Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11716 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 24.11.2022 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 12-1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 11.03.2016 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жоғары және (немесе) жоғары білімнен кейінгі білім беретін білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 24.11.2022 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрі А. Сәрінжіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________________ Ә.Ө. Исекешев

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11716. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 24.11.2022 № 152 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 12-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 11.03.2016 № 194 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 24.11.2022 № 152 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (С. Нюсупов) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
________________ Исекешев А.О.

2015 жылғы 2 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
___________________ М.Ә. Құсайынов
2015 жылғы 30 маусым
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 17 маусымдағы
№ 391 бұйрығымен
бекітілген
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 24.11.2022 № 152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
1.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының мазмұны "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) (бұдан әрі - №2 бұйрық) сәйкестігі. "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрықпен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) (бұдан әрі - №348 бұйрық) Орта білім берудің (бастауыш, негізгі, орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын ескере отырып және білім беру саласындағы салалық біліктілік шеңберін, "Педагог" кәсіптік стандартын ескере отырып әзірленген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
"Құқық" кадрларын даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген кемінде үш білім беру бағдарламасының болуы және олардың № 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын сәйкестігі. "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына сәйкестігі (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-63 бұйрық) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген).
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі - ЖЖОКББҰ) медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін интеграцияланған және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру бағдарламаларын (резидентура, докторантура) іске асыру.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламасының № 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын сәйкестігі.

2 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности министра
национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Кусаинов М.А.
30 июня 2015 года
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 17 июня 2015 года № 391
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 24.11.2022 № 152 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего образования
1.
Наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования в соответствии с утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 октября 2022 года № 106 "Об утверждении Правил ведения реестра образовательных программ, реализуемых организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также основания включения в реестр образовательных программ и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30139) (далее – приказ № 106).
По направлению подготовки кадров "Педагогические науки" - соответствие образовательной программы согласно приказу министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) (далее – приказ № 2) с учетом утвержденного приказом министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), и разработанного с учетом Отраслевой рамки квалификаций в сфере образования, профессионального стандарта "Педагог".
По направлению подготовки кадров "Право" - наличие не менее трех образовательных программ, внесенных в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования в соответствии с приказом № 106.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" - соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, согласно приказу министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) (далее – приказ № ҚР ДСМ-63).
Реализация в организациях высшего и послевузовского образования (далее - ОВПО) программ интегрированного и послевузовского медицинского образования (резидентура, докторантура) для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям.
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту высшего и послевузовского образования, утвержденному приказом № 2.

№ 2 және (немесе) № ҚР ДСМ-63 бұйрықтарға сәйкес бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
2.
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 569 бұйрық) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары жіктеуішінің кемінде 7 бағыты бойынша "Педагогикалық ғылымдар" бакалавриат кадрларын даярлау бағыты бойынша лицензияның болуы (мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қоспағанда) немесе бітірушілердің Ұлттық біліктілік тестін "Педагогикалық ғылымдар" даярлау бағыттарының білім беру бағдарламаларын бітірген жылы орташа республикалық көрсеткіштен төмен емес нәтижелермен.
3.
Білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылар білімінің оқытатын пәндер бейініне және/немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағының (бар болған жағдайда) оқытатын пәндер бейініне сәйкестігі. Кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты бойынша – кемінде 50 %; азаматтық авиация саласында білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 40 %.
"Бизнес және басқару" (есеп және аудит, қаржы саласындағы білім беру бағдарламалары үшін), "Қызмет көрсету саласы", "Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары үшін, сондай – ақ азаматтық авиация саласында білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 40 %;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша - кемінде 70 %-ын құруы.

Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования согласно запрашиваемому/реализуемому направлению подготовки кадров, и разработанной на казахском и русском языках на полный период обучения согласно приказу № 2 и приказу № ҚР ДСМ-63
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, реализующие образовательные программы под грифом секретно и для служебного пользования
2.
Наличие лицензии по направлению подготовки кадров бакалавриата "Педагогические науки" не менее чем по 7 направлениям, согласно приказу министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 "Об утверждении Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565) (за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховному Суду, Республики Казахстан Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министерству здравоохранения Республики Казахстан) или обеспечение прохождения выпускниками образовательных программ направлений подготовки "Педагогические науки" Национального квалификационного теста в год выпуска с результатами порогового значения, не ниже установленного госудаственным органом в области образования.
Квалификационное условие о прохождении выпускниками национального квалификационного теста не требуется при получении лицензии.
3.
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и/или их ученой степени кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или академической степени/степени доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего числа преподавателей по образовательным программам: по образовательным программам направления подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки" – не менее 50 %.
По образовательным программам направлений подготовки кадров "Бизнес и управление", "Сфера обслуживания", "Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация", а также для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере гражданской авиации – не менее 40 %.
По образовательным программам направления подготовки кадров "Национальная безопасность" - не менее 40%.
По образовательным программам направления подготовки кадров "Право" – не менее 70 %.
По образовательным программам иных направлений подготовки кадров – не менее 60 %.

Негізгі жұмыс орны бойынша оқытылатын пәндер бейіні бойынша практикалық кәсіптік қызметпен айналысатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде соңғы 10 жылда кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар қоса атқаратын оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың үлесі жалпы санынан кемінде – 20 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
4.
"Сәулет және құрылыс" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан оқытылатын пәндер бойынша өндірісте кемінде 5 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар бейіндік пәндер оқытушыларының үлесі -кемінде 50 %;
"Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында клиникалық жұмыс және(немесе) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарында, фармацевтикалық ұйымдарда практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл болатын бейінді пәндер оқытушыларының кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан – кемінде 50 % үлесін құру.
"Құқық" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытылатын пәндер бойынша әділет, және(немесе) ішкі істер (полиция) органдарында, және(немесе) прокуратурада, және (немесе) адвокаттар алқасында, және(немесе) нотариалдық палаталарда, және(немесе) заң кеңесшілері палаталарында кемінде 5 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар бейінді пәндер оқытушыларының кадрларды даярлау бағыты бойынша бейінді пәндер оқытушыларының жалпы санынан үлесі кемінде – 60 %.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
5.
Кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сіңірген жаттықтырушы" спорттық атағына ие оқытушылар – кемінде 40 %; кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санының кемінде – 50 %; "Құқық" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 50 %;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік наградаларымен марапатталған оқытушылар – кемінде 40 %, кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – кемінде 60 %; "Денсаулық сақтау" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кемінде - 40 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың және/немесе резидентураны бітірген, базалық және бейінді пәндер және(немесе) лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын дәрігердің жоғары/бірінші біліктілік санаты бар және (немесе) соңғы 10 жылда кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан үлесі 60 %-дан аспауы;
"Бизнес және басқару" (есеп және аудит, қаржы саласындағы білім беру бағдарламалары үшін), "Стандарттау, сертификаттау және метрология (салалар бойынша)", "Көлік қызметтері" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша дәрежесі және/немесе қауымдастырылған профессор (доцент)", немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан – кемінде 40 %;
"Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежелері немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағытының жалпы білім беретін пәндері бойынша оқытушылардың жалпы санынан кемінде – 30 %;
азаматтық авиация саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 40 %.

Доля преподавателей (за исключением преподавателей цикла общеобразовательных дисциплин) по совместительству, занимающихся по основному месту работы практической профессиональной деятельностью по профилю преподаваемых дисциплин, со стажем работы по направлению подготовки кадров не менее 3 лет за последние 10 лет от общего числа преподавателей дисциплин циклов базового и профилирующего по направлению подготовки кадров - не менее 20 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Профиль дисциплины определяется в соответствии с Классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием и (или) Классификатором научных направлений, утверждаемых согласно закону РК "О науке", с учетом содержания дисциплины, характеристики сферы изучения
4.
По образовательным программам направления подготовки кадров "Архитектура и строительство" доля преподавателей профильных дисциплин с опытом практической работы на производстве, соответствующим профилю преподаваемых дисциплин не менее 5 лет, от общего числа преподавателей профильных дисциплин, по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 50 %;
По образовательным программам направления подготовки кадров "Здравоохранение" доля преподавателей профильных дисциплин с опытом клинической работы в организациях здравоохранения и/или практической работы в организациях санитарно-эпидемиологической службы, фармацевтических организациях не менее 5 лет от общего числа преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 50 %.
По образовательным программам направления подготовки кадров "Право" доля преподавателей профильных дисциплин с опытом практической работы не менее 5 лет в сфере юриспруденции по профилю преподаваемых дисциплин, от общего числа преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров – не менее 60 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим Квалификационным требованиям).
5.
Доля преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктор по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподаватели, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер Республики Казахстан" от общего числа преподавателей по направления подготовки кадров – не менее 40 %,
по направлениям подготовки кадров "Педагогические науки", "Право" – не менее 50 % от общего числа преподавателей;
по направлениям подготовки кадров "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" – не менее 30 % от общего числа преподавателей.
Доля преподавателей профильных дисциплин по образовательным программам направления подготовки кадров области образования "Педагогические науки", для которых основным местом работы является ОВПО, проводящих научные исследования на базе организаций дошкольного воспитания и обучения и среднего образования – не менее 10%.
По направлению подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки": доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", и/или преподавателей, удостоенных почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей по направлениям подготовки кадров – не менее 40 %.
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение": доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" от общего числа преподавателей по направлениям подготовки кадров – не менее 40 %, доля преподавателей со степенью "магистр" и/или преподавателей базовых и профильных дисциплин, окончивших резидентуру, и(или) с высшей/первой квалификационной категорией врача, и(или) со стажем клинической работы не менее 5 лет за последние 10 лет, для которых основным местом работы является ОВПО, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 60 %.

