Орман қоры жерi санатынан орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 18-02/45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 наурызда № 10481 тіркелді.
Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабының 1-тармағының 18-44) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман қоры жерi санатынан орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгілінген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін күн тізбелік он күн мерзімде баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғаламтор-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
_____________ В. Школьник
2015 жылғы 13 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 6 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 28 қаңтардағы
№ 18-02/45 бұйрығымен
бекітілген
Орман қоры жерiн орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес
мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Орман қоры жерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексі 1-тармағының 13-бабының 18-44) тармақшасына сәйкес әзірленді және орман қорының жерін орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік орман қоры жерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыруды Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi жүзеге асырады.

Об утверждении Правил перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 18-02/45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2015 года № 10481.
В соответствии с подпунктом 18-44) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ В. Школьник
13 февраля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
6 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 28 января 2015 года № 18-02/45
Правила
перевода из категории земель лесного фонда в земли других
категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-44) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства.
2. Перевод земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства осуществляются Правительством Республики Казахстан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының Орман кодексі 51-бабының 1-1 тармағына сәйкес мемлекеттік орман қоры жерін орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыруға айрықша жағдайларда орман орналастыру және жерге орналастыру материалдары негізінде Қазақстан Республикасының орман және жер заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде және:
1) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге;
2) халықаралық міндеттемелерді орындауға;
3) кен орны учаскесінің астынан пайдалы қазбалар табылып, оларды игерудің баламалы нұсқалары болмауына;
4) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды, оларды орналастырудың баламалы нұсқалары болмаған кезде салуға;
5) елді мекендердің шекарасы (шегі) өзгеріп, оларды ықтимал орналастырудың басқа нұсқалары болмауына байланысты ғана жол беріледі;
6) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының объектілері мен қорғаныс мұқтаждарына арналған объектілерді жайластыруға байланысты ғана жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда орман қорының жері ауыстырылған кезде пайдасына учаске ауыстырылатын тұлғалар ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын өтемдік отырғызуды және мемлекеттік орман қорының құрамына ауыстыру үшін мемлекеттік орман иеленушіге өтемақы тәртібімен тиісті жергілікті атқарушы органдар берген жер учаскелерінде оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарына күтім-ұстауды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген жағдайларда орман қоры жері ауыстырылған кезде пайдасына учаске ауыстырылатын тұлғалар ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын отырғызуды және оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарын күтіп-ұстауды жүзеге асырады.
Орман қорының жерлерін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту үшін ауыстыру "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 12.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. В соответствии с пунктом 1-1 статьи 51 Лесного Кодекса Республики Казахстан перевод земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, допускается в исключительных случаях при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с требованиями лесного и земельного законодательства Республики Казахстан на основании материалов лесоустройства и землеустройства и только связанных с:
1) созданием и расширением особо охраняемых природных территорий;
2) выполнением международных обязательств;
3) обнаружением под участком месторождения полезных ископаемых, при отсутствии альтернативных вариантов их разработки;
4) строительством автомобильных и железных дорог международного и республиканского значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов, при отсутствии альтернативных вариантов возможного их размещения;
5) изменением границ (черты) населенных пунктов, при отсутствии других вариантов возможного их размещения;
6) обустройством объектов Государственной границы Республики Казахстан и объектов для нужд обороны.
При переводе земель лесного фонда в случаях, предусмотренных подпунктами 3) и 4) настоящего пункта, лица, в чью пользу переводится участок, осуществляют компенсационную посадку лесных культур в двухкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки на земельных участках, предоставленных соответствующими местными исполнительными органами в порядке компенсации государственному лесовладельцу для перевода в состав государственного лесного фонда.
При переводе земель лесного фонда в случаях, предусмотренных подпунктом 3) настоящего пункта, лица, в чью пользу переводится участок, осуществляют посадку лесных культур в двухкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки.
Перевод земель лесного фонда для создания и расширения особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 12.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Өздерінің мүдделері үшін орман қорының жерлерін ауыстыру жүзеге асырылып отырған жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – өтінім беруші) орман қорының жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру кезінде Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 51-бабына сәйкес мемлекеттік орман иеленушінің есеп-қисаптары негізінде орман шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтейді.
2-тарау. Орман қоры жерінің санатынан басқа санаттардағы жерге ауыстыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өтініш беруші сұралып отырған жер учаскелері орналасқан жер бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) өтініш береді.
6. Жергілікті атқарушы орган өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман қорының жер учаскесін таңдау туралы актіні ресімдеу үшін мемлекеттік орман иеленушіге орындалу мерзімі көрсетілген өтініштің көшірмесін жібереді.
Мемлекеттік орман иеленуші өтініш берушімен бірге орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт жасап, оған сұралып отырған жер учаскесінің шекарасы көрсетілген орман картасының (планшетінің) көшірмесін қоса тіркеп, оны жергілікті атқарушы органға жібереді.
7. Жергілікті атқарушы орган орман картасының (планшетінің) көшірмесі қоса тіркелген орман қорының жер учаскесін таңдау туралы актіні алғаннан кейін орман қорының жерін ауыстыруға қатысты жобалар бойынша қоғамдық тыңдаулар ұйымдастырады.
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган мәселені қарау үшін арнайы комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады, оның жұмыс органы жергілікті атқарушы органның орман шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – жұмыс органы) болып табылады.
9. Комиссия құрамына:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының;
2) орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің;
3) жергілікті атқарушы органның жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің;
4) мемлекеттік орман иеленушінің;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жергілікті атқарушы органның;

