"Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м. а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 127 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 сәуірде № 10713 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 357 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 31.05.2017 № 357 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің м.а.
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
__________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 3 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ В. Школьник
2015 жылғы 13 наурыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 127 бұйрығымен
бекітілген
"Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы Санитариялық қағидалар:

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения"
Приказ И.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2015 года № 10713. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 357 ( вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 31.05.2017 № 357 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно- эпидемиологические требования к объектам здравоохранения".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
" " __________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________ В. Школьник
13 марта 2015 года
Утверждены
приказом и.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 127
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
здравоохранения"
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (далее – Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения.
2. Настоящие Санитарные правила содержат санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения при:

1) үй-жайларды және жабдықтарды күтіп-ұстау;
2) медициналық қалдықтарды жинау, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және көму;
3) науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ медицина персоналының еңбек жағдайлары;
4) медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу және дезинфекциялауды жүргізу;
5) санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу кезінде денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтиды.
3. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйым – сырқаттанушылықтың алдын алу және оны төмендету, науқастарды анықтау, ауруханаға жатқызу, науқастарды стационарлық қадағалаумен, тексерумен, емдеумен және оқшаулаумен байланысты емес білікті медициналық көмек көрсету бойынша профилактикалық қызметті жүзеге асыратын шаруашылық етуші денсаулық сақтау субъектілері;
2) антисептик – микробтарды жою мақсатында теріге немесе тінге қолдануға арналған микробқа қарсы химиялық агент;
3) антисептика – емдеуді қамтамасыз ету және инфекциялық үдерістің дамуының алдын алу мақсатында терідегі, шырышты қабықшалардағы, жаралар мен қуыстардағы әлеуетті қауіпті микроорганизмдердің тіршілік етуіне бөгет жасау немесе жою тәсілдерінің жиынтығы;
4) асептикалық бөлімше – науқаста іріңді инфекция болмағанда медициналық көмек көрсетуге арналған үй-жайлар;
5) асептикалық режим – микробтардың жараға түсуінің алдын алатын санитариялық-техникалық және санитариялық-гигиеналық іс-шаралар кешені;
6) бокс – сырттан науқас келіп түсуіне арналған, жеке есігі бар үй-жай. Оның құрамына: палата, санитариялық торап, ванна және шлюз кіреді;
7) денсаулық сақтау объектілері – денсаулық сақтау ұйымдары өздерінің қызметін жүзеге асыратын объектілер және денсаулық сақтау саласында медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
8) жеке босандыру палатасы немесе бірге болу палатасы – босанатын бір әйелді босандыруға арналған, санитариялық торабы бар, босанған әйел жаңа туған нәрестесімен стационардан шыққанға дейін болатын, жабдықталған үй-жай;
9) жылжымалы медициналық объект – арнайы медициналық жабдық орнатылған, дәрігер мамандардың кабинеттері бар көлік құралдары (автомобиль, теміржол, теңіз, өзен) базасында орналасқан ұтқыр консультациялық-диагностикалық денсаулық сақтау объектісі;
10) залалсыздандырудың арнайы құрылғысы – өртеуді, ұсақтайтын автоклавирлеуді, қысқа толқынды өңдеуді, плазмалық өңдеуді, химиялық ықпал етуді және/немесе басқа әдістерді пайдаланатын, медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға арналған жабдық.

1) содержании помещений и оборудования;
2) сборе, обезвреживании, транспортировке, хранении и захоронении медицинских отходов;
3) организации питания больных, а также к условиям труда медицинского персонала;
4) проведении стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения;
5) организации и проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
3. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:
1) медицинская организация, оказывающая амбулаторно-поликлиническую помощь – хозяйствующие субъекты здравоохранения, осуществляющие профилактическую деятельность по предупреждению и снижению заболеваемости, выявление больных, диспансеризацию, оказание квалифицированной медицинской помощи, не связанной со стационарным наблюдением, обследованием, лечением и изоляцией больных;
2) антисептик – химический антимикробный агент, предназначенный для применения на коже или ткани с целью уничтожения микробов;
3) антисептика – совокупность способов уничтожения или подавления жизнедеятельности потенциально опасных микроорганизмов на коже, слизистых оболочках, ранах и полостях в целях обеспечения лечения и предупреждения развития инфекционного процесса;
4) асептическое отделение – помещения для оказания медицинской помощи при отсутствии у больного гнойной инфекции;
5) асептический режим – комплекс санитарно-технических и санитарно-гигиенических мероприятий, предотвращающих попадание микробов в рану;
6) бокс – помещение, имеющее отдельный вход для поступления больного извне. В его состав входят: палата, санитарный узел, ванна и шлюз;
7) объекты здравоохранения – объекты, на которых осуществляют свою деятельность организации здравоохранения и физические лица, занимающиеся медицинской практикой в области здравоохранения;
8) индивидуальная родильная палата или палата совместного пребывания – оборудованное помещение с санузлом для проведения родов для одной роженицы, в которой родильница с новорожденным находятся до выписки из стационара;
9) передвижной медицинский объект – мобильный консультативно-диагностический объект, размещенный на базе транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, морской, речной) с установленным специальным медицинским оборудованием, кабинетами специалистов-врачей;
10) специальная установка по обезвреживанию – специализированное технологическое оборудование, предназначенное для обезвреживания медицинских отходов, использующее сжигание, автоклавирование с измельчением, микроволновую обработку, плазменную обработку, химическое воздействие и/или другие методы.

11) қалдықтарды залалсыздандыру – қалдықтардың қауіпті қасиеттерін механикалық, физикалық-химиялық және биологиялық өңдеу жолымен азайту немесе жою;
12) қауіпті емес қалдықтар – қауіпті қасиеттерге ие емес қалдықтар – А сыныбы;
13) медициналық қалдықтар – медициналық қызметтер көрсету және медициналық мапипуляциялар жүргізу үдерісінде пайда болатын қалдықтар;
14) медициналық қалдықтарды қауіпсіз жинауға және кәдеге жаратуға арналған контейнер (бұдан әрі – ҚЖКЖК) – медициналық қалдықтарды жинауға және қауіпсіз кәдеге жаратуға арналған су өткізбейтін және тесілмейтін, бір рет қолданылатын сыйымдылықтар;
15) радиоактивті қалдықтар – құрамында Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамаларымен белгіленген, радиоактивті заттар үшін регламенттелген мәннен асатын мөлщерде және концентрацияда радиоактивті заттар бар қалдықтар – Д сыныбы;
16) санитариялық-эпидемияға қарсы режим – денсаулық сақтау объектілерінде инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және таратылуы жөніндегі іс-шаралар кешені;
17) серіктестік босандыру – босанатын әйелге жақын адамдардың босану барысында бірге болуы және қатысуы;
18) токсикологиялық қауіпті қалдықтар – пайдалануға жатпайтын қалдықтар (дәрілік, оның ішінде цитостатиктер, диагностикалық, дезинфекциялау құралдары), құрамында сынап бар заттар, аспаптар мен жабдық, фармацевтикалық өндірістердің шикізаттары мен өнімдерінің қалдықтары, жабдықты, көлікті, жарықтандыру жүйелерін пайдалану қалдықтары) – Г сыныбы;
19) төтенше эпидемиологиялық қауіпті қалдықтар – инфекциялық аурулармен ауыратын науқастармен жанасқан, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында төтенше жағдайлардың пайда болуына алып келуі мүмкін және аумақты санитариялық қорғау бойынша іс-шараларды жүргізуді талап ететін материалдар, патогендігі I-II топтардың микроорганизмдерімен жұмыс істейтін зертханалардың, фармацевтикалық және иммундық биологиялық өндірістердің қалдықтары, фтизиатриялық стационарлардың емдеу-диагностикалық бөлімшелерінің қалдықтары, анаэробты инфекциялы пациенттердің қалдықтары, туберкулез қоздырғыштарымен жұмысты жүзеге асыратын микробиологиялық зертханалардың қалдықтары) – В сыныбы;
20) шлюз – ауаның бір үй-жайдан екіншісіне өткізбейтін және ауаның ластану деңгейлері әр түрлі үй-жайлар арасында орналастырылған санитариялық-техникалық құрылғылары (қол жууға арналған раковина, ауауны зарарсыздандыратын құрылғы) бар үй-жай;
21) эпидемиологиялық қауіпті қалдықтар – инфекцияланған және әлеуетті инфекцияланған қалдықтар (қанмен және басқа да биологиялық сұйықтықтармен ластанған материалдар және аспаптар, заттар, патологоанатомиялық қалдықтар, органикалық операциялық қалдықтар: ағзалар, тіндер, инфекциялық бөлімшелердің тамақ қалдықтары, патогендігі III-IV топтардың микроорганизмдерімен жұмыс істейтін микробиологиялық, клиникалық-диагностикалық зертханалардың, фармацевтикалық, иммундық биологиялық өндірістердің қалдықтары, виварийлердің биологиялық қалдықтары, пайдалануға жарамсыз тірі вакциналар) – Б сыныбы;

11) обезвреживание отходов – уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки;
12) неопасные отходы – отходы, не обладающие опасными свойствами – класс А;
13) медицинские отходы – отходы, образующиеся в процессе оказания медицинских услуг и проведения медицинских манипуляций;
14) контейнер для безопасного сбора и утилизации медицинских отходов (далее – КБСУ) – водонепроницаемые и не прокалываемые одноразовые емкости для сбора и безопасной утилизации медицинских отходов;
15) радиоактивные отходы – отходы, содержащие радиоактивные вещества в количестве и концентрации, которые превышают регламентированные для радиоактивных веществ значения, установленные законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии – класс Д;
16) санитарно-противоэпидемический режим – комплекс мероприятий по предупреждению и распространению на объектах здравоохранения инфекционных и паразитарных заболеваний;
17) партнерские роды – присутствие и участие в родах близких роженице лиц;
18) токсикологический опасные отходы – отходы (лекарственные, в том числе цитостатики, диагностические, дезинфицирующие средства) не подлежащие использованию, ртутьсодержащие предметы, приборы и оборудование, отходы сырья и продукции фармацевтических производств, отходы от эксплуатации оборудования, транспорта, систем освещения) – класс Г;
19) чрезвычайно эпидемиологический опасные отходы – материалы, контактировавшие с больными инфекционными болезнями, которые могут привести к возникновению чрезвычайной ситуаций в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требуют проведения мероприятий по санитарной охране территории, отходы лабораторий, фармацевтических и иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами I-II групп патогенности, отходы лечебно-диагностических подразделений фтизиатрических стационаров, отходы от пациентов с анаэробной инфекцией, отходы микробиологических лабораторий, осуществляющих работу с возбудителями туберкулеза – класс В;
20) шлюз – помещение с санитарно-техническими устройствами (раковина для мытья рук, устройство по обеззараживанию воздуха), устраняющее возможность проникания воздуха из одного помещения в другое, и размещенное между помещениями с различными уровнями загрязнения воздуха;
21) эпидемиологический опасные отходы – инфицированные и потенциально инфицированные отходы (материалы и инструменты, предметы, загрязненные кровью и другими биологическими жидкостями, патологоанатомические отходы, органические операционные отходы: органы, ткани, пищевые отходы из инфекционных отделений, отходы из микробиологических, клинико-диагностических лабораторий, фармацевтических, иммунобиологических производств, работающих с микроорганизмами III-IV групп патогенности, биологические отходы вивариев, живые вакцины, непригодные к использованию) – класс Б.

2. Денсаулық сақтау объектілерін пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бар болған жағдайда ғана денсаулық сақтау объектілері салуға жер учаскесін таңдауға, жобалауға, қайта құру, реконструкциялауға және пайдалануға рұқсат етіледі.
5. Құрылысты жобалау кезінде топырағында органикалық, химиялық, радиациялық сипаттағы ластанулары бар, бұрын қоқыс үйінділеріне, ассенизация алқаптарына, мал қорымдарына, бейіттерге пайдаланылған аумақтардағы жер учаскелерін бөлуге жол берілмейді.
6. Денсаулық сақтау объектілері өнеркәсіптік және азаматтық мақсаттағы объектілерден қашықтағы тұрғын үй салынған аумақтарда, көкжелек немесе қала маңындағы аймақтарда осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес орналасуы тиіс.
7. Болу режимі ерекше науқастарға арналған мамандандырылған денсаулық сақтау объектілерін (психиатриялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық) және науқастардың ұзақ уақыт бойы болуына арналған қуаты 1000 төсектен астам кешендерді қала маңындағы аймаққа немесе шеткері аудандарға, мүмкіндігінше – қоныстану аумағынан кемінде 500 метр (бұдан әрі – м) қашықтықты сақтай отырып, жасыл алқаптарда орналастыру керек.
8. Денсаулық сақтау объектілерінің аумағы арқылы магистральдық инженерлік коммуникациялардың (сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау) өтуіне жол берілмейді.
9. Денсаулық сақтау объектілерінің негізгі және қосалқы үй-жайларының жиыны мен алаңы жобалау тапсырмасына және қолданыстағы "Емдеу-сауықтыру мекемелері" құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес белгіленеді.
10. Үй-жайлардың құрылымы, жоспарлануы және жабдықталуы технологиялық процестердің ағымдылығын қамтамасыз етеді және эпидемиологиялық қауіптілік дәрежесі әртүрлі ағымдардың қиылысу мүмкіндігін болдырмайды.
11. Селолық елді мекендерде дәрігерлік амбулаторияларды, фельдшерлік-акушерлік пункттерді, медициналық пункттерді бір немесе бірнеше елді мекендерге қызмет көрсететінін ескере отырып, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда орналастыруға жол беріледі. Тұрғын үйлерге орналастырылған жағдайда даладан кіретін жеке есік қарастырылуы тиіс.
12. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, олардың ішіне және жапсарлас салынған үй-жайларға жеке кіру есігі болған жағдайда инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға және алкогольдік және есірткілік тәуелділікке түскен адамдарға қызмет көрсетуге арналғандарды қоспағанда, қуаты ауысымына 150 келушіден аспайтын амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, оның ішінде күндізгі стационарлары (емделушілер 5 тәулікке дейін болатын) бар ұйымдарды, амбулаториялық хирургия орталықтарын орналастыруға жол беріледі.

2. Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации
объектов здравоохранения
4. Выбор земельного участка под строительство, проектирование, реконструкцию, переоборудование и эксплуатация объектов здравоохранения осуществляется при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
5. При проектировании под строительство не выделяется земельный участок на территориях, ранее использовавшихся под свалки, поля ассенизации, скотомогильники, кладбища, имеющих загрязнение почвы органического, химического, радиационного характера.
6. Объекты здравоохранения располагаются на территории жилой застройки, зеленой или пригородной зонах на расстоянии от объектов промышленного и гражданского назначения в соответствии с требованиями настоящих Санитарных правил.
7. Специализированные объекты здравоохранения для больных с особым режимом пребывания (психиатрические, туберкулезные, наркологические) и комплексы мощностью свыше 1000 коек для пребывания больных в течение длительного времени размещаются в пригородной зоне или окраинных районах, в зеленых массивах, с соблюдением разрывов от селитебной территории не менее 500 метров (далее – м).
8. Не допускается прохождение магистральных инженерных коммуникаций (водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, электроснабжение) через территорию объектов здравоохранения.
9. Набор и площади основных и вспомогательных помещений объектов здравоохранения определяются заданием на проектирование и в соответствии с действующими строительными нормами и правилами "Лечебно-профилактические учреждения".
10. Структура, планировка и оборудование помещений обеспечивают поточность технологических процессов и исключают возможность перекрещивания потоков с различной степенно-эпидемиологической опасности.
11. В сельской местности предусматривается размещение врачебных амбулатории, фельдшерско-акушерских пунктов, медицинских пунктов в жилых и общественных зданиях с учетом обслуживания одного или нескольких населенных пунктов. При размещении в жилых зданиях необходимо предусмотреть отдельный вход с улицы.
12. К жилым и общественным зданиям, встроено-пристроенным к ним помещениям, при наличии отдельного входа размещаются организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь мощностью не более 150 посещений в смену, в том числе с дневными стационарами, центры амбулаторной хирургий (пребыванием пациентов не более 5 суток) за исключением, предназначенных для обслуживания инфекционных больных и лиц, страдающих алкогольной и наркотической зависимостью.

13. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарда пациенттер тәулік бойы болатын стационарлар, микробиологиялық (вирусологиялық, паразитологиялық) зертханалар, магниттік-резонанстық томография бөлімшелері орналастырылмайды.
14. Магниттік-резонанстық томографияға арналған үй-жайды жүкті әйелдерге, балаларға және кардиологиялық науқастарға арналған палаталармен көршілес (көлденең және тігінен) орналастыруға жол берілмейді.
15. Ғимараттардың цокольдік және жертөле қабаттарында науқастарға арналған қабылдау және палаталық бөлімшелер, электрлік-жарықпен емдеу, босандыру, ота жасау, байлап-таңу, емшара кабинеттері, шеберханалар, улы, әсері күшті, тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтар сақтайтын қоймалар орналастырылмайды.
Рентген кабинеттерінің тұрғын үй және палата үй-жайларының тікелей астыңғы қабатында орналасуына жол берілмейді.
16. Қоғамдық және тұрғын үй ғимараттарының жертөле және цокольдік қабаттарында стоматологиялық объектілер орналастырылмайды.
17. Биіктігі екі қабаттан асатын ғимараттар лифтілермен жабдықталады. Бұл ретте "лас" және "таза" ағындардың қиылысуының алдын алу, науқастарды, келушілерді тасымалдау, науқастарға тамақ жеткізу үшін лифтілерді "лас деп есептелетін" және "таза деп есептелетін" лифтілер деп белгілеген жөн.
18. Көп бейінді ауруханалардың құрамына кіретін инфекциялық, психиатриялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелер бөлек тұрған ғимараттарға орналастырылады.
19. Инфекциялық және туберкулезге қарсы бөлімшелерде көлік кіретін (адам кіретін) жеке кіреберіс және көлікті дезинфекциялауға арналған алаң жасалады.
20. Объектілердің ғимараттары орталықтандырылған суық, ыстық сумен жабдықтау және кәріз жүйелеріне қосылады.
21. Елді мекенде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда тасымалданатын су немесе су объектілері қауіпсіздігінің санитариялық-эпидемиологиялық талаптарына сәйкес келетін жергілікті жүйе құрылғысының суы пайдаланылады.
22. Денсаулық сақтау объектілерінің палаталарында, кабинеттерінде, әжетханаларында, емшара бөлмелерінде, таңып-байлау, қосалқы үй-жайларында араластырғыш арқылы ыстық және суық су келтірілген раковиналар орнатылады. Құралдарға өңдеу жүргізілетін кабинеттерде қол жууға арналған жеке раковина және құралдарды өңдеуге арналған жуу ұяшығы көзделеді.
23. Операция алды, таңып-байлау, босандыру залдары, реанимация залдары, емшара кабинеттері, жаңа туған нәрестелер палаталары жанындағы мейiрбикелер постылары, хирургиялық, гинекологиялық кабинеттер, бокстар, жартылай бокстардың шлюздері, зертханалар шынтақ крандары қондырғысы бар қолжуғыштармен, сұйық антисептикалық сабыны мен антисептиктер ерітіндісі бар шынтақ дозаторларымен жабдықталады.

13. В жилых и общественных зданиях не размещаются стационары с круглосуточным пребыванием пациентов, микробиологическая, (вирусологическая, паразитологическая) лаборатория, отделения магнитно-резонансной томографии.
14. Помещение для магнитно-резонансной томографии не размещаются смежно (по горизонтали и вертикали) с палатами для беременных, детей и кардиологических больных.
15. Не размещаются в цокольных и подвальных этажах зданий приемные и палатные отделения для больных, кабинеты электро-светолечения, родовые, операционные, перевязочные, процедурные, манипуляционные, центральные стерилизационные отделения, мастерские, склады ядовитых, сильнодействующих, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей.
Не допускается размещение рентген кабинетов непосредственно под палатными и жилыми помещениями.
16. Стоматологические объекты не размещаются в подвальных и цокольных этажах общественных и жилых зданий.
17. Здания высотой более двух этажей оборудуются лифтами. При этом следует определить лифты на "условно грязные" и "условно чистые" для предупреждения пересечения "грязных" и "чистых" потоков, транспортировки больных, посетителей, доставки питания больных.
18. Инфекционные, психиатрические, кожно-венерологические, противотуберкулезные отделения, входящие в состав многопрофильных больниц, размещаются в отдельно стоящих зданиях.
19. В инфекционных и противотуберкулезных отделениях предусматривается отдельный въезд (вход) и площадку для дезинфекции транспорта.
20. Здания объектов подключаются к централизованным системам холодного, горячего водоснабжения и канализации.
21. При отсутствии в населенном пункте централизованной системы водоснабжения используется привозная или вода из устройства местной системы, которая соответствует санитарно-эпидемиологическим требованиям безопасности водных объектов.
22. В палатах, кабинетах, туалетах, процедурных, перевязочных, вспомогательных помещениях объектов здравоохранения устанавливаются раковины с подводкой горячей и холодной воды через смесители. В кабинетах, где проводится обработка инструментов, предусматривают отдельную раковину для мытья рук и мойку для обработки инструментов.
23. Предоперационные, перевязочные, родовые залы, реанимационные залы, процедурные кабинеты, посты медицинских сестер при палатах новорожденных, хирургические, гинекологические кабинеты, шлюзы боксов, полубоксов, лабораторий оборудуются раковинами с подводкой горячей и холодной воды, для объектов с централизованным водоснабжением с установкой локтевых кранов, а таже локтевые дозаторы с жидким антисептическим мылом и растворами антисептиков.

24. Ана мен баланы қорғау ұйымдарында хирургиялық және инфекциялық стационарларда әрбір бөлімшеге кіреберісте қолды өңдеу үшін антисептігі бар шынтақ дозаторлары орнатылады.
Медицина персоналы қолды өңдеу үшін антисептігі бар жеке дозаторларды қосымша пайдаланады.
25. Жаңа туған нәрестелер палаталарында балаларды жуындыру үшін кең тостағаны бар және араластырғыш арқылы ыстық және суық су келіп тұратын раковина орнатылады.
26. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау болмаған жағдайда, санитариялық өткізгіштерде, операция алды және босандыру залдарында, емшара, таңып-байлау, егу кабинеттерінде, стерилдеу, жаңа туған нәрестелер және бір жасқа дейінгі балалар бөлімшелерінде, санитариялық-тұрмыстық бөлмелерде, жуу, буфет, тарату, ас блоктарында, кір жуатын орындарда үздіксіз жұмыс істейтін су жылытқыштар орнатылады.
27. Объектіні кәрізделмеген және ішінара кәрізделген елді мекендерге орналастырған жағдайда жергілікті кәріз жүйесі және шығарылатын тазарту жүйесі көзделеді. Сарқынды суларды қабылдауға арналған су өткізбейтін ыдыс (ор) қақпақпен жабдықталады, шаруашылық аймағында орналастырылады және көлемінің үштен екісі толуына қарай тазартылады.
28. Объектілердің сарқынды суларын тазалау және зарарсыздандыру жалпы қалалық кәріздік тазалау құрылыстарында жүзеге асырылады. Инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) жергілікті тазарту құрылыстары көзделуі қажет.
29. Инфекциялық, туберкулез, тері-венерологиялық бөлімшелерде бокстардың, жартылай бокстардың шлюздерінде және дәретханаларда персоналға арналған шынтақты немесе жанаспай ағатын шүмектері бар қол жуғыштар орнатылуы қажет, сондай-ақ барлық дәретханаларда жуғыш бактар үшін педальды ағызғыш көзделеді.
30. Балшықпен емдеудің балшық емшаралары мен балшық асүйлері үй-жайларының сарқынды суларын ағызу балшық тұндырғыштардағы арнайы жолдар арқылы жүзеге асырылады. Гипс дайындауға арналған үй-жайлардағы қол жуғыштың астына гипс тұндырғыш жабдықталады. Гипс дайындауға арналған үй-жайларда қол жуғыш астында сыйымдылығы 0,1 м3 (бұдан әрі - м3) болатын қондырғы көзделуі керек.
31. Ас блогының өндірістік сарқынды суларын тазалау үшін объектілерде май жинағыштар орнатылады.
32. Едендегі сарқынды суға арналған траптар дәрет ыдыстарын жууға және дезинфекциялауға, жинау мүкәммалын, ас блогының негізгі цехтары мен кір жуу орындарын өңдеуге арналған еңіспен жарақтандырылады.
33. Су құбыры және кәріз жүйелерінің құбырлары ұзындығы бойынша қаптармен жабылады және жуу мен дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалады.

24. В организациях охраны материнства и детства, хирургических и инфекционных стационарах при входе в каждое отделение устанавливаются локтевые дозаторы с антисептиком для обработки рук.
Дополнительно медицинским персоналом используются индивидуальные дозаторы с антисептиком для обработки рук.
25. В палатах новорожденных устанавливаются раковины с широкой чашей и подводкой горячей и холодной воды через смесители для подмывания детей.
26. При отсутствии централизованного горячего водоснабжения в санитарных пропускниках, предоперационных и родовых залах, процедурных, перевязочных, прививочных кабинетах, стерилизационных, отделениях новорожденных и детей до одного года, санитарно-бытовых комнатах, моечных, буфетах, раздаточных, пищеблоках, прачечных устанавливаются водонагреватели непрерывного действия.
27. При размещении объекта в не канализованных и частично канализованных населенных пунктах предусматривается местная система канализации и вывозная система очистки. Водонепроницаемая емкость (яма) для приема сточных вод оснащается крышкой, размещается в хозяйственной зоне и очищается по мере заполнения ее на две трети объема.
28. Очистка и обеззараживание сточных вод объектов осуществляются на обще городских канализационных очистных сооружениях. В инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях) предусматриваются локальные очистные сооружения.
29. В инфекционных, туберкулезных, кожно-венерологических отделениях устанавливаются умывальники с локтевыми или бесконтактными кранами в шлюзах боксов, полубоксов и туалетах для персонала, а также предусматриваются педальные спуски для смывных бачков во всех туалетах.
30. Спуск сточных вод из помещений грязевых процедур и грязевой кухни грязелечебницы осуществляется через специальные трапы в грязеотстойник. В помещениях для приготовления гипса под умывальником оборудуется гипсоотстойник. В помещениях для приготовления гипса следует предусматривать установку под умывальником гипсоотстойников емкостью 0,1 метров кубических (далее – м3).
31. Для очистки производственных сточных вод пищеблока на объектах устанавливаются жироуловители.
32. Трапы для сточной канализации в полу оснащаются с уклоном в помещениях для мытья и дезинфекции суден, для обработки уборочного инвентаря, основных цехов пищеблоков и прачечных.
33. Трубы водопроводных и канализационных систем закрываются кожухами по всему протяжению и выполняются из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.

34. Объектілердің үй-жайларында табиғи жарықтандыру көзделеді.
35. Көкжиектің оңтүстік румбаларына бағдарланған терезелер күннен қорғау құрылғыларымен (күнқағарлар, жалюздер) жабдықталады.
36. Жасанды жарықтандыру барлық үй-жайларда көзделеді.
37. Төбелерге орнатылатын жарықтандыру шамшырақтары тұтас (жабық) плафондармен жабдықталады.
38. Палаталарды жарықтандыру үшін (балалар мен психиатриялық бөлімшелерді қоспағанда) әрбір төсектің жанына еден деңгейінен 1,7 м биіктікке орнатылатын, қабырғаға ілетін құрамдас шамшырақтар (жалпы және жергілікті жарықтандыру) қолданылады.
39. Қойма үй-жайларын, санитариялық тораптарды, клизма, жеке гигиена бөлмелерін, персоналға арналған себезгі және киім ілетін орын, термостат, микробиологиялық бокстарды, операция алды және операциялық, аппарат, наркоз бөлмелерін, фотозертханаларды және пайдалану қағидалары табиғи жарықтандыруды талап етпейтін басқа да үй-жайларды екінші жарықпен жарықтандыруға немесе жасанды жарықтандыруға ғана жол беріледі.
40. Палаталы секциялардың (бөлімшелердің) дәліздерінде ғимараттың жанындағы қабырғасындағы және жарық қалталарындағы (холдардағы) терезелер арқылы жүзеге асырылатын табиғи жарықтандыру болуы тиіс. Жарық қалталары арасындағы арақашықтық 24 м және қалтаға дейін 36 м аспауға тиіс. Емдеу-диагностикалық және қосалқы бөлімшелердің дәліздері жанынан және бүйірден жарықтандырылуы тиіс.
41. Денсаулық сақтау объектілері үй-жайларын табиғи және жасанды жарықтандырылуы осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес параметрлермен белгіленеді.
42. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы микроклимат пен ауа ортасының тиімді жағдайлары желдету, ауа баптау және жылыту жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Сору-сыртқа таратудың желдеткіш жүйелері тазалық сыныбына сәйкес үй-жайлар топтарына қызмет көрсетеді.
43. Желдеткіш және ауа өткізгіштердің ауа баптау жүйелерін профилактикалық тексеру, жөндеу, механикалық сору-сыртқа тарату желдеткіші және ауа баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
44. Ғимараттар жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіш жүйелерімен жабдықталады.
Инфекциялық, оның ішінде туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде), әрбір бокс пен жартылай бокстың палаталы секцияларында гравитациялық іске қосылатын дербес сору жүйесі орнатылады. Инфекциялық бөлімшелерде жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші болмаған жағдайда, әрбір бокс пен жартылай боксты ауаны рециркуляциялық түрде зарарсыздандыру құрылғысымен жарақтандырылған табиғи желдеткішпен жабдықталады.

34. В помещениях объектов предусматривается естественное освещение.
35. Окна, ориентированные на южные румбы горизонта, оборудуются солнцезащитными устройствами (козырьки, жалюзи).
36. Искусственное освещение предусматривается во всех помещениях.
37. Светильники освещения, размещаемые на потолках, оснащаются сплошными (закрытыми) плафонами.
38. Для освещения палат (кроме детских и психиатрических отделений) применяются настенные комбинированные светильники (общего и местного освещения), устанавливаемые у каждой койки на высоте 1,7 м от уровня пола.
39. Освещение вторым светом или только искусственное допускается в помещениях кладовых, санитарных узлов, клизменных, комнатах личной гигиены, душевых и гардеробных для персонала, термостатных, микробиологических боксах, предоперационных и операционных, аппаратных, наркозных, фотолабораториях, помещениях, правилами эксплуатации в которых не требуется естественного освещения.
40. В коридорах палатных секций (отделений) естественное освещение осуществляется через окна в торцовых стенах зданий и в световых карманах (холлах). Расстояние между световыми карманами не превышают 24,0 м и до кармана не более 36,0 м. Коридоры лечебно-диагностических и вспомогательных подразделений оснащаются торцовым или боковым освещением.
41. Естественная и искусственная освещенность помещений объектов здравоохранения определяется параметрами в соответствии с приложением 1 к настоящим Санитарным правилам.
42. Оптимальные условия микроклимата и воздушной среды в помещениях объектов здравоохранения обеспечиваются системами вентиляции, кондиционирования и отопления. Приточно-вытяжные системы вентиляции обслуживают группы помещений в соответствии с классом чистоты.
43. Профилактический осмотр, ремонт систем вентиляции и кондиционирования воздуха воздуховодов, очистка и дезинфекция систем механической приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования проводится согласно утвержденному графику учреждения.
44. Здания оборудуются системами приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением. В инфекционных стационарах (отделениях) в том числе в противотуберкулезных, в каждом боксе и полубоксе в палатной секции устанавливается отдельная вытяжная система вентиляции с гравитационным побуждением. При отсутствии в инфекционных отделениях приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, оборудуется естественная вентиляция с оснащением каждого бокса и полубокса устройством обеззараживания воздуха рециркуляционного типа.

45. Денсаулық сақтау объектілерінде басшының бұйрығымен ауаны желдету және баптау жүйелерін пайдалануға, желдеткіш жүйелерінің жоспарлы-профилактикалық жөндеу кестесінің орындалуына жауапты адам тағайындалады.
46. Операциялық үй-жайлардан басқа барлық үй-жайларда механикалық іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткішінен басқа табиғи желдеткіш болуы тиіс.
47. Туберкулезге қарсы ұйымның желдету және ауа баптау жүйелері үшін сырттан ауа жинау жер бетінен кем дегенде 3 м биіктіктегі таза аймақтан, ауаны шығару кемінде 2 м биіктікте жүргізіледі.
48. Операциялық, наркоз, босандыру бөлмесіне, реанимациялық, операциядан кейінгі палаталарға, қарқынды терапия палаталарына, тері күйігі және иммун тапшылығы бар онкогематологиялық науқастарға арналған палаталарға берілетін ауа тазалау дәрежесі жоғары бактерицидті ауа сүзгілерінің көмегімен зарарсыздандырылады (кемінде 95%).
49. Операциялық, қарқынды терапия, реанимация, босандыру палаталарында, емшара, зертханаларда медициналық жабдықты пайдалану ауаға зиянды заттарды бөлумен қоса жүретін үй-жайларда жергілікті сорғы құрылғысы немесе сору шкафы қондырғысы қарастырылады. Препараттардың әртүрлі бояудың күрделі әдістемелерін қолданатын зертханаларда биологиялық қауіпсіздік шкафтары орнатылады.
50. Массаж кабинеттері сағатына ауаны бес рет алмастыратын сору-сыртқа тарату желдеткішімен қамтамасыз етіледі.
51. Операциялық, наркоз, босандыру бөлімшелерінде, операциядан кейінгі палаталарда, қарқынды терапия палаталарында, онкогематологиялық науқастар, ЖИТС-пен ауыратын науқастар, тері күйігі бар науқастар палаталарында, реанимациялық, сондай-ақ жаңа туған нәрестелерге, емшектегі сәбилерге, шала туған балаларға, жарақат алған балаларға арналған палаталарда ауаны баптау көзделеді. Кювездермен толығымен жабдықталған палаталарда ауа баптауға жол берілмейді.
52. Эпидемияға қарсы ерекше режимді сақтауды талап ететін үй-жайларда тиімділігі жоғары сүзгілер болған жағдайда сплит-жүйені пайдалануға жол беріледі.
53. Ауа алмасу жиілігі белгіленген тазалықты қамтамасыз ету есебінен және ауаның газ құрамын ұстап тұруына қарай таңдалады. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 60%, ауа қозғалысының жылдамдығы секундына 0,15 метрден (бұдан әрі - м/сек) аспауы тиіс.
54. Ауа өткізгіштер, торлар, желдеткіш камералары таза күйінде ұсталуы тиіс, механикалық зақымдалмаған, тотығу іздері, тұмшалануы бұзылмаған болуы тиіс. Сору-сыртқа тарату желдеткішінің (ауа баптаудың) ауа өткізгіштерінің үй-жайға ауа өткізгіш материалының, қорғаныш жабынының бөлшектерін шығаруды болдырмайтын ішкі беттері болуы тиіс. Ішкі жабынның сіңіру қасиеттеріне ие емес материалдан жасалуы тиіс. Желдету жүйелерін тазарту және дезинфекциялау емдеу мекемесі бекіткен кестеге сәйкес жүргізіледі.

45. В объектах здравоохранения приказом руководителя назначается лицо, ответственное за эксплуатацию систем вентиляции и кондиционирования воздуха, выполнение графика планово-профилактического ремонта вентиляционных систем.
46. Во всех помещениях, кроме операционных, помимо приточно-вытяжной вентиляции с механическим побуждением, предусматривается естественная вентиляция.
47. Забор наружного воздуха для систем вентиляции и кондиционирования противотуберкулезных организаций производится из чистой зоны на высоте не менее 3 м от поверхности земли, выброс не менее 2 м.
48. Воздух, подаваемый в операционные, наркозные, родовые, реанимационные, послеоперационные палаты, палаты интенсивной терапии, в палаты для больных с ожогами кожи и онкогематологических больных с иммунодефицитом, обеззараживается с помощью бактерицидных воздушных фильтров с высокой степенью очистки (не менее 95 процентов (далее – %).
49. В операционных, палатах интенсивной терапии, реанимации, родовых, процедурных, лабораториях, помещениях, в которых эксплуатация медицинского оборудования сопровождается выделением в воздух вредных веществ, предусматривается устройство местных отсосов или установка вытяжных шкафов. В лабораториях, применяющих сложные методики различных окрасок препаратов, устанавливаются шкафы биологической безопасности.
50. Кабинеты массажа обеспечиваются приточно-вытяжной вентиляцией с пятикратным обменом воздуха в час.
51. Кондиционирование воздуха предусматривается в операционных, наркозных, родовых, послеоперационных палатах, палатах интенсивной терапии, онкогематологических больных, больных синдромом приобретенного иммунодефицита,с ожогами кожи, реанимационных, в палатах для новорожденных детей, грудных, недоношенных, травмированных детей. Не предусматривается в палатах полностью оборудованных кювезами.
52. Применение сплит-систем в помещениях, требующих соблюдения особого противоэпидемического режима допускается при наличии фильтров высокой эффективности.
53. Кратность воздухообмена выбирается исходя из расчетов обеспечения заданной чистоты и поддержания газового состава воздуха. Относительная влажность воздуха не более 60 %, скорость движения воздуха не более 0,15 метров в секунду (далее – м/сек).
54. Воздуховоды, решетки, вентиляционные камеры содержатся в чистоте, без механических повреждений, следов коррозии, нарушения герметичности. Внутренняя поверхность воздуховодов приточно-вытяжной вентиляции (кондиционирования), исключают вынос в помещения частиц материала воздуховода, защитного покрытия. Внутреннее покрытие из материала не обладающих сорбирующими свойствами. Очистка и дезинфекция систем вентеляции проводится в соответствии установленного графика лечебного учреждения.

55. Жалпы алмасымды сору-сыртқа тарату және жергілікті сору қондырғылары жұмыс басталардан бес минут бұрын қосылады және жұмыс аяқталған соң бес минуттан кейін ажыратылады.
56. Барлық үй-жайларға ауа жоғарғы аймаққа, стерилді үй-жайларға ламинарлық немесе әлсіз турбулентті ағынмен 0,15 м/сек жылдамдықпен беріледі.
57. Желдеткіш жүйесінің жабдығы сыртқа тарату және сору жүйелері үшін бөлек және дәрігерлер кабинеттеріне, операциялық бөлімге, палаталарға және адамдар үнемі болатын басқа да үй-жайларға жалғаспайтын арнайы үй-жайларда орналастырылады.
58. Сору жүйелеріне арналған үй-жайларда бір сағатта бір мәрте ауа алмасатын сору желдеткіші, сыртқа тарату жүйесіне арналған үй-жайларда екі мәрте ауа алмасатын сыртқа тарату жүйесі болуы тиіс.
59. Асептикалық үй-жайларда ауа өткізгіштердің, құбырлардың, арматураның жасырын төсемі жүзеге асырылады.
60. Автоклав, себезгі бар бөлмелер, дәретханалар, санитариялық бөлмелер, лас киім-кешектерді, қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайлар және дезинфекциялық құралдарды сақтауға арналған қоймалар ұйымдастырылған ауа ағымының құрылғысы жоқ жасанды іске қосылатын сору желдеткішімен жабдықталады.
61. Сору-сыртқа тарату желдеткіші мен ауа баптаудың дербес жүйелері мына үй-жайлар үшін көзделеді: операциялық блоктар, реанимация залдары мен қарқынды терапия палаталары (септикалық және асептикалық бөлімшелер үшін бөлек), босандыру залдары (босандыру палаталары), жаңа туған нәрестелер палаталары, онкогематологиялық, диализдік, күйік бөлімшелері, таңу бөлмелері, жекелеген палаталық секциялар, рентген кабинеттері.
62. Туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде):
1) желдету жүйесі палаталарда сағатына кемінде алты еселік ауа алмасуды және аэрозоль құрайтын емшараларды орындауға арналған үй-жайларда (қақырық жинау бөлмесі, бронхоскопия) иіс тұрып қалған аймақтардың пайда болуын болдырмай он екі еселік ауа алмасуды қамтамасыз етеді;
2) роторлық немесе пластиналық түрдегі рекуператорларды пайдалануға жол берілмейді;
3) қауіптілігі жоғары аймақтарға және 1-2-сыныптағы биологиялық қауіпсіздік шкафтарына қызмет көрсететін сору қондырғылары НЕРА-сүзгілерді немесе қарқындылығы жеткілікті бактерицидті ультракүлгін сәулеленуді қолдану арқылы ауаны зарарсыздандыруға арналған құрылғылармен жабдықталады;
4) қабатаралық желілерді бір тік коллектормен біріктіруге жол берілмейді;
5) ауаны беруге және шығаруға арналған жабдықтар қарама-қарсы қабырғаларда орналастырылады;
6) үй-жайлардың және шлюздердің барлық есіктері автоматты түрде жабылатын құрылғылармен, палаталардың және бокстардың есіктері (есіктің төменгі жағынан) ауа кіруі үшін желдеткіш торлармен жабдықталады;

55. Общеобменные приточно-вытяжные и местные вытяжные установки включаются за пять минут до начала работы и выключаются через пять минут после окончания работы.
56. Во все помещения воздух подается в верхнюю зону, в стерильные помещения ламинарными или слаботурбулентными струями со скоростью не более 0,15 м/сек.
57. Оборудование систем вентиляции размещается в специальных помещениях, раздельных для приточных и вытяжных систем, не примыкающих по вертикали и горизонтали к кабинетам врачей, операционным, палатам, помещениям постоянного пребывания людей.
58. В помещениях для вытяжных систем устанавливается вытяжная вентиляция с однократным воздухообменом в один час, для приточных систем приточная вентиляция с двукратным воздухообменом.
59. В асептических помещениях осуществляется скрытая прокладка воздуховодов, трубопроводов, арматуры.
60. Вытяжная вентиляция с искусственным побуждением без устройства организованного притока оборудуется в автоклавных, душевых, туалетах, санитарных комнатах, помещениях для грязного белья, временного хранения отходов и кладовых для дезинфекционных средств.
61. Самостоятельные системы приточно-вытяжной вентиляции и кондиционирования предусматриваются для помещений: операционных блоков, реанимационных залов и палат интенсивной терапии (отдельно для септических и асептических отделений), родовых залов (родовых палат), палат новорожденных, онкогематологических, диализных, ожоговых отделений перевязочных, отдельных палатных секций, рентгеновских кабинетов.
62. В противотуберкулезных стационарах (отделениях):
1) система вентиляции обеспечивает не менее чем шестикратный воздухообмен в час в палатах и двенадцатикратный в помещениях для выполнения аэрозольобразующих процедур (комната сбора мокроты, бронхоскопии), не допуская возникновение застойных зон;
2) не используются рекуператоры роторного или пластинчатого типа;
3) вытяжные установки, обслуживающие зоны высокого риска и шкафы биологической безопасности 1-2 класса, оборудуются устройствами для обеззараживания воздуха с применением HEPA-фильтров или бактерицидного ультрафиолетового облучения достаточной интенсивности;
4) не допускается объединение поэтажных сетей одним вертикальным коллектором;
5) оборудование для подачи и удаления воздуха располагается на противоположных стенах;
6) все двери помещений и шлюзов оборудуются устройствами для автоматического закрывания, двери палат и боксов (в нижней части полотна) вентиляционными решетками для притока воздуха;

7) көптеген дәрі-дәрмекке тұрақты микобактериясы бар туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған бөлімшелердегі дербес сору желдеткіші әрбір палатада гравитациялық іске қосылатын және дефлектор қондырғысымен орнатылады. Осы бөлімшелердегі сору желдеткіші механикалық іске қосылатын және дәлізге ауа беру арқылы көзделеді;
8) сору ауасының шығыны бір төсекке сағатына кемінде 80 текше метр (бұдан әрі – м3/сағ) құрауы тиіс. Бактерия бөлмейтін науқастарға арналған палаталар сору ауасы көлемінің 80 %-ын ауаны сыртқа тарату шығындайтын сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады;
9) баспалдақ алаңдары, лифт шахталары, көтергіштердің діңгектері ауаны сыртқа шығаруы басым дербес сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады.
63. Объектілер орталықтандырылған жылыту жүйесіне қосылады немесе жеке жылу көзін пайдаланады.
64. Денсаулық сақтау объектілері үй-жайларының, оның ішінде күндізгі стационардың температурасы, ауа алмасу жиілігі, тазалығы бойынша санаты осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшада белгіленген параметрлерге сәйкес келеді.
65. Денсаулық сақтау объектілерінің функционалдық мақсатына және олардың тазалық сыныбына байланысты үй-жайлардағы ауа ортасының бактериялық тұқымдалуының рұқсат етілген деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшада белгіленген параметрлерге сәйкес келеді.
66. Ауадағы дәрілік заттардың қауіптілік сыныптары әдістемелері болған жағдайда қолданылатын дәрілік заттардың атауына сәйкес айқындалады.
67. Ағымдық ылғалды дезинфекция жасалатын, ылғалды жұмыс режимі бар үй-жайларда (операциялық, таңып-байлау, босандыру, операция алды, наркоз беретін, емшара, манипуляциялық, микобактериялары көптеген дәрілерге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастарға арналған стационардың егу, үй-жайлары, сондай-ақ ванна, себезгі бөлмелері, санитариялық тораптар, клизма жасайтын, лас киім-кешекті сақтауға және бөлшектеуге арналған үй-жайлар) қабырғалары әшекейлі тақталармен немесе басқа да ылғалға төзімді материалдармен барлық биіктігі бойынша қапталады.
68. Үй-жайлар қабырғаларының, едендері мен төбелерінің беттері тегіс, ақаусыз, ылғалды жууға қолайлы және жуу мен дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді материалдардан жасалады.
Панельдерді пайдаланған кезде олардың конструкциясы тегіс бетті қамтамасыз етеді.
69. Ағымдағы ақауларды жою (төбелердегі және қабырғалардағы су өтуін, сыз, көгеру іздерін жою, жарық, тесік, шұңқырларды бітеу, қопарылып түсіп қалған өңдегіш плитканы, еден жабындыларының ақауларын және т.б. қайта қалпына келтіру) шапшаң жүргізілуі тиіс.
70. Палаталардың, дәрігерлер кабинеттерінің, холдардың, вестибюльдердің, асханалардың, физиотерапиялық, емдік-диагностикалық кабинеттердің қабырғаларын бояу үшін нитробояуларды қолдануға жол берілмейді.

7) вытяжная вентиляция из отделений для больных с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий устраивается отдельно из каждой палаты с гравитационным побуждением и с установкой дефлектора. Приточная вентиляция в этих отделениях предусматривается с механическим побуждением и подачей воздуха в коридор;
8) расход вытяжного воздуха составляет не менее 80 метров кубических в час (далее – м3/час) на одну койку. Палаты для больных, не выделяющих бактерии, оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией с расходом приточного воздуха 80 % от объема вытяжного воздуха;
9) лестничные клетки, шахты лифтов, стволы подъемников, оборудуются автономной приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки.
63. Объекты подключаются к централизованной системе отопления, либо используется собственный источник тепла.
64. Температура, кратность воздухообмена, категория по чистоте в помещениях, в том числе дневного стационара объектов здравоохранения соответствуют параметрам, установленным в приложении 2 к настоящим Санитарным правилам.
65. Допустимые уровни бактериальной обсемененности воздушной среды помещений в зависимости от их функционального назначения и класса чистоты объектов здравоохранения, соответствуют параметрам, установленным в приложении 3 к настоящим Санитарным правилам.
66. Классы опасности лекарственных средств в воздухе определяется согласно наименованию применяемых лекарственных средств, при наличии методик.
67. В помещениях с влажным режимом работы, подвергающихся влажной текущей дезинфекции (операционные, перевязочные, родовые, предоперационные, наркозные, процедурные, манипуляционные, прививочные помещения стационара для больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью микобактерий, а также ванные, душевые, санитарные узлы, клизменные, помещения для хранения и разборки грязного белья), стены облицовывают глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на полную высоту.
68. Поверхность стен, полов и потолков помещений выполняются из гладкого, без дефектов материала и легкодоступной для влажной уборки, устойчивый обработке моющими и дезинфицирующими средствами.
При использовании панелей их конструкция также обеспечивают гладкую поверхность.
69. Устранение текущих дефектов (ликвидация протечки на потолках и стенах, следов сырости, плесени, заделка трещин, щелей, выбоин, восстановление отслоившейся облицовочной плитки, дефектов напольных покрытий и др.) проводиться незамедлительно.
70. Нитрокраски для окраски стен палат, кабинетов врачей, холлов, вестибюлей, столовых, физиотерапевтических, лечебно-диагностических кабинетов не применяются.

71. Вестибюльдерде еденді жабу үшін механикалық әсерге төзімді материал, операциялық, наркоз жасайтын, босандыру үй-жайларында антистатикалық қасиеттерге ие материал пайдаланылады.
72. Үй-жайлардың едені су өтпейтін, сіңірмейтін және уытты емес, сырғанауды болдырмайтын, оларды санитариялық өңдеуге бейім материалдардан жасалады.
Денсаулық сақтау объектілерінде едендердің линолеум жабындарының ақаулары болмайды, негізіне тығыз жапсырылған тегіс болып табылады.
73. Пайдаланылуы қабырғалар мен қалқаларды ықтимал ылғалдаумен байланысты раковиналар мен басқа да санитариялық-техникалық аспаптар, жабдықтар орналасқан орындарда соңғыларын еденнен 1,6 м биіктікте және жабдық пен аспаптың әр жағында енін 20 см асырмай әшекейлі тақталармен немесе басқа да ылғалға төзімді материалдармен әрлеу көзделеді.
74. Денсаулық сақтау объектілерінде күрделі жөндеу уақытында науқастардың болуына рұқсат етілмейді.
75. Инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде), ана мен баланы қорғау объектілерінде кіру есіктері, баспалдақтар науқастарды қабылдау және олардан шығару үшін бөлек болуы қажет.
76. Науқастарға арналған палаталардың, емдеу-диагностикалық және емшара кабинеттерінің жанына шу мен діріл көзі болып табылатын медициналық және инженерлік жабдықты орнатуға жол берілмейді. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы шудың рұқсат етілетін деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшамен нормаланады.
77. Объектілерде науқастар мен персонал үшін бөлек дәретханалар көзделуі тиіс.
78. Соматикалық ауруханадағы палаталы бөлімшелердің науқастарына арналған санитариялық аспаптар (шүмектер, раковиналар, ванналар, унитаздар, писсуарлар) саны, егер олар палаталарда қарастырылмаған болса, ерлердің санитариялық торабында он бес адамға бір аспап, әйелдердің санитариялық торабында он адамға бір аспап есебінен қабылданады. Ерлер дәретханасындағы писсуарлар саны унитаздар саны бойынша қабылданады.
Әйелдер палаталы секцияларының санитариялық тораптары араластырғыш арқылы ыстық және салқын су келтірілген раковинамен, себезгі кабинасымен немесе ваннамен, унитазбен және бидемен жабдықталады.
79. Персоналға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайларда:
1) әр бөлімшеде санитариялық аспаптар саны әйелдер үшін кемінде бір аспап және ерлер үшін бір аспап;
2) инфекциялық және туберкулезге қарсы стационарларда (бөлімшелерде) он адамға бір себезгi кабинасы, орта және кіші персоналдың неғұрлым көп ауысымында жұмыс істейтін басқа бөлімшелерде он бес адамға кемінде бір себезгі кабинасы көзделуі қажет. Персонал саны аз болған жағдайда бір бөлімшеге бір себезгi кабинасы болуы тиіс.

71. В вестибюлях для покрытия пола используется материал, устойчивый к механическому воздействию, в операционных, наркозных, родовых помещениях материал, обладающий антистатическими свойствами.
72. Пол в помещениях выполняют из водонепроницаемых, неабсорбирующих и нетоксичных, исключающих скольжение материалов, допускающих их санитарную обработку.
Линолеумное покрытие полов в объектах здравоохранения не имеют дефектов, являются гладкими, плотно пригнанными к основанию.
73. В местах установки раковин и других санитарно-технических приборов, оборудования, эксплуатация которых связана с возможным увлажнением стен и перегородок, предусматривают отделку последних глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на высоту 1,6 м. от пола и на ширину более 20 сантиметров (далее – см) от оборудования и приборов с каждой стороны.
74. Капитальный ремонт не проводится при нахождении больных на объектах здравоохранения.
75. В инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных стационарах (отделениях), на объектах охраны материнства и детства входы, лестничные клетки предусматривается раздельно для приема и выписки больных.
76. Не размещается вблизи палат для больных, лечебно-диагностических и процедурных кабинетов, медицинское и инженерное оборудование, являющееся источником шума и вибрации. Допустимые уровни шума в помещениях объектов здравоохранения нормируется согласно приложением 4 к настоящим Санитарным правилам.
77. На объектах предусматриваются раздельные туалеты с умывальниками для больных и персонала.
78. Количество санитарных приборов (краны, раковины, ванны, унитазы, писсуары) для больных в палатных отделениях соматических больниц, если они не предусмотрены при палатах, принимаются из расчета один прибор на пятнадцать человек в мужских санитарных узлах и на десять человек в женских. Количество писсуаров в мужских туалетах принимается по числу унитазов.
Санитарные узлы женских палатных секций оборудуются раковиной, душевой кабиной или ванной с подводом горячей и холодной воды через смесители, унитазом и биде.
79. В санитарно-бытовых помещениях для персонала предусматриваются:
1) количество санитарных приборов в каждом отделении из расчета один прибор для женщин и один прибор для мужчин;
2) одна душевая кабина на десять человек в инфекционных и противотуберкулезных стационарах (отделениях), в остальных одна душевая кабина на пятнадцать человек, работающих в наибольшей смене среднего и младшего персонала. При меньшем числе персонала одна душевая кабина на отделение.

80. Операциялық блоктарда (бөлімшелерде) ішкі үй-жайларды қатаң түрде аймақтарға бөлу (стерильді аймақ, қатаң режим аймағы, "лас" үй-жайлар аймағы) қамтамасыз етіледі. Операциялық блокты басқа емдеу корпустарына орналастырған кезде жылытылған өтпелер көзделуі қажет. Кезек күттірмейтін хирургияға арналған операциялық бөлімшелерді қабылдау бөлімшелерінің құрамында орналастыруға болады.
81. Операциялық блоктарды бірінің үстіне бірін орналастырған кезде септикалық операциялық блоктар асептикалықтан жоғары орналастырылады.
82. Операциялық блоктар (бөлімшелер) әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс. Персоналдың кіруі санитариялық өткізгіштер арқылы, науқастар үшін шлюздер арқылы көзделеді.
83. Персоналға арналған санитариялық өткізгіштер үш көршілес үй-жай құрамында жобаланады. Бірінші үй-жай себезгімен, санитариялық тораппен жабдықталады. Екінші үй-жай таза хирургиялық костюмдер, аяқ киімдер, бахилалар кию үшін пайдаланылады. Операция өткізгеннен кейін персонал үшінші үй-жай арқылы пайдаланылған киім-кешекті жинауға арналған санитариялық өткізгішке қайта оралады.
84. Операциялық блокта (бөлімшеде) мынадай ағындардың қозғалысы көзделуі керек: "стерильді" (операция жасайтын және ассистент болатын хирургтер, операциялық мейірбике), "таза" (анестезиологтар, кіші және техникалық персонал, науқасты, таза киім-кешекті, дәрі-дәрмектерді жеткізу), "лас" (медициналық қалдықтарды, пайдаланылған киім-кешекті, таңу материалын шығару).
85. Асептикалық бөлімшелерді (блоктарды) қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды қарқынды химиялық емдеумен, алдын ала иммундық-депрессивтік емдеу фонында сүйек кемігі мен басқа да ағзаларды транспланттаумен, жіті сәуле ауруларымен, агранулоцитозбен, иммун тапшылығы жағдайында өтетін аурулармен ауыратын науқастарды емдеумен айналысатын денсаулық сақтау объектілерінде ұйымдастырады.
86. Асептикалық бөлімшелерге (блоктарға) мыналар кіреді: дәретханасы, ваннасы немесе себезгісі бар палаталар, емшара қабылдау бөлмесі, дәрігер кабинеті, буфет, стерильді материалды сақтауға арналған үй-жай және бөлімшенің бейініне байланысты басқа да үй-жайлар.
87. Асептикалық режимі бар бөлімшелерде, сәулелік диагностика және терапия бөлімшелерінде, технологиялық айналымы жабық бөлімшелер: зертхана, ас блогы, орталықтандырылған стерилдеу бөлімшелері (бұдан әрі – ОСБ), дәріхана, кір жуатын орын әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс.
88. Қан қызметі ұйымдарында өндірістік үй-жайлар "таза" және "лас деп есептелетін" ағындардың қиылысуын болдырмайтын технологиялық жүйелілікті сақтай отырып, функционалдық блоктар бойынша жобаланады.

80. В операционных блоках (отделениях) обеспечивается строгое зонирование внутренних помещений (стерильная зона, зона строгого режима, зона "грязных" помещений). При размещении операционного блока в других лечебных корпусах необходимо предусмотреть утепленные переходы. Операционные для неотложной хирургии размещаются в составе приемных отделений.
81. При расположении операционных друг над другом септические операционные размещаются выше асептических.
82. Операционные блоки (отделения) предусматриваются непроходными. Входы для персонала предусматриваются через санитарные пропускники, для больных через шлюзы.
83. Санитарные пропускники для персонала проектируются в составе трех смежных помещений. Первое помещение оборудуется душем, санитарным узлом. Второе помещение используется для надевания чистых хирургических костюмов, обуви, бахил. После проведения операции персонал возвращается в санпропускник через третье помещение, которое предназначено для сбора использованного белья.
84. В операционном блоке (отделении) предусмотреть движение потоков: "стерильный" (оперирующий и ассистирующий хирурги, операционная медсестра), "чистый" (анестезиологи, младший и технический персонал, доставки больного, чистого белья, медикаментов), "грязный" (удаление медицинских отходов, использованного белья, перевязочного материала).
85. Асептические отделения (блоки) организуются на объектах здравоохранения, занимающихся интенсивной химиотерапией больных злокачественными новообразованиями, трансплантацией костного мозга и других органов на фоне предварительного иммунодепрессивного лечения, лечением больных острой лучевой болезнью, агранулоцитозом, заболеваниями, протекающими с иммунодефицитным состоянием.
86. Асептические отделения (блоки) включают: палаты с туалетом, ванной или душем, процедурную, кабинет врача, буфетную, помещения хранения стерильного материала и другие помещения в зависимости от профиля отделения.
87. Подразделения с асептическим режимом, отделения лучевой диагностики и терапии, подразделения с замкнутым технологическим циклом (лаборатория, пищеблок, централизованные стерилизационные отделения (далее – ЦСО), аптека, прачечная) предусматриваются не проходными.
88. В организациях службы крови, производственные помещения проектируются по функциональным блокам с соблюдением технологической последовательности, исключающих пересечение "чистых" и "условно грязных" потоков.

89. Қан компоненттерін дайындауға арналған үй-жайлар қатаң түрде мақсатына байланысты пайдаланылуы тиіс. Осы үй-жайларға кіру персонал үшін шектеледі.
90. Өндірістік және зертханалық үй-жайлар басқа үй-жайлардан бөлек орналастырылады, арналған мақсаттарда ғана пайдаланылады және санкцияланған рұқсаты болады.
91. Қанды және қан компоненттерін сақтау және тасымалдау үшін мынадай "салқындату тізбегінің" шарттары сақталады:
1) қан өнімдерін сақтау және жеткізу шарттарын қамтамасыз ететін тоңазыту жабдығы – термоконтейнерлер, авторефрижераторлар;
2) тиісті температураны сақтауға, өнімді физикалық зақымданудан және микробиологиялық ластанудан сақтауға мүмкіндігі бар қаптама;
3) барлық кезеңдерде температуралық режимнің сақталуын тұрақты бақылау.
92. Қан алу асептика қағидаларын сақтау арқылы жүргізіледі.
93. Жылжымалы медициналық объектінің құрамында медициналық және қызмет көрсететін персоналға арналған жатын бөлмелер, санитариялық тұрмыстық үй-жайлар, тамақ дайындауға және ішуге арналған үй-жайлар (ас үй, асхана) көзделеді.
94. Арнайы медициналық жабдық орнатылған жерлерде бекіткіштер көзделеді.
95. Қызмет көрсететін персоналға арналған жатын үй-жайлар ұйықтайтын сөрелермен, киімдерге арналған ілмектермен, жоғары сөреге көтерілу үшін баспалдақтармен, қосалқы тұтқалармен, үстелшелермен жабдықталады. Тоңазытқыш жабдығы, қысқа толқынды пеш, диспенсерлер көзделеді.
96. Медициналық кабинеттер шалқаймалы үстелмен, жылжымалы шкафтармен, дәрігер үстелімен, кеңсе креслосымен, медициналық кушеткамен, медициналық аппаратурамен жабдықталады.
97. Кабинеттер араластырғыштар орнатылған шынтақты крандары мен су ағатын құралдары бар раковиналармен жабдықталады. арқылы ыстық және суық су келтірілген қол жуғыштар орнатылады.
98. Санитариялық торап тұрмыстық араластырғышпен, айнамен, сабын салғышпен, дәретхана құралдарына арналған шағын сөремен, сүлгі ұстағышпен, киімдерге арналған ілмектермен, дәретхана қағазын ұстағышпен, унитазға арналған қыл щеткамен, еденге төсейтін сырғанамайтын жабынмен жабдықталады.
99. Жылжымалы медициналық объектіде төбеге ілінетін моноблокты ауа баптау жүйесі көзделеді.
100. Стационарлық көмек көрсететін барлық объектілердегі палаталы бөлімшелер әрі-бері өтетін жолда болмауы тиіс.
101. Күндізгі стационар жеке блокта орналастырылады және мынадай үй-жайлар жиынын қамтиды: күту аймағы 10,0 шаршы метр (бұдан әрі - м2), дәрігер кабинеті 10,0 м2, емшара кабинеті 10,0 м2, ересек адам үшін бір төсекке 6,0 м2, бала үшін 4,5 м2 есебінен күндіз болатын палаталар, санитариялық торап.

89. Помещения для приготовления компонентов крови используются строго по назначению. Вход в эти помещения ограничивается персоналом.
90. Производственные и лабораторные помещения располагаются отдельно от других помещений, используются исключительно для предназначенных целей и имеют санкционированный доступ.
91. Для хранения и транспортировки крови и компонентов крови соблюдаются условия "холодовой цепи":
1) холодильное оборудование, обеспечивающее условия хранения и доставки продуктов крови – термоконтейнеры, авторефрижераторы;
2) упаковка, способная сохранять надлежащую температуру, защитить продукт от физического повреждения и микробиологического загрязнения;
3) постоянное наблюдение за соблюдением температурного режима на всех этапах.
92. Забор крови проводится с соблюдением правил асептики.
93. В составе передвижного медицинского объекта предусматриваются для медицинского и обслуживающего персонала спальные, санитарно-бытовые помещения, помещения для приготовления и приема пищи (кухня, столовая).
94. В местах установки специального медицинского оборудования предусматриваются крепления.
95. Спальные помещения для обслуживающего персонала оборудуются спальными полками, крючками для одежды, лестницами для подъема на верхнюю полку, вспомогательными ручками, столиками. Предусматриваются холодильное оборудование, микроволновая печь, диспенсеры.
96. Медицинские кабинеты оборудуются откидным столом, передвижными шкафами, врачебным столом, офисным креслом, медицинской кушеткой, медицинской аппаратурой.
97. Оборудуются раковины в кабинетах со смесителями с локтевыми кранами и сливными трубопроводами.
98. Санитарный узел оборудуется бытовым смесителем, зеркалом, мыльницей, полочкой для туалетных принадлежностей, полотенцедержателем, крючками для одежды, держателем туалетной бумаги, ершом для унитаза, напольным антискользящим покрытием.
99. В передвижном медицинском объекте предусматривается потолочная моноблочная система кондиционирования воздуха.
100. Во всех объектах, оказывающих стационарную помощь, палатные отделения предусматриваются не проходными.
101. Дневной стационар размещается в самостоятельном блоке и включает следующий набор помещений: зона ожидания 10,0 метров квадратных (далее – м2) кабинет врача 10,0 м2, процедурный кабинет 10,0 м2, палаты дневного пребывания с учетом 6,0 м2 на одну койку для взрослого, 4,5 м2 на одну койку для ребенка, санузел.

102. Палаталарда төсектер алаңға қатаң сәйкестікпен орнатылады.
103. Ана мен баланы қорғау объектілерінде, көп бейінді ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінде, инфекциялық аурулар стационарларында (бөлімшелерінде) бөлімшелерді аймақтарға бөлуді қамтамасыз ету қажет. Балалар емханасын ересектерге арналған емханамен бір ғимаратта орналастыруға жол беріледі, бұл ретте, балалар емханасының жеке сыртқы кіре берісі болуы қажет.
104. Экстракорпоральды ұрықтандыру бөлімшесінің құрамы мен алаңы технологиялық процеспен және мекеменің қуатымен айқындалады.
105. Гинекологиялық, босандыру бөлімшелерінің қабылдау бөлімшелері және балалар стационарының қабылдау бөлімшесі киім ілетін орны мен себезгісі бар персоналға арналған санитариялық өткізгіштермен жабдықталады.
106. Жеке босандыру палатасы сұйық сабынмен, антисептикпен, бір рет пайдаланылатын сүлгімен, қол жуу техникасы бойынша қабырғалық көрнекі құралмен, кілемшемен, доппен, швед шкафымен қамтамасыз етіледі. Палаталарда ылғалды жинауға болатын заттарды қолданған жағдайда еркін интерьерге, ана мен бала үшін өзінің таза киімін пайдалануға жол беріледі.
107. Босандыру палатасында ауаның температурасы кемінде +250С болуы тиіс. Мерзімінен бұрын босану кезінде босану залындағы ауаның температурасы кемінде +280С қамтамасыз етіледі.
108. Босанғаннан кейінгі бөлімшенің палаталары циклмен, кемінде бес күн болудан аспайтындай етіп толықтырылуы тиіс, үй-жайдың температурасы кемінде 250С болуы тиіс.
109. Ана мен бала бірге болатын палатада жаңа туған нәрестелер үшін жеке балалар төсектері және жаңа туған нәрестелерге арналған құндақтайтын үстел орнатылады.
110. Шала туған балаларға арналған палатада ауаның температурасы +250С – +280С болуы тиіс.
111. Балалар бөлімшесінің құрамында балаларға арналған қоспаларды дайындауға және құюға арналған үй-жай көзделеді. Құрғақ сүт қоспаларының қаптамасы ашылғаннан кейін ашылған күні мен уақыты көрсетілген таңбаланады.
112. Балалар бөлімшелерінде үш жастан асқан балаларға арналған асхана көзделуі қажет.
113. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде қабылдау бөлімшесіне кірмей, науқастарды емдеуге жатқызуға рұқсат етіледі.
114. Инфекциялық (оның ішінде туберкулезге қарсы) стационардың қабылдау бөлімшесінде кемінде екі қабылдау-тексеру боксы көзделеді.
115. Инфекциялық бөлімшелерде жалпы палаталардан басқа бокстар мен жартылай бокстар көзделуі қажет. Бокстар мен жартылай бокстардың құрамына дәретхана мен ваннадан тұратын санитариялық торап, палата және палата мен дәліз арасындағы шлюз кіреді. Бокста сыртқа шығатын тамбур болуы тиіс.

102. В палатах койки устанавливаются в строгом соответствии с площадью.
103. На объектах охраны материнства и детства, в хирургических отделениях многопрофильных больниц, инфекционных стационарах (отделений), поликлинических организациях обеспечивается зонирование отделений.
Детские поликлиники размещаются в одном здании с поликлиникой для взрослых, при наличии самостоятельного наружного входа.
104. Состав и площади отделений экстракорпорального оплодотворения определяется технологическим процессом и мощностью учреждения.
105. В приемных гинекологического, родильного отделений и приемном отделении детского стационара оборудуются санитарные пропускники для персонала с гардеробной и душевыми.
106. Индивидуальная родильная палата обеспечивается жидким мылом, антисептиком, одноразовым полотенцем, наглядным настенным пособием по технике мытья рук, ковриком, мячом, шведской стенкой. Допускается свободный интерьер в палатах при условии использования предметов, подвергающихся влажной обработке, использование своей чистой одежды для матери и ребенка.
107. В родильной палате обеспечивается температура воздуха не менее +25 оС. При преждевременных родах, температура воздуха в родильном зале обеспечивается не менее + 28 оС.
108. Палаты послеродового отделения заполняются циклично, не более пяти дней пребывания, температура помещения не менее 25 оС градусов.
109. В палате совместного пребывания матери и ребенка устанавливаются индивидуальные детские кроватки и пеленальный стол для новорожденных.
110. В палате для недоношенных детей температура воздуха обеспечивается +25 оС – + 28 оС.
111. В составе детского отделения предусматривается помещение для приготовления и розлива детских смесей. Сухие молочные смеси после вскрытия упаковки маркируются с указанием даты и времени вскрытия.
112. В детских отделениях предусматривается столовая для детей старше трех лет.
113. В отделении реанимации и интенсивной терапии допускается госпитализация больных, минуя приемное отделение.
114. В приемном отделении инфекционного стационара (в том числе противотуберкулезного) предусматривается не менее двух приемно-смотровых боксов.
115. В инфекционных отделениях, кроме общих палат, предусматриваются боксы и полубоксы. В состав боксов и полубоксов входит санитарный узел, состоящий из туалета и ванной, палата и шлюз между палатой и коридором. Бокс имеет тамбур с выходом наружу.

116. Бөлімшелердің жұмысы палатада пациенттерге қызмет көрсету және медициналық көмек көрсету қағидаты бойынша ұйымдастырылады.
117. Персоналдың боксқа кіру есігі арнайы киімді ауыстыру, қолды жуу және дезинфекциялау жүргізілетін шлюздер арқылы инфекциялық емес "таза деп есептелетін" дәліз арқылы көзделеді.
118. Инфекциялық аурулар бөлімшелерінің бокстарында палатаға шлюздерден әйнектелген жақтаулар, шлюзден палатаға тамақ, дәрілік заттар мен ішкі киімді жеткізуге арналған беру шкафы көзделеді. Боксталған палаталарда осы шкафтар дәлізден палатаға ұйымдастырылады. Науқастардың тамақтануы палатада жүзеге асырылады.
119. Туберкулезге қарсы стационарларда биіктігі периметрі бойынша 2,5 м кем емес тұтас қоршау, бақылау-өткізу пункті, күзет көзделуі тиіс.
120. Туберкулезге қарсы стационарлардың аумағында бактерия бөлетін, бактерия бөлмейтін науқастарға жеке-жеке қоршалған серуендеу алаңдары көзделуі тиіс.
121. Туберкулезге қарсы стационарларда науқастарды қақырық жағындысының микроскоптық нәтижелеріне, дәрілік сезімталдыққа тестілеуге, емдеу режиміне сәйкес (бұдан әрі – эпидемиологиялық мәртебеге) мынадай бейіндік бөлімшелер бойынша бөлек жатқызу қамтамасыз етіледі:
1) рифампицинге сезімталдығы сақталған бактерия бөлетін науқастарға арналған бөлімше;
2) дәрінің көп түріне тұрақты және дәрілік тұрақтылығы кең науқастарға арналған бөлімше;
3) спецификалық ем қабылдамайтын, бактерия бөлетін созылмалы туберкулез науқастарына арналған бөлімше;
4) бактерия бөлмейтін науқастарға арналған бөлімше;
5) мәжбүрлеп емдеуге арналған бөлімше.
Бактерия бөлетін науқастарды емдеуге арналған әрбір бөлімше эпидемиологиялық мәртебеге сәйкес бөлінеді. Дәрілік сезімталдық мәртебесі белгісіз бактерия бөлетін науқастар дәрілік сезімталдыққа тестілеу нәтижелері алынғанға дейін бір кісілік палаталарда ұсталады.
122. Палаталарда төсектер ауданға қатаң сәйкестікте қойылады.
123. Мәжбүрлеп емдеу бөлімшелерінде байланысты туберкулез науқастарын дәрілік сезімталдығына қарай бөлек жатқызу қамтамасыз етіледі.
124. Симптомдық емдеуді қажет ететін, тұрақты бацилла бөлетін туберкулездің созылмалы түрімен ауыратын науқастар бацилла бөлуді тоқтату кезеңіне дейін туберкулезге қарсы ұйымдардың жанындағы мамандандырылған ұйымдарда немесе бөлімшелерде оқшаулануға жатады.
125. Туберкулезге қарсы диспансерлерде мульти- (поли-) резистентті штаммдар бөлетін науқастарды амбулаторлық қабылдауға арналған жеке кабинеттер бөлінеді.

116. Работа отделений организуется по принципу оказания медицинской помощи и обслуживания пациентов в палате.
117. Вход персонала в боксы предусматривается из неинфекционного "условно чистого" коридора через шлюзы, в которых проводится смена специальной одежды, мытье и дезинфекция рук.
118. В боксах инфекционных отделений предусматриваются остекленные проемы из шлюзов в палаты, передаточные шкафы для доставки из шлюза в палату пищи, лекарственных средств и белья. В боксированных палатах эти шкафы организуются из коридора в палату. Прием пищи больными осуществляется в палате.
119. В противотуберкулезных стационарах предусмотреть сплошное ограждение по периметру высотой не менее 2,5 м, контрольно-пропускной пункт, охрану.
120. На территории противотуберкулезных стационаров предусматриваются раздельные огражденные прогулочные площадки для больных с бактериовыделением, без бактериовыделения.
121. В противотуберкулезных стационарах обеспечивается раздельная госпитализация больных в соответствии с результатами микроскопии мазков мокроты, теста на лекарственную чувствительность и назначенным режимом лечения (далее – эпидемиологическим статусом) по следующим профильным отделениям:
1) отделение для больных бактериовыделителей с сохраненной чувствительностью к рифампицину;
2) отделение для больных с множественной лекарственной устойчивостью и широкой лекарственной устойчивостью;
3) отделение для больных с хроническим туберкулезом с бактериовыделением, не получающим специфического лечения;
4) отделение для больных без бактериовыделения;
5) отделение для принудительного лечения.
Каждое отделение для лечения больных с бактериовыделением зонируется в соответствии с эпидемиологическим статусом. Больные с бактериовыделением с неизвестным статусом лекарственной чувствительности содержатся в одноместных палатах до получения результатов теста на лекарственную чувствительность.
122. В палатах койки устанавливаются в строгом соответствии с площадью.
123. В отделении для принудительного лечения обеспечивается раздельная госпитализация больных туберкулезом в зависимости от лекарственной чувствительности.
124. Больные хроническими формами туберкулеза с постоянным бацилловыделением, нуждающиеся в сиптоматическом лечении, подлежат изоляции в специализированных организациях или отделениях при противотуберкулезных организациях до периода абациллирования.
125. В противотуберкулезных диспансерах выделяются отдельные кабинеты для амбулаторного приема больных, выделяющих мульти- (поли-) резистентные штаммы.

126. Туберкулезге қарсы стационарларда палаталарды толтыру циклділігі күнтізбелік он төрт күн ішінде қамтамасыз етіледі.
127. Туберкулезге қарсы стационарлардың әрбір бөлімшесі арасында ауаны залалсыздандыру құрылғысымен, қол жууға арналған раковинамен жабдықталған шлюз құрылғысы бар "таза" және "лас" аймақтарға бөлінеді.
128. Шлюздің тұмшаланған есіктері үй-жайдың барлық периметрі бойынша орналастырылады, "лас" аймақ жағына қарай ашылады және өздігінен жабылатын тетіктермен жарақталады.
129. Туберкулезге қарсы ұйымның, алғашқы медициналық-санитариялық жәрдем беру мекемелерінде, амбулаторлық және стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың әрбір бөлімшесінде ауданы кемінде 6 м2 қақырық жинауға арналған бөлме бөлінеді, оның тікелей қақырық жинауға арналған бір бөлігі үй-жайдың барлық биіктігі бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалған қалқамен бөлінеді.
130. Қақырық жинау бөлмесі бактерицидті экрандалған сәулелегіштермен, антисептикалық сабыны және антисептика ерітіндісі бар дозаторы бар қол жууға арналған раковинамен, дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылықтармен, таза контейнерлер мен қақырығы бар (бикстер, мырыш және тот баспайтын құрыштан жасалған тұтқалары бар металл жәшіктер) контейнерлерге арналған сыйымдылықтармен жабдықталады, үй-жай ауасын алмастыру жиілігі сағатына кемінде 6-12 көлемдегі жергілікті желдету жүйесімен жабдықталады.
131. Туберкулезге қарсы диспансерлердің (бөлімшелердің) бактериоскопиялық зерттеулерді орындауға арналған бактериологиялық зертханаларында:
1) жағындыларды дайындауға және бояуға арналған;
2) бактериоскопияға арналған;
3) препараттарды тіркеуге және сақтауға арналған үш жеке секция көзделеді.
132. Туберкулезге қарсы ұйымдарда стационарлық науқастарға баруға жол берілмейді.
133. Туберкулездің микобактерияларын бөлетін науқастар палаталарда тамақтанады.
134. Балаларға арналған оңалту орталықтарының жатын үй-жайлары оқшауланған палаталы секциялардан тұрады. Секция құрамы ойын бөлмесімен, жатын палатамен, кептіру шкафтары бар киім ілетін орынмен, буфет бөлмесімен қосымша жабдықталады.
Балаларға арналған жатын бөлмелерде сыйымдылық бес кісіден аспауы тиіс. Екі секцияға киім үтіктеуге және тазалауға арналған бөлме, балалардың заттарын сақтауға арналған үй-жай беріледі.
135. Ересектерге арналған оңалту орталығында бір төсектік және екі төсектік жатын бөлмелер көзделуі керек. Орталықтың тұрғын корпусында мыналар емшара бөлмесі, таза және лас киім-кешекке арналған бөлек қоймалар, тұрмыстық бөлме, кезекші персоналдың бөлмесі және жинау мүкәммалын, жуу және дезинфекциялау құралдарын сақтауға арналған үй-жай көзделеді.

126. В противотуберкулезных стационарах соблюдается цикличность заполнения палат в течение четырнадцати календарных дней.
127. Каждое отделение противотуберкулезных стационаров разделяется на "чистую" и "грязную" зоны, с устройством шлюза между ними, снабженного устройствами по обеззараживанию воздуха, раковиной для мытья рук.
128. Герметичные двери размещаются по всему периметру шлюза, с открыванием в сторону "грязной" зоны и оснастить самозакрывающимися механизмами.
129. В каждом отделении противотуберкулезной организации, в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, организациях оказывающие амбулаторную и стационарную помощь выделяется комната площадью не менее 6 м2, для сбора мокроты, часть которой, используемая для непосредственного сбора мокроты, отделяется на всю высоту помещения перегородкой, выполненной из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам.
130. Комната сбора мокроты оснащается бактерицидными экранированными облучателями, раковиной для мытья рук с дозатором с антисептическим мылом и раствором антисептика, емкостями с дезинфицирующим раствором, емкостями для чистых контейнеров и контейнеров с мокротой (биксы, металлические ящики с ручками из оцинкованной или нержавеющей стали), оборудуется локальной системой вентиляции с кратностью воздухообмена помещений не менее 6-12 объемов в час.
131. В бактериологической лаборатории противотуберкулезных диспансеров (отделений) для выполнения бактериоскопических исследований предусматриваются три отдельных секции:
1) для приготовления и окрашивания мазков;
2) для бактериоскопии;
3) для регистрации и хранения препаратов.
132. Не допускается посещение стационарных больных противотуберкулезных организаций.
133. Прием пищи больных с выделением микобактерии туберкулеза осуществляется в палатах.
134. Спальные помещения реабилитационных центров для детей состоят из изолированных палатных секций. Составы секций дополнительно оборудуются: игровой, палатой-спальней, гардеробной с сушильными шкафами, буфетной комнатой.
Вместимость палат-спален для детей не превышают пяти мест. На две секции предоставляется комната для глажения и чистки одежды, помещение для хранения вещей детей.
135. В реабилитационном центре для взрослых предусмотреть одноместные и двухместные спальные комнаты. В жилом корпусе центра предусматриваются процедурная, раздельные кладовые для чистого и грязного белья, бытовая комната, комната дежурного персонала и помещение для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.

136. Терапиялық, ортопедиялық, хирургиялық, ортодонтиялық стоматологиялық кабинеттердің ауданы негізгі стоматологиялық креслоға 14 м2 және әрбір қосымша кресло үшін 7 м2 есебінен белгіленеді. Қосымша креслода әмбебап стоматологиялық қондырғы болған жағдайда ауданы 10 м2-ге дейін үлкейтіледі.
137. Стоматологиялық ұйымдарды осы Санитариялық қағидалардың талаптары сақталған жағдайда жеке кіру есігі бар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың бірінші қабаттарында орналасқан жеке тұрған, жапсарлас (ішіне жапсарлас) салынған үй-жайларда орналастыруға рұқсат етіледі.
138. Тіс техникасы зертханаларында негізгі үй-жайдағы тіс технигінің жұмыс орны арнайы тіс техникасы үстелімен және шаңды жергілікті соруға арналған электрлі тегістеу машинасымен жабдықталады. Тіс техникасы зертханасының алаңы кемінде 7,0 м2, бір жұмыс орнына кемінде 4,0 м2. Стерилдеу және дәнекерлеу бөлмелерінде механикалық іске қосылатын сору шкафтары; негізгі үй-жайлардағы тіс техниктерінің жұмыс орындарында және ысып жылтырататын бөлмедегі әрбір ысып жылтырататын машина жанында шаңды жергілікті сорғыштар, құю бөлмесінде сыртқа тепкіш құю пешінің үстінде, дәнекерлеу бөлмесінде газ плитасының үстінде, полимеризациялық үй-жайда жұмыс үстелінің үстінде сору шатырлары жабдықталады.
139. Электрмен емдеу, жарықпен емдеу және ультрадыбыстық терапия бөлімшелерінде (кабинеттерінде) кабиналардың ауданы бір стационарлық аппаратқа кемінде 6 м2 болуы тиіс.
140. Электрмен ұйықтататын кабинет дыбыстан оқшаулау жағдайларында терезесі тыныш аймаққа бағытталу есебімен өтпелі емес аймаққа орналастырылады. Кабинетте бақылауға арналған қарайтын терезесі бар өтетін аппарат бөлмесі болуы тиіс.
141. Топтық ингаляциялау үй-жайы қалған үй-жайлардан оқшауланады.
142. Физиотерапия бөлімшелері "құрғақ" (электрмен, жарықпен, жылумен емдеу кабинеттері) және "ылғал" (сумен емдеу, балшықпен емдеу) аймаққа бөлінеді. Емшаралар жүргізу үшін емдеудің әрбір түрі бойынша жеке үй-жайлар жабдықталады. Электрмен емдеуге және жарықпен емдеуге арналған жабдықтарды бір үй-жайда орналастыруға жол беріледі.
143. Инемен емдеу бөлімшесінде: дәрігер кабинеті, емшара кабинеті, науқастарға арналған демалыс бөлмесі және санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар көзделуі қажет.
144. Ыстық-салқын су ванналары үшін өлшемдері 1,75 м х 1,75 м және тереңдігі 1,2 (1,3) м болатын екі жапсарлас бассейн көзделуі қажет. Бір бассейннен екінші бассейнге өту бассейндер арасындағы баспалдақ бойынша жүзеге асырылады.
145. Балшықпен емдеу залы оларға жалғасқан себезгі кабиналары бар жеке кабиналардан және науқастардың шешінуіне арналған екі кабинадан тұрады. Шешінуге арналған және себезгі кабиналары арқылы ғана науқастарға арналған кіретін есік болады.

136. Площадь терапевтического, ортопедического, хирургического, ортодонтического стоматологических кабинетов определяется из расчета 14 м2 на основное стоматологическое кресло и по 7 м2 на каждое дополнительное. При наличии у дополнительного кресла универсальной стоматологической установки площадь увеличивается до 10 м2.
137. Стоматологические организации размещаются в отдельно стоящих, встроенных (встроено-пристроенных) помещениях, расположенных на первых этажах жилых и общественных зданий с отдельным входом при условии соблюдения требований настоящих Санитарных правил.
138. В зуботехнических лабораториях рабочее место зубного техника в основном помещении оснащается специальным зуботехническим столом и электрической шлифовальной машиной с местным отсосом пыли. Площадь зуботехнической лаборатории не менее 7,0 м2, на одно рабочее место не менее 4,0 м2. Вытяжные шкафы с механическим побуждением оборудуются в стерилизационных и паяльных; местные отсосы пыли на рабочих местах зубных техников в основных помещениях и у каждой полировальной машины – в полировочных, вытяжные зонты в литейной над печью центробежного литья, над газовой плитой – в паяльной, над рабочим столом в полимеризационном помещении.
139. Площадь кабин в отделениях (кабинетах) электролечения, светолечения и ультразвуковой терапии оборудуются из расчета не менее 6 м2 на один стационарный аппарат.
140. Кабинет электросна располагается в непроходной зоне, с учетом ориентации окон в тихую зону, в условиях звукоизоляции. При кабинете предусматривается проходная аппаратная со смотровым окном для наблюдения.
141. Помещение групповой ингаляции изолируется от остальных помещений.
142. Отделения физиотерапии подразделяются на "сухую" зону (кабинеты электро-, свето-, теплолечения) и "влажную" зону (водолечение, грязелечение). Для проведения процедур по каждому виду лечения оборудуются отдельные помещения. Допускается размещение оборудования для электролечения и светолечения в одном помещении.
143. В отделении иглорефлексотерапии предусматривается: кабинет врача, процедурный кабинет, комната отдыха для больных и санитарно-бытовые помещения.
144. Для контрастных ванн предусматривается два смежных бассейна размерами 1,75 м х 1,75 м и глубиной 1,2 (1,3) м. Переход из одного бассейна в другой осуществляется по лестнице между бассейнами.
145. Грязелечебный зал состоит из отдельных кабин с примыкающими к ним душевыми кабинами и двумя кабинами для раздевания больных. Вход для больных располагается только через кабины для раздевания и душевые.

146. Электрлі балшықпен емдеу емшаралары балшықпен емдеу үй-жайының құрамына кіретін бөлек оқшауланған үй-жайда өткізіледі.
147. Емдеу-жүзу бассейндері суы айнасының өлшемдері бір жүзетін адамға 6,0 м2 есебінен қабылданады.
148. Гирудотерапия кабинетінде мынадай үй-жайлар болуы тиіс: қабылдауды күтуге арналған, емдік емшаралар жасауға арналған кабинет, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар (санитариялық торап, жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жай). Сүліктің әрбір тобының сәйкестік сертификаты болуы керек. Сүліктер бір-ақ рет пайдаланылуы тиіс, олар қайта пайдаланылмайды. Пайдаланылған сүліктер қанды құсып тастағанан соң тұзды ерітінді құйылған астаушаға салынады, одан соң полиэтилен пакеттерге салынып, қабылданған медициналық қалдықтармен жұмыс істеу кестесіне сәйкес жиналып залалсыздандырылады.
149. Объектілерде орталықтандырылған стерилдеу бөлімшелері (бұдан әрі – ОСБ) көзделеді.
ОСБ-нің үй-жайлары мынадай үш аймаққа бөлінеді:
1) лас (лас материалды қабылдау, сұрыптау, дезинфекциялау-жуу машинасына салу);
2) таза (дезинфекциялау-жуу машинасынан тазаланған, дезинфекцияланған және кептірілген материалды шығару, қаптау, стерилизаторға салу). Медициналық киім-кешекті қаптамалау үшін жеке үй-жай болуы тиіс;
3) стерилді (стерилді материалдың стерилизатордан келіп түсуі және оның сақталуы).
150. Таза және стерилді аймақтардың үй-жайына кіру санитариялық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады.
151. Қосымша үй-жайлар: экспедиция (стерилді материалды беру), медициналық персоналға арналған санитариялық тораптар және тұрмыстық үй-жайлар.
152. Дербес ұйымдастырылған медициналық және стоматологиялық кабинеттерде үш жұмыс орнына дейін кемінде 6,0 м2, төрт және одан да астам жұмыс орындары үшін кемінде 8,0 м2 жуу-стерилдеу алаңын көздеу керек.
Оны пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес стерилдеу жабдығы тікелей жұмыс орындарында орнатылады.
153. Кір жуу орнын жобалау кезінде оның өнімділігі стационардағы бір төсекке тәулігіне құрғақ төсек әбзелдерінің 2,3 килограмын (бұдан әрі – кг) және амбулаториялық-емханалық ұйымға бір рет келуге 0,4 кг құрғақ төсек әбзелдерін жуу есебінен қабылданады.
154. Қуаты аз денсаулық сақтау объектілерінде екі үй-жайдың құрамында (біреуі жинауға және жууға арналған, екіншісі кептіруге және үтіктеуге арналған) шағын кір жуу құрылғысы (арнайы киімді, орамалдарды, сулықтарды жууға арналған) көзделеді.
155. Стационарларда дезинфекциялау бөлімшесі көзделеді (құрамы мен алаңы стационардың қуатымен белгіленеді). Меншікті дезинфекциялау бөлімшесі болмаған жағдайда төсек жабдықтарын дезинфекциялау дезинфекциялау камералары бар ұйымдарда жүргізіледі.

146. Электрогрязевые процедуры проводятся в отдельном изолированном помещении, входящим в состав помещений грязелечения.
147. Размеры зеркала воды лечебно-плавательных бассейнов принимаются из расчета 6,0 м2 на одного занимающегося.
148. Кабинет гирудотерапии предусматривает следующие помещения: для ожидания приема, кабинет для отпуска лечебных процедур, санитарно-бытовые помещения (санузел, помещение для хранения уборочного инвентаря). Сертификат соответствия предусматривается на каждую партию пиявок. Пиявки используются однократно, повторное не используются. Пиявки после применения помещают в лотки с солью по окончании срыгивания крови, далее сбрасываются в полиэтиленовый пакет, подвергаются обеззараживанию, с последующим сбором в соотвествии с принятой схемой обращения с медицинскими отходами.
149. На объектах предусматривается централизованное стерилизационное отделение.
Помещения ЦСО разделяются на три зоны:
1) грязная (прием грязного материала, сортировка, закладка в дезинфекционно-моечную машину);
2) чистая (выгрузка из дезинфекционно-моечной машины очищенного, продезинфицированного и просушенного материала, упаковка, закладка в стерилизатор). Для упаковки медицинского белья предусматривается отдельное помещение;
3) стерильная (поступление стерильного материала из стерилизаторов и его хранение).
150. Вход в помещение чистой и стерильной зон осуществляется через санитарный пропускник.
151. Дополнительные помещения: экспедиция (выдача стерильного материала), санитарные узлы и бытовые помещения для медицинского персонала.
152. В самостоятельно организованных медицинских и стоматологических кабинетах предусмотреть моечно-стерилизационную площадью не менее 6,0 м2 до трех рабочих мест, не менее 8,0 м2 для четырех и более рабочих мест.
Стерилизующее оборудование устанавливается в соответствии с его инструкцией по эксплуатации непосредственно на рабочих местах.
153. При проектировании прачечной ее производительность принимается из расчета стирки 2,3 килограмма (далее – кг) сухого белья в сутки на одну койку в стационаре и 0,4 кг сухого белья в сутки на одно посещение амбулаторно-поликлинической организации.
154. На объектах здравоохранения небольшой мощности предусматривается устройство мини-прачечной (для стирки спецодежды, полотенец, салфеток) в составе двух помещений (одно для сбора и стирки, другое – для сушки и глажения).
155. В стационарах предусматривают дезинфекционное отделение (состав и площади определяются мощностью стационара). При отсутствии собственного дезинфекционного отделения дезинфекция постельных принадлежностей проводится в организациях, имеющих дезинфекционные камеры.

156. Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде және мәйітханада үш кіріп-шығатын, екеуі мәйіттерді бөлек қабылдауға және беруге арналған, үшіншісі персоналдың пайдалануына арналған есік болуы тиіс.
157. Мәйітханада мынадай үй-жайлар: мәйіттерді қабылдау және сақтау бөлмесі, секциялық (кемінде екеу), оның ішінде бөлек сыртқы есігі мен кіретін жолдары бар инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашып қарауға және беруге арналған кіші секциялы, жерлеу рәсімдері және мәйіттерді беруге арналған бөлме, тіркелген материалды, киімді, табыттарды және басқа да мүліктерді сақтау бөлмесі, персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар көзделуі қажет.
158. Ғимарат ішінде мәйіттерді тасымалдауға, ашуға, тіркелмеген секциялық материалды өңдеуге және сақтауға байланысты үй-жайлар гистологиялық зертханадан, дәрігерлер мен қызмет көрсететін персоналға арналған үй-жайлардан, мұражайдан және тұрмыстық үй-жайлардан тамбур немесе дәліз арқылы бөлінеді.
159. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жайлардың, секция алдындағы, секциялық, мәйіттерді киіндіруге арналған бөлменің және қаза рәсімі өтетін залдың есіктерінің жақтауларын және құрылымын жоспарлау зембілдердің және арбаның еркін өтуін қамтамасыз етуі тиіс.
160. Сот-медициналық сараптама орталықтарында тірі адамдарды сараптау бөлімшесі жеке кіретін есігі бар оқшауланған бөлікте орналасады.
161. Мәйіттерді сақтауға арналған үй-жай +2оС - +4оС температураны қамтамасыз ететін тоңазытқыш қондырғыларымен, мәйіттерді тасымалдауға арналған механикаландыру құралдарымен, стеллаждармен, сөрелермен немесе арнайы сейфтермен жабдықталады. Мәйіттерді еденде сақтауға жол берілмейді. Мәйіттерді әртүрлі қабаттарда сақтаған кезде лифт жабдықталады.
162. Секциялық үстелдерге салқын және ыстық су жүргізіледі. Секциялық үстел сарқынды суларды жинауға және кәрізге құю алдында зарарсыздандыруға арналған сыйымдылықпен жабдықталады. Секциялық үстел жанындағы жұмыс орны ағаш тормен жабдықталады.
163. Секциялық үстелдер, каталкалар, зембілдер және мәйіттерді тасымалдауға арналған басқа да құрал-жабдықтар жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді, су өткізбейтін материалмен қапталады.
164. Еден күн сайын жуу құралдарымен жуылады, қабырға панельдері, есіктер ластануына қарай, бірақ аптасына бір реттен сиретпей жуылады.
165. Айына бір реттен сиретпей және инфекциялық аурулардан қайтыс болған адамдардың мәйіттерін ашқаннан кейін үй-жайларда жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалану арқылы күрделі жинау жүргізіледі.
166. Секциялық материалмен жұмыс жеке қорғаныш құралдарын (халат, қолғаптар, алжапқыштар, көзілдіріктер) пайдалана отырып жүргізіледі. Туберкулезді жоққа шығармайтын жағдайларда қорғаныш дәрежесі жоғары бетперделер, респираторлар пайдаланылады.

156. В патологоанатомическом отделений и морге предусматривается три входа-выхода, два для раздельного приема и выдачи трупов, третий – для пользования персоналом.
157. В морге предусматриваются следующие помещения: приема и хранения трупов, секционные (не менее двух), в том числе малая секционная для вскрытия и выдачи трупов людей, умерших от инфекционных заболеваний с отдельными наружным входом и подъездными путями, зал ритуальных процедур и выдачи трупов, хранения фиксированного материала, одежды, гробов и другого имущества, бытовые помещения для персонала.
158. Помещения, связанные с транспортировкой трупов внутри здания, проведением вскрытия, обработкой и хранением нефиксированного секционного материала разделяются тамбуром или коридором от гистологической лаборатории, помещений для врачей и обслуживающего персонала, музея и бытовых помещений.
159. Планировка дверных проемов и конструкция дверей в помещениях для хранения трупов, предсекционной, секционной, комнате для одевания трупов и в траурном зале обеспечивают свободный пронос носилок и проезд каталок.
160. В центрах судебно-медицинской экспертизы отделение экспертизы живых лиц располагается в изолированном отсеке, с самостоятельным входом.
161. Помещение для хранения трупов оборудуется холодильными установками, обеспечивающими температуру +2оС - +4оС, средствами механизации для транспортировки трупов, стеллажами, полками или специальными сейфами. Хранение трупов на полу, не допускается. При хранении трупов на разных этажах оборудуется лифт.
162. К секционным столам подводится холодная и горячая вода. Секционный стол оборудуется емкостью для сбора и обеззараживания сточных вод перед сливом в канализацию. Рабочее место у секционного стола оснащается деревянной решеткой.
163. Секционные столы, каталки, носилки и другие приспособления для транспортировки трупов покрываются водонепроницаемым материалом, устойчивым к моющим и дезинфицирующим средствам.
164. Пол ежедневно промывается горячей водой с моющими средствами, панели стен, двери моются по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
165. Не реже одного раза в месяц и после вскрытия трупов, умерших от инфекционных заболеваний, в помещениях проводится генеральная уборка, с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
166. Работа с секционным материалом проводится с использованием средств индивидуальной защиты (халат, перчатки, фартуки, очки). В случаях, не исключающих туберкулез, используются маски высокой степени защиты, респираторы.

3. Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайлары мен жабдығын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
167. Үй-жайларды ылғалды жинау (еденді, жиһазды, жабдықты, терезе алдын, есіктерді) Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, тәулігіне кемінде екі рет (операция жасалатын орындарда операциялар арасында) жүргізіледі.
168. Жинау мүкәммалында үй-жайлар мен жинау жұмыстарының түрлері көрсетіле отырып таңбаланады болуы, қатаң түрде тағайындалуы бойынша пайдаланылады, дезинфекцияланады.
169. Медицина жиһазының сыртқы және ішкі беті тегіс, жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдардан жасалады.
170. Ауруханадағы барлық технологиялық, санитариялық-техникалық, инженерлік және басқа жабдықтар жұмыс жағдайында болуы тиіс.
171. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып қабырғаны, еденді, жабдықтарды, мүкәммалды, шамшырақтарды өңдей отырып, айына бір рет және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша палаталы бөлімшелердің үй-жайларын, функционалдық үй-жайларды және кабинеттерді ауқымды жинау жүргізіледі.
172. Ауқымды жинау жүргізу үшін персонал арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен, таңбаланған жинау мүкәммалымен және таза шүберекпен қамтамасыз етіледі.
173. Науқас ауруханадан шығарылғаннан кейін, ауыстырылғаннан, қайтыс болғаннан кейін босатылған палатада қорытынды дезинфекция типі бойынша жинау жүргізіледі, төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер) камералық дезинфекциялауға және дезинфекциялау ерітіндісімен өңдеуге жатқызылады.
174. Операциялық блокты, таңып-байлау, босандыру залдарын, емшара, манипуляциялық, стерилдеу үй-жайларын, қарқынды терапия палаталарын, асептикалық режимді үй-жайларды ауқымды жинау жабдықты, жиһазды, мүкәммалды өңдеу және дезинфекциялау арқылы аптасына бір рет жүргізіледі.
175. Операциялық, таңып-байлау, босандыру залдарында, реанимация палаталарында, жаңа туған, шала туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі нәрестелер палаталарында, емшара бөлмелерінде, инфекциялық бокстарда, асептикалық режимді үй-жайларда әрбір ағымдағы жинаудан кейін отыз минутқа, күрделі жинаудан кейін 2 сағатқа ультракүлгін сәулелегіштер қосылады. Ауаны зарарсыздандыруға арналған басқа қондырғыларды қолданған кезде пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес есептеу жүргізіледі.
Бактерицидті сәулелендіргіштердің жүмысын есепке алу осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға тіркеледі.

3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации помещений и оборудованию объектов здравоохранения
167. Влажная уборка (пола, мебели, оборудования, подоконников, дверей) проводится не менее двух раз в сутки (в операционных между операциями), с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
168. Уборочный инвентарь маркируется с указанием помещений и видов уборочных работ, используется строго по назначению, дезинфицируется после применения.
169. Наружная и внутренняя поверхность медицинской мебели выполняется из гладких материалов, устойчивых к воздействию моющих и дезинфицирующих средств.
170. Все имеющееся в больнице технологическое, санитарно-техническое, инженерное и другое оборудование находится в исправном состоянии.
171. Генеральная уборка помещений палатных отделений, функциональных помещений и кабинетов с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан, проводится один раз в месяц и по эпидемиологическим показаниям, с обработкой стен, пола, оборудования, инвентаря, светильников.
172. Для проведения генеральной уборки персонал обеспечивается спецодеждой, средствами индивидуальной защиты, промаркированным уборочным инвентарем и чистой ветошью.
173. После выписки, перевода, смерти больного, в освободившейся палате проводится уборка по типу заключительной дезинфекции, постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) подвергают камерной дезинфекции или обработке растворами дезинфекционных средств.
174. Генеральная уборка помещений операционного блока, перевязочных, родильных залов, процедурных, манипуляционных, стерилизационных, палат интенсивной терапии, помещений с асептическим режимом проводится один раз в неделю с обработкой и дезинфекцией оборудования, мебели, инвентаря.
175. В операционных, перевязочных, родильных залах, палатах реанимации, палатах новорожденных, недоношенных детей и детей до одного года, процедурных, инфекционных боксах, помещениях с асептическим режимом после каждой текущей уборки на тридцать минут, после генеральной уборки на 2 часа включаются ультрафиолетовые облучатели. При применении других установок для обеззараживания воздуха расчет проводится в соответствии с инструкцией по эксплуатации. Учет отработанного времени бактерицидных облучателей фиксируется в журнале по форме, согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.

176. Экрандалмаған жылжымалы бактерицидті сәулелендіргіштер үй-жайдың бір текше метріне (бұдан әрі - м3) 2,0-2,5 вт қуат есебінен орнатылады. Экрандалған бактерицидті сәулелендіргіштер үй-жайдағы адамдарға сәуленің бағытталмауы жағдайында үй-жай көлемінің 1 м3-не 1,0 вт қуат есебінен еденнен 1,8-2,0 метр биіктікке орнатылады. Қарқынды үздіксіз жүктемесі бар үй-жайларда ультракүлгін рециркуляторлар орнатылады.
177. Шамдарға арналған ажыратқыш үй-жайға кіреберісте орналасады және мемлекеттік және орыс тілдеріндегі "Кіруге болмайды, бактерицидті сәулелегіш қосылып тұр!" деген жарық берілетін тақтамен блокталады.
178. Ауаның тұқымдалуын қауіпсіз деңгейге дейін төмендету үшін мынадай технологияларды қолдануға рұқсат етіледі:
1) адамдар жоқ кезде қолданылатын ашық және аралас бактерицидтік сәулелегіштердің және жабық сәулелегіштердің, оның ішінде адамдар бар кезде ауаны зарарсыздандыру жүргізуге мүмкіндік беретін рециркуляторлардың көмегімен ультракүлгін сәулемен әсер ету;
2) бактериялық сүзгілерді қолдану.
Пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес сәулелегіштер мен сүзгілер пайдаланылады.
179. Науқастардың киім-кешегін ауыстыру жеті күнде бір рет және ластануына қарай жүргізіледі.
Стационарлық емделіп жүрген туберкулезбен ауыратын науқастар туберкулезге қарсы диспансер киімімен қамтамасыз етіледі.
180. Босанған әйелдердің төсек жабдығын ауыстыру әрбір үш күн сайын және ластануына қарай жүргізіледі.
181. Операциялық, босандыру залдарында, асептикалық режимдегі үй-жайларда стерилді немесе бір реттік киім-кешек пайдаланылады.
182. Пайдаланылған киім-кешекті жинау тығыз арнайы ыдыста (клеенка, полиэтилен қаптар, жабдықталған киім-кешекке арналған арбалар) жүзеге асырылады. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді бөлуге жол берілмейді.
183. Бөлімшелерде лас киім-кешектерді уақытша сақтау (он екі сағаттан асырмай) санитариялық бөлмелерде, осы мақсат үшін арнайы бөлінген үй-жайларда жууға және дезинфекциялауға жеңіл (металл, пластмасса бөшкелер) жабық ыдыста жүзеге асырылады. Лас киім-кешектермен жұмыс істеу үшін персонал ауыстырылатын санитариялық киіммен қамтамасыз етіледі.
184. Таза киім-кешектер арнайы бөлінген үй-жайларда стеллаждарда, шкафтардағы сөрелерде сақталады.
185. Киім-кешектің ауруханадан тыс киім-кешекпен жанасу мүмкіндігін болдырмайтын арнайы технологиялық желілер бөлінген жағдайда, барлық меншік нысанындағы кір жуу орындарында киім-кешекті жууға жол беріледі. Инфекциялық, іріңді хирургиялық және патологиялық-анатомиялық бөлімшелердің киім-кешектері жуу алдында дезинфекцияланады.

176. Неэкранированные передвижные бактерицидные облучатели устанавливаются из расчета мощности 2,0-2,5 ватт (далее – Вт) на один метр кубический помещения. Экранированные бактерицидные облучатели из расчета мощности 1,0 Вт на 1 м3 помещения устанавливаются на высоте 1,8-2,0 м от пола, при условии не направленного излучения на находящихся в помещении людей. В помещениях с интенсивной непрерывной нагрузкой устанавливаются ультрафиолетовые рециркуляторы.
177. Выключатель для ламп размещается перед входом в помещение и блокируется со световым табло "Не входить, включен бактерицидный облучатель!" на государственном и русском языках.
178. Для снижения обсемененности воздуха до безопасного уровня применяются следующие технологии:
1) воздействие ультрафиолетовым излучением с помощью открытых и комбинированных бактерицидных облучателей, применяемых в отсутствие людей, и закрытых облучателей, в том числе рециркуляторов, позволяющих проводить обеззараживание воздуха в присутствии людей;
2) применение бактериальных фильтров.
Облучатели и фильтры используются в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
179. Смена белья больным проводится один раз в семь дней и по мере загрязнения.
Больные туберкулезом, находящиеся на стационарном лечении, обеспечиваются одеждой противотуберкулезного стационара.
180. Смена постельного белья родильницам проводится каждые три дня и по мере загрязнения.
181. В операционных, родильных залах, помещениях с асептическим режимом используется стерильное или одноразовое белье.
182. Сбор использованного белья осуществляется в плотную специальную тару (клеенчатые, полиэтиленовые мешки, оборудованные бельевые тележки). Разборка грязного белья в отделениях не проводится.
183. Временное хранение (не более двенадцати часов) грязного белья в отделениях осуществляется в санитарных комнатах, специально отведенных для этой цели помещениях в закрытой таре (металлических, пластмассовых бачках), легко подвергающихся мойке и дезинфекции. Для работы с грязным бельем персонал обеспечивается сменной санитарной одеждой.
184. Чистое белье хранится в специально выделенных помещениях на стеллажах, в шкафах на полках.
185. Стирка белья проводится в прачечных всех форм собственности при условии выделения специальных технологических линий, исключающих возможность контакта белья с внебольничным бельем. Белье инфекционных, гнойно-хирургических и патологоанатомических отделений перед стиркой подвергается дезинфекции.

186. Таза және лас киім-кешекті тасымалдау қаптамаланған күйде ("таза", "лас" киім-кешек) таңбаланған жабық ыдыста жүзеге асырылады.
4. Медициналық қалдықтарды жинауға қойылатын талаптар
187. Медициналық қалдықтарды жинау, уақытша сақтау және шығару денсаулық сақтау объектісінде қабылданған, қалдықтармен жұмыс істеу схемасына сәйкес орындалады, ол мынаны көздейді:
1) пайда болатын қалдықтардың сандық және сапалық құрамы;
2) қалдықтарды жинау тәртібі;
3) қалдықтарды зарарсыздандыру (залалсыздандыру) мен жоюдың қоданылатын тәсілдері;
4) персоналды қалдықтармен жұмыс істеу кезінде эпидемиялық қауіпсіздік қағидаларына гигиеналық оқыту.
188. Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесін ұйымдастыру мақсатында денсаулық сақтау объектісі басшысының бұйрығымен:
1) қалдықтармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды және осы Санитариялық қағидалар, санитариялық-эпидемиологиялық заңнамалар, қалдықтар туралы заңнамалар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын, қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша біліктілікті арттыру курстарында мерзімдік оқытудан өтіп тұратын адам тағайындалады;
2) әрбір құрылымдық бөлімшеде қалдықтармен жұмыс істеуге жауапты, медициналық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтан өтіп тұратын адамдар тағайындалады. Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты осы санитариялық қағидалардың бірінші абзацында көрсетілген адам өткізеді.
189. Персонал алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өтеді. Қалдықтармен жұмысқа 18 жасқа толмаған адамдар жіберілмейді.
190. Персонал арнайы киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен (халаттар, комбинезон, қолғап, бетперде, респираторлар, арнайы аяқ киім, алжапқыштар, жеңқаптар) жабдықталады.
191. Қалдықтарды жинау үшін бір рет қолданылатын, су өткізбейтін қаптар, пакеттер, металл және пластикалық сыйымдылықтар, жинауға және қауіпсіз кәдеге жаратуға арналған контейнерлер (бұдан әрі – ЖҚКЖК) пайдаланылады.
Қалдықтардың әрбір сыныбын жинауға арналған қаптардың, пакеттердің түсі әртүрлі (А сыныбы қалдықтары - ақ, Б сыныбы - сары, В сыныбы - қызыл, Г сыныбы – қара), контейнерлерде, сыйымдылықтарда таңба болуы тиіс. Қауіпті қалдықтарды жинауға арналған металл және пластикалық сыйымдылықтар, контейнерлер тығыз жабылуы тиіс.
192. А сыныбының қалдықтарын жинау көп рет қолданылатын сыйымдылықтарда немесе бір рет қолданылатын пакеттерде жүзеге асырылады.
Бір рет қолданылатын пакеттер арнайы арбаларда немесе көп рет қолданылатын контейнердің ішінде орналасады. Қалдықтарды жинауға арналған сыйымдылықтар мен арбалар таңбалануы тиіс.
Арнайы бөлінген тоңазытқыш жабдығы болмаған жағдайда тағам қалдықтарын жиырма төрт сағаттан асырмай уақытша сақтауға жол беріледі.

186. Транспортировка чистого и грязного белья осуществляется в упакованном виде в закрытой маркированной таре ("чистое", "грязное" белье).
4. Требования к сбору медицинских отходов
187. Сбор, временное хранение и вывоз медицинских отходов выполняется в соответствии со схемой обращения с отходами, принятом в объекте здравоохранения, который предусматривает:
1) качественный и количественный состав образующихся отходов;
2) порядок сбора отходов;
3) применяемые способы обеззараживания (обезвреживания) и удаления отходов;
4) гигиеническое обучение персонала правилам эпидемической безопасности при обращении с отходами.
188. В целях организации системы обращения с медицинскими отходами приказом руководителя объекта здравоохранения назначаются:
1) лицо, осуществляющее организацию обращения с отходами и контроль за соблюдением требований настоящих санитарных правил, санитарно-эпидемиологического законодательства, законодательства об отходах, которое проходит периодическое обучение по вопросам обращения с отходами на курсах повышения квалификации;
2) лица, ответственные за обращение с отходами в каждом структурном подразделении, которые проходят инструктаж по обращению с медицинскими отходами. Инструктаж по обращению с медицинскими отходами проводит лицо, указанное в предыдущем абзаце настоящих санитарных правил.
189. Персонал проходит предварительные и периодические медицинские осмотры. К работе с отходами не допускаются лица моложе 18 лет.
190. Персонал обеспечивается комплектами спецодежды и средствами индивидуальной защиты (халаты, комбинезоны, перчатки, маски, респираторы, специальная обувь, фартуки, нарукавники).
191. Для сбора отходов используются одноразовые, водонепроницаемые мешки, пакеты, металлические и пластиковые емкости, контейнеры для сбора и безопасной утилизации.
Для сбора каждого класса отходов используются мешки, пакеты различной окраски (отходы класса А – белую, Б – желтую, В – красную, Г – черную), контейнеры, емкости – маркировку. Металлические и пластиковые емкости, контейнеры для сбора опасных отходов плотно закрываются.
192. Сбор отходов класса А осуществляется в многоразовые емкости и одноразовые пакеты.
Одноразовые пакеты располагаются на специальных тележках или внутри многоразовых контейнеров. Емкости для сбора отходов и тележки маркируются.
Пищевые отходы при отсутствии специального выделенного холодильного оборудования временно хранятся не боле двадцати четырех часов.

193. Б сыныбының қалдықтары түсі сары немесе сары түсті таңбасы бар бір рет қолданылатын жұмсақ (пакеттерге) немесе қатты (тесілмейтін) контейнерлерге жиналады.
194. Шанышпалы және үшкір заттар алдын ала бөлшектелмей және дезинфекцияланбай, тесілмейтін және ылғалға төзімді ЖҚКЖК-ға медициналық қалдықтардың басқа түрлерінен бөлек жиналады.
Инелерді кесуге арналған арнайы құрылғылар (ине шешкіш, ине бұзғыш, ине кескіш және басқалары) болған жағдайда пайдаланылған инесіз шприцтерді арнайы қондырғыларда жоюға жататын Б сыныбының басқа қалдықтарымен бірге бір рет қолданылатын жұмсақ пакеттерге жинауға жол беріледі.
ЖҚКЖК үшкір заттармен жарақаттануды болдырмайтындай сенімді және бір рет жабылады.
195. Б сыныбының органикалық, сұйық қалдықтарын жинау үшін олардың герметикалығын қамтамасыз ететін қақпағы бар бір рет қолданылатын, тесілмейтін, ылғалға төзімді контейнерлер пайдаланылуы тиіс. Сұйық қалдықтар міндетті түрде зарарсыздандыруға (дезинфекциялауға) жатады, содан кейін су бұру жүйесіне төгіледі.
196. ЖҚКЖК көлемінің төрттен үшінен асырмай толтырылады.
ЖҚКЖК толтырылғаннан кейін қақпақпен тығыз жабылады және үш тәуліктен асырмай сақталатын медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайға жіберіледі.
197. Зарарсыздандыратын арнайы қондырғыларды пайдаланып қалдықтарды зарарсыздандыруды ұйымдастыру кезінде Б сыныбының қалдықтарын жинау, уақытша сақтау, тасымалдау алдын ала зарарсыздандырусыз пайда болған жерінде эпидемиологиялық қауіпсіздік қамтамасыз етілген жағдайда жүргізіледі.
198. Б сыныбының паталогиялық-анатомиялық және органикалық операциялық қалдықтары (ағзалар, тіндер және тағы басқалар) өртелінуі немесе зираттардың арнайы бөлінген учаскелерінде көмілуі тиіс. Инфекциялық аурулармен ауырған науқастардан пайда болған қалдықтарды қоспағанда, мұндай қалдықтарды алдын ала зарарсыздандыру талап етілмейді.
199. В сыныбының қалдықтары денсаулық сақтау объектісінде физикалық әдістермен (термиялық, қысқа толқынды, радиациялық және басқалары) міндетті зарарсыздандыруға (дезинфекциялауға) жатады. Дезинфекциялаудың химиялық әдістерін тек тамақ қалдықтарын зарарсыздандыруға және науқастарды бөлуге, сондай-ақ ошақтарда эпидемияға қарсы алғашқы іс-шараларды ұйымдастыру кезінде қолдануға жол беріледі. В сыныбының зарарсыздандырылмаған қалдықтарын ұйым ауласынан тыс жерлерге шығаруға жол берілмейді.
В сыныбының қалдықтары түсі қызыл немесе қызыл түсті таңбасы бар бір рет қолданылатын жұмсақ (пакеттерге) немесе қатты (тесілмейтін) контейнерлерге жиналады. Пайдаланылған бір рет қолданылатын шанышпалы (кесетін) аспаптар мен басқа да медициналық мақсаттағы бұйымдар (бұдан әрі – ММБ) қатты (тесілмейтін), ылғалға төзімді тұмшаланған контейнерлерге салынады. В сыныбының сұйық биологиялық қалдықтары зарарсыздандырылғаннан кейін (дезинфекциялаудан) кәріз жүйесіне ағызылады.

193. Отходы класса Б собираются в одноразовые мягкие (пакеты) или твердые (непрокалываемые) контейнеры желтого цвета или имеющие желтую маркировку.
194. Колющие и острые предметы собираются отдельно от других видов медицинских отходов в непрокалываемые и водостойкие КБСУ без предварительного разбора и дезинфекции.
При наличии специальных устройств для отсекания игл (иглосъемники, иглодеструкторы, иглоотсекатели и другие) допускается совместный сбор использованных шприцев без игл в одноразовые мягкие (пакеты) с другими отходами класса Б подвергающиеся уничтожению на специальных установках.
195. Для сбора органических, жидких отходов класса Б используются одноразовые влагостойкие контейнеры с крышкой, обеспечивающей их герметизацию. Жидкие отходы подлежат обязательному обеззараживанию (дезинфекции), после чего сливаются в систему водоотведения.
196. КБСУ заполняются не более чем на три четвертых объема.
По заполнению КБСУ плотно закрываются крышкой и направляются в помещение для временного хранения медицинских отходов, где хранится не более трех суток.
197. При организации обеззараживания отходов с использованием специальных установок по обезвреживанию сбор, временное хранение, транспортирование отхода класса Б проводится без предварительного обеззараживания в местах образования, при условии обеспечения эпидемиологической безопасности.
198. Патологоанатомические и органические операционные отходы класса Б (органы, ткани и так далее) подлежат кремации (сжиганию) или захоронению на кладбищах в специальных отведенном участке кладбища. Предварительное обеззараживание таких отходов не требуется, за исключение отходов от инфекционных больных.
199. Отходы класса В подлежат обязательному обеззараживанию (дезинфекции) физическими методами (термические, микроволновые, радиационные и другие) на объекте здравоохранения. Применение химических методов дезинфекции допускается только для обеззараживания пищевых отходов и выделений больных, а также при организации первичных противоэпидемических мероприятий в очагах. Вывоз необеззараженных отходов класса В за пределы территории организации не допускается.
Отходы класса В собирают в одноразовую мягкую упаковку (пакеты) или твердые (непрокалываемые) контейнеры красного цвета или имеющую красную маркировку. Использованные одноразовые колющие (режущие) инструменты и другие изделия медицинского назначения (далее – ИМН) помещают в твердые (непрокалываемые) влагостойкие герметичные контейнеры. Жидкие биологические отходы класса В после обеззараживания (дезинфекции) сливаются в систему канализаций.

200. Б және В сыныбының қалдықтарын соңғы орау кезінде оларды бөліністен өшіру үшін бір реттік сыйымдылықтар (пакеттер, ЖҚКЖК) тиісті "Қалдықтар. Б сыныбы (тиісінше В сыныбы). Ұйымның, бөліністің атауы, күні және бөлініс бойынша қалдықтарға жауапты адамның тегі" жазбаларымен таңбаланады.
201. Пайдаланылған люминесценттік шамдар, құрамында сынабы бар аспаптар мен жабдық қара түсті тығыз жабылатын қақпағы бар сыйымдылықтарға жиналады. Сыйымдылықтар толтырылғаннан кейін тығыз жабылады және медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайда сақталады. Қалдықтар жинақталғаннан кейін медициналық кәдеге жаратумен айналысатын ұйымдарымен шығарылып кәдеге жаратылады.
Қолдануға жарамсыз дәрілік заттарды жою "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 79-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
202. Қысқа мерзімдік айналымы бар (қатты, сұйық және газ түріндегі) Д сыныбының радиоактивті медициналық қалдықтары тиісті сақтау қоймаларында олар толық ыдырағанға дейін сақталады, содан кейін олар А сыныбының медициналық қалдықтары тәрізді жойылады. Д сыныбының "ұзақ мерзімдік" радиоактивті медициналық қалдықтары арнайы полигондарға (қорымдар) көмуге жіберіледі.
203. Медициналық ұйымның жауапты адамы осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қалдықтарды күнделікті есепке алу журналын жүргізеді.
5. Денсаулық сақтау объектілерінде медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға қойылатын талаптар
204. Б, В, Г сыныбының медициналық қалдықтарын уақытша сақтау үшін денсаулық сақтау объектісінде жеке үй-жай бөлінеді.
205. Тамақ қалдықтарын, Б сыныбының зарарсыздандырылмаған қалдықтарын жиырма төрт сағаттан артық сақтау тоңазытқыштарда немесе мұздату камераларында жүзеге асырылады.
Медициналық ұйымдарда (денсаулық сақтау пункттері, кабинеттер, медициналық пункттер) Б және В сыныбының қалдықтарын қосалқы үй-жайларда орналасқан сыйымдылықтарда уақытша сақтауға (24 сағаттан артық сақтаған кезде тоңазытқыш жабдығы пайдаланылады) жол беріледі.
206. А сыныбының қалдықтары бар контейнерлер арнайы алаңда сақталады.
207. Контейнерлер денсаулық сақтау объектісінен 25 метр қашық орналастырылуы тиіс. Мұндай контейнерлерге арналған алаң үш жағынан 1,5 м биіктікте қоршалуы тиіс.
208. Медициналық қалдықтарды сақтауға арналған бөлме сору желдеткішімен, биологиялық қалдықтарды сақтауға арналған тоңазытқыш жабдығымен, стеллаждармен, медициналық қалдықтары бар пакеттерді жинауға арналған контейнерлермен, ыстық және суық су келтірілген раковинамен, бактерицидті шаммен жабдықталады.

200. При окончательной упаковке отходов классов Б и В для удаления их из подразделения одноразовые емкости (пакеты, КБСУ) маркируются соответствующими надписями "Отходы. Класс Б/Класс В (соответственно). Название организации, подразделения, дата и фамилия лица, ответственного по подразделению за сбор отходов".
201. Использованные люминесцентные лампы, ртуть содержащие приборы и оборудование собираются в маркированные емкости с плотно закрывающими крышками черного цвета. После заполнения емкости плотно закрываются и хранятся в помещении для временного хранения медицинских отходов. По мере накопления вывозятся и утилизируются специализированными организациями.
Уничтожение лекарственных средств не пригодных к применению осуществляется в соответствии со статьей 79 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
202. Радиоактивные медицинские отходы класса Д, имеющие короткий жизненный цикл (твердая, жидкая и газообразная формы), хранятся в соответствующих хранилищах до их распада, затем они удаляются как медицинские отходы класса А. Радиоактивные "долгоживущие" медицинские отходы класса Д направляются для захоронения на специальные полигоны (могильники).
203. Ответственное лицо медицинской организации ведет ежедневный учет медицинских отходов в журнале по форме, согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
5. Требования к временному хранению медицинских отходов на
объектах здравоохранения
204. Для временного хранения медицинских отходов класса Б, В, Г на объекте здравоохранения выделяется отдельное помещение.
205. Хранение более двадцати четырех часов пищевых отходов, необеззараженных отходов класса Б, осуществляется в холодильниках и морозильных камерах.
В медицинских организациях (здравпункты, кабинеты, медицинские пункты) отходы классов Б и В емкостях, временно хранятся в подсобных помещениях (при хранении более 24 часов используется холодильное оборудование).
206. Контейнеры с отходами класса А хранятся на специальной площадке.
207. Контейнеры располагаются не ближе 25 м. от объекта здравоохранения. Площадка для таких контейнеров ограждаются с трех сторон на высоту 1,5 м.
208. Комната для хранения медицинских отходов оборудуется вытяжной вентиляцией, холодильным оборудованием для хранения биологических отходов, стеллажами, контейнерами для сбора пакетов с медицинскими отходами, раковиной с подводкой горячей и холодной воды, бактерицидной лампой.

209. А, Б, В сыныбының қалдықтары пайда болған орнында бір тәуліктен асырылмай (төрттен үш көлеміне толғаннан кейіе жойылатын үшкір заттары бар ЖҚКЖК қоспағанда), арнайы алаңдардағы контейнерлерде немесе қалдықтары бар сыйымдылықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда үш тәуліктен асырылмай сақталады. Б сыныбының биологиялық қалдықтары +5оС-тан аспайтын температурада сақталады.
210. Уақытша сақтау үй-жайынан медициналық қалдықтарды автокөлік құралына тиегеннен кейін, үй-жай, пайдаланылған мүкәммал және жабдық дезинфекцияланады.
211. Медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жай шығаруға арналған кіретін жолдары бар денсаулық сақтау объектісі корпусының шығатын жеріне тікелей жақын жерде орналастырылады.
6. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға қойылатын талаптар
212. А сыныбының медициналық қалдықтарын тасымалдау кезінде қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдауға арналған автокөлік құралы пайдаланылады.
213. Б және В сыныптарының сұйық медициналық қалдықтарын зарарсыздандырмай кәріз желісіне құюға жол берілмейді.
214. Патогенді биологиялық агенттердің қалдықтары, пайдаланылған ыдыс, зертханалардың "жұқпалы" аймағының қатты медициналық қалдықтары сыйымдылықтарға жиналады және автоклавтарда немесе дезинфекциялау құралдарымен зарарсыздандырылады.
215. Б және В сыныбының қауіпті медициналық қалдықтарын тасымалдау Кодекстің 144-бабының 6-тармағына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарына (бұдан әрі - нормалау құжаттары) сәйкес жүзеге асырылады.
216. Медициналық қалдықтарды тасымалдауға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі орган берген оң санитариялық-эпидемиологиялық қортындысы бар автокөлік құралына рұқсат етіледі.
Медициналық қалдықтарды тасымалдауға арналған автокөлік құралы жеңіл дезинфекциялық өңделетін, су өткізбейтін жабық кузовпен жабдықталады. Осы автокөлік құралы басқа да мақсаттарға пайдаланылмайды.
7. Медициналық қалдықтарды залалсыздандыруға қойылатын талаптар
217. Б, В сыныпты қалдықтарды денсаулық сақтау объектілерінің аумағында мамандандырылған қондырғыларсыз өртеуге тыйым салынады.
218. Қалдықтарды термиялық әдіспен залалсыздандыру медициналық қалдықтарды +800-1500 С төмен емес температурада термиялық әсер ету жолымен немесе медициналық қалдықтарды кәдеге жарататын арнайы жабдықтың жұмыс температурасына сәйкес жүргізіледі.
Медициналық қалдықтарды ("Б" сыныбының залалсыздандырылмаған медициналық қалдықтары мен "В" сыныбының барлық медициналық қалдықтары) өртеу нормалау құжаттарына сәйкес санитариялық-қорғау аймағының өлшемі ескеріле отырып орналастырылған арнайы қондырғыларда жүргізіледі.

209. Отходы класса А, Б, В хранятся по месту образования не более одних суток (за исключением КБСУ с острыми предметами, которые удаляются по мере заполнения на три четвертых объема), в контейнерах на специальных площадках или в помещениях для временного хранения емкостей с отходами не более трех суток. Биологические отходы класса Б хранятся при температуре не выше +5оС.
210. После погрузки медицинских отходов из помещений временного хранения на автотранспортное средство, помещение, использованный инвентарь и оборудование дезинфицируются.
211. Помещение для временного хранения медицинских отходов располагается в непосредственной близости от выхода из корпуса объекта здравоохранения и с подъездными путями для вывоза.
6. Требования к транспортировке медицинских отходов
212. При транспортировке медицинских отходов класса А используется автотранспортное средство, предназначенное для перевозки твердых бытовых отходов.
213. Слив жидких медицинских отходов классов Б и В без обезвреживания в канализационную сеть, не допускается.
214. Остатки от патогенных биологических агентов, использованная посуда, твердые медицинские отходы из "заразной" зоны лабораторий собираются в емкости и обезвреживаются в автоклавах или дезинфицирующими средствами.
215. Транспортировка опасных медицинских отходов класса Б и В осуществляется в соответствии с документами санитарно-эпидемиологического нормирования, утверждаемыми государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно пункту 6 статьи 144 Кодекса (далее – документы нормирования).
216. К транспортировке медицинских отходов допускается автотранспортное средство, имеющее положительное санитарно-эпидемиологическое заключение, выданное органом ведомством в сфере санитарно-эпидемиологическому благополучию населения.
Автотранспортное средство для перевозки медицинских отходов, оборудуется водонепроницаемым закрытым кузовом, легко подвергающимся дезинфекционной обработке. Данное автотранспортное средство не используется для других целей.
7. Требования к обезвреживанию медицинских отходов
217. Сжигание медицинских отходов класса Б, В на территорий организаций здравоохранения вне специализированных установок запрещается.
218.Обезвреживание отходов термическим способом проводится путем термического воздействия на медицинские отходы при температуре не ниже +800 - +1500оС, либо согласно рабочей температуре специальной установки для обезвреживания медицинских отходов.
Сжигание медицинских отходов предусматривается в специальных установках (необеззараженные медицинские отходы класса "Б" и все медицинские отходы класса "В"), размещенных с учетом размера санитарно-защитной зоны в соответствии с документами нормирования.

219. Қондырғыны орналастыру үшін мыналар көзделеді: ауданы кемінде 10 м2 қалдықтарды уақытша сақтау үй-жайы, ауа ағымын сору қасиеті бар сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған, су бұру жүйесіне ағылатын және су келтірілген ауданы кемінде 20 м2 қондырғыны орналастыру үй-жайы (егер өзгесін өндіруші көздемеген болса), қызметтік-тұрмыстық үй-жай (персоналдың бөлмесі, санитариялық торап, себезгі).
Ішкі әрлеу үшін үй-жайлардың функциялық мақсатына сәйкес материалдар пайдаланылады.
220. А сыныбының қалдықтары пайда болған орындарынан денсаулық сақтау объектісінің аумағында орналасқан контейнерге жіберіледі және контейнерлердің толуына қарай, үш күнде бір реттен сиретпей қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады.
221. Қалдықтарды кәдеге жаратудың ақырғы өнімдері қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына шығарылады.
8. Денсаулық сақтау объектілерінде науқастарды тамақтандыруды ұйымдастыруға, медицина персоналының еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
222. Денсаулық сақтау объектісінің ас блогын инфекциялық бөлімшелерден басқа корпустармен және бас корпуспен қолайлы жер асты және жер бетіндегі көлік байланыстарымен қосылған, бөлек тұрған ғимаратта орналастырады.
223. Тағамдарды дайындау кезінде өндірістік процестің ағымдылығы қатаң сақталады. Шикізат пен дайын өнімдердің қарама-қарсы ағымына жол берілмейді. Шикізатты, тағам өнімдерін тауар көршілестігі қағидаларын сақтай отырып сақтайды. Тоңазытқыш жабдығы болмаған жағдайда тез бұзылатын тағам өнімдерін сақтауға жол берілмейді.
224. Апта сайынғы таратылатын ас мәзірін жасау кезінде бекітілген тамақ нормалары ескеріледі.
225. Өнімдер мен тағамдарды ауыстыру кезінде емдәмнің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығы (құнарлылығы) апта сайын есептеліп отырады.
226. Күн сайын ас блогында дайындалған тағамдардың тәуліктік сынамасы қалып отыруы тиіс. Тәуліктік сынама үшін бірінші тағамдардың жарты үлесі қалдырылады, үлесті екінші тағамдар кемінде 100 грамм (бұдан әрі – гр) мөлшерінде толығымен алынады, үшінші тағамдар кемінде 200 гр мөлшерінде алынады.
Тәуліктік сынамалар дайын тамақты сақтауға арналған тоңазытқышта арнайы бөлінген орында +2 - +6 Цельсий градусы (бұдан әрі – оС ) температурасында қақпақтары жабылған таңбаланған банкаларда сақталады (1,2,3 тағамдар). 24 сағат өткеннен кейін тәуліктік сынама тағам қалдықтарына тасталады. Тәуліктік сынаманы сақтауға арналған ыдыс (сыйымдылықтар, қақпақтар) бес минут бойы қайната отырып өңделеді.
227. Дайын тамақты аурухананың буфет бөлімшелеріне жеткізу үшін таңбаланған (тамақ өнімдері үшін) термостар немесе қақпақтары жабылатын ыдыс пайдаланылады. Тасымалдау арнайы арбалардың көмегімен жүзеге асырылады.

219. Для размещения установки предусматриваются: помещение временного хранения отходов площадью не менее 10 м2, помещение размещения установки площадью не менее 20 м2 (если иное не предусмотрено производителем), оборудованное приточно-вытяжной вентиляцией с преобладанием вытяжки над притоком, со сливом в систему водоотведения и подводом воды, служебно-бытовые помещения (комната персонала, санузел, душевая).
Для внутренней отделки используются материалы в соответствии с функциональным назначением помещений.
220. Отходы класса А из мест образования доставляются в контейнер, расположенный на территории объекта здравоохранения и вывозятся на полигоны твердых бытовых отходов по мере наполнения контейнеров, не реже одного раза в три дня.
221. Конечные продукты обезвреживания отходов удаляются на полигоны твердых бытовых отходов.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к организации
питания больных, к условиям труда медицинского персонала на
объектах здравоохранения
222. Пищеблок объекта здравоохранения размещают в отдельно стоящем здании, соединенным с главным корпусом и другими корпусами, удобными наземными и подземными переходами, за исключением инфекционных отделений.
223. При приготовлении блюд строго соблюдается поточность производственного процесса. Не допускается встречных потоков сырья и готовой продукции. Сырье, пищевые продукты хранятся с соблюдением правил товарного соседства. Хранение скоропортящихся пищевых продуктов при отсутствии холодильного оборудования, не допускается.
224. При составлении еженедельной меню-раскладки учитываются утвержденные нормы питания.
225. При замене продуктов и блюд осуществляется еженедельный подсчет химического состава и пищевой ценности (калорийности) диет.
226. Ежедневно на пищеблоке оставляется суточная проба приготовленных блюд. Для суточной пробы оставляются полпорции первых блюд, порционные вторые блюда отбираются целиком в количестве не менее 100 грамм (далее – гр.), третьи блюда отбираются в количестве не менее 200 гр.
Суточные пробы хранятся в закрытых крышками промаркированных (1, 2, 3 блюда) банках при температуре +2оС - +6оС в специально отведенном месте в холодильнике для хранения готовой пищи. По истечении 24 часов суточная проба выбрасывается в пищевые отходы. Посуда для хранения суточной пробы (емкости, крышки) обрабатывается кипячением в течение пяти минут.
227. Для доставки готовой пищи в буфетные отделения больницы используются промаркированные (для пищевых продуктов) термосы или посуда с закрывающимися крышками. Транспортировка осуществляется с помощью специальных тележек.

228. Дайын тағамды таратуды буфетшілер және бөлімшенің кезекші мейірбикелері "тағам таратуға арналған" деп таңбаланған халаттарда жүргізеді. Тағамды таратуды бақылауды тағайындалған диетаға сәйкес аға мейірбике жүзеге асырады.
229. Тарату кезінде бірінші тағамдар мен ыстық сусындарда температура +75оС, екіншілерде +65оС төмен болмауы, салқын тағамдар мен сусындарда +7-ден 14оС дейiн болуы тиіс. Тарататын сәтке дейін бірінші және екінші тағамдар дайындалған сәтінен бастап eкi сағатқа дейін ыстық плитада тұруына болады. Тамақты бір күн бұрын дайындалған тамақтың және сол күнi ертерек мерзімдерде дайындалған тамақтың қалдықтарымен араластыруға жол берілмейді.
230. Буфет бөлімшелерінде: тамақ таратуға арналған және үш ұялы ванна қондырғысы бар ыдыс жууға арналған екі үй-жай көзделеді.
231. Буфеттерде жуу ванналарына су келтірілген резервтік су ысытқыштар, инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы бөлімшелердің буфеттерінде асхана ыдысын өңдеуге арналған стерилизаторлар орнатылады.
232. Ыдысты өңдеуді мынадай тәртіппен жүргізеді: тамақты механикалық алып тастау және бірінші жуғышта майсыздандыру құралдарымен жуу, екінші жуғышта ыстық сумен шаю және ыдысты арнайы сөрелерде, торларда кептіру.
233. Инфекциялық, тері-венерологиялық, туберкулезге қарсы стационарлардың (бөлімшелердің) буфеттерінде, эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша басқа бейін бөлімшелерінде:
1) ыдысты тамақ ішкеннен кейін буфеттерде бөлек үстелде жинайды, тамақтың қалдықтарынан босатады, зарарсыздандырады, жуады және кептіреді. Зарарсыздандыру химиялық (дезинфекциялық құралдардың ерітіндісімен, оның ішінде жуғыш машинада) немесе термиялық тәсілмен (қайнату, ауа стерилизаторында өңдеу арқылы) жүргізіледі;
2) тамақ қалдықтарын қақпағы бар арнайы таңбаланған бакқа тастайды және бестен бір ара қатынасындағы (экспозициясы бір сағат) құрғақ дезинфекциялық құралды себу тәсілімен тиісті инфекцияға арналған режим бойынша зарарсыздандырады. Пайдаланылған ыдысқа арналған үстел, щеткалар, ысқыштар әрбір қолданыстан кейін дезинфекцияланады. Үстелдер мен ыдысты жууға арналған шүберекті дезинфекциялық ерітіндіге батыру арқылы зарарсыздандырады, шаяды және кептіреді.
234. Науқастарға арналған сәлемдемелер науқастың тегі, аты, берiлген күнi көрсетілген целлофан пакеттерде беріледі. Сәлемдемелерді беру орындарында, бөлімшелерде беруге рұқсат етілген (олардың саны көрсетіле отырып) және тыйым салынған өнімдердің тізімдері iлiнеді.
235. Бір жасқа дейінгі балаларға медициналық көмек көрсету кезінде, балалар бөлімшесінің құрамында балаларға арналған қоспаларды дайындауға және құюға арналған үй-жай көзделеді. Құрғақ сүт қоспаларына қаптамасы ашылғаннан кейін ашылу күні және уақыты көрсетілген таңба салынуы және қаптамасында көрсетілген "қаптамасын ашқаннан кейін сақтау" жағдайында және мерзімінде сақталуы тиіс. Қоспаларды араластыру стерилді ыдысты қолдана отырып жүзеге асырылады. Дайын сүт қоспалары дайындаушының құжаттарына сәйкес тасымалданады, қолданылады, сақталады және таратылып беріледі.

228. Раздачу готовой пищи производят буфетчицы и дежурные медицинские сестры отделения в халатах с маркировкой "для раздачи пищи". Контроль раздачи пищи в соответствии с назначенными диетами осуществляет старшая медицинская сестра.
229. При раздаче первые блюда и горячие напитки имеют температуру не ниже + 75оС, вторые – не ниже +65оС, холодные блюда и напитки – от +7оС до +14оС. До момента раздачи первые и вторые блюда находятся на горячей плите до двух часов от момента приготовления. Не допускается смешивание пищи с остатками от предыдущего дня и пищей, изготовленной в более ранние сроки того же дня.
230. В буфетных отделениях предусматривается два помещения: для раздачи пищи и мытья посуды с установкой трехгнездной ванны.
231.В буфетных устанавливают резервные водонагреватели с подводкой воды к моечным ваннам, в буфетных инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных отделений – стерилизаторы для обработки столовой посуды.
232. Обработку посуды проводят в следующей последовательности: механическое удаление пищи и мытье в первой мойке с обезжиривающими средствами, ополаскивание горячей водой во второй мойке и просушивание посуды на специальных полках, решетках.
233. В буфетных инфекционных, кожно-венерологических, противотуберкулезных стационаров (отделений), по эпидемиологическим показаниям в отделениях другого профиля:
1) посуду после приема пищи собирают в буфетной на отдельном столе, освобождают от остатков пищи, обеззараживают, моют и просушивают. Обеззараживание проводится химическим (растворами дезинфицирующих средств, в том числе в моечной машине) или термическим способом (кипячением, обработкой в воздушном стерилизаторе);
2) остатки пищи сбрасывают в специальный промаркированный бак с крышкой и обеззараживают по режимам для соответствующих инфекций методом засыпания сухим дезинфекционным средством в соотношении один к пяти (экспозиция один час). Стол для использованной посуды, щетки, ерши дезинфицируют после каждого применения. Ветошь для столов и мытья посуды обеззараживают путем погружения в дезинфицирующий раствор, прополаскивают и высушивают.
234. Передачи для больных передаются в целлофановых пакетах с указанием фамилии, имени больного, даты передачи. В местах приема передач, в отделениях вывешиваются списки разрешенных (с указанием их количества) и запрещенных для передачи продуктов.
235. При оказании медицинской помощи детям в возрасте до одного года, в составе детского отделения предусматривается помещение для приготовления и розлива детских смесей. Сухие молочные смеси после вскрытия упаковки маркируются с указанием даты и времени вскрытия и храниться в условиях и сроках указанных на упаковке "хранение после вскрытия упаковки". Разведение смесей осуществляется с использованием стерильной посуды. Готовые молочные смеси транспортируются, применяются, хранятся и раздаются согласно документам изготовителя.

236. Персоналға арналған тұрмыстық үй-жайлар санитариялық өткізгіш типі бойынша жабдықталады және олардың құрамына мыналар кіреді: киім ілетін орын, себезгі бөлмесі, қол жуғыштар, дәретхана, арнайы киім мен жеке қорғаныш құралдарын сақтауға арналған үй-жай. Киім ілетін орындар арнайы және жеке киімді сақтауға арналған жеке шкафтармен жабдықталады.
237. Персоналды тамақтандырумен қамтамасыз ету үшін асханалар мен буфеттер көзделуі қажет, барлық бөлімшелерде ауданы 12,0 м2 тоңазытқышпен, су жылытуға арналған құрылғымен, қол жууға арналған раковиналармен жабдықталған персоналға арналған бөлме бөлінеді. Жұмыс орындарында тамақ ішуге жол берілмейді.
238. Медициналық персонал ауысымдық жұмыс киімінің үш жиынымен: халаттармен, қалпақтармен (орамалдармен), ауысымдық аяқ киіммен қамтамасыз етіледі. Санитариялық киімді ауыстыру күн сайын және ластануына қарай жүзеге асырылады. Санитариялық киімді жуу бір орталықтан, науқастардың киім-кешегінен бөлек жүзеге асырылады.
239. Консультациялық көмек көрсететін медициналық персонал, стационарлардың бөлімшелерінде уақытша жұмыс атқаратын техникалық, әкімшілік-шаруашылық персоналы ауысымдық киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі.
9. Денсаулық сақтау объектілерінде медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу мен дезинфекциялауды жүргізу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
240. Бір рет қолданылатын медициналық құрал-сайман алдын ала дезинфекциялаусыз кәдеге жаратуға жатады.
241. Көп рет қолданылатын медициналық мақсаттағы бұйымдар (бұдан әрі – КМБ) пайдаланылғаннан кейін дезинфекцияланады, стерилдеу алдында тазаланады, кептіріледі, қапталады және стерилденеді.
242. Құрал-сайманды дезинфекциялау оны пайдаланған жерде әртүрлі тәсілдермен (қайнату, бумен, ауамен, химиялық) жүргізіледі.
243. КМБ-ны дезинфекциялау үшін екі сыйымдылық пайдаланылады. Бірінші сыйымдылықта құрал-сайман қанның, сілемейдің, дәрілік препараттардың қалдықтарынан жуылады, сосын экспозиция үшін екінші сыйымдылыққа батырылады. Алмалы-салмалы бұйымдар бөлшектелген күйінде өңделеді.
Биологиялық сұйықтықтарға қатысты бекітуші әсері бар дезинфекциялық құралдарды пайдаланған кезде құрал-сайман суды кейіннен зарарсыздандыру арқылы алдын ала жеке сыйымдылықта жуылады.
244. Дезинфекциялық ерітінділер Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралды пайдалану жөніндегі нұсқауда (әдістемелік нұсқаулықта) көрсетілген мерзімдерге сәйкес пайдаланылады.
245. КМБ-ны стерилдеу алдында тазалау қолмен немесе механикаландырылған (ультрадыбыстық) тәсілмен жүргізіледі. Дезинфекциялық құралдың құрамында жуу компоненті болған кезде стерилдеу алдында тазалау дезинфекциямен бірге жүргізіледі.

236. Бытовые помещения для персонала оборудуются по типу санитарного пропускника и в их состав входят: гардеробные, душевые, умывальные, туалет, помещение для хранения специальной одежды и средств индивидуальной защиты. Гардеробные оборудуются раздельными шкафами для хранения специальной и личной одежды.
237. Для обеспечения питанием персонала необходимо предусмотреть столовые или буфеты, во всех отделениях выделяется комната для персонала площадью 12,0 м2 , оборудованная холодильником, устройствами для подогрева воды и пищи, раковинами для мытья рук. Пища на рабочих местах не принимается.
238. Медицинский персонал обеспечивается тремя комплектами сменной рабочей одежды: халатами, шапочками (косынками), сменной обувью. Смена санитарной одежды осуществляется ежедневно и по мере загрязнения. Стирка санитарной одежды осуществляется централизованно, раздельно от белья больных.
239. Медицинский персонал, оказывающий консультативную помощь, технический, административно-хозяйственный персонал, выполняющий временную работу в подразделениях стационаров, обеспечивается сменной одеждой и обувью.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского
назначения на объектах здравоохранения
240. Медицинский инструментарий одноразового пользования без предварительной дезинфекции подвергается утилизации.
241. Изделия медицинского назначения многократного применения после использования подвергаются дезинфекции, предстерилизационной очистке, сушке, упаковке и стерилизации.
242. Дезинфекция инструментария проводится в местах его использования различными методами (кипячение, паровой, воздушный, химический).
243. Для дезинфекции ИМН используются две емкости. В первой емкости инструментарий промывается от остатков крови, слизи, лекарственных препаратов, затем погружается во вторую емкость для экспозиции. Разъемные изделия обрабатываются в разобранном виде.
При использовании дезинфицирующего средства, обладающего фиксирующим эффектом в отношении биологических жидкостей, инструментарий предварительно отмывается в отдельной емкости водой с последующим ее обеззараживанием.
244. Дезинфицирующие растворы используются согласно срокам, указанных в инструкциях (методических указаниях) по применению дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
245. Предстерилизационная очистка ИМН проводится ручным или механизированным (ультразвуковым) способом. При содержании в дезинфицирующем средстве моющего компонента предстерилизационная очистка совмещается с дезинфекцией.

246. Стерилдеу алдында өңдеудің сапасы қанның және синтетикалық жуу заттарының сілтілі компоненттерінің қалдық мөлшеріне оң сынаманың (азопирамды, фенолфталеинді) болмауымен бағаланады. Әрбір атаудың (кемінде 3-5 бірлік) немесе әрбір партиядағы медициналық бұйымның кемінде 1%-ы бақылауға жатады.
247. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеу алдында тазалау мен стерилдеу орталықтандырылған стерилдеу бөлімшесінде, ол болмаған жағдайда денсаулық сақтау бөлімшесінің арнайы бөлінген орнында жүргізіледі.
Стерилді материал бөлімшеге жабық көлік контейнерлерінде, арнаулы қаптарда, көлік лифтілерімен жеткізіледі.
248. КМБ-ны стерилдеу жабдықтың тиісті стерилдейтін агенттері мен типтерін пайдалана отырып, физикалық (бумен, ауамен, инфрақызыл, глассперлен), химиялық (химиялық заттардың ерітінділерімен, газбен, плазмалы) әдістермен жүргізіледі.
249. Стерилдеуді нақты құралды қолдану жөніндегі нұсқаулықта, стерилизаторды пайдалану жөніндегі нұсқауда көрсетілген режимдер бойынша жүзеге асырады.
250. Стерилдеу аппаратурасының жұмысын бақылау физикалық (бақылау-өлшеу аспаптары), химиялық (термохимиялық индикаторлар), биологиялық тесттермен жүзеге асырылады.
251. Стерилизаторлармен жұмысқа он сегіз жастан асқан, медициналық тексеріп-қараудан, курстық оқудан өткен және техникалық минимум тапсыру туралы куәлігі бар адамдар жіберіледі.
252. Балалар бөлімшелерінде ойыншықтар күн сайын жұмыс күнінің соңында сабынды-содалы ерітіндінің 2 %-ы пайдаланыла отырып жуылады, ағынды сумен шайылады, кептіріледі. Қуыршақтың киімі жуылады және аптасына бір рет үтіктеледі. Жұмсақ ойыншықтарды пайдалануға жол берілмейді.
253. Ультракүлгін шамдармен жарақталған бактерицидті камералар тек стерилді құрал-сайманды сақтауға ғана пайдаланылады.
10. Денсаулық сақтау объектілерінде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
254. Қабылдау бөлімшесінде барлық келіп түсетін науқастардың жұтқыншағын қарау, температурасын өлшеу, сырқатнамасына белгі қоя отырып, педикулезге, қышымаға, дерматомикозға тексеру жүргізіледі. Зертханалық зерттеулер жүргізу үшін көрсеткіштер бойынша биоматериал алу жүргізіледі.
255. Инфекциялық ауруға күдіктену кезінде пациентті инфекциялық аурулар бөлімшесіне (ауруханаға) ауыстырғанға дейін қабылдау бөлімшесінің жанындағы диагностикалық палатаға оқшаулайды.
256. Науқастар стационарға келіп түскен кезде қабылдау бөлімшесінде санитариялық өңдеуден өтеді және таза іш киімдер, пижама, аяқ киім жиынтығы беріледі. Стационарда, туберкулезге қарсы ұйымдарда емделіп жатқан науқастарды қоспағанда, науқастардың үй киімімен жүруіне жол беріледі.

246. Качество предстерилизационной обработки оценивается по отсутствию положительных проб (азопирамовой, фенолфталеиновой) на остаточное количество крови и щелочных компонентов синтетических моющих веществ. Контролю подлежит не менее 1 % медицинских изделий каждого наименования (не менее 3-5 единиц) каждой партии.
247. Предстерилизационная очистка и стерилизация изделий медицинского назначения проводится в централизованном стерилизационном отделении, при отсутствии - в специально выделенном месте подразделений объектов здравоохранения.
Стерильный материал доставляется в отделения в закрытых транспортных контейнерах, специальных мешках, транспортным лифтом.
248. Стерилизация ИМН проводится физическими (паровой, воздушный, инфракрасный, глассперленовый), химическими (растворами химических средств, газовый, плазменный) методами, с использованием соответствующих стерилизующих агентов и оборудования.
249. Стерилизацию осуществляют по режимам, указанным в инструкции по применению конкретного средства, в руководстве по эксплуатации стерилизатора.
250. Контроль работы стерилизующей аппаратуры осуществляется с использованием физических методов (контрольно-измерительные приборы), химических (термохимические индикаторы), биологических тестов.
251. К работе со стерилизаторами допускаются лица старше восемнадцати лет, прошедшие медицинское обследование, курсовое обучение и имеющие удостоверение о сдаче технического минимума.
252. В детских отделениях игрушки моются ежедневно в конце рабочего дня с применением 2 % мыльно-содового раствора, ополаскиваются проточной водой, высушиваются. Кукольная одежда стирается и гладится один раз в неделю. Мягкие игрушки не используются.
253. Бактерицидные камеры, оснащенные ультрафиолетовыми лампами, применяются только для хранения стерильных инструментов.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и
проведению санитарно-противоэпидемических
(профилактических) мероприятий на объектах здравоохранения
254. В приемном отделении проводится осмотр зева, измерение температуры, осмотр на педикулез, чесотку, дерматомикозы поступающих больных, с отметкой в истории болезни. Проводится отбор биологического материала по эпидемиологическим показаниям для проведения лабораторных исследований.
255. В случае подозрения на инфекционное заболевание пациента изолируют в диагностическую палату при приемном отделении (бокс) до перевода в инфекционное отделение (больницу).
256. Проводится санитарная обработка больных, при поступлении в стационар и выдача комплекта чистого нательного белья, пижамы, тапочек. Допускается нахождение в стационаре больных в домашней одежде, за исключением больных, находящихся на лечении в противотуберкулезных организациях.

