Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 сәуірде № 10802 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 1 тамыздағы № 6-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 01.08.2022 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 984 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-26) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 984 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңда белгiленген тәртiпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрық мемлекеттiк тiркелгеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________________ Б. Сұлтанов

Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2015 года № 10802. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 6-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2022 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 984 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 70-26) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 984 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әдiлет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________ Б. Султанов

2015 жылғы 20 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 наурыздағы
№ 256 бұйрығына
қосымша
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормалары
Ескерту. Нормалары жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 03.12.2021 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Жоғары басшы құрамының нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормалары
р/с № Нормалардың атауы 1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде Кию мерзімі Ескертпе
1 2 3 4 5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түстi ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
8.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
11.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
Қысқы
12.
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
5 жыл
13.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
14.
Қою көк түсті алмалы-салмалы үлбір жиегі бар күләпарасмен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
15.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
16.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Бейсболка немесе қөю қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке
17.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті маусымаралық бейсболка; қою көк түсті алмалы-салмалы үлбір жиегі бар күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қою түсті жылы қонышы биік бәтеңке
4-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
18.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
2 жыл
19.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
20.
Қою көк түсті футболка
1 дана
2 жыл
21.
Қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
22.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
23.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
24.
Қара түсті қонышы биік жылы юфталы бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
5-кіші бөлім. Аксессуарлар*
25.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
26.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
27.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
28.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
29.
Ақ түсті қолғап
1жұп
5 жыл
30.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
31.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
32.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақтар
33.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
Ескертпе:
* жоғары басшы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

20 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года № 256
Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Сноска. Нормы – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 03.12.2021 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования высшего начальствующего состава
п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета
3 года
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
11.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
13.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
14.
Куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
15.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда*
16.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
17.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой с утепленными брюками, темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Полевая форменная одежда*
Летняя
18.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
19.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
20.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
21.
Ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
22.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
23.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
24.
Ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 5. Аксессуары*
25.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
26.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
27.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
28.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
29.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
30.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
31.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
32.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 6. Снаряжение.
33.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия высшего начальствующего состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-Сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі.
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
2-бөлім. Аға және орта басшы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлiгі нормалары
р/с № Нормалардың атауы 1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде Кию мерзімі Ескертпе
1 2 3 4 5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
полковниктер үшін
3.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
3 жыл
5.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
6.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
8.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
3 жыл
полковниктер үшін
9.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
3 жыл
10.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
11.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
12.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
13.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
14.
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
5 жыл
полковниктер үшін
15.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
16.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
17.
Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы үлбір жиегі
18.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
19.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Бейсболка немесе қөю қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлері үшін); Ққра түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке
20.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қөю көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; Қөю көк түсті маусымаралық бейсболка; Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы үлбір жиегі бар); Қөю көк түсті ойығы жоқ свитер; Қара түсті қонышы ұзын жылы юфталы бәтеңке
4-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
21.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
2 жыл
22.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
23.
Қою көк түсті футболка
1 дана
2 жыл
24.
Қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
25.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
26.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
27.
Қара түсті қонышы биік жылы юфталы бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
28.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
29.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
30.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
31.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
32.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
33.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
34.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
35.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақтар
36.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1жинақ
10 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
37.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
38.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
39.
Офицерлік далалық сөмке
1 дана
10 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
40.
Жылы іш киімі
1 жинақ
2 жыл
Ескертпе:
* аға және орта басшы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 2. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава
п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
для полковников
3.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
4.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
5.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
6.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
8.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
3 года
для полковников
9.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
3 года
10.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
11.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
12.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
13.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
14.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
для полковников
15.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
16.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
17.
Куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
для полковников на капюшоне съемная меховая опушка
18.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда
19.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно диспетчерских служб; ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
20.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка утепленная из ткани темно-синего цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка); свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Полевая форменная одежда*
Летняя
21.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
22.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
23.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
24.
Ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
25.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
26.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
27.
Ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 5. Аксессуары
28.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
29.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
30.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
31.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
32.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
33.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
34.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
35.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 6. Снаряжение
36.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
37.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
38.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
39.
Сумка полевая офицерская
1 шт.
10 лет
Подраздел 7. Белье
40.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия старшего и среднего начальствующего состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-Сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады; 2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі;
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
3-бөлім. Кiшi басшы және қатардағы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормалары
р/с № Нормалардың атауы 1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде Кию мерзімі Ескертпе
1 2 3 4 5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
3 жыл
8.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
11.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
12.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
13.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
14.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
3-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
15.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
1 жыл
16.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
1 жыл
17.
Қою көк түсті футболка
1 дана
1 жыл
18.
Қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
19.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
20.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
21.
Қара түсті қонышы биік жылы юфталы бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
22.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Бейсболка немесе қөю қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қөю көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке
23.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
24.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
25.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
26.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
27.
Ақ түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
28.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
29.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
30.
Қара түсті іші жылы қолғап
1 жұп
2 жыл
31.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
32.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақ
33.
Несессері бар сөмке (рюкзак).
1 жинақ
10 жыл
жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат.
34.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
мүкәммалдық мүлік
35.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
36.
Сержанттық далалық сөмке
1 дана
10 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
37.
Жылы іш киім
1 жинақ
2 жыл
38.
Жүн шұлық
2 жұп
1 жыл
39.
Іш жүн киім
1 жинақ
3 жыл
40.
Мақта шұлықтары
2 жұп
1 жыл
Ескертпе:
* кiшi басшы және қатардағы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 3. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования младшего начальствующего и рядового состава
п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
3 года
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
11.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
13.
Куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном
1 шт.
3 года
14.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Полевая форменная одежда*
Летняя
15.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
16.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
1 год
17.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
18.
Ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
19.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
20.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
21.
Ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 4. Специальная форменная одежда*
22.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно- диспетчерских служб; ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
23.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета; шапка, вязанная темно-синего цвета; куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Аксессуары
24.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
25.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
26.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
27.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
7 лет
28.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
29.
Перчатки кожаные черного цвета
1 пара
2 года
30.
Перчатки утепленные черного цвета
1 пара
2 года
31.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
32.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
Подраздел 6. Снаряжение
33.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; Котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
34.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
35.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
36.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
10 лет
Подраздел 7. Белье
37.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 год
38.
Носки шерстяные
2 пары
1 год
39.
Белье шерстяное нательное
1 компл.
3 года
40.
Носки хлопчатобумажные
2 пары
1 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия младшего начальствующего и рядового состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-Сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі;
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі, арнайы нысанды киімнің орнына далалық киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде ақ футболка мен балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
4-бөлім. Аға және орта басшы құрамдағы әйелдердiң нысанды киiмi және арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлігі нормалары
р/с № Нормалардың атауы 1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде Кию мерзімі Ескертпе
1 2 3 4 5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
5 жыл
полковниктер үшін
3.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
5 жыл
4.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
5.
Қара түсті лакталған туфли
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
6.
Қою көк түсті қалпақ
1 дана
3 жыл
7.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
8.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
3 жыл
полковниктер үшін
жиынтықта 1 белдемше және 1 шалбар
9.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар)
1 жинақ
3 жыл
жиынтықта 1 белдемше және 1 шалбар
10.
Көгілдір түсті ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
11.
Көгілдір түсті қысқа жеңді жейде
2 дана
2 жыл
12.
Қою көк түсті әйелдер көйлегі
1 дана
2 жыл
13.
Ақ түсті футболка
1 дана
1 жыл
14.
Қара түсті былғары туфли
1 жұп
2 жыл
Қысқы
15.
Сұр түсті қаракөлден тігілген кубанка
1 дана
5 жыл
полковниктер үшін
16.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
3 жыл
17.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
18.
Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше
1 дана
3 жыл
полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы үлбір жиегі
19.
Қара түсті жылы былғары етік
1 дана
3 жыл
3-кіші бөлім. Арнайы нысанды киімі
20.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Бейсболка немесе қөю қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар); ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қөю көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін); қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке
21.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қөю көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қөю көк түсті маусымаралық бейсболка; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы үлбір жиегі бар); қөю көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті қонышы ұзын жылы юфталы бәтеңке
4-кіші бөлім. Аксессуарлар
22.
Қара көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
23.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
24.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
25.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
26.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
5 жыл
27.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
28.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
29.
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
30.
Қызғылт сары түсті жібек шарф
1 дана
2 жыл
5-кіші бөлім. Керек-жарақтар
31.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1жинақ
10 жыл
Жиынтықта: қақпағы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат.
32.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
33.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
34.
Офицерлік далалық сөмке
1 дана
10 жыл
6-кіші бөлім. Іш киім
35.
Жылы іш киімі
1 жинақ
2 жыл
Ескертпе:
* аға және орта басшы құрамдағы әйелдердiң нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген.

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную, вместо специальной форменной одежды выдавать полевую;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 4. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава женщин
п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
для полковников
3.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
5 лет
4.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
5.
Туфли лакированные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
6.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
3 года
7.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
8.
Мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
3 года
для полковников
в комплекте 1 юбка и 1 брюки
9.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
3 года
в комплекте 1 юбка и 1 брюки
10.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
11.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
12.
Платье женское темно-синего цвета
1 шт.
2 год
13.
Футболка белого цвета
1 шт.
1 года
14.
Туфли кожаные черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
15.
Кубанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
для полковников
16.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
3 года
17.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
18.
Куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
для полковников на капюшоне съемная меховая опушка
19.
Сапоги кожаные утепленные черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 3. Специальная форменная одежда
20.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; куртка с коротким рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб; ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
21.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утепленными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка); свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 4. Аксессуары
22.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
23.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
24.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
25.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
26.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
27.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
28.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
29.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
30.
Шарф шелковый оранжевого цвета
1 шт.
2 года
Подраздел 5. Снаряжение
31.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
32.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
33.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
34.
Сумка полевая офицерская
1 шт.
10 лет
Подраздел 6. Белье
35.
Белье теплое нательное
1 компл.
2 года
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия старшего и среднего начальствующего состава женщин приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Нұр-сұлтан қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Нур-Султан сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;

7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.
6-бөлім. Арнайы киім-кешектердің тиесілілігі нормалары
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Департаменттердің бастықтары мен олардың орынбасарларына, облыстардағы (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) "Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемелерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына, жасақтардың бастықтары мен олардың орынбасарларына"
1.
Өрт сөндірушінің плащы-комбинезон
1 дана
3 жыл
2.
Жүн дулыға астары
1 дана
3 жыл
3.
Білекті брезенті қолғап
1 жұп
1 жыл
4.
Білекті теді қолғап
1 жұп
2 жыл
5.
Карабин бар өрт сөндіру ішінің құтқару белдігі
1 дана
3 жыл
6.
Өрт сөндірушінің балтасына арналған белдік қабы
1 дана
2 жыл
7.
Өрт сөндіру каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
8.
Өрт сөндірушінің етігі
1 жұп
2 жыл
2-кіші бөлім. Өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен оның орынбасарларына, жекелеген бекеттердің бастықтарына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына, қала және жасақ бойынша жедел кезекшілерге, өрт сөндіру бойынша штаб құрамына кіретін адамдарға
9.
Өрт сөндiрушiнiң плащ-комбинезоны
1 дана
2 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына, қарауылдардың (ауысым) бастықтарына берілмейді
10.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
жылу оқшаулағыш алынбалы астары бар күртеше және шалбар
11.
Дулығаның астынан киетiн жүн бас киiм
1 дана
3 жыл
12.
Білекті брезенттi қолғап
1 жұп
1 жыл
13.
Білекті терi қолғап
1 жұп
2 жыл
14.
Карабинi бар өрт сөндiрушiнiң құтқару белдiгi
1 дана
3 жыл
15.
Өрт сөндiрушi балтасының белдiк қабы
1 дана
2 жыл
16.
Өрт сөндiрушiнiң етiгi
1 жұп
2 жыл
17.
Өрт сөндiрушiнiң каскасы (дулыға)
1 дана
5 жыл
18.
Су өткізбейтін костюм *
1 жинақ
5 жыл
өрт сөндіру бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарларына берілмейді
3-кіші бөлім. Бөлімше командирлеріне, аға өрт сөндіруші-құтқарушыларға, аға өрт сөндірушілерге, өрт сөндіруші-құтқарушыларға, өрт сөндірушілерге, аға жүргізушілерге, жүргізушілерге
19.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі
1 жинақ
3 жыл
жылу оқшаулағыш алынбалы астары бар күртеше және шалбар
20.
Дулығаның астынан киетiн жүн бас киiм
1 дана
3 жыл
21.
Білекті брезенттi қолғап
1 жұп
1 жыл
22.
Білекті терi қолғап
1 жұп
2 жыл
23.
Карабинi бар өрт сөндiрушiнiң құтқару белдiгi
1 дана
3 жыл
24.
Өрт сөндiрушiнiң каскасы (шлем)
1 дана
5 жыл
25.
Өрт сөндiрушiнiң етiгi
1 жұп
2 жыл
26.
Өрт сөндiрушi балтасының белдiк қабы
1 дана
2 жыл
27.
Резеңке етiк
1 жұп
3 жыл
28.
Су өткізбейтін костюм*
1 жинақ
5 жыл
аға жүргізушілерге, жүргізушілерге берілмейді
4-кіші бөлім. Аға шеберлерге, газтүтіннен қорғау қызметінің шеберлеріне, аға техниктерге, қойма меңгерушілеріне, жұмысшыларға, үй-жайды жинаушыларға
29.
Мақта-матадан тiгiлген халат
2 дана
3 жыл
Ескертпе:

7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.
Раздел 6. Нормы положенности специального обмундирования
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Начальникам департаментов и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ" в областях (городах республиканского значения, столице) и их заместителям, начальникам отрядов и их заместителям
1.
Плащ пожарного – комбинезон
1 шт.
3 года
2.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
3.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
4.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
5.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
6.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
7.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
8.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
Подраздел 2. Начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам отдельных постов, начальникам караулов (смены) оперативным дежурным по городу и отряду, лицам, входящим в штаб по тушению пожаров
9.
Плащ пожарного комбинезон
1 шт.
2 года
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям, начальникам караулов (смены)
10.
Боевая одежда пожарного
1 компл.
3 года
куртка и брюки со съемным теплоизоляционным подкладом
11.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
12.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
13.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
14.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
15.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
16.
Сапоги пожарные
1 пара
2 года
17.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
18.
Водонепроницаемый костюм *
1 компл.
5 лет
не выдается начальникам пожарных частей и их заместителям
Подраздел 3. Командирам отделений, старшим пожарным-спасателям, старшим пожарным, пожарным-спасателям, пожарным, старшим водителям, водителям
19.
Боевая одежда пожарного
1 компл.
3 года
куртка и брюки со съемным теплоизоляционным подкладом
20.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
21.
Рукавицы брезентовые с крагами
1 пара
1 год
22.
Рукавицы меховые с крагами
1 пара
2 года
23.
Пояс спасательный пожарный с карабином
1 шт.
3 года
24.
Каска пожарная (шлем)
1 шт.
5 лет
25.
Сапоги пожарного
1 пара
2 года
26.
Кобура поясная для топора пожарного
1 шт.
2 года
27.
Сапоги резиновые
1 пара
3 года
28.
Водонепроницаемый костюм*
1 компл.
5 лет
не выдается старшим водителям и водителям
Подраздел 4. Старшим мастерам, мастерам газодымозащитной службы, старшим техникам, заведующим складов, рабочим, уборщикам помещений
29.
Халат хлопчатобумажный
2 шт.
3 года
Примечание:

1) өрт сөндіру етігінің орнына кирз етігін беру кезінде кию мерзімі бір жылға дейін қысқартылады;
2) оңтүстік өңірлерде білекті былғары қолғап берілмейді, ал білекті брезент қолғаптарын кию мерзімі 25% - ға қысқартылады;
3) өрт сөндіру штабының әрбір өрт сөндіру және жедел автомобиліне:
5 жылға 3 жиынтықтан жылу шағылыстырғыш костюмдер;
2 жылға 2 жұптан резеңке (диэлектрлік) етік және қолғап;
3 жылға 1 данадан резеңкеленген алжапқыштар;
4) су тасқынында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарға қатысу кезінде су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киім пайдаланылады. Су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киіммен қамтамасыз ету қызметкерлердің жалпы санының 30% есебінен көзделеді.
7-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары
р/с
Нормалардың атауы 1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде Кию мерзімі Ескертпе
1
2 3 4 5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түсті фуражка
1 дана
4 жыл
2.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
4 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді жейде
1 дана
2 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
4 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
4 жыл
6.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
4 жыл
7.
Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар
1 жинақ
4 жыл
8.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
9.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті футболка
2 дана
2 жыл
11.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
12.
Қою көк түсті цигейкалы құлақшын
1 дана
4 жыл
13.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 дана
4 жыл
14.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
2 жыл
3-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім*
15.
Спорттық жаттығу костюмі**
1 жинақ
2 жыл
16.
Спорттық аяқ киім
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
17.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
1 жыл
18.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
1 жыл
19.
Қою көк түсті футболка
1 дана
1 жыл
20.
Қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке
1 жұп
2 жыл
Қысқы
21.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
22.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
23.
Қара түсті қонышы биік жылы юфталы бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
5-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
24.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
2жыл
Бейсболка немесе қою қызғылт сары берет; қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар; қою көк түсті екі футболка және кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қара түсті биік қонышты юфталы бәтеңке
25.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
2 жыл
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен жапсырма қалталы бар жылы күртешемен жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті жылы қонышы биік юфталы бәтеңке
6-кіші бөлім. Аксессуарлар
26.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
27.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
28.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
4 жыл
29.
Ақ түсті салтанатты белбеу
1 дана
4 жыл
30.
Шалбарға тағлатын таспалы бельдік
2 дана
4 жыл
31.
Қою көк түсті армиялық белдік белбеу
1 дана
4 жыл
32.
Қара түсті іші жылы қолғап
2 жұп
2 жыл
33.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
4 жыл
34.
Қою көк түсті кашне
2 дана
4 жыл
35.
Ақ түсті кашне
1 дана
4 жыл
36.
Жаға астары
12 дана
1 жыл
37.
Қол орамал
4 дана
1 жыл
7-кіші бөлім. Керек-жарақтар
38.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
10 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
39.
Су өткізбейтін костюм*
1 жинақ
10 жыл
мүкәммалдық мүлік
40.
Сигналдық кеудеше
1 дана
5 жыл
мүкәммалдық мүлік
41.
Сөмкесі бар желбей костюм
1 жинақ
4 жыл
42.
Сержанттық далалық сөмке
1 дана
4 жыл
8-кіші бөлім. Іш киім
43.
Іш киім мақта/мата
2 жинақ
1 жыл
44.
Мақта/мата трусылар
2 дана
1 жыл
45.
Жылы іш киім
1 жинақ
1 жыл
46.
Мақта/мата шұлықтары
4 жұп
1 жыл
47.
Жүн шұлық
1 жұп
1 жыл
48.
Орамал х / б
3 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
49.
Монша сүлгі
1 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
50.
Аяқ сүлгі
2 дана
1 жыл
мүкәммалдық мүлік
51.
Казармалық тәпішке
1 жұп
2 жыл
мүкәммалдық мүлік
Ескертпе:
* курсанттардың нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;
** оқу орнына тиесілігін көрсететін тиісті жазуы бар спорттық жаттығу костюмі (жиынтықта спорттық жаттығу костюмі, футболка, шорты);

1) при выдаче кирзовых сапог вместо пожарных, срок носки сокращается до одного года;
2) рукавицы меховые с крагами в южных регионах не выдаются, а срок носки брезентовых рукавиц с крагами сокращается на 25 %;
3) на каждый пожарный и оперативный автомобиль штаба пожаротушения выдаются:
костюмы теплоотражательные по 3 комплекта на 5 лет;
сапоги и перчатки резиновые (диэлектрические) по 2 пары на 2 года;
фартуки, прорезиненные по 1 штуке на 2 года;
4) при участии в аварийно-спасательных и неотложных работах на паводках используется специальная одежда для работы в условиях паводков. Обеспечение специальной одеждой для работы в условиях паводков предусматривается из расчета на 30 % от общего числа сотрудников.
Раздел 7. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
2.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
4 года
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
2 года
4.
Полуботинки кожаные черного цвета
1 пара
4 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
4 года
7.
Китель открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета
1 компл.
4 года
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
2 шт.
2 года
11.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пары
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
4 года
13.
Куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном
1 шт.
4 года
14.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 3. Спортивная форменная одежда*
15.
Костюм тренировочный спортивный**
1 компл.
2 года
16.
Обувь спортивная
1 пара
2 года
Подраздел 4. Полевая форменная одежда*
Летняя
17.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
1 год
18.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
1 год
19.
Футболка темно-синего цвета
1 компл.
1 год
20.
Ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
Зимняя
21.
Шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета
1 шт.
2 года
22.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
23.
Ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 5. Специальная форменная одежда
24.
Летняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Бейсболка или берет темно-оранжевый; куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета; две футболки темно-синего цвета и тельняшки с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета
25.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета; куртка утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 6. Аксессуары
26.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
27.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
28.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
4 года
29.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
4 года
30.
Ремень брючный тесьмяный
2 шт.
4 года
31.
Ремень поясной армейский темно-синего цвета
1 шт.
4 года
32.
Перчатки, утепленные черного цвета
2 пары
2 года
33.
Перчатки белого цвета
1 пара
4 года
34.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
4 года
35.
Кашне белого цвета
1 шт.
4 года
36.
Подворотничок
12 шт.
1 год
37.
Носовой платок
4 шт.
1 год
Подраздел 7. Снаряжение
38.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
10 лет
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
39.
Водонепроницаемый костюм *
1 компл.
5 лет
инвентарное имущество
40.
Сигнальный жилет
1 шт.
5 лет
инвентарное имущество
41.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
42.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
4 года
Подраздел 8. Белье
43.
Белье нательное хлопчатобумажное
2 компл.
1 год
44.
Трусы хлопчатобумажные
2 шт.
1 год
45.
Белье теплое
1 компл.
1 год
46.
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
47.
Носки шерстяные
1 пара
1 год
48.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
инвентарное имущество
49.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
инвентарное имущество
50.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год
инвентарное имущество
51.
Тапочки казарменные
1 пара
2 года
инвентарное имущество
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия курсантов приведены в приложении к настоящим Нормам;
**костюм тренировочный спортивный с соответствующей надписью, указывающей на принадлежность к учебному заведению (в комплекте костюм тренировочный спортивный, футболка, шорты);

1) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
2) жаға астарының орнына матаны оның бір жаға астарына жұмсалатын нормасы негізге алына отырып беруге рұқсат етіледі;
3) мақта/мата шулығның орнына мақта/мата шұлғау беруге рұқсат етіледі;
4) арнайы нысанды киімнің орнына далалық киім беруге рұқсат етіледі;
5) бір ұзын және бір қысқа жеңді көгілдір түсті жейделер беруге рұқсат етіледі;
6) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде Тиесілілік нормаларына сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбы беріледі;

1) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
2) вместо подворотничков разрешается выдавать ткань исходя из нормы ее расхода на один подворотничок;
3) разрешается выдавать вместо носки хлопчатобумажные портянки хлопчатобумажные;
4) разрешается вместо специальной форменной одежды выдавать полевую;
5) допускается выдавать рубашки голубого цвета одну с длинным и одну с коротким рукавом;
6) при присвоении очередных специальных званий выдается по одной паре погон со знаками различия согласно Нормам положенности;

7) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті бейсболкасы бар немесе қара-қызғылт сары түсті береті бар ақ футболка мен балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі. Қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті тоқылған бас киімді киюге жол беріледі;

7) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюки навыпуск с бейсболкой темно-синего цвета или с беретом темно-оранжевого цвета. При зимней специальной форменной одежде допускается ношение шапки, вязанной темно-синего цвета;

8) Су тасқынында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киім пайдаланылады. Су тасқыны жағдайында жұмыс істеу үшін арнайы киіммен қамтамасыз ету курсанттардың жалпы санының 30% есебінен көзделеді.
8-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүлкінің тиесілік нормалары
Р/с
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Жылы киімдер
1.
Тақыр қой терiсiнен тiгiлген тон (қысқа тон)
1 дана
6 жыл
*
2.
Пима
1 жұп
4 жыл
**
3.
Пимаға кебiс
1 жұп
4 жыл
**
4.
Жылы шалбар
1 дана
4 жыл
**
5.
Тері биялай
1 жұп
4 жыл
**
6.
Шлемнiң астынан киетiн жылы бас киiм
1 дана
3 жыл
**
2-кіші бөлім. Төсек-орын керек-жарақтары
7.
Матрац
1 дана
4 жыл
8.
Жастық
1 дана
4 жыл
9.
Көрпе
1 дана
4 жыл
10.
Жастықтың сыртқы тысы
3 дана
1 жыл
11.
Ақ жайма
4 дана
1 жыл
12.
Жапқыш
1 дана
4 жыл
Ескертпе:
* тақыр қой терiсiнен тiгiлген тон (қысқа тон) бiр данадан сырттағы жылжымайтын бекетке берiледi;
** пима, пимаға кебiс, жылы шалбар, тері биялай, шлемнiң астынан киетiн жылы бас киiм курсанттар санының 20 %-ына берiледi.
Нысанды киім мен киімнің
тиесілік нормаларына
қосымша
арнайы киім-кешек жүзеге асыратын қызметкерлердің функциялары алдын алу және төтенше жағдайларды жою табиғи және техногендік сипаттағы, жедел медициналық көмек көрсету және халыққа психологиялық көмек көрсету, органдарының қызметкерлерін өртке қарсы қызмет
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тізбесі мен сипаттамасы бар үлгілердің суреттері 1-тарау. Жоғары басшы құрамның нысанды киімі 1-параграф. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
1-сурет
1. Жоғары басшы құрамның параддық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (1 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес, мундир мен қою-қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты хром батиңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;

8) при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ на паводках используется специальная одежда для работы в условиях паводков. Обеспечение специальной одеждой для работы в условиях паводков предусматривается из расчета на 30 % от общего числа курсантов.
Раздел 8. Нормы положенности инвентарного и специального имущества курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении
на 1 человека
Срок
носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Теплые вещи
1.
Тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины
1 шт.
6 лет
*
2.
Валенки
1 пара
4 года
**
3.
Галоши на валенки
1 пара
4 года
**
4.
Брюки утепленные
1 шт.
4 года
**
5.
Рукавицы меховые
1 пара
4 года
**
6.
Подшлемник шерстяной
1 шт.
3 года
**
Подраздел 2. Постельные принадлежности
7.
Матрац
1 шт.
4 года
8.
Подушка
1 шт.
4 года
9.
Одеяло
1 шт.
4 года
10.
Наволочки верхние
3 шт.
1 год
11.
Простыни
4 шт.
1 год
12.
Покрывало
1 шт.
4 года
Примечание:
* выдается тулуп (полушубок) из нагольной шубной овчины по одной штуке на наружный неподвижный пост;
** валенки, галоши на валенки, брюки утепленные, рукавицы меховые, подшлемник шерстяной – выдаются на 20 % численности курсантов.
Приложение
к Нормам положенности
форменной одежды и
специального обмундирования
сотрудников, осуществляющих
функции по предупреждению и
ликвидации чрезвычайных
ситуаций природного и
техногенного характера,
оказанию экстренной
медицинской и психологической
помощи населению,
сотрудников органов
государственной
противопожарной службы
Рисунки образцов с перечнем и описанием форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Глава 1. Форменная одежда высшего начальствующего состава
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 1
1. Перечень парадно-выходной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 1):
летняя:
фуражка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
галстук темно-синего цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета;

2) қысқы кезеңде Қою көк түсті алмалы-салмалы үлбір жиегі бар күләпарасмен ішкі күртешесі бар күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы пагондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшынның орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2-параграф. Жоғары басшы құрамның күнделікті нысанды киімі
2-сурет
2. Жоғары басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (2-сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес мундир мен қою-қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
2) қысқы
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
қою-көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы үлбір жиегі бар күләпарасмен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне;
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
3-параграф. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды киімі
3-сурет
3. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (3 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылі сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы үлбір жиегі бар күләпарасмен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы бәтеңке;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:

2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне белого цвета, вместо шапки ушанка из каракуля серого цвета бейсболка демисезонная.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 2
2. Перечень повседневной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 2):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
бейсболка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
2) зимняя:
шапка ушанка из каракуля серого цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета, вместо шапки ушанка из каракуля серого цвета бейсболка демисезонная;
2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 3
3. Перечень специальной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 3):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с бело-оранжевыми полосами;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой с утепленными брюками, темно-синего цвета;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки юфтевые, утепленные с высокими берцами черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне полушерстяное темно-синего цвета.
Примечание:

1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, қулақшының орнына қою көк түсті матадан тігілген маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2) қысқа жеңді күртеше бейсболкасымен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі.
4-параграф. Жоғары басшы құрамның арнайы нысанды далалық киім
4-сурет
4. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (4 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
2-тарау. Аға және орта басшы құрамның нысанды киімі 1-параграф. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
5-сурет
5. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (5 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті балағы түсіңкі шалбар (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
алтын түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы пагондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.

1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне, вместо шапки ушанка из ткани темно-синего цвета бейсболка демисезонная;
2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных.
Параграф 4. Полевая форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 4
4. Перечень полевой форменной одежды (рис. 4):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки юфтевые с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки-ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно-синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета – берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета – полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Глава 2. Форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 5
5. Перечень парадно-выходной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 5):
летняя:
фуражка темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета с кашне белого цвета, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная.

2-параграф. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімі
6-сурет
6. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (6 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті балағы түсіңкі шалбар (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
қою көк түсті галстук;
ақ түсті футболка;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
1) қысқы:
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын (полковниктер үшін);
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше (полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы үлбір жиегі);
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
4-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімі
7-сурет
7. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (7 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка немесе қою-қызғылт сары түсті берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлері үшін);
қара түсті қонышы биік юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы үлбір жиегі бар);
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы бәтеңке;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, қулақшының орнына қою көк түсті матадан тігілген маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;

Параграф 2. Повседневная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 6
6. Перечень повседневной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 6):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
2) зимняя:
шапка ушанка из каракуля серого цвета (для полковников);
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета, вместо шапки бейсболка демисезонная;
2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 7
7. Перечень специальной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 7):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета (для сотрудников дежурно-диспетчерских служб);
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки, темно-синего цвета, вместо шапки ушанка из ткани темно-синего цвета бейсболка демисезонная;

2) қысқа жеңді күртеше бейсболкасымен ақ немесе қою көк футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі;
4) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезінде кию құқығымен беріледі.
4-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды далалық киім
8-сурет
8. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (8 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
3-тарау. Кіші басшы және қатардағы құрамның нысанды киімі 1-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
9-сурет
9. Кіші басшы және қатардағы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (9 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка немесе қою-қызғылт сары түсті берет ;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
ақ түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен, жапсырма қалталы бар астары жылы қысқы күртеше алмалы-салмалы пагондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның күнделікті нысанды киімі
10-сурет
10. Кіші басшы және қатардағы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (10 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;

2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных;
4) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Параграф 4. Полевая форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 8
8. Перечень полевой форменной одежды (рис. 8):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки юфтевые с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки-ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно-синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Глава 3. Форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 9
9. Перечень парадно-выходной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 9):
летняя:
фуражка темно-синего цвета или берет темно-оранжевого цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 10
10. Перечень повседневной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 10):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;

2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі.
3-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды далалық киім
11-сурет
11. Нысанды далалық киімдерінің тізбесі (11 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
4-параграф. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды киімі
12-сурет
12. Кіші басшы және қатардағы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (12 - сурет):
1) жазғы:
бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше мен қою көк түсті шалбар;
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қою көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті тоқылған бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
1) қысқа жеңді күртеше бейсболкасы мен ақ немесе қою көк футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
2) қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі;
3) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезінде кию құқығымен беріледі.

2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Полевая форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 11
11. Перечень полевой форменной одежды (рис. 11):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки юфтевые с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки-ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно-синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Параграф 4. Специальная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава
Рисунок 12
12. Перечень специальной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава (рис. 12):
1) летняя:
бейсболка или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
куртка с коротким рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета (для сотрудников дежурно диспетчерских служб);
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета;
свитер темно-синего цвета;
ботинки юфтевые, с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
1) куртка с коротким рукавом поверх белой или темно-синей футболке с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных;
3) футболка поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.

