Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 шілдеде № 11773 болып тіркелді.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 5 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 25 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 4-2/266 бұйрығымен
бекітілген
Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.05.2020 № 156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Тұқым шаруашылығы туралы заң) 6-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібін, сондай-ақ "Бірегей, элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2015 года № 11773.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
5 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
25 июня 2015 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 4-2/266
Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.05.2020 № 156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" (далее – Закон о семеноводстве), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, а также порядок оказания государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" (далее – государственная услуга).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау туралы куәлiк - мемлекеттiң тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субъектiлердiң қызметiн тануын айғақтайтын, өз құзыреті шегінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы берген құжат;
2) бірегей тұқымдар - ауыл шаруашылығы өсімдігі сортының авторы, ол уәкілдік берген адам немесе сорттың оригинаторы өсіріп шығарған және элиталық тұқымдарды өндіруге арналған тұқым;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдар - элиталық тұқымдардың жылдар бойынша кейіннен көбейтілуі: бірінші жыл - бірінші көбейтілген тұқым, екінші жыл - екінші көбейтілген тұқым, үшінші жыл - үшінші көбейтілген тұқым;
4) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) өтініш беруші (бұдан әрі - өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы)) - аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі - портал) өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
6) суперэлиталық тұқымдар - тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келетін және элиталық тұқым өндіруге арналған, көбейту питомнигі түсімінен алынатын бірегей тұқымдарға жататын тұқым;
7) тұқым өндiрушiлер - Тұқым шаруашылығы туралы заңға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
8) тұқым өсiру шаруашылығы - жергiлiктi атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдарды өндiру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъект;
9) тұқым өткізуші - жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқымдық несие беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
10) элиталық тұқымдар - бірегей немесе суперэлиталық тұқымнан алынған және Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары;
11) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы - жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, элиталық тұқымдарды өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) свидетельство об аттестации – документ, выданный в пределах компетенции местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) (далее – местный исполнительный орган (услугодатель)), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства;
2) оригинальные семена – семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом или оригинатором сорта и предназначенные для производства элитных семян;
3) семена первой, второй и третьей репродукций – последующее размножение семян элиты по годам: первый год – первая репродукция, второй год – вторая репродукция, третий год – третья репродукция;
4) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) заявитель (далее – (заявитель (услугополучатель)) – физическое или юридическое лицо, подавшее заявление на веб-портале "электронного правительства" (далее – портал) для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации;
6) суперэлитные семена – семена, принадлежащие к оригинальным, получаемые из урожая питомника размножения, соответствующие требованиям национальных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства и предназначенные для производства элитных семян;
7) производители семян - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области семеноводства в соответствии с Законом о семеноводстве;
8) семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;
9) реализатор семян – физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды;
10) элитные семена – семена сельскохозяйственных растений, которые получены от оригинальных или суперэлитных семян и соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве;
11) элитно-семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющий производство и реализацию элитных семян;

12) "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітіп берілген "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттауды жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделген қызмет түріне сәйкес аттестаттау туралы куәлік бере отырып жүргізеді.
4. Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге аттестаттау жүргізу үшін жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен құрамы кемінде бес адамнан (комиссияның төрағасы және төрт мүшесі) тұратын тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) құрылады.
Ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) құрылымдық бөлімшесі комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.
5. Аттестаттау туралы куәлік өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген бірегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға (бұдан әрі - талаптар) сәйкес келген жағдайда, қызметтің мәлімделген түріне сәйкес беріледі.
6. Тұқым шаруашылығын аттестаттау туралы куәлік алған және элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға жауап беретін шаруашылық жүргізуші субъект элиталық тұқым өсіру шаруашылығын аттестаттау туралы куәлік алуға үміткер бола алады.
Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға жауап беретін элиталық тұқым өсіру шаруашылығы бірегей тұқым өндірушіні аттестаттау туралы куәлік алуға үміткер бола алады.

12) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об информатизации", на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Аттестация производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян проводится местным исполнительным органом (услугодателем) с выдачей свидетельства об аттестации в соответствии с заявленным видом деятельности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Для проведения аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян постановлением местного исполнительного органа (услугодателя) создается постоянно действующая аттестационная комиссия (далее – комиссия) с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена комиссии).
Рабочим органом комиссии является структурное подразделение местного исполнительного органа (услугодателя), осуществляющее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган).
5. Свидетельство об аттестации выдается в соответствии с заявленным видом деятельности при условии соответствия заявителя (услугополучателя) требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – требования).
6. Хозяйствующий субъект, получивший свидетельство об аттестации семеноводческого хозяйства и отвечающий требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам, может претендовать на получение свидетельства об аттестации элитно-семеноводческого хозяйства.
Элитно-семеноводческое хозяйство, отвечающее требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, может претендовать на получение свидетельства об аттестации производителя оригинальных семян.

2-тарау. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібі
7. Аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) электрондық түрде портал арқылы ЭЦҚ-ның көмегімен мынадай құжаттарды жолдайды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 7-қосымшаларға сәйкес тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны.
Заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері өз бетінше өтініш береді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) аумағында шаруашылық жүргізуші субъектінің жер учаскесі және материалдық-техникалық базасы орналасқан жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) атына өтініш береді.
"Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші репродукциялы тұқымдар өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде өтініштің қабылданғанын растау ретінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрінеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Аттестаттау туралы куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту өтініш тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру одан кейінгі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.