257. Босанатын әйелге айғақтар бойынша тексеруден кейін немесе әйелдің қалауы бойынша санитариялық өңдеу жүргізіледі.
258. Науқастарды емдеуге жатқызу кезінде палаталардың (үш күн ішінде) толықтырылу циклі сақталады.
259. Іріңді-септикалық инфекциямен ауыратын науқастарды іріңді хирургия бөлімшесіне, ол болмаған кезде бөлек оқшауланған палатаға жатқызған жөн.
260. Ірің бөлінетін пациенттерді таңу септикалық таңу бөлмесінде, ол болмаған кезде ірің бөлінбейтін пациенттерді таңып-байлағаннан кейін асептикалық таңу бөлмесінде жүргізіледі.
261. Пайдаланылғаннан кейін жинау мүкәммалы дезинфекцияланады, құрғатылады және кейіннен арнайы бөлінген орында сақталады.
262. Денсаулық сақтау объектілерінде тексерулер кезінде жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
"Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Денсаулық сақтау объектілері үй-жайларын табиғи және жасанды жарықтандырылуы
1-кесте
Үй-жайлар
Жұмыс беті және табиғи жарықтандыру коэффициентін (ТЖК) нормалау және жарықтандыру жазықтығы (К-көлденең, Т-тік) және жазықтықтың еден үстіндегі биіктігі
Көретін жұмыстың разряды мен шағын разряды
1
2
3
4
1
Операциялық
К-0,8
А-2
2
Операцияалды
К-0,8
Б-1
3
Таңып-байлау
К-0,8
А-1
4
Қан сақтауға арналған үй-жай
К-0,8
VIIIa
5
Гипс сақтауға және дайындауға арналған үй-жай
К-0,8
VIIIб
6
Хирургтар, акушер-гинекологтар, травматологтар, педиатрлар, инфекционисттер, дерматологтар, аллергологтар, стоматологтардың қабылдау кабинеттері, қарау кабинеттері
К-0,8
А-1
7
Басқа мамандар қабылдайтын кабинеттер
К-0,8
Б-1
8
Офтальмологтардың қараңғы бөлмелері
К-0,8
-
9
Функциональдық диагностика кабинеті, эндоскопиялық кабинет
К-0,8
Б-1
10
Фотария, физиотерапия, уқалау, ЛФК кабинеттері
К-0,8
Б-2
11
Гидротерапия кабинеттері, емдік ванналар, себезгі залдары
К-0,8
Б-2
еңбекпен емдеу
К-0,8
Б-1
ұйқымен емдеу
К-0,8
Ж-2
12
Парафин, озокерит дайындауға, төсемдерді өңдеуге, ласты регенерациялауға арналған үй-жай
К-0,8
VIIIб
13
Күндіз болатын палаталар
К-0,0
В-2
14
Дәрілік және таңып-байлау құралдарын сақтау үй-жайы
К-0,8
VIIIб
15
Дезинфекциялау құралдарын сақтау үй-жайы
К-0,8
VIIIб
16
Емшара бөлмесі, манипуляциялық
К-0,8
А-1
17
Мейірбике кабинеттері, посттары
К-0,8
Б-1
18
Науқастар күндіз болатын үй-жай
К-0,8
Б-2
19
Науқастар тамақ ішетін үй-жай
К-0,8
Б-2
20
Аппарат (басқару пульттері) бөлмесі, жуу, стерилдеу, сұрыптау және сақтау үй-жайы, киім-кешек тұратын жер
К-0,8
Б-2
21
Тіркеу орны
К-0,8
Б-2
22
Дәліздер
К-0,0
Е
23
Тасымалданатын аппаратураны сақтау үй-жайы
К-0,8
VIIIб
24
Санитарялық-тұрмыстық үй-жайлар:
- қол жуатын орын, дәретханалар;
- темекі тартатын орындар,
- себезгі, сыртқы киімді ілетін орын
К-0,0
К-0,0
К-0,0
Ж-1
Ж-2
Ж-1
2-кесте
Табиғи жарықтандыру
Біріктірілген жарықтандыру
Жасанды жарықтандыру
ТЖК, е11, %
ТЖК, е11, %
Жарықтандыру,
лк, жалпы жарықтандыру кезінде
М жайсыздық көрсеткіші
Пульсациялық жарықтандыру коэффициенті Кп, %, көп емес
Жоғары немесе аралас жарықтандыру кезінде
Жанынан жарықтандыру кезінде
Жоғары немесе аралас жарықтандыру кезінде
Жанынан жарықтандыру кезінде
5
6
7
8
9
10
11
-
-
-
-

257. Проводится санитарная обработка роженицы после осмотра по показаниям или по желанию женщины.
258. Соблюдать цикличность заполнения палат при госпитализации больных (в течение трех дней).
259. Больных с гнойно-септической инфекцией следует госпитализировать в отделение гнойной хирургии, при его отсутствии - в отдельную изолированную палату.
260. Перевязки пациентам, имеющим гнойное отделяемое, проводят в септической перевязочной, при ее отсутствии в асептической перевязочной, после перевязок пациентов, не имеющих гнойного отделяемого.
261. Уборочный инвентарь после использования дезинфицируется, просушивается и в дальнейшем хранится в специально отведенном месте.
262. Лабораторно-инструментальные исследования на объектах здравоохранения проводятся в соответствии с приложением 7 к настоящим Санитарным правилам.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
здравоохранения"
Естественная и искусственная освещенность помещений
объектов здравоохранения
Таблица 1
Помещения
Рабочая поверхность и
плоскость нормирования коэффициента естественного освещения (КЕО) и освещенности (Г-горизонтальная, В-вертикальная) и высота плоскости над полом
Разряд и подразряд зрительной работы
1
2
3
4
1
Операционная
Г-0,8
А-2
2
Предоперационная
Г-0,8
Б-1
3
Перевязочная
Г-0,8
А-1
4
Помещение хранения крови
Г-0,8
VIII a
5
Помещение хранения и приготовления гипса
Г-0,8
VIII б
6
Кабинеты приема хирургов, акушеров-гинекологов, травматологов, педиатров, инфекционистов, дерматологов, аллергологов, стоматологов, смотровые
Г-0,8
А-1
7
Кабинеты приема других специалистов
Г-0,8
Б-1
8
Темные комнаты офтальмологов
Г-0,8
-
9
Кабинеты функциональной диагностики, эндоскопические кабинеты
Г-0,8
Б-1
10
Фотарии, кабинеты физиотерапии, лечебной физкультуры, массажа
Г-0,8
Б-2
11
Кабинеты: гидротерапии, лечебные ванны, душевые залы
Г-0,8
Б-2
трудотерапии
Г-0,8
Б-1
Для лечения сном
Г-0,8
Ж-2
12
Помещения подготовки парафина, озокерита, обработки прокладок, регенерации грязи
Г-0,8
VIII б
13
Палаты дневного пребывания
Г-0,0
В-2
14
Помещения хранения лекарственных и перевязочных средств
Г-0,8
VIII б
15
Помещения хранения дезинфекционных средств
Г-0,8
VIII б
16
Процедурные, манипуляционные
Г-0,8
А-1
17
Кабинеты, посты медицинских сестер
Г-0,8
Б-1
18
Помещения дневного пребывания больных
Г-0,8
Б-2
19
Помещения для приема пищи
больных
Г-0,8
Б-2
20
Аппаратные (пульты управления), помещения мытья, стерилизации, сортировки и хранения, бельевые
Г-0,8
Б-2
21
Регистратура
Г-0,8
Б-2
22
Коридоры
Г-0,0
Е
23
Помещения хранения переносной аппаратуры
Г-0,8
VIII б
24
Санитарно-бытовые помещения:
- умывальные, уборные;
- курительные;
- душевые, гардеробные
уличной одежды
Г-0,0
Г-0,0
Г-0,0
Ж-1
Ж-2
Ж-1
Таблица 2
Естественное
освещение
Совмещенное
освещение
Искусственное освещение
КЕО, е11, %
КЕО, е11, %
Освещенность, лк, при общем
освещении
Показатель
дискомфорта
М не более
Коэффициент
пульсации - освещенности К п, %, не более
При верхнем
или комбинированном
освещении
При боковом
освещении
При верхнем
или комбинированном
освещении
При боковом
освещении
5
6
7
8
9
10
11
-
-
-
-

Ауаның 1 дм3 зең және ашытқы грибоктарының саны
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
Жұмыс басталғанға дейін
Жұмыс кезінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Өте таза (А)
Операциялық, босандыру залдары, гематологиялық, күйігі бар пациенттерге арналған асептикалық бокстар, шала туған балаларға арналған палаталар, дәріханалардың (асептикалық блогы, стерилизациялық (таза бөлігі), бактериологиялық зертханалардың бокстары, диализдік залдар
200 артық емес
500 артық емес
болмауы тиіс
болмауы тиіс
болмауы тиіс
болмауы тиіс
2
Таза (Б)
Емшара, таңып-байлау, операция алды, реанимация залдары мен палаталары, балалар палаталары, емшек сүтін жинау және пастерлеу бөлмелері, ассистент және дәріханалардың өлшеп-орау бөлмесі, бактериологиялық және клиникалық зертханалардың зерттеу жүргізуге арналған үй-жайы, хирургиялық және стоматологиялық қабылдау кабинеттері
500 артық емес
750 артық емес
болмауы тиіс
болмауы тиіс
болмауы тиіс
болмауы тиіс
3
Таза деп есептелетін (В)
Хирургиялық бөлімшелер палаталары, операциялық, босандыру залына жалғасатын дәліздер, қарау кабинеттері және инфекциялық бөлімшелердің бокстары мен палаталары, ординаторлық, материалдық бөлмелер, таза киім-кешек қоймалары
750 артық емес
1000 артық емес
болмауы тиіс
2 артық емес
болмауы тиіс
болмауы тиіс
"Денсаулық сақтау объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Денсаулық сақтау объектілерінің үй-жайларындағы
инфрадыбыс және жиілігі төмен шудың рұқсат етілетін деңгейі
1-кесте
п/п
Үй-жайлардың немесе аумақтардың қолданылу мақсаты
Тәулік мерзімі
Дыбыс қысымының деңгейі, дБ Орташа геометриялық жиілікпен октавалық белдеуде, герц (Гц)
"лин" сипаттамасындағы дыбыстық қысымның жиілік бойынша түзетілген деңгейлері L, дБ
2
4
8
16

количество плесневых и дрожжевых грибов в 1 дм3 воздуха
До начала работы
Во время работы
До начала работы
Во время работы
До начала работы
Во время работы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Особо чистые (А)
Операционные, родильные залы, диализные залы, асептические боксы для гематологических, ожоговых пациентов, палаты для недоношенных детей, асептический блок аптек, стерилизационная (чистая половина), боксы бактериологических лабораторий
Не более 200
Не более 500
Не должно быть
Не должно быть
Не должно быть
Не должно быть
2
Чистые (Б)
Процедурные, перевязочные, предоперационные, палаты и залы реанимации, детские палаты, комнаты сбора и пастеризации грудного молока, ассистентские и фасовочные аптек, помещения бактериологических и клинических лабораторий, предназначенные для проведения исследований, кабинеты хирургического и стоматологического приема
Не более 500
Не более 750
Не должно быть
Не должно быть
Не должно быть
Не должно быть
3
Условно чистые (В)
Палаты хирургических отделений, коридоры, примыкающие к операционным, родильным залам, смотровые, боксы и палаты инфекционных отделений, ординаторские, материальные, кладовые чистого белья
Не более 750
Не более 1000
Не должно быть
Не более 2
Не должно быть
Не должно быть
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам
здравоохранения"
Допустимые уровни инфразвука и низкочастотного шума
в помещениях объектов здравоохранения
Таблица 1
№ п/п
Назначение помещений или территорий
Время суток
Уровни звукового давления, дБ в октавных полосах со среднегеометрическими частотами, герц (Гц)
Корректированные по частоте уровни звукового давления на характеристике "лин" L, дБ
2
4
8
16

1. Физикалық факторларды бақылау
1
Температура, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, ауа алмасу жиілігі, жарықтандыру
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операция және наркоз бөлімшелері, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, бокс алдындағы бөлімшелер, сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДШ залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері
2
Шу деңгейі
жылына 1 рет
Стерильдеу бөлмелері, зертханалар, рентген кабинеттері, функционалдық диагностика кабинеттері, стоматологиялық кабинеттер, физиотерапиялық кабинеттер, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, операциялық бөлмелер
3
Электромагниттік өрістер
жылына 1 рет
Зертханалар, функционалдық диагностика бөлімшелері, магнитті-резонансты томография кабинеті, физиотерапиялық кабинеттер
2. Радиациялық бақылау
1
Сәулелену дозасының қуатын өлшеу
жылына бір реттен сирек емес
Персоналдың жұмыс орындарында, емшара кабинетімен аралас аумақта және үй-жайда
2
Рентген сәулесінің радиациялық шығуын өлшеуіштің көмегімен пациентті сәулелеудің тиімді дозасын анықтау
жылына бір реттен сирек емес
алаңға дозаның шығарылуын өлшеуішпен жабдықталмаған әрбір медициналық рентгендік диагностикалық аппарат үшін (рентген түтігінің анодтық кернеуінің жұмыс мәндерінің барлық диапазонында)
3. Санитариялық-химиялық бақылау
1
Сынап буының болуы
жылына 1 рет
Физиотерапиялық кабинеттер
2
Көміртегі тотығының болуы
жылына 1 рет
Клиникалық-диагностикалық зертханалар
3
Озонның болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
4
Азот тотықтарының болуы
жылына 1 рет
Операцияалды, операциялық, стерильдеу бөлмелері, палаталар, емшара, реанимация, операциядан кейінгі, күйік палаталары, функционалдық диагностика бөлімшесі, клиникалық-диагностикалық зертханалар, физиотерапиялық кабинеттер, рентген кабинеттері
5
Қорғасынның болуы
жылына 1 рет
Рентген кабинеттері
6
Аммиактың болуы
жылына 1 рет
Палаталар, емшара, реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер
7
Күкіртті сутектің болуы
жылына 1 рет
Реанимациялық, операциядан кейінгі, күйік палаталары, физиотерапиялық кабинеттер
8
Дезинфекциялау құралдарында, ерітінділерінде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын анықтау
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операцияалды, емшара, таңу, манипуляциялық, клиникалық-диагностикалық зертханалар, патологиялық-анатомиялық бөлімшелер, функционалдық диагностика бөлімшелері, буфеттер – тарату орындары (кемінде 2 түр)
9
Стерильдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамдық, фенолфталеиндік сынамалар)
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Орталықтандырылған стерильдеу бөлмелері және көрсеткіштер бойынша

1. Контроль за физическими факторами
1
Температура, относительная влажность воздуха, кратность воздухообмена, освещенность.
1 раз в год
Палаты для больных, после операционные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных
2
Уровень шума
1 раз в год
Стерилизационные, лаборатории, рентген кабинеты, кабинеты функциональной диагностики, стоматологические кабинеты, физиотерапевтические кабинеты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, операционные
3
Электро-магнитные поля
1 раз в год
Лаборатории, отделения функциональной диагностики, кабинет магнитно-резонансной томографии, физиотерапевтические кабинеты.
2. Радиационный контроль
1
Замеры мощности дозы излучения
не реже одного раза в год
На рабочих местах персонала, в помещениях и на территории, смежных с процедурной кабинета
2
Определение эффективной дозы облучения пациента с помощью измерителя радиационного выхода рентгеновского излучателя
не реже одного раза в год
Для каждого медицинского рентгеновского диагностического аппарата, не оснащенного измерителем произведения дозы на площадь (во всем диапазоне рабочих значений анодного напряжения рентгеновской трубки)
3. Санитарно-химический контроль
1
Содержание паров ртути
1 раз в год
Физио-терапевтические кабинеты
2
Содержание – углеродоксид
1 раз в год
Клинико-диагностические лаборатории.
3
Содержание озона
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
4
Содержание окислов азота
1 раз в год
Предоперационные, операционные, стерилизационные, палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, отделения функциональной диагностики, клинико-диагностические лаборатории, физиотерапевтические кабинеты, рентген кабинеты
5
Содержание свинца
1 раз в год
Рентген кабинеты
6
Содержание аммиака
1 раз в год
Палаты, процедурные, реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения
7
Содержание сероводорода
1 раз в год
Реанимационные, послеоперационные, ожоговые палаты, физиотерапевтические кабинеты
8
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
Согласно установленной периодичности проверок
Предоперационные, процедурные, перевязочные, манипуляционные, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения, отделения функциональной диагностики, буфеты – раздаточные (не менее 2х видов)
9
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
Согласно установленной периодичности проверок
Централизованные стерилизационные и по показаниям

4. Өнімдерді, дайын тағамдар мен тамақтану рациондарын зерттеу
1
Негізгі қоректік заттардың болуы және тағамдардың тәуліктік құнарлылығы
жылына 1 рет
Ұйымдардың ас блоктары
2
Термиялық өңдеу тиімділігі
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Тарату желісіндегі ет және балық өнімдерінен жасалған дайын тағамдар
3
Тамақ қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Ұйымдардың ас блоктары, буфет-тарату орны
5. Суды зерттеу
1
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су
көрсеткіштер бойынша
Шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
6. Ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
1
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу (ІТБТ-на, патогенді стафилококқа, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға)
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Медициналық жабдық және мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы мен арнайы киімі, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалы.
2
Ауа ортасын бактериологиялық зерттеу
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, операцияалды, босандыру кабинеттері, палаталар мен реанимация залдары, асептикалық бокстар, стерильдеу, таңу, манипуляциялық, емшара бөлмелері, стоматологиялық кабинеттер, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, бактериологиялық және клиникалық зертханалардағы үй-жайлар
3
Стерильдігіне зерттеу (шайындылар, материал)
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерильдеу, таңу, манипуляциялық бөлмелер, стоматологиялық кабинеттер, емшара бөлмесі, асептикалық бокстар залдар
4
Дезинфекциялау-стерильдеу жабдығын бактериологиялық бақылау
жылына 1 рет
Стерильдеу, дезинфекциялау бөлімшелері
5
Паразитологиялық зерттеулерге арналған шайындыларды зерттеу
тексерулердің белгіленген мерзімділігіне сәйкес
Балалар стационарлары, бөлімшелері
*ескерту: ЕАМ ауасындағы зиянды заттардың құрамы жұмыс аймағының ауасына қойылатын гигиеналық талаптарға сай болуы тиіс.
Денсаулық сақтау объектілерінде өндірістік бақылау (өзін-өзі бақылау) кезінде жүргізілетін зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер
2-кесте
Р/с
Зерттеулер түрі
Зерттеулер кезеңділігі
Сынама алу немесе өлшеу орны
1
2
3
4
1. Физикалық факторларды бақылау
1
Ауа алмасу жиілігі
жылына 1 рет
Науқастарға арналған палаталар, операциядан кейінгі палаталар, реанимация залдары, қарқынды терапия палаталары, босандыру бокстары, операциялық және наркоз, барокамералар, босанудан кейінгі палаталар, шала туған, емшектегі, жаңа туған нәрестелерге арналған палаталар, бокстар, жартылай бокстар, боксалды сүзгілер, қарау, таңу, манипуляциялық, емшара, стерильдеу бөлмелері, ЕДК залдары, функционалдық диагностика кабинеттері, науқастарды қабылдау кабинеттері, негізгі қорды:
дәрілік, таңу құралдары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау үй-жайы

4. Исследование продуктов, готовых блюд и рационов питания
1
Содержание основных питательных веществ и суточная калорийность блюд
1 раз в год
Пищеблоки организаций
2
Эффективность термической обработки
Согласно установленной периодичности проверок
Готовые блюда из мясных и рыбных продуктов на линии раздачи
3
Микробиологические показатели безопасности пищи
Согласно установленной периодичности проверок
Пищеблоки организаций, буфет - раздаточные
5. Исследования воды
1
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
По показаниям
Вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
6. Санитарно-бактериологические показатели при оценке санитарного состояния организаций
1
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды (на БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору)
Согласно установленной периодичности проверок
Медицинское оборудование и инвентарь, белье, руки и спецодежда персонала, инвентарь пищеблоков и раздаточных
2
Бактериологическое исследование воздушной среды
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стоматологические кабинеты, палаты для недоношенных, асептический блок аптек, помещений бактериологических и клинических лабораториях
3
Исследование на стерильность (смывы, материал)
Согласно установленной периодичности проверок
Операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, стоматологические кабинеты, процедурные, асептические боксы залы
4
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
Согласно установленной периодичности проверок
Стерилизационные, дезинфекционные отделения
5
Исследования смывов на паразитологические исследования
Согласно установленной периодичности проверок
Детские стационары, отделения
*примечание: Содержание вредных веществ в воздухе ЛПО соответствует гигиеническим требованиям к воздуху рабочей зоны.
Лабораторно-инструментальные исследования, проводимые при
производственном контроле (самоконтроле) на объектах
здравоохранения
Таблица 2
№ п/п
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
4
1. Контроль за физическими факторами
1
Кратность воздухообмена
1 раз в год
Палаты для больных, послеоперационные палаты, реанимационные залы, палаты интенсивной терапии, родовые боксы, операционные и наркозные, барокамеры, послеродовые палаты, палаты для недоношенных, грудных, новорожденных, боксы, полубоксы, предбоксы, фильтры, смотровые, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стерилизационные, залы ЛФК, кабинеты функциональной диагностики, кабинеты приема больных, помещения хранения основного запаса:
лекарственных, перевязочных средств и изделий медицинского назначения

2. Санитариялық-химиялық бақылау
1
Дезинфекциялау құралдарында, ерітінділерде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын айқындау
3 айда 1 рет
Операцияалды, емшара, таңу, манипуляциялық бөлмелер, клиникалық-диагностикалық зертханалар, паталогиялық-анатомиялық бөлімше, фунционалдық диагностика бөлімшесі, буфеттер-тарату орны
2
Стерильдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамдық, фенолфталеиндік сынамалар)
әрбір атаудағы медициналық бұйымдардың кемінде 1 %-ы (кемінде 3-5 бірлік)
Медициналық бұйымдарды стерильдеу алдында тазартудан кейін
3. Ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
1
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу (ІТБТ-на, патогенді стафилококкқа, шартты-патогенді және патогенді микрофлораға)
3 айда 1 рет
Медициналық жабдық және мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы мен арнайы киімі, ас блоктарының және тарату бөлмесінің мүкәммалы
2
Ауа ортасын бактериологиялық зерттеу
3 айда 1 рет
Операциялық, операцияалды, босандыру кабинеттері, реанимация палаталары мен залдары, асептикалық бокстар, стерильдеу, таңу, манипуляциялық, емшара бөлмелері, стоматологиялық кабинеттер, шала туған нәрестелерге арналған палаталар, дәріханалардың асептикалық блогы, бактериологиялық және клиникалық зертханалардағы үй-жайлар
3
Стерильділігін зерттеу (шайындылар, материал)
айына 1 рет
Операциялық, босандыру, реанимация залдары, стерильдеу, таңу, манипуляциялық бөлмелер, стоматологиялық кабинеттер, емшара бөлмесі, асептикалық бокстар залдар.
4
Дезинфекциялық-стерилизациялық жабдықты бактериологиялық бақылау
3 айда 1 рет
Стерилизациялау, дезинфекциялау бөлімшелері
4. Жабдықты физикалық-химиялық бақылау
1
Дезинфекциялау-стерилизациялық жабдықтың жұмысын бақылау
әрбір жүктеме кезінде күн сайын
Стерилизациялау, дезинфекциялау бөлімшелері

2. Санитарно-химический контроль
1
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
1 раз в 3 месяца
Предоперационные, процедурные, перевязочные, манипуляционные, клинико-диагностические лаборатории, патологоанатомические отделения, отделения функциональной диагностики, буфеты - раздаточные
2
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
не менее 1 % медицинских изделий каждого наименования (не менее 3 – 5 единиц)
После предстерилизационной очистки медицинских изделий
3. Санитарно-бактериологические показатели при оценке санитарного состояния организаций
1
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды (на БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору)
1 раз в 3 месяца
Медицинское оборудование и инвентарь, белье, руки и спецодежда персонала, инвентарь пищеблоков и раздаточных
2
Бактериологическое исследование воздушной среды
1 раз в 3 месяца
Операционные, предоперационные, родильные, палаты и залы реанимаций, асептические боксы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, процедурные, стоматологические кабинеты, палаты для недоношенных, асептический блок аптек, помещений бактериологических и клинических лабораториях
3
Исследование на стерильность (смывы, материал)
1 раз в месяц
Операционные, родильные, реанимационные залы, стерилизационные, перевязочные, манипуляционные, стоматологические кабинеты, процедурные, асептические боксы залы
4
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
1 раз в 3 месяца
Стерилизационные, дезинфекционные отделения
4. Физико-химический контроль оборудования
1
Контроль работы дезинфекционно-стерилизационного оборудования
Ежедневно при каждой загрузке
Стерилизационные, дезинфекционные отделения