Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын тағайындау мен босату қағидаларын және Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 190 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 9 желтоқсанда № 9945 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 25 мамырдағы № 57 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 25.05.2020 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын тағайындау мен босату қағидалары;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының мынадай нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату қағидаларын және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 71 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8411 тіркелген, 2013 жылғы 21 маусымда "Заң газеті" газетінде № 91 (2292) жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8805 тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашада "Заң газеті" газетінде № 180 (2381) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 7-тармағы.

Об утверждении Правил назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций и Требований, предъявляемых к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 190. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2014 года № 9945. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 мая 2020 года № 57.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.05.2020 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 71 "Об утверждении Правил назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и требований, предъявляемых к председателю и членам ликвидационной комиссии" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8411, опубликованное 21 июня 2013 года в газете "Юридическая газета" № 91 (2466);
2) пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8805, опубликованным 28 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 180 (2555).

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 190 қаулысына
1-қосымша
Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын тағайындау мен босату қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын тағайындау мен босату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәжбүрлеп таратылатын екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (бұдан әрі – қаржы ұйымы) тарату комиссияларының төрағасы мен мүшелерін тағайындау мен босату тәртібін айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалу үшін құжаттар ұсынған және Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес келетін кандидаттар (бұдан әрі – кандидат) арасынан және (немесе) уәкілетті органның қызметкерлері арасынан тағайындалады.
2. Уәкілетті органның қызметкерлері болып табылмайтын мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы қызметінің барлық кезеңі ішінде Талаптарға сәйкес келеді.
3. Мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері уәкілетті органның қызметкерлері арасынан мынадай:
1) қаржы ұйымының тарату массасы болмаған не ол ағымдағы шығыстарды жабу үшін жеткіліксіз болған;

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 190
Правила
назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно
ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и определяют порядок назначения и освобождения Национальным Банком Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) председателя и членов ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций (далее - финансовая организация).
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Председатель и члены ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации назначаются из числа кандидатов, представивших документы для назначения председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации (далее - кандидат) и соответствующих Требованиям, предъявляемым к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации (далее – Требования), и (или) из числа работников уполномоченного органа.
2. Председатель и члены ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, не являющиеся работниками уполномоченного органа, соответствуют Требованиям в течение всего периода деятельности ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации.
3. Председатель и члены ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации назначаются из числа работников уполномоченного органа в случаях:
1) отсутствия у финансовой организации ликвидационной массы либо ее недостаточности для покрытия текущих расходов;

2) бос орынға кандидаттар болмаған немесе кандидаттар Талаптарға сәйкес келмеген;
3) Қағидалардың 22-тармағында көзделген негіздер бойынша уәкілетті органның қызметкерін тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі міндеттерін орындаудан босатқан және оны ауыстыру қажет болған жағдайда тағайындалады.
Уәкілетті органның қызметкерлері Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбайды және тестілеу мен әңгімелесуден өтпейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Уәкілетті орган табылмайтын мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшесінің бос орнын алу туралы хабарландыруды уәкілетті орган қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы арызбен сотқа өтініш жасаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті органның Интернет-ресурсында жариялайды.
Тарату комиссиясын құру қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап жүзеге асырылады.
Қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату барысында бос орындар болған кезде де бос орынды алу туралы хабарландыру уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
2. Кандидат ұсынатын құжаттарды қарау
5. Қағидалардың 8, 12-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кандидат мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының атауын көрсете отырып және мынадай құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға өзін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындау туралы өтінішін ұсынады:
1) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) жоғары білім туралы дипломның нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
4) кандидаттың бұрын тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі болғаны туралы куәландыратын құжаттардың көшірмелері (мұндай құжаттар болған жағдайда);
5) сотталмағандығы туралы анықтама;
6) Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кандидат әрбір парағына қол қойған және қол қойған өзін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындауға арналған кандидат сауалнамасы;
7) ұсынылған құжаттар тізімдемесі.
6. Мәжбүрлеп таратылатын өзге қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып табылатын не бос орынға өтініш берген күн алдындағы жыл ішінде мәжбүрлеп таратылатын өзге қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған кандидат мыналарды қоса бере отырып, өзін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындау туралы өтінішін ұсынады:

2) отсутствия кандидатов на вакантную должность или несоответствия кандидатов Требованиям;
3) освобождения работника уполномоченного органа от исполнения обязанностей председателя или члена ликвидационной комиссии по основаниям, предусмотренным пунктом 22 Правил, и необходимости его замены.
Работники уполномоченного органа не представляют документы, предусмотренные пунктами 5 и 6 Правил, и не проходят тестирование и собеседование.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Объявление о занятии вакантной должности председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации публикуется уполномоченным органом на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение семи рабочих дней с даты обращения уполномоченного органа в суд с заявлением о принудительной ликвидации финансовой организации.
Создание ликвидационной комиссии осуществляется с даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации.
Объявление о занятии вакантной должности также публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа при наличии вакантных должностей в процессе принудительной ликвидации финансовой организации.
2. Рассмотрение документов, представляемых кандидатом
5. Кандидат, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 6 и 10 Правил, представляет в уполномоченный орган заявление о назначении его председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, с указанием наименования принудительно ликвидируемой финансовой организации и приложением следующих документов:
1) нотариально засвидетельствованной копии документа, удостоверяющего личность кандидата;
2) нотариально засвидетельствованной копии диплома о высшем образовании;
3) нотариально засвидетельствованной копии трудовой книжки или трудового договора;
4) копий документов, свидетельствующих о том, что кандидат ранее являлся председателем либо членом ликвидационной комиссии (при наличии таковых);
5) справки об отсутствии судимости;
6) анкеты кандидата на назначение его председателем либо членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, полистно парафированной и подписанной кандидатом, по форме согласно приложению к Правилам;
7) описи представленных документов.
6. Кандидат, являющийся председателем или членом ликвидационной комиссии иной принудительно ликвидируемой финансовой организации либо являвшийся председателем или членом ликвидационной комиссии иной принудительно ликвидируемой финансовой организации в течение года, предшествующего дате подаче заявления на вакантную должность, представляет заявление о назначении его председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации с приложением:

1) кандидаттың мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі болып табылатыны не бұрын болғаны туралы куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кандидат әрбір парағына қол қойған және қол қойған өзін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындауға арналған кандидат сауалнамасы;
3) сотталмағандығы туралы анықтама.
7. Уәкілетті орган Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өзін тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындау туралы өтініш пен құжаттарды олардың Қағидалардың және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасының талаптарына сәйкестігін қарайды. Кандидат ұсынған құжаттарды тексеру үшін уәкілетті орган мемлекеттік органдарға және (немесе) өзге ұйымдарға сұрау салулар жібереді.
8. Уәкілетті органға ұсынылған Қағидалардың және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар кандидатқа қайтарылады. Қайтарылған құжаттардың көшірмелері кандидаттың іс қағаздарына қосып тіркеледі.
Кандидаттың қайталап ұсынылған құжаттары жаңадан келіп түскен болып есептеледі және Қағидаларда белгіленген тәртіппен қаралады.
9. Кандидат ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жауапты бөлімше) тестілеуге жіберілген кандидат бойынша қорытынды (бұдан әрі – кандидат бойынша қорытынды) дайындайды.
Бұрын мәжбүрлеп таратылатын немесе банкрот деп танылған өзге қаржы ұйымының немесе заңды тұлғаның басшы қызметкері болған кандидат бойынша қорытындыда оның көрсетілген лауазымдардағы қызметі туралы және ол жол берген бұзушылықтар туралы көрсетіледі.
Кандидат бойынша қорытынды кандидат ұсынған құжаттар пакетіне қоса беріледі.
10. Сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның немесе сақтанушыларға (сақтандырылғандарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның (бұдан әрі – кепілдік беретін ұйым) қызметкері болып табылатын, Талаптарға сәйкес келетін кандидат Қағидалардың 5-тармағының 6) тармақшасын қоспағанда, Қағидаларда көзделген құжаттарды ұсынбайды және тестілеуден өтпейді.
Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кепілдік беретін ұйымның қызметкері әрбір парағына қол қойған және қол қойған өзін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындауға арналған кандидат сауалнамасы қоса беріле отырып кепілдік беретін ұйымның өтінішхаты көрсетілген кандидаттың әңгімелесуге жіберілуі үшін негіз болып табылады.
Кепілдік беретін ұйымның қызметкері - кандидаттың Талаптарға сәйкес келуін кепілдік беретін ұйым қамтамасыз етеді.

