Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 сәуірде № 10760 тіркелді.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының 6-бабы 4-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 15.12.2017 № 728 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттік тiркелуiн;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны мерзімдік басылымдар мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 176 бұйрығымен
бекітілген
Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және мәмілеге қатысушының мәміле мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыруы мен оларды уәкілетті органдарға тапсыру тәртібін, сондай-ақ мәмілеге қатысушылардың мәміле мониторингі бойынша құжаттама жүргізуінің тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мәмілелер мониторингін Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары "Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 194 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10680 болып тіркелген) сәйкес халықаралық іскерлік операциялар бойынша мәмілелерге қатысушылар кірістердің (шығыстардың) және (немесе) міндеттемелердің есепті қаржы жылындағы жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті қаржы жылының бірінші қаңтарында қолданыста болатын кемінде 250 000 айлық есептік көрсеткішті құрайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қолданылатын бағаларға бақылау жүргізу жолымен жүзеге асырады.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга сделок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2015 года № 10760.
В соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга сделок.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его государственной регистрации.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 176
Правила
осуществления мониторинга сделок
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга сделок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления мониторинга сделок, который включает в себя порядок заполнения участником сделки утвержденных форм отчетности по мониторингу сделок и их представления в уполномоченные органы, порядок ведения документации по мониторингу сделок участниками сделок.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. . Мониторинг сделок осуществляется путем наблюдения органами государственных доходов Республики Казахстан за ценами, применяемыми участниками сделок по международным деловым операциям по товарам (работам, услугам) согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 194 "Об утверждении Перечня товаров (работ, услуг), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10680) общая сумма доходов (расходов) и (или) обязательств по которым в отчетном финансовом году составляет не менее 250 000 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое января отчетного финансового года.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.07.2023 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәмілелерге қатысушылар "Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты" бойынша осы Қағидалардың 1 нұсқамасына сәйкес және "Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты" бойынша осы Қағидалардың 2 нұсқамасына сәйкес мониторинг есебін (бұдан әрі - мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Кірістер комитеті) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей табыс етеді. Күнтізбелік бір жыл есепті кезең болып табылады.
4. Мәмілелер мониторингі бойынша толтырылған есептілік нысандары Мемлекеттік кірістер комитетіне осы Қағидаларға 1 және 2 қосымшаларға сәйкес нысанда салық есептілігін мемлекеттік кірістер қызметі органдарының қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы - ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық түрде табыс етіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылуға тиіс.
Қағидалардың осы тармағында белгіленген тәртіппен жіберілетін хабарламада көрсетілген салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күн Мемлекеттік кірістер комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электронды түрде табыс етілген күні болып табылады.
Мемлекеттік кірістер комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын тапсыру үшін осы Қағидаларда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электронды түрде табыс етілген кезде Мемлекеттік кірістер комитеті, мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі қабылдаған кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мәмілеге қатысушыға көрсетілген жүйенің мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама жібереді.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары, егер:

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.07.2023 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления мониторинга сделок
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Участники сделок по товарам (работам, услугам), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок, представляют отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и отчетность по мониторингу сделок "Импорт товаров (работ, услуг)" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее - формы отчетности по мониторингу сделок) в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет государственных доходов) не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, в соответствии с настоящими Правилами. Отчетным периодом является календарный год.
4. Заполненные формы отчетности по мониторингу сделок представляются в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации, - посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов.
Формы отчетности по мониторингу сделок заверяются электронной цифровой подписью.
Датой представления в электронном виде форм отчетности по мониторингу сделок в Комитет государственных доходов является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов, указанная в уведомлении.
Формы отчетности по мониторингу сделок, представленные в Комитет государственных доходов посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящими Правилами для сдачи форм отчетности по мониторингу сделок, считаются представленными в срок.
При представлении форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде Комитет государственных доходов, не позднее двух рабочих дней со дня принятия системой приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов, направляет участнику сделки электронное уведомление о принятии или непринятии форм отчетности по мониторингу сделок указанной системой.
Формы отчетности по мониторингу сделок считаются не представленными в Комитет государственных доходов, если:

1) осы Қағидаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмесе;
2) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) салық кезеңі көрсетілмесе;
5) электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаса немесе дұрыс емес болса;
6) осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарының елу бірінші бөлігінің талаптары бұзылса;
7) мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электрондық формат құрылымы бұзылса, Мемлекеттік кірістер комитетіне табыс етілмеген деп есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдарының бағдарламалық қамтамасыз етілімінде электрондық түрдегі мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын уақтылы табыс етуге әсер ететін техникалық қателер анықталған жағдайда, Мемлекеттік кірістер комитеті мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын табыс ету мерзімін осындай есептілік нысандарын табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап алты айдан аспайтын кезеңге ұзартады.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында айқындалған мәмілелерге қатысушыларда есепті кезеңде халықаралық іскерлік операциялар болмағанда, мұндай мәмілелерге қатысушылар мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын Мемлекеттік кірістер комитетіне табыс етпейді.