4-тарау. Аға және орта басшы құрамдағы әйелдердің нысанды киімі 1-параграф. Әйелдердің аға және орта басшы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімі
13-сурет
13. Аға және орта басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (13 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті белдемше (шалбар) (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар) (шалбар);
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті лакталған туфли;
алтын түсті салтанатты белбеу;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.
2-параграф. Әйелдердің аға және орта басшы құрамының күнделікті нысанды киімі
14-сурет
14. Аға және орта басшы құрамның күнделікті нысанды киімінің тізбесі (14 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті белдемше (шалбар) (полковниктер үшін);
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
көгілдір түсті ұзын жеңді жейде;
көгілдір түсті қысқа жеңді жейде;
қою көк түсті әйелдер көйлегі;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қызғылт сары түсті жібек шарф;
қара түсті былғары туфли;
2) қысқы: сұр түсті қаракөлден тігілген кубанка (полковниктер үшін);
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше (полковниктер үшін күләпарасы алмалы-салмалы үлбір жиегі);
қара түсті жылы былғары етік;
қара түсті былғары қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:

Глава 4. Форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Рисунок 13
13. Перечень парадно-выходной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 13):
летняя:
шляпа темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки)темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
туфли, лакированные черного цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
кашне белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне белого цвета, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава женщин
Рисунок 14
14. Перечень повседневной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 14):
1) летняя:
шляпа темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
мундир открытый двубортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников);
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
платье женское темно-синего цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
шарф шелковый оранжевого цвета;
туфли кожаные черного цвета;
2) зимняя:
кубанка из каракуля серого цвета (для полковников);
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:

1) суық ауа райында жазғы күнделікті нысанды киім және жылы ауа райында қысқы күнделікті нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
3-параграф. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімі
15-сурет
15. Аға және орта басшы құрамның арнайы нысанды киімінің тізбесі (15 - сурет):
1) жазғы:
бейсболка немесе қою-қызғылт сары түсті берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
ақ түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қөю көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті маусымаралық бейсболка;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар (полковниктер үшін алмалы-салмалы үлбір жиегі бар);
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті қонышы ұзын жылы юфталы бәтеңке;
қою көк түсті кашне;
қара түсті былғары қолғап.
Ескертпе:
1) суық ауа райында жазғы арнайы нысанды киім және жылы ауа райында қысқы арнайы нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен кашне, қою көк түсті матадан тігілген құлақшын орнына маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі;
2) қысқа жеңді күртеше бейсболкасы бар ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
3) Жылы туфлилер мен етікке балағы түсіңкі шалбары бар күртеше мен свитер киюге жол беріледі;
4) Футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезеңінде киіп жүру құқығымен беріледі.
5-тарау . Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының нысанды киімі 1-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімі
16-сурет
16. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (16 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті лакталған туфли;
ақ түсті салтанатты белбеу;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:

1) при летней повседневной форменной одежде в холодную погоду и при зимней повседневной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне, вместо, вместо шапки ушанки бейсболка демисезонная;
2) рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда старшего и среднего начальствующего состава
Рисунок 15
15. Перечень специальной форменной одежды старшего и среднего начальствующего состава (рис. 15):
1) летняя:
бейсболка или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
куртка с коротким рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
бейсболка демисезонная темно-синего цвета;
куртка, утепленная со съемным капюшоном и внутренней курткой с утеплнными брюками темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка);
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета;
перчатки кожаные черного цвета.
Примечание:
1) при летней специальной форменной одежде в холодную погоду и при зимней специальной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне, вместо шапки ушанка из ткани темно-синего цвета бейсболка демисезонная;
2) куртка с коротким рукавом поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС;
3) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных;
4) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Глава 5. Форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 16
16. Перечень парадно-выходной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 16):
летняя:
шляпа темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
туфли, лакированные черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
кашне белого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:

1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі, ақ түсті кашнемен киіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар астары жылы күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондар мен ауыспалы жеңдік және төсбелгілерді ауыстыру жолымен салтанатты-шығу күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының күнделікті нысанды киімі
17-сурет
17. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының күнделікті нысанды киімдерінің тізбесі (17 - сурет)
1) жазғы:
қою көк түсті қалпақ;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, қою көк түсті белдемше (шалбар);
көгілдір түсті ұзын жеңді жейде;
көгілдір түсті қысқа жеңді жейде;
қою көк түсті әйелдер көйлегі;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қызғылт сары түсті жібек шарф;
қара түсті былғары туфли;
2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен жапсырма қалталы бар жылы күртеше;
қара түсті жылы былғары етік;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
галстуксіз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкасы бар ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасы кезінде киіледі.
3-параграф. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының арнайы нысанды киімі
18-сурет
18. Әйелдердің кіші басшы және қатардағы құрамының арнайы нысанды киімінің тізбесі (18 - сурет):
1) жазғы:
бейсболка немесе қою-қызғылт сары берет;
сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қою көк түсті белдемше (шалбар);
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қөю көк түсті ұзын және қысқа жеңді футболка-поло (диспетчерлік қызмет кезекшілігінің қызметкерлері үшін);
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасмен жапсырма қалталы бар жылы күртешемен жылы шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті жылы қонышы биік юфталы бәтеңке;
қою көк түсті кашне;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
1) қысқа жеңді күртеше бейсболкасы бар футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі;
2) жылы туфлилер мен етікке балағы түсіңкі шалбары бар күртеше мен свитер киюге жол беріледі;

1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета, носится с кашне белого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемным капюшоном темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 17
17. Перечень повседневной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 17):
1) летняя:
шляпа темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка голубого цвета с длинным рукавом;
рубашка голубого цвета с коротким рукавом;
платье женское темно-синего цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
шарф шелковый оранжевого цвета;
туфли кожаные черного цвета.
2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки, кожаные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда младшего начальствующего и рядового состава женщин
Рисунок 18
18. Перечень специальной форменной одежды младшего начальствующего и рядового состава женщин (рис. 18):
1) летняя:
бейсболка или берет темно-оранжевый;
куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
куртка с коротким рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами;
футболка-поло с длинным и коротким рукавом темно-синего цвета - для сотрудников дежурно-диспетчерских служб;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета.
2) зимняя:
шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета;
куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
1) куртка с коротким рукавом поверх футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в туфлях или сапогах утепленных;

3) футболка-поло кезекші-диспетчерлік қызмет қызметкерлеріне кезекшілік кезеңінде киіп жүру құқығымен беріледі.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіңің білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі және арнайы киім-кешегі 1-параграф. Курсанттардың парадтық салтанатты нысанды киімі
19-сурет
19. Курсанттардың парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (19 - сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка немесе қою-қызғылт сары түсті берет ;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке;
ақ түсті салтанатты белдік;
алтын түсті аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қою-қызғылт сары түсті берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде алмалы-салмалы күләпарасы бар қою көк түсті жылы жапсырма қалталары бар қысқы күртеше алмалы-салмалы пагондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі.
2-параграф. Курсанттардың күнделікті нысанды киімі
20-сурет
20. Курсанттардың күнделікті нысанды киімдерінің тізбесі (20 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті фуражка;
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті бір қаусырмалы ашық төрт түймемен түймеленетін китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбар;
көгілдір түстi ұзын жеңді жейде;
көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде;
ақ түсті футболка;
қою көк түсті галстук;
қара түсті, қысқа қонышты хром бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті цигейкалы құлақшын;
қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше;
қара түсті жылы хром етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:
галстуксыз қысқа жеңді көгілдір түсті жейде бейсболкамен ақ футболканың үстіне +20 0С жоғары ауа температурасында киіледі.
3-параграф. Курсанттардың арнайы нысанды киімі
21-сурет
21. Курсанттардың арнайы нысанды киімдерінің тізбесі (21 - сурет):
1) жазғы:
бейсболка немесе қою қызғылт сары берет;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка немесе кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка;
қара түсті биік қонышты юфталы бәтеңке.
2) қысқы:
қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарасы бар жапсырма қалталы астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қою көк түсті мойын сызығы жоқ свитер;
қара түсті жылы қонышы биік юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап;
қою көк түсті кашне.
Ескертпе:

3) футболка-поло выдается сотрудникам дежурно-диспетчерских служб, с правом ношения в период дежурства.
Глава 6. Форменная одежда и специальное обмундирование курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Параграф 1. Парадно-выходная форменная одежда курсантов
Рисунок 19
19. Перечень парадно-выходной форменной одежды курсантов (рис. 19):
летняя:
фуражка темно-синего цвета или берет темно-оранжевого цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
ремень парадный белого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете темно-оранжевого цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета.
Параграф 2. Повседневная форменная одежда курсантов
Рисунок 20
20. Перечень повседневной форменной одежды курсантов (рис. 20):
1) летняя:
фуражка темно-синего цвета;
бейсболка темно-синего цвета;
китель открытый однобортный застегивается на четыре пуговицы и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашка с длинным рукавом голубого цвета;
рубашка с коротким рукавом голубого цвета;
футболка белого цвета;
галстук темно-синего цвета;
полуботинки хромовые черного цвета.
2) зимняя:
шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:
рубашка голубого цвета с коротким рукавом без галстука поверх белой футболки с бейсболкой носится при температуре воздуха выше +20 оС.
Параграф 3. Специальная форменная одежда курсантов
Рисунок 21
21. Перечень специальной форменной одежды курсантов (рис. 21):
1) летняя:
бейсболка или берет темно-оранжевый;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
свитер без выреза темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета;
кашне темно-синего цвета.
Примечание:

1) Ауа температурасы +20 0С жоғары болған кезде жеңдерді шынтақтан жоғары жапсырмалы қалталары бар күртешеге орауға рұқсат етіледі.
2) Қысқа қонышты бәтеңке мен жылы етікке балағы түсіңкі шалбар мен күртеше және свитер киюге жол беріледі.
4-параграф. Дала нысанды киім
22-сурет
22. Курсанттардың дала нысанды киімдерінің тізбесі (22 - сурет):
1) жазғы:
қою көк түсті бейсболка;
қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар;
қою көк түсті футболка;
қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке;
2) қысқы:
қою көк түсті тоқыма бас киім;
қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен жапсырма қалталы бар астары жылы күртеше мен жылы көк түсті шалбар;
қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке;
қара түсті жылы қолғап.
Ескертпе:
қысқы кезінде далалық киім нысаны киюге рұқсат етіледі: қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын орнына - қою көк түсті тоқыма бас киім, қою көк түсті бейсболка орнына - белгіленген түсті берет, қара түсті ұзын қонышты бәтеңке орнына – қара түсті хромды қысқа қонышты бәтеңке (етік).
7-тарау. Айырым белгілері 1-параграф. Погондар
2-параграф. Жеңдегі және төсбелгілер
3-параграф. Кокардалар, түйме және белдіктер
8-тарау. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен айырым белгілерінің сипаттамасы
1-параграф. Ерлерге арналған нысанды және арнайы киімнің сипаттамасы
23. Ашық екі қаусырмалы мундир және қою-қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ерлер мундирі екі қаусырмалы, қою көк түсті, жартылай қынамалы, орталық өңірлі үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары-әрлеу. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Артқы жағы шлицке өтетін ортаңғы тігіспен. Қайырмасы бар қос тігісті қондырмалы жеңдер. Қайырманың жоғарғы жиегіне қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс;
2) қою қызғылт сары түсті лампастары бар қою көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке түймеленеді. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
24. Ашық екі қаусырмалы мундир мен қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қөю көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы (полковниктер үшін):

1) при температуре воздуха выше +20 оС, допускается закатывать рукава выше локтей на куртке с накладными карманами;
2) допускается носить куртки и свитер с брюками навыпуск в полуботинках или сапогах утепленных.
Параграф 4. Полевая форменная одежда курсантов
Рисунок 22
22. Перечень полевой форменной одежды курсантов (рис. 22):
1) летняя:
бейсболка темно-синего цвета;
куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета;
футболка темно-синего цвета;
ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя:
шапка, вязанная темно-синего цвета;
куртка, утепленная темно-синего цвета с накладными карманами и съемным капюшоном;
ботинки юфтевые с высокими берцами, утепленные черного цвета;
перчатки, утепленные черного цвета.
Примечание:
разрешается носить при зимней полевой форме одежды: вместо шапки-ушанки, утепленной из ткани темно-синего цвета - шапку вязанную темно-синего цвета, вместо бейсболки темно-синего цвета - берет установленного цвета, вместо ботинок с высокими берцами черного цвета - полуботинки (сапоги) хромовые черного цвета.
Глава 7. Знаки различия
Параграф 1. Погоны
Параграф 2. Нарукавные и нагрудные знаки
Параграф 3. Кокарды, ремни и пуговицы
Глава 8. Описание форменной одежды и знаков различия сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы
Параграф 1. Описание мужской форменной и специальной одежды
23. Описание мундира, открытого двубортного и брюк навыпуск темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета:
1) мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
2) брюки темно-синего цвета с лампасами темно-оранжевого цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
24. Описание мундира, открытого двубортного и брюк навыпуск темно- синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников):

1) ерлер мундирі екі өңірлі, қара-көк түсті, жартылай қынамалы, орталық өңірлі үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары-әрлеу. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Ортаңғы тігіспен артқы жағы шлицке өтетін. Қайырмасы бар қос тігісті қондырмалы жеңдер. Қайырманың жоғарғы жиегіне қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;
2) бүйір тігістерінде қою-қызғылт сары көмкермесі бар қара-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
25. Қою көк түсті бір қаусырмалы ашық китель және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар, балағы түсіңкі қою көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) қою-көк түсті, бір қаусырмалы, жартылай қынамалы, бортында төрт нысанды түймеге арналған орталық ілгегі бар ерлер кителі. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Артқы жағы шлицке өтетін ортаңғы тігіспен. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;
2) бүйір тігістерінде қою-қызғылт сары түсті көмкермесі бар қара-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
26. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) ұзын жеңді қою-көк түсті ерлер күртешесі, алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық борттық ілгегі, қапсыра тігілген белбеуі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапандары бар жапсырма төс қалталар. Клапандарда алынбалы жапсырмалар бар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы иінішті. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Қондырмалы, қайырмалы жаға. Икемді лентадан ендірмесі бар жалғап тігілген белдік;
2) албары сырып тігілген қара көк түсті. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.

1) мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;
2) брюки темно-синего цвета с кантами темно-оранжевого в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
25. Описание кителя, открытого однобортного и брюк навыпуск темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета:
1) китель мужской темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;
2) брюки темно-синего цвета с кантами темно-оранжевого цвета в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
26. Описание куртки с длинным рукавом на молнии и брюк темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, с вшивными погонами, притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной;
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.

27. Сыдырмалы қысқа жеңді күртеше және қөю көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) қысқа жеңді қара-көк түсті ерлер күртешесі, алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық борттық ілгегі, қапсыра тігілген белбеуі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапанды жапсырма төс қалталар. Клапандарда алмалы-салмалы жапсырмалар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы иінішті. Қысқа, қос тігісті, тігілген погондары, өңдеу тігісімен тігілген манжеттері бар қондырмалы жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы, қайырмалы. Икемді таспадан ендірмесі бар қапсыра тігілген белдік;
2) шалбары сырып тігілген қою көк түсті. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
28. Қою көк түсті жапсырма қалталары бар күртеше мен шалбардың сипаттамасы:
1) орталық ішкі өңірлі алты түймеге арналған күртеше, жоғарғы ілмегі өтпелі. Сыртқы төс және бүйір жапсырмалы үш өлшемді қалталары бар, қақпақшалары екі түймемен жасырылған ілгекпен түймеленеді. Төс қалталарының клапандарында алмалы-салмалы жапсырмалар болады. Белге астары бар сөрелер. Сөрелердің астарында түймелермен түймеленетін екі жапсырма қалта бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Жеңнің төменгі жағында түймеге ілмекпен түймеленетін паталары бар. Пата жеңнің көлемін төменгі жағында орналасқан үш түймемен реттейді. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Бүйір тігісінің екі жағынан екі желдеткіш саңылаулардан араның деңгейінен төмен сөрелер мен арқалықтарда. Жағасы қайырмалы, кесінді тіреуі бар. Күртеше бел сызығы мен төменгі жағында сыммен тартылады;
2) шалбардың жалғап тігілген белбеуі, алдыңғы жартысындағы бүйір қалталары, бүйір жіктері тұсында клапандары бар сыртқы жапсырма көлемді қалталары бар. Бүйірлік тігістердің үстіндегі белдеуде тікбұрышты пішінді екі ілмек және жеті қос ілмек бар. Белдікше белдіктің көлемін екі түймемен реттейді. Алдыңғы жартысы тізе аймағында күшейтетін төсемдермен. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Шалбар орта тігісте төрт түймемен түймеленеді, олардың біреуі белдікте. Шалбардың төменгі жағына бүйір жақтарына штрипка жапсырылған.
29. Жоғары басшы құрам мен полковниктерге арналған күләпарасы алмалы-салмалы үлбір жиегі және қою көк түсті ішкі күртешесі бар жылы күртешенің сипаттамасы:

27. Описание куртки с коротким рукавом на молнии и брюк темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с короткими рукавами, центральной бортовой застежкой на застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные короткие, двухшовные, с вшивными погонами, манжетами отстроченными отделочной строчкой. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной;
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
28. Описание куртки с накладными карманами и брюки темно-синего цвета:
1) куртка с центральной внутренней бортовой застежкой на шесть пуговиц, верхняя петля сквозная. Полочки с внешними нагрудными и боковыми накладными объемными карманами с клапанами, застегивающимися потайной застежкой на две пуговицы. На клапанах нагрудных карманов съемные нашивки. Полочки с подкладом до талии. На подкладе полочек два накладных кармана, застегивающихся на пуговицы. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. По низу рукава с патами, застегивающимися петлей на пуговицу. Пата регулирует объем рукава внизу тремя пуговицами, расположенными на нижней части. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. На полочках и спинке ниже уровня проймы по обе стороны от бокового шва по два вентиляционных отверстия. Воротник отложной с отрезной стойкой. По линии талии и низу куртка стягивается шнуром;
2) брюки с притачным поясом, боковыми карманами на передних половинках, внешними накладными объемными карманами с клапанами в области боковых швов. На поясе над боковыми швами два хлястика прямоугольной формы и семь двойных шлевок. Хлястик регулирует объем пояса двумя пуговицами. Передние половинки с усилительными накладками в области колена. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. Брюки застегиваются в среднем шве на четыре пуговицы, одна из которых на поясе. По низу брюк по боковым сторонам притачаны штрипки.
29. Описание куртки, утепленной со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета для высшего начальствующего состава и полковников:

