Сақтандыру төлемдерін ішінара өтеу тәртібі мен талаптары туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 9-2/171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11115 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № 321 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.10.2020 № 321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сақтандыру төлемдерiн iшiнара өтеу тәртiбi мен талаптары туралы шарттың үлгi нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат және қаржы құралдары департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 23 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 9-2/171 бұйрығымен
бекітілген
Сақтандыру төлемдерiн iшiнара өтеу тәртiбi мен талаптары туралы
шарттың үлгi нысаны
20__ жылғы "___" ____________ №_____ ____________ қаласы
Бұдан әрi "Агент" деп аталатын ________________________________
атынан Жарғы негiзiнде әрекет ететiн басқарма төрағасы ______________
______________________ бiр тараптан және бұдан әрi "Сақтандырушы" деп аталатын ______________________________________________ атынан Жарғы, 20___ жылғы "__" ______ "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілген
_____________________________________________________________________
(сақтандыру ұйымы толтырады) лицензия негізінде әрекет ететiн
___________________________ екiншi тараптан, бұдан әрi "Тараптар" деп аталатындар мына төмендегiлер туралы осы шартты жасасты.

Об утверждении типовой формы договора о порядке и условиях частичного возмещения страховых выплат
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 9-2/171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11115. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № 321.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.10.2020 № 321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора о порядке и условиях частичного возмещения страховых выплат.
2. Департаменту инвестиционной политики и финансовых инструментов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
23 апреля 2015 года
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 9-2/171
Типовая форма договора о порядке и условиях частичного
возмещения страховых выплат
город ______ № ____ "___" ______ 20 ___ года
__________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Агент", в лице председателя правления ___________, действующего (ей) на основании Устава с одной стороны и ________, именуемое в дальнейшем "Страховщик", в лице ___________, действующего (ей) на основании Устава, лицензии на право осуществления страховой деятельности по отрасли "общее страхование" от "___" ______ 20___года _________________________ с другой стороны, далее именуемые (заполняется страховой организацией)
"Стороны", заключили настоящий договор о нижеследующем.

1. Шарттың мәнi
1. Сақтанушылар заңнаманың талаптарын және осы шарт бойынша мiндеттемелердi орындаған жағдайда оған қолайсыз табиғат құбылысының салдарынан туындаған өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шеңберiндегi сақтандыру жағдайлары бойынша сақтанушыларға белгіленген тәртiппен төленген соманың бiр бөлiгiн Сақтандырушыға өтеу.
2. Өзара есеп айырысу тәртiбi мен талаптары
2. Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды мемлекеттiк қолдау өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалатын бюджет қаражатын бөлу жолымен, қолайсыз табиғат құбылыстарының салдарынан туындаған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандырушыларға сақтандыру төлемiнiң елу пайызын өтеу үшiн және агенттiң қызметiне ақы төлеу үшiн жүзеге асырылады.
3. Агент Сақтандырушыға өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдау үшiн бөлiнген қаражат есебiнен мына төмендегi барлық жағдайлар басталғанда сақтандыру төлемдерiнiң бiр бөлiгiн өтеудi жүргiзедi:
1) сақтандыру жағдайы басталған және өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы шартқа сәйкес Сақтандырушы Сақтанушы алдындағы сақтандыру төлемi бойынша мiндеттемелердi толық орындаған жағдайда;
2) осы шарттың 5-тармағында көзделген, сақтандыру жағдайының басталуын және Сақтандырушының сақтанушыға нақты жүргiзiлген сақтандыру төлемдерiн растайтын құжаттарды Сақтандырушы мiндеттi түрде ұсынған кезде.
4. Агент сақтандыру төлемдерінің бір бөлігін өтеуді сақтандыру жағдайы басталған сәтте қолданыста болған шарттың негізінде жүзеге асырады.
5. Жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн Агенттiң өтеуi Сақтандырушыдан мынадай құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтiнiш алынған сәттен бастап он жұмыс күнi iшiнде жүргiзiледi:
1) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру шартының нотариат куәландырған көшiрмесi;
2) жүргiзiлген сақтандыру төлемiн растайтын құжаттар (төлем тапсырмасы - түпнұсқа, сақтандырушының мөрiмен куәландырылған шығыс ордерiнiң телнұсқасы);
3) сақтандыру төлемiн сот шешiмi бойынша жүзеге асырған жағдайда күшiне енген сот шешiмiнiң көшiрмесi қоса берiледi;
4) егiс iшiнара жойылған жағдайда сақтандырушы куәландырған бағалау кiрiсiн бағалау туралы құжаттың көшiрмесi.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға осы шарттың 5-тармағында көзделген құжаттардың сәйкессiздiгi анықталған жағдайда көрсетiлген құжаттар сақтандырушыға ескертулердi жою үшiн қайтарылады. Бұл ретте Сақтандырушыға жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеу мерзiмi Агент құжаттарды қайта алған сәттен бастап есептеледi, бiрақ жетi жұмыс күнiнен аспауы тиiс.

