"Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11099 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 684 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.09.2017 № 684 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 144-бабының 6 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму министрі
____________ Т. Дүйсенова
15 сәуір 2015 ж.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 15 сәуірдегі
№ 338 бұйрығымен бекітілген
Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын
зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) адамның өміріне немесе денсаулығына, сондай-ақ аурудың пайда болу және таралу қаупін тудыратын органолептикалық, токсикологиялық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, молекулярлық-биологиялық (полимеразды тізбекті реакция), иммундық-биологиялық (иммундық-ферментті талдау және басқа серологиялық зерттеулер) зертханалық зерттеулерді, шуды, дірілді, электромагниттік өрістерді және физикалық факторларды өлшеуді, радиометрия мен дозиметрияны қамтитын радиациялық зерттеулерді орындайтын зертханаларға (бұдан әрі – зертхана) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11099. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 684 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 08.09.2017 № 684 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
15 апреля 2015 г.
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 апреля 2015 года № 338
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям,
использующим потенциально опасные химические
и биологические вещества"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества" (далее – Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, выполняющим органолептические, токсикологические, санитарно-химические, микробиологические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, молекулярно-биологические (полимеразная цепная реакция), иммунобиологические (иммуноферментный анализ и другие серологические исследования) лабораторные исследования, замеры шума, вибрации, электромагнитных полей и физических факторов, радиационные исследования, включающие радиометрию и дозиметрию (далее – лаборатория), несоблюдение которых создает угрозу жизни или здоровью человека, а также возникновения и распространения заболеваний.

2. Санитариялық қағидалар:
1) зертхана ғимаратының(тарының) құрылысына жер учаскесін таңдауға, жобалауға, салуға, қайта жаңартуға және пайдалануға беруге;
2) зертханаларды күтіп-ұстауға, пайдалануға және жұмыс жағдайларына;
3) материалдарды (микроорганизмдерді) сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық;
4) радиациялық, химиялық, микробиологиялық, вирусологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге (оның ішінде аварияларды жою кезінде);
5) сумен жабдықтауға, су бұруға, жарықтандыруға және желдетуге талаптарды да белгілейді.
3. Санитариялық қағидалардың талаптарын сақтау меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға міндетті болады.
4. Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) авариялық жағдай (бұдан әрі – авария) – биологиялық материалмен жұмыс істеу кезінде, өндірістік аймақтың ауасына, қоршаған ортаға патогенді биологиялық агенттің бөлінуінің немесе персоналға жұқтырудың нақты немесе әлеуетті мүмкіндігін тудыратын, зертханада туындаған жағдай;
2) бактериологиялық зертхана – биологиялық материалдан және қоршаған орта объектілерінен бактерияларды бөлу, антигендерді және антиденелерді анықтау бойынша зерттеулерді орындайтын зертхана;
3) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – адамдардың және көлік құралдарының рұқсат етілген түрінің өтуін қамтамасыз етуге арналған арнайы үй-жай;
4) биологиялық агенттер немесе уыттар – адамның немесе жануарлардың организміне түскен кезде немесе олармен, сондай-ақ өсімдіктермен жанасқан кезде олардың сырқаттануын немесе өлім-жітімін тудыруға қабілетті микроорганизмдер және бактериялық, өсімдіктен немесе жануардан шығатын белоктық күрделі қосындылар;
5) биологиялық қауіпсіздік – жұмыс істейтін персоналды, тұрғындарды және қоршаған ортаны биологиялық агенттердің (бұдан әрі – БА) әсерінен қорғауға бағытталған медициналық-биологиялық, ұйымдастыру және инженерлік-техникалық іс-шаралар жүйесі;
6) биологиялық қауіпсіздік боксы (бұдан әрі – БҚБ) – персоналдың жұқтыруын және жұмыс аймағы мен қоршаған орта ауасының ластану мүмкіндігін болдырмау мақсатында микроорганизмдерді физикалық оқшаулау үшін (жұмыс аймағына енгізбеу және оны бақыланатын шығару) пайдаланылатын конструкция;
7) биологиялық қорғаныш (бұдан әрі – биоқорғаныш) – БА және уыттарды жоғалтуды, ұрлатуды, дұрыс пайдаланбауды, диверсиясын, рұқсат етілмеген қол жетімділікті немесе алдын ала жоспарланған рұқсат етілмеген таралуын болдырмау мақсатында оларды қорғауды, бақылауды және есепке алуды қамтамасыз ету;

2. Санитарные правила также устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к:
1) выбору земельного участка под строительство здания (ий), проектированию, строительству, реконструкции лаборатории и вводу в эксплуатацию;
2) содержанию, эксплуатации и условиям работы в лабораториях;
3) обеспечению радиационной, химической, микробиологической, вирусологической, токсикологической, паразитологической безопасности (в том числе при ликвидации аварий);
4) хранению и транспортировке материалов (микроорганизмов);
5) водоснабжению, водоотведению, освещению и вентиляции.
3. Соблюдение требований Санитарных правил распространяется физическим и юридическим лицам независимо от форм собственности.
4. В Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) аварийная ситуация (далее – авария) – ситуация, возникшая в лаборатории при работе с биологическим материалом, создающая реальную или потенциальную возможность выделения патогенного биологического агента в воздух производственной зоны, окружающую среду или заражение персонала;
2) бактериологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выделению бактерий из биологического материала и объектов окружающей среды, определению антигенов и антител;
3) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специальное помещение, предназначенное для обеспечения пропуска людей и разрешенного вида транспортных средств;
4) биологические агенты или токсины – микроорганизмы и сложные соединения белковой природы бактериального, растительного или животного происхождения, способные при попадании или контакте с организмами человека или животных, а также с растениями вызывать их заболевания или гибель;
5) биологическая безопасность – система медико-биологических, организационных и инженерно-технических мероприятий, направленных на защиту работающего персонала, населения и окружающей среды от воздействия биологических агентов (далее – БА);
6) бокс биологической безопасности (далее – БББ) – конструкция, используемая для физической изоляции (удержания и контролируемого удаления из рабочей зоны) микроорганизмов с целью предотвращения возможности заражения персонала и контаминации воздуха рабочей зоны и окружающей среды;
7) биологическая защита (далее – биозащита) – обеспечение защиты, контроля и учета БА и токсинов с целью предотвращения их утери, кражи, неправильного использования, диверсии, несанкционированного доступа или преднамеренной несанкционированной утечки;

8) боксталған үй-жай (бұдан әрі – бокс) – тамбуры (боксқа кіреберісі) бар оқшауланған үй-жай;
9) виварий – тәжірибелер үшін пайдаланылатын зертханалық жануарлардың алуан түрлері ұсталатын ұйымның бөлімшесі;
10) вирусологиялық зертхана – биологиялық материалдан және қоршаған орта объектілерінен вирустарды бөлу, антигендерді және антиденелерді анықтау бойынша зерттеулерді орындайтын зертхана;
11) дезактивация – қандай да бір беттен немесе қандай да бір ортадан радиоактивті ластануды жою немесе азайту;
12) дезарлар – ультракүлгін бактерицидті сәулелегіш, үй-жайлардағы ауаны дезинфекциялау үшін қолданылады;
13) демеркуризация – сынапты төгіп алған жағдайда оны жинау бойынша іс-шаралар кешені;
14) ДНҚ – дезоксирибонуклеин қышқылы;
15) диагностикалық зерттеулер – қоздырғышты, оның антигенін немесе оған антиденені анықтау және сәйкестендіру мақсатында өткізілетін шығу тегі биотикалық және абиотикалық объектілерді зерттеу;
16) ЖИТС – жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы;
17) жұқпалы аймақ – патогенді биологиялық агенттермен немесе ықтимал жұқтырған патогенді биологиялық агентпен материалмен әрекеттер және оларды сақтау жүзеге асырылатын зертхананың үй-жайы немесе зертхананың үй-жайлар тобы;
18) зертхана – органолептикалық, токсикологиялық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, молекулярлық-биологиялық, иммундық-биологиялық зертханалық зерттеулерді, шуды, дірілді, электромагниттік өрістерді және физикалық факторларды өлшеуді, радиометрия мен дозиметрияны қамтитын радиациялық зерттеулерді орындайтын ұйым немесе оның құрылымдық бөлімшесі.
19) инфекциялық материал – құрамында инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар екені белгілі немесе негізді болжанатын заттар;
20) иммундық-ферментті талдау (бұдан әрі – ИФТ) – ферментті белгіні қолдана отырып, антигеннің антиденемен өзара әрекеттесуіне негізделген әртүрлі биологиялық молекулаларды анықтау әдісі;
21) инсектарий – тәжірибелік мақсатта қолдану үшін жәндіктерді күтіп-ұстауға, шығаруға немесе көбейтуге арналған ұйымның бөлімшесі;
22) микробиологиялық зертхана – биологиялық материалда және қоршаған орта объектілерінде микроорганизмдерді анықтау бойынша зерттеулерді орындайтын зертхана;
23) микробиологиялық зерттеулер бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, молекулярлық-биологиялық, иммундық-биологиялық зерттеулерді қамтиды;
24) микроорганизмдер – бұл белгілі бір жағдайларда және белгілі бір шоғырлануда адамның денсаулығына әсер етуі мүмкін шығу тегі белоктық күрделі қосындылар бактериялар, вирустар, микоплазмалар, риккетсийлер, хламидийлер және грибоктар;

8) боксированное помещение (далее – бокс) – изолированное помещение с тамбуром (предбоксником);
9) виварий – подразделение организации, где содержатся разные виды лабораторных животных, используемые для экспериментов;
10) вирусологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выделению вирусов из биологического материала и объектов окружающей среды, определению антигенов и антител;
11) дезактивация – удаление или снижение радиоактивного загрязнения с какой-либо поверхности или из какой-либо среды;
12) дезары – ультрафиолетовый бактерицидный облучатель, применяется для дезинфекции воздуха в помещениях;
13) демеркуризация – комплекс мероприятий по уборке ртути в случае ее разлития;
14) ДНК – дезоксирибонуклеиновая кислота;
15) исследования диагностические – исследования объектов биотической и абиотической природы, проводимые с целью обнаружения и идентификации возбудителя, его антигена или антител к нему;
16) СПИД - синдром приобретенного иммунодефицита;
17) заразная зона – помещение или группа помещений лаборатории, где осуществляются манипуляции с патогенными биологическими агентами или вероятным на зараженность патогенным биологическим агентом материалом и их хранение;
18) лаборатория – организация или ее структурное подразделение, выполняющее органолептические, токсикологические, санитарно-химические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, молекулярно-биологические, иммунобиологические лабораторные исследования, замеры шума, вибрации, электромагнитных полей и физических факторов, радиационные исследования, включающие радиометрию и дозиметрию;
19) инфекционный материал – вещества, о которых известно или обоснованно предполагается, что они содержат возбудители инфекционных болезней;
20) иммуноферментный анализ (далее – ИФА) – метод определения различного рода биологических молекул, основанный на взаимодействии антигена с антителом, с использованием ферментной метки;
21) инсектарий – подразделение организации для содержания, выведения или разведения насекомых, применяемых для экспериментальных целей;
22) микробиологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выявлению микроорганизмов в биологическом материале и объектах окружающей среды;
23) микробиологические исследования включают в себя бактериологические, вирусологические, паразитологические, молекулярно-биологические, иммунобиологические исследования;
24) микроорганизмы – это сложные соединения белковой природы бактерии, вирусы, микоплазмы, риккетсии, хламидии и грибы, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях могут оказать влияние на здоровье человека;

25) отқа қауіпті заттар – тұтанудың сыртқы көзінен жанатын, жеңіл тұтанатын заттар мен жанғыш сұйықтықтар;
26) объектінің (үй-жайдың) техникалық нығайтылуы – ғимараттың, үй-жайлардың, олардың периметрлерінің, күзеттің арнайы техникалық құралдарының (күзет, қауіп-қатер дабылы; қол жетімділікті бақылау жүйесі; теледидарлық бақылаудың бейнебақылау және бейнекүзет жүйелері; радиоактивті, химиялық және өзге де уландырғыш заттарды анықтау детекторлары; қаруды, жарылғыш заттар мен құрылғыларды анықтау детекторлары) және өрт дабылы жүйесінің, оның ішінде өртті автоматты түрде анықтау және өшіру жүйесінің конструкциялық элементтерін инженерлік қорғау жиынтығы;
27) патогенді биологиялық агент (бұдан әрі – ПБА) – адамдар үшін патогенді микроорганизмдер (бактериялар, вирустар, риккетсийлер, хламидийлер, қарапайымдылар, грибоктар, микоплазмалар, эндо- және эктопаразиттер), гендік-инженерлік түрлендірілген микроорганизмдер, биологиялық және өсімдік тектес улар (уыттар), гельминттер, сондай-ақ құрамында санамаланған агенттердің болуы ықтимал материал (қанды, басқа да биологиялық сұйықтықтарды және организмнің нәжістерін қоса алғанда);
28) паразитологиялық зертхана – биологиялық материалда және қоршаған орта объектілерінде гельминттерді және қарапайымдыларды анықтау бойынша зерттеулерді орындайтын зертхана;
29) периметр – қоршайтын құрылыс конструкцияларымен (тосқауылдармен) және бақылау-өткізу пункттерімен жабдықталған күзетілетін аумақтың (аймақтың) шекарасы;
30) полимеразды тізбекті реакция (бұдан әрі – ПТР) – зерттелетін микроорганизм геномының ерекше учаскесін анықтауға мүмкіндік беретін, ДНҚ-РНҚ (амплификация) фрагменті көшірмелерінің санын көп еселеп көбейтуге негізделген реакция;
31) радиологиялық зертхана – әр түрлі объектілерде радионуклидтің болуын анықтау бойынша радиациялық бақылау, радиологиялық зерттеулер жүргізетін, сонымен қатар, дозиметриялық, радиометриялық, спектрометриялық өлшеулер жүргізетін зертхана.
32) РНҚ – рибонуклеин қышқылы;
33) тәжірибелік зерттеулер – шығу тегі биологиялық микроорганизмдерді, гельминттерді, уыттар мен уларды пайдаланатын жұмыстардың барлық түрлері;
34) тәуекелді бағалау – БА-ның ену және таралу ықтималдығын және онымен байланысты әлеуетті әлеуметтік, медициналық-биологиялық, фито-ветеринариялық, экологиялық және экономикалық салдарларын ғылыми негізделген бағалау;
35) таза аймақ – зертхананың БА-мен әрекеттер жүргізілмейтін үй-жайы немесе үй-жайлар тобы;
36) улы және қатты әсер ететін заттар – организмге аз мөлшерде және аз шоғырлануда түскен кезде патологиялық өзгерістер тудыратын химиялық қосындылар;

25) огнеопасные вещества – легковоспламеняющиеся вещества и горючие жидкости, которые воспламеняются от внешнего источника зажигания;
26) техническая укрепленность объекта (помещения) – совокупность инженерной защиты конструктивных элементов зданий, помещений, их периметров, специальных технических средств охраны (системы охранной, тревожной сигнализации; системы контроля доступа; видеоконтрольные и видеоохранные системы телевизионного наблюдения; детекторы обнаружения радиоактивных, химических и иных отравляющих веществ; детекторы обнаружения оружия, взрывных веществ и устройств) и систем пожарной сигнализации, в том числе систем автоматического обнаружения и тушения пожаров;
27) патогенный биологический агент (далее – ПБА) – патогенные для человека микроорганизмы (бактерии, вирусы, риккетсии, хламидии, простейшие, грибы, микоплазмы, эндо– и эктопаразиты), генно-инженерно-модифицированные микроорганизмы, яды биологического и растительного происхождения (токсины), гельминты, а также материал (включая кровь, другие биологические жидкости и экскременты организма), вероятные на содержание перечисленных агентов;
28) паразитологическая лаборатория – лаборатория, выполняющая исследования по выявлению гельминтов и простейших в биологическом материале и объектах окружающей среды;
29) периметр – граница охраняемой территории (зоны), оборудованная ограждающими строительными конструкциями (барьерами) и контрольно-пропускными пунктами;
30) полимеразная цепная реакция (далее – ПЦР) – реакция, основанная на многократном увеличении числа копий фрагмента ДНК-РНК (амплификации), что позволяет обнаружить специфический участок генома исследуемого микроорганизма;
31) радиологическая лаборатория – лаборатория, проводящая радиационный контроль, радиологические исследования по определению содержания радионуклидов в различных объектах, а так же проводящая дозиметрические, радиометрические, спектрометрические измерения;
32) РНК – рибонуклеиновая кислота;
33) исследования экспериментальные – все виды работ с использованием микроорганизмов, гельминтов, токсинов и ядов биологического происхождения;
34) оценка риска – научно обоснованная оценка вероятности проникновения и распространения БА и связанных с этим потенциальных социальных, медико-биологических, фито-ветеринарных, экологических и экономических последствий;
35) чистая зона – помещение или группа помещений лаборатории, где не проводятся манипуляции с БА;
36) ядовитые и сильнодействующие вещества – химические соединения, вызывающие патологические изменения при их попадании в организм в малых дозах и концентрациях;

37) уақытша зертханалар (эпидемиологиялық жасақтар, экспедициялар) – эпидемиялық белең алулар пайда болғанда ұйымдастырылатын мерзімдік жұмыс істейтін зертханалар;
38) шартты жұқпалы аймақ – жұқпалы аймақ шегіндегі үй-жай немесе үй-жайлар тобы;
39) штамм – микроорганизмнің таза өсіріндісі;
40) эпидемиологиялық маңызды объектілер – өндірілетін өнімдері және (немесе) қызметі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзған жағдайда, тұрғындар арасында тамақтан улануды және инфекциялық аурулардың белең алуын тудыруы мүмкін объектілер.
2-тарау. Ғимараттың(тардың) құрылысына жер учаскесін таңдауға,
зертханаларды жобалауға, салуға, қайта жаңартуға және
пайдалануға беруге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар
5. Мынадай:
1) бұрын мал өлексесін және уытты қалдықтарды көму орындарына пайдаланылған;
2) жер учаскесінде күйдіргі бойынша стационарлық қолайсыз елді мекен орналасқан жағдайларда жер учаскелерінде құрылысты жобалауға және жүзеге асыруға жол берілмейді.
6. Зертханалардың ғимараттары дербес жер учаскелерінде орналасуы немесе құрамына кіретін ұйымның жер учаскесінде орналасуы тиіс.
7. Зертханаларды орналастыруға қойылатын талаптар:
Зертхананы дербес ғимаратта орналастыруға жол беріледі, жеке кіретін есігі бар кіріктірме-жапсарлас салынған өндірістік үй-жайларда, өндірістік ғимараттардың, жеке кіретін есігі болғанда бейінді ұйымдардың бөлек қабаттарында, клиникалық-диагностикалық зертханаларды жеке кіретін есігі бар емдеу-профилактикалық ұйымдарда орналастыруға жол беріледі.
8. Микробиологиялық патогендігі III-IV топтағы зерттеулерді орындайтын зертханалар тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардан кемінде 30 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналасады.
9. Зертхананың аумағы, ғимараттары Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес болуы және Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үй-жайлар жиыны мен аудандары болады.
10. Микробиологиялық зерттеулерді орындайтын зертханалардың: қызметкерлер үшін санитариялық өткізгіші бар және материалды зерттеуге жеткізуге арналған кемінде кіретін екі есігі болуы тиіс. Зерттеуге арналған материалды арнайы беретін терезе арқылы алуға жол беріледі.
11. Патогендігі I-II топты ПБА-мен немесе патогендігі I-II топқа жататын ПБА жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыстар жүргізілетін стационарлық зертханалардың қоршаулары күрделі болуы және типтік жобалар бойынша салынады.
12. Сыртқы қоршауда жабылмайтын есіктің, қақпаның, қақпалы есіктің, сондай-ақ ойылған жерлердің және басқа да бұзылулардың болуына жол берілмейді.

37) временные лаборатории (эпидемиологические отряды, экспедиции) – лаборатории, функционирующие периодически, организовываются при возникновении эпидемических вспышек;
38) условно-заразная зона – помещение или группа помещений в пределах заразной зоны;
39) штамм – чистая культура микроорганизма;
40) эпидемиологически значимые объекты – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения может привести к возникновению пищевых отравлений и вспышек инфекционных заболеваний среди населения.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору
земельного участка под строительство здания (ий),
проектированию, строительству, реконструкции
и вводу в эксплуатацию лабораторий
5. Не допускается проектировать и осуществлять строительство на земельных участках при условии:
1) использования его в прошлом под скотомогильники и места захоронения токсичных отходов;
2) нахождения на земельном участке, стационарно неблагополучного по сибирской язве населенного пункта.
6. Здания лабораторий располагаются на самостоятельных земельных участках или на земельном участке организации, в состав которой она входит.
7. Требования к размещению лаборатории:
Допускается размещать лаборатории в самостоятельном здании, встроено-пристроенных производственных помещениях с отдельным входом, на отдельных этажах производственных зданий, профильных организаций при наличии отдельного входа, клинико-диагностические лаборатории - в лечебно-профилактических с отдельным входом.
8. Лаборатории, выполняющие микробиологические исследования III-IV групп патогенности размещаются на расстоянии не менее 30 метров (далее – м) от жилых и общественных зданий.
9. Территория, здания лабораторий соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и иметь набор помещений и площадей в соответствии с приложением 1 к Санитарным правилам.
10. Лаборатории, выполняющие микробиологические исследования имеют не менее двух входов: с санитарным пропускником для сотрудников и для доставки материала на исследование. Допускается получение материала для исследования через передаточное окно.
11. Капитальные ограждения для стационарных лабораторий, в которых проводится работа с ПБА I-II групп патогенности или материалом вероятным на зараженность ПБА I-II групп патогенности строятся по типовым проектам.
12. Во внешнем ограждении не допускается наличие не запираемых дверей, ворот, калиток, а также проломов и других повреждений.

13. Қоршауға оның периметрінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттан басқа жапсарлас құрылыстар жанасып салынбауы тиіс, бұл ретте күзетілмейтін аумаққа қараған ғимараттың бірінші қабатындағы терезелер металл торлармен жабдықталады.
14. Аумақ қоршауының периметрі бойынша жарық орнатылады.
15. Зертхананы бірінші қабатқа орналастырған жағдайда барлық бөлмелердің терезелерінде темір торлар орнатылады.
16. Уақытша зертханалар қауіпсіздік талаптарын сақтаған кезде жеткілікті сумен, электр қуатымен, кәрізбен қамтамасыз етілген жағдайда бейімделген ғимараттарда, үй-жайларда орналасады.
17. Қоршау үшін қарапайым қоршауларды (ағаш, металл, тор, керегекөз) пайдалануға жол беріледі.
18. Зертханада өндірістік қуаттылығына және орындалатын зерттеулер номенклатурасына сәйкес жұмыс бөлмелер және басқа үй-жайлар жиыны болуы керек. Зертхананың үй-жайлары өзінің тікелей мақсатына қарай пайдаланылуы тиіс. Қызметтік міндеттерді орындауға байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
19. Зертханалар үй-жайларының конструкциялық сәулет-жоспарлау орындалуы және кіруден қорғауды бірігіп қамтамасыз ететін техникалық қауіпсіздік жүйелерімен жарақталады.
20. Тәжірибелік, диагностикалық және өндірістік жұмыстар жүргізумен, сондай-ақ патогендігі I-II топты ПБА сақтаумен айналысатын объектілерде рұқсат беру режімі белгіленеді.
21. Үй-жайлардың ішкі әрлеуі олардың функционалдық мақсатына сәйкес орындалады.
Зертханалық үй-жайлардың едені, қабырғасы, төбесі тегіс, саңылаусыз, оңай өңделетін, дезинфекциялау және жуу құралдарының әсеріне төзімді болуы тиіс, едені тайғанақ болмайды.
22. Патогендігі I-IV топты микроорганизмдермен жұмыс жүргізуге арналған "жұқпалы" үй-жайларда еден жабынының шеттері көтеріліп, қабырғаның бетімен бірдей болып бекітілуі тиіс. Траптар болған жағдайда еденде еңіс болуы тиіс. Жұқпалы аумақтың үй-жайларында аспалы төбелелер салуға рұқсат етілмейді.
23. Санитариялық-химиялық зертханада еден қышқылға төзімді материалмен жабылады.
24. Радиологиялық зертхананың едені, төбесі және қабырғасы жуу құралдарына төзімді, нашар сіңіретін материалмен жабылады.
25. От-жарылыс қаупі бар заттармен жұмыс істейтін үй-жайларда екі шығатын есік көзделеді.
Жұмыс үстелдері жанбайтын, тотығуға төзімді материалмен қапталады, қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу үшін ернеу құрылғысы болады.
26. Улы заттармен жұмыстар бөлек үй-жайларда (бөлмелерде) немесе бөлек сору шкафында жүргізіледі.
27. Бокстардың және басқа бөлмелердің есіктері мен терезелері саңылаусыз тығыз жабылуы тиіс. Желдеткіштер жәндіктерден тормен қорғалады. Бокста және бокс алды бөлменің есігі әйнекті, көрінетін болады.

13. К ограждению запрещается примыкать пристройки, кроме зданий, являющихся частью его периметра, при этом окна первых этажей зданий, выходящих на неохраняемую территорию, оборудуются металлическими решетками.
14. По периметру ограждения территории устанавливается освещение.
15. При размещении лаборатории на первом этаже на окнах всех комнат устанавливаются металлические решетки.
16. Временные лаборатории размещаются в приспособленных зданиях, помещениях при соблюдении требований безопасности, обеспечении достаточным количеством воды, электроэнергией, канализованием.
17. Для ограждения допускается использовать обычные заборы (деревянные, металлические, решетчатые, сетчатые).
18. Лаборатории имеют в наличии рабочие комнаты и другие помещения, в соответствии с производственной мощностью и номенклатурой выполняемых исследований. Помещения лаборатории используются по своему прямому назначению. Не проводятся работы, не связанные с выполнением служебных обязанностей.
19. Помещения лабораторий имеют конструктивное архитектурно-планировочное исполнение и оснащение техническими системами безопасности, в совокупности обеспечивающими защиту от проникновения.
20. На объектах, занятых проведением экспериментальных, диагностических и производственных работ, а также хранением ПБА I-II групп патогенности устанавливается пропускной режим.
21. Внутренняя отделка помещений выполняется в соответствии с их функциональным назначением.
Поверхность пола, стен, потолка в лабораторных помещениях гладкая, без щелей, легко обрабатываемая, устойчивая к действию моющих и дезинфицирующих средств, не допускаются скользкие полы.
22. Края покрытий пола "заразных" помещений для работы с I-IV групп патогенности подняты, и заделаны заподлицо со стенами. При наличии трапов пол имеет уклоны. В помещениях заразной зоны не допускается устройство подвесных потолков.
23. В санитарно-химической лаборатории пол покрывается кислотоупорным материалом.
24. В радиологической лаборатории пол, потолок и стены покрываются слабосорбирующими материалами, стойкими к моющим средствам.
25. В помещениях, в которых проводятся работы с огне – и взрывоопасными веществами, предусматриваются два выхода.
Рабочие столы покрываются антикоррозийным, несгораемым материалом, для работы с кислотами и щелочами – с устройством бортиков.
26. Работы с ядовитыми веществами проводятся в отдельных помещениях (комнатах) или в отдельном вытяжном шкафу.
27. Окна и двери боксов и других комнат закрываются наглухо. Форточки защищаются сеткой от насекомых. Двери в бокс и предбокс имеют обозреваемые окна.

28. Барлық бокстарда бокс кіреберісі болады, онда қол жууға арналған раковина (қол жуғыштар), айна және дезинфекциялау ерітінділері бар сыйымдылықтар орнатылады. Қол жуғыш болмаған жағдайда қолдану нұсқаулығы бойынша тері антисептиктерін пайдалуға болады.
29. Микробиологиялық зертханалардың үй-жайларын жоспарлау таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмайды. Кіре беріс есікте зертхананың атауы және "Биологиялық қауіптілік" халықаралық белгісі болуы керек. Үй-жайлардың есігінде олардың тағайындалуы көрсетілген тақта ілінеді.
30. Сынамаларды алуға және тіркеуге арналған үй-жайлар зертханаға кіре берісте орналасады. Зертханада материал алуға арналған пункт болған жағдайда персонал және тексерілетін адамдар үшін бөлек дәретханалар көзделеді.
31. Жұмыс орындарына өтетін негізгі жолдардың ені немесе екі қатар орналасқан жабдықтардың арасы шығып тұратын конструкцияларды есепке алғанда 1,5 метрден кем болмайды.
32. Өрт болған жағдайда патогендігі І-ІІ топты ПБА-сы сақталатын тоңазытқыштар (термостаттар, сейфтер) шығарылмайды.
33. ПБА-мен жұмыс жасау үшін қауіптілігі 2-сыныпты БҚБ пайдаланылуы тиіс, ПБА-мен жұмыс жүргізілетін үй-жайлар бактерицидті сәулелегіштермен жабдықталады. Әрбір сәулелегіштің жұмыс уақытын есепке алу журналда белгілеу арқылы жүргізіледі.
34. Зертхана жұмысында қолданылатын аспаптар, жабдықтар және өлшеу құралдары аттестатталуы, тексерілуі, техникалық жарамды болуы тиіс, техникалық паспорты және қауіпсіздік талаптары ескерілген пайдалану жөніндегі жұмысшы нұсқаулығы болады.
35. Зертханалық жабдықтарды және бөлімшенің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін инженерлік жүйесін жөндеуді инженерлік-техникалық қызметтер және мамандар өндірістік қажеттілікке сәйкес жүзеге асырады.
3-тарау. Зертханадағы сумен жабдықтауға, кәріз жүргізуге, жарық
беруге және желдетуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар
36. Зертхананың орталықтандырылған ыстық және суық сумен жабдықтау, кәріз жүргізу, электрмен жабдықтау, жылыту жүйелері болады.
37. Елді мекенде орталықтандырылған су құбыры және кәріз жүргізу болмаған жағдайда, автономды сумен жабдықтау және кәріз жүйелері орнатылады.
38. Зертханада персоналдың қолдарын жууға арналған раковина және араластырғыш арқылы ыстық және суық су келтірілген ыдыстар мен мүкәммалды жууға арналған ванналар жабдықталады. Қолды жуу диспенсордан сұйық сабын берілуімен жүзеге асырылады және бір жолғы сүлгімен кептіру арқылы жүргізіледі.
39. Зертхана жабдықтары жасанды іске қосылатын ішке сору-сыртқа шығару желдеткішімен және сыртқа шығару шкафтарынан ауаны соруға арналған жеке (автономды) желдеткіш құрылғыларымен жабдықталады, аудандық деңгейдегі зертханалар үшін механикалық іске қосылатын желдеткіш рұқсат етіледі.

