Аң аулау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11091 тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 57) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аң аулау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы "___" _________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 10 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-03/157 бұйрығымен
бекітілген
Аң аулау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Аң аулау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау тәртібін және мерзімін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әуесқойлық (спорттық) аң аулау – спорттық, эстетикалық қажеттiлiктердi қанағаттандыру мақсатында және олжаланған өнiмдi жеке пайдалану үшiн аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн олжалау;
2) кәсiпшiлiк аң аулау - кәсiпкерлiк қызмет мақсатында аң аулау объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiн олжалау;

Об утверждении Правил охоты
Приказ и.о Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11091.
В соответствии с подпунктом 57) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила охоты.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования
и науки Республики Казахстан
____________ А. Саринжипов
"___" __________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
10 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-03/157
Правила охоты
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила охоты (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки проведения охоты на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) любительская (спортивная) охота – добывание видов животных, являющихся объектом охоты, в целях удовлетворения спортивных, эстетических потребностей и для личного потребления добытой продукции;
2) промысловая охота – добывание видов животных, являющихся объектом охоты, в целях предпринимательской деятельности;

3) ұлттық аң аулау – аушы жыртқыш құстар мен аңшылық иттердің ұлттық тұқымдарын пайдаланып, әуесқойлық (спорттық) аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерін олжалау.
3. Аң аулау мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) кәсiпшiлiк аң аулау;
2) әуесқойлық (спорттық) аң аулау, оның ішінде ұлттық аң аулау.
4. Заңның 33-бабына сәйкес аң аулау құқығына:
1) егер аң аулау атыс қаруын қолданыла отырып жүргізілетін болса, жиырма бір жасқа толған;
2) егер аң аулау осы Қағидаларда рұқсат етілген басқа да аңшылық құралдарының түрлері, аңшылық иттер мен аушы жыртқыш құстар қолданыла отырып жүргізілетін болса, он төрт жасқа толған;
3) "Аңшы, балықшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары − Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 60 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16463 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша аңшы куәлігі (бұдан әрі – аңшы куәлігі) болған;
4) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен бекітілген Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген) 1-қосымшада көзделген нысан бойынша жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат (бұдан әрі - жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат) немесе "Жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10702 болып тіркелген) 1-қосымшада көзделген нысан бойынша аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасын алған жағдайрда жеке тұлғалар ие болады.
Шетелдіктер үшін Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау құқығы аңшылық шаруашылығы субъектісімен жасасқан аң аулауды ұйымдастыру шарты, жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат, жолдама алу, сондай-ақ ішкі істер органдары аңшылық атыс қаруы мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге берген қорытынды негізінде туындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.02.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) национальная охота – добывание видов животных, являющихся объектом любительской (спортивной) охоты, с использованием ловчих хищных птиц и национальных пород охотничьих собак.
3. Охота подразделяется на следующие виды:
1) промысловая охота;
2) любительская (спортивная) охота, в том числе национальная охота.
4. В соответствии со статьей 33 Закона право на охоту имеют физические лица при условии:
1) достижения двадцатиоднолетнего возраста, если охота ведется с применением огнестрельного оружия;
2) достижения четырнадцатилетнего возраста, если охота ведется с применением других разрешенных настоящими Правилами видов орудий добывания, охотничьих собак и ловчих хищных птиц;
3) наличия удостоверения охотника по форме, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 60 "Об утверждении формы и Правил выдачи удостоверений охотника, рыбака и егеря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16463) (далее – удостоверение охотника);
4) получения разрешения на пользование животным миром по форме, предусмотренной в приложении 1 к Правилам выдачи разрешения на пользование животным миром, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10168) (далее - разрешение на пользование животным миром) или путевки субъекта охотничьего хозяйства по форме, предусмотренной в приложении 1 к приказу исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/145 "Об утверждении типовой формы путевки, а также Правил ее выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10702) (далее – путевка субъекта охотничьего хозяйства).
Право на охоту для иностранцев на территории Республики Казахстан возникает на основании договора на организацию охоты с субъектом охотничьего хозяйства, получения разрешения на пользование животным миром, путевки, а также заключения органов внутренних дел на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан огнестрельного охотничьего оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.02.2023 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Аңшылық олжаларын жинау мақсатында жануарлар дүниесінің объектілерін алу кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аң аулау хаттамасы және осы Қағидаларға 2-9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жануарлар түрлеріне олжалау парақтары толтырылады.
6. Аң аулау кезінде аңшылық алқаптарда тұрмыстық және кәсіпшілік қалдықтарымен, тастанды заттармен ластамау бойынша тазалық сақталады.
2-тарау. Аң аулауды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Кәсiпшiлiк аң аулау аңшыда мынадай құжаттар:
1) аңшы куәлігі;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат немесе аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасы;
3) аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулаған кезде – жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат;
4) аушы жыртқыш құстармен аң аулаған кезде – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/144 бұйрығымен бекітілген Аңшылықта пайдаланылатын аңшы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргізу және тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10651 болып тіркелген) 2-қосымшада көзделген нысан бойынша аңшы жыртқыш құстың паспорты (бұдан әрі – аңшы жыртқыш құстың папорты);
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен жануарлар дүниесін пайдалануға жасалған шарт;
6) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауланған жануарларды есепке алу журналы (кәсіпшілік журналы) болған кезде жүзеге асырылады.
Ұжымдық (топтық) кәсіпшілік аң аулау кезінде аңшылық шаруашылығының субъектісі жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамды тағайындайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әуесқойлық (спорттық) аң аулау аңшыда мынадай құжаттар:
1) аңшы куәлігі;
2) жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат;
3) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамалары;
4) аңшылық атыс қаруын қолданып аң аулаған кезде – азаматтық қару мен оның патрондарын сақтауға, сақтау мен алып жүруге жеке тұлғаларға берілген рұқсат;
5) аушы жыртқыш құстармен аң аулаған кезде – аушы жыртқыш құстың паспорты болған кезде жүзеге асырылады.
Тұяқты жануарлар мен аюды ұжымдық (топтық) әуесқойлық (спорттық) мақсатта аулау кезiнде жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсатты пайдалануға жауапты аңшының деректерi оның бет жағына, ал қалған қатысушылардың деректері олардың аңшы куәлiктерiнiң нөмiрлерi көрсетіліп, аңшылық субъектісінің жолдамасында белгіленеді.