4. При переводе земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, физические и юридические лица (далее – заявитель), в интересах которых осуществляется перевод земель лесного фонда, на основании расчетов государственного лесовладельца возмещают потери лесохозяйственного производства согласно статьи 51 Лесного кодекса Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Заявитель по месту расположения испрашиваемых земельных участков, подает заявление в произвольной форме в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
6. Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления, направляет государственному лесовладельцу копию заявления с указанием срока исполнения для оформления акта о выборе земельного участка лесного фонда по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Государственный лесовладелец, совместно с заявителем составляет акт о выборе земельного участка лесного фонда, с приложением к нему копии лесной карты (планшета), где указываются границы испрашиваемого земельного участка и направляет его в местный исполнительный орган.
7. Местный исполнительный орган после получения акта о выборе земельного участка лесного фонда, с приложением к нему копии лесной карты (планшета) организует общественные слушания по проектам касающихся перевода земель лесного фонда.
8. После проведения общественных слушаний местный исполнительный орган для рассмотрения вопроса создает специальную комиссию (далее – Комиссия), рабочим органом которого является структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в области лесного хозяйства (далее – рабочий орган).
9. В состав Комиссии включаются представители:
1) местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы;
2) территориального подразделения уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира;
3) структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в области земельных отношений;
4) государственного лесовладельца;
5) местного исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.

6) жұмыс органының;
7) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері енгізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Комиссия өтініш келіп түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде жер учаскелерін ауыстыру мәселесі бойынша жазбаша дәлелді оң немесе теріс қорытынды беріп, оны жергілікті атқарушы органға жібереді.
Қорытындыда қоғамдық тыңдаулардың шешімі ескеріледі, орман қорының жерін ауыстыру мақсаты, екпелерді сақтау немесе кесу туралы мәселелер көрсетіледі.
Екпелер кесілген жағдайда кесуді өтініш берушімен шарт бойынша аумағында жер ауыстыру жоспарланып отырған орман иеленуші жүргізеді, бұл ретте алынған сүрек орман иеленушінің теңгеріміне берілуге жатады.
11. Комиссияның қорытындысы хаттамалық шешім нысанында екі данада жасалады. Комиссияның теріс қорытындысы болған жағдайда жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту береді.
12. Жұмыс органы Комиссияның оң қорытындысы негізінде мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша құрамына келесілер кіретін материалдарды қалыптастырады:
1) орман қоры жерлерін ауыстыруға мүдделі тұлғаның жергілікті атқарушы органға жолдаған өтініші;
2) орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт;
3) масштабы 1:10000 орман картасының (планшетінің) көшірмелері;
4) орман қорының жерін алып қоюдан туындаған орман шаруашылығы өндірісінің шығасылары мен шығындарының орнын толтырудың орман иеленуші жасайтын есеп-қисабы;
5) орман иеленушінің жазбаша келісімдеуі;
6) қарауында орман иеленуші бар мемлекеттік органның жазбаша келісімдеуі;
7) орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің жазбаша келісімдеуі;
8) елді мекендердің шекарасы (шектері) өзгерген жағдайда жер учаскесінің орналасқан жері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жергілікті атқарушы органның жазбаша келісімдеуі;
9) жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдардың жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің жазбаша келісу;
10) Комиссияның оң қорытындысы;
11) сұралып отырған жер учаскесінің экспликациясы;