Глава 2. Порядок аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
7. Для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации заявитель (услугополучатель) в электронном виде посредством портала с помощью ЭЦП направляет следующие документы:
1) заявление о проведении аттестации (переаттестации) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Филиалы и представительства юридических лиц самостоятельно подают заявления.
Заявитель (услугополучатель) подает заявление в адрес местного исполнительного органа (услугодателя), на территории которой расположен земельный участок и материально-техническая база хозяйствующего субъекта.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" изложен в приложении 8 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, местный исполнительный орган (услугодатель) получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче заявителем (услугополучателем) всех необходимых документов в подтверждение принятия заявления в "личном кабинете" заявителя (услугополучателя) отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Свидетельство об аттестации или мотивированный отказ в оказании государственной услуги оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления.
При обращении заявителя (услугополучателя) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
В случаях представления заявителем (услугополучателем) неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, местный исполнительный орган (услугодатель) отказывает в приеме заявления.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жұмыс органы кеңсесінің қызметкері өтінішті ол келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушыны тағайындайтын жұмыс органының басшысына жібереді.
Жұмыс органының жауапты орындаушысы өтініш келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды Комиссияның қарауына береді.
Комиссия өтінішті тіркеген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді және жергілікті жерге бара отырып, өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан (өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) өтініште көрсеткен қызмет түріне сәйкес) зерттеп-қарау жүргізеді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) мәліметтерді толық ұсынбаған жағдайда, жұмыс органының жауапты орындаушысы жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту дайындайды және оны портал арқылы өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жолдайды.
10. Өтініш берушіні (көрсетілетін қызметті алушыны) зерттеп-қарау нәтижелері бойынша комиссия 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрегей тұқым өндiрушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестікке зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі - зерттеп-қарау актісі) екі данада жасайды. Бір данасы комиссияда қалады, екіншісі өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) беріледі.
11. Комиссия тексеру актісінің негізінде 4 (төрт) жұмыс күні ішінде аттестаттау туралы куәлікті беру туралы не аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тарту туралы шешім шығарылған кезде жұмыс органының жауапты орындаушысы өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады. Тыңдалым хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдалым нәтижелері бойынша комиссия аттестаттау туралы куәлікті беру туралы шешім қабылдайды не аттестаттау туралы куәлікті беруден уәжді бас тартады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сотрудник канцелярии рабочего органа осуществляет регистрацию заявления в течение 30 (тридцати) минут с момента его поступления и направляет руководителю рабочего органа, которым назначается ответственный исполнитель.
Ответственный исполнитель рабочего органа в день поступления заявления передает представленные документы на рассмотрение комиссии.
Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных сведений и с выездом на место проводит обследование заявителя (услугополучателя) на предмет соответствия требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
В случае представления заявителем (услугополучателем) неполных сведений ответственный исполнитель рабочего органа готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), и направляет посредством портала в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя).
10. По результатам обследования заявителя (услугополучателя) комиссией в течение 1 (одного) рабочего дня составляется акт обследования на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян (далее – акт обследования), по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Один экземпляр остается у комиссии, второй выдается заявителю (услугополучателю).
11. Комиссия на основании акта обследования в течение 4 (четырех) рабочих дней принимает решение о выдаче свидетельства об аттестации, либо об отказе в выдаче свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
При вынесения решения об отказе в выдаче свидетельства об аттестации, ответственный исполнитель рабочего органа уведомляет заявителя (услугополучателя) о предварительном решении об отказе в выдаче свидетельства об аттестации, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю (услугополучателю) позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания комиссия принимает решение о выдаче свидетельства об аттестации либо мотивированный отказ в выдаче свидетельства об аттестации.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссия шешімінің негізінде осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзім ішінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлік не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту жолданады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, жұмыс органы техникалық істен шығу пайда болған сәттен бастап дереу бұл туралы операторды хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор техникалық проблема туралы еркін нысанда хаттама жасайды және оған жұмыс органы қол қояды.
Жұмыс органы Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдарға (көрсетілетін қызметті берушіге), операторға және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) аттестаттау жүргізу үшін ұсынған құжаттарын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) және (немесе) аттестаттау жүргізу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) қатысты оның аттестаттау жүргізу қызметіне тыйым салынғаны туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
15. Жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттау туралы куәлікті бергеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталған тұқым өндірушілер мен өткізушілер туралы ақпарат ұсынады.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На основании решения комиссии, в течение срока, указанного в пункте 11 настоящих Правил в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), направляется свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, рабочий орган незамедлительно с момента обнаружения возникновения технического сбоя уведомляет об этом оператора.
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с рабочим органом.
Рабочий орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила местным исполнительным органам (услугодателю), оператору и в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем (услугополучателем) для проведения аттестации, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя (услугополучателя) и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для проведения аттестации, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении заявителя (услугополучателя) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности по проведению аттестации.
15. Местный исполнительный орган (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней после выдачи свидетельства об аттестации представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан информацию об аттестованных производителях и реализаторах семян по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

