Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 19-4/289 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 шілдеде № 11597 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 2 маусымдағы № 172 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің
37-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы " "
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2015 жылғы "07"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 19-4/289 бұйрығымен
бекітілген
Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің
критерийлері
1. Осы су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстары қауіпсіздігінің критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) мониторинг процесінде Қазақстан Республикасындағы су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының су тежейтін гидротехникалық құрылыстарының (бұдан әрі – ГТҚ) жай-күйінің негізгі қадағаланатын және бақыланатын техникалық көрсеткіштерін белгілейді.
2. Критерийлер мониторингін ГТҚ-ның меншік иелері құрылыстардың техникалық көрсеткіштерін сырттай (көзбен шолу және аспаптық) байқау нәтижелері негізінде жүзеге асырады.
3. Критерийлердің сандық және сапалық мәні "Гидротехникалық құрылыстар. Жобалаудың негізгі ережелері" 3.04-01-2008 Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен қағидаларына сәйкес олардың сипаттамалары, пайдалану шарттары ескеріле отырып, құрылыс жобасы құрамында әзірленеді.

Об утверждении критериев безопасности водохозяйственных систем и сооружений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 19-4/289. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2015 года № 11597. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 172.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 19-4/289
Критерии
безопасности водохозяйственных систем и сооружений
1. Настоящие Критерии безопасности водохозяйственных систем и сооружений (далее – Критерии) устанавливают основные наблюдаемые и контролируемые в процессе мониторинга технические показатели состояния водоподпорных гидротехнических сооружений водохозяйственных систем и сооружений (далее – ГТС) в Республике Казахстан
2. Мониторинг Критериев осуществляется собственниками ГТС на основе результатов натурных (визуальных и инструментальных) наблюдений за техническими показателями сооружения.
3. Количественные и качественные значения критериев разрабатываются в составе проекта строительства с учетом их характеристик, условий эксплуатации, в соответствии со строительными нормами и правилами Республики Казахстан 3.04-01-2008 "Гидротехнические сооружения. Основные положения проектирования"

4. Осы Критерийлерде мынадай анықтамалар қолданылады:
1) су тежейтін гидротехникалық құрылыс – тежеуді жасауға, су деңгейін көтеруге немесе су қоймасын құруға арналған құрылыс;
2) бақыланатын көрсеткіштер – техникалық құралдар көмегімен өлшенген немесе құрылысты өлшеу негізінде есептелген ГТҚ жай-күйінің сандық және сапалық сипаттамасы;
3) диагностикалық көрсеткіштер – ГТҚ жай-күйін диагностикалау мен бағалау үшін маңызды, "құрылыс – табан – су қоймасы" ГТҚ қауіпсіздігін толығымен немесе оның жеке элементтерін бағалауға мүмкіндік беретін бақыланатын көрсеткіштер;
4) К – ГТҚ техникалық жай-күйін мониторингілеу процесінде өлшенген, бақыланатын көрсеткіштердің мәні;
5) К 1 – диагностикалық көрсеткіштер мәндерінің деңгейін сақтандыратын критериалдық диагностикалық көрсеткіштердің деңгейі, оған жеткенде ГТҚ тұрақтылығы, механикалық және сүзілу төзімділігі мен оның табаны, сондай-ақ су қашыртқы және су өткізгіштік құрылыстарының суды жіберу мүмкіндігі қалыпты пайдалану шарттарына әлі де сәйкес келеді;
6) К 2 – критериалдық диагностикалық көрсеткіштер деңгейі, диагностикалық көрсеткіштер мәндерінің екінші (шекті) деңгейі, одан асып кеткенде жобалық режимде ГТҚ пайдалануға рұқсат етілмейді.
5. Су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының су тежейтін гидротехникалық құрылыстарының негізгі бақыланатын және диагностикалық көрсеткіштерінің тізбесі осы Критерийлердің қосымшасында келтірілген.
6. Критерийлер:
1) ГТҚ-ны пайдалануға беру алдында;
2) пайдаланудың бастапқы екі жылынан кейін;
3) пайдаланудың әрбір бес жылынан кейін кемінде бір рет;
4) ГТҚ қайта жаңартылғаннан, күрделі жөндеуден, қалпына келтірілгеннен және пайдалану шарттарын өзгерткеннен кейін;
5) пайдаланудан шығарылғаннан кейін және консервациялау кезінде;
6) ГТҚ қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілер, қағидалар және нормалар өзгертілген кезде;
7) авариялық жағдайлардан кейін түзетілуге жатады.