1) копий документов, свидетельствующих о том, что кандидат является либо ранее являлся председателем либо членом ликвидационной комиссии иной принудительно ликвидируемой финансовой организации;
2) анкеты кандидата на назначение его председателем либо членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, полистно парафированной и подписанной кандидатом, по форме согласно приложению к Правилам;
3) справки об отсутствии судимости.
7. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня представления документов, указанных в пунктах 5 и 6 Правил, рассматривает заявление о назначении его председателем или членом ликвидационной комиссии и документы на их соответствие требованиям Правил и иного законодательства Республики Казахстан. Для проверки документов, представленных кандидатом, уполномоченный орган направляет запросы в государственные органы и (или) иные организации.
8. Документы, представленные в уполномоченный орган, не соответствующие требованиям Правил и иного законодательства Республики Казахстан, возвращаются кандидату. Копии возвращенных документов приобщаются к делу кандидата.
Повторно представленные документы кандидата считаются вновь поступившими и рассматриваются в порядке, установленном Правилами.
9. По результатам рассмотрения документов, представленных кандидатом, соответствующим структурным подразделением уполномоченного органа (далее – ответственное подразделение) готовится заключение по кандидату, допущенному к тестированию (далее – заключение по кандидату).
В заключении по кандидату, который ранее являлся руководящим работником иной финансовой организации или юридического лица, принудительно ликвидируемых или признанных банкротом, указываются сведения о его деятельности в указанных должностях и о допущенных им нарушениях.
Заключение по кандидату прилагается к пакету документов, представленных кандидатом.
10. Кандидат, являющийся работником организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, или организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций (далее – организация по гарантированию), соответствующий Требованиям, не представляет документы, предусмотренные Правилами, за исключением подпункта 6) пункта 5 Правил, и не проходит тестирование.
Основанием для допуска указанного кандидата к собеседованию является ходатайство организации по гарантированию с приложением анкеты кандидата на назначение его председателем либо членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, полистно парафированной и подписанной работником организации по гарантированию, по форме согласно приложению к Правилам.
Соответствие кандидата - работника организации по гарантированию Требованиям обеспечивает организация по гарантированию.

11. Жауапты бөлімше тестілеу өткізуге дейін жеті жұмыс күні бұрын кандидатты тестілеу өткізілетін күн мен орын туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Кандидат белгіленген мерзімде тестілеуден өту үшін негізді себептер бойынша келмеген жағдайда, кандидат келмеу себептерін көрсете отырып, уәкілетті органға бұл туралы хабарлайды. Уәкілетті орган оған тестілеуден өту үшін жаңа мерзім белгілейді және тестілеу өткізуге дейін үш жұмыс күні бұрын кандидатты бұл туралы хабардар етеді.
12. Кандидаттарды тестілеу 30 сұрақ бойынша 45 минут ішінде компьютерлік әдіспен жүргізіледі.
Тестілеуді жүргізу кезінде кандидаттың жазбаша, электрондық немесе басқа ақпараттық материалдарды пайдалануына жол берілмейді. Көрсетілген талаптардың бұзылуы тестілеудің теріс нәтижесіне теңестіріледі.
Тестілеудің оң нәтижесі алынған жағдайда (кем дегенде 70 пайыз дұрыс жауап) кандидат әңгімелесуге жіберілген болып есептеледі.
Кандидат тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қойғызу жолымен тестілеу нәтижелерімен таныстырылуға тиіс.
13. Әңгімелесуді уәкілетті органның біліктілік комиссиясы мынадай мақсатпен жүргізеді:
1) кандидаттың қаржы ұйымдарын және өзге де заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүзеге асыру тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуін анықтау;
2) кандидаттардың Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін ақындау;
3) кандидаттың кәсіби білімін, қабілетін және жеке қасиеттерін анықтау.
Әңгімелесу қорытындылары уәкілетті органның біліктілік комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
14. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) ұсынылған құжаттарда дәйексіз ақпарат болса;
2) кандидат Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
3) тестілеудің немесе әңгімелесудің нәтижесі теріс болса, не дәлелді себептерсіз тестілеуге және (немесе) әңгімелесуге келмесе кандидатты мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындамайды.
15. Уәкілетті орган әңгімелесуден өтпей қалған кандидатқа уәкілетті органның біліктілік комиссиясының хаттамасына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті жазбаша хабарлама жібереді.
3. Уәкілетті органның мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының
тарату комиссиясының құрамына қатысты шешімдер қабылдау тәртібі
16. Уәкілетті орган мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін тағайындау не мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін міндеттерін атқарудан босату туралы шешімдерді жауапты бөлімше дайындаған кандидат бойынша қорытынды және уәкілетті органның біліктілік комиссиясының әңгімелесу қорытындылары жөніндегі хаттамасы негізінде қабылдайды және уәкілетті органның бірінші басшысының (бірінші басшы орынбасарының) бұйрығы түрінде ресімдейді.

