Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері мен тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 470 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 550 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 шілдеде № 11798 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1060 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 8 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2015 № 1060 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.01.2016 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 2 және 3-тармақтарына және 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Азаматтық қорғаныс саласындағы ішінара тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау крийтерийлері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парақтарының нысандары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес:
4) азаматтық қорғаныс саласындағы тексеру парақтарының нысандары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрілігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
_________________ Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
________________ М. Құсайынов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті төрағасының м.а.
______________ С. Нұрлыбай
2015 жылғы «__»___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 470 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 550 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 550 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2015 года № 11798. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1060 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 8
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 25.12.2015 № 1060 и Министра национальной экономики РК от 12.01.2016 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 13 и пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени риска, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности, согласно  приложению 1 к настоящему приказу;
2) Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области гражданской обороны, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Формы проверочных листов в области пожарной безопасности, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Формы проверочных листов в области гражданской обороны, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ К. Касымов
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ М. Кусаинов
«СОГЛАСОВАН»
И.о. председателя Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Нурлыбай
«____»___________ 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от «30» июня 2015 года № 470
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от «19» июня 2015 года № 550
Критерии оценки степени рисков, применяемые для особого
порядка проведения проверок в области пожарной безопасности

1. Жалпы ережелер
1. Осы Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) «Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 343 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік органдардың тәуекелді бағалау жүйесін жинақтау әдістемесіне (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 11082 болып тіркелген) сәйкес әзiрлендi.
2. Критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы жинақталады.
2. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері
3. Объективті критерийлер тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежелері (жоғары және жоғарыға жатқызылмаған (болмашы) бойынша бөлу мақсатында әзірленді.
4. Жоғары тәуекел дәрежесіне мынадай объектілер жатады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы объектілері;
2) орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы және өкілдік органдарының объектілері;
3) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы орталық аппаратының, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) объектілері;
4) Қазақстан Республикасының Жоғарғы соты;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің объектілері;
6) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің, «Сырбар» Қазақстан Республикасының сыртқы барлау қызметінің объектілері;
7) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден астам жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» санаттарындағы өндiрiстері бар өнеркәсiп кәсіпорындары;
8) гидроэлектр станциялары – қуаттылығы 250 және одан астам Мегаватт;
9) жылу электр станциялары;
10) газ турбиналық электр станциялары;
11) электрлік кіші станциялары;
12) қазандықтар - қуаттылығы 100 сағ/Гкал астам;
13) мұнай базалары мен мұнай өнiмдерiнің қоймалары;
14) газ қоймалары мен газгольдер станциялары;
15) оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды сақтау, жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу объектiлерi;
16) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден астам жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша «А», «Б» және «В1»-«В4» ғимараттары мен үй-жайлардың санаты бар объектілер, ауданы 2500 шаршы метрден астам газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;

1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите», Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и Методикой формирования государственными органами системы оценки рисков, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 343(зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 11082).
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии оценки степени рисков
3. Объективные критерии разработаны в целях распределения проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой (незначительная).
4. К высокой степени риска относятся следующие объекты:
1) объекты Управления делами Президента Республики Казахстан;
2) объекты центральных государственных органов, местных исполнительных и представительных органов областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);
3) объекты центрального аппарата Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);
4) Верховный суд Республики Казахстан;
5) объекты Национального Банка Республики Казахстан;
6) объекты органов национальной безопасности, обороны, Службы государственной охраны Республики Казахстан, службы внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар»;
7) промышленные предприятия – с производствами категорий «А», «Б» и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, с общей площадью строений более 2500 квадратных метров;
8) гидроэлектростанции – мощностью 250 и более Мегаватт;
9) тепловые электростанции;
10) газотурбинные электростанции;
11) электрические подстанции;
12) котельные - мощностью более 100 Гкал/час;
13) нефтебазы и склады нефтепродуктов;
14) газохранилища и газгольдерные станции;
15) объекты хранения, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки боеприпасов, взрывчатых веществ;
16) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений более 2500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью более 2500 квадратных метров;

17) элеваторлар (астық қабылдау және жинау, өндірістік, базистік, қайта тиейтін және порттық элеваторлар);
18) білім беру объектілері;
19) бiр мезгілде 200 және одан астам адам болатын мәдени-көрсетілімді, дiни ғибадат объектілері;
20) бiр мезгілде 200 және одан астам адам болатын спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi;
21) әлеуметтiк сала объектiлерi (қарттар мен мүгедектер үйлерi, балалар үйлерi, интернат үйлерi, психоневрологиялық орталықтар және басқалары);
22) ауданына қарамастан - бiр мезгілде 100 және одан астам адам болатын демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар, балалардың жазғы сауықтыру лагерьлері (шатырлы қалашықтардан басқа);
23) ауданына қарамастан - стационарлық көмек көрсететін, құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метр және одан астам - амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері;
24) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар;
25) мұрағаттар;
26) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - сауда объектілері;
27) әуежайлар, теміржол және автомобиль вокзалдары (станциялар), теңіз порттары, метрополитендер;
28) техника саны 100 және одан астам бiрлiк - автокәсiпорындар;
29) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - көлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері);
30) автожанармайқұю станциялары;
31) сыйымдылығы 100 және одан астам адам - жатақханалар мен қонақ үйлер;
32) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр - тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары;
33) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермегенде) - қоғамдық тамақтандыру ұйымдары;
34) биіктігі 28 метрден жоғары көп пәтерлі тұрғын үйлер;
35) жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ ауданына қарамастан биiктiгi 28 метрден астам - әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар;
36) шаруашылық ауыз су және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдары;
37) объектінің мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі;
38) орман шаруашылығы мекемелері.
5. Тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға (болмашы) мына объектілер жатады:
1) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден кем жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша өндірістік санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4» өнеркәсiп кәсіпорындары;
2) «Г» және «Д» өндірістік санаттары бар өнеркәсiп кәсіпорындары;
3) қуаттылығы 250 Мегаваттан кем гидроэлектр станциялары;

17) элеваторы (хлебоприемные и заготовительные, производственные, базисные, перевалочные и портовые);
18) объекты образования;
19) культурно-зрелищные, культовые религиозные объекты - одновременное пребывание 200 и более человек;
20) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы - одновременное пребывание 200 и более человек;
21) объекты социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры и так далее);
22) дома и зоны отдыха, туристические базы, где предусмотрено одновременное пребывание 100 и более человек, детские летние оздоровительные лагеря (за исключением палаточных городков) – независимо от площади;
23) объекты здравоохранения, оказывающие стационарную помощь – независимо от площади, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь – общей площадью строений 1000 и более квадратных метров;
24) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
25) архивы;
26) объекты торговли - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
27) аэропорты, железнодорожные и автомобильные вокзалы (станции), морские порты, метрополитены;
28) автопредприятия - с количеством техники 100 и более единиц;
29) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
30) автозаправочные станции;
31) общежития и гостиницы - вместимостью 100 и более человек;
32) организации бытового обслуживания - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;
33) организации общественного питания - общей площадью строений 1500 и более квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
34) многоквартирные жилые дома высотой более 28 метров;
35) организации, расположенные в административных зданиях – общей площадью 1500 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;
36) организации осуществляющие деятельность по эксплуатации и техническому обслуживанию систем хозяйственно-питьевого и противопожарного водоснабжения;
37) негосударственная противопожарная служба объекта;
38) лесохозяйственные учреждения;
5. К не отнесенной к высокой степени риска (незначительная) относятся следующие объекты:
1) промышленные предприятия – с производствами категорий «А», «Б» и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, с общей площадью строений менее 2500 квадратных метров;
2) промышленные предприятия – с производствами категорий «Г» и «Д»;
3) гидроэлектростанции – мощностью менее 250 Мегаватт;

4) жел электростанциялары;
5) қуаттылығы 100 сағ/Гкал-ден кем қазандықтар;
6) құрылыстарының жалпы ауданы 2500 шаршы метрден кем жарылыс-өрт және өрт қауiптiлiгi бойынша ғимараттар мен үй-жайлардың санаттары «А», «Б» және «В1»-«В4», объектілер, ауданы 2500 шаршы метрден кем газ баллондарын, ағаш материалдарын, көмірді, ірі азықтарды, өзге де жанғыш материалдар мен өнімдерді сақтауға арналған ашық түрдегі қоймалар;
7) ауыл шаруашылығы объектілері, мал шаруашылығы объектiлерi мен құс фабрикалары;
8) бiр мезгілде 200-ден кем адам болатын мәдени-көрсетілімді, дiни ғибадат объектілері;
9) құрылыстарының жалпы ауданы 1000 шаршы метрден кем амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілері;
10) бiр мезгілде 100-ден кем адамның болуы көзделген демалыс үйлері және аймақтары, туристік базалар;
11) бiр мезгілде 200-ден кем адам болатын спорт және дене шынықтыру-сауықтыру кешендерi;
12) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем тұрмыстық қызмет көрсету ұйымдары;
13) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем (уақытша жазғы алаңшалардың ауданын ескермегенде) қоғамдық тамақтандыру ұйымдары;
14) сыйымдылығы 100 адамнан кем жатақханалар мен қонақ үйлер;
15) биіктігі 28 метрден кем көп пәтерлі тұрғын үйлер;
16) байланыс кәсіпорындары;
17) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар;
18) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем сауда объектілері;
19) жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем әкiмшiлiк ғимараттарда орналасқан ұйымдар;
20) құрылыстарының жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем автокөлiкке қызмет көрсету объектiлерi (автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станциялары мен бекеттері);
21) ретрансляциялау және телерадио мұнаралары;
22) өзен порттары;
23) техника саны 100 бiрлiктен кем автокәсiпорындар;
24) тұрғылықты жері бойынша балалар мен жасөспірімдердің клубтары;
25) ашық автотұрақтар, бөлек тұратын жер үсті және жер асты гараждары;
26) автокөлік жуу орындары;
27) ауданы мен учаскелердің санына қарамастан саяжай және бау-бақша қауымдастықтары;
28) аэродромдар.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған, тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты жартыжылдық кесте негізінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібі қолданылады.
7. Ерекше тәртіппен жүргізілетін жоғары тәуекел дәрежесіндегі объектілерге (субъектілерге) қатысты тексеру жүргізудің мерзімділігі, күнтізбелік жылда бір реттен жиі еместі құрайды, яғни жоспарланған жылдың қаңтар мен желтоқсан айлары аралығындағы кез келген кезеңде.
8. Ерекше тәртіппен тексерулер жүргізуде осы Критерийлердің 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген объектілер қаңтар мен наурыз аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 20) тармақшасындағы объектілер наурыз бен мамыр аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 24) және 40) тармақшаларындағы объектілер сәуір мен мамыр аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 23) тармақшасындағы объектілер мамыр мен маусым аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 8), 9), 10), 13) тармақшаларындағы объектілер шілде мен тамыз аралығындағы кезеңде, осы Критерийлердің 4-тармағының 25) тармақшасындағы объектілер қазан мен қараша аралығындағы кезеңде тексеріледі.

4) ветровые электростанции;
5) котельные - мощностью менее 100 Гкал/час;
6) объекты хранения с категорией зданий и помещений «А», «Б», и «В1»-«В4» по взрывопожарной и пожарной опасности, общей площадью строений менее 2500 квадратных метров, склады открытого типа для хранения газовых баллонов, лесных материалов, угля, грубых кормов, других горючих материалов и продукции площадью менее 2500 квадратных метров;
7) сельскохозяйственные объекты, животноводческие объекты и птицефабрики;
8) культурно-зрелищные, культовые религиозные учреждения - одновременное пребывание менее 200 человек;
9) объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь - общей площадью строений менее 1000 квадратных метров;
10) дома и зоны отдыха, туристические базы, где предусмотрено одновременное пребывание менее 100 человек;
11) спортивные и физкультурно-оздоровительные комплексы – одновременное пребывание менее 200 человек;
12) организации бытового обслуживания - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
13) организации общественного питания - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров (без учета площади временных летних площадок);
14) общежития и гостиницы - вместимостью менее 100 человек;
15) многоквартирные жилые дома высотой менее 28 метров;
16) предприятия связи;
17) организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
18) объекты торговли - общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
19) организации, расположенные в административных зданиях – общей площадью менее 1500 квадратных метров;
20) объекты обслуживания транспорта (станции и посты технического обслуживания автомобилей) – общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
21) ретрансляционные и телерадиобашни;
22) речные порты;
23) автопредприятия – с количеством техники менее 100 единиц;
24) детские и подростковые клубы по месту жительства;
25) открытые автостоянки, отдельно стоящие наземные и подземные гаражи;
26) автомойки;
27) дачные и садоводческие общества – независимо от площади и количества участков;
28) аэродромы;
6. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, применяется особый порядок проведения проверок на основании полугодовых графиков.
7. Периодичность проведения проверок, проводимых по особому порядку в отношении проверяемых субъектов (объектов) высокой степени риска составляет не чаще одного раза в календарный год, то есть любой период с января по декабрь планируемого года.
8. В особом порядке проведения проверок объекты, указанные в подпункте 6) пункта 4 настоящих Критериев проверяются в период с января по март, в подпункте 20) пункта 4 настоящих Критериев в период с марта по май, в подпунктах 24) и 40) пункта 4 настоящих Критериев в период с апреля по май, в подпункте 23) пункта 4 настоящих Критериев в период с мая по июнь, в подпунктах 8), 9), 10), 13) пункта 4 настоящих Критериев в период с июля по август, в подпункте 25) пункта 4 настоящих Критериев в период с октября по ноябрь планируемого года.

3. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
9. Субъективті критерийлер тексеру жүргізудің ерекше тәртібінен босату түрінде тексерілетін адал субъектілерді көтермелеу принципін іске асыру мақсатында әзірленді.
10. Субъективті критерийлер тексеру парақтарында аталған өрт қауіпсіздігі талаптарының негізінде әзірленді, олар өрескел, елеулі және болмашы болып үш дәрежеге бөлінген.
Өрт қауіпсіздігі талаптарын өрескел, елеулі және болмашыға бөлу осы Критерийлерге қосымшада келтірілген.
11. Тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу кезінде өрт қауіпсіздігінің орындалмаған талаптарының үлес салмағы айқындалады.
12. Өрескел дәрежедегі өрт қауіпсіздігінің бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішіне теңеледі.
Егер өрт қауіпсіздігі талаптарының өрескел бұзушылықтары анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіші есепке алынады.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптарының елеулі бұзушылықтарының көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Р3 = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұнда:
Р3 – өрт қауіпсіздігі талаптарын елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіні (объектіні) тексеруге ұсынылған өрт қауіпсіздігінің елеулі талаптарының жалпы саны;
Р2 – өрт қауіпсіздігінің бұзылған елеулі талаптарының саны.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптарының болмашы бұзушылықтарының көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұнда:
Рн – өрт қауіпсіздігі талаптарын болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіні (объектіні) тексеруге ұсынылған өрт қауіпсіздігінің болмашы талаптарының жалпы саны;
Р2 - өрт қауіпсіздігінің бұзылған болмашы талаптарының саны.
15. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (УР) 0 ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және көрсеткіштерді қосындылау жолымен мына формула бойынша айқындалады:
Р = Р3 + Рн
мұнда:
Р- тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Р3 – өрт қауіпсіздігі талаптарын елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн - өрт қауіпсіздігі талаптарын болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
16. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесінде тексерілетін субъект (объект):
1) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде осы Критерийлердің 7-тармағында белгіленген мерзімділігіне сәйкес жоспарланған тексерулерді жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылады.

3. Субъективные критерии оценки степени рисков
9. Субъективные критерии разработаны в целях реализации принципа поощрения добросовестных проверяемых субъектов, в виде освобождения от особого порядка проведения проверок.
10. Субъективные критерии разработаны на основании требований пожарной безопасности перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубые, значительные, незначительные.
Распределение нарушений требований пожарной безопасности на грубые, значительные, незначительные, приведено в приложение к настоящим Критериям.
11. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований пожарной безопасности.
12. Одно невыполненное требование пожарной безопасности грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если грубых нарушений требований пожарной безопасности не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований пожарной безопасности значительной и незначительной степени.
13. При определении показателя значительных нарушений требований пожарной безопасности применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений требований пожарной безопасности;
Р1 – общее количество значительных требований пожарной безопасности, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных значительных требований пожарной безопасности.
14. При определении показателя незначительных нарушений требований пожарной безопасности применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений требований пожарной безопасности;
Р1 – общее количество незначительных требований пожарной безопасности, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных незначительных требований пожарной безопасности.
15. Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений требований пожарной безопасности;
Рн - показатель незначительных нарушений требований пожарной безопасности;
16. По общему показателю степени риска проверяемый субъект (объект) высокой степени риска:
1) освобождается от следующего особого порядка проведения проверок планируемого в соответствии с установленной пунктом 7 настоящих Критерий периодичностью - при показателе степени риска от 0 до 60;

2) 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тексеру жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
17. Егер тексерілетін субъект (объект) екі және одан да артық тексеру парақтарымен тексерілсе, ол тексеруде әр қолданылған тексеру парағы бойынша 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылатын болады.
18. Тексерулер жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылған, өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтары бар, 60-қа дейін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін алған тексерілетін субъект (объект) кемшіліктерді жою мерзімінің аяқталуы бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұйғарымның орындалуын бақылау мақсатында жоспардан тыс тексеріледі.
Егер өрт қауіпсіздігі талаптарының анықталған бұзушылықтары жойылмаса, тексерілетін субъект (объект) тексерулер жүргізудің келесі ерекше тәртібінен босатылмайды.
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексерулер жүргізудің ерекше
тәртібі үшін қолданылатын тәуекел
дәрежесін бағалау критерийлеріне
қосымша
Өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтарын
өрескел, елеулі, болмашы дәрежелерге бөлу
Р/с №
Өрт қауіпсіздігі талаптарының атаулары
Бұзушылықтар дәрежесі

2) не освобождается от особого порядка проведения проверок - при показателе степени риска от 60 до 100.
17. В случае если проверяемый субъект (объект) проверен по двум и более проверочным листам, то он освобождается от особого порядка проведения проверок при показателе степени риска от 0 до 60 по каждому примененному в проверке проверочному листу.
18. Освобожденный от следующего особого порядка проведения проверок проверяемый субъект (объект) с нарушениями требований пожарной безопасности получивший показатель степени риска до 60 баллов, по истечении сроков устранения нарушений проверяется во внеплановом порядке с целью контроля исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
В случае если выявленные нарушения требований пожарной безопасности не устранены проверяемый субъект (объект) не освобождается от следующего особого порядка проведения проверок.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков,
применяемые для особого порядка
проведения проверок в области
пожарной безопасности
Распределение нарушений требований пожарной безопасности
на грубые, значительные, незначительные степени
п/п
Наименование требований пожарной безопасности
Степень нарушений

1. Ұйымдастыру іс-шараларына қойылатын талаптар
1
Олардың өрт қауіптілігіне тиісті, өртке қарсы режимді белгілейтін бұйрықтың немесе нұсқаулықтың болуы
болмашы
2
Әрбір обьектіге, әрбір жарылыс қаупі бар және өрт қауіпті учаскеге (шеберханаға, цехқа) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
болмашы
3
Өрт болған жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының (схемаларының) болуы
едәуір
4
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың болуы
едәуір
5
Қызметкерлерге өртке қарсы нұсқамадан және өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша кейінгі оқудан өткеннен кейін ғана жұмыс істеуге рұқсат беру
едәуір
6
Өрт-техникалық комиссиялары мен ерікті өртке қарсы құралымдардың болуы
едәуір
2. Аумақтарды ұстауға қойылатын талаптар
7
Өрт сөндіру автомобильдерінің ғимараттарға, құрылыстарға, технологиялық қондырғыларға өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне өту жолдарының болуы
едәуір
8
Ғимараттар мен құрылыстар, көлік тұрағы және ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы (қондырғысы) арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды материалдармен және жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
едәуір
9
Аумақты ұстау (жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен ағаш жапырақтарынан, жанғыш қоқыстан және басқа да жанғыш материалдардан уақтылы тазарту).
болмашы
10
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің техникалық жай-күйіне, оларды пайдалануға қойылатын талаптарды сақтау (өрт сөндіру гидранттарын жылына кемінде екі рет тексеру, қысқы уақытта қар мен мұздан тазарту және оларды жылы ұстау)
өрескел
11
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздері орналасқан орындарды өрт қауіпсіздігі белгілерімен және көрсеткіштерімен қамтамасыз ету
болмашы
12
Ұйымның аумағында түнгі уақытта өрт гидранттарын, сыртқы өрт сатыларын, өрт сөндіру құралдарының орналасқан жерлерін, сондай-ақ өрт сөндіру су айдындарына өту жолдарын, ғимараттар мен құрылыстарға кіру жолдарын жылдам табу үшін сыртқы жарық беру құралдарының болуы
едәуір
13
Қоймалар мен базалар, астық қабылдау пункттері, сауда, жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды өндіру, қайта өңдеу және сақтау кәсіпорындары, жарылғыш заттар өндірістері, өрт-жарылыс қауіпті және өрт қауіпті учаскелер аумағында, сондай-ақ осы мақсаттар үшін арнайы белгіленген және жабдықталған орындардан тыс жерлерде ашық отты пайдалануға және темекі шегуге тыйым салу.
Көрсетілген ұйымдар аумағында «Темекі шегуге және ашық отты пайдалануға тыйым салынады» деген өрт қауіпсіздігі белгілерін орналастыру. Темекі шегу үшін арнайы белгіленген орындарды «Темекі шегуге арналған орын» деген өрт қауіпсіздігі белғілерімен белгілеу
едәуір

1. Требования к организационным мероприятиям
1
Наличие приказа или инструкции устанавливающий, соответствующий их пожарной опасности противопожарный режим
незначительное
2
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на каждый объект, для каждого взрывопожароопасного и пожароопасного участка (мастерской, цеха)
незначительное
3
Наличие планов (схем) эвакуации людей в случае пожара
значительное
4
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности на отдельных участках работ
значительное
5
Допуск к работе работников только после прохождения противопожарного инструктажа и прохождения последующего обучения по программе пожарно-технического минимума
значительное
6
Наличие пожарно-технической комиссии и добровольного противопожарного формирования
значительное
2. Требования к содержанию территорий
7
Наличие подъездов для пожарных автомобилей к зданиям, сооружениям, технологическим установкам, источникам противопожарного водоснабжения
значительное
8
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
значительное
9
Содержание территории, (своевременная очистка от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов)
незначительное
10
Соблюдение требований к техническому состоянию, эксплуатации источников наружного противопожарного водоснабжения (проверка пожарных гидрантов не реже двух раз в год, в зимнее время утепление и отчистка от снега и льда)
грубое
11
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения
незначительное
12
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
значительное
13
Запрещение использования открытого огня и курения на территории складов и баз, хлебоприемных пунктов, предприятий торговли, добычи, переработки и хранения горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, производств взрывчатых веществ, взрывопожароопасных и пожароопасных участков, а также вне специально отведенных и оборудованных для этих целей мест.
Размещение на территории указанных организаций знаков пожарной безопасности «Курение и пользование открытым огнем запрещено». Обозначение мест, специально отведенных для курения, знаками пожарной безопасности «Место для курения»
значительное

3. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды күтуге қойылатын талаптар
14
Үй-жайлардың, ғимараттардың (құрылыстардың), өндірістік және қоймалық мақсаттағы ғимараттардың эвакуациялық шығу есіктерінде, сыртқы технологиялық қондырғыларда олардың өрт-жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы, сондай-ақ онда орналасқан жарылыс қаупі немесе өрт қауіпті аймақтардың санаттары туралы ақпарат орналастыру
болмашы
15
Ғимараттардан, үй-жайлардан эвакуациялық шығу жолдарының саны және олардың жобалық шешімге (оның ішінде эвакуациялық жолдар мен шығу жолдарының жарықтандырылуы, өлшемдері мен көлемдік-жоспарлау шешімдері, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы бойыншша) сәйкестігі
өрескел
16
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифт холлдары, саты алаңдары, баспалдақ марштары, есіктері, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа да заттармен үйіп тастау, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастау
өрескел
17
Шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, шешінетін орынды орналастыру, сондай-ақ мүкәммалдар мен материалдарды сақтау (оның ішінде уақытша)
өрескел
18
Эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды есептемегенде), қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнату
өрескел
19
Қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдану
өрескел
20
Саты торларының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастау
өрескел
21
Түтіндемейтін саты торларында ауа аймақтарын шынылау немесе терезе жапқыштармен жабу
өрескел
22
Есіктер шыныларында және фрамугтарда арматураланған шыныны қарапайым шынымен ауыстыру
едәуір
23
Эвакуациялау жолдарында еркін және ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылатын есіктер орнату
өрескел
24
Эвакуациялық шығулар есіктеріндегі тиектерді ғимарат ішіндегі адамдардың ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз ету
өрескел
25
Саты торлары мен дәліздерде қоймаларды (қосалқы үй-жайларды) орнатуға, сондай-ақ баспалдақ марштарының астында және саты алаңдарында заттарды, жиһаз бен өзге жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
26
Жертөле және цокольдық қабаттардан тікелей сыртқа қарай және ғимараттың, құрылыстың, құрылымның ортақ баспалдақ алаңынан оқшауланған эвакуациялық шығу жолдарын орнату
өрескел
27
Құрылыс конструкцияларының, жылу оқшаулайтын материалдардың, жабдықтың металл тіреулерінің, қоймалық үй-жайлардың ағаш конструкцияларының өрттен қорғау жабынының болуы және жай-күйі
өрескел
28
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардыц тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Көрсетілген үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы
болмашы
29
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
өрескел
30
Ғимараттың барлық қибаттарының терезелерінде, жертөлелер терезелері мен шұңқыршаларына торлар орнатуға (мекеменің қоймалық үй-жайларын, кассаларын, қару тұратын бөлмелерін, құпия бөлімдерін қоспағанда) жол бермеу
өрескел
31
Лифт холдарында қоймаларды, дүңгіршектерді, шағын дүкендерді орналастыруға жол бермеу
өрескел
32
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға жол бермеу
өрескел
33
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қолжетімділік шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуге жол бермеу
өрескел
34
Балкондар мен лоджияларда есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және сыртқы эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауға жол бермеу
едәуір
35
Жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
өрескел
36
Қабаттардағы дәліздерден, холдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және баспалдақ алаңдарынан эвакуациялық шығулардың жобада көзделген есіктерін, эвакуациялау жолдарында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
өрескел
37

3. Требования к содержанию зданий, сооружений и строений
14
Размещение на дверях эвакуационных выходов из помещений, зданий (сооружений) производственного и складского назначения, на наружных технологических установках информаций об их категории по взрывопожарной и пожарной опасности, а также о классах расположенных в них взрывоопасных или пожароопасных зон
незначительное
15
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению (в том числе по освещенности, размерам и объемно-планировочным решениям эвакуационных путей и выходов, а также наличию на путях эвакуации знаков пожарной безопасности)
грубое
16
Загромождение эвакуационных путей и выходов (в том числе проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов
грубое
17
Устройство в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов
грубое
18
Устройство на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей
грубое
19
Применение горючих материалов для отделки, облицовки и окраски стен и потолков, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости
грубое
20
Фиксирование самозакрывающихся дверей лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также их снятие
грубое
21
Остекление или закрывание жалюзей воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках
грубое
22
Замена армированного стекла обычным в остеклениях дверях и фрамугах
значительное
23
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
грубое
24
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания, свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
грубое
25
Недопущение устройства в лестничных клетках и коридорах кладовые (подсобные помещения), а также хранение под лестничными маршами и на лестничных площадках вещей, мебели и других горючих материалов
грубое
26
Устройство эвакуационных выходов из подвальных и цокольных этажей непосредственно наружу и обособленными от общих лестничных клеток здания, сооружения, строения
грубое
27
Наличие и состояние огнезащитных покрытий строительных конструкций, теплоизоляционных материалов, металлических опор оборудования, деревянных конструкций складских помещений
грубое
28
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянного пребывания людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
незначительное
29
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
грубое
30
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений)
грубое
31
Недопущение устройства в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
грубое
32
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
грубое
33
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
грубое
34
Недопущение загромождения мебелью, оборудованием и другими предметами дверей, люков на балконах и лоджиях, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы
значительное
35
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров с аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов
грубое
36
Недопущение снятия предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
грубое
37

Өртке қарсы ішкі су құбырының өрт сөндіру крандарын 1,35 м биіктікте орнату, түтік құбырлар мен ұңғымаларды жинақтау, пломба салынатын өрт сөндіру шкафтарына орналастыру
өрескел
38
Шкафтың есігінде әріптік «ӨК» индексін, жақын өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірін көрсету
едәуір
39
Өрт сөндіретін түтікқұбырларды құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйінде күтіп ұстау
өрескел
40
Сорғы стансасының үй-жайларында өртке қарсы сумен жабдықтаудың жалпы схемасы мен сорғыларды байлау схемасының болуы
едәуір
41
Өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарын үздіксіз қоректендіру кәсіпорнын электрмен жабдықтауды қамтамасыз ету
едәуір
42
Өрт крандарына 6 айда кемінде бір рет ревизияны жүзеге асыру
едәуір
43
Тиесілік нормаларына сәйкес жарамды алғашқы өрт сөндіру құралдарының талап етілетін санының болуы
өрескел
44
Өртке қарсы қабырғаларда ойықтарды өртке қарсы қақпалармен, есіктермен, терезелермен, люктермен және клапандармен, жабындармен толтырудың болуы
өрескел
45
Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды әзірленбеген және бекітілмеген жобалау-сметалық құжаттамасыз функционалдық мақсатын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жабдықтауға, реконструкциялауға және қайта жоспарлауға жол бермеу
өрескел
46
Ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың шатырында сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршауларының болуы және оларды жарамды күйде ұстау
өрескел
4. Желдету қондырғыларына қойылатын талаптар
47
Әртүрлі мақсаттағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа өткізгіштері мен арналарының конструкцияларын жанбайтын материалдардан және отқа төзімді етіп жасау
едәуір
48
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандарда автоматты және қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықтау
едәуір
49
Қоршайтын құрылыс материалдарының желдету жүйелерінің отқа төзімді арналарымен және тіреулер (аспалар) конструкцияларымен қиысатын тораптарының осы арналар үшін талап етілетін шектерге отқа төзімділігінің сәйкестігі
едәуір
50
Желдету камераларында қандай да бір жабдықтар мен материалдарды сақтауға жол бермеу және оларды жабық күйде ұстау
едәуір
5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электротехникалық өнімдерді пайдалануға қойылатын талаптар
51
Жарылыс қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрінің белгісі жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу
өрескел
52
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптары бұзылған электр желілері мен электр энерғиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кәбілдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, апатқа қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ бүлінген немесе қорғаныш қасиеттері мен оқшаулауын жоғалтқан электр сымдары мен кәбілдерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
53
Бүлінген және бекітілмеген розеткаларды, ажыратқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
54
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға жол бермеу
өрескел
55
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма ендірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
56
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (жинауға) жол бермеу
едәуір
57
Электр сымдары мен кәбілдердің жалғаулары мен ұштарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
58
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның конструкциясында көзделген қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынған шырағдандарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
59
Егер олардың болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында көзделген болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануға жол бермеу
өрескел
60
Конструкциясында көзделген жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу
өрескел
61
Үй-жай ішіне ыстық кендір қабығын алмай, сауытпен қапталған кәбілдерді төсеуге жол бермеу
өрескел
62
Барлық ток өткізгіш бөліктерді, бөлу құрылғыларын, аппараттар мен өлшеуіш аспаптарды, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандырғыш құрылғыларын, ажыратқыштарды және тек жанбайтын негіздегі барлық іске қосатын аппараттар мен электр қондырғыларының аспаптарын (мрамор, текстолит, гетинакс) монтаждау
өрескел
63
Өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, пісіру және арнайы қысқыштардыц көмегімен өткізгіштер мен кәбілдердің сымдарын жалғау, түйіндеу және тармақтауды орындау
өрескел
64
Ғимараттарда, құрылыстар мен құрылымдарда, сыртқы технологиялық қондырғыларда жобада көзделген найзағайдан қорғайтын ақаусыз құрылғылардың болуы
өрескел
65
Найзағайдан қорғау құрылғыларының жерге қосатын құрылғысының электрлік кедергісін өлшеуді жылына кемінде бір рет өткізу және тиісті актімен ресімдеу
өрескел
66
Тез тұтанатын немесе жанғыш сұйықтықтар, сондай-ақ жанғыш газдар айналатын, сақталатын немесе қайта өңделетін ғимараттардың ішінде және ашық кеңістікте орналасқан технологиялық аппараттардың барлық металл конструкцияларын, сұйық қоймаларды, газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдерін өткізгіштерді және басқа құрылғыларды қайта пайда болатын найзағайдан және статикалық электр зарядтарынан қорғау үшін қорғаныштың жерге тұйықтағышының болуы
өрескел
67
Қосылу және таралу қораптарында қорғаныс қақпақтарының болуы
едәуір