28. Все боксы имеют предбокс, где устанавливаются раковины для мытья рук (рукомойники), в случае отсутствия допускается использование кожных антисептиков, зеркало и емкости с дезинфицирующими растворами.
29. Планировка помещений микробиологических лабораторий исключает перекрест чистых и заразных потоков. На входной двери обозначается название лаборатории и международный знак "Биологическая опасность". На дверях помещений вывешиваются таблички с указанием их назначения.
30. Регистратура и помещение для приема проб размещается при входе в лабораторию. При наличии в лаборатории пункта для забора материала предусматриваются раздельные туалеты для персонала и обследуемых лиц.
31. Ширина основных проходов к рабочим местам или между двумя рядами оборудования составляет не менее 1,5 м. с учетом выступающих конструкций.
32. В случае пожара, холодильники (термостаты, сейфы), в которых хранятся ПБА I-II групп патогенности не выносятся.
33. Для работы с ПБА применяются БББ 2 класса защиты. Помещения, где проводится работа с ПБА, оборудуются бактерицидными облучателями с учетом времени работы каждого облучателя с отметкой в журнале.
34. Приборы, оборудование и средства измерений, используемые в работе лаборатории, проходят аттестацию и поверку при наличии технического паспорта и рабочей инструкции по эксплуатации с учетом требований безопасности.
35. Ремонт лабораторного оборудования и инженерных систем обеспечения безопасности подразделений осуществляют инженерно-технические службы и специалисты в соответствии с производственной необходимостью.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению, канализованию, освещению и
вентиляции в лаборатории
36. Лаборатория подключается к централизованным системам холодного и горячего водоснабжения, канализования, электроснабжения, отопления.
37. В случае отсутствия в населенном пункте централизованного водопровода и канализования, устанавливаются автономные системы водоснабжения и канализования.
38. В лаборатории оборудуются раковины для мытья рук персонала и раковины или ванны для мытья посуды и инвентаря с подводкой холодной и горячей воды через смесители. Мытье рук осуществляется путем подачи жидкого мыла с диспенсора и высушивание рук производится разовыми бумажными полотенцами.
39. Лаборатория оборудуется приточно-вытяжной вентиляцией с искусственным побуждением и отдельными (автономными) вентиляционными устройствами для отсоса воздуха из вытяжных шкафов, для лаборатории районного уровня допускается вентиляция с механическим побуждением.

40. Жұмысшы үй-жайлары ауасында жарылыс қаупі бар және улы газдардың, булардың және шаңның болуы рұқсат етілген шекті шоғырланудан аспайды.
41. Зиянды және ыстық булар мен газдар бөлетін заттармен жұмыстар жүргізілетін сыртқа шығару шкафтары будың тығыздығына байланысты автоматты іске қосылатын жоғарғы және төменгі сорғыштармен және сұйықтықтың еденге ағып кетуін болдырмайтын ернеулермен жабдықталады.
42. Сыртқа шығару құрылғылары 15-20 сантиметрге (бұдан әрі – см) ашық тұрған шкафтардың қайырма жақтауларында ауаны сору жылдамдығы секундына шамамен 0,5-тен 0,7 метр ( бұдан әрі – м/сек) дейін жылдамдықты қамтамасыз етуі тиіс. Қауіптілігі 1 және 2 сыныпқа жататын аса қауіпті заттармен жұмыс істеу кезінде ауаның жылдамдығы 1 м/сек дейін көбейтіледі.
43. Сыртқа шығару шкафтарының жүйесін ажыратқыштар оларға жақын орналасады, шкафтарда орнатылған аспаптарды қосатын розеткалар сыртқы панелінде, газ шүмектері алдыңғы ернеуінде, штепсельдік розеткалар сыртқа шығару шкафынан тыс жұмыс үстелінің бүйірінде немесе шкафтың ішінде орналастырылады.
44. Сыртқа шығару шкафтарының және БҚБ-ның желдету жүйесінің ажыратқыштары оларға жақын орналасуы тиіс, шкафтарда және БҚБ-да орнатылған аспаптарды қосатын розеткалар сыртқы панелінде; газ шүмектері алдыңғы ернеуінде; штепсельдік розеткалары сыртқа шығару шкафтан немесе БҚБ-дан тыс жұмыс үстелінің бүйірінде орналасады.
45. Сыртқа шығару шкафтарының жақтаулары (есіктері) жұмыс кезінде төменгі жағында кішігірім саңылаумен жабылады. Көтеріңкі жақтаулары олардың құлап кетуін болдырмайтындай құрылғылармен мықтап бекітіледі.
46. Зертхана үй-жайларындағы жұмыс бөлмелерінде ауаның температурасы плюс 18-21 градус Цельсий (бұдан әрі - оС) шамасында, салыстырмалы ылғалдығы 40 пайыздан (бұдан әрі - %) 70 %-ға дейін ұсталады, егер зерттеу әдістемесінде басқасы көзделмесе, температуралық режімді және ылғалдық белгісімен құжаттаманы жүргізу қажет.
47. Үшінші және төртінші климаттық аймақ аудандарында орналасқан ғимараттарда жазғы кезеңде ауа баптағыштар, микробиологиялық зертханаларда қосымша дезарлар орнатылады. Жұқтырылған материалмен жұмыс істеген кезде ауа баптағыш ажыратылады. Ауа баптағыштардың сүзгілеуші элементтері механикалық бөлшектерден тазартылып тұрады(үш айда кемінде 1 рет) және дезинфекцияланады.
48. Зертхана үй-жайларының табиғи және жасанды жарығы болуы тиіс. Жұмыс бөлмелерінің терезелері оңтүстікке бағытталған кезде жұмыс үстелдері мен оптиканың күн сәулесінің тікелей түсуiнен қорғалуы дезинфектанттарға төзімді күн көзінен қорғайтын үлдiр, жалюзи пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.

40. Содержание взрывоопасных и ядовитых газов, паров и пыли в воздухе рабочих помещений не превышает предельно допустимые концентраций.
41. Вытяжные шкафы, в которых ведутся работы с веществами, выделяющими вредные и горючие пары и газы, оборудуются верхними и нижними отсосами и бортиками, предотвращающими стекание жидкости на пол.
42. Вытяжные устройства обеспечивают скорость всасывания воздуха в открытых на 15-20 сантиметров (далее – см) в створах шкафа в пределах от 0,5 до 0,7 метров в секунду (далее – м/сек). При работе с особо вредными веществами 1 и 2 класса опасности скорость воздуха увеличивается до 1 м/сек.
43. Выключатели систем вентиляции вытяжных шкафов располагаются вблизи них, розетки для включения приборов, установленных в шкафах, на наружной панели, газовые краны у передних бортов, штепсельные розетки на торцевой стороне рабочего стола вне вытяжного шкафа либо внутри шкафа.
44. Выключатели вентиляции вытяжных шкафов и БББ располагаются вблизи них, розетки для включения приборов, располагающихся в шкафах и БББ – на наружной панели, газовые краны – у передних бортов, штепсельные розетки – на торцевой стороне рабочего стола вне вытяжного шкафа или БББ.
45. Створки (дверцы) вытяжных шкафов во время работы закрываются с небольшим зазором внизу. Приподнятые створки прочно укрепляются приспособлениями, исключающими их падение.
46. Температура воздуха в рабочих комнатах лаборатории поддерживается в пределах плюс 18-21 градусов Цельсия (далее – оС), относительная влажность от 40 процентов (далее – %) до 70 %, если иное не предусмотрено методикой исследования, необходимо вести документацию с отметкой температурного режима и влажности.
47. В зданиях, расположенных в районах третьей и четвертой климатических зон, в летний период устанавливаются кондиционеры, в микробиологических лабораториях дополнительно дезары. При работе с зараженным материалом кондиционер выключается. Фильтрующие элементы кондиционеров периодически (не реже 1 раза в три месяца) подвергаются очистке от механических частиц и дезинфекции.
48. Помещения лабораторий обеспечиваются естественным и искусственным освещеним. При ориентации окон рабочих комнат на юг обеспечивается защита рабочих столов и оптики от прямого попадания прямого солнечного света путем использования светозащитных пленок, жалюзи из материала, устойчивого к дезинфектантам.

49. Люминесцентті микроскоппен жұмыс жүргізілетін үй-жайда, фото бөлмеде, себезгі бөлмелерінде, санитариялық тораптарда және қойма үй-жайларында табиғи жарықты көздемеуге жол беріледі.
4-тарау. Зертханаларды күтіп-ұстауға, пайдалануға, ондағы жұмыс
жағдайларына және радиациялық, химиялық, токсикологиялық,
бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық
қауіпсіздікті (оның ішінде аварияларды жою кезінде) қамтамасыз
етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
1-параграф. Зертханаларға қойылатын жалпы талаптар
50. Жұмысқа кіріскенде және әрі қарай тоқсан сайын барлық зертханалардың жұмыскерлері үшін нұқсаулар жүргізілуі қажет.
51. Зертхана бекітілген номенклатура және өткiзiлетiн зерттеулердiң көлеміне сәйкес жеткiлiктi саны зертханалық ыдыспен, жабдықпен, шығын материалымен жасақталуы керек. Зертханада тиісті нормативтік техникалық құжаттамаларға сәйкес анықталған зерттеулердің сапасын бақылау жүйесінің талаптары орындалуы қажет.
Зертхана жиһазы бактериологиялық зертханада ашық түсті болуы керек. Жиһаздың ішкі және сыртқы қабаты өңдеуді қиындататын тесік және ойықтар болмауы керек және химиялық реагенттердің және дезинфеккциялау құралының әсеріне төзімді болады.
52. Зертхана үй-жайында:
1) арнайы киімсіз жұмыс істеуге;
2) бұзылған желдеткішпен жұмыс жүргізуге;
3) жұмыс үй-жайларында темекі шегуге, тамақты сақтауға және ішуге;
затбелгісі жоқ реактивтерді сақтауға және қолдануға;
5) жылыту құралдарында қандай да бір нәрсені кептіруге;
6) улы, қатты әсер ететін, жарылыс қауіпті заттар мен ерітінділер қорын жұмыс орындарында және сөрелерде сақтауға жол берілмейді.
53. Баллондарда қысыммен тұрған газ тәрізді заттармен жұмыс істеу кезінде:
1) баллонның вентильдерін тез ашуға;
2) вентильді ашу кезінде вентиль штуцерінің белағашын бағыты бойынша редуктордың алдында тұруға;
3) оттегі бар баллон үшін "Оттегі" деген жазуы жоқ редукторды қолдануға;
4) оларды жұмыс үй-жайында сақтауға;
5) талап етілетін реттеусіз балонның қондырғысымен қосылуын тексерусіз газды шығаруға;
6) таңбаланбаған баллонды пайдалануға жол берілмейді.
54. Жұмыс уақытында сыртқа шығару шкафтарының жақтаулары жабық болуы тиіс, көтеріңкі жақтаулары құрылғылармен мықты бекітіледі.
55. Сыртқа шығару шкафында жұмыс кезінде соратын тесіктің астына басын тосуға, тез буланатын сұйықтық қайнап жатқан кезде немесе құйылған ыдыстың үстінен еңкеюге жол берілмейді.

49. В помещении, где проводится работа с люминесцентным микроскопом, фото комнате, в душевых, санитарных узлах и складских помещениях не предусматривается естественное освещение.
Глава 4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию,
эксплуатации, условиям работы в лабораториях и обеспечению
радиационной, химической, токсикологической,
бактериологической, вирусологической,
паразитологической безопасности
Параграф 1. Общие требования к лабораториям
50. При поступлении на работу и в дальнейшем, ежеквартально проводится инструктаж по технике безопасности для работников всех лаборатории.
51. Лаборатория оснащается лабораторной посудой, оборудованием, расходным материалом в достаточном количестве в соответствии с утвержденной номенклатурой и объемом проводимых исследований. В лабораториях выполняются требования системы контроля качества исследований, которые указаны в документах санитарно-эпидемиологического нормирования, утверждаемых государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Бактериологические лаборатории оборудуются мебелью светлых тонов, не допускается оборудовать мебелью не устойчивой к действию химических реагентов, моющих и дезинфицирующих средств. На внутренних и наружных поверхностях мебели не допускаются щели и пазы, затрудняющие обработку.
52. В помещении лаборатории не допускается:
1) работать без специальной одежды;
2) проводить работы при неисправной вентиляции;
3) хранить и применять реактивы без этикеток;
4) рабочих помещениях курить, хранить и принимать пищу;
5) сушить на отопительных приборах мягкий уборочный инвентарь, специальную и личную одежду персонала;
6) хранить запасы ядовитых, сильнодействующих, взрывоопасных веществ и растворов на рабочих местах и стеллажах.
53. При работе с газообразными веществами, находящимися в баллонах под давлением, не допускается:
1) быстро открывать вентили баллона;
2) находиться перед редуктором по направлению оси штуцера вентиля во время открывания вентиля;
3) применять для баллона с кислородом редуктор, не имеющий надпись "Кислород";
4) хранить их в рабочем помещении;
5) выпускать газ без требуемой регулировки и проверки соединений баллона с установкой.
54. Створки вытяжных шкафов во время работы закрыты, приподнятые створки – прочно укрепляются приспособлениями.
55. При работе в вытяжном шкафу не допускается держать голову под вытяжным отверстием, наклоняться над сосудом, в котором кипит или налита быстро испаряющаяся жидкость.

56. Тез тұтанатын сұйықтықтарды 100оС дейін жылыту сулы моншаларда, 100оС жоғары - май моншаларда жүргізілуі тиіс. Тез тұтанатын сұйықтығы бар біртіндеп жылытусыз ыстық суға салуға жол берілмейді.
57. Спирттік шаммен немесе тез тұтанатын сұйықтармен жұмыс істеуде авариялық жағдай болғанда отты сөндіру үшін жұмыс орнында тығыз мата болуы қажет.
58. Шыны аспаптармен жұмыс істеген кезде:
1) қыздырылған ыдыс салқындатылғаннан кейін берік кептелген тығынмен жабу;
2) шыны түтікшелерді немесе термометрді тесілген сынамаға орнатқан кезде соңғысын алақанмен тіремеу, ал бүйір жақтарынан ұстау қажет;
3) шыны аспаптарды жинау немесе оның жекелеген бөліктерін көксағыз көмегімен қосу кезінде – қолды сүлгімен қорғау, шыны түтікшелер сынған кезде түтікшені кесіндінің маңынан ұстау керек.
59. Сұйықтықтарды ауыстырып құю кезінде (құрамында инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар сұйықтықтардан басқа) құйғышты қолдану қажет.
60. Жұмыстарды жүргізуде шыны аспаптардың қызуы кетуі немесе оның сынуы мүмкін сыртқа шығару шкафтарында қаңылтыр табаларда көзілдірік, қолғап және резеңке алжапқыш киіп орындау қажет.
61. Спирт, бензол, ацетон, бром, йод құйылған құтылар берік кептелген шыны тығындармен, сілті құйылғандары бұрандалы тығындармен жабылады.
62. Зертханада: жедел көмек қажеттілігі және авариялық жағдайға дәрі қобдишасы болуы тиіс. Ботулиндік уыттармен жұмыс жүргізу кезінде – уытқа қарсы сарысулар болады.
63. Зертхана қызметкерлері арнайы киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етіледі.
2-параграф. Микробиологиялық зертханадағы жұмыс жағдайларына
қойылатын талаптар
64. Микробиологиялық зертхананың патогендігі IІІ-IV топты микроорганизмдерді жұқтырған немесе жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс жүргізу үшін "жұқпалы" және "таза" аймақтары болуы тиіс. "Жұқпалы" және "таза" аумақтардың шекарасында, жаңадан салынып жатқын немесе құрылып жатқан зертханаларда санитариялық өткішгіш орнатылады.
65. Патогендігі I-IV топтардың қоздырғыштарын жұқтырған немесе жұқтыруы ықтимал инфекциялық материалмен жұмысқа әр ведомствоның қабылданған лауазымдарды ауыстыру тәртібіне сәйкес қажетті даярлаудан өткен жоғары және арнайы орта білімі бар мамандар жіберіледі.
66. Зертхананың үй-жайларын жұмыс басталғанға дейін ылғалды тәсілмен жинайды, "таза" аумақта жуу құралдарын, "жұқпалы" жуу құралы мен дезинфектанттарды қолдану арқылы және бактерицидті сәулелегіштермен қуаты 1 текше метрге (бұдан әрі – м3) 2,5 ватт жағдайында 30-60 минут бойы сәулелейді. Жұмыс аяқталғаннан кейін үстелдерді, аспаптарды, жабдықты, еденді, БҚБ-ны дезинфекциялық ерітіндіні қолданып сүртеді. Жинау мүкәмал "таза" және "жұқпалы" аумақтар үшін жеке таңбалануы тиіс. Жинау мүкәмал тек қана осы аумақтарда таңбалануына сәйкес қолданылады.

56. Нагревание легковоспламеняющихся жидкостей до 100оС проводится на водяных банях, свыше 100оС - на масляных банях. Не допускается опускать колбу с легко воспламеняющейся жидкостью в горячую воду без предварительного постепенного подогрева.
57. При работе со спиртовкой или с легковоспламеняющимися жидкостями необходимо иметь на рабочем месте плотную ткань для тушения огня в случае аварии.
58. При работе со стеклянными приборами следует:
1) нагретый сосуд закрывать притертой пробкой после его охлаждения;
2) при вставлении стеклянных трубок или термометра в просверленную пробку, последнюю не упирать в ладонь, а держать за боковые стороны;
3) при сборе стеклянных приборов или соединений отдельных их частей с помощью каучука – защищать руки полотенцем, при разламывании стеклянных трубок придерживать трубку около надпила.
59. При переливании жидкостей (кроме жидкостей, содержащих возбудителей инфекционных заболеваний) необходимо пользоваться воронкой.
60. Работы, при проведении которых, стеклянные приборы подвергаются перегреву или его поломке, выполняются в вытяжных шкафах на противнях, в очках, перчатках и резиновом фартуке.
61. Сосуды со спиртом, бензолом, ацетоном, бромом, йодом закрываются стеклянными притертыми пробками, со щелочами – закручивающимися крышками.
62. Лаборатории обеспечиваются аптечками на случай экстренной помощи и на случай аварий. При проведении работ с ботулиническим токсином лаборатории имеют антитоксические сыворотки.
63. Сотрудники лабораторий обеспечиваются специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты.
Параграф 2. Требования к условиям работы в микробиологических
лабораториях
64. Микробиологическая лаборатория для проведения работы с материалом, зараженным или вероятным на зараженность микроорганизмами III-IV групп патогенности, имеет "заразную" и "чистую" зоны. На границе "чистой" и "заразной" зон, во вновь строящихся или реконструируемых лабораториях, предусматривается устройство санитарных пропускников.
65. К работе с инфекционным материалом, зараженным или вероятным на зараженность возбудителями I-IV групп патогенности, допускаются специалисты с высшим и средним специальным образованием, в соответствии с принятым каждым ведомством порядком замещения должностей, прошедшие соответствующую подготовку.
66. До начала работы помещение лабораторий убирают влажным способом, в "чистой" зоне с применением моющих средств, в "заразной " с применением моющих средств и дезинфектантов, облучают бактерицидными облучателями в течение 30-60 минут при мощности 2,5 ватт на 1 кубический метр (далее – м3). После окончания работы столы, приборы, оборудование, пол, БББ протирают с применением дезинфицирующего раствора. Уборочный инвентарь имеет маркировку отдельно для "чистой" и "заразной" зон. Уборочный инвентарь используется согласно маркировке только для этих зон.

67. Инфекциялық материалды жеткізу және оны бір зертханадан ұйымның (зертхананың) аумағындағы екіншісіне тасымалдау тұмшаланған жабық металл ыдыста (биксте, бактардаң тоңазыткыш сөмкелерде, контейнерлерде) жүзеге асырылады. Сұйық материалдары бар жеткізілетін ыдыстар тасымалдану кезінде төгілуін болдырмайтын тығындармен жабылуы тиіс. Материалды ашқан кезде бикстер мен түтікшелерді дезинфекциялық ерітіндімен сүртеді және металл табаққа қояды.
68. Инфекциялық материалды бокстан боксқа немесе автоклавқа ауыстыру металл бикстерде немесе бактарда жүргізіледі.
69. Инфекциялық материалды түтіктерде, шыны аяқтарда, құтыларда себу кезінде материалдың атауы, талдау нөмірі, себу күні және тіркеу нөмірі көрсетіліп жазылады.
70. Құрамында инфекциялық аурулардың қоздырғыштары бар сұйық орталар автоматты тамшуырдың немесе бір рет пайдаланылатын стерилді тамшуырдың көмегімен сорып алынады. Сұйық орталарды түтіктен екінші түтікке жиегінен асырып құюға жол берілмейді. Пайдалану алдында ыдыстың, тамшуырлардың, жабдықтардың, шприцтердің тұтастығы және жарамдылығы тексеріледі.
71. Кептірілген микроорганизмдер бар ампулаларды ашу кювет үстінде үстелдік бокстарда дезинфекциялық ерітіндімен жүргізіледі. Кесілген ампуланың ұшы дезинфекциялық ерітіндіге батырылған үш қабатты дәке салфеткамен жабылады және пинцетпен сындырып алынады. Ашылған ампула бір-екі минут бойы сол салфеткамен жабылған күйінде қалдырылады, одан әрі салфетка дезинфекциялық ерітіндіге батырылады, содан кейін ампула стерилді тампонмен жабылады.
72. Мынаған:
1) инфекциялық материалмен зерттеу жүргізілетін үй-жайда тірі вакцинамен жұмыс істеуге;
2) зерттелетін микроорганизмдер сезімтал болатын дәрілік препараттар болмаған кезде микробиологиялық зертханада вирулентті антибиотикке төзімді микроорганизмдермен тәжірибелік жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
73. Істен шыққан материалды (жұмысшы себінділерін, науқастардың биологиялық материалын, кеміргіштердің, зертханалық жануарлардың өлекселерін, індік материалды) рұқсат етілген әдістердің бірімен зарарсыздандырады. Есепке алынбаған жағындыларды, Петри тостағанын, түтіктерді және инфекциялық материалы бар басқа да зертханалық ыдыстарды жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс үстелдерінде қалдыруға жол берілмейді.
74. Жұқпалы материалды сақтағаннан кейін тоңазытқыштарды еріту оны дезинфекциялаумен бірге жүргізіледі. Конденсациялық су залалсыздандыруға жатады.
75. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін және түнгі уақытта зерттеу жүргізу ұйым басшысының рұқсатымен ауысымдық жұмыс орындалған және зертханада кемінде екі адам (дәрігер және зертханашы) қатысқан жағдайда жүргізіледі.
Зертхана ішіндегі қызметкерлердің патогендігі I-IV топтың микроорганизмдерін жұқтырғаны туралы барлық ақпарат тез арада зертхана меңгерушісіне және мекеме басшысына беріледі.
Пайдаланылған тамшуырлар дезинфекциялау ерітіндісіне арналарында ауа көпіршіктерін болдырмай, толық (тік) батырылады.

67. Доставка инфекционного материала и перенос его из одной лаборатории в другую на территории организации (лаборатории) осуществляется в металлической, герметично закрытой посуде (биксе, баках, сумках-холодильниках, контейнерах). Доставляемые емкости с жидкими материалами закрываются пробками, исключающими выливание содержимого во время транспортирования. При распаковке материала биксы, контейнеры и пробирки обтирают дезинфицирующим раствором и ставят на металлические подносы.
68. Перенос инфекционного материала из бокса в бокс или автоклавную проводится в металлических биксах или баках, контейнерах.
69. При посеве инфекционного материала на пробирках, чашках, флаконах делаются надписи с указанием названия материала, номера анализа, даты посева и регистрационного номера.
70. Жидкие среды, содержащие возбудителей инфекционных заболеваний, набираются с помощью автоматической пипетки или одноразовых стерильных пипеток. Переливать жидкие среды из пробирки в пробирку через край не допускается. Перед использованием посуда, пипетки, оборудование, шприцы проверяются на целостность и исправность.
71. Вскрытие ампул с высушенными микроорганизмами проводится в настольных боксах, над кюветой с дезинфицирующим раствором. Конец надрезанной ампулы накрывается трехслойной марлевой салфеткой, смоченной дезинфицирующим раствором и обламывается пинцетом. Вскрытая ампула оставляется накрытой той же салфеткой в течение одной-двух минут, с последующим погружением салфетки в дезинфицирующий раствор, после чего ампула накрывается стерильным тампоном.
72. Не допускается:
1) работать с живыми вакцинами в помещении, где проводятся исследования инфекционного материала;
2) проводить экспериментальные работы с вирулентными антибиотикоустойчивыми микроорганизмами при отсутствии в микробиологической лаборатории лекарственных препаратов, к которым чувствительны исследуемые микроорганизмы.
73. Отработанный материал (рабочие посевы, биологический материал от больных, трупы грызунов, лабораторных животных, гнездовой материал) обеззараживают одним из разрешенных методов. Оставлять на рабочих столах нефиксированные мазки, чашки Петри, пробирки и другую лабораторную посуду с инфекционным материалом после завершения работы не допускается.
74. Оттаивание холодильников после хранения заразного материала совмещается с их дезинфекцией. Конденсационные воды подлежат обеззараживанию.
75. Проведение исследований в ночное время и после окончания рабочего дня проводится с разрешения руководителя организации при условии соблюдения посменной работы и присутствия в лаборатории не менее двух человек (врача и лаборанта).
Обо всех случаях внутри лабораторного заражения работников микроорганизмами I-IV групп патогенности информация предоставляется заведующей (ему) лабораторией и руководителю организации.
Использованные пипетки полностью (вертикально) погружаются в дезинфицирующий раствор, избегая образования в каналах пузырьков воздуха.

