Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10987 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 15.10.2020 № ҚР ДСМ-131/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 155-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың,кәсіптердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшелік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 9 cәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 ақпандағы
№ 175 бұйрығымен
бекітілген
Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың,кәсіптердің тізбесі
1. Жұмыскерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеру
міндетті қауіпті және зиянды заттар, қолайсыз өндірістік
факторлар және жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсетілімдер
Қауіпті және зиянды заттар мен өндірістік факторлар
Тексерулер мерзімділігі
Дәрігерлердің, мамандардың қатысуы
Зертханалық және функционалдық зерттеулер
Медициналық қарсы көрсетілімдер
1
2
3
4
5
6
1.Қауіпті және зиянды заттар
1. Химиялық қосындылар мен элементтер
1
Азоттық бейорганикалық қосындылар (азот қышқылы, аммиак, азот оксиді)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, электрокардиография (бұдан әрі – ЭКГ), флюорография (бұдан әрі – ФГ)
Жоғары тыныс алу жолдарының таралған жан-жақты субатрофиялық өзгерістері, гиперпластикалық ларингит. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
2
Алифатиялық (шекті, шекті емес) және хош істі альдегидтер (формальдегидА, ацетальдегид, акролиин, бензальдегид, фтальды альдегид)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог
Тромбоциттермен қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары, бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Қанның созылмалы аурулары
3
Альдегидтер және кетондар галоген туындылары (хлорбензальдегид, фторацетон, хлорацетофенон)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, офтальмолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Терінің созылмалы аурулары. Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің (қабақ, мөлдірқабық, конъюктива, жас шығару жолдары) созылмалы аурулары
4
Органикалық қышқылдардың аминдері, амидтері, анилидтер және басқа да туындылары (диметилформамид, диметилацетамид, капролактамА)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қан билирубині, аланинаминотрансфераза (бұдан әрі - әрі АЛАТ), ЭКГ, ФГ, спирография
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Айқындалған қан тамырлары дистониясы
5
Бериллий және оның қосындыларыА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог

Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10987. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 15.10.2020 № ҚР ДСМ-131/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________ Т. Дуйсенова
09 апреля 2015 года
Утвержден
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 28 февраля 2015 года № 175
Перечень
вредных производственных факторов, профессий, при
которых проводятся обязательные медицинские осмотры
1. Опасные и вредные вещества, неблагоприятные
производственные факторы, при которых обязательны
предварительные и периодические медицинские
осмотры работников и медицинские противопоказания
к допуску на работу
Опасные и вредные вещества и производственные факторы
Периодичность осмотров
Участие врачей, специалистов
Лабораторные и функциональные исследования
Медицинские противопоказания
1
2
3
4
5
6
1. Опасные и вредные вещества
1. Химические соединения и элементы
1
Азота неорганические соединения (азотная кислота, аммиак, оксиды азота)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, спирография, электрокардиография (далее - ЭКГ), флюрография (далее - ФГ)
Распространенные тотальные субатрофические изменения верхних дыхательных путей, гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
2
Альдегиды алифатические (предельные, непредельные) и ароматические (формальдегидА, ацетальдегид, акролиин, бензальдегид, фталевый альдегид)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови с тромбоцитами, общий анализ мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей, хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания крови
3
Галогенопроизводные альдегидов и кетонов (хлорбензальдегид, фторацетон, хлорацетофенон)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, офтальмолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания кожи.
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, роговицы, коньюктивы, слезовыводящих путей)
4
Амины, амиды органических кислот, анилиды и другие производные (диметилформамид, диметилацетамид, капролактамА)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, билирубин крови, аланинаминотрансфераза (далее - АЛАТ), ЭКГ, ФГ, спирография
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Выраженная вегето-сосудистая дистония
5
Бериллий и его соединенияА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог

Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, алдына ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары. Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит (бериллий қосындылары ерітінділерімен жұмыс кезінде)
Аллергиялық аурулар.
6
Бор және оның қосындылары (боракарбидФ, нитридФ)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
7
Бор сутектері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, қанның билирубині, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
8
Хлор, бромА, йодА, сутегімен қосындысы, оксидтер
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары
9
Фтор және оның бейорганикалық қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ, 5 жылдан астам өтілі болған кезде 3 жылда 1 рет мұрағатта барлық рентгенограммаларды сақтай отырып, түтікше сүйектерінің рентгенографиясы
Созылмалы субатрофиялық және атрофиялық риниттер. Гиперпластикалық ларингит.
Мұрын қуысының шырышты қабығының эрозиясы. Ауыз қуысының аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Сүйек құрылымы зақымданған тірек-қозғалыс аппаратының созылмалы ауруы.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары
10
Фосгендер
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы
спирография, ЭКГ, ФГ
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
11
Гидразин және оның туындылары (фенилгидразин)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невролог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Гепатобилиарлық жүйенің жиіленген асқынулары болатын созылмалы аурулар.
Терінің қайталама созылмалы аурулары
12
Кадмий және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Бүйректің жиі қайталанатын созылмалы аурулары
13
Металл карбонилдері: никель, кобальт, темір
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық және аллергиялық аурулары. Аллергиялық аурулар
14
Кетондар алифатиялық және хош иісті (ацетон, метилэтилкетон, ацетофенон)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ,
ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары
15
Органикалық қышқылдар (құмырсқа, сірке, пропион, май, валериана, капрон, қымыздық, адипин, акрил, нафтен). Галоген туындыларының органикалық қышқылдары хлор сіркесу, трихлор сіркесу, перфтор май, трихлорпропион) Органикалық қышқылдар, ангидридтер
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық бұзылулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары. Терінің созылмалы аурулары.
Ауыз қуысының созылмалы аурулары
16
ФтальА қышқылы
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық және аутоиммундық аурулар
17
КобальтА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде екі жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Аллергиялық аурулар. Терінің созылмалы аурулары
18
Ванадий, молибден, вольфрам, ниобий, тантал және олардың қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезінде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Тыныс алу жолдарының және терінің созылмалы қайталама аллергиялық аурулары
19
Кремнийдің органикалық қосындылары (силандар)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит.
Жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Аллергиялық аурулар (шыны талшықтарын майлау жұмыстары кезінде).
20
МарганецА және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Аллергиялық аурулар. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Орталық нерв жүйесінің аурулары.
21
Мыс және оның қосындылары. Күміс, алтын және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Жоғары тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары.
Жиі асқынулары бар гепатобилиарлы жүйесінің созылмалы аурулары.
22
Сілтілі металдар және оның қосындылары (натрий, калий, рубидий, цезий, натрий, калий гидро тотығы). Жер-сілтілі металдары (кальций, стронций, барий және олардың қосындылары). Сирек кездесетін металдар (лантан, итрий, скандий, цезий және олардың қосындылары)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, көрсетілімдер, бойынша аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы,
спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Қайталама созылмалы, оның ішінде терінің аллергиялық аурулары.
23
Литий
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Көру жүйесінің және торқабықтың аурулары
24
Күшәла және оның бейорганикалық К және органикалық қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог, онколог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, АЛАТ, билирубин, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Кез келген жерде орналасқан қатерсіз ісіктер.
25
Никель және оның қосындылары А.К
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, гинеколог, онколог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық оқшауланған аурулары (никельмен жұмыс жасаған кезде гиперпластикалық ларингит).
Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу жолдарының және жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары.
Кез келген жерде орналасқан қатерсіз ісіктер. Аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
26
Озон
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, көрсетілім бойынша аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
27
Органикалық тотықтар (этилен тотығы, пропилен тотығы, эпихлоргидринА, гидрототықтар) бейорганикалық тотықтар (пергидроль)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, көрсетілім бойынша аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Терінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
28
Қалайы және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
29
Платина металдары және олардың қосындылары А (рутений, родий, палладий, осмий, иридий, платина)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты оқшауланған дистрофиялық аурулары.
Созылмалы қайталама аурулар. Аллергиялық аурулар.
30
Сынап және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, стоматолог
Қанның жалпы талдауы, несептегі сынапты анықтау, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Невроздар.
Айқын вегетативті дистония.
Жақ және тіс аурулары (созылмалы гингивит, стоматит, пародонтит)
31
Қорғасын және оның бейорганикалық қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, көрсетілімдер бойынша гематолог
Қанның жалпы талдауы, эритроциттер, ретикулоциттер саны, базофильді түйіршіктілігі бар эритроциттер саны, қандағы және несептегі қорғасын, ЭКГ, ФГ

Общий анализ крови, общий анализ мочи, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические, рецидивирующие заболевания кожи.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит (при работе с растворимыми соединениями бериллия).
Аллергические заболевания
6
Бор и его соединения (боракарбидФ, нитридФ)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, при стаже более 10 лет ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
7
Бороводороды
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, билирубин крови, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
8
Хлор, бромА, йодА, соединения с водородом, оксиды
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания переднего отрезка глаза
9
Фтор и его неорганические соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, рентгенография трубчатых костей при стаже более 5-ти лет 1 раз в 3 года с сохранением всех рентгенограмм в архиве
Хронические субатрофические и атрофические риниты
Гиперпластический ларингит.
Эрозия слизистой оболочки полости носа.
Заболевания полости рта.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания опорно-двигательного аппарата с поражением костной структуры.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз
10
Фосгены
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания бронхолегочной системы
11
Гидразин и его производные (фенилгидразин)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невролог, дерматовенеролог
Общий анализ крови и мочи, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
12
Кадмий и его соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, при стаже более 10 лет ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания почек, часто рецидивирующие
13
Карбонилы металлов: никеля, кобальта, железа
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания
14
Кетоны алифатические и ароматические (ацетон, метилэтилкетон, ацетофенон)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография ЭКГ, ФГ
Аллергические и тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей
15
Кислоты органические (муравьиная, уксусная, пропионовая, масляная, валериановая, капроновая, щавелевая, адипиновая, акриловая, нафтеновые). Кислоты органические галогенопроизводные хлоруксусная, трихлоруксусная, перфтормасляная, трихлорпропионовая ). Кислоты органические, ангидриды
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаза.
Хронические заболевания кожи
Хронические заболевания ротовой полости
16
Кислота фталеваяА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ
Аллергические и аутоиммунные заболевания
17
КобальтА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ мочи и крови, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, более 10 лет ежегодно
Аллергические заболевании.
Хронические заболевания крови
18
Ванадий, молибден, вольфрам, ниобий, тантал и их соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог
Общий анализ мочи и крови, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, более 10 лет ежегодно
Хронические рецидивирующие аллергические заболевания органов дыхания и кожи
19
Органические соединения кремния (силаны)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Аллергические заболевания (при работе с замасливателями стекловолокна)
20
МарганецА и его соединения
1 раз в год
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, более 10 лет ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Заболевания центральной нервной системы
21
Медь и ее соединения. Серебро, золото и их соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей. Хронические заболевания верхних дыхательных путей. Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями
22
Металлы щелочные и их соединения (натрий, калий, рубидий, цезий, гидроокись натрия, калия). Металлы щелочноземельные (кальций, стронций, барий и их соединения). Металлы редкоземельные (лантан, дефект, скандий, цезий и их соединения)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог по показаниям
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие, в том числе аллергические заболевания кожи
23
Литий
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Заболевания зрительного нерва и сетчатки
24
Мышьяк и его неорганическиеК и органические соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог, онколог
Общий анализ крови, ретикулоциты, АЛАТ, билирубин, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Доброкачественные опухоли любой локализации
25
Никель и его соединенияА. К
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, гинеколог, онколог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограмма, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные и изолированные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей (при работе с никелем гиперпластический ларингит).
Заболевания органов дыхания и сердечно-сосудистой системы, препятствующие работе в противогазе.
Доброкачественные опухоли любой локализации.
Аллергические заболевания.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
26
Озон
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог по показаниям
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
27
Окиси органические и перекиси (окись этилена, окись пропилена, эпихлоргидринА, гидроперекиси). Перекиси неорганические (пергидроль)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог по показаниям
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания кожи.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
28
Олово и его соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания бронхолегочной системы
29
Платиновые металлы и их соединенияА (рутений, родий, палладий, осмий, иридий, платина)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные и изолированные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания.
Аллергические заболевания
30
Ртуть и ее соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, стоматолог
Общий анализ крови, определение ртути в моче, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Неврозы
Выраженная вегетативная дистония.
Болезни зубов и челюстей (хронический гингивит, стоматит, пародонтит)
31
Свинец и его неорганические соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, гематолог по показаниям
Общий анализ крови, количество эритроцитов, ретикулоцитов, эритроцитов с базофильной зернистостью, свинец в крови и в моче, ЭКГ, ФГ

Ерлерде бір литрге 130 милиграммнан (бұдан әрі – мг/л) кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Бауырдың созылмалы жиі асқынатын аурулары.
32
Тетраэтил қорғасыны
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, көрсетілімдер бойынша психиатр
Қанның жалпы талдауы, эритроциттер, ретикулоциттер саны, базофильді түйіршіктілігі бар эритроциттер саны, қандағы және несептегі қорғасын, ЭКГ, ФГ
Нерв жүйесінің созылмалы аурулары
33
Селен, теллур және олардың қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
34
Күкірт оксидтері, қышқылдары
Жылына 1 рет
Терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты субатрофиялық және аллергиялық аурулары. Аллергиялық аурулар, оның ішінде метил күкірт қосындыларымен жұмыс істеу кезінде терінің аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Көздің созылмалы аурулары.
35
Күкірт сутегі
Жылына 1 рет
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Көздің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Аллергиялық аурулар, оның ішінде терінің аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
36
Күкіртті көміртек
Жылына 1 рет
Невропатолог, терапевт, көрсетілімдер бойынша офтальмолог, кардиолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу жолдарының және жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары.
Көздің созылмалы аурулары.
Айқындалған қан тамырлары дистониясы.
37
ТетраметилтиурамдисульфидА (тиурам Д)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
38
Алифатиялық спирттер (бір атомды, көп атомды, хош иісті және олардың туындылары: этил, пропил, бутил, аллил, бензил, этиленгликоль, пропиленгликоль, этилцеллозоль)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жиі асқынулары болып тұратын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
39
Метил спирті
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, невропатолог
Көз ұяшығын зерттеу, ЭКГ, ФГ
Көру нервінің және көз торқабығы аурулары.
Жиі асқынулары болып тұратын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
40
Сүрме және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит.
Терінің қайталама созылмалы аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
41
Таллий, индий, галлий және олардың қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, көрсетілімдер бойынша: металдың болуына несепті талдау, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
42
Титан, цирконий, гафний, германий және олардың қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, рентгенолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог және көрсетілім бойынша аллерголог
Қанның жалпы талдауы, көрсетілімдер бойынша: металлдың болуына несепті талдау, спирография, ЭКГ, ФГ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Жоғары тыныс алу жолдарының және көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
43
Көміртегі монооксиді
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог
эритроциттерге, ретикулоциттерге қан талдауы, ретикулоциттер карбоксигемоглабині, ЭКГ, ФГ
Айқын қан тамырлар дистониясы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
44
Хош иісті көміртегі: бензолК және оның туындылары (толуол, ксилол, стирол)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, онколог, офтальмолог, уролог, психиатр, нарколог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, тромбоциттер, билирубин, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза, ЭКГ, ФГ, көз ортасының микроскопиясы, ішкі ағзалардың УДЗ

Содержание гемоглобина у мужчин менее 130 милиграммов на литр (далее мг/л), у женщин 120 мг/л
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические, часто обостряющиеся заболевания гепатобилиарной системы
32
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, психиатр по показаниям
Общий анализ крови, количество эритроцитов, ретикулоцитов, эритроцитов с базофильной зернистостью, свинец в крови и в моче, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания нервной системы
33
Селен, теллур и их соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания бронхолегочной системы
34
Серы оксиды, кислоты
1 раз в год
Терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи - при работе с метилсернистыми соединениями.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания глаз
Сера (пары и аэрозоль)
1 раз в год
Терапевт, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания глаз.
Заболевания кожи, в том числе аллергические заболевания кожи, хронические заболевания периферической нервной системы, вегетососудистая дистония.
35
Сероводород
1 раз в год
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания глаз.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
36
Сероуглерод
1 раз в год
Невропатолог, терапевт, по показаниям офтальмолог, кардиолог, психиатр
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Заболевания органов дыхания и сердечнососудистой систем, препятствующие работе в противогазе.
Хронические заболевания глаз.
Выраженная вегетато-сосудистая дистония
37
ТетраметилтиурамдисульфидА (тиурам Д)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, оториноларинголог
Общий анализ крови и мочи, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания периферической нервной системы. Аллергические заболевания.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
38
Спирты алифатические (одноатомные, многоатомные, ароматические и их производные: этиловый, пропиловый, бутиловый, аллиловый, бензиловый, этиленгликоль, про пиленгликоль, этилцеллозоль)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог
Общий анализ крови и мочи ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы с частыми обострениями
39
Спирт метиловый
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, невропатолог
Исследование глазного дна ЭКГ, ФГ
Заболевания зрительного нерва и сетчатки.
Хронические заболевания периферической нервной системы с частыми обострениями
40
Сурьма и ее соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
41
Таллий, индий, галлий и их соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, по показаниям: анализ мочи на содержание металлов, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания периферической нервной системы
42
Титан, цирконий, гафний, германий и их соединения
1 раз в год
Профпатолог, рентгенолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог и аллерголог по показаниям
Общий анализ крови, по показаниям: анализ мочи на содержание металлов, спирография, ЭКГ, ФГ, биомикроскопия переднего отрезка глаза
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей и переднего отрезка глаза
Хронические заболевания бронхолегочной системы
43
Углерода монооксид
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог
Анализ крови на эритроциты, карбоксигемоглабин ретикулоциты, ЭКГ, ФГ
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония.
Хронические заболевания периферической нервной системы
44
Углеводороды ароматические: бензолК и его производные (толуол, ксилол, стирол)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, онколог, офтальмолог, уролог, психиатр, нарколог
Общий анализ крови, ретикулоциты, тромбоциты, билирубин, АЛТ, АСТ, гаммаглютаминтранспептидаза ЭЭГ, ФГ, биомикроскопия сред глаза, УЗИ внутренних органов

Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы; лейкоциттер 4,5х109/л кем емес, тромбоциттер 180000 кем емес.
Тері, жыныс ортасының қатерсіз ісіктері. Дисфункциялық жатырға қан кетулермен сипатталатын менструалдық функцияның бұзылуы.
Терінің қайталама аурулары (псориаз, нейродермит, витилиго). Жиі қайталанатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйе аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп). Полинейропатия
Әйелдерге бензолмен жұмыс істеуге жол берілмейді.
45
Көміртегі хош иісті амин және нитроқосындылары және олардың туындылары (анилинК, м - птолуидин, нитро, аминофенолдар, тринитротолуол,
фениледиаминдерА, хлоранилиндер, ксилидиндер, анизидиндер, ниазон)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, онколог, офтальмолог (толуолдың нитротуындыларымен жұмыс істейтіндер үшін), гематолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, қандағы редикулоциттер, билрубин, АЛАТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза, көз ортасының микроскопиясы (толуолдың нитротуындыларым ен жұмыс істейтіндер үшін), ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л, гемоглобиннің болуы. Гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары. Катаракта (толуолдың нитротуындыларымен жұмыс істегенде).
Жиі қайталанатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйе аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп). Полинейропатия
Айқын вегетативті нерв жүйелері.
Күйзеліспен байланысты невроздық және соматоформалы бұзылулар. Терінің созылмалы қайталанатын аурулары.
46
Изоцианаттар (толуилендиизоцианатА және т.б.)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, рентгенолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы
Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары. Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық және аллергиялық аурулары. Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
47
О - толуидинК, бензидинК, 14 - нафтиламинК
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, уролог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы,
ЭКГ көрсетілімдері бойынша цистоскопия, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы, бүйрек пен несеп шығару жолдарының ЗДЗ, цистоскопия
Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бүйрек пен несеп шығару жолдарының аурулары. Несеп шығару жолдарының қатерлі ісік алдындағы аурулары.
Вегетативті нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
48
Хош иісті көмірсутегі галоген туындылары (бензол сақинасындағы галоген), хлорбензол, бромбензол, хлортолуол, хлорлы бензилиден, бензотрихлорид, бензотрифторид
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, тромбоциттер, спирография, ЭКГ, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза, көз ортасының микроскопиясы көрсетілімдер бойынша
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары. Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ерлерде 130 мг/л және әйелдерде 120 мг/л кем емес гемоглобиннің болуы.
49
Хош иісті полициклдық көмірсутектер және олардың туындылары (нафталин, нафтоллдар, бензпиренК, антраценК, бензантрон, бензантрацен, фенантрен)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, рентгенолог, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, уролог, онколог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, рентгенография, қандағы билирубин, АЛТ, АСТ, ішкі ағзалардың УДЗ
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л төмен болуы. Ісік алдындағы тері аурулары (гиперкератоздар, дискератоздар, пигментті көптеген паппиломалар). Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары. Жиі асқынатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйенің аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп).
50
Гетероциклдық көмірсутектер (фуранА, фурфурон,
пиридин, олардың қосындылары, пиразол, пиперидин, морфолен, альтаксА, каптаксА)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, тромбоциттер, ретикулоциттер, ЭКГ, ФГ. АЛТ, АСТ, көз ортасының биомикроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Терінің созылмалы аурулары, оның ішінде аллергодерматоздар. Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Созылмалы гиперпластикалық ларингит. Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары. Ерлерде гемоглобин 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л төмен болуы.
51
Шекті және шекті емес көмірсутектер: алифатиялық, алициклдық терпендер (метан, пропан, парафиндер, этилен, пропилен, ацетилен, циклогексан)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог,
терапевт, невропатолог, аллерголог, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, тромбоциттер, ретикулоциттер, спирография, ЭКГ, АЛТ, АСТ, көз ортасының биомикроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Тыныс алу ағзаларының және терінің, көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары. өзгеруге бейім жоғары тыныс алу жолдарының және терінің аурулары (гиперкератоздар, дискератоздр, пигментті көптеген паппиломалар, невустер және басқалары)
52

Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин; лейкоцитов менее 4,5х109/л, тромбоцитов менее 180000.
Доброкачественные опухоли половой сферы, кожи.
Нарушения менструальной функции, сопровождающиеся дисфункциональными маточными кровотечениями.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи (псориаз, нейродермит, витилиго).
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год).
Полинейропатия
На работу с бензолом женщины не допускаются
45
Углеводородов ароматических амино- и нитросоединения и их производные (анилинК, м - птолуидин, нитро, аминофенолы, тринитротолуол, фениледиаминыА, хлоранилины, ксилидины, анизидины, ниазон)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, онколог, офтальмолог (для работающих с нитропроизводными толуола), гематолог, психиатр
Общий анализ крови, ретикулоциты, билирубин в крови, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза биомикроскопия сред глаз (для работающих с нитро- производными толуола), ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы.
Катаракта (при работе с нитропроизводными толуола)
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год).
Полинейропатия.
Выраженная вегетативной нервной системы.
Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
46
Изоцианаты (толуилендиизоцианатА и др.)
1 раз в года
Профпатолог, рентгенолог терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год
47
О - толуидинК, бензидинК, 14 - нафтиламинК
1 раз в года
Профпатолог, терапевт, невропатолог, уролог, онколог
Общий анализ мочи, крови, цистоскопия по показаниям ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях, УЗИ почек и мочевыводящих путей, цистоскопия
Заболевания мочевыводящих путей и почек с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Предраковые заболевания мочевыводящих путей.
Выраженные расстройства вегетативной нервной системы
48
Углеводороды ароматические галогенпроизводные (галоген в бензольном кольце), хлорбензол, бромбензол, хлортолуол, бензил хлористый, бензилиден хлористый, бензотрихлорид, бензотрифторид
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог
Общий анализ крови, ретикулоциты, тромбоциты, спирография, ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин
49
Углеводороды ароматические полициклические и их производные (нафталин, нафтолы, бензпирен К, антраценК, бензантрон, бензантрацен, фенантрен)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, рентгенолог оторинолариннголог, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, уролог онколог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, рентгенография билирубин в крови, АЛТ, АСТ, УЗИ внутренних органов
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, лейкоцитов менее 4,5х109/л.
Предопухолевые заболевания кожи (гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные паппиломы).
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год)
50
Углеводороды гетероциклические (фуранА, фурфурон, пиридин, его соединения, пиразол, пиперидин, морфолен, альтаксА , каптаксА)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови, тромбоциты, ретикулоциты, ЭКГ, ФГ, АЛТ, АСТ, биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Хронические заболевания кожи, в том числе аллергодерматозы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронический гиперпластический ларингит
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин
51
Углеводороды предельные и непредельные: алифатические, алициклические терпены (метан, пропан, парафины, этилен, пропилен, ацетилен, циклогексан)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, аллерголог, оториноларинголог, дерматовенеролог, офотальмолог
Общий анализ крови, тромбоциты, ретикулоциты, спирография, ЭКГ. АЛТ, АСТ, биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи и переднего отрезка глаза.
Заболевания верхних дыхательных путей и кожи, склонные к перерождению (гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные папилломы и невусы и другие)
52

Дивинил, бута-1,3-диенКР
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ. Билирубин, АСТ, АЛТ, ішкі ағзалардың ЗДЗ (көрсетілімдер бойынша)
Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары. Айқын вегетативті қан тамыр дистониясы.
53
КамфараА, скипидарА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары.
54
Көмірсутектер алифатиялық галоген туындылары (дихлорэтан, төрт хлорлы көмірсутек, хлорлы метилен, хлорлы метил, хлороформ, бромэтил, трихлорэтилен, хлоропрен, перфторизобутилен)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, онколог
Қанның жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жиі асқынатын гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары. Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу ағзалары мен жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары. Терінің созылмалы аурулары (псориаз, нейродермит, себорея, фолликулярлы аппараттың зақымдануы, терінің қатерлі ісік алдындағы аурулары).
55
ВинилхлоридК
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, көрсетілімдер бойынша офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ, сүйек рентгенографиясы 5 жылда 1 рет
Несеп шығару жолдарының аурулары.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары (винилхлоридпен жұмыс кезінде).
Жиі асқынатын гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары.
56
Көмірсутектер алифатиялық ациклдық амин және нитроқосындылар мен олардың туындылары (метиламинА, этиленаминА, гексаметилендиамин, циклогексиламин)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, ЭКГ, ФГ, спирография
Жоғары тыныс алу жолдарының барлық бөлімдерінің кең таралған субатрофиялық өзгерістері. Гиперпластикалық ларингит.
Терінің созылмалы аурулары (аллергиялық дерматоздар, себорея, фолликулярлық аппараттың зақымдануы, терінің қатерлі ісік алдындағы аурулары). Терінің қатерлі ісік алдындағы аурулары. Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
57
Фенол және оның туындылары (хлорфенол, крезолдар)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, АЛТ. АСТ, билирубин, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабықша, жас шығару жолдары).
Жоғары тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары.

Дивинил, бута-1,3-диенкр
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ. Билирубин, ACT, АЛТ, УЗИ внутренних органов (по показаниям)
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи.
Выраженная вегето-сосудистая дистония
53
КамфараА, скипидарА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
54
Углеводороды алифатические галогенпроизводные (дихлорэтан, четыреххлористый углерод, хлористый метилен, хлористый метил, хлороформ, бромэтил, трихлорэтилен, хлоропрен, перфторизо - бутилен)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, онколог
Общий анализ крови, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями
Заболевания органов дыхания и сердечно-сосудистой системы, препятствующие работе в противогазе.
Хронические заболевания переднего отрезка глаза.
Хронические заболевания кожи (псориаз, нейродермит, себорея, поражение фолликулярного аппарата, предраковые заболевания кожи)
55
ВинилхлоридК
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, офтальмолог по показаниям
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ, рентгенография костей 1 раз в 5 лет
Хронические заболевания мочевыводящей системы.
Хронические заболевания периферической нервной системы (при работе с винилхлоридом).
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями
56
Углеводороды алифатические ациклических аминои нитросоединений и их производные (метиламинА, этиленаминА, гексаметилендиамин , циклогексиламин)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, аллерголог
Общий анализ крови, ретикулоциты, ЭКГ, ФГ, спирография
Распространенные субатрофические изменения всех отделов верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания кожи (аллергические дерматозы, себорея, заболевания фолликулярного аппарата).
Предраковые заболевания кожи. Аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
57
Фенол и его производные (хлорфенол, крезолы)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ АЛТ, АСТ, билирубин, биомикроскопия переднего отрезка глаза (по показаниям)
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Аллергические заболевания, в том числе кожи.
Хронические заболевания верхних дыхательных путей.

Ерлерде гемоглобин 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л төмен болуы.
58
Фосфор және оның органикалық емес қосындылары (ақ, сары фосфор, фосфин, металдар фосфиді, фосфор галогенидтері), қызыл фосфор
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, стоматолог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог, аллерголог, көрсетілімдер бойынша ортопед
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ, 5 жылдан астам өтілі болған кезде: билирубин, АЛАТ, аспартатаминотрансфераза (бұдан әрі – АСАТ) (жыл сайын), жақ рентгенограммасы (сары фосформен жұмыс істеген кезде) 3 жылда 1 рет,
Түтікше сүйектердің рентгенографиясы 5 жылда 1 рет
Ауыз қуысының аурулары (көптеген тіс жегісі, созылмалы гингивит, стоматит, пародонтит). Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабықша, жас шығару жолдары). Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тірек-қозғалыс аппаратының сүйек құрылымын зақымдайтын созылмалы аурулары.
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
59
Фосфордың органикалық қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, терапевт, Дерматовенеролог, оториноларинголог, стоматолог, офтальмолог, уролог, аллерголог, көрсетілімдер бойынша ортопед
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ,
5 жылдан астам өтілі болған кезде - холинэстераза, балирубин, АСТ, АЛТ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары. Полинейропатиялар.
Ауыз қуысы аурулары (тістердің көптеген жегісі, созылмалы гингивит, стоматит, пародонтит).
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты және аллергиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабықша, жас шығару жолдары) Тірек-қозғалыс аппаратының сүйек құрылымын зақымдайтын созылмалы аурулары.
60
Хинондар және олардың туындылары (нафохинондар, бензохинондар, гидрохинон, антрохинон)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ретикулоциттер, Гейнц денесі, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары және жан-жақты дистрофиялық бұзылулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары
61
ХромА, хром қышқылыА және олардың қосындылары мен қоспалары (хроматтарА, К, бихроматтар А, К)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары және жан-жақты дистрофиялық бұзылулары. Жоғары тыныс алу жолдарының атрофиялық өзгерістері, мұрын қалқаншасының қисаюы. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Созылмалы атрофиялық, эрозиялық гастриттер. Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Кез келген жерде орналасқан ісіктер, анамнездегі де ісіктер болуы.
62
Цианисті қосындылар: цианисті сутекті қышқыл және оның тұздары, галоген және басқа туындылары. Органикалық қышқылдар нитрилдері, ацетонитрил, бензонитрил
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, кардиолог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу ағзаларының және жүрек-қан тамыры жүйесінің аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары)
63
АкрилнитрилА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық өзгерістері. Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары.
64
Мырыш және оның қосындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
65
Күрделі эфирлер (этилацетат, бутилацетат)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, қан билирубині, АЛАТ, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
66
Акрил қышқылының күрделі эфирлері: метилакрилат, бутилакрилат, метилметакрилат
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, қан билирубині, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс ал жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Жиі асқынатын гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
67
Фталь қышқылының күрделі эфирлері: дибутилфталат, диметилтерифталат және басқалары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары және жан-жақты дистрофиялық бұзылулары. Жиі асқынатын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.

Снижение гемоглобина менее 130 г/л у мужчин и менее 120 г/л у женщин
58
Фосфор и его неорганические соединения (белый, желтый фосфор, фосфин, фосфиды металлов, галогениды фосфора), красный фосфор
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, стоматолог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог, аллерголог, ортопед по показаниям
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ, при стаже более 5 лет : билирубин, АЛАТ, аспартатаминотрансфераза (далее - АСАТ) (ежегодно), рентгенограмма челюсти (при работе с желтым фосфором) 1 раз в 3 года рентгенография трубчатых костей 1 раз в 5 лет
Болезни полости рта (множественный кариес зубов, хронический гингивит, стоматит, пародонтит).
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания опорно-двигательного аппарата с поражением костной структуры.
Хронические заболевания печени и желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
59
Органические соединения фосфора
1 раз в год
Профпатолог невропатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог стоматолог, офтальмолог, уролог, аллерголог, ортопед по показаниям
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ. При стаже более 5 лет - холинэстераза, билирубин ACT, АЛТ биомикроскопия переднего отрезка глаза
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы
Полинейропатии.
Болезни полости рта (множественный кариес зубов, хронический гингивит, стоматит, пародонтит).
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Хронические заболевания опорно-двигательного аппарата с поражением костной структуры
60
Хиноны и их производные (нафохиноны, бензохиноны, гидрохинон, антрохинон)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови и мочи, ретикулоциты, тельца Гейнца, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
61
ХромА, хромовая кислотаА и их соединения и сплавы (хроматыА,К, бихроматыА,К)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ биомикроскопия переднего отрезка глаза
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Атрофические изменения верхних дыхательных путей, искривление носовой перегородки.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Хронические атрофические, эрозивные гастриты.
Аллергические заболевания, в том числе кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Наличие опухолей любой локализации, даже в анамнезе
62
Цианистые соединения: цианистоводородная кислота и ее соли, галоген и другие производные. Нитрилы органических кислот, ацетонитрил, бензонитрил
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, кардиолог, невропатолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ, биомикроскопия переднего отрезка глаза
Заболевания органов дыхания и сердечнососудистой системы, препятствующие работе в противогазе.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей)
63
АкрилнитрилА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические изменения верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
64
Цинк и его соединения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания бронхолегочной системы
65
Эфиры сложные (этилацетат, бутилацетат)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, билирубин крови, АЛАТ, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
66
Эфиры сложные акриловой кислоты: метилакрилат, бутилакрилат, метилметакрилат
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, билирубин крови, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
67
Эфиры сложные фталевой кислоты: дибутилфталат, диметилтерифталат и другие
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания периферической нервной системы с частыми обострениями
Хронические заболевания бронхолегочной системы

2. Күрделі химиялық қоспалар мен композициялар
68
Бояғыштар және органикалық пигменттер (азобояғыштарК, бензидиндіК, фталоцианинді, хлортиазинді): өндіру, қолдану
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, невропатолог, онколог, көрсетілім бойынша уролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ретикулоциттер, ЭКГ, ФГ
Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары.
Жиі асқынатын гепатобилиарлы және несеп шығару жүйелерінің созылмалы аурулары.
69
Хлорорганикалық пестицидтер: метоксихлор, гептахлор, хлориндан, дихлор, гексахлор, бензол, гексахлорциклогексан
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, холинэстераза активтілігі, спирография, ЭКГ, ФГ
Гепатобилиарлы жүйенің жиі асқынатын созылмалы аурулары.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары Ерлерде 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобиннің болуы. Аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
70
Фосфорорганикалық пестицидтер (метафос, метилэтилтиофос, меркаптофос, метилмеркаптофос, карбофос, М81 рогор, дифлос, хлорофос, глифосфат, гардона, валексон және т.б.)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, холинэстераза белсенділігі, спирография, ЭКГ, ФГ
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы. Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
71
Сынап органикалық пестицидтері (гранозан, меркубензол)
Жылына 1 жыл
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несепті сынапқа талдау, ЭКГ, ФГ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы.
Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
72
Карбамин қышқылдары туындылары (которан, авадекс, дихлораль несепнәрі, метурин, фенурон, севинА, манебА, дикрезил, ялан, пропанид, эптам, карбатионА, цинебА)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ретикулоциттер, метгемоглобин, билирубин, холинэстераза белсенділігі, ЭКГ, ФГ
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы бар перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы.
Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
73
Хлорлы алифатиялық қышқылдар туындылары (хлор сіркесу қышқылы және басқалары)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
Спирография, қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
74
Хлорбензой қышқылы туындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, аллерголог, оториноларинголог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы. Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
75
Хлорфеноксисіркесу қышқылы туындылары; карбон қышқылдарының галоид орнын басқан анилидтері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог, аллерголог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Бауыр және өт айдау жүйесінің жиі асқынатын созылмалы аурулары. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы. Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
76
Несепнәр мен гуанидин туындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, эндокринолог, гинеколог, аллерголог, оториноларинголог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы,
спирография, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Ерлерде 130 мг/л кем емес, әйелдерде 120 мг/л гемоглобиннің болуы. Аллергиялық аурулар, оның ішінде тері аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Қалқанша без аурулары.
77
Симтриазин туындылары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, гепатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ретикулоциттер, қандағы тромбоциттер, ЭКГ, ФГ
Айқын вегетативті қан тамыры дистониясы. Созылмалы анемия.
78
Зоокумарин, ратиндан, морестан, пирамин, тиазон
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Айқын вегетативті қан тамыры дистониясы.
79
Синтетикалық жуу құралдары (сульфанол, алкиламиды, натрий сульфаты және т.б.)А
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Тыныс алу ағзаларының, терінің және басқалары аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.

2. Сложные химические смеси и композиции
68
Красители и пигменты органические (азокрасителиК, бензидиновыеК, фталоцианиновые, хлортиазиновые): Производство, применение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, невропатолог, онколог, уролог по показаниям
Общий анализ крови и мочи, ретикулоциты, ЭКГ, ФГ
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические, часто обостряющиеся заболевания гепатобилиарной и мочевыводящей систем
69
Хлорорганические пестициды: метоксихлор, гептахлор, хлориндан, дихлор, гексахлор бензол, гексахлорциклогексан
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог, аллерголог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, билирубин крови, АЛАТ, щелочная фосфатаза, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергичекие заболевания.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
70
Фосфорорганические пестициды (метафос, метилэтилтиофос, меркаптофос, метилмеркаптофос, карбофос, М81 рогор, дифлос, хлорофос, глифосфат, гардона, валексон и прочие)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовене - ролог, гинеколог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, активность холинэстеразы, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания печени, желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Неврит слуховых нервов.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
71
Ртутьорганические пестициды (гранозан, меркурбензол)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи на ртуть, ЭКГ, ФГ биомикроскопия переднего отрезка глаза
Хронические заболевания печени, желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
72
Производные карбаминовых кислот (которан, авадекс, дихлоральмочевина, метурин, фенурон, севинА, манебА, дикрезил, ялан, пропанид, эптам, карбатионА, цинебА)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, ретикулоциты, метгемоглобин, билирубин, активность холинэстеразы, ЭКГ, ФГ,
Хронические заболевания печени, желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной с биомикроскопия переднего отрезка глаза истемы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
73
Производные хлорированных алифатических кислот (хлоруксусная кислота и другие)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинолог, невропатолог
Спирография, общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания бронхолегочной системы
74
Производные хлорбензойной кислоты
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, аллерголог, отоларинголог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания печени, желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
75
Производные хлорфеноксиуксусной кислоты; галоидозамещенные анилиды карбоновых кислот
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, отоиноларинголог, гинеколог, аллерголог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания печени, желчевыводящей системы с частыми обострениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергичекие заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
76
Производные мочевины и гуанидина
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, эндокринолог, гинеколог, аллерголог, отоларинголог, офтальмолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Заболевания щитовидной железы
77
Производные симтриазинов
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, гепатолог
Общий анализ крови и мочи, ретикулоциты, тромбоциты в крови, ЭКГ, ФГ
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония.
Хроническая анемия
78
Зоокумарин, ратиндан, морестан, пирамин, тиазон
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, ФГ
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония
79
Синтетические моющие средства (сульфанол, алкиламиды, сульфат натрия и др.)А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевание верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др.
Хронические заболевания бронхолегочной системы

3. Синтетикалық полимерлі материалдар: шайырлар, лактар, желімдер, пластмассалар, сыққыш ұнтақтар, талшықтар, майлайтын салқындатқыш сұйықтықтар
80
АминопласттарА, несепнәр формальдегидті (карбомидті) шайырлар; карбопласттар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы,
спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Тыныс алу ағзаларының, терінің және басқалары аллергиялық аурулары.
81
Полиакрилаттар: полиметакрилат (органикалық шыны, плексиглас), полиакрилонитрил, полиакриламид (өндіріс)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог,
терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит. Тыныс алу және терінің аллергиялық аурулары
82
ПолиамидтерА (капрон, нейлон)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары.
83
Поливинилхлоид А,К (бұдан әрі - ПВХ), винипласттар перхлорвинил шайыр): өндіру, қолдану
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог
Қанның жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, 10 жылдан астам жұмыс өтілі кезінде 3 жылда 1 рет буындар рентгенографиясы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит. Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары. Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Қатерлі ісік алдындағы аурулар.
84
Полиолефиндер (полиэтилендер, полипропилендер)А ыстық өңдеу
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары.
85
Полисилоксандар өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары
86
Полистиролдар өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л төмен, әйелдерде 120 мг/л гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л төмен, тромбоциттер 180000 төмен болуы.
Полиэфирлі шайырлармен және лактармен, пластмассаларды ыстық сығымдау жұмыстары кезіндегі тыныс алу ағзалары, тері және басқа аллергиялық аурулары
87
ПолиуретандарА (пенополиуретан) өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық аурулары. Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
88
Полиэфирлер (лавсан және басқалары): өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық аурулары. Тыныс алу ағзалары, тері және басқалары аллергиялық аурулары.
89
ФенопласттарА (фенольды шайыр, бакелитті лак және басқалары) өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Тыныс алу ағзалары, тері және басқалары аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
90
Фторопласттар (политетрафторэтилен, тефлон) өндірісі және термиялық қайта өңдеу фуранды полимерлерА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты субатрофиялық аурулары. Гиперпластикалық ларингит. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
91
Эпоксидті полимерлерА
(эпоксидті шайырлар, компаунд, желімдер) өндіру қолдану
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты субатрофиялық аурулары. Аллергиялық аурулар
92
Көмірсутектер қоспалары: мұнай, бензиндер, керосин, мазуттар, битумдер, асфальттер, тас-көмір және мұнай шайырларыК мен пектерК, минералды майлар және минералды майлар негізіндегі сождар (толық тазартылмаған минералды майларК), сланцті шайырларА,К және майларА,К
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Гиперпластиялық ларингит. Күн сәулесіне сезімталдықтың жоғарылығымен байланысты болған тері аурулары (күн экземасы, күн қышымасы). Қатерлі ісік алдындағы тері аурулары (гиперкератоздар, дискератоздар).
Майлы себорея, терінің фолликулярлы аппаратының ауруы. Перифериялық жүйке жүйесінің созылмалы аурулары.
Тыныс алу және терінің аллергиялық аурулары.

