"Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 17 шілдедегі № 357 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 наурызда № 10497 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 645 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнiң 10.12.2015 № 645 (01.01.2016 бастап қолданысқа енеді) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының ведомстволары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 тамыздағы № 933 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама нысанын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 17 шілдедегі № 357 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6382 тіркелген, «Казахстанская правда» газетінде 2010 жылғы 18 тамызда № 218 (26279) жарияланған) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдау;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                             Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 ақпандағы
№ 67 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 17 шілдедегі
№ 357 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті
өтеу туралы хабарлама
«___»________20____жыл                                      № _______
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 159-бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізді _______________________________________________________________
(тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда) төлеушінің толық атауы
_____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмері/бизнес сәйкестендіру нөмері (ЖСН/БСН)
мекенжайы)
есептелген кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл сомасына _____________________________________________________________________
теңге(санмен және жазумен)
негізінде ___________________________________________________________
р/с
Бюджеттік жіктеме коды
Кедендік төлемнің немесе салықтың түрі
Төлем (салық) сомасы
Хабарламаны шығарған күндегі өсімпұл сомасы
Барлығы, сомасы
1
2
3
4
5
6
Барлығы
20__жылғы0«____»0_______0дейінгі0мерзімде0Сіз
_____________________________________________________________________
(алушы-мемлекеттік кірістер органының және оның Қазынашылығының
деректемелері,
_____________________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмері)
20 __ жылғы «____» ________ дейінгі мерзімде
Сіз _________________________________________________________________
(алушы-салық органның және оның Қазынашылығының деректемелері,
_____________________________________________________________________
(СТН, БСН, ЖСН және т.б.)
бюджеттік жіктеме кодтары бойынша бюджетке 080 ____ «Бюджеттер арасында бөлінетін кірістер» баланстық шотына аударуыңыз қажет.
20 __ жылғы «____» ________ дейінгі мерзімде Сізге мемлекеттік кірістер органына жүк кеден декларациясына түзетуді және (немесе) тауарлардың кедендік құнына түзетуді ресімдеу үшін қағаз тасымалдағышта және олардың электрондық көшірмелерін ұсыну қажет.
Кодекстің 158-бабына сәйкес көрсетілген баптың 3-8-тармақтарымен көзделген жағдайларды қоспағанда өсімпұл кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу мерзімдері өткен күннен кейінгі күннен бастап, кедендік төлемдер мен салықтарды төлеудің кешіктірілген әрбір күні үшін төлеу күнін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы 2,5 мөлшерінде есептеледі.
Кодекстің 171-бабына сәйкес берешек пен өсімпұлды өтеу кезектілігі «Салықтар және бюджетке өзге міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасы Кодексінің 34-бабына сәйкес айқындалады.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 17 июля 2010 года № 357 "Об утверждении формы уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 февраля 2015 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2015 года № 10497. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 645
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 10.12.2015 № 645 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2014 года № 933 «О ведомствах центральных исполнительных органов Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 17 июля 2010 года № 357 «Об утверждении формы уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6382, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 18 августа 2010 года № 218 (26279) следующее изменение:
Форму уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, утвержденную вышеуказанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системы «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 февраля 2015 года № 67
Утверждено
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 июля 2010 года № 357
Форма
Уведомление
о погашении задолженности по таможенным платежам,
налогам и пеням
«___»_________ 20__ года                            № _________
В соответствии со статьей 159 Кодекса Республики Казахстан «О
таможенном деле в Республике Казахстан» (далее – Кодекс)
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас,
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полное наименование плательщика,
_____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН), адрес)
о начисленной сумме таможенных платежей, налогов и пени на
сумму
______________________________________________________________ тенге,
(в цифрах и прописью)
на основании
_____________________________________________________________________
п/п
Код бюджетной классификации
Вид таможенного платежа или налога
Сумма платежа (налога)
Сумма пени на день выставления уведомления
Итого сумма
1
2
3
4
5
6
Итого
В срок до «___» __________ 20__ года Вам необходимо перечислить
данную сумму в бюджет по кодам бюджетной классификации на балансовый
счет 080 __________ «Доходы, распределяемые между бюджетами»
_____________________________________________________________________
(реквизиты органа государственных доходов-получателя и его Казначейства
_____________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер)
В срок до «___» _________ 20__ года Вам необходимо представить
в орган государственных доходов для оформления корректировки
таможенной декларации и (или) корректировки таможенной стоимости
товаров на бумажном носителе и их электронные копии.