6. Егер мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын табыс ету мерзімінің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келген жағдайда табыс ету мерзімі келесі жұмыс күні болып табылады.
7. Мемлекеттік кірістер органдары тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша халықаралық іскерлік операциялардың мәмілелер мониторингін Заңның 6-бабына сәйкес жүзеге асырады.
8. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету жолымен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету және өңдеу осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын жасағанда бағандарда деректер өзгертілген жағдайда жаңа мәндер көрсетіледі, деректері өзгермеген бағандарда бұрын табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарында көрсетілген бастапқы мәндер көрсетіледі.
Мәмілелерге қатысушылар табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру жүргізілу басталғанға дейін енгізеді.
3-тарау. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыру тәртібі

1) не соответствуют формам, установленным настоящими Правилами;
2) не указан или неверно указан код органа государственных доходов;
3) не указан или неверно указан идентификационный номер;
4) не указан налоговый период;
5) отсутствует или недостоверна электронная цифровая подпись;
6) нарушены требования части пятьдесят первой пунктов 10 и 11настоящих Правил;
7) нарушена структура электронного формата форм отчетности по мониторингу сделок.
В случае обнаружения технических ошибок в программном обеспечении органов государственных доходов, которые влияют на своевременность представления форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде, Комитет государственных доходов продлевает срок представления форм отчетности по мониторингу сделок на период не более шести месяцев со срока, установленного для представления таких форм отчетности.
5. При отсутствии в отчетном периоде международных деловых операций у участников сделок, определенных в пункте 2 настоящих Правил, формы отчетности по мониторингу сделок такими участниками сделок в Комитет государственных доходов не представляются.
6. В случае если последний день срока предоставления форм отчетности по мониторингу сделок приходится на нерабочий день, сроком предоставления является следующий рабочий день.
7. Органы государственных доходов осуществляют мониторинг сделок международных деловых операций по товарам (работам, услугам) в соответствии со статьей 6 Закона.
8. Внесение изменений и (или) дополнений в формы отчетности по мониторингу сделок производится путем представления дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Представление и обработка дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок производится в порядке, установленном пунктом 4 настоящих Правил.
При составлении дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок в графах, в случае изменения данных указываются новые значения, в графах, данные по которым не меняются, указываются прежние значения, отраженные в ранее представленных формах отчетности по мониторингу сделок.
Участники сделок вносят изменения и (или) дополнения в представленные формы отчетности по мониторингу сделок до начала проведения проверки по вопросам трансфертного ценообразования.
Глава 3. Порядок заполнения форм отчетности по мониторингу сделок

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары төлеу уақытына қарамастан, экспортқа өткізумен байланысты тауардың тиеп-жөнелтілуіне, жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетілуіне қарай толтырылады.
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуден аспауға тиіс.
"ЖСН" деген 2-бағанда жөнелтуші - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"БСН" деген 3-бағанда жөнелтуші - мәмілеге қатысушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Жіберушінің (экспорттаушының) атауы" деген 4-бағанда заңды тұлғаның (жөнелтушінің) толық атауы көрсетіліп, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтеме жасалады.
"Салық кезеңі" деген 5-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезең көрсетіледі.
"Тауарларға арналған декларацияның (Өтініштің) күні" және "Тауарларға арналған декларацияның (Өтініштің) №" деген 6 және 7-бағандарда тауарларға арналған декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
"ЕАЭО СЭҚ ТН коды" деген 8-бағанда Еуразиялық Экономикалық Одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы" деген 9-бағанда экспортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары" деген 10-бағанда осындай шарт болған жағдайда тауардың (жұмыстың, қызметтер) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапа сертификатында көрсетілген және олардың мақсатына сәйкес белгілі бір қажеттіктерді қанағаттандыруға жарамдылығына негізделген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығын білдіреді. Қасиеті — тауарды (жұмысты, қызметті) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде білінетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет) қасиеттерінің сандық және сапалық мәні. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық және тағы басқалар) санмен және сапамен өлшенуі мүмкін. Көрсеткіштің атауы тауардың сапалық сипаттамасы болады (мысалы, шырындағы қанттың салмақтық үлесі, мақта талшығының ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады.
"Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі" деген 11-бағанда іскерлік кәлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы орнықты пікірден тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділік, оның жариялылығы және танымалдығы сияқты көрсеткіштерден қалыптасады.
