3. Әдістеме беруі КОБО-ны қамтамасыз ететін кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау жөніндегі қызметтер мен жұмыстар тізбесі, кондоминиум объектісін басқару шартыда айқындалатынын көздейді.
Ұсынылып отырған Әдістеме ортақ мүлікті күтіп-ұстау жөніндегі сервистік қызмет субъектілері шығыстарының толық тізбесінің болуын болжайды.
4. Ортақ мүлікті күтіп-ұстаудың шығындарына мынадай:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалану және жөндеу арналған;
2) жер учаскесін күтіп-ұстауға арналған;
3) коммуналдық қызметтерді тұтыну есебінің үйлерге ортақ есептеу аспабын сатып алу, орнату, пайдалану және тексеруге арналған;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауда тұтынған, коммуналдық қызметтерді төлеуге арналған;
5) алдағы күрделі жөндеуге жинаққа шығыстар қамтылады.
5. Меншік иесімен арадағы келісімде өзгеше көзделмесе кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстаудың шығыстарына үй-жай (пәтер) иесі ортақ мүліктегі үлестік мөлшеріне сәйкес жауапты.
6. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге төмендегілерді құрайды:
1) жертөле үй-жайларын және ортақ пайдаланылатын басқа жерлерді дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау бойынша қызметтер;
2) өртке қарсы жабдықтарды күтіп-ұстауды қоса алғанда, өтке қарсы іс-шараларға, өрт сөндіргіштерді сатып алуға және зарядтауға, арнайы жазбалар, көрсеткіштер жазуға, эвакуациялау жоспарлары мен схемаларын ресімдеуге және т.с.с. қызметтер;
3) орталық жылу жүйесіне қызмет көрсету, сумен жабдықтау, су бұру, ортақ пайдаланылатын жерлерді электрмен жабдықтау, желдету және жылыту маусымына дайындау;
4) апаттық жағдайларды қалпына келтіру бойынша қызмет;
5) шағын сәулеттілік нысандарды және қоршауларды ағымдағы жөндеу және әрлеу.
7. Жер учаскесін күтіп-ұстауға шығыстары қамтылады:
1) көгалдандыру бойынша қызмет (отырғызу, баптау, гүлзарларды және жасыл екпелерді кесу);
2) қоқыс құбырын, үй маңы аумағын санитарлық тазалау, қоқыстарды (үйдің кәріз жүйесі емес – қазылған шұңқырларды, ауладағы қалдықтарды тазалау) қар мен жапырақтарды шығару;
3) ортақ пайдаланылатын жерлерге санитарлық тазалық жүргізу бойынша қызметтер шығыстар қамтылады.
8. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізудің жинақтық шығындарына тисті республикалық бюджет туралы заңда қаржы жылы белгіленгенге пайдаланылатын үй-жайдың (тұрғын үй емес) бір шаршы метріне есептелген ай сайынғы көрсеткіштің 0,02 мөлшерінен төмен емес сумманы құрайды. Шешімге үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің жалпы жиналысында қабылданады.

3. Методика предусматривает, что перечень услуг и работ по содержанию общего имущества объекта кондоминиума, предоставление которых обеспечивает ОУОК, определяются договором управления объектом кондоминиума.
Предлагаемая Методика не предполагает наличие исчерпывающего перечня расходов субъектов сервисной деятельности по содержанию общего имущества.
4. На содержание общего имущества объекта кондоминиума включаются следующие расходы:
1) на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
2) на содержание земельного участка;
3) на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг;
4) на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
5) накопление на предстоящий капитальный ремонт.
5. Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума несут собственники помещений (квартир) соразмерно их доле в общем имуществе, если иное не предусмотрено соглашением собственников.
6. На эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума включаются следующие расходы:
1) услуги по дезинфекции, детаризации, дезинсекция подвальных помещений и других мест общего пользования;
2) услуги на противопожарные мероприятия, включая содержание противопожарного оборудования, приобретение и зарядку огнетушителей, осуществление специальных надписей, указателей, оформление планов и схем эвакуации и тому подобное;
3) услуги по обслуживанию систем центрального отопления, водоснабжения, водоотведения, электроснабжения в местах общего пользования, вентиляции и подготовке к отопительному сезону;
4) услуги по устранению аварийных ситуаций;
5) текущего ремонта и покраски малых архитектурных форм и оград.
7. На содержание земельного участка включаются следующие расходы:
1) услуги по озеленению (посадка, уход, обрезка зеленых насаждений и газонов);
2) санитарная очистка мусоропровода, придомовых территорий, вывоз мусора (в не канализированных домах – очистка выгребных ям, уборка и побелка дворовых уборных), снега и листьев;
3) услуги по санитарной уборке мест общего пользования.
8. В расходы на накопление предстоящего капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума включаются сумма в размере не менее 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения. Решение по которому принимаются на общем собрании собственников помещений (квартир).

