Теміржол, әуе көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрт салдарын жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 911 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 қаңтарда № 10154 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 478 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2018 № 478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Теміржол көлiгiнде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзу және өрт салдарын жою қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Әуе көлiгiнде өрт қауіпсіздігі бойынша алдын алу жұмыстарын жүргiзу және өрт салдарын жою қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
министрінің міндетін атқарушы
_______________ Ж. Қасымбек
2014 жылғы 26 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 911 бұйрығына 1-қосымша
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрттердің салдарын жою қағидалары
Жалпы ережелер
1. Осы Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрттердің салдарын жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңына және Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңына (бұдан әрі – Азаматтық қорғау туралы заң) сәйкес әзірленген.

Об утверждении Правил проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном, воздушном транспорте
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 911. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2015 года № 10154. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 478.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2018 № 478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на воздушном транспорте, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН":
И.о. министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ Ж. Касымбек
26 декабря 2014 года
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 911
Правила
проведения профилактических работ по пожарной безопасности и
ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (далее – Закон о гражданской защите).

2. Қағидалар теміржол көлігіндегі мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі (бұдан әрі – МЕӨҚҚ) үшін теміржол көлігіндегі өрт қауіпсіздігі және өрттердің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Теміржол көлігіндегі өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі
3. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды жүзеге асыратын МЕӨҚҚ лауазымды тұлғалары болып мыналар табылады:
1) МЕӨҚҚ бастығы – МЕӨҚҚ бас инспекторы;
2) МЕӨҚҚ бастығының орынбасары – МЕӨҚҚ аға инспекторы;
3) МЕӨҚҚ бас мамандары, мамандары – МЕӨҚҚ инспекторы;
4) жол бөлімшесі шегіндегі МЕӨҚҚ бастығы – жол бөлімшесі шегіндегі МЕӨҚҚ бас инспекторы;
5) жол бөлімшесі шегіндегі МЕӨҚҚ бастығының орынбасары – жол бөлімшесі шегіндегі МЕӨҚҚ аға инспекторы;
6) МЕӨҚҚ өрт профилактикасы жөніндегі аға нұсқаушы, нұсқаушы, өрт сөндіру пойызының бастығы және оның орынбасары, жол бөлімшесі шегінде өрт сөндіру пойызының немесе бекетінің қарауыл (бөлімше) бастығы (қызмет көрсету аймағы шегінде) – жол бөлімшесі шегінде МЕӨҚҚ инспекторы.
4. МЕӨҚҚ лауазымды тұлғалары өз қызметінде Азаматтық қорғау туралы заңды, өрт қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және осы Қағидаларды басшылыққа алады.
5. Теміржол көлігі ұйымдарының стационарлық объектілері мен жылжымалы құрамында (бұдан әрі – объект) өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысты ұйымдастыруға жалпы басшылықты және бақылауды МЕӨҚҚ бастығы жүзеге асырады.
6. Жол бөлімшесі шегінде МЕӨҚҚ өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуге басшылықты және бақылауды жол бөлімшесі шегінде МЕӨҚҚ бастығы жүзеге асырады.
7. Теміржол көлігі ұйымдарында ұйым басшысының бұйрығымен өрт-техникалық комиссиялар (бұдан әрі – ӨТК) мен өртке қарсы ерікті құралымдар (бұдан әрі – ӨҚЕҚ) құрылады.
МЕӨҚҚ лауазымды адамдары теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру кезінде объектілердің ӨТК-мен, ӨҚЕҚ-мен және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
8. МЕӨҚҚ қызметкерлерін оларға тән емес жұмыстар мен функцияларды орындауға тартуға жол берілмейді.
9. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысқа тікелей басшылықты, оны жоспарлауды, өрттерді және объектілердің өртке қарсы жай-күйін талдауды МЕӨҚҚ бастығы, жол бөлімшесі шегінде тиісті жол бөлімшесінің МЕӨҚҚ бастығы жүзеге асырады.

2. Правила определяют порядок организации и осуществления профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте негосударственной противопожарной службы на железнодорожном транспорте (далее - НГПС).
2. Порядок проведения профилактических работ по пожарной
безопасности на железнодорожном транспорте
3. Должностными лицами НГПС, осуществляющими профилактическую работу по пожарной безопасности, являются:
1) начальник НГПС - главный инспектор НГПС;
2) заместитель начальника НГПС - старший инспектор НГПС;
3) главные специалисты, специалисты НГПС - инспектор НГПС;
4) начальник НГПС в пределах отделения дороги - главный инспектор НГПС в пределах отделения дороги;
5) заместитель начальника НГПС в пределах отделения дороги - старший инспектор НГПС в пределах отделения дороги;
6) старший инструктор, инструктор по пожарной профилактике НГПС, начальник пожарного поезда и его заместитель, начальник караула (отделения) пожарного поезда или поста (в пределах границ обслуживания) в пределах отделения дороги - инспектор НГПС в пределах отделения дороги.
4. В своей деятельности должностные лица НГПС руководствуются Законом о гражданской защите, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области пожарной безопасности, а также настоящими Правилами.
5. Общее руководство и контроль за организацией профилактической работы по пожарной безопасности на стационарных объектах и подвижном составе организаций железнодорожного транспорта (далее - объект), осуществляет начальник НГПС.
6. Руководство и контроль за организацией и проведением профилактической работы по пожарной безопасности НГПС в пределах отделения дороги осуществляет начальник НГПС в пределах отделения дороги.
7. В организациях железнодорожного транспорта, приказом руководителя организации создаются пожарно-технические комиссии (далее - ПТК) и добровольные противопожарные формирования (далее - ДПФ).
Должностные лица НГПС при организации и осуществлении профилактических работ по пожарной безопасности на железнодорожном транспорте взаимодействуют с ПТК, ДПФ объектов и органами государственной противопожарной службы.
8. Не допускается привлечение работников НГПС на выполнение не свойственных работ и функций.
9. Непосредственное руководство профилактической работой по пожарной безопасности, ее планированием, анализом пожаров и противопожарного состояния объектов осуществляется начальником НГПС, в пределах отделения дороги - начальником НГПС соответствующего отделения дороги.

10. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысты жүзеге асыру үшін МЕӨҚҚ басқарушы құрамына МЕӨҚҚ бастығы бекіткен тізбе бойынша өртке қатысты аса қауіпті объектілер бекітіледі.
11. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысын жүзеге асыратын МЕӨҚҚ лауазымды адамдары қызмет көрсетілетін объектілердің өзіндік ерекшелігін зерделейді, өрттердің шығу себептерін, объектілердің өрт қауіпсіздігі жай-күйі мен жоюға ұсынылған өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтарды, оның ішінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ұсынған талаптарын орындау дәрежесін талдайды, олардың өрт қауіптілігін азайту жөніндегі іс-шараларын әзірлейді, өрттің алдын алуға бағытталған іс-шараларды бірлесіп өткізу мақсатында объект басшыларымен, ӨТК-мен байланыста болады.
12. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысты ұйымдастыру мен жоспарлауды МЕӨҚҚ және оның бөлімшелері жүзеге асырады.
13. МЕӨҚҚ мынадай жұмыс жоспарларын әзірлейді:
1) МЕӨҚҚ-да – өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық іс-шаралардың жылдық жоспары;
2) МЕӨҚҚ бөлімшелері – өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық іс-шаралардың тоқсандық (жол бөлімшелерінде) және айлық (жол бөлімшелерінде МЕӨҚҚ инспекторлары үшін) жоспарлары.
14. МЕӨҚҚ инспекторларының жұмыс жоспары жедел-қызметтік жұмыс мәселелерінің песпективалық және ағымдағы шешімдерін есепке ала отырып, өрт ахуалдарын, объектілердегі өрт қауіпсіздігінің жай-күйін талдау негізінде әзірленеді.
15. МЕӨҚҚ жұмыс жоспарларын жетекшілік ететін басшысы, жол бөлімшелеріндегі МЕӨҚҚ бөлімшелерінің жұмыс жоспарларын тиісті жол бөлімшелерінің МӨҚҚ бастығы, өрт сөндіру пойыздары бастықтарының, МЕӨҚҚ инспекторларының жеке жұмыс жоспарларын – тиісті жол бөлімшесінің МЕӨҚҚ бастығы бекітеді.
16. Айлық жұмыс жоспары өрт қауіпсіздігі жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жеке жоспарлаудың негізгі құжаты болып табылады, онда ұйымдастырушылық-профилактикалық іс-шаралар, зерттелуі жоспарланған барлық объектілердің атауы, сондай-ақ жоспардан тыс жұмыстар мен тапсырмаларды орындау үшін қажет уақыт резерві көзделеді. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айлық жұмыс жоспарлары профилактикалық жұмысты есепке алу күнделігінде тіркеледі.
17. Ұйымдастырушылық-профилактикалық іс-шаралар Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9510 болып тіркелген Өрт қауіпсіздігі шараларына ұйымдар қызметкерлері мен халықты оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптар негізінде жүргізіледі.

10. За начальствующим составом НГПС для осуществления профилактической работы по пожарной безопасности закрепляются наиболее опасные в пожарном отношении объекты по перечню, утвержденному начальником НГПС.
11. Должностные лица НГПС, осуществляющие профилактическую работу по пожарной безопасности, изучают специфику обслуживаемых объектов, анализируют причины пожаров, состояние пожарной безопасности объектов и степень выполнения предложенных на устранение нарушений требований пожарной безопасности, в том числе и государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности, разрабатывают мероприятия по снижению их пожарной опасности, поддерживают связь с руководителями объектов, ПТК с целью совместного проведения мероприятий, направленных на предупреждение пожаров.
12. Организация и планирование профилактической работы по пожарной безопасности осуществляется НГПС и его подразделениями.
13. НГПС разрабатывают следующие планы работ:
1) НГПС - годовой план профилактических мероприятий по пожарной безопасности;
2) подразделения НГПС – квартальные (на отделениях дорог) и месячные (для инспекторов НГПС на отделениях дорог) планы профилактических мероприятий по пожарной безопасности.
14. План работы инспекторов НГПС разрабатываются на основе анализа обстановки с пожарами, состояния пожарной безопасности на объектах, с учетом решения перспективных и текущих вопросов оперативно-служебной деятельности.
15. Планы работы НГПС утверждаются курирующим руководителем, планы работ подразделений НГПС на отделениях дорог - начальником НГПС соответствующих отделений дорог, индивидуальные планы работ начальников пожарных поездов, инспекторов НГПС - начальником НГПС соответствующего отделения дороги.
16. Месячный план работы является основным документом личного планирования профилактических мероприятий по пожарной безопасности, в котором указываются организационно-профилактические мероприятия, поименно все объекты, которые планируются обследовать, а также предусматривается резерв времени, необходимый для выполнения внеплановых работ и поручений. Месячные планы работ регистрируются в дневнике учета профилактической работы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Организационно-профилактические мероприятия проводятся на основе Правил обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9510.

18. Объектілерді өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау тұрғысына тексеру жергілікті жағдайларды және объектілердің өрт қауіптілігін есепке ала отырып, жыл бойы бірқалыпты жоспарланады.
19. МЕӨҚҚ бастығы жоспарларға белгі соға отырып, олардың орындалуын жүйелі түрде бақылайды. Жекелеген іс-шаралар орындалмай қалған жағдайда тоқсан сайын олардың орындалмау себептері туралы анықтама толтырылады, онда жоспарда көзделген жүргізілген жұмыс көрсетіледі.
20. МЕӨҚҚ лауазымды адамдары қарап-тексеру жүргізу алдында объект басшысына қызметтік куәлігін және МЕӨҚҚ бастығы бекіткен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні өрт-техникалық қарап-тексеруге тапсырмасын көрсетеді.
21. Өрт-техникалық қарап-тексеру түрлері:
1) егжей-тегжейлі – объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар кешенінің орындалуына қарап-тексеруді жүзеге асыру;
2) бақылау – МЕӨҚҚ, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың егжей-тегжейлі қарап-тексеру қорытындылары бойынша ұсынған анықталған өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтарын жою жөніндегі іс-шаралардың орындалу дәрежесін қарап-тексеру;
3) мақсатты (жедел) – маусымдылығын, өрт ахуалдарын, объектінің жұмыс режимін есепке ала отырып, объектілердің өртке қарсы жай-күйін іріктеп зерттеу мақсатында МЕӨҚҚ басшылығының нұсқауы бойынша жүзеге асырылатын қарап-тексеру.
22. Жолаушы пойыздарын өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау тұрғысына қарап-тексеру жолаушы пойыздарын құрастыру пункттерінде және жөнелтудің айналым станцияларында жүргізіледі. Жолдағы жолаушы пойыздарын қарап-тексеру МЕӨҚҚ бастығы бекіткен кесте бойынша пойыз бастығының және пойыздың электр механигінің қатысуымен жүзеге асырылады. Жүргізілген жұмыс нәтижелері тексеруші адамның, пойыз бастығының және электр механигінің қолы қойылып, рейстік журналда көрсетіледі.
23. Локомотивтерді, тіркелу депосына мотор-вагонды жылжымалы құрамды, электр жылжымалы құрам мен рефрижераторлы секцияларды (пойыздарды) қарап-тексеру МЕӨҚҚ басшысы бекіткен кестелер бойынша жүзеге асырылады.
24. Қазақстан Республикасының магистральдық теміржол желісіне жұмысқа жіберу үшін бөгде ұйымдардың теміржол көлігіндегі жылжымалы құрамы өрт қауіпсіздігі нормаларына сәйкестігін белгілеу үшін комиссиялық тексеріп қарауаға ұсынылады.
25. Объектілерге қарап-тексерулер жылына кеміне екі рет жүзеге асырылады, атап айтқанда, объектілерге егжей-тегжейлі қарап-тексерулер шаруашылықтарды көктемгі комиссиялық тексеру барысында, бақылау күзгі комиссиялық тексеру барысында жүргізіледі.
Теміржол ұйымдарында теңгерімде тұрған тұрғын үйлерді қарап-тексеру жылына бір рет жүргізіледі.