11. Ответственное подразделение за семь рабочих дней до проведения тестирования уведомляет кандидата в письменном виде о дате и месте проведения тестирования.
В случае неявки кандидата в установленный срок по уважительным причинам для прохождения тестирования кандидат сообщает об этом в уполномоченный орган с указанием причин неявки. Уполномоченный орган устанавливает ему новый срок для прохождения тестирования и уведомляет об этом кандидата за три рабочих дня до проведения тестирования.
12. Тестирование кандидатов проводится компьютерным методом в течение 45 минут по 30 вопросам.
При проведении тестирования не допускается использование кандидатом письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение указанных условий приравнивается к отрицательному результату тестирования.
При получении положительного результата тестирования (не менее 70 процентов правильных ответов) кандидат считается допущенным к собеседованию.
Кандидат подлежит ознакомлению с результатами тестирования путем проставления подписи немедленно после прохождения тестирования.
13. Собеседование проводится квалификационной комиссией уполномоченного органа с целью:
1) установления наличия знаний кандидата нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих порядок осуществления ликвидационных процедур финансовых организаций и иных юридических лиц;
2) определения соответствия кандидатов требованиям, установленным Правилами;
3) выявления профессиональных знаний, способностей и личностных качеств кандидата.
Итоги собеседования оформляются протоколом квалификационной комиссии уполномоченного органа.
14. Уполномоченный орган не назначает кандидата председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации в случаях:
1) наличия недостоверной информации в представленных документах;
2) несоответствия кандидата требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательного результата тестирования или собеседования, либо неявки на тестирование и (или) собеседование без уважительной причины.
15. Кандидату, не прошедшему собеседование, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня подписания протокола квалификационной комиссии уполномоченного органа направляет соответствующее письменное уведомление.
3. Порядок принятия решений уполномоченным органом относительно
состава ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой
финансовой организации
16. Решения о назначении председателем и (или) членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации либо освобождении председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации от исполнения обязанностей принимаются уполномоченным органом на основании подготовленного ответственным подразделением заключения по кандидату и протокола квалификационной комиссии уполномоченного органа по итогам собеседования и оформляются в виде приказа первого руководителя (заместителя первого руководителя) уполномоченного органа.

17. Уәкілетті органның біліктілік комиссиясы уәкілетті органның бірінші басшысы (бірінші басшының орынбасары) бұйрығының негізінде құрылады. Уәкілетті органның біліктілік комиссиясына төраға - уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасары басшылық етеді.
Уәкілетті органның біліктілік комиссиясының құрамына уәкілетті органның мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері кіреді. Уәкілетті органның біліктілік комиссиясының шешімдері уәкілетті органның біліктілік комиссиясының отырысына қатысып отырған мүшелерінің жай көпшілік дауысымен қабылданады.
17-1. Мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының сандық құрамын уәкілетті органның біліктілік комиссиясы белгілейді.
Ескерту. 3-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Уәкілетті органның мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін тағайындау туралы бұйрығында мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының атауы, мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерінің тегі, аты және бар болса – әкесінің аты, олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың деректемелері көрсетіледі.
Уәкілетті органның тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін міндеттерін атқарудан босату туралы бұйрығында мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының атауы, тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін босату негіздері көрсетіледі.
19. Уәкілетті органның кандидатты мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы және (немесе) мүшесі қызметіне тағайындау туралы не мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін қызметінен босату туралы бұйрықтарының көшірмелері бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде олардың жіберілуін тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарымен жіберіледі немесе кандидаттың не міндеттерін атқарудан босатылған адамның өзіне тапсырылады.
20. Қағидаларда белгіленген құжаттарды ұсынусыз, тестілеуден және әңгімелесуден өтусіз:
1) мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының міндеттерін (тарату комиссиясы төрағасының орынбасары болмаған жағдайда) – мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының мүшесіне немесе жұмысқа тартылған қызметкерге;