76. Жұмысты бастау алдында БҚБ сору желдеткіші қосылу керек. Материалдарды салу теріс қысымда жүргізілуі керек.
77. Зертхана үй-жайларында:
1) жағылған оттықтарды және басқа да қыздыратын аспаптарды бақылаусыз қалдыруға, шүмектері жарамсыз оттықтармен жұмыс істеуге, оларды тез тұтанатын заттардың жанында ұстауға;
2) жанып тұрған оттықтар және қосылып тұрған электрлі қыздырғыш аспаптарының жанында кездейсоқ төгілген өртке қауіпті сұйықтықтарды жинауға;
3) жұмыс уақытында бокстың есігін ашуға жол берілмейді.
78. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды орнату, монтаждау, жөндеу және пайдалану Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізілуі тиіс. Ыдыстар мен баллондар таңбалануы және арнайы журналда еркін түрде тіркеледі.
79. Автоклавтар мен термостаттарды пайдалану кезінде мынадай талаптар орындалады:
1) автоклавта жұмыс істейтін адамға, егер онымен екі және одан көп жұмыскер айналысса, пломбыланған бактар мен басқа да жұқпалы материал бар ыдысты қолхат арқылы тапсыру;
2) автоклав жұмысын бақылау журналын жүргізу;
3) термостатқа тез жанатын заттарды қоймау;
4) реттейтін құрылғылардың сақтандырғыш қалпақтарын алмау.
80. БҚБ өтетін жолдардан және әртүрлі ауа ағындарынан алыс орында орнатылуы тиіс. Техникалық қызмет көрсетуге қол жетімді болу үшін шкафтың артынан және екі бүйірінен кемінде 30 см бос кеңістік қалдырылады.
81. БҚБ-да жұмыс таза аймақтан жұқпалы аймаққа қарай бағытталып ұйымдастырылуы тиіс. БҚБ-ның ішкі беттері Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдарымен өңделеді. БҚБ-да сүзгіштер жұмысының тиімділігіне жыл сайын бақылау жүргізу қажет.
82. ИФТ жүргізілетін бөлмелерде үстелдерді, аспаптарды, жабдықтарды өңдеу 70% этил спиртімен жүргізіледі, ИФТ зерттеулер, ПТР жүргізген кезде 70% этил спиртін (күн сайын) және осы мақсаттарға қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдарды пайдалана отырып, өндірушінің нұсқаулығына сәйкес (ай сайын) жүргізіледі.
83. Вирустарды индикациялау бойынша жануарларда зерттеулер жүргізу кезінде мынадай шарттар сақталады:
1) зертханалық жануарларды жұқтыру және сою, жұқтырылған жануарларды күтіп-ұстау, центрифугалау, кептіру, аэрозоль түзуі мүмкін басқа да операциялар; жасушалардың өсірінділерін және тауықтың эмбриондарын жұқтыру; суспензиялар дайындау; лиофилизацияланған ПБА-мен жұмыс; коллекциялық штаммдарды жүргізу бойынша жұмыс зертхананың жұқпалы аймағындағы боксталған үй-жайларында БҚБ-да жүргізіледі;
2) ПБА бар сыйымдылықтар дезинфекциялау ерітіндісіе батырылған көп қабатты салфетка жабылған табаққа немесе астауға орналастырылады;

76. Перед началом работы в БББ включается вытяжная вентиляция. Загрузка материала производится при отрицательном давлении.
77. В помещении лаборатории не допускается:
1) оставлять без присмотра зажженные горелки и другие нагревательные приборы, работать на горелках с неисправными кранами, держать вблизи них воспламеняющиеся вещества;
2) убирать случайно пролитые огнеопасные жидкости при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах;
3) во время работы открывать дверь бокса.
78. Сосуды, работающие под давлением, маркируются и регистрируются в произвольной форме в журнале.
79. При эксплуатации автоклавов и термостатов выполняются следующие требования:
1) сдавать под расписку лицу, работающему на автоклаве, имеющий доступ к работе с оборудованием, работающим под давлением опломбированные баки и другую посуду с заразным материалом, если этим заняты два и более работника;
2) вести журнал контроля работы автоклава;
3) не ставить в термостат легковоспламеняющиеся вещества;
4) не снимать предохранительные колпаки от регулирующих устройств.
80. БББ устанавливаются в месте, удаленном от проходов и разного рода воздушных потоков. Сзади и по бокам шкафа оставляется не менее 30 см свободного пространства для легкого доступа при его техническом обслуживании.
81. Работа в БББ организуется в направлении от чистой зоны к заразной зоне. Внутренние поверхности БББ обрабатываются антикоррозийными дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан. Необходимо проводить ежегодный контроль эффективности работы фильтров в БББ.
82. В комнатах, где проводится ИФА обработка столов, приборов, оборудования проводится 70 % этиловым спиртом, ИФА исследования, при проведении ПЦР - с использованием 70 % этилового спирта (до и после работы) и дезинфекционными средствами, разрешенными к применению для этих целей, в соответствии с инструкцией производителя.
83. При проведении исследований у животных по индикации вирусов соблюдаются следующие условия:
1) заражение и вскрытие лабораторных животных, содержание инфицированных животных, центрифугирование, сушка, другие операции с вероятным образованием аэрозоля, заражение культуры клеток и куриных эмбрионов, приготовление суспензий, работа с лиофилизированными ПБА, работа по ведению коллекционных штаммов проводится в боксированных помещениях заразной зоны лаборатории в БББ;
2) емкости с ПБА помещаются на поднос или лоток, покрытый многослойной салфеткой, смоченной дезинфицирующим раствором;

3) тірі вирустармен серологиялық зерттеулер, тін өсіріндісінің әртүрлі алғашқы және қайта себілетін желілерін дайындау, клиникалық материалдарды алғашқы өңдеу БҚБ-да жүргізіледі.
3-параграф. Қорғаныш костюмін қолдануға қойылатын талаптар
84. Орындалатын жұмыстардың сипатына байланысты қорғаныш костюмдерінің мынадай түрлері пайдаланылады:
1) 1-тип – пижама немесе комбинезон, медициналық аяқ киім, медициналық қалпақ, үлкен орамал (капюшон), обаға қарсы халат, оң қысымды респиратор-капюшон, мақта-дәке бетпердесі (шаңға қарсы респиратор, сүзетін немесе оттегі-оқшаулағыш газтұтқыш), көзілдірік, резеңке қолғаптар, орамал, шұлықтар, аяқ киімдер, резеңке етіктер;
2) 2-тип – пижама немесе комбинезон, медициналық аяқ киім, медициналық қалпақ, үлкен орамал (капюшон), обаға қарсы халат, мақта-дәке бетпердесі, резеңке қолғаптар, сүлгі, шұлықтар, аяқ киімдер, резеңке етіктер;
3) 3-тип – пижама, медициналық қалпақ, үлкен орамал, обаға қарсы халат, резеңке қолғаптар, сүлгі, шұлықтар, аяқ киімдер, галоштар;
4) 4-тип – пижама, қалпақ (кішкентай орамал), обаға қарсы халат (хирургиялық), шұлықтар, аяқ киімдер.
85. Комбинезондар және пижамалар тығыз матадан тігіледі (бөз немесе кенеп мата), алдыңғы жағынан тұмшаланып түймеленеді.
86. Обаға қарсы халат хирургиялық типі бойынша, бірақ одан айтарлықтай ұзындау (балтырының төменгі үштен біріне дейін) етіп тігіледі, бұл ретте оның етегі біріне бірі тереңірек кіріп қабысуы тиіс; белдігі және жағасындағы байламдары екі жаққа бөлек тігілген екі бөліктен құралады, жеңін байлау үшін бір ұзын таспа тігеді.
87. Обаға қарсы орамалды 90х90х125 см өлшемімен дайындайды.
88. Мақта-дәке бетпердесін ұзындығы 125 см және ені 50 см. дәкенің кесіндісінен дайындайды. Дәкенің кесіндісін сыртқы жиегінен ортасындағы екі жағынан 50 см ұзындықпен кеседі, содан соң дәке бөлігінің ортаңғы бөлігіне ұзынынан тұтас тегіс ұзындығы 25 см ені 17 см мақта қабатын салады. Дәке бөлігінің жиектері айқастырылып қайырылады.
89. Көзілдіріктің жалпақ, жиектері тығыз жанасатын, олардың герметикалығын қамтамасыз ететін иілген шынымен немесе кез-келген басқа құрылымдағы "жаздық" түрін қолданады.
90. Обаға қарсы костюмді жұқпалы материалмен жұмыс істейтін үй-жайға кіргенге дейін мынадай тәртіппен киеді: пижама (комбинезон), шұлық, аяқ киім, медициналық қалпақ, капюшон (үлкен орамал), обаға қарсы халат және етік. Халаттың жағасындағы жіптерді және халаттың белдігін алдыңғы жағынан сол жақ бүйірінде міндетті түрде ілмектеп байлайды, содан кейін жеңіндегі жіптерді байлап бекітеді. Респиратор (бетперде) ауызды және мұрынды жабуы тиіс, бетперденің жоғарғы жіптерін желке тұсында ілмектеп байлайды, төменгісі мұрынның қанаты жақтарына мақта тампондарын қойып, айқастырып байлайды. Көзілдірік нығыздалып орналасуы тиіс және ауа жібермеуіне тексеріледі.

3) серологические исследования с живыми вирусами, приготовление различных первичных и перевиваемых линий культур ткани, первичная обработка клинического материала проводятся в БББ.
Параграф 3. Требования к применению защитного костюма
84. В зависимости от характера выполняемой работы пользуются следующими типами защитных костюмов:
1) 1 типа – пижама или комбинезон, медицинские тапочки, медицинская шапочка, большая косынка (капюшон), противочумный халат, респиратор-капюшон положительного давления, ватно-марлевая маска (противопылевой респиратор, фильтрующий или кислородно-изолирующий противогаз), очки, резиновые перчатки, полотенце, носки, тапочки, сапоги резиновые;
2) 2 типа – пижама или комбинезон, медицинские тапочки, медицинская шапочка, большая косынка (капюшон), противочумный халат, ватно-марлевая маска, резиновые перчатки, полотенце, носки, тапочки, сапоги резиновые;
3) 3 типа – пижама, медицинская шапочка, большая косынка, противочумный халат, резиновые перчатки, полотенце, носки, тапочки, галоши;
4) 4 типа – пижама, шапочка (малая косынка), противочумный халат (хирургический), носки, тапочки.
85. Комбинезоны и пижамы изготовливаются из плотной ткани (бязи или полотна), спереди с глухой застежкой на пуговицы.
86. Противочумный халат шьют по типу хирургического, но значительно длиннее (до нижней трети голени), при этом полы его должны глубоко заходить одна на другую; пояс и завязки у ворота должны состоять из двух частей, пришитых каждая к отдельной поле, для завязывания рукавов пришивают одну длинную тесемку.
87. Противочумную косынку изготовляют размером 90х90х125 см.
88. Ватно-марлевую маску изготавливают из куска марли длиной 125 см и шириной 50 см. Кусок марли разрезают по длине 50 см с двух сторон посередине с наружных концов, затем в средней части куска марли в продольном направлении укладывают сплошной ровный пласт ваты длиной 25 см, шириной 17 см. Края куска марли заворачивают внахлест.
89. Очки применяют "летные" с широким, плотно прилегающим краем, изогнутыми стеклами или любой иной конструкции, обеспечивающий их герметичность.
90. Противочумный костюм надевают до входа в помещение, где работают с заразным материалом в следующей последовательности: пижама (комбинезон), носки, тапочки, медицинская шапочка, капюшон (большая косынка), противочумный халат и сапоги. Тесемки у ворота халата и пояс халата завязывают спереди на левой стороне обязательно петлей, после чего закрепляют тесемки на рукавах. Респиратор (маска) должен закрывать рот и нос, верхние тесемки маски завязывают петлей на затылке, нижние на темени, по бокам крыльев носа закладывают ватные тампоны. Очки должны быть хорошо пригнаны и проверены на отсутствие фильтрации воздуха.

91. Костюмді зарарсыздандыру үшін өңдеуге арналған дезинфекциялық ерітіндісі бар бөлек сыйымдылық көзделеді: етікті немесе галошты, костюмді шешу үдерісінде қолғаптағы қолдарды, мақта-дәке бетпердені, халатты, орамалды (капюшонды), сүлгіні, қолғапты. Көзілдірікті 70о спиртке батырады.
92. Автоклавтаумен, қайнатумен немесе дезинфекциялау камерасында зарарсыздандыру кезінде костюмді тиісінше бикске, қабатталған қапқа салады.
93. Қолғап киілген қолдарды костюмнің әрбір бөлігін шешкеннен кейін дезинфекциялық ерітіндіге батыра отырып, костюмді мынадай тәртіппен шешеді:
1) етік немесе галошты жоғарыдан төмен қарай дезинфекциялық ерітіндіге молынан батырылған мақта тампонмен сүртеді, сүлгіні шығарады;
2) егер олар жұмыс барысында қажет болған жағдайда, жеңқаптарды және қолғаптың екінші жұбын шешеді;
3) етікті шешеді;
4) дезинфекциялық ерітіндіге батырылған мақта тампонмен костюмде болған жағдайда алжапқышты сүртеді, сыртқы бетін ішіне қаратып бүктейді;
5) көзілдірікті екі қолмен алға қарай, жоғары және басының артына тартып шешеді;
6) қолғапты шешеді (қолғаптың тұтастығы сақталмағанына күдік болған кезде оларды дезинфекциялық ерітіндіде тексереді (бірақ ауамен емес);
7) қорғаныш костюмді шешкеннен кейін қолдарын 70Ү спиртпен өңдейді, содан кейін сабынды сумен мұқият жуады;
8) мақта-дәке бетпердені оның сыртқы жағын бетке тигізбей шешеді;
9) халаттың жағасындағы жіптерді, белдікті шешеді және қолғаптың шетін төмен жіберіп жеңнің байламдарын ағытады, халатты шешіп, сыртқы бетін ішіне қаратып орайды;
10) орамалдың шеттерін бір қолмен желкеге жинап, абайлап шешеді.
4-параграф. Патогендігі I-II топты бактериологиялық
зертханадағы жұмыс жағдайларына қойылатын талаптар
94. Микробиологиялық зертхананың патогендігі І-ІІ топтардың микроорганизмдерін жұқтырған немесе жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс жүргізу үшін жұқпалы, шартты таза және таза аймақтары болуы тиіс. "Жұқпалы" және "таза" аумақтардың шекарасында, жаңадан салынып жатқын немесе құрылып жатқан зертханаларда санитариялық өткішгіштерді орнату көзделеді.
95. Жұмыс күнінің соңында 1-2 топтардың патогендері сақталатын термостаттар, тоңазытқыштар, шкафтар пломбаланады, өндірістік үй-жайлардың есіктері құлыппен жабылады.
96. Патогендігі I-II топтардың қоздырғыштарымен жұмыс жүргізген кезде мынаны сақтау қажет:
1) буын аяқтылармен жұмыс істеу кезінде қолданылған ыдысты қайнату арқылы дезинфекцияланады, қалдықтарға дезинфекциялық ерітінді құйылады немесе өртеледі. Құрал-саймандар қайнатылады немесе отқа қақталады. Бөзден жасалған қаптар сулы-сабынды ерітіндіде 30 минут бойы қайнату арқылы дезинфекцияланады;

91. Для обеззараживания костюма предусматриваются отдельные емкости с дезинфицирующим раствором для обработки: сапог или галош, рук в перчатках в процессе снятия костюма, ватно-марлевых масок, халата, косынки (капюшона), полотенца, перчаток. Очки погружаются в 70о спирт.
92. При обеззараживании автоклавированием, кипячением или в дезинфицирующей камере, костюм складывают соответственно в биксы, двойные мешки.
93. Костюм снимают в следующем порядке, погружая руки в перчатках в дезинфицирующий раствор после снятия каждой части костюма:
1) сапоги или галоши протирают сверху вниз тампонами, обильно смоченными дезинфицирующим раствором, вынимают полотенце;
2) снимают нарукавники и вторую пару перчаток, если они были необходимы при работе;
3) снимают сапоги;
4) протирают ватным тампоном, смоченным дезинфицирующим раствором, фартук, при наличии его в костюме, снимают, складывая наружной стороной внутрь;
5) снимают очки, оттягивая их двумя руками вперед, вверх и назад за голову;
6) ватно-марлевую маску развязывают и снимают, не касаясь лица наружной ее стороной;
7) снимают перчатки (при подозрении на нарушение целостности перчаток их проверяют в дезинфицирующем растворе, (но не воздухом);
8) после снятия защитного костюма руки обрабатывают 70о спиртом, затем тщательно моют с мылом;
9) развязывают завязки ворота халата, пояс и опустив верхний край перчаток, развязывают завязки рукавов, снимают халат, заворачивая наружную часть его внутрь;
10) снимают косынку, осторожно собирая все концы ее в одну руку на затылке.
Параграф 4. Требования к условиям работы в бактериологической
лаборатории I-II группы патогенности
94. Микробиологическая лаборатория для проведения работы с материалом, зараженным или вероятным на зараженность микроорганизмами I-II групп патогенности, имеют заразную, условно-чистую, чистую зоны. На границе "чистой" и "заразной" зон, во вновь строящихся или реконструируемых лабораториях, предусматривается устройство санитарных пропускников.
95. В конце рабочего дня термостаты, холодильники, шкафы, где хранятся патогены 1-2 группы, пломбируют, двери производственных помещений закрывают на замок.
96. При проведении работ с возбудителями I-II группы патогенности, необходимо соблюдать следующее:
1) посуда, применяемая при работе с членистоногими, дезинфицируется кипячением, отходы заливаются дезинфицирующим раствором или сжигаются. Инструменты кипятятся или обжигаются на огне. Бязевые мешочки обеззараживаются кипячением в водно-мыльном растворе в течение 30 минут;

2) жыртқыш құстардың және аңдардың нәжістерін бөлшектеу оларды 1% формалин ерітіндісінде 12-18 сағат ұстағаннан кейін жүргізіледі;
3) жәндіктер және кенелер, олардың тарап кетуін болдырмайтын арнайы үй-жайларда (инсектарийде) шарбақтарда немесе банкілерде ұсталады. Инсектарийді толықтыру үшін ауланған бүргелер қан сормаған жастары пайда болғанға дейін жеке банкілерде ұсталады;
4) жұмыс аяқталғаннан кейін зерттелетін материал температурасы 18-20оС тоңазытқыш термостатқа салынады, үстел дезинфекциялық ерітіндімен, қолдар - 70о спиртпен өңделеді. Қызметкер аз уақытқа бокстан шыққан кезде есік кілтпен жабылады, кілт зерттеу жүргізетін қызметкерде сақталады;
5) жұқпалы аймақтың үй-жайлары жасанды іске қосылатын және шығатын жерінде жеңіл тазалайтын сүзгісі бар ішке сору-сыртқа шығару желдеткішімен жабдықталады;
6) жұқтырылған жануарлармен жұмыс жүргізілетін үй-жайларға кіретін жерде биіктігі 30 см болатын табалдырық орнатылады, бактериологиялық бокстардың, серологиялық және жедел зерттеулер жүргізілетін үй-жайлардың есіктері алдында дезинфекциялық ерітіндіге батырылған кілемшелер төселеді;
7) зертханалық үй-жайлар тұмшаланған болады;
8) зерттеулер нәтижелерін жазу шимай дәптерге жүргізіледі, бокстан шығару алдында дезинфекцияланады;
9) патогендігі І-ІІ топтардың қоздырғыштарымен барлық зертханалық жұмыстарды жүргізу қорғаныш костюмімен жүзеге асырылады. Қорғаныш костюмін қолдануға қойылатын талаптар Санитариялық қағидаларға 3-параграфта келтірілген;
10) патогендігі І топтың қоздырғышын жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс істейтін адамдардың жұмыс күнінің соңында дене қызуын арнайы журналда тіркеу арқылы термометрия жүргізіледі;
11) патогендігі І-ІІ топтардың микроорганизмдерін жұқтыруы ықтимал материалды жұқтырған жануарлар басқа жануарлардан бөлек ұсталады;
12) тоқсан сайын сарқынды судағы дезинфектанттың қалдық шоғырлануын және патогендік микрофлораны анықтау жүргізіледі.
Адамдардың, кеміргіштердің, эктопаразиттердің биологиялық материалын, сыртқы ортаның, жұқтырылған жануарлардың сынамаларын алуға және бастапқы өңдеуге байланысты барлық жұмыстар және оларды патогендігі І-ІІ топтың қоздырғыштарына зерттеу жұқпалы блокта 1-2 типті қорғаныш костюмдерін пайдаланып жүргізіледі.
Сап және мелиоидоз қоздырғыштарымен зерттеулер 2 типті қорғаныш костюмінде, резеңке қолғаппен, мақта-дәке бетпердесімен және қорғаныш көзілдірігімен жүргізіледі. Жұқпалы бөлімшелердің боксқа кіреберістерінде жұмыс аяқталған соң қорғаныш костюмдері шешіледі және залалсыздандырылады. ЖИТС орталықтарының зертханаларындағы жұмыс үшін 3 типті қорғаныш костюмі пайдаланылады.
Зертхананың үй-жайынан қызметкердің қорғаныш киімімен шығуына және қызметкер жұқпалы материалмен немесе жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс істеп жатқан кезде оны үй-жайдан шақыруға жол берілмейді;

2) разбор погадок хищных птиц и экскрементов зверьков проводится после 12-18 часового их содержания в 1 % растворе формалина;
3) насекомые и клещи содержатся в специальном помещении (инсектарии) в садках или банках, исключающих их рассеивание. Блох, добытых для пополнения инсектария, содержат в отдельных банках до появления молодых, не пивших кровь особей;
4) после окончания работы рабочие столы обрабатываются дезинфицирующим раствором, руки - 70о спиртом. При кратковременном выходе сотрудника из бокса, дверь закрывается на замок, ключ хранится у сотрудника, проводящего исследование;
5) помещения заразной зоны оборудуют приточно-вытяжной вентиляцией с искусственным побуждением и фильтрами тонкой очистки на выходе;
6) у входа в помещение, где проводится работа с зараженными животными, устраивают пороги высотой 30 см, у дверей бактериологических боксов, помещений для серологических и экспресс исследований кладутся коврики, смоченные дезинфицирующим раствором;
7) герметичность лабораторных помещений;
8) записи результатов исследований ведутся на черновиках, перед выносом из бокса дезинфицируются;
9) проведение лабораторных работ с возбудителями патогенности осуществляется в защитном костюме. Требования к применению защитного костюма приведены в параграфе 3 к Санитарным правилам;
10) лицам, работающим с материалом, вероятным на зараженность возбудителями I группы патогенности, в конце рабочего дня проводится термометрия с регистрацией температуры тела в специальном журнале;
11) животные, зараженные материалом вероятным на инфицированность микроорганизмами I-II групп патогенности, содержатся отдельно от других животных;
12) ежеквартально проводится определение остаточной концентрации дезинфектанта и патогенной микрофлоры в сточных водах.
Все работы, связанные с приемом и первичной обработкой биологического материала от людей, грызунов, эктопаразитов, проб внешней среды, зараженных животных и их исследование на возбудителей 1-2 группы патогенности проводятся в заразном блоке с использованием защитного костюма 1-2 типа.
Исследования с возбудителями сапа и мелиоидоза проводятся в защитном костюме 2 типа, резиновых перчатках, ватно-марлевой маске и защитных очках. По окончанию работы в предбоксах заразного отделения защитные костюмы снимаются и обеззараживаются. Для работы в лабораториях центров СПИД, используется 3 тип защитного костюма.
Выходить из помещений лаборатории в защитной одежде и вызывать сотрудника из помещения в период его работы с заразным или вероятным на зараженность материалом не допускается;

13) күйдіргі қоздырғыштарымен жұмыс кезінде зерттеу ақталғаннан кейін зертхана үй-жайлары мен жабдықтарға осы қоздырғыштың себілуіне тексеру жүргізіледі.
97. Патогендігі I-II топтардың қоздырғыштарымен жұмыс жүргізетін микробиологиялық зертханада қызметкерлерде ауруға күдікті симптомдар анықталған жағдайда олар үшін және аварияға жол берген адамдар үшін оқшаулағыш көзделеді.
Оқшаулағыш негізгі және резервті ерекше дәрілік препараттар қорымен, шокқа қарсы дәрі-дәрмектермен және дезинфекциялық құралдармен қамтамасыз етіледі.
98. Виварийлерде және инсектарийлерде омыртқалылар мен буын аяқтылардың қозғалысын тіркеу ауланған күні мен орнын, зерттеу және карантин нәтижелерін көрсете отырып, арнайы нөмірленген және ау өткізілген журналда жүргізіледі.
99. Виварий және инсектарий үй-жайларына жұмыс күні аяқталғаннан кейін сүргі салынады.
100. Адамдар қанындағы сарысулардың антигенін анықтауға немесе патогендігі II топтың қоздырғыштарының антиденелерін анықтауға зерттеулер жеке бокстарда құрамында тірі микроорганизмдер жоқ диагностикумдарды қолданып жүргізеді.
Қан сарысуын центрифугалау арқылы бөліп алу бокста немесе БҚБ-да жүргізіледі.
101. Патогендігі I топтың микроорганизмдерімен жұмыс бокстарды өзара жалғастыратын жүйемен жарақталған арнайы тағайындалған зертханаларда жүргізіледі. Жұқпалы аймақтағы үй-жайларда есіктері автоматты түрде блокталатын өткізгіш автоклав орнатылады.
102. Биологиялық материалды сақтау төменгі температураға шыдамды, төменгі температурадағы шкафтарға немесе сұйық азотты ыдыстарға орналастырылған сынбайтын, тұмшаланған контейнерлерде жүзеге асырылады.
Биологиялық материалды технологиялық желілер арасында немесе қоймаларға тасымалдау залалсыздандыруға жататын, тұмшаланып жабылатын ылғал өтпейтін контейнерлерде жүргізіледі.
103. Жұқтырылған немесе патогендігі I-II топтардың вирустарын жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс кезінде персонал обаға қарсы 2 типті костюмді қолданады, жануарларды, эктопаразиттерді жұқтыру, биологиялық материалды центрифугалау және вакуумдық кептіру кезінде 1 типті қорғаныш костюмінде жүргізіледі. Жұмыс аяқталғаннан кейін персонал гигиеналық себезгі қабылдайды.
Кептірілген риккетсий өсіріндісі бар ампуланы ашу, риккетсийдің биомассасын гомогендеу 2 типті қорғаныш костюмінде БҚБ-да жүзеге асырылады.
5- параграф. Молекулярлық-биологиялық, иммундық-биологиялық зертхананың жұмыс жағдайларына қойылатын талаптар
104. ПТР әдісімен зерттеулер жүргізген кезде мынадай қағидалар сақталуы тиіс:
1) әр аймақта өзіне тиесілі жиһаздар жиыны, тоңазытқыштар/мұздатқыштар, зертханалық жабдықтар, реагенттер, автоматты тамшуырлар (дозаторлар), ұштықтар, пластикалық және шыны ыдыстар, қорғаныш киімдері, аяқ киімдер, ұнтақсыз бір рет қолданылатын қолғаптар, жинау мүкәммалы және тек осы бөлмеде қолданылатын басқа да шығыс материалдары болады;

13) при работе с возбудителем сибирской язвы, по завершению исследований, проводится обследование помещения и оборудования на обсемененность данным возбудителем.
97. При микробиологической лаборатории, проводящей работу с возбудителями I группы патогенности, предусматривается изолятор для сотрудников на случай обнаружения у них симптомов вероятных на заболевание и лиц, допустивших аварию.
Изолятор обеспечивается запасом основных и резервных специфических лекарственных препаратов, противошоковых медикаментов и дезинфицирующих средств.
98. В виварии и инсектарии регистрация движения позвоночных и членистоногих ведется в специальном пронумерованном и прошнурованном журнале с указанием места и даты вылова, результатов исследования и карантина.
99. Помещения вивария и инсектария по окончанию рабочего дня опечатывают.
100. Исследования сывороток крови людей на обнаружение антигена или определение антител к возбудителям II группы патогенности проводятся в отдельном боксе или в БББ с использованием диагностикумов, не содержащих живых микроорганизмов.
Отделение сыворотки крови центрифугированием проводят в боксе или БББ.
101. Работа с микроорганизмами I группы патогенности проводится в специально предназначенных лабораториях, оснащенных системой сообщающихся между собой боксов. В помещении заразной зоны устанавливается проходной автоклав с автоматической блокировкой дверей.
102. Хранение биологического материала осуществляется в небьющихся, герметичных контейнерах, выдерживающих низкие температуры, помещенных в низкотемпературные шкафы или сосуды с жидким азотом.
Перенос биологического материала между технологическими линиями или в хранилища проводится в герметично закрывающихся влагонепроницаемых контейнерах, подвергающихся обеззараживанию.
103. При работе с материалом, зараженным или вероятным на зараженность вирусами I-II групп патогенности, персонал использует противочумный костюм 2 типа, заражение животных, эктопаразитов, центрифугирование и вакуумное высушивание биологического материала проводят в защитном костюме 1 типа. По окончанию работы персонал принимает гигиенический душ.
Вскрытие ампул с высушенной культурой риккетсий, гомогенизацию биомассы риккетсий осуществляют в БББ в защитном костюме 2 типа.
Параграф 5. Требования к условиям работы в лабораториях
молекулярно-биологических, иммунобиологических
104. При проведении исследований методом ПЦР соблюдаются следующие правила:
1) каждая зона имеет свой набор мебели, холодильников/морозильников, лабораторного оборудования, реагентов, автоматических пипеток (дозаторов), наконечников, пластиковой и стеклянной посуды, защитной одежды, обуви, одноразовых перчаток без талька, уборочного инвентаря и другого расходного материала, используемых только в данной комнате;