1) ерлер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі екі құлыпты сыдырма ілгегі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі-ҚР ТЖМ).алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы жапсыра тігілген иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Жеңі жапсыра тігілген, екі тігісті, тігілген погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы – тік, ішкі алмалы-салмалы тоқыма омыраулығы мен күләпарасы бар. Алмалы-салмалы күләпара жағаға сыдырма ілмекпен бекітіледі, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі. Күләпара алмалы салмалы аң терісінен;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы бүтін пішілген. Жеңі қондырмалы, тігілген погондары бар екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы тік қондырмалы.
30. Қою көк түсті алмалы-салмалы күләпарамен ішкі күртешесі бар астары жылы күртешенің сипаттамасы:
1) ерлер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі екі құлыпты сыдырма ілгегі бар. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы жапсыра тігілген иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Жеңі жапсыра тігілген, тігілген погондары бар екі тігісті, ішкі тоқыма манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы – тік ішкі алмалы-салмалы тоқыма омыраулығы мен күләпарасы бар. Алмалы-салмалы күләпара жағаға сыдырма ілмекпен бекітіледі, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, тігілген погондары бар екі тігісті. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырылған.
31. Алмалы-салмалы күләпарасы бар жапсырма қалталары бар күртеше және қою-көк түсті астары жылы шалбардың сипаттамасы:

1) куртка мужская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией с двумя замками. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке съемный нагрудной знак Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее МЧС РК). Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками. Капюшон со съемной меховой опушкой;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
30. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета:
1) куртка мужская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией с двумя замками. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
31. Описание куртки, утепленной темно-синего цвета с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета:

1) ерлер күртешесі тік пішінді, орталық өңірлі ілгегі бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке екі құлыппен, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапанмен. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар төсеме, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады;
2) астары бар, сырылған белбеуі бар, ромб нысаны бойынша тігілген, желден қорғайтын қақпақшасы бар, сол жақ жартысында сағат қалтасы бар жылы шалбар. Алдыңғы жартысы бүйірінде жапсырма көлемді қалталары, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Белдікте бүйір тігістерден артқы жартыға қарай екі белдікше және жеті Қос белдікше орналасқан. Шалбар түймемен түймеленеді. Серпімді лентасы бар бретельдері бар шалбар шалбардың беліне алдыңғы ұшымен рамкаға, артқы ұшымен екі түймеге бекітіледі. Шалбардың төменгі жағы серпімді таспамен тартылады. Шаңға қарсы шалбардың төменгі жағына жылы астарына орнатылады.
32. Қою көк түсті ойығы жоқ свитердің сипаттамасы: мойнының дөңгелек мойны бар қара-көк түсті жартылай жүн тоқылған свитер. Сөрелер мен арқалар тұтас. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Тігілген погондары бар қондырмалы жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Иық және шынтақ бөліктеріндегі күшейткіш төсемдер. Мойынды, манжетті және қос серпімді белдікті қайрау.
33. Жейделер сипаттамасы:
1) ақ және көк түсті ұзын жеңді жейде, ерлерге арналған нысанды жейде орталық өңірлі түймемен түймеленеді. Түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма төс қалталары бар сөрелер. Артқы жағы қос иінішті. Жеңі ұзын, қондырмалы, екі тігісті, тігілетін погондары бар. Жеңнің төменгі жағы ілгекке және түймеге түймеленетін жалғап тігілген манжеттермен. Манжеттің байланыстырушы тігістеріне екі бүктеме салынған. Шынтақ тігістерінің төменгі бөлігінде ілмектер мен түймелерге бекітілген слоттар бар. Қайырмалы тік жаға. Жейденің төменгі жағында екі жағынан бүйір тігістер аймағында ұзартылған таспалардың үш қатарымен созылған тұтас кесілген белдеу бар;

1) куртка мужская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами;
2) брюки, утепленные с подкладом, притачным поясом, выстеганным строчкой по форме ромба, с ветрозащитным клапаном, с часовым карманом на левой половинке. Передние половинки с боковыми накладными объемными карманами, усилительными накладками в области колен. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. На поясе от боковых швов в сторону задних половинок расположены два хлястика и семь двойных шлевок. Брюки застегиваются на пуговицы. Брюки с бретелями с эластичной лентой, крепятся к поясу брюк передними концами на рамки, задним концом - на две пуговицы. Низ брюк стягивается эластичной лентой. На утепляющий подклад брюк по низу настрачиваются противопыльники.
32. Описание свитера без выреза темно-синего цвета: свитер вязаный полушерстяной, темно-синего цвета с круглым вырезом горловины. Полочки и спинка цельные. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Рукава втачные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Усилительные накладки в плечевых и локтевых частях. Обтачка горловины, манжеты и пояс двойные эластичные.
33. Описание рубашки:
1) рубашка с длинным рукавом белого и голубого цвета форменная мужская с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава длинные, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с притачными манжетами, застегивающимися на петлю и пуговицу. По швам притачивания манжет закладываются по две складки. В нижней части локтевых швов шлицы, застегивающиеся на петлю и пуговицу. Воротник втачной отложной с отрезной стойкой. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны;

2) қысқа жеңді көгілдір түсті жейде, ерлерге арналған нысанды жейде орталық өңірлі түймемен түймеленеді. Түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма төс қалталары бар сөрелер. Артқы жағы қос иінішті. Жеңдері қысқа, қондырмалы, екі тігісті, тігілетін погондары бар. Тұтас пішілген манжеттері бар жеңдердің төмен жағы; желіні өңдеу. Лацканды, қайырмалықиылған тік қондырылған жаға. Жейденің төменгі жағында екі жағынан бүйір тігістер аймағында ұзартылған таспалардың үш қатарымен созылған тұтас кесілген белбеу бар.
34. Футболка сипаттамасы:
1) ақ және қою-көк түсті қысқа жеңді мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған, мойнының астына ойығы жоғары футболка. Сөреден, арқадан және қысқа жеңдерден тұрады. Мойын негізгі матаның түсіне екі қосымша серпімді тоқылған матадан жасалған. Сол жағында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
2) қою көк түсті ұзын жеңді ерлерге арналған поло-футболка. "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло-футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сол жақтағы сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар ұзын қондырмалы. Жағасы қайырмалы қондырылған. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер;
3) қысқа жеңді қою-көк түсті ерлерге арналған поло-футболка. "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло-футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сөреде сол жақта алынбалы ҚР ТЖМ төсбелгісі бар. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар қысқа қондырмалы. Жағасы қайырмалы. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер.
35. Тельняшка сипаттамасы:
1) жеңсіз кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар, әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-мата тоқыма жаймасынан жасалған мойын сызығы жоғары тельняшкалар.
2) әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған мойын сызығы жоғары, ұзын жеңді кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкалар;
3) әрқайсысының ені 10 мм қою-қызғылт сары және ақ түсті кезектесетін көлденең жолақтары бар мақта-матадан жасалған футералық тоқыма жаймадан жасалған мойын сызығы жоғары, ұзын жеңді кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар жылы кеудешелер.

2) рубашка с коротким рукавом голубого цвета форменная мужская с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава короткие, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с цельнокроеными манжетами, отстроченными отделочной строчкой. Воротник втачной отложной с лацканами. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны.
34. Описание футболки:
1) футболка белого и темно-синего цвета из хлопчатобумажного трикотажного полотна с короткими рукавами, высоким вырезом под горловину. Состоит из полочки, спинки и коротких рукавов. Горловина обработана обтачкой из эластичного трикотажного полотна в два сложения в цвет основной ткани. На левой стороне знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
2) футболка-поло мужская с длинными рукавами темно-синего цвета. Футболка-поло из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке слева съемный нагрудный знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава длинные втачные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами;
3) футболка-поло мужская с коротким рукавом темно-синего цвета. Футболка-поло из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке съемные слева нагрудный знак МЧС РК. Рукава короткие втачные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами.
35. Описание тельняшки:
1) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами без рукавов, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами темно-оранжевого и белого цветов шириной 10 мм каждая;
2) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами с длинными рукавами, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами темно-оранжевого и белого цветов шириной 10 мм каждая;
3) тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами утепленная с длинными рукавами, с высоким вырезом под горловину из хлопчатобумажного футерованного трикотажного полотна с чередующимися поперечными полосами темно-оранжевого и белого цветов шириной 10 мм каждая.

36. Ішкі жылы киімнің сипаттамасы: қою-көк түсті мақта-матадан тігілген тоқыма фуфайкадан және кальсоннан жасалған жылы іш киім. Мойнының дөңгелек ойығы, жалғап тігілген манжеттері бар ұзын жеңді Фуфайка. Мойын сызығы екі қоспада тоқылған тоқыма матамен өңделеді. Алдыңғы кесіндісі бар, қолтық үшкіл қиындысы бар, төменгі жағына жалғап тігілген білезікқабы бар кальсондар. Жеңдердің манжеттері, ені 5 см екі қосылым арқылы тоқылған тоқыма матадан жасалған кальсонның төменгі жағындағы ілмектер.
37. Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімінің сипаттамасы:
1) күртеше ыстыққа төзімді материалдан жасалған, тоқыма ілгектерге түймеленетін желден қорғайтын клапаны бар металл карабиндерге арналған орталық ілгегі бар күртеше. Бүйір қалталары бар, клапандары бар, тоқыма ілгектерге түймеленетін сөрелер. Сол жақ сөреде рацияға арналған төс қалта. Арқасы тұтас пішілген. Артқы жағының ортасында 1 жол – "ҚР ТЖМ", 2 жол - "ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу бар. Күртеше сөрелерде флуоресцентті және люминесцентті ленталармен жабдықталған, артқы жағында кеуде сызығы бойымен, дөңгелек. Жеңі жапсыра тігілген, ішкі жалғап тігілген манжеттері, шынтақ бөліктерінде күшейткіш жапсырмалары бар. Жеңдерде шынтақ деңгейінен төмен жарық шағылыстыратын жолақтар дөңгелек. Жағасы-қондырмалы, белдікшесінде тоқыма ілгегі (таспа-байланыс) бар. Алмалы-салмалы құтқару белдігі үшін ені 6 см белдікұстағыш бүйір тігістерінде. Жапсырма қалталарда су ағызуға арналған бекіткіш клапандар мен тесіктер болады;
2) шалбар ыстыққа төзімді материалдан жасалған, жалғап тігілген белдігі бар. Белдігі ендірмесі бар икемді таспа, аспабауымен. Кең серпімді таспадан жасалған аспабау фастекске бекітіледі. Гульфикте тоқыма ілгегі (таспа-байланыс) және белінде түйме бар шалбар. Флуоресцентті және люминесцентті таспалар тізе сызығынан төмен, төменгі жағында дөңгелек орналасқан. Тізе аймағында күшейткіш төсемдер.
2-параграф. Әйелдерге арналған арнайы нысанды киімнің сипаттамасы
38. Ашық екі қаусырмалы мундир және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар) сипаттамасы (полковниктер үшін):
1) екі қаусырма өңірлі, қою-көк түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық өңірден үш нысанды түймеге түймеленетін, түймелердің екінші қатары - әрлейтін әйелдер мундирі. Сөрелері қиылған бөшкелермен және рамкалы пішінді клапанды екі бүйір тілік қалтасымен. Артқы жағы оймакілтекке өтетін ортаңғы тігіспен. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, классикалық пішілген қайырмасы бар жаға;

36. Описание нательного теплого белья: белье нательное теплое из хлопчатобумажного трикотажного футерованного полотна темно-синего цвета, состоит из фуфайки и кальсон. Фуфайка с круглым вырезом горловины, длинными рукавами притачными манжетами. Вырез горловины обрабатывается трикотажным полотном ластичного переплетения в два сложения. Кальсоны с передним разрезом, ластовицей, притачными напульсниками по низу. Манжеты рукавов, напульсники по низу кальсон из трикотажного полотна ластичного переплетения в два сложения шириной 5 см.
37. Описание боевой одежды пожарного:
1) куртка из термостойкого материала, с центральной застежкой на металлические карабины, с ветрозащитным клапаном, застегивающимся на текстильные застежки. Полочки с боковыми карманами с клапанами, застегивающимися на текстильные застежки. На левой полочке нагрудной карман для рации. Спинка цельнокроеная. По центру спинки надпись 1 строка – "ҚР ТЖМ", 2 строка - "ӨРТКЕ ҚАРСЫ КЫЗМЕТІ". Куртка оснащена флуоресцентными и люминесцентными лентами на полочках, спинке по линии груди с низу, вкруговую. Рукава втачные, с внутренними притачными манжетами, усилительными накладками в локтевых частях. На рукавах светоотражающие полосы ниже уровня локтя вкруговую. Воротник-стойка втачной, с текстильной застежкой (лента-контакт) на хлястике. В боковых швах шлевки шириной 6 см для съемного спасательного пояса. Накладные карманы имеют застегивающиеся клапаны и отверстия для стока воды;
2) брюки из термостойкого материала, с притачным поясом. Пояс со вставками из эластичной ленты, бретелями. Бретели из широкой эластичной ленты, застегиваются на фастексы. Брюки с застежкой текстильной (лента-контакт) на гульфике и пуговицей на поясе. Флуоресцентные и люминесцентные ленты располагаются ниже линии колен по низу вкруговую. В области колен усилительные накладки.
Параграф 2. Описание женской форменной и специальной одежды
38. Описание мундира, открытого двубортного и юбки (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета (для полковников):
1) мундир женский двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;

2) үйір тігістерінде қою-қызғылт сары көмкермесі бар қою-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы ойылған қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол белден бастап төменгі сызыққа дейін. Бедерлі тігіске қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Артқы жартысы бүгіп тігілген тігіспен және ортаңғы тігіспен, оймакілтек қырымен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
39. Бір қаусырмалы ашық китель төрт түймемен түймеленеді және қою-қызғылт сары түсті жиегі бар қою көк түсті белдемше (шалбар) сипаттамасы:
1) қою-көк түсті, бір қаусырмалы, жартылай қынамалы силуэтті, өңірі бойынша төрт нысанды түймеге орталық ілгегі бар әйелдер кителі. Бүйірі қиылған бүйірлі және рамкалы пішінді клапанды екі бүйірлі тілік қалталары бар сөрелер. Арқасы орта тігіспен қырына ауысады. Жеңі қайырмалы, екі тігісті. Қайырманың жоғарғы жиегіне қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Қондырмалы, қайырмалы, лацканды жаға;
2) бүйір тігістерінде қою-қызғылт сары түсті көмкермесі бар қою-көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы жартысы бүгілген тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Бедерлі тігіске қою-қызғылт сары түсті жиек салынады. Артқы жартысы бүгілген тігіспен және орта тігісі бар, қыр жағы ашық оймакілтекпен. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
40. Сыдырмалы ұзын жеңді әйелдер күртешесі және қою көк түсті белдемшенің (шалбар) сипаттамасы:
1) ұзын жеңді қою-көк түсті күртеше, орталық өңірлі ілгегі алмалы-салмалы сыдырма ілгекке, жалғап тігілген белдікке салынады. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапанды жапсырма төс қалталар. Клапандарда алынбалы жапсырмалар бар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы инішті. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы, қайырмалы. Икемді лентадан жасалған ендірмелері бар жалғап тігілген белдік;

2) брюки темно-синего цвета с кантами темно-оранжевого в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. В рельефный шов втачивается кант темно-оранжевого цвета. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
39. Описание кителя, открытого однобортного, застегивается на четыре пуговицы и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом темно-оранжевого цвета:
1) китель женский темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант темно-оранжевого цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами;
2) брюки темно-синего цвета с кантами темно-оранжевого цвета в боковых швах. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. В рельефный шов втачивается кант темно-оранжевого цвета. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
40. Описание куртки женской с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки), темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с длинными рукавами, центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочками. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные длинные, двухшовные, с вшивными погонами, притачными манжетами, застегивающимися на пуговицы. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из ленты эластичной;

2) шалбары қою көк түсті жалғап тігілген белдігімен. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы бүкпе тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Артқы жартысы бүкпе тігіспен және ортаңғы тігіспен қыры оймакілтекпен. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
41. Қысқа жеңді, сыдырмалы әйелдер күртешесі және қою көк түсті белдемше (шалбар) сипаттамасы:
1) қысқа жеңді қою-көк түсті күртеше, орталық өңірлі ілгегі алмалы-салмалы сыдырма ілгекке, жалғап тігілген белдікпен. Иініші, төс және бүйір қалталары бар сөрелер. Тік бұрышты клапанды жапсырма төс қалталар. Клапандарда алынбалы жапсырмалар бар. Жапырақтары бар бүйірлік қалталар. Арқасы иінішті. Жеңдері ұзын, қос тігісті, тігілген погондары, түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Жағасы қондырмалы, қайырмалы. Икемді лентадан жасалған ендірмелері бар жалғап тігілген белдік;
2) шалбары қою көк түсті жалғап тігілген белдігімен. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы жартысы бүкпе тігіспен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді;
3) белдемшесі тік пішілген, астары жалғап тігілген. Алдыңғы жартысы тік бедерлі тігіспен сол жақ бел тігісінен төменгі сызыққа дейін. Артқы жартысы бүкпе тігіспен және ортаңғы тігіспен қыры оймакілтекпен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік жалғап тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.
42. Қою көк түсті әйелдер көйлегінің сипаттамасы: қысқа болып өзгеретін ұзын көйлек, орталық өңірлі түймелермен түймеленеді, алмалы-салмалы белдігі бар. Орталық өңірлі ілгегі бар түймелері бар бел сызығына дейін, иық тігістерінен төменге дейін бедерлі тігістер, бүйір қалталары бар. Көйлектің бедерлі тігістеріндегі бүйірлік қалталар. Арқасы иық тігістерінен төменге дейін бедерлі тігіспен, ортаңғы тігісі қырлы оймакілтекпен аяқталады. Жеңдері ұзын қондырмалы екі тігісті, ілгектер мен түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар, ілгек-ілгекке және түймеге түймеленетін тігілетін погондармен. Шешілетін ілмек сыдырманың көмегімен ұзын жеңдер қысқа жеңге түрленеді. Оң және сол жеңдердегі шешілетін жең белгілері. Қайырмалы, ағылшын типті лацканды қондырмалы жаға. Металл блоктар түріндегі Тоғасы мен саңылаулары бар алмалы-салмалы белдік.

