"Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2014 жылғы 25 шілдедегі № 238 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 8 тамызда № 2760 болып тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 377 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 28.11.2014 № 377 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27 бабының 2 тармағына, «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына және «Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы Жарлығына сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Оңтүстік Қазақстан облысының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы қаулыны Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Ә.Қаныбековке жүктелсін.
Облыс әкімі міндетін атқарушы              Б.Оспанов
Б. Жылқышиев
Ә. Бектаев
С.Қаныбеков
Е.Садыр
С.Тұяқбаев
А.Абдуллаев
Р.Исаева
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2014 жылғы
«25» шілде № 238 қаулысына қосымша
«Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы»
мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі Оңтүстік Қазақстан облысының аумағында білім саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, облыс әкімдігінің қаулыларына, облыс әкiмiнiң шешiмдерi мен өкiмдерiне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление образования Южно-Казахстанской области"
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 25 июля 2014 года № 238. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 8 августа 2014 года № 2760. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 28 ноября 2014 года № 377
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 28.11.2014 № 377.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года «Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан», акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении «Управление образования Южно-Казахстанской области» согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению «Управление образования Южно-Казахстанской области» в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан обеспечить:
1) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Южно-Казахстанской области и информационно-правовой системе «Әділет»;
2) размещение настоящего постановления на Интернет-ресурсе акимата Южно-Казахстанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Каныбекова С.А.
Исполняющий обязанности аким области       Б.Оспанов
Жилкишиев Б.
Бектаев А.
Каныбеков С.
Садыр Е.
Туякбаев С.
Абдуллаев А.
Исаева Р.
Приложение
к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от «25» июля 2014 года № 238
ПОЛОЖЕНИЕ
государственного учреждения
«Управление образования Южно-Казахстанской области»
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере образования на территории Южно-Казахстанской области.
2. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» ведомств не имеет.
3. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, постановлениями акимата области, решениями и распоряжениями акима области, а также настоящим Положением.

4. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегі бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы, Абай ауданы, Республика даңғылы, 12 а, индексі 160019.
10. Мемлекеттік органның толық атауы: «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
14. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі «Оңтүстік Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау жөніндегі басқармасы» мемлекеттік мекемесінің барлық мүліктік құқықтары мен міндеттерінің құқықтық мирасқоры болып табылады.

4. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Южно-Казахстанская область, город Шымкент, Абайский район, проспект Республики, дом 12 а, индекс 160019.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области».
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области».
12. Финансирование деятельности государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению «Управление образования Южно-Казахстанской области» запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области».
Если государственному учреждению «Управление образования Южно-Казахстанской области» законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
14. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» является правопреемником всех имущественных прав и обязанностей государственного учреждения «Управление по защите прав детей Южно-Казахстанской области.

2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
облыс аумағында мектепке дейінгі, жалпы орта, арнаулы, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі мемлекеттік басқару қызметін тиімді іске асыру және балалардың құқығын қорғау болып табылады.
16. Міндеттері:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңдарын, облыс әкімдігінің қаулыларын және орталық атқарушы органдардың өзге де нормативтік құқықтық актілерін жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
3) азаматтардың мемлекеттік оқу орындарында кепілді ақысыз орта білім алуын қамтамасыз ету;
4) өмірде қиын жағдайға душар болған кәмелетке толмағандардың және жайсыз отбасылардың өңірлік есебін жүргізу;
5) дамуында немесе мiнез-құлқында ауытқушылықтары бар кәмелетке толмағандарды анықтайтын психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияларды құрады, олардың кешендi түрде тексерiлуiн жүргiзедi және оларды одан әрi оқыту және тәрбиелеу нысандарын анықтау жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
17. Функциялары:
1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
2) балаларды арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
3) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
4) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
5) облыс әкімдігіне мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын, жан басын қаржыландыру мен ата-аналық төлемнің мөлшерін бекіту туралы ұсыныс енгізеді;
6) облыс әкімдігіне техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ балалар мен жасөспірімдердің спорт мектептерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
7) облыс әкімдігіне техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту жөнінде ұсыныс енгізеді;