18. Проверки объектов на предмет соблюдения требований пожарной безопасности планируется равномерно в течение года с учетом местных условий и пожарной опасности объектов.
19. Начальник НГПС систематически контролирует выполнение планов, делая в них отметки. В случае невыполнения отдельных мероприятий ежеквартально составляется справка о причинах их невыполнения, в которой отражается проведенная работа, предусмотренная планом.
20. Должностные лица НГПС перед проведением обследования руководителю объекта представляют служебное удостоверение и задание на проведение пожарно-технического обследования объекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, утвержденное начальником НГПС.
21. Виды пожарно-технического обследования:
1) детальное – осуществление обследования выполнения на объекте комплекса мероприятий по обеспечению пожарной безопасности;
2) контрольное – обследования степени выполнения мероприятий по устранению выявленных нарушений требований пожарной безопасности, предложенных НГПС по итогам детального обследования, а также государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности;
3) целевое (оперативное) – обследование осуществляемое по указанию руководства НГПС с целью выборочного обследования противопожарного состояния объектов, с учетом сезонности, обстановки с пожарами, режима работы объекта.
22. Обследование пассажирских поездов на предмет соблюдения требований пожарной безопасности проводится в пунктах формирования и оборотных станциях отправления пассажирских поездов. Обследование пассажирских поездов в пути следования осуществляется по графику, утвержденному начальником подразделения НГПС с участием начальника поезда и поездного электромеханика. Результаты проведенной работы отражаются в рейсовом журнале за подписью проверяющего лица, начальника и электромеханика поезда.
23. Обследование локомотивов, мотор-вагонного подвижного состава, электроподвижного состава и рефрижераторных секций (поездов) в депо приписки осуществляется по графикам, утвержденным руководителями НГПС.
24. Подвижной состав железнодорожного транспорта сторонних организаций для допуска работы на магистральной железнодорожной сети Республики Казахстан предъявляются комиссионному обследованию для установления соответствия нормам пожарной безопасности.
25. Обследование объектов осуществляются не менее двух раз в год, а именно детальные обследования объектов проводятся в ходе весенних комиссионных осмотров хозяйств, контрольные в ходе весенних комиссионных осмотров хозяйств.
Обследование жилых домов, находящихся на балансе железнодорожных организаций проводятся один раз в год.

5) желдету, жылу беру, энергиямен жабдықтау жүйелерінің жұмысқа жарамды жай-күйі.
30. Егжей-тегжейлі және мақсатты (жедел) қарап-тексеру қорытындылары бойынша МЕӨҚҚ лауазымды адам осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес екі данада өрт-техникалық қарап-тексеру актісін жасайды. Анықталған өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтарды жою мерзімдерін объекті басшысының келісімімен МЕӨҚҚ лауазымды адамы белгілейді.
31. Бақылау қарап-тексеру қорытындылары бойынша өрт-техникалық қарап-тексеру актісінде анықталған өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтарды жою жөніндегі егжей-тегжейлі немесе мақсатты қарап-тексеру қорытындылары бойынша ұсынылған іс-шаралардың орындалуы туралы белгі қойылады. Бақылау қарап-тексеру нәтижелері өрт-техникалық қарап-тексеру актісінде ресімделеді, онда жойылмаған және қайта анықталған өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар тіркеледі.
32. Қарап-тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда объекті басшысы немесе оның өкілі оларды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар өрт-техникалық қарап-тексеру актісіне қоса беріледі, ол туралы тиісті белгі қойылады.
33. Қосымшалардың көшірмелерімен бірге өрт-техникалық қарап-тексеру актісінің бір данасы объектінің басшысына не оның өкіліне анықталған бұзушылықтармен танысу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін беріледі.
Өрт-техникалық қарап-тексеру актісі объектінің басшысына 5 жұмыс күні ішінде беріледі.
34. Қарап-тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, объектілердің басшылары оларға жоғары тұрған МЕӨҚҚ бөлімшесіне шағымданады.
35. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қызмет көрсету учаскелері бойынша МЕӨҚҚ лауазымды адамдары объектілерді есепке алу журналында объектілерді есепке алуды жүргізеді.
36. МЕӨҚҚ лауазымды қызметкеріне бекітілген әрбір объектіге бақылау-байқау ісі жүргізіледі, онда объектінің техникалық сипаттамасы, нұсқамалар, объектіге өрт-техникалық қарап-тексеру жүргізуге тапсырма, өрт-техникалық қарап-тексеру актілері, ӨҚЕҚ мүшелерінің тізімдері, объекті басшыларының бұйрықтары және объектіге өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу кезінде құрылған басқа да құжаттар сақталады.
37. МЕӨҚҚ лауазымды қызметкерлері теміржол ұйымдарының басшыларына өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзған қызметкерлер мен жауапты адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныстар жасайды.
3. Темір жол көлігінде өрттердің салдарын жою тәртібі
38. Теміржол көлігінде өрттердің салдарын жою жөніндегі іс-шаралар (бұдан әрі - өрттерді жою) өрт сөндіру және аумақтық авариялық-құтқару қызметтерінің күштері мен құралдарын тарту жоспарларына сәйкес ұйымдастырылады.

5) исправное состояние систем вентиляции, отопления, энергоснабжения.
30. По итогам детального и целевого (оперативного) обследования должностным лицом НГПС в двух экземплярах составляется акт пожарно-технического обследования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Сроки устранения выявленных нарушений требований пожарной безопасности, устанавливаются должностным лицом НГПС по согласованию с руководителем объекта.
31. По итогам контрольного обследования в акте пожарно-технического обследования делается отметка об исполнении предложенных по итогам детального или целевого обследования мероприятий по устранению выявленных нарушений требований пожарной безопасности. Результаты контрольного обследования оформляются актом пожарно-технического обследования, в котором фиксируются не устраненные и вновь выявленные нарушения требований пожарной безопасности.
32. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам обследования руководитель объекта либо его представитель излагают их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту пожарно-технического обследования, о чем делается соответствующая отметка.
33. Один экземпляр акта пожарно-технического обследования, вручается руководителю объекта либо его представителю для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений.
Акт пожарно-технического обследования вручается руководителю объекта в течении 5 рабочих дней.
34. Руководители объектов при не согласии с результатами обследования, обжалуют их в вышестоящее подразделение НГПС.
35. Учет объектов ведется в журнале учета объектов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, должностными лицами НГПС по участкам обслуживания.
36. На каждый объект, закрепленным должностным работником НГПС, ведется контрольно-наблюдательное дело, в котором хранятся техническая характеристика объекта, предписания, задания на проведение пожарно-технического обследования объекта, акты пожарно-технического обследования, списки членов ДПФ, приказы руководителей объекта и другие документы, составленные при проведении профилактических работ по пожарной безопасности по объекту.
37. Должностные лица НГПС вносят руководству железнодорожных организаций предложения о привлечении к дисциплинарной ответственности работников и ответственных лиц за нарушения требований пожарной безопасности.
3. Порядок ликвидации последствий пожаров
на железнодорожном транспорте
38. Мероприятия по ликвидации последствий пожара на железнодорожном транспорте (далее – ликвидация пожара) организуются в соответствии с планами пожаротушения и привлечения сил и средств территориальных аварийно-спасательных служб.