6) рабочего органа;
7) территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Комиссия, в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления дает мотивированное письменное положительное или отрицательное заключение по вопросу перевода земельных участков и направляет его в местный исполнительный орган.
В заключении, учитывается решение общественных слушаний, отражаются цели перевода земель лесного фонда, вопросы о сохранении или вырубке насаждений.
В случае вырубки насаждений, рубку по договору с заявителем производит лесовладелец, из территории которого планируется перевод земель, полученная при этом древесина подлежит передаче на баланс лесовладельца.
11. Заключение Комиссии составляется в двух экземплярах в форме протокольного решения. В случае отрицательного заключения Комиссии, местный исполнительный орган дает заявителю письменный мотивированный отказ в виде письма.
12. Рабочий орган на основании положительного заключения Комиссии формирует материалы по вопросу перевода земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства, в состав которого включаются:".
1) ходатайство заинтересованного лица в переводе земель лесного фонда адресованное в местный исполнительный орган;
2) акт о выборе земельного участка лесного фонда;
3) копия лесной карты (планшета) масштаба 1:10000;
4) расчет возмещения потерь и убытков лесохозяйственного производства, вызванных изъятием земель лесного фонда, составляемого лесовладельцем;
5) письменное согласование лесовладельца;
6) письменное согласование государственного органа, в ведении которого находится лесовладелец;
7) письменное согласование территориального подразделения ведомство уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира;
8) письменное согласование местного исполнительного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, по месту нахождения земельного участка, в случае изменения границ (черты) населенных пунктов;
9) письменное согласование структурного подразделения соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере земельных отношений, по месту нахождения земельного участка;
10) положительного заключения Комиссии;
11) экспликации испрашиваемого земельного участка;

12) осы тармақтың 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ұйымдардың бірінші басшылары келісімдеп, қол қойған объектілердің егжей-тегжейлі орналасуы көрсетілген сұралып отырған жер учаскесінің карталары;
13) қоғамдық тыңдаулардың шешімі;
14) орман қорының жерін ауыстыру пайдалы қазбалар игерумен байланысты болған жағдайда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың көшірмелері;
15) аудандық маңызы бар қалалар кеңейтілген кезде облыстық және өкілді органдардың бірлескен шешімі және кенттер мен селолар кеңейтілген кезде аудандық (қалалық) жергілікті және өкілді органдардың бірлескен шешімі;
16) орман қорының жері халықаралық міндеттемелерді орындаумен байланысты ауыстырылған кезде тиісті құжаттың көшірмелері;
17) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды салу кезінде жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасы;
18) жер қойнауын игеруге және халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын және теміржолдарды, электр беру желілерін, байланыс желілерін және магистральдық құбыржолдарды ауыстырғанда ауыстырылатын учаске алаңының екі еселенген мөлшерінде орман дақылдарын отырғызуды және оларды отырғызғаннан кейін алғашқы үш жыл бойы орман дақылдарын күтіп-ұстауды жүргізуге мемлекеттік орман иеленушімен келісімшарт жобасы.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 12.01.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Алып тасталды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік орман қоры жерлерін орман шаруашылығын жүргiзуге байланысты емес мақсаттар үшiн басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша материалдар негізінде орман қорының жерін ауыстыруды мақұлдау туралы қаулы шығарады және он жұмыс күні ішінде аталған қаулыны осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдармен бірге келісімдеу үшін орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12) карты запрашиваемого земельного участка с детальным расположением объектов, согласованной и подписанной первыми руководителями организаций, указанных в подпунктах 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта;
13) решения общественных слушаний;
14) копии контракта на недропользование в случае перевода земель лесного фонда связанных, с разработкой полезных ископаемых;
15) совместного решения областных и представительных органов при расширении городов районного значения и совместного решения районных (городских) местных и представительных органов при расширении поселков и сел;
16) копии соответствующего документа при переводе земель лесного фонда связанных с выполнением международных обязательств;
17) предпроектной или проектной документации при строительстве автомобильных и железных дорог международного и республиканского значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов;
18) проект договора с государственным лесовладельцем на компенсационную посадку лесных культур в двухкратном размере от площади переводимого участка и уход за лесными культурами в течение первых трех лет после их посадки при переводе на недропользование, строительстве автомобильных и железных дорог международного и республиканского значения, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 12.01.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Местный исполнительный орган на основании материалов по вопросу перевода земель государственного лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства выносит постановление об одобрении перевода земель лесного фонда и в течение десяти рабочих дней направляет указанное постановление с материалами, указанными в пункте 12 настоящих Правил, для согласования в адрес уполномоченного органа в области лесного хозяйства и животного мира (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).