2) жабдықтарды, шығыс материалдарын, реактивтерді, қолғаптарды, халаттарды бір үй-жайдан екінші үй-жайға тасымалдауға жол берілмейді;
3) мына аймақтар үшін жеке үй-жайлар бөлінеді: сынама дайындау, реакциялық қоспаларды, детекциялар ( нәтижелерді есепке алу) дайындау, үш зонаның барлығы бокс аклды бөлмелермен жабдықталады;
4) ПТР-дің әрбір кезеңі бір рет қолданылатын шығыс материалын қолдану арқылы автоматты тамшуырдың (дозатордың) жеке жинағымен жүзеге асырылады. Бір рет қолданылатын шығыс материалы (ұштықтар және түтіктер) ДНҚ-аздан және РНҚ-аздан бос, апирогенді болуы тиіс. Ұштықтарда сүзгіштер бар (аэрозолдық кедергі) болады;
5) ПТР бойынша барлық жұмыстар жұмыстың әрбір кезеңі қамтамасыз етілетін ұнтақсыз бір рет қолданылатын қолғаппен жүргізіледі;
6) ПТР жүргізуге арналған барлық үй-жайлар жуу және дезинфекциялық құралдардың әсеріне төзімді материалмен жабылады; барлық үй-жайларда бактерицидті сәулелегіштер орнатылады;
7) ПТР зерттеулеріне арналған үй-жайларды жеке ғимаратта орналастыру кезінде мыналар көзделеді: материалды қабылдайтын, үлгілерді тіркейтін және алғашқы өңдеуден өткізетін бөлме, дәрігерлерге арналған бөлме, киім ілетін орын, дәретхана, себезгі, қойма үй-жайлары, автоклав, жуатын бөлме;
8) ПТР зерттеулерін нақты уақыт режімінде жүргізген кезде детекция үшін жеке үй-жай қажет етілмейді.
9) ПТР-дің барлық кезеңдерін өткізуге арналған реагенттерді сақтау шарттары қолдану бойынша нұсқаулыққа сәйкес болуы тиіс. Клиникалық үлгілер реагенттерден бөлек сақталады;
10) сынама дайындау және реакциялық қоспаларды дайындау кезеңдері БҚБ-да жүргізіледі;
11) сынама дайындау үй-жайы (бөлмесі) материалды қабылдау бөлмесіне жақын, детекцияға арналған бөлме мүмкіндігінше басқа аймақтардан алыс немесе оларға ауа ағынымен амплификация өнімдерінің енуін болдырмайтын оқшауланған бөлікте орналасады;
12) терезелер тығыз жабылуы тиіс. Жұмыс үстелдеріне күн сәулесінің тікелей түсуінен қорғау үшін дезинфекциялық құралдарға төзімді материалдан жасалған жарықтан қорғаушы үлдір қолданылады.
105. ИФТ жүргізу кезінде:
1) бір рет қолданылатын ұштықтарды және ыдыстарды қайта пайдалануға, жабдықтарды, шығыс материалдарын, реактивтерді, қолғаптарды, халаттарды ИФТ арналған үй-жайлардан басқа үй-жайларға тасымалдауға жол берілмейді;
2) жууға арналған ерітіндінің ұсақ тамшыларын сорғытуға арналған сүзгіш қағаз бір рет қана қолданылады;
3) ИФТ арналған үй-жайдың оңтайлы температурасы плюс 18оС - 22оС болады;
4) күн сайын (жұмыстан кейін) жабдықтарды, дозаторларды, штативтерді өңдеу 70% этил спиртімен жүргізіледі, планшеттерді автоматты жуғыш дистиллденген сумен, аптасына бір рет 70% этил спиртімен мұқият жуылады;

2) перенос оборудования, расходных материалов, реактивов, перчаток, халатов из одного помещения в другое не допускается;
3) выделяются отдельные помещения для зон: пробоподготовки, приготовления реакционной смеси, детекции (учет результатов), все три зоны должны быть снабжены предбоксниками;
4) каждый этап ПЦР осуществляется отдельным набором автоматических пипеток (дозаторов) с использованием одноразовых расходных материалов. Одноразовый расходный материал (наконечники и пробирки) бывает свободным от ДНК-азы и РНК-азы, апирогенным, наконечники - с фильтрами (аэрозольный барьер);
5) вся работа по ПЦР проводится в одноразовых перчатках без талька, которыми обеспечивается каждый этап работы;
6) отделка всех помещении для проведения ПЦР проводится материалом, устойчивым к действию моющих и дезинфицирующих средств; во всех помещениях устанавливают бактерицидные облучатели;
7) при размещении помещений для ПЦР исследований в самостоятельном здании предусматриваются: комната приема материала, регистрации и первичной обработки образцов, комната для врачей, гардероб, туалет, душевая, складские помещения, автоклавная, моечная;
8) При проведении детекции методом электрофореза данный этап обслуживается отдельным персоналом;
9) условия хранения реагентов для проведения всех этапов ПЦР соответствуют требованиям инструкции по применению реагентов. Клинические образцы хранятся отдельно от реагентов;
10) этапы пробоподготовки и приготовления реакционной смеси проводятся в БББ;
11) помещение (комната) пробоподготовки располагается вблизи от комнаты приема материала, комната для детекции по возможности дальше от других зон или в изолированном отсеке, исключающим занос в них продуктов амплификации с воздушным потоком;
12) окна закрываются плотно. Для защиты рабочих столов от попадания прямого солнечного света используют светозащитные пленки или жалюзи из материала, устойчивого к дезинфицирующим средствам.
105. При проведении ИФА:
1) повторное использование одноразовых наконечников и посуды, перенос оборудования, расходных материалов, реактивов, перчаток, халатов из помещения в другое помещение не допускается;
2) для удаления мелких капель отмывочного раствора используется одноразовая фильтровальная бумага;
3) оптимальная температура в помещении для ИФА составляет плюс 18оС - 22оС;
4) ежедневно (после работы) обработка оборудования, дозаторов, штативов проводится 70 % этиловым спиртом, автоматический промыватель планшет тщательно промывается дистиллированной водой, один раз в неделю 70 % этиловым спиртом;

5) планшеттерді қыздырғыш аспаптардың жанында инкубация жасауға жол берілмейді;
6) термостаттың жоғарғы және төменгі сөрелеріндегі температура күн сайын бақыланады.
106. ЖИТС орталықтарының зертханаларында АИТВ-жұқтырғандардың қан сарысулары үлгілерінің банкін" ұйымдастыру үшін жеке бөлме көзделеді. Бөлме 2-камералық минустық (минус 40оС) тоңазытқыштармен жабдықталады, құлыппен жабылады және сүргі салынады.
107. Мицелиалды өсірінділермен зерттеу жүргізу кезінде мынадай шарттар сақталады:
1) грибоктардың мицелиалды фазасымен жұмыс істеу кезінде себінді бар агарлық пластинкалар термостатта 5 тәуліктен асырмай ұсталады (споралардың пайда болғанына дейін), себінді бар матрастар, түтіктер бокстың сыртында ашылмауы тиіс. Себінділерді қарау бокстарда 4 типті костюмде мақта-дәке бетпердесімен, бокстағы грибоктардың ашытқы фазасымен жұмыс 3 типті костюмде, бетпердемен, серологиялық зерттеулер 4 типті костюмде жүргізіледі;
2) жұмыс басталу алдында 15 минут бұрын бокста бактерицидті сәулелегіштерді және сыртқа шығару желдеткіш жүйесін қосады. Боксты тиеген кезде желдеткішті ажыратады. Егер бокстағы жұмыс кезінде ауаны сору тоқтатылса, жұмысты жедел тоқтатады. Бокстың ауасына бактериологиялық зерттеу тоқсанына бір реттен кем емес, сүзгіштің жұмысына бақылау айына бір рет жүргізіледі;
3) жасушалық элементтерді есептеу алдында, грибоктардың жүзгінің автоклавтайды немесе оған 10 % формалин қосып, әрі қарай термостатта 37оС температурада 2 сағат ұстайды.
4) мицелиалды фазадағы өсірінділермен жұмыс бокстан шығатын және кіретін ауаны тиімділігі жоғары сүзгіштер арқылы сүзуді қамтамасыз ететін желдету жүйесі бар тұмшаланған бокста жүргізіледі;
5) мицелиалды өсірінділерді себу бокстарда өсірінділерді алдын ала түтіктерге және матрастарға физиологиялық ертіндімен немесе сорпамен енгізгеннен кейін жасалады. Өсіріндінің шайындысы жағдайында сұйықтықты матрастарға ұзын инесі бар шприцпен түтік арқылы енгізеді. Себінділерді металл сыйымдылықтарда инкубация жасайды;
5-тарау. Зертханаларда вирустармен жұмыс кезіндегі
қауіпсіздікке қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
108. Зертхананың жұқпалы аймағы бокстарында (немесе БҚБ-да) мыналар жүргізіледі:
1) жұқтыру және жануарларды сойып ашу;
2) жасушалар және тауық эмбриондары өсірінділерін жұқтыру;
3) жүзгіндер дайындау;
4) инфекция жұқтырған жануарларды күтіп-ұстау;
5) коллекциялық штаммдарды жүргізу;
6) лиофилизацияланған ПБА-мен жұмыс істеу;
7) центрифугалау, кептіру, дезинтеграциялау, аэрозол түзуі ықтимал басқа да операциялар бойынша жұмыс.

5) инкубирование планшет вблизи нагревательных приборов не допускается;
6) температура на верхней и нижней полке термостата контролируется ежедневно.
106. В лабораториях центра СПИД предусматривается отдельная комната для организации "Банка образцов сывороток крови ВИЧ-инфицированных" лиц. Комната оснащается 2-х камерными минусовыми (минус 40оС) холодильниками, запирается на замок и опечатывается.
107. При проведении исследований с мицелиальными культурами соблюдаются следующие условия:
1) при работе с мицелиальными фазами грибов агаровые пластинки с посевами выдерживаются в термостате не более 5 суток (до начала появления спор), не допускается открывать матрацы, пробирки с посевами вне бокса. Просмотр посевов проводится в боксах в костюме 4 типа с ватно-марлевой маской, работа с дрожжевыми фазами грибов в боксе в костюме 3 типа с маской, серологические исследования в костюме 4 типа;
2) за 15 минут до начала работы в боксе включают бактерицидные облучатели и вытяжную систему вентиляции. При загрузке бокса вентиляцию выключают. Если во время работы в боксе прекратился отсос воздуха, работу немедленно прекращают. Не реже одного раза в квартал проводят бактериологические исследования воздуха бокса, контроль работы фильтра один раз в месяц;
3) перед подсчетом клеточных элементов, суспензия грибов автоклавируется или в нее добавляется до 10 % формалина с последующей выдержкой в термостате 2 часа при температуре 37о С;
4) работа с культурами мицелиальной фазы проводится в герметичном боксе, с системой вентиляции, обеспечивающей фильтрацию поступающего и выходящего из бокса воздуха через высокоэффективные стерилизующие фильтры;
5) посевы мицелиальных культур делаются в боксах после предварительного внесения культуры в пробирки и матрацы с физиологическим раствором или бульоном. При смывах культуры жидкость в матрацы вносят через пробирки шприцом с длинной иглой. Посевы инкубируют в металлических емкостях.
Глава 5. Санитарно-эпидемиологические требования к
безопасности в лаборатории при работе с вирусами
108. В боксах заразной зоны лаборатории (или в БББ) проводится:
1) заражение и вскрытие животных;
2) заражение культуры клеток и куриных эмбрионов;
3) приготовление суспензий;
4) содержание инфицированных животных;
5) работа по ведению коллекционных штаммов;
6) работа с лиофилизированными ПБА;
7) центрифугирование, сушка, другие операции с вероятным образованием аэрозоля.

109. Тірі вирустармен серологиялық зерттеу, бастапқы және қайта егілетін тіндер өсірінділерінің сан алуан жүйелерін дайындау, клиникалық материалдарды бастапқы өңдеу БҚБ-да жүргізіледі.
110. БҚБ-да жұмыс істеген кезде мақта-матадан тігілген пижамалар, стерилді халаттар, орамалдар, бетперделер киілуі тиіс. Жасушалық жүйелерді культивациялау және жұқпалы материалмен жұмыс істеу резеңке қолғаппен орындалады.
111. ПБА бар ыдыстар дезинфекциялау ерітіндісіне батырылған қабатталған салфеткамен жабылған дезинфекциялық табаққа немесе астауға орналастырылады.
112. Адамдардың қан сарысуларын антигендердің болуына зерттеу немесе патогендігі ІІ топты қоздырғышқа антиденелерді анықтау кезінде мынадай шарттар сақталады:
1) жұмыс жеке үй-жайларда (бөлмеде, бокста) жүргізіледі;
2) инфекциялық емес (құрамында тірі қоздырғыштар жоқ) антигендерді (диагностикумдарды) қолдану;
3) центрифугалау арқылы қанның сарысуын бөлу бокста немесе БҚБ-да жүргізіледі.
113. Патогендігі І-ІІ топтардың вирустарымен жұмыс арнайы арналған барлық зерттеулер өзара қатынасатын БҚБ жүйесінде жүргізілетін зертханаларда жүргізілуі тиіс. Жұқпалы аймақтардың үй-жайларында есіктері автоматты түрде жабылатын өтпелі автоклав орнатылады.
114. Жұқпалы аймаққа кіру жуынатын себезгісі немесе шлюзі бар санитариялық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады, ол жерде қорғаныш киімдері киіледі. Шлюзде жұмыс істеген уақытта бактерицидті шам қосылады.
115. Шлюздерге кіретін есіктер өздігінен жабылатын болуы және құлыптармен қамтамасыз етілуі тиіс. Жұмыс уақытында жұқпалы аймақтағы үй-жайлардың есіктері жабық болуы тиіс. Бұл уақытта вирусологиялық боксқа кіруге және шығуға жол берілмейді. Басқа үй-жайлармен байланыс жасау үшін телефон немесе сөйлесу құрылғылары қолданылады.
116. Биологиялық материалдарды сақтау тұмшаланған, төменгі температураға төзімді, сынбайтын контейнерлерде жүзеге асырылады, олар температурасы төмен шкафтарға немесе сұйық азот құйылған ыдыстарға орналастырылады.
117. Биологиялық материалды технологиялық желілер, сақтау қоймасы аралығында тасымалдау тұмшаланып жабылатын, ылғал өтпейтін, залалсыздандырылатын контейнерлерде жүргізіледі.
118. Жұмыс кезінде персонал 2 типті обаға қарсы костюмді қолданады, тауық эмбриондарын, жануарларды, экопаразиттерді жұқтыруды, биологиялық материалды центрифугалау және вакуумдық кептіруді 1 типті қорғаныш костюмімен жүргізіледі. Жұмыс аяқталғаннан кейін гигиеналық себезгі қабылдайды.
6-тарау. Зертханада терең микоздар қоздырғыштарымен жұмыс
кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар

109. Серологические исследования с живыми вирусами, приготовление различных линий культур ткани первичных и перевиваемых, первичная обработка клинического материала проводится в БББ.
110. При работе в БББ надевают пижамы из хлопчатобумажной ткани, стерильные халаты, косынки, маски. Культивирование клеточных линий и работа с инфекционным материалом выполняются в одноразовых стерильных перчатках. Перчатки следует натягивать на манжеты рукавов, а не оставлять под ними. Для защиты рукавов одежды исследователя надевают прорезиненные нарукавники.
111. Емкости с ПБА помещаются на поднос или лоток, покрытый многослойной салфеткой, смоченной дезинфицирующим раствором.
112. При исследовании сывороток крови людей на обнаружение антигена или определение антител к возбудителям II группы патогенности соблюдаются следующие условия:
1) работа проводится в отдельном помещении (комната, бокс);
2) использоваться неинфекционные (не содержащие живого возбудителя) антигены (диагностикумы);
3) отделение сыворотки крови центрифугированием проводится в боксе или БББ.
113. Работа с вирусами I-II групп патогенности проводится в специально предназначенных лабораториях, где все исследования проводятся в системе сообщающихся между собой БББ. В помещении заразной зоны устанавливаются проходной автоклав с автоматической блокировкой дверей.
114. Вход в заразную зону осуществляется через санитарный пропускник с душевой или шлюз, где одевается защитная одежда. Во время работы в шлюзе включается бактерицидный облучатель.
115. Входные двери в шлюзы самозакрывающиеся и снабжены замками. Во время работы двери помещений заразной зоны закрыты. В это время не допускается выходить и входить в вирусологический бокс. Для связи с другими помещениями используют телефон или переговорные устройства.
116. Хранение биологического материала осуществляется в герметичных, выдерживающих низкие температуры, небьющихся контейнерах, которые помещают в низкотемпературные шкафы или сосуды с жидким азотом.
117. Перенос биологического материала между технологическими линиями, в хранилища проводится в герметично закрывающихся влагонепроницаемых контейнерах, подвергающихся обеззараживанию.
118. При работе персонал использует противочумный костюм 2 типа, заражение куриных эмбрионов, животных, эктопаразитов, центрифугирование и вакуумное высушивание биологического материала проводят в защитном костюме 1 типа. По окончанию работы принимает гигиенический душ.
Глава 6. Санитарно-эпидемиологические требования к безопасности
в лаборатории при работе с возбудителями глубоких микозов

119. Мицелиалды фазадағы өсірінділермен әрекет жасау, грибоктардың өміршеңдігінің барлық фазаларын зерделеу БҚБ-да жүргізіледі.
120. Егер жұмыс кезінде бокста ауаны сору тоқтап қалса, онда жұмыс та бірден тоқтатылады. Аптасына кемінде бір рет бокстың ауасына бактериологиялық зерттеу, сүзгіштің жұмысына айына бір рет бақылау жүргізіледі.
121. Мицелиалды фазадағы өсірінділерді егу бокстарда физиологиялық ерітіндімен немесе сорпамен түтікке және матрасқа алдын ала енгізгеннен кейін жүргізіледі. Өсірінділер шайындысы барысында сұйықтықты матрасқа ұзын инесі бар шприцпен түтік арқылы енгізеді. Өсірінділерді металл сыйымдылықтарда инкубациялайды.
122. Грибоктардың мицелиалды фазасымен жұмыс істеу кезінде агар пластинкаларын себінділерімен 5 тәуліктен аспайтын уақытқа (спора пайда болғанға дейін) термостатта ұстайды, себінділері бар матрастарды, түтіктерді бокстан тыс жерде ашпайды. Бокстарда себінділерді қарау 4 типті костюммен, мақта-дәке бетпердесін киіп жүргізеді. Грибоктардың ашытқы фазасымен жұмысты бокста бетпердемен 3 типті костюммен, серологиялық зерттеуді – 4 типті костюммен жүргізеді.
123. Грибок жүзгіндерінің жасушалық элементтерін есептеу алдында автоклавтайды немесе 10% дейінгі формалинді қосады және термостатта 37оС температурада 2 сағат ұстайды.
124. Антигендерді, вакциналарды алу мақсатында өсірілген грибоктарды 30 минут бойы 0,5 атмосфера жағдайында немесе формалинді ақырғы шоғырлануына дейін 0,5% қоса отырып, автоклавтау арқылы залалсыздандырады.
7-тарау. Зертханаларда паразиттік аурулардың
қоздырғыштарымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
125. Ішінде стробила, онкосфера, жұмыртқалар, құрттар, ересек гельминттер мен ішек қарапайымдылары болуы ықтимал материал тығыз жабылатын қақпағы бар шыны немесе пластикалық ыдыста жеткізіледі.
126. Гельминттердің, ішек қарапайымдыларының және қан паразиттерінің болуына зерттеуді және дайындауды копроовоскопия, байыту және перианальді қырынды әдісімен ауа шығару шкафында жүргізеді. Байыту әдістерін қолдану арқылы зерттеуге арналған зертханалық ыдыс кюветте орнатылады. Зерттеу үшін дайындалған препараттар арнайы подностарға қойылып, жағындылар бар заттық шынылардың астына көлемі үлкен шыныларды салады.
127. Зерттелетін материалмен, ыдыспен, жабдықпен жасалатын барлық әрекеттер резеңке қолғаппен жүргізіледі.
128. Пайдаланылған тамшуырлар, түтіктер, капиллярлар, заттық және жабынды шынылар дезинфекцияланады.
129. Гельминттерді жұқтыруы ықтимал материал жеке тоңазытқышта сақталуы тиіс, ол жұмыс күнінің соңында сүргіленеді.

119. Манипуляции с культурами мицелиальной фазы, изучение выживаемости грибов во всех фазах проводятся в БББ.
120. В случае неполадок отсоса воздуха во время работы в боксе, работу немедленно прекращают. Не реже одного раза в неделю проводят бактериологические исследования воздуха бокса, контроль работы фильтра проводят один раз в месяц.
121. Посевы мицелиальных культур в боксах делают после предварительного внесения в пробирки и матрацы с физиологическим раствором или бульоном. При смывах культур жидкость в матрацы вносят через пробирки шприцом с длинной иглой. Посевы инкубируют в металлических емкостях.
122. При работе с мицелиальными фазами грибов агаровые пластинки с посевами выдерживают в термостате не более 5 суток (до начала появления спор), матрацы, пробирки с посевами вне бокса не открывают. Просмотр посевов проводят в боксах в костюме 4 типа с ватно-марлевой маской. Работу с дрожжевыми фазами грибов проводят в боксе в костюме 3 типа с маской, серологические исследования – в костюме 4 типа.
123. Перед подсчетом клеточных элементов суспензии грибов автоклавируют или добавляют формалин до 10 % и выдерживают в термостате 2 часа при температуре 37оС.
124. С целью получения антигенов, вакцин, выращенную грибницу обеззараживают автоклавированием при 0,5 атмосфер в течение 30 минут или добавлением формалина до конечной концентрации 0,5 %.
Глава 7. Санитарно-эпидемиологические требования к
безопасности в лаборатории при работе с возбудителями
паразитарных заболеваний
125. Материал, вероятный на содержание стробил, онкосфер, яиц, личинок, особей взрослых гельминтов и простейших кишечника доставляется в стеклянной или пластиковой посуде с плотно закрывающимися крышками.
126. Подготовка и исследования на наличие гельминтов, простейших кишечника методом копроовоскопии, обогащения и перианального соскоба проводятся в вытяжном шкафу. Лабораторная посуда для исследования с применением методов обогащения устанавливается в кюветах. Препараты, приготовленные для исследования, помещаются на специальные подносы, под предметные стекла с мазками подкладывают стекла больших размеров.
127. Все манипуляции с исследуемым материалом, посудой, оборудованием проводятся в резиновых перчатках.
128. Использованные пипетки, пробирки, капилляры, предметные и покровные стекла дезинфицируются.
129. Материал, вероятный на зараженность гельминтами хранится в отдельном холодильнике, который в конце рабочего дня опечатывается.

8-тарау. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерімен және
гельминттермен жүргізілетін жұмысқа қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
130. Меншік нысандарына, ведомстволық тиістілігіне қарамастан зертхананың (бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, молекулярлық-биологиялық, иммундық-биологиялық) патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерімен және гельминттермен жүргізілетін жұмысқа санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылау жөніндегі тиісті комиссияның рұқсаты болуы керек.
131. Биологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – режімдік комиссия) туралы ережені және орталық режімдік комиссияның құрамын халықтың санитариялық-ээпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекітеді.
132. Патогендігі І-ІV топтардың микроорганизмдерінің сыныптамасы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
133. Рұқсат мынадай микроорганизмдермен:
1) патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдеріне және гельминттерге: ғылыми-зерттеу институттарына (Ғылыми орталық), облыстық, қалалық (Астана, Алматы) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарына, обаға қарсы күрес станцияларға, сондай-ақ республикалық маңызы бар басқа ведомстволардың мекемелеріне – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органының орталық режімдік комиссиясы (ОРК);
2) патогендігі ІІI-IV топтардың микроорганизмдерімен және гельминттермен: облыстар, қалалар мен аудандардың аумақтарында орналасқан зертханаларға – облыстық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органы жанындағы тиісті режімдік комиссия ғылыми-зерттеу, тәжірибелік, өндірістік, далалық және диагностикалық жұмыстарды жүргізуге беріледі. Режімдік комиссияның құрамына санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарының мамандары енеді.
134. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерімен және гельминттермен жұмыс жүргізуге рұқсат "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 1-тармағына сәйкес қағидаларға 10-қосымшадағы нысанға сәйкес беріледі:
1) 10-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) зертхананы оның бейініне сәйкес режімдік комиссия мамандарының тексеру актісі;
3) зертхананың бейініне сәйкес сарапшыларының қорытындысы;
4) орындалатын зерттеулер номенклатурасы, материалдық база, кадр құрамы және персоналдың кәсіби дайындығы көрсетілген түсіндірме жазба.
135. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдері мен гельминттердің қоздырғыштарын жұқтырған немесе жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс жүргізуге берілетін рұқсаттың шарттары мыналар болып табылады:

Глава 8. Санитарно-эпидемиологические требования к работе с
микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами
130. Лаборатории микробиологические (бактериологические, вирусологические, паразитологические, молекулярно-биологические, иммунобиологические, независимо от форм собственности, ведомственной принадлежности имеют разрешение соответствующей комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами согласно приложению 2 к Санитарным правилам.
131. Положение о комиссии по контролю за соблюдением требований биологической безопасности (далее – режимная комиссия) и состав центральной режимной комиссии утверждается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
132. Классификация микроорганизмов I-IV групп патогенности приведена в приложении 3 к Санитарным правилам.
133. Разрешение выдается на проведение научно-исследовательских, экспериментальных, производственных, полевых и диагностических работ с микроорганизмами:
1) I-IV групп патогенности и гельминтами: Научно-исследовательским институтам (Научным центрам), областным, городским (Астана, Алматы) центрам санитарно-эпидемиологической экспертизы, противочумным станциям, а также учреждениям других ведомств республиканского значения – центральной режимной комиссией (далее – ЦРК) государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) III-IV групп патогенности и гельминтами: лабораториям, расположенным на территории областей, городов и районов – соответствующими режимными комиссиями при областном органе государственного санитарно-эпидемиологического надзора. В состав территориальных режимных комиссий включают специалистов Центров санитарно-эпидемиологической экспертизы.
134. В соответствии с пунктом 1 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" разрешение на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами выдается по форме, согласно Приложению 2 к Правилам на основании:
1) заявление установленной формы согласно приложению 10;
2) акта обследования лаборатории соответствующими ее профилю специалистами режимных комиссий;
3) заключения экспертов соответствующего профилю лаборатории;
4) пояснительной записки с указанием выполняемой номенклатуры исследований, материальной базы, кадрового состава и профессиональной подготовки персонала.
135. Условиями допуска к работе с материалом, зараженным или вероятным на зараженность возбудителями I-IV групп патогенности и гельминтами, являются:

1) мамандардың жұмысқа тұру алдында алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өтуі;
2) профилактикалық егулер алуы (қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін аурулар тізбесі бойынша, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен бекітілген егулер жүргізу ережесіне сәйкес және жоспарлы егуге жататын халықтың топтары бойынша);
136. Патогендігі І-ІІ топтардың қоздырғыштарын жұқтырған немесе оларды жұқтыруы ықтимал биологиялық материалмен жұмыс істеуге берілетін рұқсаттың шарттары мыналар болып табылады:
1) қызметкерлердің эпидемиология, бактериология, вирусология, паразитология және аса қауіпті инфекциялар бойынша маманданудан өтуі;
2) патогендігі І-ІІ топтардың қоздырғыштарын жұқтырған немесе оларды жұқтыруы ықтимал материалмен жұмыс істеу кезінде санитариялық-эпидемиологиялық талаптар мен қауіпсіздік техникасын білуіне, ұйым басшысының бұйрығымен ресімделген мерзімдік (екі жылда бір реттен жиі емес) аттестаттаудан өтуі.
137. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің үй-жайларға тұрақты баруына зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша олар арнайы нұсқамадан өткеннен кейін ұйым басшысының өкімімен рұқсат беріледі.
Олар келген кезде зертханада жұқпалы немесе жұқтыруға күдікті материалмен жұмыс тоқтатылады. Инженерлік-техникалық қызметкерлердің үй-жайларды аралауы зертхана қызметкерінің біреуі ілесе жүруімен жүзеге асырылады және арнайы журналда еркін нысанда тіркеледі.
9-тарау. Химиялық заттармен және улармен жұмыс жағдайларына
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
138. Зертханаларда арнайы (зақымдалмаған) химиялық ыдыстар пайдаланылады. Химиялық ыдыстар таза және құрғақ күйінде пайдаланылады. Суда ерімейтін органикалық заттар ыдыстан органикалық еріткіштермен кетіріледі.
Ыдыстарды химиялық әдістермен тазарту үшін хромдық қоспа, күкірт қышқылы және сілтілердің ерітінділері қолданылады. Ыдыстар мұқият тазартылғаннан және жуылғаннан кейін арнайы кептіргіш шкафтарда кептіріледі.
139. Шыны материалдарынан жасалған аспаптарды жинау бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) диаметрі үлкен емес шыны түтікшелер шыны кесуге арналған арамен кескеннен кейін сынады;
2) шыны түтікшелердің ұштарын жинауды жеңілдету үшін олар балқытылады және сумен немесе глицеринмен ылғалдандырылады;
3) шыны ыдыстармен жұмыс істеу барысында жарақат алғанда (кесіп алғанда) жараны шынының сынықтарынан тазартады, түскен химиялық затты бейтараптандырады немесе теріден тиісті ертіндімен немесе суға батырылған тампонмен сіңіріп алынады.

1) прохождение специалистами предварительных при поступлении на работу и периодических медицинских осмотров;
2) получение профилактических прививок (по перечню заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, а также в соответствии с правилами, их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам, утвержденных государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
136. Условиями допуска к работе с биологическим материалом, зараженным или вероятным на зараженность возбудителями I-II групп патогенности, являются:
1) прохождение сотрудниками специализации по эпидемиологии, бактериологии, вирусологии, паразитологии и особо опасным инфекциям;
2) прохождение периодической (не реже одного раза в два года) аттестации на знание санитарно-эпидемиологических требований и техники безопасности при работе с материалом, зараженным и вероятным на зараженность I-II группы патогенности, оформленное приказом руководителя государственной организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
137. Посещение помещений инженерно-техническими работниками разрешается по распоряжению руководителя организации после прохождения ими специального инструктажа по технике безопасности при работе в лаборатории.
При их посещении работа с заразным или вероятным на зараженность материалом в лаборатории прекращается. Посещение помещений инженерно-техническими работниками осуществляется в сопровождении одного из сотрудников лаборатории и в произвольной форме регистрируется в журнале.
Глава 9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
работы с химическими веществами и ядами
138. В лабораториях используется специальная (неповрежденная) химическая посуда. Химическая посуда используется в сухом и чистом виде. Нерастворимые в воде органические вещества удаляются с посуды органическим растворителем.
Для очистки посуды химическими методами применяются хромовая смесь, серная кислота и растворы щелочей. После тщательной очистки и мытья посуда высушивается в сушильном шкафу.
139. При проведении работ по сборке приборов из стекломатериалов соблюдаются следующие требования:
1) стеклянные трубки небольшого диаметра ломаются после надрезки их пилкой для резки стекла;
2) для облегчения сборки концы стеклянных трубок оплавляются и смачиваются водой или глицерином;
3) в случае травмы (порезов) при работе со стеклянной посудой осколки стекла удаляются из раны, попавшее химическое вещество нейтрализуется или снимается с кожи тампоном, смоченным соответствующим раствором или водой.