16. Аттестаттау туралы куәліктің қолданысы мынадай жағдайда мерзімінен бұрын тоқтатылады:
1) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) аттестаттау туралы куәлікте көзделген қызмет түрінен бас тартуы;
2) жеке тұлғаның қайтыс болуы. Жұмыс органы мүдделі адам ұсынған қайтыс болғаны туралы куәліктің негізінде аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады;
3) заңды тұлғаның жойылуы.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату туралы жазбаша хабарлама ұсынады.
3-тарау. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу және бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді қайта аттестаттауды жүргізу тәртібі
17. Атауы, аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi не ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары мен дақылдарының сорттарын ауыстыру және толықтыру кезінде бiрегей тұқым өндiрушi, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ЭЦҚ-ның көмегімен жібереді:
1) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) мемлекеттік ақпараттық жүйелерде ақпараты қамтылған құжаттарды қоспағанда, аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) аттестаттау туралы куәліктің электрондық көшірмесі.
18. Комиссия осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу не қайта ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Комиссия шешімінің негізінде 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімделген аттестаттау туралы куәлік не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту жолданады.

16. Действие свидетельства об аттестации прекращается досрочно при:
1) отказе заявителя (услугополучателя) от вида деятельности, предусмотренного свидетельством об аттестации;
2) смерти физического лица. Рабочий орган на основании свидетельства о смерти, представленным заинтересованным лицом, досрочно прекращает действие свидетельства об аттестации;
3) ликвидации юридического лица.
Заявитель (услугополучатель) представляет в местный исполнительный орган (услугодателю) письменное уведомление о досрочном прекращении действия свидетельства об аттестации.
Глава 3. Порядок переоформления свидетельства об аттестации и проведения переаттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
17. В случаях изменения наименования, фамилии, имени, отчества (при его наличии) либо организационно-правовой формы, а также при замене и дополнении сортов и культур сельскохозяйственных растений производитель оригинальных семян, элитно-семеноводческое хозяйство, семеноводческое хозяйство, реализатор семян в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, в электронном виде посредством портала с помощью ЭЦП направляет следующие документы:
1) заявление о переоформлении свидетельства об аттестации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП заявителя (услугополучателя);
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию свидетельства об аттестации.
18. Комиссия в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и принимает решение о переоформлении либо отказе в переоформлении свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
Основанием для отказа в переоформлении свидетельства об аттестации является предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. На основании решения комиссии в течение 1 (одного) рабочего дня в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), направляется переоформленное свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәлікке жаңа тіркеу нөмірі беріледі.
Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімі бұрын берілген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзіміне тең күйінде қалады.
21. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуге арналған өтінішті қараудың жалпы мерзімі өтініш тіркелген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тұқым шаруашылығы субъектілерін қайта аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес аттестаттаудың туралы куәліктің қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін:
бірегей тұқым өндірушілер үшін - бес жылда бір рет;
элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет;
тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет;
тұқым өткізушілер үшін - екі жылда бір рет өткізіледі.
23. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта аттестаттауға арналған өтінішті бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімінің аяқталуына күнтізбелік 30 (отыз) күн қалғанда береді.
23-1. Қайта аттестаттау нәтижесінде берілген аттестаттау туралы куәліктің қолданылу мерзімі бұрын берілген аттестаттау туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен күннен басталады.
Ескерту. Қағида 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың (көрсетілетін қызметті берушілердің) және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
24. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің), комиссияның мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда, жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға жібереді. Шағымды жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға жібермейді.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Переоформленному свидетельству об аттестации присваивается новый регистрационный номер.
Срок действия переоформленного свидетельства об аттестации остается равным сроку действия ранее выданного свидетельства об аттестации.
21. Общий срок рассмотрения заявления на переоформление свидетельства об аттестации составляет 2 (два) рабочих дня с момента регистрации заявления.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Переаттестация субъектов семеноводства проводится в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами, по истечении срока действия свидетельства об аттестации:
для производителей оригинальных семян – один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для реализаторов семян – один раз в два года.
23. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам подается производителем оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйством, семеноводческим хозяйством, реализатором семян за 30 (тридцать) календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
23-1. Срок действия свидетельства об аттестации, выданного в результате переаттестации, начинается с даты истечения срока действия ранее выданного свидетельства об аттестации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местных исполнительных органов (услугодателей) и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
24. Жалоба на решение, действие (бездействие) местного исполнительного органа (услугодателя), комиссии по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя местного исполнительного органа (услугодателя), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) местный исполнительный орган (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба местным исполнительным органом (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Шағымды Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____
аттестаттау туралы куәлік
(кімге)__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар
________________________________________________________________________________
болса), тегi)
________________________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
аттестаттау комиссиясының 20__ жылғы "___" ____________ № _______ хаттамасы негізінде
________________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың атауы көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
бірегей тұқымдарын, элиталық тұқымдарын, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген
тұқымдарын өндiру және өткізу (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек өткізу) қызметін жүзеге асыруға берілді.
Басшы ____________________________________________ ____________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Берiлген күнi: 20__ жылғы "___" _______________.
20__ жылғы "___" ___________________ дейiн жарамды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi
және үшiншi көбейтiлген
тұқым өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Жалоба заявителя (услугополучателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
местным исполнительным органом (услугодателем) – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Срок рассмотрения жалобы местным исполнительным органом (услугодателем), уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Свидетельство об аттестации
№ _____
Выдано ______________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица) на основании протокола
аттестационной комиссии ________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа областей, городов
республиканского значения, столицы)
от "___" ___________ 20__ года № _______ на осуществление деятельности по
производству и реализации (для реализаторов семян – только реализации)
оригинальных семян, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций
_________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения, наименование сортов)
__________________________________________________________________
Руководитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ___________________________
(электронная цифровая подпись)
Дата выдачи "___" __________ 20__ года.
Действительно до "___" _________ 20__ года.
Приложение 2
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) өндірілген бірегей тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сұрыптық агротехниканың болуы;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
7) кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндіру бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы;
8) кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сұрыптың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамының болуы;
9) бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сұрыптың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз етілуі;
10) кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сұрыптың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы;

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству), путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных оригинальных семян – не менее пяти лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;

11) бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз, суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте тұқымдарды сақтандыру қорларының болуы;
12) бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы;
13) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
14) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сұрыбы бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сұрыптық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу;
15) сұрыпты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сұрып белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сұрып жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
16) тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының кемінде бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
2) нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сұрыптық агротехниканың болуы;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) соңғы үш жылдағы түсімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап картоп пен күнбағыс өндірушілеріне қолданылмайды;

11) наличие страховых фондов семян от потребности:
для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
для суперэлиты – 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;
13) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);
15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет.
2. Требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20 процентов;
4) урожайность за последние три года – выше среднеобластной.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется на производителей картофеля и подсолнечника;

5) өндірілген элиталық тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
6) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын кемінде 25 пайыз қамтамасыз ету;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны 5-тен көп болмауы;
8) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сұрыптардың саны 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;
9) суперэлитаны егуге қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорларының болуы;
10) дақылдар мен сұрыптар бойынша сұрып жаңарту жоспарының болуы;
11) "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 434 бұйрық) енгізілген сұрыптардың тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы;
12) тұқым материалын өсіру жөніндегі жұмыстардың барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы есепке алу мен жүргізуді ұйымдастыру;
13) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бастапқы тұқымдық материалының (бірегей тұқымдардың) болуы;
14) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап бірегей тұқым өндірушімен кемінде үш жыл мерзімге және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзімге жасалған, элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бірегей тұқымдарын жеткізу туралы (бірінші ұрпақ будандарын өндірушілер үшін будандардың шыққан тегінің нысандарын, өздігінен тозаңданған топтар және будандардың жеке түрлерін жеткізу туралы) шарттың болу.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап элиталық тұқымдарды (бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын) өндіруші бірегей тұқымдарды (будандардың шыққан тегінің нысандары, өздігінен тозаңданған топтар және будандардың жеке түрлері) өндіруге аттестатталған сұрыптарға қолданылмайды;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап ғылыми қызметті жүзеге асыратын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды;

5) наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных элитных семян – не менее трех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов;
7) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 5;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;
9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты – 50 процентов;
10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в приказ Министра сельского хозяйства Республика Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759) (далее – Приказ № 434);
12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке оригинальных семян (для производителей гибридов первого поколения о поставке родительских форм гибридов, самоопыленных линий и гибридных популяций) сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется по сортам, по которым производитель элитных семян (семян гибридов первого поколения) аттестован на производство оригинальных семян (родительских форм гибридов, самоопыленных линии и гибридных популяции));
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется на элитно-семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность;

16) тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
17) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сұрыбы бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналын (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл бойы сақталуын ұйымдастыру;
20) жоспарланған жұмыстар көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
22) элиталық тұқым өндiруді жүргiзу үшiн егiстiк алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы.
3. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) өндірілген тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;

16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
17) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа);
19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет;
20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
22) наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
3. Требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных семян – не менее одного года;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);

3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
4) жалпы егіс алаңының кемінде 15 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
5) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны 4-тен көп болмауы;
6) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сұрыптардың саны 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;
7) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен кемінде үш жыл мерзіміне және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзіміне жасалған, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың элиталық тұқымдарын жеткізу туралы шарттың болуы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап бірінші, екінші және үшінші репродукциялы тұқым өндірушісі элиталық тұқым өндіруге аттестатталған сорттарға қолданылмайды;
8) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап ғылыми қызметті жүзеге асыратын тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
11) тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы;
12) дақылдар мен сұрыптар бойынша сұрып жаңарту жоспарының болуы;
13) № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бірінші, екінші және үшінші репродукцияларының тұқымдарын өсіру схемаларының болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бастапқы тұқым материалының болуы;

3) наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 15 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 4;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке элитных семян сортов, включенных в Приказ № 434, для производства семян первой, второй и третьей репродукций.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется по сортам, по которым производитель семян первой, второй и третьей репродукций аттестован на производство элитных семян;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется на семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
11) наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее);
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию семян первой, второй и третьей репродукций сортов, включенных в Приказ № 434;
14) наличие исходного семенного материала сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;

15) тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдардың жоспарланатын көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
16) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек, жаңғақжемісті дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сұрыбы бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдарға арналған куәліктер, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі, оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;
18) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
2) кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы;
3) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талап тұқымдарды ыдысқа салынған (буып-түйiлген) күйде өткізетін тұқым шаруашылығы субъектілеріне қолданылмайды;

15) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа);
18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее одного года.
4. Требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян;
3) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений.
Требование, указанное в части первой настоящего подпункта, не распространяется на субъекты семеноводства, реализующие семена в затаренном (упакованном) состоянии;

5) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасы, шыққан тегін есепке алу, тұқымның құжатталуы жөніндегі тұқымды есепке алу журналын жүргізу, ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде екі жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының өсімдіктердің қорғалатын сұрыптарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының тұқымдарын өткізу кезінде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы.
5. Осы Талаптардың 1-тармағының 2), 3) және 11) тармақшаларында, 2-тармағының 1), 3), 4), 6) және 9) тармақшаларында және 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген талаптар жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
6. Осы Талаптардың 1-тармағының 4) тармақшасында, 2-тармағының 5) және 11) тармақшаларында және 3-тармағының 1) және 13) тармақшаларында көрсетілген талаптар жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
7. Осы Талаптардың 2-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген талаптар жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір мезгілде бірегей тұқым өндірушілер болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2022 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
(кімге)____________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
жергiлiктi атқарушы органының атауы көрсетiледi)
(кімнен)___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса),
тегi көрсетiледi (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш
__________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сұрыптардың атауы көрсетiледi)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
бірегей тұқымдарын, элиталық тұқымдарын, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген
тұқымдарын өндiру және өткізу (тұқым өткiзушiлер үшiн тек өткізу) қызметін жүзеге
асыруға аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және аттестаттау туралы куәлік
берудi сұраймын.
Өтініш беруші туралы мәлiметтер:
Жеке тұлға үшін:
жеке куәлiгi ______________________________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан бергені көрсетiледi)
Жеке сәйкестендiру нөмiрі ___________________________________________________
мекенжайы________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң нөмiрi, телефоны,
__________________________________________________________________________
факсы,электрондық мекенжайы)
банктік деректемелерi _______________________________________________________
(шот нөмiрi, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Заңды тұлға үшін:
мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiк немесе анықтама
__________________________________________________________________________
(нөмiрi және күні көрсетiледi)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі _________________________________________________
мекенжайы ________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң нөмiрi, телефоны,
__________________________________________________________________________
факсы,электрондық мекенжайы)
банктік деректемелерi _______________________________________________________
(шот нөмiрi, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қоса берiлiп отырған құжаттар: ______________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Басшы ___________________________________________________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)
________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20__ жылғы "___" _____________.
Өтiнiш 20__ жылғы "___" ____________________ қарауға қабылданды.
__________________________________________________________________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)
___________________________________________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi,
екiншi және үшiншi
көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi,
тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений";
8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Требования, указанные в подпунктах 2), 3) и 11) пункта 1, в подпунктах 1), 3), 4), 6) и 9) пункта 2 и в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Требований не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда.
6. Требования, указанные в подпункте 4) пункта 1, в подпунктах 5) и 11) пункта 2 и в подпунктах 1) и 13) пункта 3 настоящих Требований не распространяются на производителей саженцев орехоплодных культур.
7. Требования, указанные в подпунктах 7) и 8) пункта 2 настоящих Требований не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян.
Приложение 3
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
__________________________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа области (города
республиканского значения, столицы)
от ________________________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются из информационной системы))
Заявление о проведении аттестации (переаттестации)
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2022 № 367 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и выдать свидетельство об аттестации
на осуществление деятельности по производству и реализации (для реализаторов
семян – только реализации) оригинальных семян, элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
__________________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения, наименование сортов)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сведения о заявителе:
Для физического лица: удостоверение личности
_________________________________________________________________________;
(указывается номер, кем и когда выдано)
Индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________________;
адрес ____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон,
_________________________________________________________________________;
факс, электронный адрес) банковские реквизиты
_________________________________________________________________________.
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Для юридического лица: свидетельство или справка о государственной регистрации
(перерегистрации)
_________________________________________________________________________;
(указывается номер и дата)
Бизнес-идентификационный номер
_________________________________________________________________________;
адрес ____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон,
_________________________________________________________________________;
факс, электронный адрес) банковские реквизиты
_________________________________________________________________________.
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагаемые документы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах. Подтверждаю достоверность
представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление
недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Руководитель
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
"____" ____________ 20 __ года.
Заявление принято к рассмотрению "___" _____________ 20 __ года.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
Приложение 4 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица _______________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

2. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) / Жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН)
_____________________________________________________________
3. Телефоны __________________________________________________
4. Электрондық почтасы ________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты __________________
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) __________________________;

2. Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)/
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_______________________________________________________________
3. Телефон _____________________________________________________
4. Электронная почта ____________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) _________________________________;

8. Бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістің) болуы.
9. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).

8. Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).

10. Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
11. Өндірілген бірегей тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (бұл талап жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды):
Құжаттың атауы
Бар-жоғы туралы мәліметтер (бар/жоқ)
1
2
Егістерді байқаудан өткізу актісі
Кіріске алу актісі
Тұқымның кондициялығы туралы куәлік
Тұқымдарды есепке алу журналы

10. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
11. Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству), путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных оригинальных семян (данное требование не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур) – не менее пяти лет:
Наименование документа
Сведения о наличии (имеются / не имеются)
1
2
Акт апробации посевов
Акт оприходования
Удостоверение о кондиционности семян
Журнал учета семян

12. Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сұрыптық агротехниканың болуы.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқымдар өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5

12. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
13. Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

14. Кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар дақыл жөніндегі кемінде бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірегей тұқым өндіру жөніндегі бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН
Мекен-жайы
1
2
3
4
5
6

14. Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6

15. Кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамының болуы.
16. Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндірудің қамтамасыз етілуі.
17. Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын көлемін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы.
18. Қажеттілік бойынша тұқым сақтандыру қорларының болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды):
1) бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз;
2) суперэлита үшін 50.
19. Бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы.
20. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
21. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу.
22. Сұрыпты шығару әдісін, ата-аналық тегінің нысандары, сұрып белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сұрып жөніндегі құжаттаманы жүргізу.

15. Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта.
16. Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта.
17. Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян.
18. Наличие страховых фондов семян от потребности (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда):
1) для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
2) для суперэлиты – 50 процентов.
19. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян.
20. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
21. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена).
22. Ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта.

23. Тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi,
екiншi және үшiншi
көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi,
тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi
_____________________________________________________________

23. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение пяти лет.
Приложение 5 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица________________________________
_______________________________________________________________

2. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) / Жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН)
_____________________________________________________________
3. Телефоны __________________________________________________
4. Электрондық почтасы ________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) __________________________;
2) жерге арналған актінің берілген күні ___________________________.

2. Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) /
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_______________________________________________________________
3. Телефон _____________________________________________________
4. Электронная почта ____________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) ________________________________;
2) дата выдачи акта на землю _____________________________________.

8. Элиталық тұқым өндiруді жүргiзу үшiн егiстiк алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы.
9. Элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
10. Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сұрыптық агротехниканың болуы.
11. Жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
12. Соңғы үш жылдағы түсімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін, картоп пен күнбағыс өндірушілерге қолданылмайды).
13. Өндірілген элиталық тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (бұл талап жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды):
Құжаттың атауы
Бар-жоғы туралы мәліметтер (бар/жоқ)
1
2
Егістерді байқаудан өткізу актісі
Кіріске алу актісі
Тұқымның кондициялығы туралы куәлік
Тұқымдарды есепке алу журналы

8. Наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
10. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
11. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20 процентов (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
12. Урожайность за последние три года – выше среднеобластной (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда, картофеля и подсолнечника).
13. Наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных элитных семян – не менее трех лет (данное требование не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур):
Наименование документа
Сведения о наличии (имеются / не имеются)
1
2
Акт апробации посевов
Акт оприходования
Удостоверение о кондиционности семян
Журнал учета семян

14. Жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз ету – кемінде 25 пайыз (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
15. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны 5-тен көп болмауы (бұл талап жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір мезгілде бірегей тұқым өндірушілер болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды).

14. Обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
15. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 5 (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян).

16. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы (бұл талап жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір мезгілде бірегей тұқым өндірушілер болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды).
17. Суперэлитаны егуге арналған қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорларының болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).

16. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9 (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян).
17. Наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты – 50 процентов (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).

18. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.
19. "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 434 бұйрық) енгізілген сұрыптардың тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы (бұл талап жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).

18. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
19. Наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в приказ Министра сельского хозяйства Республика Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759) (далее – Приказ № 434), (данное требование не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур).

20. Тұқым материалын өңдеп-өсіру жөніндегі жұмыстардың барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштерін есепке алуды ұйымдастыру және олар көрсетілетін құжаттаманы жүргізу.
21. Элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бастапқы тұқым материалының (бірегей тұқымдардың) болуы.
22. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап бірегей тұқым өндірушімен кемінде үш жыл мерзімге және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзімге жасалған, элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сорттардың бірегей тұқымдарын жеткізу туралы (бірінші ұрпақ будандарын өндірушілер үшін будандардың шыққан тегінің нысандарын, өздігінен тозаңданған топтарды және будандардың жеке түрлерін жеткізу туралы) шарттың болуы (бұл талап элиталық тұқымдарды (бірінші ұрпақ будандарының тұқымдарын) өндіруші бірегей тұқымдарды (будандардың шыққан тегінің нысандары, өздігінен тозаңданған топтар және будандардың жеке түрлері) өндіруге аттестатталған сұрыптарға қолданылмайды):
Шарттың нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
23. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы (бұл талап ғылыми қызметті жүзеге асыратын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды):
Шарттың нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6

20. Организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели.
21. Наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян.
22. Наличие договора с производителем оригинальных семян на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке оригинальных семян (для производителей гибридов первого поколения о поставке родительских форм гибридов, самоопыленных линии и гибридных популяции) сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян (данное требование не распространяется по сортам, по которым производитель элитных семян (семян гибридов первого поколения) аттестован на производство оригинальных семян (родительских форм гибридов, самоопыленных линии и гибридных популяции)):
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
23. Наличие договора на научное сопровождение производства элитных семян, заключенного с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений (данное требование не распространяется на элитно-семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность):
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6