7. ГТҚ жай-күйін бағалау К диагностикалық көрсеткішінің өлшенген мәнін оның К1 және К2 критериалдық мәнімен салыстыру негізінде жүргізіледі. К < К1-де кезінде ГТҚ жай-күйі қалыпты, К1< К < К2 - әлеуетті қауіпті, К > К2- авария алдында деп есептеледі.
Су шаруашылығы жүйелері
мен құрылыстары қауіпсіздігінің
критерийлеріне
қосымша
Су шаруашылығы жүйелері құрылыстарының су тежейтін
гидротехникалық құрылыстарының негізгі бақыланатын және диагностикалық көрсеткіштерінің тізбесі
Типіне қарай ГТҚ жай-күйінің негізгі бақыланатын көрсеткіштері
Бақыланатын көрсеткішті өлшеу тәсілі
Бақыланатын көрсеткішті өлшейтін техникалық құралдар
Өлшеудің болжамды кезеңділігі*
Мониторинг нәтижесі
К өлшенген көрсеткішінің мәні

4. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) водоподпорное гидротехническое сооружение – сооружение, предназначенное для создания подпора, подъема уровня воды или для создания водохранилища;
2) контролируемые показатели – количественные и качественные характеристики состояния ГТС, измеренные с помощью технических средств или вычисленные на основе измерений сооружения;
3) диагностические показатели – наиболее значимые для диагностики и оценки состояния ГТС контролируемые показатели, позволяющие дать оценку безопасности ГТС "сооружение – основание – водохранилище" в целом или отдельных ее элементов;
4) К – значение контролируемых показателей, измеренных в процессе мониторинга технического состояния ГТС;
5) К1 – уровень критериальных диагностических показателей, предупреждающий уровень значений диагностических показателей, при достижении которого устойчивость, механическая и фильтрационная прочность ГТС и его основания, а также пропускная способность водосбросных и водопропускных сооружений еще соответствуют условиям нормальной эксплуатации;
6) К2 – уровень критериальных диагностических показателей, второй (предельный) уровень значений диагностических показателей, при превышении которого эксплуатация ГТС в проектных режимах недопустима.
5. Перечень основных контролируемых и диагностических
показателей водоподпорных гидротехнических сооружений водохозяйственных систем и сооружений приведен в приложении к настоящим Критериям.
6. Критерии подлежат корректировке:
1) перед вводом ГТС в эксплуатацию;
2) после первых двух лет эксплуатации;
3) не реже одного раза в каждые последующие пять лет эксплуатации;
4) после реконструкции ГТС, их капитального ремонта, восстановления и изменения условий эксплуатации;
5) при выводе из эксплуатации и при консервации;
6) при изменении нормативных правовых актов, правил и норм в области безопасности ГТС;
7) после аварийных ситуаций.
7. Оценку состояния ГТС проводят на основе сопоставления измеренных значений диагностических показателей К с их критериальными значениями К1 и K2. При К < К1 состояние ГТС считают нормальным, при К1 < К < К2 – потенциально опасным, при К > К2 – предаварийным.
