Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2015 жылғы 2 наурыздағы № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 наурызда № 10588 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 13 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 15.01.2016 № 13 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 234-бабына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 41 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Ережесінің 16-тармағының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидаларын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасары Ғ.К. Әмринге заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                      Д. Ерғожин
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының 2015 жылғы
2 наурыздағы № 113 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 1-тармағына, «Кедендік құжаттардың нысандары туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешіміне сәйкес әзірленді және кедендік сараптаманы жүргізетін ұйымдарда кедендік сараптаманы жүргізу мақсатында кедендік тексеру мен кедендік декларациялау жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алудың тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил отбора проб и образцов товаров должностными лицами органов государственных доходов
Приказ Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2015 года № 10588. Утратил силу приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 13
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 15.01.2016 № 13.
В соответствии со статьей 234 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республики Казахстан», а также согласно подпункту 28) пункта 16 Положения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 41, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора проб и образцов товаров должностными лицами органов государственных доходов.
2. Заместителю Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан Амрину Г.К. в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
Председатель                               Д. Ергожин
Утверждены
Приказом Председателя Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2015 года № 113
Правила
отбора проб и образцов товаров
должностными лицами органов государственных доходов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора проб и образцов товаров должностными лицами органов государственных доходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 234 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» от 30 июня 2010 года (далее – Кодекс), Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 «О формах таможенных документов» и определяют порядок отбора проб и образцов товаров должностными лицами органов государственных доходов при проведении таможенной проверки и таможенного декларирования, с целью проведения таможенной экспертизы в организациях, проводящих таможенную экспертизу.

2. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алудың тәртібі стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады, ол жоқ болған кезде сынамаларды іріктеп алудың жалпы тәртібі пайдаланылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тауар партиясы - бір уақытта бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының атына жолданатын және органға бір немесе бірнеше көлік құжаттары бойынша табыс етілетін тауарлар, сондай-ақ бір пошта жүкқұжатымен жөнелтілетін не бір адамның багажы ретінде орналастырылатын тауарлар;
2) сынама - оңтайлы қажетті, стандарттау жөніндегі құжаттамамен белгіленген, ұсынылып отырған және зерттелетін тауардың барлық көлемінің құрамын және қасиетін сипаттайтын тауар немесе тауардың бір бөлігі;
3) үлгі - тауардың (өнімнің) барлық партиясының, сериясының құрылымына, құрамына және қасиеттеріне сәйкес келетін тауар (өнім) бірлігі не одан әрі зерттеу мақсатында іріктеп алынуы белгіленген тәртіппен тіркелетін, жазбаша және өзге де көріну нысандарында ұсынылатын жалғыз дара объект;
4) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар - стандарттау немесе оның нәтижесі бойынша әртүрлі қызмет түрлеріне қатысты нормаларды, қағиданы, сипаттамаларды, қағидаттарды белгілейтін құжат.
2. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу тәртібі
4. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуды мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары декларанттың не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамның, немесе олардың өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
5. Декларанттар не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар, немесе олардың өкілдері тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кезінде қатысады және мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына жәрдем көрсетеді, оның ішінде өз есебінен тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу үшін қажетті жүк операцияларын жүзеге асырады.
6. Декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамдар, немесе олардың өкілдері тауарлар ұсынылғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң келмеген жағдайда, сондай-ақ кейінге қалдырылмайтын мән-жайлар кезінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары іріктеп алады. Мұндай жағдайларда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу, екі куәгердің қатысуымен тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу туралы актіні жасай отырып жүзеге асырылады.
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге адамдар, немесе олардың өкілдері болмағанда Кодекстің 205-бабының 5-тармағымен көзделген жағдайларда мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары іріктеп алады. Мұндай жағдайларда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу екі куәгердің қатысуымен жүзеге асырылады.

2. Порядок отбора проб и образцов товаров осуществляется в соответствии с нормативной документацией по стандартизации, при ее отсутствии используется общий порядок отбора проб и образцов товаров.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) партия товара – товары, одновременно предъявляемые органу по одному или нескольким транспортным документам и направляемые в адрес одного грузополучателя от одного грузоотправителя, а также товары, пересылаемые по одной почтовой накладной либо помещаемые в качестве багажа одним лицом;
2) проба – товар или часть товара, оптимально необходимая, установленная документацией по стандартизации, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара;
3) образец – единица товара (продукции), соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии, серии товара (продукции), либо единичный объект, представляемый в письменной и иных формах отображения, отбор которого в целях дальнейшего исследования фиксируется в установленном порядке;
4) нормативная документация по стандартизации – документ, устанавливающий нормы, правила, характеристики, принципы, касающиеся различных видов деятельности по стандартизации или ее результатов.
2. Порядок отбора проб и образцов товаров
4. Отбор проб и образцов товаров производится должностным лицом органов государственных доходов в присутствии декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей.
5. Декларанты либо лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители принимают участие и оказывают содействие должностным лицам органов государственных доходов при отборе проб и образцов товаров, в том числе осуществляют за свой счет грузовые операции, необходимые для отбора проб и образцов товаров.
6. В отсутствии декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителя пробы и образцы товаров отбираются должностными лицами органов государственных доходов в случае его неявки по истечению десяти календарных дней после представления товаров, а также при обстоятельствах, не терпящих отлагательства. В таких случаях отбор проб и образцов товаров осуществляется в присутствии двух понятых с составлением акта отбора проб и образцов товаров.
Пробы и образцы товаров отбираются должностными лицами органов государственных доходов в отсутствие декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 205 Кодекса. В таких случаях отбор проб и образцов товаров осуществляется в присутствии двух понятых.

7. Арнайы және (немесе) ғылыми танымдарды пайдалану және техникалық құралдарды қолдану қажеттілігі кезінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу кедендік сарапшының (сарапшының) қатысуымен жүргізіледі.
Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының кедендік сараптаманы жүргізетін ұйымға қолдаухаты кедендік сарапшының (сарапшының) тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға қатысуы үшін негіз болып табылады.
8. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу алдында тауардың атауына және таңбалануына, жүктің қауіптілік белгісінің барына тексеру жүргізу қажет.
Тауарлардың сынамалары мен үлгілеріне іріктеу стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес қауіпсіздік техникасын сақтаумен жүзеге асырылады.
9. Тауарлардың сынамалары мен үлгілері олардың зерттеу мүмкіндігін осы Қағидаларға 1-қосымшасында көрсетілген тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу нормаларына сәйкес қамтамасыз ететін ең аз мөлшерде іріктеледі.
10. Егер стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамада сапаны бағалаудағы келіспеушіліктер жағдайында тауарлардың сынамалары мен үлгілерін сақтау көзделген болса, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы олардың саны стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған тең бөліктерге бөледі.
Тауар сынамасының бір бөлігін және бір үлгісін мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға жолдайды, ал тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің басқа бөліктері мөр басылған түрде тауардың сынамасы мен үлгісін іріктеп алған мемлекеттік кірістер органдарында тауардың белгілі бір түрі стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған сақтау мерзімі аяқталғанға дейін тауарлардың сынамалары мен үлгілерін сақтау шартын сақтай отырып сақталады.
11. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу кезінде «Кедендік құжаттар нысаны туралы» Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы шешімімен бекітілген нысан бойынша тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу актісі жасалады.
12. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу актісі үш данада жасалады:
бірінші данасы мемлекеттік кірістер органында қалады;
екінші данасы тауарлардың іріктелген сынамалары және үлгілерімен бірге кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымға жіберіледі;
үшінші данасы декларантқа, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге адамға немесе олар белгіленген болса, олардың өкілдеріне тапсыруға (жіберуге) жатады.
13. Декларант не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адам, немесе олардың өкілдері келмеген жағдайда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу актісі декларантқа, не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар адамға, немесе олардың өкілдеріне тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкес екі жұмыс күні ішінде жіберіледі.

7. При необходимости использования специальных и (или) научных познаний и применение технических средств отбор проб и образцов товаров проводится с участием таможенного эксперта (эксперта).
Основанием для участия таможенного эксперта (эксперта) в отборе проб и образцов товаров является ходатайство должностного лица органов государственных доходов в организацию, проводящую таможенную экспертизу.
8. Перед отбором проб и образцов товаров необходимо проверить наименование и маркировку товара, наличие знаков опасности груза.
Отбор проб и образцов товаров осуществляется с соблюдением техники безопасности в соответствии с нормативной документации по стандартизации.
9. Пробы и образцы товаров отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования, согласно нормам отбора проб и образцов товаров указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
10. Если нормативной документацией по стандартизации предусмотрено хранение проб и образцов товаров, на случай разногласий в оценке качества должностное лицо органов государственных доходов делит их на равные части, количество которых определено нормативной документацией по стандартизации.
Одну часть пробы и один образец товара должностное лицо органов государственных доходов направляет на таможенную экспертизу, а другие части проб и образцы товара хранятся в опечатанном виде, в органе государственных доходов, отобравшем пробы и образцы товара, с соблюдением условий хранения проб и образцов товаров до окончания срока хранения, определенного нормативной документацией по стандартизации на данный вид товара.
11. При отборе проб и образцов товаров составляется акт отбора проб и образцов товаров по форме, утвержденной решением Комиссией таможенного союза.
12. Акт отбора проб и образцов товаров составляется в трех экземплярах:
первый экземпляр остается в органе государственных доходов;
второй экземпляр вместе с отобранными пробами и образцами товаров направляется в организацию, уполномоченную на проведение таможенной экспертизы;
третий экземпляр подлежит вручению (направлению) декларанту, иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям, если они установлены.
13. В случае неявки или отсутствия декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей акт отбора проб и образцов товаров в течение двух рабочих дней направляется декларанту, либо лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям согласно данным, указанным в товаросопроводительных документах.

14. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің құрамы мен қасиеттері туралы, тасымалдау, пайдалану, сақтау және кәдеге жарату кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы мәліметтері бар тауарға ілеспе құжаттардың көшірмелерімен бірге жүруі қажет.
15. Кедендік сараптамаға жіберілетін тауарлардың сынамалары мен үлгілері тауарлардың қасиеттеріне сәйкес оралады және мөрленеді. Орамада түсіндірме жазулары болады (затбелгілерін).
Түсіндірме жазуларда мыналар көрсетіледі:
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алған күні;
іріктелген тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің реттік нөмірі және олардың саны;
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу актісінің нөмірі және күні;
тауарға ілеспе құжаттар бойынша тауардың атауы;
тауарға арналған декларацияның нөмірі;
тауарлардың сынамалары мен үлгілері іріктеліп алынған партиядағы тауар саны;
тауарлардың сынамалары мен үлгілері іріктеліп алынған көлік құралдарының нөмірі;
тауарлардың сынамалары мен үлгілері іріктеліп алған лауазымды тұлғаның аты-жөні және қолы.
Түсіндірме жазу лауазымды тұлғаның жеке нөмірлік мөр бедерімен не мемлекеттік кірістер органының мөр бедерімен куәландырылады.
Кедендік сараптамаға жіберілетін тауарлардың сынамалары мен үлгілері, мемлекеттік кірістер органдарының сәйкестендіру құралдарын пайдаланумен орамның тұтастығын бұзбай алуға болатындай оралады.
16. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу аяқталғаннан кейін мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы тауарлар орналасқан көлік құралдарына, контейнерлерге, орамалар мен ыдыстарға пломба салады.
17. Мемлекеттік кірістер органдары декларантқа не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаға немесе олардың өкілдеріне тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға байланысты шығыстарды өтемейді.
Кедендік сараптаманы жүргізуге уәкілетті ұйымға жіберілген материалдар (тауарлардың сынамалары, үлгілері және тауарларға ілеспе құжаттар) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тіркеу журналында тіркеледі.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және мемлекеттік кірістер органының мөрімен бекітіледі.
18. Мемлекеттік кірістер органы тауардың сақталу мерзімін және оларды сақтау шартының сақталуын ескере отырып, іріктелген күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей іріктелген сынамалар мен үлгілерді кедендік сараптамаға жөнелтуі тиіс. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін жөнелту сәтіне дейінгі сақталу шарты осы тауарды стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда көрсетілген шарттарға сәйкес болуы қажет. Тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің сақталуы оларға бөгде адамдардың қолжеткізу мүмкіндігін болдырмау тиіс.

14. Пробы и образцы товаров должны сопровождаться копиями товаросопроводительных документов, содержащих сведения о составе и свойствах, о мерах безопасности при транспортировке, использовании, хранении и утилизации.
15. Пробы и образцы товаров, направляемые в таможенную экспертизу, упаковываются в соответствии со свойствами товаров и опечатываются. Упаковка содержит пояснительные надписи (этикетку).
На пояснительной надписи указывается:
дата отбора проб и образцов товаров;
порядковый номер отобранных проб и образцов товаров и их количество;
номер и дата Акта отбора проб и образцов товаров;
наименование товара по товаросопроводительным документам;
номер декларации на товары;
количество товара в партии, от которой отобрана проба и образец товара;
номера транспортных средств, из которых отобраны пробы и образцы товара;
фамилия, инициалы и подпись должностного лица, отобравшего пробу и образец товара.
Пояснительная надпись заверяется оттиском личной номерной печати должностного лица либо оттиском печати органов государственных доходов.
Пробы и образцы товаров, направляемые на таможенную экспертизу упаковываются таким образом, чтобы их невозможно было извлечь без нарушения целостности упаковки, с использованием средств идентификации органов государственных доходов.
16. По окончании отбора проб и образцов товаров должностным лицом органа государственных доходов накладывается пломба на транспортные средства, контейнеры, упаковки и тары, в которых находятся товары.
17. Органы государственных доходов не возмещают декларанту либо лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям расходы, связанные с отбором проб и образцов товаров.
Материалы (пробы, образцы товаров и товаросопроводительные документы), направленные в организацию, уполномоченную на проведение таможенной экспертизы, регистрируются в журнале регистрации проб и образцов товаров (далее – Журнал) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Журнал пронумеровывается, прошивается и скрепляется печатью органа государственных доходов.
18. Орган государственных доходов должен отправить отобранную пробу или образец на таможенную экспертизу, не позднее семи рабочих дней со дня отбора, учитывая при этом сроки хранения товара и соблюдения условий их хранения. Условия хранения до момента отправки проб и образцов товаров должны соответствовать условиям, указанным в нормативной документации по стандартизации на данный товар. Хранение проб и образцов товаров должно исключать возможность доступа посторонних лиц к ним.

19. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін тауарлардың сынамалары мен үлгілері:
тауарлардың сынамалары мен үлгілері зерттеу процесінде жұмсалған не зерттеу және (немесе) сынақ нәтижесінде жойылған;
тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген тауар құрамының кедендік сараптаманы жүргізу барысында алынған тауардың құрамына сәйкессіздігі анықталған, оның нәтижесінде мұндай тауарлардың сынамалары мен үлгілері мерзімі стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттамамен айқындалған сақтауға қалдырылған;
тауарлардың сынамалары мен үлгілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жоюға немесе кәдеге жаратуға жататын жағдайларды қоспағанда, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасына қайтарылады.
20. Өндіріс процесінде шығындалған (жойылған) тауарлардың материалдары, сынамалары және үлгілері бойынша мәліметтер кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына ілеспе хатта көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының тауарлардың
сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу
қағидаларына 1-қосымша
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктен алу нормалары
Үлгінің атауы
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің саны (көлемі)
Стандарттың белгіленуі
Стандарт атауы
Көкөніс және жемісті қайта өңдеу өнімдері
0,5 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 26313-84
Көкөніс және жемісті қайта өңдеу өнімдері. Қабылдау ережесі, сынаманы іріктеу әдістері.
Кәмпиттер, мармелад, зефир, желейлік өнімдер
0,4 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 5904-82
Кондитерлік өнімдер. Қабылдау ережесі, іріктеу әдісі және сынама дайындау.
Қант
2 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 12569-99
Қант. Қабылдау ережесі, сынаманы іріктеу әдістері.
Сыра
4 бөтелке
ГОСТ 30060-93
Сыра. Өнім көлемін және органолептикалық көрсеткіштерін анықтау әдістері.
Алкогольді өнімдер
4 бөтелке
ГОСТ 5363-93
Арақ. Қабылдау ережесі және талдау әдістері.
Алкогольсіз сусындар
4 бөтелке
ГОСТ 6687.7- 88
Алкогольсіз сусындар және квастар.
Ұн және кебек
2 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 27668-88
Ұн және кебек. Қабылдау және сынаманы іріктеу әдісі.
Сүт, сүт өнімдері
0,5 л-ден 3 сынама
ГОСТ 26809-86
Сүт және сүт өнімдері. Қабылдау ережесі, іріктеу әдісі және сынаманы талдауға дайындау.
Қаймақ
0,1 л-ден 3 сынама
ГОСТ 26809-86
Сүт және сүт өнімдері. Қабылдау ережесі, іріктеу әдісі және сынаманы талдауға дайындау.
Сұйық, қышқыл өнімдер
0,1 л-ден 3 сынама
ГОСТ 26809-86
Сүт және сүт өнімдері. Қабылдау ережесі, іріктеу әдісі және сынаманы талдауға дайындау.
Алғашқы үлгідегі полиэтилентерефталат
0,5 кг-нан 3 сынама
ГОСТР 51695- 2000
Полиэтилентерефталат
Алғашқы үлгідегі жоғары қысымды полиэтилен
1 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 16337-77
Жоғарғы қысымды полиэтилен
Алғашқы үлгідегі төмен қысымды полиэитен

19. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы товаров возвращаются должностному лицу органов государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу, за исключением случаев, когда:
пробы и образцы товаров израсходованы в процессе исследования либо уничтожены в результате исследований и (или) испытаний;
выявлено несоответствие состава товаров, указанного в товаросопроводительных документах, составу товаров, полученному в ходе проведения таможенной экспертизы, в результате чего такие пробы и образцы товаров оставлены на хранение, срок которого определен нормативной документацией по стандартизации.
20. Сведения по израсходованным (уничтоженным) в процессе производства материалах, пробах и образцов товаров указываются в сопроводительном письме к заключению таможенного эксперта (эксперта).
Приложение 1
к Правилам отбора проб и
образцов товаров должностными
лицами органов государственных доходов
Нормы отбора проб и образцов товаров
Наименования образцов
Количество (объем) проб или образцов товаров
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Продукты переработки плодов и овощей.
3 пробы по 0,5 кг
ГОСТ 26313-84
Продукты переработки плодов и овощей. Правила приемки, методы отбора проб
Конфеты, мармелад, зефир, желейные изделия
3 пробы по 0,4 кг
ГОСТ 5904-82
Изделия кондитерские. Правила приемки, методы отбора и подготовки проб
Сахар
3 пробы по 2 кг
ГОСТ 12569-99
Сахар. Правила приемки и методы отбора проб
Пиво
4 бутылки
ГОСТ 30060-93
Пиво. Методы определения органолептических показателей и объема продукции
Алкогольная продукция
4 бутылки
ГОСТ 5363-93
Водка. Правила приемки и методы анализа
Напитки безалкогольные
4 бутылки
ГОСТ 6687.7-88
Напитки безалкогольные и квасы
Мука и отруби
3 пробы по 2 кг
ГОСТ 27668-88
Мука и отруби. Приемка и методы отбора проб
Молоко, молочные продукты
3 пробы по 0,5 л
ГОСТ 26809-86
Молоко и молочные продукты. Правила приемки, методы отбора и подготовка проб к анализу
Сливки
3 пробы по 0,1 л
ГОСТ 26809-86
Молоко и молочные продукты. Правила приемки, методы отбора и подготовка проб к анализу
Жидкие кисломолочные продукты
3 пробы по 0,1 л
ГОСТ 26809-86
Молоко и молочные продукты. Правила приемки, методы отбора и подготовка проб к анализу
Полиэтилентерефталат в первичных формах
3 пробы по 0,5 кг
ГОСТ Р 51695-2000
Полиэтилентерефталат
Полиэтилен высокого давления в первичных формах
3 пробы по 1 кг
ГОСТ 16337-77
Полиэтилен высокого давления
Полиэтилен низкого давления в первичных формах

1 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 16338-85
Төмен қысымды полиэтилен
Алғашқы үлгідегі полипропилен
0,5 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 26996-86
Полипропилен және сополимерлер. Техникалық шарттары.
Алғашқы үлгідегі поливинилхлорид
0,5 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 14039-78
Поливинилхлорид
Кептірілген жемістер
1 кг-нан 3 сынама
ГОСТ 1750-86
Кептірілген жемістер. Қабылдау ережесі. Сынақ әдістері
Маталар
0,5 м-ден 4 нүктелі сынама немесе матаның жалпы енінен 2м
ГОСТ 20566
Маталар немесе дана тоқыма бұйымдары. Қабылдау ережесі және сынаманы іріктеу әдістері.
Жіптер
1 өнімнен 3 сынама, кесілген жіптер ұзындығы:
200 м - жіп үшін сызықтық тығыздығы 12,5 текс кем емес;
100 м - жіп үшін сызықтық тығыздығы 12,5-тен 100 текс кем емес;
50 м - иірілген жіп үшін сызықтық тығыздығы 100 текс көбірек;
10 м - кешенді жіп үшін сызықтық тығыздығы 100 текс артық.
ГОСТ 66 11.1
Тоқыма жіптері. Сызықтық тығыздығын анықтау әдістері.
Тоқыма және тоқымалы емес материалдар.
0,5 м-ден 4 нүктелі сынама немесе орама кенебінің енінен 2м.
ГОСТ 13587
ГОСТ 8844
Тоқымалы емес кенегітер және дана тоқымалы емес бұйымдар. Қабылдау ережесі және сынаманы іріктеу әдістері.
Тоқыма кенептері. Қабылдау ережесі және сынаманы іріктеу әдістері
Тоқыма материалдарынан ер, әйел және балалар киімдері
Әр атаудан 2 бұйым, артикула
ГОСТ 20566
Маталар және дана тоқыма бұйымдары. Қабылдау ережесі және сынаманы іріктеу әдістері.
Аяқ киім
Әр атаудан 2 жұп, артикула
ГОСТ 9289
Аяқ киім. Қабылдау ережесі.
Бас киімдер
Әр атаудан 2 бұйым, артикула
ГОСТ 10325
Аң терісінен бас киімдер. Жалпы техникалық шарттары.
Бағалы аң терісінен бас киімдер.
Әр атаудан 2 бұйым, артикула
ГОСТ 10231 ГОСТ 10322 ГОСТ 11287
Елтіріден жасалған. Техникалық шарттары.
Қара күзең терісінен жасалған. Техникалық шарттары. Аң терісінен кеудеше. Жалы техникалық шарттары.
Полимерлі материалдар және резеңке
- полиэлитенді пленка ауданы 1-4м2, ұзындығы 0,4 м-ден 3 сынама полиэтиленді қағазға, қапқа оралынады.
- полистирольді пленка ұзындығы 1-3 м-ден 3 сынама, полиэтиленді қағазға, қапқа оралынады.
- поливинилхлоридті пленка ұзындығы 2 м-ден 3 сынама, орауыш қағазға оралынады.
- полиэтилентерефталатты пленка ұзындығы 3м-ден 3 сынама, орауыш қағазға оралынады.
- поливинилхлорида парақтары 6 нүктелік 500x500 мм кем емес өлшемді сынамадан тұрады. Ағаш жәшікке немесе қораптарға салынады.
- поливинилхлоридті пластикатты лента ұзындығы 5м-ден 3 сынамадан, орауыш қағазға оралынады.
- винипластикалы пленка ұзындығы 1 м-ден 3 сынама, орауыш қағазға оралынады.
- салмағы 3 кг-нан 3 сынама полистирол. Қаптарға салынады.
- 0,8 кг-нан 3 сынама полипропилен, - 2 кг-нан 3 сынама сополимер. Қаптарға салады.
- жоғарғы қысымды полиэтилен 700гр-нан 3 сынама, төмен қысымды полиэтилен 1000 гр 3 сынамадан. Қаптарға салады. Каучук - 1500г-нан 3 сынама. Полиэтиленді пакеттерге салынады.
ГОСТ 10354 ГОСТ 12998 ГОСТ 16398 ГОСТ 1795-96
ГОСТ 27109-86 ГОСТ 16338 ГОСТ 16337 ГОСТ 17617
ГОСТ 16398 ГОСТ 20282 ГОСТ 24234
Полиэтиленді пленка. Техникалық шарттары. Полистирольді пленка. Техникалық шарттары Винипластты пленка. Техникалық шарттары. Синтетикалық және табиғи каучук. Сынаманы іріктеу және одан әрі дайындау рәсімдері.
Синтетикалық каучуктар. Іріктеу әдістері және сынамаларды дайындау. Төменгі қысымды полиэтилен. Техникалық талаптар.
Жоғарғы қысымды полиэтилен. Техникалық талаптар.
Поливинилхлоридті пластикатты лента. Техникалық шарттары.
Винипластикалы каландрировапленкасы. Техникалық шарттары. Полистиролдың жалпы тағайындалуы. Полиэтилентерефталатты пленка. Техникалық шарттары.
Балалар ойыншығы
Әр атаудан 2 бұйым, артикула
ГОСТ 25779
Ойыншықтар. Жалпы қауіпсіздік талаптары және бақылау әдістері.
Қағаз және картон

3 пробы по 1 кг
ГОСТ 16338-85
Полиэтилен низкого давления
Полипропилен в первичных формах
3 пробы по 0,5 кг
ГОСТ 26996-86
Полипропилен и сополимеры. Технические условия
Поливинилхлорид в первичных формах
3 пробы по 0,5 кг
ГОСТ 14039-78
Поливинилхлорид
Фрукты сушеные
3 пробы по 1 кг.
ГОСТ 1750-86
Фрукты сушеные. Правила приемки. Методы испытания
Ткани
4 точечные пробы по 0,5 м или 2 м по всей ширине ткани.
ГОСТ 20566
Ткани и штучные изделия текстильные. Правила приемки и метод отбора проб
Нити
3 пробы в пасмах по 1 продукции, в отрезах длина нитей:
200 м – для нити, линейная плотность которой менее 12,5 текс;
100 м – для нити, линейная плотность которой от 12,5 до 100 текс;
50 м – для пряжи, линейная плотность которой более 100 текс;
10 м – для комплексной нити, линейная плотность которой более 100 текс;
ГОСТ 6611.1
Нити текстильные. Метод определения линейной плотности
Трикотаж и нетканые материалы
4 точечные пробы по 0,5 м или 2 м по всей ширине рулона полотна.
ГОСТ 13587
ГОСТ 8844
Полотна нетканые и изделия штучные нетканые. Правила приемки и метод отбора проб
Полотна трикотажные. Правила приемки и метод отбора проб
Одежда мужская женская и детская из текстильных материалов
2 изделие каждого наименования, артикула
ГОСТ 20566
Ткани и штучные изделия текстильные. Правила приемки и метод отбора проб
Обувь
2 пара каждого наименования, артикула
ГОСТ 9289
Обувь. Правила приемки
Головные уборы
2 изделие каждого наименования, артикула
ГОСТ 10325
Головные уборы меховые. Общие технические условия
Пушно-меховые изделия
2 изделие каждого наименования, артикула
ГОСТ 10231
Смушка выделанная. Технические условия.
ГОСТ 10322
Шкурки норки выделанные. Технические условия
ГОСТ 11287
Жилеты меховые. Общие технические условия
Полимерные материалы и резины
- Пленка полиэтиленовая – 3 пробы длинной по 0,4 м площадью 1-4 м2, упаковывают в полиэтиленовый мешок, бумагу.
- пленки полистирольные – 3 пробы длинной по 1-3 м, упаковывают в полиэтиленовый мешок, бумагу.
- пленка поливинилхлоридная – 3 пробы длинной по 2 м, упаковывают в оберточную бумагу.
- пленка полиэтилентерефталатная – 3 пробы длиной по 3 м, упаковывают в оберточную бумагу.
- листы из поливинилхлорида – 6 точечных проб размером не менее 500Х500 мм. Упаковываются в деревянные ящики или коробки.
- ленты из поливинилхлоридного пластиката 3 пробы длиной по 5 м, упаковывают в оберточную бумагу.
- пленка винипластовая 3 пробы длиной по 1 м, упаковывается в оберточную бумагу.
- полистирол масса 3 пробы по 3 кг. Упаковывают в мешки.
- полипропилен 3 пробы по 0,8 кг, сополимер - 3 пробы по 2 кг. Упаковывают в мешки.
- полиэтилен высокого давления - 3 пробы по 700 гр, полиэтилен низкого давления 3 пробы по 1000 гр. Упаковывают в мешки.
Каучук – 3 пробы по 1500 г. Упаковывают в полиэтиленовые пакеты.
ГОСТ 10354
Пленка полиэтиленовая. Технические условия
ГОСТ 12998
Пленка полистирольная. Технические условия
ГОСТ 16398
Пленка винипластовая. Технические условия
ГОСТ 1795-96
Каучук натуральный и синтетический. Отбор проб и дальнейшие подготовительные процедуры
ГОСТ 27109-86
Каучуки синтетические. Методы отбора и подготовки проб
ГОСТ 16338
Полиэтилен низкого давления. Технические требования
ГОСТ 16337
Полиэтилен высокого давления. Технические требования
ГОСТ 17617
Ленты из поливинилхлоридного пластиката. Технические условия
ГОСТ 16398
Пленка винипластовая каландрированная. Технические условия
ГОСТ 20282
Полистирол общего назначения. Технические условия
ГОСТ 24234
Пленка полиэтилентерефталатная. Технические условия
Игрушки детские
2 изделия каждого наименования, артикула
ГОСТ 25779
Игрушки. Общие требования безопасности и методы контроля
Бумага и картон

Картон және қағаз - өлшемі 300x450 мм кем емес 5 парақтан 3 сынама. Орауыш қағазға оралынады.
Түсқағаз - 0,6м-ден 3 сынама, үлгі ораманың шетінен 0,5 м арақашықтықтан алынады.
ГОСТ 8047 ГОСТ 6810
Картон және қағаз. Орташа сапасын анықтау үшін сынаманы іріктеу.
Түсқағаз. Техникалық шарттары.
Ағаштан жасалған бұйымдар
Ағаш талшықты тақта- өлшемі 100х100 мм кем емес 3 сынама, пакеттерге оралынады. Бөлшек және бұйым - 3 дана. Артикула, әр атаудан өлшемі 300х300мм кем емес.
ГОСТ 19592
Ағаш талшықты тақталар. Сынақ әдістері.
Лак бояу өнеркәсібінің өнімдері
Орташа сұйық сынама салмағы, қоймалжың және қатты материалдар 0,5 кг-нан 3 сынама. Орау бойынша ГОСТ-ы 9980.3-86.
ГОСТ 9980.2
Лак бояу материалдары. Сынақ үшін сынамаларды іріктеу.
Керамикалық бұйымдар
5 данадан 3 сынама, артикула әр атаудан. Картон қораптарға немесе полиэтиленді пленкаға оралады.
ГОСТ 4.210
ГОСТ 28390
Керамикалық әрлеу және қаптау материалдары. Көрсеткіш атаулары. Фарфор бұйымдары. Техникалық шарттары.
Кірпіш және отқа төзімді бұйымдар
Әр атаудан 3 дана. Артикула
ГОСТ 8179
Отқа төзімді бұйымдар. Үлгілерді іріктеу және қабылдау сынақтары.
Металдар. Қорытпалар және одан жасалған бұйымдар (соның ішінде зергерлік бұйымдар)
Илем - ені 600-1000 мм 3 сынама, бұйымның соңынан ең аз арақашықтығы:
Орамдағы илем -150 мм- ден 3 сынама;
домаланған илем орамы-1 орам, сытрқы орам шетінен 2 орам кем емес;
- Босатылған және бекітілген орамдағы илем шеттері-орам диаметрі 0,5 м-ден 3 сынама, 160 мм кем емес.
- Металлдан жасалынған бұйым- артикула, 3 әр атаудан 3 сынама.
ГОСТ 16523
ГОСТ 7565
ГОСТ 5781
Сапалы және қарапайым сапалы көміртекті болаттан жасалған жұқа қабатты илем. Техникалық шарттары.
Шойын, болат және қорытпалар. Химикалық құрамын анықтау үшін сынаманы іріктеу әдістері.Темір-бетон құрылымдар армирлау үшін ыстықтай жұқартылған болат. Техникалық шарттары.
Тұтқыр материалдар.
- гипстік - салмағы 1 кг-нан 3 сынама, тігілген немесе желімделген қағазды қаптарға оралынады.
- цемент - салмағы 1 кг-нан 3 сынама, қағаз қаптарға оралынады.
ГОСТ 23789
Тұтқыр гипстік. Сынақ әдістері.
Шыны
Табиғи шыны - өлшемі 300х300мм 3 сынама, екі жағынан орауыш қағазбен қапталады.
Шыны өнімдері - артикула, әр атаудан 3м сынама
ГОСТ 17622
Табиғи техникалық шыны. Техникалық шарттары.
Мақта
Медициналық  гидорскопиялық мақта - 1 кг - нан 3 сынама.
ГОСТ 5556
Медициналық гидорскопиялық мақта. Техникалық шарттары.
Мұнай және мұнай өнімдері
Біріккен сынама көлемі 4 литрдан кем емес, 1,0 литрден 4 сынама.
ГОСТ 2517-
2012
Мұнай және мұнай өнімдері.
Сынаманы іріктеу әдістері.
Дана шағын габаритті бұйымдар
3 дана
Ескертпе: Сарапшылық зерттеу процесінде бұзылмайтын тауарлар (мысалға: теледидар, комтьютер, тоңазытқыш) бір данада іріктеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды тұлғаларының тауарлардың
сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу
қағидаларына 2-қосымша
нысан
Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тіркеу журналы
Реттік нөмір
Сынамалар мен үлгілерді іріктеу күні
Сынамалар мен үлгілердің тіркелген нөмірі
Тауар атауы
1
2
3
4
Жалғасы
Іріктелген сынамалар мен үлгілердің саны
Сынамалар мен үлгілерді іріктеу актісінің ресімделген күні және нөмірі
Орамды сақтаудың сәйкестендіру құралы
Сынамалар мен үлгілерді қайтару/шығындау туралы белгі
5
6
7
8

Бумага и картон – 3 пробы по 5 листов размером не менее 300х450 мм. Упаковывают в оберточную бумагу.
Обои – 3 пробы по 0,6 м., образец отбирается отступая 0,5 м. от края рулона.
ГОСТ 8047
Бумага и картон. Отбор проб для определения среднего качества
ГОСТ 6810
Обои. Технические условия
Изделия из древесины
Плиты древесноволокнистые - 3 пробы размером не менее 100х100 мм, упаковываются в пакеты.
Детали и изделия – 3 шт. каждого наименования, артикула или размером не менее 300х300 мм.
ГОСТ 19592
Плиты древесноволокнистые. Методы испытаний
Продукция лакокрасочной промышленности
Масса средней пробы жидких, пастообразных и твердых материалов - 3 пробы по 0,5 кг.Упаковка по ГОСТ 9980.3-86.
ГОСТ 9980.2
Материалы лакокрасочные. Отбор проб для испытаний
Керамические изделия
3 пробы по 5 шт. каждого наименования, артикула.
Упаковываются в картонные коробки или полиэтиленовую пленку.
ГОСТ 4.210
Материалы керамические отделочные и облицовочные.
Номенклатура показателей
ГОСТ 28390
Изделия фарфоровые. Технические условия
Кирпичи, огнеупорные изделия
3 шт. каждого наименования, артикула.
ГОСТ 8179
Изделия огнеупорные. Отбор образцов и приемочные испытания
Металлы, сплавы и изделия из них (в том числе ювелирные)
Прокат – 3 пробы шириной 600-1000 мм, минимальное расстояние от конца изделия:
- Прокат в прутках -3 пробы по 150 мм;
- Прокат в рулонах с катаными концами - 1 виток, но не более 2 витков от наружного конца рулона;
- Прокат в рулонах с закаленными и отпущенными концами - 3 пробы по 0,5 диаметр рулона, но не менее 160 мм;
Изделия из металла - 3 шт. каждого наименования, артикула.
ГОСТ 16523
Прокат тонколистовой из углеродистой стали качественной и обыкновенного качества.
Технические условия
ГОСТ 7565
Чугун, сталь и сплавы. Метод для отбора проб для определения химического состава
ГОСТ 5781
Сталь горячекатаная для армирования железобетонных конструкций. Технические условия
Вяжущие материалы
- гипсовые – 3 пробы массой по 1 кг, упаковывают в сшитые или склеенные бумажные мешки.
- цемент - 3 пробы массой по 1 кг, упаковывают в бумажные мешки.
ГОСТ 23789
Вяжущие гипсовые. Методы испытаний
Стекло
Стекло органическое – 3 пробы размером по 300х300 мм, оклеевают с двух сторон оберточной бумагой.
Стеклянные изделия - 3 шт. каждого наименования, артикула.
ГОСТ 17622
Стекло органическое техническое. Технические условия
Вата
Вата медицинская гигроскопическая – 3 пробы по 1 кг.
ГОСТ 5556
Вата медицинская гигроскопическая. Технические условия
Нефть и нефтепродукты
Объем объединенной пробы не менее 4 литров, 4 пробы по 1,0 литру.
ГОСТ 2517 – 2012
Нефть и нефтепродукты. Методы отбора проб
Штучные малогабаритные изделия
3 штуки
Примечание: товар, не разрушаемый в процессе экспертных исследований (к примеру: телевизор, компьютер, холодильник и т.д.) отбираются в одном экземпляре.
Приложение 2
к Правилам отбора проб и
образцов товаров должностными
лицами органов государственных доходов
форма
Журнал регистрации проб и образцов товаров
№ по порядку
Дата отбора проб и образцов
Регистрационный номер проб и образцов
Наименование товара
1
2
3
4
Продолжение
Количество отобранных проб и образцов
Номер и дата оформления Акта отбора проб и образцов
Средство идентификации сохранности упаковки
Отметка о возврате/израсходования проб и образцов
5
6
7
8