Кәсiптік ұйымдардың, сертификаттау жөнiндегi ұйымдардың есептiлiк тiзбесiн, нысандарын және оларды ұсыну мерзiмдiлiгiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 4 мамырдағы № 296 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 маусымда № 11261 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 467 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 01.08.2017 № 467 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары мен бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар есептілігінің тізбесі және мерзімділігі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына енген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есеп нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есеп нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы туралы есеп нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының жұмыс органдары құрылымының өзгергені туралы есеп нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттар туралы есеп нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихандық модульдердің өзгеруі туралы есеп нысаны.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Бухгалтерлердің кәсiби ұйымдары, бухгалтерлерді сертификаттау жөнiндегi ұйымдар есептілігін электронды форматта ұсынады.
Ескерту. Бұйрық 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіпте:

Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности профессиональными организациями, организациями по сертификации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2015 года № 296. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2015 года № 11261. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 467 (вводится в действие с 01.01.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.08.2017 № 467 (вводится в действие с 01.01.2018).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и периодичность представления отчетности аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров и организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным приказом Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1-1. Профессиональные организации бухгалтеров, организации по профессиональной сертификации бухгалтеров представляют отчетность в электронном формате.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. "Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымдары мен бухгалтерлерді кәсіптік сертификаттау жөніндегі ұйымдардың есептілігі тізбесін, нысандары мен ұсыну мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 561 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8264 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 қаңтардағы № 76 (28015) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 мамырдағы
№ 296 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары мен
бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдар
есептілігінің тізбесі және мерзімділігі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Есептің атауы
Ұсыну мерзімі
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары
1
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына енген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есеп
есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде
2
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есеп
3
Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есеп
4
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының жұмыс органдары құрылымының өзгергені туралы есеп
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар
5
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым берген және таныған сертификаттар туралы есеп
емтихан өткен күннен бастап үш ай ішінде танылған және берілген сертификаттарда, сондай-ақ емтихандық модульге өзгертулер енгізген күннен бастап
6
Пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есеп
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 мамырдағы
№ 296 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына енген (шыққан)
бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік
ұйымдардың саны туралы есеп

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 561 "Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности аккредитованными профессиональными организациями бухгалтеров и организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8264, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 27 февраля 2013 года № 73-74 (27347-27348)).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 мая 2015 года № 296
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Перечень и периодичность представления отчетности
аккредитованными профессиональными организациями
бухгалтеров и организациями по профессиональной
сертификации бухгалтеров
п/п
Наименование отчета
Срок представления
Аккредитованные профессиональные организации бухгалтеров
1.
Отчет о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров
в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
2.
Отчет о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
3.
Отчет о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности
4.
Отчет об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров
Аккредитованные организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
5.
Отчет о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров
в течении трех месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатах, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
6.
Отчет о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 мая 2015 года № 296

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл _________________________________________________________________
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымның БСН __________________________________
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымның атауы ________________________________
р/с
Ынтымақтастықтың мазмұны мен нысаны
ХҚЕС бойынша комитет
Халықаралық бухгалтерлер федерациясы
ЮНКТАД есеп және есептілік стандарттары бойынша Үкіметаралық жұмыс тобы
Басқа халықаралық ұйымдар
Ия /Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
Ия/Жоқ
толық жазу
1
Тиісті органдарда өкілдерінің болуы
2
Стандарттар жобалары бойынша ұсыныстар мен ескертулерді жолдау
3
Рұқсатты талап ететін мәселелерді қою, стандарттарды түсіндіру үшін сұраулар жіберу
4
Ұлттық шаруашылық субьектілерімен стандарттардың сынамалық қолдануын жүргізу
5
Бірлесіп конференция, семинарлар, симпозиумдар, конгресстер өткізу
6
Персоналды ұсыну
7
Ынтамақтастықтың басқа да түрлері (қандай екенін көрсету)
Бухгалтерлердің аккредиттелген
кәсіби ұйымының басшысы ____________ _______________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 мамырдағы
№ 296 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының жұмыс
органдары құрылымының өзгеруі туралы есеп

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о сотрудничестве с международными
организациями в области бухгалтерского учета и отчетности
Год ______________________
БИН профессиональной организации бухгалтеров ___________
Наименование профессиональной организации бухгалтеров _______________
№ п/п
Формы и содержания сотрудничества
Комитет по МСФО
Международная федерация бухгалтеров
Межправительственная рабочая группа по стандартам учета и отчетности ЮНКТАД
Другие международные организации
Да/Нет
Расшифровка
Да/ Нет
Расшифровка
Да/Нет
Расшифровка
Да/Нет
Расшифровка
1
Наличие представителя в соответствующих органах
2
Направление замечаний и предложений по проектам стандартов
3
Направление запросов для разъяснения стандартов, постановка вопросов, требующих разрешения
4
Проведение пробного применения стандартов национальными хозяйствующими субъектами
5
Совместное проведение конференций, семинаров, симпозиумов, конгрессов
6
Предоставление персонала
7
Иные формы сотрудничества (указать какие)
Руководитель аккредитованной
профессиональной организации бухгалтеров __________ _________________
подпись (Ф.И.О.(при его
наличии))
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 мая 2015 года № 296

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл _______________________________
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының БСН _________________
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымының атауы __________________________
Бухгалтерлердің кәсіби ұйым басшысының Т.А.Ә. (болған кезде) ________
ЖСН ________________
Сайланған (тағайындалған) күні мен мерзімі ____________________
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Бөлімше басшысының лауазымы
Бөлімше басшысының ЖСН
Басшының Т.А.Ә. (болған кезде)
Байланыс телефоны
Электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
1
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша
2
Бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша
3
Этика мәселесі бойынша
4
Дауларды қарастыру бойынша
5
Басқа органдар
Бухгалтерлердің аккредиттелген
кәсіби ұйымының басшысы ____________ _______________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 мамырдағы
№ 296 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген
ұйым таныған және берген сертификаттар туралы есеп
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.06.2016 № 320 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымының БСН _________________________________________________________________
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымының атауы _______________________________________________________________
Жыл _________________________________________________________________
Тоқсан ______________________________________________________________
Р/с
Т.А.Ә. (болған кезде)
ЖСН
"Аудитор" біліктілік куәлігінің болуы
DipIFR ACCA дипломының болуы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп (ия/жоқ)
Салық және салық салу (ия/ жоқ)
Азаматтық құқық (ия/жоқ)
Кәсіби бухгалтер сертификаты
Кәсіби бухгалтер сертификатын алу орны
Нөмірі
Берілген күні
Нөмірі
Берілген күні
Кім берді
Нөмірі
Берілген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
* Есепті кезеңдегі кәсіби бухгалтерлерге кандидаттардың,сондай-ақ кәсіби бухгалтер сертификатын алған кәсіби бухгалтерлердіңТ.А.Ә. көрсетіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 4 мамырдағы
№ 296 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
Пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихандық
модульдердің өзгеруі туралы есеп

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет об изменении структуры рабочих органов
аккредитованной профессиональной организации
бухгалтеров
Год __________________
БИН профессиональной организации бухгалтеров ___________
Наименование профессиональной организации бухгалтеров _______________
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя профессиональной организации
бухгалтеров __________
ИИН ___________________
Дата и период избрания (назначения) _____________________
№ п/п
Название подразделения
Должность руководителя подразделения
ИИН руководителя
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Контактный телефон
Электронный адрес
1
2
3
4
5
6
7
1
По международным стандартам финансовой отчетности
2
По повышению квалификации бухгалтеров
3
По вопросам этики
4
По рассмотрению споров
5
Другие органы
Руководитель аккредитованной
профессиональной организации бухгалтеров ________ ___________________
подпись (Ф.И.О.(при его
наличии))
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 мая 2015 года № 296
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 17.06.2016 № 320 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
форма
Отчет о признанных и выданных сертификатах
аккредитованной организацией по профессиональной
сертификации бухгалтеров
БИН аккредитованной организации по профессиональной сертификации
бухгалтеров ____________________________
Наименование аккредитованной организации по профессиональной
сертификации бухгалтеров ___________________
Год _______________
Квартал ___________
п/п
Ф.И.О. (при его наличии)*
ИИН
Наличие квалификационного свидетельства "аудитор"
Наличие диплома DipIFR ACCA
Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (да/нет)
Налоги и налогообложение (да/нет)
Гражданское право (да/нет)
Сертификат профессионального бухгалтера
Место получения сертификата профессионального бухгалтера
Номер
Дата выдачи
Кем выдано
Номер
Дата выдачи
Номер
Дата выдачи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
*Указывается Ф.И.О. кандидатов в профессиональные бухгалтеры а также профессиональных бухгалтеров, получивших сертификат профессионального бухгалтера за отчетный период
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 мая 2015 года № 296