Установка пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода на высоте 1,35 м, укомплектование их рукавами и стволами, размещение в опломбированных пожарных шкафах
грубое
38
Указание на дверце шкафа буквенного индекса «ПК», порядкового номера и номера телефона ближайшей пожарной части
значительное
39
Содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам
грубое
40
Наличие в помещениях насосной станции вывешенной общей схемы противопожарного водоснабжения и схемы обвязки насосов
значительное
41
Обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов
значительное
42
Осуществление ревизии пожарных кранов не реже одного раза в 6 месяцев
значительное
43
Наличие требуемого количества исправных первичных средств пожаротушения, согласно норм положенности
грубое
44
Наличие заполнения световых проемов в противопожарных преградах противопожарными воротами, дверьми, окнами, люками и клапанами, занавесами
грубое
45
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной проектно-сметной документации
грубое
46
Наличие и содержание в исправном состоянии наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
грубое
4. Требования к вентиляционным установкам
47
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
значительное
48
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
значительное
49
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
значительное
50
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержания их в закрытом состоянии
значительное
5. Требования к эксплуатации электрических сетей,
электроустановок и электротехнических изделий
51
Недопущение применения в пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты от взрыва и (или) пожара завода-изготовителя
грубое
52
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
грубое
53
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий
грубое
54
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
грубое
55
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
грубое
56
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры горючих (в том числе легковоспламеняющихся)
значительное
57
Использование неизолированных соединений и концов электрических проводов и кабелей
грубое
58
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатацию светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренных конструкцией светильника
грубое
59
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
грубое
60
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
грубое
61
Недопущение прокладывания бронированных кабелей внутри помещений без снятия горючего джутового покрова
грубое
62
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений электроустановок только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
грубое
63
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
грубое
64
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, наружных технологических установках предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
грубое
65
Проведение замера электрического сопротивления заземляющих устройств молниезащиты не реже одного раза в год и оформления соответствующим актом
грубое
66
Наличие защитного заземления всех металлических конструкций технологических аппаратов, резервуаров, газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов и других устройств, расположенных внутри зданий и на открытом пространстве, в которых обращаются, хранятся или перерабатываются легковоспламеняющиеся или горючие жидкости, а также горючие газы, для защиты от вторичных проявлений молний и зарядов статического электричества
грубое
67
Наличие защитных крышек на соединительных и ответвительных коробках
значительное

6. Жылыту жүйелерін пайдалануға қойылатын талаптар
6.1 Отын түріне тәуелсіз, жылугенератор аппараттары
68
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану шарттарынм бұзушылыққа, оларды осы мақсатқа ыңғайланбаған үй-жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу
өрескел
69
Қандай да бір ақаулары мен зақымдары бар жылу шығаратын аппараттарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
70
Жылыту пештері мен жүйелерінің түтін құбырлары, түтіндіктері және басқа элементтері тікелей жылыту маусымының алдында, сондай-ақ жылу беру маусымы кезінде:
үш айда кемінде бір рет - жылыту пештері үшін;
екі айда кемінде бір рет - үздіксіз әрекеттегі пештер мен ошақтар үшін тазарту
өрескел
71
Пештерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
72

6. Требования к эксплуатации систем отопления
6.1 Теплогенерирующие аппараты, независимо от вида топлива
68
Недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах)
грубое
69
Недопущение эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, имеющие какие-либо неисправности и повреждения
грубое
70
Очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона не реже:
одного раза в три месяца - для отопительных печей;
одного раза в два месяца - для печей и очагов непрерывного действия
грубое
71
недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренные инструкциями по эксплуатации печей
грубое
72

Жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 метр кем болатын арақашықтықта кептіруге жол бермеу
өрескел
73
Жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін 1,25 метр кем және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін 0,7 метр кем арақашықтықта орналастыруға жол бермеу
едәуір
74
Түтін каналының конструкциясында оларды ыстан кезеңдік тазарту үшін технолоғиялық тесіктердің болуы
өрескел
75
Сұйық, қатты және газ тәріздес отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттарда жөнделген есіктердің және жанғыш материалдардан өртке қарсы бөліктердің (аралықтардың) болуы
өрескел

Недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов
грубое
73
Недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 м до топочных отверстий печей и менее 0,7 м до остальных нагретых частей печей
значительное
74
Наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи
грубое
75
Наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе исправных дверец и разделок (отступок) от горючих конструкций
грубое

6.2 Қатты отындағы жылугенератор аппараттары
76
Қатты отынмен жұмыс істейтін жылу өндіргіш аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еден пеш жанындағы оның ұзындығында орналасқан тесіктерсіз 0,5 х 0,7 метр кем емес өлшемдегі оттық алдындағы металл табақпен қорғалған болуы
едәуір
77
Жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға жол бермеу
болмашы
78
Қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
79
Пештің оттығынан алып шыққаннан кейінгі қыздырылған және бықсыған материалдар болатын күл және қож өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, олар үшін арнайы қашықтатылған жерге әкетіліп, су құятын орындардың болуы
өрескел
80
Отынды (өздігінен лапылдап жанатын көмірді) осы үшін арнайы ыңғайланған үй-жайлардан тыс немесе жанатын құрылыстардан 8 метр жақын орналасқан, арнайы бөлінген алаңдардан тыс сақтауға жол бермеу
өрескел

6.2 Теплогенерирующие аппараты на твердом топливе
76
Наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 м без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи
значительное
77
Недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе
незначительное
78
Недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
грубое
79
Наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой
грубое
80
Недопущение хранения топлива (самовозгорающиеся уголь) вне специально приспособленных для этого помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 м от сгораемых строений
грубое

6.3 Сұйық жанармайлы жылугенератор аппараттары
81
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппаратты, апаттық төгілу кезінде отын багындағы барлық отынды сыйдыратын металл табанға орналастыру
өрескел
6.4 Электрокалориферилер
82
Желдеткіші істемей қалғанда қыздырылатын элементтерге электр энергиясын беруді тоқтататын жарамды сигнализациясы мен бұғаттауы, электрлік және жылу қорғанышымен көзделген, шығатын ауаның температурасын бақылайтын және оны реттейтін автоматикасы жұмыс істейтін электр калориферлерін қолдану
өрескел
83
Электр калориферінің сигнализациясы мен бұғаттауының сөніп қалуына жол бермеу
өрескел
84
Электр калориферінде немесе оның жанында киім немесе басқадай жанғыш материалдарды кептіруге жол бермеу
едәуір
85
Электр калорифердің корпусы мен желдеткіштің арасына иілгіш зат ретінде жанатын материалдар қолдануға жол бермеу
өрескел

6.3 Теплогенерирующие аппараты на жидком топливе
81
Размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке
грубое
6.4 Электрокалориферы
82
Применение электрокалориферов с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой
грубое
83
Недопущение отключение сигнализации или блокировки электрокалорифера
грубое
84
Недопущение сушки одежды или других горючих материалов на электрокалорифере или вблизи него
значительное
85
Недопущение применения горючих материалов для гибкой вставки между корпусом электрокалорифера и вентилятором
грубое

6.5 Уақытша металл пештері
86
Металл пештердің аяқтарының биіктігі 0,2 метр кем емес
өрескел
87
Металл аяқтарын мына арақашықтықтан кем емес жерде орнату:
ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, стеллаждардан, сөрелерден және басқа жабдықтардан -1 метр;
жанудан қорғалған конструкциялардан - 0,7 метр;
от жағу ойықтарынан ағаш конструкциялар мен басқа жабдықтарға дейін - 1,25 метр
өрескел
88
Металл түтін құбырын терезе арқылы бөлген кезде, аралықтың орнына онда түтін құбырының өлшемінен үш диаметрден кем емес шатыр темірінің болуы
өрескел

6.5 Временные металлические печи
86
Высота ножек металлических печей не менее 0,2 метра
грубое
87
Установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 метр – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 метра – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 метра – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования
грубое
88
При выделении металлической дымовой трубы через окно, наличие в нем вставленного заменяющего разделку лист из кровельного железа, размером не менее трех диаметров дымовой трубы
грубое

7. Өрт автоматика жүйесін және қондырғыларын пайдалануға қойылатын талаптар
89
Автоматты өрт сигнализациясы, автоматты өрт сөндіру және өрт кезінде адамдарды құлақтандыру жүйелерімен жабдықтау
өрескел
90
Арнайы даярлықтан өткен мамандардың немесе мамандандырылған ұйымдардың шарт бойынша уақтылы техникалық қызмет көрсету жұмыстарын өткізу және жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарын жүргізу арқылы өрт автоматикасы жүйелері мен құрылғыларын жұмысқа қабілетті күйде ұстау
өрескел
91
Өрт автоматикасының жүйелерімен және құрылғыларымен жабдықталған объектіде мынадай техникалық құжаттама болуы тиіс
едәуір
92
Обьектінің қызмет көрсететін персоналының обьектіде монтаждалған құрылғылар мен өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларының жұмыс істеу принциптерін білуі
едәуір
93
Қандай-да бір жабдықты ілу немесе бекіту үшін автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларын пайдалануға
едәуір
94
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларына өндірістік жабдықтар мен санитарлық құралдарды қосуға
өрескел
95
Спинклерлік автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларында орнатылған ішкі өрт крандарын өрт сөндіруден басқа мақсаттарға пайдалануға жол бермеу
өрескел
96
Өрт сөндірудің сорғы стансасы мен басқару тораптарының үй-жайларында сорғы қондырғысының оған сәйкес сорғылар, басқару тораптары, ысырмалар мен басқа жабдықтар нөмірленуі тиіс принципті схемасының болуы
болмашы
97
Сорғы стансасы үй-жайларында жұмыс және авариялық жарықтандырудың, сондай-ақ өрт бекетімен телефон байланысының (диспетчерлік бөлменің) болуы
едәуір
8. Өнеркәсіп кәсіорындарына қойылатын талаптар
98
Технологиялық жабдықта, құбыр жолдарында және басқа да жерлерде статикалық электрден қорғау жүйелерінің ұшқын басқыштар, ұшқын ұстағыштар, от тоқтататын, отқа бөгет жасайтын, шаң мен металл ұстағыш және жарылысқа қарсы құрылғыларын жұмысқа жарамды жағдайда ұстау
өрескел
99
Жабдықты, бұйымдар мен бөлшектерді жууға және майдан тазартуға жанбайтын техникалық жуу құралдарын, сондай-ақ өрт жағынан қауіпсіз қондырғылар мен тәсілдерді қолдану
өрескел
100
Құбыр жолдарында қатып қалған мұнай өнімін, мұзды, кристалл гидратты және басқа да тығындарды жылытуды ыстық сумен, бумен және басқа да қауіпсіз тәсілдермен жүргізу. Бұл мақсаттарға ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
101
Резервуарлардан (сыйымдылықтардан) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар үлгілерін алу және деңгейді өлшеуді тәуліктің жарық уақытында соққан кезде ұшқынның туындауын болдырмайтын құралдармен жүзеге асыру. Көрсетілген операцияларды найзағай жарқылдап тұрған кезде, сондай-ақ өнімді тартып ағызу және тартып шығару кезінде орындауға жол бермеу.
Осындай сұйықтықтарды резервуарларға (сыйымдылықтарға) «құламалы ағыспен» жеткізуге жол бермеу
өрескел

7. Требования к эксплуатации систем и установок пожарной автоматики
89
Оборудование системами автоматической пожарной сигнализации, автоматическими установками пожаротушения и оповещения людей о пожаре
грубое
90
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания и планово-предупредительного ремонта специалистами, прошедшими соответствующую подготовку, или по договору со специализированными организациями
грубое
91
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации
значительное
92
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте
Значительное
93
Использование трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования
значительное
94
Присоединение к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов
грубое
95
Использование внутренних пожарных кранов, установленных на трубопроводах спринклерных установок автоматического пожаротушения для других целей, кроме тушения пожаров
грубое
96
Наличие в помещениях насосной станции пожаротушения и узлов управления принципиальной схемы насосной установки, в соответствии с которой должны быть пронумерованы насосы, узлы управления, задвижки и другое оборудование
незначительное
97
Наличие в помещениях насосной станции рабочего и аварийного освещения, а также телефонной связи с пожарным постом (диспетчерской)
значительное
8. Требования к промышленным предприятиям
98
Содержание искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств системы защиты от статического электричества, устанавливаемых на технологическом оборудовании, трубопроводах и в других местах, в рабочем состоянии
грубое
99
Применение для мойки и обезжиривания оборудования, изделий и деталей негорючих технических моющих средств, а также безопасных в пожарном отношении установок и способов
грубое
100
Осуществление разогрева застывшего продукта, ледяных, кристаллогидратных и других пробок в трубопроводах горячей водой, паром и другими безопасными способами. Недопущение применения для этих целей открытого огня
грубое
101
Осуществление отбора проб легковоспламеняющихся и горючих жидкостей из резервуаров (емкостей) и замер уровня в светлое время суток приспособлениями, исключающими искрообразование при ударах. Недопущение выполнения указанных операции во время грозы, а также во время закачки или откачки продукта.
Недопущение подачи таких жидкостей в резервуары (емкости) «падающей струей»
грубое

102
Шаң жинайтын камералар мен циклондардың есіктері мен люктерін оларды пайдалану кезінде жабық күйде ұстау. Камералар мен циклондардан жиналған жанғыш қалдықтарды уақтылы жою
болмашы
103
Өндірістік ғимараттарды, кәсіпорынның аумақтарындағы қоймаларды тұру үшін пайдалану, сондай-ақ өндірістік шеберханалардың қоймаларында орналастыруға жол бермеу
өрескел
104
Жаяу жүру тоннелдері мен қоймалардың өту жолдарында, жабдықты, жанғыш материалдарды сақтауға, жанғыш материалдардан жасалған стендтер мен плакаттарды ілуге, сондай-ақ күштік кәбілдерді, газ, қышқыл, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды тасымалдайтын құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
едәуір
105
Қоймалар мен өндірістік үй-жайлар арқылы транзитті электрлік желілерді, сондай-ақ жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар мен жанғыш шаңдарды тасымалдауға арналған құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
болмашы
106
Жарылыс өрт қауіпті учаскелерде, цехтар мен үй-жайларда ұшқын шығармайтын материалдардан жасалған немесе тиісті жарылыс қауіпсіз түрде орындалған құрал-саймандарды қолдану
едәуір
107
Жұмыс орындарына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды орталықтандырып жеткізуді жүзеге асыру. Цехтың қоймаларына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, бояуларды, лактарды, еріткіштерді бір мезгілде сақтаудың барынша рұқсат берілген мөлшерін нормативті белгілеу. Жұмыс орындарында ауысым қажеттілігінен аспайтын мөлшерде (пайдалануға дайын түрдегі) материалдарды сақтау. Бұл ретте ыдыстарды тығыз жабу қажет
едәуір
108
Қабырғалар мен жабындардағы технологиялық ойықтарды отқа бөгет жасайтын құрылғылармен қорғау
едәуір
109
Жартылай өңделген өнімдерді ыдыссыз тасымалдауға арналған шахталы көтергіштердің жүктеу құрылғыларын тек жүктеу кезеңіне ғана ашылатын бекітпелермен жабдықтау
өрескел
110
Өз бетімен жабылатын өртке қарсы есіктерге арналған механизмдерді жарамды күйде ұстау
өрескел
111
Жарылыстың алдын алу клапандарын қорғау мембраналарының желілер мен адсорберлерде материал түрі және жалпақтығы бойынша жобалық шешімге сәйкестігі
өрескел
112
Жанғыш сұйықтық қолданылатын гидро жүйелерде бактағы майдың деңгейіне бақылаудың болуы және жүйедегі май қысымының төлқұжатта көзделгеннен жоғары артуына жол бермеу
өрескел
113
Шикізатты турау машинасына жіберетін конвейерлерді металл бұйымдар түсіп кеткен жағдайда дыбыстық белгі беретін және конвейерлерді автоматты түрде өшіретін металл үгіткіштермен жарақтау
едәуір
114
Ағаштан жоңқа жасайтын плиталарға арналған тегістейтін станоктар алдында беруші құрылғымен бекітілген және дабыл қаққышпен жабдықталған металл іздегіштерды орнату
едәуір

102
Содержание дверей и люков пылесборных камер и циклонов при их эксплуатации закрытыми. Своевременное удаление горючих отходов, собранные в камерах и циклонах
незначительное
103
Недопущение использования для проживания производственных зданий, складов на территориях предприятий, а также размещение в складах производственных мастерских
грубое
104
Недопущение хранения в пешеходных тоннелях и переходах кладовых, оборудования, горючих материалов, вывешивания стендов и плакатов из горючих материалов, а также прокладки силовых кабелей, трубопроводов, транспортирующих газы, кислоты, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
значительное
105
Недопущение прокладки через склады и производственные помещения, транзитных электросетей, а также трубопроводов для транспортирования горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей и горючих пылей
незначительное
106
Применение во взрывопожароопасных участках, цехах и помещениях инструментов, изготовленных из не искрящих материалов или в соответствующем взрывобезопасном исполнении
значительное
107
Осуществление централизованной подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов к рабочим местам. Нормативное установление для цеховых кладовых максимально допустимого количества единовременного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, красок, лаков и растворителей. Хранения на рабочих местах материалов (в готовом к применению виде), в количестве не превышающем сменную потребность. При этом емкости необходимо плотно закрывать
значительное
108
Защита технологических проемов в стенах и перекрытиях огнепреграждающими устройствами
значительное
109
Оборудование загрузочных устройств шахтных подъемников для бестарного транспортирования полуфабрикатов заслонками, открывающимися только на период загрузки
грубое
110
Содержание в исправном состоянии механизмов для самозакрывания противопожарных дверей
грубое
111
Соответствие защитных мембран взрывных предохранительных клапанов на линиях и адсорберах по виду материала и по толщине проектным решениям
грубое
112
Наличие в гидросистемах с применением горючей жидкости контроля за уровнем масла в баке и недопущение превышения давления масла в системе выше предусмотренного в паспорте
грубое
113
Оснащение конвейеров, подающих сырье в рубительную машину, металлоуловителями, автоматически выключающими конвейеры и подающими звуковой сигнал в случае попадания металлических предметов
значительное
114
Установка перед шлифовальными станками для древесностружечных плит металлоискателей, оборудованных сигнализацией и сблокированных с подающими устройствами
значительное

115
Майдаланған ағаш бөліктерінің бункерлері мен қалыпталған машиналарды сыйымдылықта разрядты ұстайтын аспирация жүйесімен және олардың толғаны туралы хабарлайтын дабыл қағатын берілгіштермен жабдықтау
едәуір
116
Ыстықтай нығыздау үшін қыспақ үстінде плитаның қабысуы мен ажырауы кезінде тозаң мен газдың бөлінуіне жол бермейтін сорғыш бұрғыны жүк тиелген және жүктен босатылған үлдіріктермен жабдықтау
едәуір
117
Барабанды кептіргішті және құрғақ жаңқа мен шаң бункерлерін автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен және жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
едәуір
118
Шаң және жаңқа материалдарын тасымалдау жүйесін оттың таралуын болдырмайтын жабдықтамалармен және жануларды жоюға арналған люктермен жарақтау
едәуір
119
Аспирациялық және пневмокөліктік жүйелерден ағаш және басқа да жарылыс қаупі бар тозаңдарды жинауға арналған сыйымдылықтарды жарамды күйдегі жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
едәуір
120
Ағаш жаңқалы плиталардың термиялық өңдеу камераларынан жарылыс қауіпті газдарды шығару үшін сору құбырының шиберін әр 15 минут сайын 2-3 минутқа ашуға арналған автоматты құрылғының болуы
едәуір
121
Өңдеу камералары мен май ванналарындағы (былау) температураны автоматты түрде бақылау
едәуір
122
Жағу газдарын пайдаланатын кептіру барабандарын ұшқын ұстағышпен жабдықтау
өрескел
123
Сіңдіру, пісіру және жанғыш сұйықтықтары бар басқа да ванналарды ғимараттан тыс жерде орналасқан жер асты сыйымдылықтарына авариялық құю құрылғыларымен жабдықтау. Әрбір ваннаны жанғыш буды жергілікті сорумен жабдықтау
едәуір
124
Ауа-бу және газ камераларының енгізу және сору каналдарын өрт туындаған кезде арнайы жабылатын қалқандармен (сұқпа жапқыштармен) жабдықтау
едәуір
125
Газ кептіру камераларын желдеткіш тоқтап қалған жағдайда жанатын газды автоматты түрде тоқтататын жарамды құрылғылармен жабдықтау
едәуір
126
Газ кептіру камераларының алдында ұшқынның кептіру камераларына түсуін болдырмайтын ұшқын ұстағыштар орнату
едәуір
127
Үстінде сызаты бар және жұмыс істемейтін ұшқын ұстағыштары бар кептіру қондырғыларын пайдалануға жол бермеу
едәуір
128
Отынмен кептіру бөлімшелерін кептіру агентінің температурасын бақылауға арналған жарамды аспаптармен жабдықтау
едәуір
129
Кептіру камераларын камерада жану пайда болған кезде калориферлер желдеткіштерін өшіретін және стационарлық өрт сөндіру құралдарын қосатын құрылғылармен жабдықтау
өрескел
130
Шикізаттарға, жартылай дайын өнімдерге және сырланған дайын бұйымдарға арналған кептіру камераларын (үй-жайларды, шкафтарды) температура қалыпты мөлшерден көтерілген кезде қыздыруды өшіретін автоматикамен жабдықтау
едәуір
8.1. Агломерациялық өндірістердің және металдық домалақшалар өндірістерінің объектілері

115
Оборудование бункеров измельченных древесных частиц и формирующие машины системой аспирации, поддерживающей в емкости разряжение, и снабжение датчиками, сигнализирующими об их заполнении
значительное
116
Оборудование над прессом для горячего прессования, загрузочной и разгрузочной этажерками вытяжного зонта, не допускающего выделения пыли и газа в помещение во время смыкания и размыкания плит
значительное
117
Оборудование барабанной сушилки и бункеров сухой стружки и пыли установками автоматического пожаротушения и противовзрывными устройствами
значительное
118
Оснащение системы транспортирования стружечных и пылевых материалов приспособлениями, предотвращающие распространение огня, и люками для ликвидации загораний
значительное
119
Оборудование емкости для сбора древесной и другой взрывоопасной пыли от аспирационных и пневмотранспортных систем противовзрывными устройствами, находящимися в рабочем состоянии
значительное
120
Наличие для удаления взрывоопасных газов из камер термической обработки древесностружечных плит автоматического устройства для открывания шибера вытяжной трубы на 2-3 минуты через каждые 15 минут
значительное
121
Автоматический контроль температуры в камерах обработки и в масляных ваннах
значительное
122
Оборудование сушильных барабанов, использующих топочные газы, искроуловителями
грубое
123
Оборудование пропиточных, закалочных и других ванн с горючей жидкостью устройствами аварийного слива в подземные емкости, расположенные вне здания.
Оборудование каждой ванны местным отсосом горючих паров
значительное
124
Оборудование приточных и вытяжных каналов паровоздушных и газовых камер специальными заслонками (шиберами), закрывающимися при возникновении пожара
значительное
125
Оборудование газовых сушильных камер исправными устройствами, автоматически прекращающими поступление топочных газов в случае остановки вентиляции
значительное
126
Установка перед газовыми сушильными камерами искроуловителей, предотвращающих попадание искр в сушильные камеры
значительное
127
Недопущение эксплуатаций сушильных установок с трещинами на поверхности боровов и с неработающими искроуловителями
значительное
128
Оборудование топочно-сушильных отделений исправными приборами для контроля температуры сушильного агента
значительное
129
Оборудование сушильных камер устройствами, отключающими вентиляторы калориферов при возникновении загорания в камере и включающих средства стационарного пожаротушения
грубое
130
Оборудование сушильных камер (помещения, шкафы) для сырья, полуфабрикатов и покрашенных готовых изделий автоматикой отключения обогрева при превышении температуры свыше допустимой
значительное
8.1.Объекты агломерационных производств и производств металлизованных окатышей

131
Сөндірілмеген әкті отқа төзімділігі ІІ дәрежеден төмен емес, едені жердің үстіңгі қабатынан кемінде 0,5 метр арақашықтықты көздейтін арнайы үй-жайларда сақтау
едәуір
8.2 Домналық, болат балқытқыш, электр болат балқытқыш және ферроқорытпалық өндірістің объектілері (жалпы талаптар)
132
Домна, болат балқытатын пештер тегістеулерінің, конвертерлердің, миксерлердің, шөміштердің және балқытылған металдарға арналған басқа сыйымдылықтардың жай-күйі мен жарамдылығы
едәуір

131
Хранение негашеной извести в специальных помещениях не ниже II степени огнестойкости, пол которых предусматривает расстояние над поверхностью земли не менее чем на 0,5 метра
значительное
8.2.Объекты доменного, сталеплавильного, электросталеплавильного
и ферросплавного производств (общие требования)
132
Состояние и исправность футеровки доменных, сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, ковшей и других емкостей для расплавленного металла
значительное

133
Кәбілді туннельдерге, құю орнына тікелей жақын орналасқан май жертөлелеріне, сондай-ақ балқытылған металдарды тасымалдау орындарына кіретін жерлерді балқытылған металдан биіктігі кемінде 300 миллиметр табалдырықтармен қорғау
едәуір
134
Электр механизмдердің, электр жабдықтардың және гидрожетектер қондырғыларының кәбілдерін металды, шлакты құю орындарында және жоғары температуралы басқа аймақтарда механикалық зақымданулардан, сәулелі жылудың әсерінен, сондай-ақ оларға балқытылған металл мен шлактың шашырап кетуінен қорғау
едәуір
8.3 Домналық өндіріс объектілері

133
Защита входов в кабельные тоннели, маслоподвалы, расположенных в непосредственной близости от мест разлива, а также у мест транспортировки расплавленного металла, от попадания расплавленного металла огнестойкими порогами высотой не менее 300 миллиметров
значительное
134
Защита кабелей электромеханизмов, электрооборудования и устройств гидроприводов у мест разлива металла, шлака и в других зонах повышенных температур от механических повреждений, воздействия лучистого тепла, а также от попадания на них брызг расплавленного металла и шлака
Значительное
8.3 Объекты доменного производства

135
Колошников алаңы мен зерттеу жұмыстарына арналған алаңдарды екі шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
136
Домна пештерін қаптаманың температурасын пештің барлық биіктігі мен ауданы бойынша бақылау аспаптарымен жабдықтау
едәуір
137
Өндірістің материалдары мен қалдықтарын домна пештерінің іргетастарына жинауға жол бермеу. Іргетастарды жүйелі түрде қоқыстан тазалау
болмашы
138
Күйіп кетпеуін бақылау үшін ауа фурмаларын дабылдау құрылғыларымен жабдықтау. Күйіп кеткен фурмалық аспаптарда жұмыс істеуге жол бермеу
едәуір
8.4 Болат балқыту өндiрiсiнiң объектiлерi
139
Балқытылған металл және шлактың түсуі ықтимал орындарда жабдықтың кез келген түрін сақтауға және материалдарды (оның ішінде жанғыш) жинауға жол бермеу
болмашы
140
Мазуты бар шығыс бактарды пештердің астына орналастыруға жол берілмеу, бактарды пештерден кемінде 5 метр арақашықтықта орналастыру және арнайы жылудан қорғайтын сенімді экрандармен қорғау
едәуір
141
Өрт болған жағдайда мазутты түсіруге арналған авариялық сыйымдылықтары бар жабық түсіру және құю құбырларымен шығыс бактарды біріктіру
едәуір
142
Цехтарда мазут өткізгішті енгізгенде қызмет көрсету үшін қолайлы орында сөндіретін ысырманың болуы
едәуір
143
Гидравликалық жетегі бар конвертердің айналу механизмдерін қолдануға жол бермеу
едәуір
144
Салқындатқышта конвертерлік газдар шығып тұрған кезде конвертердің жұмыс істеуіне жол бермеу
өрескел
145
Құрғатуға болат балқытқыш пештерді, конвертерлерді, миксерлерді қойған кезде газды тұтату үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
146
Кристаллизаторы ақаулы дайын өнімдерді үздіксіз құю машинасында және құю технологиясы бұзылған кезде болатты құюға жол бермеу
едәуір
147
Өрт-жарылыс қаупі бар материалдар мен қоспаларды сақтау, дайындау және жасау орындарында олардың негізінде ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
148
Алюминий-магний, алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және тотықтырғыштармен, сондай-ақ жанғыш материалдармен бірге тасымалдауға және сақтауға жол бермеу
өрескел
149
Тез жанатын шихта материалдары бар бункерді шихта крандары троллейінің астына орналастыруға жол бермеу
өрескел
8.5 Электр болат балқыту және ферроқорытпа өндiрiстерінің объектілері
150
Пеш трансформаторларын өрт сөндіру құралдарымен және трансформаторда майдың толық көлемділігіне есептелінген авариялық май қабылдағыштармен қамтамасыз ету
өрескел
151
Индукциялық және доғалы вакуум пештердің вакуумдық камераларын, сондай-ақ электронды-сәулелік пештердің қорытпа камераларын жарылыстан сақтандыратын қақпақшалармен жабдықтау
өрескел

135
Обеспечение колошниковой площадки и площадок для исследовательских работ двумя выходами
грубое
136
Оборудование доменных печей приборами контроля температуры кожуха по всей высоте и площади печи
значительное
137
Недопущение складирования материалов и отходов производства у фундаментов доменных печей. Регулярная очистка фундаментов от мусора
незначительное
138
Оборудование для контроля за прогаром воздушных фурм сигнализирующими устройствами. Недопущение работы на прогоревших фурменных приборах
значительное
8.4 Объекты сталеплавильного производства
139
Недопущение хранения любого вида оборудования и складирование материалов (в том числе горючих) в местах возможного попадания расплавленного металла и шлака
Незначительное
140
Недопущение размещения расходных баков с мазутом под печами, размещение баков на расстоянии не менее 5 метров от печей и надежное защита специальными теплозащитными экранами
значительное
141
Соединение расходных баков закрытыми спускными и переливными трубопроводами с аварийными емкостями для спуска мазута в случае пожара
значительное
142
Наличие на вводе мазутопровода в цехах в доступном для обслуживания месте отключающей задвижки
значительное
143
Недопущение применения механизмов поворота конвертера с гидравлическим приводом
значительное
144
Недопущение работы конвертера при наличии утечки конвертерных газов в охладителей
грубое
145
Недопущение для зажигания газа при постановке па сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров использование легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
146
Недопущение разливки стали на машине непрерывного литья заготовок на неисправном кристаллизаторе и при нарушении технологии разливки
значительное
147
Недопущение в местах хранения, подготовки и приготовления пожаровзрывоопасных материалов и смесей на их основе применение открытого огня
грубое
148
Недопущение совместного транспортирования и хранения алюмо-магниевого, алюмо-бариевого и алюминиевых порошков с селитрой, кислотами, щелочами и окислителями, а также горючими материалами
грубое
149
Недопущение размещения бункера с легковоспламеняющимися шихтовыми материалами под троллеями шихтовых кранов
грубое
8.5 Объекты электросталеплавильного и ферросплавного производств
150
Обеспечение печных трансформаторов средствами пожаротушения и аварийными маслоприемниками, рассчитанными на полный объем масла в трансформаторе
грубое
151
Оборудование вакуумных камер индуктивных и вакуумнодуговых печей, а также плавильных камер электронно-лучевых печей взрывными предохранительными клапанами
грубое

152
Газ бен тозаңның тұтануын, жарылысын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған электр болат қорытпа және кенді қалпына келтіру пештерінен газ тозаңын бұру жүйелерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
153
Сұйық алюминийді тозаңдату бункерлері, камералары тозаңға айналдыру процесінде ыстық ұнтақтың конвейерлік лентаға түсуін болдырмайтын қақпақтармен жабдықтау
едәуір
154
Алюминий ұнтағымен жұмыс істеу кезінде ұшқын тудырмайтын түсті металдардан жасалған құралдар мен ыдыстарды пайдалану
өрескел
155
Алюминий ұнтағының қышқылдануын, өздігінен жануын және жарылуын болдырмау үшін оны өндіру және сақтау орындарында ылғал мен дымқылдың болуына жол бермеу
едәуір
156
Алюминийден, магнийден және олардың негізіндегі қорытпалардан жасалған ұнтақтар мен опаларды өндіруге арналған үй-жайларда жертөлелерді, жертөле арналары мен ойықтарды орнатуға жол бермеу
едәуір
157
Алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын силитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және басқа да тотықтырғыштар және жанғыш заттармен бірге сақтауға және тасымалдауға жол бермеу
өрескел
158
Тез тұтанатын материалдарды немесе тез жануға бейім материалдарды (магний жоңқасы және магний қорытпалары, селитра, бертолет тұзы, термит қоспасы) металл термиялық цехтардың балқыту корпустарында арнайы бөлінген орындарда екі тәуліктік қажеттілікте аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста (банкаларда, бөшкелерде) сақтау
өрескел
159
Инертті газ ортасын немесе инертті қоспаларды қолданбай жарылыс қаупі бар ферроқорытпаларды ұнтақтауға жол бермеу. Жарылыс қаупі бар ұнтақтарды пайдаланатын технологиялық процестерде (ұнтақтау, тасымалдау) жылу, ұшқындау немесе механикалық әсер ету нәтижесінде жарылыстың пайда болуын болдырмайтын жабдықты қолдану
өрескел
160
Өздігінен жанатын материалдарды сақтауға арналған бункерлерді жұмысы өрт сөндіру құралдарын ісе қосуымен бұғатталған, осы материалдардың температурасын бақылауға арналған қондырғылармен жабдықтау
өрескел
161
Моношихтаны дайындау үшін дымқыл, май, эмульсия және басқа да органикалық заттарды қамтитын материалдарды, сондай-ақ титан жоңқаларын пайдалануға жол бермеу
өрескел
8.6 Жалға беру, құбырларды жасау және метиз өндiрiстерiнің объектілері
162
Басқару және орталықтан майлау жүйелерінің май құбырларын жанбайтын материалдардан жасау
едәуір
163
Гидрожетектің жүйелерін май құбыры үзілген кезде қысым ысырмаларын автоматты жауып тастауға арналған қондырғымен жабдықтау
едәуір
164
Май шаруашылығын пайдалану кезінде ашық оттың кез келген көзін қолдануға, май жертөлелерінде және жақын жерде май толтырылған жабдықтың ұшқындауына жол бермеу
өрескел

