Топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 267 және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-6/285 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 10991 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 65-бабының 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Топыраққа агрохимиялық зерттеп-қарауды жүргізу үшін жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
_________________ А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
________________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 4-6/285 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 267 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін жер
учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексiнің (бұдан әрі – Жер кодексі) 65-бабының 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил обеспечения доступа к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв
Совместный приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 267 и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-6/285. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 10991
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 65 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения доступа к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан и курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства         Исполняющий обязанности
Республики Казахстан         Министра национальной экономики
Республики Казахстан
___________ А. Мамытбеков          _____________ М. Кусаинов
Утверждены
совместным приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-6/285 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 267
Правила
обеспечения доступа к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 65 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее – Земельный кодекс) и устанавливают порядок обеспечения доступа к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв.
2. Применяемые в настоящих Правилах понятия:

1) агрохимиялық зерттеп қарау – топырақтағы өсімдіктерді минералдық қоректендіру элементтері, қарашірік, рН және тұз режимі, микроэлементтер құрамын айқындау;
3) зерттеп қарауды жүргізу жоспары – әкімшілік аудандар, округтер бойынша жұмыстар жүргізудің кезектілігі;
4) мемлекеттік мекеме – ауыл шаруашылығы өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету саласындағы мемлекеттік мекеме.
3. Топырақты агрохимиялық зерттеп қарау егістік топырағының құнарлылығы көрсеткіштерін айқындау үшін жүргізіледі.
2. Топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін
жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету тәртібі
4. Мемлекеттік мекеме жыл сайынғы зерттеп қарауды жүргізу жоспарларын жасайды және облыстық ауыл шаруашылығы басқармасымен келіседі.
Топырақты агрохимиялық зерттеп қарауды бюджет қаражаты есебінен жүргізер алдында мемлекеттік мекеме жер учаскелерінің меншік иелеріне және (немесе) жер пайдаланушыларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама береді.
Жер кодексінің 65-бабына сәйкес жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылар топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
5. Топырақты зерттеп қарауды жүргізуді бастар алдында мемлекеттік мекеменің қызметкері жер учаскесінің меншік иесімен және (немесе) жер пайдаланушымен бірге жер алқаптарын байқап қарайды, топырақтың типі мен түрін айқындайды, көзбен қарап нақтылайды және жер пайдалану жоспарына жағдайдағы (жаңа жолдар, танаптар шекаралары, отырғызылған ағаштар) өзгерістерді енгізеді, жұмыс учаскелерінің схемасы мен оларды нөмірлеуді келіседі, жол бойындағы және фермалар маңындағы ерекше зерттеп қарау аймақтарын, су қорғау аймақтарын бөледі, соңғы үш жыл ішіндегі ауыл шаруашылығы дақылдары егістерінің орналасуын, олардың жай-күйін, ластану, фитоулылық біліну деңгейін нақтылайды, тыңайтқыштардың жоғары мөлшерімен жүйелі түрде тыңайтылатын танаптар мен өндірістік учаскелерді бөледі, танаптардың эрозияланғанын, бұталанғанын және қойтасталғанын белгілейді, суармалы учаскелер бетіндегі тұздың шөгіндісін белгілейді.
Топыраққа агрохимиялық
зерттеп-қарауды жүргізу
үшін жер учаскелеріне қол
жеткізуді қамтамасыз ету
қағидаларына 1-қосымша
Хабарлама
Мемлекеттік мекеменің мынадай өкілдері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________ 20__ жылғы _____________ 20 жылғы дейінгі мерзімде
_____________________________________________________________________
(жер учаскесінің меншік иесі және (немесе) жер пайдаланушы)
топырағын жоспарлы агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізетінін
хабарлаймыз.
Зерттеп қарауға жататын танаптарға мемлекеттік мекеме
өкілдерінің кедергісіз кіруін қамтамасыз етуді сұраймын.
Зерттеп қарауды жүргізу кезінде жер учаскесінің меншік иесі
және (немесе) жер пайдаланушы тарапынан қатысуға және бақылау
жүргізуге жол беріледі.
Басшы: _________________________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын            (қолы)
растайтын құжатта бар болса)
Мөр орны

1) агрохимическое обследование – определение содержания в почве элементов минерального питания растений, гумуса, рН и солевого режима, микроэлементов;
2) план проведения обследования – очередность проведения работ по административным районам, округам;
3) государственное учреждение – государственное учреждение в области агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства.
3. Агрохимическое обследование почв проводится для определения показателей плодородия почв пашни.
2. Порядок обеспечения доступа к земельным участкам для
проведения агрохимического обследования почв
4. Государственным учреждением составляются и согласовываются с областными управлениями сельского хозяйства ежегодные планы проведения обследования.
Перед проведением агрохимического обследования почв за счет бюджетных средств государственное учреждение выдает собственникам земельных участков и землепользователям уведомление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В соответствии со статьей 65 Земельного кодекса, собственники земельных участков и землепользователи обязаны обеспечивать доступ к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв.
5. Перед началом проведения обследования почв сотрудник государственного учреждения совместно с собственником земельного участка и (или) землепользователем осматривает земельные угодья, определяет тип и вид почв, уточняет визуально и наносит на план землепользования изменения в ситуации (новые дороги, границы полей, лесопосадки), согласует схему рабочих участков и их нумерацию, выделяет зоны особого обследования вдоль дорог и вокруг ферм, водоохранные зоны, уточняет размещение посевов сельскохозяйственных культур за последние три года, их состояние, степень засоренности, проявления фитотоксичности, выделяет поля и производственные участки, систематически удобряющиеся высокими дозами удобрений, отмечает эродированность, закустаренность и завалуненность полей, на орошаемых участках отмечает отложения солей на поверхности.
Приложение 1
к Правилам обеспечения доступа
к земельным участкам для проведения
агрохимического обследования почв
Уведомление
Уведомляем, что следующими представителями государственного
учреждения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
в период с ___________ 20__ года по ________ 20__ года будет
проведено агрохимическое обследование почв___________________________
____________________________________________________________________.
(собственник земельного участка или землепользователь)
Прошу обеспечить беспрепятственный доступ представителей
государственного учреждения на поля, подлежащие обследованию.
При проведении обследования допускается участие и контроль со
стороны собственника земельного участка или землепользователя.
Руководитель: _________________________________     ___________
фамилия, имя, отчество              (подпись)
(при наличии в документе,
удостоверяющем личность)
Место печати