140. Жабдықтарда жұмыс кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) вакуум астындағы жұмыстар үшін түбі жайпақ құтыларды, сондай-ақ плюс 100 оС жоғары температурада пайдалануға жол берілмейді;
2) вакуум астынан сорып алу үшін қалың шыныдан жасалған Бунзен құтысы қолданылады. Шар түріндегі емес, жұқа қабырғалы ыдыстарды вакуумның астына қоюға жол берілмейді. Вакуумның астында жұмыс істеуге арналған ыдыстар алдын ала ең көп сұйылтылуға сыналады. Сынақ жүргізу алдында ыдысты темір тормен орайды;
3) жинақталған аспапты оның жарамдылығын алдын ала тексермей пайдалануға және жұмыс істеп тұрған аспапты қараусыз қалдыруға жол берілмейді;
4) жұқа қабырғалы ыдысты тығынмен жапқан кезде тығынға жақын болатын мойнының жоғарғы бөлігінен ұстайды. Ысыған ыдысты кептелген тығынмен салқындағанға дейін жабуға жол берілмейді;
5) қайнау температурасы плюс 150 0С жоғары заттарды айдау барысында ауамен салқындататын тоңазытқыш қолданылады;
6) көгертетін қышқылмен және оның тұздарымен, диметилсульфатпен, алмаспен, фосгенмен, хлормен, броммен, азот тотығымен, диазометанмен, күкірт сутегімен жүргізілетін жұмыс резеңке қолғаптарды және қажет болған жағдайда шаңтұтқышты (газтұтқыш) қолданып, ауа шығару шкафында орындалады;
7) натрий азидімен, металлды натриймен және калиймен жұмыс кезінде сумен жанасуға жол берілмейді;
8) металлды натриймен және калиймен реакциялар ауа немесе майлы моншаларды қолдана отырып жүргізіледі. Ерітілмеген майлы қатардағы галоидті қосылыстарды диметилсульфоксидпен, металлды натриймен және металлды калиймен қосуға жол берілмейді;
9) реакциялық қоспаны қайнатуға дейін қыздырған кезде түбі дөңгелек қабырғасы жұқа термоқұтылар, сұйықтықтарды айдау үшін арнайы түбі дөңгелек құтылар (Вюрц, Кляйзен құтылары, екі немесе үш ауызды құтылар) қолданылады;
10) сұйықтықты түтікте немесе құтыда қыздыру кезінде құтыны арнайы ұстағышпен, оның тесігін жұмыс істейтін адамнан басқа жаққа бағыттап ұстайды;
11) сумен салқындататын тоңазытқышпен жұмыс кезінде судағы токтың үздіксіздігі бақыланады;
12) тотықтарды жою темір сульфатының сулы ерітіндісімен сілкілеу арқылы жүргізіледі;
13) эфирді, эфирлі ерітінділерді және басқа тез тұтанатын заттарды төгу ауа шығару шкафындағы арнайы шыны сауытқа жүргізіледі, одан әрі бөлек ыдысқа ауыстырылады. Оларды су құбыры раковиналарына немесе су ағызатын құйғыштарға құюға жол берілмейді.
141. Еріткіштерді айыру (эфир, спирт, бензол, толуол) алдын ала су ағысы бар сорғыда, одан әрі майлы вакуум-сорғыны қолдану арқылы жүргізіледі. Вакуум-сорғыны қосу алдында құтының ішіндегі салқындатылады. Айырғыш құтыны вакуум-қондырғыда қыздыру аспапта сұйылтуға қол жеткізілгеннен кейін жүргізіледі.

140. При работе на оборудовании соблюдаются следующие требования:
1) применение плоскодонных колб для работы под вакуумом, а также при температуре выше плюс 100 оС не допускается;
2) для отсасывания под вакуумом используются колбы Бунзена, изготовленные из толстого стекла. Тонкостенные сосуды, не имеющие шаровой формы, не допускается ставить под вакуум. Сосуды, предназначенные для работ под вакуумом, предварительно испытываются на максимальное разрежение. Перед испытанием сосуд обертывается металлической сеткой;
3) не допускается использовать собранный прибор без предварительной проверки его исправности и оставлять действующий прибор без присмотра;
4) тонкостенный сосуд при закрытии пробкой удерживается за верхнюю часть горла как можно ближе к пробке. Нагретый сосуд не допускается закрывать притертой пробкой до охлаждения;
5) при перегонке веществ с температурой кипения выше плюс 150 оС, применяется холодильник с воздушным охлаждением;
6) работа с синильной кислотой и ее солями, диметилсульфатом, сулемой, фосгеном, хлором, бромом, окислами азота, диазометаном, сероводородом выполняются в вытяжном шкафу с использованием резиновых перчаток и, при необходимости, респиратора (противогаза);
7) при работе с азидом натрия, металлическим калием и натрием не допускается контакт с водой;
8) реакции с металлическим натрием или калием проводятся с использованием воздушной или масляной бани. Не допускается соединять не растворенные галоидные соединения жирного ряда с диметилсульфоксидом, металлическим натрием и металлическим калием;
9) при нагреве реакционной смеси до кипения используются круглодонные термостойкие колбы, для перегонки жидкостей специальные круглодонные колбы (колбы Вюрца, Кляйзена, двух - или трехгорлые колбы);
10) при нагреве жидкости в пробирке или колбе, сосуд удерживается специальным держателем так, чтобы отверстие было направлено в сторону от работающего;
11) при работе холодильников с водяным охлаждением контролируется непрерывность тока воды;
12) удаление перекисей производится встряхиванием с водным раствором сульфата железа;
13) слив эфира, эфирных растворов и прочих легковоспламеняющихся веществ проводится в специальные склянки в вытяжном шкафу, с последующим сливом в отдельную посуду. Не допускается их выливать в водопроводные раковины или сливные воронки.
141. Отгонка растворителей (эфир, спирт, бензол, толуол) производится предварительно на водоструйном насосе с последующим использованием масляного вакуум-насоса. Перед включением вакуум-насоса содержимое колбы охлаждается. Подогревание перегонной колбы в вакуум-установке производится после достижения разрежения в приборе.

142. Газдық оттықтың ашық жалынында айыру кезінде құты түбінің бетін қыздыру біркелкі жүргізіледі.
Вакуум-қондырғыда айыру және құтыны салқындатудан кейін, манометрдің шүмегі жабылады, сорғы жүйеден ажыратылады және мотор өшіріледі.
143. Улы заттармен (органикалық және минералды қышқылдар, оттегі, азот, құрамында галоид бар қосындылар, мышьяк, фосфор және басқа да улы металлдар мен металл еместер қосындылары) жұмыстарды сақтық шараларын сақтап, оқытылған персонал жүргізеді.
144. Зертханада қолданылатын қатты әсер ететін улы заттарды (бұдан әрі – ҚӘУЗ) (мышьяк және оның қосындылары, көгертетін қышқыл және оның тұздары, алмас, фосфор органикалық қосындылар және басқалары) шкафта арнайы бөлінген орында немесе құлпы мен пломба салынатын ағаш жәшікте сақталады. Ішінде улы заттар бар ыдыстардың "У" деген және заттың атауы жазылған айқын және ашық түсті затбелгісі болуы тиіс. ҚӘУЗ-ды сақтауға, есепке алуға және шығысқа жазуға жауапкершілік кәсіпорын (мекеме, ұйым) бойынша бұйрықпен тағайындалған адамға жүктеледі.
145. Ішінде от-жарылыс қауіпті заттар және қатты әсер ететін улы заттар бар сыйымдылықтар жұмыс үй-жайларында жұмыс күніне қажетті мөлшердегі заттарымен сақталады. "А" және "Б" тізіміндегі медициналық препараттар 1-2 апталық қажеттіліктен аспайтын көлемде сақталады, жұмыс үшін тәуліктік қажеттілік мөлшерінде беріледі, ал күні бойы қолданылмағандары сақтауға қайтарылады.
146. Улы заттармен және қатты әсер ететін заттармен жұмыс істеу кезінде сифон немесе резеңке грушасы бар арнайы тамшуыр пайдаланылады.
Қатты улы заттар және қатты әсер ететін заттар жабық ступкада ұнтақталады және салмақ астындағы ыдыста өлшенеді. Жұмыс шаңтұтқышпен жүргізіледі.
147. Улы және қатты әсер ететін заттарды қыздыруға түбі дөңгелек құтыларда майлы, құмды, сулы моншаларда спиралі жабық электрлі пештерде жол беріледі. Ашық отты пайдалануға жол берілмейді.
148. Еденге немесе үстелге төгілген улы және қатты әсер ететін сұйықтық дезактивацияланады.
Улы және қатты әсер ететін заттармен жұмыс кезінде пайдаланылған сүзгілер және қағаз бөлек ыдысқа жиналады және газ пештерінде немесе камераларында өртеледі.
149. Улы газдармен жұмыс аяқталғаннан кейін аспаптар инертті газбен үрлеу немесе сумен толтыру арқылы залалсыздандырылады.
Сынақ жүргізіліп болғаннан кейін босаған ыдыстар мен құралдар залалсыздандырылады және жалпы жуғышқа беріледі.
150. Тез тұтанатын жанатын сұйықтықтар (қайнау температурасы төмендерін есептемегенде) сыйымдылығы 2 литрден (бұдан әрі - л) аспайтын қабырғасы қалың сауыттарда немесе берік кептелген тығындары бар банкілерде сақталады. Сыйымдылығы үлкен болған кезде ыдыс тұмшаланған металл сауыттармен жабдықталады.

142. При перегонке на открытом пламени газовой горелки нагрев поверхности дна колбы производится равномерно.
После перегонки на вакуум – установке и охлаждения колбы, кран манометра перекрывается, отсоединяется насос от системы и мотор выключается.
143. Работа с ядовитыми веществами (органические и минеральные кислоты, кислород, азот, галоидсодержащие соединения, соединения мышьяка, фосфора и других ядовитых металлов и неметаллов) проводится обученным персоналом с соблюдением мер предосторожности.
144. Сильнодействующие ядовитые вещества (далее – СДЯВ) (мышьяк и его соединения, синильная кислота и ее соли, сулема, фосфорорганические соединения и другие), используемые в лаборатории, хранят в специально отведенном месте в шкафу или железном ящике под замком и пломбой. Сосуды с ядовитыми веществами имеют четкие и яркие этикетки с надписью "Яд" и названием вещества. Ответственность за хранение, учет и расходование СДЯВ возлагается на ответственное лицо, назначенное приказом руководителя предприятия (учреждения, организации).
145. Емкости, содержащие огне и взрывоопасные вещества и содержащие сильнодействующие ядовитые вещества в рабочих помещениях хранятся в дозах, необходимых для работы в течение рабочего дня. Медицинские препараты списка "А" и "Б" хранятся в количествах, не превышающих 1-2 недельной потребности, выдаются для работы в количестве суточной потребности, а не использованные в течение дня, возвращаются на хранение.
146. При работе с ядовитыми и сильнодействующими веществами используются сифон или специальные пипетки с резиновой грушей.
Твердые ядовитые и сильнодействующие вещества измельчаются в закрытых ступках и взвешиваются в посуде под тягой. Работа проводится в респираторе.
147. Нагревание ядовитых и сильнодействующих веществ допускается в круглодонных колбах на масляных, песчаных, водяных банях, электроплитках с закрытой спиралью. Применение открытого пламени не допускается.
148. Пролитая на пол или стол ядовитая или сильнодействующая жидкость дезактивируется.
Фильтры и бумага, использованные при работе с ядовитыми и сильнодействующими веществами собираются в отдельную тару, и уничтожаются в газовых печах или камерах.
149. По окончанию работы с ядовитыми газами приборы обезвреживаются путем продувания инертным газом или заполнения водой.
Освободившаяся после опыта посуда и приборы обезвреживаются и передаются в общую мойку.
150. Легко воспламеняющиеся горючие жидкости (за исключением имеющих низкую температуру кипения) хранятся в толстостенных склянках или банках с притертыми пробками емкостью не более 2 литров (далее – л). При большей емкости тара снабжается герметичными металлическими футлярами.

151. Ішінде оңай тұтанатын жанғыш заттар бар банкілер қақпағы тығыз жабылатын, қабырғасы мен түбі асбестпен қапталған арнайы металл жәшіктерге салынады. Жәшіктің түбіне қалыңдығы 10 мм құм төселеді. Жәшік қақпағының ішкі жағына заттың атауы анық жазылады.
Жәшік жүретін жерлерден және қыздыру құралдарынан алыс, оған баратын жол ыңғайлы болатындай еденде орналастырылады.
152. Диэтильді (күкіртті) эфир басқа заттардан оқшау салқын және қараңғы үй-жайда сақталады. Дайындалған мерзімінен бір жыл өткен эфир құрамындағы периоксидтерге тексеріледі. Құрамында периоксидтер бар ерітінділер жойылады немесе қайта айдаудан өткізіледі. Тез тұтанатын және жанатын сұйықтарды қоймадан зертханаға жабық сынбайтын ыдыспен немесе сауытқа салынған шыны ыдыспен жеткізеді.
153. Сығылған газды пйдаланатын жабдық (газды хроматографтар, хроматомассалар, сұйықтық хроматографтар, атомдық-сіңіруші спектрометрлер, вольтамперометрлік талдағыштар) бірінші қабатта немесе басқа қабаттарда газ баллонына арнайы орын бөлу сақталған жағдайда орнатылады. Жабдықтармен жұмыс істеуге арнайы оқытудан өткен адамдар жіберіледі.
Газ баллондарының таңбалануы және айрықша түске боялады.
154. Өрт-жарылыс қауіпті заттармен жұмыс істеуге арналған үй-жайлар көмірқышқылды өрт сөндіргіштермен және өрт сөндіретін басқа құралдармен жабдықталады.
Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтармен жүргізілетін барлық жұмыстар ауа шығару шкафында желдеткіш жұмыс істеп тұрғанда және электр құралдары мен газдық оттықтар өшірілген жағдайда жүргізіледі. Ауа шығару шкафтары және жұмыс үстелдері ыстық және суық суды келтіруге арналған коммуникациялармен, сығылған ауамен, тұрмыстық газбен, электр қуатымен қамтамасыз етіледі; суды ағызуға арналған раковина орнатылады.
155. Қайнау температурасы төмен өрт қауіпті заттар қатты балқытылған шынылардан жасалған түбі дөңгелек құтыларда осы заттың қайнау температурасын ескере отырып, тиісті жылу ұстағышпен (сумен, маймен) толтырылған моншаларда қайта айдалады және қыздырылады. Моншалар айдауға арналған құралдан кем дегенде 0,5-0,8 м қашықтықта орналастырылады.
156. Қайнау температурасы төмен тез тұтанатын сұйықтықтар бар ыдыстарды ашық отта және электрлі қыздыратын аспаптарда қыздыруға жол берілмейді.
Қайнау температурасы аса жоғары сұйықтықтар құты қыздырғыштарда қыздырылады.
0,5 л көлемдегі оңай тұтанатын сұйықтықтарды қыздыру кезінде құралдың астына авариялық жағдайда сұйықтың үстелдің үстіне төгілуін болдырмау үшін сыйымдылығы жеткілікті кювет қойылады.
157. Тез тұтанатын сұйықтықтарды қыздыруға қолданылатын барлық аппаратура жарамсыздықтарды уақытында анықтау үшін мезгіл-мезгіл тексеріледі.

151. Банки с горючими легковоспламеняющимися веществами помещаются в специальный металлический ящик с плотно закрывающейся крышкой, стенки и дно которого выкладываются асбестом. На дно насыпается слой песка толщиной 10 мм. На внутренней стороне крышки ящика делается четкая надпись с наименованием вещества.
Ящик устанавливается на полу вдали от проходов и от нагревательных приборов, с удобным подходом к нему.
152. Диэтиловый (серный) эфир хранится изолированно от других веществ в холодном и темном помещении. Эфир со сроком изготовления более года проверяется на наличие пероксидов. Содержащий пероксиды раствор уничтожается или подвергается перегонке. Доставка легковоспламеняющихся и горючих жидкостей со склада в лабораторию производится в закрытой небьющейся или стеклянной посуде, помещенной в футляр.
153. Оборудование с использованием сжатых газов (газовые хроматографы, хроматомассы, жидкостные хроматографы, атомно-абсорбционные спектрометры, анализаторы вольтамперометрические) (далее – оборудование) устанавливается на первом этаже или на других этажах при условии соблюдения мест отвода баллонов с газом. К работе на оборудовании допускаются лица, прошедшие специализацию (переподготовку) по работе с оборудованием.
Газовые баллоны имеют маркировку и опознавательную окраску.
154. Помещения для работы с огне – и взрывоопасными веществами оснащаются углекислотными огнетушителями и другими средствами пожаротушения.
Все работы с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями производятся в вытяжном шкафу при работающей вентиляции и при выключенных электроприборах и газовых горелках. Вытяжные шкафы и рабочие столы обеспечивают коммуникациями для подвода холодной и горячей воды, сжатого воздуха, бытового газа, электроэнергии, для стока воды устанавливают раковины.
155. Низкокипящие огнеопасные вещества перегоняются и нагреваются в круглодонных колбах, изготовленных из тугоплавкого стекла, на банях, наполненных соответствующим теплоносителем (водой, маслом) с учетом температуры кипения данного вещества. Бани располагаются на расстоянии не менее чем 0,5-0,8 м от прибора для перегонки.
156. Нагрев сосудов с низкокипящими легковоспламеняющимися жидкостями на открытом огне и на электронагревательных приборах не допускается.
Жидкости с более высокой температурой кипения нагреваются в колбонагревателях.
При нагревании легковоспламеняющейся жидкости в количестве 0,5 л под прибор ставится кювета достаточной емкости для предотвращения разлива жидкости по столу в случае аварии.
157. Вся аппаратура, применяемая для нагревания легковоспламеняющихся жидкостей, подвергается периодическим осмотрам для своевременного выявления неисправностей.

158. Жарылыс болдырмау үшін диэтильді эфирді кепкенге дейін булауға жол берілмейді.
159. Жанғыш сұйықтықтармен жұмыстар жүргізілген ыдыстар зерттеу аяқталған соң жуылады.
Жұмыста пайдаланылған жанғыш сұйықтықтар арнайы тұмшаланған жабылатын ыдысқа жиналады, ол жұмыстың соңында жою үшін зертханадан әкетіледі.
Қауіптілігі 3-4-сыныпты пайдаланылған жанғыш сұйықтықтарды жою тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондарда, ал қауіптілігі 1-2 сыныпты жанғыш сұйықтықтары улы қалдықтарға арналған полигондарда көмуге жатады.
160. Өрт қауіпті сұйықтықты кездейсоқ төгіп алған жағдайда барлық оттықтар және қыздыратын асапаптар сөндіріледі, сұйықтық төгілген жерге құм себіледі. Ластанған құм ағаш немесе пластмасса күрекшемен жинап алынады. Тез тұтанатын заттарды сумен сөндіруге жол берілмейді.
161. Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауа шығару шкафында (ауа сорғышта) өртенген жағдайда желдеткіш ажыратылады.
162. Күйдіргіш заттармен (қышқылдар, сілтілер) кез келген жұмыстарды орындау кезінде күйіп қалудың алдын алу үшін зертханада жұмыс істеушілер қорғаныш көзілдіріктерін (былғары немесе резеңке оправалы) және резеңке қолғаптарды, кейбір жағдайларда резеңке (резеңке қосылған) алжапқыш пайдалануы тиіс. Қышқылдармен және сілтілермен жұмыстарды қорғаныш көзілдіріксіз орындауға жол берілмейді.
Қаныққан қышқылдармен және ұшқыш сілтілермен атқарылатын жұмыстар ауа шығару шкафтарында орындалады.
163. Қышқылдар бар шөлмектер корзинада немесе тор себетте сақталады, екі адам немесе тұмшаланған ыдыста арнайы арбамен тасымалданады.
Шөлмектен қышқылдар және сілтілер кіші ыдыстарға сифон немесе әртүрлі конструкциялардағы қол сорғылары арқылы құйылады.
164. Қышқылдардың ерітіндісін дайындау үшін суға жіңішке ағынмен ақырын үздіксіз араластыру арқылы құйылады. Қышқылға су құюға жол берілмейді. Күкірт қышқылын вакуум-эксикаторларда су сіңіретін зат ретінде қолдануға жол берілмейді.
Қаныққан азот, күкірт және тұз қышқылдарын зертханалық үй-жайларда қабырғасы қалың сыйымдылығы 2 л аспайтын шыны ыдыста ауа шығару шкафында шыны немесе фарфор тұғырықтарда сақтайды. Түтіндейтін азот қышқылы бар шыны сауыттарды тотықпайтын болаттан жасалған арнайы жәшіктерде сақтау керек.
165. Ерітінділерді дайындау кезінде сілті суға шағын кесектермен үзіліссіз араластыра отырып ақырын салынады, сілтінің кесектері тек қысқышпен ғана ұсталады. Алдын ала тығыз матамен жабылған күйдіргіш сілтінің ірі кесектері арнайы бөлінген орында ұсақ кесектерге бөлінеді.
166. Сынапты төгіп алған жағдайда оны демеркуризациялау бойынша іс-шаралар жүргізіледі. Төгілген сынапты аулағышы бар вакуум-тамшуырмен жинайды немесе вакуумдық сорғыға қосылған Тищенко сауыттарын, мыстан жасалған қылқаламдарды немесе тілімдерді пайдаланады. Сынаппен былғанған бет тұз қышқылымен қышқылданған перманганат калийінің 1%-дық ерітіндісімен өңделеді.

158. Во избежание взрыва не допускается выпаривать диэтиловый эфир досуха.
159. Сосуды, в которых проводились работы с горючими жидкостями, после окончания исследований промываются.
Отработанные горючие жидкости собираются в специальную герметично закрывающуюся тару, которая в конце рабочего дня удаляется из лаборатории для уничтожения.
Уничтожение отработанных горючих жидкостей 3-4 класса опасности подлежит захоронению на полигонах для твердых бытовых отходов, а для 1-2 класса опасности на полигонах для токсичных отходов.
160. При случайных проливах огнеопасных жидкостей выключаются все горелки и нагревательные приборы, место разлива жидкости засыпается песком. Загрязненный песок собирается деревянной или пластмассовой лопаткой. Тушение воспламенившихся веществ водой не допускается.
161. При загорании легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в вытяжном шкафу (под вытяжкой) вентилятор отключается.
162. Для предупреждения ожогов при любых работах с кислотами и щелочами работающие в лаборатории пользуются предохранительными очками (с кожаной или резиновой оправой) и резиновыми перчатками, в отдельных случаях резиновым (прорезиненным) фартуком. Выполнение работ с кислотами и щелочами без предохранительных очков не допускается.
Работа с концентрированными кислотами и испаряющимися щелочами выполняется в вытяжном шкафу.
163. Бутыли с кислотами хранятся в корзинах или обрешетках, переносятся вдвоем или перевозятся на специальной тележке в герметичной таре.
Из бутылей в мелкую тару кислоты и щелочи переливаются при помощи сифона или ручных насосов различных конструкций.
164. Для приготовления растворов кислота вливается в воду медленно тонкой струей при непрерывном перемешивании. Лить воду в кислоту не допускается. Применение серной кислоты в вакуум – эксикаторах в качестве водопоглощающего средства не допускается.
Концентрированные азотную, серную и соляную кислоты хранят в помещении лаборатории в толстостенной стеклянной посуде емкостью не более 2 л, в вытяжном шкафу, на стеклянных или фарфоровых поддонах. Склянки с дымящей азотной кислотой следует хранить в специальных ящиках из нержавеющей стали.
165. При приготовлении растворов щелочь медленно добавляется к воде небольшими кусочками при непрерывном размешивании, кусочки щелочи берутся только щипцами. Большие куски едких щелочей, предварительно накрытые плотной материей, раскалываются на мелкие куски в специально отведенном месте.
166. При разливе ртути проводятся мероприятия по демеркуризации. Пролитую ртуть собирают вакуум – пипеткой с ловушкой или используют склянки Тищенко, подключенные к вакуумному насосу, кисточки или пластины из меди. Загрязненные ртутью поверхности обрабатываются 1%-ным раствором калия перманганата, подкисленным соляной кислотой.

167. Қышқылмен күйген кезде зақымдалған орын судың мол мөлшерімен, содан кейін натрий гидрокарбонатының ерітіндісімен жуылады және күйікке қолданылатын жағынды жағылады, сілтімен күйген кезде мол мөлшердегі сумен, содан кейін сірке қышқылының 1%-дық ерітіндісімен өңделеді және күйікке қолданылатын жағынды жағылады.
168. Уланудың аздаған белгілері байқалған кезде зардап шегушіні ластанған үй-жайдан таза ауаға шығарады, жазық бетке жатқызады, қысып тұрған киімдерінен босатады, жылы жауып қояды.
Фосформен уланған кезде асқазанын мол мөлшердегі сумен шаяды. Сүт немесе май ішуге жол берілмейді.
169. От-жарылыс қауіпті заттармен жұмыстан кейін жұмыс орнын жинау, асапаптар мен аппараттарды су, электр қуаты, тұрмыстық және сығылған газ көздерінен ажырату жүргізіледі.
170. Жұмыс аяқталғаннан кейін қолдарды сабындап жуады, ауыз сумен шайылады, қорғаныш көзілдіріктер дезактивацияланады.
171. Улы және қатты әсер ететін заттармен ластанған арнайы киімдер және сулық жуу алдында дезактивацияланады.
172. Электрлі қондырғыларды және электрлі жабдықтарды пайдалану бойынша жұмыстарға арнайы оқытудан өткен және біліктілік куәлігі бар қызметкерлер жіберіледі.
173. Әрбір зертханада кесіп алу, күю, улану және басқа да жазатайым оқиға орын алғанда алғашқы көмек көрсету үшін дәрі-дәрмек қобдишасы болуы қажет, сондай-ақ авариялық жағдайларда және қауіпті жұмыстарда қорғауды қамтамасыз ететін газтұтқыштардың жеткілікті саны болады.
10-тарау. Токсикологиялық зертханадағы жұмыс жағдайларына және
токсикологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
174. Зертханалық жануарларды орналастыруға арналған үй-жайлар желдету жүйесіне қосылған торларға арналған шкафтармен жабдықталады.
175. Виварийге келіп түсетін барлық жануарлар түскен күні міндетті түрде ветеринариялық қараудан өтеді. Дені сау жануарлар мен тәжірибеде қолданылған жануарларды бірге ұстауға жол берілмейді.
176. Улау камерасының үй-жайы қалған үй-жайлардан бөлек орналастырылады және сору-сыртқа шығару желдеткішімен және камералардағы арнайы желдеткішпен жабдықталады.
177. Камераларда жануарларға улау жүргізген кезде зерттелетін затты беру жануарларды камераға кіргізгеннен кейін және камераны мұқият тұмшалаудан соң басталады.
178. Улау үдерісі камерадағы тұрақты теріс қысым (су бағанасы бойынша 5-6 мм) кезінде жүргізіледі. Улау аяқталған соң зерттелетін затты камераға беруді жануарларды камерадан шығарудан 10-15 минут бұрын тоқтатады, камераны таза ауамен желдетеді және оның тұмшалауын ашу және жануарларды шығару жүзеге асырылады.

167. При ожогах кислотой пораженное место промывается обильным количеством воды, затем раствором гидрокарбоната натрия и смазывается мазью от ожогов, при ожогах щелочью большим количеством воды, затем обрабатывается 1 % раствором уксусной кислоты и смазывается мазью от ожогов.
168. При малейших признаках отравления пострадавший выносится (выводится) из загрязненного помещения на свежий воздух, укладывается на горизонтальную поверхность, освобождается от стягивающей его одежды, тепло укрывается.
При отравлениях фосфором производится обильное промывание желудка водой. Не допускается прием молока и жиров.
169. После работы с огне – и взрывоопасными веществами проводится уборка рабочего места, отключение приборов и аппаратов от источников воды, электроэнергии, бытового и сжатого газа.
170. После окончания работы руки моются с мылом, рот прополаскивается водой, защитные очки подвергаются дезактивации.
171. Загрязненные ядовитыми и сильнодействующими веществами специальная одежда и полотенца перед стиркой подвергаются дезактивации.
172. К работе по эксплуатации электроустановок и электрооборудования допускаются сотрудники, прошедшие специализацию (переподготовку).
173. В каждой лаборатории необходимо иметь аптечку для оказания первой помощи при порезе, ожоге, отравлении и других несчастных случаях, а также достаточное число противогазов, обеспечивающих защиту при аварийных ситуациях и опасных работах.
Глава 10. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
работы в токсикологической лаборатории и обеспечению
токсикологической безопасности
174. Помещения для размещения лабораторных животных оборудуются шкафами для клеток, подключенными к системе вентиляции.
175. Все животные, поступающие в виварий, подвергаются ветеринарному осмотру в день поступления. Совместное содержание здоровых животных и животных, использованных в опыте, не допускается.
176. Помещение затравочной камеры отделяется от остальных помещений и снабжается приточно-вытяжной вентиляцией и специальной вентиляцией в камерах.
177. При проведении затравок животных в камерах подача изучаемого вещества начинается после окончания загрузки животных в камеру и тщательной герметизации последней.
189. Процесс затравки ведется при постоянном отрицательном давлении в камере (5-6 мм водного столба). По окончании затравки, подача исследуемого вещества в камеру прекращается за 10-15 минут до выгрузки животных, камера продувается чистым воздухом и осуществляется ее разгерметизация и выгрузка животных.