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін: оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес кемінде 3 жыл педагогикалық өтілі бар оқытушылардың үлесі кемінде – 40 %.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "педагогикалық ғылымдар" кадрларын даярлау бағыты бойынша орта және мектепке дейін білім беру ұйымдарының базасында ғылыми зерттеулер жүргізетін оқытушылардың үлесі – кемінде 10%.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
6.
Оқу және ғылыми әдебиет кітапхана қорының болуы: соңғы он жыл ішінде кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін, оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған баспа және электрондық басылымдар форматында болуы;
"Денсаулық сақтау" бағыты бойынша дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға институционалдық жазылудың болуы.
Оның ішінде "Өнер" бығыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін "Мәдениет және өнер саласындағы білім беру ұйымдары қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 77 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10921 болып тіркелген) шығару мерзімі шектеусіз ноталық әдебиеттің болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" бағыты бойынша оқу және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қоры бейіндеуші компонент пәндерін қоспағанда, соңғы 10 жылдағы білім беру бағдарламасының 100% пәндерін қамтамасыз ететін оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған баспа және электрондық басылымдар форматында болуы
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
7.
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның болуы. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында - білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық пункттермен қамтамасыз етілгені және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пунктінің болуына рұқсат етіледі.
8.
ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары білім алушылары үшін тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық ережелерге сәйкес тамақтандыру объектісінің, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның тамақтану объектісіне қорытындысы болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
9.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер: өрт-күзет жабдығы бар (ЖЖОКББҰ өрт қауіпсіздігі жабдығының жұмыс жасауын қамтамасыз ететін ұйымдармен келісім-шарттың болуы) мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 % ғимараттар (оқу үй-жайлары); білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылауды қамтамасыз ету.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 24-бабына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органы берген эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны және тоқтатылғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша – меншікті немесе шаруашылық жүргізу немесе сенімгерлік басқару құқығында, немесе ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен келісім шарт негізінде жұмыс жасап отырған денсаулық сақтау саласында аккредиттелген клиникалық базалардың, білім беру ұйымдарының клиникасының болуы, медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін жедел басқару құқығындағы аккредиттелген клиникалық базаларымен, клиникаларымен, университеттік ауруханаларымен, резидентура базаларымен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ медициналық білім беру ұйымының денсаулық сақтау саласындағы практикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдармен жасалған тиісті меморандумдармен және шарттармен расталған өңірдің денсаулық сақтаудың интеграцияланған академиялық орталықтың құрамында болуы.
"Сәулет және құрылыс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мамандандырылған аудиториялардың (құрылыс материалдары және құрылыс физикасы бойынша; студиялық сабақтар үшін; гипс фигуралары, сәулет бөлшектері, мольберттер қоры бар макет шеберханасы және т.б.) және шығыс материалдары бар 3D принтерлермен жабдықталған зертханалардың болуы.
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін дайындық бейініне сәйкес келетін полигонның және атыс тирінің болуы.
"Құқық" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін криминалистикалық полигон мен сот отырыстары залының болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері. Денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдардың келісім-шарттарының көшірмелері.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы келісім шарттың немесе актінің көшірмесі, немесе өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың көшірмелері, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтар, эвакуациялау жоспары, "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрықтың (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 55 бұйрық) 1,2, 3 - қосымшаларына сәйкес қажетті бастапқы өрт сөндіру құралдарының ең аз тізбесі.
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымы ескеріліп, ЖЖОКББҰ түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
10.
ЖЖОКББҰ ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін ғимараттарда жағдай жасауы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтеру құрылғыларымен және баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрасты бояумен бояу, мүгедектігі бар адамдардың автокөліктерін қою үшін орындар бөлу).
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
11.
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, "Тиісті үлгідегі және түрдегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) (бұдан әрі – 595 бұйрық) келетін компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы, кадрлар даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен, жабдықтармен жарақтандырылуы; "Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 570 бұйрық) бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің Ұлттық білім беру дерекқорымен (бұдан әрі - ҰБДҚ) сәйкестігі, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ҰБДҚ жекелеген нысандары бойынша.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы. Медициналық бағыттар бойынша кадрлар даярлау үшін денсаулық сақтау саласындағы жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес бекітілген № ҚР ДСМ-63 құзыретті меңгеру үшін жабдықталған симуляциялық кабинеттің (орталық) болуы.
"Сәулет және құрылыс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін ақпараттық модельдеу технологиясын іске асыратын мамандандырылған бағдарламалық кешендердің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
12.

Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника с педагогическим стажем не менее 3 лет от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
6.
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и (или) электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100% дисциплин образовательных программ направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения;
в том числе для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Здравоохранение" – наличие институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине;
в том числе для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Искусство" - наличие нотной литературы без ограничения срока издания в соответствии с утвержденным приказом министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 77 "Об утверждении Правил деятельности организаций образования в сфере культуры и искусства" (Зарегистрирован в министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2015 года № 10921).
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан по направлению "Национальная безопасность и военное дело" наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы: в формате печатных и (или) электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы, в том числе изданных по языкам обучения, за исключением дисциплин профилирующего компонента
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
7.
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность. Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения об обеспеченности медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами.
Квалификационное требование "наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами." не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
8.
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО. Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – наличие объекта питания для обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего Санитарным правилам, и заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объект питания (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами.
Квалификационное требование "наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами" не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
9.
Наличие необходимых материальных активов, зданий (учебные корпуса), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей Санитарным правилам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890) (далее – Санитарные правила), и соответствующей правилам пожарной безопасности, согласно приказу Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26867) (далее – приказ № 55); обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях ОВПО.
Наличие уведомления о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения ОВПО в соответствии со статьей 24 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
По направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность собственными либо принадлежащими на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления аккредитованными клиническими базами, клиниками организаций образования в области здравоохранения, или функционирующими на основе договора с научными организациями и организациями здравоохранения, имеющиеми аккредитованные клинические базы, клиниками организаций образования в области здравоохранения, университетскими больницами, базами резидентуры для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям, а также нахождение медицинской организации образования в составе интегрированного академического медицинского центра.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Архитектура и строительство" – наличие специализированных аудиторий (по строительным материалам и строительной физике; для студийных занятий; макетной мастерской с фондом гипсовых фигур, архитектурных деталей, мольбертов и др.) и лабораторий, оборудованных 3D принтерами с расходными материалами.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Национальная безопасность и военное дело" – наличие полигона, соответствующего профилю подготовки и стрелкового тира (виртуальный тир). Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Право" - наличие криминалистического полигона и зала судебных заседаний.
Сведения о полезной учебной площади, материально-технической базе (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм, установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на или доверительного управления, на здания (учебные корпуса), клиники. Копии договоров с научными организациями и организациями здравоохранения.
Копия акта о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
10.
Создание ОВПО условий для лиц с особыми образовательными потребностями в зданиях (входных путей, средств информационно-навигационной поддержки, дублирование лестниц пандусами или подъемными устройствами, оборудование лестниц и пандусов поручнями, окрашивание контрастной краской дверей и лестниц, выделение мест для парковки автотранспортных средств для лиц с инвалидностью).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
11.
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность компьютерными кабинетами, компьютерами согласно приказу министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов и видов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657) (далее – приказ № 595), учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8369) (далее – приказ № 570), и соответствие фактических данных сведениям Национальной образовательной базы данных (далее - НОБД), для организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Верховному суду Республики Казахстан по отдельным формам НОБД.
Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Для подготовки кадров по медицинским направлениям – наличие симуляционного кабинета (центра), оснащенного для овладения компетенциями в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего образования в области здравоохранения № ҚР ДСМ-63.
Для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Архитектура и строительство" - наличие специализированных программных комплексов, реализующих технологию информационного моделирования.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Квалификационное требование по наличию информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан
12.