Приложение
к Критериям безопасности
водохозяйственных систем и сооружений
Перечень основных контролируемых и диагностических
показателей водоподпорных гидротехнических сооружений
водохозяйственных систем и сооружений
Основные контролируемые показатели состояния ГТС по типу
Способ измерения контролируемого показателя
Технические средства измерения контролируемого показателя
Ориентиро вочная периодичность измерения*
Результат мониторинга
Значение измерен- ного показателя К

К1, К2 көрсеткішінің критериалдық мәні
1
2
3
4
5
6
1. Бетонды ГТҚ (гравитациялық, контрфорсты, арқалы бөгеттер)
Құрылыс пен оның табанының тік жылжуы (шөгуі), мм
Үстіңгі маркаларды нивелирлеу
Үстіңгі маркалар, жұмысшы және іргетасты реперлер
Жылына 2 рет
мм
мм
Құрылыс пен оның табандарының көлденеңінен жылжуы, мм
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын байқаулар
Жұмысшы реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан шамалайтын байқау маркалары
Сол мерзімде
мм
мм
Құрылыстардың және оның табанының кернеуі, кг/см2, МПа
Деформацияларды, құрылыстардың және оның табанының кернеуін қашықтықтан өлшеу
Сызықтық деформацияны өлшейтін түрлендіргіштер, ішекті типті күштер
Айына 1 рет
кг/см2, МПа
кг/см2, МПа
Бетонды құрылыстың ұлтанындағы түйіскен кернеу, кг/см2, МПа
Бақыланатын алаңға келетін күшті қашықтықтан өлшеу,
Ішекті типті күштерді өлшейтін түрлендіргіштер
Сол мерзімде
Кг/см2, МПа
Кг/см2, МПа
Құрылыстың секцияаралық жапсарларын ашу
Жапсарлардың ашылуын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
Айына 3 рет
мм
мм
Құрылыстың секцияаралық жапсарлары бойынша секциялардың өзара жылжуы, мм
Бөгет секцияларының өзара жылжуын тікелей өлшеу
Қайта жаңғыртылған щелемер, штангенщелемер
Сол мерзімде
мм
мм
Жартас пен құрылыстың түйісі бойынша жарықтың үйкелу шамасы, мм
Жартас пен құрылыстың түйісі бойынша жапсардың ашылуын қашықтық өлшеу
Сызықтық деформацияны, ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
-
мм
мм
Құрылыстағы жарықтар мен блокаралық жапсарларды ашу, мм
Жарықтардың, блокаралық жапсарлардың ашылуын қашықтықтан өлшеу
Сызықтық деформацияны, ішекті типті сызықтық ауысулықты өлшейтін түрлендіргіштер
-
мм
мм
Құрылыс бетонының және оның табанының температурасы, оС
Бетон температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті температураны өлшейтін түрлендіргіштер
-
С
С
Дренажды құрылғыларға түсетін немесе жоғарғы бетіне шығатын сүзілу шығыстары, л/с
Шығыстарды қашықтықтан өлшеу, немесе өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, өлшегіш рейка
-
л/с
л/с
Құрылыстардың табанындағы және жағалау қабысуларындағы пьезометриялық қысым, м
Құрылыстардың табанында пьезометриялық деңгейлерді тура немесе қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, үлгілік манометрлер
-
м
м
Құрылыстардың табанындағы пьезометриялық градиенттер, мөлшерсіз
Құрылыстар табанында өлшенген қысымдар бойынша есептеледі
-
Айына 3 - рет
Мөлшерсіз көлем
Мөлшерсіз көлем
Құрылыстардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері (жиілігі, гц; өзінің толқуларының кезеңі, с)
Толқулар жеделдеуін, амплитудасын автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
Үнемі
Гц,с
Гц,с
Төменгі бьефте арнаның шайылу сипаттамасы (тереңдігі, м; шайылу шұңқырының алаңы, м2)
Сүңгуірлер немесе эхолоттардың көмегімен шаю шұңқырларын тура өлшеу
Эхолоттар, өлшейтін ленталар
Жылына 1 рет
м, м2
м, м2
Құбылмалы деңгейдің белдеуінде бетонның бұзылуы, мм
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сағат типті индикатор базасындағы деформометр