24. Тұқым тазалайтын техниканы және тұқым дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
25. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
26. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сұрыбы бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналын (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
27. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл бойы сақталуын ұйымдастыру.
28. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (орта білімнен кейінгі немесе жоғары), штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы.
29. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

24. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян.
25. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
26. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа)).
27. Организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет.
28. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома.
29. Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5
Приложение 6 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных
семян, семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам

2. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) / Жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН)
____________________________________________________________________
3. Телефоны _________________________________________________________
4. Электрондық почтасы _______________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) _________________________________;

2. Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) /
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_________________________________________________________________
3. Телефон _______________________________________________________
4. Электронная почта _____________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) __________________________________;

7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
8. Өндірілген тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (бұл талап жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды):
Құжаттың атауы
Бар-жоғы туралы мәліметтер (бар/жоқ)
1
2
Егістерді байқаудан өткізу актісі
Кіріске алу актісі
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлік
Тұқымдарды есепке алу журналы
9. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
10. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
11. Жалпы егіс алаңының кемінде 15 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
12. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны 4-тен көп болмауы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
13. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы (бұл талап жеміс-жидек дақылдары, жаңғақ жемісті дақылдар мен жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).

7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных семян – не менее одного года (данное требование не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур):
Наименование документа
Сведения о наличии (имеются / не имеются)
1
2
Акт апробации посевов
Акт оприходования
Удостоверение о кондиционности семян
Журнал учета семян
9. Наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
10. Наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
11. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 15 процентов (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
12. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 4 (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).
13. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9 (данное требование не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда).

14. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен кемінде үш жыл мерзімге және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзімге жасалған, "Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін және Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 30 шілдедегі № 434 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5759 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 434 бұйрық) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру үшін түр-түрде және көлемде енгізілген сұрыптардың элиталық тұқымдарын жеткізу туралы шарттың болуы (бұл талап бірінші, екінші және үшінші репродукциялы тұқым өндірушісі элиталық тұқым өндіруге аттестатталған сорттарға қолданылмайды).
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
15. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғалармен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы (бұл талап ғылыми қызметті жүзеге асыратын тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды):
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6

14. Наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке элитных семян сортов, включенных в приказ Министра сельского хозяйства Республика Казахстан от 30 июля 2009 года № 434 "Об утверждении Государственного реестра селекционных достижений, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, и Перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5759) (далее – Приказ № 434), для производства семян первой, второй и третьей репродукций (данное требование не распространяется по сортам, по которым производитель семян первой, второй и третьей репродукций аттестован на производство элитных семян):
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6
15. Наличие договора на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций, заключенного с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений (данное требование не распространяется на семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность):
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН
Адрес
1
2
3
4
5
6

16. Нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау.
17. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5

16. Соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений.
17. Отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

18. Тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы.
19. Дақылдар мен сұрыптар бойынша сұрып жаңарту жоспарының болуы.
20. № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы (бұл талап жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды).
21. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде № 434 бұйрыққа енгізілген сұрыптардың бастапқы тұқымдық материалының болуы.
22. Тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдардың жоспарланатын көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
23. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарының, жаңғақжемісті дақылдардың және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
24. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сұрыбы бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдарға арналған куәліктер, тұқымдардың конденциялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналын (оның нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті ауданының жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөнінідегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
25. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi,
екiншi және үшiншi
көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi,
тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау қағидаларына
7-қосымша
Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

18. Наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее).
19. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
20. Наличие схем по выращиванию семян первой, второй и третьей репродукций сортов, включенных в Приказ № 434 (данное требование не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур).
21. Наличие исходного семенного материала сортов, включенных в Приказ № 434, в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций.
22. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций.
23. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
24. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа района).
25. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение одного года.
Приложение 7 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян

2. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – БСН) / Жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН)
____________________________________________________________________
3. Телефоны _________________________________________________________
4. Электрондық почтасы _______________________________________________
5. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат
кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
6. Кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН (бар болса)
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6

2. Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) /
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
__________________________________________________________________
3. Телефон_________________________________________________________
4. Электронная почта________________________________________________
5. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием,
с соответствующим образованием (послесреднее или высшее)
для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе
не менее одного агронома:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
6. Наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян):
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН
(при наличии)
Адрес
1
2
3
4
5
6

7. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
8. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы (бұл талап тұқымдарды ыдысқа салынған (буып-түйiлген) күйде өткізетін тұқым шаруашылығы субъектілеріне қолданылмайды).

7. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
8. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений (данное требование не распространяется на субъекты семеноводства, реализующие семена в затаренном (упакованном) состоянии).

9. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымның құжатталуын, нөмірленуі, тігілуі және тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу.
10. Тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде екі жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.

9. Ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа.
10. Обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет.

11. Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын өткізген кезде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы:
Лицензиялық шарттың нөмірі
Күні
1
2
3

11. Наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений":
Номер лицензионного Договора
Дата
1
2
3

12. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi,
екiншi және үшiншi
көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi,
тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау қағидаларына
8-қосымша
"Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 12.07.2023 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) Аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін – 10 (он) жұмыс күні ішінде.
2) Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде – өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аттестаттау туралы куәлік беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Қызмет көрсетушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:

12. Отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5
Приложение 8 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй
и третьей репродукций
и реализаторов семян
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян"
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 12.07.2023 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) для прохождения аттестации, переаттестации и получения свидетельства об аттестации – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
2) для переоформления свидетельства об аттестации – в течение 2 (двух) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аттестации, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) www. egov. kz порталында.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан қажетті құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы №4-2/266 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген) бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқым өндiрушiлердi, тұқым өткiзушiлердi аттестаттау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны.
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) аттестаттау туралы куәліктің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы аттестаттау жүргізу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) аттестаттау жүргізу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты аттестаттау жүргізу қызметіне тыйым салынғаны туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.

1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для прохождения аттестации, переаттестации и получения свидетельства об аттестации:
1) заявление о проведении аттестации (переаттестации) по форме согласно приложению 3 к Правилам аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11773) (далее – Правила);
2) форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян согласно приложению 4 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам согласно приложению 5 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам согласно приложению 6 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян согласно приложению 7 к Правилам.
Для переоформления свидетельства об аттестации:
1) заявление о переоформлении свидетельства об аттестации по форме согласно приложению 11 к Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию свидетельства об аттестации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для проведения аттестации, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для проведения аттестации, требованиям Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности по проведению аттестации.
10
Иные требования
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 701 998, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Бiрегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестiгiн зерттеп-қарау актiсi
20__ жылғы "___" __________ № ____
________________________________________________________________________________
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының
20___ жылғы "___" __________ № ________ қаулысымен құрылған комиссия
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке
________________________________________________________________________________
тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi көрсетіледі)
бірегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру
шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге (қажеттісінің астын сызу керек) қойылатын
талаптарға сәйкестiгiн зерттеп-қарау нәтижелерi туралы осы актiнi жасады.
Зерттеп-қарау нәтижесiнде мыналар анықталды:_______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(талаптардың әрбiр тармағы бойынша сәйкестiк дәрежесi көрсетiледi)
Қорытынды: _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
__________________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
Комиссия мүшелерi:
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Аттестатталған тұқым өндірушілер және өткізушілер туралы ақпарат
Аттестатталған шаруашылықтың атауы
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс деректері (жұмыс және ұялы телефоны, электрондық почтасының мекенжайы), орналасқан жерінің мекенжайы (индексі, облысы, қаласы, ауданы, кенті, ауылы, көшесі)
Аттестаттау туралы куәлік
20__ жылғы "___"_______ № __
Дақыл атауы
Сорт
бірегей тұқым өндірушіні
элиталық тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өткізушілерді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
(кімнен) ________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты,
________________________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш
________________________________________________________________________________
(қайта ресімдеуге негіз көрсету)
байланысты 20 __ жылғы "____" ___________ № ________ аттестаттау туралы
куәлікті қайта ресімдеуді сұраймын.
Мекенжайы: _____________________________________________________________________
(индексі, облысы, ауданы, қаласы (ауылы), көшесі, үй нөмірі,
________________________________________________________________________________
телефоны, электрондық мекенжайы)
Қоса беріліп отырған құжаттар:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Басшы: _______________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Толтырылған күні: 20 __ жылғы "____" ______________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Өтініш 20 ____ жылғы "____" ________________ қарауға қабылданды.
___________________________________________ _________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                  (электрондық цифрлық қолтаңбасы)

Контактные телефоны справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 701 998, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 9 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Акт обследования на соответствие требованиям, предъявляемым
к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим
хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
"___" __________ 20__ года № ____
Комиссией, созданной постановлением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
от "___" ________ 20__ года № ____ составлен настоящий акт о результатах
обследования ______________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица или фамилия,
____________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица) на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных
семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам,
реализаторам семян (нужное подчеркнуть)
В результате обследования установлено: __________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту требований)
Заключение: ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
Члены комиссии:
____________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
Приложение 10 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
Информация об аттестованных производителях и реализаторах семян
Наименование аттестованного хозяйства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, контактные данные (рабочий и сотовый телефон, адрес электронной почты), адрес местонахождения (индекс, область, город, район, поселок, село, улица)
Свидетельство об аттестации
№ ____ от "___"______ 20__ года
Наименование культур
Сорт
производителя оригинальных семян
элитно-семеноводческого хозяйства
семеноводческого хозяйства
реализатора семян
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 11 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
от _____________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица или (фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются из
информационной системы))
Заявление о переоформлении свидетельства об аттестации
Прошу переоформить свидетельство об аттестации № ____ от "____" _____20__ года,
в связи с _______________________________________
____________________________________________________________________
(указать основание для переоформления)
Адрес: ______________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, номер дома, телефон,
____________________________________________________________________
электронный адрес)
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
Руководитель: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) _____________________________
(электронная цифровая подпись)
Дата заполнения: "___" _________ 20 __ года.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об
ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 20__года.
_______________________________________ ________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)