179. Жануарлардың әрбір өлген немесе союға мәжбүр болған жағдайы арнайы журналда тіркеледі. Тәжірибелік және қолданылмаған жануарлардың өлекселері акті ресімделе отырып, әкімшілік бөлген жауапты адамның бақылауымен өртеледі.
180. Жануарларды виварийден зертханаға жеткізу және кері апару арнайы дезинфекцияланған торларда жүзеге асырылады. Егеуқұйрықтар мен тышқандар виварийде күтіп-ұсталған торларында тасымалданады. Жарақаттанудың (тырнау және тістеудің) алдын алу мақсатында зертханалық жануарлармен барлық әрекеттер арнайы станоктарда және қолғаптарды киіп жүргізіледі.
181. Ауру жұқтырған жануарларды күту кезінде әрбір торды тазалағаннан кейін резеңке қолғаптарды қолдан шешпей, дезинфекциялық ерітіндіге батыра отырып залалсыздандырылады.
182. Виварий қызметкерлері арнайы киіммен (халаттар, алжапқыш, қалпақ, резеңке қолғап) қамтамасыз етіледі.
183. Уытты заттармен жұмыс жүргізілетін токсикологиялық зертхананың үй-жайларында тамақ ішуге және темекі шегуге жол берілмейді.
11-тарау. Радиологиялық зертханадағы жұмыс жағдайларына және
радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
184. Сәуле көздерімен жұмыс істеуге (А тобының персоналы) 18 жасқа толған, медициналық қарсы айғақтары жоқ, нұсқамадан өткен және қауіпсіздік қағидаларына білімі тексерілген адамдар жіберіледі. Білімін тексеру нәтижесі журналда тіркеледі.
185. Радиологиялық зертханалар басқа үй-жайлардан оқшауланып, ғимараттың жеке бөлігінде немесе бөлек қабатта орналасуы тиіс. Қабылдауға, дозиметрлік бақылауға және сынамаларды бөлуге арналған ортақ үй-жайлар бөлінеді. Жоғары белсенді сынамалармен жұмыс жүргізуде зертханалар үй-жайлары "лас" және "таза" аймақтарға бөлінеді.
186. Лас аймақта:
1) радиохимиялық зерттеуге (лас аймақ);
2) сынамаларды дайындауға, сақтауға және күлдеуге арналған үй-жай;
3) ыдыстарды, контейнерлерді, жабдықтарды, киім-кешекті және арнайы киімдерді дезактивациялауға арналған үй-жайлар орналасады.
187. Таза аймақта:
1) радиохимиялық зерттеулер (таза аймақ);
2) сынамаларды дайындауға, сақтауға және күлдеуге арналған үй-жай орналасады.
188. Жылыту, газбен жабдықтау, сығылған ауамен, су құбырымен жабдықтаудың жалпы жүйелерін басқару және топтық электр қалқандары жұмыс үй-жайларынан шығарылады.
189. Ауаның радиоактивті ластану мүмкіндігіне байланысты (ұнтақтармен жұмыстар, ерітінділерді булау, эманациялаушы және ұшпа заттармен жұмыс) жұмыстар ауа шығару шкафтарында және жеке жұмыс үстелдерінде жүргізіледі.
190. Радионуклидтердің жұмыс үй-жайларына және қоршаған ортаға органикалық түсуі статикалық (жабдықтар, үй-жайдың қабырғалары және жабындары) және динамикалық (желдету және газ тазарту) кедергілерін қолдану арқылы қамтамасыз етіледі.

179. Каждый случай падежа или вынужденного забоя животных фиксируется в специальном журнале. Трупы опытных и неиспользованных животных сжигаются под контролем ответственного лица, выделенного администрацией с оформлением акта.
180. Доставка животных из вивария в лабораторию и обратно осуществляется в специальных продезинфицированных клетках. Крысы и мыши переносятся в тех же клетках, в которых они содержатся в виварии. Для предупреждения травматизма (царапин и укусов) все манипуляции с лабораторными животными производятся в специальных станках и в перчатках.
181. При уходе за зараженными животными после чистки каждой клетки резиновые перчатки обезвреживаются, не снимая с рук, погружением в дезинфицирующий раствор.
182. Сотрудники вивария обеспечиваются специальной одеждой (халаты, фартук, колпак, резиновые перчатки).
183. В помещениях токсикологической лаборатории, где ведутся работы с токсичными веществами, не допускается прием пищи и курение.
Глава 11. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
работы в радиологической лаборатории и обеспечению
радиологической безопасности
184. К работе с источниками излучения (персонал группы А) допускаются лица, не моложе 18 лет, не имеющие медицинских противопоказаний, после инструктажа и проверки знаний правилам безопасности. Результаты проверки знаний регистрируются в журнале.
185. Радиологические лаборатории располагаются в отдельной части здания или на отдельных этажах, изолированно от других помещений. Выделяются общие помещения для приема, дозиметрического контроля и распределения проб. При работе с пробами высокой активности помещения лаборатории подразделяется на "грязную" и "чистую" зоны.
186. В грязной зоне размещаются:
1) радиохимического исследования (грязная зона);
2) помещение для подготовки, хранения и озоления проб;
3) помещение для дезактивации посуды, контейнеров, оборудования, белья и специальной одежды.
187. В чистой зоне размещаются:
1) помещение для подготовки, хранения и озоления проб;
2) радиохимического исследования (чистая зона).
188. Не допускается управление общими системами отопления, газоснабжения, сжатого воздуха, водопровода и групповыми электрическими щитками в рабочих помещениях.
189. Работы, связанные с возможностью радиоактивного загрязнения воздуха (операции с порошками, упаривание растворов, работа с эманирующими и летучими веществами) проводятся в вытяжных шкафах и на отдельных рабочих столах.
190. Ограничение поступления радионуклидов в рабочие помещения и окружающую среду обеспечивается использованием системы статических (оборудование, стены и перекрытия помещений) и динамических (вентиляция и газоочистка) барьеров.

191. Жабдықтар, аспаптар және жиһаздар әр аймақтың үй-жайларына бекітіліп қойылады және таңбаланады. Оларды бір аймақтың үй-жайынан екіншісіне беруге радиациялық бақылаудан кейін таңбасын ауыстыра отырып жол беріледі.
192. Құрамында калибрлі жабық сәуле көздері кіретін аспаптарға, иондалған сәуле көздерін өндіретін құрылғыларға бөгде адамдардың қол жетімдігіне жол берілмейді. Зертханаларда иондаушы сәуле көздерінің сақталуы қамтамасыз етіледі.
193. Көздерді, радиоактивті заттарды, шыны ампулаларға балқытып жабылған радий тұздарының сұйық ерітінділерін, альфа және бета эталондарды зертханаға бұйрық бойынша жауапты адам қабылдайды және есепке алады, сейфте сақтайды.
194. Радиологиялық зертханада мынадай қауіпсіздік қағидалары сақталуы тиіс:
1) барлық үй-жайларда күн сайын ылғалды жинау жүргізіледі.
2) радиоактивті препараттармен және ластанған сынамалармен жұмыс істеу кезінде манипуляторлар қолданылады, оларға қолмен жанасуға жол берілмейді;
3) радиоактивті заттармен, ластанған сынамалармен әрекеттер жеңіл дезактивацияланатын беттерде жүргізіледі;
4) радиоактивті ластанған сынамалармен жүргізілетін барлық жұмыстар
қолғаппен, бахилада және арнайы киіммен орындалады;
5) радиоактивті заттармен жұмыс істеу кезінде пластикалық немесе полиэтиленді үлдірлермен, сүзгіш қағаздармен және бір рет қолданылатын материалдармен жабылған, нашар сорғытатын материалдан жасалған астаушалар және тұғырықтар пайдаланылады;
6) радиоактивті заттарды, ластанған сынамаларды ауыстырып құю, булау, ауыстырып салу, сондай-ақ радиоактивті заттардың ауаға түсуі мүмкін басқа операциялар ауа шығару шкафтарында жүргізіледі. Шкафтағы желдету жұмыс басталғанға дейін қосылады, жұмыс ойықтарындағы ауаның жылдамдығы кемінде 1,0 м/сек болады;
7) радиоактивті заттармен жұмыс аяқталғаннан кейін қызметкерлер қолдарын жылы сумен сабындап мұқият жуады, содан кейін қолдарының тазалығына дозиметрлік тексеру жүргізіледі. Зертханадан шығатын кезде шешілген қолғаптар, бахилалар, арнайы киімдер арнайы кір жуатын орынға жіберіледі.
195. Радиоактивті ластанған сынамаларды зерттегеннен кейін барлық сұйық немесе қатты қалдықтар арнайы ыдыстарға жиналады. Қолданылған зертханалық ыдыс ағынды судың астында мұқият жуылады және дезактивациялық ерітіндімен (5% лимон қышқылының ертіндісімен, 10% тұз немесе азот қышқылының, этильді спирттің ертіндісімен) өңделеді, содан кейін қайтадан ағынды сумен жуылады. Мұқият тазартудан және жуудан кейін ыдыстар кептіргіш шкафтарда кептіріледі. Ыдыстарды дезактивациялау радиациялық бақылау арқылы жүргізіледі.

191. Оборудование, инструменты и мебель закрепляются за помещениями каждой зоны и маркируются. Передача их из помещений одной зоны в другую допускается после радиационного контроля с заменой маркировки.
192. Доступ посторонних лиц к приборам, в состав которых входят калибровочные закрытые источники излучения, и устройствам, генерирующим ионизирующее излучение, не допускается. В лаборатории обеспечивается сохранность источников ионизирующего излучения.
193. Источники, радиоактивные вещества, жидкие растворы солей радия, запаянные в стеклянные ампулы, альфа и бета эталоны, поступающие в лабораторию, хранятся в сейфе.
194. В радиологической лаборатории соблюдаются следующие правила безопасности:
1) во всех помещениях ежедневно проводится влажная уборка;
2) при работе с радиоактивными препаратами и загрязненными пробами используются манипуляторы, прикасаться к ним руками не допускается;
3) манипуляции с радиоактивными веществами, с загрязненными пробами проводятся на легко дезактивируемых поверхностях;
4) все работы с радиоактивно загрязненными пробами выполняются в перчатках, бахилах и специальной одежде;
5) при работах с радиоактивными веществами используются лотки и поддоны, выполненные из слабосорбирующих материалов, покрытые пластикатовыми или полиэтиленовыми пленками, фильтровальной бумагой и другими материалами разового пользования;
6) переливание, выпаривание, пересыпание радиоактивных веществ, загрязненных проб, а также другие операции, при которых в воздух поступают радиоактивные вещества, проводятся в вытяжных шкафах. Вентиляция в шкафах включается до начала работы, скорость воздуха в рабочих проемах составляет не менее, 1,0 м/сек;
7) по окончании работы с радиоактивными веществами сотрудники тщательно промывают руки теплой водой с мылом, после чего проводится дозиметрическая проверка чистоты рук. При выходе из лаборатории снятые перчатки, бахилы, спецодежда направляются в специальную прачечную.
195. После исследования проб с радиоактивным загрязнением все жидкие или твердые отходы собирают в специальную тару. Использованная лабораторная посуда тщательно промывается проточной водой и обрабатывается дезактивирующими растворами (5 % раствор лимонной кислоты, 10 % раствор соляной или азотной кислот, этиловым спиртом), затем снова промывается проточной водой. После тщательной очистки и мытья посуда высушивается в сушильном шкафу. Дезактивация посуды проводится под радиационным контролем.

196. Радиоактивті заттар, сақтау барысында радиоактивті газдар, булар немесе аэрозолдар бөлуі мүмкін құрамында көп мөлшерде радиоактивті заттар бар сынамалар ауа шығаратын шкафтарда, бокстарда, камераларда өртенбейтін материалдан жасалған жабық ыдыстарда сақталады.
197. Радиоактивті сұйықтық құйылған шыны сыйымдылықтар металл немесе пластмасса ыдыстарға орналастырылады.
198. Қалдықтарды жинау және тасымалдау үшін мыналар қолданылады:
1) қатты радиоактивтік қалдықтар үшін контейнерлер, пластикалық немесе қағаз қаптар;
2) сұйық радиоактивтік қалдықтар үшін контейнерлер және арнайы цистерналар.
Контейнерлердің сыртқы бетіне радиациялық қауіпсіздік белгісі қойылады және радиоактивті қалдықтың түрін, олардың радионуклидтік құрамын және белсенділігін көрсететін бирка бекітіледі.
199. Контейнерлерді, аспаптарды, ыдыстарды, жабдықтарды дезактивациялау үшін арнайы үй-жай бөлінеді. Дезактивация радиациялық бақылау арқылы жүргізіледі.
200. Радиоактивтік қалдықтарды уақытша сақтау және ұстау үшін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына жауап беретін арнайы үй-жайлар бөлінеді және жабдықталады.
201. Лас және таза аймақтарда жұмыс орнына нәтижелері журналда тіркелетін дозиметрлік бақылау және персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізіледі. Лас аймақта сынамалармен жұмыс кезінде үш негізгі қорғау қағидалары сақталуы тиіс: "уақытпен", "қашықтықпен", "экрандаумен" қорғау.
Радиоактивтік заттармен жұмысты жалғастыруға кедергі болатын денсаулық жағдайында ауытқу анықталған кезде осы адамдар иондалған сәуле көздерімен жанаспайтын жұмыстарға уақытша немесе тұрақты ауыстырылады.
202. Зертханада дезактивациялайтын заттардың авариялық қоры болады.
12-тарау. Биологиялық материалмен жұмыс уақытында
аварияларды жою кезіндегі іс-әрекеттерге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
203. Патогендігі I-II топтардың қоздырғыштарымен жұмыс жүргізетін әрбір ұйымда, қызметкерлерде ауруға күдікті симптомдар анықталған және аварияға жол берілген жағдайда қызметкерлерге арналған оқшаулағыш болуы тиіс.
204. Оқшаулағышта өмірлік көрсеткіштері (кардиологиялық, шокқа қарсы, антидоттар) бойынша көмек көрсету үшін негізгі және резервтегі ерекше дәрілік препараттардың және дезинфекциялық құралдардың қоры көзделеді.
205. Биологиялық материалмен жұмыс уақытында авария болған жағдайда тез арада тоқтатылады және авариялық дабыл қосылады.
206. Жұқпалы материалдың шашырауы арқылы авария пайда болған жағдайда бөлмеде жүргізілетін барлық жұмыстар тоқтатылады. Қорғаныш киімдерін (орамал немесе шлемнен бастап) дезинфекциялық ерітіндіге батырады немесе бикске (бакқа) автоклавтау үшін орналастырады. Көзге, мұрынға қоздырғыш сезімтал болып келетін антибиотик ертінділерін тамызады. Терең микоздардың қоздырғыштарымен жұмыс кезінде авария болған жағдайда көзге және мұрынға 1% бор қышқылын тамызады, ауыз бен тамақты 70о этил спиртімен шаяды.

196. Радиоактивные вещества, пробы с повышенным содержанием радиоактивных веществ, при хранении которых возможно выделение радиоактивных газов, паров или аэрозолей, хранятся в вытяжных шкафах, боксах, камерах в закрытых сосудах, выполненных из несгораемых материалов.
197. Стеклянные емкости, содержащие радиоактивные жидкости, помещаются в металлические или пластмассовые сосуды.
198. Для сбора и транспортирования отходов применяются:
1) для твердых радиоактивных отходов контейнеры, пластиковые или бумажные мешки;
2) для жидких радиоактивных отходов контейнеры и специальные цистерны.
На наружной поверхности контейнеров наносится знак радиационной опасности и закрепляется бирка с указанием вида радиоактивного отхода, их радионуклидный состав и активность.
199. Для дезактивации контейнеров, инструментов, посуды, оборудования выделяется специальное помещение. Дезактивация проводится под радиационным контролем.
200. Для выдержки и временного хранения радиоактивных отходов выделяется специальное помещение.
201. В грязной и чистой зонах проводится дозиметрический контроль рабочего места и индивидуальный дозиметрический контроль персонала с регистрацией результатов в журнале. При работе с пробами, в грязной зоне, выполняются три основных правила защиты: защита "временем", "расстоянием", "экранированием".
При выявлении отклонений в состоянии здоровья, препятствующих продолжению работы с радиоактивными веществами, эти лица временно или на постоянно переводятся на работу вне контакта с источниками ионизирующего излучения.
202. В лаборатории находится аварийный запас дезактивирующих средств.
Глава 12. Санитарно-эпидемиологические требования
к действиям при ликвидации аварий во время работы с
биологическим материалом
203. При каждой организации, проводящей работу с возбудителями I групп патогенности, оборудуется изолятор для сотрудников на случай обнаружения у них симптомов вероятных на заболевание и допустивших аварию.
204. В изоляторе предусматривается запас основных и резервных специфических лекарственных препаратов, медикаментов для оказания помощи по жизненным показаниям (кардиологических, противошоковых, антидотов) и дезинфицирующих средств.
205. При авариях во время работы с инфекционным материалом, ее немедленно прекращают и включают аварийную сигнализацию.
206. В случае возникновения аварии с разбрызгиванием инфекционного материала, вся проводящаяся работа в комнате прекращается. Защитную одежду (начиная с косынки или шлема) погружают в дезинфицирующий раствор или помещают в бикс (бак) для автоклавирования. В глаза, нос закапывают растворы антибиотиков, к которым чувствителен возбудитель. В случае аварии, при работе с возбудителями глубоких микозов, в глаза и нос закапывают 1% борную кислоту, рот и горло прополаскивают 70о этиловым спиртом.

207. Ботулиндік уыттармен авария кезінде көзді және ауызды сумен және 1 миллилитрде 10 халықаралық бірлікке дейін ерітілген уытқа қарсы сарысумен жуады. Ботулиндік уыттар терінің ашық учаскелеріне түскен жағдайда оны көп мөлшердегі сумен сабындап жуады.
208. Егер авария белгісіз қоздырғышпен жұмыс кезінде болса, кең спектрлік әсері бар антибиотиктермен профилактикалық емдеу жүргізіледі.
209. Егер авария биологиялық материалдың шашырауынсыз өтсе, биологиялық материалмен жанасқан жабдықтың бетіне дезинфекциялық ерітіндімен тампон (салфетка) қойылады.
210. Егер авария бокста (немесе БҚБ-да) өтсе – жұмысты тоқтатады, материал түскен жерге дезинфекциялық ерітіндіге молынан батырылған салфетканы жабады. Бокстың ішінде 30 минутқа бактерицидті шамдарды қосады, авариялық дабылды қосады, содан кейін дезинфекциялау жүргізеді. Ауа шығаратын желдеткіш авария және дезинфекциялау кезінде қосылып тұрады.
211. Егер авария жарақат алумен немесе тері жабыны тұтастығының басқа да бұзылуына байланысты болса:
1) АИТВ-мен жұмыс кезінде жараны және сілемейді өңдегеннен кейін зардап шегушіге 72 сағаттан кешіктірмей, профилактикалық антиретровирустық терапия (АРВТ) тағайындалады және жазатайым оқиғадан кейін 12 ай бойы бақыланады. Зардап шегушіге ол инфекция көзі болуы мүмкіндігі ескертілуі тиіс. Авариялық жағдайдан кейін 6 айдан соң, 12 аптадан, 6 айдан және 1 жылдан кейін АИТВ-ға теріс нәтижелер жағдайында бақылау тоқтатылады;
2) жұмысты тоқтатады, қолдарын дезинфекциялық ерітіндімен өңдейді, қолғапты шешеді және жарадан дезинфекциялық ерітіндіге қанын қысып ағызады, жарақат орнына 4-5 минутқа дезинфекциялық ерітіндіден немесе 70о этил спиртінен компресс қояды;
3) күйдіргі қоздырғышымен жұмыс кезінде жарақат орнын сумен сабындап мұқият жуады және дезинфекциялық ерітіндіні қолданбастан йод жағады;
4) терең микоз қоздырғыштарымен авария кезінде жарақат орнын тиісті дезинфекциялық ерітіндімен өңдейді, сумен сабындап жуады, йод жағады;
5) патогендігі I-II топты вирустармен жұмыс кезінде қанды құрғақ стерилді салфеткаға қысып ағызады және дезинфекциялық ерітіндіні қолданбастан йод жағады.
212. Егер авария материалды (автоклавқа және бөлімшелер арасында) тасымалдау кезінде болса, персонал тасымалдаудағы сыйымдылықтарды сол жерге қалдырып, қауіпті аймақтан кетеді және болған оқиға жайлы бөлімше бастығына хабарлайды. Аварияның болуына себепші болған адамдар санитариялық өңдеуден өтеді. Авария кезінде үй-жайды өңдеу обаға қарсы 1 типті костюмде жүргізіледі.

207. При аварии с ботулиническим токсином глаза и рот промывают водой и антитоксической сывороткой, разведенной до 10 международных единиц в 1 миллилитре. При попадании ботулинического токсина на открытые участки кожи смывают его большим количеством воды с мылом.
208. Если авария произошла при работе с неизвестным возбудителем, проводится профилактическое лечение антибиотиками широкого спектра действия.
209. Если авария произошла без разбрызгивания биологического материала, накладывают тампон (салфетку) с дезинфицирующим раствором на место соприкосновения биологического материала с поверхностью оборудования.
210. Если авария произошла в боксе (или БББ) – прекращают работу, на место попадания материала накладывают салфетки, обильно смоченные дезинфицирующим раствором. В боксе включают на 30 минут бактерицидные облучатели, включают аварийную сигнализацию, затем проводят дезинфекцию. Вытяжная вентиляция во время аварии и дезинфекции остается включенной.
211. Если авария связана с ранением или другим нарушением целостности кожных покровов:
1) при работе с ВИЧ после обработки раны и слизистых, пострадавшему не позднее 72 часов назначается профилактическая антиретровирусная терапия (АРВТ) и устанавливается наблюдение в течение 12 месяцев после несчастного случая. Пострадавший предупреждается о возможности им распространения инфекции. В случае отрицательных анализов на ВИЧ через 6 недель, 12 недель, 6 месяце и 1 год после несчастного случая наблюдение прекращают;
2) работу прекращают, руки обрабатывают дезинфицирующим раствором, снимают перчатку и выдавливают из ранки кровь в дезинфицирующий раствор, на место ранения ставят на 4-5 минут компресс из дезинфицирующего раствора или 70о этилового спирта;
3) при работе с возбудителем сибирской язвы место ранения тщательно промывают водой с мылом и смазывают йодом, без применения дезинфицирующих растворов;
4) при аварии с возбудителями глубоких микозов место ранения обрабатывают соответствующим дезинфицирующим раствором, моют водой с мылом, смазывают йодом;
5) при работе с вирусами I-II групп патогенности, кровь выдавливают в сухую стерильную салфетку и обрабатывают рану йодом без применения дезинфицирующего раствора.
212. Если авария произошла при транспортировке материала (в автоклавную и между подразделениями), персонал, оставив на местах переносимые емкости, покидает опасную зону и сообщает о случившемся руководителю подразделения. Лица, допустившие аварию, проходят санитарную обработку. Обработка помещения при аварии проводится в противочумном костюме 1-типа.

213. Патогендігі I-IV топты микроорганизмдерді зертханалық жұқтырудың барлық жағдайлары туралы ақпарат ұйым басшысына дереу беріледі.
13-тарау. Материалдарды (микроорганизмдерді) сақтауға және
тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
214. Барлық микробиологиялық зертханаларда оларды тасымалдау кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған, сондай-ақ оларды рұқсатсыз беруді және есепсіз сақтауды болдырмайтын микроорганизмдерді сақтауға, беруге қойылатын бірыңғай талаптар орындалады.
215. Су құбырларына, тағам объектілеріне, медициналық мақсаттағы өнімдерді өндіретін ұйымдарға қызмет көрсететін өндірістік зертханаларда патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерінің мұражайлық өсірінділерінің болуына және оларды зерделеуге байланысты зерттеулер жүргізуге жол берілмейді.
216. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерімен жұмысқа режімдік комиссияның рұқсатын алған микробиологиялық зертханаларда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның режімдік комиссиясы берген рұқсат болғанда мұражайлық өсірінділер коллекциясының болуына жол беріледі.
217. I-IV топтардың микроорганизмдерімен жұмыс істеуге рұқсаты жоқ зертханаларда диагностикалық және өзге де зерттеулер кезінде бөлінген микроорганизмдер режімдік комиссияның тиісті рұқсаты бар зертханаға беріледі.
218. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдерімен жұмысқа режімдік комиссияның рұқсаты бар ұйымдарда, зертханаларда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның режімдік комиссиясы берген рұқсат болғанда мұражайлық өсірінділер коллекциясының болады.
219. Патогендігі I-IV топтардың бөлінген микроорганизмдері ұйым, зертхана басшысының рұқсатымен жойылады.
220. Коллекциялық штаммға берілген белгі (нөмір, код) оны берген кезде өзгермеуі тиіс. Штамм өлген (жойылған) жағдайда оның белгілерін жаңадан келіп түскен штаммдарға беруге жол берілмейді.
221. Патогендігі I-II топтардың микроорганизмдерінің штаммдарын жою Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
222. Ішінде микроорганизмдер бар сыйымдылықтарда микрорганизмнің атауы, штаммның нөмірі мен қайта себілген (лиофилизацияланған) күні белгіленген айқын, шайылып кетпейтін жазуы немесе берік желімделген затбелгісі болуы тиіс. Уыттары бар сыйымдылықтарда затбелгінің төменгі оң жақ бұрышында қызыл түсті қосымша таңбасы болады.
223. Патогендігі I-IV топтардың микроорганизмдері коллекцияда лиофилизацияланған немесе тоңазытылған жағдайда, тығыз немесе сұйық қоректік орталарда, сондай-ақ ағзалардың жүзгіні және консерванттағы тіндер түрінде сақталады

213. Обо всех случаях лабораторного заражения микроорганизмами I-IV групп патогенности информация предоставляется руководителю организации.
Глава 13. Санитарно-эпидемиологические требования к хранению,
и транспортировке материалов (микроорганизмов)
214. Во всех микробиологических лабораториях выполняются единые требования к хранению, передаче микроорганизмов, направленные на обеспечение личной и общественной безопасности при их транспортировании, а также исключающий несанкционированную передачу и незарегистрированное их хранение.
215. В производственных лабораториях, обслуживающих водопроводы, пищевые объекты, организации, производящие продукцию медицинского назначения не допускается иметь музейные культуры микроорганизмов I-IV групп патогенности и проводить исследования, связанные с их изучением.
216. В микробиологических лабораториях, имеющих разрешение режимной комиссии на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности, допускается иметь коллекции музейных культур при наличии на это разрешения, выданного режимной комиссией государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
217. Микроорганизмы I-IV групп, выделенные при диагностических и иных исследованиях в лабораториях, не имеющих разрешения на работу с ними, передаются в лаборатории, имеющие соответствующие разрешения режимной комиссии.
218. Организации, лаборатории, имеющие разрешение режимной комиссии на работу с микроорганизмами I-IV групп патогенности, могут иметь коллекции музейных культур при наличии на это разрешения, выданного режимной комиссией государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
219. Выделенные микроорганизмы I-IV группы патогенности должны уничтожаться с разрешения руководителя организации, лаборатории.
220. Присвоенное коллекционному штамму обозначение (номер, код) не меняется при его передаче. В случае гибели (уничтожения) штамма не допускается его обозначение присваивать вновь поступившим штаммам.
221. Уничтожение штамма микроорганизмов I-II групп патогенности оформляется актом согласно приложению 4 к Санитарным правилам.
222. Емкости, содержащие микроорганизмы, имеют четкие, несмываемые надписи или прочно наклеенные этикетки с обозначением названия микроорганизма, номера штамма и даты пересева (лиофилизации). Емкости с токсинами дополнительно маркируются красным цветом правого нижнего угла этикетки.
223. Микроорганизмы I-IV групп патогенности в коллекциях хранятся в лиофилизированном или замороженном состоянии, на плотных или жидких питательных средах, а также в виде суспензий органов и тканей в консерванте.