Жылына 2 рет
мм
мм
Бетонның ірі толықтырушыларының реакциялық қасиеттері салдарынан бетонның бұзылуы, мм
Бетонның бұзылу тереңдігін тура өлшеу
Сол аспаппен
Сол мерзімде
мм
мм

Критериальное значение показателя К1, К2
1
2
3
4
5
6
1. Бетонные ГТС (гравитационные, контрфорсные, арочные плотины)
Вертикальные перемещения (осадки) сооружения и его основания, мм
Нивелирование поверхностных марок
Поверхностные марки, рабочие и фундаментальные реперы
2 раза в год
мм
мм
Горизонтальные перемещения сооружения и его основания, мм
Триангуляция, визирование по створам, светодально- мерные наблюдения
Рабочие реперы, визирные марки, марки для светодальномер ных наблюдений
То же
мм
мм
Напряжения в сооружении и его основании, кг/см2, МПа
Дистанционные змерения деформаций, напряжений в сооружении и его основании
Измерительные преобразовател линейных деформаций, силы струнного типа
1 раз в месяц
кг/см2, МПа
кг/см2, МПа
Контактные апряжения в подошвах бетонного сооружения, кг/см2, МПа
Дистанционные измерения силы на контролируемую площадь
Измерительные преобразовател силы струнного типа
То же
кг/см2, МПа
кг/см2, МПа
Раскрытие межсекционных швов сооружения, мм
Дистанционные измерения раскрытия шва
Измерительные преобразовател линейных перемещений струнного типа
3 раза в месяц
мм
мм
Взаимные мещения секций по межсекционным вам сооружения, мм
Прямые измерения взаимного смещения секций плотины
Модернизированый щелемер, штангенщелемер
То же
мм
мм
Величина ростирания трещины по контакту сооружения со скалой, мм
Дистанционные измерения раскрытия шва по контакту сооружения со скалой
Измерительные преобразовател линейных перемещений струнного типа
-
мм
мм
Раскрытие трещин и межблочных швов в сооружении, мм
Дистанционные измерения раскрытия трещин, межблочных швов
Измерительные преобразовател и линейных деформаций, перемещений струнного типа
-
мм
мм
Температура бетона сооружения и его основания, С
Дистанционные измерения температуры бетона
Измерительные преобразовател температуры струнного типа
-
оС
оС
Фильтрационные расходы, поступающие в дренажные устройства или выходящие на поверхность, л/с
Дистанци онные измерения расхода или прямые измерения отметки уровня воды на мерном водосливе
Измерительные преобразовател уровня жидкости, мерная рейка
-
л/с
л/с
Пьезо - метрические напоры в основании сооружения и береговых примыканиях, м
Прямые или дистанционные измерения пьезо- метрических уровней в основании сооружения
Измерительны е преобразовател давления струнного типа,образцовые манометры
-
м
м
Пьезо- етрические градиенты в основании сооружения, безразмерно
Вычисляются по измеренным напорам в основании сооружения
-
3 раза в месяц
Безразмерная величина
Безразмерная величина
Параметры сейсмических колебаний сооружения и его основания частота, Гц; период собственных колебаний, с)
Измерения в ждущем автоматическом режиме ускорений, амплитуды колебаний
Сейсмо- метрическая аппаратура
Постоянно
Гц, с
Гц, с
Характеристики размыва русла в нижнем бьефе (глубина, м; площадь воронки размыва, м2)
Прямые измерения воронки размыва с помощью эхолота или водолазов
Эхолоты, мерные ленты
1 раз в год
м, м2
м, м2
Разрушение бетона в зоне переменного уровня, мм
Прямые измерения глубины разрушения бетона
Деформометр на базе индикатора часового типа
2 раза в год
мм
мм
Разрушение етона вследствие реакционных свойств крупного заполнителя бетона, мм
Прямые змерения лубины разрушения бетона
То же
То же
мм
мм

2. Топырақты материалдардан жасалған құрылыстар (бөгеттер, дамбалар және т.б.)