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
15. Миссией государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»:
реализация на территории Южно-Казахстанской области функции государственного управления в системе дошкольного, среднего общего, специального, дополнительного, технического и профессионального образования и защите прав детей.
16. Задачи:
1) реализует государственную политику в области образования;
2) организует работу по реализации законов Республики Казахстан, других нормативных правовых актов центральных исполнительных органов и постановлений акимата области;
3) обеспечение получения гражданами гарантированного бесплатного среднего образования в государственных учебных заведениях;
4) ведут региональный учет несовершеннолетних, находящихся в трудной жизненной ситуации, и неблагополучных семей;
5) создают психолого-медико-педагогические комиссии, которые выявляют несовершеннолетних, имеющих отклонения в развитии или поведении, проводят их комплексное обследование и готовят рекомендации по определению форм их дальнейшего обучения и воспитания;
17. Функции:
1) обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
2) обеспечивает обучение детей по специальным общеобразовательным учебным программам;
3) обеспечивает обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
4) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
5) вносит в акимат области предложения по утверждению государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, размер подушевого финансирования и родительской платы;
6) вносит в акимат области предложения по созданию, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом в области образования государственные организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также детских юношеских спортивных школ;
7) вносит в акимат области предложения по утверждению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием;

8) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
9) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
10) мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнiң мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң шамасынан төмен отбасылардан шыққан бiлiм алушылары мен тәрбиеленушiлерiне және жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемдi талап ететiн отбасылардан шыққан балаларға және бiлiм беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлерге жалпы бiлiм беретiн мектептердi ағымдағы ұстауға бөлiнетiн бюджет қаражатының кемiнде бiр пайызы мөлшерiнде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;
11) мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде техникалық және кәсiптiк бiлiм берудiң кәсiптiк бiлiм беретiн оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған және арнайы жалпы бiлiм беретiн оқу бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары үшiн қағаз және электрондық жеткiзгiштерде оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерiн сатып алуды және жеткiзудi қамтамасыз етедi;
12) жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадалары мен ғылыми жобалардың жарыстарын, облыс көлеміндегі орындаушылардың және кәсіби шеберлердің конкурстарын ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз етеді;
13) облыстық деңгейде іске асырылатын балаларға арналған қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
14) кадрларды қайта даярлауды және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім мекемелері қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз етеді;
15) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын тексеруді және халыққа психологиялық-медициналық-педагогтік консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
16) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
17) жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;

8) организует участие обучающихся в едином национальном тестировании;
9) осуществляет материально-техническое обеспечение государственных организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специальные и специализированные общеобразовательные учебные программы (за исключением организаций в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
10) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;
11) обеспечивает приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих на основе государственного заказа профессиональные образовательные учебные программы технического и профессионального образования, а также специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы;
12) обеспечивает организацию и проведение школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства областного масштаба;
13) обеспечивает дополнительное образование детей, осуществляемое на областном уровне;
14) организует переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
15) обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
16) обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
17) осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
18) организует бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

19) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
20) жыл сайын 15 сәуірге дейін білім және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарға ауылдық жерлердің кадрларға деген қажеттілігі жөнінде ұсынылған өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастырумен өтінімдер береді;
21) білім алушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікпен жол жүруі туралы мәслихатқа ұсыныс енгізеді;
22) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
23) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
24) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
25) қамқоршылық кеңестерге жәрдемдеседі;
26) әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
27) мемлекеттік білім беру ұйымдарын кадрлық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
28) орта білім беретін мемлекеттік мекемелерге – конкурс жеңімпаздарына «Орта білім беретін үздік ұйым» грантын төлейді;
29) мамандандырылған және арнаулы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын жүзеге асырушы білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
31) балаларға арналған әлеуметтiк инфрақұрылымды қалыптастыруға қатысу;
32) баланың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi консультацияларды хабарлау мен өткiзу, iс-шараларды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу;
33) тәрбие, бiлiм беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет, дене тәрбиесi мен спорт, әлеуметтiк қызмет көрсету және отбасын әлеуметтiк қорғау саласында балалар мүдделерiне орай орталық атқарушы органдар айқындаған мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру;
34) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды міндетті түрде жұмысқа орналастыруды және тұрғын үймен қамтамасыз етуді белгіленген тәртіппен жүзеге асыру;
35) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. Құқықтары мен міндеттері:
1) кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру, конференциялар, семинарлар мен өзге де оқыту нысандарын ұйымдастыру және мамандармен білім беру саласында тәжірибе алмасуға;
2) белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан өзінің функцияларын орындауға қажетті ақпаратты сұратуға және алуға, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдарға жедел ақпарат ұсынуға;

