Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 428 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 маусымда № 11508 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.01.2021 № ҚР ДСМ-1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 105) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В.Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 428 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесі

Об утверждении Методики осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 428. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2015 года № 11508. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2021 года № ҚР ДСМ-1.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 05.01.2021 № ҚР ДСМ-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 105) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Методику осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия согласно приложению, к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждена
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 428
Методика осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия

Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (МӘМС) медициналық бұйымдарды сатып алуды жоспарлау және ұйымдастыру кезінде медициналық ұйымдарды жарақтандыру мақсатында саудалық атауы немесе техникалық сипаттамасы бойынша медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды (бұдан әрі – сараптамалық бағалау) жүргізу алгоритмін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы – тіркеуге дейінгі және тіркеуден кейінгі кезеңдерде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға сараптама жүргізу үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген ұйым (бұдан әрі – сараптама ұйымы);
2) кепілдікті сервистік қызмет көрсету – өндіретін зауыт белгілеген шығыс материалдары мен тозатын тораптарды қалпына келтіруді қоспағанда, сатып алу шарттарында, өнім берудің ұзақ мерзімді шарттарында, үш жақты сатып алу және қаржы лизингі шарттарында айқындалған мерзімде тиісті түрде пайдаланылған және сақталған жағдайда өнім беруші (дайындаушы, орындаушы), оның ішінде қашықтықтан (мамандандырылған бағдарламаларды және жабдықты, деректерді беру арнасын, сәйкестендірілген бар кодты немесе өзге де әдісті пайдаланумен, онлайн режимде) көрсететін техникалық қызмет көрсетудің кез келген түрлерін, техникалық диагностиканы және жабдықтың ақауын, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын, техникалық консультацияны қамтитын берілген медициналық бұйымды жарамды жай-күйде ұстау жөніндегі көрсетілетін қызметтер кешені;
3) клиникалық-техникалық негіздеме – денсаулық сақтау ұйымы әзірлейтін және медициналық қызметтер көрсету мақсатында сатып алуға арналған медициналық бұйым туралы және денсаулық сақтау ұйымының оны пайдалануға дайындығы туралы мәліметтер мазмұндалатын құжат;

Сноска. Методика - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 06.03.2020 № ҚР ДСМ-15/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия (далее – Методика) определяет алгоритм проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик и клинико-технического обоснования медицинского изделия по торговому наименованию или технической характеристики (далее – экспертная оценка) в целях оснащения медицинских организаций, при планировании и организации закупа медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (ГОБМП) и в системе обязательного социального медицинского страхования (ОСМС).
2. Основные понятия, используемые в настоящей Методике:
1) государственная экспертная организация в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий - организация, определенная уполномоченным органом в области здравоохранения для проведения экспертизы лекарственных средств и медицинских изделий в дорегистрационном и послерегистрационном периодах, согласно подпункта 45) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств и медицинских изделий, фармацевтических услуг" (далее - экспертная организация);
2) гарантийное сервисное обслуживание – комплекс услуг по поддержанию поставленной медицинским изделием, в исправном состоянии, включающий любые виды технического обслуживания, техническую диагностику и дефектацию оборудования, ремонтно-восстановительные работы, технические консультации, которые оказывает поставщик (изготовитель, исполнитель), в том числе дистанционно (в режиме онлайн, с использованием специализированных программ и оборудования, каналом передачи данных, идентифицированным баркодом или иным методом), при условии его надлежащего использования и хранения, бесплатно на срок, определенный договорами закупа, долгосрочными договорами поставки, трехсторонними договорами закупа и финансового лизинга, за исключением восстановления расходных материалов и изнашиваемых узлов, установленных заводом производителем;
3) клинико-техническое обоснование – документ, разрабатываемый организацией здравоохранения и содержащий сведения о медицинском изделии, предназначенном для закупа в целях оказания медицинских услуг и готовности организации здравоохранения к ее эксплуатации;

4) медициналық бұйымдар – медициналық мақсаттарда жеке немесе өзара біріктірілімде, сондай-ақ арнайы бағдарламалық қамтылымды қоса алғанда, көрсетілген бұйымдарды мақсаты бойынша қолдану үшін қажетті керек-жарақтармен бірге қолданылатын, аурулардың профилактикасы, диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және адам организмінің жай-күйін мониторингтеу, медициналық зерттеулер жүргізу, организмнің анатомиялық құрылымын немесе физиологиялық функцияларын қалпына келтіру, алмастыру, өзгерту, жүктілікті болдырмау немесе үзу үшін медициналық бұйымды өндіруші арнап шығарған және функционалдық міндеті адам организміне фармакологиялық, иммунологиялық, генетикалық немесе метаболизмдік әсер ету жолымен іске асырылмайтын және дәрілік заттарды қолдану арқылы сүйемелденуі мүмкін кез келген құралдар, аппараттар, аспаптар, жабдық, материалдар және басқа да бұйымдар;
5) медициналық бұйымға референттік баға белгілеу – референтті елдердегі жиынтықталымы, түрі және типтік-өлшемдік қатарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасына жеткізудің нақты бағасын есепке алып, бір ғана медициналық бұйымдардың бір ғана өндірушісінің DDP ИНКОТЕРМС 2010 шарттарына сәйкес, өтініш беруші ұсынған Франко-зауыт бағаларына негізделген сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың саудалық атауына бағаларды талдау жүйесі;
6) өтініш беруші – медициналық бұйымдарға сервистік қызмет көрсетуді және олардың бағасын қалыптастыруды талап ететін медициналық бұйымның оңтайлы техникалық сипаттамаларына және клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалау жүргізу үшін өтініш, құжаттар, материалдар беруге және әрекеттер жасауға құқық беретін жеке немесе заңды тұлға;
7) референттік елдер – Халықаралық қайта құру және даму банкі кредиттейтін санаттан жан басына шаққандағы жалпы ұлттық табыстың бағалау деңгейі бойынша Дүниежүзілік банктің жіктеуіне сәйкес кірістерінің деңгейі жоғары, орташадан жоғары немесе орташа деңгейден төмен елдер тобына жататын Қазақстанмен макроэкономикалық салыстырмалы еуропалық және орталық азия өңірінің елдері (Әзірбайжан, Беларусь, Болгария, Мажарстан, Грекия, Латвия, Литва, Ресей, Польша, Румыния, Словакия, Словения, Түркия, Хорватия, Чехия, Эстония);
8) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар – өз бетінше және (немесе) керек-жарақтармен, шығыс материалдарымен үйлесімде, сондай-ақ кешендер мен жүйелер түрінде диагностиканың, емдеудің, оңалтудың нақты мақсаттары үшін пайдаланылатын техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, пайдаланушыларды оқытуды талап ететін аппараттар, аспаптар, жабдықтар болып табылатын медициналық бұйымдар;

4) медицинские изделия – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы и прочие изделия, которые применяются в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению, включая специальное программное обеспечение, предназначены производителем медицинских изделий для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, медицинской реабилитации и мониторинга состояния организма человека, проведения медицинских исследований, восстановления, замещения, изменения анатомической структуры или физиологических функций организма, предотвращения или прерывания беременности и функциональное назначение которых не реализуется путем фармакологического, иммунологического, генетического или метаболического воздействия на организм человека и может поддерживаться применением лекарственных средств;
5) референтное ценообразование на медицинское изделие – система анализа цен на торговое наименование медицинских изделий, не требующих сервисного обслуживания, основанная на представленных заявителем ценах Франко-Завод, в соответствии с условиями DDP ИНКОТЕРМС 2010, одного и того же производителя одного и того же медицинских изделий с учетом комплектности, вида и типоразмерного ряда в референтных странах, а также фактической цены поставок в Республику Казахстан;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, правомочное подавать заявление, документы, материалы;
7) референтные страны – страны европейского и центрально-азиатского региона, макроэкономически сопоставимые с Казахстаном, относящиеся к группе стран высокого, выше среднего или ниже среднего уровня доходов, согласно классификации Всемирного банка по оценочному уровню валового национального дохода на душу населения, из категории кредитуемых Международным банком реконструкции и развития (Азербайджан, Беларусь, Болгария, Венгрия, Греция, Латвия, Литва, Россия, Польша, Румыния, Словакия, Словения, Турция, Хорватия, Чехия, Эстония);
8) медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания – медицинские изделия, являющиеся аппаратами, приборами, оборудованием, требующие технического обслуживания, ремонта, обучения пользователей, которые используется для конкретных целей диагностики, лечения, реабилитации самостоятельно и (или) в сочетании с принадлежностями, расходным материалом, а также в виде комплексов или систем;

9) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін бірдей медициналық бұйымдар – ұқсас техникалық сипаттамалары бар, оның ішінде медициналық бұйымның құрамына кіретін жинақтаушы бөліктері бойынша да ұқсас медициналық бұйымдар;
10) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін ұқсас медициналық бұйымдар – бірдей болып табылмайтын, сол бір функцияларды орындауға және бір-бірін алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас сипаттамалары мен жинақтауыштары бар медициналық бұйымдар;
11) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға арналған сараптамалық қорытынды – ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық бұйымдарды сатып алуды жоспарлау және ұйымдастыру үшін қажетті сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың талап етілетін техникалық сипаттамаларына сәйкес келетін денсаулық сақтау ұйымдарының қажеттілігін айқындауды қамтитын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жобалау және салу не денсаулық сақтауда мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ) жобаларын іске асыру шеңберінде медициналық бұйымдармен жарақтандыру кезінде сараптама ұйымы берген құжат;
12) DDP ИНКОТЕРМС 2010 (бұдан әрі – DDP) – Халықаралық тауар палатасы әзірлеген және айқындаған халықаралық сатып алу-сату шарттарының стандартты талаптарының халықаралық саудалық термині;
13) in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымдар – жеке немесе өзара үйлесімді медициналық мақсаттарда, сондай-ақ тағайындауы бойынша (арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді қоса алғанда) көрсетілген бұйымды қолдану үшін қажетті керек-жарағымен бірге қолданылатын және өндірушінің адамның физиологиялық және патологиялық жағдайына, туа біткен патологиясына, белгілі бір клиникалық жағдайға және ауруға бейімділігіне, әлеуетті рецепиентпен тінінің үйлесімдігіне, терапиялық әсерінің реакциясын болжауға, терапиялық құралдарды таңдауға және (немесе) емін бақылауға қатысты ақпарат алу үшін адамның биологиялық материалдарының үлгілерін in vitro зерттеу кезінде қолдануға арналған аспаптар, аппараттар, құралдар, жабдықтар, материалдар, реагенттер, калибраторлар, бақылау материалдары және өзге де бұйымдар.
2-тарау. Медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларын сараптамалық бағалау алгоритмі
1-параграф. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларын сараптамалық бағалау
3. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сараптамалық бағалауды жүргізу үшін өтініш беруші сараптама ұйымының ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде мыналарды береді:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініш;

