в негосударственную противопожарную службу принимаются граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцати лет и прошедшие курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб.
6. Контроль за готовностью негосударственной противопожарной службы к борьбе с пожарами и координация деятельности негосударственных противопожарных служб осуществляются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
Глава 2. Порядок организации деятельности негосударственной противопожарной службы
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2019 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Порядок организации деятельности негосударственной противопожарной службы определяется руководителями объектов в соответствии с настоящими Правилами.
8. Негосударственная противопожарная служба осуществляет деятельность при наличии аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах.
9. Допускается обслуживание одной негосударственной противопожарной службой нескольких объектов, принимающих долевое участие в ее содержании и находящихся в нормативном радиусе выезда негосударственной противопожарной службы.
10. Документы, регламентирующие организацию деятельности негосударственной противопожарной службы, формируются руководителями объектов согласно перечню документов негосударственной противопожарной службы, приведенному в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2019 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет тұрақты (тәулiк бойы) дайындықта болады.
12. Есептоптың командирi басқаратын өрт сөндiру автомобилiндегі есептоп жолға шығатын техникасы бар мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң өрт сөндiру бөлiмдерiнiң негiзгi бiрлiгi болып табылады. Өрт сөндiру бөлiмiнде екi және одан астам өрт сөндiру автомобилi болған кезде қарауылдардың бастықтары (ауысымдардың басшылары) басқаратын қарауылдар құрылады.
13. Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндiру бөлiмдерiнде өрттердiң алдын алу жұмыстарын жүзеге асыру үшiн объект басшысының шешімімен нұсқаушылары бар өрт профилактикасы топтары құрылады.
14. Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет құрылған объектiлердi өрттерден күзетудi нұсқаушы-өрт сөндiрушiлер (кезекшi ауысымда кемiнде 2 штаттық қызметкер) жүзеге асырады.
15. Объект басшысының шешімімен мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндiру бөлiмдерi мен бекеттерiнде күштердi, құралдарды жедел басқаруды ұйымдастыру және мемлекеттiк өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiмен өзара iс-қимыл жасау үшiн:
1) өрт, авария туралы хабарламаларды қабылдауды;
2) шақыру орнына өрт сөндiру автомобильдерiндегі есептоптарды жіберуді;
3) өкiмдер берудi, өрт орнынан ақпарат алуды және өрт сөндiруге тартылатын бөлiмшелермен өзара iс-қимыл жасауды қамтамасыз ететiн ұйым немесе объекті басшысының шешімімен байланыс пункттері құрылады.
Өрт сөндiру бөлiмінiң (бекетінiң) байланыс пункті мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң жақын орналасқан бөлiмшесiнiң байланыс пунктімен байланыс арнасымен қамтамасыз етіледі.
16. Өрт сөндiру автомобильдерi ұтқыр радиостанциялармен қамтамасыз етiледi. Тасымалданатын байланыс құралдарымен, сондай-ақ өрт сөндiру басшысы, кезекшiлiктi жүзеге асыратын және жұмыс жағдайы бойынша өрт сөндiру бөлiмi мен бекетi тұрақты орналасқан жерден тыс жерлердегi қызметкерлер қамтамасыз етiледi.
17. Өрт сөндiру бөлiмдерiнде және бекеттерiнде демалуға қолайсыз ортада жұмыс iстеу мүмкiндiгi үшiн объект басшысының шешімімен газ-түтiннен қорғау қызметi құрылады.
18. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады. Объектілер мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің құрамында үлестік қатысқанда негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны ең көп су шығынын қажет ететін объект үшін айқындалады.
19. Объектiлерде өрттердi сөндiру үшiн қажеттi негiзгi өрт сөндiру автомобильдерiн жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету кезiнде тасымалданатын немесе жылжымалы өрт сөндiру мотопомпалары көзделедi.

11. Негосударственная противопожарная служба содержится в постоянной (круглосуточной) готовности.