9. Басқару функцияларын жүзеге асыруға:
1) кондоминиум объектісін басқару органы басшылары мен қызметкерлеріне еңбек ақы төлеуге арналған;
2) жалақы есептеу (әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар);
3) кеңсе тауарларына, ұйымдастыруына, техникаларына және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстар қамтылады.
2. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға
арналған шығыстардың мөлшерін есептеу
10. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрғын үй қоры адамдардың сенімді және қауіпсіз тұрып, жеке меншік пен ортақ мүліктің сақталуын, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін жарамды күйінде сақталуға тиіс.
11. КОБО жоспарланған жалпы және жекелеген көріп-бақылау жұмыстары барысында кондоминиум объектілері конструкциялары мен инженерлік жабдықтарының техникалық жағдайын айқындайды.
12. Күрделі жөндеу жүргізу мерзімдері олардың техникалық жағдайларын бағалау негізінде айқындалады. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 41-2-бабына сәйкес тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландыру кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесі мен кезегін айқындауды және кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған сметаларды келісуді тұрғын үй қорын басқару саласында мемлекеттік бақылау функциясы бар жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясы жүзеге асырады.
13. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында қаралады және мақұлданады. Тұрғын үй инспекциясы кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасын келісуді жүзеге асырады.
14. КОБО құрылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде әрбір кондоминиум объектісіне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеуге арналған сомаларды жинау үшін екінші деңгейдегі банктерде жинақ шот ашады.
15. Әрбір меншік иесінің қатысуы үшін күрделі жөндеу жүргізуге қажетті бағада кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкіне қатысты үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің үлесіне мөлшерлес есептеледі.
16. Кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күтіп-ұстауға арналған жарналар мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
В = Р жыл/(S пайдалы*12 ай),
мұнда
В – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған жарна мөлшері;
Р жыл – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сомасы;
S пайдалы – шаршы метрмен есептелетін тұрғын үйдің пайдалы ауданы.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р жыл = Р к-ұстау + Р жер + Р орнату + Р ком.қызм.төл + Р күр. жөндеуге жинақтау + Р басқару,
мұнда:

9. На осуществление функций управления включаются следующие расходы:
1) на оплату труда руководителя и сотрудников органа управления объекта кондоминиума;
2) начисления на заработную плату (социальный налог и социальные отчисления);
3) расходы на канцелярские товары, организационную технику и ее обслуживание.
2. Расчет размера расходов
на содержание общего имущества объекта кондоминиума
10. Согласно действующему законодательству Республики Казахстан в сфере жилищных отношений, жилищный фонд подлежит содержанию в исправном состоянии, обеспечивающем надежность и безопасность проживания людей, сохранность индивидуальной собственности и общего имущества, защиту окружающей среды.
11. При проведении плановых общих и частичных осмотров ОУОК определяет техническое состояние конструкций и инженерного оборудования объекта кондоминиума.
12. Сроки проведения капитального ремонта определяются на основе оценки их технического состояния. В соответствии со статьей 41-2 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" определение перечня и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума и согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи, осуществляется жилищной инспекцией местных исполнительных органов, имеющей функции государственного контроля в сфере управления жилищным фондом.
13. Смета расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума рассматривается и одобряется на общем собрании собственников помещений (квартир). Жилищная инспекция осуществляет согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной ОУОК, финансируемых с участием жилищной помощи.
14. ОУОК в течение пятнадцати рабочих дней со дня образования открывает на каждый объект кондоминиума сберегательный счет в банке второго уровня для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума.
15. Доля участия каждого собственника в стоимости необходимого к проведению капитального ремонта рассчитывается соразмерно доле собственника помещения (квартиры) в общем имуществе объекта кондоминиума.
16. Размер взносов на содержание общего имущества объекта кондоминиума рассчитывается по формуле:
В = Р год /(S полез.*12 мес.)
где:
В – размер взноса на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
Р год – сумма расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
S полез. – полезная площадь жилого дома, исчисляемая в квадратных метрах.
Сумма расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума рассчитывается по формуле:
Р год = Р экс. + Р зем. + Р приб. + Р опл.ком.услуг + Р накоп. на кап.рем. + Р упр.,
где:

1) Р к-ұстау – кондоминиум объектісін күтіп-ұстау мен жөндеуге жұмсалатын шығыстар;
2) Р жер – жер учаскесін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар;
3) Р орнату – коммуналдық қызметтерді тұтынудың үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстар;
4) Р ком.қызм.төлеу – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтердің төлемдеріне жұмсалатын шығыстар;
5) Р күр.жөндеуге жинақтау – алдағы күрделі жөндеу жинақтау;
6) Р басқару – басқару функцияларын жүзеге асыруға арналған шығыстар.
17. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға әрбір үй-жайлардың (пәтерлердің) әрбір меншік иесінің ай сайынғы шығындарының мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
Р м.и.= В*S үй-жай
мұнда
Р м.и. – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған меншік иесі төлемдерінің мөлшері;
S үй-жай – шаршы метрмен есептелетін дараланған (бөлінген) меншік иесі орналасқан үй-жайдың пайдалы алаңы.
18. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылу беру (жылумен жабдықтау) шарты бойынша шығыстар кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған жалпы шығыстар құрамына кіреді.
19. Өнім беруші ұсынған суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, электрмен жабдықтау, жылу беру (жылумен жабдықтау) қызметтерінің көлемін айқындау тәртібі есептеу құралдарының болуына немесе болмауына байланысты болады.
20. Егер көп пәтерлі тұрғын үйде үйлерге ортақ есептеу құралдары орнатылған болса, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған ұсынылатын коммуналдық қызметтер құны мынадай тәсілмен айқындалады:
электр энергиясы бойынша – жалпы үйлерге ортақ есептеу құралдарының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтілген жеке (пәтерлік) есептеу құралдарының көрсеткіштері сомасының айырмасы ретінде;
сумен жабдықтау бойынша (шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суық су) – үйлерге ортақ есептеу құралдарының көрсеткіштері мен тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтілген жеке (пәтерлік) есептеу құралдарының көрсеткіштері сомасының айырмасы ретінде;
су бұру бойынша – сарқынды судың саны тұтынылған шаруашылық-ауыз су мақсатындағы судың санына тең белгіленеді, одан кейін тұтынушылардың белгілі бір топтарының тарифтеріне көбейтіледі;
жылумен жабдықтау және ыстық сумен жабдықтау бойынша – тұтынушылардың белгілі бір санаттары үшін белгіленген тарифтердің меншік иесінің пәтерінде (меншік иесі пәтерінің алаңына сәйкес және тұрып жатқандардың санына есептеу арқылы анықталады) жылу энергиясын тұтыну (жылу беру және ыстық сумен жабдықтау) көлемі мен және жалпы үйлерег ортақ есептеу құралдарының көрсеткіштері бойынша жылу энергиясын тұтыну арасындағы айырманың көбейтіндісі ретінде айқындалады.