"Тауарды жөнелту жұмысты орындау, қызметті көрсету елі" деген
12-бағанда тауар экспортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
"Тасымалдау түрі" деген 13-бағанда тауарды экспорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел" деген 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші" деген 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
"Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы" деген 16-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.
"Тауарды жеткізу шарттары" деген 17-бағанда Инкотермске сәйкес тауарды жеткізу шарттары көрсетіледі.

Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Формы отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" заполняется по мере отгрузки товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с реализацией на экспорт независимо от времени оплаты.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 "ИИН" указывается индивидуальный идентификационный номер участника сделки - отправителя.
В графе 3 "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер участника сделки - отправителя.
В графе 4 "Наименование отправителя (экспортера)" указывается полное наименование юридического лица (отправителя) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 5 "Налоговый период" указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.
В графах 6 и 7 "Дата декларации на товары (Заявления)" и "№ декларации на товары (Заявления)" указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности с государствами-членами Евразийского экономического союза.
В графе 8 "Код ТН ВЭД ЕАЭС" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
В графе 9 "Наименование товара (работы, услуги)" отражается наименование экспортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 10 "Качественные характеристики товара (работы, услуги)" указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность и другие) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 11 "Репутация на рынке товаров (работ, услуг)" указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность.
В графе 12 "Страна отправления товара, выполнения работы, оказания услуги" указывается страна, из которой экспортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 13 "Вид транспортировки" указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для экспорта товара.
В графе 14 "Страна происхождения товара (работы, услуги)" указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга), в случае наличия таких данных.
В графе 15 "Производитель товара (работы, услуги)" указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 16 "Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)" указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.
В графе 17 "Условия поставки товара" указываются условия поставки товара согласно Инкотермс.

"Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны" деген 18 және 19-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны керсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі" деген 20-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті" деген 21-бағанда тауарды (жұмысты, қызметтер) жеткізу пункті көрсетіледі.
"Сатып алушының атауы" және "Сатып алушының заңды мекенжайы" деген 22 және 23-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) алушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және сатып алушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
"Сатып алушының тіркелген елі" деген 24-бағанда сатып алушының тіркелген елі көрсетіледі.
"Сауда жасаушы ел" деген 25-бағанда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 "Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын жіктеуіштер туралы" шешімімен бекітілген Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің цифрлық коды қойылады.
Мәмілеге қатысушы Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды соған сәйкес өткізетін келісімшарт жасасқан тұлға тіркелген немесе тұрақты тұратын ел сауда жасаушы ел деп түсініледі.
"Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат" деген 26-бағанда ондай деректер болған жағдайда тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланысы туралы ақпарат көрсетіледі.
"Келісімшарттың (шарттың) күні және №" деген 27 және 28-бағандарда келісімшарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
"Шот-фактураның күні және №" деген 29-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі керсетіледі.
"Өлшем бірлігі" деген 30-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бірліктер) көрсетіледі.
"Тауарды өткізу көлемі" деген 31-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде іс жүзінде жүргізілген тауар экспортының көлемі көрсетіледі.
"Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)" деген 32-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен құны көрсетіледі.
"Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)" деген 33-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен мәміле бағасы көрсетіледі.
"Келісімшарт (шарт) валютасы" деген 34-бағанда келісімшарт (шарт) бойынша экспортталатын тауарға (жұмысқа, қызметке) төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
"Теңге бағамы" деген 35-бағанда табыс танылған күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
"Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы" деген 36-бағанда осы баға серпінінің деңгейін негіздейтін мәміле бағаларын белгілеу қағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
"Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар" деген 37-бағанда мәміленің бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графах 18 и 19 "Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)" указывается дата и место отгрузки товара (работы, услуги).
В графе 20 "Страна назначения товара (работы, услуги)" указывается страна назначения товара (работы, услуги).
В графе 21 "Пункт доставки товара (работы, услуги)" указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 22 и 23 "Наименование покупателя" и "Юридический адрес покупателя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-получателя товара (работы, услуги) и юридический адрес покупателя.
В графе 24 "Страна регистрации покупателя" указывается страна регистрации покупателя.
В графе 25 "Торгующая страна" проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил контракт (договор), в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 26 "Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)" указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 27 и 28 "Дата и № контракта (договора)" указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 29 "Дата и № счета-фактуры" указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 30 "Единица измерения" указываются единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 31 "Объем реализации товара" указывается объем фактически произведенного экспорта товара в единицах измерения, указанных в графе 30.
В графе 32 "Стоимость (в валюте контракта (договора)" указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 33 "Цена сделки (в валюте контракта (договора))" указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 34 "Валюта контракта (договора)" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата экспортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договору).
В графе 35 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату признания дохода.