1. Предмет договора
1. Возмещение Страховщику части суммы, выплаченной в установленном порядке страхователям по страховым случаям в рамках обязательного страхования в растениеводстве, возникшим в результате неблагоприятного природного явления, при условии выполнения им требования законодательства и обязательств по настоящему договору.
2. Порядок и условия взаиморасчетов
2. Государственная поддержка обязательного страхования в растениеводстве осуществляется путем выделения бюджетных средств, определяемых законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, уполномоченному государственному органу в области растениеводства для возмещения пятидесяти процентов страховых выплат страховщикам по страховым случаям, возникшим в результате неблагоприятных природных явлений, и для оплаты услуг Агента.
3. Возмещение Агентом части страховых выплат Страховщику производится за счет средств, выделенных для поддержки обязательного страхования в растениеводстве, при наступлении всех нижеследующих условий:
1) в случае наступления страхового случая и полного исполнения Страховщиком обязательств по страховой выплате перед Страхователем согласно договору об обязательном страховании в растениеводстве;
2) при обязательном представлении Страховщиком документов, предусмотренных пунктом 5 настоящего договора, подтверждающих наступление страхового случая и фактически произведенные страховые выплаты Страховщиком страхователю.
4. Агент осуществляет возмещение части страховых выплат на основании договора, действовавшего в момент наступления страхового случая.
5. Возмещение Агентом части произведенной страховой выплаты производится в течение десяти рабочих дней с момента получения от Страховщика письменного заявления с приложением следующих документов:
1) нотариально засвидетельствованная копия договора обязательного страхования в растениеводстве;
2) документы, подтверждающие произведенную страховую выплату (платежное поручение - оригинал, дубликат расходного ордера, заверенный печатью страховщика);
3) в случае осуществления страховой выплаты по решению суда прилагается копия вступившего в силу решения суда;
4) копия документа об оценке оценочного дохода, заверенная страховщиком, в случае частичной гибели посевов.
6. В случае выявления несоответствия документов, предусмотренных пунктом 5 настоящего договора, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, указанные документы возвращаются страховщику для устранения замечаний. При этом срок возмещения Страховщику части произведенной страховой выплаты исчисляется с момента повторного получения Агентом документов, но не может превышать семь рабочих дней.

7. Сақтандырушы сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн айқындаудың дұрыстығына жауапты болады.
3. Агенттiң құқықтары мен мiндеттерi
8. Агенттiң:
1) Сақтандырушы Агентке көрiнеу жалған мәлiметтердi хабарлаған және (немесе) берген жағдайда Сақтандырушыға жүргiзiлген сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiн өтеуден бас тартуға;
2) Сақтандырушыдан өз құқықтары мен мiндеттерiн iске асыру үшiн қажеттi ақпаратты, оның iшiнде сақтандыру құпиясы бар мәлiметтердi сұратуға құқығы бар.
9. Агент:
1) Сақтандырушылар мен сақтанушыларға "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабы 2-тармағының 12-2) тармақшасына сәйкес бекітілетін өнiмнiң белгiлi бiр түрiн өндiруге өсімдік шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен шығындар нормативтерi туралы ақпаратты жеткiзуге;
2) қолайсыз табиғи құбылысы басталған жағдайда Сақтандырушының өтiнiшi бойынша жергiлiктi атқарушы орган құрған қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшыраған егiстiк алқаптар көлемiн айқындау үшiн комиссия құрамында жұмысты жүргiзуге мiндетті.
10. Агенттiң Қазақстан Республикасының заңнамасында өзiне жүктелген өзге де мiндеттерi бар.
4. Сақтандырушының құқықтары мен мiндеттерi
11. Сақтандырушы осы шарттың талаптарында Агенттен өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдау үшiн бөлiнген қаражаттан сақтандыру төлемiнiң бiр бөлiгiнiң өтемiн алуға құқылы.
12. Сақтандырушы:
1) өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды жүргiзу жөнiндегi статистиканы жүргiзу мен жинауға және оны Агентке оның талабы бойынша беруге;
2) сақтандыру құпиясын қамтамасыз етуге;
3) өзi тартқан бағалаушының (тәуелсiз сарапшының) қызметiне ақы төлеуге;
4) жүргiзiлген сақтандыру төлемi мен оның мөлшерiне қатысты барлық сот шешiмдерi және (немесе) айқындаулар туралы олар шығарылған күннен бастап үш күн мерзiмде Агенттi хабардар етуге;
5) қолайсыз табиғат құбылыстары басталған кезде қолайсыз табиғат құбылыстарының әсерiне ұшыраған алқаптарды анықтау жөнiндегi зерттеулердi жүргiзу үшiн Сақтандырушының өтiнiшi бойынша жергiлiктi атқарушы орган құрған комиссия құрамына өзiнiң өкiлiн жiберуге мiндеттi.
13. Сақтандырушы Агентке Заңның 5-бабы 2-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес белгіленетін нысандар бойынша және мерзімдерде ақпарат береді.
14. Сақтандырушының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтары мен мiндеттерi бар.
5. Өзге де шарттар
15. Осы шарт бойынша барлық даулар заңнамада белгiленген тәртiппен шешiледi.
16. Осы шарт тараптардың әрқайсысы үшiн бiр-бiрден екi данада жасалды.

7. Страховщик несет ответственность за достоверность определения размера страховой выплаты.
3. Права и обязанности Агента
8. Агент имеет право:
1) отказать Страховщику в возмещении части произведенной страховой выплаты в случае сообщения и (или) представления Страховщиком Агенту заведомо ложных сведений;
2) запрашивать у Страховщика необходимую информацию для реализации своих прав и обязанностей, в том числе сведения, содержащие тайну страхования.
9. Агент обязан:
1) доводить до Страховщиков и страхователей информацию об утвержденных уполномоченным органом в области растениеводства нормативах затрат на производство определенного вида продукции растениеводства, утверждаемых в соответствии с подпунктом 12-2) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" (далее – Закон);
2) при наступлении неблагоприятного природного явления проводить работу в составе комиссии по определению размера площадей посевов, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, созданной по заявлению Страхователя местным исполнительным органом.
10. Агент имеет иные обязанности, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
4. Права и обязанности Страховщика
11. Страховщик вправе на условиях настоящего договора получать возмещение части страховой выплаты от Агента из средств, выделенных для поддержки обязательного страхования в растениеводстве.
12. Страховщик обязан:
1) вести и накапливать статистику по проведению обязательного страхования в растениеводстве и представлять ее Агенту по его требованию;
2) обеспечить тайну страхования;
3) оплатить услуги привлекаемого им оценщика (независимого эксперта);
4) информировать Агента обо всех судебных решениях и (или) определениях, касающихся произведенной страховой выплаты и ее размера, в трехдневный срок со дня их вынесения;
5) при наступлении неблагоприятного природного явления направить своего представителя в состав комиссии для определения размера площадей посевов, подвергшихся воздействию неблагоприятного природного явления, созданной по заявлению Страхователя местным исполнительным органом.
13. Страховщик представляет Агенту информацию по формам и в сроки, устанавливаемым в соответствии с подпунктом 5) пункта 2-1 статьи 5 Закона.
14. Страховщик имеет иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
5. Прочие условия
15. Все споры по настоящему договору решаются в установленном законодательством порядке.
16. Настоящий договор составлен в двух экземплярах по одному для каждой из сторон.

17. Шарт тараптар қол қойған сәттен бастап күшiне енедi және оны жасаған күннен бастап он екi ай бойы қолданыста болады.
6. Тараптардың деректемелерi
"САҚТАНДЫРУШЫ" "АГЕНТ"
Атауы: ___________________ Атауы: ____________________
Мекенжайы: _______________ Мекенжайы: ________________
БСН ______________________ БСН _______________________
ЖСК ______________________ ЖСК _______________________
БСК ______________________ БСК _______________________
__________________________ ___________________________
(Т.А.Ә., қолы) (Т.А.Ә., қолы)
Мөр орны Мөр орны

17. Договор вступает в силу с момента подписания сторонами и действует на протяжении двенадцати месяцев со дня его заключения.
6. Реквизиты сторон
"СТРАХОВЩИК"
Наименование: _____________
Адрес: ____________________
БИН _______________________
ИИК _______________________
БИК _______________________
___________________________
(Ф.И.О., подпись)
Место печати
"АГЕНТ"
Наименование: ______________
Адрес: _____________________
ИИН/БИН ____________________
ИИК ________________________
БИК ________________________
____________________________
(Ф.И.О., подпись)
Место печати