17. Квалификационная комиссия уполномоченного органа создается на основании приказа первого руководителя (заместителя первого руководителя) уполномоченного органа. Квалификационную комиссию уполномоченного органа возглавляет председатель - заместитель первого руководителя уполномоченного органа.
В состав квалификационной комиссии уполномоченного органа входят работники заинтересованных структурных подразделений уполномоченного органа. Решения квалификационной комиссии уполномоченного органа принимаются простым большинством голосов ее членов, присутствующих на заседании квалификационной комиссии уполномоченного органа.
17-1. Количественный состав ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации устанавливается квалификационной комиссией уполномоченного органа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В приказе уполномоченного органа о назначении председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации указываются наименование принудительно ликвидируемой финансовой организации, фамилии, имена и при наличии - отчества председателя и (или) членов ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, реквизиты документов, удостоверяющих их личности.
В приказе уполномоченного органа об освобождении от исполнения обязанностей председателя и (или) члена ликвидационной комиссии указываются наименование принудительно ликвидируемой финансовой организации, основания освобождения председателя и (или) члена ликвидационной комиссии.
19. Копии приказов уполномоченного органа о назначении кандидата на должность председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации либо об освобождении от должности председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации направляются средствами связи, обеспечивающими фиксирование их отправки, или вручаются лично кандидату либо лицу, освобожденному от исполнения обязанностей, в течение трех рабочих дней со дня подписания приказа.
20. Допускается без представления документов, установленных Правилами, прохождения тестирования и собеседования временное возложение обязанностей на срок до трех месяцев:
1) председателя ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации (в случае отсутствия заместителя председателя ликвидационной комиссии) – на члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации или привлеченного работника;

2) өңірдегі мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы мүшесінің (аумақтық бөлімше басшысының) міндеттерін – мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының басқа мүшесіне не жұмысқа тартылған қызметкерге уақытша жүктеуге жол беріледі.
Уәкілетті органның мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің міндеттерін атқаруды уақытша жүктеу туралы бұйрығы жауапты бөлімше дайындаған және уәкілетті органның біліктілік комиссиясының төрағасы мақұлдаған кандидат бойынша қорытынды негізінде шығарылады.
Уәкілетті органның біліктілік комиссиясының тарату комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің міндеттерін атқаруды уақытша жүктеу мәселесі жөніндегі отырысы өткізілмейді.
4. Мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының
төрағасын және (немесе) мүшелерін міндеттерін орындаудан босату
тәртібі
21. Жауапты бөлімше мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының есептері, мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының қызметіне жүргізілген тексерулер актілері, өтінішхаттар мен өзге де материалдар негізінде қорытынды дайындайды және мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін міндеттерін орындаудан босату туралы мәселені уәкілетті органның біліктілік комиссиясының отырысына енгізеді.
22. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) тарату комиссиясының төрағасы және (немесе) мүшесі уәкілетті органға өзінің кандидатурасын тарату комиссиясының төрағасы және (немесе) мүшесі қызметіне қарау кезінде көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынғанда;
2) өз міндеттерін орындамағанда және (немесе) тиісінше орындамағанда;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының қаржы ұйымдарын және басқа заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүргізу жөніндегі талаптарын бұзғанда;
4) уәкілетті орган Қағидалардың 3-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшелерін уәкілетті орган қызметкерлерінің арасынан тағайындау туралы шешім шығарғанда;
5) міндеттерін атқарудан босату күніне дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын өз қалауы бойынша міндеттерін атқарудан босату туралы өтініш берілгенде;
6) міндеттерін атқарудан босату күніне дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын ұсынылған кепілдік беретін ұйымның мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшесінің міндеттерін атқарудан өзінің қызметкерін босату туралы өтінішхаты болғанда;

2) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации в регионе (руководителя территориального подразделения) - на другого члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации либо привлеченного работника.
Приказ уполномоченного органа о временном возложении исполнения обязанностей председателя или члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации издается на основании заключения по кандидату, подготовленного ответственным подразделением и одобренного председателем квалификационной комиссии уполномоченного органа.
Заседание квалификационной комиссии уполномоченного органа по вопросу временного возложения исполнения обязанностей председателя или члена ликвидационной комиссии не проводится.
4. Порядок освобождения председателя и (или) членов
ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой
организации от исполнения обязанностей
21. Ответственное подразделение на основании отчетов ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, актов проведенных проверок деятельности ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, ходатайств и иных материалов готовит заключение и выносит вопрос об освобождении от исполнения обязанностей председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации на заседание квалификационной комиссии уполномоченного органа.
22. Уполномоченный орган освобождает председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации от исполнения обязанностей в случаях:
1) представления председателем и (или) членом ликвидационной комиссии уполномоченному органу заведомо ложных документов или сведений при рассмотрении его кандидатуры на должность председателя и (или) члена ликвидационной комиссии;
2) неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязанностей;
3) нарушения требований законодательства Республики Казахстан по проведению ликвидационных процедур финансовых организаций и других юридических лиц;
4) вынесения решения уполномоченного органа о назначении председателя и (или) членов ликвидационной комиссии из числа работников уполномоченного органа в соответствии с частью первой пункта 3 Правил;
5) подачи заявления об освобождении от исполнения обязанностей по собственному желанию за 20 (двадцать) календарных дней до даты освобождения от исполнения обязанностей;
6) наличия ходатайства организации по гарантированию об освобождении своего работника от исполнения обязанностей председателя и (или) члена ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации, представленного за 20 (двадцать) календарных дней до даты освобождения от исполнения обязанностей;