12. Основной единицей пожарных частей негосударственной противопожарной службы с выездной техникой является расчет на пожарном автомобиле, возглавляемый командиром расчета. При количестве двух и более пожарных автомобилей в пожарной части создаются караулы, возглавляемые начальниками караулов (руководителями смен).
13. Для осуществления работ по предупреждению пожаров в пожарных частях с выездной техникой по решению руководителя объекта создаются группы пожарной профилактики с инструкторами.
14. Охрана от пожаров объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники, осуществляется инструкторами-пожарными (не менее 2 штатных работников в дежурную смену).
15. Для организации оперативного управления силами, средствами и взаимодействия с подразделениями государственной противопожарной службы в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы по решению руководителя объекта создаются пункты связи, обеспечивающие:
1) прием сообщений о пожаре, аварии;
2) высылку расчетов на пожарных автомобилях к месту вызова;
3) передачу распоряжений, получение информации с места пожара и взаимодействие с привлекаемыми для тушения пожара службами.
Пункт связи пожарной части (поста) обеспечивается каналом связи с пунктом связи ближайшего подразделения государственной противопожарной службы.
16. Пожарные автомобили обеспечиваются мобильными радиостанциями. Переносными средствами связи также обеспечиваются руководитель тушения пожара, работники, осуществляющие дежурство и по условиям работы находящиеся вне места постоянной дислокации пожарной части и поста.
17. Для возможности работы в непригодной для дыхания среде в пожарных частях и постах по решению руководителя объекта создается газодымозащитная служба.
18. Количество основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При долевом участии объектов в содержании негосударственной противопожарной службы количество основных пожарных автомобилей определяется для объекта, требующего наибольшего расхода воды.
19. При ремонте и/или техническом обслуживании основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах, предусматриваются переносные или передвижные пожарные мотопомпы.

20. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің санын объект басшысы олардың ерекшеліктерін ескере отырып айқындайды.
21. Өрт сөндiру автомобильдерi "Объектілерді қорғауға арналған өрт сөндіру техникасы. Негізгі түрлері. Орналастыру және қызмет көрсету" ҚР СТ 1174-2003 талаптарына сәйкес орналастырылады және пайдаланылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.01.2019 № 47 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Объектідегі кезекшілік ауысымдағы мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің саны өрт сөндіру автомобиліндегі есептоптардың санына көбейтілген өрт сөндіру автомобильдерінің санымен анықталады.
23. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң жалпы саны Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес олардың жұмыс ауысымын және жұмыс уақытының ұзақтығын ескере отырып анықталады.
24. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң жалпы саны объект қызметкерлерiнiң бекітілген штат санына тең немесе 50 % артық болғанда есептоптың лауазымдарын өртке қарсы ерікті құралымдар құрамына кіретін объектінің штаттық қызметкерлері есебінен ауыстыруға болады.

20. Количество специальных пожарных автомобилей для подразделений негосударственной противопожарной службы определяется руководителем объекта с учетом их специфики.
21. Пожарные автомобили размещаются и эксплуатируются в соответствии с требованиями СТ РК 1174-2003 "Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание".
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.01.2019 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Количество работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену определяется количеством пожарных автомобилей, умноженным на количество расчетов на пожарном автомобиле.
23. Общая численность работников негосударственной противопожарной службы определяется с учетом сменности их работы и продолжительности рабочего времени в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
24. При общей численности работников негосударственной противопожарной службы, равной или превышающей 50 % утвержденной штатной численности работников объекта, допускается замещение должностей расчета за счет штатных сотрудников объекта, входящих в состав добровольного противопожарного формирования.

25. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметте объектiнiң өндiрiстiк сипатын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қосып, қызметкерлердi жыл сайын арнайы даярлауды ұйымдастыру көзделедi.
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтердің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет құжаттарының тiзбесi
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 04.02.2021 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Құжаттың атауы
Сақтау орны
1
2
3
Қызметтi ұйымдастыру бойынша
1.
Қызмет кiтабы
Қарауыл бастығы
2.
Кезекшi қарауыл қызметкерлерiнiң функционалдық мiндеттерi
Бөлiм бастығы, № 1 папка
3.