5. При изъятии объектов животного мира с целью добычи охотничьих трофеев заполняются протокол охоты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и трофейные листы на виды животных по формам согласно приложениям 29 к настоящим Правилам.
6. При производстве охоты соблюдается чистота в охотничьих угодьях от засорения бытовыми и промысловыми отходами, отбросами.
Глава 2. Порядок проведения охоты
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Промысловая охота осуществляется при наличии у охотника следующих документов:
1) удостоверения охотника;
2) разрешения на пользование животным миром или путевки субъекта охотничьего хозяйства;
3) при охоте с применением охотничьего огнестрельного оружия – разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам;
4) при охоте с ловчими хищными птицами – паспорт ловчей хищной птицы по форме, предусмотренной в приложении 2 к Правилам ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10651) (далее – паспорт ловчей хищной птицы);
5) договора на пользование животным миром с субъектом охотничьего хозяйства;
6) журнала учета добычи животных (промысловый журнал) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При коллективной (групповой) промысловой охоте субъектом охотничьего хозяйства назначается ответственное лицо за использование разрешения на пользование животным миром.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Любительская (спортивная) охота осуществляется при наличии у охотника следующих документов:
1) удостоверения охотника;
2) разрешения на пользование животным миром;
3) путевки субъекта охотничьего хозяйства;
4) при охоте с применением охотничьего огнестрельного оружия – разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам;
5) при охоте с ловчими хищными птицами – паспорт ловчей хищной птицы.
При коллективной (групповой) любительской (спортивной) охоты на копытных и медведя данные ответственного охотника за использование разрешения на пользование животным миром заносятся на ее лицевую сторону, а данные остальных участников с указанием номеров их удостоверений охотника, отмечаются в путевке субъекта охотничьего хозяйства.

9. Аңшылық шаруашылығында ұя салатын үйректердің аталығын, көктемгі аң аулауды жүргізу кезінде жыныстық жағынан өзгеруі анық байқалатын үйректердің аталық түрлерін олжалауды аңшы алдамшы үйрек немесе тұлып болған кезде жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 02.04.2021 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тұяқты жануарларды, қоңыр аюды олжалау аңшылық шаруашылығының тиісті субъектісі қорықшысының қатысуымен, ал резервтік қордың алқаптарында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 02.04.2021 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тұяқты жануарларды, қоңыр аюды, ал көктемгі аң аулауда аталық үйректерді, саңырау құр, құр және жылқышы аталықтарын олжалау туралы белгіні осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген тұлғалар, жануарлардың басқа түрлерін тікелей атып алғаннан кейін - күн сайын аң аулау аяқталғаннан кейiн не келесі аң аулау орнына ауысқан кезде сол күні қорықшы немесе ол болмаған кезде аңшының өзi жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсатында, ал кәсiпшiлiк аң аулау кезiнде – кәсiпшiлiк журналына жасайды.
12. Қасқырларды, шибөрiлердi, қарғаларды, сауысқандарды, үлкен суқұзғын, тағандарды, қаңғыбас иттерді аулау (атып алу) кезінде жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат талап етiлмейдi:
1) жануарлар дүниесін қорғауды жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері және оның мамандандырылған ұйымдарының лауазымды адамдары жүзеге асыру кезінде, аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметінің, сондай-ақ балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметiмен үлкен суқұзғынды атуды қызметтік қаруды және авиа- автомото-, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы қолдана отырып жүзеге асырған;
2) жануарлардың басқа түрлерiн аулау (авиа-, автомото-, көлік құралдарын, оның ішінде қарда жүретін техниканы қолданбай) аң аулауға берілген жануарлар дүниесін пайдалану рұқсаты қолданылатын аңшылық шаруашылығы субъектісінің аумағында жүргізілген кезде жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсат талап етiлмейдi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2023 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Добыча селезней уток, гнездящихся в охотничьем хозяйстве, полигамных видов уток с ярко выраженным половым диморфизмом при проведении весенней охоты осуществляется охотником, при наличии подсадной утки или чучела.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.04.2021 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Добыча копытных животных, бурого медведя, производится в присутствии егеря соответствующего субъекта охотничьего хозяйства, а на угодьях резервного фонда государственного инспектора по охране, воспроизводству и использованию животного мира.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.04.2021 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Отметка о добыче копытных животных, бурого медведя, а на весенней охоте селезней уток, самцов глухаря, тетерева и вальдшнепа производится лицами, указанными в пункте 10 настоящих Правил, непосредственно после отстрела других видов животных – ежедневно по окончанию охоты либо при переезде на следующее место охоты в течение дня егерем или при его отсутствии самим охотником в разрешении на пользование животным миром, путевке, а при промысловой охоте – в промысловом журнале.
12. Добывание (отстрел) волков, шакалов, ворон, сорок, большого баклана, грачей, бродячих собак не требует разрешения на пользование животным миром при:
1) осуществлении охраны животного мира должностными лицами территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и его специализированных организаций, егерской службой субъектов охотничьего хозяйства, а также для отстрела большого баклана егерской службой субъектов рыбного хозяйства с использованием служебного оружия и применением авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники;
2) производстве охоты на другие виды животных (без применения авиа-, автомото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники) на территории субъекта охотничьего хозяйства, на которой действует разрешение на пользование животным миром, выданное на охоту.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.06.2023 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Аң аулау:
1) ойық ұңғылы атыс қаруын (құстардан басқа);
2) тегiс ұңғылы, оның ішінде ойық бөлігінің ұзындығы 140 мм аспайтын атыс қаруын;
3) аралас (ойық және тегіс ұңғылы), оның ішінде алмалы-салмалы және жиналмалы ойық ұңғылы атыс қаруын;
4) өзі аулайтын құралдарды (қапқандарды, тұзақтарды, салмақты қысқышты, қаусырманы);
5) аңшылық иттер мен аушы жыртқыш құстарды қолдана отырып, жүргiзiледi.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Аңшылық иттерді жолдаманың қолданылу аумағынан тыс жерде iздеу және шақыру кезінде аңшы оғы алынған және қапталған аңшылық атыс қарумен болады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жолдаманың қолданылу аймағынан тыс жерде жараланған тұяқты жануарлардың, аю мен қасқырлардың iзiне түсу және оларды жинап алу аңшылық алқаптарында жараланған жануар бар аңшылық шаруашылығы субъектісінің уәкiлеттi тұлғасының келісімiмен жүзеге асырылады.
16. Аң аулау аяқталғаннан кейiн, аң аулау аралығындағы үзiлiстерде, бiр жерден екiншi жерге көшкен кезде, аңшы аңшылық атыс қаруын оғы алынған күйге келтiріледi.
Мылтық қарудың оқ ұясында және оқшантайында оқ болмаған кезде оғы алынып тасталған болып есептеледi.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ен салынған (сақина, микрочип салынған) құстарды немесе сүтқоректiлердi олжалау кезiнде олжалаудың күнi мен орны көрсетiлген ақпарат, сақина, микрочип және басқа да белгiлер кейіннен ғылым мен ғылыми-техникалық қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттік органға беру үшiн аңшылық шаруашылығы субъектісінің уәкiлеттi тұлғасына немесе Ведомствоның аумақтық бөлімшесіне беріледі.
18. Заңның 38-бабының 5-тармағына сәйкес мына жағдайларда:
1) аңшы куәлiгiнсiз;
2) атыс қаруын сақтау мен пайдалану құқығын беретiн iшкi iстер органдары рұқсатынсыз атыс қаруын қолданып;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/144 бұйрығымен бекітілген аңшылықта пайдаланылатын аушы жыртқыш құстарды есепке алуды жүргізу және тіркеу қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10651 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен);