В графе 36 "Методология трансфертного ценообразования" указывается совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 37 "Факторы, влияющие на установление цены сделки" указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

"Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс" деген 38-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағаны айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
"Ақпарат көзі" деген 39-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
"Дифференциал" деген 40-бағанда құжаттамамен және (немесе) Заңның 18-бабында көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы" деген 41-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
"Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары" деген 42-бағанда тауарларды ендіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет, бағалы қағаздармен операциялар бойынша мәмілеге қатысушы қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
"Бизнестің стратегиясы" деген 43-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету үшін қолда бар әлеуетті пайдалану үдерістерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі; ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асыру жоспарларын қамтиды, компанияның негізгі қызметі жұмылдырылған бизнестің саласын, сондай-ақ экономикалық және сыртқы экономикалық жетістіктерінің табиғатын айқындайды.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат" деген 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат" деген 45-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
"Экспорттық нарықтардағы тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы" деген 46-бағанда мәмілеге қатысушы экспорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы көрсетіледі.
"Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы" деген 47-бағанда іскерлік оиерацияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
"Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік" деген 48-бағанда ұйымның қаржылық жағдайы, оның қызметінің қаржылық нәтижелері және оның қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы бірыңғай деректер жүйесін білдіретін ақпарат көрсетіледі.
"Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау" деген 49-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай бөлінгенін айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен активтері туралы мәліметтер көрсетіледі.
"Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (кәсіптік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін етемақы" деген 50-бағанда маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі.
"Бағаланатын кезең" деген 51-бағанда мәміле шарттарына сәйкес мәміле тараптары тиісті биржалық тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ бағалары биржалық тауарлардың белгіленімдеріне байланыстырылған биржалық емес тауарлардың күнделікті орташа арифметикалық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнін айқындайтын кезең ішінде тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуге арналған келісімшартта белгіленген, бірақ биржадағы баға белгіленімдері жарияланған, қатарынан күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын баға белгілеу кезеңі көрсетіледі.
"Ақпарат көздерінен алынған баға" деген 52-бағанда ресми танылған ақпарат көздерінен, биржалық белгіленімдер туралы деректерден, уәкілетті органдардан, сондай-ақ басқа да ақпарат көздерінен алынған баға көрсетіледі.

В графе 38 "Метод, применяемый для определения рыночной цены" указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 39 "Источник информации" указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 40 "Дифференциал" указываются сведения, подтвержденные документально и (или) источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
В графе 41 "Рыночная цена товара (работы, услуги)" указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 42 "Описание предпринимательской деятельности участника сделки (экспортера), отрасли деятельности и условий рынка" указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 43 "Стратегия бизнеса" указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 44 "Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)" указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 45 "Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены" указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 46 "Прогноз цен на товары (работы, услуги) на экспортных рынках" указывается прогноз цен на экспортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 47 "Стратегия ведения деловых операций" указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 48 "Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность" указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 49 "Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов" указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того, чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.
В графе 50 "Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций" указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций.
В графе 51 "Котировальный период" указывается период ценообразования, но не более тридцати одного календарного последовательного дня, за которые опубликованы котировки цен на бирже, установленный в контракте на реализацию товара (работы, услуги), в течение которого в соответствии с условиями сделки сторонами сделки определяется среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующие биржевые товары (работы, услуги), а также небиржевые товары, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары.
В графе 52 "Цена из источника информации" указывается цена, полученная из официально признанных источников информации, данных о биржевых котировках, от уполномоченных органов, а также из других источников информации.

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары төлеу уақытына қарамастан, импортқа байланысты тауарды алуына, жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетілуіне қарай толтырылады.
"№" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуден аспауға тиіс.
"ЖСН" деген 2-бағанда алушы - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"БСН" деген 3-бағанда алушы - мәмілеге қатысушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
"Сатып алушының (импорттаушының) атауы" деген 4-бағанда заңды тұлғаның (импорттаушының) толық атауы көрсетіліп, оның ұйымдық-құқықтық нысанына сілтеме жасалады.
"Салық кезеңі" деген 5-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезең көрсетіледі.
"Тауарларға арналған декларацияның (Өтініштің) күні" және "Тауарларға арналған декларацияның (Өтініштің) №" деген 6 және 7-бағандарда тауарларға декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
"ЕАЭО СЭҚ ТН коды" деген 8-бағанда Еуразиялық Экономикалық Одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы" деген 9-бағанда импортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауы көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапалық сипаттамалары" деген 10-бағанда осындай шарт болған жағдайда тауардың (жұмыстың, қызметтер) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызметтің) сапа сертификатында көрсетілген және олардың мақсатына сәйкес белгілі бір қажеттіктерді қанағаттандыруға жарамдылығына негізделген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығын білдіреді. Қасиеті — тауарды (жұмысты, қызметті) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде білінетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет) қасиеттерінің сандық және сапалық мәні. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық) санмен және сапамен өлшенуі мүмкін. Көрсеткіштің атауы тауардың сапалық сипаттамасы болады (мысалы, шырындағы қанттың салмақтық үлесі, мақта талшығының ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады.
"Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы беделі" деген 11-бағанда іскерлік әлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы орнықты пікірден тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділік, оның жариялылығы және танымалдығы сияқты көрсеткіштерден қалыптасады.
"Тауарды жөнелту, жұмысты орындау, қызметті көрсету елі" деген 12-бағанда тауар импортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
"Тасымалдау түрі" деген 13-бағанда тауарды импорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) шығарушы ел" деген 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші" деген 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
"Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы" деген 16-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.
"Тауарды жеткізу шарттары" деген 17-бағанда Инкотермске сәйкес тауарды жеткізу шарттары көрсетіледі.

Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Формы отчетности по мониторингу сделок "Импорт товаров (работ, услуг)" заполняется по мере приобретения товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с импортом товаров (работ, услуг) независимо от времени оплаты.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 "ИИН" указывается индивидуальный идентификационный номер участника сделки - получателя.
В графе 3 "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер участника сделки - получателя.
В графе 4 "Наименование покупателя (импортера)" указывается полное наименование юридического лица (импортера) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 5 "Налоговый период" указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.
В графах 6 и 7 "Дата декларации на товары (Заявления)" и "№ декларации на товары (Заявления)" указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов Евразийского экономического союза.
В графе 8 "Код ТН ВЭД ЕАЭС" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
В графе 9 "Наименование товара (работы, услуги)" отражается наименование импортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 10 "Качественные характеристики товара (работы, услуги)" указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 11 "Репутация на рынке товаров (работ, услуг)" указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность.
В графе 12 "Страна отправления товара, выполнения работы, оказания услуги)" указывается страна, из которой импортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 13 "Вид транспортировки" указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для импорта товара.
В графе 14 "Страна происхождения товара (работы, услуги)" указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга) в случае наличия таких данных.
В графе 15 "Производитель товара (работы, услуги)" указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 16 "Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)" указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.
В графе 17 "Условия поставки товара" указываются условия поставки товара согласно Инкотермс.

"Тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны" деген 18 және 19-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) тиеп жөнелту күні мен орны көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі" деген 20-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) межеленген елі көрсетіледі.
"Тауарды (жұмысты, қызметті) жеткізу пункті" деген 21-бағанда тауарды (жұмысты, қызметтер) жеткізу пункті көрсетіледі.
"Сатушының (женелтушінің) атауы" және "Сатушының (жөнелтушінің) заңды мекенжайы" деген 22 және 23-бағандарда тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы (жөнелтуші) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және сатушының (жөнелтушінің) заңды мекенжайы көрсетіледі.
"Сатушының (женелтушінің) тіркелген елі" деген 24-бағанда сатып алушының тіркелген елі көрсетіледі.
"Сауда жасаушы ел" деген 25-бағанда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 "Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын жіктеуіштер туралы" шешімімен бекітілген Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің цифрлық коды қойылады.
Мәмілеге қатысушы оған сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар еткізілетін шарт жасасқан тұлға тіркелген немесе тұрақты жасайтын ел сауда жасаушы ел деп ұғынылады.
"Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат" деген 26-бағанда ондай деректер болған жағдайда тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланысы туралы ақпарат көрсетіледі.
"Келісімшарттың (шарттың) күні және №" деген 27 және 28-бағандарда келісімшарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
"Шот-фактураның күні және №" 29-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі керсетіледі.
"Өлшем бірлігі" деген 30-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бірліктері) көрсетіледі.
"Тауарды өткізу көлемі" деген 31-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде іс жүзінде жүргізілген тауар импортының көлемі көрсетіледі.
"Құн (келісімшарт (шарт) валютасымен)" деген 32-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен құны көрсетіледі.
"Мәміле бағасы (келісімшарт (шарт) валютасымен)" деген 33-бағанда келісімшарт (шарт) валютасымен мәміле бағасы көрсетіледі.
"Келісімшарт (шарт) валютасы" деген 34-бағанда келісімшарт (шарт) бойынша импортталатын тауарға (жұмысқа, қызметке) төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
"Теңге бағамы" деген 35-бағанда шығыс танылған күнге келісімшарт (шарт) валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
"Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы" деген 36-бағанда осы баға серпінінің деңгейін негіздейтін мәміле бағаларын белгілеу қағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
"Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар" деген 37-бағанда мэміленің бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графах 18 и 19 "Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)" указывается дата и место отгрузки товара (работ, услуг).