7) жұмыс көлемінің қысқаруына байланысты тарату комиссиясының мүшесін міндеттерін атқарудан босату туралы уәкілетті орган шешім шығарғанда немесе мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясы төрағасының өтінішхаты болғанда;
8) уәкілетті органның қызметкерін мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының құрамынан шығарудың қызметтік қажеттілігі болғанда (лауазымдық міндеттерін қайта бөлу);
9) тарату комиссиясы төрағасының немесе мүшесінің міндеттерін атқаратын уәкілетті органның қызметкерімен еңбек шартын бұзғанда мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшесін міндеттерін орындаудан босатады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мәжбүрлеп таратылатын банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының тарату комиссияларын
тағайындау мен босату
қағидаларына қосымша
Нысан
3 х 4 фотосурет
Кандидаттың мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату
комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындауға арналған
сауалнама
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____________________________________________________________________
(мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының толық атауы)
_____________________________________________________________________
20__ жылғы ___________________
(күні)
Бос орын атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өмірбаян деректері
1. Тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын
құжатта көрсетілген болса)
_____________________________________________________________________
(толық көрсетіңіз)
2. Тұрғылықты жерінің мекенжайы (оның ішінде почта индексін
көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Туған күні мен жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Азаматтығы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

7) вынесения решения уполномоченного органа или ходатайства председателя ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации об освобождении от исполнения обязанностей члена ликвидационной комиссии в связи с сокращением объема работ;
8) наличия служебной необходимости (перераспределение должностных обязанностей) в выводе из состава ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации работника уполномоченного органа;
9) расторжения трудового договора с работником уполномоченного органа, выполняющего обязанности председателя или члена ликвидационной комиссии.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам назначения и освобождения
ликвидационных комиссий принудительно
ликвидируемых банков, страховых
(перестраховочных) организаций
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
фотография
3 х 4
Анкета
кандидата на назначение его председателем либо членом
ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой
финансовой организации
_____________________________________________________________________
(полное наименование принудительно ликвидируемой финансовой
организации)
_____________________________________________________________________
_____________________ 20 __ года
(дата)
Наименование вакантной должности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Биографические данные
1. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
_____________________________________________________________________
(указать полностью)
2. Адрес места жительства (в том числе указание почтового
индекса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Дата и место рождения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Гражданство
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Тұрғылықты жері бойынша тіркелуі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Байланыс телефонының нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Білімі туралы деректер (біліктілікті көтеру курстарын қоса
алғанда)
оқу орнының, факультеттің (бөлімшенің, мамандықтың) атауы)
оқу кезеңі
берілген біліктілік
білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері
оқу орнының орналасқан жері
1.
2.
....
9. Сіздің біліктілігіңізді және құзыреттігіңізді объективті
түрде айқындау үшін маңызды деп санайтын кез келген басқа ақпарат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Өзге қаржы ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық
капиталында тікелей және (немесе) жанама қатысу
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері
заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Сіздің осы заңды тұлғаның жарғылық капиталында қатысу сомаңыз бен үлесіңіз
1.
2.
11. Алынған қарыздар туралы мәліметтер
қарыз берген тұлғаның атауы (адамның аты) мен орналасқан жері
қарыз бойынша негізгі борыш сомасы
қарыз берілген күн
қарыз өтелген күн
ағымдағы сәттегі берешек сомасы
қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық %-бен)
1.
2.
...
12. Қаржы саласында әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік
жауапкершілікке тартылдыңыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Сіз бұрын өзге қаржы ұйымын немесе заңды тұлғаны мәжбүрлеп
тарату туралы шешім қабылданғанға дейін (оның ішінде банкроттық
негізі бойынша) бір жылдан аспайтын кезеңде өзге қаржы ұйымының
немесе заңды тұлғаның бірінші басшысы (басқарма төрағасы), бірінші
басшының орынбасары, бас бухгалтері болдыңыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату (банкроттық) туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу (банкрот болу) себебі)
14. Сіздің өтелмеген соттылығыңыз бар ма?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Сізге қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге
қаржы ұйымдарын және заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүргізу
жөніндегі талаптарын бұзу, өзге қаржы ұйымдарын және заңды тұлғаларды
тарату рәсімдерін жүзеге асырған кезде міндеттерді орындамау немесе
тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым
жасайтын не жекелеген кредиторларға артықшылық беретін әрекеттер
(әрекетсіздік) жасау фактілері бар ма?
Осылар бар болса, қандай екенін көрсетіңіз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)

