Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-4/176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 маусымда № 11376 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.03.2020 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.03.2020 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2015 жылғы " "
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 4-4/176 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.03.2020 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған пестицидтер қорын құру және сақтау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-4/176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2015 года № 11376.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.03.2020 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.03.2020 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________ Б. Султанов
"__" _______ 2015 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 4-4/176
Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.03.2020 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" и определяют порядок создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений.

2. Пестицидтер қоры карантиндік объектілердің анықталған таралу ошақтарын оқшаулауға және жоюға арналған және бюджеттік қаражат есебінен сатып алынатын пестицидтердің көлемінен қалыптастырылады.
3 Пестицидтер қоры тұрақты жаңартылып отыратын пестицидтердің белгілі бір көлемін білдіреді және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің (бұдан әрі – Комитет) қарауындағы (билігіндегі) мемлекеттік меншік болып табылады.
4. Пестицидтер қорын осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған пестицидтер қорының нормативтері не сәйкес Комитет құрады.
5. Ағымдағы жылдың пайдаланылмаған пестицидтер көлемі болжанатын өңдеу алаңы азайған жағдайда, алдағы жылдың пестицидтер қорына ауысады.
6. Пестицидтерді сақтау "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес оның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.
7. Пестицидтерді сақтау қорғау шаралары сақтала отырып, жүзеге асырылады, олар:
1) сақтауға арналған орамаға және ыдысқа қойылатын талаптарды;
2) химиялық өнім орамасының рұқсат етілген массасын және оның сақталу мерзімін;
3) сақтау кезінде өнімнің химиялық өнімнің басқа түрлерімен сәйкестігін;
4) сақтауға қойылатын жалпы талаптарды (температура, қысым, ылғалдылық, жарық);

2. Запас пестицидов предназначен для локализации и ликвидации выявленных очагов распространения карантинных объектов и формируется из объема пестицидов, закупаемых за счет бюджетных средств.
3. Запас пестицидов представляет собой определенный объем регулярно обновляемых пестицидов и является государственной собственностью, находящейся в ведении (распоряжении) Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
4. Запас пестицидов создается Комитетом в соответствии с нормативами запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Неиспользованный объем пестицидов текущего года при уменьшении прогнозируемой площади обработки переходит в запас пестицидов.
6. Хранение пестицидов осуществляется в условиях, обеспечивающих их безопасность в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции".
7. Хранение пестицидов осуществляется с соблюдением защитных мер, которые включают в себя:
1) требования к упаковке и таре для хранения;
2) допустимую массу упаковки химической продукции и срок ее хранения;
3) совместимость продукции при хранении с другими видами химической продукции;
4) общие требования к хранению (температура, давление, влажность, освещенность);

5) өздігінен жануға және өздігінен ыдырауға, оның ішінде қауіпті өнімдер түзей отырып ыдырауға бейім химиялық өнімге қолданылатын арнайы шараларды;
6) ораманы, ыдысты қауіпсіз түрде қайталап пайдалану және (немесе) оларды кәдеге жарату жөніндегі шараларды;
7) авариялық жағдайларды болғызбау және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды;
8) персоналдың жеке қорғану құралдарын қамтиды.
8. Пестицидтерді сақтау оның тұтыну қасиеттерін және адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті қасиеттерінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін орамада жүзеге асырылады.

5) специальные меры к химической продукции, способной к самовозгоранию и самопроизвольному разложению, в том числе с образованием опасных продуктов;
6) меры по безопасному повторному использованию упаковки, тары и (или) их утилизации;
7) меры по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий;
8) средства индивидуальной защиты персонала.
8. Хранение пестицидов осуществляется в упаковке, обеспечивающей их потребительские свойства и защиту от воздействия их опасных свойств на здоровье и жизнь человека, окружающую среду.

9. Пестицидтер массасының рұқсат етілген нормасы олардың әсер етуінің немесе түрленген өнімдерінің қауіпсіздігін сақтау мерзімі ішінде қамтамасыз етеді, оны өндіруші зауыт (формулянт) белгілейді.
10. Пестицидтердің қауіптілік қасиеттерін арттыра түсетін, жаңа қосылыстар түзу қабілеті бар пестицидтерді сақтау кезінде осындай түрлену мүмкіндігін болдырмайтын тиісті қорғау шаралары қамтамасыз етіледі.
11. Тек бірдей заттар үшін ғана ыдысты қайта пайдалануға болады. Пестицидтердің сақталу жағдайларында оның кездейсоқ араласып кету мүмкіндігін болдырмау керек.
Өсімдіктер карантині жөніндегі
іс-шараларды жүргізу үшін
пестицидтердің қорын құру
және сақтау қағидаларына
қосымша
Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтер қорының нормативтері
Р/с
Карантиндік объектілердің атауы
Өңделетін алаңдағы пестицидтер қоры (пайызда), дейін
1
2
3
Карантиндік зиянкестер
1
Myіopardalіs pardalіna Bіgot – Қауын шыбыны
30
2
Tuta absoluta (Meyrіck) – Оңтүстік Америкалық қызанақ күйесі
30
3
Erwіnіa amylovora (Burrіll) Wіnslow et al. – Жеміс ағаштарының бактериялық күйігі
30
Карантиндік арамшөптер
4
Ambrosіa artemіsііfolіa L. –
Жусан жапырақты ойраншөп
10
5
Ambrosіa psіlostachya DC. –
Көп жылдық ойраншөп
10
6
Acroptіlon repens DC. –
Жатаған укекіре
10
7
Cuscuta spp. – Арам сояуылар
10

9. Допустимая норма массы пестицидов обеспечивает безопасность их воздействия или продуктов трансформации в течение срока хранения, определяемого заводом производителя (формулянтом).
10. При хранении пестицидов, обладающих способностью к образованию новых соединений, повышающих свойства опасности пестицидов обеспечить соответствующие защитные меры, исключающие возможность такой трансформации.
11. Повторное использование тары возможно только для идентичных веществ. При условии хранения пестицидов исключить возможность случайного его смешивания.
Приложение к Правилам
создания и хранения запаса
пестицидов для проведения
мероприятий по карантину растений
Нормативы запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений
№ п/п
Наименование карантинных объектов
Запас пестицидов от обрабатываемой площади до (в процентах)
1
2
3
Карантинные вредители
1
Myiopardalis pardalina (Bigot) – Дынная муха
30
2
Tuta absoluta (Meyrick) – Южноамериканская томатная моль
30
3
Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. – Бактериальный ожог плодовых культур
30
Карантинные сорняки
4
Ambrosia artemisiifolia L. – Амброзия полыннолистная
10
5
Ambrosia psilostachya DC. – Амброзия многолетняя
10
6
Acroptilon repens DC. – Горчак ползучий
10
7
Cuscuta spp. – Повилики
10