"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға 2021 – 2022, 2022 – 2023, 2023 – 2024 оқу жылдарына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 253 қаулысымен бекітілген тиісті оқу жылына арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы құнының кемінде 30 %-ын құрайтын ақылы негізде бір білім алушыға білім беру ұйымдарының ең төменгі шығындарының сәйкестігі.
Тиісті оқу жылына арналған ең төменгі шығындардың сәйкестігі туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
13.
Оқытушыларға бес жылда кемiнде бiр рет негізгі қызметінен босатылып және көлемі 72 сағаттан кем емес біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету; білім беру ұйымдарының басшылары үшін бес жылда кемінде бір рет менеджмент саласында біліктілікті арттыру; "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен талаптарға сәйкес; "Сәулет және құрылыс" кадрлар даярлау бағыттары бойынша оқытылатын пәндер бойынша ғылыми-зерттеу, іздестіру, жобалау және өндірістік ұйымдарда бес жылда кемінде бір рет; "Өнер" кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытылатын пәндер бойынша білім беру, шығармашылық, ғылыми-зерттеу және басқа мәдениет және өнер саласындағы ұйымдарда бес жылда кемінде бір рет.
Оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілігін арттыру туралы мәліметтер; білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін оқытушылардың біліктілік арттыруы оқытылатын пәндердің бейініне немесе оқыту әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
14.
Тиісті бейіндегі оқытушылармен және (немесе) кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандармен студенттердің дипломдық жұмыстарына (жобаларына) басшылықты жүзеге асыру.

Соответствие минимальных затрат организаций образования на одного обучающегося на платной основе, составляющих не менее 30 % от стоимости государственного образовательного заказа на соответствующий учебный год, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 253 "Об утверждении государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов), на 2021 - 2022, 2022 - 2023, 2023 - 2024 учебные годы" по утверждению государственного заказа на подготовку специалистов с высшим образованием на соответствующий учебный год.
Сведения о соответствии минимальных затрат на соответствующий учебный год (по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
13.
Обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в три года с отрывом от основной деятельности и объемом не менее 72 часов за курс обучения;
для руководителей организаций образования повышение квалификации в области менеджмента - не реже одного раза в три года; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение" – в соответствии с требованиями, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения; по направлению подготовки кадров "Архитектура и строительство" по профилю преподаваемых дисциплин – не реже одного раза в три года в научно-исследовательских, изыскательских, проектных и производственных организациях: по направлению подготовки кадров "Искусство" по профилю преподаваемых дисциплин – не реже одного раза в три года в образовательных, творческих, научно-исследовательских и других организациях сферы культуры и искусства.
Сведения о повышении квалификации кадров за последние пять лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин; сведения о повышении квалификации руководителей организаций образования (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республик Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел, Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания с объемом не менее 36 академических часов за курс обучения.
14.
Осуществление руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, осуществляющих трудовую деятельность по профилю подготовки со стажем работы не менее 10 лет.

Кадрларды даярлаудың сұратылған бағытының тиісті бейіні бойынша оқытушылардың және (немесе) кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар даярлық бейіні бойынша еңбек қызметін жүзеге асыратын мамандар туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
15.
Азаматтық заңнамаға сәйкес практика базалары туралы мәліметтер, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты үшін – педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі және/немесе бастауыш және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта және/немесе техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен шарттардың болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау үшін – азаматтық заңнамаға сәйкес ғылыми-практикалық базалармен (клиникалық базалармен; денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникаларымен немесе университеттік ауруханамен) шарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы меморандумдардың болуы.
Медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін клиникалық базаларда білім алушыларды даярлау кезеңінде білікті медицина қызметкерлері қатарынан тәлімгерлердің болуы.
"Құқық" кадрларды даярлауды бағыты үшін – азаматтық заңнамаға сәйкес кадрлар даярлау бағыттарына сәйкес әділет және(немесе) ішкі істер органдарымен (полициямен) және(немесе) прокуратурамен және(немесе) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметімен және(немесе) экономикалық тергеу қызметімен және(немесе) адвокаттар алқасымен және(немесе) нотариаттық палаталармен және(немесе) заң консультанттары палаталарымен шарттардың болуы.
Практика базалары туралы мәліметтер, оның ішінде "Педагогикалық ғылымдар" кадрларын даярлау бағыты үшін-мектепке дейінгі және/немесе бастауыш және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта және/немесе техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен педагогикалық практика базалары бойынша шарттардың болуы. Бұл ретте "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" кадрларын даярлау үшін – шетелдік жетекші медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы шарттардың болуы. Кадрларды даярлаудың сұратылған бағытына сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен практикадан өтуге және стратегиялық әріптестік туралы шарттардың көшірмелері. Практикадан өту кезінде қолданыстағы шарттың болуы, онда мерзімін ұзарту туралы тармақты қамтуы мүмкін.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
16.
"Педагогикалық ғылымдар" кадрларды даярлау бағыты үшін дуальді оқыту бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, дуалді білім беру ұйымдарымен азаматтық заңнамаға сәйкес шарттардың болуы.
Дуальды оқыту бойынша мектепке дейінгі тәрбие және оқыту және/немесе бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарымен шарттардың көшірмелері
17.
Кадрларды даярлау бағыты бойынша бакалавриат түлектерінің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтер, бұл ретте кадрлар даярлау бағыты бойынша бітірушілердің жалпы санынан бітірген жылы жұмысқа орналасқандардың үлесі – кемінде 50 %, оның ішінде кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілгені – 50 %; "Педагогикалық ғылымдар" кадрлар даярлау бағыты үшін – кемінде 60 %, "Құқық" кадрларын даярлау үшін – кемінде 60%, "Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау үшін – кемінде 80 %, оның ішінде кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілу – 50 %.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қоспағанда жұмысқа орналасқан түлектердің саны екінші жоғары білім бағдарламалары бойынша, күндізгі оқу нысаны бойынша, резидентурада немесе магистратурада немесе докторантурада оқуын жалғастырған түлектерді қамтиды және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері әскери қызметін атқарып жатқандар.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттардың көшірмесі
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) қосымшаны алу кезінде білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
18.
Жалпы мұқтаж білім алушылар санынан басқа қаладан келген білім алушылардың кемінде 70 %-ының тұруы үшін (жатақаналар/хостелдер/қонақ үйлер) жағдай жасау
Ұлттық білім беру дектер қоры мәліметтерінің нақты деректерге сәйкестігі
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын қоспағанда жатақханалардың және (немесе) білім беру ұйымының басшысы бекіткен жатақханалармен/ қонақ үйлермен шарттардың болуы туралы мәліметтер.
Жатақхананың халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы.
19.
ЖЖОКББҰ соңғы 2 жылда кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша білім алушыларды үздіксіз қабылдауды жүзеге асыруы.
Біліктілік талаптары лицензияны алу кезінде білім беру ұйымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотына Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
20.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей, сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, бөтен материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалану.
№ 595 бұйрыққа сәйкес бөтен материалды анықтау жүйесінде дипломдық жұмыстарын (жобаларды) сараптамасын Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығының базасында сақтау.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, бөтен материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Сведения об осуществляющих научное руководство преподавателях по соответствующему профилю запрашиваемого /реализуемого направления подготовки кадров и (или) специалистах, осуществляющих трудовую деятельность по профилю направления подготовки кадров со стажем работы не менее 10 лет (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
15.
Сведения о базах практики, в том числе для направления подготовки кадров "Педагогические науки" – наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством по базам педагогической практики и по дуальному обучению с организациями дошкольного и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования.
Для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с научно-практическими базами (клиническими базами; клиниками организаций образования в области здравоохранения или университетской больницей) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Наличие наставников из числа квалифицированных медицинских работников в период подготовки, обучающихся на клинических базах для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям.
Для направления подготовки кадров "Право" – наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с организациями в области юриспруденции по профилю направления подготовки кадров.
Копии договоров на прохождение практики и по дуальному обучению с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемым / реализуемым направлением подготовки кадров, для направления подготовки кадров "Здравоохранение" – договор на прохождение практики и договор о стратегическом партнерстве. Договор на прохождение практики должен быть действующим на момент прохождения практики и может содержать пункт о пролонгации договора.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
16.
Сведения о трудоустройстве выпускников бакалавриата по направлению подготовки кадров, при этом доля трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска – не менее 50 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев – 50 % (для подготовки кадров по направлению "Педагогические науки" – не менее 60 %, по направлению "Право" – не менее 60%, по направлению "Здравоохранение" – не менее 80 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев – 50 %).
При этом количество трудоустроенных выпускников включает в себя выпускников, продолживших обучение по программам второго высшего образования, по очной форме обучения, в резидентуре или магистратуре, или докторантуре, а также призванных на военную службу в ряды Вооруженных Сил Республики Казахстан, лиц, находящихся в отпуске по уходу за ребенком до достижения им 3-х лет.
Копии подтверждающих документов с места работы.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования при получении лицензии и (или) приложения и организациям образования, подведомственным органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
17.
Создание условий для проживания (обеспечение общежитиями/хостелами/гостиницами) не менее 70 % иногородних обучающихся от общего числа нуждающихся.
Соответствие сведений Национальной образовательной базы данных фактическим данным.
Сведения о наличии общежитий и/или договоров с хостелами/ гостиницами, утвержденных руководителем организации образования; санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии общежития требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (за исключением организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
18.
Осуществление ОВПО непрерывного приема обучающихся за последние 2 года по соответствующему направлению подготовки кадров, за исключением зачисления в ОВПО путем перевода или восстановления обучающихся.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховному Суду, Республики Казахстан Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, и при получении лицензии.
19.
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка. Сохранение дипломных работ (проектов), проверенных в системе обнаружения заимствований, в базе Национального центра государственной научно-технической согласно приказу № 595.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.

2. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
2.1. "Магистр" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
21.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының № 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкестігі.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламасының № 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкестігі.
№ 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Білім беру бағдарламасының №2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын сәйкестігі туралы біліктілік талабы мәлімделген жағдайлар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
22.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа, кадрларды даярлаудың және шетелдік консультанттарды тартудың тиісті бағыты бойынша әріптес ЖЖОКББҰ мәртебесі бойынша нормаларды көздейтін тиісті даярлау бағыттары бойынша білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің болуы.
Білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен кадрларды даярлаудың және шетелдік консультанттарды тартудың тиісті бағыты бойынша әріптес ЖЖОКББҰ мәртебесі бойынша нормаларды қарастыратын ынтымақтастық туралы келісімдердің көшірмелері. Практикадан өту кезінде келісімнің жарамды болуы тиіс.
Шетел тілінде жасалған келісімдер және/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың қазақ немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармамен қоса берілуі талап етіледі.
23.
Кемінде штаттағы төрт оқытушыда:
- кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша "ғылым кандидаты" және (немесе) "ғылым докторы" және (немесе) "философия докторы (PhD)" және (немесе) бейіні бойынша "доктор ғылыми" дәрежесінің және (немесе) "философия докторы (PhD)" академиялық дәрежесінің болуы;
- "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми дәрежесі ("ғылым кандидаты" және(немесе) "ғылым докторы" және(немесе) "философия докторы (PhD)" және(немесе) бейіні бойынша "доктор" және(немесе) "философия докторы (PhD)" және(немесе) академиялық дәрежесі бар кемінде екі штаттық оқытушының болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
24.
Оқытушылардың білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес қамтамасыз етілуі, оқытушылар білімінің оқытылатын пәндердің бейініне және олардың ғылыми дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағына сәйкестігі. Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар сұратылып отырған кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атағы бар оқытушылар - кемінде 70 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – 30 %-дан артық емес; "Өнер және гуманитарлық ғылымдар" кадрлар даярлау бағыты бойынша: негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі, "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының құрметті атақтарымен және мемлекеттік наградаларымен марапатталған оқытушылар – 50 %-дан кем емес; кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – 50 %-дан артық емес; "Денсаулық сақтау" кадрлар даярлау бағыты бойынша: кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі – кемінде 50 %; кадрлар даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе резидентура бітірген, дәрігердің жоғары/бірінші біліктілік санатты және (немесе) клиникалық практикада кемінде 5 жыл тәжірибесі бар оқытушылардың үлесі – 50 %-дан артық емес;

2. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования
2.1. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени "магистр"
20.
Наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования в соответствии с приказом №106.
Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – соответствие образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № 2.
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования согласно запрашиваемому/ реализуемому направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденным приказом № 2, на казахском и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту высшего и послевузовского образования, утвержденному приказом № 2, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям, а также на организации образования, реализующие образовательные программы под грифом секретно и для служебного пользования
21.
Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки, и предусматривающих нормы по статусу ОВПО-партнера по соответствующему направлению подготовки кадров и (или) привлечению зарубежных консультантов, кроме организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Копии соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными, или научно-производственными центрами, предусматривающих нормы по статусу вуза-партнера по соответствующему направлению подготовки кадров и привлечению зарубежных консультантов. Наличие действующего соглашения на момент обучения.
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
22.
Наличие не менее четырех преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, имеющих ученую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степени/степени доктора философии (PhD)/доктор по профилю по соответствующему направлению подготовки кадров.
По направлению "Национальная безопасность и военное дело" - наличие не менее двух преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, имеющих ученую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академической степени/степени доктора философии (PhD)/доктор по профилю по соответствующему направлению подготовки кадров.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
23.
Обеспеченность преподавателями в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин, а также соответствие их ученой степени и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 70 %; по направлению подготовки кадров "Искусство и гуманитарные науки": доля преподавателей, для которых основным местом работы является ОВПО, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподавателей, удостоенных почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %; по направлению подготовки кадров "Здравоохранение": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 50 %; доля преподавателей со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру, с высшей/первой квалификационной категорией врача, и/или со стажем клинической работы не менее 5 лет, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не более 50 %.

Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін: оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес кемінде 3 жыл педагогикалық өтілі бар оқытушылардың үлесі кемінде – 40 %;
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәлімет (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
25.
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызмет көрсетуге лицензияның болуы. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат етіледі.
26.
ЖЖОКББҰ оқу корпустарында білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
Санитариялық ережелерге сәйкес тамақтандыру объектісінің, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның тамақтану объектісіне қорытындысы болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір тамақтану объектісінің болуына рұқсат етіледі.
27.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер: өрт-күзет жабдығы бар (ЖЖОКББҰ өрт қауіпсіздігі жабдығының жұмыс жасауын қамтамасыз ететін ұйымдармен келісім-шарттың болуы) мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 % ғимараттар (оқу үй-жайлары); білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылауды қамтамасыз ету.
Кодекстің 24-бабына сәйкес білім беру ұйымының орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны және тоқтатылғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның болуы.
"Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша медициналық мамандықтарды жүзеге асыратын медициналық білім беру бағдарламалары үшін – меншікті немесе шаруашылық жүргізу немесе сенімгерлік басқару құқығында, немесе ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен келісім шарт негізінде жұмыс жасап отырған денсаулық сақтау саласында аккредиттелген клиникалық базалардың, білім беру ұйымдарының клиникасының болуы, медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін жедел басқару құқығындағы аккредиттелген клиникалық базаларымен, клиникаларымен, университеттік ауруханаларымен, резидентура базаларымен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ медициналық білім беру ұйымының денсаулық сақтау саласындағы практикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдармен жасалған тиісті меморандумдармен және шарттармен расталған өңірдің денсаулық сақтаудың интеграцияланған академиялық орталықтың құрамында болуы.
Пайдалы оқу алаңының, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері. Денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдардың келісім-шарттарының көшірмелері.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы келісім шарттың немесе актінің көшірмесі, немесе өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың көшірмелері, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтар, эвакуациялау жоспары, № 55 бұйрықтың 1, 2, 3 - қосымшаларына сәйкес қажетті бастапқы өрт сөндіру құралдарының ең аз тізбесі.
28.
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 595 бұйрыққа сәйкес келетін кітапханамен және компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы кадрлар даярлау бағытының білім беру бағдарламасына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті жабдықтармен, материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен жарақтандырылуы. № 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы. және нақты деректердің ҰБДҚ-мен сәйкестігі, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ҰБДҚ жекелеген нысандары бойынша.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесінің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сымсыз технологияларды қоса алғанда біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
29.
Білім беру ұйымының ұйымдармен және кәсіпорындармен азаматтық заңнамаға сәйкес жасалған шарттарға сәйкес қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстармен қамтамасыз етуі.
Техникалық ерекшелікті және жұмыстардың күнтізбелік жоспарын қоса бере отырып, ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге арналған ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттардың көшірмелері. Оқу кезінде жарамды шарттың болуы.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
30.
Сұратылған бағыттың бейініне сәйкес келетін "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, білім және ғылым саласындағы уәкілетті орган бекіткен ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялауға ұсынылатын ғылыми басылымдардың тізбесіне (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) енгізілген басылымдарда соңғы бес жыл ішінде 5 ғылыми мақаланың және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) или Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базаларының бірінде индекстелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 1 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушының ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін магистранттарда "ғылым докторы" немесе "ғылым кандидаты" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі бар оқытушының немесе әскери (арнайы атағы, сыныптық шені) атағы полковниктен төмен емес, оның ішінде кемінде 3 жыл педагогикалық өтілі бар отставкадағы полковниктен төмен емес оқытушылардың немесе судья немесе отставкадағы судья немесе негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың авторы болып табылатын ғылым саласына сәйкес келетін білікті маманның ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.

Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника с педагогическим стажем не менее 3 лет от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
24.
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность. Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – наличие медицинского обслуживания обучающихся.
Сведения об обеспеченности медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта при наличии соединения учебных корпусов внутренними переходами.
Квалификационное требование "наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами" не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
25.
Создание условий для питания обучающихся в учебных корпусах ОВПО.
Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – наличие объекта питания для обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего Санитарным правилам, и заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объект питания (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного объекта питания при наличии соединения учебных корпусов внутренними переходами.
Квалификационное требование "наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами" не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
26.
Наличие необходимых материальных активов, зданий (учебных корпуса), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций – не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей Санитарным правилам и приказу № 55; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях ОВПО.
Наличие уведомления о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения ОВПО в соответствии со статьей 24 Кодекса.
Для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям направления подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность собственными либо принадлежащими на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления, имеющими аккредитованными клиническими базами, клиниками организаций образования в области здравоохранения, или функционирующими на основе договора с научными организациями и организациями здравоохранения имеющих аккредитованные клинические базы, клиниками организаций образования в области здравоохранения, университетскими больницами, базами резидентуры для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям, а также нахождение медицинской организации образования в составе интегрированного академического медицинского центра.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм,
установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления на здания (учебные корпуса), клиники Копия договорова с организацией, обеспечивающей исправность пожарного оборудования. Копия акта о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности.
27.
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность библиотекой и компьютерными кабинетами, компьютерами согласно приказу № 595, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД, для организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан по отдельным формам НОБД. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu. kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД не распространяется на организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан
28.
Обеспечение организаций образования финансируемыми научно-исследовательскими и опытно-конструкторскими работами в соответствии с договором согласно гражданскому законодательству с организациями и предприятиями.
Копии договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ. Наличие действующего договора на момент обучения.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
29.
Осуществление научного руководства преподавателем, имеющим ученую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академическую степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, соответствующую профилю запрашиваемого направления, со стажем научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором 5 научных статей за последние пять лет в изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утвержденный уполномоченным органом в области образования и науки (далее – Перечень изданий), и 1 научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded (Сайнс Цитэйшн Индекс Экспандед), Social Science Citation Index (Сошиал Сайнс Цитэйшн Индекс) или Arts and Humanities Citation Index (Артс энд Хьюмэнитис Цитэйшн Индекс) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или показатель процентиль по CiteScore (СайтCкор) не менее 25 в базе данных Scopus (Скопус).
Для организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень кандидата наук/доктора наук и(или) доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и(или) академическую степень/степень доктора философии (PhD)/доктора по профилю, или воинское (специальное звание, классный чин) не ниже подполковника с научно-педагогическим стажем не менее 3 лет или судьи либо судьи в отставке, или квалифицированным специалистом соответствующей отрасли науки, для которых основным местом работы является лицензиат, по направлению подготовки кадров, имеющим стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки.

"Қызмет көрсету саласы", "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар", "Журналистика және ақпарат" кадрларды даярлау бағыттары үшін тиісті бейіндегі оқытушылардың соңғы 10 жылда 5 жыл практикалық жұмыс өтілі бар мамандардың білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына (жобаларына) басшылықты жүзеге асыруы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын көрсете отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
31.
Білім беру бағдарламасына сәйкес сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базамен қамтамасыз етілу.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
32.
Тиісті білім беру бағыты бойынша магистранттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен келісілген шарттармен және ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттармен (Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа) қамтамасыз етілуі.
Практика базалары ретінде, оның ішінде ғылыми тағылымдамадан өту үшін айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері. Шарт оқыту кезінде жарамды болуы тиіс.
Шет тілінде ғана жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың қазақ немесе орыс тілінде нотариалды расталған аудармамен қоса берілуі талап етіледі.
33.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаны пайдалану.
№ 595 бұйрыққа сәйкес бөтен материалды анықтау жүйесінде ғылыми-зерттеу жұмыстарын Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығының базасында сақтау.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынаны (парафраз) өзгертпей сөздер мен сөйлемдерді синониммен ауыстыра отырып, кірме материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның болуын растайтын құжат.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасының Жоғарғы сотына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Для направлений подготовки кадров: "Сфера обслуживания", "Информационные и коммуникационные технологии", "Журналистика и информация" осуществление руководства научно-исследовательской работой (проектами) обучающихся преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, имеющими 5 (пять) лет стажа практической работы за последние 10 (десять) лет.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
30.
Обеспеченность специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базой по запрашиваемому направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
31.
Обеспеченность местами на прохождение магистрантами практики в соответствии с договорами, заключенными с отечественными организациями, или договорами на прохождение научной стажировки по соответствующим направлениям подготовки кадров (кроме организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан).
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение научной стажировки. Наличие действующего договора на момент обучения.
При представлении договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык.
32.
Использование компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка. Сохранение научно-исследовательской работы (проектов), проверенной (проверенных) в системе обнаружения заимствований в базе Национального центра государственной научно-технической экспертизы согласно приказу № 595.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Верховному Суду Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.

2.2. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын (резидентура) білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдардың қызметі үшін
34.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының № ҚР ДСМ-63 бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
№ ҚР ДСМ-63 бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша клиникалық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының көшірмелері.
35.
ЖЖОКББҰ оқу корпустарының жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның болуы.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке берілген лицензияның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Оқу корпустары ішкі өткелдермен қосылған жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат етіледі.
36.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер: өрт-күзет жабдығы бар (ЖЖОКББҰ өрт қауіпсіздігі жабдығының жұмыс жасауын қамтамасыз ететін ұйымдармен келісім-шарттың болуы) мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 % ғимараттар (оқу үй-жайлары); білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылауды қамтамасыз ету.
"Денсаулық сақтау" кадрларын даярлау бағыты бойынша – меншікті немесе шаруашылық жүргізу немесе сенімгерлік басқару құқығында, немесе ғылыми ұйымдармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен келісім шарт негізінде жұмыс жасап отырған денсаулық сақтау саласында аккредиттелген клиникалық базалардың, білім беру ұйымдарының клиникасының болуы, медициналық мамандықтар бойынша іске асырылатын медициналық білім беру бағдарламалары үшін жедел басқару құқығындағы аккредиттелген клиникалық базаларымен, клиникаларымен, университеттік ауруханаларымен, резидентура базаларымен қамтамасыз етілуі, сондай-ақ медициналық білім беру ұйымының денсаулық сақтау саласындағы практикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдармен жасалған тиісті меморандумдармен және шарттармен расталған өңірдің денсаулық сақтаудың интеграцияланған академиялық орталықтың құрамында болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғимараттарға және клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Денсаулық сақтау ұйымдарымен және ғылыми ұйымдардың келісім-шарттарының көшірмелері.
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымдылығы ескеріліп, ЖЖОКББҰ түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
37.
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, кең жолақты интернеттің қолжетімділігі, № 595 бұйрықпен бекітілген кітапханамен және компьютерлік кабинеттермен, компьютерлермен, кадрлар даярлау бағытының оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық-техникалық және оқу-зертханалық базамен, жабдықтармен жарақтандырылуы. № 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберіндегі әкімшілік деректер нысандарына сәйкес контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы. және нақты деректердің ҰБДҚ-мен сәйкестігі, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін ҰБДҚ жекелеген нысандары бойынша.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесінің материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
38.
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі бар кемінде екі маманның; немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі бар кемінде бір маманның және негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, даярлау бейіні бойынша жоғары дәрігерлік санаты бар, ғылыми-педагогикалық өтілі 3 жылдан кем емес, клиникалық жұмысы 5 жылдан кем емес, сұратылып отырған кадрларды дайындау бағыты бойынша уәкілетті органмен ұсынылған отандық басылымдарда және сұратылып отырған кадрларды дайындау бағыты бойынша шетелдік басылымдарда 4 ғылыми жарияланымның авторы болып табылатын және оқу құралдары бар бір маманның болуы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын, оқулықтары мен оқу құралдарын көрсете отырып, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
39.
Резидент-дәрігерлерді "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі немесе кадрларды даярлаудың сұралып отырған бағыты бойынша кемінде 5 жыл клиникалық жұмыс өтілі бар жетекші мамандар, оқытушылар қатарынан тәлімгерлер ретінде даярлауды жүзеге асыру.
Тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдары мен оқулығын және оқу құралын көрсете отырып, ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
40.
Тиісті клиникалық даярлау мамандықтары бойынша мамандандырылған ғылыми-әдістемелік, клиникалық, материалдық-техникалық базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базаның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
41.