3. Синтетические полимерные материалы: смолы, лаки, клей, пластмассы,
пресс-порошки, волокна, смазочно-охлаждающие жидкости
80
АминопластыА, мочевиноформальдегидные (карбомидные) смолы; карбопласты
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и другие
81
Полиакрилаты: полиметакрилат (оргстекло, плексиглас), полиакрилонитрил, полиакриламид (производство)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Тотальные дистрофические изменения верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
82
ПолиамидыА (капрон, нейлон)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи
83
ПоливинилхлоридА, К (далее - ПВХ), винипласты, перхлорвиниловая смола): производство применение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, отоиноларинголог, дерматовенеролог, гинеколог
Общий анализ крови, билирубин, АЛАТ, рентгенография кистей 1 раз в 3 года при стаже более 10 лет, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит. Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Предраковые заболевания
84
Полиолефины (полиэтилены, полипропилены)А горячая обработка
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
85
Полисилоксаны производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания дыхательных путей
86
Полистиролы производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оторинолариголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, лейкоцитов менее 4,5 х109/л, тромбоцитов менее 180000.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др. при работе с полиэфирными смолами и лаками, при горячей прессовке пластмасс
87
ПолиуретаныА (пенополиуретан) производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
88
Полиэфиры (лавсан и другие): производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и другие
89
ФенопластыА (фенольная смола, бакелитовый лак и другие) производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, дефектах, офтальмолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др. Хронические заболевания бронхолегочной системы
90
Фторопласты политетрафторэтилен, тефлон) производство и термическая переработка; фурановые полимерыА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
91
Эпоксидные полимерыА (эпоксидные смолы, компаунды, клеи) производство применение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания
92
Смесь углеводородов: нефти, бензины, керосин, мазуты, битумы, асфальты, каменноугольные и нефтяные смолыК и пекиК, минеральные масла и сожи на основе минеральных масел (не полностью очищенные минеральные маслаК), сланцевые смолыА, К и маслаА, К
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог, офтальмолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Заболевания кожи, связанные с повышенной чувствительностью к солнечному свету (солнечная экзема, солнечная почесуха).
Предраковые заболевания кожи (гиперкератозы, дискератозы).
Жирная себорея, заболевания фолликулярного аппарата кожи.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи

4. Тыңайтқыштар
93
Фосфорлы тыңайтқыштар (аммофос, нитрофоска) өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы қайталама аурулары
94
Азотты тыңайтқыштар (аммоний нитраты – аммиакты селитра, калий, кальций, натрий нитраттары)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары.
5. Фармакологиялық құралдар
95
АнтибиотиктерА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматолог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, гинеколог, уролог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Кандидоз, микоз, дисбактериоз.
Несеп шығару жолдарының созылмалы аурулары. Ревматизм, жүйелі васкулиттер.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Аллергиялық аурулар.Гепатобилиарлық жүйенің созылмалы аурулары.
96
Ісікке қарсы препараттарА, К өндірісі қолдану
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, онколог, гинеколог, гематолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л, әйелдерде 120/л төмен гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л, төмен, тромбоциттер 180000 төмен болуы.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Ісіктердің барлық түрлері.
97
СульфаниламидтерА
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Аллергиялық аурулар
98
Гормондар, өндірісі қолдану
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, эндокринолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Эндокриндік аурулар.
99
Витаминдер
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Терінің қайталама созылмалы аурулары.
100
Есірткілер, психотропты препараттар, өндірісі
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, көрсетілім бойынша психиатр
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
6. Фиброгендік және аралас типті басым әсер ететін өнеркәсіптік аэрозолдар
101
Кремний диоксиді (кремнезем) кристаллды, кварц, кристабалит, тридинит Ф, А
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог

4. Удобрения
93
Фосфорные удобрения (аммофос, нитрофоска) производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания.
Хронические рецидивирующие заболевания бронхолегочной системы
94
Азотные удобрения (нитрат аммония - аммиачная селитра, нитраты натрия, калия, кальция)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
5. Фармакологические средства
95
АнтибиотикиА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматолог, оториоларинголог, невропатолог, аллерголог, гинеколог, уролог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Кандидоз, микозы, дисбактериоз. Хронические заболевания почек и мочевыводящих путей с почечной недостаточностью.
Ревматизм, системные васкулиты.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Аллергические заболевания.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы
96
Противоопухолевые препараты А, К, производство, применение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, онколог, гинеколог, гематолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, содержание лейкоцитов менее 4,5х10 в/л тромбоцитов менее 180000.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Все виды опухолей
97
СульфаниламидыА
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, отоиноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания
98
Гормоны, производство применение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, эндокринолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Эндокринные заболевания
99
Витамины.
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
100
Наркотики, психотропные препараты, производство
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, по показаниям психиатр
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания нервной системы
6. Промышленные аэрозоли, преимущественно фиброгенного и смешанного типа действия
101
Кремния диоксид (кремнезем) кристаллический, кварц, кристабалит, тридинитФ, А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог

Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы. Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары. Аллергендік әсерлері бар аэрозолдармен жұмыс кезіндегі аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
102
10% және одан артықФ кремнийдің еркін диоксиді, аморфты кремний диоксиді және құрамында 10% кремний еркін диоксиді, кремний карбиді Ф,А құрамында кремний бар аэрозольдар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
7. Силикатты және құрамында силикат бар заттар:
103
Асбест және құрамында асбест бар (асбест 10% және одан көп)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған жағдайда 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Гиперпластикалық ларингит.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары). Ісіктердің барлық түрлері
104
Құрамында асбест бар (асбест 10% аз) (асбестобакелит, асбесторезина және т.б.), силикатты және құрамында силикат бар, оның ішінде жасанды минералды талшықты заттар (бұдан әрі – ЖМТЗ) бар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог

Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Аллергические заболевания при работе с аэрозолями, обладающими аллергенным действием.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
102
Кремнийсодержащие аэрозоли с содержанием свободного диоксида кремния 10 % и болееФ, кремния диоксида аморфного и с содержанием свободного диоксида кремния менее 10 %Ф, кремния карбидФ, А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
7. Силикатные и силикатсодержащие вещества:
103
Асбест и асбестосодержащие (асбеста 10 % и более)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи. Гиперпластический ларингит. Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
Все виды опухолей
104
Асбестосодержащие (асбеста менее 10 %) (асбестобакелит, асбесторезина и др.), силикатные и силикатсодержащие, в том числе искусственные минеральные волокнистые вещества (далее - ИМВВ)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог

Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған жағдайда 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
105
Саз, шамот, бокситтер, нефелин сиениттері, дистенсиллиманиттар, оливин, апатиттер, слюдалар, дуниттер, әк тас, бариттер, инфузориялы жер, туф, пемзалар, перлит, форстерит
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған жағдайда 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
106
Цемент, хроммагнезит, темір кені және полиметалл концентраттары металлургия агломераттары аэрозольдары, жасанды минералды талшықты заттар: шыны талшығы, минералды мақта және т.б.Ф,А
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдына ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған жағдайда 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
107
Металл аэрозольдары (темір, алюминий) және құрғақ өңдеу, металл ұнтақтарын алу үдерісінде пайда болған олардың қоспалары және басқалары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог

Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
105
Глина, шамот, бокситы, нефелиновые сиениты, дистенсиллиманиты, оливин, апатиты, слюды, дуниты, известняки, бариты, инфузорная земля, туфы, пемзы, перлит, форстерит
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
106
Цемент, хроммагнезит, аэрозоли железорудных и полиметаллических концентратов, металлургических агломератов, искусственные минеральные волокнистые вещества: стекловолокно, вата минеральная и др.Ф, А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
107
Аэрозоли металлов (железо, алюминий) и их сплавов, образовавшиеся в процессе сухой шлифовки, получения металлических порошков и др.
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог

110
Табиғи және жасанды алмаздар, металданған Фалмаз
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған жағдайда 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
111
Полиметалл кендері және құрамында түрлі-түсті және сирек кездесетін металдар бар, ішінде еркін диоксид кремнийдің 10% Ф,А төмен жағдайында
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезінде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
Сондай-ақ кеннің құрамына кіретін металдар үшін қарсы көрсетілімдерді ескеру қажет.
9. Дәнекерлеу аэрозольдары
112
Құрамында марганец (20% және жоғары), никель, хром, фтор, бериллий, қорғасын қосындылары, газ компоненттерімен үйлескен (озон, азот және көміртегі оксиді) Ф,А, К
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезінде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
Сондай-ақ кеннің құрамына кіретін металдар үшін қарсы көрсетілімдерды ескеру қажет.

110
Алмазы природные и искусственные, алмаз металлизированныйФ
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, отоиноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
111
Руды полиметаллические и содержащие цветные и редкие металлы, при содержании свободного диоксида кремния менее 10 %Ф, А, К
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
А также учитывать противопоказания для металлов, входящих в состав руд
9. Сварочные аэрозоли
112
Содержащие марганец (20 % и более), никель, хром, соединения фтора, бериллий, свинец, в сочетании с газовыми компонентами (озон, оксид азота и углерода)Ф, А, К
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы. Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
А также учитывать противопоказания для вредных веществ - компонентов сварочного аэрозоля

113
20 % төмен марганец, темір оксидтері, алюминий, магний, титан, мыс, қорғасын, молибден, ванадий, вольфрам және басқалар болуы, оның ішінде газ компоненттерімен үйлесімде (озон, азот және көміртегі оксид)Ф,А,К
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезінде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
2. Факторлар мен жұмыстар
1.Биологиялық факторлар
114
Шығу тегі өсімдік және жануарлар болатын шаң: мақта, зығыр, қарасора, кенаф, кендір, астық, темекі, ағаш, шымтезек, құлмақ, қағаз, жүн, мамық түбіт, табиғи жібек, оның ішінде бактериялық ластанған Ф,А
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, кеуденің қайталама рентгенограммасы 5 жылдан кейін, 5-10 жыл өтілі болған кезінде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары. Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын, мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер. Тыныс алу ағзаларының және жүректің туа біткен аномалиясы (даму ақаулары).
115
Саңырауқұлақтар, продуценттер, белок витаминді концентраттар (бұдан әрі - БВК), азықтық ашытқылар, құрама жемдер Ф,А
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық аурулар. Кандидоз және басқа да микоздар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық згерістер.
116
Ферментті препараттар, биостимуляторлар А, диагностикаға және емдеуге арналған аллергендер, қан препараттары, жұқпаланған биосубстрат, иммундық биологиялық препараттар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық аурулар. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.

113
Содержание менее 20 % марганца, оксидов железа, алюминий, магний, титан, медь, цинк, молибден, ванадий, вольфрам и другие, в том числе в сочетании с газовыми компонентами (озон, оксид азота и углерода)Ф, А, К
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
2. Факторы и работы
1. Биологические факторы
114
Пыль растительного и животного происхождения: хлопка, льна, конопли, кенафа, джута, зерна, табака, древесины, торфа, хмеля, бумаги, шерсти, пуха, натурального шелка, в том числе с бактериальным загрязнениемФ, А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
115
Грибы, продуценты, белкововитаминные концентраты (далее - БВК), кормовые дрожжи, комбикормыФ, А
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания. Кандидоз и другие микозы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких
116
Ферментные препараты, биостимуляторыА, аллергены для диагностики и лечения, препараты крови, инфицированный биосубстрат, иммунобиологические препараты
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких

117
Инфекцияланған материал және 3-4 патогендік (қауіптілік) тобы микроорганизмдерін жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материал
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Қоздырғыштардың бар болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар. Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары. Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
118
1-2 патогендік (қауіптілік) тобы гельминттерін микроорганизмдерін жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материал
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог, стоматолог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Қоздырғыштардың бар болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар. Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары. Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
119
ВК және СК гепатиттері, ЖИТС вирустарын жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материал
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог, онколог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, HbsAg, a-Hbcor IgM, a-HCV-IgG; АИТВ, билирубин, АСТ, АЛТ зерттеулер, іш қуысы ағзаларының УДЗ * Көздің алдыңғы тілігін тексеру
Қоздырғыштардың бар болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар.
Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары. Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
2. Физикалық факторлар
120
Радиоактивті заттар, қалдықтар, иондаушы сәулелену көздері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, көрсетілімдері бойынша гематолог, гинеколог
Эритроциттер, лейкоциттік формула, гемоглобин, тромбоциттер, ФГ, ЭКГ, спирография, уранға несепті зерттеу (уран өндіру және қайта өңдеу бойынша жұмыс істейтін адамдар үшін), тек табиғи немесе біріккен уран үшін уран массасын өлшеу немесе уранның барлық изотоптарының жиынтық белсенділігін өлшеу
Ерлерде 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л төмен гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л төмен, тромбоциттер 180000 төмен болуы.
Облитерациялаушы эндартериит, Рейно ауруы, перифериялық тамырлардың ангиоспазмалары.
Қайта туындауға және қайталануға бейім ісік алдындағы аурулар; қатерлі ісіктер; арнайы киім киюге және тері жабындысын тазалауға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер және аурулар. Сәуле ауруы және оның салдарлары. Мұрынның қосалқы қуысының созылмалы іріңді аурулары, жиі асқынатын созылмалы құлақ отиттері (атрофиялық процесс жағдайында жарамдылық жеке шешіледі).
Созылмалы грибок аурулары. Көздің көргіштігі бір көзде 0,5, ал екінші көзде 0,2 кем емес. Скиаскопииялық рефракция: 10,0 Диоптрияға (бұдан әрі – Д) дейін қалыпты көздің түбі болғанда алыстан көрмеушілік, 8,0 Д дейін жақыннан көрмеушілік, астигматизм 3,0 Д. көп емес. Катаракта

117
Инфицированный материал и материал, зараженный или подозрительный на заражение микроорганизмами 3-4 групп патогенности (опасности) или гельминтами
1 раз в год
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
118
микроорганизмами 1-2 групп патогенности (опасности)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог стоматолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
119
вирусами гепатитов ВК и сК, СПИДа
1 раз в квартал
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог онколог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ, HbsAg, a-Hbcor IgM, a-HCV-IgG; ВИЧ, билирубин, ACT, АЛТ исследования УЗИ органов брюшной полости *осмотр переднего отрезка глаза
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
2. Физические факторы
120
Радиоактивные вещества, отходы, источники ионизирующих излучений
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гематолог - по показаниям, гинеколог
Эритроциты, лейкоцитарная формула, гемоглобин, тромбоциты, ФГ, ЭКГ, спирография, исследование мочи на содержание урана (для лиц, работающих по добыче и переработке урана) измерение массы урана только для природного или объединенного урана, или измерение суммарной активности всех изотопов урана
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Лейкоцитов менее 4,5х 109/л; тромбоцитов менее 180000.
Облитерирующий эндартериит, болезнь Рейно, ангиоспазмы периферических сосудов.
Предопухолевые заболевания, склонные к перерождению и рецидивированию; злокачественные опухоли; новообразования (без индивидуального допуска)
Доброкачественные опухоли и заболевания, препятствующие ношению специальной одежды и туалету кожных покровов.
Лучевая болезнь и ее последствия.
Хронические гнойные заболевания придаточных пазух носа, хронические средние отиты с частыми обострениями (при атрофических процессах годность определяется индивидуально).
Хронические грибковые заболевания.
Острота зрения с коррекцией не менее 0,5 на одном глазу и 0,2 на другом.
Рефракция скиаскопическая: близорукость при нормальном глазном дне до 10,0 Диоптрий (далее Д), дальнозоркость до 8,0 Д, астигматизм не более 3,0 Д. Катаракта

121
II, III, IV қауіптілік сыныбы лазерлерінің лазерлік сәулелері (ашық сәулемен жұмыс істегенде)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог
Қанның толық формуласы, ЭКГ, электроэнцефалография (бұдан әрі - ЭЭГ) көрсетілімдер бойынша, ФГ
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Перифериялық және орталық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Көз торларының дегенеративті-дистрофиялы қ аурулары.
Катаракта.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Ісік алдындағы аурулар, ісіктер.
122
Ультракүлгін сәуле
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, онколог
Қанның толық формуласы, ЭКГ, көз түбінің офтальмоскопиясы көз ортасының биомикроскопиясы көздің жітілігі тонометрия
Көз торларының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары. Лагофтальм.
Бір көзде 0,5 Д және екінші көзде 0,2 Д төмен емес түзетусіз көздің көргіштігі.
Алдын ала медициналық тексеру кезінде 4,0 Д жоғары миопия свыше және/немесе 3,25 Д жоғары гиперметропия; мерзімдік медициналық тексеру кезінде 5,0 Д жоғары миопия және/немесе 4,5 Д гиперметропия.
Күнтізбелік жылда 4 рет және одан жиі асқынатын терінің және оның қосалқы бөліктерінің созылмалы қайталама аурулары.
Қайта туындауға бейім жоғары тыныс алу жолдарының және терінің аурулары (созылмалы гиперпластикалық ларингит, гиперкератоза, дискератоза, пигментті көптеген папилломалар және невустар және басқалары).
123
Оптикалық ауқымның электромагниттік сәулесі (II, III, IV қауіптілік сыныбы лазерлерінің сәулесі)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, дерматовенеролог, невропатолог
Ретикулоциттер
Тромбоциттер
көз ортасының биомикроскопиясы көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Терінің және оның қосалқыларының күнтізбелік жылда 4 рет және дан жиі асқынатын созылмалы қайталама аурулары.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялы қ аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары. Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
124
Радиожиілікті ауқымдағы электромагниттік өріс (10 кГц – 300 ГГц)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, эндокринолог, дерматовенеролог
Ретикулоциттер
Тромбоциттер
Эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі
Гормоналдық мәртебе көз ортасының биомикроскопиясы көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялы қ аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
125
Өнеркәсіптік жиіліктің электр және магниттік өрісі (50 Гц)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, эндокринолог
Ретикулоциттер
Тромбоциттер
Эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.

121
Лазерные излучения от лазеров II, III, IV классов опасности (при работе с открытым излучением)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог
Развернутая формула крови, ЭКГ, электроэнцефалография (далее ЭЭГ), по показанию, ФГ
Хронические, рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания периферической и центральной нервной системы.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Катаракта.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Предопухолевые заболевания, новообразования
122
Ультрафиолетовое излучение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, онколог
Развернутая формула крови, ЭКГ, Офтальмоскопия глазного дна
Биомикроскопия сред глаза
Острота зрения тонометрия
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Катаракта.
Лагофтальм.
Острота зрения без коррекции не ниже 0,5 Д на одном глазу и 0,2 Д на другом глазу.
Миопия свыше 4,0 Д и /или гиперметропия свыше 3,25 Д при предварительном медицинском осмотре; при периодическом медицинском осмотре миопия свыше 5,0 Д и и/или гиперметропия свыше 4,5 Д.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи и ее придатков с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Заболевания верхних дыхательных путей и кожи, склонные к перерождению (хронический гиперпластический ларингит, гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные папилломы и невусы и другие).
123
Электромагнитное излучение оптического диапазона (излучение от лазеров III и IV классов опасности)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт офтальмолог дерматовенеролог невропатолог
Ретикулоциты тромбоциты биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи и ее придатков с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
124
Электромагнитное поле радиочастотного диапазона (10 кГц - 300 ГГц),
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог эндокринолог дерматовенеролог
ретикулоциты тромбоциты базофильная зернистость эритроцитов гормональный статус биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
125
электрическое и магнитное поле промышленной частоты (50 Гц)
1 раз в год
Профпатолог, Терапевт, Невропатолог, Эндокринолог,
ретикулоциты, тромбоциты, базофильная зернистость эритроцитов
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы

126
Электростати калық өріс, тұрақты магниттік өріс
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невролог, офтальмолог
Ретикулоциттер Тромбоциттер көз түбінің офтальмоскопиясы көз ортасының биомикроскопиясы
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
127
ПЭВМ жиіліктерінің кең жолақты спектрлі электромагниттік өрісі (санау, ақпаратты енгізу бойынша жұмыс, жұмыс уақытының кемінде 50 % жиынтығында көз диалогы режіміндегі жұмыс)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог
Көздің көргіштігі тонометрия скиаскопия рефрактометрия аккомодация көлемі бинокулярлық көруді зерттеу түсті сезіну көз ортасының биомикроскопиясы көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялы қ аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
128
Өзгерген геомагниттік өріс (қалқаланған үй-жайлар, түкпірде орналасқан құрлыстар)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, эндокринолог
Ретикулоциттер Тромбоциттер Эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
129
Жергілікті діріл
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог
Суық сынамасы, палестизиометрия, ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, тірек-қозғалыс аппаратының рентгенографиясы, вестибулярлы анализатор зерттемесі, аудиометрия, түзету арқылы көздің көргіштігі
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Әйелдердің жыныс ағзаларының орналасу аномалиялары.
Жиі асқынатын жатырдың және оның қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары.
Жоғары және асқынған көз көрмеушілік 8,0 Д жоғары. Кез келген этиологиядағы вестибулярлы аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Вегетативті-қан тамырларының айқындалған дистониясы.
130
Жалпы діріл
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург
Палестизиометрия Суық сынамасы Перифериялық қан тамырларының РВГ (УДЗ) ЭНМГ вестибулярлы анализатор зерттемесі, аудиометрия, түзету арқылы көздің көргіштігі
Компенсация сатысына қарамастан қан тамырларының облитерациялаушы аурулары. Рейно ауруы және синдромы. Күнтізбелік жылда 3 рет және одан жиі асқынатын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
Кез келген этиологиядағы вестибулярлы аппарат функцияларының бұзылуы. Күнтізбелік жылда 3 рет және одан жиі асқынатын жатырдың және оның қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары.