2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку- молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
41. Описание куртки женской с коротким рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета:
1) куртка темно-синего цвета с короткими рукавами, центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию, притачным поясом. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные накладные карманы с прямоугольными клапанами. На клапанах съемные нашивки. Боковые карманы с листочкой. Спинка с притачной кокеткой. Рукава втачные короткие, двухшовные, с вшивными погонами, манжетами отстроченными отделочной строчкой. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной. Пояс притачной, со вставками из эластичной ленты;
2) брюки темно-синего цвета с притачным поясом. Передние половинки с боковыми карманами. Задние половинки с вытачками. Гульфик застегивается на застежку - молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.
42. Описание платья женского темно-синего цвета: платье с длинными рукавами, трансформирующимися в короткие, центральной бортовой застежкой на пуговицы, со съемным поясом. Полочки с центральной бортовой застежкой до линии талии на пуговицы, рельефными швами от плечевых швов до низа. Спинка с рельефными швами от плечевых швов до низа, средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные длинные, с притачными манжетами, застегивающимися на обметные петли и пуговицы, вшивными погонами. Длинные рукава трансформируются в короткие с помощью разъемных застежек-молний. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной английского типа с лацканами. Пояс съемный с пряжкой и отверстиями в виде металлических блочек.

43. Қою-көк түсті ішкі күртешесі бар жылы әйелдер күртешесінің (полковниктерге арналған күләпарадағы алмалы-салмалы үлбір жиегі) сипаттамасы:
1) әйелдер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі сыдырма ілгегі бар. Иінішті, кеуде және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі. Арқасы иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Тігілген, екі тігісті, тігілген погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер. Қондырмалы жаға-алмалы-салмалы күләпарасы бар, жағаға сыдырма-ілгекпен бекітілетін тіреу, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі. Алынбалы аң терісі бар сорғыш;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар тілік қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Арқасы тұтас пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы жаға-тіреуіш.
44. Алмалы-салмалы күләпарасы және ішкі күртешесі бар қою көк түсті жылы әйелдер күртешесінің сипаттамасы:
1) әйелдер күртешесі тік пішінді, ұзартылған, орталық өңірлі сыдырма ілгегі бар. Иінішті, кеуде және бүйір қалталары бар сөрелер. Сыдырма ілгекке түймеленетін жапырақшасы бар қиылған кеуде қалталары. Бүйір қалталары жапсырма. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі. Арқасы иінішті. Бел сызығы бойынша-бекіткіштері мен ұштары бар сымы бар ішкі ықтырма. Тігілген, тігісті погондары, ішкі тоқыма манжеттері бар екі тігісті жеңдер. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы тік жаға-алмалы-салмалы күләпарасы бар, жағаға сыдырма-ілгекпен бекітілетін тіреу, бет ойығы бойынша бекіткіштері бар баумен реттеледі, баудың ұштары ұштықтармен реттеледі;
2) ішкі күртеше тік пішінді, орталық өңірлі сыдырма ілгекпен қысқартылған. Бүйірінде жапырақшасы бар ойылған қалталары бар сөрелер. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Арқасы бүтін пішілген. Жеңі қондырмалы, екі тігісті. Сол және оң жақ жеңдерінде жеңдік белгілер алмалы-салмалы. Қондырмалы тік жаға.
45. Қою көк түсті жапсырма қалталары мен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы әйелдер күртешесінің сипаттамасы: екі құлпы бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық өңірлі ілгегі бар тік пішінді әйелдер күртешесі, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапаны бар. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар төсеме, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады.

43. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета (для полковников на капюшоне съемная меховая опушка):
1) куртка женская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные, с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками. Капюшон со съемной меховой опушкой;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
44. Описание куртки, утепленной со съемным капюшоном и внутренней курткой темно-синего цвета:
1) куртка женская прямого силуэта, удлиненная, с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с кокетками, нагрудными и боковыми карманами. Нагрудные карманы прорезные с листочкой, застегивающиеся на застежку-молнию. Боковые карманы накладные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка с притачной кокеткой. По линии талии – внутренняя кулиса со шнуром с фиксаторами и наконечниками. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами, внутренними трикотажными манжетами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник втачной-стойка, с внутренней съемной трикотажной манишкой и капюшоном. Съемный капюшон пристегивается к воротнику застежкой –молнией, по лицевому вырезу регулируется шнуром с фиксаторами, концы шнура с наконечниками;
2) внутренняя куртка прямого силуэта, укороченная с центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с боковыми прорезными карманами с листочкой. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные, двухшовные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Воротник-стойка втачной.
45. Описание куртки, утепленной с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета: куртка женская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами.

46. Алмалы-салмалы күләпарасы бар қою көк түсті астары жылы әйелдер күртешесі мен шалбарынің сипаттамасы:
1) екі құлпы бар алмалы-салмалы сыдырма ілгекке орталық өңірлі ілгегі бар тік пішінді әйелдер күртешесі, жасырын ілгегі бар желден қорғайтын клапаны бар. Бүйірінде клапанды жапсырма қалталары бар сөрелер. Астары бар және бүйіріне кіретін жылы жапсырма қалталары бар жапсырма қалталар. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы иінішті және екі тік қатпармен. Жеңі жапсыра тігілген, қолтық үшкіл қиындысы бар екі тігісті, тігісті погондары бар, шынтақ тұсындағы күшейткіш жапсырмалары бар. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Төменгі астарындағыдай жеңдер қосып тігілген білезікқап. Бел сызығы бойынша сымы мен бекіткіштері бар ішкі ықтырма. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Жылытқышы бар астар, сөрелердің астарында клапандары бар жапсырма қалталар болады;
2) астары бар, сырылған белбеуі бар, ромб нысаны бойынша тігілген, желден қорғайтын қақпақшасы бар, сол жақ жартысында сағат қалтасы бар жылы шалбар. Алдыңғы жартысы бүйірінде жапсырма көлемді қалталары, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар. Ортаңғы тігіс аймағында күшейткіштері бар артқы жартысы. Белдікте бүйір тігістерден артқы жартыға қарай екі белдікше және жеті қос белдікше орналасқан. Шалбар түймемен түймеленеді. Серпімді лентасы мен аспабауы бар шалбардың беліне алдыңғы ұшымен рамкаға, артқы ұшымен екі түймеге бекітіледі. Шалбардың төменгі жағы серпімді таспамен тартылады. Шаңға қарсы шалбардың төменгі жағына орнатылады.
47. Қара-көк түсті мойын ойығы жоқ свитердің сипаттамасы: мойынының дөңгелек мойны бар қою-көк түсті жартылай жүн тоқылған свитер. Сөрелері және арқасы тұтас. Сол жақ сөреде ҚР ТЖМ төсбелгісі орналасқан. Тігілген погондары бар қондырмалы жеңдер. Сол және оң жеңдерде алмалы-салмалы жеңдік белгілер болады. Иық және шынтақ бөліктеріндегі күшейткіш төсемдер. Мойын, манжеттер және белдік екі серпімді.
48. Әйелдер жейделернің сипаттамасы:
1) ақ және көк түсті ұзын жеңді әйелдер жейдесі, орталық өңірден түймелермен түймеленеді. Түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма төс қалталары бар сөрелер. Арқасы қос иінішті. Жеңдері ұзын, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Ілгекке және түймеге түймеленетін жалғап тігілген манжеттері бар жеңдердің төменгі жағы. Манжеттердің жалғау тігістері бойынша екі бүктеме салынады. Шынтақ тігістерінің төменгі бөлігінде ілмекке және түймеге түймеленетін шлицалар болады. Жағасы қиық тіреумен қондырылған. Жейденің төменгі жағы жан-жағынан үш қатардан серпімді ленталармен бүйір жіктері тұсында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар жейденің төменгі жағы;

46. Описание куртки, утепленной с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета:
1) куртка женская прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на разъемную застежку-молнию с двумя замками, ветрозащитным клапаном с потайной застежкой. Полочки с боковыми накладными карманами с клапанами. Накладные карманы с подкладом и настроченными на них утепленными накладными карманами с боковым входом. На левой полочке съемный нагрудной знак МЧС РК. Спинка с кокеткой и двумя вертикальными складками. Рукава втачные, двухшовные с ластовицей, вшивными погонами, усилительными накладками в области локтя. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. По низу подклада рукава притачной напульсник. По линии талии внутренняя кулиска со шнуром и фиксаторами. Воротник-стойка с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Подклад с утеплителем, на подкладе полочек накладные карманы с клапанами;
2) брюки, утепленные с подкладом, притачным поясом, выстеганным строчкой по форме ромба, с ветрозащитным клапаном, с часовым карманом на левой половинке. Передние половинки с боковыми накладными объемными карманами, усилительными накладками в области колен. Задние половинки с вытачками, с усилительными накладками в области среднего шва. На поясе от боковых швов в сторону задних половинок расположены два хлястика и семь двойных шлевок. Брюки застегиваются на пуговицы. Брюки с бретелями с эластичной лентой, крепятся к поясу брюк передними концами на рамки, задним концом - на две пуговицы. Низ брюк стягивается эластичной лентой. На утепляющий подклад брюк по низу настрачиваются противопыльники.
47. Описание свитера без выреза темно-синего цвета: свитер вязаный полушерстяной, темно-синего цвета с круглым вырезом горловины. Полочки и спинка цельные. На левой полочке нагрудной знак МЧС РК. Рукава втачные с вшивными погонами. На левом и правом рукавах съемные нарукавные знаки. Усилительные накладки в плечевых и локтевых частях. Обтачка горловины, манжеты и пояс двойные эластичные.
48. Описание рубашки женской:
1) Рубашка форменная женская с длинным рукавом белого и голубого цвета с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными вытачками из боковых швов и накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава длинные, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с притачными манжетами, застегивающимися на петлю и пуговицу. По швам притачивания манжет закладываются по две складки. В нижней части локтевых швов шлицы, застегивающиеся на петлю и пуговицу. Воротник втачной отложной с отрезной стойкой. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны;

2) қысқа жеңді көгілдір түсті жейде, орталық өңірден түймеленетін ілгегі бар әйелдерге арналған нысанды жейде. Түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырма төс қалталары бар сөрелер. Арқасы қос иінішті. Жеңдері қысқа, қондырмалы, екі тігісті, тігісті погондары бар. Жеңнің төмен жағын жалғап тігілген тұтас манжетпен, бастырмалап тігілген; өңдеу сызық. Қайырмалы лацканды, тік жаға. Жейденің төменгі жағы жан-жағынан үш қатардан серпімді ленталармен бүйір жіктері тұсында тартылған тұтас пішілген белбеуі бар жейденің төменгі жағы.
49. Футболка сипаттамасы:
1) футболка ақ және қою көк, қысқа жеңді, мойнында ұзын ойығы бар мақта-матадан тігілген тоқыма жаймадан жасалған футболка. Сөреден, арқадан және қысқа жеңдерден тұрады. Мойын негізгі матаның түсіне екі қосымша серпімді тоқылған матадан жасалған. Сол жағында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
2) қою-көк түсті ұзын жеңді әйелдер "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сол жақтағы сөреде ҚР ТЖМ алынбалы төсбелгісі бар. Арқасы тұтас пішілген. Жеңдері тігісті погондары және жалғап тігілген манжеттері бар ұзын қондырмалы. Жағасы қайырмалы тік. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер;
3) қою-көк түсті қысқа жеңді әйелдер поло футболкасы. "Пике" тоқыма жаймасынан жасалған поло футболка. Сөреде 3 түйме және 3 ілмек бар. Сөреде сол жақта алынбалы ҚР ТЖМ төсбелгісі, оң жағында погон бар. Жеңдері тігілген погондары және сырып тігілген манжеттері бар қысқа қондырмалы. Жағасы қайырмалы тік. Қос қызғылт сары жолақтары бар қою-көк түсті күңгірт өрімді тоқыма жаймадан жасалған жеңдердегі жаға мен манжеттер.
50. Жылы іш киім сипаттамасы: қою-көк түсті мақта-матадан тігілген тоқыма фуфайкадан және кальсоннан жасалған жылы іш киім. Мойнының дөңгелек ойығы, жалғап тігілген манжеттері бар ұзын жеңді фуфайка. Мойын сызығы екі қоспада тоқылған тоқыма матамен өңделеді. Алдыңғы кесіндісі бар, қолтық үшкіл қиындысы бар, төменгі жағына бекітілген шпагаттары бар кальсондар. Жеңдердің манжеттері, ені 5 см екі қосылым арқылы тоқылған тоқыма матадан жасалған кальсонның төменгі жағындағы ілмектер.
3-параграф. Нысанды киімнің жекелеген элементтерінің сипаттамасы

2) Рубашка форменная женская с коротким рукавом голубого цвета с центральной бортовой застежкой на пуговицы. Полочки с нагрудными вытачками из боковых швов и накладными карманами с фигурными клапанами, застегивающимися на пуговицы. Спинка с двойной кокеткой. Рукава короткие, втачные, двухшовные, с вшивными погонами. Низ рукавов с цельнокроеными манжетами, отстроченными отделочной строчкой. Воротник втачной отложной с лацканами. Низ рубашки с цельнокроеным поясом, стянутым в области боковых швов эластичными лентами по три ряда с каждой стороны.
49. Описание футболки:
1) футболка белого и темно-синего цвета из хлопчатобумажного трикотажного полотна с короткими рукавами, высоким вырезом под горловину. Состоит из полочки, спинки и коротких рукавов. Горловина обработана обтачкой из эластичного трикотажного полотна в два сложения в цвет основной ткани. На левой стороне знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
2) футболка-поло женская с длинным рукавом темно-синего цвета из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке слева съемный нагрудный знак МЧС РК. Спинка цельнокроеная. Рукава втачные длинные с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами;
3) Футболка-поло женская с коротким рукавом темно-синего цвета из трикотажного полотна "пике". Полочка с застежкой-планкой на 3 пуговицы и 3 петли. На полочке съемные слева нагрудный знак МЧС РК, справа погон. Рукава втачные короткие с вшивными погонами и притачными манжетами. Воротник втачной отложной. Воротник и манжеты на рукавах из трикотажного полотна ластичного переплетения темно-синего цвета с двойными оранжевыми полосами.
50. Описание нательного теплого белья: белье нательное теплое из хлопчатобумажного трикотажного футерованного полотна темно-синего цвета, состоит из фуфайки и кальсон. Фуфайка с круглым вырезом горловины, длинными рукавами с притачными манжетами. Вырез горловины обрабатывается трикотажным полотном ластичного переплетения в два сложения. Кальсоны с передним разрезом, ластовицей, притачными напульсниками по низу. Манжеты рукавов, напульсники по низу кальсон из трикотажного полотна ластичного переплетения в два сложения шириной 5 см.
Параграф 3. Описание отдельных элементов форменной и специальной одежды