9) идентичные медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания – медицинские изделия, имеющие сходные технические характеристики, в том числе по комплектующим входящим в состав медицинского изделия;
10) аналогичные медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания – медицинские изделия, не являющиеся идентичными, имеющие сходные характеристики и комплектацию, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
11) экспертное заключение для медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания – документ, выданный экспертной организацией в соответствии с настоящей Методикой, необходимый для планирования и организации закупа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, в рамках ГОБМП и ОСМС, либо при оснащении медицинских изделий в рамках проектирования и строительства государственных организаций здравоохранения или реализации проектов государственно-частных партнерств (ГЧП) в здравоохранении;
12) DDP ИНКОТЕРМС 2010 (далее – DDP) – международный торговый термин стандартных условий договоров международной купли-продажи, которые разработаны и определены Международной торговой палатой;
13) медицинские изделия для диагностики in vitro – любые инструменты, аппараты, приборы, оборудование, материалы, реагенты, калибраторы, контрольные материалы и прочие изделия, применяемые в медицинских целях отдельно или в сочетании между собой, а также вместе с принадлежностями, необходимыми для применения указанных изделий по назначению, включая специальное программное обеспечение, и предназначенные производителем медицинского изделия для применения при исследованиях invitro образцов биологических материалов человека для получения информации относительно физиологического или патологического состояния, врожденной патологии, предрасположенности к определенному клиническому состоянию или болезни, совместимости тканей с потенциальным реципиентом, прогнозирования реакций на терапевтические воздействия, выбора терапевтических средств и (или) контроля лечения.
Глава 2 Алгоритм экспертной оценки оптимальных технических характеристик медицинских изделий
Параграф 1. Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий требующих сервисного обслуживания
3. Для проведения экспертной оценки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания заявитель предоставляет в экспертную организацию:
1) заявление на проведение экспертной оценки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;

2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін әкелінетін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық ерекшелік;
4) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммерциялық ұсыныс;
5) осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларын сараптамалық бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың тізбесі (бұдан әрі – құжаттардың тізбесі).
4. Сараптама ұйымы өтініш берілген кезден бастап 60 күнтізбелік күн ішінде сарапатамалық бағалау жүргізеді.
5. Ұсынылған құжаттарға және (немесе) материалдарға ескертулер болған жағдайда сараптама ұйымы өтініш берушіге анықталған ескертулерді және 20 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігін көрсете отырып, өтініш берушіге хатты (еркін түрде) жібереді.
6. Өтініш беруші ескертулерді жоймаған кезде сараптама ұйымы осы өтініш бойынша өтініш берушіге сараптамалық бағалау жүргізуді тоқтату туралы хабарлама (еркін түрде) жібереді.
7. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалауды жүргізу техникалық талдаудан және медициналық бұйымның құнын талдаудан тұрады.
Медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасына сәйкестігі тұрғысынан сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалау жүргізіледі.
8. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық талдау техникалық спецификацияда көрсетілген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамалары мен жиынтықталымының медициналық қызметтер көрсету талаптарына сәйкестігін ескере отырып жүргізіледі, клиникалық-техникалық негіздемеде көрсетілген медициналық қызметтерді көрсетуге жоспарланған, техникалық спецификацияда көрсетілген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамаларын салыстыру жолымен айқындалады.
9. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасында және жиынтықталымында тапсырыс беруші жоспарламаған медициналық қызметтерді орындауға арнап шығарған компоненттердің болуына жол берілмейді.
10. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін әкелінетін медициналық бұйымдардың бағасын (құнын) талдау мыналардан тұрады:

2) перечень документов необходимых для осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик ввозимых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;
3) техническую спецификацию по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике;
4) коммерческое предложение по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
5) перечень документов, необходимых для осуществления экспертной оценки оптимальных технических характеристик, производимых медицинских изделий на территории Республики Казахстан по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике (далее – перечень документов).
4. Экспертная организация в течение 60 календарных дней с момента подачи заявления проводит экспертную оценку.
5. В случае наличия замечаний к представленным документам и (или) материалам экспертная организация направляет заявителю письмо (в произвольной форме) с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий 20 календарных дней.
6. При не устранении заявителем замечаний экспертная организация направляет заявителю уведомление (в произвольной форме) о прекращении проведения экспертной оценки по данному заявлению.
7. Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания состоит из технического анализа и анализа стоимости медицинских изделий.
Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания проводится на соответствие безопасности и качества медицинских изделий.
8. Технический анализ медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания проводится с учетом соответствия технических характеристик и комплектаций медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, указанной в технической спецификации и требований к оказанию медицинских услуг, определяются путем сопоставления технических характеристик медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, указанных в технической спецификации, с планируемыми к оказанию медицинскими услугами, отраженными в клинико-техническом обосновании.
9. Присутствие в технической характеристике и комплектации медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания компонентов, предназначенных для выполнения незапланированных заказчиком медицинских услуг, не допускается.
10. Анализ цены (стоимости) ввозимых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания состоит из:

1) in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымдарды (реагенттер мен шығыс материалдары) қоспағанда, уәкілетті органның және "СҚ-Фармация" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің, денсаулық сақтау ұйымдарының және www.goszakup.gov.kz ресми сайттарында орналастырылған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін, сатып алынған бірдей немесе ұқсас медициналық бұйымдар туралы ақпаратты талдау арқылы соңғы 12 ай ішінде сатып алумен салыстыру арқылы сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бағасын (құнын) салыстыру.
Бұл ретте жиынтықталымдағы өзгешелік, валюта бағамының, инфляцияның, дайындаушы зауыт бағаларының өзгеруі ескеріледі;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бағасын (құнын) прайс-парақтармен немесе дайындаушы зауыттың өзге құжаттарымен және/немесе құзіреті тиісті апостильденген сенімхатпен немесе хатпен расталатын уәкілеттік етуші тұлғалармен және/немесе сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды дайындаушы зауыттың өкілдіктерімен салыстырып тексеруді жүргізу. Сонымен қатар, инвойстарда және өзге тауарлық-ілеспе құжаттарда көрсетілген, кеден бағасы расталатын, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін осы медициналық бұйымның сатып алынғаны, құжаттарда көрсетілген бағасы (құны) және жиынтықталымы расталатын өтініш беруші ұсынған құжаттар негізінде жүргізіледі. Осы ретте кез келген көздерден сатып алынған немесе сараптамалық бағалауды күнтізбелік жыл соңына дейін жүргізетін ұйым мақұлдаған сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың немесе оның жиынтықтаушыларының құнын асыруға жол берілмейді.
11. Баға айырмашылығы сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың жиынтықтаушы немесе функционалдық жұмыс режимдерінде айырмашылық болған жағдайда негізделген болып есептеледі.
12. Көрсетілген бағаға салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қоса алғанда, жеткізушінің барлық қажетті және расталған шығыстарды, оның ішінде өтініш берушіге дейін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды жеткізумен байланысты жоспарланған, мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей: жеткізушінің кедендік, брокерлік шығыстарын, логистика құнын, сақтандыруды, уақытша сақтау қоймасында (бұдан әрі – УСҚ) сақтауды, қауіпсіздік пен сапаны бағалауға арналған шығындарды, бірақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қоспағанда, барлық көрсетілген шығыстардың жиынтық құны бағаның 10% - нан аспайды (DDP бажын төлеу бағасы)
Жеткізушінің кірісін (пайдасын) қосуға жол беріледі, бірақ DDP сомасының 15% - ынан аспауы тиіс.
Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның құны
мына формула бойынша есептеледі:
(ҚҚС-сыз) = (Б* Квалют + Мбаж) + Жшығ + К, мұнда:
Б – сатып алу бағасы (прайс-парақта/келісім шартта көрсетілген баға);
К – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің айырбастау бағамына сәйкес валюта бағамы және теңгемен жүзеге асырылады;
М – Қазақстан Республикасына сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды әкелу кезінде белгіленген мемлекеттік баж (бар болса)
Ж – кедендік, брокерлік төлемдерді, тауарды жеткізу бойынша көліктік шығыстарды, сақтандыруды, УСҚ қоймасын жалға алуды қамтитын жеткізуге арналған шығыстар.
К – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін мәлімделген медициналық бұйымдарды өткізу кезіндегі жеткізушінің кірісі.
Формуланың есебі сақталған кезде мәмілеге қатысушылардың саны шектелмеген.

1) сопоставления цены (стоимости) медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, путем сопоставления с закупом за последние 12 месяцев, посредством анализа информации об идентичных или аналогичных закупленных медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, размещенных на официальных сайтах уполномоченного органа и товарищества с ограниченной ответственностью "СК-Фармация", организаций здравоохранения и www.goszakup.gov.kz, за исключением медицинских изделий для диагностики in vitro (реагенты и расходные материалы). При этом, учитывается отличие в комплектации, изменение курса валют, инфляции, цен завода-изготовителя;
2) проведения сверки цены (стоимости) медицинских изделий требующих, сервисного обслуживания с прайс-листами или иными документами завода-изготовителя и/или уполномоченными им лицами и/или представительствами завода-изготовителя медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, компетенция которых подтверждается соответствующей апостилированной доверенностью или письмом. А также на основе представленных заявителем документов, подтверждающих таможенную цену (стоимость), указанную в инвойсах и иных товарно-сопроводительных документах, подтверждающих приобретение данного медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания, по указанной в документах цене (стоимости) и комплектации. При этом превышение стоимости уже закупленной из любых источников или прошедших экспертную оценку до конца календарного года медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания либо ее комплектующих не допускается.
11. Разница в цене считается обоснованной в случае наличия разницы в комплектующих или в функциональных режимах работы медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания.
12. К указанной цене допускается включать все необходимые и подтвержденные расходы поставщика, включая налоги и другие обязательные платежи в бюджет, в том числе планируемые, связанные с доставкой медицинских изделий требующего сервисного обслуживания до заказчика, включая, но не ограничиваясь: таможенные, брокерские расходы поставщика, стоимость логистики, страхование, хранение на складе временного хранения (далее – СВХ), затрат на оценку безопасности и качества, но суммарная стоимость всех указанных расходов, кроме расходов на налоги и другие обязательные платежей в бюджет не более 10% от цены (цена с оплатой пошлины DDP).
Допускается включать доход (прибыль) поставщика, но не более 15% от суммы DDP.
Цена (стоимость) медицинского изделия, требующих сервисного обслуживания рассчитывается по формуле:
(без НДС) = (Ц * К + Г) + Д+П, где:
Ц – закупочная цена (цена, указанная в прайс-листе/контракте);
К – курс валют согласно обменному курсу Национального Банка Республики Казахстан.
Г – государственная пошлина, установленная при ввозе медицинского изделия, требующей сервисного обслуживания в Республику Казахстан (при наличии).
Д – расходы на доставку, включающие в себя таможенные, брокерские платежи, транспортные расходы по доставке товара, страхование, аренду склада СВХ.
П – прибыль поставщика при реализации заявленной медицинских изделий, требующей сервисного обслуживания.
По проектам ГЧП цена (стоимость) медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания проводится выше указанной формуле.
При соблюдении расчетов формулы количество участников сделки не ограничено.

13. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды сатып алу жоспарланып отырған денсаулық сақтау ұйымдарының салынып жатқан және жобаланатын объектілері бойынша жеткізу мерзімі (бір жылға дейін дөңгелектеу) және өткен жылғы инфляция қосымша есепке алынады.
Инкотермс қолданыстағы редакциясына сәйкес Ex Works/Көліктің барлық түрлері үшін Франко-зауыт (EXW), Free Carier/ Көліктің барлық түрлері үшін Франко-тасымалдау (FCA), Free Alongside Ship/Теңіз және өзен көлігі үшін борт бойындағы Франко (FAS), Free on Board/Теңіз және өзен көлігі үшін Франко-борт (FOB) жеткізу шарттары кезінде құнды есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құны
(ҚҚС-сыз) = ((Б * Квалют + Мбаж) + Жшығ + П) + (И*Жсаны), мұнда
Б – сатып алу бағасы (прайс-парақта/келісім-шартта көрсетілген баға);
К – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің айырбастау бағамына сәйкес валюта бағамы және теңгемен жүзеге асырылады;
М – Қазақстан Республикасына сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымды әкелу кезінде белгіленген мемлекеттік баж (бар болса)
Ж – кедендік, брокерлік төлемдерді, тауарды жеткізу бойынша көліктік шығыстарды, сақтандыруды, УСҚ қоймасын жалға алуды қамтитын жеткізуге арналған шығыстар.
Бұл ретте, барлық көрсетілген шығысдардың жалпы құны қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнынан 10% аспауға тиіс.
К – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін мәлімделген медициналық бұйымдарды өткізу кезіндегі жеткізушінің пайдасы 15% -дан аспауы керек
И – ресми дереккөзден алынған алдыңғы жылғы инфляция;
Ж – объектіні пайдалануға беру аяқталғанға дейін жоспарланған жылдар немесе жылдар саны.
Формуланың есебі сақталған кезде мәмілеге қатысушылардың саны шектелмеген.
14. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға кепілдікті сервистік қызмет көрсетудің қосымша мерзімінің құны сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бастапқы құнына байланысты айқындалады, атап айтқанда:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін құны 5 миллион теңгеге дейін - әрбір жыл үшін бастапқы құнының 2%-нан аспайтын;
2) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін құны 5-тен 25 миллион теңгеге дейін - әрбір жыл үшін бастапқы құнының 3%-нан аспайтын;
3) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін құны 25-тен 35 миллион теңгеге дейін - әрбір жыл үшін бастапқы құнының 4%-нан аспайтын;
4) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін құны 35-тен 50 миллион теңгеге дейін - әрбір жыл үшін бастапқы құнының 5%-нан аспайтын;

13. По строящимся и проектируемым объектам организации здравоохранения, где планируется приобретение медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания дополнительно учитывается срок поставки (округление до года) и инфляция предыдущего года.
При условиях поставки ExWorks/Франко-Завод для всех видов транспорта (EXW), Free Carier/Франко-перевозчик для всех видов транспорта (FCA), Free Alongside Ship/Франко вдоль борта судна для морского и речного транспорта (FAS), Free on Board/Франко-борт для морского и речного транспорта (FOB) согласно действующей редакции Инкотермс, расчет цены (стоимости) проводится по следующей формуле:
Цегна (стоимость) медицинских изделий, требующей сервисного обслуживания
(без НДС) = ((Ц * К + Г) + Д + П) + (И*Л), где:
Ц – закупочная цена (цена, указанная в прайс-листе/контракте);
К – курс валют согласно обменному курсу Национального Банка Республики Казахстан;
Г – государственная пошлина, установленная при ввозе медицинских изделий, требующей сервисного обслуживания в Республику Казахстан,
Д – расходы на доставку, включающие в себя таможенные, брокерские платежи, транспортные расходы по доставке товара, страхования, аренду склада СВХ.
При этом, суммарная стоимость всех указанных расходов не превышает 10% от стоимости медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания.
П – прибыль поставщика при реализации заявленной медицинских изделий, требующей сервисного обслуживания, которая не должна превышать 15% .
И – инфляция предыдущего года из официального источника;
Л – количество лет или годов, планируемых до завершения сдачи объекта в эксплуатацию.
При соблюдении расчетов формулы количество участников сделки не ограничено.
14. Стоимость дополнительного срока гарантийного сервисного обслуживания медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания определяется в зависимости от первоначальной стоимости медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания, а именно:
1) для медицинских изделий требующего сервисного обслуживания ценой (стоимостью) до 5 миллионов тенге - не более 2% от первоначальной стоимости за каждый год;
2) для медицинских изделий требующего сервисного обслуживания ценой (стоимостью) от 5 до 25 миллионов тенге - не более 3% от первоначальной стоимости за каждый год;
3) для медицинских изделий требующего сервисного обслуживания ценой (стоимостью) от 25 до 35 миллионов тенге - не более 4% от первоначальной стоимости за каждый год;
4) для медицинских изделий требующего сервисного обслуживания ценой (стоимостью) от 35 до 50 миллионов тенге - не более 5% от первоначальной стоимости за каждый год;

5) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін құны 50 миллион теңге және одан жоғары - әрбір жыл үшін бастапқы құнының 7%-нан аспайтын.
15. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға кепілдікті сервистік қызмет көрсету құнына шығыс материалдары мен керек-жарақтары енгізілмейді.
16. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға кепілдікті сервистік қызмет көрсету құнын айқындау кезінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды жеткізушілерде сервис–орталықтарының немесе мамандардың (сертификаты бар) болуы ескеріледі.
17. Тіркеу куәлігінде бірыңғай кешен ретінде тіркелген жылжымалы кешеннің құнына талдау жүргізу кезінде кепілдікті қызмет көрсету шарттары сервистік қызмет көрсетуді талап ететін барлық медициналық бұйымдарға, бірыңғай кешен құрамына кіретін медициналық жиһазға қолданылады.
18. Жобаланатын және салынып жатқан денсаулық сақтау объектілері үшін сатып алынатын сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнына талдау жүргізу кезінде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды іске қосуға есептелген шығыс материалдарының құны және денсаулық сақтау ұйымы сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды пайдалануға берген күннен бастап кемінде 37 (отыз жеті) айды құрайтын кепілдікті сервистік қызмет көрсетудің құны ескеріледі.
19. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнына сараптамалық бағалау жүргізу нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес қорытынды ресімделеді.
20. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымның құнына талдау жүргізу коммерциялық ұсыныс негізінде жүзеге асырылады.
21. Отандық тауар өндірушілерге сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнына сараптамалық бағалау мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнын бастапқы талдау кезінде;
2) тіркеу куәлігіне сәйкес сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамалары өзгерген кезде;
3) өнеркәсіптік өнімді өндірушілердің баға индексінің ресми өзгеруін ескере отырып, сараптамалық қорытындының алдыңғы күнімен салыстырғанда шекті бағаның ұлғаюы немесе азаюы кезінде.
Бұл ретте, осы Әдістемеге 5 қосымшаға сәйкес құжаттар ұсынылады.

5) для медицинских изделий требующего сервисного обслуживания ценой (стоимостью) 50 миллионов тенге и выше - не более 7% от первоначальной стоимости за каждый год.
15. В стоимость гарантийного сервисного обслуживания медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания не включаются расходные материалы и принадлежностей.
16. При определении стоимости гарантийного сервисного обслуживания медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания учитывается наличие сервис – центров или специалистов (имеющих сертификат) у поставщиков медицинских изделий требующего сервисного обслуживания.
17. При проведении анализа цены (стоимости) передвижного комплекса, зарегистрированного в регистрационном удостоверении, как единый комплекс, условия гарантийного обслуживания распространяются на все медицинские изделия требующего сервисного обслуживания, медицинскую мебель, входящую в состав единого комплекса.
18. При проведении анализа цены (стоимости) медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания приобретаемой для проектируемых и строящихся объектов здравоохранения, учитывается стоимость расходных материалов, рассчитанных на запуск медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания и стоимость гарантийного сервисного обслуживания, которая составляет не менее 37 (тридцати семи) месяцев с даты ввода в эксплуатацию медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания организацией здравоохранения.
19. По результатам проведения экспертной оценки цены (стоимости) медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания оформляется заключение согласно приложению 6, а также по результатам проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания оформляется заключение по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике.
20. Анализ стоимости медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания производимых на территории Республики Казахстан осуществляется на основании коммерческого предложения.
21. Экспертная оценка стоимости медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания отечественных товаропроизводителей проводится в следующих случаях:
1) при первичном анализе стоимости медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания;
2) при изменении технических характеристик медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания согласно регистрационного удостоверения;
3) при увеличении или уменьшении предельной цены с учетом официального изменения индекса цен производителей промышленной продукции в сравнении с предыдущей датой экспертного заключения.
При этом предоставляются документы согласно приложению 5 к настоящей Методике.

22. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың бағасын (құнын) өзгерту жиынтықтауыштар бөлінісінде жүргізіледі.
23. Тіркеу куәлігіне сәйкес өзгертілген техникалық сипаттамалары бар сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды жиынтықта бұрын сараптамалық бағалаудан өткен жиынтықтауыштар, олардың құны өзгеріссіз қалады.
24. Бағаның ұлғаюы немесе төмендеуі әрбір жиынтықтауышқа жеке-жеке өнеркәсіп өнімін өндірушілер бағасының индексіне сәйкес жүргізіледі.
25. Отандық тауар өндірушілер өндірген сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін көрсетілген бағаға сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды өтініш берушіге жеткізуге байланысты барлық қажетті шығыстарды қосуға жол беріледі.
Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құны
(ҚҚС-сыз) = Б + К, мұнда
Б – отандық өндірушінің коммерциялық ұсыныстарында көрсетілген мәлімделген баға және өндірістік өзіндік құны, сату бойынша шығыстарды қамтиды;
К – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар құнының 15%-ынан аспауы тиіс мәлімделген медициналық бұйымды сату кезіндегі отандық тауар өндірушінің пайдасы.
26. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнына сервистік қызмет көрсетудің кепілдікті мерзімі пайдалануға берілген күннен бастап кемінде 37 ай енгізіледі.
27. 37 айдан астам кепілдікті сервистік қызмет көрсетудің қосымша мерзімінің құны осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес есептеледі.
28. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар үшін кепілдікті сервистік қызмет көрсету құнына шығыс материалдары мен керек-жарақтары енгізілмейді.
29. Отандық тауар өндірушілермен өдірілетін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың құнын сараптамалық бағалау нәтижелері осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес қорытындымен ресімделеді.
30. Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұсынылған құжаттар мен ақпараттың шынайылығы, толықтығы және мазмұны үшін толық жауап береді.
2-параграф. Сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалау
31. Сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалау медициналық бұйымдарды техникалық талдаудан және олардың бағасын (құнын) талдаудан тұрады.
Сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалау олардың Қазақстан Республикасында тіркелуіне негіз болған тіркеу дерекнамасының, сапа жөніндегі нормативтік құжаттардың және медициналық бұйымдардың құнын талдау деректері бойынша жүргізіледі.

22. Изменение цены (стоимости) медицинских изделий требующих сервисного обслуживания проводится в разрезе комплектующих.
23. В случае если в комплектации медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания с измененными техническими характеристиками согласно регистрационному удостоверению, присутствуют комплектующие ранее прошедшие экспертную оценку, то их стоимость остается без изменений.
24. Увеличение или уменьшение цены проводится в соответствии с индексом цен производителей промышленной продукции на каждое комплектующее по отдельности.
25. Для медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, произведенной отечественными товаропроизводителями к указанной цене допускается включать все необходимые расходы, связанные с доставкой медицинских изделий требующего сервисного обслуживания до заказчика.
Стоимость медицинских изделий требующего сервисного обслуживания
(без НДС) = Ц + П, где:
Ц – заявленная цена, указанная в коммерческих предложениях отечественного производителя и включает в себя производственную себестоимость, расходы по реализации;
П – прибыль отечественного товаропроизводителя при реализации заявленной медицинской изделий, которая не должна превышать 15% от стоимости медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания.
26. В стоимость медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания включается гарантийный срок сервисного обслуживания не менее 37 месяцев с даты ввода в эксплуатацию.
27. Стоимость дополнительного срока гарантийного сервисного обслуживания свыше 37 месяцев рассчитывается согласно пункту 14 настоящей Методики.
28. В стоимость гарантийного сервисного обслуживания для медицинских изделий, требующего сервисного обслуживания не включаются расходные материалы и принадлежности.
29. По результатам проведения экспертной оценки цены (стоимости) медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания оформляется заключение согласно приложению 6, а также по результатам проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик медицинского изделия, требующего сервисного обслуживания оформляется заключение по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике.
30. Заявитель несет полную ответственность за достоверность, полноту и содержание предоставленных документов и информации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Параграф 2. Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий не требующих сервисного обслуживания
31. Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий, не требующих сервисного обслуживания состоит из технического анализа и анализа цены (стоимости) медицинских изделий.
Экспертная оценка оптимальных технических характеристик медицинских изделий не требующих сервисного обслуживания, проводится по данным регистрационного досье, нормативных документов по качеству, на основании которых они были зарегистрированы в Республике Казахстан и анализа стоимости медицинских изделий.

32. Қазақстан Республикасында ТМККК және МӘМС шеңберінде сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамаларына сараптамалық бағалау жүргізу үшін өтініш беруші мемлекеттік сараптама ұйымына ұсынады:
1) осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Отандық тауар өндірушілерінің өтініші.
33. Медициналық бұйым туралы мәліметтер өтініште медициналық бұйымға қолданыстағы тіркеу куәлігіне сәйкес көрсетіледі.
34. ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық бұйымның бағалары медициналық бұйымның бір өлшем бірлігіне тіркеледі.
35. Тіркеу куәліктерінің әртүрлі нөмірлері бар барлық медициналық бұйымдарға қатысты бір ілеспе құжаттарды ұсынуға жол беріледі.
36. Өтініштің электрондық нысанын өтініш беруші мемлекеттік сараптама ұйымының сайтында (www.ndda.kz) ресімдейді, онлайн (online) режимде және 8 және 9-қосымшаларға және осы Әдістеменің 37-тармағына сәйкес құжаттарды қоса береді. Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтініштер өтініш пен құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсынбай қабылданады.
37. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) референттік елдердегі Франко-зауыт бағалары туралы ақпарат беру құқығын қоса алғанда, өтініш берушінің бағаны тіркеуді жүзеге асыру құқығын растайтын құжат (сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін әкелінетін медициналық бұйымдар үшін);
2) әкелінетін медициналық бұйымдар үшін референттік елдердегі Франко-зауыт бағаларының кестесі немесе Қазақстан Республикасының аумағында ТМККК және МӘМС шеңберінде өндірілетін медициналық бұйымдардың уәкілетті тұлғаның қолымен және ұйымның мөрімен расталған өтініш берушінің ресми/фирмалық бланкісінде бағасы;
3) референттік елдерде медициналық бұйымдардың бағасы туралы ақпарат болмаған жағдайда:
уәкілетті тұлғаның қолымен және ұйымның мөрімен расталған өтініш берушінің ресми/фирмалық бланкісіндегі өндіруші елдегі Франко-зауыт бағасы туралы ақпарат;
Қазақстан Республикасының аумағына жеткізу бағаны тіркеу сәтінде бағаны тіркеу алдындағы соңғы 12 ай ішінде жүзеге асырылмаған әкелінетін медициналық бұйымдарды қоспағанда, соңғы 12 ай ішінде медициналық бұйымдардың бағасын растайтын құжаттардың (инвойстың (жүкқұжаттың) немесе шот-фактураның көшірмесі) көшірмелері (әкелінетін медициналық бұйымдар үшін). Медициналық бұйымдардың бағасын растайтын құжаттардың көшірмелері ұсынылмаған жағдайда мемлекеттік сараптама ұйымы қауіпсіздік пен сапаны бағалаудан өту үшін ұсынылған инвойстардың (жүкқұжаттардың) немесе шот-фактуралардың көшірмелері;

32. Для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик, не требующих сервисного обслуживания в рамках ГОБМП и ОСМС в Республике Казахстан заявитель предоставляет в государственную экспертную организацию:
1) заявление по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике;
2) заявление отечественного товаропроизводителя Республики Казахстан по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике.
33. Сведения о медицинских изделиях не требующих сервисного обслуживания указываются в заявлении в соответствии с действующим регистрационным удостоверением на медицинское изделие.
34. Экспертная оценка оптимальных технических характеристик, не требующих сервисного обслуживания в рамках ГОБМП и ОСМС определяется за одну единицу измерения медицинского изделия.
35. Допускается предоставление одних сопроводительных документов в отношении всех медицинских изделий, не требующих сервисного обслуживания с различными номерами регистрационных удостоверений.
36. Электронную форму заявления заявитель оформляет на сайте государственной экспертной организации (www.ndda.kz) в онлайн (online) режиме и прилагает документы в соответствии с приложением 8, 9 и с пунктом 37 настоящей Методики. Заявления, подписанные электронной цифровой подписью, принимаются без предоставления заявления и документов на бумажном носителе.
37. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий право заявителя осуществлять действия по формированию цены (стоимости), включая право предоставлять информацию о ценах Франко-Завод в референтных странах (для ввозимых медицинских изделий не требующих сервисного обслуживания);
2) таблица с ценами Франко-Завод в референтных странах для ввозимых медицинских изделий, или цена на медицинские изделия производимые на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и ОСМС на официальном/фирменном бланке заявителя, заверенном подписью уполномоченного лица и печатью организации;
3) в случае отсутствия информации о ценах на медицинские изделия в референтных странах предоставляется:
информация о ценах Франко-Завод в стране - производителя на официальном/фирменном бланке заявителя, заверенном подписью уполномоченного лица и печатью организации;
копии документов, подтверждающих цену (стоимость) медицинских изделий (копия инвойса (накладной) или счет - фактуры) за последние 12 месяцев (для ввозимых медицинских изделий), за исключением ввозимых медицинских изделий, поставка которых на территорию Республики Казахстан на момент определении цены (стоимости) не осуществлялась в течение последних 12 месяцев, предшествующих регистрации цены. В случае не предоставления копий документов, подтверждающих цену (стоимость) медицинских изделий, государственная экспертная организация использует копии инвойсов (накладных) или счет - фактур, предоставленных для прохождения оценки безопасности и качества;

4) Қазақстан Республикасының өндірушілері үшін өтініш берушінің ресми/бланкісінде уәкілетті тұлғаның қолымен және ұйымның мөрімен куәландырылған, бағаны тіркеуге жұмсалған нақты шығындар туралы ақпараттар, ал сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін әкелінетін медициналық бұйымдар үшін өндірушінің көрсетілген бағасына салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді қоса алғанда, жеткізушінің барлық қажетті және расталған және жоспарланған шығыстарын, оның ішінде сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдарды өтініш берушіге жеткізуге байланысты жоспарланып отырған шығындарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей енгізуге жол беріледі: кеден, жеткізушінің брокерлік шығыстары, логистиканың құны, сақтандыру, УСҚ қоймасында сақтау, қауіпсіздік пен сапаны бағалауға арналған шығындар, бірақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерден басқа, барлық көрсетілген шығыстардың жиынтық құны, бағаның 25% - нан аспайды (DDP бажын төлеу бағасы).
38. Өтініш беру сәтінде тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен, тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін Қазақстан Республикасының аумағында әкелінген және өндірілген медициналық бұйымдар үшін бағаны тіркеу үшін әкелінетін және мәлімделген көлемнің болуын растайтын құжаттар ұсынылады: өнімнің сәйкестік сертификатының көшірмесі, сондай-ақ әкелінетін медициналық бұйымдар үшін – кедендік декларацияның көшірмесі.
39. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, тіркеу куәлігі жоқ медициналық бұйымдар үшін – "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелуге және қолдануға уәкілетті орган рұқсатының көшірмесі.
40. ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық бұйымдарға бағаны тіркеу Қазақстан Республикасында өндірілетін медициналық бұйымдардың мәлімделген бағасы, ал референттік елдердегі медициналық бұйымдарға Франко-зауыт бағасы туралы мәліметтер негізінде әкелінетін медициналық бұйымдарға (болған жағдайда), сондай-ақ өтінішті берген күннің алдындағы соңғы 12 айдағы Қазақстан Республикасына жеткізудің нақты бағасы негізінде жүзеге асырылады.
41. Өтініште қандай да бір референттік елде медициналық бұйымдарға Франко-зауыт бағасы туралы қандай да бір ақпарат немесе Қазақстан Республикасына жеткізудің нақты бағасы болмаған жағдайда, өтініш беруші тиісті бағанда оның болмау себебін негіздейді.

4) информация о фактически понесенных затратах для определения цены (стоимости) на официальном/фирменном бланке заявителя, заверенном подписью уполномоченного лица и печатью организации для производимых в Республике Казахстан, а для ввозимых медицинских изделий, не требующих сервисного обслуживания, к указанной производителем цене (стоимости) учитываются все необходимые и подтвержденные расходы поставщика, включая налоги и другие обязательные платежи, в том числе планируемые, связанные с доставкой медицинских изделий не требующего сервисного обслуживания до заказчика, включая, но не ограничиваясь: таможенные, брокерские расходы поставщика, стоимость логистики, страхование, хранение на складе СВХ, затрат на оценку безопасности и качества, но суммарная стоимость всех указанных расходов, кроме расходов на налоги и другие обязательные платежей в бюджет не более 25% от цены (цена с оплатой пошлины DDP).
38. Для медицинских изделий не требующих сервисного обслуживания, срок действия регистрационного удостоверения которых на момент подачи заявления истек, ввезенных и произведенных на территории Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения медицинские изделия, для определения цены (стоимости) предоставляются документы, подтверждающие ввоз и наличие заявленного объема: копия сертификата соответствия продукции, а также для ввозимых медицинских изделий – копия таможенной декларации.
39. Для ввозимых на территорию Республики Казахстан медицинских изделий, не имеющих регистрационного удостоверения – копия разрешения уполномоченного органа на ввоз и применение товара на территории Республики Казахстан, полученное посредством веба - портала "Электронного правительства".
40. Анализ цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС на медицинские изделия осуществляется на основании заявленной цены (стоимости) медицинских изделий, производимых в Республике Казахстан, а на ввозимые медицинские изделия на основе сведений о ценах Франко-Завод на медицинские изделия в референтных странах (при наличии), а также фактической цены поставок в Республику Казахстан за последние 12 месяцев, предшествующие дате заявления.
41. При отсутствии в заявлении для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих цену (стоимость) медицинских изделий, информации о ценах Франко-Завод на медицинские изделия в какой-либо референтной стране или фактической цены поставок в Республику Казахстан, заявитель обосновывает в соответствующей графе причину ее отсутствия.

42. Франко-зауыт референттік бағалары болған кезде ТМККК және МӘМС шеңберінде әкелінетін медициналық бұйымдарға бағалар өтініштегі референттік елдер қатарынан Франко-зауыт ең төмен үш бағасының ең төмен мәнінен аспауы тиіс. Референттік елдердің саны үштен кем болған жағдайда ТМККК және МӘМС шеңберінде әкелінетін медициналық бұйымдардың бағасы референттік елдердің ұсынылған санының Франко-зауыт бағасының ең жоғары мәнінен аспауға тиіс.
43. ТМККК және МӘМС шеңберіндегі әкелінетін медициналық бұйымдар үшін медициналық бұйымдардың бағасы медициналық бұйымдардың бағасын растайтын (инвойстың (жүкқұжаттың) немесе шот-фактураның көшірмесі) ұсынылған құжаттарда көрсетілген ең төменгі үш бағаның ең жоғарғы мәнінен аспауы тиіс, бұл ретте медициналық бұйымдардың бағасын растайтын ұсынылған құжаттарда көрсетілген баға әкелу және тіркеу сәтіндегі теңге бағамдарының айырмасына сәйкес теңгемен валюталық түзетумен пайдаланылады.
44. ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген баға осы тарауда көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, мемлекеттік сараптама ұйымы ТМККК және МӘМС шеңберінде осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркелген бағаны белгілеуде теріс қорытынды береді.
45. Қазақстан Республикасының аумағына тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін әкелінген, өтініш беру кезінде тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен, ТМККК және МӘМС шеңберінде әкелінетін медициналық бұйымдар үшін бағаны тіркеу тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасына соңғы 12 ай ішіндегі нақты жеткізу бағасы туралы мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
46. Бағаны тіркеу алдында соңғы 12 ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағына жеткізу болмаған жағдайда, ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген баға уәкілетті орган шекті бағаны бекіткен күннен бастап бір жылдан кешіктірмей медициналық бұйымдардың бағасын растайтын құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ ілеспе шығыстар туралы расталған ақпаратты ұсына отырып, кейіннен бағаны қайта тіркей отырып, болжанатын шығыстардың деректері негізінде тіркеледі. Егер қайта тіркеу жыл ішінде жүргізілмеген жағдайда, тіркелген баға жойылуға жатады.
47. ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген бағаны тіркеу және қайта тіркеу үшін өтініш беруші өтініш пен құжаттарды береді, ал мемлекеттік сараптама ұйымы бағаны осы Әдістемеде көзделген тәртіппен және мерзімдерде қарайды және қайта тіркейді.

42. При анализе референтных цен Франко-завод, цена (стоимость) в рамках ГОБМП и ОСМС на ввозимые медицинские изделия не должна превышать максимального значения трех минимальных цен Франко-Завод из числа поданных в заявлении референтных стран. В случае если количество референтных стран менее трех, цена (стоимость) на ввозимые медицинские изделия в рамках ГОБМП и ОСМС не должна превышать максимального значения цен Франко-Завод представленного количества референтных стран.
43. При анализе цены (стоимости) медицинских изделий в рамках ГОБМП и ОСМС для ввозимых медицинских изделий, ее значение должно быть не выше максимального значения трех минимальных значений цены (стоимости), указанных в предоставленных документах, подтверждающих цену (стоимость) медицинских изделий (копия инвойса (накладной) или счет -фактуры) при этом цена, указанная в предоставленных документах, подтверждающих цену медицинских изделий, используется с валютной корректировкой в тенге, соответствующей разнице курсов тенге на момент ввоза и регистрации цены.
44. В случае наличия несоответствия при проведении анализа заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС критериям, указанным в настоящем главе, государственная экспертная организация предоставляет отрицательное экспертное заключение в обоснованности заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС представленным техническим характеристикам по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.
45. Анализ цены (стоимости) заявляемой для экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих цену (стоимость) медицинских изделий в рамках ГОБМП и ОСМС для ввозимых медицинских изделий, срок действия регистрационного удостоверения которых на момент подачи заявления истек, ввезенных на территорию Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения производится на основе сведений о ценах фактических поставок в Республику Казахстан за последние 12 месяцев действия регистрационного удостоверения.
46. При отсутствии поставок на территорию Республики Казахстан в течение последних 12 месяцев, заявляемая экспертной оценки цена (стоимость) в рамках ГОБМП и ОСМС определяется на основании данных прогнозируемых расходов с последующей экспертной оценкой цены (цены) не позднее чем через год, с предоставлением копий документов, подтверждающих цену (стоимость) медицинских изделий, а также подтвержденной информации о сопутствующих расходах.
47. Для проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик, определяющих цену (стоимость) медицинских изделий в рамках ГОБМП и ОСМС на медицинские изделия заявитель подает заявление и документы, а экспертная организация проводит экспертную оценку в порядке и в сроки, предусмотренные в настоящей Методике.

48. Мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш беруші өтініш берген күннен бастап өтініш беруші ұсынған деректер негізінде медициналық бұйымдарға референттік баға белгілеуге және тіркеуге ұсынылатын бағаның Әдістемеге сәйкес талаптарға сәйкестігіне талдауды жүзеге асырады.
49. ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген баға осы Әдістемеде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда (Қазақстан Республикасы үшін әкелінетін медициналық бұйымдардың бағасы референт және/немесе балама елдердің өтінішінде берілген бағадан Франко зауыттың ең төмен үш бағасының ең жоғары мәнінен асса, Қазақстан Республикасы үшін әкелінетін медициналық бұйымдардың бағасы медициналық бұйымдардың мемлекеттік тіркелуі болмаған жағдайда үш елдегі ұсынылған бағадан Франко зауыттың бағасының ең жоғары мәнінен асса; Қазақстан Республикасы үшін әкелінетін медициналық бұйымдардың бағасы медициналық бұйымдардың және басқалардың бағасын растайтын құжаттарда көрсетілген ең төменгі үш бағаның ең жоғары мәнінен асса), мемлекеттік сараптама ұйымы осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК және МӘМС шеңберінде бағаны тіркеуде немесе тіркелген бағаны қайта тіркеуде теріс қорытынды береді.
50. ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық бұйымдарға бағаларды тіркеуге немесе қайта тіркеуге арналған құжаттарды қарау мерзімі құжаттар берілген сәттен бастап 60 күнтізбелік күннен аспайды.
51. Құжаттардың толық емес пакеті ұсынылған, талап етілетін ақпарат болмаған немесе ұсынылған құжаттардағы мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда, өтініш беруші мемлекеттік сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша күнтізбелік 20 күннен аспайтын мерзімде өтініш берушінің ресми/фирмалық бланкісінде жазбаша нысанда тиісті ақпаратты ұсынады. Қойылған ескертуді жою кезінде сараптама мерзімі тоқтатыла тұрады. Сұрау салынған ақпаратты ұсыну мерзімі асып кеткен, сондай-ақ құжаттарды толық көлемде және (немесе) оларда қамтылған мәліметтерді толық ұсынбаған жағдайда осы Әдістеменің талаптарына сәйкес ескертулерді жою туралы хабарламадан кейін мемлекеттік сараптама ұйымы өтініш берушіге осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген бағаны белгілеуде теріс қорытынды береді.