2.2. Для деятельности организаций образования и научных организаций, реализующих образовательные программы послевузовского медицинского образования (резидентуры)
33.
Соответствие содержания образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования, утвержденному приказом № ҚР ДСМ-63.
Копия образовательной программы по клиническим специальностям, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-63.
34.
Обеспеченность учебных корпусов ОВПО оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность.
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
Допускается наличие одного медицинского пункта при наличии соединении учебных корпусов внутренними переходами.
35.
Наличие необходимых материальных активов, зданий (учебных корпусов), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственных либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей Санитарным правилам и приказу № 55; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
Для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям направления подготовки кадров "Здравоохранение" – обеспеченность собственными либо принадлежащими на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления, или функционирующих на основе договора с научными организациями и организациями здравоохранения аккредитованными клиническими базами, клиниками организаций образования в области здравоохранения, университетскими больницами, базами резидентуры для программ медицинского образования, реализуемых по медицинским специальностям, а также нахождение медицинской организации образования в составе интегрированного академического медицинского центра.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм,
установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания и клиники. Копии договоров с научными организациями и организациями здравоохранения.
36.
Доступность широкополосного интернета, включая беспроводные технологии, оснащенность компьютерными кабинетами, компьютерами согласно приказу №595, учебно-лабораторной и материально-технической базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с образовательной программой направления подготовки кадров.
Наличие информационной системы управления образованием с актуальными базами данных о контингенте в соответствии формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденными приказом №570, и соответствие фактических данных сведениям НОБД.
Наличие оснащенного симуляционного кабинета (центра) для овладения компетенциями в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-63.
Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, информационной системы управления образованием (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
37.
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или с академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", или со степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю"; или не менее одного специалиста с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или с академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", или со степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и одного специалиста, имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, для которых основным местом работы является лицензиат, имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы – не менее пяти лет, являющихся авторами не менее 4 научных публикаций в отечественных, рекомендованных уполномоченным органом, и зарубежных изданиях по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
38.
Осуществление подготовки врачей-резидентов наставниками из числа ведущих специалистов, преподавателей, имеющих ученую степень "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю" или академическую степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", или стаж клинической работы не менее 5 лет по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, подготовленных учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
39.
Наличие специализированной научно-методической, клинической, материально-технической базы по соответствующим клиническим специальностям подготовки.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
40.

"Клиникалық база, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйым клиникасы, университеттік аурухана, резидентура базасы, интеграцияланған академиялық медициналық орталық туралы ережелерді және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-304/2020 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21848 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес кадрларды даярлаудың сұратылып отырған бағыты бойынша резидентура базаларымен келісімшарттардың және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық серіктестік туралы меморандумдардың болуы.
Резидентура базалары ретінде айқындалған толық оқу кезеңін қамтитын, ұйымдармен және стратегиялық әріптестік туралы жасалған шарттардың көшірмелері
42.
Оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы: соңғы он жылда кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін баспа және электрондық басылымдар форматында, оның ішінде оқыту тілдері бойынша басып шығарылған.
Дәлелді медицина бойынша халықаралық дерекқорларға қолданыстағы институционалдық жазылудың болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с базами резидентуры по запрашиваемому направлению подготовки кадров согласно приказу министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-304/2020 "Об утверждении положений о клинической базе, клинике организации образования в области здравоохранения, университетской больнице, базе резидентуры, интегрированном академическом медицинском центре и требований, предъявляемых к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21848) и меморандумов о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз резидентуры, охватывающих полный период обучения, и договоров о стратегическом партнерстве.
41.
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы по направлению подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения.
Наличие действующей институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" бағыты бойынша оқу және ғылыми әдебиеттердің кітапхана қоры бейіндеуші компонент пәндерін қоспағанда, соңғы 10 жылдағы білім беру бағдарламасының 100% пәндерін қамтамасыз ететін оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған баспа және электрондық басылымдар форматында болуы

Для организаций образования по направлению "Национальная безопасность и военное дело", подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Верховного суда Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и электронных изданий за последние 10 лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы, за исключением дисциплин профилирующего компонента
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).

2.3. "Философия докторы (PhD)" және "бейіні бойынша доктор" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының қызметі үшін
43.
Білім беру бағдарламасының №2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын сәйкестігі.
№2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
44.

2.3. Для деятельности организаций образования, подведомственных Верховному Суду Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю
42.
Соответствие содержания образовательной программы Государственному общеобязательному стандарту высшего и послевузовского образования, утвержденному приказом № 2.
Копия образовательной программы, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования, утвержденному приказом № 2, на казахском и русском языках.
43.

"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы немесе әскери (арнайы) атағы полковниктен төмен емес кемінде 3 жыл педагогикалық өтілі бар немесе әділет кеңесшісі кластық шенінен төмен емес, немесе судья немесе отставкадағы судья оқытушылардың үлесі 100 %-дан
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
45.
Білім алушыларды медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету.
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
46.
Білім алушылардың тамақтануына жағдай жасау.
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның тамақтандыру объектісі бойынша қорытындыларының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
47.
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер: өрт-күзет жабдығы бар (ЖЖОКББҰ өрт қауіпсіздігі жабдығының жұмыс жасауын қамтамасыз ететін ұйымдармен келісім-шарттың болуы) мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі кемінде 5 % ғимараттар (оқу үй-жайлары); білім беру ұйымдарының жайларында және (немесе) іргелес аумақтарда бейнебақылауды қамтамасыз ету
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Ғимараттарға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Білім беру ұйымдарын қайта ұйымдастыруға байланысты лицензия алған немесе лицензияны қайта ресімдеген кезде алаңды есептеу оқу сабақтарының ауысымын ескере отырып, ЖЖОКББҰ түрлері бойынша білім алушылардың ең аз контингентіне белгіленген нормаларға сүйене отырып жүргізіледі.
48.
Оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу-зертханалық базалармен, кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
49.
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың және оқу құралының авторы болып табылатын кадрларды даярлаудың әрбір ғылыми бағыты бойынша кемінде бір "ғылым докторының" немесе кемінде екі "ғылым кандидатының", не "философия докторларының (PhD)" не "бейіні бойынша докторлардың" болуы.
Жұмыс өтілін, ғылыми жарияланымдарын, дайындалған оқулықтар мен оқу құралдарын көрсете отырып, тиісті кадрлар даярлау бағыты бойынша ғылыми басшылықты жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
50.
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).

Доля преподавателей с ученой степенью кандидата наук/доктора наук и/или доктора философии (PhD)/доктора по профилю), и/или с академической степенью/степенью доктора философии (PhD)/доктора по профилю, и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", или в воинском (специальном) звании не ниже полковника, в том числе подполковника в отставке с педагогическим стажем не менее 3 лет, или в классном чине не ниже советника юстиции или судьи, либо судьи в отставке не менее 100 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
44.
Обеспечение обучающихся медицинским обслуживанием.
Сведения об обеспеченности медицинским обслуживанием, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность (по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям).
45.
Создание условий для питания обучающихся.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего Санитарным правилам, и санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на объект питания (по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям).
46.
Наличие необходимых материальных активов, зданий (учебных корпусов), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные или принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 %, с учебными помещениями с площадью, соответствующей Санитарным правилам, и приказу № 55; обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организации образования расчет площади производится исходя из норм, установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания.
47.
Оснащенность библиотекой, компьютерными кабинетами, наличие доступа к широкополосному интернету, материально-технической и учебно-лабораторной базы, оборудования, необходимого для реализации образовательных программ в соответствии с учебным планом.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
48.
Наличие по каждому научному направлению подготовки кадров не менее одного доктора наук или не менее двух кандидатов наук, либо докторов философии (PhD), либо докторов по профилю, для которых основным местом работы является лицензиат, имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебных пособий.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, подготовленных учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям).
49.
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).

3. Онлайн-оқыту нысанында білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
("Экстернат және онлайн-оқыту нысанында оқытуға жол берілмейтін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № 530 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17513 болып тіркелген) бекітілген онлайн-оқытуға кадрларды даярлау бағыттарының тізбесі бойынша жол берілмейді)
65.
Сымсыз технологияларды қоса алғанда, өткізу қабілеті кемінде 500 Мбит/с болатын кең жолақты интернеттің қолжетімділігі.
Жүйелердің ақпараттық қауіпсіздігін және деректерді қорғауды қамтамасыз ету.
Кең жолақты интернеттің, сымсыз технологиялардың және білім беру ұйымының ақпараттық қауіпсіздік саясаттың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Кең жолақты Интернетке қолжетімділікті ұсынатын провайдер мен шарттың көшірмесі.
66.
1000 бәсекелес пайдаланушыға есептегенде сервердің ең аз сипаттамалары бар 24/7 форматында білім алушыларды сүйемелдеу үшін "Білім беру ұйымдарына қашықтықтан оқытуды ұсыну жөніндегі талаптарды және қашықтықтан оқыту бойынша және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту нысанында оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 137 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10768 болып тіркелген) өзіндік цифрлық инфрақұрылымның болуы (кем дегенде 24 есептеу аулалары, 60 ГБ ЖСҚ, 1.5 ТБ дискілік кеңістік).
ЖЖОКБҰ оқытуды басқару жүйесінде цифрлық контеттің, онлайн-прокторинг жүйесінің синхронды және асинхронды оқыту функциялары бар цифрлық платформаларының (200 пайдаланушыны бір мезгілде қосу мүмкіндігі бар бейнеконференцбайланыс үшін бағдарламалық қамтамасыз ету) болуы.
Негізгі құралдардың, технологиялық жабдықтардың болуы туралы мәліметтер, сілтемелер, тестілік қол жетімділік (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
67.
Оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы: соңғы он жылда кадрларды даярлау бағытының білім беру бағдарламасы пәндерінің 100%-ын қамтамасыз ететін электрондық басылымдар форматында. Білім алушылар мен профессорлық-оқытушылық құрамды деректер базасының электрондық ақпараттық ресурстарына қол жеткізуін қамтамасыз ету.
Цифрлық жеткізгіштердегі оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Сілтеме және тестілік қол жетімділік.
68.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының №2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкестігі.
ЖЖОКБҰ-ның ресми платформасында жаппай ашық онлайн-курс және (немесе) халықаралық білім беру платформаларында жазылуды (Coursera (Курсэра), EdX (Эдикс), FutureLearn (Фьючелен), Udacity (Юдасити) қолдана отырып, білім беру бағдарламасы пәндерінің жалпы көлемінің кемінде 10% - ын игеруі
№ 2 бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес толық оқу кезеңіне әзірленген кадрларды даярлаудың сұралып отырған бағытына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесі.
69.
Оқытуды басқару жүйесіне интеграцияланған антиплагиат жүйесінің болуы.
Басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынасын өзгертпей (парафраз) сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік алмастыра отырып, қарызға алынған материалдың бар-жоғын және мәтінді пайдалануды тексеруге арналған компьютерлік бағдарламаның бар-жоғын растайтын құжат.
70.
ЖЖОКБҰ-ны оқытуды басқару жүйесін ҰБДҚ-мен интеграциялау.
ЖЖОКБҰ басқару жүйесін ҰБДҚ-мен интеграциялау туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша)
71.

3. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы в форме онлайн-обучения (онлайн-обучение не допускается по перечню направлений подготовки кадров, утвержденному приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № 530 "Об утверждении Перечня направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, обучение по которым в форме экстерната и онлайн-обучения не допускается" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17513)).
64.
Доступность широкополосного интернета с пропускной способностью сети не менее 500 мегабайт в секунду, включая беспроводные технологии.
Обеспечение информационной безопасности систем и защиты данных.
Сведения о наличии широкополосного интернета, беспроводных технологий и политики информационной безопасности организации образования (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
65.
Наличие собственной цифровой инфраструктуры, согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 137 "Об утверждении требований к организациям образования по предоставлению дистанционного обучения и правил организации учебного процесса по дистанционному обучению и в форме онлайн-обучения по образовательным программам высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10768) для сопровождения обучающихся в формате 24/7 с минимальными характеристиками сервера из расчета на 1000 конкурентных пользователей (не менее 24 вычислительных ядер, 60 гигабайт оперативной памяти ОЗУ, 1.5 терабайт дискового пространства).
Наличие в системе управления обучением ОВПО цифрового контента, цифровых платформ с функциями синхронного (программное обеспечение для видеоконференцсвязи с возможностью одновременного подключения 200 пользователей) и асинхронного обучения, системы онлайн-прокторинга.
Сведения о наличии основных средств, технологического оборудования, ссылки, тестовый доступ (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
66.
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате электронных изданий за последние десять лет, обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы по направлению подготовки кадров. Обеспечение доступа обучающимся и профессорско-преподавательскому составу к электронным информационным ресурсам и базам данных.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
Ссылка и тестовый доступ.
67.
Соответствие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, Государственному общеобязательному стандарту высшего и послевузовского образования, утвержденному приказом № 2.
Наличие не менее 10% дисциплин от общего объема кредитов образовательной программы с применением массового открытого онлайн-курса на официальной платформе ОВПО и (или) подписки на международные образовательные платформы.
Копия образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанной на полный период обучения, в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования, утвержденным приказом № 2, на казахском и русском языках.
68.
Наличие системы антиплагиата, интегрированной в систему управления обучением.
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы для проверки прсутствии заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка.
69.
Интеграция системы управления обучением ОВПО с НОБД.
Сведения об интеграции системы управления ОВПО с НОБД (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
70.

Соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат кадрларды даярлау бағыты бойынша IT-құзыреті және онлайн-оқыту әдістемесі саласында біліктілігін арттырудан өткен штаттағы оқытушылардың кемінде 80%-ының болуы
Базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін соңғы 3 жылда кемінде 36 сағат онлайн-оқыту әдістемесі бойынша курстардан өту
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша), оқытылып отырған пәндердің бейініне сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Жалпы жиынтық бойынша кемінде 72 сағаттық сертификат. Базалық IT-білімі бар оқытушылар үшін онлайн-оқыту әдістемесі бойынша кемінде 36 сағат сертификаты.
72.
Білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес негізгі жұмыс орны лицензиат болатын оқытушылардың үлесі – 100% құруы
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы Біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
73.
Кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар оқытушылардың үлесі және/немесе кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламалары бойынша оқытушылардың жалпы санынан "Еңбек сіңірген жаттықтырушы" спорттық атағына ие оқытушылар – кемінде 70 %;
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша),
Білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын осы біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде пайдаланылатын қысқартулар мен белгілер:

Наличие не менее 80 % штатных преподавателей, прошедших повышение квалификации в области IT-компетенций и методики онлайн-обучения по запрашиваемому направлению подготовки кадров за последние 3 года в объеме не менее 72 часов.
Для преподавателей, имеющих базовое IT-образование, прохождение курсов по методике онлайн-обучения за последние 3 года – не менее 36 часов.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям), о повышении квалификации кадров в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Сертификат общей совокупностью не менее 72 часов. Для преподавателей, имеющих базовое IT-образование – сертификат по методике онлайн-обучения не менее 36 часов.
71.
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, для которых основным местом работы является лицензиат - 100 %
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
72.
Доля преподавателей по образовательным программам направлений подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей – не менее 70%.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям)
Сокращения и обозначения, используемые в настоящих квалификационных требованиях, предъявляемые при лицензировании образовательной деятельности и перечне документов, подтверждающих соответствие им:

1) "Е-Лицензиялау" МДҚ АЖ – лицензиарлар беретін лицензиялардың сәйкестендіру нөмірін орталықтандырып қалыптастыратын, берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, қайта басталған және қолданысы тоқтатылған лицензиаттар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
2) "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ – Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және есепке алу саласындағы мәліметтерді автоматтандырылған жинауға (енгізуге), өңдеуге, өзекті етуге, сақтауға және талдауға арналған ақпараттық жүйе.
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Педагог және оқытушы кадрлармен, тәлімгерлермен жасақталуы туралы мәліметтер
______________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (____________ жағдай бойынша)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жоғары және/немесе техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білімі туралы, педагогикалық қайта даярлау туралы мәліметтер, диплом бойынша мамандығы, біліктілігі, білім беру ұйымы, бітірген жылы, өндірістік оқыту шеберлері үшін–тағылымдамадан өткені туралы мәліметтер (ұйымның, өндірістің атауы, оқу, тағылымдама кезеңі), маман сертификаты
Негізгі жұмыс орны (ұйым ның мекен жайы, лауазымы, еңбек өтілі)
Қосымша жұмыс орны (қоса атқару)
Сотталмағандығы (сотталғандығы) туралы мәлімет
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі педагог - сарапшылар, педагог-зерттеушілер, педагог -шеберлер туралы мәлімет. Конкурстар мен жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған педагогтер туралы мәліметтер
Медициналық тексеруден өткені туралы мәлімет (санитарлық кітаптың болуы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Магистр дәрежесі туралы мәлімет (мамандығы, берілген жылы)
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттарымен және құрметті атақтары, "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары немесе жоғары мен бірінші дәрігерлік санаты туралы мәлімет, берілген жылы
Тану туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
Оқытатын пәні
10
11
12
13
14
15
16
17
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Оқу. көркем және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер
________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Оқу пәні, кәсіп бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні, қызмет түрі, тәрбиелеу және оқыту бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, көркем, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Саны кемінде 1 дана
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
(білім беру/денсаулық сақтау ұйымының атауы) (________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
Ескертпе
1
2
3
* Лицензияның мәртебесі "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
4- қосымша
Нысан
Санитариялық қағидаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (_____________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Тамақтандыру объектісінің атауы (асхана, буфет, дәмхана)
Тамақтандыру объектісінің санитариялық қағидаларға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (күні және нөмірі)
Ескертпе (тамақтандыру объектісін жалға берген жағдайда жалға алушылар туралы мәліметтерді көрсету)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
5-қосымша
Нысан
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер
________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Құрылыстың типі (типтік жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық-қаржылық активтердің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына тиесілі), материалдық активтерді жалға алу туралы мәлімет
Меншік үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған үй-жайлар, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және спорт залдары), әлеуметтік-тұрмыстық (өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы (унитаздар, қол жуғыштар), білім беру ұйымының үй-жайларында және іргелес жатқан аумақтарында бейнебақылаудың болуы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың болуы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтеру құрылғыларымен және баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрасты бояумен бояу), тұру үшін жағдай жасау.
Жалпы алаңы (м2)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе *жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары лицензия алған немесе олардың қайта ұйымдастырылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеген кезде оқу үй-жайларының ауданы бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігі оқу сабақтарының ауысымын ескере отырып, ЖЖОКББҰ-ның түрлері бойынша білім алушылардың ең аз контингентіне белгіленген нормаларға сүйене отырып айқындалады.
* Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары туралы ақпарат "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ-дан деректерді алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
6-қосымша
Нысан
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы (м2) көрсетілген ғимараттың (құрылыстың) нақты мекенжайы
Жарақтандырылуы туралы мәлеметтер
Атауы мен ауданы көрсетіл ген аудиториялар, пән кабинет тері
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылықтары, оқу полигондары
Атауы көрсетілген оқу зертханалары (м2), виртуалды зертханалары, толықтырылған шындық, интерактивті тренажерлары)
Түрі көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2), кітапхана
Компьютерлік сыныптар, компьютерлер, жабдықтар, жиһаз, бейнекамералар
Онлайн-оқыту бойынша жарақтандырудың болуы туралы мәліметтер
"Симуляциялық кабинеттер" (орталықтар) медициналық бағыты бойынша кадрлар даярлау үшін.
Контингент туралы өзекті деректер базасымен білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі, ЖЖОКББҰ басқару жүйесін ҰБДҚ базасымен интеграциялау туралы мәліметтер аймақтағы үшінші деңгейлі домендік атау edu.kz.
Интернеттің болуы туралы ақпарат
Онлайн-оқыту бойынша негізгі мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Білім беру ұйымының басшысы _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
7-қосымша
Нысан
Тиісті оқу жылына арналған бір білім алушыға кететін ең төменгі шығынға сәйкестік туралы мәліметтер *
Атауы
Шығындар сомасы *
4 айға
8 айға
1
2
3
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * магистратура кадрлар даярлау бағыты бойынша лицензия алған кезде ғылыми-педагогикалық магистратура үшін бөлек, бейінді магистратура үшін бөлек шығындардың сомасы жеке көрсетілуі қажет.
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
8-қосымша
Нысан
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
Халықаралық, ұлттық дерекқорларға жазылу туралы мәлімет
Сілтемелер
1
2
3
4
5
6
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
9- қосымша
Нысан
Оқытылатын пәннің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілік арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тақырыптың атауы
Оқыған орны мен кезеңі
Оқыған ұйымның атауы
Сағаттар саны және жұмыс өтілі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
7
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
10-қосымша
Нысан
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Білімі туралы ақпарат ("ғылым кандидаты" және/немесе "ғылым докторы" ғылыми дәрежесінің және/немесе "бейіні бойынша доктор" және/немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесінің болуы туралы мәліметтер, резидентураны бітіргені туралы мәліметтер)
Жұмыс өтілі (ғылыми-педагогикалық, клиникалық)
Жарияланымдар тізбесі
Оқулықтың не оқу құралының атауы
отандық мерзімді басылымдарда
шетелдік мерзімді басылымдарда
халықаралық конференция еңбектерінде
1
2
3
4
5
6
7
8
Білім беру ұйымының басшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер *
Ғылыми-зерттеу институтының, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-практикалық базалар (клиникалық базалар, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының клиникалары, университеттік ауруханалар, резидентура базалары), клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы (қажеттісін таңдау)
Орналасқан мекенжайы
Меншік құқығында немесе шарт негізінде
Ескертпе (базаның қызметі туралы қысқаша ақпарат)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * ақпарат кадрларды даярлау бағытының бөлінісінде беріледі.