13. Охота производится с применением:
1) огнестрельное с нарезным стволом (кроме птиц);
2) огнестрельное гладкоствольное, в том числе с длиной нарезной части не более 140 мм;
3) огнестрельное комбинированное (нарезное и гладкоствольное), в том числе со сменными и вкладными нарезными стволами;
4) самоловных орудий (капканами, силками, кулемами, плашками);
5) охотничьих собак и ловчих хищных птиц.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При поиске и отзыве охотничьих собак вне территории действия путевки охотник находится с разряженным и зачехленным охотничьим огнестрельным оружием.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Преследование и добор раненых копытных животных, медведя и волков вне зоны действия путевки осуществляется с согласия уполномоченного лица субъекта охотничьего хозяйства, на охотничьих угодьях которого находится раненое животное.
16. По окончании производства охоты, в перерывах между производством охот, при переезде с места на место, охотником охотничье огнестрельное оружие приводится в разряженное состояние.
Ружье считается разряженным при отсутствии патрона в патроннике и магазине оружия.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При добыче меченых (окольцованных, микрочипованных) птиц или млекопитающих информация с указанием даты и места добычи, кольцо, микрочип и другие метки представляются уполномоченному лицу субъекта охотничьего хозяйства или в территориальное подразделение Ведомства для дальнейшей передачи в уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в области научной и научно-технической деятельности.
18. В соответствии с пунктом 5 статьи 38 Закона охота запрещается:
1) без удостоверения охотника;
2) с огнестрельным оружием без разрешения органов внутренних дел на право его хранения и использования;
3) с ловчими хищными птицами без их регистрации в порядке, установленном Правилами ведения учета и регистрации ловчих хищных птиц, используемых на охоте, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10651);

4) аң аулау ережелерiнде қолданылуы көзделмеген аулау құралдарын пайдаланып;
5) аңшылық шаруашылығы субъектісімен шарт жасаспай кәсiпшiлiк мақсатта;
6) егер уәкiлеттi орган өзгеше белгiлемесе, аңшылық алқаптардың резервтiк қорында;
7) елдi мекендердiң жерлерiнде, сондай-ақ олармен iргелес аумақтарда аң аулау ережелерiне сәйкес аңшылық атыс қаруын қолдану қауiпсiздiгi қамтамасыз етiлмейтiн қашықтықта;
8) уәкiлеттi органның рұқсатынсыз өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс жерлерiнде;
9) күйзелiстi және дәрменсiз жағдайдағы жануарларды (дауылдан, су тасқынынан, өрттен бас сауғалағандарды, су тоғандарынан өту кезiнде, көктайғақ кезiнде, аштықтан әлсiрегендердi, жусанды паналаған суда жүзетiн құстарды);
10) қозғалтқышы іске қосылған авиа-, авто-, мотокөлік құралдарын, қарда жүретін техниканы, шағын көлемді кемелерді, түнде көру аспаптарын, лазерлік нысана көрсеткіштерді, жарық беру және дыбыс шығару аспаптарын қолдана отырып, әуесқойлық (спорттық) мақсатта;
11) алкогольден немесе есiрткiден масаң болу немесе өзге түрде улану жағдайларында;
12) егін орағы аяқталғанға дейін ауыл шаруашылығы дақылдары егілген жерлерде;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен табиғатты пайдаланудың жекелеген түрлеріне жол берілетін аумақты қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда;
14) өзен құндызына, кәмшатқа, күзенге, ондатраға атыс қаруын қолданып;
15) аңшылық иттердi құтқару үшiн iндердi қазуды қоспағанда, жануарлардың тұрағын бұзып және зақымдап;
16) өзен құндызы тұрғызған бөгетті бұзып;
17) пневматикалық, лақтыратын қаруды қолданып (жануарлар дүниесi объектілерін қозғалтпауға және егуге байланысты ғылыми-зерттеу және профилактикалық жұмыстарды жүргізу үшін садақтар мен арбалеттерді пайдаланудан басқа);
18) сауыт бұзатын, өртегіш немесе жарғыш қуаты, ауыртпалық орталығы ауыстырылған оқтары бар патрондарды қолданып;
19) тегiс ұңғылы аңшылық мылтығына қолдан жасалған ойық жиналмалы (қосалқыларды) ұңғыны қолданып;
20) бос жерлерді, су бетiндегі өсiмдiктердi жағумен, басқа да өсімдiктерді түбiрiмен қопарып және жойып;
21) өздiгiнен атылатын қаруларды, қысқыштарды, қаусырмаларды, қапсырмаларды, кескiштердi қолданып; тұзақтар құрып, аулау орларын қазып; адам байқамайтын айқындаушы белгілерінсіз ірі қақпандарды, шатырларды, бастырмаларды, iлмектердi, найзаларды, құс желiмін орнату жолымен, түтін салып, жылтыр мұзға, қатқыл мұзға, терең қарға және топырағы жабысқақ сортаңға, шабылған қамысқа айдап шығарып, қоңыр аюды, тұяқты жануарларды және құстарды аулау кезiнде қақпанды қолданып, қоршауға алып, тағамен аулап;

