"Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары мен мекемелерінде өтініштермен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 20 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 17 қазандағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 қарашада № 9889 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 1 маусымдағы № 72 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас Прокурорының 01.06.2018 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы жаңа Қылмыстық іс жүргізу кодексінің қабылдануына байланысты және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары мен мекемелерінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмыстың тиімділігін арттыру мақсатында, Қазақстан Республикасының "Прокуратура туралы" Заңының 11-бабы 4), 4-1) тармақшаларын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары мен мекемелерінде өтініштермен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 20 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 7425 тіркелген, 2012 жылғы 26 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары мен мекемелерінде өтініштермен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволарында және мекемелерінде өтініштермен жұмысты ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы "Прокуратура туралы", "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы, "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы заңдарына, 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық іс жүргізу, 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару, 1999 жылғы 13 шілдедегі Азаматтық іс жүргізу кодекстеріне, басқа да заңнамалық актілерге сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволарында, мекемелерінде (бұдан әрі – органдар) өтініштерді қарау мәселелерін нақтылайды.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 20 января 2012 года № 4 "Об утверждении Инструкции по организации работы с обращениями в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2014 года № 9889. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 01.06.2018 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В связи с принятием нового Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, а также в целях повышения эффективности работы с обращениями физических и юридических лиц в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан, руководствуясь подпунктами 4), 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 20 января 2012 года № 4 "Об утверждении Инструкции по организации работы с обращениями в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7425, опубликованный в газете "Казахстанская правда" 26 апреля 2012 года) следующие изменения и дополнение:
в Инструкции по организации работы с обращениями в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция по организации работы с обращениями в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан (далее Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О Прокуратуре" от 21 декабря 1995 года, "Об административных процедурах" от 27 ноября 2000 года, "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" от 12 января 2007 года, Уголовно-процессуальным кодексом от 4 июля 2014 года, Уголовно-исполнительным кодексом от 5 июля 2014 года, Гражданским процессуальным кодексом от 13 июля 1999 года и другими законодательными актами и детализирует вопросы рассмотрения обращений в органах, ведомствах и учреждениях (далее органах) прокуратуры Республики Казахстан.";