Бөлiмше жарағындағы өрт сөндiру автомобильдерiне арналған есептің табелi
№ 1 папка, стенд
4.
Қарауылдарға қызметкерлердi бекiту туралы бөлiм бастығының бұйрығы
Бөлiм бастығы, № 1 папка
5.
Қызметкерлердiң мекенжайлары мен телефондарының тiзбесi
№ 2 папка
6.
Телефон анықтамалығы, ОӨБП (КҚЖБО), бөлiмшелердiң, гарнизонның лауазымды адамдары радиостанцияларының шақырулары
№ 1, 2 папка
Даярлықты ұйымдастыру бойынша
7.
Жеке құрамды кәсiптік даярлауды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi бұйрық (ағымдағы жылға)
Бөлiм бастығы
8.
Өрт сөндiрушi, жүргiзушi және радиотелефонист лауазымдарына жаңадан қабылданған қызметкерлердiң алғашқы даярлықтан өтуі туралы сертификаттар (көшірмелер), олардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және оны өткiзу құжаттары
Бөлiм бастығы
9.
Арнайы даярлықтан және тағыламдамадан өткеннен кейiн дербес жұмыс iстеуге жiберу туралы бұйрық
Бөлiм бастығы
10.
Өрт сөндiрушiлердi, жүргiзушiлердi және радиотелефонистердi кезекті даярлау жөнiндегi тақырыптық жоспарлар мен сабақтардың кестелерi
Бөлiм бастығы
11.
Объектiлердi жедел тактикалық зерделеудің, өрт-тактикалық сабақтар өткiзудің жоспар-кестесi (күндiзгi және түнгi уақытта)
№ 1 папка
12.
Жеке құрамды ТКОЖҚҚ түтiн камерасында жаттықтырудың жоспар-кестесi
Бөлiм бастығы, № 1 папка
Өрт сөндiрудi ұйымдастыру бойынша
13.
Бөлiмшелердiң шығу кестесi (үзiндi) немесе "Күштер мен құралдарды тарту жоспары"
Бөлiмнiң байланыс пунктi
14.
Бөлiмшелердiң орнатылған су көздерiне, өрт шығу, жарылу қаупi бар объектiлерге, ҚӘУЗ объектiлерiне, адамдар жаппай болатын объектiлерге және басқа да маңызды объектiлерге шығу ауданының жоспар-картасы
Бөлiмнiң байланыс пунктi
15
Өзара іс-қимыл жасау, тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерінің, ҚР ТЖМ ӨҚҚК аумақтық бөлімшелерінің телефон анықтамалығы
№ 2 папка
16
Өзара іс-қимыл жасау, тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен, ҚР ТЖМ ӨҚҚК аумақтық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау нұсқаулықтары
№ 1, № 2 папка
17.
Өрт сөндiрудiң жедел жоспарлары мен карточкаларының тiзiмi
Бөлiмнiң байланыс пунктi, № 2 папка
18.
Өрт сөндiрудiң жедел жоспарлары мен карточкалары
Бөлiмнiң байланыс пункті
19.
Өрт сөндiру автомобильдерiнiң өртке шығу жолдамалары
Бөлiмнiң байланыс пункті
20.
Бөлiмнiң байланыс пунктiнiң журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
21.
Саптық жазба журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
22.
Кiрiс телефонограммаларының журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
Газ-түтiннен қорғау қызметi бойынша (болған кезде)
23.
Газ-түтiннен қорғаушының жеке карточкасы
Қарауыл бастығы
24.
Газ-түтiннен қорғаушыға ТОЖҚҚ бекiту (қайта бекiту) туралы бұйрық
№ 1 папка
25.
Қызметкерлердi қауiпсiздiк бекетiнде дербес жұмыс iстеуге жiберу туралы бұйрықтан үзiндi
№ 1 папка
26.
ГТҚҚ бекетiндегi ГТҚҚ мүлкiнiң тiзiмi (жабдық, аспап, маска жарағы, баллондар, регенеративтi патрондар, ТОЖҚҚ)
ГТҚҚ бекетi
27.