4) орудиями добывания, применение которых не предусмотрено правилами охоты;
5) в промысловых целях без договора с субъектом охотничьего хозяйства;
6) в резервном фонде охотничьих угодий, если иное не установлено уполномоченным органом;
7) на землях населенных пунктов, а также прилегающих к ним территориях на расстоянии, не обеспечивающем согласно правилам охоты безопасность применения охотничьего огнестрельного оружия;
8) на землях промышленности, транспорта, связи, обороны без разрешения уполномоченного органа;
9) на животных, находящихся в бедственном и беспомощном положении (спасающихся от бури, наводнения, пожара, при переправе через водоемы, в гололед, истощенных от бескормицы, отсиживающихся на полыньях водоплавающих птиц);
10) в любительских (спортивных) целях с применением авиа-, авто-, мототранспортных средств, снегоходной техники, маломерных судов с включенным двигателем, приборов ночного видения, лазерных целеуказателей, осветительных и звуковых приборов;
11) в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или интоксикации иного типа;
12) на землях, занятых сельскохозяйственными культурами, до окончания уборки урожая;
13) на особо охраняемых природных территориях, за исключением территории, где в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, допускаются отдельные виды природопользования;
14) с применением огнестрельного оружия на речного бобра, выдру, норку, ондатру;
15) с разрушением и повреждением жилищ животных, за исключением раскопки нор для спасения охотничьих собак;
16) с разрушением плотины, возведенной речным бобром;
17) с применением пневматического, метательного оружия (кроме использования луков и арбалетов для проведения научно-исследовательских и профилактических работ, связанных с обездвиживанием и инъекцированием объектов животного мира);
18) с применением патронов с пулями бронебойного, зажигательного или разрывного действия со смещенным центром тяжести;
19) с применением в гладкоствольных охотничьих ружьях самодельных нарезных вкладных стволов (вкладышей);
20) с выжиганием пустошей, надводной растительности, раскорчевкой и уничтожением другой растительности;
21) с применением самострелов, сжимов, схватов, кляпцев, подрезей; устройством западней, ловчих ям; путем установления крупных капканов без заметных для человека опознавательных знаков, шатров, перевесов, крючков, пик, птичьего клея; выкуриванием, выгоном на гладкий лед, наст, глубокий снег и вязкие солончаки, скошенный тростник; применением капканов при добыче бурого медведя, копытных животных и птиц; охота котлом, подковой;

22) торларды қолданып; су құю арқылы iннен шығарып (уәкiлеттi органның ведомствосымен келісу бойынша жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау, будандастыру немесе еріксіз ұстау үшін оларды аулауды қоспағанда);
23) дала кеміргіштерін құрту кезінде, сондай-ақ жануарлардың құтыру эпизоотиясы және басқа да аурулары болған жағдайларда улы химикаттар және басқа да химиялық препараттар қолдануды қоспағанда, жарғыш құрылғыларды, улы химикаттарды және басқа да химиялық препараттарды қолданып;
24) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатта немесе жолдамада көрсетілген жануарлар санынан асырып;
25) жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатта немесе жолдамада көрсетілмеген жануарлардың басқа түрлерін;
26) аңшылық шаруашылығы субъектісінің жолдамасынсыз;
27) аулап алу объектісі болып табылатын жануарлар түрлеріне, басқа елдерден әкелінген жыртқыш қыран құстарды пайдалана отырып;
28) еркекүйрекке көктемгі аң аулау кезінде еліктіруші үйрексіз немесе тұлыпсыз;
29) тұяқты жануарларды және қоңыр аюды аулау кезінде қорықшының немесе жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөніндегі мемлекеттік инспектордың еріп жүруінсіз;
30) әуесқойлық (спорттық) мақсатта суырға калибрі бес бүтін оннан алты миллиметрлік бүйірден (сақиналы) тұтандырғыш патронды ойықты қару қолданып;
31) тыныштық сақтау аймақтарында және өсiмiн молайту учаскелерінде аң аулауға тыйым салынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жануарлардың популяцияларын сақтау, олардың өсiмiн молайтуға қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету және шаруашылық пайда табу мақсатында Қазақстан Республикасында осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес аң аулауды жүргізу мерзiмдерi (бұдан әрі – аң аулауды жүргізу мерзімдері) белгiленедi.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері аң аулауды ашу туралы және оны осы Қағидаларға 11-қосымшада көрсетілген аң аулауды жүргізудің белгіленген мерзімдерінен күнтізбелік 15 күнге дейін неғұрлым ерте немесе неғұрлым кеш мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 02.11.2018 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аң аулау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аң аулау хаттамасы
Hunting protokol
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 01.06.2020 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аңшының тегі мен аты әкесінің аты (бар болған жағдайды) ______________________________
Hunterʼs Name
Мекенжайы _____________________________________________________________________
Address
20__жылғы "___" __________ қауіпсіздік техникасымен және аң аулау ережесімен таныстым
With the hunting rules and safety precautions is acquainted
________________________________________________________________________________
/Аңшының қолы/
/Hunter’s signature/
Аң аулау өткізілетін орын _________________________________________________________
Hunting area
Аң аулауды өткізу уақыты:
20__жылғы "__"________ бастап
20__жылғы "__"________ дейін______ аң аулау күні
The hunting time: starting from till days of hunting
Аң аулаудың нәтижелері/ Results of hunting
Күні/Date
Ауланған жануар түрі/Animal’s species
Саны /Quantity
Олжаның сапасы (мүйіздерінің, бас сүйегінің, азу тістерінің мөлшері мен салмағы, терісінің көлемі және басқа)/Quality of trophy (dimensions ahd weight of horns, skull, fangs, size of skin, etc.)
Орысша
In English
Осы аң аулау хаттамасымен келісемін және аңшылық шаруашылығы ұйымына шағымым жоқ
(бар, олар мынадай)/I agree with this hunting protocol and have no claims to the hunting enterprise
(I have, they as follows): ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Аңшының аты тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______/_____________/
Hunter
Аң аулау басшысы аты тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)______/_______/
Hunting manager
Аңшының мүддесін білдіретін тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)________/_________/
Hunter’s representative body
Аңшылық шаруашылығы субъектісінің басшысының аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________/____________/
Head of hunting enterprise
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Аң аулау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Асканий бұғысының мүйізіне арналған олжалау парағы
Аңшы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________(түрі) атып алды
Атып алу күні 20___жылғы "___"_________
Атып алу орны (аңшылық шаруашылығы)__________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл

22) с применением сетей; выливанием из нор (за исключением отлова животных для их интродукции, реинтродукции, гибридизации или содержания в неволе по согласованию с ведомством уполномоченного органа);
23) с применением взрывных устройств, ядохимикатов и других химических препаратов, за исключением применения ядохимикатов и других химических препаратов при истреблении полевых грызунов, а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных;
24) сверх указанного в разрешении на пользование животным миром или путевке количества животных;
25) других видов животных, не указанных в разрешении на пользование животным миром или путевке;
26) без путевки субъекта охотничьего хозяйства;
27) с использованием ловчих хищных птиц, завезенных из других стран, на виды животных, являющихся объектами охоты;
28) без подсадной утки или чучела при весенней охоте на селезня утки;
29) без сопровождения егеря или государственного инспектора по охране, воспроизводству и использованию животного мира на копытных животных и бурого медведя;
30) в любительских (спортивных) целях на сурка с применением нарезного оружия калибром пять целых шесть десятых, миллиметров под патрон бокового (кольцевого) воспламенения;
31) в зонах покоя и воспроизводственных участках.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В целях сохранения популяций животных, обеспечения благоприятных условий их воспроизводства и получения хозяйственной выгоды в Республике Казахстан устанавливаются сроки проведения охоты согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – сроки проведения охоты).
Территориальные подразделения ведомства принимают решение об открытии охоты, и о ее переносе на более ранний или более поздний срок до 15 календарных дней от установленных сроков проведения охоты указанных в приложении 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 02.11.2018 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
охоты
Форма
Протокол охоты Hunting protocol
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 01.06.2020 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) охотника______________________
Hunter’s Name
Адрес_______________________________________________________________
Address
С техникой безопасности и правилами охоты ознакомлен "__"____20__года
With the hunting rules and safety precautions is acquainted
_________________ Подпись охотника/ /Hunter’s signature/
Место проведения охоты_______________________________________________
Hunting area
Время проведения охоты: с "___"___________20__ года
до "___"____________20__ года ____________ дней охоты
The hunting time: starting from till days of hunting
Результаты охоты Results of hunting
Дата/Date
Вид добытого животного/Animal’s species
Количество/Quantity
Качество трофея (размеры и вес рогов, черепа, клыков, размер шкуры и другое)/Quality of trophy (dimensions and weight of horns, skull, fangs, size of skin, etc.)
На русском
In English
С настоящим протоколом охоты согласен и претензий к субъекту охотничьего
хозяйства не имею (имею, они следующие)/I agree with this hunting protocol and
have no claims to the hunting enterprise (I have, they as follows): ____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) охотника____________/__________/
Hunter
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя охоты ______/______/
Hunting manager
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, представляющего интересы охотника
____________/_______________/
Hunter’s representative body
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя субъекта охотничьего
хозяйства ____________/___________/
Head of hunting enterprise
Место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства)
Приложение 2
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на рога асканийского оленя
Охотник
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного/вес________________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерения
Сумма
Средняя величина
Коэффициент
Балл
1
2
3
4
5
6

1. Мүйіздің ұзындығы, сантиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. 1) Көз үстіндегі алғашқы қосымша бұтақшалардың ұзындығы, сантиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
2) Көз үстіндегі екінші қосымша бұтақшалардың саны (әр жағынан бір-бірден, дана)
3. Тәж астындағы қосымша бұтақшалардың ұзындығы, сантиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
4. Ашаның шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
5. Көз үстіндегі қосымша бұтақшалардан жоғары тұрған мүйіз шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
6. Тәжден төмен тұрған мүйіз шеңбері:
оң жақтағы
сол жақтағы
7. Мүйіздер алшақтығы
8. Мүйіздер салмағы, килограмм
9. Қосымша бұтақшалар саны, дана:
оң жақтағы мүйізде
сол жақтағы мүйізде
10. Тәж пішіні қарапайым, 12-16 сантиметрден 6 қосымша бұтақша
11. Мүйіздердің түр-түсі ашық
12. Түйіршіктілігі мен ізділігі: ізі ірі, түйіршіктілігі орташа
13. Қосымша бұтақшалар шеттерінің түр-түсі ақ
Балдар сомасы
Ақаулары үшін шегерім
Ақаулар жоқ
Түпкілікті бағаcы
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құдыр бас сүйегіне арналған олжалау парағы
Аңшы _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________(түрі) атып алды
Атып алу күні 20___жылғы "___"________
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Балл
1. Бас сүйектің ұзындығы, сантиметр
2. Бас сүйектің ені, сантиметр
3. Азу тістің ұзындығы, сантиметр
оң жақтағы
сол жақтағы
Түпкілікті бағасы
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Марал мүйізіне арналған олжалау парағы
Аңшы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________(түрі) атып алды
Атып алу күні 20 __жылғы "____"_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) __________________
Жануардың жасы/салмағы ________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Мүйіздердің ішкі алшақтығы
Оң жақтағы мүйіз
Сол жақтағы мүйіз
Балл айырмасы (шегерім)
1. Мүйіздер ұзындығы, сантиметр
2. Бірінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, сантиметр
3. Екінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, сантиметр
4. Үшінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, сантиметр
5. Төртінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, сантиметр
6. Бесінші қосымша бұтақшаның ұзындығы, сантиметр
7. Бірінші және екінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
8. Екінші және үшінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
9. Үшінші және төртінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
10. Төртінші және бесінші қосымша бұтақшалар арасындағы мүйіз шеңбері
11. Мүйіздердің ішкі алшақтығы
Жиыны
Балл сомасы
Шегерім
Түпкілікті бағасы, балл
Қосымша көрсеткіштер
Оң жақтағы мүйіз
Сол жақтағы мүйіз
Өлшеу нәтижелері
12. Мүйіздер шеттерінің арасындағы қашықтық, сантиметр
13. Мүйіздердің ең үлкен алшақтығы, сантиметр
14. Қосымша бұтақшалар саны, сантиметр
15. Кемістігі бар барлық қосымша бұтақшалардың жалпы ұзындығы, сантиметр
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қабанның азу тісіне арналған олжалау парағы
Аңшы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы "____"_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері, см
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл
1. Төменгі азу тістің ұзындығы сантиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Төменгі азу тістің ені, милиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
3. Жоғарғы азу тістің шеңбері, сантиметр:
оң жақтағы
сол жақтағы
Балл сомасы
Ақаулары үшін шегерім
Үстеме
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сібір елігінің мүйізіне арналған олжалау парағы
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы "____"_______
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл

1. Длина рога, сантиметр
правого
левого
2.
1) Длина первых надглазничных отростков, сантиметр правого
левого
2) Число вторых надглазничных отростков (по одному с каждой стороны, штук)
3. Длина подкоронных отростков, сантиметр правого
левого
4. Окружность розетки: правой
левой
5. Окружность рога выше надглазничных отростков:
правого
левого
6. Окружность рога ниже короны:
правого
левого
7. Развал рогов
8. Вес рогов, килограмм
9. Число отростков, штук:
на правом роге
на левом роге
10. Форма короны простая, 6 отростков по 12-16 сантиметров
11. Цвет рогов светлый
12. Зернистость и бороздчатость: борозды крупные, зернистость средняя
13. Цвет концов отростков белый
Сумма баллов
Скидка за дефекты
Дефектов нет
Окончательная оценка
Руководитель охоты ______________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 3
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на череп кабарги
Охотник
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерений
Балл
1. Длина черепа, сантиметр
2. Ширина черепа, сантиметр
3. Длина клыка, сантиметр правого левого
Окончательная оценка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен _______________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Окончательная оценка, баллов
Дополнительные показатели
Правый рог
Левый рог
Результаты измерения
12. Расстояние между концами рогов, сантиметр
13. Наибольший развал рогов, сантиметр
14. Количество отростков, сантиметр
15. Общая длина всех аномальных отростков, сантиметр
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 5
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на клыки кабана
Охотник _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерения
Сумма
Средняя величина
Коэффициент
Балл
1. Длина нижнего клыка, сантиметр:
Правого левого
2. Ширина нижнего клыка, милиметр:
Правого левого
3. Окружность верхнего клыка, сантимет:
Правого левого
Сумма баллов: скидка за дефекты надбавка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 6
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на рога сибирской косули
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного/вес _______________________________________________
Оценка трофея
Показатели
оценки
Результаты измерения
Сумма
Средняя величина
Коэффициент
Балл

1. Мүйіздің ұзындығы:
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздердің алшақтығы
3. Бас сүйегімен құрғақ мүйіздердің салмағы, бас сүйекке шегерім, грамм
4. Мүйіздер көлемі, сантиметр куб
5. Мүйіздердің түр-түсі
6. Төмпешіктігі
7. Ашалар
8. Қосымша бұтақшалардың үшкірлігі Бағалау көрсеткіштері
Балл сомасы: Мүйіздің әдемілігі үшін үстеме қосымша бұтақшалардың ассиметриялылығы үшін шегерім
Түпкілікті баға
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Бұлан мүйізіне арналған олжалау парағы
Аңшы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы "____"_______________
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа көлем
Коэффициент
Балл
1. Мүйіздің шеңбері, сантиметр
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздер алшақтығы, сантиметр
3. Күрекшенің ұзындығы, сантиметр
оң жақтағы
сол жақтағы
4. Күрекшенің ені
оң жақтағы
сол жақтағы
5. Барлық қосымша бұтақшалардың жалпы ұзындығы, сантиметр
6. Қос мүйіздегі қосымша бұтақшалар саны
Балл сомасы
Мүйіздердің жуандығы мен әдемілігі үшін үстеме
Қосымша бұтақшалардың ұзындығындағы айырма үшін және мүйіздердің ассиметриялылығы үшін шегерім
Түпкілікті бағасы
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сібір тау текесіне арналған олжалау парағы
Аңшы ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы "____"___________________
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Сомасы
Орташа мөлшері
Коэффициент
Балл
1. Мүйіздің ұзындығы, сантиметр
оң жақтағы
сол жақтағы
2. Мүйіздің шеңбері
оң жақтағы
сол жақтағы
3. Мүйіздердің алшақтығы, сантиметр
Үстемелер:
мүйіздердің түр-түсі қоңыр
кедір-бұдырлылығы (сақиналар саны) орташа симметриялылығы
Түпкілікті бағасы
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жыртқыш аңдар: қоңыр аю, қасқыр, сілеусінбас сүйектеріне
арналған олжалау парағы
Аңшы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________(түрі) атып алды.
Атып алу күні 20___жылғы "____"_________
Атып алу орыны (аңшылық шаруашылығы) ________________________________
Жануардың жасы/салмағы ______________________________________________
Олжаны бағалау
Бағалау көрсеткіштері
Өлшеу нәтижелері
Балл

