Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 243 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 ақпанда № 10340 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 183 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 183 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 29 наурыздағы № 87 қаулысымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес қызметін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар осы қаулы қолданысқа енгізілгеннен кейін бір ай ішінде өз қызметін осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" 2013 жылғы 29 наурыздағы № 87 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8462 тіркелген, 2013 жылғы 13 маусымда "Заң газеті" газетінде № 86 (2287) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2015 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 243 қаулысымен
бекітілген
Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының
арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға
қойылатын біліктілік талаптары

Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 243. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2015 года № 10340. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 183.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 183.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы.
2. Аудиторским организациям, осуществляющим деятельность согласно квалификационным требованиям, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 87 "Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8462, привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего постановления в течение одного месяца со дня введения его в действие.
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 87 "Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8462, опубликованное 13 июня 2013 года в газете "Юридическая газета" № 86 (2461).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2015 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
29 января 2015 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2014 года № 243
Квалификационные требования
к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов
на специальную торговую площадку регионального финансового
центра города Алматы

1. Осы Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының (бұдан әрі – қаржы орталығы) арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің, сондай-ақ оригинаторлардың қаржылық есептілігіне аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.
2. Оригинаторлар мен эмитенттердің, оның ішінде бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген депозитарлық қолхаттардың базалық активі эмитенттерінің қаржылық есептілігіне және қаржылық есептілігімен байланысты ақпаратына аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері - заңды тұлғалар үшін – жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сөзсіз сақтауын ("өте жақсы" бағасымен) растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган аккредиттеген кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының не аудиторлық ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сақтауын ("өте жақсы" бағасымен) растайтын қорытындысының болуы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
4) кем дегенде үш жыл аудиторлық қызметпен айналысу;
5) Associate Chartered Accountant (ACA) не Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), не Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), не Certified Public Accountant (CPA) сертификатының нотариалды куәландырылған көшірмесімен расталатын бухгалтерлік есеп пен аудит саласындағы біліктілігі және/немесе лицензиялары, сондай-ақ сертификаттың және/немесе лицензияның шығу елінің заңнамасына не сертификатты және/немесе лицензияны берген ұйымның қағидаларына сәйкес шұғылданушы маманның мәртебесін растайтын құжаттары және осы аудитордың осы аудиторлық ұйымның қызметкері екенін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі бар кем дегенде үш аудитордың болуы;

1. Настоящие Квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы (далее – Квалификационные требования) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы" и устанавливают квалификационные требования к аудиторским организациям, осуществляющим аудит финансовой отчетности эмитентов, ценные бумаги которых предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы (далее – финансовый центр), а также оригинаторов.
2. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, оригинаторов и эмитентов, в том числе эмитентов базового актива депозитарных расписок, ценные бумаги которых предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра, аудиторская организация соответствует следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности, которое подтверждает безоговорочное (с оценкой "отлично") соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров, либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого аудиторская организация является, которое подтверждает (с оценкой "отлично") соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) занятие аудиторской деятельностью не менее трех лет;
5) наличие не менее трех аудиторов, имеющих квалификацию в области бухгалтерского учета и аудита, которая подтверждается нотариально удостоверенной копией сертификата Associate Chartered Accountant (ACA), либо Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), либо Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), либо Certified Public Accountant (CPA) и/или лицензии, а также документы, подтверждающие статус практикующего специалиста в соответствии с законодательством страны происхождения сертификата и/или лицензии, либо правилами организации, выдавшей сертификат и/или лицензию, и копию документа (документов), подтверждающего (подтверждающих), что данный аудитор является работником этой аудиторской организации;

6) аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсына отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS/IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептілік стандарттарына (GAAP) сәйкес жасалған ұйымдардың қаржылық есептілігі бойынша соңғы 3 жылға кем дегенде он бес аудиторлық есептің болуы.
3. Бағалы қағаздары қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне "акциялар" секторының екінші санаты бойынша (депозитарлық қолхаттардың базалық активі және оның эмитенті "акциялар" секторының екінші санатының талаптарына сәйкес келеді), "борыштық бағалы қағаздар" секторының "өзге борыштық бағалы қағаздар" және "буферлік санат" санаттары бойынша, "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторы бойынша, "исламдық бағалы қағаздар" секторы бойынша енгізіледі деп болжанатын немесе енгізілген эмитенттердің (оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активі) қаржылық есептілігіне және қаржылық есептілігімен байланысты ақпаратына аудит жүргізу үшін аудиторлық ұйым мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері - заңды тұлғалар үшін – жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сөзсіз ("өте жақсы" бағасымен) немесе кейбір кемшіліктермен ("жақсы" бағасымен) сақтауын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган аккредиттеген кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес - заңды тұлғалар үшін – Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының не аудиторлық ұйым резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының жүргізілген сыртқы сапа бақылауының нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Әдеп кодексін сөзсіз ("өте жақсы" бағасымен) немесе кейбір кемшіліктермен ("жақсы" бағасымен) сақтауын растайтын қорытындысының болуы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
4) кем дегенде үш жыл аудиторлық қызметпен айналысу;
5) осы Біліктілік талаптарының 2-тармағының 5) тармақшасында атап көрсетілген кез келген сертификаттардың не Diplomain the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA) сертификаттарының нотариалды куәландырылған көшірмесімен расталатын бухгалтерлік есеп пен аудит саласындағы біліктілігі, сондай-ақ сертификаттың және/немесе лицензияның шығу елінің заңнамасына не сертификатты және/немесе лицензияны берген ұйымның қағидаларына сәйкес шұғылданушы маманның мәртебесін растайтын құжаттары және осы аудитордың осы аудиторлық ұйымның қызметкері екенін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі бар кем дегенде екі аудитордың болуы;

6) наличие не менее пятнадцати аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IAS/IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (GAAP), за последние 3 года, с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации.
3. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, эмитентов (в том числе базового актива депозитарных расписок), ценные бумаги которых предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра по второй категории сектора "акции" (базовый актив депозитарных расписок и его эмитент соответствуют требованиям второй категории сектора акции), по категориям "иные долговые ценные бумаги" и "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги", по сектору "ценные бумаги инвестиционных фондов", по сектору "исламские ценные бумаги", аудиторская организация соответствует следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества безоговорочное (с оценкой "отлично") или с некоторыми недостатками (с оценкой "хорошо") – для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров, либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого аудиторская организация является, которое подтверждает соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики Международной федерации бухгалтеров по результатам проведенного внешнего контроля качества безоговорочное (с оценкой "отлично") или с некоторыми недостатками (с оценкой "хорошо") – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) занятие аудиторской деятельностью не менее трех лет;
5) наличие не менее двух аудиторов, имеющих квалификацию в области бухгалтерского учета и аудита, которая подтверждается нотариально удостоверенной копией любого из сертификатов, перечисленных в подпункте 5) пункта 2 Квалификационных требований, либо сертификатов Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA), а также документы, подтверждающие статус практикующего специалиста в соответствии с законодательством страны происхождения сертификата и/или лицензии, либо правилами организации, выдавшей сертификат и/или лицензию, и копию документа (документов), подтверждающего (подтверждающих), что данный аудитор является работником этой аудиторской организации;

6) аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсына отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IAS/IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептілік стандарттарына (GAAP) сәйкес жасалған ұйымдардың қаржылық есептілігі бойынша соңғы 3 жылға кем дегенде он аудиторлық есептің болуы.
4. Қазақстан Республикасының резиденті емес - эмитенттің бағалы қағаздарына қатысты Біліктілік талаптарының 2 және 3-тармақтарының талаптары аудиторлық есептерін Дүниежүзілік биржалар федерациясының толық мүшесі болып табылатын кем дегенде бір шетелдік қор биржасы не АҚШ-тың бағалы қағаздар және биржалар жөніндегі комиссиясы (SEC) қабылдайтын не осы аудиторлық ұйымды Ұлыбританияның Auditing Practices Board (Аудиторлық қызмет жөніндегі кеңес) аккредиттеген аудиторлық ұйым жасаған осы эмитенттің қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есеп ұсынылған жағдайда қолданылмайды.

6) наличие не менее десяти аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IAS/IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (GAAP), за последние 3 года, с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации.
4. В отношении ценных бумаг эмитента-нерезидента Республики Казахстан требования пунктов 2 и 3 Квалификационных требований не применяются в случае предоставления аудиторского отчета по финансовой отчетности данного эмитента, составленного аудиторской организацией, чьи аудиторские отчеты принимаются хотя бы одной иностранной фондовой биржей, являющейся полным членом Всемирной федерации бирж, либо Комиссией по ценным бумагам и биржам США (SEC), либо данная аудиторская организация аккредитована Auditing Practices Board (Совет по аудиторской деятельности) Великобритании.