1) ИС ГБД "Е-лицензирование" – информационная система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях лицензиатов, которая централизованно формирует идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами;
2) ИС ГБД "Регистр недвижимости" – информационная система, предназначенная для автоматизированного сбора (ввода), обработки, актуализации, хранения и анализа сведений в сфере государственной регистрации и учета прав на недвижимое имущество.
Приложение 1
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об укомплектованности педагогическими
и преподавательскими кадрами, наставниками
____________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ___________)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и месторождения
Сведения о высшем, о педагогической переподготовке, специальность, квалификация по диплому, организация образования, год окончания (наименование организации, производства, период обучения, стажировки), сертификат специалиста
Основное место работы (адрес организации, должность, стаж)
Сведения о практической работе по профилю преподаваемых дисциплин, стаж
Сведения об отсутствии (наличии) судимости
Сведения о прохождении медицинского осмотра (наличие личной медицинской книжки)
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Сведения о степени "магистр" (специальность, год присуждения)
Сведения об академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученом звании "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", специальность, год присвоения
Сведения о почетных званиях и государственных наградах Республики Казахстан, о спортивном звании "Заслуженный тренер" или о высшей и первой врачебной категории, год присвоения
Сведения о наличии удостоверения о признании
Преподаваемая дисциплина
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель организации образования _____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 2
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы
_________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Дисциплины образовательных программ направления подготовки кадров
Учебная литература в печатном формате (название, год издания, авторы, язык издания) *
Научная литература в печатном формате (название, год издания, авторы, язык издания)
Учебная литература в элекронных изданиях (название, год издания, авторы, язык издания) *
Научная литература в элекронных изданиях (название, год издания, авторы, язык издания)
1
2
3
4
5
6
* По направлению "Искусство" - наличие нотной литературы
Руководитель организации образования ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 3
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии медицинского обслуживания,
в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность
__________________________________________________________________________
(наименование организации образования/здравоохранения) (по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
Примечание
1
2
3
*Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД "Е-лицензирование".
Руководитель организации образования_______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 4
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего Санитарным правилам
__________________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Наименование объекта питания (столовая, буфет, кафе)
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания Санитарным правилам (дата и номер)
Примечание (при сдаче объекта питания в аренду указать сведения об арендаторах)
1
2
3
4
Руководитель организации образования ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 5
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы
________________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособленное, иное), фактический адрес строений, занятых под образовательный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащих на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления), сведения об аренде материальных активов
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, помещения для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы, социально-бытового и иного назначения (пропускные пункты, санузлы (унитазы, умывальные раковины), наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования, наличие условий для лиц с особыми образовательными потребностями, наличие условий для проживания
Площадь помещения (квадратный метр)*
1
2
3
4
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
*Примечание*: при получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования, реализующей образовательные программы высшего и/или послевузовского образования, соответствие квалификационным требованиям по площади учебных помещений определяется исходя из норм, установленных Санитарными правилами, с учетом сменности учебных занятий. *Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется при наличия возможности получения данных из ИС ГБД "Регистр недвижимости".
Приложение 6
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том
числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных
кабинетов и технических средств обучения
Фактический адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (квадратный метр)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты с указанием наименования и площади
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны
Лаборатории с указанием наименования (квадратный метр), виртуальные лаборатории, дополненная реальность, интерактивные тренажеры
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудования с указанием вида
Актовый зал, спортивный зал (квадратный метр), библиотека
Компьютерные классы, Компьютеры, оборудование, мебель, видеокамеры
Сведения о наличии оснащения по онлайн-обучению
Для подготовки кадров по медицинскому направлению "симуляционные кабинеты" (центры)".
Для подготовки кадров по направлению "Архитектура и строительство": специализированные программные комплексы
Информационная система управления образованием с актуальными базами данных о контингенте, сведения об интеграции системы управления ОВПО с НОБД, доменное имя третьего уровня в зоне edu.​kz. Сведения о наличии интернета
Основные сведения по онлайн обучению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 7
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о соответствии минимальных затрат на
одного обучающего на соответствующий учебный год*
Наименование
Сумма затрат*
на 4 месяца
на 8 месяцев
1
2
3
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Примечание *при получении лицензии по направлениям подготовки кадров магистратуры необходимо указывать сумму затрат отдельно для научно-педагогической магистратуры, отдельно для профильной магистратуры.
Приложение 8
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях
________________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по направлению подготовки кадров
Название, год создания
Автор(ы)
Сведения о наличии институциональной подписки на международные базы данных по доказательной медицине
Ссылки
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 9
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о повышении квалификации и переподготовке
кадров в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование темы
Место и период прохождения обучения
Наименование организации, в которой проходило обучение
Количество часов и стажа работы
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 10
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по
направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций
и подготовленного учебника или учебного пособия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сведения об образовании (квалификация по диплому, год окончания)
Сведения о стаже работы (научно-педагогической, клинической), а также об опыте практической работы по профилю направления поготовки кадров, стаж
Сведения о наличии ученой/академической степени /степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", сведения об окончании резидентуры
Сведения о научных публикациях
Название учебника либо учебного пособия
в Перечне научных изданий, рекомендуемых уполномоченным органом в области образования и науки
в международных рецензируемых научных журналах
в трудах международных конференций по профилю направления подготовки кадров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 11
к квалификационным
требованиям, предъявляемым
к образовательной деятельности,
и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии специализированной научно-технической,
научно-методической, клинической, экспериментальной базы*
Наличие научно-исследовательского института, научно-практических баз в области здравоохранения (клинические базы, клиники организации образования в области здравоохранения, университетские больницы, базы резидентуры) клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора (выбрать нужное)
Адрес местонахождения
На праве собственности либо на договорной основе
Примечание (краткая информация о деятельности базы)
1
2
3
4
Руководитель организации образования _______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
*Примечание: информация представляется в разрезе по направлению подготовки кадров.