1) Р экс. – расходы на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
2) Р зем. – расходы на содержание земельного участка;
3) Р приб. – расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг;
4) Р опл.ком.услуг. – расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
5) Р накоп на кап.рем. – накопления на предстоящий капитальный ремонт;
6) Р упр. – расходы на осуществление функций управления.
17. Размеры затрат в месяц каждого собственника помещения (квартиры) на содержание общего имущества объекта кондоминиума определяются по формуле:
Р соб. = В *S пом.
где:
Р соб. – размер оплаты собственника на содержание общего имущества объекта кондоминиума;
S пом. – полезная площадь помещения, находящегося в индивидуальной (раздельной) собственности, исчисляемая в квадратных метрах.
18. Расходы по договорам с поставщиками услуг за холодное и горячее водоснабжение, водоотведение, электроснабжение, отопление (теплоснабжение) на содержание общего имущества объекта кондоминиума входят в состав общих расходов на содержание объекта кондоминиума.
19. Определение объема предоставляемых поставщиками услуг холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, электроснабжения, отопления (теплоснабжения) зависит от наличия или отсутствия приборов учета.
20. Если в многоквартирном жилом доме установлены общедомовые приборы учета, стоимость предоставляемых коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума определяется следующим образом:
по электроэнергии – как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоснабжению (холодная вода хозяйственно-питьевого качества) – как разница между показаниями общедомового прибора учета и суммой показаний индивидуальных (квартирных) приборов учета, умноженная на тариф определенной группы потребителей;
по водоотведению – количество сточных вод определяется равным количеству потребленной воды хозяйственно-питьевого качества, после чего умножается на тариф определенной группы потребителей;
по теплоснабжению и горячему водоснабжению – как произведение установленного для определенной категории потребителей тарифа на разницу между объемом потребления теплоэнергии (на отопление и горячее водоснабжение) в квартирах собственников (определяется расчетным путем в соответствии с площадью квартиры собственника и количеством проживающих) и потреблением теплоэнергии по показаниям общедомового прибора учета.

21. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасына есептеу құрылғыларының нақты көрсеткіштері бойынша сметаны нақтылай отырып, алдағы жоспарлы кезеңде тұтынылған коммуналдық қызметтердің құны кіреді.
22. Егер көп пәтерлі үйде жалпы үйлерде ортақ есептеу құралдары болмаса коммуналдық қызметтердің жалпы мүлкін күтіп-ұатауға жұмсалған құны тұтынушылардың белгілі бір түрі үшін табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган белгілеген тарифтерді, коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативтерін негізге ала отырып айқындалады.
23. Ағымдағы жөндеу жұмыстары ғимараттың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында мерзіммен жүргізіледі.
3. Кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау
бойынша шығыстар сметасын бекіту
24. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында кондоминиум объектілерінің жалпы мүлкін күтіп-ұстау шығыстарының сметасын бекіту туралы шешім қабылданады.

21. В смету расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума включается стоимость коммунальных услуг, потребленных за период, предшествующий планируемому, с последующим уточнением сметы по фактическим показаниям приборов учета.
22. Если в многоквартирном жилом доме отсутствуют общедомовые приборы учета, стоимость потребленных на содержание общего имущества коммунальных услуг определяется исходя из тарифов, установленных уполномоченным органом в сфере естественных монополий для определенного вида потребителей, нормативов потребления коммунальных услуг.
23. Текущий ремонт проводится с периодичностью, обеспечивающей эффективную эксплуатацию здания.
3. Утверждение сметы расходов
по содержанию общего имущества объекта кондоминиума
24. На общем собрании собственников помещений (квартир) принимается решение об утверждении сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума

25. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері шығыстарының сметасын бекіту кезінде осы әдістемеге қосымшаға сәйкес кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар құрылымында іс-шараларға арналған шығындар негізгі үлестері ескеріледі.
Ақша қаражатын жұмсау құрылымында іс-шаралар шығындарының негізгі үлесі кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін басқаруға және күтіп-ұстауға арналған шығыстардан мынадай пропорционалды қатынаста жасалады:

25. При утверждении сметы расходов собственники помещений (квартир) учитывают базовую долю затрат на мероприятия в структуре расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума согласно приложению к настоящей Методике.
Базовая доля затрат мероприятий в структуре расходования денежных средств складывается из расходов на управление и содержание общего имущества объекта кондоминиума в следующем пропорциональном соотношении: