Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 маусымда № 11357 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 15 шiлдедегi № 518 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.07.2020 № 518 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппараты мен ведомстволары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі) аумақтық органдары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар), желілік аумақтық органдары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің оқу орындары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің саптық бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары;
7) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің патрульдік полициясы саптық бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мемлекеттік мекемелері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 650 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 16 июня 2015 года № 11357. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июля 2020 года № 518.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.07.2020 № 518 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Квалификационные требования к должностям сотрудников центрального аппарата и ведомств Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Квалификационные требования к должностям сотрудников областных (городов республиканского значения, столицы, на транспорте) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Квалификационные требования к должностям сотрудников городских, районных (районов в городах), линейных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Квалификационные требования к должностям сотрудников организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Квалификационные требования к должностям сотрудников подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Квалификационные требования к должностям сотрудников строевых подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Квалификационные требования к должностям сотрудников строевых подразделений патрульной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Квалификационные требования к должностям сотрудников государственных учреждений Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мынадай:
1) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 517 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде 2013 жылғы 4 қазанда № 8777 болып тіркелген, 2013 жылғы 19 желтоқсанда № 339 (27613) және № 277 (28216) тиісінше "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызметі органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 392 бұйрықтарының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде 2013 жылғы 2 қазанда № 8754 болып тіркелген, 2014 жылғы 9 қаңтарда № 4 (27625) және № 4 (28228) тиісінше "Казахстанская правда" және "Егемен Қазақстан" газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің, дербес басқармаларының және бөліністерінің бастықтары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, көліктегі полиция департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, төтенше жағдайлар департаменттерінің және оқу орындарының бастықтары лауазымға тағайындау кезінде осы бұйрықты қатаң басшылыққа алсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.09.2018 № 650 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кадр жұмысы департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке, Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік күн он өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері жәнесыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
____________ Қ. Қожамжаров
2015 жылғы 13 мамырр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің орталық аппараты мен ведомстволары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

2. Признать утратившими силу следующие приказы:
1) Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 517 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8777 от 4 октября 2013 года, опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" от 19 декабря 2013 года № 339 (27613) и № 277 (28216) соответственно);
2) Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 392 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8754 от 2 октября 2013 года, опубликованный в газетах "Казахстанская правда" и "Егемен Қазақстан" от 9 января 2014 года № 4 (27625) и № 4 (28228) соответственно).
3. Председателям комитетов, начальникам департаментов, самостоятельных управлений и подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы, на транспорте, департаментов уголовно-исполнительной системы, департаментов по чрезвычайным ситуациям и учебных заведений при назначении на должности строго руководствоваться настоящим приказом.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.09.2018 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Департаменту кадровой работы обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Демеуова М.Г., Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел (Абдигалиев А.У.).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Министр
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
______________ К. Кожамжаров
13 мая 2015 года
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников центрального
аппарата и ведомств Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1.
C-SV-1
Аппарат басшысы
Комитет төрағасы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-2, C-SVО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда алты жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2.
C-SV-2
Департамент бастығы
Комитет төрағасының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес;
5) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бес жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
3.
C-SV-3
Департамент бастығының орынбасары
Қырғыз Республикасы ІІМ-дегі Қазақстан Республикасы ІІМ-нің өкілетті өкілі
Өкілетті аймақтық инспектор
Басқарма бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SV-1
Руководитель аппарата
Председатель комитета
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-2, C-SVО-1;
2) не менее десяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1;
4) не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SV-2
Начальник департамента
Заместитель председателя комитета
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
3) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SV-3
Заместитель начальника департамента
Полномочный представитель МВД Республики Казахстан в МВД Кыргызской Республики
Полномочный зональный инспектор
Начальник управления
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-4, С-SVО-3, C-SVU-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
5) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
4.
C-SV-4
Комитеттің, департаменттің басқарма бастығы
Басқарма бастығының орынбасары
Орталық органның бірінші басшысының кеңесшісі
Автокөліктік қызмет көрсету мекемесінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-5 санатынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес;
5) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
5.
C-SV-5
Комитеттің, департаменттің басқарма бастығының орынбасары
Аса маңызды істер жөніндегі бас инспекторы (тергеуші, жедел уәкіл)
Бөлім бастығы
Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі бастығының орынбасары
Кезекші бөлімнің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-4, С-SVО-3, C-SVU-3 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
3) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1;
4) не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
5) не менее десяти лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SV-4
Начальник управления департамента, комитета.
Заместитель начальника управления,
Советник первого руководителя центрального органа,
Начальник учреждения автотранспортного обслуживания
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-5 или на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения.
2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1;
4) не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
5) не менее восьми лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SV-5
Заместитель начальника управления департамента, комитета
Главный инспектор (следователь, оперуполномоченный) по особо важным делам
Начальник отдела
Заместитель начальника учреждения автотранспортного обслуживания
Начальник дежурной части
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
6.
C-SV-6
Комитет, департамент
басқармасының бөлім бастығы
Бөлім бастығының орынбасары
Орталық органның бірінші басшысының көмекшісі
"Әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемесінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-8 санатынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
7.
C-SV-7
Комитет, департамент
басқармасы бөлім бастығының орынбасары
Бөлімше бастығы
"Әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемесі бастығының орынбасары
"Әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекет-тік мекемесінің бөлімше бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-8 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее семи лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SV-6
Начальник отдела управления департамента, комитета
Заместитель начальника отдела
Помощник первого руководителя центрального органа
Начальник государственного учреждения "База военного и специального снабжения"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-8 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее семи лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7.
C-SV-7
Заместитель начальника отдела управления департамента, комитета
Начальник отделения
Заместитель начальника государственного учреждения "База военного и специального снабжения"
Начальник отделения государственного учреждения "База военного и специального снабжения"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-9 санатынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
8.
C-SV-8
Аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (жедел уәкіл, анықтаушы)
Ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор
Бас: криминалист, ревизор-аудитор, маман-дәрігер, маман-психолог, маман-полиграфолог, маман
Кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-9 санатынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарындағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес (психологтар мен полиграфологтар лауазымдарының орнын басу үшін аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес);
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес.
Жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарду ашу және киберқылмысқа қарсы күрес, жедел-криминалистикалық қызмет, техникалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс саласындағы лауазымдардың орнын басу үшін талаптар қызмет өтіліне белгіленбейді.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
Ішкі аудит қызметі үшін мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы сертификатының бар болуы.
9.
C-SV-9
Барлық атаулардағы аға: тергеуші, анықтаушы, жедел уәкіл, криминалист, ревизор-аудитор, инспектор және инженер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-9 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее шести лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
8.
C-SV-8
Старший следователь (оперуполномоченный, дознаватель) по особо важным делам
Старший инспектор по особым поручениям
Главный: криминалист, ревизор-аудитор, специалист-врач, специалист-психолог, специалист-полиграфолог, специалист
Помощник начальника дежурной части - оперативный дежурный,
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-9 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий (для замещения должностей психологов и полиграфологов не менее четырех лет работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности);
5) не менее шести лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Для замещения должностей: по раскрытию преступлений в сфере высоких технологий и борьбы с киберпреступностью; оперативно – криминалистической службы; технической службы, службы информатизации и связи требования к стажу не устанавливаются.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
Для служб внутреннего аудита наличие сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора.
9.
C-SV-9
Старший: следователь, дознаватель, оперуполномоченный, криминалист, ревизор-аудитор, инспектор и инженер всех наименований
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес (психологтар мен полиграфологтар лауазымдарының орнын басу үшін аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес);
3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Экстремизмге қарсы іс-қимыл, жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарды ашу және киберқылмысқа қарсы күрес бөліністеріндегі; жедел-криминалистикалық қызмет, техникалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс қызметіндегі лауазымдардың орнын басу үшін талаптар жұмыс өтіліне белгіленбейді.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
10.
C-SV-10
Барлық атаулардағы тергеуші, анықтаушы, жедел уәкіл, криминалист, ревизор-аудитор, инспектор және инженер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес (психологтар мен полиграфологтар лауазымдарының орнын басу үшін аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес);
3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Экстремизмге қарсы іс-қимыл, жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарды ашу және киберқылмысқа қарсы күрес бөліністеріндегі; жедел-криминалистикалық қызмет, техникалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс қызметіндегі лауазымдардың орнын басу үшін талаптар жұмыс өтіліне белгіленбейді.
Интерполға міндетті түрде ресми төрт тілдің біреуін білуі керек: ағылшын, араб, француз немесе испан.
11.
C-SV-12
Барлық атаулардағы полицей-жүргізуші, кіші жедел уәкіл, қойма меңгерушісі
орта білім
немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім.
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
12.
C-SV-13
Техник, кіші инспектор
орта білім немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана, көліктегі) аумақтық органдары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий (для замещения должностей психологов и полиграфологов не менее трех лет работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной);
3) не менее пяти лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Для замещения должностей: подразделений по противодействию экстремизму, по раскрытию преступлений в сфере высоких технологий и борьбы с киберпреступностью; оперативно – криминалистической службы; технической службы, службы информатизации и связи требования к стажу не устанавливаются.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
10.
C-SV-10
Следователь, дознаватель, оперуполномоченный, криминалист, ревизор-аудитор, инспектор и инженер всех наименований
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий (для замещения должностей психологов и полиграфологов не менее двух лет работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной);
3) не менее трех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Для замещения должностей: подразделений по противодействию экстремизму, по раскрытию преступлений в сфере высоких технологий и борьбы с киберпреступностью; оперативно – криминалистической службы; технической службы, службы информатизации и связи требования к стажу не устанавливаются.
В Интерпол необходимо знание одного из четырех официальных языков: английский, арабский, французский или испанский.
11.
C-SV-12
Полицейский-водитель, младший оперуполномоченный, заведующий складом всех наименований
среднее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
12.
C-SV-13
Техник,
младший инспектор
среднее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 2
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников областных
(городов республиканского значения, столицы, на транспорте) территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1.
C-SVО-1
Облыстық аумақтық органның бастығы
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде С-SVО-2, С-SV-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі қызмет өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2.
C-SVО-2
Облыстық аумақтық орган бастығының орынбасары
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде С-SVО-3, С-SV-4, С-SVR-2, С-SGU-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
3.
C-SVО-3
Облыстық аумақтық органның басқарма бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде С-SVО-4, С-SV-8, С-SVR-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;

Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SVО-1
Начальник областного территориального органа
Начальник Представительства МВД Республики Казахстан в г. Байконыр
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий С-SVО-2, С-SV-3;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SVО-2
Заместитель начальника областного территориального органа
Заместитель начальника Представительства МВД Республики Казахстан в г. Байконыр
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий С-SVО-3, С-SV-4, С-SVR-2, С-SGU-6 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
3) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1;
4) не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SVО-3
Начальник управления областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVО-4, С-SV-8, С-SVR-3 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;

2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда немесе "А" корпусының лауазымдарында немесе А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін саласындағы жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
4.
C-SVО-4
Облыстық аумақтық орган басқармасы бастығының орынбасары
Облыстық аумақтық органның бөлім бастығы
Қазақстан Республикасы
ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бөлім бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде С-SV-8, С-SVR-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда (учаскелік полиция инспекторы лауазымын қоспағанда) бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
5.
C-SVО-5
Облыстық аумақтық орган басқармасының бөлім бастығы
Облыстық аумақтық орган бөлім бастығының орынбасары
Қазақстан Республикасы
ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі бөлім бастығының орынбасары
Облыстық аумақтық орган бастығының көмекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде С-SV-9, С-SVR-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда (учаскелік полиция инспекторы лауазымын қоспағанда) бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;

2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1;
4) не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SVО-4
Заместитель начальника управления областного территориального органа
Начальник отдела областного территориального органа
Начальник отдела Представительства МВД Республики Казахстан в г. Байконыр
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-8, С-SVR-4 (за исключением должности участкового инспектора полиции) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SVО-5
Начальник отдела управления областного территориального органа
Заместитель начальника отдела областного территориального органа
Заместитель начальника отдела Представительства МВД Республики Казахстан в г. Байконыр
Помощник начальника областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-9, С-SVR-6 (за исключением должности участкового инспектора полиции) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;

2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
6.
C-SVО-6
Облыстық аумақтық орган басқармасы бөлім бастығының орынбасары
Облыстық аумақ-тық органның: бөлімше, қызмет, кезекші бөлімінің, кинологиялық қызмет орталығының, уақытша ұстау изоляторының, қабылдау-тарату орнының, арнайы қабылдау орнының, автошаруашылық бастығы
Қазақстан Республикасы
ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бөлімше бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау органдарында немесе арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
7.
C-SVО-7
Облыстық аумақтық органның аса маңызды істер жөніндегі аға тергеушісі (жедел уәкілі, анықтаушысы), ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспекторы
Барлық атаулардағы бас: криминалист, ревизор, маман-психолог, маман-полиграфолог, инженер, облыстық аумақтық органның маманы
Облыстық аумақтық органның: кинологиялық қызмет орталығы, уақытша ұстау изоляторы, қабылдау-тарату орны, арнайы қабылдау орны, автошаруашылық бастығының орынбасары
Бөлім, кезекші бөлім бастығының көмекшісі – жедел кезекші
Облыстық аумақтық органның жедел кезекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау органдарында немесе арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
8.
C-SVО-8
Облыстық аумақтық органның барлық атаулардағы аға: тергеушісі, анықтаушысы, криминалисі, жедел уәкілі, ревизоры, маман-психологы, маман-полиграфологы, мемлекеттік автоинспекторы, инспектор және инженер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SVО-6
Заместитель начальника отдела управления областного территориального органа
Начальник: отделения, службы, дежурной части, центра кинологической службы, изолятора временного содержания, приемника-распределителя, специального приемника, автохозяйства областного территориального органа
Начальник отделения Представительства МВД Республики Казахстан в г. Байконыр
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7.
C-SVО-7
Старший следователь (оперуполномоченный, дознаватель) по особо важным делам, старший инспектор по особым поручениям областного территориального органа
Главный: криминалист, ревизор, специалист– психолог, специалист– полиграфолог, инженер всех наименований, специалист областного территориального органа.
Заместитель начальника: центра кинологической службы, изолятора временного содержания, приемника-распределителя, специального приемника, автохозяйства областного территориального органа
Помощник начальника: отдела, дежурной части -оперативный дежурный
Оперативный дежурный областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
8.
C-SVО-8
Старший: следователь, дознаватель, криминалист, оперуполномоченный, ревизор, специалист– психолог, специалист– полиграфолог, госавтоинспектор, инспектор и инженер всех наименований областного территориального органа,
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Экстремизмге қарсы іс-қимыл, жоғары технологиялар саласындағы қылмыстарды ашу және киберқылмысқа қарсы күрес бөліністеріндегі; жедел-криминалистикалық қызмет, техникалық қызмет, ақпараттандыру және байланыс қызметіндегі лауазымдардың орнын басу үшін талаптар жұмыс өтіліне белгіленбейді.
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
9.
C-SVО-9
Облыстық аумақтық органның барлық атаулардағы: тергеушісі, анықтаушысы, криминалисі, жедел уәкілі, ревизоры, психологы, полиграфологы, мемлекеттік автоинспекторы, инспектор және инженер
1) нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
2) орта білімнен кейінгі білім (тек инспектор-кинологтар үшін)
10.
C-SV-12
Облыстық аумақтық орган жедел кезекшісінің көмекшісі, аға техник.
Бөлімше командирі, барлық атаулардағы полицей, старшина, кезекшінің көмекшісі, кіші жедел уәкіл, тергеушінің көмекшісі, барлық атаулардағы қойма меңгерушісі
орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
11.
C-SV-13
Облыстық аумақтық органның жүргізуші-қызметкері, барлық атаулардағы техниктер және операторлар, кіші инспектор, кіші инспектор-кинолог
орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар), желілік аумақтық органдар қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1.
C-SVR-1
Облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар қала ауданында) аумақтық органның бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
Для замещения должностей: подразделений по противодействию экстремизму, по раскрытию преступлений в сфере высоких технологий и борьбы с киберпреступностью; оперативно – криминалистической службы; технической службы, службы информатизации и связи требования к стажу не устанавливаются.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
9.
C-SVО-9
Следователь, дознаватель, криминалист, оперуполномоченный, ревизор, психолог, полиграфолог, госавтоинспектор, инспектор и инженер всех наименований областного территориального органа
1) высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
2) послесреднее образование (только для инспекторов-кинологов)
10.
C-SV-12
Помощник оперативного дежурного, старший техник областного территориального органа.
Командир отделения, полицейский всех наименований, старшина, помощник дежурного, младший оперуполномоченный, помощник следователя, заведующий складом всех наименований
среднее образование
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
11.
C-SV-13
Водитель-сотрудник областного территориального органа,
техники и операторы всех наименований,
младший инспектор, младний инспектор-кинолог
среднее образование
Для водителей-сотрудников наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 3
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования
к должностям сотрудников городских, районных (районов в городах), линейных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SVR-1
Начальник территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения)
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-SVR-3, С-SV-5, С-SVО-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2.
C-SVR-2
Облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар қала ауданында) аумақтық орган бастығының орынбасары
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SVR-4, С-SVО-6 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес.
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастықтары үшін құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SVR-4, С-SVО-5 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
3.
C-SVR-3
Қалалық, аудандық аумақтық орган бастығы, бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SVR-5, C-SVО-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
4.
C-SVR-4
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы,
Қалалық, аудандық аумақтық органның бөлім бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;

1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVR-3, С-SV-5, С-SVО-4;
2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SVR-2
Заместитель начальника территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения)
Начальник городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVR-4, C-SVО-6.
Для начальника городского, районного территориального органа не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVR-4, C-SVО-5;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SVR-3
Начальник, заместитель начальника городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVR-5, C-SVО-8 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SVR-4
Начальник городского, районного территориального органа, начальник отдела городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;

3) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Туристік полиция үшін міндетті түрде Қазақстанның тарихы мен шетел тілдерін білуі.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
5.
C-SVR-4
Учаскелік полиция инспекторы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
6.
C-SVR-5
Қалалық, аудандық аумақтық органның бөлім бастығының орынбасары
Қалалық, аудандық, желілік кенттік бөлімшелердің бастығы
Облыстық аумақтық органның: бөлімшенің қабылдау-тарату орнының, арнайы қабылдау орнының, уақытша ұстау изоляторының, кинологиялық қызмет орталығының, автошаруашылығының, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекциясының, кезекші бөлімінің, жылжымалы полиция пунктінің, штабының, желілік пунктінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Туристік полиция үшін міндетті түрде Қазақстанның тарихы мен шетел тілдерін білуі.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
7.
C-SVR-6
Аумақтық органның: қалалық, аудандық, желілік, кенттік бөлімшесі бастығының орынбасары
Қалалық, аудандық аумақтық органның бас маманы
Қабылдау-тарату орны, арнайы қабылдау орны, уақытша ұстау изоляторы, штаб бастығының орынбасары
Полиция бөлімі бастығының кадр саясаты жөніндегі көмекшісі, кезекші бөлім бастығының көмекшісі-жедел кезекші
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
8.
C-SVR-6
Қалалық, аудандық аумақтық органның аса маңызды істер жөніндегі аға тергеушісі (жедел уәкілі, анықтаушысы)
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

3) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для туристской полиции необходимо знание истории Казахстана и иностранных языков.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SVR-4
Участковый инспектор полиции
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
6.
C-SVR-5
Заместитель начальника отдела городского, районного территориального органа.
Начальник: городского, районного, линейного, поселкового отделения. Начальник: отделения, приемника-распределителя, специального приемника, изолятора временного содержания, центра кинологической службы, автохозяйства, инспекции по делам несовершеннолетних, дежурной части, передвижного пункта полиции, штаба, линейного пункта областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для туристской полиции необходимо знание истории Казахстана и иностранных языков.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7.
C-SVR-6
Заместитель начальника: городского, районного. линейного, поселкового отделения территориального органа
Главный специалист городского, районного территориального органа
Заместитель начальника: приемника-распределителя, специального приемника, изолятора временного содержания, штаба
Помощник начальника: отдела полиции по кадровой политике, дежурной части-оперативный дежурный
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
8.
C-SVR-6
Старший следователь (оперуполномоченный, дознаватель) по особо важным делам городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы қызмет өтілі төрт жылдан кем емес;
9.
C-SVR-7
Барлық атаулардағы аға: тергеуші, анықтаушы, криминалист, жедел уәкіл, психолог, полиграфолог, мемлекеттік автоинспектор, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы, инспектор және инженер.
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
Жедел-криминалистикалық қызметке криминалистикалық зерттеулер немесе сот сараптамалары өндірісіне құқығы бар біліктілік куәлігінің бар болуы.
Туристік полиция үшін міндетті түрде Қазақстанның тарихы мен шетел тілдерін білуі.
10.
C-SVR-7
Қалалық, аудандық аумақтық органның кәсіби даярлық жөніндегі аға инспекторы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
Күрес пен атыстың жауынгерлік түрлері бойынша спорттық біліктілік атақтарының, разрядтардың және сертификаттардың болуы.
11.
C-SVR-8
Барлық атаулардағы тергеуші, анықтаушы, криминалист, жедел уәкіл, психолог, полиграфолог, мемлекеттік автоинспектор, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы, инспектор және инженер, қалалық, аудандық аумақтық органның учаскелік полиция инспекторының көмекшісі
1) нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім.
2) орта білімнен кейінгі білімі (тек учаскелік полиция инспекторы көмекшілерінің және инспектор-кинологтар лауазымдары үшін)
Туристік полиция үшін міндетті түрде Қазақстанның тарихы мен шетел тілдерін білуі.
Арнайы даярлық бөліністері үшін күрес пен атыстың жауынгерлік түрлері бойынша спорттық біліктілік атақтарының, разрядтардың және сертификаттардың болуы.
12.
C-SVR-8
Қалалық, аудандық аумақтық органның қылмыстық-атқару жүйесі және төтенше жағдайлар бөліністерінің барлық атаулардағы инспекторы және инженері
орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі техникалық және кәсіптік білімі
13.
C-SV-12
Облыстық, аумақтық органның жедел кезекшісінің көмекшісі, аға технигі.
Бөлімше командирі, барлық атаулардағы полицейлер, старшина, кезекшінің көмекшісі, кіші жедел уәкіл, тергеушінің көмекшісі, барлық атаулардағы қойма меңгерушісі
Орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
14.
C-SV-13
Облыстық, аумақтық органның жүргізуші-қызметкері, барлық атаулардағы техниктер мен операторлар, кіші инспектор, кіші инспектор-кинолог
Орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдары қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
9.
C-SVR-7
Старший: следователь, дознаватель, криминалист, оперуполномоченный, психолог, полиграфолог, госавтоинспектор, участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних, инспектор и инженер всех наименований
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
В оперативно-криминалистическую службу наличие квалификационных свидетельств на право производства криминалистических исследований или судебных экспертиз.
Для туристской полиции необходимо знание истории Казахстана и иностранных языков.
10.
C-SVR-7
Старший инспектор по профессиональной подготовке городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
Наличие спортивных квалификационных званий, разрядов и сертификатов по боевым видам борьбы и стрельбе.
11.
C-SVR-8
Следователь, дознаватель, криминалист, оперуполномоченный, психолог, полиграфолог, госавтоинспектор, участковый инспектор полиции по делам несовершеннолетних, инспектор и инженер всех наименований, помощник участкового инспектора полиции городского, районного территориального органа
1) высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
2) послесреднее образование (только для должностей помощников участкового инспектора полиции и инспекторов-кинологов)
Для туристской полиции необходимо знание истории Казахстана и иностранных языков.
Для подразделений специальной подготовки наличие спортивных квалификационных званий, разрядов и сертификатов по боевым видам борьбы и стрельбе
12.
C-SVR-8
Инспектор и инженер всех наименований подразделений уголовно-исполнительной системы и по чрезвычайным ситуациям городского, районного территориального органа
техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
13.
C-SV-12
Помощник оперативного дежурного, старший техник областного территориального органа.
Командир отделения, полицейский всех наименований, старшина, помощник дежурного, младший оперуполномоченный, помощник следователя, заведующий складом всех наименований
среднее образование
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
14.
C-SV-13
Водитель-сотрудник областного территориального органа,
техники и операторы всех наименований,
младший инспектор, младний инспектор-кинолог
среднее образование
Для водителей-сотрудников наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 4
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников организаций
образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1
C-SVU-1
Академия бастығы
Ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағының болуы
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-SVU-3, C-SV-4 санаттарынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
2
C-SVU-2
Академия бастығының орынбасары
Институт бастығы
Ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағының болуы
Кадрлық, шаруашылық немесе саптық бөлімдері бойынша функцияларды жүзеге асыратын орынбасарлары үшін жоғары білімнің болуы.
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-5, С-SVО-4, C-SVU-4 санаттарынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
3
C-SVU-3
Институт бастығының орынбасары
Ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағының болуы
Кадрлық, шаруашылық немесе саптық бөлімдері бойынша функцияларды жүзеге асыратын орынбасарлары үшін жоғары білімнің болуы.
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-SVU-5 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністің штаттық кестесінде көзделген қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында (кадрлық, шаруашылық немесе саптық бөлімдер бойынша функцияларды жүзеге асыратын орынбасарларды қоспағанда) екі жылдан кем емес;

Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SVU-1
Начальник академии
Наличие ученой степени или ученого звания
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVU-3, C-SV-4, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях в организациях образования;
3) не менее восьми лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SVU-2
Заместитель начальника академии
Начальник института
Наличие ученой степени или ученого звания.
Для заместителей осуществляющих функции по кадровой, хозяйственной или строевой части, высшее образование
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-5, С-SVО-4, C-SVU-4, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях в организациях образования;
3) не менее семи лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SVU-3
Заместитель начальника института
Наличие ученой степени или ученого звания.
Для заместителей осуществляющих функции по кадровой, хозяйственной или строевой части, высшее образование
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVU-5, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет в организациях образования (за исключением заместителей осуществляющих функции по кадровой, хозяйственной или строевой части);

3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
4.
C-SVU-4
Академия немесе институт бастығының көмекшісі
жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SVU-5 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
5) ғылыми немесе педагогикалық қызметте жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
5.
C-SVU-5
Факультет бастығы
жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде C-SVU-6 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
6.
C-SVU-5
ІІМ Оқу орталығының бастығы
жоғары білім
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде C-SVU-6 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе нақты құрылымдық бөліністің штаттық кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санаттардан төмен емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында басшы лауазымдарында бір жылдан кем емес;

3) не менее восьми лет стажа работы в научной или педагогической деятельности, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SVU-4
Помощник начальника академии или института
высшее образование
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVU-5, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
3) не менее пяти лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SVU-5
Начальник факультета
высшее образование
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVU-6, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях в организациях образования;
3) не менее четырех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SVU-5
Начальник Учебного центра МВД
высшее образование
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SVU-6, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения в том числе не менее одного года на руководящих должностях в организациях образования;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее одного года на руководящих должностях в организациях образования;

3) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
7.
C-SVU-6
Факультет бастығының орынбасары
Бөлім, қызмет, орталық бастығы
ІІМ Оқу орталығы бастығының орынбасары
Жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарындағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
5) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
8.
C-SVU-6
Кафедра, докторантура бастығы
Ғылыми хатшы
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы Арнайы кафедра және ғылыми хатшы үшін жоғары білімі
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында екі жылдан кем емес;
2) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
9.
C-SVU-7
Бөлім, қызмет, орталық бастығының орынбасары
жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы қызмет өтілі екі жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
10.
C-SVU-7
Кафедра бастығының орынбасары
жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында бір жылдан кем емес;
2) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
11.
C-SVU-7
Магистратура бастығы
жоғары оқу орнынан кейінгі білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде білім беру ұйымдарында бір жылдан кем емес;
2) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
12.
C-SVU-7
Курс бастығы
жоғары білім

3) не менее четырех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7.
C-SVU-6
Заместитель начальника факультета
Начальник: отдела, службы, центра.
Заместитель начальника Учебного центра МВД
высшее образование
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее трех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
8.
C-SVU-6
Начальник:
кафедры, докторантуры
Ученый секретарь
Наличие ученой степени или ученого звания.
Для специальных кафедр и ученого секретаря, высшее образование
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее двух лет в организациях образования;
2) не менее трех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
9.
C-SVU-7
Заместитель начальника: отдела, службы, центра
высшее образование
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее двух лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
10.
C-SVU-7
Заместитель начальника кафедры
высшее образование
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее одного года в организациях образования;
2) не менее двух лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
11.
C-SVU-7
Начальник магистратуры
Послевузовское образование
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее одного года в организациях образования;
2) не менее двух лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
12.
C-SVU-7
Начальник курса
высшее образование

1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
13.
C-SVU-8
Оқу орны кезекші бөлімінің бастығы
жоғары білім
құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
14.
C-SVU-8
Профессор
Доцент
Ғылыми дәрежесі немесе ғылыми атағының болуы. Арнайы кафедралар үшін жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Сыныптық біліктіліктерінің болуы.
15.
C-SVU-8
Бөлімше, топ, бөлім, лагерь бастығы
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
16.
C-SVU-8
Медициналық бөлім бастығы – дәрігер
Нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары медициналық білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
17.
C-SVU-9
Аға ғылыми қызметкер, оқытушы, оқытушы-әдіскер. Бас маман.
Курс бастығының орынбасары
жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы қызмет өтілі екі жылдан кем емес;

1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
13.
C-SVU-8
Начальник дежурной части учебного заведения
высшее образование
не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
14.
C-SVU-8
Профессор
Доцент
Наличие ученой степени или ученого звания.
Для специальных кафедр, высшее образование
1) не менее трех лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее трех лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
15.
C-SVU-8
Начальник: отделения, группы, части, лагеря
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее двух лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
16.
C-SVU-8
Начальник медицинской части – врач
высшее медицинское образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
17.
C-SVU-9
Старший: научный сотрудник, преподаватель, преподаватель-методист.
Главный специалист.
Заместитель начальника курса
высшее образование
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;

4) ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
18.
C-SVU-10
Ғылыми қызметкер
жоғары білім
19.
C-SVU-12
Оқытушы, оқытушы-әдіскер
жоғары білім
20.
C-SVU-12
ІІМ Оқу орталығының: цикл, бөлім, курс бастығы
Аға: оқытушы
Орталықтың оқытушы-әдіскері
Аға: инспектор, инженер және барлық атаулардағы инспектор және инженер
Оқу өрт сөндіру бөлімінің бастығы
жоғары білім
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметтегі немесе ғылыми немесе педагогикалық қызметтегі аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
21.
C-SVU-13
ІІМ Оқу орталығының бөлімше бастығы
Оқытушы, орталықтың оқытушы-әдіскері
Барлық атаулардағы инспектор, инженер
ІІМ Оқу орталығы курс бастығының орынбасары
Рота командирі
жоғары білім
1) бөлімше бастығының лауазымын атқару үшін құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарындағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) бөлімше бастығының лауазымын атқару үшін мемлекеттік қызметте немесе ғылыми не педагогикалық қызметте немесе аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
22.
C-SVU-14
Аға инспектор: ІІМ Оқу орталығының кезекшісі, психологы
Тәрбие жұмысының аға тәрбиешісі – рота командирі
Үрмелі оркестр жетекшісі
Рота командирінің орынбасары
Взвод командирі
жоғары білім
мемлекеттік қызметте немесе ғылыми не педагогикалық қызметте немесе аталған санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
23.
C-SVU-15
Инспектор: ІІМ Оқу орталығының кезекшісі, психологы
Тәрбие жұмысының тәрбиешісі – рота командирі
Қарауыл, клуб, тир, кабинет, азаматтық қорғау органдары бөліністері институтының бастығы
жоғары білім
24.
С-SV-12
Есепке алу жөніндегі аға техник
Аға техник
Байланыстың аға маманы - аға шебер
Өрт сөндіру машинасын жүргізу жөніндегі аға инструктор
Газ түтінінен қорғау қызметінің аға шебері
Курс старшинасы
Кезекшінің көмекшісі
Қаруландырудың қойма меңгерушісі әрі әскери-химиялық мүлігінің қару шебері
Жүргізу және практикалық жүріс жөніндегі өндірістік оқыту нұсқаушысы
Қару шебері
Аға жүргізуші қызметкер
Полицей-жүргізуші
орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы
25.
С-SV-13
Жүргізуші – қызметкер
Техник: барлық атаулардағы техник
Күзеттің кіші инспекторы
Бақылаушы
орта білім
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары

4) не менее двух лет стажа работы в научной или педагогической деятельности.
18.
C-SVU-10
Научный сотрудник
высшее образование
19.
C-SVU-12
Преподаватель, преподаватель-методист
высшее образование
20.
C-SVU-12
Начальник: цикла, отдела, курса Учебного центра МВД
Старший: преподаватель, преподаватель-методист центра
Старший: инспектор, инженер, инспектор и инженер всех наименований
Начальник учебной пожарной части
высшее образование
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) не менее одного года стажа работы на государственной службе или в научной либо педагогической деятельности или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий .
21.
C-SVU-13
Начальник отделения Учебного центра МВД
Преподаватель, преподаватель-методист центра
Инспектор, инженер всех наименований
Заместитель начальника курса Учебного центра МВД
Командир роты
высшее образование
1) для замещения начальника отделения не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
2) для замещения начальника отделения не менее одного года стажа работы на государственной службе или в научной либо педагогической деятельности или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
22.
C-SVU-14
Старший инспектор: дежурный, психолог Учебного центра МВД
Старший воспитатель-командир роты воспитательной работы
Руководитель духового оркестра
Заместитель командира роты
Командир взвода
высшее образование
не менее одного года стажа работы на государственной службе или в научной либо педагогической деятельности или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
23.
C-SVU-15
Инспектор: дежурный, психолог Учебного центра МВД
Воспитатель-командир роты воспитательной работы
Начальник: караула, клуба, тира, кабинета, караула института подразделений органов гражданской защиты
высшее образование
24.
С-SV-12
Старший техник по учету
Старший техник
Старший специалист - старший мастер-связи
Старший инструктор по вождению пожарной машины
Старший мастер газодымозащитной службы
Старшина курса
Помощник дежурного
Заведующий складом: вооружения, он же оружейный мастер, военно-химического имущества
Инструктор производственного обучения по вождению и практической езде
Оружейный мастер
Старший водитель-сотрудник
Полицейский-водитель
среднее образование
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
25.
С-SV-13
Водитель-сотрудник
Техник: техник всех наименований
Младший инспектор охраны
Контролер
среднее образование
Для водителя-сотрудника наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 5
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников
подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1.
C-SN-1
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес.
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру.
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы.
Жоғары тұрған лауазымдарды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
2.
C-SN-2
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы командирінің орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес.
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру.
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы.
Жоғары тұрған лауазымдарды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
3.
C-SN-3
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының штаб, бөлім бастығы
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлінісінің командирі
Жылдам қимылдайтын арнайы жасағының командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы арнайы жасағының 1, 2-бөлімінің бастығы, "Арлан" арнайы мақсаттағы бөлініс командирі лауазымдарын атқару үшін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда екі жылдан кем емес
Жылдам қимылдайтын арнайы жасағының командирі лауазымдарын атқару үшін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда С-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызмет бастықтары лауазымдарын атқару үшін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде келесі төмен тұрған санаттағы басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда екі жылдан кем емес
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жоғары тұрған лауазымдарды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
4.
C-SN-4
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының штаб бастығының орынбасары
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының қызмет, бөлімше бастығы
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлінісі командирінің орынбасары
Жылдам қимылдайтын арнайы жасағы командирінің орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы бөлімшесінің бастығы, "Арлан" арнайы мақсаттағы бөлініс командиріннің орынбасары лауазымдарын атқару үшін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда екі жылдан кем емес
Жылдам қимылдайтын арнайы жасағы командирінің орынбасары лауазымдарын атқару үшін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде арнайы мақсаттағы бөліністердегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда С-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда екі жылдан кем емес;
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының бөлім, қызмет бастықтарының орынбасарлары лауазымдарын атқару үшін нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жоғары тұрған лауазымдарды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
5.
C-SN-5
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының шабуылшысы, мергені, жарғыш технигі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштер қатарында қызмет өткеру немесе Қазақстан Республикасының оқу орындары жанындағы Әскери кафедрасының курстарын аяқтауы.
6.
C-SN-6
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының аға инспектор-кезекшісі, аға инспекторы
Жылдам қимылдайтын арнайы жасағының рота командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
нақты лауазымының функционалдық бағыттарына сәйкес келетін құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
7.
C-SN-7
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының инспекторы, инспектор-психологы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
8.
C-SN-7
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлінісінің барлық атаулардағы взвод командирі, аға инспекторы
Жедел қимылдайтын арнайы жасағының барлық атаулардағы аға инспекторы және инженері
Жедел қимылдайтын арнайы жасағының рота командирінің орынбасары, взвод командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау, арнайы мемлекеттік органдарындағы немесе әскери қызметтегі немесе нақты лауазымдардың функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салалардағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес.
Арнайы мақсаттағы бөліністерде қызмет өткеру (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
9.
C-SN-8
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлінісінің, жылдам қимылдайтын арнайы жасағының барлық атаулардағы инспекторы және инженері
жоғары білім немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштер қатарында қызмет өткеру немесе Қазақстан Республикасының оқу орындары жанындағы Әскери кафедрасының курстарын аяқтауы.
Жекпе-жек күрес түрлері бойынша спорттық атақтарының, разрядтарының біліктіліктерінің немесе практикалық ату бойынша куәліктерінің болуы (қосалқы қызмет қызметкерлерін қоспағанда).
10.
C-SV-12
"Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы кезекшісінің көмекшісі, қойма меңгерушісі, аға технигі, старшинасы, полицей-жүргізушісі
"Арлан" арнайы мақсаттағы бөлінісінің, жылдам қимылдайтын арнайы жасағының старшинасы, полицей-жүргізушісі, кезекшінің көмекшісі, қойма меңгерушісі
орта білім

Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SN-1
Командир отряда специального назначения "Сункар"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее восьми лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее пяти лет стажа в подразделениях специального назначения из них не менее трех лет на руководящих должностях или не менее трех лет на руководящих должностях соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Прохождение службы в подразделениях специального назначения.
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SN-2
Заместитель командира отряда специального назначения "Сункар"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее семи лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет стажа в подразделениях специального назначения из них не менее двух лет на руководящих должностях или не менее двух лет на руководящих должностях соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Прохождение службы в подразделениях специального назначения.
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SN-3
Начальник: штаба, отдела отряда специального назначения "Сункар"
Командир подразделения специального назначения "Арлан"
Командир специального отряда быстрого реагирования
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
Для замещения должностей начальника 1-го, 2-го отдела отряда специального назначения "Сункар", командира подразделения специального назначения "Арлан" не менее шести лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет стажа в подразделениях специального назначения из них не менее двух лет на руководящих должностях или не менее двух лет на руководящих должностях соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Для замещения должностей командира специального отряда быстрого реагирования не менее пяти лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее трех лет стажа в подразделениях специального назначения из них не менее одного года на руководящих должностях или не менее двух лет стажа на должностях не ниже категорий С-SV-8 соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Для замещения должностей начальников служб отряда специального назначения "Сункар" не менее шести лет стажа в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях следующей нижестоящей категории, или не менее двух лет на должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Прохождение службы в подразделениях специального назначения (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SN-4
Заместитель начальника штаба отряда специального назначения "Сункар"
Начальник: службы, отделения отряда
специального назначения "Сункар"
Заместитель командира подразделения специального назначения "Арлан"
Заместитель командира специального отряда быстрого реагирования
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
Для замещения должностей начальника отделения отряда специального назначения "Сункар", заместителя командира подразделения специального назначения "Арлан" не менее пяти лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет стажа в подразделениях специального назначения или не менее двух лет на должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Для замещения должностей заместителя командира специального отряда быстрого реагирования не менее пяти лет стажа работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее трех лет стажа в подразделениях специального назначения из них не менее одного года на руководящих должностях или не менее двух лет стажа на должностях не ниже категорий С-SV-8 соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Для замещения должностей заместителей начальников отделов, начальников служб отряда специального назначения "Сункар" не менее пяти лет стажа в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
Прохождение службы в подразделениях специального назначения (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SN-5
Штурмовик, снайпер, взрывотехник отряда специального назначения "Сункар"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе.
Прохождение службы в рядах Вооруженных Сил или окончание курсов Военной кафедры при учебных заведениях Республики Казахстан
6.
C-SN-6
Старший инспектор-дежурный, старший инспектор специального назначения "Сункар"
Командир роты специального отряда быстрого реагирования
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее двух лет работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
Прохождение службы в подразделениях специального назначения (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
7.
C-SN-7
Инспектор, инспектор-психолог отряда специального назначения "Сункар"
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
8.
C-SN-7
Командир взвода, старший инспектор всех наименований подразделения специального назначения "Арлан"
Старший: инспектор и инженер всех наименований специального отряда быстрого реагирования
Заместитель командира роты, командир взвода специального отряда быстрого реагирования
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее двух лет работы в правоохранительных, специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
Прохождение службы в подразделениях специального назначения (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
9.
C-SN-8
Инспектор и инженер всех наименований подразделения специального назначения "Арлан", специального отряда быстрого реагирования
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена.
Прохождение службы в рядах Вооруженных Сил или окончание курсов Военной кафедры при учебных заведениях Республики Казахстан.
Наличие спортивных званий, разрядов, квалификаций по видам единоборств или удостоверений по практической стрельбе (за исключением сотрудников вспомогательных служб).
10.
C-SV-12
Помощник дежурного, заведующий складом, старший техник, старшина, полицейский-водитель отряда специального назначения "Сункар"
Старшина, полицейский - водитель, помощник дежурного, заведующий складом подразделения специального назначения "Арлан", специального отряда быстрого реагирования
среднее образование

Полицей-жүргізушілер үшін В, В1, С, С1 санаттағы жүргізуші куәлігінің болуы. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарындағы қызметі.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңі және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңі енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі саптық бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1
C-SSP-1
Полктің, эскадрильяның командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
2
C-SSP-2
Полк, эскадрилья командирінің орынбасары
Полктің, эскадрильяның штаб бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
3.
C-SSP-3
Батальон, буын, эскадрилья командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;

Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения по категориям не менее В, В1, С, С1.
Служба в рядах Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 6
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников строевых
подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SSP-1
Командир полка, эскадрильи
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SSP-2
Заместитель командира полка, эскадрильи Начальник штаба: полка, эскадрильи
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SSP-3
Командир: батальона, звена, эскадрильи
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;

2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
4.
C-SSP-4
Полк штабы бастығының көмекшісі
Батальон командирінің орынбасары
Рота командирі
Эскадрилья штабы бастығының орынбасары
Эскадрилья командирінің көмекшісі
Қызмет бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
5.
C-SSP-5
Рота командирінің орынбасары
Тікұшақ командирі
Топ бастығы
Буынның аға ұшқыш-штурманы
Взвод командирі
Бөлімше, кезекші бөлім бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
6.
C-SSP-6
Взвод командирінің орынбасары
Буын мен тікұшақтарды техникалық-пайдалану бөлімінің бастығы
Тікұшақтың аға ұшқыш-штурманы
жоғары білім немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.
1) құқық қорғау қызметіндегі немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
7.
C-SSP-7
Барлық атаулардағы аға инспектор және инженер
Аға: борт технигі, борт техник-нұсқаушы, топ технигі
жоғары білім немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.
құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
8.
C-SSP-8
Барлық атаулардағы инспектор және инженер
жоғары білім немесе орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.
9.
C-SV-12
Старшина
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі
құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салалардағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
10.
C-SV-12
Взвод командирінің көмекшісі әрі бөлімше командирі
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі
11.
C-SV-12
Полицей
Полицей-жүргізуші
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы
12.
C-SV-13
Жеке тұлғаларды күзету жөніндегі кіші инспектор
Техник
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі
Жеке тұлғаларды күзету жөніндегі кіші инспекторлары үшін
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарындағы қызметі.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің патрульдік полициясының саптық бөліністері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1
С-SSP-1
Полк командирі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі

2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SSP-4
Помощник начальника штаба полка
Заместитель командира батальона
Командир роты
Заместитель начальника штаба эскадрильи
Помощник командира эскадрильи
Начальник службы
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SSP-5
Заместитель командира роты
Командир вертолета
Начальник группы
Старший летчик-штурман звена
Командир взвода
Начальник: отделения, дежурной части
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SSP-6
Заместитель командира взвода
Начальник технико-эксплуатационной части звена и вертолетов
Старший летчик-штурман вертолета
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
7.
C-SSP-7
Старший инспектор и инженер всех наименований
Старший: бортовой техник, бортовой техник-инструктор, техник-группы
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
не менее одного года работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе.
8.
C-SSP-8
Инспектор и инженер всех наименований
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
9.
C-SV-12
Старшина
среднее, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
не менее одного года стажа на правоохранительной службе, либо не менее одного года стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
10.
C-SV-12
Помощник командира взвода, он же командир отделения
среднее, техническое и профессиональное, послесреднее образование
11.
C-SV-12
Полицейский
Полицейский-водитель
среднее, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения
12.
C-SV-13
Младший инспектор по охране физических лиц
Техник
среднее, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
Для младших инспекторов по охране физических лиц служба в рядах Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 7
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников строевых
подразделений патрульной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
С-SSP-1
Командир полка
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардағы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Қалалық, аудандық аумақтық органдары жеке взводының командирі
жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
Жүргізуші куәлігінің болуы.
6.
C-SSP-6
Взвод командирінің орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
Жүргізуші куәлігінің болуы.
7.
C-SSP-7
Барлық атаулардағы аға: инженер және инспектор
жоғары білім немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
Жүргізуші куәлігінің болуы.
8.
C-SSP-7
Мамандандырылған батальонның барлық атаулардағы аға инспекторы
жоғары білім немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Жүргізуші куәлігінің болуы.
9.
C-SSP-8
Барлық атаулардағы инженер және инспектор
жоғары білім немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Жүргізуші куәлігінің болуы.
10.
C-SV-12
Барлық атаулардағы бөлімше командирі, старшинасы, кезекшінің көмекшісі, қойма меңгерушісі және полицей
орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарындағы қызметі.
Полицей-жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 432 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мемлекеттік мекемелері қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.07.2019 № 646 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Санаты
Лауазымның атауы
Біліміне қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
Қосымша талаптар
1.
C-SGU-1
ІІМ мекемесінің, кинологиялық орталығының бастығы
1000 орыннан астам лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі

1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Командир отдельного взвода городского, районного территориального органа назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей. Наличие водительского удостоверения.
6.
C-SSP-6
Заместитель командира взвода
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
Наличие водительского удостоверения.
7.
C-SSP-7
Старший: инженер, и инспектор всех наименований
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование
не менее одного года работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе.
Наличие водительского удостоверения.
8.
C-SSP-7
Старший инспектор всех наименований специализированного батальона
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование
Наличие водительского удостоверения.
9.
C-SSP-8
Инженер и инспектор всех наименований
высшее образование или техническое и профессиональное, послесреднее образование
Наличие водительского удостоверения.
10.
C-SV-12
Командир отделения, старшина, помощник дежурного, заведующий складом и полицейский всех наименований
среднее, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
Служба в рядах Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.
Приложение 8
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 432
Квалификационные требования к должностям сотрудников государственных учреждений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.07.2019 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категория
Наименование должности
Требования к образованию
Требования к стажу
Дополнительные требования
1.
C-SGU-1
Начальник: учреждения, кинологического центра МВД
Начальник учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом свыше 1000 мест
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-SGU-6 немесе C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
2.
C-SGU-2
ІІМ мекемесі, кинологиялық орталығы бастығының орынбасары
1000 орыннан астам лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-SGU-6 немесе C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
3.
C-SGU-3
500-ден бастап 1000 орынға дейінгі лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-SGU-6 немесе C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
4.
C-SGU-4
500-ден бастап 1000 орынға дейінгі лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бастығының орынбасары
Басқарма, мекеме бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-SGU-6 немесе C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;

1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SGU-6 или не ниже категории C-SV-8 имеющих стаж не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
2.
C-SGU-2
Заместитель начальника: учреждения, кинологического центра МВД
Заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом свыше 1000 мест
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SGU-6 или не ниже категории C-SV-8 имеющих стаж не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
3.
C-SGU-3
Начальник учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом от 500 до 1000 мест
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SGU-6 или не ниже категории C-SV-8 имеющих стаж не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
4.
C-SGU-4
Заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом от 500 до 1000 мест
Заместитель начальника управления, учреждения
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SGU-6 или не ниже категории C-SV-8 имеющих стаж не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;

2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
5.
C-SGU-4
Жасақ бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік органдарындағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде аталған осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
6.
C-SGU-5
500 орынға дейінгі лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығы
сотталғандарға арналған аурухананың бастығы-дәрігер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-SGU-6 немесе C-SV-8 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес басшы лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес арнайы мемлекеттік органдарда немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
Медициналық қызметтер үшін мемлекеттік мекемелердегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
7.
C-SGU-6
500 орынға дейінгі лимиті бар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-8 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен турған санаттардан төмен емес лауазымдарда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
8.
C-SGU-7
Сотталғандарға арналған аурухана бастығының орынбасары-дәрігер
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
мемлекеттік медициналық мекемелеріндегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес
9.
C-SGU-8
Бөлім, кезекші бөлім, күштер мен құралдарды жедел басқару орталығының, бөлім құқығындағы сынау өрт зертханасының, мамандандырылған жасақтың, мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, өрт сөндіру бөлімінің, оқу өрт сөндіру бөлімінің бастығы, медициналық бөлім бастығы-дәрігер
Жедел кезекші (өрт сөндіру басшысының орынбасары)
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі

2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
5.
C-SGU-4
Заместитель начальника отряда
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее пяти лет стажа на правоохранительной службе, в специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
6.
C-SGU-5
Начальник учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом до 500 мест, начальник больницы для осужденных- врач
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SGU-6 или не ниже категории C-SV-8 имеющих стаж не менее одного года на руководящих должностях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
2) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Для медицинских служб стаж работы в государственных учреждениях не менее трех лет
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей
7.
C-SGU-6
Заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы с лимитом до 500 мест
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-8, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности;
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей
8.
C-SGU-7
Заместитель начальника больницы для осужденных - врач
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
стаж работы в государственных медицинских учреждениях не менее трех лет
9.
C-SGU-8
Начальник: отдела, дежурной части, центра оперативного управления силами и средствами, испытательной пожарной лаборатории на правах отдела, специализированного отряда, специализированной пожарной части, пожарной части, учебной пожарной части, медицинской части – врач
Оперативный дежурный (заместитель руководителя тушения пожара)
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде C-SV-9 санатынан төмен емес нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін лауазымдарда, осы нақты құрылымдық бөліністердің штаттық кестесімен қарастырылған келесі төмен тұрған санаттардың лауазымдарында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
Медициналық қызметтер үшін мемлекеттік медициналық мекемелеріндегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
10.
C-SGU-9
Бөлім бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
11.
C-SGU-9
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бастығының кезекші көмекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік органдар немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
12.
C-SGU-10
Бөлімше, қызмет, өрт сөндіру байланысы орталық пунктінің, өрт сөндіру бекетінің бастығы
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бөлім бастығының орынбасары
Жедел кезекшінің орынбасары (өрт сөндіру басшысының аға көмекшісі)
Бөлімше құқығындағы сынау өрт зертханасының бастығы
Бөлім құқығындағы сынау өрт зертханасы бастығының орынбасары
Мамандандырылған жасағы, мамандандырылған өрт сөндіру бөлімі, өрт сөндіру бөлімі, оқу өрт сөндіру бөлімі, күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы бастығының орынбасары
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік органдардағы немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі үш жылдан кем емес.
Өрт бекеті бастығы лауазымының орнын басу үшін құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік және әскери қызметтегі жұмыс өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес салалардағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлердің қатарынан тағайындалады.
13.
C-SGU-11
Бас маман, ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспектор
Бас маман-психолог
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі бастығы кезекші көмекшісінің орынбасары
Жасақ, бөлімше, учаске, медициналық денсаулық сақтау пунктінің бастығы-дәрігер, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығы
Жедел кезекші
Жедел кезекшінің көмекшісі (өрт сөндіру басшысының көмекшісі)
Жасақ, мамандандырылған жасағы бастығының көмекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі

1) не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-SV-9, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренных штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе;
Для медицинских служб стаж работы в государственных учреждениях не менее трех лет
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
10.
C-SGU-9
Заместитель начальника отдела
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее трех лет работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
11.
C-SGU-9
Дежурный помощник начальника учреждения уголовно-исполнительной системы
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее трех лет стажа на правоохранительной службе, в специальных государственных органах или на воинской службе
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
12.
C-SGU-10
Начальник: отделения, службы, центрального пункта пожарной связи, пожарного поста
Заместитель начальника отдела учреждения уголовно-исполнительной системы
Заместитель оперативного дежурного (старший помощник руководителя тушения пожара)
Начальник испытательной пожарной лаборатории на правах отделения
Заместитель начальника испытательной пожарной лаборатории на правах отдела
Заместитель начальника: специализированного отряда, специализированной пожарной части, пожарной части, учебной пожарной части, центра оперативного управления силами и средствами
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
не менее трех лет стажа на правоохранительной службе, в специальных государственных органах или на воинской службе.
Для замещения должности начальника пожарного поста не менее двух лет работы на правоохранительной службе, в специальных государственных органах или на воинской службе в том числе не менее одного года стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
13.
C-SGU-11
Главный специалист, старший инспектор по особым поручениям
Главный специалист-психолог
Заместитель дежурного помощника начальника учреждения уголовно-исполнительной системы
Начальник: отряда, отделения, участка, медицинского здравпункта – врач учреждения уголовно-исполнительной системы
Оперативный дежурный
Помощник оперативного дежурного (помощник руководителя тушения пожара)
Помощник начальника: отряда, специализированного отряда
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік органдар немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
психологтар мен полиграфологтар лауазымдарының орнын басу үшін жұмыс өтіліне талаптар белгіленбейді.
14.
C-SGU-11
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бөлімше, учаске бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
1) құқық қорғау қызметіндегі, арнайы мемлекеттік органдар немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
15.
C-SGU-12
Барлық атаулардың аға: жедел уәкілі, инспектор және инженер
Медициналық кабинет бастығы –дәрігер
Дәрігер
Аға диспетчер
Аға жедел кезекші
Азаматтық қорғау органдарының қарауыл бастығы, аға нұсқаушы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
16.
C-SGU-12
Азаматтық қорғау органдары бөліністерінің дәрігері
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білімі
17.
C-SGU-13
Барлық атаулардағы жедел уәкіл, инспектор және инженер
Қылмыстық-атқару жүйесінің фельдшері
техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
18.
C-SV-12
Бөлімше командирі
"ҚСҚ" қоймасының меңгерушісі
Аға: байланыс шебері, бақылаушы, құтқарушы- нұсқаушы, өрт сөндіру автомобилін жүргізу жөніндегі нұсқаушы, жүргізуші-қызметкер, өрт сөндіруші,
өрт сөндіруші-құтқарушы, өрт сөндіру радиотелефонисі, газ түтінінен қорғау қызметінің аға шебері, респираторщик, радиотелеграфист
Кіші инспектор
Фельдшер
Полицей: жүргізуші, ғимараттарды күзету жөніндегі полицей
орта арнайы, техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
Барлық санаттағы жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
19.
C-SV-12
Арттехқару-жарақ қоймасының меңгерушісі әрі қару-жарақ шебері
Кезекшінің көмекшісі
Орта, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім
нақты лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес құқық қорғау қызметіндегі немесе арнайы мемлекеттік органдар немесе әскери қызметтегі жұмыс өтілі бір жылдан кем емес.
20.
C-SV-12
Жасақ, қарауыл бастығы
Аға бақылаушы, корпус бойынша өрт сөндіруші, есепке алу жөніндегі өрт сөндіруші-техник
орта арнайы, техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
21.
C-SV-13
Бақылаушы,
бақылаушы -кинолог,
жүргізуші – қызметкер, қарауыл бастығының көмекшісі,
өрт сөндіруші, медбике, есепке алу жөніндегі технигі
орта арнайы, техникалық және кәсіптік, орта буын мамандарын даярлауды қамтамасыз ететін орта білімнен кейінгі білім
Барлық санаттағы жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
22.
C-SV-13
Жүргізуші – қызметкер
Өрт сөндіруші
Өрт сөндіруші: –құтқарушы, радиотелефонист, прожекторист
Өрт сөндіру катерінің моторшысы
Радиотелефонист
Диспетчер
Шебер-құтқарушы
орта білім
Барлық санаттағы жүргізушілер үшін жүргізуші куәлігінің болуы.
Ескертпе: Осы біліктілік талаптарындағы жұмыс өтіліне білім беру ұйымдарындағы, оның ішінде құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың, әскери оқу орындарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарындағы оқу кезеңдері және әскери қызмет өтіліне мерзімді әскери қызмет кезеңдері енгізілмейді.

1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
Для замещения должностей психологов и полиграфологов требования к стажу не устанавливаются.
14.
C-SGU-11
Начальник: отделения, участка учреждения уголовно-исполнительной системы
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе;
15.
C-SGU-12
Старший: оперуполномоченный, инспектора и инженера всех наименований
Начальник медицинского кабинета - врач
Врач
Старший диспетчер
Старший оперативный дежурный
Начальник караула органов гражданской защиты
Старший инструктор
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности.
16.
C-SGU-12
Врач подразделений органов гражданской защиты
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
17.
C-SGU-13
Оперуполномоченный, инспектор и инженер всех наименований
Фельдшер уголовно-исполнительной системы
техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
18.
C-SV-12
Командир отделения
Заведующий складом "НЗ"
Старший: мастер связи, контролер, инструктор спасатель, инструктор по вождению пожарного автомобиля,
водитель – сотрудник, пожарный, пожарный-спасатель, пожарный-радиотелефонист, мастер газодымозащитной службы, респираторщик, радиотелеграфист
Младший инспектор
Фельдшер
Полицейский: водитель, по охране зданий
среднее,
среднее специальное, техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
Для водителей всех категорий наличие водительского удостоверения.
19.
C-SV-12
Заведующий складом арттехвооружения, он же оружейный мастер
Помощник дежурного
среднее, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
не менее одного года стажа на правоохранительной службе или специальных государственных органах или на воинской службе, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности.
20.
C-SV-12
Начальник наряда, караула
Старший: контролер, пожарный по корпусу пожарный техник по учету
среднее,
среднее специальное, техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
21.
C-SV-13
Контролер, контролер-кинолог, водитель – сотрудник, помощник начальника караула, пожарный, медицинская сестра
техник по учету
среднее,
среднее специальное, техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена
Для водителей-сотрудников наличие водительского удостоверения.
22.
C-SV-13
Водитель – сотрудник
Пожарный
Пожарный: спасатель, радиотелефонист, прожетрорист
Моторист пожарного катера
Радиотелефонист
Диспетчер
Мастер-спасатель
среднее образование
Для полицейских-водителей наличие водительского удостоверения.
Примечание: В настоящих квалификационных требованиях в стаж работы не включаются периоды учебы в организациях образования, в том числе в организациях образования правоохранительных и специальных государственных органов, военных учебных заведениях, а также специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан и в стаж воинской службы не включаются периоды срочной воинской службы.