48. Экспертная организация со дня обращения заявителя осуществляет экспертную оценку оптимальных технических характеристик, определяющих цену (стоимость) медицинских изделий, включая анализ референтного ценообразования на медицинские изделия на основе представленных заявителем данных и соответствия предлагаемой заявляемой цены (стоимости) требованиям согласно настоящей Методике.
49. В случае наличия не соответствия при проведении анализа заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС (стоимость для ввозимых медицинских изделий для Республики Казахстан превышает максимальное значение трех минимальных цен Франко-Завод из числа поданных в заявлении референтных и/или альтернативных стран; стоимость для ввозимых медицинских изделий для Республики Казахстан превышает максимальное значение цен Франко-Завод представленного в трех странах в случае отсутствия государственной регистрации медицинских изделий; стоимость для ввозимых медицинских изделий для Республики Казахстан превышает максимальное значение трех минимальных значений цен (стоимости), указанных в предоставленных документах, подтверждающих цену (стоимость) медицинских изделий) критериям установленным в настоящей Методике, государственная экспертная организация предоставляет отрицательное экспертное заключение в обоснованности заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС представленным техническим характеристикам по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методики.
50. Сроки рассмотрения документов на проведение экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих цену (стоимость) медицинских изделий на медицинские изделия в рамках ГОБМП и ОСМС составляет не более 60 календарных дней с момента подачи документов.
51. В случае предоставления неполного пакета документов, отсутствия требуемой информации или необходимости уточнения сведений, содержащихся в представленных документах, заявитель представляет по запросу государственной экспертной организации соответствующую информацию в письменной форме на официальном/фирменном бланке заявителя, в срок не превышающий 20 календарных дней. На время устранения выставленного замечания, сроки экспертной оценки приостанавливаются. В случае превышения срока предоставления запрашиваемой информации, а также предоставления документов в неполном объеме и (или) неполноты содержащихся в них сведений в соответствии с требованиями настоящие Методики после уведомления об устранении замечаний государственная экспертная организация предоставляет заявителю отрицательное экспертное заключение в обоснованности заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС представленным техническим характеристикам, по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.

52. Өтініш берушінің нақты емес деректерді ұсынуы ТМККК және МӘМС шеңберінде мәлімделген бағаның (құнының) негізділігіне және осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған техникалық сипаттамаларға теріс сараптамалық қорытынды беруге негіз болып табылады.
53. ТМККК және МӘМС шеңберінде сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдарға үстеме бағалар үстеме бағаның регрессивті шкаласына сәйкес сараланады және:
1) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 350 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 33 %;
2) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 351 теңгеден 500 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 32 %;
3) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 501 теңгеден 1000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 31 %;
4) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 1001 теңгеден 3000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 30 %;
5) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 3001 теңгеден 5000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 29%;
6) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 5001 теңгеден 10 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 28 %.
7) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 25 001 теңгеге 50 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 27 %;
8) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 50 001 теңгеден 100 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 26 %;
9) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 100 001 теңгеден 250 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 25 %;
10) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 250 001 теңгеден 500 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 24 %;
11) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 500 001 теңгеден 100 000 теңгеге дейінгі тауарлар үшін 23 %;
12) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 100 001 теңгеден жоғары тауарлар үшін 22 %.
13) өлшем бірлігін қоса алғанда құны 100 001 теңгеден жоғары тауарлар үшін 20 %.
54. ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық бұйымның саудалық атауы мен техникалық сипаттамасына шекті бағаларды есептеу ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген бағаға ТМККК және МӘМС шеңберінде бір өлшем бірлік үшін тіркелген бағаның шамасын негізге ала отырып сараланған ТМККК және МӘМС шеңберінде үстеме бағаларды қосу жолымен жүргізіледі.
55. Сервистік қызмет көрсетуді талап етпейтін медициналық бұйымдардың құнына сараптамалық бағалау жүргізу нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес қорытынды рәсімделеді.

52. Предоставление заявителем недостоверных данных является основанием для отрицательного экспертного заключения в обоснованности заявляемой цены (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС представленным техническим характеристикам по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике. В случае выявления недостоверных данных на утвержденные предельные цены в рамках ГОБМП и ОСМС
53. Наценки в рамках ГОБМП и ОСМС на медицинские изделия не требующих сервисного обслуживания дифференцируются в соответствии с регрессивной шкалой наценок и составляют:
1) 33 % для медицинских изделий, стоимостью до 350 тенге включительно за единицу измерения;
2) 32 % для медицинских изделий, стоимостью от 351 тенге до 500 тенге включительно за единицу измерения;
3) 31 % для медицинских изделий, стоимостью от 501 тенге до 1 000 тенге включительно за единицу измерения;
4) 30 % для медицинских изделий, стоимостью от 1 001 тенге до 3 000 тенге включительно за единицу измерения;
5) 29 % для медицинских изделий, стоимостью от 3 001 тенге до 5 000 тенге включительно за единицу измерения;
6) 28 % для медицинских изделий, стоимостью от 5 001 тенге до 10 000 тенге включительно за единицу измерения;
7) 27 % для медицинских изделий, стоимостью от 10 001 тенге до 25 000 тенге включительно за единицу измерения;
8) 26 % для медицинских изделий, стоимостью от 25 001 тенге до 50 000 тенге включительно за единицу измерения;
9) 25 % для медицинских изделий, стоимостью от 50 001 тенге до 100 000 тенге включительно за единицу измерения;
10) 24 % для медицинских изделий, стоимостью от 100 001 тенге до 250 000 тенге включительно за единицу измерения;
11) 23 % для медицинских изделий, стоимостью от 250 001 тенге до 500 000 тенге включительно за единицу измерения;
12) 22 % для медицинских изделий, стоимостью от 500 001 тенге до 1 000 000 тенге включительно за единицу измерения;
13) 20 % для медицинских изделий, стоимостью свыше 1 000 001 тенге за единицу измерения.
54. Проведение расчета рекомендуемой для закупа предельной цены (стоимости), заявляемой для экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих предельную цену (стоимость) в рамках ГОБМП и ОСМС на торговое наименование и техническую характеристику медицинского изделия проводится путем прибавления к заявляемой для оценки цене наценки в рамках ГОБМП и ОСМС, дифференцированной исходя из величины заявленной для анализа цены в рамках ГОБМП и ОСМС за единицу измерения.
55. По результатам проведения экспертной оценки цены (стоимости) медицинских изделий, не требующих сервисного обслуживания оформляется заключение согласно приложению 6 и а также по результатам проведения экспертной оценки оптимальных технических характеристик медицинского изделия, не требующего сервисного обслуживания оформляется заключение по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.

56. Мемлекеттік сараптама ұйымы ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген бағалар негізінде ТМККК және МӘМС шеңберінде тіркелген бағалар негізінде бағаны тіркеу немесе тіркелген бағаны қайта тіркеу туралы өтініштерге сәйкес ТМККК және МӘМС шеңберінде 30 қаңтардан кешіктірмей берілген саудалық атауы мен техникалық сипаттамаға шекті бағалар жобасын есептеуді жүзеге асырады және оларды уәкілетті орган ТМККК және МӘМС шеңберінде сауда атауы мен техникалық сипаттамаға медициналық бұйымдардың шекті бағаларын бекіткенге дейін күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей бекіту үшін уәкілетті органға жібереді.
3-тарау. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүргізу алгоритмі
57. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сараптамалық бағалауды жүргізу үшін өтініш беруші сараптама ұйымына:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарға сараптама жүргізуге өтініш;
2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін әкелінетін медициналық бұйымдардың оңтайлы техникалық сипаттамалары мен клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
3) осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдарды (СҚТ МБ) сатып алуға арналған клиникалық-техникалық негіздеме;
58. Сараптама ұйымы өтініш берілген кезден бастап 60 күнтізбелік күн ішінде сарапатамалық бағалау жүргізеді.
59. Ұсынылған құжаттарға және (немесе) материалдарға ескертулер болған жағдайда сараптама ұйымы өтініш берушіге анықталған ескертулерді және 20 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде оларды жою қажеттілігін көрсете отырып ақпараттық жүйе арқылы хатты (еркін түрде) жібереді.
60. Өтініш беруші ескертулерді жоймаған кезде сараптама ұйымы осы өтініш бойынша өтініш берушіге сараптамалық бағалау жүргізуді тоқтату туралы хабарлама (еркін түрде) жібереді.
61. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалауды жүзеге асыру, МЖӘ жобаларын және салынып жатқан және жобаланатын денсаулық сақтау ұйымдарының объектілерін қоспағанда, медициналық көрсетілетін қызметтерде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдарға денсаулық сақтау ұйымдарының қажеттілігін талдаудан, тиісті мамандардың және үй-жайдың болуынан тұрады. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың клиникалық-техникалық негіздемесіне сараптамалық бағалау осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.

56. Экспертная организация, на основании экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих цену (стоимость) медицинских изделий, осуществляет расчет проекта предельных цен на торговое наименование и техническую характеристику в рамках ГОБМП и ОСМС на основании проведенных экспертных оценок цен (стоимости) в рамках ГОБМП и ОСМС в соответствии с заявлениями на проведение экспертной оценки оптимальных технических характеристик определяющих цену (стоимость) медицинских изделий в рамках ГОБМП и ОСМС, поданными не позднее 30 января, и направляет их в уполномоченный орган для утверждения не позднее, чем за 60 календарных дней до утверждения уполномоченным органом предельных цен медицинских изделий на торговое наименование и техническую характеристику в рамках ГОБМП и ОСМС.
Глава 3 Алгоритм проведения экспертной оценки клинико-технического обоснования на медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания
57. Для проведения экспертной оценки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания заявитель предоставляет в экспертную организацию:
1) заявление на проведение экспертной оценки медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;
2) перечень документов необходимых для осуществления экспертной оценки клинико-технического обоснования ввозимых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;
3) клинико-техническое обоснование на закуп медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания (МИ ТСО) по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике.
58. Экспертная организация в течение 60 календарных дней с момента подачи заявления проводит экспертную оценку.
59. В случае наличия замечаний к представленным документам и (или) материалам экспертная организация направляет заявителю письмо (в произвольной форме) с указанием выявленных замечаний и необходимости их устранения в срок, не превышающий 20 календарных дней.
60. При не устранении заявителем замечаний экспертная организация направляет заявителю уведомление (в произвольной форме) о прекращении проведения экспертной оценки по данному заявлению.
61. Экспертная оценка клинико-технического обоснования медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, состоит из анализа потребности организации здравоохранения в медицинских услугах на запрашиваемые медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, наличия соответствующих специалистов и помещений, за исключение проектов ГЧП и строящихся и проектируемых объектов организации здравоохранения. Экспертная оценка клинико-технического обоснования медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания заполняется по форме приложение 11 к настоящей Методике.

62. Сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымға қажеттілік мынадай есептен айқындалады:
ДСҰМБҚК = ЖСмқ / Нбар.жоғары, мұнда
ДСҰМБҚК – денсаулық сақтау ұйымының сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымға қажеттілік коэффициенті;
ЖСмқ – жылына сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдарға денсаулық сақтау ұйымы жоспарлаған медициналық көрсетілетін қызметтердің саны мен сараптама ұйымы бір жылға есептеген медициналық көрсетілетін қызметтер саны (Жесеп) арасындағы ең төмен мәні ретінде айқындалатын медициналық көрсетілетін қызметтердің жалпы саны;
Нбар.жоғары – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның барынша жоғары нормативі, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның техникалық ерекшелігіне сәйкес барынша жоғары қуаттан аспауы тиіс және төмендегі формула бойынша анықталады:
Нбар.жоғары = Кжыл х Ккүн, мұнда
Кжыл – ағымдағы жылға арналған Қазақстан Республикасының өндірістік күнтізбесі бойынша бір жылдағы жұмыс күндерінің саны;
Қкүн – төмендегі формула бойынша айқындалатын бір жұмыс күні ішінде көрсетілген медициналық қызметтердің саны:
Қкүн = Ужұм/Норт, мұнда
Ужұм – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның түрі бойынша маманның мөлшерлемесін түзетумен, минуттардағы жұмыс уақыты.
қажет болған жағдайда есептерде: 6, 8, 12 немесе 24 сағаттық жұмыс күні пайдаланылуы мүмкін.
Норт – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамаларына немесе денсаулық сақтау саласындағы практикаға қатысатын мамандардың клиникалық тәжірибесіне сәйкес сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың көмегімен бір қызметті орындау уақытының орташа нормативі;
Зертханалық жабдықтар үшін есептер төмендегі формула бойынша есептеледі:
Қкүн = Ужұм/(Норт х Н) мұнда
Ужұм – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның түрі бойынша маманның мөлшерлемесін түзетумен, минуттардағы жұмыс уақыты.
қажет болған жағдайда есептерде: 6, 8, 12 немесе 24 сағаттық жұмыс күні пайдаланылуы мүмкін.
Норт – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдардың техникалық сипаттамасына сәйкес немесе денсаулық сақтау саласындағы практикаға қатысатын мамандардың клиникалық тәжірибесіне сәйкес сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдардың көмегімен бір қызметті орындау уақытының орташа нормативі;
Н – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар жұмысының бір циклында алынған нәтижелер саны (зертханалық және морфологиялық зерттеулерге арналған аппараттар мен аспаптар бойынша).
Реанимациялық жабдықтар мен хирургиялық және инвазиялық араласулар үшін қолданылатын жабдықтар көмегімен медициналық қызмет көрсету кезінде Қкүн = 1.
Жесеп төменде көрсетілген формула бойынша айқындалады:
Жесеп = (БСесеп х Смқ) – ӨҚамт, мұнда,
БСесеп – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымда медициналық көрсетілетін қызмет қажет өтініш берушінің бір жылға пациенттердің болжамды саны.
Бұл көрсеткіште мыналар ескеріле отырып есептеледі: соңғы 3 жылда өтініш берушіде сервистік қызмет көрсетуді талап ететін ұқсас медициналық бұйымдарда медициналық көрсетілетін қызмет алған пациенттер санының динамикасын талдау; бөлімшелер немесе нозологиялар бойынша пациенттер санының өсу серпініне немесе төмендеуіне әсер ететін факторлар.
БСесеп = ПСжыл +/– %ДК, мұнда,
ПСжыл – клиникалық-техникалық негіздемеде көрсетілген соңғы жылдағы пациенттердің саны.
%ДК – өткен жылдың деректеріне бір жылдың орташа арифметикалық деректері есептелетін пациенттер санының серпінінің төмендеуі немесе жоғарылауының орташа пайызы. Серпінінің өзгерту пайызы 10% – дан артық немесе кем өскен немесе төмендеген жағдайда соңғы немесе ағымдағы, не өткен жылдың көрсеткіштері есепке алынады.
Смқ – өтініш берушінің бөлімшелерінде белгілі бір нозологияларды емдеуді ескере отырып, уәкілетті орган бекіткен диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына, Өтініш берушінің тәжірибесіне (Өтініш берушінің ресми жауаптары) және халықаралық стандарттарға қайшы келмейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес бір пациентке шаққанда сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдарда медициналық көрсетілетін қызметтердің болжамды саны.
ӨҚұмб – денсаулық сақтау ұйымдарындың сервистік қызмет көрсетуді талап ететін ұқсас немесе бірдей медициналық бұйымдары бар медициналық қызметтердің жылдық өндірістік қуаты.
ӨҚұмб төмендегі формула бойынша айқындалады:
ӨҚұмб = Нбар.жоғары – ҰМБтозу %, мұнда
Нбар.жоғары – сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның барынша жоғары нормативі, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымның техникалық ерекшелігіне сәйкес барынша жоғары қуаттан аспауы тиіс
ҰМБтозу% – медициналық бұйымдарды басқарудың ақпараттық жүйесіне, сондай-ақ өтініш берушінің есеп саясатына сәйкес өтінім беру кезінде денсаулық сақтау ұйымына сервистік қызмет көрсетуді талап ететін ұқсас немесе бірдей медициналық бұйымдардың тозу пайызы (тозу пайызын көрсете отырып, сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша баланс бабын ашып жазу). Талдау үшін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін барлық ұқсас медициналық бұйымдардың тозу пайызы, ал қажеттілік коэффициентін есептеу үшін сервистік қызмет көрсетуді талап ететін сұранысы бар медициналық бұйымдарды пайдаланудың жоспарланған ауданында орналасқан сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдардың тозу пайызы ғана, не көрсетілетін медициналық қызмет түрлері бойынша есепке алынады.

62. Потребность в запрашиваемых медицинских изделиях, требующих сервисного обслуживания, определяется из расчета:
КПОЗМИ = Ому / Нмакс, где
КПОЗМИ - коэффициент потребности организации здравоохранения в медицинские изделия, требующего сервисного обслуживания;
Ому – общее количество медицинских услуг, определяемое как наименьшее значение между количеством медицинских услуг планируемых организацией здравоохранения оказывать на запрашиваемые медицинские изделия требующих сервисного обслуживания в год и количеством медицинских услуг, рассчитанным экспертной организацией за год (Орасч);
Нмакс – максимальный норматив на запрашиваемое медицинское изделие требующего сервисного обслуживания, не более максимальной мощности согласно технической спецификации на запрашиваемое медицинских изделий требующего сервисного обслуживания и определяется по нижеследующей формуле:
Нмакс = Дгод х Удень, где
Дгод - количество рабочих дней в году по производственному календарю Республики Казахстан на текущий год;
Удень – количество медицинских услуг, оказанных за один рабочий день, которое определяется по нижеследующей формуле:
Удень = Враб/Нср, где
Враб - рабочее время в минутах, с корректировкой на ставку специалиста по виду запрашиваемых медицинских изделий требующего сервисного обслуживания, утвержденное уполномоченным органом в области здравоохранения.
При необходимости в расчетах может использоваться: 6-ти, 8-ми, 12-ти или 24-х часовой рабочий день.
Нср – средний норматив времени выполнения одной услуги с помощью медицинских изделий требующих сервисного обслуживания, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения или в соответствии с техническими характеристиками, запрашиваемыми медицинских изделий требующих сервисного обслуживания или клиническим опытом практикующих специалистов в области здравоохранения;
Расчет для лабораторного оборудования по нижеследующей формуле:
Удень = Враб/ (Н ср х P), где
Враб – рабочее время в минутах, с корректировкой на ставку специалиста по виду запрашиваемых медицинских изделий требующего сервисного обслуживания, утвержденное уполномоченным органом в области здравоохранения.
При необходимости в расчетах может использоваться: 6-ти, 8-ми, 12-ти или 24-х часовой рабочий день.
Нср – средний норматив времени выполнения одной услуги с помощью медицинских изделий требующих сервисного обслуживания, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения или в соответствии с техническими характеристиками, запрашиваемыми медицинских изделий требующих сервисного обслуживания или клиническим опытом практикующих специалистов в области здравоохранения;
Р – количество результатов, полученных за один цикл работы медицинских изделий требующего сервисного обслуживания (по аппаратам и приборам для лабораторных и морфологических исследований).
При оказании медицинских услуг с помощью реанимационного оборудования и оборудования, применяемого для (при) хирургического (-ом) и инвазивного (-ом) вмешательства (-е), Удень = 1.
Орасч определяется по нижеследующей формуле:
Орасч = (КПрасч х Кму) – ПМами, где
КПрасч – прогнозное количество пациентов заказчика в год, которым необходимо оказание медицинских услуг на запрашиваемом медицинском изделии, требующем сервисного обслуживания.
Кму – прогнозируемое количество медицинских услуг на запрашиваемых медицинских изделиях требующих сервисного обслуживания, требующихся на одного пациента с учетом лечения определенных нозологий в отделениях заказчика, согласно Протоколов диагностики и лечения, утвержденных уполномоченным органом, а также в соответствии с другими нормативно-правовыми актами, не противоречащим законодательству Республики Казахстан, практикой заказчика (официальные ответы заказчика) и международными стандартами.
ПМами – годовая производственная мощность в медицинских услугах, имеющейся аналогичного или идентичного медицинских изделий требующего сервисного обслуживания организации здравоохранения.
Данный показатель рассчитывается с учетом: анализа динамики количества пациентов, получивших медицинские услуги на аналогичных медицинских изделиях требующего сервисного обслуживания у заказчика за последние 3 года; факторов, влияющих на динамику роста или снижения количества пациентов по отделениям или нозологиям.
КПрасч = КПгод +/– %ПД, где
КПгод – количество пациентов за последний год, указанное в клинико-техническом обосновании.
%ПД – средний процент понижения или повышения динамики количества пациентов, рассчитываемый как среднее арифметическое данных одного года к данным предыдущего года. В случае роста или понижения процента изменения динамики более или менее 10% в расчет берутся показания последнего или текущего, либо предыдущего года.
ПМами определяется по нижеследующей формуле:
ПМами = Нмакс – % износа АМИ, где
Нмакс – максимальный норматив на запрашиваемое медицинских изделий требующего сервисного обслуживания, должен быть не более максимальной мощности согласно технической спецификации на запрашиваемое медицинских изделий требующего сервисного обслуживания;
% износа АМИ – процент износа аналогичных или идентичных медицинских изделий требующего сервисного обслуживания организации здравоохранения на момент подачи заявки, в соответствии с информационной системой управления медицинских изделий, а также учетной политикой заказчика (расшифровка статьи баланса по медицинские изделия, требующего сервисного обслуживания с указанием процента износа). Для анализа берется в расчет процент износа на все аналогичные медицинские изделия, требующие сервисного обслуживания, а для расчета коэффициента потребности только процент износа медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, дислоцирующей в районе планируемой эксплуатации запрашиваемых медицинских изделий, требующих сервисного обслуживания, либо по видам оказываемых медицинских услуг.