15. Уәкілетті орган материалдар келіп түскен күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға орман қорының жерін ауыстыруды келісімдеу нәтижелері туралы жауап береді.
Уәкілетті орган материалдарды пысықтауға кері қайтарған жағдайда өтініш беруші оларды пысықтағаннан кейін уәкілетті органға қайта жіберу үшін оларды жергілікті атқарушы органға береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Орман қорының жерін ауыстыру уәкілетті органмен оң келісімделген жағдайда жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдарды орман қорының жерін орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын әзірлеу үшін он жұмыс күні ішінде жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген материалдар келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде тиісті Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын әзірлеп, оны мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік орман қорының жерін басқа санаттағы жерге ауыстыруға мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда жол беріледі.
Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган материалдарды пысықтауға кері қайтарған жағдайда өтініш беруші ескертулерді түзеткеннен кейін пысықталған материалдарды жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қайта жіберу үшін оларды жергілікті атқарушы органға береді.
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы алынған жағдайда жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі жобасын әзірлейді және мемлекеттік орман қоры жерлерін ауыстыру мәселесі бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орман қоры жерін орман
шаруашылығын жүргізумен
байланысты емес мақсаттар
үшін басқа санаттардағы
жерге ауыстыру қағидаларына
қосымша
Нысан
Орман қорының жер учаскесін таңдау туралы акт

15. Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней с даты поступления материалов представляет в местный исполнительный орган ответ о результатах согласования перевода земель лесного фонда.
В случае возврата уполномоченным органом материалов на доработку, заявитель после их доработки представляет доработанные материалы в местный исполнительный орган для повторного направления их в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Местный исполнительный орган, в случае положительного согласования перевода земель лесного фонда уполномоченным органом, направляет в течение десяти рабочих дней материалы, указанные в пункте 12 настоящих Правил в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами для подготовки проекта решения Правительства Республики Казахстан по вопросу перевода земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства.
Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами в течение месяца со дня поступления материалов, указанных в пункте 12 настоящих Правил, разрабатывает соответствующий проект решения Правительства Республики Казахстан и направляет его в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для проведения государственной экологической экспертизы в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
В случае возврата центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами материалов на доработку, заявитель после устранений замечаний представляет доработанные материалы в местный исполнительный орган для повторного направления их в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами.
При получении положительного заключения государственной экологической экспертизы центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами подготавливает проект решения Правительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан и вносит его на рассмотрение Правительства Республики Казахстан для принятия окончательного решения по вопросу перевода земель государственного лесного фонда.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам перевода земель
лесного фонда в земли других
категорий для целей,
не связанных с ведением
лесного хозяйства
Форма
Акт о выборе земельного участка лесного фонда

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.04.2020 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы ____________________________ облысы ________________
ауданы _________________ жылғы _______________ айының ________________ күні.
Ереже (жарғы) негізінде әрекет ететін мемлекеттік орман иеленушінің өкілі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
бір тараптан және eкінші тараптан ереже (жарғы) негізінде әрекет ететін мемлекеттік
органның, жеке немесе заңды тұлғаның өкілі (бұдан әрі – өтініш беруші)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
төмендегілер туралы осы актіні жасады:____________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі немесе мемлекеттік органның немесе
заңды тұлғаның атауы)
келіп түскен өтінішке сәйкес көрсетілген учаскеге тұрған күйінде тексеру жүргізілді.
Тексеру кезінде мыналар анықталды:
1. Учаске _______________________________________________
(мемлекеттік орман иеленушінің атауы)
___________ орманшылығының _______________ орамында орналасқан.
2. Тексерілген учаскеде _____________ гектар алаң бар, оның ішінде:
орман, орман көмкерген _________ гектар,
орман, орман көмкермеген _______ гектар,
оның ішінде орман екпелері ________ гектар,
алқаптар _________ гектар,
шабындықтар ___________ гектар,
жайсыз жерлер (батпақтар және басқалар) ______ гектар,
жайылымдар _______ гектар,
жолдар ___________ гектар,
басқа жерлер ______ гектар.
3. Орман көмкерген алқап мыналардан тұрады:
Жер атауы
Орам нөмірі
Телім
Учаске алаңы
Құрамы
Жас сыныбы
Жуандығы
Сүрек қоры
кәделік
отын
4. Тексерілген учаске ______________ өзенінің жиегі шекарасында
орналасқан, оның орман қорынан бөлінуі жоларалықтарын жасамайды.
5. Орман қорының санаты______________________________________________
6. Учаскенің орман шаруашылығы ерекшеліктері __________________________
____________________________________________________________________