Құрылыстың қыры мен оның табанының тік жылжуы (шөгуі), мм
Үстіңгі маркаларды, тереңдіктегі маркаларды ниверлеу
Үстіңгі, тереңдіктегі маркалар, жұмысшылар және іргетасты реперлер
Жылына 2 рет
мм
мм
Құрылыстар қырларының көлденеңінен ығысуы, мм
Тұстамалар бойынша триангуляция, шамды алыстан шамалайтын бақылаулар
Жұмысшы және іргетасты реперлер, визирлі маркалар, шамды алыстан өлшеуге арналған маркалар
Сол мерзімде
мм
мм
Құрылыстың сутірек элементтеріндегі және оның табанындағы булы қысым, МПа
Құрылыстың сутірек элементтерінде булы қысымды қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер
Айына 3 рет
МПа
МПа
Дренажды құрылғыларға түсетін немесе жоғары бетіне шығатын сүзілу шығыстар, л/с
Шығыстарды қашықтықтан өлшеу немесе өлшейтін суағарда су деңгейін тікелей өлшеу
Сұйықтық деңгейін өлшейтін түрлендіргіштер, ультрадыбысты шығысты өлшеуіштер, өлшегіш рейка
Сол мерзімде
л/с
л/с
Құрылыстардың денесіндегі, жағалау қабысуларындағы сүзігілену ағынының депрессиялық бетінің белгісі
Пьезометриялық деңгейді қашықтықтан өлшеу немесе пьезометриялық деңгейінің белгілерін тура өлшеу
Ішекті типті қысымды өлшейтін түрлендіргіштер, қысымды және қысымсыз пьезометрлер, үлгілік манометрлер, жартылдағыштар, деңгей өлшеуіштер
-
м
м
Құрылыстың сутірек элементтеріндегі, табанындағы қысым градиенттері, өлшеусіз
Құрылыстың және оның табанында өлшенген пьезометрикалық қысымдар бойынша есептеледі
-
Айына 3 - рет
Өлшеусіз
Өлшеусіз
Құрылыстың және оның табанының температурасы, оС
Құрылыстың және оның табанының температурасын қашықтықтан өлшеу
Ішекті типті температураны өлшейтін түрлендіргіштер
Сол мерзімде
оС
оС
Құрылыстардың және оның табанының сейсмикалық толқуының параметрлері (жиілігі; гц; өзінің толқуларының кезеңі, с)
Толқулар жеделдеуін, амплитудасын автоматтық күту режимінде өлшеу
Сейсмометрикалық аппаратура
Үнемі
Гц,с
Гц,с
Құрылыстың сыртында төменгі бьефте грифондардың болуы, л/с
Сүзгілену шығыстарын өлшеу
Суағардың бетінен судың деңгейін өлшеуге арналған рейкамен өлшеулі су ағызу
Айына 3 рет
л/с
л/с
Ашық-жасыл шөпті жамылғымен төменгі беткейде аймақтардың болуы, м2
Аймақтар алаңдарын өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м2
м2
Бөгеттің қырқасында және жотасында отыру шұңқырлардың пайда болуы, см, м3
Шұңқырдың диаметрін, алаңын және тереңдігін өлшеу
-
-
см, м2
см, м2
Бөгеттің қырқасында тік және көлденең жарықтардың пайда болуы, м, мм
Жарықтардың ашылуын және ұзындыған өлшеу
-
-
м, мм
3. Үстіңгі және төменгі бьефтерде топырақтың қабысуы
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтерде тігінен ығысуы, мм
Үстіңгі және терең маркаларын нивелирлеу
Үстіңгі және терең маркалар
Жылына 4 рет
мм
мм
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтердегі көлденең ығысу, мм
Триангуляция, шамды алыстан шамалайтын байқаулар
Реперлер, маркалар
Сол мерзімде
мм
мм
Сырғыма және әлеуетті орнықсыз массивтердегі жер асты сулардың деңгейі, м
Пьезометрикалық деңгейлерді өлшеу
Пьезометрлер, деңгей өлшеуіштер, жартылдағыштар
Айына 1 рет
м
м
Сырғыма және отыру жарықтарының пайда болуы, м, см
Ұзындығын, енін, тереңдігін суреттеу өлшеу
Рулетка
Айына 3 рет
м, см
м, см
Артық ылғалдану аймақтарының болуы, м2
Су шыққан алаңдарды өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м2
м2
Төменгі бьефте жер асты суларының жинақталған шығуларының болуы, л/с
Сүзгілену шығыстарын өлшеу
Өлшейтін суағар
Тәулігіне бір рет
л/с
л/с
Топырақтың суффозиондық шығуының болуы, г/л
Жүзінді санын өлшеу
Өлшейтін ыдыс
Айына 3 рет
г/л
г/л
Отыру және суффозиондық шұңқырлардың болуы, м
Суреттеу, шұңқырлардың санын және көлемін өлшеу
Рулетка
Сол мерзімде
м
м
Криогенді деформацияның болуы, м
Деформация сипаты, мөлшері, таралу алаңы
-
Жылына бір рет
м
м
Ескертпе: *Пайдалану тәжірибесін негізге алып, әрбір құрылыс үшін өлшеу кезеңділігі ГТҚ сыныптылығына, жай-күйіне, пайдалану кезеңіне және де басқа да факторларға байланысты тағайындалады.

2. Сооружения из грунтовых материалов (плотины, дамбы и т. п.)