6. Регистрация по месту жительства
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Номер контактного телефона
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации)
наименование учебного заведения, факультета (отделения, специальности)
период обучения
присвоенная квалификация
реквизиты диплома об образовании, сертификата, свидетельства
место нахождения учебного заведения
1.
2.
....
9. Любая другая информация, которую считаете важной для
объективного определения Вашей квалификации и компетентности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Прямое и (или) косвенное участие в уставном капитале иных
финансовых организаций и юридических лиц
наименование и место нахождения юридического лица
уставные виды деятельности юридического лица
сумма и доля Вашего участия в уставном капитале данного юридического лица
1.
2.
11. Сведения о полученных займах
наименование (имя лица) и место нахождения лица, выдавшего заем
сумма основного долга по займу
дата выдачи займа
дата погашения займа
сумма задолженности на текущий момент
ставка вознаграждения по займу (в % годовых)
1.
2.
...
12. Привлекались ли Вы к административной ответственности за
административные правонарушения в области финансов?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Являлись ли Вы ранее первым руководителем (председателем
правления), заместителем первого руководителя, главным бухгалтером
иной финансовой организации или юридического лица в период не более
чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации иной
финансовой организации или юридического лица (в том числе по
основанию банкротства)?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения
судом решения о ликвидации (банкротстве), причина ликвидации
(банкротства)
14. Имеете ли Вы непогашенную судимость?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Имеются ли в отношении Вас факты нарушения требований
законодательства Республики Казахстан по проведению ликвидационных
процедур иных финансовых организаций и юридических лиц, неисполнения
или ненадлежащего исполнения обязанностей при проведении
ликвидационных процедур иных финансовых организаций и юридических
лиц, совершения действий (бездействий), ущемляющих интересы отдельных
кредиторов либо предоставляющих преимущества отдельным кредиторам?
При наличии таковых, укажите какие
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы)

16. Сіздің соңғы 3 (үш) жыл ішінде 2007 жылғы 15 мамырдағы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 54-бабы 1-тармағының 7), 9), 10), 13), 15) және 18) тармақшаларында және (немесе) 2015 жылғы 23
қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы
1-тармағының 9), 12), 13), 16), 17) және 21) тармақшаларында
көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын
бұзу фактілері бар ма?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Сіз бұрын мәжбүрлеп таратылатын немесе банкрот деп танылған
өзге қаржы ұйымының немесе заңды тұлғаның басшы қызметкері болдыңыз
ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату (банкроттық) туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу (банкрот болу) себебі)
18. Сіз борышкердің немесе мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымы
кредиторының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды адамы
болып табыласыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Сіз мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының құрылтайшысы
(акционері) болып табыласыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Сіз мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының дебиторы не
кредиторы болып табыласыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Сіз "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы
Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес мәжбүрлеп таратылатын
қаржы ұйымына қатысты үлестес тұлға болып табыласыз ба?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Сіздің өзге лауазымды (қызметті) атқаруыңызға байланысты
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген
шектеулеріңіз бар ма?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолы _______________ күні _________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 190 қаулысына
2-қосымша
Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптар

16. Имеете ли Вы в течение 3 (трех) последних лет факты
расторжения трудового договора по инициативе работодателя по
основаниям, предусмотренным подпунктами 7), 9), 10), 13), 15) и 18)
пункта 1 статьи 54 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая
2007 года и (или) подпунктами 9), 12), 13), 16), 17) и 21) пункта 1
статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015
года?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Являлись ли Вы ранее руководящим работником иной финансовой
организации или юридического лица, принудительно ликвидируемых или
признанных банкротом?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения
судом решения о ликвидации (банкротстве), причина ликвидации
(банкротства)
18. Являетесь ли Вы учредителем (участником, акционером) либо
должностным лицом должника или кредитора принудительно ликвидируемой
финансовой организации?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Являетесь ли Вы учредителем (акционером) принудительно
ликвидируемой финансовой организации?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Являетесь ли Вы дебитором либо кредитором принудительно
ликвидируемой финансовой организации?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Являетесь ли Вы аффилиированным лицом по отношению к
принудительно ликвидируемой финансовой организации в соответствии со
статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об
акционерных обществах"?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Имеете ли Вы установленные законодательными актами
Республики Казахстан ограничения в связи с занятием иной должности
(деятельностью)?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись _______________ дата _________________
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 190
Требования, предъявляемые к председателю и членам
ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка,
страховой (перестраховочной) организации