4. Денсаулық сақтау ұйымында бар ұқсас/бірдей СҚТ МБ туралы ақпарат:
р/с №
Атауы ұқсас/ бірдей СҚТ МБ (модель, өндіруші, ел)
Көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі
Бастапқы құны, мың теңге
Пайдалануға берілген күні
Тозу, % - бен (ағымдағы күнгі жағдай бойынша)
Медициналық қызметтердің саны. соңғы жыл ішінде
Орналасу орны (корпус, бөлімше, кабинет)
Жағдайы (жұмыс / жұмыстан тыс)
1
2
Ілеспе СҚТ МБ туралы ақпарат (желілік үдеткіштер мен брахитерапия аппараттары үшін)
МБ атауы
Бар-жоғы
Қажетті іс-шаралар
1
Компьютерлік томограф, ол болған жағдайда қосымша деко үстелі (тегіс жапсырма), лазерлер жүйесі және т. б. қажет.
2
Бекіту қосалқы бұйымдардың жиынтығы
3
Сапаны бақылауға арналған жабдықтар (дозиметрлер, фонтомдар, камералар және т. б.)
5. Сұранысы бар СҚТ МБ-да жоспарланған медициналық қызметтер бойынша ақпарат
р/с №
Медициналық қызметтердің атауы (сұранысы бар МБ-ға көрсету жоспарланған)
Жылына сұранысы бар МБ-ға медициналық қызметтердің жоспарлы саны
Бір пациентке медициналық қызметтердің талап етілетін саны (белгіленген ұлттық емдеу практикасына, халықаралық стандарттарға сәйкес)
1
Жиыны:
6. Соңғы 3 жылда бірдей / ұқсас СҚТ МБ -да жүзеге асырылған медициналық қызметтердің саны
р/с №
Ұқсас / бірдей СҚТ МБ атауы
Медициналық қызметтердің атауы
Медициналық қызметтердің саны
Медициналық қызметтердің саны
Медициналық қызметтердің саны
20___ж.
20___ж.
20___ж.
1.
2.

4. Информация о имеющейся аналогичной/идентичной МИ ТСО в организации здравоохранения:
№ п/п
Наименование аналогичного/ идентичного МИ ТСО (модель, производитель, страна)
Перечень оказываемых медицинских услуг
Первоначальная стоимость, тыс. тенге
Дата ввода в эксплуатацию
Износ, в % (по состоянию на текущую дату)
Количество мед. услуг за последний год
Место дислокации (корпус, отделение, кабинет)
Состояние (рабочее / не рабочее)
1
2
Информация о сопутствующем МИ ТСО (для линейных ускорителей и аппаратов брахитерапии)
Наименование МИ
Наличие
Необходимые мероприятия
1
Компьютерный томограф, при его наличии дополнительно необходим деко стол (ровная накладка), система лазеров и пр.
2
Набор фиксирующих приспособлений
3
Оборудование для контроля качества (дозиметры, фонтомы, камеры и пр.)
5. Информация по планируемым медицинским услугам на запрашиваемом МИ ТСО
№ п/п
Наименование медицинских услуг (планируемых оказывать на запрашиваемой МИ)
Планируемое количество медицинских услуг на запрашиваемой МИ в год
Требуемое количество медицинских услуг на одного пациента (в соответствии с установленной национальной практикой лечения, международными стандартами)
1
Итого:
6. Количество медицинских услуг, осуществленных на идентичном/аналогичном МИ ТСО за последние 3 года
№ п/п
Наименование аналогичного/идентичного МИ ТСО
Наименование медицинских услуг
Количество медицинских услуг
Количество медицинских услуг
Количество медицинских услуг
20___г.
20___г.
20___г.
1.
2.

1-бөлім. Жалпы ақпарат:
1.1 Денсаулық сақтау ұйымының атауы–
1.2 Заңды мекенжайы –
1.3 Денсаулық сақтау ұйымы көрсететін медициналық көмектің нысаны –
1.4 Денсаулық сақтау ұйымдарының төсек-орын саны / бір ауысымда келу саны -
1.5 Денсаулық сақтау ұйымының басшысы –
1.6 Жобаны іске асыруға жауапты адам –
1.7 Сұратылатын СҚТ МБ құны–
1.8 СҚТ МБ атауы–
1.9 СҚТ МБ орналасқан орны–
1.10 СҚТ МБ қолдану аясы–
1.11 СҚТ МБ сатып алу себебі–
2-бөлім. Денсаулық сақтау ұйымында бар ұқсас/бірдей медициналық бұйымдар туралы ақпарат:
Денсаулық сақтау ұйымында бар ұқсас/бірдей медициналық бұйымдар туралы ақпарат:
р/с №
Ұқсас/бірдей СҚТ МБ атауы
Көрсетілетін медициналық қызметтердің атауы
Бастапқы құны мың, теңге
Пайдалануға енгізу мерзімі
Тозуы , %
Тозуды ескере отырып, медициналық қызметтерде СҚТ МБ жылына өткізу қабілеті
Соңғы жылдағы медициналық қызметтер саны
Пайдалану %
Орналастыру орны
Техникалық жағдайы
1
2
3=2/1*100%
1.
Қорытынды:
Ілеспе СҚТ МБ туралы ақпарат (желілік үдеткіштер мен брахитерапия аппараттары үшін)
МБ атауы
Бар-жоғы
Қажетті іс-шаралар
Компьютерлік томограф, ол болған жағдайда қосымша деко үстелі (тегіс жапсырма), лазерлер жүйесі және т. б. қажет.
Бекіту қосалқы бұйымдардың жиынтығы
Сапаны бақылауға арналған жабдықтар (дозиметрлер, фантомдар, камералар және т. б.)
3-бөлім. Денсаулық сақтау ұйымдарына сұранысы бар СҚТ МБ-ға қажеттілікті талдау:

Раздел 1. Общая информация:
1.12. Наименование организации здравоохранения –
1.13. Юридический адрес –
1.14. Форма медицинской помощи, оказываемой организацией здравоохранения –
1.15. Количество коек организации здравоохранения / количество посещений в смену -
1.16. Руководитель организации здравоохранения –
1.17. Лицо, ответственное за реализацию проекта–
1.18. Стоимость запрашиваемого МИ ТСО–
1.19. Наименование МИ ТСО –
1.20. Место дислокации МИ ТСО–
1.21. Область применения МИ ТСО–
1.22. Причина приобретения МИ ТСО–
Раздел 2. Информация об имеющейся аналогичной/идентичной медицинских изделий в организации здравоохранения:
Информация о имеющейся аналогичной/идентичной медицинских изделий в организации здравоохранения:
№ п/п
Наименование аналогичного /идентичного МИ ТСО
Наименование оказываемых медицинских услуг
Первонач. стоимость, тыс. тенге
Срок ввода в эксплуатацию
Износ, в %
Пропускная способность МИ ТСО с учҰтом износа, в медицинских услугах в год
Кол-во медицинских услуг за последний год
% использования
Место дислокации
Техническое состояние
1
2
3=2/1*100%
1.
Вывод:
Информация о сопутствующего ТСО (для линейных ускорителей и аппаратов брахитерапии)
Наименование МИ
Наличие
Необходимые мероприятия
Компьютерный томограф, при его наличии дополнительно необходим деко стол (ровная накладка), система лазеров и пр.
Набор фиксирующих приспособлений
Оборудование для контроля качества (дозиметры, фантомы, камеры и пр.)
Раздел 3. Анализ потребности в запрашиваемом МИ ТСО в организации здравоохранения:

3.1. Сұранысы бар СҚТ МБ пайдалану көрсетілген бөлімшелер/нозология бойынша пациенттердің саны (соңғы 3 жылда):
р/с №
Бөлімшенің атауы
Пациенттердің саны
20___ж.
20___ж.
%
20___ж.
%
1.
2.
3.
4.
Қорытынды: динамиканы талдауды ескере отырып, келесі жылға пациенттердің болжамды жоспарлы саны.
3.2. Сұранысы бар СҚТ МБ бойынша бір пациентке талап етілетін медициналық қызметтердің саны (белгіленген ұлттық емдеу практикасына, халықаралық стандарттарға сәйкес):
Медициналық қызметтердің атауы
Жылына сұранысы бар СҚТ МБ-ға медициналық қызметтердің жоспарлы саны
Бір пациентке шаққанда медициналық қызметтердің талап етілетін саны
1.
Қорытынды: (жоспарланған медициналық қызметтер саны) / медициналық қызметтер түрлерінің саны

3.1. Количество пациентов по отделениям/нозологиям, которым показано использование запрашиваемой МИ ТСО (за последние 3 года):
№ п/п
Наименование отделения
Количество пациентов
20___г.
20___г.
%
20___г.
%
1.
2.
3.
4.
Вывод: прогнозируемое плановое кол-во пациентов на следующий год с учетом анализа динамики.
3.2. Количество медицинских услуг, требующихся на одного пациента по запрашиваемом МИ ТСО (в соответствии с установленной национальной практикой лечения, международными стандартами):
№ п/п
Наименование медицинской услуги
Планируемое количество медицинских услуг на запрашиваемом МИ ТСО в год
Требуемое количество медицинских услуг на одного пациента
1.
Вывод: (сумма кол-ва планируемых медицинских услуг) / количество видов медицинских услуг