Сноска. Акт - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.04.2020 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Республика Казахстан __________________область ___________________ район
_________________ года ____________________ месяца _________ дня.
Представитель государственного лесовладельца в лице________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) действующего на основании
положения (устава) с одной стороны, и представитель государственного органа,
физического или юридического лица (далее - заявитель)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________ действующего
на основании положения (устава) с другой стороны, составили настоящий акт о
нижеследующем:
Согласно поступившей заявки от __________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование
государственного органа или юридического лица) произведено обследование в натуре
указанного участка.
При обследовании оказалось:
1. Участок расположен в __________________ кварталах ___________________ лесничества
_______________________________________________________________________________
(наименование государственного лесовладельца)
2. В обследованном участке числится площадь _____________ гектар, в том числе: лесной,
покрытой лесом ____________ гектар, лесной, не покрытой лесом: ________ гектар, в том
числе лесные культуры _______ гектар, угодий _____ гектар, сенокосов ______ гектар, не
удобных (болот и прочих) _______ гектар, пастбищ ______ гектар, дорог _________ гектар,
прочие земли _______ гектар.
3. Покрытая лесом площадь состоит из:
Урочище
Номер квартала
Выдел
Площадь участка
Состав
Класс возраста
Полнота
Запас древесины
деловой
дров
4. Обследованный участок расположен в границах полосы реки
_______________________________________________________________________________,
выделение его из лесного фонда не создает чересполосицы.
5. Категория лесного фонда _______________________________________________________
6. Лесохозяйственные особенности участка __________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

7. Учаске мәлімделген мақсаттарға жарамды (жарамсыз), мынадай геологиялық-жер
сипаттамасы бар: _____________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Бұдан бұрын орман қоры жерінен орман шаруашылығын жүргізуге
байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстырылған
жер учаскелерінің болуы және орналасуы: ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(орам №, орманшылық, беру мақсаттары және учаскелер берілген ұйымның атауы
көрсетілсін)
9. Беруге жоспарланып отырған жер учаскелерін пайдалану мақсаттары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Әкімшілік ауданның ормандануы _____________________________________
11. Сұралып отырған алқапты беру шарттары:
а) беру мерзімі _______________________________________________________
б) рұқсат етілетін тазарту және жерді томарлардан тегістеу мөлшері__________
в) учаскені алушының міндеттемесі _____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Акт жасау кезінде мынадай ескертпелер мен ұсыныстар жасалды, оның ішінде
сұралып отырған учаскені беру мүмкіндігі немесе оны беру мүмкін еместігі туралы,
басқа нұсқаның жоқтығы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қолдары:
Орман иеленушінің өкілі: ______________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Өтініш беруші:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Орман шаруашылығы ұйымының басшысы______________________________
___________________________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)

7. Участок пригоден (не пригоден) для заявочных целей, имеет нижеследующую почвенно-
геологическую характеристику: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Наличие и месторасположение земельных участков, ранее переведенных из земель
лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного
хозяйства: ______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать № квартала, лесничества, цели передачи и наименование организации, кому
переданы участки)
9. Цели использования, планируемых к передаче земельных участков:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Лесистость административного района ___________________________________________
11. Условия передачи испрашиваемой площади:
а) срок передачи _________________________________________________________________
б) размер допускаемой расчистки и раскорчевки ______________________________________
в) обязательство получателя участка ________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12. При составлении акта сделаны следующие замечания и предложения, в том числе
о возможности или невозможности передачи испрашиваемого участка, отсутствия других
вариантов: ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи:
Представитель лесовладельца :_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявитель: ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель организации лесного хозяйства ________________________________________
________________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))