Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 783 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 8 желтоқсанда № 9942 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.07.2018 № 513 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.07.2018 № 513 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркегеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде оны мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 7 қарашадағы
№ 783 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 13.07.2018 № 513 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге қойылатын рұқсат беру талаптары (бұдан әрі – рұқсат беру талаптары) мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің Қазақстан Республикасының ұйымдарында, елді мекендері мен объектілерінде өрттердің алдын алу мен сөндіру, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды орындауға мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің сәйкестігін анықтау мақсатында әзірленген.

Об утверждении разрешительных требований, предъявляемых к негосударственным противопожарным службам
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 783. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2014 года № 9942.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.07.2018 № 513 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 70-17) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые разрешительные требования, предъявляемые к негосударственным противопожарным службам.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.07.2018 № 513 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әдiлет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 ноября 2014 года № 783
Разрешительные требования, предъявляемые к негосударственным противопожарным службам
Сноска. Требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.07.2018 № 513 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие разрешительные требования, предъявляемые к негосударственным противопожарным службам (далее – разрешительные требования) разработаны в целях определения соответствия негосударственных противопожарных служб на выполнение работ по предупреждению и тушению пожаров, проведению аварийно-спасательных работ в организациях, населенных пунктах и на объектах Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге мынадай рұқсат беру талаптары қойылады:
1) осы рұқсат беру талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша меншік құқығында не лизинг алушы ретінде лизинг арқылы сатып алынған, көлік құралын тіркеу туралы куәліктермен, автомобильді техникалық қарап тексерудің диагностикалық карталарымен және негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің өрт сөндіруге дайындығын техникалық қарап тексеру актілерімен расталған кемінде екі өрт сөндіру автомобилінің болуы*;
2) жұмыскерлерді, өрт сөндіру-құтқару техникасын, жабдық пен жарақты орналастыру үшін меншік құқығында не өзге құқықта ғимараттың немесе үй-жайдың болуы;
3) осы рұқсат беру талаптарына 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің бір жұмыскеріне арналған арнайы киім-кешек пен өртке қарсы жарақ тізбесі бойынша арнайы киім-кешекпен және өртке қарсы жарақтармен қамтамасыз етілген штаттық жұмыкерлердің болуы:
кезекшілік ауысымға әр негізгі өрт сөндіру автомобиліне жүргізушіні қоса алғанда 1 бөлімше бастығы, 4 жұмыскер есебінен кемінде 17 адам*;
кезекшілік ауысымға 1 бекет бастығы және 2 жұмыскер есебінен кемінде 9 адам **;
4) мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жұмыскерлерінің осы рұқсат беру талаптарына 3-қосымшада көрсетілген біліктілікке сәйкес келуі.
Ескертпе:
* - жолға шығатын өрт сөндіру техникасы бар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер үшін;
** - жолға шығатын өрт сөндіру техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер үшін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.05.2021 № 224 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтерге қойылатын
рұқсат беру талаптарына
1-қосымша
Нысан
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің өрттерді сөндіруге дайындығын техникалық байқау актісі *
_________________________________________________________________________
(МӨҚҚ атауы)
Маркасы, моделі ______________ шасси __________ шыққан жылы ________________
тіркеу нөмірлік белгісі _______________________ иесі ___________________________
шасси__________________ шанағы ______________ қозғалтқышы _________________

2. К негосударственным противопожарным службам предъявляются следующие разрешительные требования:
1) наличие не менее двух пожарных автомобилей на правах собственности либо приобретенных посредством лизинга как лизингополучатель, подтвержденных свидетельствами о регистрации транспортного средства, диагностическими картами технического осмотра автомобиля и актами технического осмотра готовности основных пожарных автомобилей к тушению пожаров по форме, согласно приложению 1 к настоящим разрешительным требованиям*;
2) наличие на праве собственности либо на ином законном праве здания или помещения для размещения работников, пожарно-спасательной техники, оборудования и снаряжения;
3) наличие штатных работников, обеспеченных специальным обмундированием и противопожарным снаряжением по перечню специального обмундирования и противопожарного снаряжения на одного работника негосударственной противопожарной службы, согласно приложению 2 к настоящим разрешительным требованиям, численностью:
не менее 17 человек, из расчета 1 начальник подразделения, 4 работника включая водителя на каждый основной пожарный автомобиль в дежурную смену*;
не менее 9 человек, из расчета 1 начальник поста и 2 работника в дежурную смену**
4) соответствие работников негосударственных противопожарных служб квалификации, указанной в приложении 3 к настоящим разрешительным требованиям.