152
Недопущение эксплуатации систем отвода пылегазовыделений от электросталеплавильных и рудовосстановительных печей, не оборудованной устройствами, исключающими загорания, взрывы газов и пылей
грубое
153
Оборудование бункеров, камер распыления жидкого алюминия затворами, исключающими попадание на конвейерную ленту горячего порошка в процессе распыления
значительное
154
Использование при работе с алюминиевым порошком инструмента и тары, изготовленных из цветных металлов, исключающих искрообразование
грубое
155
Недопущение во избежание окисления, самовозгорания и взрыва алюминиевого порошка, наличие влаги и сырости в местах его производства и хранения
значительное
156
Недопущение в помещениях для производства порошков и пудр из алюминия, магния и сплавов на их основе устройства подвалов, подпольных каналов и приямок
значительное
157
Недопущение совместного хранения и транспортирования алюмобариевого и алюминиевого порошков с селитрой, кислотами, щелочами и другими окислителями и горючими веществами
грубое
158
Хранение легковоспламеняющихся материалов или материалов, способствующих быстрому возгоранию (стружка магниевая и магниевые сплавы, селитра, бертолетова соль, термитная смесь) в специально отведенных местах плавильного корпуса металлотермических цехов в закрытой металлической таре (банках, бочках) в количестве, не превышающем двухсуточную потребность
грубое
159
Недопущение помола взрывоопасных ферросплавов без применения инертной газовой среды или инертных добавок. Применения в технологических процессах (помол, транспортирование) с использованием взрывоопасных порошков оборудования, исключающего возникновение взрыва в результате тепловых, искровых или механических воздействий
грубое
160
Оборудование бункеров для хранения самовозгорающихся материалов устройствами для контроля за температурой этих материалов, работа которых сблокирована с пуском средств пожаротушения
грубое
161
Недопущение использования для приготовления моношихты материалов, содержащих влагу, масло, эмульсии и другие органические вещества, а также титановую стружку
грубое
8.6 Объекты прокатного, трубопрокатного и метизного производств
162
Выполнение маслопроводов систем управления и централизованной смазки из негорючих материалов
значительное
163
Оборудование систем гидропривода устройством для автоматического перекрытия напорных задвижек при обрыве маслопровода
значительное
164
Недопущение при эксплуатации масляного хозяйства применения источника открытого огня, искрение в маслоподвалах и вблизи маслонаполненного оборудования
грубое

165
Май жертөлелері мен кәбілді туннельдерін оларға жұмыс алаңдарынан қабыршақтар, ұшқындар және тұтанудың басқа көздерінің түсуін болдырмау үшін жауып ұстау
болмашы
166
Туннельдер мен май жертөлелерінің желдететін қондырғыларының өрт болған жағдайда автоматты сөнуін қамтамасыз ету
өрескел
167
Подшипниктердің түйіндерін қайта іске қосуға арналған ванналар, сондай-ақ өрт болған жағдайда жанғыш сұйықтықтарды құюға арналған мазутқа арналған шығыс бактарын, цех ғимаратынан тысқары орналасатын авариялық ыдыстармен қамтамасыз ету
өрескел
168
Қорғайтын жарылыс қаупі бар газдарды қолданатын учаскелерде жарылыс қаупі бар шоғырландырудың құрылуын ескертетін технологиялық автоматиканы ақаусыз күйде ұстау
өрескел
169
Қорғайтын ортаның қысымы түскен кезде қорғайтын газдағы термиялық өңдеу қондырғыларының жұмыс істеуіне жол бермеу
өрескел
170
Металды термиялық өңдеу (лентаны үздіксіз күйдіру) кезінде қорғайтын газы жоқ ерітілген натрийі бар ваннаны пайдалануға жол бермеу. Судың немесе дымқыл материалдардың натрийі бар ваннаға түсіп кетуіне жол бермеу
өрескел
171
Титан қорытпаларынан жасалған құбырларды термиялық өңдеу кезінде темір қабыршақтармен байланысқа түсу ықтималдығына жол бермеу. Титан қорытпаларынан жасалған құбырларды өндіру кезінде селитра ванналарын қолдануға жол бермеу
өрескел
172
Жұмыс орындарында титан және оның қоспаларының үгінділерін, жаңқаларын және басқа да қалдықтарын сақтауға жол бермеу. «Титан қалдықтары» деген жазуы бар контейнерлерді желдеткіші тұрақты жұмыс істейтін арнайы бөлінген құрғақ үй-жайда сақтау
едәуір
173
Жабыны бар метиз бұйымдардың коррозияға қарсы жабынның өздігінен тұтану температурасынан асатындай температураға дейін қызуына жол бермеу
едәуір
8.7 Отқа төзімді өндіріс объектілері
174
Қоспаны қыздыру және керосинде парафинді, стеаринді еріту үшін ашық отты, ашық электр спиральдерін немесе температурасы 100оС жоғары басқа үстінгі қабаттарды қолдануға жол бермеу
өрескел
175
Керосин-стеаринді қоспаларды дайындау және қолдану учаскелерінде өртсөндіргіштер болмағанда жұмыс істеуге жол бермеу
болмашы
176
Керосин-стеаринді қоспалардың төгілуіне жол бермеу және бұйымдарды қосымша жаншу кезінде жұмыс орындарында керосин-стеаринді қоспалардың қалдықтарын жинауды жүзеге асыру
едәуір
177
Жанғыш (жарылыс қауіпті) газдарды отын және қалпына келтіру ортасы ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
8.8 Бояу, шайқау, майын кетiру және жууға арналған цехтар, учаскелер, қондырғылар
178
Бояу цехтарының (учаскелерінің) бояу дайындайтын бөлімшелерін бөлек сыртқа шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
179
Лак-бояу дайындау, бояу және бензинмен жуу жұмыстары жүргізілетін үй-жайлардың едендерін соққан кезінде ұшқын шығармайтын, жанбайтын материалдардан жасау
өрескел

165
Содержание закрытыми маслоподвалов и кабельных тоннелей для предотвращения попадания в них с рабочих площадок окалины, искр и других источников воспламенения
незначительное
166
Обеспечение, в случае возникновения пожара, автоматического отключения вентиляционных устройств тоннелей и маслоподвалов
грубое
167
Обеспечение на случай пожара ванны для расконсервации подшипниковых узлов, а также расходные баки для мазута аварийными емкостями для слива горючих жидкостей, которые располагаются вне здания цеха
грубое
168
Содержание в исправном состоянии технологической автоматики, предупреждающей создание взрывоопасных концентраций на участках с применением защитных взрывоопасных газов
грубое
169
Недопущение работы установок термической обработки в защитном газе при падении давления защитной среды
грубое
170
Недопущение при термической обработке металла (непрерывный отжиг ленты) использования ванны с расплавленным натрием без защитного газа. Недопущение попадания воды или влажных материалов в ванну с натрием
грубое
171
Недопущение при термической обработке труб из титановых сплавов возможности контакта с железной окалиной. Недопущение применения селитровых ванн в производстве труб из титановых сплавов
грубое
172
Недопущение хранения на рабочих местах опилок, стружек и других отходов титана и его сплавов. Хранение контейнеров с надписью «Отходы титана» в специально отведенном сухом помещении с постоянно действующей вентиляцией
значительное
173
Недопущение нагрева метизных изделий с покрытиями до температур, превышающих температуру самовоспламенения антикоррозийного покрытия
значительное
8.7 Объекты огнеупорного производства
174
Недопущение применения для разогрева смеси и растворения парафина, стеарина в керосине открытого огня, открытых электрических спиралей или других поверхностей с температурой свыше 100ҮС
грубое
175
Недопущение производства работ на участках приготовления и применения керосино-стеариновой смеси без наличия огнетушителей
незначительное
176
Недопущение разлива керосино-стеариновой смеси и осуществление сбора отходов керосино-стеариновой смеси на рабочих местах при допрессовке изделий
значительное
177
Недопущение применения горючих (взрывоопасных) газов в качестве топлива и восстановительной среды
грубое
8.8 Цехи, участки, установки для окраски, промывки, обезжиривания и мойки
178
Обеспечение краскозаготовительных отделений окрасочных цехов (участков) самостоятельным выходом наружу
грубое
179
Выполнение полов в помещениях, где производятся лако-краско приготовительные, окрасочные и бензомоечные работы, из негорючих материалов, не образующих искр при ударе
грубое

180
Кемінде екі метр биіктіктегі үй-жайлар қабырғаларының ішкі қабаты ластанудан оңай тазаланатын, жанбайтын материалмен қаптау
өрескел
181
Цехтың, учаскенің, қондырғының барлық есіктерін сыртқа немесе ғимараттан жақын шығатын жаққа ашылатындай етіп орнату
өрескел
182
Бояу жұмыстары, бөлшектерді шаю бояйтын шкафтар, ванналар, камералар мен кабиналардан жергілікті сорып алатыны бар қолданыстағы ағынды және сорғыш желдеткіштері болған кезде ғана жүргізу. Қондырғылардың жұмысын, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және басқа да желдету жүйесі бар тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, шаю, лактау, жуу және майсыздандыру операциясына беру жүйелерін бұғаттау
өрескел
183
Бояу шкафтарын, камераларын және кабиналарының сорғыш желдеткішін сумен суландырғыштарсыз (гидро сүзгілер) немесе жанғыш бояулар мен лактардың бөлшектерін ұстап алуға арналған басқа тиімді қондырғыларсыз пайдалануға жол бермеу
өрескел
184
Отты кабиналар мен ауа өткізгіштердегі бояудың шөгінділерін күйдіру үшін қолдануға жол бермеу
өрескел
185
Өрт қауіптілігінің анықталмаған көрсеткіштері бар лактау-бояу материалдарын, еріткіштерді, жуатын және майсыздандыратын сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу
едәуір
186
Бұйымдар мен бөлшектерді жуу және майсыздандыру үшін жанбайтын құрамдар, пасталар, еріткіштер және басқа да өрт тұрғысынан қауіпсіз техникалық жуу құралдарын қолдану
едәуір
187
Каустикалық соданы, селитраны, саптамаларды арнайы жабдықталған үй-жайда сақтау
едәуір
188
Қышқылдарды сақтау орындарын абайсызда төгіліп кеткен қышқылдарды бейтараптандыру үшін бордың, әктің немесе соданың дайын ерітінділерімен қамтамасыз ету
болмашы
189
Лак-бояу материалдарының ыдысын тығыз жабылған күйде және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта орналасқан арнайы алаңдарда сақтау
едәуір
190
Май жағылғаннан кейін құбырлар мен басқа бұйымдарды жинауға арналған сөрелерді кейіннен оны айдап ала отырып, ағызып және бұрып жіберуге арналған қондырғылармен жабдықтау
едәуір
8.9 Газ қондырғыларын пайдалану
191
Газ баллон қондырғыларын газ шаруашылығындағы қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарына сәйкес орналастыру және пайдалану
өрескел
192
Объектілерде құрылыс, күрделі жөндеу, реконструкциялау және (немесе) техникалық қайта жабдықтау аяқталғаннан кейін пайдалануға енгізілетін тұрмыстық және өнеркәсіптік аспаптарға оны жағу үшін газ келтіретін құбыр желілерін өрт кезінде үй-жайда 1000С орта температурасына жеткен кезде, газ құбырын автоматты түрде жабатын жылу сезгіш ілгекті құрылғылармен (клапандармен) жабдықтау
өрескел

180
Облицовка внутренних поверхностей стен помещений на высоте не менее двух метров негорючим, легко очищающимся от загрязнений материалом
грубое
181
Выполнение открывания всех дверей цеха, участка, установок открывающимися наружу или в сторону ближайших выходов из здания
грубое
182
Производство окрасочных работ, промывки деталей только при действующей приточной и вытяжной вентиляции с местными отсосами от красочных шкафов, ванн, камер и кабин. Блокировка работы установок, а также систем подачи на операцию окраски, промывки, лакировки, мойки и обезжириванию с применением покрытий на нитрооснове, бензине и легковоспламеняющимися жидкостями с системой вентиляции
грубое
183
Недопущение эксплуатации вытяжной вентиляции окрасочных шкафов, камер и кабин без водяных оросителей (гидравлических фильтров) или других эффективных устройств для улавливания частиц горючих красок и лаков
грубое
184
Недопущение применения огня для выжигания отложений краски в кабинах и воздуховодах
грубое
185
Недопущение применения лакокрасочных материалов, растворителей, моющих и обезжиривающих жидкостей с неустановленными показателями пожарной опасности
значительное
186
Применение для мойки и обезжиривания изделий и деталей негорючих составов, паст, растворителей и безопасных в пожарном отношении технические моющих средств
значительное
187
Хранение каустической соды, селитры, присадок в специально оборудованном помещении
значительное
188
Обеспечение мест хранения кислот готовыми растворами мела, извести или соды для немедленной нейтрализации случайно пролитых кислот
незначительное
189
Хранение тары из-под лакокрасочных материалов плотно закрытыми и на специальных площадках, расположенных на расстоянии не менее 20 метров от зданий и сооружений
значительное
190
Оборудование стеллажей для укладки труб и других изделий после промасливания устройствами для стока и отвода масла с последующей его откачкой
значительное
8.9 Эксплуатация газового оборудования
191
Размещение и эксплуатация газобаллонных установок в соответствии с требованиями нормативных документов по безопасности в газовом хозяйстве
грубое
192
Оборудование трубопроводов, подводящих газ к бытовым и промышленным приборам для его сжигания, на вводимых в эксплуатацию после завершения строительства, капитального ремонта, реконструкции и (или) технического перевооружения объектах, термочувствительными запорными устройствами (клапанами), автоматически перекрывающими газопровод при достижении температуры среды 100 о С в помещении при пожаре
грубое

193
Жылу сезгіш ілгекті құрылғыларды (клапандарды):
1) отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарда, сондай-ақ ғимараттың шетінде орналасқан газ құбырлары электр магнитті және газ талдағыш немесе автоматты өрт сигнализациясы іске қосылған кезде, газ құбырын жабатын клапанмен жабдықталған ғимараттарда;
2) газ құбырлары электрмагниттік клапанмен жабдықталған, ал газ жағуға арналған қондырғылары бар үй-жайлары автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен қорғалған қауіпті өндірістік объектілер ғимараттарында орнатуға жол бермеу
өрескел

193
Недопущение установки термочувствительных запорных устройств (клапанов):
1) в зданиях V степени огнестойкости, а также в зданиях, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, размещенным за пределами здания и перекрывающим газопровод при срабатывании газового анализатора или автоматической пожарной сигнализации
2) в зданиях опасных производственных объектов, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, а помещения с установками для сжигания газа защищены автоматическими установками пожаротушения
грубое

194
Аммиакты салқындату құрылғыларының машина және аппараттар бөлімшелерінің үй-жайларында газ талдағыштарды сорып-тартатын желдетуді автоматты қосатын және салқындату қондырғыларының сығымдағыштарын автоматты сөндіретін құрылғылары бар салқындатқыш агент буларымен бұғаттау үнемі ақаусыз күйінде болуға және тиісті актімен немесе арнайы журналдағы жазбамен ресімдеп, жұмысқа қабілеттілігін жылына кемінде екі рет тексеру
едәуір
195
Салқындату қондырғыларына арналған аммиагы бар баллондарды ғимараттың немесе құрылыстың арнайы қоймалық үй-жайларында сақтау.
1) аммиагы бар баллондарды салқындату қондырғыларының машина бөлімдерінде сақтауға;
2) аммиагы бар құбыр желілерін эвакуациялау жолдары бойынша, лифтілер мен көтергіштер шахталарында, сондай-ақ жарылыс өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б және В1-В4 санатты үй-жайлар арқылы төсеуге жол бермеу
болмашы

194
Обеспечение в помещениях машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок исправного состояния блокировки газоанализаторов паров хладагента с устройствами автоматического включения приточно-вытяжной вентиляции и выключения компрессоров холодильной установки и проверки не менее двух раз в год на работоспособность с оформлением акта или записью в специальном журнале
значительное
195
Хранение баллонов с аммиаком для холодильных установок в специальных складских помещениях здания или сооружения.
Недопущение:
1) хранения баллонов с аммиаком в машинных отделениях холодильных установок
2) прокладки трубопроводов с аммиаком по путям эвакуации, в шахтах лифтов и подъемников, а также через помещения категорий А, Б и В1-В4 по взрывопожарной и пожарной опасности
незначительное

196
Аммиакты салқындату қондырғыларының машина және аппараттар бөлімшелерінің үй-жайларын жарылыс кезінде (оның ішінде оңай тасталатын конструкциялар, сындырылған панельдер, арнайы шынылау, терезе блоктарының ашылатын фрамугалары) қираудан қорғауға арналған құрылғылар жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкестігі және үнемі жарамды күйде ұстау. Салқындату камераларының және салқындатқыш агрегаттардың үй-жайларын тікелей тағайындалымынсыз пайдалануға тыйым салынады
өрескел
197
Аммиагы бар баллондарды жұмыс істейтін жылыту аспаптарынан 5 метр кем емес арақашықтықта орналастыру. Аммиагы бар баллондарды жүйені толтыруды тездету үшін қыздыруға жол бермеу
едәуір
198
Мұздатқыш камераларының өртке қарсы белдіктерінде тесіктер салуға, түтіктер өткізуге, бекітулер орнатуға, сондай-ақ оларды жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
едәуір
199
Мұздатқыш агрегаттарды салқындату камераларының тамбурларында орналастыруға жол бермеу. Басқа үй-жайлардан сыртқа шығатын немесе дәліз арқылы есіктермен бөлінген шығу жолы болатын машина бөлімінде салқындатқыш қондырғылардың камераларын тұздықпен салқындатып орналастыру
өрескел
200
Пайдалану және жөндеу процесінде жобада көзделген салқындату камераларының жанбайтын жылу оқшаулауын жанатын жылу оқшаулауына ауыстыру жүргізуге жол бермеу
өрескел
201
Машина және аппарат бөлімшелерінің желдету жүйелерін басқа үй-жайлардың желдету жүйелерінен бөлу
өрескел
202
Аппарат және машина бөлімшелерінің авариялық жарықтандыруын жарамды күйде ұстау
өрескел
203
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелеріндегі жарылыстан қорғалған электр жабдығын техникалық жарамды күйде ұстау
едәуір
204
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларын пайдалану процесінде жеңіл лақтырылатын элементтерін (панелдерді, терезелерді, есіктерді) конструкциялардың басқа түрлеріне ауыстыруға жол бермеу
өрескел
205
Қысымда тұрған жабдықты жөндеуге, жұмыс істеп тұрған компрессорлар мен сорғылардағы тығыздағыштарды толтыруға және тартуға, жүйедегі қысымды төмендетпей (түсірмей) аппараттардағы және құбырлардағы фланецтерді тығыздауға жол бермеу
едәуір
206
Майлау материалдарын компрессорлық үй-жайларда ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста сақтауды жүзеге асыру
едәуір
207
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларда компрессорға сұйық хладоагенттің түсу мүмкіндігін болдырмау
болмашы
208
Аммиакты тоңазытқыш қондырғылардың үй-жайларында ішкі өрт крандары шашыраған суды алуға мүмкіндік беретін шашыратқыш оқпандармен жабдықтау
едәуір
209
Компрессорлық бөлімшелер үй-жайларында компрессорлармен конструктивтік немесе технологиялық байланысы жоқ аппараттарды немесе жабдықтарды орнатуға, сондай-ақ кеңселер мен қоймалар жасауға жол бермеу
өрескел

196
Соответствие устройств для защиты помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок от разрушения при взрыве (в том числе легко сбрасываемые конструкции, вышибные панели, специальное остекление, открывающиеся фрамуги оконных блоков), проектно-сметной документации и постоянное содержание в исправном состоянии. Недопущение использования помещений охлаждаемых камер и холодильных агрегатов не по прямому назначению
грубое
197
Размещение баллонов с аммиаком на расстоянии не менее 5 метров от работающих отопительных приборов. Недопущение подогрева баллонов с аммиаком для ускорения наполнения системы
значительное
198
Недопущение устройства в противопожарных поясах холодильных камер отверстий, пропуска труб, установки крепления, а также облицовки их горючими материалами
значительное
199
Недопущение размещения холодильных агрегатов в тамбурах охлаждаемых камер. Размещение холодильных установок с рассольным охлаждением камер в машинном отделении, в котором имеется выход наружу или через коридор, отделенный от других помещений дверями
грубое
200
Недопущение в процессе эксплуатации и ремонта замены предусмотренной проектом негорючей теплоизоляции холодильных камер на горючую
грубое
201
Отделение вентиляционных систем машинного и аппаратного отделений от вентиляционных систем других помещений
грубое
202
Содержание в исправном состоянии аварийного освещения аппаратного и машинного отделений
грубое
203
Содержание в технически исправном состоянии взрывозащищенного электрооборудования в машинных и аппаратных отделениях аммиачных холодильных установок
значительное
204
Недопущение в процессе эксплуатации помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок замены легкосбрасываемых элементов (панели, окна, двери) на другие типы конструкций
грубое
205
Недопущение ремонта оборудования, находящегося под давлением, набивки и подтягивания сальников на работающих компрессорах и насосах, уплотнение фланцев на аппаратах и трубопроводах без снижения (стравливания) давления в системе
значительное
206
Осуществление хранения смазочных материалов в помещениях компрессорных в закрывающейся металлической таре в количестве
значительное
207
Исключение в аммиачных холодильных установках возможности попадания в компрессор жидкого хладоагента
незначительное
208
Оборудование в помещениях аммиачных холодильных установок внутренних пожарных кранов стволами-распылителями, позволяющими получать распыленную воду
значительное
209
Недопущение установки в помещениях компрессорных отделений аппаратов или оборудования, конструктивно или технологически не связанные с компрессорами, а также устройства конторок и кладовых
грубое

210
Құбырларды, бекіту құрылғыларын және басқа жабдықты ашық оттың көмегімен қыздыруға жол бермеу
едәуір
211
Хладоагенттері бар құбырларды оларда тасымалданатын заттарға байланысты танып ажырату бояуымен және сандық белгілеулермен қамтамасыз ету
өрескел
212
Хладоагенттері бар құбырлардың қолданыстағы орналасу схемаларын, сондай-ақ хладоагентті жоспарды әзірлемей және оны бекітпей ауыстыруға жол бермеу
едәуір
213
Хладоагенттері бар құбырлардың механикалық зақымдалуы ықтимал жерлеріне қорғайтын бүркеніштер, торлар, кішкене көпірлер орнату
едәуір
214
Хладоагенттері бар құбырлардың жанбайтын жылу оқшаулағышын жанатын түріне ауыстыруға жол бермеу
едәуір
215
Тоңазытқыш станциясының үй-жайларын өздігінен тығыз жабылатын есіктермен жабдықтау
өрескел
9. Автокәсіпорындарға қойылатын талаптар
216
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды техникалық қызмет көрсетуді беті қатты алаңшаларда жүзеге асыру бойынша тапатарды сақтау
болмашы
217
Көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды қызмет көрсетуді жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада өрт сөндіру қалқандардың болуы
едәуір
218
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде эвакуациялауға кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
едәуір
219
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын таза ұстау
болмашы
220
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тура мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және т.б.) қолдануға жол бермеу
едәуір
9.1 Көлік сақтауға арналған үй-жайлар, шатыр асты және ашық алаңшалар
221
Норма сақталмаған көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер арасындағы қашықтықты төмендетуге; олардың және ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға
едәуір
222
Шығу қақпалары мен өту жолдарын ыбырсытуға; ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағашпен өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға
өрескел
223
Жанармай бактарынан, жанармай өткізгіштен және карбюраторлардан жанармай тамшылап, аузы ашық жанармай бактарымен, сонымен қатар электрқұрылғылар жүйесі ақаулы күйде болса, көлік құралдарын қалдыруға
өрескел
224
Көлік құралдарына жанар-жағармай материалдарын құю, сонымен қатар оларды канализацияға немесе таяу орналасқан аумаққа төгу. Қолданылған жанар-жағармай материалдарын, сүзгіштерді, ескі шүберектер мен басқа да материалдарды жинау жабылатын қақпақтармен жабдықталған жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстарға жүргізіледі
едәуір

210
Недопущение отогревания трубопроводов, запорных устройств и другого оборудования при помощи открытого огня
значительное
211
Обеспечение трубопроводов с хладоагентами в зависимости от транспортируемого по ним вещества опознавательной окраской и цифровыми обозначениями
грубое
212
Недопущение изменений действующих схем расположения трубопроводов с хладоагентом, а также замены хладоагента без разработки плана и его утверждения
значительное
213
Установка в местах возможных механических повреждений трубопроводов с хладагентами защитных кожухов, сеток, мостиков
значительное
214
Недопущение замены негорючей теплоизоляции трубопроводов с хладоагентами на горючую
значительное
215
Оборудование помещений холодильной станции самозакрывающимися дверьми с плотным притвором
грубое
9. Требования к автопредприятиям
216
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
незначительное
217
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита
значительное
218
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые препятствуют их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
значительное
219
Содержание помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств в чистоте
незначительное
220
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
значительное
9.1 Помещения под навесами и открытые площадки хранения транспорта
221
Установка транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями)
значительное
222
Загромождение выездных ворот и проезда выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
223
Оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования
грубое
224
Заправка транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши предусматривается в емкостях, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками
значительное

225
Аккумуляторларды тура көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа икемделмеген үй-жайларда оталдыруға
едәуір
226
Қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (алау, шамшырақтар, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға
өрескел
227
Жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануға
өрескел
228
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтау
болмашы
229
Көлік құралдарын сырлауға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға жол бермеу
өрескел
9.2 Газ тәрізді отынмен жұмыс жасайтын көлік құралдарын пайдалану
230
Газды қоректену жүйесі техникалық бұзылған (герметикалық емес) көлік құралдарын жабық үй-жайға тұраққа қоюға жол бермеу
едәуір
231
Көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйылтылған көмірсутекті газды өршітуді жүзеге асыруға жол бермеу
өрескел
232
Қысымды бақылаумен, газды өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, карбюратор қоспалауыштарға әр түрлі отын түрлеріне ауыстырып қосу және газ жеткізумен байланысты жүйелер жарамды күйде ұстау. Сұйытылған көмірсутек газы бар баллондардағы сақтандырғыш клапандарын, сондай-ақ отын жеткізілуін бұғаттауды қамтамасыз ететін электрлік магнитті клапандарын жарамды күйде пайдалау. Баллондарды куәландыруды екі жылда кемінде бір рет жүргізу
өрескел
233
Сұйытылған көмірсутек газын жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 25оC асатын, жылытуы бар үй-жайларда қолдануға және сақтауға жол бермеу
өрескел
234
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған үй-жайларды әрбір 10 көлікке біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) жарақтау
едәуір
235
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
9.3 Аккумуляторлық станциялар
236
Темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға
өрескел
237
Бір ауысымдық қажеттіліктен артық қышқылды, сілтіні немесе электролитті сақтауға
болмашы
238
Жұмыс орнында арнайы киімді және басқа да бөгде заттарды қалдыруға жол бермеу
болмашы
9.4 Жуып-шаю және бояу жұмыстарын жүргізуге арналған жайлар
239
Жуу және сырлау үй-жайларын көп қабатты ғимараттардың жертөлелерінде, астыңғы және бірінші қабаттарында орналастыруға жол бермеу
өрескел
240
Бояу дайындайтын бөлімшелер сыртқы қабырғасында терезе ойығы жеке эвакуациялық шығу жолы бар және жапсарлас үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен оқшауланған үй-жайларда орналастырылады
өрескел

225
Подзарядка аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях
значительное
226
Подогрев двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения
грубое
227
Установка на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов
грубое
228
Хранение емкостей из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
незначительное
229
Проведение окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями
грубое
9.2 Эксплуатация транспортных средств работающих на газообразном топливе
230
Недопущение стоянки в закрытом помещении транспортных средств с технически неисправной (негерметичной) газовой системой питания
значительное
231
Недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств
грубое
232
Содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах с сжиженным углеводородным газом, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года
грубое
233
Недопущение применения и хранения сжиженного углеводородного газа в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25ҮС
грубое
234
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
значительное
235
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
грубое
9.3 Аккумуляторные станции
236
Курение, разведение огня, использования электронагревательных приборов
грубое
237
Хранение кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности
незначительное
238
Оставление специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах
незначительное
9.4 Помещения для проведения промывочных и окрасочных работ
239
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
грубое
240
Размещение краскозаготовительных отделений в помещении у наружной стены с оконными проемами, с самостоятельным эвакуационным выходом и изоляция от смежных помещений негорючими стенами
грубое

241
Жуу және сырлау цехтерінің, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелердің едені жанбайтын, электр сымды, тұрақты және ұшқын шығармайтын, ерітінділерге төзімді етіп орындау
едәуір
242
Жуу және сырлау цехтерінің және бояу дайындайтын бөлімшелердің жылу беру аспаптарының беті тегіс болуы және 95оС артық қыздырмау қажет, қырлы радиаторларды қолдануға жол бермеу
едәуір
243
Электрлік іске қосу құрылғыларын, түймелі электр магнитті іске қосқыштарды жуу және сырлау үй-жайларынан тыс орнату
өрескел
244
Жуу, сырлау цехтарының және бояу дайындау бөлімшелерінің жылжымалы технологиялық жабдығын қорғағыш құрылғылармен (саты, баспалдақ, тақтайша, арба) жабдықтау
өрескел
245
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық және жібек маталардан киім киюге, сондай-ақ жүзіктер мен білезіктер тағуға жол бермеу
өрескел
246
Жұмысшылар ток өткізгіш аяқ киімдермен және статикаға қарсы білезіктермен қамтамасыз ету
едәуір
10. Әкімшілік нысандарға, көппәтерлі тұрғын үйлерге және жатақханаларға қойылатын талаптар
247
Түтiнге қарсы қорғау, өрт автоматикасы жүйелерi мен қондырғыларын, авариялық жарықтандыру, iшкi өртке қарсы су құбыры, авариялық лифтiлердің жарамды күйде ұсталуы және оларды жүйелі тексеруді ұйымдастыру
өрескел
248
Объектiлердiң орталық диспетчерлiк пункттеріне шығарылған өртке қарсы қорғау жүйелерiн басқару қондырғылары мен бақылау аспаптарын ұстау, сондай-ақ қызметке түсу кезінде оларды кезекші персоналдың тексеруін қамтамасыз ету
өрескел
249
Өрт кезiнде қосылатын өртке қарсы қорғау жүйелерiнiң iске қосу құрылғыларында олардың мақсаты мен iске қосу тәртiбi туралы ілулі тақтайшаның болуы
болмашы
250
Табиғи жарықтандыруы жоқ эвакуциялау жолдарының электр жарығымен тұрақты жарықтандырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ жарықтың қозғалысқа жарық диодтан қосылу мүмкiндiгiн қарастыру
едәуір
251
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiне кiретiн есiктерде жарамды өздiгiнен жабылатын құрылғылар мен тығыздағыш төсемшелердің болуы
едәуір
252
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға құрылыс салынуын, әртүрлі жабдықтармен үймелеуге, алаңдарды автокөлікпен толтыруға жол бермеу
едәуір
253
Тұйық қалқаларда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу
өрескел
254
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу
өрескел
255
Ортақ дәлiздерде түтiн жоюға кедергi келтiретiн қалқаларды орнатуға жол бермеу
едәуір
256
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
өрескел

241
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
значительное
242
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
значительное
243
Установка электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
грубое
244
Оборудование защитными устройствами передвижное технологическое оборудование промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки)
грубое
245
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
грубое
246
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
значительное
10. Требования к административным объектам, многоквартирным жилым домам и общежитиям
247
Содержание в исправном состоянии систем и установок противодымной защиты, пожарной автоматики, аварийного освещения, внутреннего противопожарного водопровода, аварийных лифтов и организация их систематической проверки
грубое
248
Содержание установок управления и приборов контроля за системами противопожарной защиты, выведенных на центральные диспетчерские пункты объектов, а также обеспечение их проверки дежурным персоналом при заступлении на службу
грубое
249
Наличие вывешенных у пусковых устройств систем противопожарной защиты, включаемых при пожаре, табличек об их назначении и порядке приведения в действие
незначительное
250
Обеспечение постоянного освещения электрическим светом путей эвакуации, не имеющих естественного освещения, а также наличие возможности включения освещения от светодиода на движение
значительное
251
Наличие на дверях, входящих в систему противодымной защиты, исправных самозакрывающихся устройств и уплотняющих прокладок
значительное
252
Недопущение застройки, загромождения оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки в случае пожара автолестниц
значительное
253
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
грубое
254
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
грубое
255
Недопущение устройства в общих коридорах перегородок, препятствующих дымоудалению
значительное
256
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
грубое

257
Тұрғын үй пәтерлерi мен жатақхана бөлмелерiнде жарылыс, өрт қауiпi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әр түрлi шеберханалық және қоймалық үй-жайларды орнатуға жол бермеу
едәуір
258
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындар «Темекi шегуге арналған орын» деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналармен немесе темекi тұқылын салғыштармен жабдықталады
өрескел
259
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйемен басқару қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу
өрескел
260
Өртке қарсы қорғау жүйесiн iске қосқанға дейiн қайта салынған ғимаратқа адамдарды орналастыруға жол бермеу
өрескел
261
Балкондар мен лоджияларда эвакуациялау есiктерiн, люктердi, сондай-ақ аралас секцияларға адамдардың өтуiне арналған өткелдердi және эвакуациялау сатыларына шығу жолдарын жиһазбен, жабдықпен тас қылып бекiтуге, үймелеуге жол бермеу
өрескел

257
Недопущение устройства в квартирах жилых домов и жилых комнатах общежитий различного рода мастерские и складские помещения, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы
значительное
258
Наличие в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, оборудованных надписью «Место для курения», урнами или пепельницами из негорючих материалов
грубое
259
Недопущение обесточивания после приемки системы противодымной защиты, щиты управления системой
грубое
260
Недопущение эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
грубое
261
Недопущение забивания наглухо и загромождение мебелью, оборудованием эвакуационных дверей, люков на балконах и лоджиях, а также переходов для людей в смежные секции и выходов на эвакуационные лестницы
грубое

262
Түтiнденбейтiн саты торларын шынылауға немесе жалюзиi мен әуе аймақтарын бекiтуге жол бермеу
өрескел
263
Әр түрлi қолданыстағы желдету жүйелерiнiң түтiнге қарсы желдету жүйелерiнiң және транзиттiк арналарының (оның iшiнде ауа арналар, жинағыштар, шахталар) ауа арналары мен арналарының конструкциялары отқа төзiмдi болуға және жанбайтын материалдардан орындауы
өрескел
264
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандар автоматты және
қашықтан басқарылатын жетектермен жабдықталуы
едәуір

262
Недопущение остеклений или заделки жалюзей и воздушных зон незадымляемых лестничных клеток
грубое
263
Устройство из негорючих материалов конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и их огнестойкость
грубое
264
Наличие автоматически и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
значительное

265
Ауа өткiзгiштердегi от жалынын бөгейтiн құрылғылардың (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт сигнализациясы немесе өрт сөндiру құрылғылары бар желдеткiш жүйелерiнiң бұғаттау құрылғыларының, өрт кезiнде желдеткiштi автоматты ажырату құрылғыларының жарамды жай-күйі
өрескел
11. Автожанар-жағармай құю станцияларына (стационарлық және жылжымалы) қойылатын талаптар
266
АЖС ғимараты орталық жылу жүйесімен жабдықталады.
Автожанармай құю станциясының үй-жайларында зауытта дайындалған, өрт қауіпсіздігі талаптарына сай майлы электрмен жылыту аспаптарын жанғыш құрылымдар мен материалдарға дейінгі тиісті қашықтықты сақтай отырып орнатуға болады. Жылыту аспаптары мен әр түрлі құбырларға жанғыш материалдарды (арнайы киімді, сүрту материалын) қоюға, сондай-ақ жылыту аспаптарында киім мен аяқ киімді кептіруге болмайды.
Автожанармай құю станциясының аумағы мен ғимараттарында жылу беру қондырғылары мен ашық от қолданылатын құрылғыларды пайдалануға болмайды
өрескел
267
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағына кірердіңи алдында оның аумағында көліктің қозғалысын ұйымдастыру схемасы және жүргізушілер мен өрт сөндірушілерге өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау туралы талаптармен стенд болуы
едәуір
268
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағында шылым шегуге жол берілмейді
өрескел
269
Автожанар-жағармай құю станциясының барлық үй-жайларының есіктерінде, сондай-ақ сыртқы қондырғыларда:
1) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлардың санаты;
2) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлардың класы;
3) өртке қарсы жай-күйге жауапты қызметкердің аты-жөні
4) өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру телефонының нөмірі көрсетілген жазбаның болуы
болмашы
270
Жанып жатқан көлік құралын автожанар-жағар май құю станциясының аумағынан шұғыл эвакуациялау үшін кемінде 3 метрлік қатты буксирлік штангінің болуы
едәуір
271
Автожанар-жағар май құю станциясы ауыл шаруашылығы алқаптарының жанында орналасқан кезде жалынның (бидай, мақта) дала алқаптарына таралуы мүмкін, автожанар-жағар май құю станциясының маңында кем дегенде 4 метрлік қоршаудың болуы керек
едәуір
11.1. Технологиялық құрал-жабдықты пайдалану

265
Исправное состояние огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройств блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматических устройств отключения вентиляции при пожаре
грубое
11. Требования к автозаправочным станциям (стационарных и передвижных)
266
Оборудование зданий автозаправочной станции системами центрального отопления.
Использования в помещениях автозаправочной станции масляных электронагревательных приборов только заводского изготовления, отвечающих требованиям пожарной безопасности, с соблюдением требуемых расстояний до горючих конструкций и материалов. Недопущение складирования на нагревательных приборах и трубопроводах различного рода, горючих материалов (специальную одежду, обтирочный материал), а также сушить одежду и обувь на нагревательных приборах.
Недопущение устройства на территории и в зданиях автозаправочной станции отопительных установок и устройств с применением открытого огня
грубое
267
Наличие перед въездом на территорию автозаправочной станции схемы организации движения транспорта по территории и стенда с требованиями о соблюдении мер пожарной безопасности для водителей и пассажиров
значительное
268
Недопущение курения на территории автозаправочной станции
грубое
269
Наличие на дверях во все помещения автозаправочной станции, а также на наружных установках надписей с указанием:
1) категории помещений по взрывопожарной и пожарной опасности
2) класса взрывоопасных или пожароопасных зон
3) фамилии и инициалы ответственного за противопожарное состояние работника
4) номеров телефонов вызова подразделений противопожарной службы
незначительное
270
Наличие жесткой буксировочной штанги, длиной не менее 3 метра, для экстренной эвакуации с территории автозаправочной станции горящего транспортного средства
значительное
271
При размещении автозаправочной станции вблизи посевов сельскохозяйственных культур, по которым возможно распространение пламени (зерновые, хлопчатник) или степным массивам, наличие опашки вдоль границ автозаправочной станции шириной не менее 4 метров
значительное
11.1. Эксплуатация технологического оборудования

272
Технологиялық жабдықты:
1) отынның ағуы болғанда;
2) бақылау және реттеу құралдары болмағанда, ақаулы болғанда, ажыратылғанда немесе тексеру мерзімі өтіп кеткенде;
3) кез келген жарамсыздық кезінде пайдалануға болмайды
өрескел
273
Технологиялық жабдыққа автожанармай құю станциясының өрт қауіптілік дәрежесін арттыратын конструкциялық өзгерістер енгізуге болмайды
едәуір
274
Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықта статикалық электрден қорғағышпен болуы
өрескел

272
Недопущение эксплуатация технологического оборудования:
1) при наличии утечек топлива;
2) при отсутствии, неисправности, отключении или с просроченными сроками проверки приборов контроля и регулирования;
3) при наличии любых неисправностей
грубое
273
Недопущение внесения конструктивных изменений в технологическое оборудование, повышающие степень пожарной опасности автозаправочной станции
значительное
274
Наличие защиты от статического электричества основного и вспомогательного технологического оборудования
грубое

275
Фланецтердің, келте құбырлардың, штуцерлердің және атмосферадан отын мен оның буын бөлетін басқа да құрылғылардың қақпақтары мен келте құбырлары арматурамен жанасу орындарында ұшқын шығармайтын және мұнай өнімдері мен қоршаған ортаның әсеріне тұрақты төсемдердің болуы
өрескел
276
Отын сақтауға арналған резервуарлар деаэрация желілердің болуы.
Деаэрация желілерінің құбырлары кез келген уақытта жұмыс жасау қабілетін сақтай алатын от бөгегіштермен немесе қосымша от бөгегіштері бар тыныс алу клапандарының болуы
өрескел

275
Наличие не искрящихся и устойчивых к воздействию нефтепродуктов и окружающей среды прокладок крышек и патрубков фланцев, патрубков, штуцеров и устройств отделяющие топливо и его пары от атмосферы, в местах соприкосновения с арматурой
грубое
276
Наличие линий деаэрации в резервуарах для хранения топлива. Оснащение трубопроводов линии деаэрации огнепреградителями или дыхательными клапанами со встроенными огнепреградителями, сохраняющими работоспособность в любое время года
грубое

11.2 Жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу
277
Жанғыш бу-ауа қоспалары түзілетін аймақтарда жұмысты ұшқын шығармайтын киім мен аяқ киімде ұшқынға қауіпсіз аспаппен орындау
өрескел
278
Автожанармай құю станциясының технологиялық жүйелерінің герметикалығына пневматикалық сынақтар жүргізу үшін (резервуардың қабырға аралық кеңістігі, резервуардың ішкі кеңістігі, құбырлар) жанбайтын газдар (азот, көмір қышқыл газы) пайдаланылады
өрескел

11.2 Проведение ремонтных и регламентных работ
277
Выполнение работ в зонах, в которых образуются горючие паровоздушные смеси, искробезопасным инструментом в одежде и обуви, неспособных вызвать искру
грубое
278
Использование негорючих газов (азот, углекислый газ) для проведения пневматических испытаний на герметичность технологических систем автозаправочной станции (межстенное пространство резервуара, внутреннее пространство резервуара, трубопроводы)
грубое

279
От бөгегішті немесе онымен жабдықталған тыныс алу клапанын деаэрация жүйесi құбырының шығу жолында осы құбырды тығын арматурасымен герметикалық жабынсыз алуға жол бермеу
өрескел
280
Автожанармай құю кешендерінің аумағында, ғимараттарында, құрылыстарында, үй-жайларында, технологиялық жүйелерінде жөндеу жұмыстарын жүргізуге объектінің басшысы жазбаша рұқсаттың болуы
болмашы
11.3. Отынды қабылдау және беру жабдығы

279
Недопущение снятия огнепреградителя или снабженный им дыхательный клапан при выходе трубопровода системы деаэрации без герметичного перекрытия трубопровода запорной арматурой
грубое
280
Наличие письменного разрешения руководителя объекта на проведение ремонтных работ на территории, в зданиях, сооружениях, помещениях, технологических системах автозаправочных комплексов
незначительное
11.3. Оборудование для приема и выдачи топлива

281
Автоцистерналардан отын құю жабық сызба бойынша орындалады.
өрескел
282
Автожанармай құю станциясына отыны бар автоцистерналар өтерде оны аумағынан барлық көлік пен бөгде адамдар шығарылады. Бір мезгілде екі және одан астам автоцистерналардың болуына жол берілмейді
едәуір
283
Автоцистернадан жанар-жағар май құю операциясын автожанармай құю станциясының кемінде екі жұмысшысы және мынадай талаптарды орындағанда жүргізіледі:
1) автоцистерналарға арналған жанармай құю алаңында әрқайсысының көлемі кемінде 100 литр жылжымалы ауа-көбікті өрт сөндіргіш орнатылады;
2) автоцистерналардың жанармай құю алаңдарынан мұнай өнімдерімен ластанған атмосфералық жауын-шашын қалдықтарының науасы жабылады және отын төгіндісін авариялық резервуарға бұру құбыры ашылады;
3) автоцистерна жерге орнатылады
едәуір

281
Обеспечение слива топлива из автоцистерн по закрытой схеме
грубое
282
Обеспечение удаления всего транспорта и посторонних лиц с территории автозаправочной станции при въезде на нее автоцистерн с топливом. Запрет наличия на автозаправочной станции одновременно двух и более автоцистерн
значительное
283
Производство операции по сливу топлива из автоцистерн не менее чем двумя работниками автозаправочной станции и при выполнении следующих условий:
1) наличия у заправочной площадки для автоцистерн двух передвижных воздушно-пенных огнетушителя объемом не менее 100 литров каждый;
2) перекрытия лотка отвода атмосферных осадков, загрязненных нефтепродуктами, с заправочной площадки автоцистерн и открытия трубопровода отвода проливов топлива в аварийный резервуар;
3) заземление автоцистерн
значительное

284
Жерге қосатын сымдарды автоцистернаның сырланған және ластанған металл бөліктеріне қосуға болмайды
едәуір
285
Жұмыс iстеп тұрған қозғалтқыштары бар көлік құралдарына жанармай құюға
өрескел
286
Егер қолданылатын технологиялық жүйеге келісілген және бекітілген техникалық шарттар мен техникалық пайдалану құжаттамасында көзделмеген болса, жер асты резервуарларымен көлік құралдарының өтуі
өрескел
287
Найзағай болғанда және атмосфералық разрядтардың пайда болуы қауіптілігі болғанда резервуарларға отын құюға және тұтынушыларға отын беруге
едәуір

284
Недопущение подсоединения заземляющих проводников к окрашенным и загрязненным металлическим частям автоцистерн
значительное
285
Заправка транспортных средств с работающими двигателями
грубое
286
Проезд транспортных средств над подземными резервуарами, если это не предусмотрено в согласованных и утвержденных технических условиях и технико-эксплуатационной документации на применяемую технологическую систему
грубое
287
Заполнение резервуаров топливом и выдача топлива потребителям во время грозы и во время опасности проявления атмосферных разрядов
значительное

288
Бензин қабылдау, сақтау немесе беру операциялары жүзеге асырылатын автожанармай құю станциясының аумағына ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың өтуіне
едәуір
289
Автожанармай құю станциясының жабдығын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеумен тікелей байланысы жоқ жөндеу жұмыстарын жүргізуге
едәуір
290
Жолаушылары бар көлік құралдарына (кемінде төрт есікті жеңіл автомобильдерден басқа) жанармай құюға
едәуір

288
Въезд тракторов, не оборудованных искрогасителями, на территорию автозаправочной станции, на которых осуществляются операции по приему, хранению или выдаче бензина
значительное
289
Проведение ремонтных работ, не связанных непосредственно с ремонтом оборудования, зданий и сооружений автозаправочной станции
значительное
290
Заправка транспортных средств с пассажирами (за исключением легковых автомобилей с количеством дверей не менее четырех)
значительное

291
Жарылғыш заттар, сығылған және сұйытылған жанғыш газдар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар, тез тұтанатын материалдар, улы және радиоактивті заттар мен басқа да қауіпті бұйымдар мен материалдар артылған көлік құралдарының кіруіне болмайды
едәуір
11.4 Жылжымалы автожанар-жағармай құю станциялары
292
Жылжымалы автожанармай құю станциялары арнайы бөлінген алаңдарға орнатылады
өрескел
293
Арнайы бөлінген алаңдағы жылжымалы автожанармай құю станцияларын пайдалануды бастамас бұрын:

291
Заезд транспортных средств, груженные взрывчатыми веществами, сжатыми и сжиженными горючими газами, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, легкогорючими материалами, ядовитыми и радиоактивными веществами и другими опасными веществами и материалами
значительное
11.4 Передвижные автозаправочные станций
292
Размещение передвижных автозаправочных станций на специально отведенных площадках
грубое
293
Выполнение мероприятий перед началом эксплуатации передвижных автозаправочных станций на специально выделенной площадке:

1) бақылау-өлшеу аспаптары арқылы және көзбен станциялардың герметикалығы тексеріледі;
2) автожанармай құю станцияларының жерге қосатын өткізгіші алаңның жерге қосу құрылғысына қосылады;
3) көлік құралының отын багының астына қою үшін тұғырлар дайындалады;
4) көлік құралдарының автожанармай құю станцияларына өтуін шектейтін кемінде 1 метр тосқауылдар орнатылады;
5) ескерту белгілері мен ақпарат қалқаны орнатылады
едәуір

1) проверка герметичности станции по контрольно-измерительным приборам и визуально;
2) подсоединение заземляющих проводников автозаправочных станций к устройству заземления площадки;
3) установки поддона под топливный бак транспортного средства;
4) устройство барьеров, ограничивающие подъезд транспортных средств к автозаправочной станции не менее чем на 1 метр;
5) установка предупреждающего знака и информационного щита
значительное

12. Мұрағаттарға қойылатын талаптар
294
Қымбат электронды жабдықтармен жабдықталған, сондай-ақ тарихи құндылыққа (оның ішінде телефон стансалары, мұражайлар, мұрағаттар) ие заттарды сақтауға арналған үй-жайларды зақымдау қаупін болдырмау үшін хладонды және көмірқышқыл өрт сөндіргіштерді пайдалану
едәуір
295
Кітаптар сақтайтын және мұрағаттық үй-жайларда, сондай-ақ қызметтік қаталогтар мен тізімдемелер болатын үй-жайларда қабырғалар мен төбелерді КМО класының материалдарымен өңдеу
өрескел

12. Требования к архивам
294
Использование хладоновых и углекислотных огнетушителей для предотвращения опасности повреждения помещений с дорогостоящим электронным оборудованием, а также предназначенных для хранения предметов, представляющих историческую ценность (в том числе помещений телефонных станций, музеев, архивов)
значительное
295
Отделка стен и потолков помещений книгохранилищ и архивов, а также в помещениях, в которых содержатся служебные катали и описи, материалом класса КМ0
грубое

13. Моншалар мен хауыздарға қойылатын талаптар
296
Құрғақ ыстық камерасынан соратын ауа өткізгіштің оңашалануы және тікелей сыртқа шығарылуының орындалуы
өрескел
297
Қолдан жасалған жылу электр қыздырғыштарын орнатуға
өрескел
298
Ажыратылған немесе ақаулы термо реттегіші бар тас пешті пайдалану
едәуір
299
Сауналардың үй-жайларында арнайы жабдықталған орындардан басқа жерлерде тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарын қолдануға жол берілмейді
едәуір
14. Қонақ үйлердi, мотельдердi, кемпингтерге қойылатын талаптар

13. Требования к баням и саунам
296
Выполнение вытяжного воздуховода вне камеры сухого жара обособленным и выведенным непосредственно наружу
грубое
297
Установка теплоэнергонагревателей кустарного изготовления
грубое
298
Эксплуатация печи-камина с отключенным или неисправным терморегулятором
значительное
299
Пользование в помещениях сауны электронагревательными бытовыми приборами вне спе циально оборудованных мест
значительное
14. Требования к гостиницам, мотелям, кемпингам

300
Мемлекеттік және орыс тілдерінде және басқа да тілдерде ілінген өрт қауіпсіздігі қағидаларымен жаднаманың болуы
болмашы
301
Қонақ үйлердің, мотельдердің, кемпингтердің нөмірлерінде және жатақханалардың есіктерінің ішкі жағында өрт болған жағдайда эвакуациялау жолдарының жоспарында нөмірлері мен бөлмелері, эвакуациялау жолдары мен қозғалыс бағыты, өрт сөндіру құралдарын орналастыру орны мен қажетті түсіндірме мәтіні бар дабылы көрсетіліп, ілініп тұрады
болмашы
302
Қонақ үйлердің тұрғын қабаттарында қоймалар, кеңселер, конторалар орналастыруға жол берілмейді
едәуір
303
Қонақ үйлердің, кемпингтердің, мотельдердің ғимараттарының қызмет көрсетуші персоналының жұмыс орнында сақталатын тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарымен және электр шамдарымен қамтамасыз етілуі
өрескел
15. Жазғы демалыс үйлері мен аймақтарына, сауықтыру лагерьлерi мен туристік базаларға қойылатын талаптар
304
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің ағаш ғимараттары бір қабатты етіп қарастырылады
өрескел
305
Жанбайтын жабыны мен жанбайтын жылытқышы болуы, каркас және тақтай ғимараттар сылануы керек
өрескел
306
Ғимараттарды тез тұтанатын материалдармен (сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жоңқамен) жабуға
өрескел
307
Балалармен қамтылған ағаш ғимараттарда асханалар, кір жуу орындарын орнатуға
өрескел
308
Жанғыш конструкциядан жасалған ғимараттарда 50-ден астам балаларды орналастыруға
өрескел
309
Жазғы маусымда балалар жұмыс істейтін үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрлік қыздыру құралдарын қолдануға жол берілмейді
өрескел
310
Балалардың жазғы демалыс орындарындағы және сауықтыру лагерьлеріндегі кір жуатын бөлмелер мен асханаларды балалар орналасқан ғимараттан 15 метр қашықтықта оқшау құрылыстарға орналастырылады
өрескел
311
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген балалардың жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол бермеу
өрескел
312
Балалардың жазғы демалыс орындары, жазғы сауықтыру лагерьлері телефон байланысымен, өрт болған жағдайда берілетін дабыл белгісімен және алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
өрескел
16. Мәдени-көрсетілімді, ойын-сауық және спорт мекемелерi үшін қойылатын талаптар
313
Көрермен залдары мен мінбелерде барлық креслолар мен орындықтардың арасын қосу және еденге мықтап бекіту
едәуір
314
Сахналық қораптардың ағаш құрылымдарын (желтартқыштар, сахна төсемелері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары) антипирендермен қанық сіңіру, сондай-ақ сондай-ақ жанғыш декорациялар, сахналық және көрмелік безендірулер, көрермендік және экспозициялық залдардағы маталы перделерді, фойелерді, буфеттерді өңдеу
өрескел

300
Наличие вывешенных памяток с требованиями пожарной безопасности на государственном и русском языках и других языках
незначительное
301
Наличие на внутренней стороне двери в номерах гостиниц, мотелей, кемпингов и общежитий индивидуальных планов эвакуации людей на случай возникновения пожара с указанием на плане номера или комнаты, эвакуационных выходов и путей движения к ним, мест размещения средств пожаротушения и сигнализации с необходимым пояснительным текстом
незначительное
302
Недопущение размещения в помещениях гостиниц на жилых этажах складов, офисов, контор
значительное
303
Обеспеченность обслуживающего персонала смены зданий гостиниц, кемпингов, мотелей, индивидуальными средствами защиты органов дыхания и электрическими фонарями, которые хранятся на рабочем месте
грубое
15. Требования для домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз
304
Устройство одноэтажными деревянных зданий детских оздоровительных лагерей
грубое
305
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий
грубое
306
Покрытие здания горючими материалами (соломой, щепой, камышом, толью)
грубое
307
Устройство кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми
грубое
308
Размещение более 50 детей в зданиях из горючих конструкций
грубое
309
Топка печи, применение керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
грубое
310
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
грубое
311
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
грубое
312
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей телефонной связью, сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
грубое
16. Требования для культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений
313
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах
значительное
314
Обработка деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах
грубое

315
Ойын-сауық театр мекемелерінің сахналық қораптарының шегінде бір мезгілде екі қойылымға арналғаннан артық декорациялар мен сахна құралдарының болуына жол бермеу. Декорацияларды, бутафорилерді, ағаш станоктарды, бөктерлерді, құрал-саймандарды және басқа да заттарды трюмаларда, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, жертөлелерде және көрермен залдарында сақтауға жол бермеу
едәуір
316
Сахна планшетінің айналасын безендіру кезінде ені кемінде 1 метр болатын еркін айналма жолмен қамтамасыз ету
едәуір
317
Сахнада темекі шегуге, ашық оттарды (шырақтарды, май шамдарды, шырағдандарды), доғалық прожекторларды, отшашулар мен басқа да от түріндегі әсерлерді қолдануға жол бермеу
өрескел
318
Көрермендерге арналған уақытша орындардың (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін) жасалуына жол бермеу, сондай-ақ жабық және ашық спорт құрылыстарының мінбелеріндегі орындықтарды жану кезінде қауіптілігі жоғары заттар бөліп шығаратын синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
болмашы
319
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол берілмеу
едәуір
320
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе басқа халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларды ашу және жабу кезінде мінбелерде қорлар орналастыруға арналған эвакуациялау люктеріндегі уақытша орындықтар алмалы-салмалы етіп жасау
өрескел
321
Спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легі болатындай етіп жайғастыруға жол бермеу
өрескел
322
Жабық спорттық құрылыстарда көрермендердің отыруына арналған уақытша құрылымдарды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды, рингтерді бекітуге арналған аспаптар ақаусыз күйде ұстау
өрескел
323
Спорттық құрылыстарда теледидар камераларын орнату орындары мінбелер қатарының арасындағы өтетін жолдарға орнатылмауы және өрт кезінде адамдарды эвакуациялауға кедергі келтіруіне жол бермеу
едәуір
324
Көрермендерге арналған мінбелері бар спорттық залдарда жасанды мұз жабындылары болған жағдайда мұз тазалайтын машиналарды (жарыстарды, ойындарды, жаттығуларды, репетицияларды өткізу кезеңінде) уақытша тұрақтандыруға арналған орындармен қамтамасыз ету
едәуір
325
Көлемі кемінде 100 м2 қатарларды алатын спорт керек-жарақтарын, залдардың жинау-бөлшектеу құрылымдарын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және басқа материалдарды сөрелері жоқ жерлерде сақтауға жол бермеу
едәуір
326
Сөрелерде спорттық керек-жарақтарды және басқа материалдарды сақтау олар сөрелердің габаритінен асуына жол бермеу
болмашы

315
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декорации и сценического оборудования более чем для двух спектаклей. Недопущение хранения декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и другого имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, в подвалах и под зрительными залами
значительное
316
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
значительное
317
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня (факелы, свечи, канделябры), дуговых прожекторов, фейерверков и других видов огневых эффектов
грубое
318
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнение сидений из синтетических материалов, выделяющие при горении высокоопасные вещества на трибунах крытых и открытых спортивных сооружений
незначительное
319
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
значительное
320
Выполнение съемными временных сидений в эвакуационных люках, предназначенные для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
грубое
321
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах создающих встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
грубое
322
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
грубое
323
Недопущение установки телевизионных камер на спортивных сооружениях в проходах между рядами трибун и препятствованию эвакуации людей при пожаре
значительное
324
Обеспечение в спортивных залах с трибунами для зрителей при наличии искусственных ледовых покрытий мест для временной (на период проведения соревнований, представлений, тренировок, репетиций) стоянки льдоочистительных машин
значительное
325
Недопущение при бесстеллажном хранении спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов и других материалов, укладываемые в штабели площадью более 100 м2
значительное
326
Недопущение выступа за габариты стеллажей при хранении спортинвентаря и других материалов на стеллажах
незначительное

327
Қаруларды тазалауға арналған үй-жайларда майланған шүберекті жинауға арналған металл жәшіктің болуы
болмашы
328
Жұмысшылардың арнайы киімінің осы мақсатқа арнайы бөлінген және жабдықталған үй-жайларда сақталуын қамтамасыз ету
едәуір
329
Спорт залдарда жанғыш материалдарды, сондай-ақ құрылымдары жанғыш материалдардан жасалған үй-жайларды металл және ағаш көтергіш құрылымдарды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол берілмеу
едәуір
330
Софиттер мен рампаларды тек жанбайтын материалдармен орнатылуын қамтамасыз ету
едәуір
331

327
Наличие металлического ящика для сбора промасленной ветоши в помещениях для чистки оружия
незначительное
328
Обеспечение хранения специальной одежды работающих в специально выделенных и оборудованных для этих целей помещениях
значительное
329
Недопущение в спортивных залах складирование горючих материалов, а также устройство помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
значительное
330
Обеспечение монтажа софитов и рамп только на негорючие материалы
значительное
331

Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен электр шамдарының қаптамалары арасында қалыңдығы 8-10 миллиметр асбест салынады, ал эстрадаға немесе тұғырларға орнатылған барлық тасымалданатын электр фонарлары (кішкентай шамдар) сыртқы жағынан асбест кілемшелермен қорғалады
едәуір
332
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және лампалардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл торлар орнатылуын қамтамасыз ету
өрескел

Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
значительное
332
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
грубое

17. Мәдени объектілерге қойылатын талаптар
333
Шам қойғыштар, шырақтар және ашық от қолданылатын жарықтандыру жабдығы жанбайтын табандарға орнату
өрескел
334
Ырымдар мен салттарды жүргізу үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу:
1) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған көлденең қоршау құрылымдарынан 0,7 метр;
2) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған тік қоршау құрылымдарынан 0,5 метр
өрескел
335
Лампалар мен шамдарға жанғыш сұйықтықтар құрылымында ернеулері қарастырылған, тұғырында жанбайтын материалдан жасалған сынбайтын ыдыстан құюды жүзеге асыру
болмашы

17. Требования к культовым объектам
333
Установка подсвечников, светильников и осветительного оборудования с применением открытого огня на негорючих основаниях
грубое
334
Недопущение использования источников открытого огня для проведения служб и обрядов на расстоянии менее:
1) 0,7 метра от горизонтальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
2) 0,5 метра от вертикальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
грубое
335
Осуществление розлива горючих жидкостей в лампады и светильники из небьющейся емкости на поддоне из негорючего материала, в конструкции которых предусматриваются бортики
незначительное

336
Діни құрылыстарда от жұмыстарын жүргізуге (пеш жағу, дәнекерлеу және от жұмыстарының басқа да түрлері), салттар мен ырымдарды жүргізу кезінде жанғыш сұйықтықтарды толтырып құюға жол бермеу
өрескел
337
Қызмет етушілер санына тең көлемде тыныс алу органдарын қорғаудың дұрыс жеке құралдарының болуы
өрескел
18. Мұнай-газ өндіруші өнеркәсіп объектілеріне қойылатын талаптар
338
Мұнай базасының, құю және айдау станцияларының аумағын кемінде биіктігі 2 метр болатын жанбайтын материалмен қоршау
болмашы
339
Опырылып құлаған резервуар орнына ағаштар мен бұталардың отырғызылуына жол бермеу
болмашы
340
Нысан аумағында алау жағуға, қоқыс пен қалдықтарды өртеуге, шырақ, керосинді шам және тағы да басқа ашық от көздерін қолдануға жол бермеу
өрескел
341
Орнатуға бөлінген аумақ жер үстіндегі және жер астындағы құбыр жолдарынан, кәбілдерден босатылады, ағаштан, бұтадан, шөптерден тазартылады және жоспарланады
едәуір
342
Жер үстіндегі құрылыстардың айналасында көліктің және өрт техникасының қозғалуы үшін ені 10-12 метр алаңша тегістеледі
өрескел
343
Аумақтардың жоспарлауы сұйықтықтарды сағасынан және жер үстіндегі құрылыстардан арнайы қоймаларға (торға) бұрып ағызуды қарастырылады
өрескел
344
Отын құятын ыдыстар мен қондырғыларды жер үсті үй-жайлардан, жабдықтардан, құбыр жолдарынан 20 метр жақын емес орнатылады
өрескел
345
Отын қондырғылары сорғыштармен, ыдыстар сақтандыру және тыйым салу жазулары (белгілері) бар деңгей өлшеуіштермен жабдықталады
өрескел
346
Орнатылу орындарында кіреберіс жолы орнатылады және жанар-жағар май материалдарының сақталу мөлшері есебінен топырақ үйіп бекітіледі
өрескел
347
Жанғыш өнімдерді айдап қотаратын сораптар мен компрессорлардың сорғыш және айдағыш жолдарында тиек, кесу және сақтандыратын қондырғыларды орнату қарастырылады
едәуір
348
Жанар-жағармай және тез тұтанатын материалдарын өрт, жарылыс қауіпті құрылыстардың ішінде сақтауға жол берілмейді
өрескел
349
Іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған сызықтары ұңғыманың аузынан кемінде 15 метр, таса (негіз) қабырғасынан 5 метр және шатырдың (қалқаның) жоғарғы жағынан 1,5 метр қашықтыққа шығарылады
өрескел
350
Қабырғалар, жабындар, шатырлар (қалқалар) арқылы пайдаланылған желілер өтетін жерлерде құбырдың үш диаметрінен кем емес тесіктің болуы. Жылу оқшаулағыш төсемнің жанбайтын бөлгіштің болуы
өрескел
351
Пайдалану желілері ұшқыш өшіргіштермен жабдықталады
өрескел
352
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге болмайды.
Темекі шегу үшін өртке қауіпсіз аймақта арнайы жабдықталған орындар жабдықталады және жазулармен белгіленеді
өрескел

336
Недопущение проведения в культовых сооружениях огневых работ (топка печей, сварочные работы и другие виды огневых работ), розлив горючей жидкости в период проведения служб и обрядов
грубое
337
Наличие исправных индивидуальных средств защиты органов дыхания в количестве равном числу служителей
грубое
18. Требования к объектам нефтегазодобывающей промышленности
338
Ограждение территории нефтебаз, наливных и перекачивающих станций забором из негорючего материала высотой не менее 2 метра
незначительное
339
Недопущение посадки деревьев и кустарников в каре обвалований резервуаров
незначительное
340
Недопущение разведение костров, сжигание мусора, отходов, применять факелы, керосиновые фонари и другие источники открытого огня на территории объекта
грубое
341
Очистка территорий, отводимой под установку, освобождение от наземных и подземных трубопроводов, кабелей, очистка от деревьев, кустарника, травы
значительное
342
Наличие площадки вокруг наземных сооружений для передвижения транспорта и пожарной техники шириной 10-12 метров
грубое
343
Наличие отвода жидкости от устья и наземных сооружений в специальные амбары (ловушки)
грубое
344
Размещение топливных емкостей и установок не ближе 20 метров от наземных помещений, оборудования, трубопроводов
грубое
345
Оборудование топливных установок насосами, емкости – уровнемерами, предупреждающими и запрещающими надписями (знаками)
грубое
346
Наличие в местах установки подъездного пути и обвалования из расчета объема хранения горюче-смазочных материалов
грубое
347
Наличие на всасывающих и нагнетательных линиях насосов и компрессоров, перекачивающих горючие продукты, запорных, отсекающих и предохранительных устройств
значительное
348
Недопущение хранения горюче-смазочных и легковоспламеняющихся материалов внутри пожаровзрывоопасных сооружений
грубое
349
Вывод выхлопных линии двигателей внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от устья скважины, 5 метров от стены укрытия (основания) и 1,5 метра от верхней части крыши (навеса)
грубое
350
Наличие в местах прохода выхлопной линии через стены, укрытия, крышу (навес) зазора не менее трех диаметров трубы. Наличие теплоизолирующей прокладки и негорючей разделки
грубое
351
Оборудование выхлопных труб искрогасителями
грубое
352
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое

353
Газ қауіпті, отты және дәнекерлеу жұмыстары қолданыстағы салалық нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі. Газдылық, жанар-жағармай материалдарымен, мұнай өнімдерімен ластану болған жағдайларда бұл жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді
өрескел
354
Күштік, бұрғылау және мұнай кәсібі жабдықтары, жабындылар, объекттің басы мен аумағы тұрақты өрт қауіпсіз жағдайда ұсталады, үнемі күйеден, жанар-жағар май материалдарының, мұнай өнімдерінің төгілуінен тазартылады
өрескел
18.1 Ұңғымаларды бұрғылау және пайдалану бойынша жұмыс жүргізу кезінде қойылатын талаптар

353
Недопущение ведения газоопасных, огневых и сварочных работ при наличии загазованности, загрязнения горюче-смазочными материалами, нефтепродуктами
грубое
354
Постоянное содержание силового, бурового и нефтепромыслового оборудования, укрытий, устья и территорий объекта в пожаробезопасном состоянии, регулярная защита от замазученности, разлива горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов
грубое
18.1 Требования при проведении работ по бурению и эксплуатации скважин