126
Электростатическое поле, постоянное магнитное поле
1 раз в год
Профпатолог, терапевт невролог офтальмолог
Ретикулоциты тромбоциты офтальмоскопия глазного дна, биомикроскопия сред глаза
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы.
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз
127
Электромагнитное поле широкополосного спектра частот от ПЭВМ (работа по считыванию, вводу информации, работа в режиме диалога лаз в сумме не менее 50 % рабочего времени)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог
Острота зрения тонометрия скиаскопия рефрактометрия объем аккомодации исследование бинокулярного зрения цветоощущение биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
128
Измененное геомагнитное поле (экранированные помещения, заглубленные сооружения)
1 раз в год
Профпатолог, Терапевт, невропатолог, эндокринолог
ретикулоциты тромбоциты базофильная зернистость эритроцитов
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
129
Локальная вибрация
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог
Холодовая проба, палестизиометрия, ЭКГ, ФГ, по показаниям: реовазография периферических сосудов, рентгенография опорно-двигательного аппарата, исследование вестибулярного анализатора, аудиометрия, острота зрения с коррекцией
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аномалии положения женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Высокая и осложненная близорукость выше 8,0 Д.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии, в том числе болезнь Меньера.
Выраженная вегетативно-сосудистая дисфункция
130
Общая вибрация
1 раз в год
Профпатолог, Терапевт, невропатолог оториноларинголог, офтальмолог, хирург
Паллестезиометрия холодовая проба РВГ (УЗИ) периферических сосудов ЭНМГ исследование вестибулярного анализатора аудиометрия острота зрения с коррекцией
Облитерирующие заболевания сосудов, вне зависимости от степени компенсации.
Болезнь и синдром Рейно.
Хронические заболевания периферической нервной системы с частотой обострения 3 раза и более за календарный год.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частотой обострения 3 раза и более за календарный год.

Жоғары немесе асқынған алыстан көрмеушілік (8,0 Д жоғары).
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты (3 және көп ай) төмендеуі (5 м аз).
131
Өндірістік шу
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: аудиометрия, вестибулярлы аппаратты зерттеу
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі.
Отосклероз және басқа да жағымсыз болжамды созылмалы құлақ аурулары. Кез келген этиологиядағы вестибулярлы аппарат функцияларының бұзылуы.
132
Инфрадыбыс
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша:
аудиометрия, көз тамырларын зерттеу, Көз түбінің офтальмоскопиясы
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі.
Отосклероз және басқа да жағымсыз болжамды созылмалы құлақ аурулары. Кез келген этиологиядағы вестибулярлы аппарат функцияларының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Вегетативті-қан тамырлары дистониясы.
Компенсация сатысына қарамастан орталық және перифериялық нерв жүйесінің аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің бірқалыпты және елеусіз сатысы.
133
Ультрадыбыс, ауамен контактылы
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, тірек-қозғалыс аппаратының рентгенографиясы, аудиометрия, көз түбінің офтальмоскопиясы, көз ортасының биомикроскопиясы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм (Рейно ауруы мен синдромы).
134
Жоғарғы атмосфералық қысым. Кессондарда жұмыс, сүңгуір жұмыстары, Барокамералардағы жұмыс
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург, стоматолог
Қанның жалпы талдауы, ФГ, вестибулярлы аппаратты зерттеу, ЭКГ
Созылмалы отит, барабан жарғақтарының атрофиялық тыртықтары.
Созылмалы бронхит.
Жоғары тыныс алу жолдарының, Бронх-өкпе аппаратының созылмалы аурулары.
Вестибуляр аппараты функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Көру функциясының бұзылуына алып келетін кез келген көз ауруы; көздің көргіштігі бір көзде 0,8, екінші көзде 0,5 төмен (түзетусіз). Перифериялық және орталық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Компенсация дәрежесі қарамастан, жүрек аурулары.
Қысылуға бейім жарықтар. Веналардың таралған варикоздық кеңеюі, геморрой, тамырлардың облитерациялаушы аурулары.
Тірек-қозғалыс аппараты дамуының айқын ақаулары және жарақат салдарлары. Гипертониялық ауру.

Высокая или осложненная близорукость (выше 8,0 Д).
Стойкие (3 и более мес.) понижения слуха (менее 5 м) хотя бы на одно ухо, любой этиологии
131
Производственный шум
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ по показаниям: аудиометрия, исследование вестибулярного аппарата,
Стойкие понижения слуха, хотя бы на одно ухо, любой этиологии.
Отосклероз и другие хронические заболевания уха с неблагоприятным прогнозом.
Умеренная и значительная степень снижения слуха любой этиологии
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии
132
Инфразвук
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ, по показаниям: аудиометрия, исследование сосудов глаза, офтальмоскопия глазного дна
Стойкие понижения слуха, хотя бы на одно ухо, любой этиологии.
Отосклероз и другие хронические заболевания уха с неблагоприятным прогнозом.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии, в том числе болезнь Меньера.
Выраженная вегетативно-сосудистая дисфункция.
Заболевания центральной и периферической нервной системы независимо от степени компенсации.
Умеренная и значительная степень снижения слуха любой этиологии
133
Ультразвук, воздушный, контактный
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, по показаниям: реовазография периферических сосудов, рентгенография опорно-двигательного аппарата, аудиометрия, офтальмоскопия глазного дна, биомикроскопия сред глаза
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
(болезнь и синдром Рейно)
134
Повышенное атмосферное давление. Работа в кессонах, водолазные работы, работа в барокамерах
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург, стоматолог
Общий анализ крови, ФГ, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ
Хронический отит, атрофические рубцы бара банных перепонок.
Хронический бронхит.
Хронические заболевания верхних дыхательных путей, бронхолегочного аппарата.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Любое заболевание глаз, ведущее к стойкому нарушению функции зрения; острота зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом глазу (без коррекции).
Хронические заболевания центральной и периферической нервной системы.
Болезни сердца, независимо от степени их компенсации.
Грыжи с наклонностью к ущемлению.
Распространенное варикозное расширение вен, геморрой, облитерирующие заболевания сосудов. Выраженные пороки развития опорно-двигательного аппарата и последствия травм.
Гипертоническая болезнь

135
Жалпы салқындату: үй-жайдағы ауа температурасы рұқсат етілетін температурадан 80С және одан артық, ашық аумақтағы орташа температура 10 0С - 200С дейін және одан төмен болғанда; жергілікті салқындату
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, гинеколог
Суық жүктемесі арқылы термометрия, перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Веналардың айқын варикоздық кеңеюі, тромбофлебит.
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
136
Температураны 40С дейін және рұқсат етілген шектен жоғары көтеру
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, ЭКГ, ФГ, спирография, мидриазбен көз ортасының биомикроскопиясы
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Айқын вегетативті-қан тамырлары дистониясы. Катаракта.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
137
Жылулық сәулелену, жылулық сәулеленудің қарқындылығы
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, ЭКГ, ФГ, спирография, мидриазбен көз ортасының биомикроскопиясы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Айқын вегетативті-қан тамырлары дистониясы, тромбофлебит.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
3. Ауырлық және кернеулік көрсетілімдері бойынша еңбек процесінің факторлары
138
Жүкті қолмен көтеру және орнын ауыстыру
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, уролог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: электронейромиография (бұдан әрі - ЭНМГ), омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: перифериялық артериялардың УЗДГ, перифериялық тамырлардың реовазографисы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Айқын вегетативті-қан тамырлары дистониясы, тромбфлебит, геморрой. Айқын энтероптоз, жарық, тік ішектің төмен түсуі, протузия немесе омыртқа сегменттерінің жарығы, омыртқа сегментінің жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай, жүректің ишемиялық ауруы.
139
Ауыр жүкті көтеру және орнын ауыстыру (тұрақты сағатына 2 реттен жиі) ерлер 15 кг жоғары, әйелдер 7 кг дейін
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы). Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен және протрузиясымен сипатталатын бел немесе бел сегізкөз остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай.

135
Общее охлаждение: при температуре воздуха в помещении ниже допустимой на 80С и более, на открытой территории при средней температуре от 100 до 200С и ниже; локальное охлаждение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, гинеколог
Термометрия с дефектах нагрузкой, реовазография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания сосудов, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен, тромбофлебит.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями
Хронические заболевания органов дыхания.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
136
Повышение температуры до 40С и выше верхней границы допустимой
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Реовазография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ, спирография, биомикроскопия сред глаза под мидриазом
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония.
Катаракта.
Хронические заболевания органов дыхания
137
Тепловое излучение, интенсивность теплового облучения
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Реовозография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ, спирография, биомикроскопия сред глаза под мидриазом
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания сосудов, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен, тромбофлебит.
Хронические заболевания органов дыхания
3. Факторы трудового процесса по показателям тяжести и напряженности
138
Подъем и перемещение груза вручную
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, уролог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: электро-нейромиография (далее - ЭНМГ), рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗДГ периферических артерий, реовазография периферических сосудов
Миопия высокой степени. Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен нижних конечностей, тромбофлебит, геморрой.
Выраженный энтероптоз, грыжи, выпадение прямой кишки, протрузия или грыжа позвоночных сегментов, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи позвоночного сегмента, ишемическая болезнь сердца
139
Подъем и перемещение тяжестей (постоянно более 2-х раз в час) мужчины более 15 кг, женщины до 7 кг
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска

140
Басқа жұмыспен кезектестіргенде ауыр жүкті көтеру және орнын ауыстыру (сағатына 2 ретке дейін): ерлер 30 кг жоғары, әйелдер 10 кг дейін
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен және протрузиясымен сипатталатын бел немесе бел сегізкөз остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай.
141
Жұмыс бетінен көтеру:
ерлер 870 кг жоғары, әйелдер 350 кг дейін еденнен көтеру: ерлер 435 кг жоғары әйелдер 175 кг дейін
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы). Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен және протрузиясымен сипатталатын бел немесе бел сегізкөз остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай.
142
Жүкті біраз уақыт салмақтап ұстап тұру (бөлшектер, аспаптар), ауысым бойында бір қолға күш түсіру (килограмм (бұдан әрі - кг), секундтар (бұдан әрі - сек)
ерлер - 36000-70000 ерлер 70000 жоғары;
әйелдер 42000 дейін
2 жылда 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: шынтақ буындарының 2 проекциялы рентгенографиясы, Көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы.
143
Жүкті біраз уақыт салмақтап ұстап тұру (бөлшектер, аспаптар), ауысым бойында екі қолға күш түсіру (кг. сек):
ерлер – 700001-4000 әйелдер – 42000-8400 ерлер 140000 жоғары әйелдер 84000 дейін
2 жылда 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: шынтақ буындарының 2 проекциялы рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы)
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы.

140
Подъем и перемещение тяжестей при чередовании с другой работой (до 2-х раз в час): мужчины более 30 кг, женщины до 10 кг
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
141
подъем с рабочей поверхности: мужчины более 870 кг женщины до 350 кг подъем с пола: мужчины более 435 кг женщины до 175 кг
1 раз в год
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
142
Периодическое удержание груза (детали, инструменты) на весу, приложение усилий в течение смены одной рукой (килограмм (далее-кг), секунды (далее-сек) мужчины - от 36000-70000 мужчины более 70000 женщины до 42000
1 раз в 2 года
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов
143
Периодическое удержание груза (детали инструменты) на весу, приложение усилий (кг. Сек) в течение смены двумя руками: мужчины - 700001-40000 женщины - 42000-84000 мужчины более 140000 женщины до 84000
1 раз в 2 года
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов

144
Аймақтық бұлшық еттерге, басым қол бұлшық еттеріне және иық белдеуі күш түсіруге және корпустың еріксіз иілуіне байланысты жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: шынтақ буындарының 2 проекциялы рентгенографиясы, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің 2 проекциялы рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары, жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы. Омыртқа дискілерінің жарығымен және протрузиясымен сипатталатын бел немесе бел сегізкөз остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай.
145
Еріксіз жұмыс қалпында тұру (тізерлеп, жүресінен отыру): ауысым уақытының 25 % дейін ауысым уақытының 25 % артық
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: тізе буындарының 2 проекциялы рентгенографиясы
Тізе буындарының деформациялайтын остеартрозы.
Жүректің ишемиялық ауруы. 2 және 3 дәрежелі 3 және 4 тәуекел сыныбының артериялық гипертензия.
146
Көзге күш түсіретін жұмыстар: прецизионды, оптикалық аспаптармен және экранға бақылау жасау
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көздің көргіштігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ
Алдын ала медициналық тексеру кезінде түзетілген көздің көргіштігі 1,0 төмен, қайталама мерзімдік медициналық тексеру кезінде бір көзде 0,8 төмен, ал екінші көзде 0,5 төмен.
Рефракция аномалиялары: алдын ала тексеру кезінде — миопия 2,0 Д жоғары, гиперметропия 2,0 Д жоғары, астигматизм 1,0 Д жоғары; қайталама медициналық тексеру кезінде: миопия 8,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 3,0 Д жоғары.
Бинокулярлық көрудің болмауы.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Көру нервінің, көз торының аурулары.
147
0,3 мм дейін ажырату объектілерімен прецизионды жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көздің көргіштігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ

144
Работы, связанные с региональными мышечными напряжениями, преимущественно мышц рук и плечевого пояса и с вынужденными наклонами корпуса
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ. При стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника в 2-х проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
145
Пребывание в вынужденной рабочей позе (на коленях, на корточках): до 25 % времени смены более 25 % времени смены
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография коленных суставов в 2 проекциях
Деформирующий остеартроз коленных суставов.
Ишемическая болезнь сердца.
Артериальная гипертензия 2 и 3 степени 3 и 4 класса риска
146
Зрительно напряженные работы: прецизионные, с оптическими приборами и наблюдение за экраном
1 раз в год
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией при предварительном медосмотре ниже 1,0, при повторных периодических медосмотрах ниже 0,8 на одном глазу и 0,5 на другом глазу.
Аномалии рефракции: при предварительном осмотре — миопия выше 2,0 Д, гиперметропия выше 2,0 Д, астигматизм выше 1,0 Д; при повторных медосмотрах: миопия выше 8,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 3,0 Д.
Отсутствие бинокулярного зрения.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей). Заболевания зрительного нерва, сетчатки
147
Прецизионные работы с объектом различия до 0,3 мм
1 раз в год
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ

Алдын ала профилактикалық тексеру кезінде түзетілген көздің көргіштігі 1,0 төмен, қайталама және мерзімдік медициналық тексеру кезінде бір көзде 0,8 төмен, ал екінші көзде 0,5 төмен.
Рефракция аномалиялары: алдын ала тексеру кезінде — миопия 2,0 Д жоғары, гиперметропия 2,0 Д жоғары, астигматизм 1,0 Д жоғары; қайталама тексеру кезінде: миопия 8,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 3,0 Д жоғары.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Бинокулярлық көрудің болмауы.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Көру нервінің, көз торының аурулары.
Глаукома.
148
0,3 ден 1 мм дейін ажырату объектілерімен көзге күш түсіретін жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көздің көргіштігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,2 төмен емес. Рефракция аномалиясы: алдын ала тексеру кезінде миопия 6,0 Д жоғары, гиперметропия 4,0 Д жоғары, астигматизм 2,0 Д жоғары; қайталама мерзімдік тексеру кезінде: миопия 10,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 4,0 Д жоғары.
Бинокулярлық көрудің болмауы.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктивалар, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Көру нервінің, көз торының аурулары.
Глаукома.
149
Жұмыс уақытының 50 %-нан артық уақытында видеотерминал (дисплей) экранына үздіксіз қараумен байланысты көзге күш түсіретін жұмыстар (операторлар, бағдарламашылар, есептеушілер)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көздің көргіштігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, тонометрия, түсті сезінуді зерттеу, ЭКГ, ФГ
Алдын ала тексеру кезінде түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,2 төмен емес; қайталама мерзімдік тексеру кезінде бір көзде 0,4 төмен емес, ал екінші көзде 0,2 төмен емес.
Рефракция аномалиясы: қайталама мерзімдік тексеру кезінде миопия 8,0 Д жоғары емес, гиперметропия 8,0 Д жоғары емес, астигматизм 4,0 Д жоғары емес. Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Түсті көрудің бұзылуы,егер түсте ақпараттық жүктеме болса. Лагофтальм.
Көз ұяшығының қабықшасы мен қорғаныш аппаратының аллергиялық аурулары немесе созылмалы аурулары. Көру нервінің, көз торының аурулары. Үдемелі офтальмотонус. Глаукома

Острота зрения с коррекцией при предварительном профилактическом осмотре ниже 1,0, при повторных и периодических медицинских осмотрах ниже 0,8 на одном глазу и 0,5 на другом глазу.
Аномалии рефракции при предварительном миопия выше 2,0 Д, гиперметропия выше 2,0 Д, астигматизм выше 1,0 Д; при повторных осмотрах: миопия выше 8,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 3,0 Д.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Отсутствие бинокулярного зрения. Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Заболевания зрительного нерва, сетчатки. Глаукома
148
Зрительно напряженные работы с объектом различения от 0,3 до 1 мм
1 раз в год
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией не ниже 0,5 Д на одном глазу и 0,2 на другом глазу. Аномалии рефракции: при предварительном осмотре миопия выше 6,0 Д, гиперметропия выше 4,0 Д, астигматизм выше 2,0 Д, при повторных периодических осмотрах: миопия выше 10,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 4,0 Д.
Отсутствие бинокулярного зрения.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм. Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Глаукома
149
Зрительнонапряженные работы, связанные с непрерывным слежением за экраном видеотерминалов (дисплеев) в течение более 50 % рабочего времени (операторы, программисты, расчетчики)
1 раз в год
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, тонометрия, определение цветоощущения, ЭКГ, ФГ
Острота зрения не менее 0,5 Д на одном глазу и 0,2 на другом глазу при предварительном осмотре; не менее 0,4 Д на одном глазу и не менее 0,2 на другом при повторных периодических осмотрах.
Аномалии рефракции: миопия не более 8,0 Д, гиперметропия не более 8,0 Д, астигматизм не более 4,0 Д, при повторных периодических осмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку.
Лагофтальм.
Хронические заболевания или аллергические заболевания защитного аппарата и оболочек глазного яблока. Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Нарастающий офтальмотонус.
Глаукома

150
Ауысымның уақытының 50 %-нан артығында ұзақ қадалып қарау кезіндегі оптикалық аспаптармен (микроскоптармен, лупалармен және басқалары) жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көздің көргіштігі, офтальмотонометрия, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемі, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы
Алдын ала медициналық тексеру кезінде түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,9 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,6 төмен емес; қайталама мерзімдік медициналық тексеру кезінде бір көзде 0,7 төмен емес, ал екінші көзде 0,5 төмен емес. Рефракция аномалиялары: алдын ала медициналық тексеру кезінде миопия 5,0 Д жоғары емес, гиперметропия 2,0 Д жоғары емес, астигматизм 1,5 Д жоғары емес; қайталама медициналық тексеру кезінде: миопия 6,0 Д жоғары емес, гиперметропия 3,0 Д жоғары емес, астигматизм 2,0 Д жоғары емес. Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі. Түсті сезінудің бұзылуы, егер түсте ақпараттық жүктеме болса.
Лагофтальм.
Көз ұяшығының қабықшасы мен қорғаныш аппаратының аллергиялық аурулары немесе созылмалы аурулары. Көру нервінің, көз торының аурулары.
151
Ауысым уақытының кемінде 50 % уақытында ДК-дағы жұмыстармен, компьютер және ұйымдастыру техникасына қызмет көрсетумен, жөндеумен байланысты жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невролог, офтальмолог, аллерголог
Көз көргіштігі, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемі, бинокулярлық көру, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, көз түбінің офтальмоскопиясы Қанның толық формуласы, ЭКГ, спирография
Алдын ала медициналық тексеру кезінде түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,8 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,5 төмен емес; қайталама мерзімдік медициналық тексеру кезінде (түзетумен) бір көзде 0,6 төмен емес, ал екінші көзде 0,5 төмен емес.
Рефракция аномалиялары: алдын ала медициналық тексеру кезінде миопия 5,0 Д жоғары емес, гиперметропия 2,0 Д жоғары емес, астигматизм 1,5 Д жоғары емес; қайталама медициналық тексеру кезінде: миопия 6,0 Д жоғары емес, гиперметропия 3,0 Д жоғары емес, астигматизм 2,0 Д жоғары емес. Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі. Түсті сезінудің бұзылуы, егер түсте ақпараттық жүктеме болса.
Лагофтальм.
Көз ұяшығының қабықшасы мен қорғаныш аппаратының аллергиялық аурулары немесе созылмалы аурулары. Көру нервінің, көз торының аурулары.
152
Дауыс аппаратына күш түсіру
2 жылда 1 рет
Кәсіптік патолог, оториноларинголог
ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Дауыс аппараты функциясының бұзылуларымен байланысты созылмалы аурулар (созылмалы ларингит, фарингит)

150
Работы с оптическими приборами (микроскопами, лупами и пр.) при длительности сосредоточенного наблюдения более 50 % времени смены
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог,
острота зрения, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, объем аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза
Острота зрения с коррекцией не менее 0,9 на одном и 0,6 на другом глазу при предварительном медосмотре; не менее 0,7 на одном и 0,5 на другом глазу при повторном периодическом медосмотре. Аномалии рефракции: миопия не более 5,0 Д, гиперметропия не более 2,0 Д, астигматизм не более 1,5 Д при предварительном медосмотре; миопия не более 6,0 Д, гиперметропия не более 3,0 Д, астигматизм не более 2,0 Д при повторных периодических медосмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку. Лагофтальм.
Хронические воспалительные и аллергические заболевания защитного аппарата и оболочек глазного яблока.
Заболевания зрительного нерва, сетчатки
151
Работы, связанные с работой на ПК не менее 50 % времени смены, с ремонтом, обслуживанием компьютерной и оргтехникой
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невролог, офтальмолог, аллерголог
острота зрения, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, объем аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, офтальмоскопия глазного дна Развернутая формула крови, ЭКГ, спирография
Острота зрения с коррекцией не менее 0,8 на одном и 0,5 на другом глазу при предварительном медосмотре; не менее 0,6 на одном и 0,5 на другом глазу (с коррекцией) при повторном периодическом медосмотре.
Аномалии рефракции: миопия не более 5,0 Д, гиперметропия не более 2,0 Д, астигматизм не более 1,75 Д при предварительном медосмотре; миопия не более 6,25 Д, гиперметропия не более 3,0 Д, астигматизм не более 2,0 Д при повторных периодических медосмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку.
Лагофтальм.
Хронические воспалительные и аллергические заболевания переднего отрезка глаза допуск к работе индивидуально.
Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Глаукома, начиная от Iiв стадии
152
Перенапряжение голосового аппарата
1 раз в 2 года
Профпатолог, оториноларинголог
ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Хронические заболевания, связанные с расстройствами функции голосового аппарата (хронический ларингит, фарингит)

