Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 маусымда № 11386 тіркелді
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 91-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін мерзімдік баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі                              Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 20 мамырдағы
№ 364 бұйрығына
қосымша
Нысан
Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің
ерікті түрдегі жазбаша келісімі
Мен, (астын сызу): пациент/заңды өкілі:
____________________________________________________________________,
(пациенттің/заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(медициналық ұйымның атауы)
бола тұрып, (астын сызу): маған/мен заңды өкілі болып табылатын
адамға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
келесі емшаларды: ___________________________________________________
(емшараның атауын көрсету)
жүргізуге өзімнің келісімімді беремін.
1. Мен жоспарланған инвазиялық араласулардың мақсаты, сипаты,
қолайсыз әсерлері жөнінде хабардар етілдім, барлық дайындық және
сүйемелдеуші ықтимал анестезиологиялық іс-шаралармен, сондай-ақ
қажетті жанама араласулармен келісемін. Маған инвазиялық араласулар
кезінде күтпеген жағдайлар, қауіптер және асқынулар туындауы мүмкін
екені туралы ескертілді және бұл жүрек-қан тамырлар, жүйке, тыныс алу
және басқа ағзаның тіршілік әрекеті жүйелері жағынан бұзылыстарға
алып келу мүмкін екенін, бұл денсаулыққа қасақана зиян келтіру емес
екенін түсінемін. Мұндай жағдайда, мен дәрігерлердің жоғарыда көрсетілген асқынуларды жоюға бағытталған барынша ықтимал емдеу
әдістерін қолдануына келісім беремін.

Об утверждении формы письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2015 года № 11386
В соответствии с пунктом 3 статьи 91 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить форму письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 20 мая 2015 года № 364
Форма
Письменное добровольное согласие
пациента при инвазивных вмешательствах
Я, (подчеркнуть) пациент/законный представитель:
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) пациента/законного представителя)
находясь в _________________________________________________________
(наименование медицинской организации)
даю свое согласие на проведение (подчеркнуть): мне/лицу, законным
представителем которого я являюсь: _________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
следующей процедуры: _______________________________________________
(указать наименование процедуры)
1. Я информирован/(а) о целях, характере, неблагоприятных
эффектах планируемого инвазивного вмешательства, согласен(на) со
всеми подготовительными и сопровождающими возможными
анестезиологическими мероприятиями, а также с необходимыми побочными
вмешательствами. Я предупрежден(а), что во время инвазивного
вмешательства могут возникнуть непредвиденные обстоятельства, риски и
осложнения и понимаю, что это может включать нарушения со стороны
сердечно-сосудистой, нервной, дыхательной и других систем
жизнедеятельности организма, что это связано с непреднамеренным
причинением вреда здоровью. В таком случае, я согласен(на) на
применение врачами всевозможных методов лечения, направленных на
устранение вышеуказанных осложнений.

2. Мен өзімнің денсаулығыма (мен заңды өкілі болып табылатын
адамның денсаулығына) байланысты барлық проблемалар:
тұқым қуалаушылық;
аллергиялық белгілер;
дәрілік препараттар және азық-түлік тағамдарын жеке көтере
алмаушылық;
темекі бұйымдарын тұтыну;
алкогольді шектен тыс тұтыну;
есірткі заттарын шектен тыс тұтыну;
жарақаттар, операциялар, сырқаттар, анестезиологиялық құралдар;
тіршілік ету кезінде маған (мен заңды өкілі болып табылатын
адамға) әсер етуші физикалық, химиялық немесе биологиялық
жаратылыстағы экологиялық және өндірістік факторлар;
қолданып жатқан дәрілік заттар туралы дәрігерді хабардар
етемін.
3. Менің дәрігерге кез келген сұрақтарды қоюға мүмкіндігім
болды және барлық сұрақтарға барынша толық жауап алдым.
4. Мен осы құжаттың барлық тармақтарымен таныстым және олармен
келісемін.
Өтініш берушінің қолы: ___________ (пациент/заңды өкіл)
Толтырылған күні: ____ / ______________ / 201_ ж.
Дәрігер: ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда)
Қолы: _______________
Ескертпе:
1. Инвазиялық араласулар – ағзаның табиғи сыртқы барьерлері
(тері, шырышты қабықтар) арқылы өтуге байланысты медициналық емшаралар (егу, диагностикалық емшара, хирургиялық операция және тағы басқа).
2. Медицина қызметкерлері өмірлік көрсетілімдер бойынша
инвазиялық араласуларға кірісіп кеткенде және оны тоқтату немесе
қайтару пациент өміріне және денсаулығына қауіп төнетіндігіне
байланысты жағдайларды қоспағанда инвазиялық араласуларды жүргізуге
келісімді тоқтатуға болады.

2. Я ставлю в известность врача обо всех проблемах, связанных
с моим здоровьем (со здоровьем лица, законным представителем которого
я являюсь):
наследственность;
аллергические проявления;
индивидуальная непереносимость лекарственных препаратов и
продуктов питания;
потребление табачных изделий;
злоупотребление алкоголем;
злоупотребление наркотическими средствами;
перенесенные травмы, операции, заболевания, анестезиологические
пособия;
экологические и производственные факторы физической, химической
или биологической природы, воздействующие на меня (лица, законным
представителем которого я являюсь) во время жизнедеятельности;
принимаемые лекарственные средства.
3. Я имел(а) возможность задавать любые вопросы врачу и на все
вопросы получил(а) исчерпывающие ответы.
4. Я ознакомлен(а) со всеми пунктами настоящего документа и
согласен(а) с ними.
Подпись заявителя: ___________ (пациент/законный представитель)
Дата заполнения: ______/__________________/201__ г.
Врач: _________________________(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись: ___________________
Примечание:
1. Инвазивное вмешательство – медицинская процедура, связанная
с проникновением через естественные внешние барьеры организма (кожа,
слизистые оболочки) (инъекция, диагностическая процедура,
хирургическая операция и так далее).
2. Согласие на проведение инвазивного вмешательства может быть
отозвано, за исключением случаев, когда медицинские работники по
жизненным показаниям уже приступили к инвазивному вмешательству и его
прекращение или возврат невозможны в связи с угрозой для жизни и
здоровья пациента.