ГТҚҚ бекетiнде жұмыс iстеген және ТОЖҚҚ қызмет көрсету кезiндегi қауiпсiздiк шаралары туралы нұсқаулық
ГТҚҚ бекетi
28.
ТОЖҚҚ жөндеуге тапсыру туралы акт
ГТҚҚ бекетi (папкада)
29.
ТОЖҚҚ № 1 тексерiстi тiркеудi есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
30.
ТОЖҚҚ № 2 тексерiстi тiркеудi есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
31.
ГТҚҚ жұмыс iстеушi буындарды есепке алу журналы
Есептоптағы әрбiр негiзгi автомобильге – 1
Қауiпсiздiк техникасы бойынша
32.
Қауiпсiздiк техникасы бойынша нұсқаулық журналы
Бөлiм бастығы
Өрт сөндiру техникасы бойынша
33.
Өрт сөндiру машиналарына жүргiзушiлер құрамын бекiту туралы бұйрықтан үзiндi
№ 1 папка
34.
Өрт сөндiру машиналарына ТҚК кестесi, өрт сөндiру автомобильдерiне ТҚК жүргiзудiң жоспар-картасы
Бөлiм бастығы, № 1 папка, стенд
35.
Өрт сөндiру автомобильдерiн қабылдау-тапсыру журналы
Қарауыл бастығы
Өрт-техникалық жарақ бойынша
36.
Өрт-техникалық жарақты сынау журналы
Қарауыл бастығы
37.
Әрбiр негiзгi және арнайы автомобильге өрт-техникалық жарақ тiзiмi
Қарауыл бастығы, автокөлiк
38.
Диэлектрлiк құралдарды сынау актiлерi
Қарауыл бастығы
Түтіктік шаруашылық бойынша
39.
Өрт сөндiру түтіктерінің паспорттары
Қарауыл бастығы
40.
Түтіктерді есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
41.
Өрт сөндiру түтіктерін соңғы сынау ведомосі
Бөлiм бастығы, қарауыл бастығы
Өртке қарсы сумен жабдықтау бойынша
42.
Гидранттарды және басқа да сумен жабдықтау көздерiн тексеру журналы
Қарауыл бастығы
43.
Объектiнiң су көздерiнiң анықтамасы мен планшетi
Есептоптағы әрбiр негiзгi автомобильге
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ТЖМ ӨҚҚК – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті
ОӨБП орталық өрт сөндiру байланыс пунктi
КҚЖБО күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы
ТОЖҚҚ тыныс алу органдарын жеке қорғау құралы
ҚӘУЗ қатты әсер ететiн улы заттар
ГТҚҚ газ-түтiннен қорғау қызметi
ТҚК техникалық қызмет көрсету
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтердің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет бөлімшелері үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің санын анықтау

25. В негосударственной противопожарной службе предусматривается ежегодная специальная подготовка работников, включающая теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности негосударственных
противопожарных служб
Перечень
документов негосударственной противопожарной службы
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 04.02.2021 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п./п.