224. Патогендігі I-IV топтардың құрғақ патогенді микроорганизмдері бар ампулаларды себу немесе жою үшін ашу Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
225. Микроорганизмдердің штаммдары тоңазытқышта немесе жанбайтын шкафта (сейфте) топтары бойынша бөлек сақталуы тиіс. Әртүрлі топтағы микрорганизмдерді жабылатын қақпағы бар сынбайтын ыдыстарда сақтаған жағдайда бірге ұстауға жол беріледі. Сыйымдылықтарға сүргі салады, олардың сыртқы немесе ішкі жағында сақталатын микрорганизмдердің тізбесі мен саны бар тізім орналастырылады.
226. Патогендігі І-ІІ топтардың патогенді биологиялық агенттерін және патогендігі ІІІ-IV топтардың коллекциялық микроорганизмдерін зертхана (ұйым) ішінде беру ұйым басшысының жазбаша рұқсаты бойынша Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылуы керек.
227. Патогендігі І-ІІ топтардың миркоорганизмдерін уақытша сақтауға беруді Санитариялық қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес актімен ресімдеу қажет.
228. Патогендігі І-IV топтардың микроорганизмдерін ұйымның шегінен тыс беру ұйым басшысының қолы қойылған, мөрі басылған тек ресми өтінім бойынша ғана жүргізіледі. Талап етілетін агенттерді белгілеген кезде қабылданған патогендігі І-ІV топтардың микроорганизмдерінің сыныптамасы пайдаланылады. Микроорганизмдерді алу өтінімінде берілген нөмірі мен күні көрсетілген микроорганизмдермен жұмысқа рұқсатының бар болуына сілтеме болуы тиіс. Беру тек микроорганизмді беретін ұйым басшысының жазбаша рұқсатымен және Санитариялық қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес акт жасау арқылы жүргізіледі. Патогендігі 1-4 топтардың микроорганизмдерін ел шекарасынан тыс шығарып тасымалдау тек қана халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы органның жазбаша рұқсатынан кейін жүзеге асырылады.
229. Патогендігі ІIІ-IV топтардың микроорганизмдерін ұйымдар арасында тасымалдау почта байланысы немесе курьер арқылы жүзеге асырылады. Микроорганизмдерді курьермен алған кезде сенімхат және оның жеке басын куәландыратын құжаттар ұсыналады.
230. Патогендігі І-IV топтардың миркроорганизмдерін тасымалдау кезінде барлық тексеру және бақылау түрлерін болдырмау мақсатында курьерде Санитариялық қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жөнелтуші ұйым берген арнайы жүкті тасымалдауға рұқсат және оның ішіндегісі көрсетілген ұйымның ресми бланкісіндегі ілеспе хаты болуы тиіс. Патогендігі І-IІ топтардың микроорганизмдері үшін екі данада қосымша қаптамалау актісі жасалады. Көрсетілген құжаттардың бірінші даналарын микроорганизмдер бар қаптамаға салады. Құжаттардың көшірмесі жөнелтушіде қалады. Патогендігі І-IV топты микроорганизмдерді алған ұйым қаптаманы ашу актісін жасауы және патогендігі І-I V топтардың микроорганизмдерін алуды растайтын хатпен бірге оны берген ұйымға жөнелтіледі.

224. Вскрытие ампул с сухим(и) патогенными микроорганизмами I-IV групп патогенности с целью высева или уничтожения оформляется актом согласно приложению 5 к Санитарным правилам.
225. Штаммы микроорганизмов должны храниться в холодильнике или несгораемом шкафу (сейфе) раздельно по группам. Совместное содержание микроорганизмов различных групп допускается при условии хранения их в отдельных небьющихся емкостях с закрывающейся крышкой. Емкости опечатывают, снаружи или внутри их помещают список с перечнем и количеством хранящихся микроорганизмов.
226. Передачу патогенных биологических агентов I-II групп патогенности и коллекционных микроорганизмов III-IV групп патогенности внутри лаборатории (организации) осуществляют после составления акта передачи согласно приложению 6 к Санитарным правилам.
227. Передача микроорганизмов I-II групп патогенности на временное хранение необходимо оформлять актом согласно приложению 7 к Санитарным правилам.
228. Передача микроорганизмов I-IV групп патогенности за пределы организации производится только по официальной заявке за подписью руководителя организации, скрепленной печатью. При обозначении требуемых агентов используют принятую классификацию микроорганизмов I-IV групп патогенности. В заявке на получение микроорганизмов указывается наличие разрешения на работу с микроорганизмами с указанием номера и даты выдачи. Передача производится после составления акта о передаче микроорганизмов согласно приложению 8 к Санитарным правилам. Передача микроорганизмов 1-4 групп патогенности за пределы страны осуществляется только после письменного разрешения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
229. Транспортирование микроорганизмов III-IV групп патогенности между организациями осуществляется почтовой связью или курьером, I-II групп нарочно, обученным персоналом лаборатории. При получении микроорганизмов курьером предоставляется доверенность и документы, удостоверяющие его личность.
230. Транспортировка микроорганизмов I-IV групп патогенности, в целях исключения всех видов досмотра и контроля, осуществляется курьером при наличии разрешения на транспортирование специального груза, выданное организацией – отправителем, согласно приложению 9 к Санитарным правилам. Для микроорганизмов I-II групп патогенности дополнительно составляется акт упаковки в двух экземплярах. Первые экземпляры указанных документов помещают в упаковку с микроорганизмами. Копии документов остаются у отправителя. Организация, получившая микроорганизмы I-IV групп патогенности, составляет акт вскрытия упаковки и вместе с письмом, подтверждающим получение микроорганизмов I-IV групп патогенности, направить его в организацию, их выдавшую.

231. Жөнелтуші ұйым алушы ұйымға жедел байланыстың кез келген түрімен патогендігі І-IV топтардың микроорганизмдері жөнелтілген күн мен көліктің түрін хабарлайды.
232. Патогендігі І-IV топтардың микроорганизмдерін тығыз қоректік ортада береді. Құрамында микроорганизмдер бар уыттарды, вирустарды, ағзаларды, тіндер мен олардың жүзгіндерін консервіленген сұйықтықта немесе тоңазытылған күйде беруге жол беріледі.
233. Материалды тасымалдауда зертханаға үш есе қаптамалау қағидасын ұстану қажет, ол мынаны қамтиды:
1) бастапқы сыйымдылық –сынамасы бар берік жабылатын қақпақпен жабылған, зертханалық үлдірмен тұмшаланып таңбаланған контейнер/түтік/ шиша;
2) екінші сыйымдылық – ағып кету жағдайында үлгінің барлығын сіңіру үшін қажетті сіңіруші материалы бар су өткізбейтін, ағып кетуді болдырмайтын берік контейнер (полиэтиленді пакет);
3) сыртқы қаптама – биологиялық материалдарды тасымалдауға арналған берік термооқшаулаушы контейнер. Тасымалдаудың температуралық шарттарын қамтамасыз ету үшін термоконтейнерге салқындату элементтері салынады. Термоконтейнердің сырт жағында алушының мекенжайы, телефоны, факсі, электрондық почтасы және тасымалдау шарттары көрсетілген затбелгі бекітіледі.
234. Жөнелтілімнің мекенжайы жазылған жағында – "Қауіпті! Тасымалдау кезінде ашуға болмайды" деген белгі болады.
235. Патогендігі І-IV топтардың микроорганизмдерін жұқтыруы ықтимал тірі жануарлар мен буын аяқтыларды тасымалдауға тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бойынша жол беріледі. Патогендігі І-IV топтардың микроорганизмдерінжұқтырған тірі жануарлар мен буын аяқтыларды тасымалдауға тыйым салынады.
236. Микроорганизмдерді тасымалдау кезінде авариялар, зілзалалар туындап, жөнелтілім жоғалған немесе ұрланған жағдайда тез арада Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті органдарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне, тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға оқиға болған орынды күзету, салдарларын жою және іздестіруді ұйымдастыру бойынша шаралар қабылдау үшін хабарлау қажет.
237. Микроорганизмдердің өсірінділері мен уыттарының экспорты және импорты Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

231. Организация – отправитель сообщает организации-получателю по срочной связи (факс, электронная почта, телефон) дату и вид транспорта, которым отправлен микроорганизмы I-IV групп патогенности.
232. Микроорганизмы I-IV групп патогенности передают на плотных питательных средах. Передача токсинов, вирусов, органов, тканей и их суспензий, содержащих микроорганизмы, допускается в консервирующей жидкости или в замороженном состоянии.
233. При транспортировании материала в лабораторию необходимо соблюдать принцип тройной упаковки, которая включает следующее:
1) Первичная емкость – маркированный контейнер/пробирка/флакон с пробой, надежно закрытый крышкой, герметизированной лабораторной пленкой.
2) Вторичная емкость – прочный водонепроницаемый не протекающий контейнер (полиэтиленовый пакет) с абсорбирующим материалом в количестве достаточном для абсорбции всего образца в случае протечки.
3) Внешняя упаковка – прочный термоизолирующий контейнер, предназначенный для транспортировки биологических материалов. Для обеспечения температурных условий транспортировки в термоконтейнер помещают охлаждающие элементы. На внешней стороне термоконтейнера укрепляют этикетку с указанием адреса, телефона, факса, электронной почты получателя и условия транспортирования.
234. Адресная сторона посылки обозночается знаком – "Опасно! Не открывать во время перевозки".
235. Перевозка живых животных и членистоногих, вероятных на зараженность микроорганизмами I-IV групп патогенности, допускается по санитарно-эпидемиологическому заключению государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории. Перевозка живых животных и членистоногих, зараженных микроорганизмами I-IV групп патогенности, не допускается.
236. В случае возникновения при транспортировании микроорганизмов аварий, катастроф, утраты и хищения посылок необходимо сообщить в органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории, для принятия мер по охране места происшествия, ликвидации последствий и организации розыска.
237. Экспорт и импорт культур микроорганизмов и токсинов осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере экспортного контроля.

238. Шетелден ПБА алған ұйымдар бұл туралы Қазақстан Республикасының ұлттық микроорганизмдер коллекциясын хабардар етуі тиіс.
239. Шетелдік іссапарлар кезінде микроорганизмдер алған тұлғалар келгеннен кейін оларды өз ұйымына тіркейді.
240. Жөнелтуші ұйым жөнелткен жерге дейін қаптамалау және тасымалдау қағидалары талаптарының сақталуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау саласындағы заңнамасына, сондай-ақ қолданыстағы халықаралық конвенциялар мен қағидаларға сәйкес Халықаралық почтамт арқылы ПБА-ны қаптамалаудың және жөнелтудің дұрыстығына жауапты болып табылады.

238. Организации, получившие ПБА из-за рубежа, информируют об этом национальные коллекции микроорганизмов Республики Казахстан.
239. Лица, получившие микроорганизмы во время зарубежных командировок, по прибытию регистрируют их в своей организации.
240. Организация–отправитель – является ответственным за соблюдение требований правил упаковки и транспортирования до пункта пересылки, а также за правильность упаковки и отправления ПБА через Международный почтамт в соответствии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере экспортного контроля, а также с действующими международными конвенциями и правилами.

241. Алушы мен жөнелтушінің мекенжайлары көрсетілген жәшіктің беті күлгін түсті жазба белгімен және "Тез бұзылатын биологиялық зат", "Қауіпті: жөнелту кезінде ашуға болмайды", "Коммерциялық құндылығы жоқ", "Халықаралық пошталық қауіпсіздік қағидаларына сәйкес қаптамаланған" деген ерекше белгілермен (ағылшын тілінде) жабдықталады.
242. Медициналық ұйымдар микроорганизмдердің тегі, түрі, авторлық коллекцияның типтік атауы көрсетілген талаптарды жолдай отырып, оларды алу мақсаты мен қажеттілігін негіздеп, ПБА-ны тек тірі өсірінділер мұражайлары арқылы ғана сұрата алады.
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Зертханалар үй-жайларының жиыны және аудандары

241. Сторона ящика, где указаны адреса получателя и отправителя, снабжается ярлыком фиолетового цвета и отличительным знаком: "Скоропортящиеся биологические вещества", "Опасно: не открывать во время пересылки, "Не имеет коммерческой стоимости", "Упаковано согласно международным почтовым правилам безопасности" (на английском языке).
242. Медицинские организации запрашивают ПБА только через музеи живых культур, направляя требования с указанием рода, вида микроорганизмов, названия типовой авторской коллекции с обоснованием цели и необходимости их получения.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Набор помещений и площадей лабораторий

4 1 орынға, кем емес
20
-
-
Ескерту: кішкене көлемді зертханаларда үйжайлар жиыны орындалатын зерттеулер номенклатурасынан тәуелді. Бір үй-жайда тамшылы жұқпаға дәрігерлер мен зертханашылар үшін үйжайды орыналастыруға болады. Бокспен бокс алды бөлме орнына БҚБ пайлалануға болады. Өндірістік, ведомствалық, клинико-диагностикалық зертханасында бөлмелердің жиыны жұмыс көлемінен және орындалатын зерттеулер номенклатурасынан тәуелді. Автоматизацияланған ортаны пісіру болса, 8.1 және 8.2. тармақтарын 6 мІ алаңымен бір үйжайда орынластыруға болады. 2 тармақты 4.4 тармағымен бірлесуі рұқсат етіледі.
5-тармақ пайдалануға жаңадан енгізілген объектілер (зертханалар) үшін ескерілген.

4 на 1 место, но не менее
20
-
-
Примечание: в лабораториях с небольшим объемом работы набор помещений зависит от выполняемой номенклатуры исследований. Допускается размещать в одном помещении помещение для врачей и лаборантов на капельные инфекции. Вместо бокса с предбоксом допускается использование БББ. Для производственных, ведомственных, клинико-диагностических лаборатории набор помещений предусмотренные для проведения исследований зависит от объема работы и выполняемой номенклатуры исследований. При наличии автоматизированной средоварни допускается совмещение пункта 8.1. с пунктом 8.2.с площадью не менее 6 м2. Допускается совмещать пункт 2 с пунктом 4.4.
Пункт 5 предназначен для вновь вводимых объектов (лаборатории) в эксплуатацию

2. Патогендігі I-II топты микроорганизмдерімен жұмыс жүргізетін бактериологиялық зертхана үй-жайлары жиыны және аудандары
2 кесте
р/с №
Үй-жайлардың атауы
Ауданы, м2
1
2
3
1.
Таза аймақта көзделеді:
1)
сырт киімге арналған киім ілетін орын
1 шкафқа кемінде 0,4, бірақ кемінде 6
2)
арнайы киімге арналған киім ілетін орын
1 шкафқа кемінде 0,4, бірақ кемінде 6
3)
душ 1 торға
кемінде1
4)
Зертхана меңгерушісінің кабинеті
кемінде 8
5)
Әкімшілік жұмысқа арналған бөлме
кемінде 8
6)
дәретхана 1 унитазға
кемінде 0,85
2.
Шартты-таза аймақта көзделеді:
1)
қоректену орталарын дайындау және құюға арналған боксы бар бөлме
кемінде 9
2)
автоклавтық 1 автоклавқа
кемінде 6, бірақ әр қосымша автоклавқа кемінде 3
3)
препараторлық-стерильдеу бөлмесі
кемінде 12
4)
Жуатын орын
кемінде 12
5)
қойма
кемінде 8
3.
Жұқпалы аумақта қарастырылады:
1)
материалды қабылдау, тіркеу және оны бастапқы өңдеу бөлмесі
не менее 12
2)
2 бокса бокс алды бөлмемен
Бокс 9 кем емес
Бокс алды 3 кем емес
3)
бактериологиялық және серологиялық зерттеулер үшін үй-жай
12 кем емес
4)
ИФА диагностикасы үшін үй-жай
12 кем емес
5)
экспресс-диагностикасы үшін үй-жай
9 кем емес
6)
автоклавтық 1 автоклавқа
кемінде 6, бірақ әр қосымша автоклавқа кемінде 3
4
Жұқпалы блок:
1)
зоологиялық-паразитологиялық
кемінде 12
2)
материалды қабылдау және бастапқы өңдеуге арналған бөлмеден, себіндіні жұқтыруға, ашуға және себуге арналған бөлмеден, зарарсыздандыруға арналған мүкаммалдың және жұқтырылған малды күтіп-ұстауға арналған бөлмеден тұратын жұқтырылған малмен жұмыс істеу блогы
кемінде 24
3)
қорғаныш костюмін киюге арналған үй-жай
кемінде 6
4)
қорғаныш костюмін шешуге арналған үй-жай
кемінде 6
5.
Полимеразді тізбекті реакцияны жүргізу үшін үй-жай
1)
Сынаманы әзірлеу аумағы (бокс бокс алды бөлме)
12 кем емес
2)
реакциялық қоспаны әзірлеу аумағы (бокс бокс алды бөлме)
10 кем емес
3)
амплификация және детекция аумағы (бокс бокс алды бөлме)
10 кем емес
Ескертпе: шартты таза аумағындағы үй-жайлары таза аумақтан санитариялық өткізгішімен бөлінген.

2. Набор помещений и площадей бактериологической лаборатории,
проводящей работу с микроорганизмами I-II групп патогенности
Таблица 2
№ п/п
Наименование помещений
Площадь, м2
1
2
3
1.
В чистой зоне предусматриваются:
1)
гардероб для верхней одежды
0,4 на шкаф, но не менее 6
2)
гардероб для специальной одежды
0,4 на шкаф, но не менее 6
3)
душевая на 1 сетку
не менее 1
4)
кабинет заведующего лабораторией
не менее 8
5)
комнаты для административной работы
не менее 8
6)
туалет на 1 унитаз
не менее 0,85
2.
В условно-чистой зоне предусматриваются:
1)
комната с боксом для приготовления и розлива питательных сред
не менее 9
2)
автоклавная на 1 автоклав
не менее 6, на каждый дополнительный – не менее 3
3)
препараторская-стерилизационная
не менее 12
4)
моечная
не менее 12
5)
кладовая
не менее 8
3.
В заразной зоне предусматриваются:
1)
комната приема, регистрации материала и его первичной обработки
не менее 12
2)
2 бокса с предбоксниками
Бокс не менее 9
Предбокс не менее 3
3)
помещение для бактериологических и серологических исследований
не менее 12*
4)
помещение для ИФА диагностики
не менее 12*
5)
помещение для экспресс-диагностики
не менее 9
6)
автоклавная на 1 автоклав
не менее 6, на каждый дополнительный – не менее 3
4
Заразный блок:
1)
зоолого-паразитологическая
не менее 12
2)
блок для работы с инфицированными животными, состоящий из комнат для приема и первичной обработки материала, комнаты для заражения, вскрытия и посева, комната для обеззараживания инвентаря и комната для содержания зараженных животных
не менее 24
3)
помещение для одевания защитного костюма
не менее 6
4)
помещение для снятия защитного костюма
не менее 6
5.
Помещения для проведения полимеразной цепной реакции
1)
зона подготовки проб (бокс с предбоксом)
не менее 12
2)
зона приготовления реакционной смеси (бокс с предбоксом)
не менее 10
3)
зона амплификации и детекции (бокс с предбоксом)
не менее 10
Примечание: помещения условно-чистой зоны отделены от помещений чистой зоны санитарным пропускником.

3 тармақтың 3), 4) тармақшалары мен 5 тармағы пайдалануға жаңадан енгізілген объектілер үшін ескерілген.
3. Вирусологиялық зертхана үй-жайлары жиыны және аудандары
Кесте 3
р/с №
Үй-жайлардың атауы
Ауданы, м2
1
2
3
Таза аумақ
1.
Зертхана меңгерушісінің кабинеті
8 кем емес
2.
Персонал бөлмесі
8 кем емес
3.
Препараторлық-стерилизациялық
6 кем емес
4.
Жуу орны
8 кем емес
5.
Автоклавтық
(ыдысты, ортаны, ертінділерді т.б. стерилизациялау) пункт қосылған
9 кем емес 1 автоклавқа, әрбір қосым. 3 кем емес
6.
Ыдыстар, реактивтер қорын сақтау үй-жайы
6 кем емес
Лас аумақ
1.
Алғашқы сынамаларды қабылдау, өңдеу үй-жайы
8 кем емес
2.
Респираторлық вирустармен жұмыс жүргізу үй-жайы:
1)
жасушалар өсіндісі мен эмбриондарды жұқтыру үшін бокс және бокс алды бөлме
12 кем емес
2)
Люминесценттік микроскопия үшін үй-жай
6 кем емес
3.
Энтеровирустармен жұмыс үшін үй-жай:
1)
Бокс бокс алды бөлме эталонды штаммдармен және санитариялық вирусология жұмыс үшін жасушалар
9 кем емес
4.
Жасуша өсінділерін әзірлеуге арналған үй-жай:
4.1
бокс бокс алды бөлме
9 кем емес
5.
Иммуноферменттік талдауға арналған үй-жай:
5.1
бокс бокс алды бөлме
9 кем емес
6.
Полимеразді тізбектік реакцияны жүргізу үшін үй-жай:
1)
Сынамаларды әзірлеу аумағы (бокс бокс алды бөлме)
9 кем емес
2)
реакциялық қоспаны әзірлеу аумағы (бокс бокс алды бөлме)
9 кем емес
3)
Амплификация және детекция аумағы (бокс бокс алды бөлме)
9 кем емес
7.
Жұмыс жүргізілген жұқпалы материалды зарасыздандыру автоклав
9 кем емес 1 автоклавқа, әрбір қосымша 3 кем емес
8.
Персонал үшін санитариялық өткізгіш:
8.1.
Сыртқы киім үшін гардероб
0,4 шкафқа, бірақ 6 кем емес
8.2
Себезгі бөлмесі 1 сеткаға
1 кем емес
8.3
Арнайы киім үшін гардероб
0,4 шкафқа, бірақ 6 кем емес
8.4
дәретхана 1 унитазға

Подпункты 3),4) пункта 3 и пункт 5 предназначены для вновь вводимых объектов (лаборатории) в эксплуатацию
3. Набор помещений и площадей вирусологической лаборатории
Таблица 3
№ п/п
Наименование помещений
Площадь, м2
1
2
3
Чистая зона
1.
Кабинет заведующего лабораторией
не менее 8
2.
Комната для персонала
не менее 8
3.
Препараторская-стерилизационная
не менее 6
4.
Моечная
не менее 8
5.
Автоклавная (для стерилизации посуды, среды, растворов)
не менее 9 на 1 автоклав, на каждый дополнительный не менее 3*
6.
Помешение для хранения запасов посуды, реактивов
не менее 6
Заразная зона
1.
Помещение для приема, обработки первичных проб
не менее 8
2.
Помещения для работы с респираторными вирусами:
1)
бокс с предбоксом для заражения культуры тканей и эмбрионов
не менее 12
2)
Помещение для люминесцентной микроскопии
не менее 6
3.
Помещения для работы с энтеровирусами:
1)
бокс с предбоксом для заражения культуры тканей, для работы с эталонными штаммами и санитарной вирусологии
не менее 9
Чистая зона
4.
Помещение для приготовления культур тканей:
1)
Бокс с предбоксам
не менее 9
5.
Помещение для иммуноферментного анализа:
1)
Бокс с предбоксам
не менее 9
6.
Помещения для проведения полимеразной цепной реакции:
1)
зона подготовки проб (бокс с предбоксам)
не менее 9
2)
зона приготовления реакционной смеси (бокс с предбоксам)
не менее 9
3)
зона амплификации и детекции (бокс с предбоксам)
не менее 9
7.
Автоклавная для обеззараживания отработанного инфекционного материала
не менее 9 на 1 автоклав, на каждый дополнительный не менее 3
8.
Санитарный пропускник для персонала:
1)
Гардероб для верхней одежды
0,4 на шкаф, но не менее 6
2)
Душевая на 1 сетку
Не менее 1
3)
Гардероб для специальной одежды
0,4 на шкаф, но менее 6
4)
Туалет на 1 унитаз

кемінде 0,85
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
РҰҚСАТ ҚАҒАЗ
_________________________________________________________зертханасына
(ұйымның атауы)
_________________________________________________________қоса алғанда
(микроорганизмдердің түрлері)
патогендігі ____________________________ топтың микроорганизмдерімен
__________________________________________________ жүргізуге берілді.
(жұмыс түрлері: диагностикалық, тәжірибелік, өндірістік)
Мыналар негізінде:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
20____ жылғы "_____" _____________________
5 (бес) жыл мерзімге беріледі
Режим комиссиясының төрағасы
М.О.
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Патогендігі І-ІV топтардың микроорганизмдерінің сыныптамасы
р/с №
Микроорганизмдердің атауы
Аталған микроорганизм тудыратын ауру
1
2
3
I. Бактериялар
I топ
1.
Yersinia pestis
Оба
II топ
2.
Bacillus anthracis
Күйдіргі
3.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Сарып ауруы
4.
Francisella tularensis
Туляремия
5.
Legionella pneumophila
Легионеллез
6.
Pseudomonas mallei
Сап
7.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоз
8.
Vibrio cholerae 01 токсигенді
Vibrio cholerae non 01 токсигенді
Тырысқақ
III топ
9.
Bordetella pertussis
Көкжөтел
10.
Borrelia recurrentia
Қайталанбалы сүзек
11.
Campylobacter fetus
Абсцесстер, септицемиялар
12.
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
13.
Clostridium botulinum
Ботулизм
14.
Clostridium tetani
Сіреспе
15.
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
16.
Eryaipelothrix rhusiopathiae
Эризипелоид
17.
Helicobacter pylori
Гастрит, асқазанның және ұлтабардың ойық жаралары
18.
Leptospira interrogans
Лептоспироз
19.
Listeria monocytogenes
Листериоз
20.
Mycobacterium leprae
Алапес
21.
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
22.
Neisseria gonorrhoeae
Соз ауруы
23.
Neisseria meningitidis
Менингит
24.
Nocardia asteroids
Нокардиоз
25.
Pasterella multocida, haemolytica
Пастереллез
26.
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
27.
Salmonella paratyphi A
Паратиф А
28.
Salmonella paratyphi B
Паратиф В
29.
Salmonella typhi
Іш сүзегі
30.
Shigella spp.
Дизентерия
31.
Treponema pallidum
Мерез
32.
Yersinia pseudotuberculosis
Жалған туберкулез
33.
Vibrio cholerae 01 токсигенді емес
Диарея
34.
Vibrio cholerae non 01 токсигенді емес
Диарея, жара инфекциялары, септицемия және басқалары
IV топ
35.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
36.
Bacillus cereus, Bacillus subtilis
Тағамдық токсиноинфекция
37.
Bacteroides spp
Өкпе абсцессі, бактериемия
38.
Borrelia spp.
Кене спирохетозы
39.
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Көкжөтелше
40.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
41.
Citrobacter spp
Жергілікті қабыну процестері, тағамдық токсиноинфециялар
42.
CIostridium perfringens, CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium hiatolyticum,
CIostridium bifermentans.
Газды гангрена
43.
Escherichia coli
Энтерит
44.
Eubacterium endocarditidis
Септикалық эндокардит
45.
Eubacterium lentum
Eubacterium ventricosum
Қайталама септицемия,
Абсцестер
46.
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
47.
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
48.
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
49.
Klebsiella ozaenae
Озена
50.
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
51.
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
52.
Mycobacterium spp.
Mycobacterium
рhotochromogens
Mycobacterium
scotochromogens
Mycobacterium
nonphotochromogens
Mycobacterium rapid growers
Микобактериоздар
53.
Micoplasma hominis 1
Micoplasma hominis 2
Micoplasma pneumoniae
Жергілікті қабыну процестері, пневмония
54.
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцесстер
55.
Proteus spp.
Тағамдық токсиноинфекция, сепсис, жергілікті қабыну процестері
56.
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, Жергілікті қабыну процестері
57.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
58.
Serratia marcescens
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
59.
Staphylococcus spp.
Тағамдық токсиноинфекция, септицемия, пневмония
60.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия
61.
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus,
Vibrio mimicus,
Vibrio fluviales,
Vibrio vulnificus,
Vibrio alginolyticus
Диарея, тағамдық токсикоинфекция, жаралық инфекция, септицемия және басқалары
62.
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
63.
Actinomyces albus
Актиномикоз