355
Цементтеу, мұнай және қышқыл ванналарын орнату, зерттеу және авариялық жұмыстар кезінде қолданылатын арнайы техника пайдаланылған құбырларда ұшқын өшіргіштер болғанда қолдану
өрескел
356
Ұңғыманы игергенде жылжымалы компрессорды ұңғыманың жел жағынан 25 метрден кем емес қашықтыққа орналастырылады
өрескел
357
Ұңғыманы мұнаймен жуып шайғанда агрегатты сағасынан кемінде 10 метр қашықтыққа орнатылады
өрескел
358
Газ және газ конденсатты ұңғымаларын сұңғылау арқылы игеру, ал фонтанды ұңғымаларды науалармен қалғалауға жол берілмейді
едәуір
359
Ұңғымаларды жылжымалы агрегаттармен игергенде игеру үшін де, ұңғыманы өшіру жағдайында да қажетті агрегаттар санын жұмыс манифольдына қосу ықтималы қарастырылады
едәуір
360
Тұтануды (өртенуді) болдырмау үшін ашық арықтар арқылы жалпы қоймалар мен торларға мұнайды ағызу жабдығы жіберілмейді
өрескел
361
Ұңғымадан компрессорға мұнай мен газдың түсуінен алдын ала сақтандыру үшін ұңғымалардың жанында, газ бен ауаны тарату будкаларынан желілерде кері клапандар орнатылады
өрескел
362
Газ таратушы будкалардың сыртқы жағында «Газ! От қауіпті!» деген жазудың болуы
болмашы
363
Жылжымалы компрессорлардың іштен жану қозғалтқышының (ІЖҚ) пайдаланылған құбырлары ұшқын сөндіргіші бар өшіргіштермен жабдықталады
өрескел
18.2 Компрессорлық станциялар
364
Соңғы сатының шығарып тастау желісінде компрессордың қысылғаны (компрессор ғимаратынан тыс) жұмыс қысымын 10% асатын, қысымның әсерінен іске қосылатын сақтандырғыш құрылғысы құрастырылады
өрескел
365
Компрессордың қалыпты жұмыстан параметрлердің ауытқу сигнализациясы, сондай-ақ жағылып жатқан газдың (ауаның) қысымы мен температурасы көтерілгенде, салқын судың келуі тоқтағанда және қабылдау мен майлау жүйесіндегі қысым түскен кезде автоматты ажыратқышы болуы қажет
өрескел
366
Газ компрессорлық үй-жайларында компрессорлық қондырғылардың жұмысына қатысы жоқ аппаратура мен жабдықты орналастыруға жол берілмейді
өрескел
367
Әуе компрессорлары үшін ауа ғимараттың сыртында жиналады.
Жанғыш бу немесе газдар бөлінетін жерлерде, сондай-ақ тұтану көздері пайда болуы мүмкін жерлерде ауа жинауға жол берілмейді.
Компрессорларға жанғыш булар мен газдардың түскені байқалғанда ол дереу тоқтатылады
едәуір
368
Жерге қосу өткізгіштері мен оларды дәнекерлеу орындарын қарау үшін қол жеткізу қамтамасыз етіледі
едәуір
369
Жерге қосу арқаны үшін болаттан жасалған арқанды пайдалануға жол берілмейді
өрескел
370
Кез келген кернеудегі электр өткізгіш желілерінің астынан басқару станцияларын, автотрансформаторларды, трансформаторларды орнатуға жол берілмейді
өрескел
371
Батыру орталықтан сыртқа тебуші электр сорғыштардың электр жабдығын орнату үшін үй-жай немесе будка өртенбейтін материалдан жасалады
өрескел

355
Использование специальной техники, применяемой при цементировке, установке нефтяных и кислотных ванн, исследовательских и аварийных работах при наличии искрогасителей выхлопных труб
грубое
356
Установка при освоении скважины передвижного компрессора на расстоянии не менее 25 метров от скважины с наветренной стороны
грубое
357
При промывке скважины нефтью установка агрегата на расстоянии не менее 10 метров от устья
грубое
358
Недопущение освоения газовых и газоконденсатных скважин свабированием, а фонтанных скважин тартанием желонкой
значительное
359
Обеспеченность при освоении скважин передвижными агрегатами возможности присоединения к рабочему манифольду необходимого количества агрегатов, как для освоения, так и на случай глушения скважины
значительное
360
Исключение отпускания устройства стока нефти в общие амбары и ловушки по открытым канавам во избежание возгорания (пожара)
грубое
361
Наличие на линиях от газо- и воздухораспределительных будок у скважин обратных клапанов установленных для предупреждения попадания нефти и газа из скважины в компрессор
грубое
362
Наличие с наружной стороны помещения газораспределительных будок надписи «Газ! Огнеопасно!»
незначительное
363
Оборудование выхлопных труб двигателей внутреннего сгорания передвижных компрессоров глушителем с искрогасителем
грубое
18.2 Компрессорные станции
364
Наличие на выкидной линии последней ступени сжатия компрессора (вне здания компрессорной) предохранительного устройства, срабатывающего при давлении, превышающем рабочее на 10 %
грубое
365
Оборудование компрессора сигнализацией отклонения параметров от нормальной работы, а также автоматическим отключением при повышении давления и температуры сжигаемого газа (воздуха), при прекращении подачи охлаждающей воды и падения давления на приеме и в системе смазки
грубое
366
Недопущение размещения в газокомпрессорных помещениях аппаратуры и оборудования, не связанного с работой компрессорной установки
грубое
367
Недопущение забора воздуха для воздушных компрессоров в местах выделения горючих паров или газов, а также в местах возможного появления источников воспламенения
значительное
368
Обеспечение доступа для осмотра заземляющих проводников и мест их приварки
значительное
369
Недопущение применение для заземляющего проводника стального каната
грубое
370
Недопущение установки станции управления, автотрансформаторов, трансформаторов под проводами линий электропередачи любого напряжения
грубое
371
Устройство помещений или будки для установки электрооборудования погружных центробежных электронасосов из негорючего материала
грубое

18.3 Мұнай және газ өндіруді қарқындату
372
Өндіруді күшетй әдістерін жүзеге асыру мұнай газ өндіретін кәсіпорынның басшысы (орынбасары) бекіткен жоспар бойынша жүргізіледі
едәуір
373
Өндіруді күшейту әдістері жүзеге асырылатын объектілер кәсіпорынның орталық диспетчерлік бекеті бар сенімді телефон немесе радио байланысымен қамтамасыз етіледі
едәуір
374
Байланыс құралдарында атауы мен сигнал беру тәртібі, өрт сөндіру бөлімінің, жедел жәрдем, газдан қорғау қызметінің басшылары мен жауапты адамдарын шақыру көрсетілген тақталар іліп қойылады
едәуір
375
Агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарының ішіндегі мұнай мен химиялық реагенттердің қалдықтарын өнеркәсіптік канализацияға құюға жол берілмейді
өрескел
376
Барлық өндірістік және қосалқы үйжайларды, құрылыстар мен қоймаларды алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету
едәуір
377
Өртке қарсы құрал-жабдықтарды, авариялық және газдан қорғау құралдарын тікелей мақсатына арналмаған жұмыстарда қолдануға жол берілмейді
болмашы
378
Арнайы бөлінген орындардан тыс темекі шегуге жол бермеу
өрескел
379
Көбік реагенті және басқа да жанғыш химиялық заттар бар ыдыстарда «От қауіпті» деген жазу болады
болмашы
380
Найзағай жарқылдаған кезде көбік реагенті мен басқа да жанғыш заттарды құйып төгуге болмайды
өрескел
381
Реагентті қабатқа айдауға арналған жылжымалы технологиялық жабдық, қажет болған жағдайда қауіпті зонадан шығуды және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз ету үшін жердің бедері мен желдің бағыты ескеріліп орналастырылады
өрескел
382
Жылжымалы жабдықты, сорғыш қондырғыларды электр өткізгіштердің әуе желілерінің қорғау аймағы шегінде немесе мұнай, газ желілерінің үстіне орналастыруға жол берілмейді
өрескел
383
Пеш белгіленген шектерде мұнайды ысыту температурасын реттейтін, сондай-ақ шығарушымен көзделген газ қысымы көтеріліп немесе төмендегенде оттыққа газ жеткізуді өшіретін автоматты қондырғылармен жабдықталады
өрескел
384
Отын құбыры жолында ретке келтірілген, қысқартатын қондырғы және оттықта сақтандырғыш қақпағы, сондай-ақ бақылау-өлшегіш құралдарына конденсаттың түсуін алдын алуға арналған қондырғы жабдықталады
өрескел
385
Техникалық қозғалыс құралдары (автомобильдері, тракторлары) ұшқын өшіргіштермен жабдықталады
өрескел
386
Ыстық мұнай ыдысы сағасының ық жағынан 10 метр қашықтықта орнатылады
өрескел
387
Компрессорлар мен электр жабдығы 10 метр, ал іштен жану қозғалтқышы бар компрессор ұңғыманың сағасынан 25 метр қашықтықта орналасуы тиіс. Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған өнім құбыры ұшқын өшіргішпен жабдықталады
өрескел

18.3 Интенсификация добычи нефти и газа
372
Наличие разработанного и вывешенного на видном месте Плана ликвидации возможных аварий и пожаров с учетом проведения методов интенсификации добычи
значительное
373
Обеспечение объектов, где осуществляются методы интенсификации добычи, надежной телефонной или радиосвязью с центральным диспетчерским пунктом предприятия
значительное
374
Наличие вывешенных у средств связи табличек с указанием названий и порядка подачи сигналов, вызова руководителей и ответственных лиц, пожарной части, скорой помощи, газоспасательной службы
значительное
375
Недопущение слива остатков нефти и химреагентов из емкостей агрегатов и автоцистерн в промышленную канализацию
грубое
376
Обеспечение всех производственных и вспомогательных помещений, сооружений и складов первичными средствами пожаротушения
значительное
377
Недопущение использования противопожарного инвентаря и оборудования, аварийных и газоспасательных средств для работ, не связанных с их прямым назначением
незначительное
378
Недопущение курения вне специально отведенных мест
грубое
379
Наличие надписи «Огнеопасно» на емкостях с пенореагентом и другими горючими химическими веществами
незначительное
380
Недопущение налива и слива пенореагента и других горючих химических веществ во время грозы
грубое
381
Расположение передвижного технологического оборудования для закачки реагента в пласт с учетом рельефа местности и направления ветра, для обеспечения в случае необходимости его выезда из опасной зоны и эвакуацию персонала
грубое
382
Недопущение расположения передвижного оборудования, насосных установок в пределах охранной зоны воздушных линий электропередач или над нефтегазопроводами
грубое
383
Оборудование печи автоматическими устройствами, регулирующими температуру подогреваемой нефти в заданных пределах, а также отключающими подачу газа на горелки при повышении или понижении давления газа, предусмотренного изготовителем
грубое
384
Оборудование на топливном трубопроводе отрегулированное редуцирующее устройство и предохранительный клапан в горелке, а также устройство для предупреждения попадания конденсата в контрольно-измерительные приборы
грубое
385
Оборудование технических средств передвижения (автомобили, трактора) искрогасителями
грубое
386
Установка емкости с горячей нефтью не ближе 10 метров от устья с подветренной стороны
грубое
387
Установка компрессоров и электрооборудования на расстоянии не ближе 10 метров, а компрессор с двигателем внутреннего сгорания – не ближе 25 метров от устья скважины. Оборудование выхлопной трубы двигателя внутреннего сгорания искрогасителем
грубое

388
Газ конденсаты бар автоцистерналарда немесе басқа ыдыстарда «От қауіпті» деген жазу болады
болмашы
389
Конденсатты автоцистернаға құю, ағызу алдында оны жерге қосу керек
едәуір
390
Агрегаттар мен автоцистерналар ұңғыманың құйылысынан 25 метр қашықтықта және жел жағынан бір бірінен 6 метр аспайтын қашықтықта орнатылады. Газ конденсатына толып тұрған автоцистернаны елді мекендер шегінде, ашық от бар жерлерде тоқтатуға жол берілмейді
өрескел
391
Қабат ішіндегі жылжымалы жану мөлшері әдісімен қабатты өңдеу жүзеге асырылатын жер аумағы ескерту плакаттарымен жабдықталуы және қызыл жалаушасы бар, металлдан жасалған бекеттермен қоршалады
едәуір
18.4. Мұнай мен газды сақтау және тасымалдау
392
Жабдықтың жылу оқшаулағышы үшін өртенбейтін материалдар қолданылады
өрескел
393
Басқыштары, сепараторлары және басқа аппараттары қызмет көрсетуге арналған сатылармен және алаңшалармен жабдықталады
едәуір
394
Мұнай және газ аулағыштар өртенбейтін материалдардан салынуы тиіс. Ашық мұнай аулағыштың айналасында биіктігі кемінде 1 метр қоршау орнатылады
өрескел
395
Авария немесе өрт шыққан жағдайларда мұнай құюға арналған құрылғылар іске жарамды болуы тиіс. Авариялық құю ысырмаларының айыратын белгілері болуы, ал жағалаулары бос болуы тиіс. Авариялық құюды тек цех, қондырғы бастығының немесе аварияны (өртті) жою жөніндегі жұмыстардың жауапты жетекшісінің нұсқауы бойынша ғана жүргізуге болады. Авариялық құюды жүзеге асырғанда операциялардың реттілігі нұсқаулықта қарастырылады
өрескел
396
Мұнай айдауға арналған үй-жай ұшқын қаупі жоқ түрде орындалған еріксіз құйып тартып алу желдеткішімен жабдықталады
өрескел
397
Желдеткіш бұзылған немесе өшірілген жағдайда сорғыштарды жұмысқа қосуға жол бермеу
өрескел
398
Іштен жану қозғалтқышын орналастыруға арналған үй-жайларын сорғыштарға арналған үй-жайлардан газ өтпейтін қабырғалармен бөлу
болмашы
399
Тез тұтанатын сорғыштар орнатылған үй-жайларда тегіс белдікті берілісті қолдануға жол бермеу
өрескел
400
Сорғыштардың астында жағар майлардың жиналуына, ағуына және шашырауына жол берілмейді. Сорғыш үй-жайларының едендерін таза ұстап, үнемі сумен шайылады
өрескел
401
Сорғыш бөлмелерінде жанар-жағармай материалдарын бір тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде ғана сақтауға жол беріледі. Жанар-жағармай материалдары қақпақтары бар арнайы металл бөшкелер мен жәшіктерде сақталады
өрескел
402
Сорғыш бөлмелерінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
едәуір
403
Құбыр жолдарын үрлегенде және сынағанда аймақ шегінде автомобильдердің, тракторлардың жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштармен тіркелуіне, сондай-ақ ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел

388
Наличие на автоцистернах или иной таре с газоконденсатом надписи или знака «Огнеопасно»
незначительное
389
Заземление автоцистерны перед сливом или наливом конденсата. Недопущение отсоединения заземляющего устройства до окончания слива или налива
значительное
390
Установка агрегатов и автоцистерн не ближе 25 метров от устья скважины и не менее 6 метров друг от друга с наветренной стороны
грубое
391
Снабжение территории участка, где осуществляется обработка пласта методом внутрипластового движущегося фронта горения, предупредительными плакатами и ограждение металлическими пикетами с красным флажком
значительное
18.4. Хранение и транспортировка нефти и газа
392
Использование негорючих материалов для теплоизоляции оборудования
грубое
393
Оборудование трапов, сепараторов и других аппаратов лестницами и площадками для обслуживания
значительное
394
Сооружение нефте- и песколовушек из негорючего материала. Наличие вокруг открытой нефтеловушки ограждения высотой не менее 1 метра
грубое
395
Недопущение неисправности устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива нефти. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками, освобождение подступов к ним
грубое
396
Оборудование помещений насосной для перекачки нефти принудительной приточно-вытяжной вентиляцией в искробезопасном исполнении
грубое
397
Недопущение пуска насосов в работу при неисправной или выключенной вентиляции
грубое
398
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми стенами
незначительное
399
Недопущение применения плоскоременных передач в помещениях, в которых установлены насосы для легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
400
Недопущение скопления смазочных материалов под насосами, растекания и разбрызгивания. Содержание пола в насосных в чистоте и регулярное промывание водой
грубое
401
Хранение смазочных материалов в насосных в количестве не более суточной потребности, в специальных металлических бочках или ящиках с крышками
грубое
402
Недопущение хранения в насосной легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
403
Недопущение проезда при продувке и испытании трубопровода, нахождения в пределах зоны сцепления автомобилей, тракторов с работающими двигателями, а также пользования открытым огнем и курения
грубое

18.5 Мұнай өнімдерін айдауға арналған сорғыш станциялары
404
Ішкі жану қозғалтқыштарын орналастыру бөлмесін сорғыштарға арналған бөлмеден газ өткізбейтін жанбайтын қабырға арқылы бөлу
өрескел
405
Мұнай өнімдерінің жиналуына жол бермеу. Төгілген мұнай өнімдерін жою үшін сорғыш станцияларын резеңке шлангалы су тіреуіштерімен жабдықтау
өрескел
18.6 Ағызып құятын эстакадалары
406
Эстакаданың жұмыс және көшіру сатыларын жарамды күйде ұстау
өрескел

18.5 Насосные станции для перекачки нефтепродуктов
404
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми несгораемыми стенами
грубое
405
Недопущение скопления нефтепродуктов. Оборудование помещений насосных водяными стояками с резиновыми шлангами для удаления разлившихся нефтепродуктов
грубое
18.6 Сливоналивные эстакады
406
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад
грубое

407
Автоқұю эстакадаларының жедел алаңын қатты жабынмен жабу және әртүрлі сұйықтықтардың гидравликалық қақпақ арқылы өндірістік-нөсерлік канализацияға немесе арнайы жинағышқа тоқтаусыз ағызғышының болуы
өрескел
408
Жедел алаңда бір мезетте болатын көліктердің кәсіпорын әкімшілігі белгіленген санының болуы
болмашы
409
Автотасу эстакадасында өрт болған кезде автоцистерналарды тіркеу үшін арқан немесе штанганың болуы
болмашы
410
Тепловоздардың кіруіне тыйым салынған темір жолдардың жеке тұрған тіреуіштерінің (ара қашықтықта екі ості екі немесе төрт ості бір вагон) немесе құю-тасу жабдықтарының екі жағынан да бақылау бағаналары-дыбыстық белгілердің болуы
болмашы
411
Жеңіл тұтанатын мұнай өнімдері үшін темір жол құю-тасу эстакадаларындағы өтпелі көпірлерді жасырын болттар арқылы ағаш жастықтармен жабдықтау
едәуір
412
Теміржолдардың, эстакадалардың, құбырлардың, телескопты құбырлардың және шлангалардың ұштарының жерге тұйықтағышының болуы. Кесте бойынша кемінде жылына бір рет жерге тұйықталған жабдықтардың кедергісіне өлшем жүргізу
өрескел
18.7 Газ өндіруші өнеркәсіп объектілері
413
Жанғыш булар мен газдар жиналуы ықтимал зауыт аумағының учаскелерінде автомашиналардың, тракторлардың, мотоциклдардың қозғалуына жол берілмейді
өрескел
414
Жарылыс қауіпі және газ қауіпті жерлерде темірмен тағаланған аяқ киіммен жұмыс істеуге жол берілмейді
өрескел
415
Доңғалақтармен жүретін, А және Б санатты жарылыс қауіпі цехтерде орналасқан көлік арбаларының доңғалақтары соғылғанда ұшқын шығармайтын, металлдан жасалған шеңберлермен немесе резина шиналармен жабдықталады. Канализацияның көру құдықтары үнемі қақпақпен жабылуы және қабаты 10 сантиметр құммен көміледі
өрескел
416
Өрт кезінде өнеркәсіптік канализация желісі бойынша оттың таралуына жол бермеу үшін онда арнайы құдықтарда гидравликалық ысырмалар орнатылады. Әр гидравликалық ысырмадағы ысырманы тудыратын судың қабаты кемінде 0,25 метр биіктікте болуы тиіс
өрескел
417
Барлық технологиялық аппаратуралары бар үй-жайлардың шығыңқы бөліктерінде, технологиялық қондырғылар алаңшаларында, жеке тұрған резервуарлар мен топтарда, ысырмалардың тораптарында, аппараттар, сорғыштар, қазандық, ағызу-құю эстакадаларының топтарына гидравликалық ысырмалар орнатылады. Гидроысырманың құрылымы оны қолайлы тазартуды қамтамасыз етеді
өрескел
418
Гидравликалық ысырмалары бұзылған немесе дұрыс орындалмаған, сондай-ақ олар жоқ канализацияны пайдалануға жол бермеу
өрескел
419
Өртену және жарылу қауіпі бар өнімдерді канализация жүйесіне шығаруға жол берілмейді. Бұл мақсаттарға арнайы ыдыстар қарастырылады
өрескел

407
Выполнение твердым покрытием оперативных площадок автоналивных эстакад и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
грубое
408
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
Незначительное
409
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
Незначительное
410
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
незначительное
411
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами
значительное
412
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику
грубое
18.7 Объекты газоперерабатывающей промышленности
413
Недопущение на участках территории завода, скопление горючих паров и газов, проезда автомашин, тракторов, мотоциклов
грубое
414
Недопущение работы в обуви, подбитой железными подковками, во взрывоопасных помещениях и газоопасных местах
грубое
415
Оборудование колес транспортных тележек, находящихся во взрывоопасных цехах категории А и Б, ободками из металла, не дающего искр при ударе, или резиновые шины. Содержание смотровых колодцев канализации постоянно закрытыми крышками и засыпаются песком слоем 10 сантиметров
грубое
416
Во избежание распространения огня по сети промышленной канализации во время пожара установка гидравлических затворов в специальных колодцах. В каждом гидравлическом затворе слой воды, образующий затвор, высотой не менее 0,25 метров
грубое
417
Установка гидравлических затворов на всех выпусках от помещений с технологической аппаратурой, площадок технологических установок, групп и отдельно стоящих резервуаров, узлов задвижек, групп аппаратов, насосных, котельных, сливоналивных эстакад. Конструкция гидрозатвора предусмотреть обеспечивающей удобную его очистку
грубое
418
Недопущение эксплуатации канализации с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами, а также без них
грубое
419
Недопущение спуска пожаро-взрывоопасных продуктов в канализационные системы. Наличие для этих целей специальных емкостей
грубое

420
Жарылыс қауіпті өндірістік үй-жайларда орнатылған желдеткіш жүйелерінің металлдан жасалған ауа бұрғыштары жерге тұйықталады
өрескел
421
Желдеткіші бұзылған жағдайда жабдықты жұмысқа қосуға жол бермеу
өрескел
422
Жанғыш және жарылыс қаупті газдары бар, аппаратура және коммуникациялар орналасқан жабық үй-жайларда желдеткіштің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамсыз етеді
өрескел
423
Авариялық механикалық желдеткішті іске қосу газ талдағыш тетігі әсерінен автоматты түрде болуы тиіс, бұдан басқа, өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық желдеткішті қашықтықтан іске қосу қарастырылады
өрескел
424
Авариялық механикалық желдеткішті газ талдағыш тетіктердің әсерімен автоматты іске қосу қамтамасыз етіледі және бұдан басқа өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық жетдеткішті қашықтықтан іске қосу қарастырылады
өрескел
425
Темір жол цистерналарын толтыруға арналған эстакадалардың құю бағаналары жерге тұйықталған болуы тиіс. Құю-ағызу фронттары шегінде темір жол рельстері бір-бірімен темір электр арқылы қосылуы және электр тарту желісін жерге қосуға қатысы жоқ жерге қосу құрылғысына қосылады
өрескел
426
Жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды құятын автоцистерналарды жерге қосу құрылғыларына қосу. Жерге қосу өткізгіші ретінде қимасы кемінде 6 шаршы метр иілмелі (көп желілі) жез өткізгіші қолдану
болмашы
427
Жылына 2 рет найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру
болмашы
18.8 Технологиялых аппараттар мен қондырғыларды ұстау
428
Фланецті қосулардың саңылауы арқылы өнімге рұқсат бергенде аппараттарды, құбыр жолдарын және жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
429
Аппараттар мен ыдыстардың жанғыш беттері өртенбейтін материалдардан жасалған жарамды жылу оқшаулағышпен қамтамасыз етіледі
өрескел
430
Ыстық өнімді мұздатқыш арқылы өткізбей сынама іріктеу шүмектерін пайдалануға жол берілмейді. Бұру түтіктері және мұздатқыштың түтіктері жарамды жағдайда ұсталады
өрескел
431
Өндірістік үй-жайларда ұшқын тудыруы мүмкін жұмыстарды жүргізуге, ашық түрде орындалған шамдарды қолдануға жол бермеу
едәуір
432
Жаңадан жобаланудағы және қайта салынып жатқан пештерді өрт сөндіру бөліміне бүркеуді қосқанда дабыл беретін, бу немесе инерт газының бүркеуін тудыратын құрылғылармен жабдықталады
өрескел
433
Құбырлы пештерді форсункаларына сұйық немесе газ тәріздес отынның жеткізілуі тоқтағанда немесе қысымы төмендегенде іске қосылатын дабылмен жабдықтау
өрескел
434
Авария немесе өрт шыққан жағдайда өнімді төгуге арналған құрылғылар жарамды күйде ұсталады. Авариялық төгу желілерінің ысырмалары айыру белгілерімен белгіленеді, ал оларға өту жолдары бос болады. Авариялық құюды жүзеге асырғанда операциялардың реті нұсқаулықта қарастырылады
өрескел

420
Наличие заземления металлических воздуходувов вентиляционных систем, установленных во взрывоопасных производственных помещениях
грубое
421
Недопущение работы оборудования при неисправной вентиляции
грубое
422
Обеспечение круглосуточной работой вентиляции в закрытых помещениях, в которых находится аппаратура и коммуникации, содержащие горючие и взрывоопасные газы
грубое
423
Наличие в производственных помещениях, где возможно внезапное интенсивное выделение вредных или взрывоопасных газов или паров, механической аварийной вентиляции
грубое
424
Обеспечение автоматического пуска аварийной механической вентиляции под действием датчиков-газоанализаторов и наличие дистанционного запуска аварийной вентиляции от кнопок, расположенных у наружной двери производственного помещения
грубое
425
Наличие заземления наливных стояков эстакад для заполнения железнодорожных цистерн. Электрическое соединение рельсов железнодорожных путей в пределах сливноналивного фронта между собой и присоедини к заземляющему устройству, не связанного с заземлением электротяговой сети
грубое
426
Присоединение автоцистерн, находящихся под наливом и сливом горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, к заземляющему устройству. Использование в качестве заземляющего проводника гибкого (многожильного) медного провода сечением не менее 6 квадратных миллиметров
незначительное
427
Осмотр молниезащитных устройств 2 раза в год
незначительное
18.8 Содержание технологических аппаратов и установок
428
Недопущение эксплуатации аппаратов, трубопроводов и оборудования при допуске продукта через неплотности фланцевых соединений
грубое
429
Обеспечение горючих поверхностей аппаратов и емкостей исправной теплоизоляцией из негорючих материалов
грубое
430
Недопущение пользования пробоотборными краниками без пропускания горячего продукта через холодильник. Содержания отводных трубок и трубок холодильника в исправном состоянии
грубое
431
Недопущение в производственных помещениях производства работ, связанных с возможностью искрообразования, применения светильников открытого исполнения
значительное
432
Оборудование вновь проектируемых и реконструированных печей устройствами для образования завес пара или инертного газа с выдачей сигнала при включении завесы в пожарную часть
грубое
433
Оборудование трубчатых печей сигнализацией, срабатывающих при прекращении подачи жидкого или газообразного топлива к форсункам или снижения давления
грубое
434
Содержание устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива продукта, в исправном состоянии. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками
грубое

435
Қос көзді тетіктері бұзылған құбырлы пештерді пайдалануға жол бермеу
өрескел
436
Жылу алмастырғыш астындағы алаңшаның гидравликалық қақпа арқылы өнеркәсіптік канализацияға шығаратын, арнашыққа ағысы бар қатты беті болуы тиіс. Алаңша жанғыш өнімдер шайып төгуге арналған жабдықпен қамтамасыз ету
өрескел
18.9 Қосалқы қондырғылар мен құрылыстар
437
Тасымалданатын заттарға байланысты құбырладың айқындаушы бояумен боялуы, цифрлық белгілер мен өнім қозғалысы бағытының болуы
едәуір
438
Құбырларда тұйыққа тірелген учаскелердің болуына жол бермеу
өрескел
439
«Қамыт» бар кезде жарылыс қауіпті заттарды айдауға арналған құбырлардың қолданылуына жол бермеу
өрескел
18.10 Алау шаруашылығын пайдалану

435
Недопущение эксплуатации трубчатых печей с неисправными двойниками
грубое
436
Устройство площадок под теплообменники с твердым покрытием со стоком в лоток, с выводом в промышленную канализацию через гидравлический затвор. Обеспечение площадки с приспособлением для смыва горючих продуктов
грубое
18.9 Вспомогательные устройства и сооружения
437
Окраска трубопроводов опознавательной окраской в зависимости от транспортируемого по ним вещества, наличие цифрового обозначения и направления движения продукта
значительное
438
Недопущение наличия тупиковых участков на трубопроводах
грубое
439
Недопущение эксплуатация трубопроводов, предназначенных для перекачки взрывопожароопасных сред, при наличии «хомутов»
грубое
18.10 Эксплуатация факельного хозяйства

440
Алаудың айналасындағы аумақ кемінде 50 метр радиуста қоршалады және сақтандырғыш белгілерімен көрсетіледі
болмашы
441
Алау аумағының қоршалу шегінде құдықтар, шұңқырлар және басқа да ойықтар орнатуға жол бермеу
едәуір
442
Алау құбырына кіргізер алдында газ құбырларында қарауға және жөндеу жұмыстарын жүргізуге қол жететін от бөгеушілер орнатылады
өрескел
443
Магистралдық алау құбыры жолында шырақтың оқпанынан кемінде 50 метр қашықтықта орналасқан жалпы сепаратор қарастырылады. Алау құбыр жолының сепаратор жағына қарай еңкіш болуы қамтамасыз ету
өрескел
18.11. Компрессорлық және сорғыш станциялары
444
Компрессорлар мен сорғыштардың технологиялық параметрлерін бақылайтын барлық оқшаулау және дабылқаққыштық жабдықтарды жарамды күйде ұстау
өрескел
445
Сепаратордағы сұйықтықтардың деңгейін бақылау үшін дыбыстық және жарықтық дабылқаққыштардың болуы
өрескел
446
Сорғышпен бір рамада орналасқан электр қозғалтқыштарының жерге тұйықталуына қарамастан өрт жарылыс қаупі бар өнімдердерді айдайтын сорғыштардың жерге тұйықтаулы болуы
өрескел
447
Сорғыш үрлеуі кезінде шығарылатын өнімдерді бөлмеден тыс жерге тастауды жүзеге асыру, сұйықтықтарды – құбыр арқылы арнайы ыдысқа, бу мен газдарды – алау немесе шамға
өрескел
448
Сорғыш жұмысы кезінде қажалатын бөлшектердің майлануына, сондай-ақ, насостардың майы мен подшипниктерінің температурасына үнемі бақылауды жүзеге асыру Майлау материалдарының жайылуына және шашырауына жол бермеу
едәуір
18.12 Электр жабдықтарын ұстау
449
Қорғау жүйесі бұзылған жарылыстан қорғалған электр жабдығын пайдалануға болмайды
өрескел
450
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы құрылысында қандай да бір өзгерістер жасауға болмайды
өрескел
451
Сырты бұзылған (тесілген, жіктері кесілген) шланг кәбілдерін қолдануға тыйым салынады
өрескел
452
Жанғыш газдары, сұйықтықтары бар технологиялық құбыр жолдарының, сондай-ақ коррозиядан қорғау үшін оқшауланған құбыр жолдарын жерге қосқыштар және жерге қосу өткізгіші ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
453
Бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайына бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларын орнатылатын құралдар мен аппаратурасы бар, артық қысымдағы технологиялық аппараттар мен құбыр жолдарын байланыстыратын және жанғыш буларды, газдарды және сұйықтықтардың жағдайын ауыстыратын импульсті желілер енгізуге рұқсат етілмейді. Жеке жағдайларда (қажет болғанда) – бақылау-өлшеу құралдары үй-жайларынан тыс, сондай-ақ импульсті құбырлардың жарылған жағдайында бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларының ішіне жанғыш газдар мен булардың кіруін болдырмайтын кесу құрылғыларын орнатқан жағдайда импульсті құбырларды енгізуге рұқсат бермеу
өрескел

440
Наличие ограждения территории вокруг факела в радиусе не менее 50 метров и обозначение предупредительными знаками
незначительное
441
Недопущение устройств колодцев, приямков и других заглублений в пределах ограждений территории факела
значительное
442
Установка на газопроводах перед вводом в факельную трубу огнепреградителей, доступных для осмотра и ремонта
грубое
443
Наличие на магистральном факельном трубопроводе общего сепаратора, расположенного на расстоянии не менее 50 метров от ствола факела. Обеспечение уклона факельного трубопровода в сторону сепаратора
грубое
18.11. Компрессорные и насосные станции
444
Содержание в исправном состоянии всех блокирующих и сигнализирующих устройств по контролю технологических параметров компрессоров и насосов
грубое
445
Наличие звуковой и световой сигнализации для контроля за уровнем жидкости в сепараторе
грубое
446
Наличие заземления насосов, перекачивающие пожаровзрывоопасные продукты, независимо от заземления электродвигателей, находящихся на одной раме с насосами
грубое
447
Осуществление отвода за пределы помещения выбрасываемого продукта при продувке насосов, жидкого – по трубопроводу в специальную емкость, а пары и газы – на факел или свечу
грубое
448
Осуществление постоянного контроля за смазкой трущихся частей при работе насосов, а также температурой подшипников и сальников насосов. Недопущение растекания и разбрызгивания смазочных материалов
значительное
18.12 Содержание электрооборудования
449
Недопущение эксплуатации взрывозащищенного электрооборудования с нарушенной системой защиты
грубое
450
Недопущение изменений в конструкции взрывозащищенного электрооборудования
грубое
451
Недопущение применения шланговых кабелей с поврежденной оболочкой (проколы, порезы стыки)
грубое
452
Недопущение использования в качестве заземлителей и заземляющей проводки технологических трубопроводов, содержащих горючие газы, жидкости, а также трубопроводов, покрытых изоляцией для защиты от коррозии
грубое
453
Недопущение устройства ввода в помещение контрольно-измерительных приборов импульсных линий, заменяющих состояние горючих газов, паров и жидкостей и связывающих технологические аппараты и трубопроводы, находящиеся под избыточным давлением, с приборами и аппаратурой, размещаемыми в помещениях контрольно-измерительных приборов. В случае необходимости в исключительных случаях ввода импульсных трубок наличие установки вне помещений контрольно-измерительных приборов разделительных сосудов, а также отсекающих устройств, предотвращающих проникновение внутрь помещений контрольно-измерительных приборов горючих газов и паров в случае разрыва импульсных трубок
грубое

19. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын талаптар
454
Емдеу мекемесінің науқастарды шығару аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы науқастар саны туралы деректерді күн сайын хабарлауы
болмашы
455
Ересек науқастар мен балалар саны 25-тен асқан жағдайда оларды құрылымы қамысты және ағаш ғимараттарда орналастыруға жол бермеу
өрескел
456
Ауылды жерлерде орналасқан емдеу мекемелерін әр ғимаратқа бір саты есебінен қосалқы сатылармен қамтамасыз ету
едәуір
457
Өздігінен жүруге қабілетсіз адамдар үздіксіз келетін, ауруханалар мен басқа да мекемелерді бес науқасқа (мүгедекке) бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету
едәуір
458
Науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу үрдісіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге
өрескел
459
Кереуеттерді дәліздерде, холлдарда және басқа да эвакуациялау жолдарында орнатуға
едәуір
460
Аурухана палаталарына баллондардан оттегі жіберу үшін пластмассалық және резеңке шлангтарды қолдануға
өрескел
461
Ақаулы емдеу электр жабдықтарын пайдалануға
өрескел
462
Аурухана палаталары мен науқастар орналастырылған басқа да үй-жайларда үтік, электр плиталар мен басқа да электр жылытқыш құралдарын пайдалануға жол бермеу
едәуір
463
Су қайнатқыштарды, су жылытқыштарды және титандарды орнату, медициналық аспаптарды залалсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру тек осы мақсаттарға арнайы жабдықталған орын-жайларда жүргізу
едәуір
464
Зертханаларды, бөлімшелерді, дәрігерлер кабинеттерін, сыйымдылығын ескере отырып, жалпы саны 3 килограммнан аспайтын дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын сұйықтықтарға және жанғыш сұйықтықтарға жататын – спирт, эфир) сақтау үшін, жабылатын арнайы металлды шкафтармен қамтамасыз ету
едәуір
465
Дәріхана қоймаларының жайларында материалдық құндылықтарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтау, тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бірге сақтауға жол бермеу
өрескел
466
Оттегі мен жанғыш газ баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ материалдық және дәрілік қоймаларда сақтауға жол бермеу
өрескел
19.1 Физиотерапиялық кабинеттер, анестезиологиялық бөлімшелер,
жан сақтау және қарқынды терапия, операциялық бөлімшелер
467
Электрмен және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын, оның ішінде ауа қабатты, тек зауытта дайындалған стерилизаторлармен жабдықтау және оларды жанбайтын материалдардан жасалған үстіңгі қабаттарға орнатып қолдану
өрескел
468
Парафин мен озокеритті арнайы бөлінген үй-жайда, сору шкаф арқылы зауытта дайындалған жылытқыштарда немесе су моншасында қыздырылуы қажет
едәуір

19. Требования к объектам здравоохранения
454
Сообщение медицинской организацией ежедневно после окончания выписки больных в пожарную часть данные о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
незначительное
455
Недопущение размещения взрослых больных и детей при их количестве более 25 человек в каркасно-камышитовых и деревянных зданиях
грубое
456
Обеспечение приставными лестницами, из расчета одна лестница на здание медицинской организации, расположенные в сельской местности
значительное
457
Обеспечение носилками из расчета одни носилки на пять больных (инвалидов) здания больниц и других учреждений с постоянным пребыванием людей, не способных передвигаться самостоятельно
значительное
458
Размещение в корпусах с палатами для больных помещения, не связанные с лечебным процессом или сдавать их в аренду
грубое
459
Установка кроватей в коридорах, холлах и на других путях эвакуации
значительное
460
Применение резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты
грубое
461
Пользование неисправным лечебным электрооборудованием
грубое
462
Пользования утюгами, электрическими плитками и другими электронагревательными приборами в больничных палатах и других помещениях, занятых больными
значительное
463
Наличие устройства кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрев парафина и озокерита производится в специально приспособленных помещениях
значительное
464
Обеспечение в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей хранение медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
значительное
465
Соблюдение хранения материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго по ассортиментам, и недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с другими материалами
грубое
466
Недопущение совместное хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранение этих баллонов в материальных и аптечных складах
грубое
19.1 Физиотерапевтические кабинеты, отделения анестезиологии,
реанимации и интенсивной терапии, операционные отделения
467
Обеспеченность стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемые в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
грубое
468
Выполнение подогрева парафина и озокерита в специально выделенном помещении в вытяжном шкафу на подогревателях заводского изготовления или водяной бане
значительное

469
Үй-жайлардың жергілікті желдету жүйелерінің аппараттары мен қондырғыларынан шығару шатырдың жоғарғы нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте жүзеге асыру
едәуір
470
Аппаратураның алдын ала байқауын техникалық төлқұжатта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімде, анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, жүргізу
болмашы
471
Әр электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінің (кабинетінің) қызмет етуші персоналымен жүргізілген өртке қарсы нұсқауларды және электр аппаратура жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналын жүргізу
болмашы
472
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларының есік орындары мен өтетін жолдары арқылы сүйретпелерде науқастарды еркін тасымалдауды қамтамасыз ету
өрескел
19.2 Емдеу мекемелерінің зертханалары
473
Өндірістік қажеттіліктерге арналған тез тұтанатын сұйықтықтарды беру құбыр арқылы жүргізіледі немесе тасымалдауға арналған жабық сынбайтын арнайы ыдыста
болмашы
474
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда ішіне асбест төселген, қақпағы бар, металлды жәшікке салынған, қабырғасы қалың шынылы немесе тығыз тығындысы бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтиленді сыйымдылықтарда сақтауға жол бермеу
өрескел
475
Зертханаларда заттар мен материалдарды сақтау қатаң түрде ассортимент бойынша жүргізу
болмашы
476
Сұйық оттегіні тез тұтанатын заттармен, майлармен және сұйық майлармен бір бөлмеде сақтауға жол бермеу
өрескел
477
Сығылған, сұйықталған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондар зертхана ғимаратынан тыс металлды шкафтарда орнату
едәуір
478
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыратын аспаптардан, шілтерлерден және басқа да от көздерінен 1 метр жақын орналастыруға
өрескел
479
Жұмыс істелген тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға құюға
өрескел
480
Едендер мен жабдықтарды тез тұтанатын жанғыш сұйықтықтармен және заттармен жуу
өрескел
481
Шілтерлер жанып тұрған және электр қыздырғыш аспаптары қосылып тұрған кезде байқаусызда төгілген сұйықтықтарды тазалауға
өрескел
482
Жұмыс орнында майланған шүберек пен қағазды қалдыруға
болмашы
483
Жұмыс орнында және жұмыс істейтін үй-жайларда өрт қаупі белгілері белгісіз қандайда бір заттар мен дәрі-дәрмектерді сақтауға
болмашы
484
Жұмыс орнын, жанып тұрған шілтерлерді және басқа қыздыру аспаптарын қараусыз қалдыруға
өрескел
485
Ішінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар ыдыстарды ашық отта, сондай-ақ тұрмыстық электр қыздырғыш аспаптарында қыздыруға жол бермеу
өрескел

469
Обеспеченность осуществления выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
значительное
470
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
незначительное
471
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
незначительное
472
Обеспеченность свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока
грубое
19.2 Лаборатории лечебных учреждений
473
Обеспеченность подачи легковоспламеняющихся жидкостей для производственных нужд по трубопроводу или для транспортировки в специальной закрытой небьющейся таре
незначительное
474
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри асбестом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
грубое
475
Обеспеченность хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту
незначительное
476
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
грубое
477
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах
значительное
478
Размещение ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок и других источников огня легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие материалы
грубое
479
Выливание отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в канализацию
грубое
480
Мытье полов и оборудование легковоспламеняющимися горючими жидкостями и веществами
грубое
481
Уборка случайно пролитых жидкостей при зажженных горелках и включенных электронагревательных приборах
грубое
482
Оставление на рабочем месте промасленной ветоши и бумаги
незначительное
483
Хранение на рабочем месте и в рабочих помещениях каких-либо веществ и препаратов с неизвестными пожароопасными свойствами
незначительное
484
Оставление без присмотра рабочего места, зажженные горелки и другие нагревательные приборы
грубое
485
Производство нагревания сосудов с находящимися в них легковоспламеняющимися и горючими жидкостями на открытом огне, а также на бытовых электронагревательных приборах
грубое

19.3 Бір және көп орындық емдеу барокамералары
486
Барокамера үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдармен қаптау
өрескел
487
Барокамера үй-жайларына орталықтан немесе сумен жылыту, жылу тасымалдағыштың температурасы 950С аспайтындай етіп қарастыру. Жылу беру аспаптарынан және жылудың басқа көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтық кемінде 1 метр етіп қарастыру
өрескел
488
Екi немесе одан көп бiр орынды немесе бiр көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарық бар болу
өрескел
489
Төлқұжаттары немесе түгендеу нөмiрлерi көрсетiлген, оттегiсi артырылған ортада жұмыс iстеуге рұқсат етiлген аспаптар тiзбесiнің болуы
болмашы
490
Тiкелей барокамераларда орнатылған шамшырақтарда тек қыздыратын лампалар қолданылады
болмашы
491
пациенттi бароаппаратқа синтетикалық киiмде жайғастыруға
едәуір
492
бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлердi) жерге қоспастан бароппараттарды пайдалануға
өрескел
493
барокамераға тез тұтанатын сұйықтықтарды, майларды, оттың немесе ұшқынның пайда болуына қабiлеттi заттар мен бұйымдарды кiргiзуге
өрескел
494
барозалда (үй-жайда, көлiк салонында) ақаулы аспаптарды және электр өткiзгiштердi (оқшаулағыштары зақымдалған, сенiмсiз ұшқындайтын түйiсулермен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын (су қайнатқыштарды, электр плиталарын) пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын тудыруға қабiлеттi материалдар мен бұйымдарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекi шегуге, жұмыс орындарының төменгi жағына жарық түсiру үшiн ашық орындалған шамшырақтарды қолдануға
өрескел
495
майсыздандырылған емес оттегi жабдығын пайдалануға
өрескел
496
барозалда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, майларды, сондай-ақ жанғыш, оның iшiнде таңып байлау материалдарын сақтауға
өрескел
497
барозалдағы оттегi концентрациясының 23% артық асуына жол беруге
едәуір
498
баробөлiмдi және бороаппаратты тексерудiң бекiтiлген актiсi болмаған кезде бороаппаратта емдеу сеанстарын жүргiзуге
едәуір
19.4 Дәріханалар және дәріхана қоймалары
499
Басқа мақсаттағы ғимарат iшiндегi дәрiханаларда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар саны 100 килограммнан аспау керек
едәуір
500
Жеке орналасқан дәрiханаларда сақталатын оттегi толтырылған баллонның саны екеуден аспайды және олар арнайы орынға тiгiнен тұрғызылған күйде тұрады, сонымен бiрге қамытпен тығыз бекiтiледi
едәуір
501
транзиттi электр кабельдерi өтетiн үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары бар үй-жайларда май сiңген аппаратураларды сақтауға
өрескел
502
өнiмдi үйiп-төгiп сақтауға және оны жылу беру радиаторлары мен құбырларына тығыз жинауға
едәуір

19.3 Одно- и многоместные лечебные барокамеры
486
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов
грубое
487
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95оС. Обеспеченность расстояния от отопительных приборов и других источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
грубое
488
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместных барокамеры или одна многоместная
грубое
489
Наличие перечня приборов, допущенных к работе в среде с повышенным содержанием кислорода, с указанием их паспортных или инвентаризационных номеров
незначительное
490
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
незначительное
491
Помещение пациентов в бароаппарат в синтетической одежде
значительное
492
Эксплуатация бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера)
грубое
493
Внос в барокамеру легковоспламеняющиеся жидкости, масла, вещества и предметы, способные вызвать появление огня или искры
грубое
494
Пользование в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользоваться электронагревательными приборами (кипятильниками, электрическими плитками) использовать мебель из горючих материалов, материалы и предметы, способные вызвать искру, применять открытый огонь, курить, применять светильники открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест
грубое
495
Эксплуатация необезжиренного кислородного оборудования
грубое
496
Хранение в барозале горючих и легковоспламеняющихся жидкостей, масла, а также горючие материалы, в том числе перевязочные
грубое
497
Недопущение увеличения концентрации кислорода в барозале более 23%
значительное
498
Производство лечебных сеансов в бароаппарате при отсутствии утвержденного акта обследования бароотделения и бароаппарата
значительное
19.4 Аптеки и аптечные склады
499
Наличие в аптеках, находящихся в зданиях другого назначения, общего количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не более 100 килограмм
значительное
500
Осуществление в отдельностоящих аптеках хранения не более двух баллонов с кислородом, укрепленные в вертикальном положении в специальных гнездах и надежно закрепляются хомутами
значительное
501
Хранение в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры
грубое
502
Хранение продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления
значительное

503
материалдарды тiкелей қоймаларда ашуға және буып-түюге
болмашы
504
Дәрiхана қойма үй-жайларында материалдық құндылықтар қатаң түрде ассортиментке сәйкес сақталуы қажет, бұл ретте тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бiрге сақтауға жол берiлмейдi
болмашы
505
Пластмасс бұйымдары желдетiлетiн, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылу беру жүйелерiнен кемiнде 1 метр қашықтықта сақталады
болмашы
506
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар жанбайтын және төзiмдi стеллаждармен және тұғырлармен қамтамасыз ету
едәуір
507
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды енi кемiнде 0,7 метр және биiктiгi кемiнде 1,2 метр есiктерi бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтау
едәуір
508
100 килограммнан астам мөлшердегi тез тұтанатын сұйықтықтар бөлек тұрған ғимаратта, шыны немесе металлды ыдыста, өзге топтардағы от қауiптi заттарды сақтау үй-жайларынан оқшаулап сақтау
едәуір
509
Ұйымдардың өндiрiстiк үй-жайларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды жалпы мөлшерi 3 килограммнан аспайтындай етiп, жылыту аспаптары мен шығу жолдарынан қашықта арнайы металл жәшiкте сақтау
едәуір
510
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын үй-жайларда сыртынан, сондай-ақ осы үй-жайлардың iшiнен, есiктерде айқын көрiнетiн «От қауiптi», «Жарылыс қауiптi», «Темекi шегуге жол берiлмейдi», «Өрт шыққан жағдайда 101 телефонына қоңырау соғу қажет» деген жазулар iлінеді
болмашы
511
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын әр үй-жайға кiру жолының жанында «Өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты (жауапты адамның Т.А.Ә. (бар болса)» деген жазуы бар тақтаның болуы
болмашы
512
Тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған контейнерлер сұйықтықтардың булануын болдырмау үшiн тығыз жабылатын қақпағы бар шыныдан немесе металдан дайындалады
едәуір
513
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөтелкелер, баллондар мен өзге де үлкен сыйымдылықтар соққыдан сақтайтын ыдыста немесе баллон аударғыштарда бiр қатарда сақталады
болмашы
514
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрi-дәрмек құралдарын минералды қышқылдармен (күкiрт, азот және өзге де қышқылдармен), сығылған және сұйылтылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен, жарылыс қауiптi қоспалар беретiн (хлорат калийi, пермаганат калийi) бейорганикалық тұздармен бірге сақтауға жол берiлмейдi
өрескел
515
Жанғыш және жарылыс қауiптi дәрi-дәрмек құралдары қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақталады
өрескел

503
Распаковка и упаковка материалов непосредственно в хранилищах
незначительное
504
Хранение материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго в соответствии с ассортиментом, недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с остальными материалами
незначительное
505
Обеспеченность хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
незначительное
506
Обеспеченность помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
значительное
507
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
значительное
508
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолированного от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
значительное
509
Хранение в производственных помещениях организаций легковоспламеняющихся и горючих жидкостей общим количеством не более 3 килограмм в специальном металлическом ящике вдали от нагревательных приборов и выходов
значительное
510
Наличие в помещениях хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ снаружи, а также на дверях внутри этих помещений ясно видимых надписей: «Огнеопасно», «Взрывоопасно», «Курить воспрещается», «В случае пожара звонить по телефону 101»
незначительное
511
Наличие около входа в каждое помещение хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ таблички с надписью «Ответственный за обеспечение пожарной безопасности (ФИО (при наличии) ответственного лица)»
незначительное
512
Изготовление контейнеров, предназначенных для хранения легковоспламеняющихся жидкостей, из стекла или металла, с плотно подогнанной крышкой для предупреждения испарения жидкостей
значительное
513
Осуществление хранения бутылей, баллонов и других крупных емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в таре, предохраняющей от ударов, или в баллоноопрокидывателях в один ряд
незначительное
514
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
грубое
515
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средства в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах)
грубое

20. Білім беру нысандарына қойылатын талаптар
516
Оқушылармен және студенттермен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі қағидасымен және өрт шыққан жағдайдағы іс-әрекеттермен танысу сабақтарын өткізу. Бастауыш сыныптармен, сондай-ақ мектепке дейінгі балалар мекемелерінде әңгімелесулер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, кәсіби мектептерде, колледждер мен жоғары оқу орындарында өрт қауіпсіздігі қағидасын оқу бойынша нұсқаулық сабақтарын өткізу
едәуір

20. Требования к объектам образования
516
Проведение с учащимися и студентами занятий по изучению требований пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С младшими классами, а также в детских дошкольных учреждениях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, профессиональных школах, колледжах и высших учебных заведениях – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
значительное

517
Зертханаларда тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен артық мөлшерде сақтауға жол бермеу
едәуір
518
Егер тартпалы шкафта орындалатын операцияға қатысы жоқ заттар, материалдар мен жабдықтар болса, сондай-ақ олар жарамсыз және желдеткіш жүйесі іске қосылмаған болса, онда олармен жұмыс істеуге жол берілмеу
өрескел
519
Тартпалы шкафтардың тез тұтанатын заттармен жұмыс жүргізілетін ағаш бөліктері оттан қорғайтын лакпен сырлануы немесе жанбайтын материалдармен боялуы
өрескел
520
Жұмыс соңында қолданылған тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар арнайы жабық ыдыста жиналуын, бұдан әрі пайдаға асырылуы үшін зертханадан шығарылуын қамтамасыз ету
өрескел
521
Тез тұтанатын сұйықтықтар және жанғыш сұйықтықтарды канализацияға төгуге жол берілмеу
едәуір
522
Балалар мекемелерінің көп қабатты ғимараттарында кіші жастағы балалардың топтары (сыныптары) екінші қабаттан жоғары орналастырмау
өрескел
523
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да бөлмелерде жиһаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарын алуы қамтамасыз ету
өрескел
524
Оқу сыныптары мен кабинеттерінде шкафтарда, серелерде немесе тұрақты орнатылған тіреулерде сақталатын оқу процесін қамтамасыз етуге арналған қажетті жиһаздардың, аспаптардың, үлгілердің, керек-жарақтардың, құралдардың болуы
болмашы
525
Оқу сыныптары мен кабинеттеріндегі парталар (үстелдер) санының артық болуына жол бермеу
болмашы
526
Сабақтар аяқталғаннан кейін кабинеттердегі, зертханалардағы және шеберханалардағы өрт, жарылыс және өрт қаупі бар барлық заттар мен материалдар жеке үй-жайларда орналастырылған жанбайтын шкафтарға (жәшіктерге) қою
едәуір
527
Балалар тәулік бойы болатын мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде телефон байланысы қамтамасыз етіліп, қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшіліктің болуы
өрескел
21. Әлеуметтік сала нысандарына (қарттар және мүгедектер үйіне, балалар үйіне, интернаттарға, балалар және мүгедектер психикалық-неврологиялық орталықтарға) қойылатын талаптар
528
Қағаздарға және басқа да жанғыш қалдықтарға арналған себеттер мен жәшіктер үнемі тазартылып, қоқыстары ғимараттан тыс арнайы бөлінген орынға шығару
болмашы
529
Жанғанда уыттылығы жоғары өнімдер шығаруы мүмкін полимерлі материалдар қолданылып жасалған жиһаз бен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
едәуір
530
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының қызметтік үй-жайларында тұрмыстық электр аспаптарын (тоғазытқыштарды, қысқа толқынды пештерді, электр жылытқыштарын, электр шәйнектерін) орнатуға және пайдалануға жол бермеу
едәуір

517
Недопущение хранения в лабораториях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
значительное
518
Недопущение проведения работ в вытяжном шкафу, если в нем находятся вещества, материалы и оборудование, не относящиеся к выполняемым операциям, а также при его неисправности и отключенной системе вентиляции
грубое
519
Наличие окрашивания огнезащитным лаком или покрытия деревянных частей вытяжных шкафов, в которых проводятся работы с легковоспламеняющимися веществами
грубое
520
Обеспечение сбора легковоспламеняющихся и горючих жидкостей по окончании рабочего дня в специальную закрытую тару и удаление из лаборатории для дальнейшей утилизации
грубое
521
Недопущение слива легковоспламеняющиеся и горючие жидкости в канализацию
значительное
522
Размещение не выше второго этажа в многоэтажных зданиях детских учреждений группы (классы) детей младших возрастов
грубое
523
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
грубое
524
Наличие в учебных классах и кабинетах необходимой для обеспечения учебного процесса мебели, приборов, моделей, принадлежностей, пособий, которые хранятся в шкафах, на стеллажах или на стационарно установленных стойках
незначительное
525
Недопущение превышения количества парт (столов) в учебных классах и кабинетах
незначительное
526
Уборка в негорючие шкафы (ящики), устанавливаемые в отдельных помещениях все взрывопожароопасные и пожароопасные вещества и материалы по окончании занятий в кабинетах, лабораториях и мастерских
значительное
527
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях с круглосуточным пребыванием детей
грубое
21. Требования к объектам социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов)
528
Регулярное очищение корзин и ящиков для бумаг и других горючих отходов и вынос мусора за пределы здания в специально отведенное место
незначительное
529
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленные с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
значительное
530
Недопущение установки и использования в служебных помещениях организаций социального обслуживания бытовых электроприборов (холодильники, микроволновые печи, электрообогреватели, электрочайники)
значительное

531
Тамақты тек осы мақсаттарға арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерде ғана дайындауды (ысытуды) қамтамасыз ету. Бұл ретте тұрмыстық қажеттілікке арналған электр жылытқыш аспаптарын автоматты өшіру құралдарынсыз қолдануға жол берілмеу
өрескел
532
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында үй-жайларды жарықтандыру ұшін керосинді шамдар мен шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
533
Жатын бөлмелерде, ойнайтын бөлмелерде және қызмет көрсетілетін тұлғалар болатын басқа да үй-жайларда өтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылытқыш құралдарды пайдалануға жол берілмеу. Киімдерді өтіктеу тек осы мақсатқа бөлінген арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
өрескел
534
Қызмет көрсету персоналының тәулік бойы кезекшілігі болуы. Кезекшінің қолында үнемі эвакуациялық шығу орындарының есіктеріндегі барлық құлыптардың кілттері жиынтығы болуы. Кілттердің басқа жиынтығын кезекшінің бөлмесінде сақтау
өрескел
22. Сауда объектілеріне қойылатын талаптар
535
Сауда залдары мен эвакуациялау жолдарында жанғыш материалдарды, қалдықтарды, орамалар мен контейнерлерді сақтауға жол бермеу. Олар күн сайын жиналуына байланысты алынып тасталуын қамтамасыз ету. Жанғыш ыдыстарды ғимараттың терезелеріне жақын жинауға жол бермеу
болмашы
536
Терезелік ойықтары жоқ немесе түтін жоюға арналған шахтасы жоқ үй-жайларда жанғыш немесе жанбайтын заттарды жанғыш орамаларда сақтауды ұйымдастыруға жол бермеу
өрескел
537
Сіріңкелерді, одеколонды, иіс суларды, аэрозольді орамаларды және өртке қатысты басқа да қауіпті заттарды басқа заттардан бөлек арнайы лайықталған орындарда сақтау жүзеге асыру
өрескел
538
сауда залдарында сатып алушылар болған кезде отпен байланысты жұмыстарды жүргізуге
өрескел
539
тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды (газ баллондарын, сырларды, лактарды, ерітінділерді, тұрмыстық химия тауарларын), аэрозольді орамаларды, қару-жарақтар мен пиротехникалық бұйымдарды басқа мақсаттағы ғимараттарға орналастыру кезінде оларды сатуға
өрескел
540
эвакуациялау жолдарында және сатылы торларда сағат жөндеу, ою және басқа да шеберханаларды, сондай-ақ дәрі-дәрмек, газет, кітап дүңгіршектерін орналастыруға
өрескел
541
сауда залдарында әуе шарларын толтыруға және басқа да мақсаттарға арналған жанғыш газдары бар баллондарды орнатуға
өрескел
542
сатылы торларда, тамбурда және басқа да эвакуациялау жолдарында ойын, сауда аппараттарын орналастыруға және сауда жасауға
өрескел
543
15000 мыңнан артық аэрозольді орамаларды сақтауға жол бермеу
едәуір
544
Ашық базарлардың сауда қатарларының үстінен жабындарды жанбайтын материалдардан жасау
өрескел

531
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
грубое
532
Недопущение применения в организациях социального обслуживания для освещения помещений керосиновые лампы и свечи
грубое
533
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и других электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и других помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
грубое
534
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала. Наличие у дежурного при себе комплекта ключей от всех замков на дверях эвакуационных выходов. Хранение другого комплекта ключей в помещении дежурного
грубое
22. Требования к объектам торговли
535
Недопущение временного хранения горючих материалов, отходов, упаковок и контейнеров в торговых залах и на путях эвакуации. Обеспечение их удаления ежедневно по мере их накопления. Недопущение складирования горючей тары вплотную к окнам зданий
незначительное
536
Недопущение хранения горючих товаров или негорючих товаров в горючей упаковке в помещениях, не имеющих оконных проемов или шахт дымоудаления
грубое
537
Осуществление хранения спичек, одеколона, духов, аэрозольных упаковок и других, опасных в пожарном отношении товаров отдельно от других товаров в специально приспособленных помещениях
грубое
538
проведения огневых работ во время нахождения покупателей в торговых залах
грубое
539
Торговля легковоспламеняющимися жидкостями, горючими жидкостями и горючими газами (баллоны с газом, краски, лаки, растворители, товары бытовой химии), аэрозольными упаковками, боеприпасами и пиротехническими изделиями при размещении их в зданиях иного назначения
грубое
540
Размещение на путях эвакуации и в лестничных клетках пункты ремонта часов, граверные и другие мастерские, а также аптечные, газетные, книжные и другие киоски
грубое
541
Установка в торговых залах баллонов с горючими газами для наполнения воздушных шаров и других целей
грубое
542
Размещение торговых, игровых аппаратов и торговли товарами на площадках лестничных клеток, в тамбурах и других путях эвакуации
грубое
543
Хранение более 15000 аэрозольных упаковок
значительное
544
Выполнение навесов над торговыми рядами открытых рынков из негорючих материалов
грубое

545
Сауда қатарлары арасында ашық өту жолдарын маталармен, қағазбен, үлдірмен жабуға жол бермеу
өрескел
546
Базарларды басқа мақсаттағы ғимараттың бөлігіне немесе оларға жапсарлас құрылыстарға орналастыруға жол бермеу
өрескел
547
Ғимараттар мен құрылыстарда орналастырылатын дүңгіршектер мен дүкеншелер (егер нормативтік құжаттарға қайшы келмесе) жанбайтын материалдардан салынады. Жанғыш сұйықтықтарды, дезодоранттарды, сығылған газдарды сатуға арналған павильондар мен дүңгіршектерді жеке тұрған немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектер тобын отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІ дәрежелі етіп салу
едәуір
548
Жұмыс уақытында сатып алушылардың эвакуациялық шығу жолдарымен байланысты жолдар арқылы тауарларды тиеуді және ыдыстарды түсіруді жүзеге асыру
едәуір
549
Шыны ыдыстарға бөлініп құйылған әрқайсысы 1 литр сыйымдылықтан астам тұрмыстық химиялық тауарлармен, сырлармен, лактармен және тез тұтанатын сұйықтықтармен, жанғыш сұйықтықтармен сауда жасауға, сондай-ақ «От қаупі бар», «Отқа жақын шашыратпа» деген ескерту жазулары жоқ заттаңбасысыз өрт қауіпті тауарларды сатуға жол берілмеу
едәуір
22.1. Сауда павильондары мен дүңгіршектер
550
Бөлінген аумақта дүңгіршектерді, сондай-ақ ауданы 20 шаршы метрге дейін қоса алғанда бір қабатты павильондарды орналастыру топтарымен жүзеге асыру. Бір топта отқа төзімділік дәрежелеріне қарамастан 10-нан аспайтын құрылыс орналастыру. Топта олардың арасындағы қашықтық нормаланбайды
өрескел
551
Жанатын қалдықтарды жинау орындары дүңгіршектер мен павильондардан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
552
Орама материалдары мен құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлардың ауданы 5 м2 аспайтын етіп орындау
өрескел
553
Жанғыш сұйықтықтар мен газдарды сатуға арналған павильондар мен дүңгіршектерді отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІа дәрежелі, бөлек тұратын етіп немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектермен топта орындау
өрескел
23. Сақтау объектілеріне қойылатын талаптар
554
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың бір тектілігіне қарамастан, қандай да бір материалдар мен тауарларды бір секцияда каучукпен немесе авто резинамен бірге сақтауға жол бермеу
едәуір
555
Жанғыш газдары бар баллондар, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтар (бөтелкелер, үлкен бөтелкелер, басқа да ыдыс), сондай-ақ аэрозоль орамдар күн сәулесі мен басқа жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету
өрескел
556
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамдарын өртке қарсы бөліктерде тек жоғары қабатта ғана жиналуын, бұл ретте бөліктегі мұндай орамдардың саны 150000 аспауын қамтамасыз ету
өрескел
557
Қойманың оқшауланған бөлігінде 15000 аспайтын орамды (қорапты) сақтауға, ал қойманың жалпы сыйымдылығы 900000 орамнан аспауын қамтамасыз ету. Қойма ғимараттары шатырсыз, тез ашылатын жабынды болуы тиіс
өрескел

545
Недопущение накрытия открытых проходов между торговыми рядами тканями, бумагой, пленками
грубое
546
Недопущение размещения рынков в части зданий иного назначения или в пристройках к ним
грубое
547
Выполнение киосков и ларьков, устанавливаемые в зданиях и сооружениях из негорючих материалов. Выполнение павильонов и киосков, предназначенные для торговли горючими жидкостями, дезодорантами, сжатыми газами I-ой, П-ой, Ша-ей степени огнестойкости, отдельно стоящими или в группе с киосками торгующими аналогичным товаром
значительное
548
Осуществление в рабочее время загрузку товаров и выгрузку тары по путям, связанные с эвакуационными выходами покупателей
значительное
549
Недопущение торговли товарами бытовой химии, лаками, красками и другими легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, расфасованными в стеклянную тару емкостью более 1 литра каждая, а также пожароопасными товарами без этикеток с предупреждающими надписями типа «Огнеопасно», «Не распылять вблизи огня». Осуществление расфасовки пожароопасных товаров в специально приспособленных для этой цели помещениях
значительное
22.1. Торговые павильоны и киоски
550
Осуществление установки киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 20 квадратных метров включительно на отведенной территории группами. Размещение в одной группе не более 10 сооружений независимо от степеней их огнестойкости
грубое
551
Размещение места сбора сгораемых отходов на расстоянии не менее 15 метров от киосков и павильонов
грубое
552
Выполнение помещений для хранения упаковочных материалов и инвентаря площадью не более 5 мІ
грубое
553
Выполнение павильонов и киосков, предназначенные для торговли горючими жидкостями и газами, І, II, IIIa степеней огнестойкости, отдельно стоящими, или в группе с киосками, торгующими аналогичными товарами
грубое
23. Требования к объектам хранения
554
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной каких-либо других материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
значительное
555
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей (бутылки, бутыли, другая тара) с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольные упаковки от солнечного и иного теплового воздействия
грубое
556
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000
грубое
557
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое

558
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын сақтауды жүзеге асыру
өрескел
559
Ашық алаңдарда немесе шатырлар астында аэрозоль орамдарын тек жанбайтын контейнерлерде ғана сақтауды жүзеге асыру
едәуір
560
Қойма үй-жайларында материалдарды стеллажсыз тәсілмен сақтау кезінде қатарлап жинауды жүзеге асыру. Қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы ені есіктің еніне тең, бірақ 1 метрден кем емес еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы
өрескел
561
Қойма үй-жайлары ішіндегі ағаш құрылымдарды оттан қорғау құрамымен өңдеуді жүзеге асыру
өрескел
562
Транзиттік электр кәбілдері, газ және өзге де коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу
өрескел
563
Шамшырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс құрылымдарының үстіне дейін 0,2 метр қашықтықта болуы
өрескел
564
Тауар-материалдық құндылықтарын сақтауға арналған үй-жайларда тұрмыстық қызмет көрсету бөлмелерін, тамақ ішу және басқа да қосалқы қызмет бөлмелерін орналастыруға жол бермеу
өрескел
565
Тауартанушылардың, сарапшылардың, қоймашылардың жұмыс орындарын қоршау үшін қойма үй-жайларында орнатылатын шынылы қалқалар өрт туындаған жағдайда адамдар мен тауар-материалдық құндылықтарын эвакуациялауға кедергі келтірмеу
өрескел
566
Қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тиеу-түсіру және көлік құралдарының тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу
болмашы
567
Қоймалардың ғимараттарында ыдысты ашумен, жарамдылықты тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитро бояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты барлық операциялар сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
болмашы
568
Қоймалардың электр жабдықтары жұмыс күні аяқталғанда токтан ажыратылады. Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдан жасалған қабырғаға немесе бөлек тұрған тірекке орнатылады, шкафқа немесе пломбалауға арналған құрал-саймандары бар текшеге орналастырылып, құлыппен жабылады
өрескел
569
Қоймалардың үй-жайларында кезекшілік жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларды орнатуға жол бермеу
өрескел
570
База мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда персонал мен өзге де тұлғалардың тұруына жол бермеу
өрескел
571
А, Б және В1 - В4 санатты қойма үй-жайларына локомотивтердің өтуіне жол бермеу
өрескел
572
Цех қоймаларында кәсіпорында нормадан тыс мөлшерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
өрескел