1. Длина рога:
Правого
левого
2. Развал рогов
3. Вес сухих рогов с черепом, скидка на череп, грамм
4. Объем рогов, кубических сантиметров
5. Цвет рогов
6. Бугорчатость
7. Розетки
8. Острия отростков, показатели оценки
Сумма баллов: надбавка за красоту рогов скидка за ассиметричность отростков
Окончательная оценка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 7
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на рога лося
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"_________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного/вес _______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1
2
3
4
5
6
1. Окружность рога сантиметр:
правого
левого
2. Развал рогов, сантиметр
3. Длина лопаты, сантиметр:
правой
левой
4. Ширина
лопаты сантиметр:
правой
левой
5. Общая длина всех отростков, сантиметр
6. Число отростков на обоих рогах
Сумма баллов Надбавка за мощность и красоту рогов Скидка за разность в длине отростков и за ассиметрию рогов
Окончательная
оценка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 8
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на рога сибирского горного козла
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид)__________________________________________________________
Дата отстрела "___"_________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство) ________________________________
Возраст животного /вес ______________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты
измерения
Сумма
Средняя
величина
Коэффициент
Балл
1. Длина рога, сантиметр:
Правого
левого
2. Окружность рога:
Правого
левого
3. Развал рогов, сантиметр
Надбавки:
цвет рогов бурый бугристость (число колец) средняя симметричность
Окончательная оценка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 9
к Правилам охоты
Форма
Трофейный лист на черепа хищных зверей: бурый медведь,
волк, рысь
Охотник______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Добыл (вид) _________________________________________________________
Дата отстрела "___"__________20___года
Место отстрела (охотничье хозяйство)_________________________________
Возраст животного/пол/вес ___________________________________________
Оценка трофея
Показатели оценки
Результаты измерений
Балл

1. Бас сүйегінің
ұзындығы, сантиметр
2. Бас сүйегінің ені, сантиметр
Түпкілікті бағасы
Аң аулау басшысы _________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Мөр орыны
Бағамен келісемін ________________________________________ ________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Аң аулау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ауланған жануарларды есепке алу журналы
(кәсіпшілік журнал)
_____________________________________________________________________
(жануарлар дүниесін пайдаланушының атауы)
_____________________________________________________________________
(бригадирдің, басқа жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса))
Аулаған күні
Аңшылық шаруашылығының және (немесе) учаскенің атауы
Пайдаланылған аулау құралдарының түрлері және саны
Аңшылардың саны
Аулау көлемі, дарақ
Жануарлардың түрлері
Жіберу күні, жүк құжаты № автокөлік №
Аңшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
3
4
5
6
8
10
Аң аулау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Аң аулауды өткізу мерзiмдерi
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 27.05.2022 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жануарлар түрлері
Аң аулау мерзiмдерi
Су тышқан (ондатра)
1 қазан – 15 ақпан
Кәдiмгi тиiн
20 қазан – 15 ақпан
Қарсақ, түлкi, бұлғын, құну, сарғыш күзен, ақ қалақ, ақкiс, сары күзен, сасық күзен, американ су күзенi, кәмшат (ортаазиялықтан басқасы), сiлеусiн (түркістандықтан басқасы), жанат, қоян (ақ қоян, ор қоян)
1 қараша – 15 ақпан (аң аулайтын ит түрлерімен және аушы жыртқыш құстармен қарсақ, түлкі және қоян аулау солтүстiк аймақта** 15 қазаннан бастап аулау)
Құм қоян
1 қарашадан бастап – 31 қаңтарды қос алғанда
жанат тектес ит
1 қыркүйектен ұйқыға жатқанға дейін
Зорман (сары тышқан)
ұйқыдан шыққаннан бастап – 30 сәуiрге дейін
Суырлар*
5 маусымнан бастап ұйқыға жатқанға дейін оңтүстік аймақта***
15 маусымнан бастап ұйқыға жатқанға дейін солтүстiк аймақта**
Шалшықшылар, жылқышы
1 шілдеден бастап 30 қарашаға дейін (аталық жылқышыны көктемгі аулауға 1 наурыз – 30 сәуір кезеңінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі)
Бөдене, кептер, түркептер
20 тамыздан бастап 30 қарашаға дейін (аң аулайтын иттермен және аушы жыртқыш құстармен 15 шілдеден бастап ұшып кеткенге дейін бөдене аулау)
Маймаққаз, қаз*, қарашақаз, үйрек*, қасқалдақ
Ақмола, Шығыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары – тамыздың соңғы сенбісінен 30 қарашаға дейін
Ақтөбе, Алматы, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда облыстар қыркүйектің бірінші сенбісінен бастап 15 желтоқсанға дейін.

1. Длина черепа, сантиметр
2. Ширина черепа, сантиметр
Окончательная оценка
Руководитель охоты ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Место печати
С оценкой согласен ______________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)) (подпись)
Приложение 10
к Правилам охоты
Форма
Журнал учета добычи животных
(промысловый журнал)
_____________________________________________________________________
(наименование пользователя животным миром)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица)
Дата добычи
Наименование охотничьего хозяйства и (или) участка
Виды и количество использованных орудий добывания
Количество охотников
Объем добычи, особей
Виды животных
Дата отгрузки
№ накладной,
№ автомашины или другой техники
Фамилия, имя, отчество (при наличии) охотника
1
2
3
4
5
6
8
10
Приложение 11
к Правилам охоты
Форма
Сроки проведения охоты
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 27.05.2022 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды животных
Сроки охоты
Ондатра
с 1 октября по 15 февраля
Обыкновенная белка
с 20 октября по 15 февраля
Корсак, лисица, соболь, росомаха, солонгой, ласка, горностай, колонок, степной хорек, американская норка, выдра (кроме среднеазиатской), рысь (кроме туркестанской), енот-полоскун, заяц (беляк, русак)
с 1 ноября по 15 февраля (охота с собаками охотничьих пород и ловчими хищными птицами на корсака, лисицу и зайца по северной зоне** с 15 октября)
Заяц (толай)
с 1 ноября по 31 января
Желтый суслик (песчаник)
с выхода из спячки по 30 апреля
Сурки*
с 5 июня до залегания по южной зоне***, с 15 июня до залегания по северной зоне**
Кулик, вальдшнеп
с 1 июля до 30 ноября (весенняя охота на самцов вальдшнепа разрешается на срок не более 15 календарных дней в период с 1 марта по 30 апреля)
Перепел, голубь, горлица
с 20 августа по 30 ноября (охота с собаками охотничьих пород и ловчими птицами на перепела с 15 июля до отлета)
Гагара, гусь,* черная казарка, утка,* лысуха
Акмолинская, Восточно-Казахстанская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области – с последней субботы августа по 30 ноября.
Актюбинская, Алматинская, Западно-Казахстанская, Жамбылская, Карагандинская, Кызылординская области – с первой субботы сентября по 15 декабря.