153
Жоғары нервтік – эмоциялық ширығу
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, невролог, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр (медициналық психолог)
Жүктемесі бар ЭКГ, қалқанша безінің УДЗ; офтальмотонометрия, көз түбінің офтальмоскопиясы
Невроздар (барлық түрлері).
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
154
Көтерме құрылыстарға қызмет көрсету бойынша биіктікке көтерілумен байланысты жоғарыға өрмелейтін жұмыстар* (мұнаралы, төрттағанды, көпір, шынжыр табан, автомобиль, темір жол порт және жүзетін крандардың краншылары, жылдам жүретін лифтілердің лифтерлері және жолсеріктері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог, психиатр, гинеколог
Вестибулярлық аппаратты зерттеу, көз көргіштігі, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Қысылуға бейім, жұмыстарға кедергі жасайтын жарықтар. Орташа ауырлықтағы жұмыстарды істеуге кедергі жасайтын қатерсіз ісіктер. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Облитерациялаушы эндартериит.
Айқындалған веналардың кеңеюі, аяқ тромбофлебиті, жиі асқынатын және қан кететін геморрой.
Жиі ұстамасы болатын вегетативті-қан тамырлары дистониясы синдромы.
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі (кемінде 3 метрден (бұдан әрі – м) сыбырлап сөйлеу).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Түзетусіз көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншіде 0,2-ден төмен; көру өрісінің 200 артық шектелуі, емделуге келмейтін дакриоцистит және емделмейтін жасаурағыш.
Эпилепсия және талу жағдайлары.
Әйелдер жыныс ағзалары орналасуының аномалиясы.
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабынған аурулары. Глаукома. Гипертониялық ауру. Жүрек-қан тамыр жүйесі аурулары.
155
Электр қондырғыларында жөндеу, монтаждау жұмыстарын және жоғары вольттық сынақ жұмыстарын орындайтын 127 Вольт және одан жоғары кернеулі жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларына қызмет көрсетуге байланысты жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог
Көздің көргіштігін, көру өрісін зерттеу, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы; осы жағдайларда 10 жыл және одан да көп жұмыс істеген жағдайда және көрсетілімдер бойынша: аудиометрия
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу), электр есептеуіш машиналарын (бұдан әрі – ЭЕМ) жөндеу және пайдалану жұмыстарын қоспағанда.
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншісінде 0,2-ден төмен.
Тұрақты, емдеуге жатпайтын жасаурағыш. Көру өрісін 200 артық шектеу.
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.

153
Повышенное нервно-эмоциональное напряжение
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, невролог, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр (медицинский психолог)
ЭКГ с нагрузкой, УЗИ щитовидной железы; офтальмотонометрия, офтальмоскопия глазного дна
Неврозы (все виды)
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
154
Верхолазные работы*, связанные с подъемом на высоту, по обслуживанию подъемных сооружений (крановщики башенных, козловых, мостовых, гусеничных, автомобильных, железнодорожных, портовых и плавающих кранов; лифтеры и проводники скоростных лифтов
*-свыше 2 метров
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог психиатр, гинеколог
Исследование вестибулярного аппарата, острота зрения, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Грыжи, препятствующие работе, имеющие наклонность к ущемлению.
Доброкачественные опухоли, препятствующие выполнению работ средней тяжести.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующий эндартериит.
Выраженное расширение вен, тромбофлебит нижних конечностей, геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Синдром вегето-сосудистой дистонии с частыми пароксизмами.
Стойкое понижение слуха любой этиологии одно и двухстороннее (шепотная речь не менее 3 метров (далее - м).
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Острота зрения без коррекции ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом; ограничение поля зрения более чем 200; неподдающиеся лечению дакриоциститы и неизлечимое слезотечение.
Эпилепсия и синкопальные состояния.
Аномалии положения женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями
Глаукома.
Гипертоническая болезнь.
Заболевания сердечно-сосудистой системы
155
Работы, связанные с обслуживанием действующих электроустановок с напряжением 127 Вольт и выше, выполнением наладочных, монтажных работ и высоковольтных испытаний в этих электроустановках
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог
Исследование остроты зрения, полей зрения исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови; при стаже работы в данных условиях 10 лет и более и по показаниям: аудиометрия.
Стойкое, одно или двухсторонне понижение слуха любой этиологии: (шепотная речь менее 3 метров), кроме работ по ремонту и эксплуатации электро-вычислительной машины (далее ЭВМ).
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом.
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению.
Ограничение поля зрения более чем на 200.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера

156
Ағаштарды құлату, балқыту, тасымалдау және бастапқы өңдеу бойынша мемлекеттік орманды қорғаудағы жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, оториноларинголог
Көздің көргіштігі, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы, аудиометрия, аяқ-қол спирографиясы
Айқындалған веналардың кеңеюі. Аяқ тромбофлебиті. Жиі асқынатын және қан кететін геморрой. Тамырлардың облитерациялаушы аурулары.
Қысылуға бейім жұмыстарға кедергі жасайтын жарықтар.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің тұрақты төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншісінде 0,2-ден төмен
157
Жерасты жұмыстарының барлық түрлері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, вестибулярлық аппарат аудиометриясы, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Компенсация болған жағдайдағы да жүрек-қан тамырлары жүйесі аурулары. Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары. Тіс, ауыз қуысы аурулары, еріннің тартып алуына кедергі келтіретін тістің болмауы, алынбалы протездердің болуы, альвеолярлы пиоррея, стоматит, периодонтит, анкилоз және төменгі жақ контратурасы, жақ артриті. Жалпы физикалық дамымау және тірек-қозғалыс аппараттың дамымауы.
Газтұтқыштарда жұмыс істеуге кедергі жасайтын қатерсіз ісіктер. Жарықтар (барлық түрлері) Облитерациялаушы эндартеррит.
Веналардың варикоздық кеңеюі және аяқтың трофиялық ойықжарасы. Тромбофлебит.
Геморрой.
Мұрынмен тыныс алу функциясының бұзатын мұрын қалқаншасының қисаюы. Жиі асқынатын жоғарғы тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары.
Ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлақта) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Терінің созылмалы, жиі асқынатын аурулары Жұмысқа алғаш тұрар кезде мыналар қарсы көрсетіледі:
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары Артериялық гипертензия Компенсация болған жағдайдағы да жүрек-қан тамырлары жүйесі аурулары.
Көз көргіштігін бір көзде 0,8-ден төмен, ал екіншісінде 0,5-тен төмен болғанда, түзетуге жол берілмейді.
Жер астында жұмыс істейтін адамдарға мерзімдік медициналық тексерулер кезінде мыналар қарсы көрсетіледі:
ДН 1,2,3 тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары

156
Работы в государственной лесной охране, по валке, сплаву, транспортировке и первичной обработке леса
1 раз в год
Профпатолог, невропатолог, хирург, оториноларинголог
Острота зрения, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови, аудиометрия, спирография конечностей
Выраженное расширение вен.
Тромбофлебит нижних конечностей. Геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Облитерирующие заболевания сосудов
Грыжи, препятствующие работе и имеющие наклонность к ущемлению
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Стойкое понижение слуха любой этиологии (шепотная речь менее 3 м).
Нарушение функции вестибулярного аппарата, том числе болезнь Миньера
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом
157
Все виды подземных работ
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ мочи и крови, ЭКГ, спирография, вестибулярного аппарата аудиометрия, ФШК для подземных работников со стажем  до 10 лет, рентгенография органов грудной клетки при стаже более 5 лет по показаниям, если имеются заболевания бронхолегочной системы. При стаже более 10 лет рентгенография органов грудной клетки.
Хронические заболевания периферической нервной системы
Болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная дефект, стоматиты, периодонтит, анкилозы и контратуры нижней челюсти, челюстной артрит
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания
Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера
Хронические, часто обостряющиеся заболевания кожи
При первичном трудоустройстве противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания.
Артериальная гипертензия.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличие компенсации.
Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается.
Для работающих в подземных условиях при периодических медосмотрах противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания с ДН 1,2,3.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, в стадии декомпенсации НК1-4 и

2,3 дәр.артериялық гипертензия
НК1-4 декомпенсация сатысындағы жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары және 2,3 сатыдағы қауіптілігі жоғары артериялық гипертензия Көз көргіштігін бір көзде 0,5-ден төмен, ал екіншісінде 0,2-тен төмен болғанда, түзетуге жол берілмейді.
Жиі асқынатын және қан кетулер бар геморрой Перифериялық нерв жүйесі созылмалы аурулары (радикулопатия, асқынған протузиялар мен дискілер жарықтары)
158
Мұнай, газ өнеркәсібіндегі жұмыстар, оның ішінде вахталық әдіспен, гидрометеорологиялық станциялардағы, биік таулы, дала және басқа да алыс аудандарда орналасқан байланыс құрылыстарындағы, қиын климаттық географиялық жағдайлардағы жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, стоматолог, аллерголог
Қанның, несептің жалпы талдауы, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, аудиометрия, АЛТ, АСТ, биллирубин, сыртқы тыныс алу функциясы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Тамырлардың облитерациялаушы аурулары Веналардың созылуы, тромбофлебит, жиі асқынатын және қан кететін геморрой. Қысылуға бейім жарықтар, тік ішектің төмен түсуі. Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу). Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
159
Қысымдағы ыдыстарға қызмет көрсетуге байланысты жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, офтальмолог, оториноларинголог, невропатолог
Көздің көргіштігі мен көру өрісін зерттеу, қанның, несептің жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншісінде 0,2-ден төмен. Көру өрісінің 200артық шектелуі. Тұрақты, емделмейтін жасаурағыш.
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу). Созылмалы қайталама тері аурулары.
160
Машинистер (кочегарлар), қазандықтар операторларының, газды қадағалау қызметінің жұмыскерлерінің жұмысы
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы. Функциялық бұзылыстары бар тыныс алу ағзаларының және жоғары тыныс алу жолдарының айқын ауру түрлері.
Созылмалы қайталама тері аурулары
161
Жарылғыш материалдарды қолдануға байланысты жұмыстар, жарылыс және өрт қауіпті өндірістердегі жұмыстар
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Кез келген этиологиядағы бір жақты немесе екі жақты естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу). Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы. Тұрақты, емделмейтін жасаурағыш.

Артериальная гипертензия 2,3 стадии высокого риска.
Понижение остроты зрения ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом, коррекция не допускается.
Геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы (радикулопатии, осложненные протрузией и грыжей дисков).
ЗЧМТ, состояния после ОЧМТ, травмы.
Врожденные пороки сердца, приобретенные пороки сердца, кардиомиопатия (первичные и вторичные), кардиосклероз (атеросклеротический, ПИМ), алкогольные поражения сердца с наличием сердечной недостаточности II ст. и более; (осложненные нарушениями ритма и проводимости).
Хронические заболевания бронхолегочной системы (хронический бронхит, ХОБЛ, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких I, II и более стадии) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, дыхательной недостаточностью II и III степени. Фиброзирующий альвеолит. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса.
Тяжелые нарушения питания и обмена веществ. Ожирение III и IV степени с легочной или сердечной недостаточностью
158
Работы в нефтяной, газовой промышленности, в том числе вахтовым методом, работа на гидрометеорологических станциях, сооружениях связи, расположенных в высокогорных, пустынных и других отдаленных районах, в трудных климатогеографических условиях
1 раз в год
Профпатолог. Невропатолог хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, стоматолог, аллерголог
Общий анализ мочи и крови, исследование вестибулярного аппарата, аудиометрия, АЛТ,АСТ, биллирубин, функция внешнего дыхания, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Облитерирующие заболевания сосудов
Расширение вен, тромбофлебит, геморрой с частыми обострениями, кровотечением
Грыжи с наклонностью к ущемлению, выпадение прямой кишки
Стойкое понижение слуха любой этиологии (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Миньера.
Снижение остроты зрения (при работе в противогазах).
Решается вопрос по каждому заболеванию индивидуально в зависимости от условий труда
159
Работы, связанные с обслуживанием сосудов под давлением
1 раз в год
Профпатолог, офтальмолог, оториноларинголог, невропатолог
Исследование остроты и полей зрения, общий анализ крови и мочи, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом с коррекцией
Ограничение поля зрения более чем на 20о
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно и двустороннее (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
160
Работа машинистов (кочегаров), операторов котельных, работников службы газового надзора
1 раз в год
Профпатолог, терапевт офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Нарушение функции вестибулярного аппарата.
Выраженные формы заболеваний верхних дыхательных путей и органов дыхания с нарушением функции.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
161
Работы, связанные с применением взрывчатых материалов, работы на взрыво и пожароопасных производствах
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, психиатр
Общий анализ крови, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно и двустороннее (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в т.ч. болезнь Меньера
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению

162
Атыс қаруын ұстауға және оны пайдалануға рұқсат етілген әскери күзет, мамандандырылған байланыс қызметі, инкассация аппараты, мемлекеттік банк жүйесі жұмыскерлерінің және басқа да басқа да ведомстволар мен қызметтер жұмыскерлерінің, сондай-ақ атыс қаруын ұстауға және оны пайдалануға рұқсатқа құқықтары жоқ басқа да күзет ведомстволары мен құрылымдары жұмыскерлерінің жұмыстары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, психиатр, хирург
Қанның жалпы талдауы, көздің көргіштігін зерттеу, аудиометрия, ЭКГ, ФГ
Аяқ-қолдың, табанның, буынның болмауы.
Тамыр аурулары (облитерациялаушы эндартериит, веналардың варикозды кеңеюі және басқалары).
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жиі асқынатын, созылмалы тері аурулары.
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншіде 0,2-ден төмен, немесе біреуі көрмеген жағдайда екіншісінде 0,7-ден төмен.
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу). Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
163
Газ құтқару қызметі, ерікті газ құтқару жасағы, ашық газ және мұнай бұрқақтарын пайда болуының алдын алу және жою бойынша әскери бөлімдер мен отрядтардың, әскери тау, тау құтқару командаларының жұмыстары
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Компенсация болған жағдайдағы да жүрек-қан тамырларының аурулары.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
Тіс, ауыз қуысы аурулары, еріннің тартуына кедергі жасайтын тістің болмауы, алынбалы протездердің болуы, альвеолярлы пиоррея, стоматит, периодонтит, анкилоз және төменгі жақ контратурасы, жақ артриті.
Жалпы дененің дамымауы және тірек-қозғалыс аппараттың дамымауы.
Газтұтқыштарда жұмыс істеуге кедергі жасайтын қатерсіз ісіктер.
Жарықтар (барлық түрлері).
Облитерациялаушы эндартеррит.
Варикоздық веналардың кеңеюі және аяқтың трофиялық ойық жарасы. Тромбофлебит. Геморрой.
Мұрынмен тыныс алу функциясының бұзылуы бар мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі асқынатын жоғарғы тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары.
Ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлағы) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.

162
Работы военизированной охраны, служб специализированной связи, аппарата инкассации, работников системы государственного банка и работников других ведомств и служб, которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение, а также работникам охранных структур и ведомств без права на разрешение ношения и применения огнестрельного оружия
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, психиатр, хирург
Общий анализ крови, исследование остроты зрения, аудиометрия, ЭКГ, ФГ,
Отсутствие конечности, кисти, стопы
Заболевания сосудов (облитерирующий эндартериит, варикозное расширение вен и другие)
Хронические заболевания периферической нервной системы
Хронические, часто обостряющиеся заболевания кожи
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 на другом; или 0,7 на одном глазу при отсутствии зрения на другом
Стойкое снижение слуха любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м) - вопрос допуска может решаться индивидуально, после эффективного слухопротезирования
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
163
Работы газоспасательной службы, добровольных газоспасательных дружин, военизированных частей и отрядов по предупреждению возникновения и ликвидации, открытых газовых и нефтяных фонтанов, военизированных горных, горноспасательных команд
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Общий анализ мочи и крови, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличии компенсации
Хронические заболевания органов дыхания
Болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная дефект, стоматиты, периодонтит, анкилозы и контратуры нижней челюсти, челюстной артрит
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Геморрой
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера

Көздің көргіштігі бір көзде 0,8-ден төмен, ал екіншіде 0,5-тен төмен болса, түзетуге жол берілмейді.
164
Механикалық жабдықтардағы жұмыстар (токарь, фрезер және басқа да станоктар, штамптау пресстерінде)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, ФГ
Қабақ, жас шығару жолдарының созылмалы аурулары, қабақтардың толық жабылуына, көз алмасының еркін қозғалуына кедергі жасайтын қабақтың органикалық ақаулары.
Көру өрісінің 200 артық шектелуі.
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншіде 0,2-ден төмен;
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы.
Эпилепсия және талу жағдайлары.
165
Көлік қозғалысымен байланысты, оның ішінде зауыт ішіндегі жұмыстар (автотиеуіш жүргізушілері, электрокарлар, реттеушілер)
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург
Вестибулярлық аппаратты зерттеу, көздің көргіштігін және өрісін зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу).
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,5-ден төмен, ал екіншіде 0,2-ден төмен;
Тұрақты, емделмейтін жасаурағыш, жарықты дабылқаққыштар қолданатын жұмыскерлер үшін түсті сезінудің бұзылуы, көру өрісінің 200 артық шектелуі.
Жиі ұстамасы болатын вегетативті-қан тамырлары дистониясы синдромы
166
Барлық санаттағы автокөлік құралдарының қозғалысымен байланысты жұмыстар;
Мотоциклдер, мотороллерлер, мотонарттар барлық типтері мен маркаларының;
Жолаушылар тасымалдауға арналған трамвай, троллейбус, автобус, микроавтобус және басқа да автокөлік құралдарының;
Трактор мен олардың базасында дайындалған өздігінен жүретін шасси мен механизмдер, ауыл шаруашылығы, мелиоративті және жол құрылысы машиналары мен механизмдерінің;
Барлық санаттағы мүгедектердің қолмен басқарылатын автомобильдерін ің жұмыстары;
Өзен және теңіз порттарының жұмыскерлері, өзен және теңіз кемелерінің экипаждары, капитандар және олардың көмекшілері, штурмандар, механиктер, матростар, радио мамандар, лоцман қызметінің және кеме қозғалысын басқару қызметінің жұмыскерлері;
Әуе кемесін және өзге де ұшатын аппараттарды басқаратын (инженер – ұшқыштар, борт инженерлері); әуе кемесіне және өзге де ұшатын аппараттарға және авиациялық техникаларға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу жұмыскерлері; Әуе кемелерінің қозғалысын басқару және қызмет көрсету (инженер – авиадиспетчерлер); авиациялық электрлендірілген, пилотажды – навигациялық және радио электр жабдықтарды техникалық пайдалану; автокөлік құралдарының электр жабдықтары; авиациялық аспаптарды, жер үсті және борттық басқару жүйелерін пайдалану, әуе кемелерін және өзге де ұшатын аппараттарды диагностикалау навигациясы; авиациялық қауіпсіздік; жолаушыларға қызмет көрсету (борт жолсеріктері) жұмыскерлері
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург, психиатр, гинеколог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ, Вестибулярлық аппаратты зерттеу, резус-фактор мен қан тобын анықтау (алдын ала медициналық тексеруден өту кезінде), көз көргіштігі мен өрісін зерттеу
Көру функциясының бұзылуымен көз қабықшасының созылмалы аурулары, көздің көруіне және көз алмасының қозғалуына кедергі жасайтын тұрақты өзгерістер және қабақ бұлшық еттерінің парезі (операциялық нәтижелі емнен кейін көлік жүргізуге жіберіледі).
Жас қабының консервативті емделмейтін созылмалы қабынуы және жыланкөзі, емделмейтін жасаурағыш (операциялық нәтижелі емнен кейін көлік жүргізуге жіберіледі).
Қылилықтың салдарынан тұрақты диплопия.
Кез келген меридианда көру өрісінің 200 артық шектелуі.
Абсолюттік немесе салыстырмалы орталық скотома.
Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,8 Д-ден төмен, ал екінші 0,4 Д-ден төмен, көздің біреуінің көрмеуі;
Көз қабықшасына рефракциялық операция жасалғаннан кейін жүргізушілер 3 айдан кейін ғана жүргізуге жіберіледі. Түзетілген көздің көргіштігі бір көзде 0,8 Д-ден төмен, ал екіншіде 0,4 Д-ден төмен, + 8,0-ден 8,0 Д дейін бастапқы рефракцияда асқынулар жоқ (операцияға дейін). Операцияға дейінгі рефракцияны анықтай алмаған жағдайда, көз білігінің ұзындығы 21,5- тен 27,0 мм-ге дейінгі жағдайда жарамды; жасанды көз жанарының жоқ дегенде біреуінде бар болуы. Машықтанған жүргізушілер түзетілген көз көргіштігі (0,8 Д – 0,4 Д) болғанда, операциядан кейін жарты жыл ішінде көз өрісі қалыпты және асқынбаған кезде жіберіледі.
Түсті сезінудің бұзылуы.
Торшаның және көру нервінің бұзылуы.

Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается
164
Работы на механическом оборудовании (токарных, фрезерных и других станках, штамповочных прессах)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, исследование вестибулярного аппарата, ФГ
Хронические заболевания слезовыводящих путей, век, органические недостатки век, препятствующие полному их смыканию, свобод ному движению глазного яблока
Ограничение поля зрения более чем на 20о
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 - на другом.
Нарушение функции вестибулярного аппарата
Эпилепсия и синкопальные состояния
165
Работы, непосредственно связанные с движением транспорта, в том числе внутри заводского (водители автопогрузчиков, электрокаров, регулировщики)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург
Исследование вестибулярного аппарата, остроты и полей зрения, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно или двустороннее (шепотная речь менее 3 м).
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 на другом; стойкое слезотечение, не поддающееся лечению; нарушение цветоощущения для работников, применяющих цветовую сигнализацию; ограничение полей зрения более чем на 200, синдром вегето-сосудистой дистонии с частыми пароксизмами
166
Работы, связанные с движением автотранспорт ных средств всех категорий;
Мотоциклов, мотороллеров, мотонарт всех типов и марок;
Трамваев, троллейбусов, автобусов, микроавтобусов и иных автотранспортных средств, используемых для пассажирских перевозок;
Тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожностроительных машин и механизмов;
Автомобили с ручным управлением для инвалидов всех категорий;
Работники речных и морских портов, экипажи речных и морских судов, капитаны и их помощники, штурманы, механики, матросы, радио специалисты, работники лоцманской службы и службы управления движением судов
Работники управления воз душными судами и иными летательными аппаратами (инженеры – пилоты, бортинженеры); технического обслуживания, эксплуатации и ремонта воздушных судов и иных летательных аппаратов и авиационной техники; управления и обслуживания движением воздушных судов (инженеры – авиадиспетчеры); технической эксплуатации авиационного электрифи цированного, пилотажно–навигационного и радиоэлектронного оборудования;
электрооборудования авто транспортных средств; эксплуатации авиационных приборов, наземных и бортовых систем управления, навигации диагностики воздушных судов и иных летательных аппаратов; авиационной безопасности; обслуживания пассажиров (бортпроводники)
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, нарколог, оториноларинголог, хирург, психиатр, гинеколог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ, исследование вестибулярного аппарата, определение группы крови и резус-фактора (при прохождении предварительного медицинского осмотра), исследование остроты и полей зрения
Хронические заболевания оболочек глаза с нарушением функции зрения, стойкие изменения и парезы мышц век, препятствующие зрению или ограничивающие движение глазного яблока (после оперативного лечения с хорошим результатом, допуск к вождению разрешается).
Хроническое, не поддающееся консервативному лечению воспаление и свищ слезного мешка, упорное, не поддающееся лечению слезотечение (после оперативного лечения с хорошим результатом, допуск к вождению разрешается).
Стойкая диплопия вследствие косоглазия.
Ограничение поля зрения более чем на 200 в любом из меридианов.
Центральная скотома абсолютная или относительная.
Острота зрения с коррекцией ниже 0,8 Д, на одном глазу, ниже 0,4 Д - на другом; отсутствие зрения на одном глазу.
После рефракционных операций на роговой оболочке водители транспортных средств допускаются к вождению через 3 месяца.
При остроте зрения с коррекцией ниже 0,8 Д - на одном глазу и 0,4 Д - на другом, отсутствие осложнений в исходной (до операции) рефракции от + 8,0 до 8,0 Д.
При невозможности установить дооперационную рефракцию годны при длине оси глаза от 21,5 до 27,0 мм;
искусственный хрусталик хотя бы на одном глазу допускается индивидуально. допускаются стажированные водители при остроте зрения с коррекцией (0,8 Д - 0,4 Д), нормальное поле зрения и отсутствие осложнений в течение полугода после операции.
Нарушение цветоощущения.
Заболевания сетчатки и зрительного нерва.

Бір құлағында әңгімені сөздерін қабылдаған кезде, екіншіде 3 м кем қашықтықта, 1 м қашықтықта сыбырлап сөйлеуді немесе 2 м кем қашықтықта екінші құлақта әңгіме сөздерін қабылдау кезіндегі толық мүкістік (толық мүкістікте, естімейтін мылқаулықта жұмысқа жіберу кем дегенде 2 жылда бір рет қайта куәландыру арқылы жеке шешіледі).
Холестеатомамен, грануляция немесе полиппен асқынған ортаңғы құлақтың екі жақты немесе бір жақты созылмалы іріңді қабынуы (эпитимпанит). Фистула симптомдарының болуы (нәтижелі операциялық емнен кейін, мәселе жеке шешіледі), созылмалы іріңді мастоидит.
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, бас айналу синдромы, нистагм (Меньер ауруы, лабиринтиттер, кез келген этиологиядағы вестибулярлық криздер).
Қарашықтардың орта қалыптан 700 –ға ауытқыған кездегі спонтанды нистагм.
Қатерсіз ісіктер, аз қозғалатын тыртықтар, аяқ-қол қозғалысының біршама қиындауы.
Мойынның қозғалуының жіті айқындалған шектелуі, ірі буындардағы тұрақты өзгерістер, дұрыс бітпеген сынықтар, аяқ-қол қозғалысын біршама қиындататын алдамшы буындар, сондай-ақ омыртқаның қозғалысын бұзатын тұрақты өзгерістер.
Қозғалысты біршама қиындататын аяқ немесе қолдың, буынның немесе табанның болмауы, буынның немесе табанның деформациясы.
Ерекшелік ретінде бір сирағы ампутацияланған адамдар, егер ампутацияланған тұқыл сирақтың 3/1-нен аз болса және ампутацияланған аяқтың тізе буынының қозғалуы толығымен сақталған болса жұмысқа жіберілуі мүмкін.
Саусақтың немесе бунақтың болмауы. Неврологиялық белгілері бар зақымдану деформациясы және бас сүйектерінің ақаулары болған жағдайда, жұмысқа жіберу екі жылдан кейін қайта куәландыру арқылы жеке жүргізіледі. Аяқтың кемінде 6 см қысқаруы жағдайында қайта куәландырылатындар, егер аяқтың сүйегінде, етте және жұмсақ тіндерде ақаулар болмаса, қозғалыс көлемі сақталса, аяқ ұзындығы 75 см артық болса жарамды деп танылады. Қозғалысты шектейтін немесе қозғалыс кезінде ауырсыну тудыратын аурулар, операциялық емделгеннен кейін жеке шешіледі.
Қолқа, бас ми тамырларының, жамбас және тізе артерияларының аневризмдері; облитерациялаушы эндартериит, II-III сатыдағы, Такаясу ауруы; трофиктік бұзылулары бар варикоздық кеңею, күпсектік.
Тыныс алуды қиындататын жұтқыншақтағы, көмейдегі, кеңірдектегі тұрақты өзгерістер. Көкірек қуысының және көкірек қуысы ағзалары функциясының айтарлықтай бұзылыстары бар омыртқаның деформациясы (жұмысқа жіберу туралы мәселе жеке шешіледі).
Кез келген этиологиядағы туа біткен немесе жүре пайда болатын жүрек және қан тамырлары ақаулары, бір жылдан кейін қайта куәландыру арқылы компенсациясы бар болған жағдайда жеке жүргізіледі.
Жүрекке және ірі қан тамырларына жасалған операциялардан кейін компенсация болған жағдайда мәселе бір жылдан кейін қайта куәландыру арқылы жеке шешіледі.
Имплантацияланған жасанды жүрек ырғағының жүргізушісі бар тұлғаларды жұмысқа жіберу жеке шешіледі.
Жүрек аурулары, ырғақтың бұзылуы, жүректің созылмалы ишемиялық аурулары, миокард инфарктінен кейін жұмысқа жіберу туралы мәселе жеке шешіледі (жүрек қыспасы бар адамдарды қоспағанда жыл сайын қайта куәландыру).
Қан және қан жолдары ағзаларының аурулары, жұмысқа жіберу туралы мәселе анемиялық синдорм болмаған және негізгі ауру асқынбаған жағдайда жеке шешіледі. Жатыр және қынаптың төмен түсуі, ректоқынаптық және көбіршікті қынапты жыланкөз (тік ішек сфинктерінің бүтіндігін бұзу арқылы шаттың аралығының жырылулары) (операциялық емдеуден кейін арнайы шешіледі).
Бойы 150 см-ден төмен (мәселе арнайы шешіледі), дене дамуының күрт артта қалуы.
Жолаушылар көлігінің жүргізушілері үшін тіл ақаулығы және кекештену кезінде мәселе жеке шешіледі.

Полная глухота на одно ухо при восприятии разговорной речи, на другое на расстояние менее 3 м, шепотной речи на расстояние 1 м, или восприятие разговорной речи на другое ухо менее 2 м (при полной глухоте, глухонемоте допуск осуществляется индивидуально с переосвидетельствованием не реже, чем через 2 года).
Хроническое одностороннее или двустороннее гнойное воспаление среднего уха, осложненное холестеатомой, грануляциями или полипом (эпитимпанит).
Наличие фистульного симптома (после оперативного лечения с хорошим результатом, вопрос решается индивидуально), хронический гнойный мастоидит.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, синдромы головокружения, нистагм (болезнь Меньера, лабиринтиты, вестибулярные кризы любой этиологии).
Спонтанный нистагм при отклонении зрачков на 700 от среднего положения.
Доброкачественное новообразование, малоподвижные рубцы, значительно затрудняющие движение конечностей.
Резко выраженные ограничения подвижности шеи, стойкие изменения в крупных суставах, неправильно сросшиеся переломы, ложные суставы, значительно затрудняющие движение конечностей, а также стойкие изменения в позвоночнике, нарушающие его движения.
Отсутствие одной верхней или нижней конечности, кисти или стопы, деформация кисти или стопы, значительно затрудняющие движение.
В порядке исключения могут допускаться лица с одной ампутированной голенью, если ампутационная культя не менее 1/3 голени и подвижность в коленном суставе ампутированной конечности полностью сохранена.
Отсутствие пальцев или фаланг.
Травматические деформации с наличием неврологической симптоматики и дефекты костей черепа, допуск осуществляется индивидуально с переосвидетельствованием через 2 года.
Укорочение нижней конечности более чем на 6 см, освидетельствуемые могут быть признаны годными, если конечность не имеет дефектов со стороны костей, мягких тканей и суставов, объем движений сохранен, длина конечности более 75 см.
Заболевания, вызывающие ограничение движений или болезненность при движении, после оперативного лечения вопрос решается индивидуально.
Аневризмы аортальные, сосудов головного мозга, бедренной и подколенной артерий; облитерирующий эндартериит, II-III стадии, болезнь Такаясу; варикозное расширение вен с нарушением трофики, слоновостью.
Стойкие изменения в глотке, гортани, трахеи, затрудняющие дыхание.
Деформация грудной клетки и позвоночника со значительным нарушением функции органов грудной полости (вопрос о допуске решается индивидуально).
Врожденные или приобретенные пороки сердца и сосудов любой этиологии при наличии компенсации допускаются индивидуально с переосвидетельствованием через год.
Состояние после операции на сердце и крупных сосудах, при компенсации, вопрос решается индивидуально с переосвидетельствованием через год.
Лица с имплантированными искусственными водителями ритма сердца допускаются индивидуально.
Болезни сердца, нарушения ритма, хроническая ишемическая болезнь сердца, состояние после перенесенного инфаркта миокарда вопрос о допуске решается индивидуально (ежегодное переосвидетельствование, за исключением лиц со стенокардией покоя).
Болезни крови и кроветворных органов, вопрос о допуске решается индивидуально при отсутствии анемического синдрома и обострения основного заболевания.
Выпадение матки и влагалища, ректовагинальные и пузырно-влагалищные свищи (разрывы промежности с нарушением целостности сфинктера прямой кишки) (после оперативного лечения вопрос решается индивидуально).
Рост ниже 150 см (вопрос решается индивидуально), резкое отставание физического развития.
Для водителей пассажирского транспорта при Дефектах речи и заикании, вопрос решается индивидуально

167
Аэровокзал, теңіз, өзен кешендерінің жұмыскерлері: тасымалдауды ұйымдастыру бойынша агенттер; супервайзерлер; кассирлер; анықтама бюросының агенттері; тексеру қызметінің;
авиациялық қауіпсіздік қызметінің;
кеден қызметінің агенттері;
жүк тиеушілер;
жүктерді қабылдап-беруші лер
Жылына 1 рет
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, гинеколог
Қанның, несептің жалпы талдауы, аудиометрия, офтольмоскопия, ЭКГ, ФГ
Жалғастырушы тіндердің аурулары.Жатырға қан кетумен сипатталатын етеккір функциясының бұзылуы (көру функциясының бұзылумен байланысты жұмыстардан басқа).
Бір немесе екі жақты естудің кез келген этиологиядағы төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы
Тізбеде А белгісімен белгіленген заттар – аллергендерге жатады, К белгісімен – канцерогендерге, Ф белгісімен – фиброгендік әсерге ие және көрсетілімдер бойынша куәландырушыларды тиісінше аллерголог, онколог және кәсіптік патолог тексеріп-қарайды.

167
Работники аэровокзального, морского, речного комплексов: агенты по организации перевозок; супервайзеры; кассиры; агенты справочного бюро; агенты службы досмотра; службы авиационной безопасности; таможни; грузчики; приемосдатчики грузов.
1 раз в год
Профпатолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, психиатр, гинеколог
Общий анализ крови и мочи, аудиометрия, офтольмоскопия, ЭКГ, ФГ
Болезни соединительной ткани.
Нарушение менструальной функции, сопровождающейся маточными кровотечениями (кроме работ, связанных с нарушением зрения).
Стойкое понижение слуха любой этиологии одно и двусторонней (шепотная речь не менее 3 м).
Нарушение вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
Вещества, отмеченные в перечне значком А – относятся к
аллергенам, значком К – к канцерогенам, значком Ф – обладают
фиброгенным эффектом и по показаниям освидетельствуемые осматриваются
соответственно аллергологом, онкологом и профпатологом.

100
Темір жолдарды, көпірлерді және басқа да жасанды құрылыстарды қараушылар, туннель қараушылар
Жол
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, сіреспе, газды гангрена, ішек инфекциясы патогенді микроорганизмдері, ішек құрттары жұмыртқалары, қолайсыз климаттық факторлар, шаң
жылына 1 рет
101
Дефектоскоп бар арба операторлары мен көмекшілері
Жол
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, ультрадыбыс, қолайсыз климаттық факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
102
Станция бойынша кезекшілер жанындағы операторлар
Тасымалдау
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, қолайсыз климаттық факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
103
Орталықтандыру постысы операторлары
Тасымалдау
Шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
104
Жол өлшеуіштер, дефектоскопиялық және жол өлшеу вагондары операторлары, ақпаратты өңдеу бойынша оператор, тасымалдау құжаттарын (жол-сапар парағы) өңдеу бойынша оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсететін және жөндейтін оператор, жолды өлшеу бойынша оператор, орталықтандыру постысы операторы, жүк пен багажды (поездарда) қабылдап-тапсырушы
Жол
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, діріл, ультрадыбыс
жылына 1 рет
105
Сұрыптау төбешіктерінің операторлары
Тасымалдау
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шу, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
106
Вагондар мен контейнерлерді тексерушілер – жөндеушілер
Локомотив, вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шу, қолайсыз климаттық факторлар, химиялық заттар,патогенді микроорганизмдер
жылына 1 рет
107
Паркет салушылар
Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс
Шамадан тыс дене жүктемелері, шаң, химиялық заттар: оның ішінде органикалық еріткіштер, лактар, керосин
жылына 1 рет
108
Дәнекерлеушілер
жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Уытты заттар, зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
109
Пешшілер
жол, локомотив
Шаң, уытты заттар
жылына 1 рет
110
Ағаш шеберлері
Локомотив, вагон, жол, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шаң, шамадан тыс дене жүктемелері, зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
111
Қосалқы көлік жұмыскерлері
Локомотив, вагон, жүк және коммерциялық жұмыстар, күрделі құрылыс
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам,
шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
112
Ысып жылтыратушылар
Локомотив, вагон, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Діріл, химиялық заттар, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет

100
Обходчики железнодорожных путей, мостов и других искусственных сооружений, обходчики тоннельные
Путевое
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав физические перегрузки патогенные микроорганизмы столбняка, газовой гангрены, кишечных инфекций; яйца глист неблагоприятные климатические факторы, пыль
1 раз в год
101
Операторы и помощники операторов дефектоскопных тележек
Путевое
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, ультразвук, неблагоприятные климатические факторы, физические перегрузки
1 раз в год
102
Операторы при дежурном по станции
Перевозок
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, неблагоприятные климатические факторы, физические перегрузки
1 раз в год
103
Операторы поста централизации
Перевозок
Физические перегрузки
1 раз в год
104
Операторы путеизмерителей, дефектоскопических и путеизмерительных вагонов оператор по обработке информации, оператор по обработке перевозочных документов (путевых листов), оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров, оператор по путевым измерениям, оператор поста централизации, приемосдатчик груза и багажа (в поездах).
Путевое
Травмоопасные факторы:
движущийся подвижной состав, вибрация, ультразвук
1 раз в год
105
Операторы сортировочных горок
перевозок
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав шум, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
106
Осмотрщики-ремонтники вагонов и контейнеров.
Осмотрщик вагонов.
Приемщик поездов.
Локомотивное, вагонное
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, шум, неблагоприятные климатические факторы, химические вещества, патогенные микроорганизмы
1 раз в год
107
Паркетчики
Капитального строительства, гражданских сооружений
Физические перегрузки, пыль, химические вещества: в том числе органические растворители, лаки, керосин
1 раз в год
108
Паяльщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Токсические вещества травмоопасные факторы
1 раз в год
109
Печники
Путевое, локомотивное
Пыль, токсические вещества
1 раз в год
110
Плотники
Локомотивное, вагонное, путевое, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Пыль, физические перегрузки, травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
111
Подсобные транспортные рабочие
Локомотивное, вагонное, грузовой и коммерческой работы, капитального строительства
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки
1 раз в год
112
Полировщики
Локомотивное, вагонное, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Вибрация, химические вещества, физические перегрузки
1 раз в год

113
Жүк пен багажды қабылдап- алушылар
Жүк және коммерциялық жұмыстар
Шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
114
Сынама алушылар
Локомотив
Салқындататын сұйықтықтар, отын, майлар
жылына 1 рет
115
Жолсеріктер: жолаушылар вагоны, жүктермен және арнайы вагонмен қоса жүретін, жұмыс істемейтін локомотивтер мен жолаушылар вагонымен қоса жүретін жолсеріктер
Жолаушылар, локомотив
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, діріл, патогенді микроорганизмдер, шек құрты жұмыртқалары
жылына 1 рет
116
Цистерналарды жуушылар, булаушылар, жуу-булау пункттері мен поездарының шеберлері мен бастықтары, машинистері
Вагон
Химиялық заттар: оның ішінде органикалық еріткіштер, мұнай, мұнай өнімдері, қолайсыз климаттық факторлар, зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелер
жылына 1 рет
117
Тиеу – түсіру жұмыстарындағы кешенді бригада жұмысшылары
Жүк және коммерциялық жұмыстар
Шаң, химиялық заттар, зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
118
Отын қоймасы жұмыскерлері
Локомотив
Химиялық заттар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
119
Мұнай өнімдерін таратушылар
Локомотив
Химиялық заттар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
120
Қозғалыс қауіпсіздігі бойынша ревизор (теміржол бөлімшесінің қозғалысы)
Локомотив
Химиялық заттар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
121
Пайдаланылған майды қалпына келтірушілер
Локомотив, вагон
Химиялық заттар: дизель, авиациялық және басқа майлар, еріткіштер
жылына 1 рет
122
Цистерналарды қалпына келтірушілер, булаушылар
Вагон
Химиялық заттар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
123
Вагон қозғалысының жылдамдығын реттеушілер (башмакшылар) (аға реттеушіні қоса алғанда)
Тасымалдау
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, қолайсыз климаттық факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
124
Металл кесушілер (қайшымен, пресспен)
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
125
Ыстық металлды өңдеудегі рессорщиктер
Локомотив, вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар: шамадан тыс дене жүктемелері, шу, қолайсыз климаттық факторлар,
жылына 1 рет
126
Локомотивтер мен вагондарды депода жөндеумен айналысатын дәнекерлеушілер
Локомотив, вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
127
Жарықты көшіріп алушылар, көшіріп алушылар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі, локомотив
Химиялық заттар: оның ішінде аллергендер
жылына 1 рет

113
Приемосдатчики груза и багажа
Грузовой и коммерческой работы
Физические перегрузки неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
114
Пробоотборщики
Локомотивное
Охлаждающие жидкости, топливо, смазки
1 раз в год
115
Проводники: пассажирских вагонов, по сопровождению грузов и спецвагона, по сопровождению локомотивов и пассажирских вагонов в нерабочем состоянии
Пассажирская, локомотивное
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, вибрация, патогенные микроорганизмы, яйца глист
1 раз в год
116
Промывальщики, пропарщики цистерн, машинисты, мастера и начальники промывочно-пропарочных пунктов и поездов
Вагонное
химические вещества: в том числе органические растворители, нефть, нефтепродукты, неблагоприятные климатические факторы, травмоопасные факторы, физические перегрузки
1 раз в год
117
Рабочие комплексных бригад на погрузочно-разгрузочных работах
Грузовой и коммерческой работы
Пыль, химические вещества, травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические условия
1 раз в год
118
Рабочие склада топлива
Локомотивное
Химические вещества, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
119
Раздатчики нефтепродуктов
Локомотивное
Химические вещества, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
120
ревизор по безопасности движения (движения отделения железной дороги)
Локомотивное
Химические вещества, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
121
Регенераторщики отработанных масел
Локомотивное, вагонное
Химические вещества: дизельные, авиационные и другие масла, растворители
1 раз в год
122
Регенераторщики - пропарщики цистерн
Вагонное
Химические вещества неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
123
Регулировщики скорости движения вагонов (башмачники) (включая старшего)
Перевозок
Травмоопасные факторы:
движущийся подвижной состав, неблагоприятные климатические факторы, физические перегрузки
1 раз в год
124
Резчики металла (ножницами, прессами)
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы
1 раз в год
125
Рессорщики на обработке горячего металла
Локомотивное, вагонное
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, шум, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
126
Сварщики, занятые на деповском ремонте локомотивов и вагонов
Локомотивное, вагонное
Пыль, сварочная аэрозоль, оксид углерода, диоксид азота, ультрафиолетовое излучение, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
127
Светокопировщики, копировщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей, локомотивное
Химические вещества: в том числе аллергены
1 раз в год

128
Сигнал берушілер
Вагон, жол, қозғалыс
Зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
129
Дөңгелек-роликті цехтардағы және техникалық тексеру пунктіндегі (бұдан әрі – ТТП) букс түйінін жөндеудегі слесарьлар
Вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар, химиялық заттар: минеральды, майлар, салқындатушы майлаушы сұйықтықтар (бұдан әрі – СМС)
жылына 1 рет
130
Желдеткіш слесарьлары
Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс
Шаң, зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
131
Слесарьлар – сайманшылар
Вагон, локомотив, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
132
Слесарьлар - монтаждаушылар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі, Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс
Шаң, діріл, шамадан тыс дене жүктемелері, зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
133
Депо бойынша, вагондар мен контейнерлерді ағытпай жөндеу, бөлшектерді жөндеу, электр жабдығын жөндеу бойынша слесарьлар, шеберлер
Вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
134
Вагондар мен контейнерлерді ағытып жөндеу, депода жөндеу бойынша, қосалқы бөлшектерді жөндеу бойынша, электр жабдықтарын жөндеу слесарьлары, шеберлер
Вагон
Жарақат алу қаупі бар факторлар, физикалық жүктемелер, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
135
Вагондарды жөндеу бойынша слесарьлар, жуу-булау станциялары мен пункттеріндегі ағызатын цистерналардың клапандарын жөндеу және толтыру бойынша слесарьлар; вагондарды тасымалдауға дайындау пункттеріндегі жылжымалы және пневматикалық жабдықтарды жөндеу бойынша слесарьлар
Локомотив
Химиялық заттар, шаң, қолайсыз микроклиматтық факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
136
Автомашиналарды жөндеу бойынша слесарьлар
Барлық шаруашылықтар
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар, химиялық заттар: минералды, майлар, СМС
жылына 1 рет
137
Тепловоздар мен дизельді поездарды жөндеу бойынша слесарьлар
Локомотив
Зақымдану қаупі бар факторлар, химиялық заттар: дизельді отын, майлар, басқа мұнай өнімдері, органикалық еріткіштер, салқындататын сұйықтық, қолайсыз микроклиматтық факторлар, шу
жылына 1 рет
138
Электровоздар мен электросекция вагондарын жөндеу бойынша слесарьлар (мотор вагонды секциялар)
Локомотив
Зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз микроклиматтық факторлар, химиялық заттар:майлағыштар, минералды майлар
жылына 1 рет
139
Зиянды және аса зиянды жұмыстардағы слесарьлар – жөндеушілер
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемесі, қолайсыз микроклиматтық факторлар, химиялық заттар, оның ішінде көміртегі оксиді, азот және күкірт диоксидтері
жылына 1 рет

128
Сигналисты
Вагонное, путевое, движения
Травмоопасные факторы неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
129
Слесари в колесно-роликовых цехах и на ремонте буксового узла на пункте технического осмотра (далее - ПТО)
Вагонное
Травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы, химические вещества: минеральные, масла, смазочно-охлаждающие жидкости (далее - СОЖ)
1 раз в год
130
Слесари вентиляционные
Капитального строительства, гражданских сооружений
Пыль, травмоопасные факторы
1 раз в год
131
Слесари - инструментальщики
Вагонное, локомотивное, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы
1 раз в год
132
Слесари - монтажники
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей, капитального строительства гражданских сооружений
Пыль, вибрация, физические перегрузки, травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
133
Слесари на безотцепочном ремонте, на пунктах подготовки вагонов к перевозкам, мастера
Вагонное
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы, шум, патогенные микроорганизмы, яйца глист
1 раз в год
134
Слесари по деповскому, отцепочному ремонту вагонов и контейнеров, ремонту запчастей, ремонту электрооборудования; мастера
Вагонное
Травмоопасные факторы физические перегрузки неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
135
Слесари по ремонту вагонов, ремонту и заправке клапанов сливных цистерн на промывочно-пропарочных станциях и пунктах; по ремонту подвижного состава и пневматического оборудования на пунктах подготовки вагонов к перевозкам
Локомотивное
Химические вещества, пыль, неблагоприятные микроклиматические факторы, физические перегрузки
1 раз в год
136
Слесари по ремонту автомашин
Все хозяйства
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы, химические вещества: минеральные масла, СОЖ
1 раз в год
137
Слесари по ремонту тепловозов и дизельных поездов
Локомотивное
Травмоопасные факторы, химические вещества: дизельное топливо, масла, другие нефтепродукты, органические растворители, охлаждающая жидкость, неблагоприятные микроклиматические факторы, шум
1 раз в год
138
Слесари по ремонту электровозов и вагонов электросекций (моторвагонных секций)
Локомотивное
Травмоопасные факторы, неблагоприятные микроклиматические факторы, химические вещества: смазки, минеральные масла
1 раз в год
139
Слесари - ремонтники, занятые на вредных и особо вредных работах
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы, химические вещества, в том числе оксид углерода, диоксиды азота и серы
1 раз в год

140
Слесарьлар – сантехниктер
Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс, локомотив, вагон, жол
Патогенді микроорганизмдер, ішек құрты жұмыртқалары, химиялық заттар, қолайсыз микроклиматтық факторлар, зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
141
Құбыр салушы слесарьлар
Локомотив, вагон, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар, патогенді микроорганизмдер, ішек құрт жұмыртқалары
жылына 1 рет
142
Электровоздар мен вагондар, электростанциялар, мотор – вагонды секциялар, тепловоздар және дизельді поездар электр жабдығын жөндеу бойынша слесарьлар –электриктер
Локомотив
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
143
Шпал ылғалдаушы зауыттардағы (бұдан әрі – ШЫЗ) шпал ылғалдаудағы құюшылар, тіркеушілер
Жол
Химиялық заттар: антрацен, тақта тас және тас көмір майлары, қолайсыз микроклиматтық факторлар, зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
144
Құюшылар, төгушілер
Локомотив
Мұнай өнімдері
жылына 1 рет
145
Майлаушылар
Локомотив, вагон, жылжымалы құрамды жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Химиялық заттар: оның ішінде органикалық еріткіштер, әртүрлі сыныптың химиялық аллергендері
жылына 1 рет
145
Поезд құрастырушылар және көмекшілері
Локомотив, тасымалдау
Зақымдану қаупі бар факторлар:
Қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар, шу
жылына 1 рет
147
Лак, бояу және басқа да химиялық еріткіштерді құрастырушылар
Локомотив, вагон, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Химиялық заттар, оның ішінде органикалық еріткіштер, әртүрлі сыныптың химиялық аллергендері
жылына 1 рет
148
Ағаш өңдеу бойынша станокшылар
Вагон, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар, ағаш шаңы, шу
жылына 1 рет
149
Металл бойынша станокшылар
Локомотив, Вагон, жылжымалы құрамды жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Зақымдану қаупі бар факторлар, металл шаңы, салқындатқыш майлаушы сұйықтықтар
жылына 1 рет
150
Станция жұмыскерлері
Тасымалдау, жол, жүк және коммерциялық жұмыстар
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
151
Сымды байланысы, радиобайланыс, сигнализация, орталықтандыру, блоктау (бұдан әрі – СОБ), технологиялық жөндеу учаскесі (бұдан әрі – ТЖУ), ысыған букстерді анықтау аспабының аға электромеханиктері, электромеханиктері
Дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет

140
Слесари-сантехники
Капитального строительства, гражданских сооружений, локомотивное, вагонное, путевое
Патогенные микроорганизмы, яйца глист, химические вещества, неблагоприятные микроклиматические факторы, травмоопасные факторы
1 раз в год
141
Слесари-трубоукладчики
Локомотивное, вагонное, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы, травмоопасные факторы, патогенные микроорганизмы, яйца глист
1 раз в год
142
Слесари-электрики по ремонту электрооборудования электровозов и вагонов, электростанций, мотор - вагонных секций, тепловозов и дизельных поездов).
Локомотивное
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
143
Сливщики, сцепщики, на шпалопропитке шпалоропиточных заводов (далее - ШПЗ)
Путевое
Химические вещества: антраценовое, сланцевое и каменноугольные масла, неблагоприятные микроклиматические факторы, травмоопасные факторы
1 раз в год
144
Сливщики, разливщики
Локомотивное
Нефтепродукты
1 раз в год
145
Смазчики
Локомотивное, вагонное, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Химические вещества: в том числе органические растворители, химические аллергены различных классов
1 раз в год
146
Составители и помощники составителей поездов
Локомотивное, перевозок
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы, шум
1 раз в год
147
Составители лаков, красок и других химических растворов
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей локомотивное, вагонное
Химические вещества, в том числе органические растворители, химические аллергены различных классов
1 раз в год
148
Станочники по деревообработке
Вагонное ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы, пыль древесная, шум
1 раз в год
149
Станочники по металлу
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Травмоопасные факторы, пыль металлическая, смазочноохлаждающие жидкости
1 раз в год
150
Станционные рабочие
Перевозок, Путевое, грузовой и коммерческой работы
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
151
Старшие электромеханики, электромеханики проводной связи, радиосвязи, сигнализации, централизации, блокировки (далее - СЦБ), ремонтно-технологического участка (далее - РТУ), прибора обнаружения греющихся букс
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год

152
Станция құрылғыларының сымды байланысы (желілік-аппаратты зал (бұдан әрі – ЖАЗ), автоматты телефон байланысы (бұдан әрі – АТБ), қол телефон станциялары және телеграф) аға электромеханиктері, электромеханиктері
Дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
153
СОБ және сымды байланыс (желілік), автоблокировкаға және автоматты локомотивті сигнализацияға (бұдан әрі – АЛСН), сондай-ақ бекеттердегі диспетчерлік және электрлік орталықтандыруға қызмет көрсететін аға электромеханиктер, механиктер
Сигнализация, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
154
СОБ, механикаландырылған сұрыптау төбешіктеріне қызмет көрсететін аға электромеханиктер, электромеханиктер мен электромонтерлер
Сигнализация, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
155
Әйнекшілер
Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс
Зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
156
Киім-кешек жуушылар, кептірушілер
Локомотив, вагон
Уытты заттар, патогенді микроорганизмдер, ішек құрт жұмыртқалары
2 жылда 1 рет
157
Ағаш ұсталары
Локомотив, вагон, жол, қозғалыс
Шамадан тыс дене жүктемелері, шаң
жылына 1 рет
158
Ылғалдандырылған шпал салушылары
Жол
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, антрацен, тақта тас және тас көмір майлары, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
159
Кептірушілер
Жылжымалы құрамды жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шаң, химиялық заттар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
160
Такелажниктер
Локомотив, жол, күрделі құрылыс
Шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
161
Телефонистер
Сигнализация, байланыс және есептегіш техника
Дыбыс аппаратына жүктеме
жылына 1 рет
162
Телетайпистер, телеграфистер
Қозғалыстар, сигнализация, байланыс және есептегіш техника
Шу
жылына 1 рет
163
Термистер
Локомотив, жылжымалы құрамды жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
164
Дөңгелек парларын қайрап жұмырлайтын ағаш шеберлері
Локомотив, вагон
Зақымдану қаупі бар факторлар, шу, шаң
жылына 1 рет
165
Тракторшылар
Барлық шаруашылық
Шаң, діріл, бөлінетін газдар, қолайсыз климаттық факторлар, шу
жылына 1 рет
166
Құбыр жөндеушілер
Күрделі құрылыс
Шамадан тыс дене жүктемелері, патогенді микроорганизмдер, ішек құрт жұмыртқалары, қолайсыз климаттық факторлар, шаң
жылына 1 рет

152
Старшие электромеханики, электромеханики проводной связи станционных устройств (линейно- аппаратный зал (далее - ЛАЗ), автоматическая телефонная связь (далее - АТС), ручных телефонных станций и телеграфа)
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
153
Старшие электромеханики, механики СЦБ и проводной связи (линейные), обслуживающие автоблокировку и автоматическую локомотивную сигнализацию (далее - АЛСН), а также диспетчерскую и электрическую централизацию на постах.
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Неблагоприятные климатические факторы, травмоопасные факторы
1 раз в год
154
Старшие электромеханики, электромеханики и электромонтеры СЦБ, обслуживающие механизированные сортировочные горки
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
155
Стекольщики
Капитального строительства, гражданских сооружений
Травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
156
Стиральщики белья, сушильщики
Локомотивное, вагонное
Токсические вещества, патогенные микроорганизмы, яйца глист
1 раз в 2 года
157
Столяры
Локомотивное, вагонное, путевое, движения
Физические перегрузки, пыль
1 раз в год
158
Стропальщики пропитанных шпал
Путевое
Травмоопасные факторы:
движущийся подвижной состав, физические перегрузки, антраценовое, сланцевое и каменноугольные масла, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
159
Сушильщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Пыль, химические вещества, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
160
Такелажники
Локомотивное, путевое, капитального строительства
Физические перегрузки неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
161
Телефонисты
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Напряжение голосового аппарата
1 раз в год
162
Телетайписты, телеграфисты
Движения, сигнализации, связи и вычислительной техники
Шум
1 раз в год
163
Термисты
Локомотивное, ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Неблагоприятные микроклиматические факторы, физические перегрузки
1 раз в год
164
Токари на обточке колесных пар
локомотивное, вагонное
Травмоопасные факторы, шум, пыль
1 раз в год
165
Трактористы
все хозяйства
Пыль, вибрация, выхлопные газы, неблагоприятные климатические факторы, шум
1 раз в год
166
Трубоукладчики
капитального строительства
Физические перегрузки патогенные микроорганизмы, яйца глист, неблагоприятные климатические факторы, пыль
1 раз в год

167
Өндірістік үй-жайларды жинаушылар
Барлық шаруашылықтар
Нақты өндірістік учаскелердің зияндылығы
2 жылда 1 рет
168
Машиналар, камералар, бактар, цистерналарды тазалаушылар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Химиялық заттар: нақты процестер мен жүктердің тізбесі бойынша
жылына 1 рет
169
Қалыптаушылар, өзекше жасайтындар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шаң, діріл, химиялық заттар: көміртегі, азот, күкірт оксидтері және басқалары, зақымдану қауіпі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар, шу, шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
170
Тігінші-мотористер
Вагон,
жолаушылар
Шу, зақымдану қауіпі бар факторлар
жылына 1 рет
171
Шихтамен жұмыс істейтін адамдар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шаң, химиялық заттар, зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
172
Шлак шығарушылар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шаң, химиялық заттар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар
жылына 1 рет
173
Штампылаушылар, металл штампылаушылар
Жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі
Шу, діріл, металл оксидтерінің шаңы, шамадан тыс дене жүктемелері, зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
174
Сылақшылар
Азаматтық құрылыс, күрделі құрылыс, жылжымалы құрам жөндеу және қосалқы бөлшектер өндірісі, локомотив
Шамадан тыс дене жүктемелері, шаң (әк, силикаттар), қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
175
Жөндеу-тексеру цехтарының, жол, электромеханик алық шеберханалар электромеханик тері және техниктері
Электрлендіру және электрмен жабдықтау
Электрмен зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
176
СОБ, автоблоктауға, сигналды автоблоктау желілеріне, электрлік орталықтандырудың едендегі құрылғыларына қызмет көрсететін электромеханиктер және электромонтерлер
Дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
177
Кабель желілері бойынша электромонтажниктер (қолмен)
Күрделі құрылыс
Электрмен зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
178
Жарықтандыру бойынша, жарықтандыру желілері, күш беретін желілер бойынша электромонтажниктер
Күрделі құрылыс
Электрмен зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
179
СОБ және радиобайланыс электромонтерлері, электромеханиктері, аспаптарды жөндеу (поезда ысыған букс) бойынша электромеханик, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электромонтер (сигнализация, орталықтандыру және блоктау құрылғылары)
Дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет

167
Уборщики производственных помещений
Все хозяйства
Вредности конкретных производственных участков
1 раз в 2 года
168
Чистильщики машин, камер, баков, цистерн
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Химические вещества: по перечням конкретных процессов и химических грузов
1 раз в год
169
Формовщики, стерженщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Пыль, вибрация, химические вещества: оксиды углерода, азота, серы и другие, травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы, шум, физические перегрузки
1 раз в год
170
Швеи-мотористы
Вагонное, пассажирское
Шум, травмоопасные факторы
1 раз в год
171
Шихтовщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Пыль, химические вещества, травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
172
Шлаковщики
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Пыль, химические вещества, физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы
1 раз в год
173
Штамповщики, штамповщики по металлу по металлу
Ремонта подвижного состава и производства запасных частей
Шум, Вибрация, пыль оксидов металлов, физические перегрузки, травмоопасные факторы
1 раз в год
174
Штукатуры
Капитального строительства, гражданских сооружений, ремонта подвижного состава и производства запасных частей, локомотивное
Физические перегрузки, пыль (известь, силикаты), неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
175
Электромеханики и техники ремонтно-ревизионных цехов, дорожных электромеханических мастерских
Электрификации и электроснабжения
Электротравмоопасные факторы
1 раз в год
176
Электромеханики и электромонтеры СЦБ, обслуживающие автоблокировку, сигнальные линии автоблокировки, напольные устройства электрической централизации
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
177
Электромонтажники по кабельным сетям (вручную)
Капитального строительства
электротравмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
178
Электромонтажники по освещению, осветительным сетям, по силовым сетям
Капитального строительства
Электротравмоопасные факторы
1 раз в год
179
Электромонтеры, электромеханики СЦБ и радиосвязи, электромеханик по ремонту приборов (перегретых букс в поезде), электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи (устройств сигнализации, централизации и блокировки)
Сигнализации, связи и вычислительной техники
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год