В соответствии со статьей 158 Кодекса начисляется пеня за
каждый день просрочки уплаты таможенных платежей и налогов, начиная
со дня, следующего за днем истечения сроков уплаты таможенных
платежей и налогов, включая день уплаты, в размере 2,5 кратной
официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным
Банком Республики Казахстан за каждый день просрочки, за исключением
случаев предусмотренных пунктами 3-8 указанной статьи.
В соответствии со статьей 171 Кодекса очередность погашения
задолженности и пени, определяется в соответствии со статьей 34
Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных
платежей в бюджет (Налоговый кодекс)».

Кодекстің 159-бабына 3-тармағына сәйкес хабарлама төлеушіге оны қылмыстық немесе әкімшілік жауапкершілікке тартылуына қарамастан жіберіледі.
Кодекстің 19-тарауына сәйкес Сіз осы хабарлама туралы жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына шағымдануға не сотқа жүгінуге құқылысыз.
Мемлекеттік кірістер органының берешек және өсімпұлды өндіріп алу туралы хабарламасына шағым Кодекстің 175-бабымен белгіленген мерзімде және тәртіпте ұсынылуы тиіс.
Кодекстің 160-бабына сәйкес хабарламаға шағымдану жағдайларын қоспағанда, хабарламада көрсетілген талаптарды орындау мерзімі хабарламаны тапсырған күннен кейінгі күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама шығарылған кезде төлеуші бұзушылықты жою туралы хабарламаны орындамаған жағдайда, кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі мұндай хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен басталады.
Егер хабарламаға шағым жасалған жағдайда, хабарламадағы талаптарды орындау мерзімін есептеу, шағым берілген күннен бастап шағым бойынша шығарылған шешімнің заңды күшіне енген күнін қоса есептегенге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте шағымдану өсімпұл есептеуді тоқтата тұруға негіз болмайды.
Кодекстің 159-бабы 5-тармағына сәйкес өсімпұлды есепке алмағанда, төлеуші кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама тіркеген күннен бастап өтеу күнін қоса алғанда төленуге тиіс кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешекті өтеген кезде мемлекеттік кірістер органдарымен бұрын қойылған кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарламаға қосымша тағайындалады.
Кодекстің 159-бабы 6-тармағына сәйкес кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті сомаларын өзгертілуіне, яғни соларға қатысты Кодекске сәйкес жіберілген кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама себеп болған дәлелді фактілер пайда болған жағдайда мемлекеттік кірістер органы бірінші жіберілген кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама кері қайтарып, жаңа кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама жібереді.
Кодекстің 159-бабы 7-тармағына сәйкес кері қайтарылған және жаңа жіберілген кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл бойынша берешекті өтеу туралы хабарлама кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұл сомаларының өзгертілуін куәландыратын фактіні растаған күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірілмей жіберілуге тиіс.

В соответствии с пунктом 3 статьи 159 Кодекса уведомление
направляется плательщику независимо от привлечения его к уголовной
или административной ответственности.
В соответствии с главой 19 Кодекса Вы имеете право обжаловать
данное уведомление в вышестоящий орган государственных доходов либо
обратиться в суд.
Жалоба на уведомление органа государственных доходов о
взыскании задолженности и пени должна быть подана в сроки и в
порядке, установленные статьей 175 Кодекса.
В соответствии со статьей 160 Кодекса срок исполнения
требований, содержащихся в уведомлении, составляет не более двадцати
календарных дней со дня, следующего за днем вручения уведомления, за
исключением случаев обжалования уведомления.