19) содействует трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
20) ежегодно до 15 апреля представляет в уполномоченные органы в области образования и здравоохранения заявки о потребности в кадрах в сельской местности с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
21) вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте;
22) осуществляет образовательный мониторинг;
23) обеспечивает функционирование Центров адаптации несовершеннолетних;
24) обеспечивает условия лицам, содержащимся в Центрах адаптации несовершеннолетних;
25) оказывает содействие попечительским советам;
26) обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов;
27) организует кадровое обеспечение государственных организаций образования;
28) выплачивает победителям конкурса – государственным учреждениям среднего образования грант «Лучшая организация среднего образования»;
29) выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы;
30) участие в формировании социальной инфраструктуры для детей;
31) определение порядка информирования и проведения консультаций, осуществления мероприятий по защите прав и законных интересов ребенка;
32) осуществление мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, здравоохранения, науки, культуры, физической культуры и спорта, социального обслуживания и социальной защиты семьи, определенных центральными исполнительными органами;
33) осуществление в установленном порядке обязательного трудоустройства и обеспечения жильем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
34) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
18. Права и обязанности:
1) разработка и реализация программ подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, организация конференций, семинаров и других форм обучения и обмена опытом со специалистами в сфере образования;
2) в установленном порядке запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставлять информацию другим государственным органам;

3) өзінің құзыреті шегінде бұйрықтар қабылдауға;
4) өзінің құзыреті шегінде ұйымдар құру, қайта құру және тарату жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныстар беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі басшылықты «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттерді орындауға және өзінің функцияларын іске асыруға дербес жауапты болып табылатын бірінші басшы жүзеге асырады.
20. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Оңтүстік Қазақстан облысы әкімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
22. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастырады және басшылық жасайды;
2) «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттер мен функцияларды, облыс әкімінің және облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының тапсырмаларын жүзеге асыруға жеке жауапты болады;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының, «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және басқа да қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
4) мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға сәйкес «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі қызметкерлерін, сондай-ақ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің басшыларын, қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың басшылары мен басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі атынан сенiмхатсыз әрекет етедi;
6) мемлекеттiк органдарда, басқа да ұйымдарда «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің мүдделерін бiлдiредi;
7) шарттар жасасады;
8) сенімхаттар береді;
9) банктік шоттар ашады;

3) в пределах своей компетенции принимать приказы;
4) вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации и ликвидации организаций в пределах своей компетенции;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство государственным учреждением «Управление образования Южно-Казахстанской области» осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» назначается на должность и освобождается от должности акимом Южно-Казахстанской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Первый руководитель государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Полномочия первого руководителя государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»:
1) организует и руководит деятельностью государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и других работников государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» в соответствии с действующим законодательством;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» в соответствии с законодательством о государственной службе, а также руководителей и заместителей организаций находящихся в ведении государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»;
5) без доверенности действует от имени государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»;
6) представляет интересы государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» в государственных органах, иных организациях;
7) заключает договоры;
8) выдает доверенности;
9) открывает банковские счета;