Наименование документа
Место хранения
1
2
3
По организации службы
1
Книга службы
Начальник караула
2
Функциональные обязанности работников дежурных караулов
Начальник части,
папка № 1
3
Табель расчета на пожарные автомобили, находящиеся на вооружении подразделения
Папка № 1, стенд
4
Приказ начальника части о закреплении работников за караулами
Начальник части,
папка № 1
5
Перечень адресов и телефонов работников
Папка № 2
6
Справочник телефонов, позывные радиостанций ЦППС (ЦОУСС), подразделений, должностных лиц гарнизона
Папки № 1, 2
По организации подготовки
7
Приказ по организации и проведению профессиональной подготовки личного состава (на текущий год)
Начальник части
8
Сертификаты (копии) о прохождении первоначальной подготовки, документы по организации и проведению стажировки вновь принятых работников на должности пожарных, водителей и радиотелефонистов
Начальник части
9
Приказ о допуске к самостоятельной работе после прохождения специальной подготовки и стажировки
Начальник части
10
Тематические планы и расписания занятий по последующей подготовке пожарных, водителей и радиотелефонистов
Начальник части
11
План-график оперативно-тактического изучения объектов, проведения пожарно-тактических занятий (в дневное и ночное время)
Папка № 1
12
План-график тренировок личного состава в дымокамере в СИЗОД
Начальник части,
папка № 1
По организации пожаротушения
13
Расписание выездов подразделения (выписка) или План привлечения сил и средств
Пункт связи части
14
План-карта района выезда подразделения с нанесенными водоисточниками, пожаровзрывоопасными объектами, объектами со СДЯВ, с массовым пребыванием людей и другими важными объектами
Пункт связи части
15
Справочник телефонов служб взаимодействия, жизнеобеспечения, территориальных подразделений КПС МЧС РК
Папка № 2
16
Инструкции взаимодействия со службами взаимодействия, жизнеобеспечения, территориальными подразделениями КПС МЧС РК
Папки № 1, № 2
17
Список оперативных планов и карточек пожаротушения
Пункт связи части,
папка № 2
18
Оперативные планы и карточки пожаротушения
Пункт связи части
19
Путевки для выезда на пожар пожарных автомобилей
Пункт связи части
20
Журнал пункта связи части
Пункт связи части
21
Журнал строевых записок
Пункт связи части
22
Журнал входящих телефонограмм
Пункт связи части
По газодымозащитной службе (при наличии)
23
Личная карточка газодымозащитника
Начальник караула
24
Приказ о закреплении (перезакреплении) СИЗОД за газодымозащитниками
Папка № 1
25
Выписка из приказа о допуске работников к самостоятельной работе на посту безопасности
Папка № 1
26
Опись имущества ГДЗС (оборудование, инструмент, снаряжение маски, баллоны, регенеративные патроны, СИЗОД) на посту ГДЗС
Пост ГДЗС
27
Инструкция о мерах безопасности при работе на посту ГДЗС и обслуживании СИЗОД
Пост ГДЗС
28
Акт о сдаче СИЗОД в ремонт
Пост ГДЗС (в папке)
29
Журнал учета регистрации проверок № 1 СИЗОД
Начальник караула
30
Журнал учета регистрации проверок № 2 СИЗОД
Начальник караула
31
Журнал учета работающих звеньев ГДЗС
1 на каждый основной автомобиль в боевом расчете
По технике безопасности
32
Журнал инструктажей по технике безопасности
Начальник части
По пожарной технике
33
Выписка из приказа о закреплении водительского состава за пожарными машинами
Папка № 1
34
График ТО пожарных машин, план-карты проведения ТО пожарных автомобилей
Начальник части,
папка № 1, стенд
35
Журнал приема-сдачи пожарных автомобилей
Начальник караула
По пожарно-техническому вооружению
36
Журнал испытания пожарно-технического вооружения
Начальник караула
37
Опись пожарно-технического вооружения на каждый основной и специальный автомобиль
Начальник караула, автомобиль
38
Акты испытания диэлектрических средств
Начальник караула
По рукавному хозяйству
39
Паспорта пожарных рукавов
Начальник караула
40
Журнал учета рукавов
Начальник караула
41
Ведомость последнего испытания пожарных рукавов
Начальник части,
начальник караула
По противопожарному водоснабжению
42
Журнал проверки гидрантов и других источников водоснабжения
Начальник караула
43
Справочник и планшет водоисточников объекта
На каждый основной автомобиль в боевом расчете
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПС МЧС РК
Комитет противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ЦППС
Центральный пункт пожарной связи
ЦОУСС
Центр оперативного управления силами и средствами
СИЗОД
средство индивидуальной защиты органов дыхания
СДЯВ
сильнодействующие ядовитые вещества
ГДЗС
газодымозащитная служба
ТО
техническое обслуживание
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности негосударственных
противопожарных служб
Определение количества основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 09.06.2023 № 312 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны объектідегі ықтимал өрттің неғұрлым күрделі нұсқасын сөндіруге қажетті су шығысының қол оқпандарымен (14 л/с) бір өрт сөндіру автомобилінің есебімен берілетін, бірақ екіден кем емес су шығысына қатынасымен айқындалады.
