Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10361 тіркелді.
"Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 31 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 9 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 13 қаңтардағы
№ 5 бұйрығымен
бекітілген
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10361.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
31 января 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
29 января 2015 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 января 2015 года № 5
Правила
согласования проекта строительства нового
магистрального трубопровода
1. Общие положения
1. Настоящие Правила согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе" и определяют порядок согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:

1) құрылысқа арналған техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі - ТЭН) - инвестициялау мақсаттарын сипаттайтын бастапқы негізгі деректерді, инвестиция тиімділігінің негіздемесі, оның ішінде: объектінің қызмет етуінен күтілетін экономикалық, әлеуметтік, коммерциялық тиімділікті, сондай-ақ құрылыс объектісінің негізгі техникалық және технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді және объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындайтын есептерді қамтитын жоба алды құжаттама;
2) құрылыс жобасы (құрылыстық жоба) - көлемдік-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулерді қамтитын жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектілер құрылысын консервациялау және өз ресурсын тауысқан объектілерді кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
3) магистральдық құбыр - өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;
4) уәкілетті орган - магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Құрылыс жобасын келісу тәртібі
3. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу үшін магистральдық құбыр салуды жүзеге асыруға ниеттенген тұлға (бұдан әрі - мүдделі тұлға) уәкілетті органға ТЭН-ді ұсынады.
4. Уәкілетті орган ТЭН-ді алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей оны қарастырады және жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу туралы не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
5. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН келісу кезінде уәкілетті орган оның мына талаптарға сәйкестігін қарастырады:
1) уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының мұнай өндіру және тарату теңгеріміне сәйкес жоба үшін ресурс базасының болуы;
2) магистральдық құбыр трассасын және алаңдарын аумақтың табиғи ерекшеліктерін, елді мекендердің, көлік жолдарының және коммуникациялардың орналасуын ескере отырып таңдау.
6. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-і осы Қағидалардың 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келісуден бас тартады. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келісуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-і осы Қағидалардың 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде ТЭН-ді келіседі.

1) технико-экономическое обоснование (далее - ТЭО) на строительство - предпроектная документация, содержащая: основные исходные данные с описаниями цели инвестирования, обоснования эффективности инвестиций, в том числе: ожидаемый экономический, социальный, коммерческий эффект от функционирования объекта, а также сведения об основных технических и технологических параметрах объекта строительства и расчеты с определением технико-экономических показателей объекта;
2) проект строительства (строительный проект) - проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
3) магистральный трубопровод - единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
4) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода.
2. Порядок согласования проекта строительства
3. Для согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода лицо, имеющее намерение осуществить строительство магистрального трубопровода (далее - заинтересованное лицо), представляет в уполномоченный орган ТЭО.
4. Уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней со дня получения ТЭО рассматривает его и принимает решение о согласовании либо об отказе в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
5. При согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган рассматривает его на соответствие следующим требованиям:
1) наличие ресурсной базы для проекта в соответствии с утвержденным уполномоченным органом балансом добычи и распределения нефти Республики Казахстан;
2) выбор трассы и площадок магистрального трубопровода с учетом природных особенностей территории, расположения населенных пунктов, транспортных путей и коммуникаций.
6. В случае несоответствия ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает в согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода. При отказе в согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа.
При соответствии ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней согласовывает ТЭО.

7. Мүдделі тұлға жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келіскеннен кейін жаңа магистральдық құбыр салу жобасын уәкілетті органға ұсынады.
8. Уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жаңа магистральдық құбыр салу жобасын жазбаша келіседі не жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартады.
9. Уәкілетті органмен келісілген жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін, сондай-ақ жаңа магистральдық құбыр салу жобасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы берген мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы болмаған жағдайда уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартады.
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартқан кезде уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде бұл туралы мүдделі тұлғаны бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Мүдделі тұлға жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тарту себептерін жойғаннан кейін құжаттар уәкілетті органға қайта келісуге жіберіледі. Қайта келісу кезінде құжаттарды қарау келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескертулерді жойған жағдайда уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын он бес жұмыс күні ішінде жазбаша келіседі.

7. После согласования ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода заинтересованное лицо представляет в уполномоченный орган проект строительства нового магистрального трубопровода.
8. Уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней со дня получения проекта строительства нового магистрального трубопровода в письменном виде согласовывает либо отказывает в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
9. В случае отсутствия согласованного с уполномоченным органом ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода, а также положительного заключения государственной экспертизы проекта строительства нового магистрального трубопровода, выданного ведомством уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, уполномоченный орган отказывает в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
При отказе в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет заинтересованное лицо с указанием причин отказа.
10. После устранения заинтересованным лицом причин отказа в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода документы направляются на повторное согласование в уполномоченный орган. Рассмотрение документов при повторном согласовании проводится в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления.
В случае устранения замечаний уполномоченный орган в течение 15 рабочих дней согласовывает в письменном виде проект строительства нового магистрального трубопровода.