1. Осы Мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (бұдан әрі – қаржы ұйымы) тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалатын кандидатқа мынадай талаптар қойылады:
1) жоғары экономикалық немесе заң білімінің немесе бухгалтерлік есеп пен аудит саласында жоғары білімінің болуы;
2) қаржы ұйымдарын және басқа заңды тұлғаларды тарату тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білу.
3. Мынандай адам мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалмайды:
1) өтелмеген соттылығы бар;
2) оған қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының қаржы ұйымдарын және басқа заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүргізу жөніндегі талаптарын бұзу фактілері анықталған;
3) оған қатысты қаржы ұйымдарын және басқа заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүргізу кезінде міндеттерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактілері анықталған;
4) оған қатысты жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не жекелеген кредиторларға артықшылық беретін әрекеттер (әрекетсіздік) жасау фактілері анықталған (бұрын өзге қаржы ұйымдарының және заңды тұлғалардың тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған адам үшін);
5) соңғы 3 (үш) жыл ішінде Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 54-бабы 1-тармағының 7), 9), 10), 13), 15) және 18) тармақшаларында және (немесе) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 12), 13), 16), 17) және 21) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзу фактілері бар;
6) өзге қаржы ұйымын немесе заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданғанға дейін (оның ішінде банкроттық негізі бойынша) бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын өзге қаржы ұйымының немесе заңды тұлғаның бірінші басшысы (басқарма төрағасы), бірінші басшының орынбасары, бас бухгалтері болған. Көрсетілген талап өзге қаржы ұйымын немесе заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған күннен кейін бес жыл бойы қолданылады (оның ішінде банкроттық негізі бойынша);

1. Настоящие Требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации (далее - Требования) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и устанавливают требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации (далее - финансовая организация).
2. К кандидату на назначение председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации предъявляются следующие требования:
1) наличие высшего экономического или юридического образования или высшего образования в области бухгалтерского учета и аудита;
2) знание нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих порядок ликвидации финансовых организаций и юридических лиц.
3. Председателем или членом ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой финансовой организации не назначается лицо:
1) имеющее непогашенную судимость;
2) в отношении которого установлены факты нарушения требований законодательства Республики Казахстан по проведению ликвидационных процедур иных финансовых организаций и юридических лиц;
3) в отношении которого установлены факты неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей при проведении ликвидационных процедур иных финансовых организаций и юридических лиц;
4) в отношении которого установлены факты совершения действий (бездействий), ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества отдельным кредиторам (для лица, ранее являвшегося председателем или членом ликвидационной комиссии иных финансовых организаций и юридических лиц);
5) имеющее в течение 3 (трех) последних лет факты расторжения трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 7), 9), 10), 13), 15) и 18) пункта 1 статьи 54 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и (или) подпунктами 9), 12), 13), 16), 17) и 21) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
6) ранее являвшееся первым руководителем (председателем правления), заместителем первого руководителя, главным бухгалтером иной финансовой организации или юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации иной финансовой организации или юридического лица (в том числе по основанию банкротства). Указанное требование применяется в течение пяти лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации иной финансовой организации или юридического лица (в том числе по основанию банкротства);

7) сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның немесе сақтанушыларға (сақтандырылғандарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның лауазымды адамын қоспағанда, борышкердің немесе мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымы кредиторының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды адамы болып табылатын;
8) мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының құрылтайшысы (акционері) болып табылатын;
9) мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының дебиторы не кредиторы болып табылатын;
10) "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымына қатысты үлестес тұлға болып табылатын;
11) өзге лауазымды (қызметті) атқаруға байланысты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген шектеулері бар.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2016 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7) являющееся учредителем (участником, акционером) либо должностным лицом должника или кредитора принудительно ликвидируемой финансовой организации, за исключением должностного лица организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, или организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций;
8) являющееся учредителем (акционером) принудительно ликвидируемой финансовой организации;
9) являющееся дебитором либо кредитором принудительно ликвидируемой финансовой организации;
10) являющееся аффилиированным лицом по отношению к принудительно ликвидируемой финансовой организации в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
11) имеющее установленные законодательными актами Республики Казахстан ограничения в связи с занятием иной должности (деятельностью).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2016 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).