558
Осуществление скандирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
грубое
559
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
значительное
560
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
грубое
561
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
грубое
562
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
грубое
563
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
грубое
564
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и других подсобных служб
грубое
565
Не препятствование устанавливаемых в складских помещениях остекленных перегородок для ограждения рабочих мест товароведов, экспертов, кладовщиков эвакуации людей или товарно-материальных ценностей в случае возникновения пожара
грубое
566
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
незначительное
567
Осуществление в здании складов операций, связанных с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
незначительное
568
Расположение аппаратов, предназначенные для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
грубое
569
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
грубое
570
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
грубое
571
Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
грубое
572
Недопущение в цеховых кладовых хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем норму
грубое

573
Түтін жою үшін ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
23.1 Газ баллондарын сақтау
574
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймалар жеңіл ашылатын жабындары бар, бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастырылады
өрескел

573
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
грубое
23.1 Хранение газовых баллонов
574
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое

575
Газы бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелері ақ бояумен сырланады немесе күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықталуы тиіс
болмашы
576
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтыққа қандай да бір жанғыш материалдарды сақтауға және отты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
577
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен будкалар жанбайтын материалдардан жасалуы және олардың ішінде жарылыс қауіпті қоспалардың түзілуін болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
өрескел
578
Жанғыш газдары бар баллондар оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор және басқа да тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
болмашы
579
Газды баллондарда сығылған, сұйытылған және ерітілген күйде сақтауды жүзеге асыру. Баллондардың сыртқы қабаттары сол газ үшін белгіленген түспен бояу
болмашы
580
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майдың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
өрескел
581
Газдар сақталатын үй-жайларда жарылыс қауіпті қосылымдарға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
өрескел
582
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қоймалық үй-жайға табанында металл шеге немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдардың кіруіне жол бермеу
өрескел
583
Тежегіштері бар жанғыш газ баллондары тігінен, олардың құлап қалуын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау
болмашы
584
Тежегіштері жоқ баллондар көлденеңінен рамаларда немесе стеллаждарда сақталады. Қатардың биіктігі бұл жағдайда 1,5 метрден аспайтындай етіп қабылдануы, ал клапандар сақтандыру қалпақтарымен жабылады және бір жағына қарай бұрылады
өрескел
585
Қоймаларда қандай да бір басқа заттарды, материалдар мен жабдықты сақтауға жол бермеу
өрескел
586
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайлары табиғи желдеткіштің болуы
өрескел
23.2 Ағаш материалдар қоймасын ұстау
587
Сыйымдылығы 10000 текше метрден кем ағаш материалдары қоймаларында сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарларының болуы
болмашы
588
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықты жинап қоюға жол бермеу
өрескел
589
Қатарларға арналған орындар шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейін тазартылады, жердің немесе қиыршық тастың қалыңдығы кемінде 0,5 метр болуы қажет
болмашы
590
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймесі, жоңқаларды бұзу шараларын анықтап, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы қажет
болмашы

575
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
незначительное
576
Недопущение хранения какие-либо горючих материалов и производства огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
грубое
577
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающую образование в них взрывоопасных смесей
грубое
578
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором и другими окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
незначительное
579
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
незначительное
580
Недопущение попадание масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
грубое
581
Наличие исправных газоанализаторов до взрывоопасных концентраций в помещениях хранения газов
грубое
582
Недопущение в складском помещение, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
грубое
583
Хранение баллонов с горючими газами, имеющие башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях или других устройствах, исключающих их падение
незначительное
584
Хранение баллонов, не имеющие башмаков, в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
грубое
585
Недопущение хранения каких-либо других веществ, материалов и оборудования в складах газов
грубое
586
Наличие естественной вентиляции в помещении складов с горючими газами
грубое
23.2 Содержание складов лесоматериалов
587
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов
незначительное
588
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирование лесоматериалов, оборудования
грубое
589
Очищение мест, отведенные под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличие слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
незначительное
590
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
незначительное

591
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа бекеттер (бекеттер) жедел өрт сөндіру жоспарларында анықталатын мөлшерде әр түрлі өрт техникасы түрлері қорының болуы
өрескел
592
Қоймада ағаш материалдарын сақтаумен байланысы жоқ жұмыстарды атқаруға жол бермеу
болмашы
593
Ағаш материалдары қоймаларында бөлек ғимараттарда өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайлар орналастыру
өрескел
594
Үй-жайларға жылу беру үшін зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
өрескел
595
Іштен жану қозғалтқыштары бар шығырлар дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
23.3. Ағаш материалдар қоймасы
596
Көлік пакеттерін өртке қарсы бөліктерде, өту жолдарында, өрт сөндіру су көздеріне кіреберістерге орнатуға жол бермеу
өрескел
597
Жабық қоймалар мен бастырма алаңдарының едендері жанбайтын материалдан жасалады
едәуір
23.4 Жоңқа қоймалары
598
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және едені жанбайтын жасалған ашық алаңдарда сақтауға болады
өрескел
599
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін кертпектің ішінен жылу электрлік түрлендіргіштерді орнату үшін жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
өрескел
23.5 Көмір қоймасы
600
Жаңа қазылып алынған көмірді бір айдан артық жатқан ескі көмір үйіндісіне жинауға
болмашы
601
Жанып жатқан көмірді транспортер ленталары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге артуға
өрескел
602
Көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қызған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кәбілдері мен мұнай-газ өткізгіштердің үстіне орналастыруға
өрескел
603
Көмірді жинау және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен өзге де жанғыш материалдардың түсуіне жол берілмейді
болмашы
604
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналасатын, көмір сақтауға арналған үй-жайлар өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлінеді
өрескел
23.6 Жанғыш талшықты материалдар қоймалары
605
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан артуына жол бермеу
едәуір
606
Қатарлардың өлшемдері 22 х 11 метрден аспайтындай, биіктігі бойынша 8 метрден аспайтындай етіп жүзеге асыру
едәуір
607
Ұяшықта алты қатардан немесе бастырмадан артық болмауы, қатарлар арасындағы аралықтар – кемінде 15 метр, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша – 20 метр
өрескел
608
Топта төрт ұяшықтан аспайтындай (24 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, ұяшықтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр
өрескел
609
Секторда төрт топтан аспайтындай (96 қатар немесе бастырма) етіп қарастырылады, топтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метр
өрескел

591
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения
грубое
592
Недопущение на складах производства работ, не связанные с хранением лесоматериалов
незначительное
593
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов
грубое
594
Применение для отопления помещений электронагревательных приборов заводского изготовления
грубое
595
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
грубое
23.3. Склады пиломатериалов
596
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
грубое
597
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
значительное
23.4 Склады щепы
598
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
грубое
599
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
грубое
23.5 Склады угля
600
Складирование угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца
незначительное
601
Транспортировка горящего угля по транспортерным лентам и отгружение их в железнодорожный транспорт или бункер
грубое
602
Расположение штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
грубое
603
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и других горючих материалов при укладке угля и его хранении
незначительное
604
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемые в подвальном или первом этаже производственных зданий
грубое
23.6 Склады горючих волокнистых материалов
605
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
значительное
606
Осуществление размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
значительное
607
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, разрыв между штабелями не менее 15 метров, между навесами – 20 метров по всем направлениям
грубое
608
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
грубое
609
Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 метров по всем направлениям
грубое

610
Секторлар арасындағы аралықтарды 100 метрден кем болуына жол берілмейді.
өрескел
611
Талшықты материалдар сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелерде қоршаудың болуы
болмашы
612
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол берілмеу
болмашы
613
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын өшіргіштерсіз темір жол (паровоздардан басқа) және автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол берілмейді
өрескел
23.7 Қор саябақтарының мазмұн тәртібі
614
Резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерлерiнің көлемін топырақ үйiп бекiтiлген жердегi ең үлкен және тұрақты жарамды күйде ұсталатын резервуардың көлемiне тең етіп орындалуы
өрескел
615
Толтыруды және деңгейдi өлшеудi бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желiлерiнен басқа, резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлiген жерi iшiнде және тiкелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желiлерiн төсеуге жол бермеу
өрескел
616
Резервуарлық парктегi құбырлардың коммуникациясын резервуармен авария болған жағдайда мұнайды бiр ыдыстан келесiсiне қотарып алу мүмкiн болатындай етіп орнату
өрескел
617
Жылдың қысқы мезгiлiнде резервуарлардың төбесiнен қарды дер кезiнде алу, сондай-ақ резервуарлық парктiң аумағына жолдар мен өрт сөндiруге өту жолдарын қардан тазарту
болмашы
618
Жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда және резервуарлық парк аумағында көмірсутегі концентрациясын тұрақты бақылау үшін түсті және дыбысты сигналмен газ талдағышының болуы
өрескел
619
Көрінетін жерлерде резервуарлық парктің барлық аумағында және жеке тұрған резервуарларда өртке қарсы өртке қарсы режимінің бұзылуына жол бермеу туралы жазбаның болуы
болмашы
620
Өлшеу қондырғыларының тек стационарлық жүйелерімен мұнай өнімдерінің сынамасын іріктеуді және деңгейін өлшеуді жүзеге асыру
болмашы
621
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофор күкіртті темір шөгінділерінен тазалау бойынша жоспарлы жұмыстардың кестесінің болуы
болмашы
622
Пайдаланылатын резервуар парктері аумағындағы ашық отты (дәнекерлеу, кесу) қолданумен байланысты құрылыс және монтаждау жұмыстарын кәсіпорынның бас инженерінің жазбаша рұқсаты негізінде жүргізу
өрескел
623
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін жою үшін, сондай-ақ топырақ үйіп бекітілген жерлерден канализация жолдарда нөсер суын ағызу үшін топырақ үйіліп бекітілген жерлердің шектерінен тыс қолданысқа келтірілетін сақтан клапандар түріндегі ысырма құрылғылардың болуы
өрескел
624
Жобалық құжаттамада белгіленген топырақпен үйіп бекітілетін жердің биіктігін азайтуға
өрескел

610
Недопущение разрывов между секторами менее 100 метров
грубое
611
Наличие ограждения участков, занятые складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
незначительное
612
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
незначительное
613
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5 метров, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
грубое
23.7 Порядок содержания резервуарных парков
614
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии
грубое
615
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня
грубое
616
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке обеспечивающими возможность в случае аварии с резервуаром перекачки нефти из одной емкости в другую
грубое
617
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
незначительное
618
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях и на территории резервуарного парка
грубое
619
Наличие на видных местах надписей о недопустимости нарушения противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
незначительное
620
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств
незначительное
621
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
незначительное
622
Производство на основании письменного разрешения главного инженера предприятия строительных и монтажных работ на территории эксплуатирующихся резервуарных парков, связанные с применением открытого огня (сварка, резка)
грубое
623
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на канализационных выпусках из обвалований
грубое
624
Уменьшение высоты обвалования, установленной в проектной документации
грубое

625
Қисық тұрған және сызаттары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға
өрескел
626
Топырақ үйіп бекітілген жерге ағаш, бұта, шөп отырғызуға
болмашы
627
Жанғыш негізге сыйымдылықтарды орнатуға
өрескел
628
Резервуарлар мен цистерналарды асыра толтыруға
өрескел
629
Резервуарлық парк қоймаларында өрт сөндіруші заттар қорының, сондай-ақ оларды өрт сөндіру үшін қажетті санында, кішкене резервуарда беру құралдарының болуы
өрескел
23.8 Мұнай өнімдерін ыдыста сақтау тәртібі
630
Қойма бөлмесін басқа бөлмелерден отқа төзімділігінің шегі EI-45 кем емес өртке қарсы қабырғаменн бөлу
өрескел
631

625
Эксплуатация резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправное оборудование, контрольно-измерительные приборы, подводящие продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства
грубое
626
Высадка деревьев, кустарников, травы в каре обвалований
незначительное
627
Установка емкостей на горючее основание
грубое
628
Переполнение резервуаров и цистерн
грубое
629
Наличие на складах резервуарного парка запаса огнетушащих веществ, а также средств их подачи в количестве, необходимых для тушения пожара в наибольшем резервуаре
грубое
23.8 Порядок хранения нефтепродуктов в таре
630
Отделение складского помещения от других помещений противопожарными перегородками с пределом огнестойкости не менее EI-45
грубое
631

Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді қойма еденінде қолдан жинау кезінде 2 қатардан аспау, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикалық жолмен жинау кезінде – 5 қатардан, ал тез тұтанатын сұйықтықтары бар бөшкелер -3 қатардан аспауы қажет
өрескел
632
Жиналған қатар аралығын 2 бөшкеден асыруға жол берілмейді. Басты жол енін бөшкелерді тасымалдау үшін 1,8 метрден кем емес етіп, ал қатарлар аралығын 1 метрден кем есем етіп орналастыру қажет
өрескел
633
Сұйықтықты тек қана ақауы жоқ ыдыста сақтау
өрескел
634

Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
грубое
632
Недопущение выполнение ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра
грубое
633
Хранение жидкости только в исправной таре
грубое
634

Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды сырты бойынша жер белдеуімен немесе биіктігі 0,5 метрден кем емес жанбайтын бүтін қабырғамен алаңға өтетін пандус жасай отыра қоршау қажет
өрескел
635
Бір жер белдеуде бөшке өлшемі 25х15 метр және биіктігі 5,5 метр болатын 4 қатар жинауға болады, қатарлар аралығы 10 метрден, ал қатар мен белдеу (қабырға) аралығы 5 метрден кем болмауы тиіс.
Екі аралас алаңдардағы қатарлар арақашықтығы 20 метрден кем болмайтындай етіп орналастыру қажет
өрескел
636
Жер белдеулеріндегі алаңдарда және қоймаларда ыдыстарды және буып түю материалдарын сақтауға, сондай ақ мұнай өнімдерін құюға жол берілмейді
едәуір
24. Ауыл шаруашылығы объектілеріне қойылатын талаптар
24.1 Негізгі өндірістік объектілер
637
Мал шаруашылығы және құс өсіретін ферма ғимараттарын, отпен жылытып азық дайындау үшін вакуумдық - сорғыш және жылу генераторларын орналастыруға арналған бөлмелерді, сондай-ақ мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ғимараттарына қоса салынған немесе олардың ішінде салынған, ірі жемшөптер қорын сақтауға арналған бөлмелерін мал мен құсты ұстауға арналған бөлмелерден өртке қарсы қабырғалармен және жабындылармен бөлінеді. Көрсетілген бөлмелер тікелей сыртқа шығу жолдарымен жабдықталады
өрескел
638
Жануарлар мен құстарға арналған бөлмелерде шеберханалар, қоймалар, автокөлік, трактор, ауыл шаруашылық техникасын орналастыруға, сондай-ақ фермаларға қызмет көрсетуге байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол берілмеу.
Бұл бөлмелерге газ шығаратын трубалары ұшқын өшіргіштерімен жабдықталмаған тракторларға, автомокөліктер мен ауыл шаруашылық машиналарына кіруіне жол бермеу
болмашы
639
20 және одан астам мал басы болған жағдайда сүт тауары фермаларында (кешендерде) топтық байлау әдісін қолдану қажет
болмашы
640
Фермалардың шатырдағы бөлмелерінде ірі жемшөпті сақтағанда:
1) төбе жабыны өртенбейтін материалдардан;
2) шатырдағы ағаш жабындарын және жанғыш жылытқышты шатыр бөлмелері жағынан тұтанудан жанғыш жылытқыш бойын қалыңдығы 3 сантиметр балшық сылағымен (немесе тең оттан қорғаумен) қорғауды немесе өртенбейтін жылытқыш;
3) шатырдағы электр желісін механикалық ақаулықтардан қорғау;
4) түтіндіктерді периметр бойынша 1 метр қашықтықта қоршау қарастырылады
өрескел

Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
грубое
635
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25Ч15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров.
Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров
грубое
636
Недопущение разлива нефтепродуктов, а также хранения упаковочного материала и тару непосредственно в хранилищах и на обвалованных площадках
значительное
24. Требования к сельскохозяйственным объектам
24.1 Объекты основного производства
637
Отделение помещений предназначенных для размещения вакуум-насосных и теплогенераторов для приготовления кормов с огневым подогревом, а также помещений для хранения запаса грубых кормов, пристроенные к животноводческим и птицеводческим зданиям или встроенные в них от помещений для содержания скота и птицы противопожарными стенами и перекрытиями в зданиях животноводческих и птицеводческих ферм. Оборудование указанных помещений выходами непосредственно наружу
грубое
638
Недопущение в помещениях для животных и птицы устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, тракторов, сельхозтехники, а также производство работ, не связанных с обслуживанием ферм.
Недопущение въезда в эти помещения тракторов, автомобилей и сельхозмашин, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
незначительное
639
Наличие применения группового способа привязи при наличии 20 и более голов скота на молочно-товарных фермах (комплексах)
незначительное
640
Обеспечение мероприятий при хранении грубых кормов в чердачных помещениях ферм:
1) выполнение кровли из негорючих материалов;
2) защита деревянных чердачных перекрытий и горючего утеплителя от возгораний со стороны чердачных помещений глиняной обмазкой толщиной 3 сантиметра по горючему утеплителю (или равноценной огнезащитой) или негорючим утеплителем;
3) защита электропроводки на чердаке от механических повреждений;
4) ограждение дымохода по периметру на расстоянии 1 метра
грубое

641
Электр брудерлерін орнатқанда және пайдаланғанда:
1) жылу қыздырғыш элементтерінен төсемдер мен жанғыш заттарға дейінгі қашықтық ұзынынан 80 сантиметрден кем емес, ал көлденең 25 сантиметрден кем емес болуы тиіс;
2) тек зауытта шығарылған қыздыру элементтері қолданылады және қызған бөлшектері түсіп қалу ықтималы болмайтындай етіп орнатылады. Ашық жылыту элементтерін қолдануға жол берілмейді;
3) оларды электр энергиясымен қамтамасыз ету бөліп таратқыш қалқанынан дербес желілері бойынша іске асырылады. Брудердің әр қайсысы дербес ажыратқыштармен жабдықталады;

641
Обеспечение мероприятий при устройстве и эксплуатации электрических брудеров:
1) обеспечение расстояния от теплонагревательных элементов до подстилки и горючих предметов по вертикали не менее 80 сантиметров и по горизонтали не менее 25 сантиметров;
2) использование нагревательных элементов только заводского изготовления и устройства таким образом, чтобы исключалась возможность выпадения раскаленных частиц. Не допущение применения открытых нагревательных элементов;
3) осуществление обеспечения их электроэнергией по самостоятельным линиям от распределительного щита. Оборудование каждого брудера самостоятельным выключателем;

4) бөліп таратқыш қалқанының барлық электр желісін тоқтан ажыратқыш шаппа қосқышы, сондай-ақ қысқа түйісу мен асқын жүктемеден қорғау құрылғысы болады
өрескел
642
Жылжымалы ультракүлгін қондырғылар және олардың электр жабдықтары жанғыш материалдардан 1 метрден кем емес қашықтықта орналасады
өрескел
643
Қырқатын агрегаттың бензин қозғалтқышын ғимараттардан 15 метр қашықтықта, шөп пен қоқыстан тазартылған алаңшада орнату қажет. қырқу бекеті мен құрылыстардан 20 метр қашықтықта, жанар-жағармай материалдары қорын сақтау жабық металл ыдыста жүзеге асырылады
өрескел

4) оборудование распределительного щита рубильником для обесточивания всей электросети, а также устройством защиты от короткого замыкания, перегрузки
грубое
642
Расположение передвижных ультрафиолетовых установок и их электрооборудования на расстоянии не менее 1 метра от горючих материалов
грубое
643
Установка бензинового двигателя стригального агрегата на очищенной от травы и мусора площадке на расстоянии 15 метров от зданий. Осуществление хранения запаса горюче-смазочных материалов в закрытой металлической таре на расстоянии 20 метров от пункта стрижки и строений
грубое

644
Қырқу бекетінде ауысым өнімінен аса жүннің жиналуына және өтіп шығу орындарын жүн түктерімен ыбырсытып қоюды болдырмау
болмашы
645
Аммиак селитрасы отқа төзімдігі І және ІІ дәрежелі дербес шатырсыз бір қабатты өртенбейтін едендері бар ғимараттарда сақталады. Ерекше жағдайларда селитраны отқа төзімділігі І немесе ІІ дәрежелі ауыл шаруашылық кәсіпорнының минералды тыңайтқыштар жалпы қоймасының жеке бөлігінде сақтауға жол беріледі. Әсерлі тотықтырғыштар (магний және кальций хлораттары, сутегі тотығы) отқа төзімділігі І, ІІ және ІІІ дәрежелі ғимараттардың жеке бөліктерінде сақталады
өрескел
646
Фермалар мен басқа ауыл шаруашылығы объектілерін қылқан жапырақ түрлі ормандарға жақын, құрылыстар мен орман алқаптары арасында орналастырғанда көктемгі-жазғы өрт қауіпті кезеңге бульдозерлер, соқалар және басқа да топырақ өңдейтін құрал-жабдықтар арқылы (шаруашылық мақсатқа сәйкестілігінде қорғайтын алқаптарда картоп, люпин, донник сияқты өртке төзімді өсімдіктер) орнатылатын қорғайтын өртке қарсы алқаптары құрылады
едәуір
24.2 Ауылшаруашылық өнімді қайта өңдеу
647
Қаптарды ұннан тазарту және оларды сақтау үшін қапты қағатын машинасы орнатылған оқшауланған бөлмелердің бар болуы
едәуір
648
Нан пісіру кәсіпорындарында сұйық май мен өсімдік майын ыдыссыз сақтау жеке бөлмелердің бар болуы
едәуір
649
Қатты отынмен жұмыс істейтін нан пісіру пештерінің үздіксіз бесікше подикті тұйық жерлеріндегі отындары үшін өртке қарсы қалқамен (өртке қарсы есікпен) және жабындымен бөлінетін бөлмелердің бар болуы
едәуір
650
Отын бөлмесінде бір ауысымға арналған қатты отыннан аспайтын қордың болуына жол беріледі
болмашы
651
Нан пісіру пештері сұйық отында жұмыс істегенде сұйық отынның шығыс бактарын орнатуға арналған өртенбейтін құрылыстан жасалған ғимараттан тыс және оқшауланған бөлмелердің бар болуы
өрескел
652
Элеваторлардағы, ұн тартатын, құрама жем және арпа зауыттарында бір мезгілде 15 адам болатын өндірістік бөлмелердің есіктерін ішіне қарай (эвакуациялау орнына қарсы) ашылатындай етіп жасауға жол беріледі. Сонымен қатар тамбур-шлюздердің есіктері әр жаққа ашылады (өндірістік бөлмелерден тамбур-шлюздеріне қарай эвакуациялау жолына қарсы, тамбур-шлюзден саты алаңына қарай есіктер – эвакуациялау жолы бойымен)
өрескел
653
Лента конвейерлерін өткізуге арналған өртке қарсы ойықтар автоматтандырылған өрт сөндіру қалқандарымен немесе өрт шыққан жағдайда оларды жабуға арналған құрылғылармен жабдықталады
өрескел
654
Тұрмыстық, қосалқы және әкімшілік-шаруашылық үй-жайлары, басқару пульт бөлмелері, электр таратқыш құрылғылары, желдеткіш камералары мен саты алаңдары арқылы ауа жолын, материал өткізгіштерін, бағытсыз құбырлардың өткізуін болдырмау
өрескел

644
Недопущение скопления шерсти на стригальном пункте свыше сменной выработки и загромождение прохода и выхода тюками с шерстью
незначительное
645
Хранение аммиачной селитры в самостоятельных І или II степеней огнестойкости бесчердачных одноэтажных зданиях с негорючими полами. В исключительных ситуациях допущение хранения селитры в отдельном отсеке общего склада минеральных удобрений сельскохозяйственного предприятия І или II степеней огнестойкости. Хранение сильнодействующих окислителей (хлораты магния и кальция, перекись водорода) в отдельных отсеках зданий І, II и III а степеней огнестойкости
грубое
646
Устройство на весенне-летний пожароопасный период защитных противопожарных полос, устраиваемые с помощью бульдозеров, плугов и других почвообрабатывающих орудий при размещении ферм и других сельскохозяйственных объектов вблизи лесов хвойных пород, между строениями и лесными массивами
значительное
24.2 Переработка сельскохозяйственной продукции
647
Наличие для очистки мешков от муки и их хранения изолированных помещений с установкой мешковыбивальной машины
значительное
648
Обеспечение бестарного хранения жидкого жира и растительного масла в отдельном помещении на хлебопекарных предприятиях
значительное
649
Наличие помещения, выделяемое противопожарной перегородкой (с противопожарной дверью) и перекрытием для топок конвейерных люлечно-подиковых тупиков хлебопекарных печей, работающих на твердом топливе
значительное
650
Недопущение наличия в топочном отделении запаса твердого топлива не более чем для одной смены
незначительное
651
Наличие за пределами здания изолированного помещения из негорючих конструкций для установки расходных баков жидкого топлива при работе хлебопекарных печей на жидком топливе
грубое
652
Выполнение дверей из производственных помещений с одновременным пребыванием 15 человек на элеваторах, мукомольных, комбикормовых и крупяных заводах открывающимися внутрь помещений (против хода эвакуации). Устройство дверей из тамбур-шлюзов открывающимися в разные стороны (двери из производственных помещений в тамбур-шлюзы напротив хода эвакуации, двери из тамбур-шлюза на лестничные клетки – по ходу эвакуации)
грубое
653
Наличие автоматических противопожарных клапанов или устройств для их перекрытия при возникновении пожара в проемах противопожарных стен для пропуска ленточных конвейеров
грубое
654
Недопущение прохождения воздуховодов, материалопроводов, самотечных труб через бытовые, подсобные и административно-хозяйственные помещения, помещения пультов управления, электрораспределительных устройств, вентиляционных камер и лестничных клеток
грубое

655
Циклондарды сыртта, жем кептіргіштерге және қазандықтардың түтін құбырларына қараған жаққа орнатуды болдырмау
болмашы
656
Кабельдерді төсеуге арналған шахталарда норийлер, бағытсыз және аспирациялау құбырларын, сондай-ақ басқа да тасымалдау және технологиялық жабдықтарды орнатуға жол бермеу
болмашы
657
Асты сақтау қоймаларының, астықты қайта өндіретін кәсіпорындардың қабаттарында қабатаралық және цех аралық байланыстың (телефон, сөйлесу құбырлары, қоңыраулар) болуы.
болмашы
658
Автокөлікке өнім мен қалдықтарды ыдыссыз тиеудің аумақты шаң басудан сақтандыратын құрылғылары болуы тиіс немесе тиеу жабық бөлмеде жүргізіледі
өрескел
659
Аралас жем зауыттарында темір жол және автокөлігінен ұн шикізатын және кебектерді түсіру орындары, шаң басуының алдын алу мақсатында аспирациямен жабдықталады
өрескел
660
Силостарға және бункерлерге арналған люктер, сондай-ақ бағытсыз құбырлардағы, ауа өткізгіштердегі және аспирациялық қаптамалардағы шағын люктердің тығыз қосылулары бөлмелерді шан басудан сақтандырады
өрескел
661
Барлық қоймалар бір-бірінен 100 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан сыртқы сүйеп қоятын баспалдақтармен жабдықталады
едәуір
662
Өнімділігі сағатына 50 тонна астам норийлерді тоқтауларда кері жүруден лентаны қорғайтын автоматты тежеуіш құрылғыларымен қамтамасыз ету қажет. Норийлерді және жеке бөлшектерді ағаштан немесе басқа жанғыш материалдардан жасауды болдырмау
өрескел
663
Барлық сына тәрізді қайыс бауларын тарту бірдей болуы тиіс. Сына тәрізді қайыс баулары жинағы толық болмағанда немесе шкив бунақтарының пішініне сәйкес келмейтін пішіні бар қайыс бауларын қолдануды болдырмау
едәуір
664
Тозаңды жинауға және сақтауға арналған ыдыстар мен жедел (өндірістік) ыдыстардың аспирациясының технологиялық және көліктік жабдығы бар бір аспирациялық қондырғыға қосылуын болдырмау
өрескел
665
Технологиялық және көліктік жабдықтың аспирациялық қондырғылармен бұғаттағышының болуы
өрескел
666
Элеваторлардың жұмыс ғимараттарында желдеткіштер мен дән кептіргіштерінің тозаң ұстағыштарын орналастыруды болдырмау
өрескел
667
Элеваторларда аспирациялық қалдықтарды және бункерлер мен силостарда өндірістік тозаңды жинауды және сақтауды болдырмау
өрескел
668
Шикізат және дайын өнім қойма бөлмелері арқылы транзитті ауа арналарын, сондай-ақ жарылыс өрт қаупі және өрт қаупі бойынша А, Б, және В1-4 санатындағы бөлмелері арқылы төсеуді болдырмау
өрескел
669
Желдеткіштер мен ауа үрлегіш машиналардан кейін орналасқан (аспирациялық шахталардың, тозаң отыратын камералардың) тозаңның гравитациялық отырғызуына арналған ыдыстардың пайдалануын болдырмау
өрескел

655
Недопущение установки циклонов на стороне, обращенной к дымовым трубам зерносушилок и котельных
незначительное
656
Недопущение установки норий, проход самотечных и аспирационных труб, а также установки транспортирующего и технологического оборудования в шахтах для прокладки кабелей
незначительное
657
Наличие междуэтажной и межцеховой связью (телефоны, переговорные трубы, звонки) на этажах зернохранилищ, зерноперерабатывающих предприятий
незначительное
658
Наличие устройства предупреждающее запыление территории при бестарной загрузки продукции и отходов на автотранспорт
грубое
659
Наличие аспирации в целях предупреждения пылеобразования на комбикормовых заводах в места разгрузки мучнистого сырья и отрубей с железнодорожного и автомобильного транспорта
грубое
660
Обеспечение плотного соединения люков для силосов и бункеров, а также лючков в самотечных трубах, воздуховодах и аспирационных кожухах, препятствующие проникновению пыли в помещения
грубое
661
Наличие на всех складах наружных приставных лестниц, расположенные на расстоянии не более 100 метров одна от другой
значительное
662
Наличие на нориях производительностью более 50 тонн/час автоматических тормозных устройств, предохраняющие ленту от обратного хода при остановках. Недопущение устройств норий и отдельных деталей из дерева или других горючих материалов
грубое
663
Недопущение работы с неполным комплектом клиновых ремней или применение ремней с профилем, не соответствующим профилю канавок шкива
значительное
664
Недопущение объединения аспирации емкостей для сбора и хранения пыли и оперативных (производственных) емкостей в одну аспирационную установку с технологическим и транспортным оборудованием
грубое
665
Наличие блокировки технологического и транспортного оборудования с аспирационными установками
грубое
666
Недопущение размещения вентиляторов и пылеуловителей зерносушилок в рабочих зданиях элеваторов
грубое
667
Недопущение на элеваторах сбор и хранение аспирационных относов и производственной пыли в бункерах и силосах, расположенных в производственных помещениях
грубое
668
Недопущение прокладки транзитных воздуховодов через помещения складов сырья и готовой продукции, а также через помещения категорий А, Б и В 1-4 по взрывопожарной и пожарной опасности
грубое
669
Недопущение эксплуатации емкостей для гравитационного осаждения пыли (аспирационных шахт, пылеосадочных камер), расположенных после вентиляторов и воздуходувных машин
грубое

670
Ауа өткізгіштер мен материал өткізгіштер екеуден кем емес жерде жерге қосылады
болмашы
671
Тозаң ұстағыштар мен ауа үрлегіш машиналарды қосымша жеке жерге қосу керек. Қондырғы бөлшектері арасындағы қосуларда электр өткізбейтін бояулармен сырланған, диэлектрлік материалдар мен шайбалардан жасалған болттарына шайбалардың қолдануын болдырмау
болмашы
672
Аспирациялық қондырғылардың ауа арналарының жылыту жүйесінің құбыр жолдарымен түйісуін болдырмау
өрескел
673
Аспирация жүйелері істемейтін, жобалық және техникалық құжаттамада қарастырылған норийлер мен ұнтақтағыштардағы жарылыс ыдыратқыштары жоқ жабдықтың пайдалануын болдырмау
өрескел
674
Өнімдерді (шикізатты) жаншып үгетін станоктар, ұнтақтағыштар, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы өткізу алдында магнитті сепараторлар орнатылады
өрескел
675
Вальцелік станоктар, ұнтақтағыш, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы азықтарды (шикізаттарды) өткізер алдында магнитті сепараторлардың бар болуы
өрескел
676
Тазартқыш машиналардың түйгіштерінде жарықтар мен сынықтары болмауы тиіс; ұшқынның пайда болуын болдырмау үшін түйгіш барабанының ішкі бетіне түйгіштердің тиюіне жол берілмейді
өрескел
677
Иірліктердің тұтануын болдырмау үшін өнімнің жүрісі бойынша олардың шеттеріне өнімнің қысымына байланысты ашылатын сақтандырғыш клапандары орнатылады
өрескел
678
Көлік ленталарын және жетек қайыс белбеулерін металлдан жасалған қапсырма шеге, болттар арқылы (олар жанғыш вулканизацияны пайдаланып, қайысшы белдікшелермен тігілу арқылы қосылуы тиіс) қиыстыруды болдырмау
өрескел
24.3 Құрама жем зауыттарының жабдығын пайдалану
679
Ұнтағыштардың балғаларында сызаттар мен басқа да ақаулықтардың болдырмау
өрескел
680
Ұсақтатқыштар үшін тек зауытта шығарылған сақтандырғыш шрифттері қолданылады.
Оларды көлемдері және механикалық сипаттамалары белгісіз металлды стерженьдермен ауыстыруға қатаң жол берілмейді
едәуір
24.4 Ұн тарту және жарма зауыттар
681
Өнімі жоқ, біліктері қысылған, белағаштары бойымен ауытқып және жылжып кеткен станоктармен жұмыс істеуді болдырмау
едәуір
682
Елек-суырғы машиналарының себу шанақтарының, тас іріктегіштердің, сепараторлардың барлық иілмелі қосулары тозаң өткізбейтін материалдан жасалуы және олардың сыртқа шығаратын келте құбырлары бар иілгіш қосқыштар қолданылады
едәуір
683
Бастиегі түсіріліп тұрғанда, тарту құрылғылары дұрыс болмаған, қажақ дискілері нашар бекітілген немесе кептіргіш дөңгелектері болмаған жағдайларда аршу машиналарын іске қосуға жол берілмейді
едәуір
684
Аршу машиналары мен ажарлау машиналарының дискілерінде, пішімбіліктерінде және декаларында сызаттар мен ақаулықтарды болдырмау. Олар болған жағдайда, сондай-ақ үйлесімсіздік болғанда аршу машиналарын пайдалануды болдырмау
едәуір