39. Ведомстволық бағынысты аумақтарда өрттерді жоюға теміржол көлігі объектілерінің күштері мен құралдарын, сондай-ақ басқа да арнайы қызметтер мен құралымдарды тарту тәртібі өзара іс-қимыл жасау жөніндегі тиісті нұсқаулықтарда айқындалады.
40. Өрттерді жою жұмыстары теміржол көлігі объектілеріндегі өрт сөндіру тактикасының негіздеріне сәйкес болуы тиіс және мыналарға бағытталады:
1) қауіпті аймақтан адамдарды және жолаушыларды, сондай-ақ тұрғындарды құтқару және эвакуациялау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
2) жылжымалы құрамдар мен жүктерді эвакуациялау;
3) ұйымдардың қажетті материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыру;
4) жарылыс өрт қаупі бар объектілер мен учаскелердегі өрттерді сөндіру;
5) сұйықтықтардың төгілуі мен жайылуын, көршілес вагондарға және ғимараттар мен құрылыстарға өрттің таралуын болдырмау үшін қауіпті заттары бар цистерналар мен вагондарды сөндіру және суыту, жарылыстың алдын алу;
6) объектінің жұмысын тоқтату немесе тоқтата тұру;
7) адамдар мен жүктердің қозғалысына шектеу (карантин) енгізу;
8) авариялық-құтқару және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ қоғамдық тәртіп пен объектілерді күзетуді қамтамасыз ету.
41. Өрттерді жоюға жетекшілік ету:
1) станцияларда – станция бастығына, оның орынбасарларына, ал олар болмағанда – станция кезекшілеріне;
2) аралықтарда (барар жолда) – жүк және дизель-электр пойыздарының машинстеріне, ауыр салмақты құрамдарды алып жүретін локомотив машинистеріне, жолаушылар пойыздарының бастықтарына, рефрижераторлы пойыздар секцияларының бастықтарына, пошта-жүк пойыздарында және арнайы вагондарда ілесіп жүретін адамдарға;
3) кәсіпорындар мен ұйымдарда – кәсіпорынның басшысына немесе оның орынбасарларына жүктеледі.
42. Теміржол көлігі объектілерінде ірі өрттер туындаған кезде, өрт болған ұйымдардың жанынан жедел штаб құрылады. Штаб жұмысын қамтамасыз ету теміржол көлігі ұйымының немесе жол бөлімшелерінің бірінші басшысына жүктеледі.
43. Қауіпті аймақ шекараларын заңнамада белгіленген тәртіпте өртті жою және жұмыс штабының басшысы айқындайды.
44. Теміржол жылжымалы құрамының рельстен шығып кетуімен байланысты аварияның немесе өрттің салдарын жедел жою үшін теміржол бойымен пойыздардың қозғалысын қалпына келтіру үшін өрт сөндіру және қалпына келтіру пойыздарының авария (өрт) болған жерге бір уақытта шығуы көзделеді.
45. Өрт сөндіру пойыздарын оқиға орнына уақтылы жіберуді, қозғалысын және жеткізуді жол бөлімшесінің басшысы қамтамасыз етеді.
Өрт сөндіру пойыздарын және МЕӨҚҚ басқа бөлімшелерін өрт болған жерге шақыру, жіберу және жылжыту қысқа мерзімде жүзеге асырылады және теміржол көлігі ұйымы белгілеген тәртіппен анықталады, бірақ 15 минуттан аспауы қажет.

39. Порядок привлечения сил и средств объектов железнодорожного транспорта, а также других специальных служб и формирований к ликвидации пожаров на подведомственных территориях, определяется соответствующими инструкциями по взаимодействию.
40. Работы по ликвидации пожаров должны соответствовать основам тактики пожаротушения на объектах железнодорожного транспорта и быть направлены на:
1) обеспечение организации мероприятий по спасению и эвакуации людей и пассажиров, а также населения из опасной зоны;
2) эвакуации подвижных составов и грузов;
3) мобилизации необходимых материально-технических ресурсов организаций;
6) тушение взрывопожароопасных объектов и участков;
7) тушение и охлаждение цистерн и вагонов с опасными грузами, предотвращения взрывов, во избежание утечки и разлива жидкостей и развития пожара на соседние вагоны, здания и сооружения;
8) прекращения или приостановления работы объекта;
9) введение ограничения (карантина) на передвижение людей и грузов;
10) проведение аварийно-спасательных и восстановительных работ, а также обеспечение общественного порядка и охраны объектов.
41. Руководство ликвидацией пожаров возлагается:
1) на станциях – на начальника станции, его заместителей, а в их отсутствии – на дежурных станции;
2) на перегонах (в пути следования) – на машинистов грузовых и дизель-электропоездов, машинистов ведущего локомотива тяжеловесных составов, начальников пассажирских поездов, начальников секции рефрижераторных поездов, лиц, сопровождающих почтово-багажные поезда и специальные вагоны;
3) на предприятиях и организациях – на руководителя предприятия или его заместителей.
42. При возникновении крупных пожаров на объектах железнодорожного транспорта при организациях, на которых произошел пожар, создается оперативный штаб. Обеспечение работы штаба возлагается на первого руководителя организации железнодорожного транспорта и отделений дорог.
43. Границы опасной зоны определяются руководителем ликвидации пожара и штаба работ в установленном законодательством порядке.
44. Для оперативной ликвидации последствий аварии или пожара, связанных со сходом железнодорожного подвижного состава с рельс, на восстановление движения поездов по железной дороге предусматривается одновременный выезд к месту аварии (пожара) пожарного и восстановительного поездов.
45. Своевременное отправление, передвижение и доставку пожарных поездов к месту происшествия обеспечивается руководителем отделения дороги.
Вызов, отправление и продвижение пожарных поездов и других подразделений НГПС к месту пожара осуществляется в кратчайшие сроки и определяется в порядке установленном организацией железнодорожного транспорта, но не более 15 минут.

46. Өртті сөндіргеннен кейін теміржол көлігі ұйымдары өрт салдарын жою, пойыздар қозғалысын қалпына келтіру, өндірістің тоқтап қалған технологиялық процесі жұмысын (электр энергиясы және байланыспен қамтамасыз ету, теміржол жолдарын және энергиямен қамтамасыз ету, байланыс қондырғыларын жөндеу) ұйымдастыруға бағытталған іс-шараларды жүзеге асырады.
47. Қауіпті жүктермен байланысты өрттерді жою кезінде пайдаланылған теміржол жылжымалы құрамы, өрт сөндіру және қосымша техника, өрт-техникалық жабдықтар мен жарақтар жұмыс аяқталғаннан кейін жуылуы және қайта залалсыздандырылуы тиіс.
48. Өртті жойғаннан кейін өрт сөндіру пойыздары мен жұмылдырылған техника цистерналары сумен толтыруға жіберіледі, олардың техникалық жай-күйі тексеріледі және орналастыру орнына қойылады.
49. Ұйымдардың басшылары қызметкерлерді әскерилендірілмеген құралымдар құрамында өрт туындаған және оны жою кезінде қорғану және іс-қимыл жасау тәсілдеріне оқытуды ұйымдастырады.
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі
бойынша профилактикалық жұмыстар
жүргізу және өрттердің салдарын
жою қағидаларына
1-қосымша
Профилактикалық жұмыстарды есепке алу журналы
_______________________________________________________________
(МӨҚҚ қызметкерінің Т.А.Ә, МӨҚҚ атауы мен мекенжайы)
_______________________________________________
20___ж ________ айы
Р/с N
Күні
Объектінің атауы
Іс-шаралар атауы
Станция штемпелі және қолы
Инспектор_________________________
(Т.А.Ә.)
қолы __________________
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі
бойынша профилактикалық жұмыстар
жүргізу және өрттердің салдарын
жою қағидаларына
2-қосымша
Салалық өртке қарсы қызмет бөлімшесінің атауы
Объектіге өрт техникалық зерттеу жүргізуге №___ тапсырма
_________________________________________________ берілді
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20__ жылғы "__" - "__" __________ аралығында ______________________________
(объектінің, жылжымалы құрамның атауы)
өртке қарсы жай-күйіне егжей-тегжейлі, бақылау, мақсатты тексеру жүргізу (керегінің астын сызу қажет)
Негіздеме: Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі және өрттің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу қағидалары.
Бастық: _____________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Тапсырмамен таныстым _______________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
МӨҚҚ лауазымды тұлғасының қызметтік куәлігі болған жағдайда тапсырма жарамды
Қызметтік куәліктің үлгісі
Теміржол көлігіндегі мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі және өрттің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу қағидаларына сәйкес барлық түрдегі жылжымалы құрамда және теміржол көлігі ұйымының стационарлық объектілерінде кез келген уақытта өрт техникалық тексерулер жүргізуге құқығы бар
Сурет орны
К У Ә Л І К N__ _____________ ______________ _____________
20__жылғы "__"________ берілді
МӨҚҚ бөлімшесінің
бастығы _________
(қолы)
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі
бойынша профилактикалық жұмыстар
жүргізу және өрттердің салдарын
жою қағидаларына
3-қосымша

46. После тушения пожара организации железнодорожного транспорта осуществляют мероприятия, направленные на ликвидацию последствий пожара, восстановление движения поездов, организацию работы прерванного технологического процесса производства (обеспечение электроэнергией и связью, ремонт железнодорожного пути и устройств энергоснабжения, связи).
47. Железнодорожный подвижной состав, пожарная и вспомогательная техника, пожарно-техническое оборудование и снаряжение, использованное при ликвидации пожара, связанных с опасными грузами, по окончанию работ подвергается промывке и обеззараживанию.
48. Пожарные поезда и привлеченная техника после ликвидации пожара направляются на заправку водой цистерн, проверяется их техническое состояние и выставляется на место дислокации.
49. Руководители организаций организовывают обучение работников методам защиты и действиям при возникновении и ликвидации последствий пожаров в составе невоенизированных формирований.
Приложение 1
к Правилам проведения
профилактических работ по пожарной
безопасности и ликвидации последствий
пожаров на железнодорожном транспорте
форма
Дневник учета профилактической работы
_______________________________________________________________
(Ф.И.О работника НГПС, наименование и адрес подразделения НГПС)
_______________________________________________
на________ месяц 20___ г
п/п
Дата
Наименование объекта
Наименование мероприятий
Штемпель станции и роспись
Инспектор__________________
(Ф.И.О)
подпись__________________
Приложение 2
к Правилам проведения
профилактических работ по пожарной
безопасности и ликвидации последствий
пожаров на железнодорожном транспорте
форма
Наименование подразделения отраслевой противопожарной службы
задание №___ на проведение пожарно-технического обследования объекта
Выдано_________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
произвести детальное, контрольное, целевое обследование
(нужное подчеркнуть) противопожарного состояния________
_______________________________________________________
(наименование объекта, подвижного состава)
с "__" по "__" ____________ 20__ года
Основание: Правила проведения профилактических работ по пожарной
безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном
транспорте.
Начальник: _____________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
С заданием ознакомлен _______________________________
(должность, Ф.И.О.)
Задание действительно при наличии удостоверения должностного
лица НГПС
Образец служебного удостоверения
Негосударственная противопожарная служба на железнодорожном транспорте
Имеет право в любое время проводить пожарно-техническое обследование всех видов подвижного состава и стационарных объектов организаций железнодорожного транспорта в соответствии с Правилами проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте.
Место для фотографии
УДОСТОВЕРЕНИЕ № __
__________________
__________________
__________________
Выдано "__"________ 20__ года
Руководитель подразделения
НГПС _________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
профилактических работ по пожарной
безопасности и ликвидации последствий
пожаров на железнодорожном транспорте

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 11.11.2015 № 909 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салалық өртке қарсы қызмет бөлімшесінің атауы
Өрт техникалық зерттеудің №___ А К Т І С І
Мынадай құрамдағы комиссия: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің лауазымы, Т.А.Ә. көрсетіледі)
20___жылғы "__"________бірлесіп ____________________________________
_____________________________________________________________________
(объекті өкілдерінің лауазымы,Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(зерттеу объектісі, МӨҚҚ қызметкерінің лауазымы және Т.А.Ә.)
___________________________________ өрт техникалық зерттеу жүргізді.
Тексеру барысында анықталған өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларының талаптарын бұзушылықты жою мақсатында "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына және Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі және өрттің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу қағидаларына сәйкес объект басшысы мынадай іс-шараларды орындауы тиіс:
Р/с
Іс-шаралар атауы
Орындау мерзімі
Орындау туралы белгі
1
2
3
4
Ұсынылған іс-шаралармен келіспеген жағдайда, Сіз жоғарғы тұрған МӨҚҚ органына шағымдана аласыз.
Комиссия мүшелерінің қолы: _____________________
_____________________
_____________________
Орындау үшін актіні алдым:
______________________________ __________________________
(объект басшысының қолы) (МӨҚҚ қызметкерінің қолы)
Бақылау зерттеулерінің нәтижесі
Зерттеу күні
Орындалмаған іс-шаралар №
Тексеруді кім жүргізді (лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Кім таныстырылды (лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
Теміржол көлігінде өрт қауіпсіздігі
бойынша профилактикалық жұмыстар
жүргізу және өрттердің салдарын
жою қағидаларына
4-қосымша
Объектілерді есепке алу журналы
1. Қызмет көрсету учаскесі ________________________________
2. Объектілердің жалпы саны ___________________________
р/с
Объектінің атауы және оның шаруашылыққа тиесілігі
Объектіге бекітілген адамның Т.А.Ә.
ӨТК, ӨҚЕҚ болуы, өрт техникасының болуы
ӨТҚТ күні
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 911 бұйрығына 1-қосымша
Әуе көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрттердің салдарын жою қағидалары

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.11.2015 № 909 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование подразделения отраслевой противопожарной службы
А К Т №___ пожарно-технического обследования
Комиссией в составе:________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указываются должность, Ф.И.О. членов комиссии)
"__"_____20___ года произведено пожарно-техническое обследование ____
_____________________________________________________________________
(объект обследования, должность и Ф.И.О. работника НГПС)
_____________________________________________________________________
совместно ___________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. представителей объекта)
В целях устранения выявленных при проверке нарушений норм и
правил пожарной безопасности в соответствии с Законом Республики
Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и Правил
проведения профилактических работ по пожарной безопасности и
ликвидации последствий пожаров на железнодорожном транспорте,
руководителю объекта следует выполнить следующие мероприятия:
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок исполнения
Отметка о выполнении
1
2
3
4
При несогласии с предложенными мероприятиями Вы можете
обжаловать Акт в вышестоящий орган НГПС.
Подписи членов комиссии: _____________________
_____________________
_____________________
Акт для исполнения получил:
__________________________________ __________________________
(подпись руководителя объекта) (Ф.И.О. работника НГПС)
Результаты контрольных обследований
Дата обследования
невыполненных мероприятий
Кто проводил обследование (должность, Ф.И.О., подпись)
Кто ознакомлен (должность, Ф.И.О. подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
профилактических работ по пожарной
безопасности и ликвидации последствий
пожаров на железнодорожном транспорте
форма
Журнал учета объектов
1. Участок обслуживания ________________________________
2. Общее количество объектов ___________________________
п/п
Наименование объекта и его принадлежность к хозяйству
Ф.И.О. закрепленного за объектом
Наличие ПТК, ДПФ, наличие пожарной техники
Даты и виды ПТО
1
2
3
4
5
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 911
Правила
проведения профилактических работ по пожарной безопасности
и ликвидации последствий пожаров на воздушном транспорте