В графе 20 "Страна назначения товара (работы, услуги)" указывается страна назначения товара (работы, услуги).
В графе 21 "Пункт доставки товара (работы, услуги)" указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 22 и 23 "Наименование продавца (отправителя)" и "Юридический адрес продавца (отправителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-продавца (отправителя) товара (работы, услуги) и юридический адрес продавца (отправителя).
В графе 24 "Страна регистрации продавца (отправителя)" указывается страна регистрации продавца (отправителя).
В графе 25 "Торгующая страна" проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил договор, в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 26 "Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)" указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 27 и 28 "Дата и № контракта (договора)" указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 29 "Дата и № счета-фактуры" указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 30 "Единица измерения товара" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 31 "Объем реализации товара" указывается объем фактически произведенного импорта товара в единицах измерения, указанных в графе 30.
В графе 32 "Стоимость (в валюте контракта (договора)" указывается стоимость в валюте контракта (договора).
В графе 33 "Цена сделки (приобретения) (в валюте контракта (договора))" указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 34 "Валюта контракта (договора)" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата импортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договору).
В графе 35 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату признания расхода.
В графе 36 "Методология трансфертного ценообразования" указывается, совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 37 "Факторы, влияющие на установление цены сделки" указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

"Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс" деген 38-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағаны айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
"Ақпарат көзі" деген 39-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
"Дифференциал" деген 40-бағанда құжаттамамен және (немесе) Заңның 18-бабында көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтік) нарықтық бағасы" деген 41-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
"Мәмілеге қатысушының (импорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарық шарттары" деген 42-бағанда тауарларды ендіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет, бағалы қағаздармен операциялар бойынша мәмілеге қатысушы қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
"Бизнестің стратегиясы" деген 43-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету үшін қолда бар әлеуетті пайдалану үдерістерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі, ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асыру жоспарларын қамтиды, экономикалық және сыртқы экономикалық жетістігінің табиғатын, сондай-ақ компанияның негізгі қызметіне жұмылдырған бизнестің саласын айқындайды.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат" деген 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
"Тауардың (жұмыстың, қызметтер) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат" деген 45-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
"Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы" деген 46-бағанда мәмілеге қатысушы импорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағасының болжамы көрсетіледі.
"Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы" деген 47-бағанда іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
"Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік" деген 48-бағанда ұйымның қаржылық жағдайы, оның қызметінің қаржылық нәтижелері және оның қаржылық жағдайындағы өзгерістер туралы бірыңғай деректер жүйесін білдіретін ақпарат көрсетіледі.
"Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау" деген 49-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай бөлінгенін айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен активтері туралы мәліметтер көрсетіледі.
"Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы" деген 50-бағанда маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі.
"Бағаланатын кезең" деген 51-бағанда мәміле шарттарына сәйкес мәміле тараптары тиісті биржалық тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ бағалары биржалық тауарлардың белгіленімдеріне байланыстырылған биржалық емес тауарлардың күнделікті орташа арифметикалық баға белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәнін айқындайтын кезең ішінде тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізуге арналған келісімшартта белгіленген, бірақ биржадағы баға белгіленімдері жарияланған, қатарынан күнтізбелік отыз бір күннен аспайтын баға белгілеу кезеңі көрсетіледі.
"Ақпарат көздерінен алынған баға" деген 52-бағанда ресми танылған ақпарат көздерінен, биржалық белгіленімдер туралы деректерден, уәкілетті органдардан, сондай-ақ басқа да ақпарат көздерінен алынған баға көрсетіледі.
"Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында көрсетілуге тиісті ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда Салық комитетінің жазбаша сұрау салуы бойынша, көрсетілген сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат өзінің келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз және (немесе) электрондық тасығышта қосымша түрінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат бар болса "Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында тиісті қосымшаға сілтеме көрсетіледі, мұндай ақпарат жоқ болған жағдайда - деректер жоқ деп көрсетіледі.
Мәмілеге қатысушы қағаз тасығышта табыс ететін ақпаратқа басшы және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырылады.

В графе 38 "Метод, применяемый для определения рыночной цены" указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 39 "Источник информации" указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 40 "Дифференциал" указываются сведения, подтвержденные документально и (или) источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
В графе 41 "Рыночная цена товара (работы, услуги)" указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 42 "Описание предпринимательской деятельности участника сделки (импортера), отрасли деятельности и условий рынка" указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 43 "Стратегия бизнеса" указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг, которая включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 44 "Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)" указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 45 "Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены" указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 46 "Прогноз цен на товары (работы, услуги)" указывается прогноз цен на импортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 47 "Стратегия ведения деловых операций" указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 48 "Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность" указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 49 "Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов" указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.
В графе 50 "Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций" указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций.