Алынған мөлшерді ұлғайту жағына қарай 0,5-тен асатын мәнмен дөңгелектеу қажет.
2. Сөндіруге қажетті су шығысын есептеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 446 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 3 тамызда № 15430 болып тіркелген) бекітілген өрттерді сөндіруді ұйымдастыру қағидаларына сәйкес айқындалады.
3. Мүмкін болатын өрттің ең қиын нұсқасы-өрт:
1) Мұнай және (немесе) газ өндіру объектілері үшін өнімділігі неғұрлым жоғары ұңғымада;
2) мұнай айдау станциялары, газ толтыру станциялары, мұнай базалары, мұнай өнімдері қоймалары, газды жерасты сақтау станциялары үшін ең үлкен сыйымдылықтағы резервуарда;
3) газ өңдеу зауыттарының, мұнай өңдеу зауыттарының, газ компрессорлық станциялардың, мұнай құю және мұнай ағызу эстакадаларының, мұнай-химия өнімін, химиялық өнімді, шиналар мен резеңке-техникалық бұйымдарды, минералды тыңайтқыштарды өндіру, сұйытылған көмірсутекті газдарды өңдеу және алу жөніндегі кәсіпорындардың, көмір, қара және түсті металдар өндіру кен орындары объектілерінің, элеваторлардың, мұнай мен газды қайра өндіру және дайындау үшін теңіз операцияларын қолдау базаларының негізгі өндірістік ғимаратында немесе сыртқы технологиялық қондырғысында;
4) электр энергетикасы өнеркәсібі ұйымдары үшін неғұрлым өрт қауіпті ғимаратта, құрылыста немесе сыртқы қондырғыда;
5) өнеркәсіптік өндірістің барлық түрлерінің ең өрт қауіпті ғимаратта, құрылыста немесе сыртқы қондырғыда;
6) әуежай вокзалының ғимаратында;
7) жарылғыш заттар қоймалары үшін ең үлкен сыйымдылықты сақтау объектісінде;
8) базарлар үшін ең үлкен сауда алаңы бар ғимаратта бояған өрт саналады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.06.2023 № 312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Количество основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы определяется отношением требуемого расхода воды на тушение наиболее сложного варианта возможного пожара на объекте к расходу воды, подаваемому расчетом одного пожарного автомобиля ручными стволами (14 л/с), но не менее двух.
Полученное количество необходимо округлять при значении более 0,5 в сторону увеличения.
2. Расчет требуемого расхода воды на тушение определяется в соответствии с Правилами организации тушения пожаров, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 446 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15430).
3. Наиболее сложным вариантом возможного пожара принимается пожар:
1) на скважине с наибольшей производительностью для объектов по добыче нефти и (или) газа;
2) резервуара наибольшей вместимости для нефтеперекачивающих станций, газонаполнительных станций, нефтебаз, складов нефтепродуктов, станций подземного хранения газа;
3) в основном производственном здании или наружной технологической установке газоперерабатывающих заводов, нефтеперерабатывающих заводов, газокомпрессорных станций, нефтеналивных и нефтесливных эстакад, предприятий по производству нефтехимической продукции, химической продукции, шин и резинотехнических изделий, минеральных удобрений, по переработке и получению сжиженных углеводородных газов, объектов месторождений добычи угля, черных и цветных металлов, элеваторов, баз поддержки морских операций для добычи и подготовки нефти и газа на шельфе;
4) в наиболее пожароопасном здании, сооружении или наружной установке для организации электроэнергетической промышленности;
5) в наиболее пожароопасном здании, сооружении или наружной установке всех видов промышленного производства;
6) в здании вокзала аэропортов;
7) на объекте хранения наибольшей вместимости для складов взрывчатых веществ;
8) в здании с наибольшей торговой площадью для рынков.