келесі мазмұндағы 8-1 тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Мемлекеттік органдармен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымдар "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген тәртіпте қаралады";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Прокуратура органдарында өтініштерді есепке алуға және тіркеуге қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 3 қазандағы № 118қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары мен мекемелерінде құжаттама жасау және құжаттаманы басқару ережелерімен реттеледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Өтініштерді қарау туралы заңдардың қолданылуын қадағалау және іс қағаздарын жүргізу басқармасы Бас прокуратураға келіп түскен өтініштерді Бас прокуратура басшылығына мәлімдейді немесе мәселенің мән-жайы бойынша Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелеріне, қолдағы материалдар мен қадағалау іс жүргізулері зерделене отырып беріледі.
Төменгі тұрған прокуратураларда өтініштерді прокуратура басшылығына баяндауды немесе құрылымдық бөлімшелеріне жолдауды осы міндет жүктелген тұлғалармен жүзеге асырылады.";
23-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ҚІЖК 423, 488-баптарының, АІЖК 391, 388-баптарының талаптарына сәйкес келмейтін қылмыстық және азаматтық істер бойынша қадағалау наразылық келтіру туралы өтініштер (қолдаухаттар).
Егер қылмыстық және азаматтық істер бойынша қадағалау наразылықтарын келтіру туралы қолдаухаттар ҚІЖК 423, 488-баптарының, АІЖК 391-бабының талаптарына сәйкес келмейтін болса, ол тиісінше ҚІЖК 489-бабында, АІЖК 392-бабында белгіленген тәртіпке сәйкес қараусыз кері қайтарылады. Бұл ретте қадағалау наразылығын келтіру туралы өтініш берген тұлғаға өтінішін кері қайтаруға негіз болған кемшіліктерді жойған соң Бас прокуратураға қайта өтініш жасау беруге немесе тікелей Жоғарғы Сотқа қадағалау сот тәртібімен сот актілерін қайта қарау туралы өтініш беру құқығы түсіндіріледі.
АІЖК 388-бабының 1-бөлігімен және ҚІЖК 487-бабымен көзделген қадағалау наразылығын келтіру мерзімдері өтіп кеткен сот актілеріне қадағалау наразылығын келтіру туралы қолдаухаттар тиісті заң түсіндіріле отырып, қараусыз кері қайтарылады;";
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініштерді беру Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылы 3 қазандағы № 118қбпү бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының прокуратура органадарында, ведомстволары мен мекемелерінде құжаттама жасау және құжаттаманы басқару ережелерінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
49-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Жалобы по вопросам оказания государственными органами государственных услуг рассматриваются в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О государственных услугах";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Общие требования к учету и регистрации обращений в органах прокуратуры регламентируются Правилами документирования и управления документацией в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных приказом Генерального Прокурора № 118 дсп от 3 октября 2012 года.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Поступившие в Генеральную прокуратуру обращения Управлением по надзору за применением законов о рассмотрении обращений и делопроизводства передаются на доклад руководству Генеральной прокуратуры либо в структурные подразделения Генеральной прокуратуры в зависимости от характера вопроса, с изучением имеющихся материалов и надзорных производств.
В нижестоящих прокуратурах передача обращений на доклад руководству прокуратуры или в структурные подразделения осуществляется лицами, на которых возложена эта обязанность.";
подпункт 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"3) ходатайства о принесении надзорного протеста по уголовным и гражданским делам, не соответствующие требованиям статей 423, 488 УПК, статьям 391, 388 ГПК.
Если ходатайство о принесении надзорного протеста по уголовным и гражданским делам не соответствует требованиям статей 423, 488 УПК или статьи 391 ГПК, оно в порядке, установленном соответственно статьями 489 УПК, 392 ГПК, возвращается без рассмотрения. При этом лицу, подавшему ходатайство о принесении надзорного протеста, разъясняется его право на повторное обращение в Генеральную прокуратуру после устранения недостатков, послуживших основанием для возвращения ходатайств или обращение непосредственно в Верховный Суд с ходатайством о пересмотре судебных актов в порядке судебного надзора.
Ходатайства о принесении надзорного протеста на судебные акты, по которым истекли сроки надзорного опротестования, предусмотренные частью 1 статьи 388 ГПК и статьей 487 УПК, возвращаются без рассмотрения с соответствующим разъяснением закона;";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"Передача обращений производится в соответствии с требованиями Правил документирования и управления документацией в органах, ведомствах и учреждениях прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных приказом Генерального Прокурора № 118 дсп от 3 октября 2012 года.";
часть первую пункта 49 изложить в следующей редакции:

"49. Егер өтініш берушінің қайта жазған өтінішінде жаңадан анықталған басқадай уәждер мен жағдайлар болмаса, алдыңғы өтініші бойынша жан-жақты тексеру материалдары болса және өтініш берушіге прокуратура органының бірінші басшысы белгіленген тәртіпте жауап берген болса, өтініш берушімен хат алмасу тоқтатылады.".
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволары мен мекеме басшыларына және облыстық және оларға теңестірілген прокурорларға жүктелсін.
3. Бұйрық:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін;
2) Бас прокуратура құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары мен мекемелерінің басшыларына, облыстардың, аудандардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жолдансын.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан бұрын емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А.Дауылбаев

"49. Переписка с заявителем прекращается, если в его повторном обращении не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, а в материалах предыдущего обращения имеются исчерпывающие материалы проверок, и заявителям в установленном порядке дан ответ первым руководителем органа прокуратуры.".
2. Контроль над исполнением настоящего приказа возложить на руководителей структурных подразделений, ведомств и учреждений Генеральной прокуратуры, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров.
3. Приказ направить:
1) в Министерство Юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) руководителям структурных подразделений, ведомств и учреждений Генеральной прокуратуры, прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев