Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 сәуірде № 10716 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабы 1-тармағының 70-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 6 наурыздағы
№ 190 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғаудың аумақтық-салалық қағидаттарына сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық қорғанысты жүргізуге дайындық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған азаматтық қорғаныс іс-шараларын алдын ала орындау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасында азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар мына деңгейлер бойынша:
республикалық – еліміздің барлық аумағында;
аумақтық – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде;
объектілік – азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдарда ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Салалық кіші жүйесінде азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар тиісті орталық атқарушы органдарымен ұйымдастырылады және өткізіледі.

Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2015 года № 10716.
В соответствии с подпунктом 70-8) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и ведения мероприятий гражданской обороны.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 марта 2015 года № 190
Правила
организации и ведения мероприятий гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации и ведения мероприятий гражданской обороны (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Гражданской защите" и определяют порядок организации и ведения мероприятий гражданской обороны в соответствии с территориально-отраслевым принципом гражданской защиты.
2. Подготовка к ведению гражданской обороны заключается в заблаговременном выполнении мероприятий гражданской обороны, определенных статьей 21 Закона Республики Казахстан "О Гражданской защите".
3. Мероприятия по гражданской обороне в Республике Казахстан организуются и проводятся по следующим уровням:
на республиканском – на всей территории страны;
на территориальном – на соответствующих административно-территориальных единицах;
на объектовом – в организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне.
В отраслевой подсистеме мероприятия гражданской обороны организуются и проводятся соответствующими центральными исполнительными органами.

4. Азаматтық қорғаныс іс-шараларының ұйымдастырылуына және жүргізілуіне әдістемелік басшылық ету азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүктеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың орталық және жергілікті атқарушы органдары жыл сайын тиісті жылғы 10 - 20 қараша аралығында уәкілетті органына ағымдағы жылғы азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді (бұдан әрі – есеп) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдары, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың азаматтық қорғау қызметтері, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелері жыл сайын тиісті жылғы 1-10 қараша аралығында уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың азаматтық қорғау қызметтері, азаматтық қорғаныс санаттарына жатқызылатын ұйымдар, жыл сайын тиісті жылғы 1-10 қараша аралығында уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық Төтенше жағдайлар жөніндегі басқармаларына (бөлімдеріне) азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Азаматтық қорғанысқа басшылық ету және басқару
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Методическое руководство организацией и ведением мероприятий гражданской обороны возлагается на уполномоченный органа в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Центральные и местные исполнительные органы областей, столицы, городов республиканского значения ежегодно в период с 10 по 20 ноября соответствующего года представляют в уполномоченный органа отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны в текущем году (далее - отчет), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Местные исполнительные органы городов и районов областного значения, службы гражданской защиты областей, столицы, городов республиканского значения, территориальные подразделения центральных исполнительных органов ежегодно в период с 1 по 10 ноября соответствующего года представляют в территориальные подразделения уполномоченного органа, отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Службы гражданской защиты городов и районов областного значения, организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, ежегодно в период с 1 по 10 ноября соответствующего года представляют в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных подразделений уполномоченного органа, отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Руководство и управление гражданской обороной
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Азаматтық қорғанысқа басшылық етуді Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі – Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс бастығы жүзеге асырады.
8. Лауазымы бойынша уәкілетті органның басшысы Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғанысы бастығының орынбасары болып табылады және бейбіт уақытта азаматтық қорғанысты басқарады.
9. Орталық атқарушы органдарда және ұйымдарда азаматтық қорғанысқа басшылық етуді лауазымы бойынша азаматтық қорғаныстың тиісті бастықтары болып табылатын, олардың бірінші басшылары жүзеге асырады.
10. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде азаматтық қорғанысқа басшылық етуді лауазымы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерінің азаматтық қорғаныс бастықтары болып табылатын әкімдер жүзеге асырады.
11. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары лауазымы бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктерінің тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының орынбасарлары болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету мыналарға:
1) уәкілетті органына және оның аумақтық бөлімшелеріне;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың орталық және жергілікті атқарушы органдарында азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге;
3) тікелей бірінші басшыға бағынатын азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардағы және базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдардағы азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге немесе жекелеген жұмыскерлерге жүктеледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар азаматтық қорғанысты ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі бөлімшелердің (қызметкерлердің) жасақталуын (тағайындалуын) жүзеге асырады, олардың функционалдық міндеттері мен штаттық кестесін әзірлейді және бекітеді.
3-тарау. Азаматтық қорғаныс жоспары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Азаматтық қорғаныс жоспары бейбіт және соғыс уақытындағы азаматтық қорғаныс іс-шараларының көлемін, ұйымдастырылуын, орындау тәртібін, мерзімдерін айқындайды.

7. Руководство гражданской обороной осуществляет Премьер-Министр Республики Казахстан - Начальник гражданской обороны Республики Казахстан.
8. Руководитель уполномоченного органа по должности является заместителем Начальника гражданской обороны Республики Казахстан и в мирное время руководит гражданской обороной.
9. Руководство гражданской обороной в центральных исполнительных органах и организациях осуществляют их первые руководители, которые являются по должности соответствующими начальниками гражданской обороны.
10. Руководство гражданской обороной в административно-территориальных единицах Республики Казахстан осуществляют акимы, которые являются по должности начальниками гражданской обороны соответствующих административно-территориальных единиц.
11. Руководители территориальных подразделений уполномоченного органа являются по должности заместителями соответствующих начальников гражданской обороны административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Обеспечение выполнения мероприятий гражданской обороны возлагается на:
1) уполномоченный орган и его территориальные подразделения;
2) структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны в центральных и местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы;
3) структурные подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны в организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне, и организациях, на базе которых созданы службы гражданской защиты, непосредственно подчиненных первому руководителю.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Центральные и местные исполнительные органы, организации, отнесенные к категории по гражданской обороне, осуществляют комплектование (назначение) подразделений (работников) по организации и ведению гражданской обороны, разрабатывают и утверждают их функциональные обязанности и штатное расписание.
Глава 3. План гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. План гражданской обороны определяет объем, организацию, порядок, способы и сроки выполнения мероприятий гражданской обороны в мирное и военное время.

15. Азаматтық қорғаныс жоспарының құрылымын уәкілетті орган айқындайды.
16. Азаматтық қорғаныс жоспары:
республикалық деңгейде – уәкілетті органы;
салалық кіші жүйеде – орталық атқарушы органның азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі тиісті құрылымдық бөлімшесі мен аумақтық деңгейде оның аумақтық бөлімшелері;
аумақтық деңгейде – уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жергілікті атқарушы органдармен, сондай-ақ жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын және соғыс уақытында жұмысты жалғастыратын атқарушы органдармен бірлесіп;
объектілік деңгейде – азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар әзірлейді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Орталық атқарушы органның азаматтық қорғаныс жоспарына жетекшілік ететін салада жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары кіреді.
18. Оның базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйым азаматтық қорғаныс жоспарында азаматтық қорғаудың арнайы іс-шараларын орындау бойынша іс-қимылдарды да көрсетеді.
19. Азаматтық қорғаныс жоспарлары тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарымен бекітіледі және жоспарланатын жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жыл сайын түзетіледі.
20. Азаматтық қорғаныс жоспарларын қайта жасау тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының тиісті өкімдері негізінде бес жылда бір реттен жиі емес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Азаматтық қорғаныс жоспарларына құпиялық белгі:
орталық атқарушы органдар үшін – құпия;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған облыстар, қалалар үшін – құпия;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылмаған қалалық және ауылдық аудандар, қалалар үшін – "қызмет бабында пайдалану үшін";
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар үшін – мемлекеттік құпиялар саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйым басшысының шешімі бойынша құпиялық белгісі белгіленеді.
4-тарау. Азаматтық қорғау қызметтері және күштері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

15. Структуру плана гражданской обороны определяет уполномоченный орган.
16. План гражданской обороны разрабатывается:
на республиканском уровне – уполномоченным органом;
в отраслевой подсистеме – соответствующим структурным подразделением по организации и ведению гражданской обороны центрального исполнительного органа и его территориальными подразделениями на территориальном уровне;
на территориальном уровне - территориальным подразделением уполномоченного органа совместно с местными исполнительными органами, а также исполнительными органами, финансируемыми за счет местного бюджета и продолжающими работу в военное время;
на объектовом уровне – организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. План гражданской обороны центрального исполнительного органа включает в себя мероприятия гражданской обороны, проводимые в курирующей отрасли.
18. Организация, на базе которой создана служба гражданской защиты, в плане гражданской обороны отражает также действия по выполнению специальных мероприятий гражданской защиты.
19. Планы гражданской обороны утверждаются соответствующими начальниками гражданской обороны и ежегодно корректируются по состоянию на 1 января планируемого года.
20. Переработка планов гражданской обороны осуществляется на основании распоряжений соответствующих начальников гражданской обороны не реже одного раза в пять лет.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для планов гражданской обороны гриф секретности устанавливается:
для центральных исполнительных органов - секретно;
для областей, городов, отнесенных к группам по гражданской обороне - секретно;
для городских и сельских районов, городов, не отнесенных к группам по гражданской обороне "для служебного пользования";
для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне - по решению руководителя организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственных секретов.
Глава 4. Службы и силы гражданской защиты
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Азаматтық қорғау қызметтері бейбіт және соғыс уақытында азаматтық қорғаудың арнайы іс-шараларын орындауға, халықты төтенше жағдайлар зардаптарынан, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдардың зақымдау факторларынан қорғауды қамтамасыз етуге арналған.
23. Азаматтық қорғау қызметтері республикалық, облыстық, аудандық, қалалық деңгейлерде құрылады.
Жергілікті атқарушы орган тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органының аумақтық бөлімшесімен бірлесіп, базасында тиісті шешіммен облыстық, аудандық және қалалық азаматтық қорғау қызметтерін құратын ұйымдарды айқындайды. Қажет болған жағдайда қызметтердің құрамына бірнеше ұйым кіреді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес азаматтық қорғау қызметтерінің тізбесі:
республикалық деңгейде – Қазақстан Республикасының Үкіметі;
аумақтық деңгейде – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімі айқындайды.
25. Азаматтық қорғау қызметтерінің бастықтары:
республикалық қызметтерде – базасында қызметтер құрылған министрліктер мен ведомстволардың бірінші басшылары;
облыстық, аудандық, қалалық қызметтерде – қолданыстағы басқару құрылымынан шыға отырып, базасында қызметтер құрылған ұйымдардың бірінші басшылары болып табылады.
26. Азаматтық қорғау қызметтері тиісті азаматтық қорғаныстың бастықтарына тікелей бағынады.
27. Облыстық, аудандық, қалалық қызметтер туралы ережені азаматтық қорғаудың тиісті бастықтары бекітеді.
28. Азаматтық қорғау қызметінің құрылымын олардың басшылары айқындайды.
29. Азаматтық қорғау қызметтері өздерінің қызметінде Азаматтық қорғаныстың тиісті деңгейлердегі жоспарларын басшылыққа алады.
30. Азаматтық қорғау қызметтерінің негізгі міндеттері:
халықты қорғау және төтенше жағдайлар салдарының, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдардың зақымдау факторларының залалын азайту жөніндегі азаматтық қорғау іс-шараларын жоспарлау және қамтамасыз ету;
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, зардап шеккен халыққа көмек көрсету;
азаматтық қорғау құралымдарын құру және даярлау, мақсаты бойынша жұмыстарды жүргізу үшін оларды әзірлікте ұстау;
бағыныстағы органдар мен күштерді басқаруды ұйымдастыру, оларды қажетті материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаудың басқару, халықты төтенше жағдайлар қаупі және оның туындауы туралы, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану туралы құлақтандыру және хабарлау жүйелерін құруды және әзірлікте ұстауды қамтамасыз ету;
радиоактивті, химиялық және бактериологиялық (биологиялық) залалдануды (ластануды) тұрақты қадағалауды және бақылауды ұйымдастыру;
тиісті басқару органдарымен және әскери қолбасшылықтың, ішкі істер органдарының күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қолдау;
бағынысты ұйымдардың эвакуациялау іс-шараларына басшылық ету, қауіпсіз аймақта орналастыру аудандарын алдын ала дайындау бойынша шаралар қабылдау;
азаматтық қорғаныс жоспарларын және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлеу, ведомстволық бағынысты буындардағы жоспарлауға басшылық ету;
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге шешімдер қабылдау үшін тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарына ұсыныстар дайындау;
тиісті азаматтық қорғаныс бастықтары алға қойған міндеттерді орындау кезінде бағынысты қызметтердің күштері мен құралдарына басшылық ету;
төтенше жағдайлардың туындау қаупін азайту, салалар мен ұйымдар жұмысының тұрақтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға басшылық ету;
қызметтердің құзыреті шегінде азаматтық қорғаныс іс-шараларының барлық кешеніне тікелей басшылық етуді жүзеге асыру болып табылады.

22. Службы гражданской защиты предназначены для выполнения специальных мероприятий гражданской защиты в мирное и военное время, обеспечения защиты населения от последствий чрезвычайных ситуаций, поражающих факторов современных средств поражения.
23. Службы гражданской защиты создаются на республиканском, областном, районном, городском уровнях.
Местный исполнительный орган совместно с территориальным подразделением уполномоченного органа соответствующей административно-территориальной единицы определяют организации, на базе которых создают соответствующим решением областные, районные и городские службы гражданской защиты. При необходимости в состав служб включаются несколько организации.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" перечень служб гражданской защиты определяется:
на республиканском уровне – Правительством Республики Казахстан;
на территориальном уровне – решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
25. Начальниками служб гражданской защиты являются:
республиканских служб - первые руководители министерств и ведомств, на базе которых созданы службы;
областных, районных, городских служб – первые руководители организаций, на базе которых созданы службы, исходя из действующей структуры управления.
26. Службы гражданской защиты непосредственно подчиняются соответствующим начальникам гражданской обороны.
27. Положения об областных, районных, городских служб утверждаются соответствующими начальниками гражданской обороны.
28. Структура служб гражданской защиты определяется их руководителями.
29. В своей деятельности службы гражданской защиты руководствуются планами Гражданской обороны соответствующих уровней.
30. Основными задачами служб гражданской защиты являются:
планирование и обеспечение мероприятий гражданской защиты по защите населения и снижения ущерба от последствий чрезвычайных ситуаций, поражающих факторов современных средств поражения;
обеспечение организации и проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, оказание помощи пострадавшему населению;
создание и подготовка формирований гражданской защиты, поддержание их в готовности для проведения работ по предназначению;
организация управления подчиненными органами и силами, обеспечение их необходимыми материально-техническими средствами;
обеспечение создания и поддержания в готовности систем управления гражданской защиты, оповещения и информирования населения об угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций, о применении современных средств поражения;
организация постоянного наблюдения и контроля за радиоактивным, химическим и бактериологическим (биологическим) заражением (загрязнением);
организация и поддержание взаимодействия с соответствующими органами управления и силами военного командования, органов внутренних дел;
руководство эвакуационными мероприятиями подчиненных организаций, принятие мер по заблаговременной подготовке районов размещения в безопасной зоне;
разработка планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций, руководство планированием в подведомственных звеньях;
подготовка предложений соответствующим начальникам гражданской обороны для принятия решений на ведение аварийно-спасательных и неотложных работ;
руководство подчиненными силами и средствами служб при выполнении задач, поставленных соответствующими начальниками гражданской обороны;
руководство разработкой и реализацией мероприятий по уменьшению опасности возникновения чрезвычайных ситуаций, повышению устойчивости работы отраслей и организаций;
осуществление непосредственного руководства всем комплексом мероприятий гражданской обороны в пределах компетенции служб.

31. Азаматтық қорғау күштері азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінен, авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарынан, өртке қарсы қызметтің мемлекеттік және мемлекеттік емес бөлімшелерінен, азаматтық қорғау құралымдарынан, уәкілетті орган авиациясынан, ахуалды қадағалау, бақылау және болжау қызметтерінен тұрады.
32. Азаматтық қорғау құралымдары бейбіт және соғыс уақытында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге арналған.
33. Әзірлікке келтірудің барынша ықтимал уақыты: құтқару, инженерлік құралымдар және азаматтық қорғау қызметтері құралымдары, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін құралымдар үшін – 4 сағаттан аспайды, қалған барлық құралымдар үшін – 6 сағаттан аспайды.
34. Ахуалды қадағалау, бақылау және болжау қызметтерін базасында бейбіт және соғыс уақытында ауыз судың, тағамдық және жем-шөп шикізатының, азық-түліктің, қоршаған ортаның (ауаның, топырақтың, судың, өсімдіктің) радиоактивті, химиялық, биологиялық зақымдануын (ластануын) уақтылы табуға және индикациялауға арналған азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісі құрылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісіне жалпы басшылық етуді және іс-қимылды үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісі құрамына кіретін ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдарға тікелей басшылық етуді салалық министрліктер мен ведомстволар жүзеге асырады.
37. Күштер топтамалары белгілі бір жүйеге жинақталған және тиісті түрде өрістетілген (орналастырылған) азаматтық қорғау күштерін, сондай-ақ төтенше жағдайлар және қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану аймақтарында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін, сондай-ақ азаматтық қорғаудың басқа да міндеттерін шешу үшін тартылған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарын көрсетеді.
38. Күштер топтары бейбіт уақытта құрылады, оларды толық өрістету азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесін бейбіт уақыттан соғыс уақытына ауыстыру кезеңінде аяқталады. Күштер топтарын құру азаматтық қорғаныс жоспарларында көзделеді.

31. Силы гражданской защиты состоят из воинских частей гражданской обороны, аварийно-спасательных служб и формирований, подразделений государственной и негосударственной противопожарной службы, формирований гражданской защиты, авиации уполномоченного органа, служб наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования.
32. Формирования гражданской защиты предназначены для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время.
33. Максимально возможное время приведения в готовность: не более 4 часов - для спасательных, инженерных формирований и формирований служб гражданской защиты, в том числе формирований, входящих в состав отряда экстренного реагирования; не более 6 часов - для всех остальных формирований.
34. На базе служб наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования создается сеть наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны, которая предназначена для своевременного обнаружения и индикации радиоактивного, химического, биологического заражения (загрязнения) питьевой воды, пищевого и фуражного сырья, продовольствия, окружающей среды (воздуха, почвы, воды, растительности) в мирное и военное время.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Общее руководство и координацию действий сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны осуществляет уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Непосредственное руководство подведомственными учреждениями и организациями, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны, осуществляют отраслевые министерства и ведомства.
37. Группировка сил представляет сведенные в определенную систему и развернутые (расположенные) соответствующим образом силы гражданской защиты, а также Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, привлекаемых для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в зонах чрезвычайных ситуаций и применения современных средств поражения, а также для решения других задач гражданской защиты.
38. Группировки сил создаются в мирное время, а полное их развертывание завершается в период перевода государственной системы гражданской защиты с мирного на военное время. Создание группировок сил предусматривается планами гражданской обороны.

39. Облыстар, қалалар, аудандар азаматтық қорғау күштері топтарының құрамы қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды пайдалану арқылы соғыс қақтығыстарын жүргізу жағдайларында алдағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар мен басқа да шешілетін міндеттер тізбесін және көлімін есепке ала отырып, тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының қарамағындағы бар күштер мен құралдарға сүйене отырып айқындалады.
40. Азаматтық қорғау күштерінің топтамалары бірінші, екінші эшелон мен резервтен тұрады. Ахуал жағдайлары бойынша немесе күштер топтамаларының күштері аз болған кезде бір эшелоннан тұрады.
41. Күштер топтарының бірінші эшелоны қарсылас шабуыл жасаған сәтте қаладағы өндірістік қызметті жалғастырып жатқан объектілерде, сондай-ақ адамдар болуы мүмкін басқа да орындарда авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды өрістетуге және жүргізуге арналған. Бірінші эшелон құрамына азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері, Азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың және өндірістік қызметті жалғастырып жатқан объектілердің авариялық-құтқару құралымдары кіреді. Ахуалға байланысты бірінші эшелонға, сондай-ақ Азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың маңында орналасқан аудандардың азаматтық қорғау күштері де кіреді.
42. Екінші эшелон күшті ұлғайтуға және авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар шебін кеңейтуге, сондай-ақ бірінші эшелонның ауыстыруды талап ететін азаматтық қорғау бөлімдері (бөлімшелері) мен күштеріне арналған. Оның құрамына азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері мен әскери қолбасшылық бөлген әскери бөлімдер, бірінші эшелон құрамына кірмеген азаматтық қорғау күштері, оның ішінде азаматтық қорғау күштерін тарта отырып, азаматтық қорғаныс топтарына жататын қалалардың маңында орналасқан аудандардың (ауылдық), кейіннен шалғай аудандардың (ауылдық) азаматтық қорғаныс күштері енгізіледі.
43. Сол немесе басқа эшелон құрамына кіретін азаматтық қорғаныс күштері жұмыстар аймағында қалыптасқан ахуалды (оның ішінде радиациялық) есепке ала отырып, олардың ұйымдастырушылық құрылымының тұтастығын сақтаумен ауысымдар бойынша бөлінеді. Ауысымдар құрамына өз мақсаттары бойынша авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстардың барлық кешенін жүргізуге қабілетті әртүрлі күштер мен құралдар енгізілуі тиіс.
44. Резерв кенеттен туындаған міндеттерді шешуге және бірінші және екінші эшелонның азаматтық қорғау күштерін ауыстыруға арналған.
Резерв құрамына эшелондар құрамына кірмеген азаматтық қорғау құралымдары, шалғай аудандардың (ауылдық) азаматтық қорғаныс күштері, сондай-ақ қойылған міндеттерді орындағаннан кейін зақымдау ошақтарынан шығарылған күштер мен құралдар енгізіледі.

39. Состав группировки сил гражданской защиты областей, городов, районов определяется, исходя из наличия сил и средств, имеющихся в распоряжении соответствующих начальников гражданской обороны, с учетом предстоящего перечня и объема аварийно-спасательных и неотложных работ и других решаемых задач в условиях ведения военных конфликтов с использованием современных средств поражения.
40. Группировка сил гражданской обороны состоит из первого, второго эшелонов и резерва. По условиям обстановки или при незначительных силах группировка сил может состоять из одного эшелона.
41. Первый эшелон группировки сил предназначен для развертывания и проведения аварийно-спасательных и неотложных работ на объектах, продолжающих производственную деятельность в городе, а также в других местах, где в момент нападения противника могли находиться люди. В состав первого эшелона включаются воинские части гражданской обороны, аварийно-спасательные формирования городов, отнесенных к группам по Гражданской обороне, и объектов, продолжающих производственную деятельность. В зависимости от обстановки в первый эшелон могут включаться также силы гражданской защиты районов, расположенных вблизи городов, отнесенных к группам по Гражданской обороне.
42. Второй эшелон предназначен для наращивания усилий и расширения фронта аварийно-спасательных и неотложных работ, а также для требующейся замены частей (подразделений) и сил гражданской защиты первого эшелона. В его состав включаются воинские части гражданской обороны и воинские части, выделяемые военным командованием, силы гражданской защиты, не вошедшие в состав первого эшелона, в том числе силы гражданской обороны районов (сельских), расположенных вблизи городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, с последующим привлечением сил гражданской защиты отдаленных районов (сельских).
43. Силы гражданской обороны, входящие в состав того или иного эшелона, с учетом сложившейся в зоне работ обстановки (в том числе радиационной) распределяются по сменам с соблюдением целостности их организационной структуры. В состав смен должны включаться различные по своему предназначению силы и средства, способные проводить весь комплекс аварийно-спасательных и неотложных работ.
44. Резерв предназначен для решения внезапно возникающих задач и для замены сил гражданской защиты первого и второго эшелонов.
В состав резерва включаются формирования гражданской защиты, не вошедшие в состав эшелонов, силы гражданской обороны отдаленных районов (сельских), а также силы и средства, выведенные из очагов поражения после выполнения поставленных задач.

5-тарау. Эвакуациялық іс-шаралар
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Азаматтық қорғаныс бастықтары Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс бастығының өкімі бойынша ведомстволық бағынысты аумақта эвакуациялау іс-шараларын жүргізеді.
46. Халықты таратуды және эвакуациялауды жоспарлау мен жүргізуді тікелей жүзеге асыру үшін эвакуациялық органдар құрылады:
эвакуациялық комиссиялар (орталық және жергілікті атқарушы органдарда, азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдарда);
эвакуациялық қабылдау комиссиялары (эвакуацияланатын және таратылатын халықты қабылдау мен орналастыруды жүзеге асыратын ауылдық аудандарда, қалаларда);
эвакуациялық жинау пункттері;
эвакуациялаудың аралық пункттері;
эвакуациялық қабылдау пункттері;
зардап шеккен халықты қабылдау пункттері (баспанасыз қалған, санитариялық шығындар, қайтарылмайтын шығындар).
47. Эвакуациялау (эвакуациялау қабылдау) комиссияларының құрамы мен ережесін тиісті азаматтық қорғаныс бастығы бекітеді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің эвакуациялау (эвакуациялау қабылдау) комиссиясының құрамын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жергілікті атқарушы органның, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелерінің және ұйымдардың келісім бойынша айқындайды.
Эвакуациялау комиссияларының төрағалары болып орталық (жергілікті) атқарушы орган, азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйым басшысы орынбасарларының бірі, ал эвакуациялық қабылдау комиссияларының төрағалары – жергілікті атқарушы органдар басшыларының орынбасарлары тағайындалады.
Эвакуациялық комиссия әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-1-қосымшада айқындалған.
Эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-2-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Эвакуациялық жинау пункттері эвакуацияланатындарды жинауға және тіркеуге және оларды отырғызу пункттері мен қозғалыстың бастапқы пункттеріне жіберуге арналған. Эвакуациялық жинау пункттерінің әкімшілігі алдын ала жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен, ұйымдар бойынша бұйрықтармен тағайындалады. Эвакуациялық жинау пункттері өз қызметінде эвакуациялық комиссияларға бағынады.
Әр жинау пунктіне реттік нөмір беріледі. Барлық эвакуациялық жинау пункттері міндетті түрде тиісті эвакуациялық комиссиялармен, жаяу эвакуациялау бағыттарының бастапқы пункттерімен, отырғызу пункттерімен және эвакуацияланатындарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік органдарымен тікелей байланыспен қамтамасыз етіледі. Қажет болған жағдайда эвакуациялық жинау пункттерінде халыққа газқағарларды беру пункттері құрылады.
Эвакуациялық жинау пунктінде мына құжаттар:

Глава 5. Эвакуационные мероприятия
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. По распоряжению начальника гражданской обороны Республики Казахстан начальники гражданской обороны проводят эвакуационные мероприятия на подведомственной территории.
46. Для непосредственного осуществления планирования и проведения рассредоточения и эвакуации населения создаются эвакуационные органы:
эвакуационные комиссии (в центральных и местных исполнительных органах, организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне);
эвакоприемные комиссии (в сельских районах, городах, осуществляющих прием и размещение эвакуируемого и рассредоточиваемого населения);
сборные эвакуационные пункты;
промежуточные пункты эвакуации;
приемные эвакуационные пункты;
пункты приема пострадавшего населения (оставшегося без крова, санитарных потерь, безвозвратных потерь).
47. Состав и положение эвакуационной (эвакоприемной) комиссий утверждается соответствующим начальником гражданской обороны.
Состав эвакуационной (эвакоприемной) комиссии соответствующей административно-территориальной единицы определяет территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты по согласованию с местным исполнительным органом, территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и организациями.
Председателями эвакуационных комиссий назначается один из заместителей руководителя центрального (местного) исполнительного органа, организации, отнесенной к категории по гражданской обороне, а председателями эвакоприемных комиссий - заместители руководителей местных исполнительных органов.
Типовая структура администрации эвакуационной комиссии определена в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
Типовая структура администрации эвакоприемной комиссии определена в приложении 1-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Сборные эвакуационные пункты предназначены для сбора и регистрации эвакуируемых и их отправки в пункты посадки и на исходные пункты движения. Администрация сборных эвакуационных пунктов назначается заблаговременно постановлениями местных исполнительных органов, приказами по организациям. Сборные эвакуационные пункты подчиняются в своей деятельности эвакуационным комиссиям.
Каждому сборному пункту присваивается порядковый номер. Все сборные эвакуационные пункты в обязательном порядке обеспечиваются прямой связью с соответствующими эвакуационными комиссиями, исходными пунктами маршрутов пешей эвакуации, с пунктами посадки и транспортными органами, осуществляющими перевозку эвакуируемых. При необходимости на сборных эвакуационных пунктах создаются пункты выдачи противогазов населению.
На сборном эвакуационном пункте разрабатываются следующие документы:

1) эвакуациялық жинау пункті лауазымдық тұлғаларының міндеттері;
2) эвакуациялық жинау пункті жеке құрамының тізімі, құлақтандыру тәртібі (мекенжайы, телефон нөмірлері);
3) эвакуациялық жинау пунктін ұйымдастыру және жеке құрамды тағайындау туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімінен үзінді;
4) эвакуациялық жинау пунктінен жіберілетін ұйымдар, эвакуациялық комиссиялар (қалалық, аудандық), көлікке отырғызу пункттері телефондарының тізімі;
5) эвакуациялық жинау пункті аумағындағы ұйымдар тізімі және оларды жіберу мерзімдері;
6) эвакуациялық жинау пункті аумағының және олардың мақсаты бойынша үй-жайлар схемасы (жоспары);
7) эвакуациялық жинау пунктіне бекітілген жақын арадағы қорғау құрылыстарының тізбесі;
8) эвакуациялық жинау пунктіне қызмет көрсететін автоколонналардың келу және оларды жіберу кестесі;
9) тасымалдауға өтінім үлгісі;
10) эвакуациялау куәлігінің үлгісі мен оны беру туралы ақпарат әзірленеді.
Эвакуациялық жинау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-3-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Егер тұрақты орналасу аудандары бір тәуліктен астам уақыт көшетін жерде, ықтимал қираулардан тыс аймақтарда, жол қатынастарының жанында орналасса, онда аралық эвакуациялау пункттері ашылады. Олар эвакуацияланатын халықтың қысқа уақытқа орналасуына (демалуына), оларды қайта тіркеуге, қажет болған кезде дозиметриялық, химияға қарсы бақылауға, адамдарды санитариялық өңдеуге және оларды қауіпсіз аймақта орналастыру орындарына жіберуге арналған.
Эвакуациялаудың аралық пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-4-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Эвакуациялық қабылдау пункттері түсіру пункттерінде өрістетіледі және эвакуацияланатындарды қабылдау және оларды орналастыру орындарына жіберу үшін арналған.
Эвакуациялық қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-5-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. Зардап шеккен халықты қабылдау пункттері төтенше жағдайлар түріне қарай төтенше жағдайлар салдарларын жою кезеңінде зардап шеккен халықты тікелей қоныстандыруды ұйымдастыруға арналған.

1) обязанности должностных лиц сборного эвакуационного пункта;
2) список личного состава сборного эвакуационного пункта, порядок оповещения (адрес, номер телефонов);
3) выписка из решения местных исполнительных органов об организации сборного эвакуационного пункта и назначении личного состава;
4) список телефонов, организаций, отправляемых со сборного эвакуационного пункта, эвакуационных комиссий (городской, районной), пунктов посадки на транспорт;
5) список организаций на территории сборного эвакуационного пункта и сроки их отправки;
6) схема (план) территории сборного эвакуационного пункта и помещений по их предназначению;
7) перечень закрепленных за сборным эвакуационном пунктом ближайших защитных сооружений;
8) график прибытия и отправки автоколонн, обслуживающих сборный эвакуационный пункт;
9) образец заявки на перевозку;
10) образец эвакуационного удостоверения и информация о его выдаче.
Типовая структура администрации сборного эвакуационного пункта определена в приложении 1-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Промежуточные пункты эвакуации создаются, если районы постоянного размещения находятся на удалении более суточного перехода, за пределами зон возможных разрушений, вблизи путей сообщения. Они предназначены для кратковременного размещения (отдыха) эвакуируемого населения, его перерегистрации, проведения при необходимости дозиметрического, противохимического контроля, санитарной обработки людей и отправке их в места расселения в безопасной зоне.
Типовая структура администрации промежуточного пункта эвакуации определена в приложении 1-4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Приемные эвакуационные пункты развертываются в пунктах высадки и предназначены для приема эвакуируемых и отправки их в места расселения.
Типовая структура администрации приемного эвакуационного пункта определена в приложении 1-5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Пункты приема пострадавшего населения предназначены для организации непосредственного расселения пострадавшего населения на период ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций в зависимости от типа чрезвычайных ситуаций.

Зардап шеккен халықты қабылдау әкімшілігі пунктінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-6-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 5-тарау 50-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-2. Эвакуациялық жинау пункттерінің, эвакуациялаудың аралық пункттерінің, эвакуациялық қабылдау пункттерінің, зардап шеккен халықты қабылдау пункттерінің құрылымын және санын эвакуацияланатын (келіп жатқан) халықтың санын және оны қамтамасыз етумен байланысты іс-шаралардың көлемін есепке ала отырып, эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссиялардың басшылары анықтайды.
Ескерту. 5-тарау 50-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-3. Эвакуацияланатын халықты қабылдау, орналастыру үшін қосарланған мақсаттағы объектілер пайдаланылады.
Қосарланған мақсаттағы объектілерге эвакуациялық жинау пункттері, эвакуациялаудың аралық пункттері, эвакуациялық қабылдау пункттері ретінде пайдаланылатын әлеуметтік саладағы, адамдар жаппай болатын объектілер жатады.
Қосарланған мақсаттағы объектілер тізбесін эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссиялары анықтайды және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 5-тарау 50-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау үшін негізгі бастапқы деректер:
1) қалаларда және қауіпсіз аймақта тұратын халық, жұмылдыру ұйғарымы бар әскери қызметшілер және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне шақырылуға жататын адамдар саны;
2) жұмысшылар мен қызметшілердің жалпы санын, сондай-ақ ең көп жұмыс істейтін ауысым санын және ауысым жұмысының уақытын көрсете отырып, соғыс уақытында азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалаларда өз қызметін жалғастырып жатқан ұйымдар тізбесі;
3) жұмысшылардың, қызметшілер мен олардың отбасылары мүшелерінің санын көрсете отырып, соғыс уақытында өз қызметін қауіпсіз аймаққа көшіретін ұйымдар тізбесі;
4) білім алушылар, сондай-ақ оқытушылық құрам мен қызмет көрсететін персонал санын көрсете отырып, оқу орындарының, мектепке дейінгі мекемелердің саны;
5) азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың айналасындағы ықтимал қатты қираулар аймақтары, осы аймақтарда тұрып жатқан халық саны;

Типовая структура администрации пункта приема пострадавшего населения определена в приложении 1-6 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-2. Структура и численность сборных эвакуационных пунктов, промежуточных пунктов эвакуации, приемных эвакуационных пунктов, пунктов приема пострадавшего населения определяется руководителями эвакуационных (эвакоприемных) комиссий, с учетом количества эвакуируемого (прибывающего) населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-3. Для приема, размещения эвакуируемого населения используются объекты двойного назначения.
Под объектами двойного назначения понимаются объекты социальной сферы, с массовым пребыванием людей, которые используются в качестве сборных эвакуационных пунктов, промежуточных пунктов эвакуации, приемных эвакуационных пунктов.
Перечень объектов двойного назначения определяются эвакуационными (эвакоприемными) комиссиями и утверждаются решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Основными исходными данными для планирования эвакуационных мероприятий являются:
1) численность населения, проживающего в городах и в безопасной зоне, и военнообязанных, имеющих мобилизационные предписания и лиц, подлежащих призыву в Вооруженные Силы Республики Казахстан;
2) перечень организаций, продолжающих свою деятельность в городах, отнесенных к группам по гражданской обороне, в военное время, с указанием общей численности рабочих и служащих, а также численность наибольшей работающей смены и время работы смен;
3) перечень организаций, переносящих свою деятельность на военное время в безопасную зону, с указанием численности рабочих, служащих и членов их семей;
4) количество учебных заведений, дошкольных учреждений с указанием численности обучающихся, детей, а также преподавательского состава и обслуживаемого персонала;
5) зоны возможных сильных разрушений вокруг городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, численность населения, проживающего в этих зонах;

6) таратылатын және эвакуацияланатын халықты орналастыруға тыйым салынған аудандар мен пункттер;
7) таратылатын және эвакуацияланатын халықты орналастыру бойынша аудандар мен қалалардың мүмкіндіктері;
8) халықты орналастыру аудандарында қорғау құрылыстарының (паналайтын жерлердің, радиацияға қарсы жасырын паналардың, тау-кен қазбаларының, қарапайым жасырын паналардың), сондай-ақ сумен жабдықтау көздерінің болуы;
9) эвакуацияланатын халықтың жеке көлігін есепке ала отырып, эвакуациялық тасымалдауға тартылатын көлік мүмкіндігі;
10) ықтимал жағдайды есепке ала отырып, көлік ағынын реттеу мүмкіндігі;
11) жол желісі, оның жай-күйі және өткізу қабілеті;
12) жаяу тәртіппен халықты эвакуациялауға арналған бағдарлардың болуы және практикалық пайдалану мүмкіндігі;
13) тарату мен эвакуациялау туралы халықты құлақтандыруға, сондай-ақ эвакуациялау іс-шараларына басшылық етуге арналған байланыс құралдары мен жүйелері;
14) халықты тарату мен эвакуациялауды жүргізуге әсер ететін жергілікті жағдайлар мен маусымдық климаттық ерекшеліктер;
15) көрші облыстардан келетін халық саны және олардың келу мерзімдері болып табылады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Халық есебі мына негізгі топтар бойынша жүргізіледі:
1) бірінші топ – соғыс уақытында қалада (азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған) жұмыс істеуді жалғастыратын, сондай-ақ оның тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілері;
2) екінші топ – соғыс уақытында өз қызметін қауіпсіз аймаққа көшірген ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілері, министрліктер мен агенттіктер орталық аппараттарының қызметкерлері;
3) үшінші топ – педагогикалық қызметкерлер, мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының студенттер мен оқушылары, оларға қызмет көрсететін персонал; мүгедекттігі бар адамдар мен қарттар үйлерінде тұратын зейнеткерлер, оларға қызмет көрсететін персонал;
4) төртінші топ – 1 және 3-топтарға жатпайтын барлық халық.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Азаматтық қорғаныс жоспарына қосымша болып табылатын эвакуациялау және тарату жоспарында:
1) санатталған қалалардан және төтенше жағдайлар аймақтарынан таратылатын және эвакуацияланатын халық саны;
2) қауіпсіз аймақта халықты орналастыру аудандары;

6) районы и пункты, в которых запрещено размещение рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
7) возможности районов и городов по размещению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
8) наличие в районах размещения населения защитных сооружений (убежищ, противорадиационных укрытий, горных выработок, простейших укрытий), а также источников водоснабжения;
9) возможность транспорта, привлекаемого для эвакуационных перевозок, с учетом личного транспорта эвакуируемого населения;
10) возможность регулирования потока транспорта с учетом возможной обстановки;
11) дорожная сеть, ее состояние и пропускная способность;
12) наличие и возможности практического использования маршрутов для эвакуации населения пешим порядком;
13) средства связи и системы, предназначенные для оповещения населения о рассредоточении и эвакуации, а также для руководства эвакуационными мероприятиями;
14) местные условия и сезонные климатические особенности, влияющие на проведение рассредоточения и эвакуации населения;
15) количество населения, прибывающего из соседних областей и сроки их прибытия
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Расчет населения производится по следующим основным группам:
1) первая группа - рабочие и служащие организаций, продолжающих работу в городе (отнесенном к группе по гражданской обороне) в военное время, а также обеспечивающих его жизнедеятельность;
2) вторая группа - рабочие и служащие организаций, переносящих свою деятельность в военное время в безопасную зону, сотрудники центральных аппаратов министерств и агентств;
3) третья группа – педагогические работники, студенты и учащиеся организаций образования за исключением дошкольных и общеобразовательных организаций, их обслуживающий персонал; пенсионеры, содержащиеся в домах для лиц с инвалидностью и престарелых, их обслуживающий персонал;
4) четвертая группа – все население, не попадающие в группы 1 и 3.
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В плане эвакуации и рассредоточения, являющимся приложением к плану гражданской обороны, указывается:
1) численность населения рассредоточиваемого и эвакуируемого из категорированных городов и зон чрезвычайных ситуаций;
2) районы размещения населения в безопасной зоне;

3) тарату және эвакуациялау мерзімдері (басталуы және аяқталуы);
4) көлікпен халықты әкетуді ұйымдастыру;
5) жаяу тәртіппен халықты шығаруды ұйымдастыру;
6) қауіпсіз аймақта халықты қабылдау және орналастыру жөніндегі іс-шаралар;
7) жасырын паналарды дайындау, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі мен мерзімі және қауіпсіз аймақта таратылатын және эвакуацияланатын халықты қамтамасыз ету жөніндегі қорғау іс-шаралары;
8) төтенше жағдайлар аймақтарынан халықты эвакуациялау тәртібі мен мерзімдері;
9) санитариялық-эпидемияға қарсы және емдеу-эвакуациялау іс-шаралары;
10) тарату мен эвакуациялауды басқаруды ұйымдастыру, құлақтандыру тәртібі көрсетіледі.
54. Азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған қаланың (қалалық ауданның) азаматтық қорғаныс жоспарына қосымша болып табылатын эвакуациялау және тарату жоспарында:
1) әр қалалық аудан, ұйым, пәтер иелерінің кооперативі бойынша тарату мен эвакуациялауға жататын халық саны;
2) қауіпсіз аймақта халықты орналастыру аудандары мен пункттері;
3) тарату мен эвакуациялау мерзімдері (басталуы және аяқталуы);
4) тарату мен эвакуациялаудың басталуы және мерзімдері туралы жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың басшыларын, сондай-ақ жұмысшыларды, қызметшілерді және қалған халықты құлақтандыру тәртібі;
5) эвакуациялық органдар құрамы және оларды әзірлікке келтіру мерзімдері;
6) жаяу тәртіппен шығарылатын және көліктің барлық түрлерімен апарылатын халық саны;
7) халықты шығару және әкету бағыттары; бастапқы пункттері, аялдайтын орындар, реттеу пункттері, жаяу тәртіппен эвакуациялаудың әр бағдарындағы аралық эвакуациялау пункттері;
8) халық көлікпен әкету және жаяу тәртіппен шығару кезектілігі; 9) эвакуациялық жинау пункттері;
10) халықты көлікке отырғызу пункттері;
11) оны қауіпсіз аймақта түсіру пункттері;
12) халықты қауіпсіз аймақта қабылдауды және орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар;
13) жасырын паналарды дайындау, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі мен мерзімі және қауіпсіз аймақта таратылатын және эвакуацияланатын халықты қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
14) аралық эвакуациялау пункттерінен және түсіру пункттерінен оны орналастыру орнына дейін халықты тасымалдау үшін аудандар көліктерін пайдалану;
15) эвакуациялық іс-шараларды өткізу кезінде қадағалауды, басқару мен байланысты ұйымдастыру;
16) қауіпсіз аймақтағы орналастыру аудандарынан қалаға және кері объектілерге жұмысшылар ауысымын тасымалдау тәртібі көрсетіледі.
55. Эвакуациялық комиссия таратылатын және эвакуацияланатын халықты қауіпсіз аймаққа орналастыру карталарын (схемаларын), тарату және эвакуациялау бойынша деректері бар қалалар жоспарларын, халықты әкету және оны жаяу тәртіппен шығару есептерін, қауіпсіз аймақта халықты қамтамасыз ету бойынша есептерді әзірлейді.

3) сроки рассредоточения и эвакуации (начало и конец);
4) организация вывоза населения транспортом;
5) организация вывода населения пешим порядком;
6) мероприятия по приему и размещению населения в безопасной зоне;
7) порядок и сроки подготовки укрытий, обеспечения средствами индивидуальной защиты и защитные мероприятия по обеспечению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне;
8) порядок и сроки эвакуации населения из зон чрезвычайных ситуаций;
9) санитарно-противоэпидемические и лечебно-эвакуационные мероприятия;
10) организация управления рассредоточением и эвакуацией, порядок оповещения населения.
54. В плане эвакуации и рассредоточения, являющимися приложением к плану гражданской обороны города, отнесенного к группе по гражданской обороне (городского района), указывается:
1) численность населения, подлежащего рассредоточению и эвакуации по каждому городскому району, организации, кооперативу собственников квартир;
2) районы и пункты, размещения населения в безопасной зоне;
3) сроки рассредоточения и эвакуации (начало и конец);
4) порядок оповещения руководителей местных исполнительных органов и организаций, а также рабочих, служащих и остального населения о начале и сроках рассредоточения и эвакуации;
5) состав эвакуационных органов и сроки приведения их в готовность;
6) количество населения, выводимого пешим порядком и вывозимого всеми видами транспорта;
7) маршруты вывода и вывоза населения; исходные пункты, привалы, пункты регулирования, промежуточные пункты эвакуации на каждом маршруте эвакуации пешим порядком;
8) очередность вывоза населения транспортом и вывода пешим порядком;
9) сборные эвакуационные пункты;
10) пункты посадки населения на транспорт;
11) пункты высадки его в безопасной зоне;
12) мероприятия по организации приема и размещения населения в безопасной зоне;
13) порядок и сроки подготовки укрытий, обеспечения средствами индивидуальной защиты и другие мероприятия по обеспечению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне;
14) использование транспорта районов для перевозки населения из промежуточных пунктов эвакуации и пунктов высадки до мест его расселения;
15) организация наблюдения, управления и связи при проведении эвакуационных мероприятий;
16) порядок перевозки рабочих смен из районов размещения в безопасной зоне на объекты в город и обратно.
55. Эвакуационными комиссиями разрабатываются карты (схемы) размещения рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне, планы городов с данными по рассредоточению и эвакуации, расчеты на вывоз населения и вывод его пешим порядком, расчеты по обеспечению населения в безопасной зоне.

56. Жаяу тәртіпте марш ұйымдастыру үшін қозғалыс бағыттары белгіленеді. Қозғалыс бағыттары әскери тасымалдаулардан бос жолдар бойынша өтеді. Әр қала үшін бағыттар саны жергілікті жағдайларға, жолдардың болуына, сондай-ақ таратылатын және эвакуацияланатын халықтың санына байланысты болады.
57. Жаяу қозғалыс бағыттарында реттеу пункттері, аялдайтын орын аудандары мен аралық эвакуациялау пункттері белгіленеді, ол жерлерде медициналық пункттер, жылыну мен тамақтандыру пункттері құрылады.
Аялдайтын орын аудандары мүмкіндігінше халықтың демалуы мен тіршілігін қамтамасыз етуге арналған орындардың болуын есепке ала отырып, таңдалуы тиіс. Соғыс уақытына аялдайтын орындарда халықты паналату үшін аялдайтын орындарда қарапайым жасырын паналар әзірленеді, жарықтық бүркеніш және демалу бойынша іс-шаралар қамтамасыз етіледі.
Егер тұрақты орналастыру аудандары тәуліктен артық жүретін қашықтықта болса, эвакуациялау пункттері құрылады. Олар келетін халықты өмір сүру үшін ең аз қажетті жағдайлармен (тамақтандыру, сумен жабдықтау, медициналық қызмет көрсету) қамтамасыз етуі тиіс.
58. Таратылатын және эвакуацияланатын халықтың жаяу тәртіптегі қозғалысы кезінде ұйымшылдықты және тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында жаяу лектердің, ал автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде автомобиль лектерінің бастықтары тағайындалады.
59. Жаяу лектердің қозғалысын ұйымдастыру үшін жаяу эвакуациялау бағыттарының бастықтары тағайындалады.
60. Жаяу эвакуациялау бағыттары бастықтарының жанында қажетті байланыс және құлақтандыру құралдары бар басқару топтары құрылады. Бағыттар бастықтарына азаматтық қорғау күштерінің топтары құрамынан қоғамдық тәртіпті сақтау және барлау жүргізу үшін күштер мен құралдар беріледі.
61. Жаяу лектер саны 500-ден 1000 адамға дейін құрылады.
Лектер қозғалысының жылдамдығы сағатына 4-5 шақырым, лектер арасындағы арақашықтық – 500 метрге дейін жоспарланады. Тәуліктік өту шамасы – 30-40 шақырым.
Демалуға арналған аялдау ұзақтығы: аз – 30-45 минут, көп – 2-4 сағат болып белгіленеді. Аз аялдау әрбір 2-2,5 сағат қозғалыс арасында, көп аялдау – тәуліктік өтудің екінші жартысының басында болды.
62. Эвакуациялау бағыттары үшін мыналар:
1) лектер тізбесі, олардың құрамы мен нөмірленуі;
2) қозғалыс бағыты;
3) лектердің бастапқы пункті, реттеу пункті және олардың өту уақыты, аялдайтын орын аудандары мен ұзақтығы;
4) аралық эвакуациялау пункті немесе халықты орналастыру аудандары және оларға лектердің келу уақыты;
5) қосып берілген көлігі бар медициналық пункт және жылыну пункттері;
6) қадағалау бекеті;

56. Для организации марша пешим порядком намечаются маршруты движения. Маршруты движения проходят по дорогам, свободным от воинских перевозок. Количество маршрутов для каждого города зависит от местных условий, наличия дорог, а также от количества рассредоточиваемого и эвакуируемого населения.
57. На маршрутах пешего движения определяются места пунктов регулирования, районы привалов и промежуточные пункты эвакуации, на которых создаются медицинские пункты, пункты обогрева и питания.
Районы привалов должны выбираться по возможности с учетом наличия места для отдыха и жизнеобеспечения населения. На военное время для укрытия населения на привалах подготавливаются также простейшие укрытия в местах привалов, обеспечиваются мероприятия по светомаскировке и отдыху.
Промежуточные пункты эвакуации создаются, если районы постоянного размещения находятся на удалении более суточного перехода. Они должны обеспечить прибывающее население минимально необходимыми условиями для жизни (питание, водоснабжение, медицинское обслуживание).
58. В целях обеспечения организованности и порядка при движении пешим порядком рассредоточиваемого и эвакуируемого населения назначаются начальники пеших колонн, а при перевозке автомобильным транспортом - старшие автомобильных колонн.
59. Для организации движения пеших колонн назначаются начальники маршрутов пешей эвакуации.
60. При начальниках маршрутов пешей эвакуации создаются группы управления с необходимыми средствами связи и оповещения. Начальникам маршрутов придаются силы и средства охраны общественного порядка и ведения разведки из состава группировки сил гражданской защиты.
61. Пешие колонны формируются численностью от 500 до 1000 человек.
Скорость движения колонн планируется 4-5 км/час, дистанция между колоннами - до 500 м. Величина суточного перехода - 30-40 км.
Продолжительность привалов для отдыха устанавливается: малых - 30-45 минут, больших - 2-4 часа. Малые привалы назначаются через каждые 2-2,5 часа движения, большой - в начале второй половины суточного перехода.
62. Для маршрутов эвакуации разрабатывается схема с указанием:
1) перечня колонн, их состав и нумерация;
2) маршрута движения;
3) исходного пункта, пункта регулирования и время их прохождения колонн, районы и продолжительность привалов;
4) промежуточного пункта эвакуации или районы размещения населения и время прибытия в них колонн;
5) медицинского пункта с приданным транспортом и пункты обогрева;
6) поста наблюдения;

7) бағытта және жоғары тұрған бастықпен байланысты ұстау тәртібі;
8) соғыс уақытында бағытта, аялдайтын орындарда және аралық эвакуациялау пункттерінде халықты паналату үшін пайдаланылатын жасырын паналар мен жер қатпарлары;
9) басқару және құлақтандыру сигналдары көрсетіле отырып, схема әзірленеді.
63. Лектер бастықтарына марш схемаларынан үзінділер беріледі, онда:
1) лектің нөмірі мен құрамы;
2) қозғалыс бағыты;
3) бастапқы пункт, реттеу пункттері және оларды өту уақыты;
4) аялдайтын орын аудандары мен ұзақтығы;
5) аралық эвакуациялау пункті немесе халықты орналастыру ауданы және лектің оларға келу уақыты;
6) соғыс уақытында бағытта, аялдайтын орындарда және аралық эвакуациялау пункттерінде халықты паналату үшін пайдаланылатын жасырын паналар мен жер қатпарлары;
7) медициналық пункттер және жылыну пункттері;
8) қадағалау бекеттері;
9) бағыт бастығымен байланысты ұстау тәртібі;
10) басқару және құлақтандыру сигналдары көрсетіледі.
64. Таратылатын және эвакуацияланатын халықты қауіпсіз аймаққа қабылдауды, орналастыру мен қамтамасыз етуді ауылдық аудандардың эвакуациялық қабылдау комиссиялары бір адамға 2,5 шаршы метр есебімен жоспарлайды.
65. Ауылдық ауданның азаматтық қорғаныс жоспарына қосымша болып табылатын эвакуацияланатын халықты қабылдау және орналастыру жоспарында:
1) келетін ұйымдардың саны мен атауы және жұмысшылар, қызметшілер және олардың отбасы мүшелерін көрсете отырып, оларды елді мекендерге (қалалар көшелеріне) бөлу;
2) өз қызметтерін қаладан қауіпсіз аймаққа ауыстырған ұйымдарды орналастыру үшін жоспарланған өндірістік, қызметтік, әкімшілік, мәдени-тұрмыстық және басқа да ғимараттар мен құрылыстар;
3) таратылатын және эвакуацияланатын халықты түсіру пункттері;
4) эвакуациялық қабылдау пункттері, оларды орналастыру және әкімшілік құрамы, оларды әзірлікке келтіру мерзімдері мен тәртібі;
5) эвакуациялық қабылдау пункттерін келіп жатқан халықты жеке-жеке орналастыру орындарына жеткізу тәртібі мен мерзімдері; тасымалдауға арналған көлік құралдары (кім және қанша бөлген, бөлу уақыты);
6) таратылатын және эвакуацияланатын халыққа орындар дайындау, оларды тамақ өнімдерімен және бірінші кезектегі қажетті заттармен қамтамасыз ету, медициналық қызмет көрсетуді және келіп жатқан халықты қамтамасыз ету бойынша басқа да іс-шараларды ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері;
7) жергілікті атқарушы органдар, эвакуациялау органдары басшыларын, кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларын эвакуациялау іс-шараларының басталуы, түсіру пункттеріне адамдардың келу уақыты туралы құлақтандыру тәртібі;

7) порядка поддержания связи на маршруте и с вышестоящим начальником;
8) на военное время укрытия и складки местности, которые могут быть использованы для укрытия населения на маршруте, в местах привалов и на промежуточных пунктах эвакуации;
9) сигналов управления и оповещения.
63. Для начальников колонн делаются выписки из схем марша, в которых указываются:
1) номер и состав колонны;
2) маршрут движения;
3) исходный пункт, пункты регулирования и время их прохождения;
4) районы и продолжительность привалов;
5) промежуточный пункт эвакуации или район размещения населения и время прибытия в них колонны;
6) на военное время укрытия и складки местности, которые могут быть использованы для укрытия населения на маршруте, в местах привалов и на промежуточном пункте эвакуации;
7) медицинские пункты и пункты обогрева;
8) посты наблюдения;
9) порядок поддержания связи с начальником маршрута;
10) сигналы управления и оповещения.
64. Прием, размещение и обеспечение рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне планируется эвакоприемными комиссиями сельских районов из расчета 2,5 кв.м на человека.
65. В плане приема и размещения эвакуируемого населения, являющегося приложением к плану гражданской обороны сельского района, указывается:
1) количество и наименования прибывающих организаций и их распределение по населенным пунктам (улицам городов) с указанием численности рабочих, служащих и членов их семей;
2) производственные, служебные, административные, культурно-бытовые и другие здания и сооружения, планируемые для размещения организаций, переносящих свою деятельность из города в безопасную зону;
3) пункты высадки рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
4) приемные эвакуационные пункты, их дислокация и состав администрации, сроки и порядок приведения их в готовность;
5) порядок и сроки доставки прибывающего населения с приемных эвакуационных пунктов в места его расселения; транспортные средства, предназначенные для перевозок (кто и в каком количестве выделяет, время выделения);
6) порядок и сроки подготовки мест для рассредоточиваемого и эвакуируемого населения, обеспечение его продуктами питания и предметами первой необходимости, организация медицинского обслуживания и других мероприятий по обеспечению прибывающего населения;
7) порядок оповещения руководителей местных исполнительных органов, эвакуационных органов, руководителей предприятий, организаций, учреждений о начале эвакуационных мероприятий, времени прибытия людей на пункты высадки;

8) радиациялық және химиялық қадағалауды ұйымдастыру, таратылатын және эвакуацияланатын халықты аумақтарға (азаматтық қорғаныс тобына жатпайтын қаланың) қабылдау және орналастыру кезеңіндегі басқару және ақпарат көрсетіледі.
6-тарау. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары:
Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын, аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын, аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын жасаған кезде;
елді мекендердің бас жоспарларын жасаған кезде;
аумақтарды, елді мекендерді, өнеркәсіптік аймақтарды аудандық жоспарлау және салу схемалары мен жобаларын жасаған кезде;
ұйымдарды салу, кеңейту, реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру жобаларында;
кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту кезінде әзірленеді.
67. Бөлімді әзірлеуге арналған бастапқы деректер мен техникалық талаптарды жобалау ұйымының қатысуымен жобаға тапсырыс беруші әзірлейді.
Тапсырыс берушінің сұрау салуы бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жобаның жоспарланған ауданының жай-күйі туралы бастапқы деректер, сондай-ақ бөлім мазмұны бойынша ұсыныстар береді.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Азаматтық қорғаныс объектілеріне: басқару пункттері, жеке тұрған және қосып салынған паналайтын жерлер, радиацияға қарсы жасырын паналар, азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайлары жатады.
Азаматтық қорғаныс мүлкіне: жеке қорғану құралдары, радиациялық, химиялық барлау және дозиметрлік бақылау аспаптары, жеке медициналық қорғану құралдары, байланыс және құлақтандыру құралдары және басқа да материалдық-техникалық құралдар жатады.
69. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету үшін азаматтық қорғаудың басқару органдарында азаматтық қорғаныс мүлкінің запастары құрылады.

8) организация радиационного и химического наблюдения, управления и информации в период приема и размещения на территории (города, не отнесенного к группе по гражданской обороне) рассредоточиваемого и эвакуируемого населения.
Глава 6. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны разрабатываются:
при составлении генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональных схем территориального развития, комплексных схем градостроительного планирования территорий;
при составлении генеральных планов населенных пунктов;
при составлении схем и проектов районной планировки и застройки территорий, населенных пунктов, промышленных зон;
в проектах строительства, расширения, реконструкции и технического перевооружения организаций;
при разработке, согласовании, утверждении проектно-сметной документации на строительство предприятий, зданий и сооружений.
67. Исходные данные и технические требования для разработки раздела готовятся заказчиком проекта с участием проектной организации.
По запросу заказчика территориальными подразделениями уполномоченного органа выдаются исходные данные о состоянии намечаемого района проекта, а также предложения по содержанию раздела.
Сноска. Пункт 67 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Объекты и имущество гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. К объектам гражданской обороны относятся: пункты управления, отдельно стоящие и встроенные убежища, противорадиационные укрытия, складские помещения для хранения имущества гражданской обороны.
К имуществу гражданской обороны относятся: средства индивидуальной защиты, приборы радиационной, химической разведки и дозиметрического контроля, средства индивидуальной медицинской защиты, средства связи и оповещения и другие материально-технические средства.
69. Для обеспечения мероприятий гражданской обороны в органах управления гражданской защиты создаются запасы имущества гражданской обороны.

70. Мемлекеттік меншік болып табылатын және азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету мен жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкі иеліктен шығаруға жатпайды.
71. Мемлекеттік органдардың азаматтық қорғанысының қорғаныш құрылыстары мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен күтіп-ұсталады.
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған, жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдардың аумағында орналасқан, азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары ұйымдардың қаражаты есебінен күтіп-ұсталады. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары неғұрлым көп жұмыс істейтін ауысымға есептелуге және азаматтық қорғау мақсатында пайдаланылуға тиіс.
Азаматтық қорғаныстың объектілері мен мүлкі бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, азаматтық қорғаныстың объектілері мен мүлкін әзірлікте ұстап тұру және нысаналы пайдалану жөніндегі міндеттер, сондай-ақ оларды құру мен жинақтау жөніндегі тапсырмалар азаматтық қорғаныс объектілер мен мүлкінің жаңа меншік иелеріне өтеді.
72. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық қорғаныстың объектілерін құру және пайдалану тәртібі "Азаматтық қорғаныс объектілерін құру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1357 қаулысымен айқындалған.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар жыл сайын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген әдістемелік ұсынымдарға сәйкес азаматтық қорғаныс объектілеріне кешенді тексеру жүргізеді.
74. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын тексеру кезінде мынадай құжаттаманың:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жерлер (радиацияға қарсы жасырын паналар) паспорты;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын тексеру журналы;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың және ауадағы газ құрамының көрсеткіштерін тіркеу журналы;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының жоспары;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын әзірлікке келтіру жоспары;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарындағы жабдықтар, құрал-саймандардың және мүліктің тізбесі;
басқару органдары телефондарының тізімі;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамының тізімі;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін (желдету, сумен жабдықтау мен кәріз, қорғаныш құрылыстарын электрмен жабдықтау) пайдалану схемасы;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының дизельді электр станциясына, сүзу-желдету жабдығына (болған жағдайда) қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар болуы қажет

70. Объекты и имущество гражданской обороны, являющиеся государственной собственностью и предназначенные для обеспечения мероприятий гражданской обороны и выполнения мобилизационных заданий, не подлежат отчуждению.
71. Защитные сооружения гражданской обороны государственных органов содержатся за счет средств государственного бюджета.
Защитные сооружения гражданской обороны, расположенные на территории организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, имеющих мобилизационный заказ, содержатся за счет средств организаций. Защитные сооружения гражданской обороны должны быть рассчитаны на наибольшую работающую смену и использоваться в целях гражданской защиты.
В случае реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего объекты и имущество гражданской обороны, обязанности по поддержанию в готовности и целевому использованию объектов и имущества гражданской обороны, а также задания по их созданию и накоплению переходят к новым собственникам объектов и имущества гражданской обороны.
72. Порядок создания и использования объектов гражданской обороны на территории Республики Казахстан определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1357 "Об утверждении Правил создания и использования объектов гражданской обороны".
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, ежегодно проводят комплексное обследование объектов гражданской обороны в соответствии с методическими рекомендациями, установленными уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
74. При обследовании защитных сооружений гражданской обороны необходимо наличие следующей документации:
паспорт убежища (противорадиационного укрытия) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
журнал обследования защитного сооружения гражданской обороны по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
план защитного сооружения гражданской обороны;
план приведения в готовность защитного сооружения гражданской обороны;
перечень оборудования, инструментов и имущества в защитном сооружений гражданской обороны;
список телефонов органов управления;
список личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения гражданской обороны;
эксплуатационная схема систем жизнеобеспечения (вентиляции, водоснабжения и канализации, электроснабжения защитного сооружения);
инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования (при наличии) защитного сооружения гражданской обороны.

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын кешенді тексерудің нәтижелері азаматтық қорғаныс объектісін тексеру журналына енгізіледі және азаматтық қорғау саласындағы аумақтық органға жіберіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есеп Орталық атқарушы органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұйымның атауы______________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Орналасқан жеріні? мекенжайы_________________________________________
Қызмет саласы________________________________________________________
Кәсіпкерлік санаты____________________________________________________
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшенің атауы_______________________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.), лауазымы____________________________________________________________
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі қызметкердің (жеке қызметкердің) Т. А. Ә. (бар болса) ________________________________________________________________
Байланыс деректері (телефон №), электрондық пошта мекенжайы___________________________________________________________
№ р/с
Азаматтық қорғаныстың
іс-шаралары
Орындау туралы ақпарат
1
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерді немесе жекелеген қызметкерлерді құру туралы тиісті құжаттың болуы (бұйрық, қаулы, шешім)
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/ жоқ
2
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/ жоқ
3
Азаматтық қорғаныс жоспарының құрылымы мен мазмұнының сәйкестігі
Сәйкес келеді/
сәйкес келмейді
4
Тиісті азаматтық қорғау бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
Бар, бекіткен күні _____
/ жоқ
5
Орталық мемлекеттік орғанның төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
Сәйкес келеді/
сәйкес келмейді
6
Эвакуациялық комиссия құру туралы тиісті құжаттың (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/ жоқ
7
Эвакуациялық (эвакоқабылдау) комиссиясының құрамы мен ережесін бекіту туралы құқықтық тиісті құжаттың (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/ жоқ
8
Қосалқы қалалық, қала сыртындағы қосалқы, көмекші және жылжымалы басқару пункттерінің болуы

Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Результаты комплексного обследования защитных сооружений гражданской обороны вносят в журнал обследования объекта гражданской обороны и направляются в территориальный орган в сфере гражданской защиты.
Приложение 1
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны
Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны центральными исполнительными органами и их территориальными подразделениями
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование организации___________________________________________
Бизнес-идентификационный номер_____________________________________
Адрес местонахождения_______________________________________________
Сфера деятельности___________________________________________________
Наименование структурного подразделения по организации и ведению гражданской
обороны_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), должность первого
руководителя_________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника (отдельного работника) по организации и ведению гражданской обороны_
____________________________________________________________________
Контактные данные (№ телефонов), адрес электронной почты_______________
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Информация
о выполнении
1
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании структурного подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
2
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
3
Соответствие структуре и содержанию плана гражданской обороны
Соответствует/
не соответствует
4
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
Имеется, дата утверждения_____
/ не имеется
5
Соответствие структуре и содержанию плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций центрального государственного органа
Соответствует/
не соответствует
6
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании эвакуационной комиссии
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
7
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
8
Наличие запасного городского, запасного загородного, вспомогательного и подвижного пунктов управления

1) қосалқы қалалық басқару пункті (бар/жоқ);
2) қосалқы қала сыртындағы басқару пункті (бар/жоқ);
3) көмекші басқару пункті (бар/жоқ);
4) жылжымалы басқару пункті (бар/жоқ).
9
Паналайтын жер паспортының болуы (радиацияға қарсы жасырын пана)
Бар / жоқ
10
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын тексеру журналының болуы
Бар / жоқ
11
Паналайтын жер ішіндегі ауаның микроклиматы мен газ құрамының көрсеткішін тіркеу журналының болуы (радиацияға қарсы жасырын пана)
Бар / жоқ
12
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары жоспарының болуы
Бар / жоқ
13
Ұйымның бірінші басшысымен бекітілген азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын әзірлікке келтіру жоспарының болуы
Бар / жоқ
14
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарының жабдықтары, құралдары және мүлкі тізбесінің болуы
Бар / жоқ
15
Қорғаныш құрылысында басқару органдары телефондарының тізімінің болуы
Бар / жоқ
16
Қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамы тізімінің болуы
Бар / жоқ
17
Қорғаныш құрылысының тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің (желдеткіш, сумен жабдықтау, кәріз, электмен жабдықтау) пайдалану схемасының болуы
Бар / жоқ
18
Дизельді электр станциясына, қорғаныш құрылысының сүзгіш-желдету жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Бар / жоқ
19
Орталық мемлекеттік органда салалық белгісі бойынша бір қосалқы қалалық, қосалқы қала сыртындағы басқару пункттерінде бірлесіп орналастырылғанын растайтын құқықтық актінің болуы
Бар / жоқ
20
Қорғаныш құрылысының дизель электр станциясының болуы, жарамды күйде ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
21
Қорғаныш құрылысын авариялық жарықтандырудың болуы, жарамды күйде ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
22
Қорғаныш құрылысының сүзгі желдету жабдығының болуы, жарамды күйде ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
23
Қорғаныш құрылыстарын сумен жабдықтаудың болуы, жарамды жағдайда ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
24
Қорғаныш құрылысының кәрізінің болуы, жарамды жағдайда ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
25
Электрмен жабдықтаудың және қорғаныш құрылыстарының ажыратқыш құрылғыларының (сөндіру тұтқалары, шүмектер, бекіткіштер және басқалар) болуы, жарамды күйде ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
26
Қорғаныш – герметикалық және герметикалық есіктердің, қақпақшалардың және қорғаныш құрылыстарының жарылысқа қарсы құрылғыларының болуы, жарамды күйде ұсталуы
Жарамды / жарамсыз
27
Көрнекi жерлерге азаматтық қорғаныстың құлақтандыру сигналдары, жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары, кiретiн және шығатын жерлердің, дизельдi электр станциясы мен сүзгiш-желдеткiш үй-жайлардың, санитариялық тораптардың, су тарату пункттерінің, санитариялық бекеттердің орналасқан орындарын көрсететiн белгiлердің болуы
Бар / жоқ
28
Қорғаныш құрылысының өртке қарсы құралдарын орнату орындарын жарықтандыру және белгілеудің болуы
Бар / жоқ
29
Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларының талап етілетін мөлшерде болуы және оны әзірлікте ұстау, сондай-ақ жабдықталған қоймаларда орналастыру
Бар / жоқ
30
Тікелей бағынысты салалық кіші жүйелерде және орталық атқарушы органда азаматтық қорғау құралымдарын құру туралы орталық атқарушы органның құқықтық актісінің болуы
Бар / жоқ
31
Азаматтық қорғау құралымдары жабдықтарының, құрал-жабдықтарының, құрал-саймандарының болуы
Бар / жоқ
32
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
Бар / жоқ
33
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытудан өткені туралы сертификаттарының болуы
Бар / жоқ
34
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның оқу орындарында даярлықтан немесе қайта даярлаудан өткені туралы сертификаттарың болуы
Бар / жоқ
35
Радиоактивтік, химиялық, биологиялық зақымдануды (ластануды) уақтылы анықтау және индикациялау үшін азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісінің болуы
Бар / жоқ
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп
Ұйымның атауы______________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Орналасқан жеріні? мекенжайы_________________________________________
Қызмет саласы________________________________________________________
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу бойынша құрылымдық бөлімшенің атауы________________________________________________________________
Басшының Т. А. Ә. (бар болса), лауазымы_________________________________
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу бойынша қызметкердің (жеке қызметкердің) Т. А. Ә. (бар болса) ________________________________________________________________
Байланыс деректері (телефон №), электрондық пошта мекенжайы___________________________________________________________
№ р/с
Азаматтық қорғаныс
іс-шаралары
Орындалуы туралы ақпарат
1
Жергілікті атқарушы органда төтенше жағдайларды алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссияны құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
2
Жергілікті атқарушы органда азаматтық қорғау қызметтерін құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
3
Жергілікті атқарушы органда азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелерді бекіту туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
4
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшені немесе жекелеген қызметкерлерді құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
5
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығымен бекітілген азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
Бар, бекітілген күні_____
/жоқ
6
Азаматтық қорғаныс жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
сәйкес келеді/сәйкес келмейді
7
Жергілікті атқарушы органда тиісті азаматтық қорғау бастығы бекіткен жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
Бар, бекітілген күні_____
/жоқ
8
Жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
сәйкес келеді/сәйкес келмейді
9
Эвакуациялық комиссияны құру туралы тиісті құжаттың (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/жоқ
10
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау комиссиясын құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
11
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық жинау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
12
Жергілікті атқарушы органда эвакуацияның аралық пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
13
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
сәйкес келеді/сәйкес келмейді
14
Жергілікті атқарушы органда зардап шеккен халықты (баспанасыз қалған, санитарлық шығындар, қайтарымсыз шығын) қабылдау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/жоқ
15
Эвакуациялық (эвакоқабылдау) комиссияның құрамы мен ережесін бекіту туралы тиісті құжаттың болуы (бұйрық, қаулы, шешім)
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/жоқ
16
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық жинау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы қаулының болуы
Бар, құқықтық актісі №___, күні_____
/ жоқ
17
Жергілікті атқарушы органда аралық эвакуациялау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
Бар құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
18
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
Бар құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
19
Жергілікті атқарушы органда зардап шеккен халықты қабылдау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акт №___, күні_____
/жоқ
20
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық жинау пунктінің лауазымды адамдары міндеттерінің болуы
Бар / жоқ
21
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық жинау пунктінің жеке құрамы тізімінің болуы, құлақтандыру тәртібі (мекенжайы, телефон нөмірі)
Бар / жоқ
22
Эвакуациялық жинау пунктінде азаматтық қорғаныстың тиісті бастығының эвакуациялық жинау пункттерін құру туралы құқықтық актісінен үзіндінің болуы
Бар / жоқ
23
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық пункттен жөнелтілетін байланыстары бар ұйымдар тізімінің, байланыстары бар эвакуациялық комиссиялар тізімінің (қалалық, аудандық), байланыстары бар көлікке отырғызу пункттері тізімінің болуы
Бар / жоқ
24
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық жинау пункті аумағының схемасының (жоспарының) және олардың мақсаты бойынша үй-жайлардың болуы
Бар / жоқ
25
Эвакуациялық жинау пунктіне бекітілген жақын арадағы қорғаныш құрылыстарының тізбесінің болуы
Бар / жоқ
26
Эвакуациялық жинау пунктінде жинау эвакуациялау пунктіне қызмет көрсететін автоколонналардың келу және жөнелту графигінің болуы
Бар / жоқ
27
Эвакуациялық жинау пунктінде тасымалдауға арналған өтінім үлгісінің болуы
Бар / жоқ
28
Эвакуациялық жинау үлгісінде эвакуациялық куәліктің және оны беру туралы ақпараттың болуы
Бар / жоқ
29
Жергілікті атқарушы органда қосарланған мақсаттағы объектілердің тізбесін бекіту туралы құқықтық актінің болуы
Бар, құқықтық акті №___, күні_____
/ жоқ
30
Қосалқы қалалық, қосалқы қала сыртындағы, көмекші және жылжымалы басқару пункттерінің болуы