1. Жалпы ережелер
1. Осы Әуе көлігінде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрттердің салдарын жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 маусымдағы Заңына және "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар азаматтық авиация ұйымдарының мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі үшін әуе көлігінде мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт қауіпсіздігі және өрттердің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Әуе көлігіндегі өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі
3. Әуе көлігінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету азаматтық авиация ұйымының басшысына жүктеледі. Ұйым басшысы жекелеген объектілердің (өндірістік цехтар, аймақтар, қойма бөлмелері, қонай үйлер) өрт қауіпсіздігіне жауапты адамдарды белгілейді.
4. Инженерлік-техникалық қызметкерлерді және қызметшілерді азаматтық авиация ұйымдарында әуе кемелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге жұмылдыру үшін өрт-техникалық комиссия (бұдан әрі - ӨТК) құрылады.
5. ӨТҚ құрамына: ұйымның бірінші басшысының орынбасары немесе бас инженері, объектінің өртке қарсы қызметінің бастығы (орынбасары) немесе еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженер, күрделі құрылыс, жер үсті құрылыстары, жанар-жағар май материалдары, радиотехникалық жабдықтарды және байланысты пайдалану, авиациялық-техникалық база қызметтерінің басшылары және азаматтық авиация ұйымы басшысының қарастыруы бойынша басқа да адамдар кіреді. Өрт-техникалық комиссиядан басқа ірі құрылымдық бөлімшелерде (жанар-жағар май материалдары, радиотехникалық жабдықтарды және байланысты пайдалану және басқа да қызметтерде) құрылымдық бөлімшенің басшысы цехтық (объектілік) өрт-техникалық комиссия құруы мүмкін.
6. Авиациялық техника мен объектілердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі нысаны өрттердің орын алу қаупін тудыратын себептерін уақтылы анықтау және жою мақсатында жүргізілетін профилактикалық жұмыстар болып табылады.
Профилактикалық жұмыс өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуы тұрғысына жоспарлы зерттеулердің, тұрақты бақылау қарап-тексерулердің, күнделікті бақылаудың, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ұйғарымдарын орындауды бақылаудың жиынтығын білдіреді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на воздушном транспорте (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите".
2. Правила определяют порядок организации и осуществления профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на воздушном транспорте негосударственной противопожарной службой организаций гражданской авиации.
2. Порядок проведения профилактических работ
по пожарной безопасности на воздушном транспорте
3. Обеспечение пожарной безопасности на воздушном транспорте возлагается на руководителя организации гражданской авиации. Руководитель организации определяет ответственных за пожарную безопасность отдельных объектов (производственных цехов, участков, установок, складских помещений, гостиниц).
4. Для привлечения инженерно-технических работников и служащих к участию в проведении мероприятий по обеспечению пожарной безопасности в организациях гражданской авиации и воздушных судах создаются пожарно-технические комиссии (далее - ПТК).
5. В состав ПТК входят главный инженер или заместитель первого руководителя организации, начальник (заместитель) подразделения противопожарной службы объекта или инженер по охране труда и технике безопасности, руководители служб капитального строительства, наземных сооружений, горюче-смазочных материалов, эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, авиационно-технической базы и другие лица по усмотрению руководителя организации гражданской авиации. Помимо пожарно-технической комиссии в крупных структурных подразделениях (службах горюче-смазочных материалов и эксплуатации радиотехнического оборудования и связи и других) начальником структурного подразделения могут создаваться цеховые (объектовые) пожарно-технические комиссии.
6. Основной формой обеспечения пожарной безопасности авиационной техники и объектов является профилактическая работа, проводимая с целью своевременного выявления и устранения причин, создающих угрозу возникновений пожаров.
Профилактическая работа представляет собой совокупность плановых обследований, регулярных контрольных обследований, ежедневный контроль на предмет соблюдения требований пожарной безопасности, а также контроль исполнения предписаний государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности.

7. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде ӨТК:
1) өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуы тұрғысына қарап-тексерулер жүргізу арқылы әуе кемелерін, құрылыстар мен ғимараттарды пайдалану кезінде тиісті өртке қарсы режимнің сақталуына;
2) азаматтық авиация объектілері қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі іс-шараларына және өрт кезіндегі іс-әрекеттерге оқытуға;
3) мемлекеттік өртке қарсы қызметпен бірге әуе көлігіндегі өрт сөндіру жедел жоспарын әзірлеуге, оларды пысықтау бойынша ведомстволық жоспарлы машықтанулар мен оқу-жаттығуларды ұйымдастыруға, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері бастамашылық еткен оқу-жаттығуларға қатысуға;
4) өрт қауіптілігін төмендетуге бағытталған жаңа техникалық шешімдерді енгізуге бағытталған шаралар қабылдайды.
8. Авиациялық техниканы және объектілерді өртке қарсы қамтамасыз ету авиациялық техникада және объектілерде жану мен өрттердің туындауына жол бермеуге, ал өрт туындаған жағдайда оларды уақтылы анықтауға және нәтижелі сөндіруге, адамдарды және материалдық құндылықтарды қауіпсіз эвакуациялауға бағытталған іс-шаралар кешенін құрайды.
9. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі профилактикалық жұмыстарды мыналар жүзеге асырады:
1) жоспарлы зерттеулер арқылы (жылына екі реттен кем емес) өрт–техникалық комиссия;
2) құрылымдық бөлімшелерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдар (қызметтер, бөлімдер, қоймалар, цехтар, қонақ үйлер басшылары) – үнемі;
3) өрт профилактикасы бойынша азаматтық авиация ұйымындағы тиісті лауазымды адамдар (инженерлер, инструкторлар) – барлық объектілер бойынша үнемі.
10. Объектіде немесе әуе кемесінде қарап-тексеру жүргізу кезінде мыналар анықталады:
1) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтардың болуы және оларды сақтау дәрежесі;
2) объектінің өрт қауіпсіздігінің нақты жай-күйінің белгіленген өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкестігі;
3) бұрын белгіленген өртке қарсы іс-шаралардың орындалу дәрежесі;
4) ұйым (объекті) қызметкерлерінің өрт туындаған жағдайда өрт қауіпсіздігі шараларын білуі және іс-қимыл жасай білуі.
11. ӨТК профилактикалық іс-шаралардың жылдық, тоқсандық және айлық жоспарларын әзірлейді, оларды азаматтық авиация ұйымының басшысы бекітеді. Жоспарларда ұйымдастырушылық-профилактикалық іс-шаралар және зерттелуі жоспарланған барлық объектілер көрсетіледі.
12. ӨТК жоспардың орындалуын белгі жасай отырып бақылайды. Жекелеген іс-шаралар орындалмаған жағдайда тоқсан сайын олардың орындалмау себептері туралы анықтама жасалады, онда жоспарда көзделген жұмыс көрсетіледі.