51. Бас киімдердің сипаттамасы:
1) фуражка көмкермесі тюлі және лакталған қара күнқағары бар мундир немесе китель матасының түсіне қою-көк түсті жартылай жүн матадан жасалған фуражка. Қою-көк түсті матадан жиектелген тулья. Фуражка жиегінің алдынан, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түріндегі алтын түстес тігіс, кокардтың үстіне алтын түстес Қазақстан Республикасы металл елтаңбасы орналастырылады;
2) қалпақ мундир немесе китель матасының түсіне қою-көк түсті жартылай жүн матадан тігілген қалпақ. Қалпақтар ұзартылған түбінен, қабырғалардан және өрістен тұрады. Төменгі және қабырғалар басын құрайды. Шеттер тегістелген, желке бөлігінде жоғары көтерілген, шеттердің алдыңғы жағына түсіріліп, күнқағар қалыптастырады. Қалпақтың алдыңғы жағында, қабырғаның ортасында кестеленген кокарда орналасқан;
3) жоғары басшы құрам мен полковниктерге арналған құлақшын сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын төрт қырлы қалпақтан, бет күнқағардан және құлаққаптары бар желкеліктен тұрады. Табиғи теріден жасалған күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері-сұр түсті қаракөлден тігілген. Қалпақ және бет асты бөлшектері-шұғадан жасалған. Алдына, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады;
4) кубанка сұр түсті қаракөлден тігілген жиегі және үсті жалпақ матадан тігілген кубанка-бөрік. Алдына, ортасына белгіленген үлгідегі кокарда орналастырылады;
5) цигейкалы құлақшын қою-көк түсті цигейкалы құлақшын төрт ұзын қалпақтан, бет күнқағардан және құлақаспабы бар желкеліктен тұрады. Табиғи теріден жасалған күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері-ерекше өңделген қою-көк түсті қой терісінен жасалған. Қалпақ және бүйірлі бөлшектер-қою-көк түсті шұғадан жасалған;
6) қою-көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын қалпақтан, бет күнқағардан және құлаққаптары бар желкеліктен тұрады. "Жүн" қою-көк түсті тоқыма жаймадан күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің бет бөлшектері. Қою көк түсті су өткізбейтін матадан жасалған жылытқыш төсемі бар қалпақ және бет астындағы бөлшектер;
7) бас киім тоқылған жартылай жүнді тарақ иірімжіптен жасалған, лапелі бар дөңгелек пішінді қос тоқылған жартылай жүнді бөрік. Ілгектің алдыңғы жағында қабырғаның ортасына кестелеп тігілген эмблемасы бар кокарда орналастырылады;
8) өрт сөндірушінің каскасы корпустан, бет қалқанынан, ішкі жабдықтан, иек белбеуінен, пелериннен тұрады;
9) бейсболка қою көк түсті мақта-матадан тігілген бейсболка алты сынадан, күнқағардан, ілгектен тұрады. Желдеткіш саңылаулары бар жоғарғы бөліктердегі сыналар. Қою-қызғылт түсті матадан тігілген жиегі бар күнқағар. Алдыңғы қабырғаның ортасында кестеленген эмблемасы бар кокарда орналасады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түрінде алтын түстес жіппен кестелеу;

51. Описание головных уборов:
1) фуражка из полушерстяной ткани темно-синего цвета в цвет ткани мундира или кителя с околышем, тульей и лакированным черным козырьком. Тулья с окантовкой из ткани темно-синего цвета. Спереди, по центру околыша фуражки размещается кокарда установленного образца. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье золотистого цвета в виде лавровых веток, над кокардой размещается металлический Герб Республики Казахстан золотистого цвета;
2) шляпа из полушерстяной ткани темно-синего цвета в цвет ткани мундира или кителя. Шляпа состоит из удлиненного донышка, стенок и поля. Донышко и стенки образуют головку. Поля стеганые, в затылочной части подняты вверх, к передней части поля опущены, образуя козырек. Спереди шляпы, по центру стенки размещается кокарда, выполненная вышивкой;
3) шапка-ушанка из каракуля серого цвета состоит из четырехклинного колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из натурального меха - каракуля серого цвета. Колпак и подлицевые детали - из сукна. Спереди, по центру размещается кокарда установленного образца;
4) шапка-кубанка с околышем из каракуля серого цвета и плоским верхом из ткани. Спереди, по центру размещается кокарда установленного образца;
5) шапка-ушанка цигейковая темно-синего цвета состоит из четырехклинного колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из натурального меха - овчины меховой особой обработки темно-синего-цвета. Колпак и подлицевые детали - из сукна темно-синего цвета;
6) шапка-ушанка из ткани темно-синего цвета утепленная состоит из колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из трикотажного полотна "флис" темно-синего-цвета. Колпак и подлицевые детали из водоотталкивающей ткани темно-синего цвета с утепляющим прокладом;
7) шапка полушерстяная вязанная округлой формы двойная с отворотом, выполненная из полушерстяной гребенной пряжи. На отвороте спереди по центру стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой;
8) каска пожарного состоит из корпуса, лицевого щитка, внутренней оснастки, подбородочного ремня, пелерины;
9) бейсболка из хлопчатобумажной ткани темно-синего цвета, состоит из шести клиньев, козырька, застежки. Клинья в верхних частях с вентиляционными отверстиями. Козырек с кантом из ткани темно-оранжевого цвета. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье канителью золотистого цвета в виде лавровых веток;

10) маусымдық бейсболка құлаққаптары, астары бар күртеше қою-көк түсті бейсболка алты сынадан, күнқағардан, ілгектен тұрады. Қою-қызғылт түсті матадан тігілген жиегі бар күнқағар. Астары флис тоқыма. Алдыңғы қабырғаның ортасында кестеленген эмблемасы бар кокарда орналасады. Жоғары басшы құрам үшін күнқағарда лавр бұтақтары түрінде алтын түстес жіппен кестелеу;
11) жүн берет тұтас түбі мен қабырғаларының жиектелген төменгі жиектен тұрады. Алдыңғы қабырғаның ортасында эмблемасы бар кокарда орналасады.
52. Аяқ киімнің сипаттамасы:
1) қара түсті жылы хромды ерлерге арналған етік. Етіктер одақтардан, төменгі аяқтардан, төсеніштерден және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, өкшесі, табаннан тұрады;
2) қара түсті жылы әйелдерге арналған етік одақтардан, төменгі аяқтардан, төсеніштерден және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, подноска, артқы, простилка, табаннан тұрады;
3) өрт сөндірушілерге арналған арнайы қорғаныс етіктері аяқтарды жылу ағындарынан, көгеруден, тесуден және басқа да механикалық зақымданулардан қорғауға арналған; су, әртүрлі агрессивті орталардың әрекеті;
4) қара түсті хромды ерлерге арналған қысқа қонышты бәтеңке. Табиғи беті тегіс хромды былғарыдан жасалған, бүйірі жасырын резеңке жолақтармен немесе баулармен, жұмсақ жиексіз немесе жұмсақ жиекпен, тозуға төзімді табанмен қысқа қонышты бәтеңке. Қысқа бәтеңкелер одақтардан, қайыңдардан, артқы сыртқы белдіктен, Төсеме және төсеме аралық бөлшектерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және артқы, табаннан тұрады;
5) қара түсті, орташа өкшелі әйелдерге арналған былғары туфли. Тегіс алдыңғы хром терісінен жасалған Әйелдер аяқ киімдері одақтардан, қайыңдардан, төсемнен және аралық бөліктерден, сондай - ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және өкшесі, табаннан тұрады;
6) қара түсті орташа өкшелі лакталған әйелдер туфлиі. Тегіс беткі лакталған былғарыдан жасалған әйелдер аяқ киімі одақтардан, қайыңнан, төсемнен және аралық бөліктерден, сондай - ақ төменгі бөліктерден - негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы және артқы, табаннан тұрады;
7) қара түсті ұзын қонышты юфталы бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі. Бәтеңкелер сыртқы артқы белдікке өтетін одақтардан, қайыңдардан және артқы жақтардан, астарлы және аралық бөліктерден, сондай – ақ төменгі бөліктерден -негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, өкшесі, табаннан тұрады;

10) бейсболка демисезонная из курточной ткани темно-синего цвета с наушниками, подкладом, состоит из шести клиньев, козырька, застежки. Козырек с кантом из ткани темно-оранжевого цвета. Подклад из флисового трикотажного полотна. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой, выполненная вышивкой. Для высшего начальствующего состава на козырьке шитье канителью золотистого цвета в виде лавровых веток;
11) берет шерстяной состоит из цельного донышка и стенок с окантованным нижним краем. По центру передней стенки размещается кокарда с эмблемой.
52. Описание обуви:
1) сапоги мужские хромовые утепленные черного цвета. Сапоги состоят из союзок, голенищ, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, простилки, подошвы;
2) сапоги женские кожаные утепленные черного цвета. Сапоги состоят из союзок, голенищ, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, простилки, подошвы;
3) сапоги специальные защитные для пожарных предназначены для защиты ног от тепловых потоков, ушибов, проколов и прочих механических повреждений; воды, действия различных агрессивных сред;
4) полуботинки мужские хромовые черного цвета. Полуботинки из натуральной лицевой гладкой хромовой кожи, с боковыми потайными резинками или на шнурках, без мягкого канта или с мягким кантом, на износоустойчивой подошве. Полуботинки состоят из союзок, берец, заднего наружного ремня, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, простилки, подошвы;
5) туфли женские кожаные на средних каблуках, черного цвета. Туфли женские из гладкой лицевой хромовой кожи состоят из союзок, берец, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, подошвы;
6) туфли женские лакированные на средних каблуках, черного цвета. Туфли женские из гладкой лицевой лаковой кожи состоят из союзок, берец, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа основной стельки, полустельки, подноска и задника, подошвы;
7) ботинки юфтевые с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы;

8) қара түсті ұзын қонышты жылы юфталы бәтеңке. Аяқ киімнің ішіне кірдің, шаңның, ылғалдың түсуін болдырмайтын жартылай бітеу немесе бітеу клапаны бар биік қонышты бәтеңке, жұмсақ жиегі бар, табанында бекітудің құю әдісі. Бәтеңке артқы сыртқы белдікке өтетін, астарлы және төсеме аралық бөлшектерді, сондай – ақ төменгі бөліктерден-негізгі ұлтарақ, жартылай ұлтарақ, басы, артқы, табаннан тұрады.
53. Керек-жарақтардың сипаттамасы:
1) ақ түсті кашне көлемі 120×30 см тіктөртбұрыш түріндегі жартылай жүн тоқылған. Екі ұшы жиектеп торлау тігісімен өңделеді;
2) қою көк түсті кашне көлемі 120×30 см тіктөртбұрыш түрінде жартылай жүн тоқылған. Екі ұшы жиектеп торлау тігісімен өңделеді;
3) қызғылт сары түсті жібек шарф ерекше конструкциялы, ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен ұзартылған ақ түсті жұлдыз түріндегі кестелі қос, қызғылт сары түсті жібек шарф;
4) қою-көк түсті ерлердің галстугі созылған трапеция түріндегі негізгі бөліктен тұрады, ол тік бұрышпен аяқталады. Ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
5) қою көк түсті әйелдер галстугі екі созылған трапеция түріндегі негізгі бөлшектен тұрады, бұрыштары бір-біріне қарама-қарсы, өткір бұрыштармен, тұрақты түйінмен және мойынмен аяқталады. Ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бар, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан;
6) галстукке арналған қысқыш түсті металдар қорытпасынан жасалған. Қысқыш өлшемдері: ұзындығы - 67 (±2)мм, ені - 6(±0,5) мм.;
7) бес саусақты жылы былғары қолғап;
8) табиғи беті бар хромды иленген былғарыдан жасалған қолғап. Қолғаптың сыртқы бөлігі үш әрлеу тігісімен. Сына салынған алақан бөлігі манжетке бір қатарға созылған серпімді баумен тартылған. Қолғаптың бесбармақ қабы, бас бармақтан басқа бесбармақ қабында баыттама бар;
9) өрт сөндірушілерге арналған қорғаныш қолғаптары. Бес саусақты өңделген отқа және суға төзімді теріден жасалған қолғаптар. Қолғаптағы барлық жіктер қызуға шыдамды тігін жіппен бірі параарамидных талшықтардан тігіледі.
54. Құрал-жабдықтың сипаттамасы:
1) матаның екі түсті: қою көк және қою қызғылт сары түстерінен тұратын А типті сигналдық кеудеше. V-мойын ойығы, орталық өңірлі сыдырма. Төске және бүйіріне клапандары бар жартылай алмалы-салмалы жапсырма қалталары бар сөрелер. Сол қалтада ҚР ТЖМ алмалы-салмалы белгісі бар. Арқасы бел сызығы бойынша ішкі ықтырмамен. Бел сызығы мен төменгі жағындағы шағылысатын жолақтар дөңгелек. Арқасы жағының ортасында "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Психологиялық қызмет қызметкерлері үшін "ҚР ТЖМ" аббревиатурасының төменгі жағына тиісті жазу жазылады;

8) ботинки юфтевые утепленные с высокими берцами черного цвета. Ботинки с высокими берцами с полуглухим или глухим клапаном, предотвращающим попадание грязи, пыли, влаги вовнутрь обуви, с мягким кантом, на подошве литьевого метода крепления. Ботинки состоят из союзок, берец и задинок переходящих в задний наружный ремень, утепляющих подкладочных и межподкладочных деталей, а также деталей низа – основной стельки, полустельки, подноска, задника, подошвы.
53. Описание аксессуаров:
1) кашне белого цвета полушерстяное вязаное в виде прямоугольника размером 120×30 см. Концы кашне обрабатываются крае обметочным швом;
2) кашне темно-синего цвета полушерстяное вязаное в виде прямоугольника размером 120×30 см. Концы кашне обрабатываются крае обметочным швом;
3) шарф шелковый оранжевого цвета специфической конструкции, шелковый двойной, оранжевого цвета с вышивкой в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
4) галстук мужской темно-синего цвета состоит из основной части в виде вытянутой трапеции, заканчивающийся прямым углом. По центру знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
5) галстук женский темно-синего цвета состоит из основной детали в виде двух вытянутых трапеций со скошенными в разные стороны углами, наложенных друг на друга, заканчивающихся острыми углами, постоянного узла и шейки. По центру знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу;
6) зажим для галстука из сплава цветных металлов. Размеры зажима: длина - 67 (±2) мм, ширина - 6(±0,5) мм.;
7) перчатки кожаные пятипалые утепленные;
8) перчатки из кожи хромового дубления с естественной лицевой поверхностью. Тыльная часть перчаток с тремя отделочными строчками. Ладонная часть с клином стянута в манжете эластичной тесьмой в один ряд. Напалки перчаток, кроме напалка большого пальца, со стрелками;
9) перчатки защитные для пожарных. Перчатки пятипалые из обработанной кожи, устойчивые к огню и воде. Все швы в перчатках выполняются термостойкими швейными нитками из параарамидных волокон.
54. Описание снаряжения:
1) жилет сигнальный тип А комбинированный из двух цветов тканей: темно-синей и темно-оранжевой. С V-образным вырезом горловины, центральной бортовой застежкой-молнией. Полочки с нагрудными и боковыми полу объемными накладными карманами с клапанами. На левом кармане съемный знак МЧС РК. Спинка с внутренней кулисой по линии талии. Светоотражающие полосы по линии талии и низу вкруговую. По центру спинки надпись: "ҚР ТЖМ". Для сотрудников психологической службы снизу аббревиатуры "ҚР ТЖМ" наносится соответствующая надпись;

2) В типті сигналдық кеудеше (жазғы нұсқа) маталардың екі түсінен: қою көк және қою қызғылт сары түсті құрамдастырылған. Мойынның дөңгелек ойығы бар, бүйір бөліктерінде екі жағынан екі фастекске арналған бекіткіштер бар. Сөрелері мен арқасы торлы құрылымды матадан жасалған. Сөренің төменгі жағындағы және артқы жағындағы шағылысатын жолақтар екі қатардан тұрады. Ақасы жағының ортасында "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Психологиялық қызмет қызметкерлері үшін "ҚР ТЖМ" аббревиатурасының төменгі жағына тиісті жазу жазылады;
3) су өткізбейтін матадан жасалған қою-көк түсті сөмкесі бар желбей костюмі күртеше мен шалбардан, тасымалдауға арналған сөмкеден тұрады. Орталық сыдырма ілгегі бар, желден қорғайтын қос клапандары бар күртеше, сыртқы клапан тоқыма ілгектерге түймеленеді. Бел сызығы бойынша ықтырмасы бар сөрелер мен арқалар. Жеңдері паттың төменгі жағына қондырылған, серпімді лентадан ендірмесі бар негізгі матадан жасалған ішкі тұтқалары бар тоқыма ілгектерге түймеленеді. Жағасы биік қондырмалы-тік. Тұтас пішілген, күнқағары бар күләпара бет ойығы бойынша бекіткіштері мен ұштықтары бар баумен тартылады. Сорғыштың төменгі бөлігі өтпелі ұштары бар. Пиджактың төменгі жағына серпімді сым салынған, ені бүйір бөліктеріндегі бекіткіштермен реттеледі. Жарық қайтарғыш жолақтар кеуде деңгейінде сөрелерге және артқы жағына дөңгелек, жеңдер сөрелерде және артқы жағында жарық қайтарғыш жолақтар сәйкес келетін деңгейде реттеледі. Күртешенің сол жағына тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі салынады, оның ортасында қызғылт-сары түсті дөңгелекте негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан. Кең шалбары бар, серпімді лентадан ендірмесі бар жалғап тігілген белбеуі бар шалбар түймеге және ілмекке түймеленеді. Гульфик тоқыма ілгекке түймеленеді. Шалбардың төменгі жағы қосарланған: ішкі қабаттары төменгі жағында серпімді лентадан жасалған ендірмелермен, сыртқы қабаттары бүйір бөліктері бойынша тоқыма ілгектерге түймеленеді. Жарық қайтарғыш жолақтар тізе деңгейінен дөңгелек етіп реттеледі. Күртеше мен шалбардың тігістері герметикаланады. Иық арқылы киюге арналған кең белбеуі бар тікбұрышты сөмке;
4) қою көк түсті полиуретанды өңделген "Кордура" матасынан жасалған несессері бар сөмке (рюкзак). Мүлікті, жеке заттарды, ұйықтайтын қапты, жиналмалы жылу оқшаулағыш кариматты, құрғақ дәнекерлеуді, суды, химиялық қорғау құралдарын тасымалдауға арналған. Рюкзактың үш жағына бірінші кезекте қажетті заттарды қосымша орналастыруға арналған модульдік жеңілдетілген (жеңіл салмақты) түсіру жабдығы жапсырылған. Рюкзак-бұл әр бөлім белгілі бір функцияны орындайтын күрделі секциялық жүйе. Рюкзактың жалпы көлемі - 56 л, тереңдігі 32 см, ені 35 см, биіктігі 55 см. Аспалы рюкзак жүйесі қалың иық белдіктерінен тұрады, ішуге арналған түтікке арналған, биіктігі реттелетін, кеуде қуысы бар, неопрен жұмсақ кірістері бар және үлкен торлы төсемі бар, сонымен қатар тез шешілетін құлпы бар кең жұмсақ белдіктен тұрады. Артқы және төменгі артқы жағындағы арнайы жұмсақ жастықтар артқы және рюкзактар арасында ауа айналымы үшін бос орын жасайды. Арқасы арқа қоржының жабдықталған қалтасы орналастыруға каримата. Қалтаға кіру рюкзактың төменгі жағында найзағай құлыпында орналасқан. Сол қалтада табиғи және техногендік әсерлерден қорғайтын қақпақ бар. Рюкзактың бүйір бөліктерінде модульдік жеңіл (жеңіл салмақты) түсіру жабдығының көмегімен химияға арналған аспалы көлемді қалталар бекітіледі. реттелетін ілмектері бар Қорғаныс және қосымша бекіту нүктелері. Рюкзактың төменгі бөлігінде ұйықтайтын сөмкені бекітуге арналған реттелетін белдіктер бар. Ұйықтайтын қап болмаған жағдайда ілмектерді модульдік жеңіл (жеңіл салмақты) түсіру жабдығы жүйесінің көмегімен жинайды және құлыпты қайталай отырып, кариматтың қалтасына кіреберісті тартады. Рюкзакқа кіру жоғарғы жағында орналасқан, реттелетін белдіктермен қайталанатын сыдырмаға бекітілген және жүкті бекітуге арналған қосымша нүктелер болып табылады. Рюкзакта көлемі 3 литр болатын карабиндермен бекітілген ауыз су жүйесін орналастыруға арналған бөлік бар. Рюкзактың алдыңғы бөлігі екі бөлікке бөлінген: жоғарғы жағы – дулыға үшін "портфолио" түрі, ал төменгі бөлігі-несессер. Сыдырма құлпының қалтасына кіру реттеуші ілмектермен де қайталанады. Рюкзактың барлық қалталары суды ағызуды қамтамасыз етеді. Несессер кішкентай заттарға арналған арнайы контейнер. Несессер ішінде оқ-дәрілерді бөлуге арналған көптеген көлемді серпімді қалталармен жабдықталған;