не менее 0,85
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ НА РАБОТУ С МИКРООРГАНИЗМАМИ И ГЕЛЬМИНТАМИ
Выдано лаборатории ____________________________________________
(наименование организации)
на проведение _______________________________________________________
(виды работ: диагностическая, экспериментальная, производственная)
с микроорганизмами _____________________ группы патогенности, включая
_____________________________________________________________________
(наименование микроорганизмов
_____________________________________________________________________
На основании: ____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
"____"______________20____года
Выдается сроком на 5 (пять) лет
Председатель
Режимной комиссии
М.П.
Приложение 3
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Классификация микроорганизмов I-IV групп патогенности
№ п/п
Наименование микроорганизмов
Заболевание, вызываемое данным микроорганизмом
1
2
3
1. Бактерии
I группа
1.
Yersinia pestis
Чума
II группа
2.
Bacillus anthracis
Сибирская язва
3.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Бруцеллез
4.
Francisella tularensis
Туляремия
5.
Legionella pneumophila
Легионеллез
6.
Pseudomonas mallei
Сап
7.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоз
8.
Vibrio cholerae 01 токсигенный
Vibrio cholerae non 01 токсигенный
Холера
III группа
9.
Bordetella pertussis
Коклюш
10.
Borrelia recurrentia
Возвратный тиф
11.
Campylobacter fetus
Абсцессы, септицемии
12.
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
13.
Clostridium botulinum
Ботулизм
14.
Clostridium tetani
Столбняк
15.
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
16.
Eryaipelothrix rhusiopathiae
Эризипелоид
17.
Helicobacter pylori
Гастрит, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки
18.
Leptospira interrogans
Лептоспироз
19.
Listeria monocytogenes
Листериоз
20.
Mycobacterium leprae
Проказа
21.
Mycobacterium tuberculosis Mycobacterium bovis Mycobacterium avium
Туберкулез
22.
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
23.
Neisseria meningitidis
Менингит
24.
Nocardia asteroids
Нокардиоз
25.
Pasterella multocida, haemolytica
Пастереллез
26.
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
27.
Salmonella paratyphi A
Паратиф А
28.
Salmonella paratyphi B
Паратиф В
29.
Salmonella typhi
Брюшной тиф
30.
Shigella spp.
Дизентерия
31.
Treponema pallidum
Сифилис
32.
Yersinia pseudotuberculosis
Псевдотуберкулез
33.
Vibrio cholerae 01 не токсигенный
Диарея
34.
Vibrio cholerae non 01 не токсигенный
Диарея, раневые инфекции, септицемия и прочее
IV группа
35.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
36.
Bacillus cereus, Bacillus subtilis
Пищевая токсикоинфекция
37.
Bacteroides spp
Абсцесс легких, бактериемия
38.
Borrelia spp.
Клещевой спирохетоз
39.
Bordetella bronchiseptica Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз Паракоклюш
40.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
41.
Citrobacter spp
Местные воспалительные процессы, пищевые токсикоинфекции
42.
CIostridium perfringens, CIostridium novyi, CIostridium septicum, CIostridium hiatolyticum, CIostridium bifermentans.
Газовая гангрена
43.
Escherichia coli
Энтерит
44.
Eubacterium endocarditidis
Септический эндокардит
45.
Eubacterium lentum
Eubacterium ventricosum
Вторичные септицемии,
абсцессы
46.
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
47.
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
48.
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
49.
Klebsiella ozaenae
Озена
50.
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
51.
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
52.
Mycobacterium spp. Mycobacterium рhotochromogens Mycobacterium scotochromogens Mycobacterium nonphotochromogens Mycobacterium rapid growers
Микобактериозы
53.
Micoplasma hominis 1
Micoplasma hominis 2
Micoplasma pneumoniae
Местные воспалительные процессы, пневмонии
54.
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцессы
55.
Proteus spp.
Пищевая токсикоинфекция, сепсис, местные воспалительные процессы
56.
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, местные воспалительные процессы
57.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
58.
Serratia marcescens
Сепсис, местные воспалительные процессы
59.
Staphylococcus spp.
Пищевая токсикоинфекция, септицемия, пневмония
60.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия
61.
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus,
Vibrio mimicus,
Vibrio fluviales,
Vibrio vulnificus,
Vibrio alginolyticus
Диарея, пищевая токсикоинфекция, раневая инфекция, септицемия и прочее
62.
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
63.
Actinomyces albus
Актиномикоз

100.
Leishmania donovani
Висцеральды лейшманиоз
101.
Plasmodium vivax,
Plasmodium falciparum,
Plasmodium malariae
Plasmodium ovale
Безгек
102.
Trichomonas vaginalis
Несептік-жыныстық трихомониаз
IV топ
103.
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
104.
Babesia caucasica
Бабезиаз
105.
Balantidium coli
Балантидиаз
106.
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
107.
Isospora belli
Lamblia intestinalis
Энтерит
108.
Naegleria spp.
Менингоэнцефалит
109.
Pentatrichomonas hominis
Колит
110.
Leishmania tropica major
Тері лейшманиозы
111.
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
6. Вирустар
I топ
112.
Filoviridae:
вирусы Марбург и Эбола
Геморрагиялық қызба
113.
Arenaviridae:вирус лимфоцитарлық хориоменингиттің вирусы Ласса, Хунин, Мачупо, Себио
Геморрагиялық қызбалар Лимфалық хореоменингиттер
114.
Poxviridae: Табиғи шешектің вирусы (variola), маймыл шешегінің вирусы(Monkeypox) -
Адамның табиғи шешегі
Маймылдардың шешегі
115.
Herpesviridae
Маймылдық вирус В
Созылмалы энцефалит, энцефалопатия
II топ
116.
Togaviridae
Аттың вирустары
энцефаломиелиттер:
(Венесуэльдық- ВНЭЛ, Шығыстық -ВЭЛ, Батыстық- ЗЭЛ).
Маса энцефалиттері,
энцефаломиелиттер,
Семлики, Бибару, Чикунгунья, О’Ньонг-Ньонг, Карельдік, Синдбис, реки Росс, Майяро, Мукамбо Сагиума қызбаларының вирустары
Қызба аурулары
117.
Flaviviridae:
Кешенді кене энцефалиті (КЭ) вирустары:
Алма-Арасан, Апон, Лангат, Негиши, Повассан, Шотландтық қой энцефаломиелиті,
Киассанур орманы аурулары,
Омбы геморрагиялық қызбасы (ОГҚ),
Жапон энцефалиті кешенінің вирустары (ЯЭ), Батыс Ніл, Ильеус, Росио, Сент-Луис:, энцефалиттері, Усуту, Муррея Карши алқабы энцефалиті, Кунжин, Сепик, Вессельсборн
Зика, Риобраво, Денге, Сокулук
Сары қызба вирусы,
С гепатиті вирусы. G гепатиті вирусы
Энцефалиттер, энцефаломиелиттер
Геморрагиялық қызба
Энцефалиттер, менингоэнцефалиттер
Қызба аурулары
Геморрагиялық қызба
Парентеральдық гепатит, бауырдың гепатоцеллюлярлық ісігі
118.
Bunyaviridae,
Калифорниялық энцефалит кешені, Ла-Кросс, Джеймстаунканьон,
Инко, Тягиня энцефалиттері,
С-вирусы кешені Анеу, Мадрид, Орибока, Осса, Рестан және басқалары Сицилии, Неаполя, Рифт-валли, Тоскана москит қызбасы вирустары және басқалары
Ганджам, Конго, Дугбе, Қырым геморрагиялық қызбасы вирусы
Хантаан, Сеул, Пумала,
Чили, Аидо вирустары және басқалары
Энцефалит, энцефаломиелит, менингоэнцефалит, менингеальдық синдромымен және артритпен қызба аурулары
Қызба аурулары
Миозиттер және артриттер
Энцефалиттер және артриттермен және миозиттермен қызба аурулары
Менингеальдық синдроммен қызбалар
Геморрагиялық қызба, бүйрек
синдромы бар
(БСГҚ) және өкпе синдромы бар геморрагиялық қызба

100.
Leishmania donovani
Висцеральный лейшманиоз
101.
Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale
Малярия
102.
Trichomonas vaginalis
Мочеполовой трихомониаз
IV группа
103.
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
104.
Babesia caucasica
Бабезиаз
105.
Balantidium coli
Балантидиаз
106.
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
107.
Isospora belli Lamblia intestinalis
Энтерит
108.
Naegleria spp.
Менингоэнцефалит
109.
Pentatrichomonas hominis
Колит
110.
Leishmania tropica major
Кожный лейшманиоз
111.
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
6. Вирусы
I группа
112.
Filoviridae:
вирусы Марбург и Эбола
Геморрагические лихорадки
113.
Arenaviridae:вирус лимфоцитарного хориоменингита,
вирусы Ласса, Хунин, Мачупо,Себио
Геморрагические лихорадки
Лимфатические хореоменингиты
114.
Poxviridae:
Вирус натуральной оспы (variola),
вирус оспы обезьян(Monkeypox) -
Натуральная оспа человека
Оспа обезьян
115.
Herpesviridae обезьяний вирус В
Хронический энцефалит, энцефалопатия
II группа
116.
Togaviridae вирусы лошадиных энцефаломиелитов:
(Венесуэльский- ВНЭЛ,
Восточный -ВЭЛ, Западный - ЗЭЛ).
Kомариныe энцефалиты, энцефаломиелиты,
вирусы лихорадок Семлики, Бибару, Чикунгунья, О’Ньонг-Ньонг, Карельской, Синдбис, реки Росс, Майяро, Мукамбо Сагиума
лихорадочные заболевания
117.
Flaviviridae:
вирусы комплекса клещевого энцефалит (КЭ):
Алма-Арасан, Апон, Лангат, Негиши, Повассан, Шотландского энцефаломиелита овец,
Болезни леса Киассанур,
Омской геморрагической лихорадки (ОГЛ)
Вирусы комплекса японского энцефалита (ЯЭ), Западного Нила, Ильеус, Росио, Сент-Луис, энцефалиты, Усуту, энцефалит долины Муррея Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн
Зика, Риобраво, Денге, Сокулук
Вирус желтой лихорадки
Вирус гепатита С. Вирус гепатита G
Энцефалиты, энцефаломиелиты
Геморрагические лихорадки
Энцефалиты, менингоэнцефалиты
Лихорадочные заболевания
Геморрагическая лихорадка
Парентеральный гепатит, гепатоцеллюлярная гепатома печени.
118.
Bunyaviridae,
Комплекс Калифорнийского энцефалита, Ла-Кросс, Джеймстаунканьон,
Энцефалиты, Инко,Тягиня.
Комплекс С-вирусы Анеу, Мадрид,
Орибока, Осса, Рестан и др. вирусы москитных лихорадок Сицилии, Неаполя, Рифт-валли,Тоскана и др.
вирус Крымской геморрагической лихорадки Ганджам, Конго, Дугбе
Вирусы Хантаан,Сеул,Пумала,
Чили, Аидо и др.
Энцефалит, энцефаломиелит, менингоэнцефалит, лихорадочные заболевания с менингеальным синдромом и артритом.
Лихорадочные заболевания
Миозиты и артриты
Энцефалиты и лихорадочные заболевания с артритами и миозитами
Лихорадки с менингеальным синдромом
Геморрагические лихорадки,геморрагические лихорадки с почечным синдромом
(ГЛПС), и с легочным синдромом

119.
Reoviridae, Кемерово, Колорадо кене қызбасының, қойдың Көк тілі, Чангвинола, Орунго және басқа вирустар
Менингеальдық синдромы және артриттары бар қызбалар
120.
Rhabdoviridae,
Көше құтырмасы вирусы
Дикования, Лагос-бат
Құтырма
Жалған құтырма және энцефалопатия
121.
Picornaviridae,
Аусыл вирусы
Аусыл
122.
Arenaviridae:
лимфоцитарлық хориоменингит вирустары, Токарибе, Пичинде
Астениялық менингиттер және менингоэнцефалиттер
123.
Hepadnaviridae:
В гепатиті вирусы
Парентеральдық гепатит
124.
Retroviridae
Адамның иммун тапшылығы вирусы (АИТВ-1, АИТВ-2)
Т вирустары – адамның жасушалық лейкозы (HTLV-1,2)
ЖИТС
Т-адамның жасушалық лейкозы
125.
NODAVIRIDAE
Д (дельта) және Е гепатиті вирустары
Инфекциялық гепатиттер
126.
Коронавиридтар - Вирус SARS
ТОРС
127.
Агент - Крейцфельд - Якоб ауруларының қоздырғышы
Адамның трансмиссивтік кеуекті энцефалопатиясы қоздырғышы
Адамның оливопонтоцеребеллярлық атрофиясы қоздырғышы
Түйреуіштер
Ірі қараның кеуекті энцефалопатиясы қоздырғышы
Крейцфельд-Якоб аурулары, Герстмана-Страусслер синдромы, Амиотрофикалық лейкоспонгиоз (Белоруссия)
Оливопонтоцеребллярлық атрофия 1-түрі Якутия, Шығыс Сібір)
Қой және ешкінің жітіге жақын энцефалопатиясы
Сиыр құтырмасы
III топ
128.
Orthomyxoviridae:
Тұмау вирустары
Грипп: А, В, С
129.
Picornaviridae:
полиомиелит вирустары, жабайы штаммдар
А гепатитінің вирусы жіті геморрагиялық конъюнктивит вирусы, энтеровирус - 70 типіндегі
Полиомиелит
А гепатиті, энтеральдық гепатит
Геморрагиялық коньюктивит
130.
Herpesviridae қарапайым ұшық вирустары 1 және 2 типті,
Желшешек вирустары- герпе - зостер -қарамық
6 типті ұшық вирусы (HBLV-HHV6)
Цитомегалия вирустары
Эпштейн-Барр вирустары
Қарапайым ұшық вирустары: неонатальдық жұқтыру, еркектің гениталдық ұшығы, менингиттер, желшешек, құрсау ұшықтық теміреткі
Адамның В лимфоциттерінің зақымдануы, тұқымдық экзантемасы, лимфопролиферативтік аурулар
Цитомегалия
Инфекциялық мононуклеоз, Беркит лимфомасы, назофаренгиальдық
Карцинома
131.
Adenoviridae:
Барлық түрдегі аденовирустар
ЖРВИ, пневмониялар,
конъюнктивиттер
132.
Reoviridae,
Адамның реовирустары
Адамның ротавирустары, бұзаудың диареялық вирусы Небраски (NCDV)
- риниттер, гастроэнтериттер
- гастроэнтериттер және энтериттер
133.
Picornaviridae,
А және В тобының Коксаки вирустары ECHO вирустары
Энтеровирустар-68-71 түріндегі
Адамның риновирустары -130 түрде
Кардиовирустар:
энцефаломиокардит вирустары және Менго вирусы
ЖРВИ, Борнхольм, герпангин, полиневриттер аурулары,
сероздық менингиттер, диареялар, ЖРВИ, полиневриттер, увеиттер сероздық менингиттер, коньюнктивиттер, ЖРВИ Конъюнктивит, герпангин, ЖРВИ, полиневрит ЖРВИ, полионевриттер, Энцефаломиокардиттер, перикардиттер вирустары

119.
Reoviridae,
вирусы Кемерово,
Колорадской клещевой лихорадки, Синего языка овец,
Чангвинола, Орунго и др.
Лихорадки с менингеальным синдромом и артритами
120.
Rhabdoviridae,
вирус уличного бешенства,
Дикования,
Лагос-бат
Бешенство
Псевдобешенство и энцефалопатии
121.
Picornaviridae,
Вирус ящура
Ящур
122.
Arenaviridae:
вирусы лимфоцитарного хориоменингита, Токарибе, Пичинде
Астенические менингиты и менингоэнцефалиты
123.
Hepadnaviridae:
вирус гепатита В
Парентеральный гепатит
124.
Retroviridae
Вирусы иммунодефицита человека
(ВИЧ-1, ВИЧ-2)
Вирусы Т - клеточного лейкоза человека (HTLV-1,2)
СПИД
Т-клеточный лейкоз человека
125.
NODAVIRIDAE
Вирусы гепатита Д (дельта) и Е
Инфекционные гепатиты
126.
Коронавириды-
Вирус SARS
ТОРС
127.
Агент - возбудитель болезни Крейцфельда - Якоба
Возбудитель трасмиссивной губчатой энцефалопатии человека
Возбудитель оливопонтоцеребеллярной атрофии человека
Скрепи
Возбудитель губчатой энцефалопатии крупного рогатого скота
Болезни Крейцфельда-Якоба, синдром Герстмана-Страусслера
Амиотрофический лейкоспонгиоз
(Белорусия)
Оливопонтоцеребллярная атрофия 1-типа Якутия, Восточная Сибирь)
Подострая энцефалопатия овец и коз
Коровье бешенство
III группа
128.
Orthomyxoviridae:
вирусы гриппа
Грипп: А, В, С
129.
Picornaviridae:
вирусы полиомиелита дикие штаммы
вирус гепатита А
вирус острого геморрагического конъюнктивита, энтеровирус -70 типа
Полиомиелит
Гепатит А, энтеральный гепатит
Геморрагический коньюктивит
130.
Herpesviridae
Вирусы простого герпеса 1и2 типов,
Вирус ветряной оспы- герпес- -зостер - ветрянка
вирус герпеса 6 типа (HBLV-HHV6)
Вирус цитомегалии
вирус Эпштейн-Барр
Вирусы простого герпеса: неонатальное инфицирование, генитальный герпес у мужчин, менингиты,
ветряная оспа, опоясывающий герпе-
тический лишай.
Поражение В лимфоцитов человека,
родовая экзантема, лимфопролиферативные
заболевания
Цитомегалия
Инфекционный мононуклеоз, лим-фома Беркита,
назофаренгиальная карцинома
IV-группа
131.
Adenoviridae:
аденовирусы всех типов
ОРВИ, пневмонии, конъюнктивиты
132.
Reoviridae,
Реовирусы человека
Ротавирусы человека, вирус диареи телят Небраски (NCDV)
- риниты, гастроэнтериты
- гастроэнтериты и энтериты
133.
Picornaviridae,
вирусы Коксаки группы А и В
вирусы ECHO
Энтеровирусы-типы 68-71
Риновирусы человека-130 типов
Кардиовирусы: вирус
энцефаломиокардита и вирус Менго.
ОРВИ, болезни Борнхольма, герпангина, полиневриты,
серозные менингиты, диареи, ОРВИ, полиневриты, увеиты
серозные менингиты, коньюнктивиты, ОРВИ
Конъюнктивит, герпангина
ОРВИ, полиневрит
ОРВИ, вирусы полионевритов,
Энцефаломиокардитов, перикардитов

149.
Стрептококк токсині А тобы
150.
Стафилококк токсиндері
151.
Жыланның улары (әбжылан, эфы, гюрзы и другие)
152.
Гельминттер
Гельминтоз
Ескертпе: аттенуирленген штаммдар I-II топтардың қоздырғыштарының аттенуирленген штаммдарын патогендігі 3-ші топтың микроорганизмдеріне жатқызады. III - IV топтардағы қоздырғыштардың аттенуирленген штаммдарын патогендігі 4-ші топқа жатқызады.
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Бекітемін
Зертхананың меңгерушісі
_______________________
(Т.А.Ә.)
"_____"________________
Патогендігі I – II топтардың микроорганизмдерінің штаммдарын жою
АКТІСІ
20 __ жылғы " __ " _______ № ___
Біз, төменде қол қойған, ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(рұқсатты берген адамның лауазымы және Т.А.Ә., рұқсаттың нөмірі
және уақыты)
берген рұқсатқа сәйкес_______________________________________________
патогенді микроорганизмді____________________________________________
_____________________________________________________________________
(штаммдардың №, №, түрлерінің атауы, объектілер саны)
_____________________________________________________________________
автоклавтау____________________________________________________немесе
(автоклавтау режімі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________ ерітіндіге салу арқылы жойдық.
(дезинфекциялық ерітіндінің атауы, оның концентрациясы,
зарарсыздандыру уақыты)
Патогенді микроорганизмнің жойылған күні ____________________
Қолдары:
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
5-қосымша
Бекітемін
Зертхананың меңгерушісі
_______________________
(Т.А.Ә.)
"_____"________________
Себу немесе жою мақсатында патогендігі I –IV топтардың
құрғақ микроорганизмдері бар ампуланы(ларды) ашу
АКТІСІ
20___жылғы "__"_______ №___
Біз, төменде қол қойған,_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________
берген рұқсатқа сәйкес_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(рұқсат берген адамның лауазымы және Т.А.Ә., рұқсаттың нөмірі және
уақыты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(микроорганизмді себу немесе жою)
мақсатында құрғақ микроорганизмі_____________________________________
_____________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммның №, объектілердің саны)
бар ампуланы(ларды) аштық.
Патогенді микроорганизмнің қалдықтары бар ампула(лар)________________
________________________________________________________ автоклавтау
(күні) (автоклавтау режімі)
немесе_______________________________________________________________
(дезинфекциялық ерітіндінің атауы, оның концентрациясы,
зарарсыздандыру уақыты)
____________________________________ салу арқылы зарарсыздандырылды.
Ампуланың (ларды) ашылған күні____________________________________
Қолдары: ________________________
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
6-қосымша
Бекітемін
Зертхананың меңгерушісі
_______________________
(Т.А.Ә.)
"_____"________________
Патогендігі I-II топтардың патогенді биологиялық агенттерін
және III-IV топтардың коллекциялық микроорганизмдерін зертхана
(ұйым) ішінде беру
АКТІСІ
20___жылғы "__"_______ №___
Біз, төменде қол қойған,_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді беретін адамның лауазымы, Т. А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді алатын адамның лауазымы, Т.А. Ә.)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің______________________________ өкіміне
____________________________________ сәйкес патогенді микроорганизмді
___________________________________ беруге осы актіні жасадық:
_____________________________________________________________________
(штаммның №, №, түрінің атауы, объектілердің саны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні________________________________________________________
Берді:_______________________________________________________________
(Т.А. Ә., қолы)
Қабылдады:___________________________________________________________
(Т.А. Ә., қолы)
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
7-қосымша
Бекітемін
Зертхананың меңгерушісі
_______________________
(Т.А.Ә.)
"_____"________________
Патогендігі I- II топтардың микроорганизмдерін уақытша сақтауға
(сақтаудан кейін) беру
АКТІСІ
20___жылғы "__"_______№___
Біз, төменде қол қойған,_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(патогенді микроорганизмді беретін адамның лауазымы, Т. А.Ә.)
зертхана (бөлім) меңгерушісінің_______________________ өкіміне сәйкес
микроорганизмді___________________________беруге осы актіні жасадық:
_____________________________________________________________________
(түрінің атауы, штаммның №№, объектілердің саны, беру шарты: қайта
себу құқығымен, құқынсыз)
Қаптамаланған________________________________________________________
Мөр басылған_________________________________________________________
(мөрдің баспа-таңбасы, мөр иесінің Т.А.Ә.)
Көрсетілген микроорганизмдер______________________________орналасқан
(бөлменің, сейфтің және тоңазытқыштың №№)
Бір уақытта берілді__________________________________________________
(есеп құжаттамасының атауы, сейфтің кілті)
Берілген күні________________________________________________________
Берді:_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолдары)
Қабылдады:___________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолдары)
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
8-қосымша
Бекітемін
Зертхананың меңгерушісі
_______________________
(Т.А.Ә.)
"_____"________________
Патогендігі I- IV топтардың микроорганизмдерін ұйымнан тыс беру
АКТІСІ
20___жылғы "__"_______№___
Біз, төменде қол қойған,_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(микроорганизм беретін адамның лауазымы, Т.А.Ә., беру орны)
_____________________________________________________________________
(микроорганизмді алатын адамның лауазымы, Т.А. Ә.)
ұйым басшысының _______________________________________өкіміне сәйкес
микроорганизмдерді беру туралы
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
(штаммның №, №, түрінің атауы, объектілердің саны, қаптамалау түрі)
осы актіні___________________________________________________жасадық.
Берілген күні________________________________________________________
Берді:_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қабылдады:___________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
9-қосымша
Ұйымның типографиялық
Бақылау қызметтеріне
дайындалған мөртабаны
Арнайы жүкті тасымалдауға рұқсат беру
Өкіліне (деріне)_____________________________________________________
(ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
ол (олар)____________________________________________________________
арнайы жүк-сәлемдемені ______________________________________________
(микроорганизмнің атауы)
тасымалдауына берілді.
арнайы жүк қаптамаланған ___________________________(қаптамалау түрі)
____________________________________бедері бар сүргімен мөр басылған
(зертхана атауы)
№_________________ және ақ матамен тігілген және сондай бедері бар
сүргімен мөр басылған ағаш сәлемдеме жәшігіне салынған.
Арнайы жүк жарылысқа қауіпті емес, өртке қауіпті емес, қараудың
және бақылаудың барлық түріне жатпайды!
Арнайы жүкті тасымалдауға____________________________рұқсат берілді.
(көліктің түрі)
Ұйымның басшысы ____________________________
(қолы)
Елтаңбасы бар мөр
"Зертханаларға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
10-қосымша
___________________________________
ұйымның атауы
____________________________________
басшысының Т.А.Ә.
____________________________________
өтініш берушінің байланыс телефоны
Өтініш
Сізден___________________________мекенжайы бойынша орналасқан
аудан, көше, үй, пәтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
объектінің (жобаның, өнімнің, жұмыстың немесе көрсетілетін қызметтің)
атауы микробиологиялық зертханаға патогендігі ________топтардың
қоздырғыштарымен жұмыс істеуге рұқсат беруді сұраймын.
Қолы
күні, айы, жылы
Қосымша (құжаттардың көшірмелері):
1.
2.
3.

149.
Стрептококковый токсин
группы А
150.
Стафилококковые токсины
151.
Яды змей (кобры, эфы, гюрзы и другие)
152.
Гельминты
Гельминтоз
Примечание: аттенуированные штаммы возбудителей I - II групп патогенности относят к микроорганизмам 3 группы патогенности. Аттенуированные штаммы III - IV групп относят к 4 группе патогенности.
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
_______________________
ФИО (при его наличии)
"_____"________________
АКТ
уничтожения штамма микроорганизмов I -II групп патогенности
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии))
_____________________________________________________________________
согласно разрешению _________________________________________________
(ФИО (при его наличии))и должность, давшего разрешение, номер
и дата разрешения)
_____________________________________________________________________
уничтожили патогенный микроорганизм _________________________________
(наименование вида, № № штаммов, количество объектов)
_____________________________________________________________________
автоклавированием __________________________________ или погружением
(режим автоклавирования)
в____________________________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его
концентрация, время обеззараживания)
Дата уничтожения патогенного микроорганизма _________________________
Подписи:
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
_______________________
ФИО (при его наличии)
"_____"________________
АКТ
вскрытия ампул (ы) с сухим(и) патогенными микроорганизмами
I–IV групп патогенности с целью высева или уничтожения
от __________ 20___года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии))
_____________________________________________________________________
согласно разрешению _________________________________________________
(ФИО (при его наличии) и должность, давшего
разрешение, номер и дата разрешения)
_____________________________________________________________________
вскрыли ампулу(ы) с сухим микроорганизмом ___________________________
(наименование вида, №
_____________________________________________________________________
штаммов, количество объектов)
с целью ____________________________________________________________.
(посев микроорганизма или его уничтожение)
Ампула (ы) с остатками патогенного микроорганизма обеззаражена(ы)
________________ автоклавированием ______________________________ или
(дата) (режим автоклавирования)
погружением в _______________________________________________________
(название дезинфицирующего раствора, его концентрация,
время обеззараживания)
Дата вскрытия ампул (ы) ___________________________
Подписи:
Приложение 6
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Утверждаю
Руководитель организации
_______________________
ФИО (при его наличии)
"_____"________________
АКТ
передачи патогенных биологических агентов I-II групп
патогенности и коллекционных микроорганизмов
III-IV групп внутри лаборатории (организации)
от __________ 20___ года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии) лица, передающего патогенный
микроорганизм, место передачи)
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии),получившего
патогенный микроорганизм)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению заведующего
лабораторией (отделом) ______________________________________________
____________________________________ произведена передача патогенного
микроорганизма:______________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата передачи _______________________________________________________
Передал: ____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Принял:______________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Приложение 7
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Утверждаю
Заведующий лабораторией
_______________________
ФИО (при его наличии)
"_______"______________
АКТ
передачи микроорганизмов I-II групп патогенности
на (после) временное (ого) хранение(я)
от __________ 20___ года №___
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии), передающего
микроорганизм, место передачи)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению заведующего
лабораторией (отделом) ______________________________________________
______________________________________________ произведена передача
микроорганизма:______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов,
условия передачи: с правом или без права пересева)
Упакованные в _______________________________________________________
Опечатанных печатью _________________________________________________
(оттиск печати, ФИО (при его наличии) владельца печати)
Указанные микроорганизмы находятся в ________________________________
(№№ комнаты, сейфа и холодильника)
Одновременно переданы _______________________________________________
(наименование учетной документации, ключ от сейфа)
Дата передачи _______________________________________________________
Передал:_____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Принял:______________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Приложение 8
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Утверждаю
Руководитель организации
_____________________
ФИО (при его наличии)
"___"________________
АКТ
передачи микроорганизмов I- IV групп патогенности
за пределы организации
от __________ 20___ года №___
Мы, нижеподписавшиеся,_______________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии), передающего микроорганизм,
место передачи)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, ФИО (при его наличии), получающего,
наименование организации)
составили настоящий акт в том, что согласно распоряжению руководителя
организации__________________________________________________________
произведена передача микроорганизма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование вида, №№ штаммов, количество объектов, вид упаковки)
Дата передачи _______________________________________________________
Передал: ____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Принял: _____________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Приложение 9
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
Штамп организации
типографского Службам контроля
изготовления
Разрешение на транспортирование специального груза
Дана представителю (ям) _______________________________________
(наименование организации)
_____________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), должность)
в том, что он (и) доставляют в ______________________________________
специальный груз-посылку ____________________________________________
(наименование микроорганизма)
специальный груз упакован в _________________________________________
(вид упаковки)
опечатанный сургучной печатью с оттиском ____________________________
(наименование лаборатории)
№ ____ и уложенный в деревянный посылочный ящик, обшитый белой тканью
и опечатанный печатью с тем же оттиском.
Специальный груз не взрывоопасен, не огнеопасен, не подлежит
всем видам досмотра и контроля!
Транспортирование специального груза _______________ разрешено.
(вид транспорта)
Руководитель организации ____________________________________________
(подпись)
Гербовая печать
Приложение 10
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к лабораториям,
использующим потенциально
опасные химические и
биологические вещества"
Форма
ФИО (при его наличии) руководителя
______________________________________
наименование организации
______________________________________
контактный телефон заявителя
Заявление
Прошу Вас выдать разрешение микробиологической лаборатории на
работу с возбудителями _______________________________________ групп
патогенности", ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
наименование объекта (проекта, продукции, работы или услуги)
расположенного по адресу: ___________________________________________
район, улица, дом, квартира
Подпись
число, месяц, год
Приложение (копии документов):
1.
2.
3.