7. При проведении профилактических работ ПТК принимаются меры, направленные на:
1) поддержание соответствующего противопожарного режима при эксплуатации зданий и сооружений, воздушных судов, путем проведения обследований на предмет соблюдения требований пожарной безопасности;
2) обучение сотрудников объектов гражданской авиации мерам пожарной безопасности и действиям в случае возникновения пожара;
3) участие в разработке органами государственной противопожарной службы оперативных планов пожаротушения метрополитена, организации ведомственных плановых тренировок и учений по их отработке, а также участие в учениях инициируемые подразделениями государственной противопожарной службы;
4) внедрение новых технических решений, направленных на снижение пожарной опасности.
8. Противопожарное обеспечение авиационной техники и объектов представляет собой комплекс мероприятий, направленных на предотвращение возникновения пожаров и возгораний на авиационной технике и объектах, а в случае возникновения пожаров на своевременное их обнаружение и успешное тушение, безопасную эвакуацию людей и материальных ценностей.
9. Профилактическую работу по пожарной безопасности осуществляют:
1) пожарно-технические комиссии путем плановых обследований (не менее двух раз в год);
2) лица, ответственные за пожарную безопасность в структурных подразделениях (руководители служб, отделов, складов, цехов, гостиниц) - постоянно;
3) соответствующие должностные лица в организациях гражданской авиации (инженеры, инструкторы) по пожарной профилактике - постоянно по всем объектам.
10. При проведении обследований объекта или воздушного судна устанавливается:
1) наличие инструкций о мерах пожарной безопасности и степень их соблюдения;
2) соответствие фактического состояния пожарной безопасности объекта установленным требованиям пожарной безопасности;
3) степень выполнения ранее установленных противопожарных мероприятий;
4) знание работниками организации (объекта) мер пожарной безопасности и умение действий в случае возникновения пожара.
11. ПТК разрабатываются годовой, квартальные и месячные планы профилактических мероприятий, которые утверждаются руководителем организации гражданской авиации. В планах указываются организационно-профилактические мероприятия и поименно все объекты, которые планируется обследовать.
12. ПТК контролирует выполнение планов, делая в них отметки. В случае невыполнения отдельных мероприятий ежеквартально составляется справка о причинах их невыполнения, в которой отражается проведенная работа, предусмотренная планом.

13. Жоспарлы, бақылау қарап-тексерулері мен күн сайынғы бақылаудың нәтижелері бойынша мынадай шаралар қабылданады:
1) өрт-техникалық комиссиялар еркін түрде құрастырылатын өрт-техникалық қарап-тексеру актісі құрылады, онда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жай-күйі көрсетіледі, анықталған бұзушылықтар белгіленеді, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзатын кінәлі адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізіледі;
2) құрылымдық бөлімшелер басшылары анықталған өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптарын бұзушылықтарды жою және осы бұзушылықтарға жол берген кінәлі адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды;
3) өртке қарсы қызмет бөлімшесінің бастығы азаматтық авиация ұйымының басшысына объектілердегі өрт қауіпсіздігінің жай-күйі туралы баяндайды және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
14. Азаматтық авиация ұйымдарында әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде өрт қауіпсіздігін бұзушылықтарды уақтылы анықтау және жолын кесу мақсатында, сондай-ақ өрт туындаған жағдайда оны жедел сөндіру үшін әуе кемелерінің перрондары мен тұрақтары бойынша жауынгерлік есептоптары бар өрт сөндіру автомобильдерімен күзету ұйымдастырылады.
Күзету кезеңділігі мен бағыттары жергілікті жағдайларға және ұшулар қарқындылығына байланысты белгіленеді.
15. Азаматтық авиация ұйымдарының қызметкерлері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9510 болып тіркелген Өрт қауіпсіздігі шараларына ұйымдар қызметкерлері мен халықты оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптар негізінде өртке қарсы арнайы даярлықтан өтеді.
16. Азаматтық авиация ұйымдарының басшылары осы Қағидалардың, өрт қауіпсіздігі саласындағы салалық нұсқаулықтардың және басқа да нормативтік құқықтық актілердің негізінде жалпы ұйым және әрбір жеке объекті үшін өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтарды әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық мына іс-шараларды қамтуы тиіс:
1) аумақты, ғимараттарды және үй-жайларды, оның ішінде эвакуациялау жолдарын ұстауға қойылатын талаптар;
2) технологиялық процестерді жүргізу, жабдықтарды пайдалану, өрт қаупі бар жұмыстарды жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралар;
3) жарылыс өрт қаупі бар және өрт қаупі бар заттар мен материалдарды сақтау және тасымалдау нормалары;
4) темекі тарту, ашық отты қолдану және отпен байланысты жұмыстарды жүргізу орындары;

13. По результатам планового, контрольного обследований и ежедневного контроля принимаются следующие меры:
1) пожарно-техническими комиссиями составляется акт пожарно-технического обследования составляемом в произвольной форме, в котором указывается состояние обеспечения пожарной безопасности, отмечаются выявленные нарушения, а также вносятся предложения о привлечении виновных лиц к дисциплинарной ответственности, нарушающих требования пожарной безопасности;
2) руководителями структурных подразделений - принимаются меры по, устранению выявленных нарушений требований правил пожарной безопасности и привлечению к дисциплинарной ответственности лиц, допустивших эти нарушения;
3) начальник подразделения противопожарной службы докладывает руководителю организации гражданской авиации о состоянии пожарной безопасности на объектах и вносит предложения по ее улучшению.
14. В организациях гражданской авиации по перронам и стоянкам воздушных судов организуется патрулирование пожарными автомобилями с боевым расчетом в целях своевременного обнаружения и пресечения нарушений пожарной безопасности при техническом обслуживании воздушных судов, а также для оперативного тушения пожаров в случае их возникновения.
Периодичность и маршруты патрулирования устанавливаются в зависимости от местных условий и интенсивности полетов.
15. Работники организаций гражданской авиации проходят специальную противопожарную подготовку на основе Правил обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9510.
16. Руководители организаций гражданской авиации на основе настоящих Правил, отраслевых инструкций в области пожарной безопасности и других нормативных правовых актов организуют разработку и утверждение инструкций о мерах пожарной безопасности для организации в целом и каждого отдельного объекта.
Инструкции о мерах пожарной безопасности должны содержать следующие мероприятия:
1) требования к содержанию территории, зданий и помещений, в том числе эвакуационных путей;
2) мероприятия по пожарной безопасности при проведении технологических процессов, эксплуатации оборудования, производстве пожароопасных работ;
3) нормы хранения и транспортировки взрывопожароопасных и пожароопасных веществ и материалов;
4) места курения, применение открытого огня и проведение огневых работ;

