Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 сәуірдегі № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 мамырда № 11171 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.06.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.06.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Есірткі бизнесіне қарсы күрес департаменті (С.Т. Құсетов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты тиісті қызметтер қызметкерлерінің зерделеуін ұйымдастырсын және оның мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
____________ Т. Дүйсенова
20 ___ жылғы "
"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 24 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 11 сәуірдегі
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 апреля 2015 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 мая 2015 года № 11171.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.06.2022 № 514 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.06.2022 № 514 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кусетов С.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет–ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам департаментов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы организовать изучение настоящего приказа сотрудниками соответствующих служб и обеспечить его неукоснительное исполнение.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Демеуова М.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________________Т. Дуйсенова
"____" ___________ 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
________________Е. Досаев
24 апреля 2015 года
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 апреля 2015 года № 334
Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 22.06.2022 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Пайдаланылуына байланысты объектілер мен үй-жайлар мынадай түрлерге бөлінеді:
объектілер – ғимараттар, жер учаскелері, технологиялық құрал-жабдықтардың бөлігі болып табылатын ыдыстар, пломбыланған контейнерлер, цистерналар, теміржол вагондары, теміржол тұйықтары;
үй-жайлар – есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған қоймалық және сейфтік бөлмелері бар құрылыстар.
3. Объектілер мен үй-жайлар функциялық қызметтері мен пайдаланылуы бойынша бірыңғай жүйені құрайды және үш топқа бөлінеді:
1) бірінші топ – есірткі заттарын, психотроптық заттарды өндіруші кәсіпорындар, дәріханалар, сынақ зертханалары, ғылыми-зерттеу институттары, көтерме сауда кәсіпорындары, есірткі құралдары, психотроптық заттар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
2) екінші топ – құрамында есірткі бар өсімдіктерді өсіру мен дайындау жөніндегі объектілер;
3) үшінші топ – прекурсорларды өндіруші және/немесе көтерме сауданы жүзеге асырушы, сондай-ақ оларды өзінің өндірістік қызметінде пайдаланатын кәсіпорындар.
2-тарау. Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану
4. Есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған объектілер мен үй-жайлар Заңының талаптарына сәйкес пайдаланылады.
5. Объектілер мен үй-жайларды пайдалану меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжаттың негізінде жүзеге асырылады.
6. Объектілер мен үй-жайларды мәніне сәйкес емес мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
7. Объектілер мен үй-жайларды жоспарлау:
1) қолда бар есiрткi заттарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды, сондай-ақ олардан дайындалған өнiмнің сақталуын;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.06.2022 № 514 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (далее - Закон) и "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. В зависимости от использования объекты и помещения подразделяются на следующие виды:
объекты - здания, земельные участки, емкости являющиеся частью технологического оборудования, опломбированные контейнеры, цистерны, железнодорожные вагоны, железнодорожные тупики;
помещения - сооружения, имеющие кладовые и сейфовые комнаты для хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Объекты и помещения представляют собой единую систему, по функциональному назначению и использованию делятся на три группы:
1) первая группа - предприятия-производители наркотических средств, психотропных веществ, аптеки, испытательные лаборатории, научно-исследовательские институты, предприятия оптовой торговли, субъекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ;
2) вторая группа - объекты по культивированию и заготовке наркотикосодержащих растений;
3) третья группа - предприятия, производящие и/или осуществляющие оптовую торговлю прекурсорами, а также использующие их в своей производственной деятельности.
Глава 2. Использование объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
4. Объекты и помещения для хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров используются в соответствии с требованиями Закона.
5. Использование объектов и помещений осуществляется на основе правоустанавливающего документа, подтверждающего владение на праве собственности или ином законном основании.
6. Не допускается использование объектов и помещений не по назначению.
7. Планировка используемых объектов и помещений обеспечивает:
1) сохранность имеющихся в наличии наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также изготовленной из них продукции;

2) технологиялық байланысқан үй-жайлар арасындағы қысқа арақашықтығы бар үдерістің ағынын;
3) технологиялық ағындар жолының кесiлуiн болдырмауды;
4) тазалық дәрежесi бiрдей үй-жайларды барынша топтастыруды;
5) бастапқы шикiзаттың, жартылай дайын өнiмдер мен дайын өнімдердің алуан түрлерi мен серияларының араласып кетуiн болдырмауды;
6) бастапқы шикiзаттың, жартылай өнiмдер мен дайын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде ластанудан қорғауды қамтамасыз етеді.
8. Объектілер мен үй-жайларды ғимараттың жапсарлас конструкцияларының бүтіндігін бұзуға немесе қиратуға, қасбеттің сақталуы мен сыртқы бөлігінің нашарлауына, өртке қарсы нормалардың бұзылуына әкеп соғатын қайта жабдықтауға және қайта жоспарлауға жол берілмейді.
9. Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану кезінде:
1) тәулік бойы күзетпен;
2) күзет дабылы және күзет ұйымдарының орталықтандырылған бақылау пультіне сигналдар шығаратын күзет және дабыл сигнализациясы жүйесімен;
3) үй-жайға кіретін металл немесе екі жағынан темір немесе қалың қаптамасы бар ағаш есікпен;
4) үй-жайдың ішкі немесе сыртқы жағындағы терезелер металл тормен;
5) өрт қауіпсіздігі және өрт сигнализациясы жүйесімен;
6) сыртқы және ішкі байланыспен қамтамасыз етілуін ескере отырып телефондау жүйесімен;
7) есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорлар сақталатын объектіге және үй-жайға еркін кіруге кедергі жасайтын қоршаумен қамтамасыз етіледі.
10. Есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының шегiнде көлiк құралдарымен тасымалдауға арналған объектiлердi есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдау тәсiлiне және сақтау орнына қарамастан пайдалану кезiнде мыналар:
1) жүктің сақталуы және тасымалдаудың қауіпсіздігі;
2) ішкі істер органдарының келісімі бойынша әскерилендірілген күзет немесе өзге де күзет қызметі;
3) ыдыстарды, контейнерлерді, цистерналарды пломбылау қамтамасыз етіледі;
4) уақытша сақтауға арналған қоймаларда және жүкті тиеу-түсіру орындарында бөгде адамдардың болуына жол берілмейді.
11. Объектілер мен үй-жайларды пайдалану кезінде мынадай құжаттар:
1) үй-жайға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжаттың көшірмелері;
2) күзетке арналған шарттардың көшірмелері;
3) есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіру үшін пайдаланылатын құрал-жабдықтар, аспаптар тізбесі болуы қажет.
12. Есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдауды (жүк тасымалдаушыларды), тиеп жөнелтудi қамтамасыз ететiн заңды тұлғалардың өздерiнде мынадай құжаттары болуы керек:

2) поточность процесса с кратчайшими расстояниями между технологически связанными помещениями;
3) исключение пересечения технологических потоков;
4) максимальную группировку помещений с одинаковой степенью чистоты;
5) предотвращение смешения различных видов и серий исходного сырья, полупродуктов и готовых продуктов;
6) защиту от загрязнения при перемещении исходного сырья, полупродуктов и готовых продуктов.
8. Переоборудование и перепланировка используемых объектов и помещений, ведущие к нарушению прочности или разрушению несущих конструкций здания, ухудшению сохранности и внешнего вида фасадов, нарушению противопожарных норм, не допускаются.
9. При использовании объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров они обеспечиваются:
1) круглосуточной охраной;
2) системой охранной и тревожной сигнализации с выводом сигналов на пульт централизованного наблюдения охранных организаций;
3) металлической или усиленной обивкой с двух сторон железом деревянной входной дверью в помещение;
4) металлическими решетками на окнах с внутренней или наружной стороны помещения;
5) противопожарной безопасностью и системой пожарной сигнализации;
6) системой телефонизации с учетом обеспечения внешней и внутренней связи;
7) ограждением, препятствующим свободному доступу на объекты и помещения, где хранятся наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
10. При использовании объектов, предназначенных для перевозки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров транспортными средствами в пределах Республики Казахстан, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров независимо от способа транспортировки и места хранения обеспечиваются:
1) сохранность груза и безопасность транспортировки;
2) военизированная охрана или другая охранная служба по согласованию с органами внутренних дел;
3) опломбирование емкостей, контейнеров, цистерн;
4) на складах временного хранения и в местах загрузки и разгрузки груза не допускается нахождение посторонних лиц.
11. При использовании объектов и помещений необходимо наличие следующей документации:
1) копии правоустанавливающего документа, подтверждающего владение на праве собственности или ином законном основании помещением;
2) копии договора на оказание охранных услуг;
3) перечня оборудования, инструментов, используемых для производства наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
12. Юридическим лицам, использующим объекты для перевозки (перевозчики грузов), пересылки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, необходимо иметь при себе следующие документы:

1) жүк жөнелтушi ұсынған жүктердi тасымалдау шарты (тауарлық-көліктік жүкқұжаттары, темiржол көліктік жүкқұжаттары, коносамент), шот-фактуралар мен тауарды жөнелту құжаттары;
2) "тасымалдау, жіберу" қызметiнiң кiшi түрлерiмен есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке лицензияның көшiрмесi;
3) еркін нысанда ресімделген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдау маршруты.
4) 7 жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне жіберілген хабарландырудың көшірмесі.
13. Объектілер мен үй-жайларға рұқсат олармен тікелей жұмыс жасайтын адамдарға беріледі. Бақылаудағы заттармен жұмыс iстеуге рұқсаты бар адамдардың тiзiмi iшкi iстер органдарымен келiсiлген соң және олардың нашақорлықпен, уытқұмарлықпен және созылмалы маскүнемдiкпен ауруының жоқтығы туралы дәрiгерлердiң (психиатр мен наркологтың) қорытындысын алғаннан кейін заңды тұлға басшысының бұйрығымен бекітіледі.
14. Есірткі заттары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы үй-жайлар жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн мөрленеді немесе пломбыланады.
Кiлттер, мөр немесе пломбир заңды тұлға басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адамда сақталады.
15. Заңды тұлғаның басшысы осы Қағидалардың сақталуын қамтамасыз етеді.

1) договор на перевозку грузов (товарно-транспортные накладные, железнодорожные транспортные накладные, коносамент), счета-фактуры и товаросопроводительные документы, предоставленные грузоотправителем;
2) копию лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров с подвидами деятельности "перевозка, пересылка";
3) маршрут перевозки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, составленный в произвольной форме;
4) копия уведомления в Министерство внутренних дел Республики Казахстан направленная не позднее 7 рабочих дней.
13. Доступ на объекты и в помещения разрешается лицам, непосредственно работающим с ними. Список лиц, допущенных к работе с подконтрольными веществами, утверждается приказом руководителя юридического лица, после согласования с органами внутренних дел и получения заключения врачей (психиатра и нарколога) об отсутствии у них заболеваний наркоманией, токсикоманией и хроническим алкоголизмом.
14. Объекты и помещения в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров после окончания рабочего дня опечатываются или пломбируются.
Ключи, печать или пломбир хранятся у ответственного должностного лица, назначенного приказом руководителя юридического лица.
15. Руководитель юридического лица обеспечивает соблюдение настоящих Правил.