180
Электромонтерлер–желіде жұмыс істейтіндер, жабдықты монтаждау, жөндеу бойынша дәнекерлеушілер
Күрделі құрылыс дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар, зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, электрмен зақымдану қауіптілігі
жылына 1 рет
181
СОБ электромонтерлері, апаттық қалпына келтіру лездемелерінде жұмыс істейтін сымды байланыс электромеханиктері және электромонтерлері
Күрделі құрылыс, дабылқаққыш, байланыс және есептегіш техника
Шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз микроклиматтық факторлар, зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, электрмен зақымдану қауіптілігі
жылына 1 рет
182
Электромеханиктер, электромонтерлер және техниктер: байланыс желілеріне қызмет көрсететін, жоғары вольтты желілерге, таратушы желілерді пайдалану бойынша СОБ қуаттандыру қондырғыларына қызмет көрсететін
Электрлендіру мен электрмен жабдықтау
Зақымдану қаупі бар факторлар, оның ішінде электрмен зақымдану қаупі бар факторлар, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар,
жылына 1 рет
183
Электромонтерлер, электромеханиктер және техниктер: тартатын қосалқы станциялардың, электростанция басқармасының бас қалқандарын, жабдықтарын жөндеу бойынша
Электрлендіру мен электрмен жабдықтау
Электрмен зақымдану қаупі бар факторлар
жылына 1 рет
184
Электрмен дәнекерлеушілер, оның ішінде қолмен және басқа да дәнекерлеу түрлері
Барлық шаруашылықтар
Дәнекерлеу аэрозолы, көміртегі оксиді, азот диоксиді, сәуле тудыратын энергия, зақымдану қаупі бар факторлар, қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
185
Электр слесарьлары, оның ішінде темір бетон конструкцияларын монтаждау кезіндегі құрылыс электр слесарьлары
Күрделі құрылыс
Зақымдану қаупі бар факторлар,
шамадан тыс дене жүктемелері,
қолайсыз климаттық факторлар
жылына 1 рет
186
Эмальдаушылар
Барлық шаруашылықтар
Химиялық заттар
жылына 1 рет
187
Атқыштар командасының, топтардың, мамандандырылған топтардың бастықтары мен орынбасарлары, жүктерді қабылдау бойынша инспекторлар, атыс қаруын ұстауға және оны пайдалануға рұқсат берілген күзетшілер
Барлық шаруашылықтар
Зақымдану қаупі бар факторлар: қозғалыстағы жылжымалы құрам, шамадан тыс дене жүктемелері, қолайсыз климаттық факторлар, көруге күш түсіретін жұмыстар, нервтік-эмоциялық жүктеме
жылына 1 рет
2. Азаматтық авиация жұмыскерлері
1
Авиатехниктер (механиктер, моторшылар), пайдаланылған газды шығаратын қақпақшаларды жөндеу бойынша және шырағдандарды тазалау бойынша слесарьлар
Авиациялық – техникалық база (бұдан әрі – АТБ), авиациялық – жөндеу зауыты (бұдан әрі – АЖЗ)
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
2
Поршеньді ұшақтардың отын бактарын жөндеумен айналысатын механиктер (жұмысшылар)
АТБ, АЖЗ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
3
Авиатехниктер (механиктер, моторшылар)
АТБ және аэродром қызметі
Шу
жылына 1 рет
4
Слесарь-тойтаратын жұмысшылар
АТБ, АЖЗ
шу, жергілікті діріл
жылына 1 рет
5
Сырлаушылар
АТБ, АЖЗ
толуол, ксилол, стирол
жылына 1 рет
6
Креалин жуындысын жуушылар
АТБ, АЖЗ
фенол
жылына 1 рет
7
Өнеркәсіптік еріткіштерді майсыздандыру учаскелерін жуушылар
АТБ, АЖЗ
керосин, бензин
жылына 1 рет
8
Ашық кеңістіктерде дәнекерлеу, балқыту және кесу
АТБ, АЖЗ, арнайы автокөлік қызметі (одан әрі – ААҚ)
Дәнекерлеу аэрозолдары
жылына 1 рет
9
Қышқылды аккумуляторлармен және аккумуляторды зарядтаумен айналысатын аккумуляторшылар (механиктер), слесарьлар
АТБ, АЖЗ, ААҚ
Күкірт және оның қосындылары
жылына 1 рет
10
Қорғасын аккумуляторларды жөндеумен айналысатын аккумуляторшылар (слесарьлар)
АТБ
қорғасын
жылына 1 рет
11
Ұшатын аппараттардың санитарлық тораптарын СТ-2 сұйықтығымен толтырумен айналысатын авиатехниктер (механиктер), слесарьлар
АТБ
фенол
жылына 1 рет
12
Авиациялық химиялық аппаратураларды жөндеумен айналысатын механиктер, слесарьлар
АТБ
пестицидтер
жылына 1 рет
13
Ұшқыштар, инженерлер, авиатехниктер, авиамеханиктер
АТБ
Шу, тетраэтил қорғасыны, формальдегид, азот диоксиді, биіктіктегі жұмыстар
жылына 1 рет
14
Өрт сөндіргішті зарядтаушылар
АТБ
Майлы қатардың туынды көмірсутектері
жылына 1 рет
15
Авиа қозғалтқышты тазалаумен айналысатын құммен тазалаушылар
АТБ
Құрамында кремень бар шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
16
Өндірістік мақсаттағы жабдықтар мен электроаппаратураларға қызмет көрсететін және сынайтын, жөндейтін тұлғалар, электротехникалық жабдықтардың кезекшілері
АТБ, АЖЗ, ААҚ, жылу техникалық және санитариялық-техни калық қызмет көрсету (бұдан әрі – ЖТСТҚ), электрлік жарықты техникалық қызмет көрсету (одан әрі – ЭЖТҚК)
Электр кернеуі
жылына 1 рет
17
Радиоизотопты аспаптарды сақтаумен немесе тексерумен, жөндеумен айналысатын авиатехниктер (механиктер), қоймашылар
АТБ
Иондаушы сәуле
жылына 1 рет
18
Өнеркәсіптік дефектоскопиямен айналысатын жұмыскерлер
АЖЗ
Иондаушы сәуле
жылына 1 рет
19
Көліктік радиациялық қондырғыларды тасымалдаумен және сақтаумен айналысатын жүк тасушылар, қоймашылар
Коммерциялық қойма
Иондаушы сәуле
жылына 1 рет
20
Багажды рентген бақылаумен айналысатын жұмыскерлер
Авиациялық қауіпсіздік қызметі (одан әрі – АҚҚ)
Иондаушы сәуле
жылына 1 рет
21
Радио навигациялық, радио байланыс және радиолокациялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын авиатехниктер (механиктер, монтажниктер)
АТБ
Иондамайтын сәуле
жылына 1 рет
22
Радио жабдықты жөндеумен және тексерумен айналысатын радиотехниктер (механиктер, монтажниктер)
АТБ, АЖЗ, байланыс жабдықтарын пайдалану қызметі (бұдан әрі – БЖПҚ)
Иондамайтын сәуле
жылына 1 рет
23
Аэропорттың радиотехникалық қондырғыларына қызмет көрсету бойынша радиотехниктер (инженерлер, механиктер)
Радионавигация объектілері мен байланыстар
30 мГц – 300 Гц диапазонындағы иондамайтын сәуле
жылына 1 рет
24
Қуаты 1 ВКт жоғары радиотехникалық қондырғы орнатылған үй-жайларда жұмыс істейтін жұмысшылар (еден жуушылар)
Азаматтық авиацияның радиотехникалық объектілері
30 мГц – 300 Гц диапазонындағы иондамайтын сәуле
жылына 1 рет
25
Радиотехникалық қондырғыларға қызмет көрсететін радиотехниктер (инженерлер, механиктер)
Азаматтық авиацияның радиотехникалық объектілері
30 мГц диапазонындағы төмен иондамайтын сәуле
жылына 1 рет
26
Жер, жабын, жұмысшы төсеніш бетінен 5 метр биіктікте жоғарыға шығу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар (техниктер, механиктер, әуе кемелерін жуушылар), (қорғаныш белдігін пайдалана отырып)
АТБ, АЖЗ
Биіктік
жылына 1 рет
27
Ашық алаңдарда ұшатын аппараттарға техникалық қызмет көрсететін авиатехниктер (механиктер, моторшылар)
АТБ
Шу
жылына 1 рет
28)
Инженерлер, техниктер, сүзгі жуушылар
АТБ
Ультрадыбыс
жылына 1 рет
29
Слесарь – сынаушылар, сынаушылар
АЖЗ, АТБ
Діріл, шу
жылына 1 рет
30
Синоптикалық карталарды құрумен және шифрын ашумен айналысатын техниктер, инженерлер, зертханашылар
Метеорологиялық орталықтар
Формальдегид, майлы қатардағы альдегидтер
жылына 1 рет
31
Қорғасындалған бөлшектермен немесе дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеушілер (слесарьлар, мысшылар, қаңылтыршылар)
АЖЗ, АТБ
Қорғасын
жылына 1 рет
32
Радио аппаратура мен радио бөлшектерді дәнекерлеумен айналысатын радио монтажшылар (механиктер)
АЖЗ, АТБ, жөндеу-пайдалану шеберханасы (бұдан әрі – ЖПШ)
Қорғасын
жылына 1 рет
33
Әуе кемелерін жинаушылар мен жуушылар, өндірістік үй-жайларды жинаушылар
АЖЗ, АТБ
Синтетикалық жуу құралдары
жылына 1 рет
34
НГЖ – 4 сұйықтығымен байланыста болатын авиатехниктер (механиктер, инженерлер, зертханашылар)
АТБ, АЖЗ, жанар-жағармай материалдар қызметі (одан әрі – ЖЖМ)
Фосфор және оның қосындылары
жылына 1 рет
35
Жүргізушілер
АЖЗ, АТБ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
36
Бензин құюшылар жүргізушілері
ССТ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
37
Жылыту және үрлеу машиналарының жүргізушілері
ССТ
Шу
жылына 1 рет
38
Этильденген бензинмен (бұдан әрі – ЭБ) жұмыс істейтін ұшақтарды жуушылар
АТБ, АЖЗ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
39
ЭЖ жұмыс істейтін автомоторларды жөндеу бойынша слесарь-механиктер (желілерді, бөлшектерді)
АТБ, АЖЗ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
40
Химиялық су тазалау аппаратшылары (жұмысшылар, зертханашылар)
ЖТСТҚ
Дезинфициялау құралдары
жылына 1 рет
41
СТ 2 сұйықтығын тасымалдаумен айналысатын арнайы машина жүргізушілері
ААҚ
фенол
жылына 1 рет
42
ЭЖ талдаумен, оны сақтаумен және берумен байланысты зертханашылар, ИТР
ЖЖМ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
43
ЭЖ бар цистерналарды жуушылар, булаушылар
ЖЖМ, ААҚ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
44
СТ2 сұйықтығын дайындаумен және сақтаумен айналысатын қоймашылар (жұмысшылар)
ЖЖМ
Фенол
жылына 1 рет
45
Бензин құятын орындарды тазалаушылар- слесарьлар
ЖЖМ
Тетраэтил қорғасыны
жылына 1 рет
46
НГЖ4 сұйықтығымен жанасатын техниктер, ЖЖМ зертханашылары
ЖЖМ
Бензин, керосин, фосфор және оның қосындылары
жылына 1 рет
47
Бензин, еріткіш қолданатын жұмыскерлер
АТБ, АЖЗ
Бензин (тетраэтил қорғасыны)
жылына 1 рет
48
Резеңке техникалық бұйымдарды вулканизациялаумен айналысатын вулканизаторшылар (механиктер, слесарьлар)
АТБ, АЖЗ, ААҚ
Вулканизацияны жеделдетушілер
жылына 1 рет
49
Метанол қолданылатын учаскелердің қоймашылары мен жұмысшылары
ЖЖМ
Метанол
жылына 1 рет
50
Резервуарларды, отын цистерналарын тазалаумен айналысатын жұмыскерлер
ЖЖМ, ЖТСТҚ
Бензин, керосин
жылына 1 рет
51
Сұйықтықпен жанасатын авиатехниктер, қоймашылар, машина жүргізушілері
ЖЖМ, АТБ, ААҚ
Этиленгликоль
жылына 1 рет
52
Кессондарда, барокамераларда жұмыс істеу
АТБ
Жоғары атмосфералық қысым
жылына 1 рет
53
Өздігінен жүретін механизмдер жүргізушілері (электрокар)
АТБ, АЖЗ, ААҚ
Діріл
жылына 1 рет
54
Жүк тиеушілер
Жүк қоймалары
Шамадан тыс дене жүктемелері
жылына 1 рет
55
Пернелі есептегіш және есептегіш перфорациялық машина операторлары
Есептегіш орталық
Жергілікті бұлшық ет жүктемесі
жылына 1 рет
56
Телеграфистер
БЖПҚ
Жергілікті бұлшық ет жүктемесі
жылына 1 рет
57
Жалындаған отынды тиеумен немесе күлді механикалық немесе қолмен шығарумен айналысатын от жағушылар (күл шығарушылар)
ЖТжСТҚ
Көміртек шаңы
жылына 1 рет
58
Ағаш ұсталары
ЖҚУ, АЖЗ
ағаш шаңы
жылына 1 рет
59
Қазандық от жағушылары, қазандық машинистері, қазандық жабдықтарын жөндеу бойынша слесарьлар
ЖТжСТҚ
Жоғары температура, қарқынды жылу сәулесі
жылына 1 рет
60
Құрылыс жұмыстарындағы бетоншылар (жұмысшылар)
РСУ
Цемент шаңы
жылына 1 рет
61
Ұшақ және тікұшақ ұшқыштары
Ұшқыш отрядтары
Жалпы діріл, шу
жылына 1 рет
62
Ашық тарату құрылғыларының кабельді және ауамен электр беру желілеріне қызмет көрсететін электромонтерлер және электр слесарьлары
ЭЖТҚК
Электр кернеуі, биіктіктегі жұмыс
жылына 1 рет

180
Электромонтеры - линейщики, спайщики по ремонту, монтажу оборудования
Капитального строительства, сигнализации, связи и вычислительной техники
Физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы, травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, электротравмоопасность
1 раз в год
181
Электромонтеры СЦБ, электромеханики и электромонтеры проводной связи, работающие на аварийно восстановительных летучках
Капитального строительства, сигнализации, связи и вычислительной техники
Физические перегрузки, неблагоприятные микроклиматические факторы, травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, электротравмоопасность
1 раз в год
182
Электромонтеры, электромеханики и техники:
обслуживающие контактную сеть, обслуживающие высоковольтные линии, питающие устройства СЦБ по эксплуатации распределительных сетей
Электрификации и электроснабжения
Травмоопасные факторы, в том числе электротравмоопасные, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
183
Электромонтеры, электромеханики и техники: тяговых подстанций, по ремонту оборудования, главных щитов управления электростанций
электрификации и электроснабжения
Электротравмоопасные факторы
1 раз в год
184
Электросварщики, в том числе ручной и других видов сварки
Все хозяйства
Сварочная аэрозоль, оксид углерода, диоксид азота, лучистая энергия, травмоопасные факторы, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
185
Электрослесари, в том числе строительные при монтаже железобетонных конструкций
Капитального строительства
Травмоопасные факторы, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы
1 раз в год
186
Эмалировщики
Все хозяйства
Химические вещества
1 раз в год
187
Начальники и заместители стрелковых команд, групп, специализированных групп, инспекторы по приемке грузов, охранники, которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение
Все хозяйства
Травмоопасные факторы: движущийся подвижной состав, физические перегрузки, неблагоприятные климатические факторы, зрительно-напряженные работы, нервно-эмоциональное перенапряжения
1 раз в год
2. Работники гражданской авиации
1
Авиатехники (механики, мотористы), слесари по ремонту выхлопных коллекторов и зачистки свечей
Авиационно-техническая база (далее - АТБ), авиационно-ремонтный завод (далее - АРЗ)
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
2
Механики (рабочие), занятые ремонтом топливных баков поршневых самолетов
АТБ, АРЗ
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
3
Авиатехники (механики, мотористы)
АТБ и аэродромная служба
Шум
1 раз в год
4
Слесари-клепальщики
АТБ, АРЗ
Шум, локальная вибрация
1 раз в год
5
Маляры
АТБ, АРЗ
Толуол, ксилол, стирол
1 раз в год
6
Мойщики креалиновой промывки
АТБ, АРЗ
Фенол
1 раз в год
7
Промывщики участков обезжиривания промышленных растворителей
АТБ, АРЗ
Керосин, бензин
1 раз в год
8
Сварка, наплавка и резка на открытых пространствах
АТБ, АРЗ, служба спецавтотранспорта (далее - ССТ)
Сварочные аэрозоли
1 раз в год
9
Аккумуляторщики (механики), слесари, занятые приготовлением кислотных аккумуляторов и зарядкой аккумуляторов
АТБ, АРЗ, ССТ
Сера и ее соединения
1 раз в год
10
Аккумуляторщики (слесари), занятые ремонтом свинцовых (кислотных) аккумуляторов
АТБ
Свинец
1 раз в год
11
Авиатехники (механики), слесари, занятые на заправке санитарных узлов летательных аппаратов жидкостью СТ-2
АТБ
Фенол
1 раз в год
12
Механики, слесари, по ремонту авиахимаппаратуры
АТБ
Пестициды
1 раз в год
13
Пилоты, инженеры, авиатехники, авиамеханики
АТБ
Шум, тетраэтилсвинец, формальдегид, диокид азота, работа на высоте
1 раз в год
14
Зарядчики огнетушителей
АТБ
Производные углеводороды жирного ряда
1 раз в год
15
Пескоструйщики, занятые очисткой авиадвигателей
АТБ
Кремнесодержащая пыль
1 раз в год
16
Лица, занятые ремонтом испытанием и обслуживанием электроаппаратуры и оборудования производственного назначения, дежурные на электротехническом оборудовании
АТБ, АРЗ, ССТ, служба теплотехнического и санитарно технического обслуживания (далее - Ти СТО), электросветотехническое обслуживание (далее - ЭСТОП)
Электронапряжение
1 раз в год
17
Авиатехники (механики), кладовщики, занятые проверкой, ремонтом или хранением радиоизотопных приборов
АТБ
Ионизирующее излучение
1 раз в год
18
Работники, занятые промышленной дефектоскопией
АРЗ
Ионизирующее излучение
1 раз в год
19
Кладовщики, грузчики, занятые хранением и перевозкой транспортных радиационных установок
Коммерческий склад
Ионизирующее излучение
1 раз в год
20
Работники, занятые рентгеноконтролем багажа
Служба авиационной безопасности (далее - САБ)
Ионизирующее излучение
1 раз в год
21
Авиатехники (механики, монтажники), занятые ремонтом радионавигационного, радиосвязного и радиолокационного оборудования
АТБ
Неионизирующее излучение
1 раз в год
22
Радиотехники (механики, монтажники), занятые проверкой и ремонтом радиооборудования
АТБ, АРЗ, служба эксплуатации оборудования связи (далее - СЭРТОС)
Неионизирущее излучение
1 раз в год
23
Радиотехники (инженеры, механики), занятые обслуживанием радиотехнических установок аэропортов
Объекты радионавигации и связи
Неионизирующее излучение в диапазоне 30 мГц - 300 Гц
1 раз в год
24
Рабочие (уборщицы), непосредственно работающие в помещениях, где установлены радиотехнические устройства с мощностью выше 1 ВКт
Радиотехнические объекты гражданской авиации
Неионизирующее излучение в диапазоне 30 мГц - 300 Гц
1 раз в год
25
Радиотехники (инженеры, механики), занятые обслуживанием радиотехнических установок
Радиотехнические объекты гражданской авиации
Неионизирующее излучение в диапазоне менее 30 мГц
1 раз в год
26
Рабочие (техники, механики, мойщики воздушных судов), занятые верхолазными работами на высоте 5 метров от поверхности грунта, перекрытия, рабочего настила (с использованием предохранительного пояса)
АТБ, АРЗ
Высота
1 раз в год
27
Авиатехники (механики, мотористы), занятые техническим обслуживанием летательных аппаратов на открытых площадках
АТБ
Шум
1 раз в год
28
Инженеры, техники, мойщики фильтров
АТБ
Ультразвук
1 раз в год
29
Слесари - испытатели, испытатели
АРЗ, АТБ
Вибрация, шум
1 раз в год
30
Техники, инженеры, лаборанты занятые составлением и расшифровкой синоптических карт
Метеоцентры
Формальдегид, альдегиды жирного ряда
1 раз в год
31
Паяльщики (слесари, медники, жестянщики), занятые пайкой или работой с освинцованными деталями
АРЗ, АТБ
Свинец
1 раз в год
32
Радиомонтажники (механики), занятые пайкой радиоаппаратуры и радиодеталей
АРЗ, АТБ, ремонтно-эксплуатационная мастерская (далее - РЭМ)
Свинец
1 раз в год
33
Мойщики и уборщики воздушных судов, уборщики производственных помещений
АРЗ, АТБ
Синтетические моющие средства
1 раз в год
34
Авиатехники (механики, инженеры, лаборанты), имеющие контакт с жидкостью НГЖ - 4
АТБ, АРЗ, служба горюче смазочных материалов (далее - ГСМ)
Фосфор и его соединения
1 раз в год
35
Водители
АРЗ, АТБ
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
36
Водители бензозаправщиков
ССТ
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
37
Водители тепловых и обдувочных машин
ССТ
Шум
1 раз в год
38
Мойщики самолетов, работающих на этилированном бензине (далее - ЭБ)
АТБ, АРЗ
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
39
Слесари - механики по ремонту автомоторов (узлов, деталей) работающих на ЭБ.
АТБ, АРЗ
Тетраэтилсвинец
1 раз в год
40
Аппаратчики (рабочие, лаборанты) химической водоочистки
ТИСТО
Дезинфицирующие средства
1 раз в год
41
Водители спецмашин, занятые транспортировкой жидкости СТ2
ССТ
Фенол
1 раз в год
42
Лаборанты, ИТР, связанные с анализом ЭБ, его хранением и выдачей
ГСМ
Тетраэтисвинец
1 раз в год
43
Промывщики, пропарщики цистерн с ЭБ
ГСМ, ССТ
Тетраэтисвинец
1 раз в год
44
Кладовщики (рабочие), занятые приготовлением и хранением жидкости СТ2
ГСМ
Фенол
1 раз в год
45
Слесари - чистильщики бензозаправщиков
ГСМ
Тетраэтисвинец
1 раз в год
46
Техники, лаборанты ГСМ, контактирующие с жидкостью НГЖ4
ГСМ
Бензин, керосин, фосфор и его соединения
1 раз в год
47
Работники, применяющие бензин, растворитель
АТБ, АРЗ
Бензин (тетраэтилсвинец)
1 раз в год
48
Вулканизаторщики (механики, слесари), занятые вулканизацией резинотехнических изделий
АТБ, АРЗ, ССТ
Ускорители вулканизации
1 раз в год
49
Кладовщики и рабочие участков, на которых применяется метанол
ГСМ
Метанол
1 раз в год
50
Работники, занятые очисткой топливных цистерн, резервуаров
ГСМ, ТИСТО
Бензин, керосин
1 раз в год
51
Авиатехники, кладовщики, водители машин, имеющие контакт с жидкостью
ГСМ, АТБ, ССТ
Этиленгликоль
1 раз в год
52
Работа в кессонах, барокамерах
АТБ
Повышенное атмосферное давление
1 раз в год
53
Водители самоходных механизмов (электрокар)
АТБ, АРЗ, ССТ
вибрация
1 раз в год
54
Грузчики
Грузовые склады
Физические перегрузки
1 раз в год
55
Операторы клавишных вычислительных и счетноперфорационных машин
Вычислительный центр
Локальное мышечное напряжение
1 раз в год
56
Телеграфисты
СЭРТОС
Локальное мышечное напряжение
1 раз в год
57
Кочегары (зольщики), занятые механическим и ручным удалением золы (шлака) или загрузкой пылящего топлива
ТИСТО
Пыль углеродная
1 раз в год
58
Столяры
РСУ, АРЗ
Древесная пыль
1 раз в год
59
Кочегары котлов, машинисты котлов, слесари по ремонту котельного оборудования
ТиСТО
повышенная температура, интенсивное тепловое излучение
1 раз в год
60
Бетонщики (рабочие), занятые на строительных работах
РСУ
Цементная пыль
1 раз в год
61
Пилоты вертолетов и самолетов
Летные отряды
Вибрация общая, шум
1 раз в год
62
Электромонтеры и электрослесари по обслуживанию кабельных и воздушных линий электропередач открытых распределительных устройств
ЭСТОП
Электрическое напряжение, работа на высоте
1 раз в год