Атырау облысы – 15 қырүйектен 15 желтоқсанға дейін.
Маңғыстау, Түркістан облыстары – қыркүйектің екінші сенбісінен – 31 желтоқсанға дейін
(аталық үйректерді көктемгі аулауға 1 наурыз – 15 мамыр кезеңінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге рұқсат етіледі)
Шiл (аққұр, тундралық, сұр, далашiлi, сақалдышiл), шіл
қыркүйектің алғашқы сенбісінен – 30 қарашаға дейін
Құр
15 қыркүйектен – 30 қарашаға дейін (аталық құрларға көктемгi аулауға 10 сәуір – 15 мамыр кезеңiнде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етiледi)
Қоңыраю (тянь-шаньаюынан басқа)
қыркүйектің алғашқы сенбісінен – 30 қараша аталықтарымен қысыр қалған аналықтарын көктемгi аулауға 15 сәуір – 15 мамыр кезеңiнде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етiледi. (халықтың денсаулығы мен өміріне қатер төнген, материалдық залал келтірген жағдайда, уәкілетті органның және жерілікті атқарушы органдардың мамандандырылған ұйымдарының аң аулау мерзімдеріне қарамастан қоңыр аюды атуына жол беріледі)
Борсық
15 қыркүйектен – 31 қарашаға дейін
қабан, құдыр
қыркүйектің алғашқы сенбісінен – 31 желтоқсан
Сібір елігі, сібір тау ешкісі, марал, аскания бұғысы, бұлан
15 шілдеден аталықтарына, 15 қырк.йектен 31 желтоқсанға дейін аналық пен төлдерге
Саңырау құр
1 қазан – 30 қараша аталықтарын көктемгi аулауға 10 сәуірінен – 15 мамыр кезеңiнде 15 күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмге рұқсат етіледi
Гималай ұлары, кекiлiк
15 қазан – 31 желтоқсан
Құндыз
15 қыркүйектен – 30 қараша
Қырғауыл
15 қараша – 31 желтоқсан
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген түрлерден басқа.
** – солтүстік аймақ: Ақмола, Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары, Қарағанды облысының Осакаров, Бұқар жырау, Нұра, Қарқаралы, Абай аудандары, Шығыс Қазақстан облысының Күршім, Көкпекті, Катонқарағай, Жарма, Ұлан, Абай, Зырян, Глубокое, Шемонаиха, Бородулиха, Бесқарағай аудандары, сондай-ақ Семей және Риддер қалаларының әкімшіліктеріне бағынысты жерлер.
*** – оңтүстік аймақ: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстары, Қарағанды облысының Жаңаарқа, Шет, Ақтоғай, Ұлытау аудандары, Шығыс Қазақстан облысының Аягөз, Тарбағатай, Зайсан, Үржар аудандары.

Атырауская область – с 15 сентября по 15 декабря.
Мангистауская, Туркестанская области – со второй субботы сентября по 31 декабря. (весенняя охота на селезня утки разрешается на срок не более 15 календарных дней в период с 1 марта по 15 мая)
Куропатка (белая, тундряная, серая, пустынная, бородатая), рябчик
с первой субботы сентября по 30 ноября
Тетерев
с 15 сентября по 30 ноября (весенняя охота на самцов разрешается не более 15 календарных дней в период с 10 апреля по 15 мая)
Бурый медведь (кроме тянь-шанского)
с первой субботы сентября по 30 ноября весенняя охота на самцов и яловых самок разрешается на срок не более 15 календарных дней в период
с 15 апреля по 15 мая (в случае
возникновения угрозы здоровья и
жизни населения, причинении материального ущерба,
допускается отстрел бурого медведя вне зависимости от сроков охоты специализированными организациями уполномоченного органа и местных исполнительных органов)
Барсук
с 1 сентября по 15 декабря по южной зоне***, с 1 сентября по 15 ноября по северной зоне**
енотовидная собака
с 1 сентября до залегания
кабан, кабарга
с первой субботы сентября по 31 декабря
Сибирская косуля, сибирский горный козел, марал, асканийский олень, лось
на самцов с 15 июля, на самок и молодняк с 15 сентября по 31 декабря
Глухарь
с 1 октября по 30 ноября весенняя охота на самцов разрешается на срок не более 15 календарных дней в период с 10 апреля по 15 мая
Гималайский улар, кеклик
с 1 октября по 15 декабря
Речной бобр
с 15 сентября по 30 ноября
Фазан
с 1 ноября по 31 декабря (охота с собаками охотничьих пород и ловчими птицами с 1 октября)
Примечания:
*кроме видов, внесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
**северная зона: Акмолинская, Актюбинская, Западно-Казахстанская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области, Осакаровский, Бухар-Жырауский, Нуринский, Каркаралинский, Абайский районы Карагандинской области, Курчумский, Кокпектинский, Катон-Карагайский, Жарминский, Уланский, Абайский, Зыряновский, Глубоковский, Шемонаихинский, Бородулихинский, Бескарагайский районы, а также земли, подчиненные администрации городов Семей и Риддер Восточно-Казахстанской области;
***южная зона: Алматинская, Атырауская, Жамбылская, Кызылординская, Мангистауская, Туркестанская области, Жанааркинский, Шетский, Актогайский, Улытауский районы Карагандинской области, Аягузский, Тарбагатайский, Зайсанский, Урджарский районы Восточно-Казахстанской области.