2) жилет сигнальный тип Б (летний вариант) комбинированный из двух цветов тканей: темно-синей и темно-оранжевой. С круглым вырезом горловины, с застежками в боковых частях на фастексы по две с каждой стороны. Полочки и спинка со вставками из ткани сетчатой структуры. Светоотражающие полосы по низу полочки и спинки по два ряда. По центру спинки надпись: "ҚР ТЖМ". Для сотрудников психологической службы снизу аббревиатуры "ҚР ТЖМ" наносится соответствующая надпись;
3) костюм-дождевик с сумкой темно-синего цвета из водонепроницаемой ткани состоит из куртки и брюк, сумки для транспортирования. Куртка, удлиненная с центральной застежкой на молнию, с двойными ветрозащитными клапанами, внешний клапан застегивается на застежки текстильные. Полочки и спинка с кулисой по линии талии. Рукава втачные по низу паты, застегивающиеся на застежки текстильные с внутренними напульсниками из основной ткани со вставками из ленты эластичной. Воротник высокий втачной-стойка. Капюшон цельнокроеный, с козырьком, по лицевому вырезу стягивается шнуром с фиксаторами и наконечниками. Нижняя часть капюшона с переходными концами. В подгиб низа куртка вставляется шнур эластичный, ширина регулируется фиксаторами в боковых частях. Световозвращающие полосы настрачиваются на полочки и спинку на уровне груди вкруговую, на рукава на уровне, совпадающем с световозвращающими полосами на полочках и спинке. Слева на куртке наносится знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. Брюки с широкими штанинами, притачным поясом со вставками из ленты эластичной, застегивается на пуговицу и петлю. Гульфик застегивается на застежку текстильную. По низу брючины двойные: внутренние слои по низу со вставками из ленты эластичной, наружные слои по боковым частям застегиваются на застежки текстильные. Световозвращающие полосы настрачиваются ниже уровня колен вкруговую. Швы куртки и брюк герметизируются. Сумка прямоугольной формы с широким поясом для ношения через плечо;
4) сумка (рюкзак) с несессером из ткани "Кордура" с полиуретановой обработкой, темно-синего цвета. Предназначен для переноски имущества, личных вещей, спального мешка, складного теплоизоляционного каримата, сухого пайка, воды, средств химической защиты. На рюкзак с трех сторон нашито модульное облегченное (легковесное) разгрузочное снаряжение для дополнительного размещения предметов первой необходимости. Рюкзак представляет собой сложную посекционную систему, где каждая секция выполняет определенную функцию. Общий объем рюкзака – 56 л, глубина 32 см, ширина 35см, высота 55 см. Подвесная система рюкзака состоит из толстых плечевых лямок с креплениями для трубки питьевой системы с противооткидом, регулирующийся по росту, с грудной стяжкой, с неопреновыми мягкими вставками и подкладкой из крупноячеистой сетки, а также широкого мягкого пояса, с быстросъемным замком. Специальные мягкие подушки на спине и пояснице с подкладкой из сетки образует промежуток для циркуляции воздуха между спиной и рюкзаком. Спинка рюкзака оборудована карманом под размещение каримата. Вход в карман расположен снизу рюкзака на замке молния. В этом же кармане находится чехол защиты от природных и техногенных воздействий. В боковых частях рюкзака с помощью модульного облегченного (легковесного) разгрузочного снаряжения крепятся навесные объемные карманы для хим. защиты и дополнительные точки крепления груза с регулируемыми стропами. В нижней части рюкзака расположены регулирующие ременные стропы для крепления спального мешка. При отсутствии спального мешка стропы собираются с помощью системы модульного облегченного (легковесного) разгрузочного снаряжения и стягивают вход в карман каримата дублируя замок. Вход в рюкзак находится сверху, застегивается на молнию, которая дублируется регулирующими ременными стропами и являются дополнительными точками для крепления груза. В рюкзаке предусмотрен отсек для размещения питьевой системы, крепящаяся карабинами, объемом 3 литра. Лицевая часть рюкзака разделена на два отсека: верхний- типа "портфель" для каски и нижний – несессер. Вход в карман на замок молнию также дублируется регулирующими стропами. Все карманы рюкзака предусматривают слив воды. Несессер специальный контейнер для мелких предметов. Внутри несессер снабжен множеством объемных эластичных карманов для разделения амуниции;

5) су өткізбейтін костюм, күләпарасы бар күртеше және етікпен дәнекерленген жартылай комбинезон. Костюм су тасқыны кезеңінде төтенше жағдайларды жою кезінде жұмыс істеуге арналған. Костюм берік, бірақ жұмсақ және серпімді материалдан жасалған полиэфир негізінде поливинилхлоридті жабыны бар, герметикалық дәнекерленген. Костюм дизайны, ол жасалған материал және дәнекерленген жіктер судан, желден, шаңнан және жалпы өндірістік ластанудан қорғайды. Материалдың аязға төзімділігіне байланысты костюмді төмен температурада киюге болады. Костюм күләпарасы бар күртешеден және дәнекерленген етікпен аяқталатын жартылай комбинезоннан тұрады. Жеңдерде шынтақ деңгейінен төмен шағылысатын жолақтар дөңгелек. Комбинезондағы флуоресцентті және люминесцентті таспалар тізе сызығынан төмен, төменгі жағында дөңгелек орналасқан. Күртеше тік пішінді, орталық борттық ілгегі "сыдырма" баумен және велькро ілгегіне желден қорғайтын клапанмен. Пиджактың жоғарғы жағы қызғылт сары түсті матадан, төменгі жағы көк түсті матадан жасалған. Сорғыштың өлшемі қону тереңдігі мен ені бойынша бекіткіштері бар сыммен реттеледі. Сөрелерде клапандары бар тілік қалталар орналасқан. Сөрелерде және артқы жағында сырып тігілген иініш бар. Артқы жағының ортасында 1 – жол "ҚР ТЖМ" деген жазу бар. Артқы жағында-желдеткіш саңылаулар. Күртешенің ойығы аумағында-люверске арналған желдеткіш саңылаулар. Жеңдері бір тігісті қондырылған, жеңдерінің төменгі жағы серпімді баумен тартылған. Жартылай комбинезон көк бір түсті матадан жасалған, арқасы бүйір тігісі жоқ, фастекстер мен аспабауға түймеленетін, тізе тұсында күшейткіш жапсырмалары бар тұтас пішілген кеудешесі бар. Төсбелгіде қақпақшасы бар тілік қалта орналасқан. Жартылай комбинезон шалбары сол қорғаныш қасиеттері бар дәнекерленген етікпен аяқталады. Костюмді тасымалдауға және сақтауға арналған сөмке аралас матадан жасалған. Ұзындығы 60 см аралас матадан жасалған сөмкедегі тұтқа.
55. Айырым белгілерінің сипаттамасы:
погондар мақсаты бойынша – парадтық-салтанатты, күнделікті және арнайы нысанды киім үшін бөлінеді;
бекіту тәсілі бойынша – муфталарға тігілетін және алмалы-салмалы болып бөлінеді.
Погондардың өлшемдері:
тігілетін погондар-ұзындығы 14,0 - 16,0 см., ені 5,0 см.;
муфталардағы алмалы-салмалы погондар-ұзындығы 11,0 - 13,0 см., төменгі жиегі бойынша ені 5,5 см., жоғарғы жиегі бойынша - 5,0 см.;
Таспаға алмалы-салмалы погон-байланыс ұзындығы - 13 см., ені - 3,5 см.
Парадтық погондардың бетінде-алтын түстес ұлттық өрнек бейнесі, күнделікті погондардың бетінде алтын түстес жиектеме орналастырылады. Диаметрі 14 мм алтын түсті нысанды түйме, погонның жоғарғы жиегінен түйменің ортасына дейін 10 мм қашықтықта орналастырылады.

5) водонепроницаемый костюм, куртка с капюшоном и полукомбинезон спаянный с сапогами. Костюм предназначен для работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций в период паводков. Костюм выполнен из прочного, но при этом мягкого и эластичного материала на полиэфирной основе с поливинилхлоридным покрытием, с герметичными сварными швами. Конструкция костюма, материал, из которого он изготовлен, и сварные швы обеспечивают защиту от воды, ветра, пыли и общих производственных загрязнений. Благодаря морозостойкости материала костюм можно носить при низких температурах. Костюм состоит из куртки с капюшоном и полукомбинезона оканчивающемся приварными сапогами. На рукавах светоотражающие полосы ниже уровня локтя вкруговую. Флуоресцентные и люминесцентные ленты на комбинезоне располагаются ниже линии колен по низу вкруговую. Куртка прямого силуэта с центральной бортовой застежкой на тесьму "молния" и ветрозащитным клапаном на застежку велькро. Верх куртки выполнен из оранжевой однотонной ткани, низ из синей однотонной ткани. Размер капюшона по глубине посадки и ширине регулируется шнуром с фиксаторами. На полочках расположены прорезные карманы с клапанами. На полочках и спинке притачные кокетки. По центру спинки надпись 1 строка – "ҚР ТЖМ". На спинке – вентиляционные отверстия. В области проймы у куртки – вентиляционные отверстия на люверсах. Рукава втачные одношовные, низ рукавов стянут эластичной тесьмой. Полукомбинезон выполнен из синей однотонной ткани, с цельнокроеным нагрудником со спинкой без боковых швов, застегивающийся на фастексы и бретели, с усилительными накладками в области колен. На нагруднике расположен прорезной карман с клапаном. Брюки полукомбинезона оканчиваются приварными сапогами с теми же защитными свойствами. Сумка для переноски и хранения костюма, выполнена из смесовой ткани. Ручка на сумке из смесовой ткани длиной 60 см. Сумка застегивается на застежку-молнию.
55. Описание знаков различия:
погоны подразделяются: по предназначению - для парадно-выходной, повседневной и специальной форменной одежды;
по способу крепления – нашивные и съемные на муфтах.
Размеры погон:
погоны нашивные - длинна 14,0 - 16,0 см, ширина 5,0 см;
погоны съемные на муфтах - длинна 11,0 - 13,0 см, ширина по нижнему краю 5,5 см, по верхнему краю - 5,0 см.
На поле парадных погон размещается изображение национального узора золотистого цвета, на поле повседневных погон - в золотистой окантовке. Форменная пуговица золотистого цвета диаметром 14 мм., размещается на расстоянии 10 мм от верхнего края погона до центра пуговицы.

Погон жиегі көмкерілген. Жиектің ені - 2 мм. погонның шетінен жиектің шетіне дейінгі арақашықтық - 2 мм.
Погондардағы жолақтардың, жиектердің, жиектердің түсі қою қызғылт сары түсті.
Арнайы атаққа сәйкестігі бойынша погондардың сипаттамасы:
жоғары басшы құрамға - диаметрі 25 мм жұлдыздар, погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық 55 мм., алтын жалатылған жіппен кестеленген, алтын түстес қалықтаған қыран, погонның төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі қашықтық 8 мм.;
аға басшы құрамның погондарында ені 5 мм, ұзындығы 30 мм қара-қызғылт сары түсті екі көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық -10 мм, жолақтар арасындағы қашықтық - 3 мм. Арнайы киім нысаны кезінде түсті металдар қорытпасынан жасалған салтанатты-шығу және күнделікті киім нысаны кезінде аға басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар диаметрі 20 мм тігілген. Аға басшы құрамның погондарында жұлдыздардың орналасуы:
полковниктер – үш жұлдыз, олардың екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 35 мм. Үшінші жұлдыз погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екіден жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 25 мм.;
подполковниктер – екі жұлдыз бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасындағы ортада екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 35 мм.;
майорлар – погонның бойлық осьтік сызығында орналасқан бір жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық – 55 мм.;
орта басшы құрамның погондарында ені 5 мм, ұзындығы 30 мм бір көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық-10 мм, жолақтың түсі қою-қызғылт сары түсті. Арнайы киім нысаны кезінде түсті металдар қорытпасынан жасалған парадтық-салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде диаметрі 15 мм тігілген орта басшы құрамның погондарындағы жұлдыздар. Жұлдыздардың орта басшы құрамның погондарында орналасуы:
капитандар – төрт жұлдыз, оның екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм. Үшінші және төртінші жұлдыздар погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екеуінен жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 20 мм.;
аға лейтенанттар – үш жұлдыз, олардың екі төменгі жағы бойлық осьтік сызық пен погонның шеті арасында екі жағынан орналасқан. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм. Үшінші жұлдыз погонның бойлық осьтік сызығындағы алғашқы екіден жоғары орналасқан. Погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арасындағы қашықтық - 25 мм.;
лейтенанттар – погонның бойлық осьтік сызығы мен жиегінің ортасында екі жағынан орналасқан екі жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық - 30 мм.;
кіші лейтенанттар – погонның бойлық осьтік сызығында орналасқан бір жұлдыз. Погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі қашықтық – 55 мм.;
парадтық-салтанатты және күнделікті киім нысаны кезінде арнаулы атағына сәйкес кіші басшы құрамның көлденең жапсырмалары погонға тігілген.

Поле погон с окантовкой. Ширина окантовки - 2 мм. Расстояние от края погон до края окантовки - 2 мм. Расцветка полосок, окантовок, полей на погонах темно-оранжевого цвета.
Описание погон по соответствию к специальному званию:
высшего начальствующего состава – звезды диаметром 25 мм., расстояние от нижнего края погона до центра звезды 55 мм., вышитые позолоченной канителью, парящий орел золотистого цвета, расстояние от нижнего края погона до нижнего края орла 8 мм.;
старшего начальствующего состава на погонах две поперечные полосы, темно-оранжевого цвета шириной 5 мм, длиной 30 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы – 10 мм, расстояние между полосами – 3 мм. Звезды на погонах старшего начальствующего состава при парадно-выходной и повседневной форме одежды из сплава цветных металлов при специальной форме одежде вшитые диаметром 20 мм. Расположение звезд на погонах старшего начальствующего состава:
полковников – три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 35 мм. Третья звезда расположена выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 25 мм.;
подполковников – две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 35 мм.;
майоров – одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 55 мм.;
среднего начальствующего состава на погонах одна поперечная полоса шириной 5 мм, длиной 30 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы – 10 мм, цвет полосы темно-оранжевого цвета. Звезды на погонах среднего начальствующего состава при парадно-выходной и повседневной форме одежды из сплава цветных металлов при специальной форме одежде вшитые диаметром 15 мм. Расположение звезд на погонах среднего начальствующего состава:
капитанов – четыре звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм. Третья и четвертая звезды расположены выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 20 мм.;
старших лейтенантов – три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм. Третья звезда расположена выше первых двух на продольной осевой линии погона. Расстояние между центрами звезд вдоль погона – 25 мм.;
лейтенантов – две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 30 мм.;
младших лейтенантов – одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона. Расстояние от нижнего края погона до центра звезды – 55 мм.;
младшего начальствующего состава соответственно специальному званию на форменной и специальной одежде поперечные нашивки вшиты в погон.