При выставлении уведомления о погашении задолженности по
таможенным платежам, налогам и пеням в случае неисполнения
плательщиком уведомления об устранении нарушения срок исполнения
уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам
и пеням наступает со дня, следующего за днем вручения такого
уведомления.
В случае если уведомление обжаловано, исчисление срока
исполнения требований, содержащихся в уведомлении, приостанавливается
на период времени, начиная со дня подачи жалобы до дня вступления в
законную силу решения вынесенного по жалобе включительно.
При этом обжалование не приостанавливает начисление пени.
В соответствии с пунктом 5 статьи 159 Кодекса при погашении
плательщиком задолженности по таможенным платежам и налогам без учета
пени, подлежащей начислению за период с момента регистрации
уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам
и пени до даты погашения включительно, органом государственных
доходов выставляется дополнение к ранее выставленному уведомлению о
погашении задолженности по таможенным платежам, налогам и пеней.
В соответствии с пунктом 6 статьи 159 Кодекса в случае
выявления обоснованных фактов, повлекших изменение суммы
задолженности по таможенным платежам, налогам и пеней, в отношении
которой в соответствии с Кодексом направлено уведомление о погашении
задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, орган
государственных доходов направляет новое уведомление о погашении
задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням с одновременным
отзывом первоначально направленного уведомления о погашении
задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням.
В соответствии с пунктом 7 статьи 159 Кодекса отзыв и
направление нового уведомления о погашении задолженности по
таможенным платежам, налогам и пеням должны быть направлены не
позднее пяти рабочих дней со дня подтверждения факта,
свидетельствующего об изменении суммы задолженности по таможенным
платежам, налогам и пеням.

Кодекстің 166-бабы 1-тармағына сәйкес осы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күннен кешіктірмей
Сізге _________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер орган)
дебиторлық берешек сомаларын көрсете отырып дебиторлар тізімін және бар болған жағдайда дебиторлық берешек сомаларын растайтын дебитормен бірлесіп жасалған өзара есеп айырысудың салыстыру актісін ұсыну қажет.
Шағымдану жағдайларын қоспағанда хабарламада көрсетілген талаптарды орындамаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 18-тарауымен белгіленген әрекеттерді жүзеге асырады.
Қосымша - хабарламаны шығарған күндегі берешек пен өсімпұлды ашып жазу _______ парақта.
Мемлекеттік кірістер органының
Басшысы (басшының орынбасары) _______________________________________
(тегі, есімі, әкесінің аты, қолы)
20__жылғы «___»___________
М.О.
Хабарлама
_____________________________________________________________________
(төлеушінің тегі, есімі, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, мөрі)
төлеушіге 20__жылғы «___»___________берілді.
Хабарлама
_____________________________________________________________________
(жіберу және алу фактісін растайтын құжат)
төлеушіге 20__жылғы «___»___________ жіберілді.

В соответствии с пунктом 1 статьи 166 Кодекса Вам необходимо не
позднее десяти рабочих дней со дня получения настоящего уведомления
представить в _______________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
список дебиторов с указанием сумм дебиторской задолженности и, при
наличии, акты сверок взаиморасчетов, составленные совместно с
дебитором, подтверждающие суммы дебиторской задолженности.
При неисполнении требований, содержащихся в уведомлении, за
исключением случаев обжалования, органом государственных доходов
осуществляются действия, установленные главой 18 Кодекса.
Приложение - расшифровка задолженности и пени на день
выставления уведомления на ___________ листах.
Руководитель (заместитель руководителя)
органа государственных доходов
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
«___»__________ 20__ года
М. П.
Уведомление
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество плательщика (при его наличии), подпись, печать)
вручено плательщику «___» __________ 20__ года
Уведомление
_____________________________________________________________________
(подтверждающий документ о факте отправки и получения)
отправлено плательщику «___»__________ 20__ года