1) запасной городской пункт управления (имеется/не имеется);
2) запасной загородный пункт управления (имеется/не имеется);
3) вспомогательный пункт управления (имеется/не имеется);
4) подвижной пункт управления (имеется/не имеется).
9
Наличие паспорта убежища (противорадиационного укрытия)
Имеется / не имеется
10
Наличие журнала обследования защитного сооружения гражданской обороны
Имеется / не имеется
11
Наличие журнала регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии)
Имеется / не имеется
12
Наличие плана защитного сооружения гражданской обороны
Имеется / не имеется
13
Наличие плана приведения в готовность защитного сооружения гражданской обороны, утвержденного первым руководителем организации
Имеется / не имеется
14
Наличие перечня оборудования, инструментов и имущества защитного сооружения гражданской обороны
Имеется / не имеется
15
Наличие в защитном сооружении списка телефонов органов управления
Имеется / не имеется
16
Наличие списка личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения
Имеется / не имеется
17
Наличие эксплуатационной схемы систем жизнеобеспечения защитного сооружения (вентиляции, водоснабжения, канализации, электроснабжения)
Имеется / не имеется
18
Наличие инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования защитного сооружения
Имеется / не имеется
19
Наличие у центрального государственного органа правового акта, подтверждающего совместное размещение в одном запасном городском, запасном загородном пунктах управления по отраслевому признаку
Имеется / не имеется
20
Наличие, содержание в исправном состоянии дизельной электростанции защитного сооружения
Исправно / не исправно
21
Наличие, содержание в исправном состоянии аварийного освещения защитного сооружения
Исправно / не исправно
22
Наличие, содержание в исправном состоянии фильтровентиляционного оборудования защитного сооружения
Исправно / не исправно
23
Наличие, содержание в исправном состоянии водоснабжения защитного сооружения
Исправно / не исправно
24
Наличие, содержание в исправном состоянии канализации защитного сооружения
Исправно / не исправно
25
Наличие, содержание в исправном состоянии электроснабжения и отключающих устройств (рубильников, кранов, задвижек) защитного сооружения
Исправно / не исправно
26
Наличие, содержание в исправном состоянии защитно – герметических и герметических дверей, клапанов и противовзрывных устройств защитного сооружения
Исправно / не исправно
27
Наличие на видных местах сигнала оповещения гражданской обороны, правил пользования средствами индивидуальной защиты, указателей входов и выходов, помещений дизельной электростанции и фильтровентиляционных помещений, мест размещения санитарных узлов, пунктов раздачи воды, санитарных постов защитного сооружения
Имеется / не имеется
28
Наличие освещения и обозначения мест установки противопожарных средств защитного сооружения
Имеется / не имеется
29
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также размещение в оборудованных хранилищах
Имеется / не имеется
30
Наличие у центрального исполнительного органа правового акта о создании формирований гражданской защиты в непосредственно подчиненных отраслевых подсистемах и центральном исполнительном органе
Имеется / не имеется
31
Наличие оборудования, снаряжения, инструментов формирований гражданской защиты
Имеется / не имеется
32
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
Имеется / не имеется
33
Наличие сертификатов о прохождении обучения в территориальных подразделениях уполномоченного органа лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
Имеется / не имеется
34
Наличие сертификатов о прохождении подготовки или переподготовки в учебных заведениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты должностных лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
Имеется / не имеется
35
Наличие сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны для своевременного обнаружения и индикации радиоактивного, химического, биологического заражения (загрязнения)
Имеется / не имеется
Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения)
Наименование организации____________________________________________
Бизнес-идентификационный номер______________________________________
Адрес местонахождения_______________________________________________
Сфера деятельности___________________________________________________
Наименование структурного подразделения по организации и ведению гражданской
обороны____________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность первого руководителя_________________
Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника (отдельного работника) по организации и ведению гражданской
обороны____________________________________________________________
Контактные данные (№ телефонов), адрес электронной почты_______________
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Информация
о выполнении
1
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
2
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании служб гражданской защиты
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
3
Наличие у местного исполнительного органа правового акта об утверждении положений о службах гражданской защиты
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
4
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании структурного подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
5
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
Имеется, дата утверждения_____
/не имеется
6
Соответствие структуре и содержанию плана гражданской обороны
соответствует/не соответствует
7
Наличие у местного исполнительного органа плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
Имеется, дата утверждения_____
/не имеется
8
Соответствие структуре и содержанию плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий
соответствует/не соответствует
9
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании эвакуационной комиссии
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
10
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании эвакоприемной комиссии
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
11
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании сборных эвакуационных пунктов
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
12
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании промежуточных пунктов эвакуации
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
13
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании приемных эвакуационных пунктов
соответствует/не соответствует
14
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании пунктов приема пострадавшего населения (оставшегося без крова, санитарных потерь, безвозвратных потерь)
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
15
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
16
Наличие у местного исполнительного органа постановления о назначении администрации сборных эвакуационных пунктов
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
17
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации промежуточных пунктов эвакуации
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
18
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации приемных эвакуационных пунктов
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
19
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации пунктов приема пострадавшего населения
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/не имеется
20
Наличие на сборном эвакуационном пункте обязанностей должностных лиц сборного эвакуационного пункта
Имеется / не имеется
21
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка личного состава сборного эвакуационного пункта, порядок оповещения (адрес, номер телефонов)
Имеется / не имеется
22
Наличие на сборном эвакуационном пункте выписки из правового акта соответствующего начальника гражданской обороны о создании сборных эвакуационных пунктов
Имеется / не имеется
23
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка организаций с контактами отправляемых со сборного эвакуационного пункта, списка эвакуационных комиссий (городской, районной) с контактами, списка пунктов посадки на транспорт с контактами
Имеется / не имеется
24
Наличие на сборном эвакуационном пункте схемы (плана) территории сборного эвакуационного пункта и помещений по их предназначению
Имеется / не имеется
25
Наличие на сборном эвакуационном пункте перечня закрепленных за сборным эвакуационным пунктом ближайших защитных сооружений
Имеется / не имеется
26
Наличие на сборном эвакуационном пункте графика прибытия и отправки автоколонн, обслуживающих сборный эвакуационный пункт
Имеется / не имеется
27
Наличие на сборном эвакуационном пункте образца заявки на перевозку
Имеется / не имеется
28
Наличие на сборном эвакуационном образца эвакуационного удостоверения и информации о его выдаче
Имеется / не имеется
29
Наличие у местного исполнительного органа правового акта об утверждении перечня объектов двойного назначения
Имеется, правовой акт №___, дата_____
/ не имеется
30
Наличие запасного городского, запасного загородного, вспомогательного и подвижного пунктов управления

Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып, эвакуациялық комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-2-қосымша
Эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-3-қосымша
Эвакуациялық жинау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық жинау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-4-қосымша
Аралық эвакуациялау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып аралық эвакуациялау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-5-қосымша
Эвакуациялық қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына

Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации эвакуационной комиссии
Примечание:
При необходимости, с учетом количества эвакуируемого населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в структуру администрации эвакуационной комиссии, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-2
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации эвакоприемной комиссии
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в структуру администрации эвакоприемной комиссии, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-3
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации сборного эвакуационного пункта
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации сборного эвакуационного пункта, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-4
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации промежуточного пункта эвакуации
Примечание:
При необходимости, с учетом количества эвакуируемого населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации промежуточного пункта эвакуации, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-5
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации приемного эвакуационного пункта
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации приемного эвакуационного пункта, вносятся соответствующие изменения.

1-6-қосымша
Зардап шеккен халықты қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып зардап шеккен халықты қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жер (радиацияға қарсы жасырын пана) паспорты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы мәліметтер
1. Мекенжайы ________________________________________________________
(қала, аудан, көше, үй нөмірі)
2. Кімге тиесілі _______________________________________________________
(паналайтын жер, радиацияға қарсы жасырын пана кімге тиесілі)
3. Жобалау ұйымының атауы және жобаны кім бекіткен ____________________
4. Паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы) салған
құрылыс-монтаждау ұйымының атауы ___________________________________
5. Бейбіт уақытта паналайтын жердің (радиацияға қарсы жасырын
пананың) мақсаты _____________________________________________________
6. Бейбіт уақытта паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы)
пайдаланатын ұйым ____________________________________________________
7. Пайдалануға қабылдау күні ___________________________________________
(жылы, айы, күні)
8. Әзірлікке келтіру уақыты _____________________________________________
Техникалық сипаттама
1. Сыйымдылығы (адам) _________________________________________________
2. Жалпы ауданы (м2) ___________________________________________________
3. Жалпы көлемі (м3) ___________________________________________________
4. Паналайтын жердің (радиацияға қарсы паналау орны) орналасуы:
ғимаратқа қосып салынған ____________________________________ қабаттар;
жеке тұрған _________________________________________________________;
тау-кен қазбаларда ____________________________________________________
5. Кіру жолдарының саны ______________________________________________

Приложение 1-6
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации пункта приема пострадавшего населения
Примечание:
При необходимости, с учетом количества пострадавшего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации пункта приема пострадавшего населения, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 2
к Правилам организации и
ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Паспорт убежища (противорадиационного укрытия) №____
Общие сведения
1. Адрес ________________________________________________________________________
(город, район, улица, номер дома)
2. Кому принадлежит _____________________________________________________________
(кому принадлежит убежище, противорадиационное укрытие)
3. Наименование проектной организации и кем утвержден проект _______________________
4. Наименование строительно-монтажной организации, возводившей убежище
(противорадиационное укрытие) ___________________________________________________
5. Назначение убежища (противорадиационного укрытия) в мирное время
________________________________________________________________________________
6. Организация, эксплуатирующая убежище (противорадиационное укрытие)
в мирное время___________________________________________________________________
7. Дата приемки в эксплуатацию ___________________________________________________
(год, месяц, число)
8. Время приведения в готовность __________________________________________________
Техническая характеристика
1. Вместимость (человек) __________________________________________________________
2. Общая площадь (м2) ____________________________________________________________
3. Общий объем (м3) _____________________________________________________________
4. Расположение убежища (противорадиационного укрытия):
встроенное в здание _______________________________________________________ этажей;
отдельно стоящее _______________________________________________________________;
в горных выработках _____________________________________________________________
5. Количество входов _____________________________________________________________

6. Авариялық шығу жолдарының саны ___________________________________
7. Есіктер мен терезе қақпақтарының саны (маркасы немесе шифрін көрсетіп):
қорғаныш-герметикалық _______________________________________________;
герметикалық _________________________________________________________
8. Паналайтын жердің (жасырын пананың) қорғау сыныбы ___________________
9. Желдету жүйелерінің техникалық сипаттамасы:
Желдету жүйесі
Желдеткіштер
Генерациялау сүзгілері мен құралдары
Герметикалық клапандар
Жарылысқа қарсы құрылғылар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Сорғылар
Калориферлер немесе ауа салқындатқыштар
Тоңазытқыш машиналар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
10. Өлшеу аспаптарының болуы және тізбесі _____________________________
11. Герметикалық дәрежесі (тіреу шамасы) _______________________________
12. Жылыту жүйесі ___________________________________________________
13. Энергиямен жабдықтау жүйесі ______________________________________
14. Сумен жабдықтау жүйесі ___________________________________________
____________________________________________________________________
(су құбырының түрі, ұңғыма, авариялық резервуарлар сыйымдылығы)
15. Кәріз түрлері және санитариялық құрал-саймандар саны _________________
16. Паспортты толтыру күні ____________________________________________
Қорғаныш құрылысын пайдаланатын ұйымның жауапты өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын
тексерудің № ____ журналы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
_______________________________________________________________
(Объект тиесілі ұйымның атау)
________________________________________мекенжайы бойынша орналасқан
Тексеру күні
Тексеру жүргізген адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні
Тексерілген конструкциялар, механизмдер және жабдықтар
Тексеру нәтижелері және кемшіліктер
Кемшіліктерді жою мерзімі
Кемшіліктерді жою күн
1
2
3
4
5
6
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың
және ауа құрамындағы газдың көрсеткіштерін тіркеу
журналы

6. Количество аварийных выходов __________________________________________________
7. Количество дверей и ставен (с указанием марки или шифра):
защитно-герметических __________________________________________________________;
герметических __________________________________________________________________
8. Класс защиты убежища (укрытия) ________________________________________________
9. Техническая характеристика систем вентиляции:
Вентиляционная система
Вентиляторы
Фильтры и средства генерации
Герметические клапаны
Противовзрывные устройства
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Тип
Количество
Тип
Количество
Насосы
Калориферы или воздухоохладители
Холодильные машины
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
10. Наличие и перечень измерительных приборов _____________________________________
11. Степень герметичности (величина подпора) _______________________________________
12. Система отопления ____________________________________________________________
13. Система энергоснабжения ______________________________________________________
14. Система водоснабжения _______________________________________________________
(вид водопровода, скважина, емкость аварийных резервуаров)
15. Тип канализации и количество санприборов _______________________________________
16. Дата заполнения паспорта ______________________________________________________
Ответственный представитель организации, эксплуатирующей защитное сооружение
________________________________________________________________________________
подпись
Представитель территориального подразделения уполномоченного органа в сфере
гражданской защиты _____________________________________________________________
подпись
Приложение 3
к Правилам организации и
ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал обследования
защитного сооружения гражданской обороны № ____
__________________________________________________________
(Наименование организации, которой принадлежит объект)
расположенное по адресу ______________________________________________
Дата проверки
Должности, фамилии и инициалы проводивших обследование
Обследованные конструкции, механизмы и оборудование
Результаты обследования и недостатки
Срок устранения недостатков
Дата устранения недостатков
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
Форма

Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды– ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
____________________________________________________________________
(Кәсіпорынның, ұйымның, цехтың атауы және т.б.)
Күні мен уақыты
Өлшеу орны
Ауа температурасы Со
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы,%
СО2 құрамы, %
О2 құрамы, %
СО құрамы, мг/м3
Өлшеуді жүргізген адамның тегі және қолы

Сноска. Правила дополнены Приложение 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава
воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) № ____
______________________________________________________________________
(Наименование предприятия, организации, цеха и т.д.)
Дата и время
Место замера
Темпера тура воздуха оС
Относительная влажность воздуха, %
Содержание СО2, %
Содержание О2, %
Содержание, СО мг/м3
Фамилия и подпись проводившего измерение