10) барлық қызметкерлер үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
11) «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесі қызметкерлерiне, қарамағындағы мекемелер мен мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу шараларын қолданады және оларды тәртіптік жазаға тартады;
12) сыбайлас жемқорлық құбылыстарына қарсы күресті күшейту бойынша қажетті шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы бұзғаны үшін дербес жауапты болады;
13) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және облыс әкімдігімен жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
«Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
23. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
24. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
25. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
«Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
26. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің өзіне бекiтiлген мүлiкті және оған қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебінен сатып алынған мүлiкті өз бетімен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
28. «Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру мен қысқарту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
«Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы» мемлекеттік мекемесінің және оның қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
Коммуналдық мемлекеттік мекемелер:

10) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области», руководителей подведомственных учреждений и государственных коммунальных казенных предприятий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) принимает меры по усилению противодействия явлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушение антикоррупционного законодательства;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и акиматом области.
Исполнение полномочий первого руководителя государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
23. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
24. Аппарат государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» возглавляется руководителем государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» назначенным на должность и освобождаемым от должности с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
25. Государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственное учреждение «Управление образования Южно-Казахстанской области» формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением «Управление образования Южно-Казахстанской области», относится к областной коммунальной собственности.
27. Государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области» осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения «Управление образования Южно-Казахстанской области»:
Коммунальные государственные учреждения:

1) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Қазығұрт ауданының «Мамандандырылған «Дарын» мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Төлеби ауданының мамандандырылған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Дарын» мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Оңтүстік Қазақстан облыстық мамандандырылған үш тілде оқытатын № 1 мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 2 мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мақтаарал ауданының мамандандырылған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Нұртас Оңдасынов атындағы Түркістан «Дарын» мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шардара ауданының № 3 мамандандырылған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) «Сарыағаш ауданының № 4 мамандандырылған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Жамбыл Қаппаров атындағы № 5 мамандандырылған физика-математикалық мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мұхамед Хайдар Дулати атындағы үш тілде оқытатын мамандандырылған № 8 гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Маржан Тасова атындағы үш тілде оқытатын мамандандырылған № 12 мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Түлкібас ауданының үш тілде оқытатын мамандандырылған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 1 қазақ-түрік ер балалар лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 2 қазақ-түрік қыз балалар лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 3 Кентау қазақ-түрік ер балалар лицейі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
17) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Батырбек Өтеп атындағы «Өнер» мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

1) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат «Дарын» Казыгуртского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
2) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат Толебийского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
3) коммунальное государственное учреждение «Региональная школа-интернат «Дарын» управления образования Южно-Казахстанской области;
4) коммунальное государственное учреждение «Южно-Казахстанская областная специализированная школа-интернат № 1 для с обучением на трех языках» управления образования Южно-Казахстанской области;
5) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат № 2 с обучением на трех языках» управления образования Южно-Казахстанской области»;
6) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат Мактааральского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
7) коммунальное государственное учреждение «Туркестанская школа-интернат «Дарын» имени Нуртаса Ондасынова» управления образования Южно-Казахстанской области;
8) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат № 3 Шардаринского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
9) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат № 4 Сарыагашского района;
10) коммунальное государственное учреждение «Специализированная физико-математическая школа-интернат № 5 имени Жамбыла Каппарова» управления образования Южно-Казахстанской области;
11) коммунальное государственное учреждение «Специализированная гимназия № 8 с обучением на трех языках имени Мухамеда Хайдара Дулати» управления образования Южно-Казахстанской области;
12) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат № 12 с обучением на трех языках имени Маржан Тасовой» управления образования Южно-Казахстанской области;
13) коммунальное государственное учреждение «Специализированная школа-интернат с обучением на трех языках Тюлькубасского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
14) коммунальное государственное учреждение «Казахско-Турецкий лицей № 1 для мальчиков» управления образования Южно-Казахстанской области;
15) коммунальное государственное учреждение «Казахско-Турецкий лицей № 2 для девочек» управления образования Южно-Казахстанской области;
16) коммунальное государственное учреждение «Кентауский казахско-турецкий лицей № 3» управления образования Южно-Казахстанской области;
17) коммунальное государственное учреждение «Школа-интернат «Өнер» имени Батырбека Отепа» управления образования Южно-Казахстанской области;

18) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Оңтүстiк Қазақстан облыстық ведомствоаралық психологиялық-медициналық-педагогтық кеңес беру» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мақтаарал ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мақтаарал ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шымкент қаласының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Отырар ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Арыс қаласының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Төлеби ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Созақ ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының Түлкібас ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасының «Сайрам ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Сарыағаш ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Бәйдібек ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Кентау қаласының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Түркістан қаласының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ордабасы ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шардара ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

18) коммунальное государственное учреждение «Южно-Казахстанская областная межведомственная психолого-медико-педагогическая консультация» управления образования Южно-Казахстанской области;
19) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Махтааральского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
20) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Махтааральского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
21) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» города Шымкент» управления образования Южно-Казахстанской области;
22) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Отрарского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
23) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» города Арыс» управления образования Южно-Казахстанской области;
24) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Толебийского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
25) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Созакского района» управления образования Южно-Казахстанской области»;
26) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Тюлькубасского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
27) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Сайрамского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
28) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Сарыагашского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
29) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» района Байдибек» управления образования Южно-Казахстанской области;
30) Коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» города Кентау» управления образования Южно-Казахстанской области;
31) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» города Туркестан» управления образования Южно-Казахстанской области;
32) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Ордабасинского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
33) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет Шардаринского района» управления образования Южно-Казахстанской области;

34) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Қазығұрт ауданының «Психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
36) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Жетісай қосалқы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
37) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ленгір көмекші мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
38) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Сайрам көмекші мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгір қосалқы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
40) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шымкент қосалқы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
41) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Түркістан көмекші мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
42) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Тілінде ауыр кемістігі бар балаларға арналған облыстық арнайы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
43) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шымкент № 1 саңырау балалардың мектеп-интернат» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
44) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Естімейтін балаларға арналған № 2 мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
45) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Көзі нашар көретін балаларға арналған «Үміт» мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
46) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ленгір тілінде ауыр кемістігі бар балаларға арналған көмекші мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
47) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 11 санаторий типтес арнаулы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
48) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ерекше жағдайда тәрбиелеуді қажет ететін балалар мен жасөспірімдерге, сондай-ақ девианттық мінез құлықты балалар мен жасөспірімдерге арналған облыстық арнайы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
49) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Т.Тәжібаев атындағы отбасы үлгісіндегі балалар ауылы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
50) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Бауыржан» отбасы үлгісіндегі балалар ауылы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

34) коммунальное государственное учреждение «Психолого-педагогический коррекционный кабинет» Казыгуртского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
35) коммунальное государственное учреждение «Психолого-медико-педагогическая консультация» управления образования Южно-Казахстанской области;
36) коммунальное государственное учреждение «Жетысайская вспомогательная школа-интернат» управления образования Южно-Казахстанской области;
37) коммунальное государственное учреждение «Ленгерская вспомогательная школа-интернат» управления образования Южно-Казахстанской области;
38) коммунальное государственное учреждение «Сайрамская вспомогательная школа-интернат» управления образования Южно-Казахстанской области;
39) коммунальное государственное учреждение «Ленгерская вспомогательная школа-интернат для слабослышащих детей» управления образования Южно-Казахстанской области;
40) коммунальное государственное учреждение «Шымкентская вспомогательная школа-интернат» управления образования Южно-Казахстанской области;
41) коммунальное государственное учреждение «Туркестанская вспомогательная школа-интернат» управления образования Южно-Казахстанской области;
42) коммунальное государственное учреждение «Областная специальная школа-интернат для детей с тяжелыми нарушениями речи» управления образования Южно-Казахстанской области;
43) коммунальное государственное учреждение «Шымкентская школа-интернат № 1 для глухих детей» управления образования Южно-Казахстанской области;
44) коммунальное государственное учреждение «Школа-интернат № 2 для глухих детей» управления образования Южно-Казахстанской области;
45) коммунальное государственное учреждение «Школа-интернат «Үміт» для слабовидящих детей» управления образования Южно-Казахстанской области;
46) коммунальное государственное учреждение «Ленгерская вспомогательная школа-интернат для детей с тяжелыми нарушениями речи» управления образования Южно-Казахстанской области;
47) коммунальное государственное учреждение «Специальная школа-интернат № 11 санаторного типа» управления образования Южно-Казахстанской области;
48) коммунальное государственное учреждение «Областная специальная школа-интернат для детей и подростков, нуждающихся в особых условиях воспитания, а также для детей подростков с девиантным поведением» управления образования Южно-Казахстанской области;
49) коммунальное государственное учреждение «Детская деревня семейного типа имени Т.Тажибаева» управления образования Южно-Казахстанской области;
50) коммунальное государственное учреждение «Детская деревня семейного типа «Бауыржан» управления образования Южно-Казахстанской области;

51) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 3 Шымкент балалар үйі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
52) «№ 2 Төлеби балалар үйі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
53) «№ 4 Сайрам балалар үйі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
54) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Облыстық жасөспірімдер үйі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
55) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
56) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Облыстық оңалту орталығы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
57) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
Мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындары:
1) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 1 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
2) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 2 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
3) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 3 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
4) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 4 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны:
5) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 5 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны:
6) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 6 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
7) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 7 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны:
8) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 8 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
9) Оңтүстік Қазақстан облысы білім департаментінің «№ 9 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
10) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 10 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
11) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 11 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
12) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 12 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
13) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 13 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
14) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының № 14 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

51) коммунальное государственное учреждение «Шымкентский детский дом № 3» управления образования Южно-Казахстанской области;
52) коммунальное государственное учреждение «Толебийский детский дом № 2» управления образования Южно-Казахстанской области;
53) коммунальное государственное учреждение «Детский дом № 4» управления образования Южно-Казахстанской области;
54) коммунальное государственное учреждение «Областной дом юношества» управления образования Южно-Казахстанской области;
55) коммунальное государственное учреждение «Центр адаптации несовершеннолетних» управления образования Южно-Казахстанской области;
56) коммунальное государственное учреждение «Областной реабилитационный центр» управления образования Южно-Казахстанской области;
57) коммунальное государственное учреждение «Школа-интернат для детей с ограниченными возможностями» управления образования Южно-Казахстанской области;
Государственные коммунальные казенные предприятия:
1) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 1» управления образования Южно-Казахстанской области;
2) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 2» управления образования Южно-Казахстанской области;
3) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 3» управления образования Южно-Казахстанской области;
4) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 4» управления образования Южно-Казахстанской области»;
5) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 5» управления образования Южно-Казахстанской области;
6) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 6» управления образования Южно-Казахстанской области;
7) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 7» управления образования Южно-Казахстанской области;
8) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 8» управления образования Южно-Казахстанской области;
9) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 9» управления образования Южно-Казахстанской области;
10) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 10» управления образования Южно-Казахстанской области;
11) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 11» управления образования Южно-Казахстанской области;
12) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 12» управления образования Южно-Казахстанской области;
13) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 13» управления образования Южно-Казахстанской области;
14) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 14» управления образования Южно-Казахстанской области;

15) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 15 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
16) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 16 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны:
17) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 17 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
18) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының № 18 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
19) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 19 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
20) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Дәуренбек Құрманбек атындағы № 20 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
21) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 21 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 23 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 24 колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
24) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «№ 25 Д.Қонаев атындағы колледж» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
25) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Экологиялық орталық» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
26) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Балалар мен жеткіншектерге арналған аймақтық оқу-практикалық орталығы» мемлекеттік коммуналдық қазыналы кәсіпорны;
27) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Дарынды балаларға арналған облыстық «Тау самалы» облыстық оқу-сауықтыру орталығы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
28) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Облыстық мектеп олимпиадаларын өткізу орталығы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
29) «Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Облыстық жас туристер станциясы» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
30) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ә.Қастеев атындағы Шымкент көркемсурет колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
31) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Түркістан гуманитарлық-техникалық колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
32) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шымкент аграрлық колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
33) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Қапланбек гуманитарлық-агроэкономикалық колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

15) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 15» управления образования Южно-Казахстанской области;
16) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 16» управления образования Южно-Казахстанской области;
17) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 17» управления образования Южно-Казахстанской области;
18) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 18» управления образования Южно-Казахстанской области;
19) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 19» управления образования Южно-Казахстанской области;
20) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 20 имени Дауренбека Курманбека» управления образования Южно-Казахстанской области;
21) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 21» города Туркестан» управления образования Южно-Казахстанской области;
22) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 23» управления образования Южно-Казахстанской области;
23) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 24» управления образования Южно-Казахстанской области;
24) государственное коммунальное казенное предприятие «Колледж № 25 имени Д.Конаева Сайрамского района» управления образования Южно-Казахстанской области;
25) государственное коммунальное казенное предприятие «Экологический центр» управления образования Южно-Казахстанской области»;
26) государственное коммунальное казенное предприятие «Региональный учебно-практический центр физической культуры для детей и юношества» управления образования Южно-Казахстанской области;
27) государственное коммунальное казенное предприятие «Областной учебно-оздоровительный центр «Тау самалы» управления образования Южно-Казахстанской области;
28) государственное коммунальное казенное предприятие «Областной центр проведения школьных олимпиад» управления образования Южно-Казахстанской области;
29) государственное коммунальное казенное предприятие «Областная станция юных туристов» управления образования Южно-Казахстанской области;
30) государственное коммунальное казенное предприятие «Шымкентский художественный колледж имени А.Кастеева» управления образования Южно-Казахстанской области;
31) государственное коммунальное казенное предприятие «Туркестанский гуманитарно-технический колледж» управления образования Южно-Казахстанской области;
32) государственное коммунальное казенное предприятие «Шымкентский аграрный колледж» управления образования Южно-Казахстанской области;
33) государственное коммунальное казенное предприятие «Капланбекский гуманитарно-агроэкономический колледж» управления образования Южно-Казахстанской области;

34) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Оңтүстік Қазақстан құқық және салалық технологиялар колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
35) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Шымкент көлік, коммуникация және жаңа технологиялар колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
36) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Ғани Мұратбаев атындағы Жетісай гуманитарлық колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
37) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Оңтүстік Қазақстан политехникалық колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
38) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Түлкібас агробизнес және саяхат колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
39) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Мақтаарал гуманитарлық-экономикалық және агробизнес колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
40) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Кентау көпсалалы колледжі» мемлекеттік коммуналды қазыналық кәсіпорны;
41) Оңтүстік Қазақстан облысы білім басқармасының «Оңтүстік Қазақстан саз колледжі» мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны.

34) государственное коммунальное казенное предприятие «Южно-Казахстанский колледж права и отраслевых технологий» управления образования Южно-Казахстанской области;
35) государственное коммунальное казенное предприятие «Шымкентский колледж транспорта, коммуникации и новых технологий» управления образования Южно-Казахстанской области;
36) государственное коммунальное казенное предприятие «Жетысайский гуманитарный колледж имени Гани Муратбаева» управления образования Южно-Казахстанской области;
37) государственное коммунальное казенное предприятие «Южно-Казахстанский политехнический колледж» управления образования Южно-Казахстанской области;
38) государственное коммунальное казенное предприятие «Тюлькубасский колледж агробизнеса и туризма» управления образования Южно-Казахстанской области;
39) государственное коммунальное казенное предприятие «Махтааральский гуманитарно-экономический и агробизнес колледж» управления образования Южно-Казахстанской области»;
40) государственное коммунальное казенное предприятие «Кентауский многопрофильный колледж» управления образования Южно-Казахстанской области;
41) государственное коммунальное казенное предприятие «Южно-Казахстанский музыкальный колледж» управления образования Южно-Казахстанской области.