Вертикальные перемещения (осадки) гребня сооружения и его основания,мм
Нивелирование поверхностных марок, глубинных марок
Повер хностные, лубинные марки, рабочие и фундаментальны реперы
2 раза в год
мм
мм
Горизонтальные смещения гребня сооружения, мм
Триангуляция, визирование по створам, светодально- мерные наблюдения
Рабочие и фундаментальны реперы, визирные марки, марки для светодально- мерных измерений
То же
мм
мм
Паровое давление в водоупорных элементах сооружения и его основания, МПа
Дистанционные измерения перового давления в водоупорных элементах сооружения
Измерительные преобразовател и давления струнного типа
3 раза в месяц
МПа
МПа
Фильтрационные расходы, поступающие в дренажные устройства или выходящие на поверхность,л/с
Дистанционные измерения расходов или прямые измерения отметок уровня воды на мерном водосливе
Измерительные преобразовател уровня жидкости, ультразвуковые расходомеры,мерные рейки
То же
л/с
л/с
Отметки депрессионной поверхности фильтрацио- нного потока в теле сооружения, береговых примыканиях, м
Дистанц ионные измерения пьезо- метрических уровней или прямые измерения отметок пьезо- метрических уровней
Измерительные преобразовател давления струнного типа,напорные и безнапорные пьезометры, образцовые манометры, хлопушки, уровнемеры
-
м
м
Градиенты напора в водоупорных элементах сооружения основания, безразмерно
Вычисляются по измеренным пьезо- метрическим напорам в сооружении и его основании
-
3 раза вмесяц
Без-размерно
Без-размерно
Температура сооружения и его основания, оС
Дистанционные измерения температуры сооружения и его основания
Измерительные преобразовател температуры струнного типа
То же
оС
оС
Параметры сейсмических колебаний сооружения и его основания (частота, Гц, период собственных колебаний, с)
Измерения в ждущем автоматическом режиме ускорений, амплитуды колебаний
Сейсмометричес- кая аппаратура
Постоянно
Гц, с
Гц, с
Наличие рифонов в нижнем бьефе за сооружением, л/с
Измерения фильтрационного расхода
Мерный водослив с рейкой для измерения уровня воды над водосливом
3 раза в
месяц
л/с
л/с
Наличие зон на низовом откосе с ярко-зеленым травяным покровом, м2
Измерения площади зон
Рулетка
То же
м2
м2
Появление просадочных воронок на гребне и откосах плотины, см, м3
Изм ерение диаметра, площади и глубины воронки
-
-
см, м2
см, м2
Появление родольных и поперечных трещин на гребне плотины,м, мм
Измер ение протяженности и раскрытия трещин
-
-
м, мм
м, мм
3. Грунтовые примыкания, в верхнем и нижнем бьефах
Вертикальные мещения в оползневых и потенциально неустойчивых массивах, мм
Нивелирование поверхностных и глубинных марок
Поверхностные и глубинные марки
4 раза в год
мм
мм
Горизонтальные смещения ползневых и потенциально неустойчивых массивов, мм
Триангуляция, ветодально- мерные наблюдения
Реперы, марки
То же
мм
мм
Уровень грунтовых вод в оползневых и потенциально неустойчивых массивах, м
Изме рения пьезометричес- ких уровней
Пьезомет ры, уровнемеры, хлопушки
1 раз в месяц
м
м
Появление оползневых и просадочных трещин, м, см
Зарисовка, измерение протяженности ширины, глубины
Рулетка
3 раза в
месяц
м, см
м, см
Наличие зон избыточного увлажнения, м2
Измерение площади водопроявлений
Рулетка
То же
м2
м2
Наличие сосредоточен- ных выходов подземных вод в нижнем бьефе, л/с
Измерение фильтрационного расхода
Мерный водослив
Раз в сутки
л/с
л/с
Нали чие суффозионного выноса грунта, г/л
Из мерение количества взвеси
Мерный сосуд
3 раза в месяц
г/л
г/л
Нали чие просадочных и суффозионных воронок, м
За рисовка, измерение количества и размеров воронок
Рулетка
То же
м
м
Наличие криогенных деформаций, м
Характер деформации, размеры, площадь распространения
-
Раз в год
м
м
Примечание: * Исходя из опыта эксплуатации для каждого сооружения периодичность измерений назначается в зависимости от класса ГТС, их состояния, периода эксплуатации и других факторов.