Жалпақ жапсырмалардың ені-15 мм, жіңішке жапсырмалардың ені-7 мм, жапсырмалардың ұзындығы - 30 мм, жапсырмалар арасындағы қашықтық – 2 мм, погонның төменгі жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі қашықтық-10 мм.
Білім беру ұйымдары курсанттарының погондарында тігілген "К" әрпі бар, әріптердің биіктігі – 20 мм, погонның төменгі жиегінен әріптің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық-10 мм. Әріптерді жапсырмалармен бірге пайдаланған жағдайда әріптің жоғарғы жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық - 2 мм.
Жапсырмалар арнаулы атағына сәйкес мынадай:
аға прапорщиктер-үш жұлдыз;
прапорщиков-екі жұлдыз;
старшин-бір кең және бір тар жапсырма;
аға сержанттар-бір кең жапсырма;
сержанттар-үш жіңішке жапсырма;
кіші сержанттар-екі жіңішке жапсырма.
Білім беру ұйымдарының кіші басшы және курсанттарының погондарындағы жапсырмалар мен әріптер қою-қызғылт сары түспен орындалады.
Қатардағы құрамның погондарында арнаулы атақтар бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
Погон өрісі:
қою-қызғылт сары түсті жиегі бар алтын түсті ұлттық өрнекпен өрнектелген алтын түсті парадтық-салтанатты нысанды киім;
қою-қызғылт сары түсті көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес ақ түсті ақ жейдеге;
қою-қызғылт сары түсті көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес қою-көк түсті күнделікті нысанды киім;
қою-қызғылт сары түсті көмкермесі бар алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген мата түстес күнделікті көгілдір түсті жейде;
алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген, қою қызғылт сары түсті жиегі бар мата түстес қою-көк түсті арнайы нысанды киім.
56. Жеңдегі және кеудедегі айырым белгілерінің сипаттамасы:
1) жеңдегі белгілер стандартталған матадан тігілген шеврондар болып табылады, олар бір-бірінен түсірілген бейнелердің мазмұнымен, мәтіндік жазбалармен және түс комбинацияларымен ерекшеленеді. Сыртқы киімнің сыртқы жағына тігіледі (жейдеден басқа);
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне тиістілігін көрсететін Шеврон, киім-кешектің сол жақ жеңіне (жейдені қоспағанда) жеңдер қосылысының жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта тігілетін қалқан нысаны болып табылады. Шевронның өлшемдері: биіктігі бойынша - 90 мм, ені бойынша - 75 мм.;
3) шеврон, "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" киімнің сол жақ жеңіне тігіледі. Шевронның ішкі жиегінде қою-қызғылт сары түсті жиек жүргізілген, орталық жиегі алтын түстес айшықты бидай масағымен сақиналанған. Шевронның ортасында параллельдер мен ақ түсті меридианның екі шартты сызығымен белдемделген, көгілдір түсті сопақша нысандағы жер шары орналасқан, оның ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түрінде, оның ортасында қызғылт-сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жер шарының астында қалықтаған қыранның бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН", төменгі бөлігінде – "ТЖМ" деген жазу бар. Жазулардың және қалықтаған қыранның бейнесінің түсі-алтын түстес. Шевронның жиегі қою көк түспен орындалады. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған Шевронның жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;

Ширина широкой нашивки – 15 мм, ширина узкой нашивки – 7 мм, длина нашивок – 30 мм, расстояние между нашивками – 2 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края нашивок – 10 мм.
У курсантов организаций образования на погонах вшитая буква "К", высота букв – 20 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края буквы – 10 мм. В случае использования букв совместно с нашивками расстояние от верхнего края буквы до нижнего края нашивок – 2 мм.
Нашивки соответственно специальному званию располагаются у:
старших прапорщиков – три звездочки;
прапорщиков – две звезды;
старшин – одна широкая и сверху одна узкая нашивки;
старших сержантов – одна широкая нашивка;
сержантов – три узкие нашивки;
младших сержантов – две узкие нашивки.
Нашивки и буквы на погонах младшего начальствующего и курсантов организаций образования выполняются темно-оранжевого цвета. На погонах рядового состава знаки различия по специальным званиям не указываются.
Поле погон к:
парадно–выходной форменной одежде золотистого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
белой рубашке белого цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
повседневной форменной одежде темно-синего цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом темно-оранжевого цвета;
рубашке повседневной голубого цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета с кантом темно-оранжевого цвета.
специальной форменной одежде, темно-синего цвета в цвет ткани, орнаментированное национальным узором золотистого цвета, с кантом темно-оранжевого цвета.
56. Описание нарукавных и нагрудных знаков различия:
1) нарукавные знаки представляют собой стандартизированные ткано–шитые шевроны, различающиеся между собой содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями. Нашиваются на внешней стороне верхней одежды (за исключением рубашки);
2) шеврон, указывающий принадлежность к Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашиваемые на левом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов представляют собой форму щита. Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм.;
3) шеврон, "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ нашивается на внешней стороне левого рукава. По внутреннему краю шеврона выполнена окантовка темно-оранжевого цвета, центральное поле окольцовано стилизованным пшеничным колосом золотистого цвета. По середине шеврона расположен земной шар овальной формы голубого цвета, опоясанный двумя условными линиями параллелей и меридиан белого цвета, в центре которого в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. Под земным шаром расположено силуэтное изображение парящего орла. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – "ТЖМ". Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла – золотистого цвета. Поле шеврона выполняется темно-синего цвета. Поле шеврона для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;

4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аумақтық органына тиесілігін көрсететін жеңдегі белгі диаметрі 75 мм дөңгелек нысандағы жеңдер қосылысының жоғарғы тігісінен 12 см қашықтықта киім-кешектің оң жақ жеңіне (жейдені қоспағанда) тігіледі. Жеңдегі белгі шеңбер түрінде болады, жеңдегі белгінің сыртқы жиегі қою-қызғылт сары түсті жиек жүргізілген, шеңбердің ортасында - ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменгі жағында көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, ортасында тігінен созылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түрінде оған белгі жазылған жер шарының айшықты контурының бейнесі орналасқан. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтап ұшқан қыран контуры – алтын түстес, жер шары контурының ішкі кеңістігі көгілдір түсті, қыран контуры – қою көк түсті. Қара-қызғылт жиектің ішкі жағында шеңбердің периметрі бойынша жоғарғы бөлігінде "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", төменгі бөлігінде қызметкердің аумақтық органға тиесілігіне қарай – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", "Солтүстік Қазақстан облысының ТЖД", "Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД" деген жазу орналасқан. Қалықтап ұшқан қыран мен тиісті жазуы арасында "ТЖМ" аббревиатурасы. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған жеңдегі белгінің жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;
5) Қазақстан Республикасының туы түрінде жеңдегі жапсырма – ені 75 мм тікбұрышты нысанда, биіктігі 35 мм, сол жақтағы жеңге шевроннан 1 см қашықтықта тігіледі;
6) кеуде жапсырмасы Төтенше жағдайлар министрлігінің белгісі ортасында, қою көк түсті фонда диаметрі 75 мм шеңбер түрінде киім-кешектің сол жағына тігіледі. Жоғарғы жағына "The Ministry of Emergency Situations" деген жазу, төменгі жағына "REPUBLIK OF KAZAKHSTAN" деген ақ түсті жазу болады. Министрліктің белгісі қою қызғылт сары жолақпен көмкерілген, оған көгілдір түсті шеңбер салынған жеті бұрышты жұлдызды білдіреді. Шеңбердің ішіндегі жиектеме бойынша алтын түсті әріптермен жоғарыдан "ҚАЗАҚСТАН", солдан оңға қарай "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", ішкі жағынан шеңбердің жиектемесі бойынша алтын түсті әріптермен көгілдір түс аясында "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ - ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!". Шеңбердің ортасында-ортасында қызғылт-сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен созылған ақ түсті жұлдыз түрінде оған белгі жазылған жер шарының айшықты контурының бейнесі. Жер шары контурының төменгі бөлігінде қалықтаған қыранның контуры-алтын түстес. Жер шары мен қыран контурларының ішіндегі кеңістік қою көк түсті. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының жиегі негізгі мата түсімен орындалады. Жоғары басшы құрамға арналған жазулардың және қалықтап ұшқан қыранның бейнесінің түсі алтын түстес жіппен кестеленеді;

4) нарукавный знак, указывающий принадлежность к территориальному органу Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, нашивается на правом рукаве обмундирования (за исключением рубашки), на расстоянии 12 см от верхнего шва соединения рукавов круглой формы диаметром 75 мм. Нарукавный знак представляют собой круг, по внешнему краю нарукавного знака выполнен кант темно-оранжевого цвета, в центре круга - изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла – золотистого цвета, пространство внутри контура земного шара голубого цвета, орла – темно-синего цвета. С внутренней стороны темно-оранжевого канта, в верхней части по периметру круга расположена надпись: "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", в нижней части в зависимости от принадлежности сотрудника к территориальному органу – "ОРТАЛЫҚ АППАРАТЫ", "Солтүстік Қазақстан облысының ТЖД", "Нұр-Сұлтан қаласының ТЖД". Между парящим орлом и надписью по принадлежности аббревиатура "ТЖМ". Поле нарукавного знака для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;
5) нарукавная нашивка - в виде флага Республики Казахстан, представляет собой форму прямоугольника шириной 75 мм, высотой 35 мм, нашивается на левом рукаве, выше шеврона на удалении 1 см.;
6) нагрудная нашивка нашивается с левой стороны обмундирования, представляют собой круг диаметром 75 мм., на темно-синем фоне, в центре знак министерства по ЧС. В верхней части - надпись "The Ministry of Emergency Situations", в нижней - надпись "REPUBLIC OF KAZAKHSTAN", надписи белого цвета. Знак Министерства представляет собой семиугольную звезду с вписанным в него кругом голубого цвета, обрамленного темно-оранжевой полосой. По обрамлению внутри круга буквами золотистого цвета сверху написано "ҚАЗАҚСТАН", слева направо написано "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ", с внутренней стороны по обрамлению круга буквами золотистого цвета на голубом фоне написано "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ - ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ". В центре круга - изображение стилизованного контура земного шара с вписанным в него знаком в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу. В нижней части контура земного шара, контур парящего орла – золотистого цвета. Пространство внутри контуров земного шара и орла темно-синего цвета. Поле нагрудной нашивки для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани. Цвет надписей и силуэтного изображения парящего орла для высшего начальствующего состава вышивается канителью золотистого цвета;

7) "KAZAKHSTAN" және "Т.А.Ә." деген сөздері бар тік бұрышты нысандағы төс жапсырмалар қара-көк түсті мата қиындысынан тігілген жапсырмаларды білдіреді, жапсырманың ені - 3,5 см., ұзындығы - 13 см., кеуде бөлігінде тиісінше оң және сол жағынан арнайы нысанды киіммен тігіледі. Жапсырманың ішкі жиегінде қою-қызғылт сары түсті жиек келтірілген. Әріптердің (сандардың) биіктігі бойынша өлшемдері 15 мм., ақ түспен. Жазулар әріптермен, "Arial" қарпімен кестеленеді. Кіші басшы және қатардағы құрамда "Т.А.Ә." деген жазудың орнына қан тобы. Әскери қызметшілердің киім-кешегіне арналған кеуде жапсырмасының жиегі негізгі мата түсімен орындалады.
57. Кокарда, белдіктер мен түймелердің сипаттамасы:
1) құлақшын мен кубанкаға арналған кокарда алтын түстес алюминий қорытпасынан жасалады, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменде көрсетілген көгілдір түсті тең жақты үшбұрыш орналасқан, сегіз сәулесі бар, тігінен ұзартылған ақ түсті жұлдыз түріндегі белгі бейнеленген, сыртқы сопақшаға жиналған алтын түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен қоршалған;
2) фуражка мен бейсболкаға арналған кокарда матаның түсіне көмкерілген қара-көк түсті матадан жасалады. Кокарданың ортасында тігінен ұзартылған сегіз сәулесі бар ақ түсті жұлдыз түріндегі кестеленген белгі, оның ортасында қызғылт сары түсті шеңберде негізі төменгі жағында көгілдір түсті, сыртқы сопақшаға жиналатын алтын түсті жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Жоғары басшы құрамның фуражкасына және бейсболкасына арналған кокарда матаның тонына алтын түстес металдандырылған жіп негізінде кестеленген, жұлдыз бен қыран – жібек, лавр бұтақтары-алтын жалатылған қаңылтырдан жасалған, мата тонына жіппен көмкерілген;
3) жоғары, аға және орта басшы құрамға арналған парадтық белбеу алтын түстес. Кіші басшы құрам үшін-ақ түсті белбеу. Жоғары басшы құрамның парадтық белбеуіне тоға сопақша нысанда болады және алтын түсті түсті металдардың қорытпасынан дайындалады. Тоғаның ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген. Сыртқы сопақшада ұлттық ою-өрнек бейнеленген. Тоғаның өлшемдері биіктігі бойынша 50 мм, ені бойынша 43 мм. Тоғаның ортасында аға және орта басшы құрамның парадтық белбеуіне тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында сыртқы сопақшаға жиналатын жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан. Білім беру ұйымдарының кіші басшы, қатардағы құрамы мен курсанттарының белбеуіне арналған тоғаның биіктігі 53 мм және ені 70 мм болатын тікбұрышты нысаны болады және алтын түсті түсті металдардың қорытпасынан дайындалады. Тоғада тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі жасалған, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында сыртқы сопақшаға жиналатын жапырақшалар түріндегі сәулелермен көмкерілген тең қабырғалы үшбұрыш орналасқан;

7) нагрудные нашивки прямоугольной формы со словом "KAZAKHSTAN" и "Ф.И.О." представляют собой нашивки из тканого полотна темно-синего цвета, ширина нашивки - 3,5 см., длина - 13 см., нашиваются в грудной части с правой и левой стороны на специальной форменной одежде соответственно. По внутреннему краю нашивки выполнен кант темно-оранжевого цвета. Размеры букв (цифр) по высоте 15 мм., белым цветом. Надписи вышиваются буквами, шрифтом "Arial". У младшего начальствующего и рядового состава вместо надписи с "ФИО" группа крови. Поле нагрудной нашивки для обмундирования военнослужащих выполняется в цвет основной ткани.
57. Описание кокарды, ремней и пуговиц:
1) кокарда для шапки–ушанки и кубанки изготавливается из алюминиевого сплава золотистого цвета с изображением знака в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков золотистого цвета, собирающимися во внешний овал;
2) кокарда для фуражки и бейсболки изготавливается из ткани темно-синего цвета с вышитым кантом в цвет ткани. По центру кокарды вышитый знак в виде вытянутой по вертикали звезды белого цвета с восемью лучами, в центре которой в круге оранжевого цвета расположен равносторонний треугольник голубого цвета с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков золотистого цвета, собирающимися во внешний овал. Кокарда для фуражки и бейсболки высшего начальствующего состава выполнена вышивкой на основе металлизированной нити золотистого цвета, в тон ткани, звезда и орел – шелковые, лавровые ветви – из позолоченной мишуры, с обшитым краем нитью в тон ткани;
3) парадный ремень для высшего, старшего и среднего начальствующего состава золотистого цвета. Для младшего начальствующего состава – ремень белого цвета. Пряжка к парадному ремню высшего начальствующего состава имеет овальную форму и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. В середине пряжки изображение Государственного герба Республики Казахстан. На внешнем овале изображен национальный орнамент. Размеры пряжки по высоте 50 мм, по ширине 43 мм. В центре пряжки к парадному ремню старшего и среднего начальствующего состава изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков, собирающимися во внешний овал. Пряжка для ремня младшего начальствующего, рядового состава и курсантов организаций образования имеет прямоугольную форму с размерами по высоте 53 мм и ширине 70 мм и изготавливается из сплава цветных металлов золотистого цвета. На пряжке тиснением выполнено изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу, обрамленного лучами в виде лепестков, собирающимися во внешний овал;

4) нысанды киімнің түймелері мынадай диаметрлермен дайындалады: үлкен – 24 мм (жоғары басшы құрам мен полковниктер үшін) және 22 мм (қалғандары үшін), кіші – 14 мм. Түймелерде тігінен созылған сегіз сәулесі бар жұлдыз түріндегі белгінің бейнесі бедерлеп орындалған, оның ортасында шеңберде негізі төменгі жағында тең жақты үшбұрыш орналасқан.

4) пуговицы на форменную одежду изготавливаются диаметрами: большие – 24 мм (для высшего начальствующего состава и полковников) и 22 мм (для остальных), малые – 14 мм. На пуговицах тиснением выполнено изображение знака в виде вытянутой по вертикали звезды с восемью лучами, в центре которой в круге расположен равносторонний треугольник с основанием внизу.