5) жанғыш заттар мен материалдарды жинауға, сақтауға және басқа орынға әкетуге, арнайы киімдерді ұстауға және сақтауға қойылатын талаптар;
6) ауытқуы өрт немесе жарылыс тудыруы мүмкін бақылау-өлшеу аспаптарының (манометр, термометр) шекті көрсеткіштері;
7) қызмет көрсетуші персоналдың іс-әрекеттері, оның ішінде:
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру жүйелілігі;
технологиялық жабдықты авариялық тоқтату жүйелілігі;
желдеткішті және электр жабдығын ажырату жүйелілігі;
өрт сөндіру құралдарын және өрт сөндіру автоматикасы қондырғыларын қолдану қағидалары;
адамдарды, жанғыш заттарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жүйелілігі;
азаматтық авиация ұйымының (бөлімшелерінің) барлық үй-жайларын тексеру және өрт жарылыс қауіпсіз жай-күйге келтіру.
17. Технологиялық процесті және жұмыс жағдайларын өзгерту кезінде, сондай-ақ объектіде болған өртті, аварияларды және жарылыстарды талдау негізінде Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар кемінде үш жылда бір рет қайта қаралады.
3. Әуе көлігіндегі өрттер салдарын жою тәртібі
18. Әуе кемелеріндегі өрттің салдарын жою жөніндегі іс-шаралар азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілетін өрт құтқару есептоптары мен өзара қарым-қатынас жасайтын қызметтер іс-қимылдарының авариялық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
19. Әуе көлігі объектілеріндегі өрттерді жою үшін әуежайлардың авариялық-құтқару командаларының құрамына кіретін штаттық өрт-құтқару есептоптары құрылады.
20. Азаматтық авиация әуе айлақтарының аумағында орналастырылған авариялық-құтқару командаларының әуе кемелеріндегі өрттерді жою кезіндегі іс-әрекеттері әуе көлігі объектілеріндегі өрт сөндіру тактикасына сәйкес жүзеге асырылады және мыналарға:
1) авариялық жағдай сипатын бағалау және азаматтық авиация ұйымының қосымша күштері мен құралдарын және басқа да өзара іс-қимыл жасайтын қызметтерді жұмылдыруға.
2) әуе кемесінің жолаушыларын және экипаждарын іздестіруді, эвакуациялауды және құтқаруды ұйымдастыруға;
3) өртті оқшаулауға және жоюға;
4) жанып жатқан әуе кемесіне жақын орналасқан объектілерді өрттен қорғауға;
5) өрт аймағынан жылжымалы техникалық жабдықтарды және басқа да әуе кемелерін эвакуациялауға (тіркеп сүйреуге);
6) сумен жабдықтау көздеріне кірме жолдарды қамтамасыз етуге;
7) адамдар мен жүктердің қозғалысына шектеу енгізуге;
8) ұйымдардың қажетті материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыруға;
9) барлық жұмылдырылған бөлімшелермен үздіксіз байланысты ұйымдастыруға бағытталған.
21. Әуе кемелеріндегі өрттерді сөндіру кезінде ең алдымен өртті барлау жүргізіледі. Өртті барлау оқиға орнына өрт автокөлігі қозғалған кезде басталады. Бұл ретте: өрттің орны және сипаты, адамдардың болуы және оларға төнген қауіп дәрежесі, өрт өлшемі, оттың таралу бағыты, фюзеляж үшін өрттінің қауіпті орны, сондай-ақ өрттің дамуына метеожағдайлардың әсері анықталады.

5) требования по сбору, хранению и удалению горючих веществ и материалов, содержанию и хранению спецодежды;
6) предельные показания контрольно-измерительных приборов (манометры, термометры), отклонения от которых могут вызвать пожар или взрыв;
7) действия обслуживающего персонала при пожаре, в том числе:
последовательность вызова подразделений государственной противопожарной службы;
последовательность аварийной остановки технологического оборудования;
последовательность отключения вентиляции и электрооборудования;
правила применения средств пожаротушения и установок пожарной автоматики;
последовательность эвакуации людей, горючих веществ и материальных ценностей;
осмотр и приведение в пожаровзрывобезопасное состояние всех помещений организации гражданской авиации (подразделения).
17. Инструкции о мерах пожарной безопасности пересматриваются не реже одного раза в три года при изменении технологического процесса и условий работы, а также на основании анализа происшедших на объекте пожаров, аварий и взрывов.
3. Порядок ликвидации последствий пожаров
на воздушном транспорте
18. Мероприятия по ликвидации последствий пожара на воздушных судах организуются в соответствии с аварийным планом действий пожарно-спасательных расчетов и взаимодействующих служб, утверждаемым приказом руководителем организации гражданской авиации.
19. Для ликвидации пожаров на объектах воздушного транспорта создаются штатные пожарно-спасательные расчеты, входящие в состав аварийно-спасательных команд аэропортов.
20. Действия аварийно-спасательных команд при ликвидации пожаров на воздушных судах, дислоцирующихся на территории аэродромов гражданской авиации осуществляется в соответствии с тактикой пожаротушения на объектах воздушного транспорта и направлены на:
1) оценку характера аварийной ситуации и привлечение дополнительных сил и средств организации гражданской авиации и других взаимодействующих служб;
2) организацию поиска, эвакуации и спасению пассажиров и экипажа воздушного судна;
3) локализацию и ликвидацию пожара;
4) защиту от пожара объектов, расположенных вблизи горящего воздушного судна;
5) эвакуацию (буксировку) других воздушных судов и подвижных технических средств из зоны пожара;
6) обеспечение подъездных путей к источникам водоснабжения;
7) введение ограничения на передвижение людей и грузов;
8) мобилизации необходимых материально-технических ресурсов организаций;
9) организацию бесперебойной связи со всеми привлеченными подразделениями.
21. При тушении пожаров воздушных судов первоначально проводится разведка пожара. Разведка пожара начинается при движении пожарных автомобилей к месту происшествия. При этом определяются: место и характер пожара, наличие людей и степень угрозы им, размер пожара, направление распространения огня, место наибольшей угрозы пожара для фюзеляжа, а также влияние метеоусловий на развитие пожара.

22. Барлық күштер мен құралдар шешуші бағытқа шоғырландырылады. Бастапқы кезеңде шешуші бағыт ретінде қысқа мерзімде фюзеляж астына және көлденең қанат жанына төгілген авиажанармайының өртін оқшаулау, сондай-ақ әуе кемесінен адамдарды эвакуациялау үшін эвакуациялау жолдарын жасау болып табылады.
23. Өртті сөндіргеннен кейін әуе көлігі ұйымы өрттің салдарын жоюға, әуе кемесінің қозғалысын қалпына келтіруге, ұшу-қону жолағын тазалауға және жөндеуге бағатталған іс-шараларды жүзеге асырады.
24. Өртті жою кезінде жұмылдырылған өрт және қосымша техника, пайдаланылған өрт-техникалық жабдықтар және жарақтар, жұмыс соңында тазаланады, олардың техникалық жай-күйі тексеріледі және тұрақты орналасу орнына қойылады.

22. Все силы и средства концентрируются на решающем направлении. В начальной стадии решающим направлением является локализация за минимальное время пожара авиатоплива, разлитого под фюзеляжем и плоскостью крыла, а также создание эвакуационных проходов для эвакуации людей из воздушного судна.
23. После тушения пожара организации воздушного транспорта осуществляют мероприятия, направленные на ликвидацию последствий пожара, восстановление движения воздушных судов, организацию ремонта и очистке взлетно-посадочных полос.
24. Задействованная пожарная и вспомогательная техника, пожарно-техническое оборудование и снаряжение, использованное при ликвидации пожара, по окончанию работ подвергается очистке, проверяется их техническое состояние и выставляется на место постоянной дислокации.