Примечание:
* – для негосударственных противопожарных служб с выездной пожарной техникой;
** – для негосударственных противопожарных служб без выездной пожарной техники.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.05.2021 № 224 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение 1
к разрешительным требованиям,
предъявляемым к негосударственным
противопожарным службам
Форма
Акт*
технического осмотра готовности основного пожарного автомобиля к тушению пожаров
______________________________________________________________________________
(наименование НГПС)
Марка, модель ______________на шасси ____________ год выпуска ___________________
регистрационный номерной знак __________________ владелец _______________________
шасси ______________________ кузов ________________ двигатель ___________________

Домкрат 5 – 10 т
дана
1
4. Сигналдық дауыс зорайтқыш құрылғының, сиреналардың, жарқыл маяктардың жай-күйі
________________________________________________________________________
(болуы және жарамдылығы)
5. Радиостанциялардың жай-күйі__________________________________________
(болуы және жарамдылығы)
6. Өрт сөндіру автомобилінің өрт сорғышының, газ ағысы-вакуумды тетігінің және/немесе
өзге де арнайы агрегаттарының (атауларын көрсете отырып) жай-күйі, атқарған жұмысы (мото-сағаттар)
________________________________________________________________________
(өрт сорғыштың өрт сөндіргіш құралдарын беру қабілеттігі,
ашық су көзінен су алу және гидрант арқылы жұмыс істеу)
7. Өрт сөндіру автомобилінің техникалық жай-күйі және өртте жауынгерлік
іс-қимылдарды жүргізу кезіндегі жұмысқа қабілеттілігі бойынша жалпы қорытынды
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолдары:
Комиссия төрағасы ________________________________________________________
(бар болған жағдайда қолы, аты-жөні, тегі)
Комиссия мүшелері ________________________________________________________
(бар болған жағдайда қолы, аты-жөні, тегі)
М.О.
*автомобильдің жай-күйін тексеру және осы актіні жасау мемлекеттік емес
өртке қарсы қызметтің орналасқан жері бойынша азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің комиссиясына жүктеледі.
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтерге қойылатын
рұқсат беру талаптарына
2-қосымша
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің бір жұмыскеріне арнайы киім-кешек пен өртке қарсы жарақтау тізбесі
Р/с
Арнайы киім-кешек пен өртке қарсы жарақтың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
1
2
3
4
1
Өрт өндірушінің жауынгерлік киімі
жиынтық
1
2
Жүн қосылған матадан тігілген шлемнiң астынан киетiн бас киiм
дана
1
3
Қорғаныш түстi мойны жабық свитер
дана
1
4
Білекті брезенттi қолғап
жұп
1
5
Білекті терi қолғап
жұп
1
6
Карабинi бар өрт сөндiрушiнiң құтқару белдiгi
дана
1
7
Өрт сөндiрушiнiң каскасы (шлем)
дана
1
8
Өрт сөндiрушiнiң етiгi
жұп
1
9
Өрт сөндiрушi балтасының белдiк қабы
дана
1
10
Резеңке етiк
жұп
1
Ескертпе:
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлері өндiрiстiк қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, осы нормалар бойынша арнайы киiм-кешекпен және өртке қарсы жарақтармен қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтерге қойылатын
рұқсат беру талаптарына
3-қосымша
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің біліктілігі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.06.2022 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазым атауы Біліктілігі
1 2
Қызмет (жасақ) бастығы және оның орынбасарлары, өрт сөндіру бөлімінің бастығы және оның орынбасарлары
Өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары техникалық білім немесе орта техникалық білім, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының басқару аппаратының немесе өрт сөндіру бөлімшелерінің басшы лауазымдарында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Өрт сөндіру бекетінің бастығы және оның орынбасары
Өрт қауіпсіздігі саласындағы жоғары техникалық білім немесе орта техникалық білім, өртке қарсы қызметтің басқару аппаратының немесе бөлімшелерінің лауазымдарында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі*
Қарауыл бастығы (ауысым бастығы)
Орта техникалық білім, өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі*, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Өрттің алдын алу аға нұсқаушысы
Орта техникалық білім, өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі*, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Өрттің алдын алу нұсқаушысы
Орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Газ-түтіннен қорғау қызметінің шебері
Орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен және сығылған ауадағы аппараттарда жұмыс істеуге рұқсаты бар.
Бөлімше командирі
Орта білім, өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі*, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Аға өрт сөндіруші, өрт сөндіруші
Орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Өрт сөндіру автомобилінің жүргізушісі (аға жүргізуші)
Орта білім, "С" санатындағы жүргізуші куәлігі осы санат бойынша кемінде 1 жыл автомобиль жүргізу тәжірибесімен, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
Радиотелефонист (байланыс бекетінің диспетчері)
Орта білім, өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталығында арнайы даярлаудан өткен.
*мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарындағы не мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жүйесіндегі жұмыс кезеңі өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі жұмыс өтілі деп есептеледі.

Домкрат 5 – 10 т
шт.
1
4. Состояние сигнального громкоговорящего устройства, сирены, проблесковых маяков
________________________________________________________________________________
(наличие и исправность)
5. Состояние радиостанций ________________________________________________________
(наличие и исправность)
6. Состояние пожарного насоса, газоструйно-вакуумного механизма и/или иных специальных агрегатов (с указанием наименований) пожарного автомобиля, наработка (мото-часов)
________________________________________________________________________________
(способность пожарного насоса на подачу огнетушащих средств, забор воды
из открытого водоисточника и работа через гидрант)
7. Общее заключение по техническому состоянию пожарного автомобиля и работоспособности при ведении боевых действий на пожаре
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи членов Комиссии:
Председатель Комиссии___________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия при его наличии)
Члены Комиссии _________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия при его наличии)
М.П.
* проверка состояния автомобиля и составление настоящего акта возлагается на Комиссию территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты по месту дислокации негосударственной противопожарной службы.
Приложение 2
к разрешительным требованиям,
предъявляемым к негосударственным
противопожарным службам
Перечень специального обмундирования и противопожарного снаряжения на одного работника негосударственной противопожарной службы
№ п/п
Наименование специального обмундирования и противопожарного снаряжения
Единица измерения
Кол-во
1
2
3
4
1
Боевая одежда пожарного
комп.
1
2
Подшлемник шерстяной
шт.
1
3
Свитер без выреза защитного цвета
шт.
1
4
Рукавицы брезентовые с крагами
пара
1
5
Рукавицы меховые с крагами
пара
1
6
Пояс спасательный пожарный с карабином
шт.
1
7
Каска пожарная (шлем)
шт.
1
8
Сапоги пожарного
пара
1
9
Кобура поясная для топора пожарного
шт.
1
10
Сапоги резиновые
пара
1
Примечание:
Работники негосударственной противопожарной службы обеспечиваются специальным обмундированием и противопожарным снаряжением, исходя из данных норм с учетом специфики производственной деятельности.
Приложение 3
к разрешительным требованиям,
предъявляемым к негосударственным
противопожарным службам
Квалификация работников негосударственных противопожарных служб
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.06.2022 № 238 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование должности
Квалификация
1
2
Начальник службы (отряда) и его заместители, начальник пожарной части и его заместители
Высшее техническое образование или среднее техническое образование в области пожарной безопасности, не менее 3 лет стажа работы на руководящих должностях аппаратов управления или подразделений пожаротушения органов государственной противопожарной службы.
Начальник пожарного поста и его заместитель
Высшее техническое образование или среднее техническое образование в области пожарной безопасности, не менее 1 года стажа работы на должностях аппаратов управления или подразделений противопожарной службы*.
Начальник караула (начальник смены)
Среднее техническое образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы*, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Старший инструктор пожарной профилактики
Среднее техническое образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы*, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Инструктор пожарной профилактики
Среднее образование, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Мастер газодымозащитной службы
Среднее образование, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности и имеющий допуск к работе в аппаратах на сжатом воздухе.
Командир отделения
Среднее образование, не менее 1 года стажа работы на должностях в подразделениях противопожарной службы*, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Старший пожарный, пожарный
Среднее образование, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Водитель (старший водитель) пожарного автомобиля
Среднее образование, водительское удостоверение категории "С" с опытом не менее 1 года вождения автомобиля по данной категории, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
Радиотелефонист (диспетчер пункта связи)
Среднее образование, прошедший специальную подготовку в специализированном учебном центре в области пожарной безопасности.
*стажем работы в подразделениях противопожарной службы считается период работы в органах государственной противопожарной службы либо системе негосударственной противопожарной службы.