В графе 51 "Котировальный период" указывается период ценообразования, но не более тридцати одного календарного последовательного дня, за которые опубликованы котировки цен на бирже, установленный в контракте на реализацию товара (работы, услуги), в течение которого в соответствии с условиями сделки сторонами сделки определяется среднеарифметическое значение среднеарифметических ежедневных котировок цен на соответствующие биржевые товары (работы, услуги), а также небиржевые товары, цены на которые привязаны к котировкам на биржевые товары.
В графе 52 "Цена из источника информации" указывается цена, полученная из официально признанных источников информации, данных о биржевых котировках, от уполномоченных органов, а также из других источников информации.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мәмілелер мониторингіне жататын тауарлармен мәмілелерді жүзеге асыратын мәмілеге қатысушылардың мәмілелер мониторингі бойынша құжаттама жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мәмілеге қатысушылар қолданылатын бағаның негізділігін растайтын құжаттама жүргізеді және мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша оны мемлекеттік кірістер органдарына табыс етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.08.2022 № 786 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Халықаралық іскерлік операцияларда қолданылатын бағалардың негіздемесінде мәмілеге қатысушылар мынадай құжаттама жүргізеді:
1) тауарларды сату жөніндегі келісімшарттар (шарттар) (толықтырулармен және өзгерістермен);
2) Қазақстан Республикасының және шет елдердің компанияларындағы инвестициялар (үлестер, акциялар) туралы мәліметтер;
3) шот-фактуралар (инвойстар), тауарларды қабылдау-беру актілері;
4) тауарлар экспортынан түсімдер бойынша банктен көшірме жазбалар;
5) тауарларға декларациялар (екі жақты) (өтініштер);
6) мәмілелер паспорты;
7) тауарлардың сапа сертификаты;
8) тауарлардың шығу сертификаты;
9) нарықтық бағаны айқындау үшін пайдаланылатын ақпарат көздері;
10) нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс туралы ақпарат;
11) бағалардың дұрыс қолданылуын негіздейтін және тауарларды сату жөніндегі шығыстарды (тауарды тасымалдау, сақтандыру, делдал қызметіне ақы төлеуге, порттардағы ауыстырып тиеу бойынша шығыстар, кемені жалға алу, кеден төлемдері мен салықтарды растайтын, темір жол және басқа да көлік жүкқұжаттары, сапа үшін жеңілдіктер мен үстемеақыларды растайтын теңіз коносаменттері және басқа да шығыстар) растайтын басқа да құжаттар.
Мәмілелер мониторингін
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок ведения документации по мониторингу сделок участниками сделок, осуществляющими сделки с товарами, которые подлежат мониторингу сделок
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Участники сделок ведут документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены, и по запросу органов государственных доходов представляют ее в органы государственных доходов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.08.2022 № 786 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В обоснование применяемых цен в международных деловых операциях участники сделок ведут следующую документацию:
1) контракты (договоры) по реализации товаров (с дополнениями и изменениями);
2) сведения об инвестициях (долях, акциях) в компаниях Республики Казахстан и зарубежных стран;
3) счета-фактуры (инвойсы), акты приема-передачи товаров;
4) выписки из банка по поступлениям от экспорта товаров;
5) декларации на товары (с оборотными сторонами) (заявления);
6) паспорта сделок;
7) сертификаты качества товаров;
8) сертификаты происхождения товаров;
9) источники информации, используемые для определения рыночной цены;
10) информация о методе, применяемом для определения рыночной цены;
11) другие документы, обосновывающие правильность применения цен и подтверждающие расходы по реализации товаров (транспортировка товара, страхование, на оплату услуг посредника, расходы по перевалке в портах, фрахт судна, подтверждающие таможенные платежи и налоги, железнодорожные и другие транспортные накладные, морские коносаменты, подтверждающие скидки и надбавки за качество, и другие расходы).
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга сделок

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 03.07.2023 № 734 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті.
Әкімшілік деректер нысаны: https://kgd.gov.kz/ru/content/transfertnoe-cenoobrazovanie-1-1 интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік.
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-цифрлық қысқаша көрінісі): 1-Э ТЖҚ
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: 20__ жыл.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Тізбеге сәйкес кірістердің (шығыстардың) және (немесе) міндеттемелердің есепті қаржы жылындағы жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті қаржы жылының бірінші қаңтарында қолданыста болатын кемінде 250 000 айлық есептік көрсеткішті құрайтын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша халықаралық іскерлік операцияларды жүзеге асыратын салық төлеушілер.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей.
Ескертпе: нысанды толтыру бойынша түсініктеме осы бұйрықпен бекітілген Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларында келтірілген.
"Тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспорты" мәмілелер мониторингі бойынша есептілік
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жөнелтушінің (экспорттаушының) атауы
Салық кезеңі
Тауарларғаарналған декларацияның (өтініштің) күні
Тауарларғаарналған декларацияның (өтініштің) №
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Тауардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) атауы
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) сапалық сипаттамалары
Тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығындағы беделі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы
Тауарды жөнелту, жұмысты орындау, қызметті көрсету елі
Тасымалдау түрі
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) шығарушы ел
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өндіруші
Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) болуы
ИНКОТЕРМС-ке сәйкес тауарды жеткізу шарты
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) тиеп жөнелту күні
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) тиеп жөнелту орны
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) межелі елі
Тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) жеткізу пункті
Сатып алушының атауы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Кестенің жалғасы
Сатып алушының заңды мекенжайы
Сатып алушының тіркелген елі
Сауда жасаушы ел
Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланысы туралы ақпарат
Келісімшарттың (шарттың) күні
Келісімшарттың (шарттың) №
Шот-фактураның күні және №
Тауардың өлшем бірлігі
Тауарды өткізу көлемі
Құны (келісімшарттағы (шарттағы) валютада)
Мәміле бағасы (келісімшарттағы (шарттағы) валютада)
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Кестенің жалғасы
Келісімшарт (шарт) валютасы
Теңге бағамы
Трансферттік баға белгілеу әдіснамасы
Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар
Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс
Ақпарат көзі
Дифференциал (ашып жазумен)
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) нарықтық бағасы
Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің, қызмет саласының және нарық шарттарының сипаттамасы
Бизнестің стратегиясы
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
Кестенің жалғасы
Тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат
Экспорттық нарықтардағы тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағасының болжамы
Іскерлік операцияларды жүргізу стратегиясы
Бухгалтерлік есептің, оның ішінде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттар бойынша есептері,
Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау
Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда- делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы
Белгіленім кезеңі
Ақпарат көзінен алынған баға
45
46
47
48
49
50
51
52
Мәмілелер мониторингін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 03.07.2023 № 734 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма,
предназначена для сбора
административных данных
Представляется: Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://kgd.gov.kz/ru/content/transfertnoe-cenoobrazovanie-1-1
Наименование формы административных данных:
Отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)".
Индекс формы административных данных
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-Э ТРУ
Периодичность: ежегодная.
Отчетный период: 20__год.
Круг лиц, представляющих информацию: налогоплательщики, осуществляющие
международные деловые операции по товарам (работам, услугам) согласно Перечню,
утверждаемому в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан
"О трансфертном ценообразовании", общая сумма доходов (расходов) и (или)
обязательств по которым в отчетном финансовом году составляет не менее 250 000
месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском
бюджете и действующего на первое января отчетного финансового года.
Срок представления формы административных данных: ежегодно не позднее 15 мая
года, следующего за отчетным годом.
Примечание: пояснение по заполнению формы приведено в Правилах
осуществления мониторинга сделок, утвержденных настоящим приказом.
Отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)"
Индивидуальный идентификационный номер
Бизнес идентификационный номер
Наименование отправителя (экспортера)
Налоговый период
Дата декларации на товары (заявления)
№ декларации на товары (заявления)
Код товарной номенклатуры внешне –экономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование товара (работы, услуги)
Качественные характеристики товара (работы, услуги)
Репутация на рынке товаров (работ, услуг)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Продолжение таблицы
Страна отправления товара, выполнения работы, оказания услуги
Вид транспортировки
Страна происхождения товара (работы, услуги)
Производитель товара (работы, услуги)
Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)
Условия поставки товара согласно ИНКО ТЕРМС
Дата отгрузки товара (работы, услуги)
Место отгрузки товара (работы, услуги)
Страна назначения товара (работы, услуги)
Пункт доставки товара (работы, услуги)
Наименование покупателя
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Продолжение таблицы
Юридический адрес покупателя
Страна регистрации покупателя
Торгующая страна
Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)
Дата контракта (договора)
№ контракта (договора)
Дата и № счета-фактуры
Единица измерения товара
Объем реализации товара
Стоимость (в валюте контракта (договора)
Цена сделки (в валюте контракта (договора)
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Продолжение таблицы
Валюта контракта (договора)
Курс тенге
Методология трансфертного ценообразования
Факторы, влияющие на установление цены сделки
Метод, применяемый для определения рыночной цены
Источник информации
Дифференциал (с расшифровкой)
Рыночная цена товара (работы, услуги)
Описание предпринимательской деятельности участника сделки (экспортера), отрасли деятельности и условий рынка
Стратегия бизнеса
Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
Продолжение таблицы
Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены
Прогноз цен на товары (работы, услуги) на экспортных рынках
Стратегия ведения деловых операций
Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность
Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов
Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций
Котировальный период
Цена из источника информации
45
46
47
48
49
50
51
52
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга сделок