670
Заземление воздухопроводов и материалопроводов не менее чем в двух местах
незначительное
671
Недопущение в соединениях между элементами установок использование шайб под болты из диэлектрических материалов и шайб, окрашенных неэлектропроводными красками
незначительное
672
Недопущение касания воздуховодов аспирационных установок с трубопроводами отопительной системы
грубое
673
Недопущение эксплуатации оборудования без работающих систем аспирации, без взрыворазрядителей на нориях и дробилках, предусмотренных проектной и технической документацией
грубое
674
Наличие магнитных сепараторов перед пропуском продуктов (сырья) через вальцевые станки, дробилки, бичевые машины и машины ударного действия
грубое
675
Недопущение наличия трещин и надломов в бичах обоечных машин. Во избежание искрообразования недопущение задевания бичами внутренней поверхности бичевого барабана
грубое
676
Наличие датчиков подпора или кольцевых выключателей на цепных конвейерах (с погружными скребками), автоматически останавливающих конвейер при переполнении коробов
грубое
677
Наличие предохранительных клапанов, открывающиеся под давлением продукта для предотвращения загорания шнеков на их концах по ходу продукта
грубое
678
Недопущение сращивания транспортерных лент и приводных ремней с помощью металлических скоб, болтов
грубое
24.3 Эксплуатация оборудования комбикормовых заводов
679
Недопущение наличие трещин и других дефектов в молотках дробилок
грубое
680
Наличие предохранительных штифтов только заводского изготовления для грануляторов.
Недопущение замены их металлическими стержнями с неопределенными размерами и механическими характеристиками
значительное
24.4 Мукомольные и крупяные заводы
681
Недопущение работы станков без продукта, с прижатыми вальцами, с перекосом и смещением их вдоль оси
значительное
682
Использование только гибких соединений кузовов рассевов ситовеечных машин, камнеотборников, сепараторов изготовленные из материалов, не пропускающих пыль, имеющие прочное соединение с выпускными патрубками
значительное
683
Недопущение пуска шелушильных машин при снятых головках, неисправных натяжных устройствах, слабо закрепленных абразивных дисках или без сушильных кругов
значительное
684
Недопущение наличия трещин и повреждений на дисках, валках и деках шелушильных и шлифовальных машин
значительное

685
Электр магнитті сепараторларының бұғаттағышы электр энергиясы тоқтаған кезде электр магниттеріне өнімнің жетуін болдырмайтындай етіп орындалады
едәуір
24.5 Нан пiсiру кәсiпорындары
686
Каналдық пештердің газ құбырлары мен жоғарғы от жағу бөліктерінде жарылыстан сақтандыратын клапандар орнатылуы тиіс, бір жарылыс клапанының ең кем алаңы 0,05 м2
өрескел
687
Пештер жылу мен газ тәрізді заттарды шығаруға арналған желдеткіш құрылғыларымен жабдықталады. Тарту желдеткіш шахталарының тазарту кәсіпорынның техникалық директоры бекіткен кесте бойынша жүргізіледі
өрескел
688
Газ тәрізді және сұйық отындарда жұмыс істейтін пештерде авариялық жағдайларда отын жеткізуді автоматты түрде тоқтатылса:

685
Обеспечение блокировки электромагнитных сепараторов, исключающих подачу продукта на электромагниты при прекращении подачи электроэнергии
значительное
24.5 Хлебопекарные предприятия
686
Наличие взрывных предохранительных клапанов, минимальная площадь одновзрывного клапана 0,05 кубических метров в верхних частях топок и газоходов канальных печей
грубое
687
Оборудование печей вентиляционными устройствами для отвода тепла и газообразных веществ
грубое
688
Наличие в печах, работающих на газообразном или жидком топливе, устройства, автоматически отключающие подачу топлива в аварийных ситуациях:

1) пештің оттығына сұйық отын және жандыруға арналған құрылғыларға ауа жеткізуді тоқтату (сұйық отында жұмыс істейтін пештер үшін);
2) жылыту жүйесінде жылытатын газдардың шектеулі температурасынан асуы;
3) конвейерді тоқтату құрылғылары қарастырылады
өрескел
689
Пештер авариялық жағдайларда пісірілген өнімдерді шығаруға арналған резервті механизмі бар қол жетегімен қамтамасыз етілуі қажет
өрескел
24.6 Технологиялық үдерістерді ұстау
690
Жабдық өндірілімі мен мақсаты бойынша технологиялық сызбаның талаптарына сәйкес қолданылады
өрескел

1) прекращения подачи жидкого топлива в топку и воздуха к устройствам для сжигания (для печей, работающих на жидком топливе);
2) превышения допустимой температуры греющих газов в системе обогрева;
3) остановки конвейера
грубое
689
Наличие в печах резервного механизма ручного привода для выгрузки выпекаемых изделий в аварийных случаях
грубое
24.6 Содержание технологических процессов
690
Использование оборудования в соответствии с требованиями технологической схемы по производительности и назначению
грубое

691
Цехтің ішіндегі пневматикалық көліктен шлюз бекітпелерінің немесе жүк түсіргіштерінің бекітпе топтарының шеткі білікшелерінде жылдамдықты бақылау релесі орнатылуы тиіс (талап өндірілімі жоғары жабдық жиынтығының шлюз бекітпелеріне таралмайды)
едәуір
692
Дәнді емес өнімдерді (шрот, күнжара, түйіршіктелген шөп ұнын) астықты элеваторлардың сүрлемдері мен бункерлерінде қабылдауды және сақтауды болдырмау
едәуір
693
Дәнді жүгеріні ғимараттан тыс орнатылған шахтадағы түзу ағынды кептіргіштерде кептіру
өрескел
694
Күріш, тары, қарақұмық қабықтары жарма зауыты жұмысының 1-2 тәулікке сыйымдылығы бар бункерлік типті қоймаларда сақталуы тиіс.
Қабықтарды ашық алаңдарда, төбе астында сақтауды болдырмау
едәуір
695
Дән, күнжара және шроттарды сақтауы жүзеге асырылатын барлық сүрлемдер міндетті түрде температурасын қашықтықтан бақылау қондырғыларымен (тұрақты термометр жүйелерімен) жабдықталады
едәуір
696
Өз бетімен тұтануға икемді күнжара, шрот және басқа да ұнтақты шикізатты олар тұрған ыдыстардан бос ыдыстарға үнемі ауыстырып тұру керек. Аталған ауыстыруларды шикізатты бункерлер мен сүрлемдерде үздіксіз сақтаудың рұқсат етілген мерзімдері негізінде зауыттың бас технологымен немесе технологиялық зертхананың меңгерушісі әзірлеген жоспар-кестелер бойынша жүзеге асырылады
едәуір
697
Өндірістің қалдықтарын тасымалдау үшін бөлмеге шаң шығуды болдырмайтын бағытсыз, механикалық көлік пен пневмокөлік (норийлер, шынжырлы транспортерлер, жабық қаптамалардағы ленталы және роликтері жоқ конвейерлер) қолданылады
едәуір
24.7 Дәндi дақылдарды жинау және азық дайындау
698
Дәнді дақылдарды жинар алдында астықты алқаптардың алаңы 50 гектардан кем емес учаскелерге бөлуден бастау қажет. Учаскелер арасына кендігі 8 метрден кем емес шалғы жолы жасалады. Шалғы жолынан шабылған астық дереу жиналады. Шалғы жол ортасында ені кемінде 4 метр жер жыртылады
едәуір
699
Уақытша қыр орындарын астықты алқаптар мен токтардан 100 метр жақын емес жерге орналастырылады
едәуір
700
Көлемі 25 гектардан астам жиналып жатқан астық алқаптарына тура жақын жерлерде өрт шыққан жағдайда өртенген зонаны жыртуға арналған соқасы бар трактор дайын болып тұру керек
едәуір
701
Астық токтарын ғимараттар мен құрылыстарға 50 метр, ал астық алқаптарына – кем дегенде 100 метр етіп орналастыру керек
едәуір
702

691
Наличие на концевых валиках шлюзовых затворов или групп затворов разгрузителей с внутрицехового пневматического транспорта реле контроля скорости (требование не распространяется на шлюзовые затворы комплекта высокопроизводительного оборудования)
значительное
692
Недопущение приемки и хранения не зерновых продуктов (шротов, жмыхов, гранулированной травяной муки) в силосах и бункерах зерновых элеваторов
значительное
693
Сушка кукурузы в зерне в шахтных прямоточных сушилках, установленных вне здания
грубое
694
Осуществление хранения рисовых, просяных, гречневых лузг в складах бункерного типа вместимостью на 1-2 суток работы крупозавода.
Недопущение хранения лузги на открытых площадках, под навесом
значительное
695
Наличие установки дистанционного контроля температуры (стационарными системами термометрии) во всех силосах, в которых осуществляется хранение зерна, жмыхов и шротов
значительное
696
Обеспечение периодического перемещения жмыха, шрота и другого мучнистого сырья, склонного к самовозгоранию, из занимаемых ими емкостей в свободные. Наличие план- графика указанных перемещений, разработанный главным технологом завода или заведующим технологической лабораторией на основании допустимых сроков непрерывного хранения сырья в бункерах и силосах
значительное
697
Использование самотечного, механического (норий, цепные транспортеры, ленточные и безроликовые конвейеры в закрытых кожухах) транспорта и пневмотранспорта, исключающие пылевыделение в помещение при транспортировании отходов производства
значительное
24.7 Уборка зерновых и заготовка кормов
698
Разбивка хлебных массивов на участки площадью не более 50 гектар перед уборкой зерновых. Выполнение прокосов шириной не менее 8 метров между участками. Немедленная уборка скошенного хлеба с прокосов. Наличие посредине прокоса пропашки шириной не менее 4 метра
значительное
699
Расположение временных полевых станов не ближе 100 метров от хлебных массивов, токов
значительное
700
Наличие трактора с плугом для опашки зоны горения в случае пожара в непосредственной близости от убираемых хлебных массивов площадью более 25 гектар
значительное
701
Расположение зернотоков от зданий и сооружений не ближе 50 метров, а от хлебных массивов – 100 метров
значительное
702

Қыр жағдайларында сақтау және мұнай өнімдерін құю кеуіп қалған шөптен, жанғыш қоқыстан тазартылған және ені 4 метр кем емес жолағы жыртылған, немесе токтардан, мая шөп пен сабандардан, астық алқаптарын 100 метр қашықтықта және құрылыстардан 50 метр кем емес қашықтықта жыртылған жерде арнайы бөлінген аудандарда жүзеге асырылады
өрескел
703
Дән дақылдарын жинау және азық дайындау кезеңде болдырмау:
1) тракторлардың, қақпақтары жоқ немесе қақпақтары ашық автокөліктер мен өзі жүретін шассилердің жұмыс істеуін;

Осуществление в полевых условиях, хранения и заправки нефтепродуктами на специальных площадках, очищенных от сухой травы, горючего мусора и опаханных полосой шириной не менее 4 метров, или на пахоте на расстоянии 100 метров от токов, стогов сена и соломы, хлебных массивах и не менее 50 метров от строений
грубое
703
Недопущение в период уборки зерновых культур и заготовки кормов:
1) работы тракторов, самоходных шасси и автомобилей без капотов или с открытыми капотами;

2) қозғалтқыштардың радиаторларындағы шаңды күйдіру үшін дәнекерлейтін лампаларды қолдануға
өрескел
704
Қозғалтқыштар радиаторлары, битерлердің, сабан толтырғыштардың, транспортерлер мен жинағыштардың біліктері, шнектер мен басқа да тораптар және жинау машиналардың бөлшектері шаңнан, сабаннан және дәндерден тазартылады
едәуір
24.8 Дәрумендi шөп ұнын дайындау және сақтау
705
Шөпті ұнды жасауға арналған агрегаттар төбенің астына немесе үй-жайға орнатылады
едәуір

2) применения паяльных ламп для выжигания пыли в радиаторах двигателей;
3) заправки автомашин в ночное время в полевых условиях
грубое
704
Своевременное очищение от пыли, соломы и зерна радиаторов двигателей, валы битеров, соломонабивателей, транспортеров и подборщиков, шнеки и другие узлы и детали уборочных машин
значительное
24.8 Приготовление и хранение витаминной травяной муки
705
Установка агрегатов для приготовления травяной муки под навесом или в помещениях
значительное

706
Шөпті ұнды дайындау бекетінен бастап құрылыстар мен жанар-жағармай материалдары бар цистерналарға дейінгі өртке қарсы аралықтар кемінде 50 метр, ал құнарсыз азықтар сақталын ашық қоймаларға дейін – кемінде 150 метр етіп орындалады
өрескел
707
Жұмсалатын отын сыйымдылығын агрегат бөлмесінен тыс орнату керек. Отын құбырлары кем дегенде екі вентилмен (біреуі – агрегатта, екіншісі – отын сыйымдылығында) жабдықталады
өрескел
708
Ұнды бөлек тұрған қоймада немесе өртке қарсы қабырғалар мен жабындыларымен бөлінген бөлікте және берік желдеткіші бар, басқа заттар мен материалдардан бөлек сақтау керек
өрескел
709
Қоймаға ылғал түсіруді болдырмау. Ұнды үйіп сақтауға болмайды
едәуір
710

706
Обеспечение противопожарных разрывов от пункта приготовления травяной муки до зданий, сооружений и цистерн с горюче-смазочными материалами не менее 50 метров, а до открытых складов грубых кормов – не менее 150 метров
грубое
707
Установка расходного топливного бака вне помещения агрегата. Оборудование топливопроводов не менее двумя вентилями (один – у агрегата, второй – у топливного бака)
грубое
708
Осуществление хранения муки в отдельно стоящем складе или отсеке, выделенном противопожарными стенами и перекрытиями и имеющем надежную вентиляцию, и отдельно от других веществ и материалов
грубое
709
Недопущение попадания влаги в склад. Не допущение хранения муки навалом
значительное
710

Ұны бар қаптар бір қатарға екі қаптан биіктігі 2 метрден аспайтын қатарларға жиналады. Қатарлар арасындағы өту жолдарының кеңдігі кемі дегенде 1 метр, ал қабырғалар бойында – кем дегенде 0,8 метр етіп орындалады
болмашы
24.9 Зығырды, сораны және өзге де техникалық дақылдарды алғашқы өңдеу
711
Зығыр, сора және басқа техникалық дақылдар машина бөлімшесінен оқшауланады
өрескел
712
Іштен жану қозғалтқышының шығару құбырларын ұшқын өшіргіштермен жабдықтау керек. Құбырдың шығу жерінде жанғыш құрылғылар арқылы өртке қарсы аралық орнатылады
өрескел

Осуществление складирования мешков с мукой в штабели высотой не более 2 метров по два мешка в ряду. Выполнение проходов между рядами шириной не менее 1 метра, а вдоль стен – 0,8 метров
незначительное
24.9 Первичная обработка льна, конопли и других технических культур
711
Обеспечение изолирования помещений для обработки льна, конопли и других технических культур от машинного отделения
грубое
712
Оборудование искрогасителями выпускных труб двигателей внутреннего сгорания. Устройство противопожарной разделки на выводе трубы через горючие конструкции
грубое

713
Зығыр шикізатын (сабандар, трестер) маяларда, шохаларда (жабын астынан), жабық қоймаларда, ал талшықтар мен қалдық талшықтарды – тек жабық қоймаларда сақтау
едәуір
714
Техникалық дақылдарды алғашқы өңдегенде болдырмау:
1) фермалар, жөндеу шеберханалар, гараж аумағында зығырды сақтауға және жармалауды.
2) автомашиналарға, тракторларға өндірістік бөлмелерде, дайын өнімдер мен шоха қоймаларына кіруді болдырмау. Автомашиналардың кем дегенде 5 метр, ал тракторлардың көрсетілген ғимараттардан, маялардан және шохалардан кем дегенде 10 метр қашықтықта тұрақтары қарастырылады.

713
Хранение сырья льна (соломки, тресты) в стогах, шохах (под навесами), закрытых складах, а волокна и пакли – только в закрытых складах
значительное
714
Недопущение при первичной обработке технических культур:
1) хранения и обмолот льна на территории ферм, ремонтных мастерских, гаражей;
2) въезда автомашин, тракторов в производственные помещения, склады готовой продукции и шохи. Остановка автомашин предусматривается на расстоянии не менее 5 метров, а тракторов – не менее 10 метров от указанных зданий, скирд и шох;

3) илеу-ұйпалақтау цехінде пешпен жылыту жүйесін орнатуды
едәуір
715
Зығыр өңдеу бекетінің аумағына кіретін автокөліктерді, тракторларды және басқа да өзі жүретін машиналарды дұрыс ұшқын өшіргіштерімен жабдықтау
өрескел
716
Маяларға (шохаларға) жақындағанда көлік құралдары қозғалтқыштың шығу жүйелерінен пайдаланылған газдардың шығу бағытына қарама-қарсы жағымен қарап тұрады
болмашы
717
Зығыр өңдеу бекетінің аумағында темекі шегуге арналған орындар өндірістік ғимараттар мен дайын өнімді жинап қою орындарынан 30 метрден кем емес қашықтықта орналастырылады
едәуір
718
Зығырды алғашқы өңдеу ғимараттарының төбелері өртенбейтін етіп қарастырылады
едәуір
719
Тресталарды табиғи түрде кептіру арнайы бөлінген учаскелерде жүргізіледі. Трестаны жасанды түрде кептіруді тек арнайы кептіргіштерде, ригаларда (дегдітпелерде) ғана жүргізіледі
болмашы
720
Өндірістік ғимараттарда орналастырылған кептіргіштер басқа үй-жайлардан 1-типтік өртке қарсы бөгеттермен бөлінеді. Кептіргіштер мен кептіргіш камералардың бөлек тұрған ғимараттарының жанғыш құрылыстар екі жағынан сыланады
едәуір

3) устройства печного отопления в мяльно-трепальном цехе
значительное
715
Оборудование исправными искрогасителями автомобилей, тракторов и самоходных машин, въезжающие на территорию пункта обработки льна
грубое
716
Обеспечение подъезда транспортных средств при подъезде к скирдам (шохам) стороной, противоположной направлению выхода отработавших газов из выпускных систем двигателей
незначительное
717
Расположение места для курения на расстоянии не менее 30 метров от производственных зданий и мест складирования готовой продукции на территории пункта обработки льна
значительное
718
Выполнение крыш зданий первичной обработки льна из негорючих материалов
значительное
719
Осуществление естественной сушки трест на специально отведенных участках
незначительное
720
Отделение сушилок от других помещений противопожарными преградами 1-го типа размещенные в производственных зданиях
значительное

721
Илеу-ұйпалақтау агрегаты тұратын үй-жайдың желдеткіші болуы тиіс, ал ұйпалақтау агрегатының әрқайсысында шатыр орнатылуы тиіс
өрескел
722
Өндірістік бөлмедегі тресталар санының ауысымдық қажеттіліктен артуын болдырмау. Машиналардан кем дегенде 3 метр қашықтықта қатарлап жиналады.
Дайын өнім бөлмелерден қоймаға бір ауысымда екі реттен кем емес жиналады
болмашы
723
Темекі кептіргіштердегі сөрелер мен этажеркалар өртенбейтін материалдардан қарастырылады. Қыздыру құбырларының үстіндегі отты кептіргіштерде, оларға темекі түсуден қорғайтын металлдан жасалған күнқағар орнатылады.
Темекі сарайлары мен кептіргіштердің сыртқы жарық беру прожекторларының тіреуіштері бөлмелерден тыс орнатылады
өрескел
24.10 Мақта шикізатын жинау, кептіру, сақтау және алғашқы өңдеу
724
Мақта жинау кезінде болдырмау:
1) мақта егістігінде темекі шегуге және ашық отты пайдалануды;

721
Оборудование помещений мяльно-трепального агрегата вентиляцией, устройство у каждого трепального агрегата зонта
грубое
722
Недопущение превышения сменной потребности количества тресты, находящейся в производственном помещении. Осуществление складирования в штабели не ближе 3 метров от машин
незначительное
723
Выполнение стеллажей и этажерок в сушилках табака, из негорючих материалов. Наличие в огневых сушилках над жаровыми трубами металлические козырьки, защищающие их от попадания табака
грубое
24.10 Сбор, сушка, хранение и первичная обработка хлопка-сырца
724
Недопущение при уборке хлопка:
1) курения и пользования открытым огнем на хлопковом поле;

2) өңделмеген мақта толтырылған мақта жинағыш машинаны егістікте қалдыруды, отынмен жабдықтауды;
3) гидро жүйесі мен электр жабдығы ақаулы мақта жинайтын машиналарды пайдалануды;
4) мақта кептіруге арналған алаңдарда мақта жинағыш машиналардың тұруын
өрескел
725
Тракторлардың, автокөліктердің, мақта жинағыш машиналардың тұрағы, оларды майлау және жанармаймен толтыру өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдардан кем дегенде 50 метр қашықтықта жүзеге асырылады
болмашы

2) оставлять в поле, заправлять топливом хлопкоуборочную машину с заполненным бункером хлопком-сырцом;
3) эксплуатировать хлопкоуборочные машины с неисправной гидросистемой и электрооборудованием;
4) стоянки хлопкоуборочных машин на площадках для сушки хлопка
грубое
725
Осуществление стоянки тракторов, автомобилей, хлопкоуборочных машин, ремонт, смазки и заправка их горючим на расстоянии не менее 50 метров от площадки для естественной сушки хлопка-сырца
незначительное

726
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдарды тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, жөндеу шеберханаларынан кем дегенде 150 метр қашықтықта, ал жоғары вольтты және төменгі вольтты электр беру желілерінен 1,5 тірек биіктігінен кем болмауы керек
өрескел
727
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдар сыртқы өрт сөндіру мақсаттары үшін кемінде 50 текше метр есептік мөлшермен қамтамасыз етілуі қажет
өрескел
728
Өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдар асфальтталған немесе қалыңдығы кем дегенде 5 сантиметр сазды топырақпен тегістелген болуы керек. Мақтаны жолдың жүретін бөлігінде кептіруге болмайды
едәуір
729
Технологиялық жабдықтан тозаңның бөлінуін болдырмауды қамтамасыз ететін құрылғылар (герметизациялау тораптары, жергілікті сорғыштар) жарамды күйде болуы керек
өрескел
730
Тастарды, металды және басқа да бөгде заттарды ұстап қалуды қамтамасыз ететін құрылғыларды жарамды күйде ұстау қажет
өрескел
731
Элеваторларда сатылары бар тұрақты алаңдар болуы керек. Алаң төменнен жоғары қарай 0,1 метр тұтас жапсырмалы биіктігі кем дегенде 0,9 метр болатын сүйенішпен қоршалады
едәуір
732
Элеватор жетегінде таспа үзілген жағдайда жарамды автоматты қорғағышының ақаулығының болуына, сондай-ақ жұмыс органдарының элеватор қорабының қабырғасына тиіп тұруын болдырмау
өрескел
733
Элеватордың қаптамасын мықты тиектері мен тұтас периметрі бойынша жабынның тығыздығын (герметикалығын) қамтамасыз ететін жеңіл ашылатын люктермен жабдықталады
өрескел
734
Транспортерлер төменгі таспадан өңделмеген мақтаны шығаруға арналған жарамды арнайы қондырғымен жабдықталуы керек
өрескел
735
Пневмокөлік жүйесіне кіретін аппараттар мен машиналардың жерге қосқышы жарамды күйде ұсталады. Өңделмеген мақтаны желдеткіш арқылы механикалық түрде қайта өңдеуді болдырмау
өрескел
736
Топтағы бунттардың саны бір бунтқа алаң мөлшері 65х14 метр болғанда екеуден, алаң мөлшері 25х14 метр болғанда төртеуден немесе бір бунтқа алаң мөлшері 25х11 метр болғанда, алты бунттан артық болуын болдырмау. Бұл ретте бунттың биіктігі 8 метрден аспауы қажет
өрескел
737
Топтағы бунттар арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 1,5 метр, бунттардың топтары арасында кемінде 30 метр болуы керек
өрескел
738
Өңделмеген мақтаны кептіру үшін қолданылатын жылу өндіргіш қондырғылар жанбайтын құрылымдардан жасалған оқшау бөлмелерде орнатылады
өрескел
739
Мақта талшығын тек бумамен ғана сақтауға рұқсат етіледі. Барлық сынған бумалар әр ауысым соңында (бумалап) қайта өңделеді
болмашы

726
Размещение площадок для естественной сушки хлопка-сырца от жилых домов, общественных зданий, ремонтных мастерских на расстоянии не менее 150 метров, а от высоковольтных и низковольтных линий электропередач не менее 1,5 метров высоты опоры
грубое
727
Обеспечение площадок для естественной сушки хлопка-сырца расчетным количеством воды для целей наружного пожаротушения, но не менее 50 кубических метров
грубое
728
Асфальтирование или утрамбовывание глинистым покроем толщиной не менее 5 сантиметров площадки для естественной сушки хлопка-сырца. Не допущение производства сушки хлопка на проезжей части дороги
значительное
729
Поддержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающих предотвращение выделения пыли из технологического оборудования (узлы герметизации, местные отсосы)
грубое
730
Содержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающие улавливание камней, металла и других посторонних предметов
грубое
731
Обеспечение элеваторов стационарными площадками с лестницами. Ограждение площадки перилами высотой не менее 0,9 метра со сплошной обшивкой внизу на высоту 0,1 метра
значительное
732
Недопущение неисправности автоматической защиты привода элеватора на случай обрыва ленты, а также задевание рабочих органов о стенку короба элеватора
грубое
733
Оборудование кожуха элеватора легкооткрывающимися люками с надежными запорами и эластичными прокладками, обеспечивающими плотность (герметичность) прикрытия по периметру
грубое
734
Оборудование транспортеров исправными специальными устройствами для удаления хлопка-сырца с нижней ленты
грубое
735
Содержание в исправном состоянии заземления машин и аппаратов, входящих в систему пневмотранспорта. Не допущение механизированного перелопачивание хлопка-сырца через вентилятор
грубое
736
Недопущение превышения числа бунтов в группе более двух бунтов, при размерах площадки 65х14 метров, четырех при размерах площадки 25х14 метров под один бунт или шести при размерах площадки 25х11 метров под один бунт. Выполнение высоты бунта не более 8 метров
грубое
737
Недопущение наличия противопожарных разрывов между бунтами в группе менее 15 метров, а между группами бунтов менее 30 метров
грубое
738
Осуществление установки теплопроизводящих установок, применяемые для сушки хлопка-сырца, в изолированных помещениях из негорючих конструкций
грубое
739
Осуществление хранения хлопковолокна в кипах
незначительное

740
Мақта талшығы бумасын ашық алаңдарда қатарлап сақтау кезінде мақтаның стандартты қатарының өлшемі: ұзындығы - 22 метрден, ені - 11 метрден, биіктігі - 8 метрден аспайтын болуы тиіс
өрескел
741
Мақта зауыттары мен мақта бекеттерінде 2400 тоннадан артық өңделмеген мақтаны сақтау кезінде жоғары қысымды өртке қарсы су құбыры қарастырылады
өрескел
24.11 Ат қорасы және мал жемін сақтау бөлмелері
742
Ат қоралар бөлмелерінде екі және одан астам дербес қақпасының болуы, олардың алдынан табалдырықтарды, сатыларды, қақпа асты саңылауын орнатуға жол берілмейді.
Қақпаның жеңіл ашылатын тиектермен жабылуы.
өрескел

740
Выполнение стандартного штабель хлопка размером не более 22 метров в длину, 11 метров в ширину и 8 метров в высоту при хранении кип хлопка-волокна в штабелях на открытых площадках
грубое
741
Наличие противопожарного водопровода высокого давления на хлопкозаводах и хлопкопунктах при хранении хлопка-сырца более 2400 тонн
грубое
24.11 Помещения конюшен и хранения фуража
742
Наличие в помещениях конюшен двух и более самостоятельных ворот перед которыми запрещается устраивать пороги, ступени, подворотни.
Закрытие ворота на легкооткрываемые запоры
грубое

743
Ат қоралардың бөлмелерінде өрт болған жағдайда жылқыларды жылқы тұратын орындардан бір мезгілде босатып шығаруға мүмкіндік беретін құрылғылар қарастырылады
өрескел
744
Жануарларға жем дайындауға арналған бөлмелер ат қоралардың басқа бөлмелерден отқа төзімділік шегі ЕІ-45 кем емес, жанбайтын материалдардан жасалған құрылымдармен (қабырғалармен және далдалармен) бөлінеді
өрескел
745
Жемшөп үю бөлмесі, сондай-ақ төсемдерді сақтауға арналған бөлме басқа бөлмелерден өртке қарсы қалқалармен және жабындылармен бөлінеді және сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз етіледі
өрескел
746
Ат қоралардан жылқыларды эвакуациялау үшін өрт болған жағдайда жануарларды эвакуациялау жоспарының болуы
болмашы

743
Наличие устройств в помещениях конюшен, позволяющие одновременно освобождать и выводить лошадей из стойл при возникновении пожара
грубое
744
Отделение помещений для приготовления кормов животным от других помещений конюшни конструкциями (стенами и перекрытиями) из негорючих материалов с пределом огнестойкости не менее EI-45
грубое
745
Отделение помещений фуража, а также помещение для хранения подстилки от других помещений противопожарными перегородками и перекрытиями и обеспечиваются самостоятельным выходом наружу
грубое
746
Наличие плана эвакуации животных на случай пожара для эвакуации лошадей из конюшен
незначительное

747
Ат қораларда электр желілерін пайдалану кезінде болдырмау:
1) жануарлар тұратын орындардың үстінен электр желілерін орналастыруды;
2) электр желілерінің астынан шөп, сабан жинауды;
3) электр желілері мен кәбілдерін ат қоралардың бөлмелері арқылы транзитпен төсеуді;
4) қуаты осы шамшырақ түрі үшін шекті рұқсат етілгеннен артық болатын лампалардың пайдалануын;
5) шамшырақтарды тікелей желілерге ілуді
өрескел

747
Недопущение при эксплуатации электрических сетей в конюшнях:
1) расположение электропровода над местами размещения животных;
2) складирования под электропроводкой сено, солому;
3) прокладывания транзитом электропровода и кабели через помещения конюшен;
4) применение лампы, мощность которых превышает предельно допустимую для данного типа светильника;
5) подвешивания светильников непосредственно на проводах
грубое

748
Шеберханалар, қоймалар, автокөлік тұрақтарын орналастыруды, сондай-ақ жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес қандай да бір жұмыс жүргізуді
өрескел
749
Осы бөлмелерге іштен жану қозғалтқыштары бар, пайдаланылған газ шығатын құбырлары ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған көлік құралдарының өтуін
болмашы
750
Қақпалардың автоматты түрде ашылуы үшін серіппелер мен блоктар орнатуды
болмашы
751
Бөлмелерді жарықтандыру үшін керосин лампаларын, шырақтарды және ақаулы электр фонарьларын қолдануды
өрескел
752
Уақытша пештерді орнатуды
өрескел
753
Тамбурлар мен өту жолдарында, ат қора шатырларында шөп, жемшөп, төсем сақтауды
болмашы
754
Ат қоралардың үй-жайларында темекі шегу және ашық отты пайдалану
өрескел
24.12 Қатты жемдерді сақтау
755
Ірі жемшөп қорын ферма ғимараттарынан тұйық, жанбайтын қабырғалармен (қалқалармен) және отқа төзімділік шегі кемінде ЕІ-45 жабындармен бөлінген қосымша (жапсарлас салынған) құрылыстарда сақтау
өрескел
756
Шөп жинау орны топырақ білігімен және сым қоршаумен қоршалуы керек. Таразыны шөп жинау орнынан тыс орналастыру қажет
өрескел
757
Ірі жемшөптердің кебендері (маялары), бастырмалары мен қатарлары электр беру желілеріне дейін кем дегенде 15 метр, жолдарға дейін кемінде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейін кемінде 50 метр қашықтықта орналастырылады
өрескел
758
Шөп қоймалары қоршауларынан бастап жақын орналасқан орман алқаптарына дейінгі қашықтық кем дегенде 20 метр етіп орындалады, ені кем дегенде 4 метр жолақ периметрі бойымен жыртылады
өрескел
759
Өндірістік-шаруашылық кешеннің аумағындағы ірі жемшөп қоймаларын арнайы бөлінген алаңда орналастырады
өрескел
760
Кебендерді (маяларды), сондай-ақ кебен (мая) жұптарын немесе қатарларды орналастыруға арналған алаңдарды ені кем дегенде 4 метр жолақтың периметрімен жыртылады. Жолақтың шетінен бастап алаңда орналасқан кебенге (маяға) дейінгі қашықтық кем дегенде 15 метр, ал бөлек тұрған кебенге (маяға) дейін кем дегенде 5 метр ара қашықтығы болуы қажет
өрескел
761
Бір кебен (мая) орналасқан ауданның 150 шаршы метрден, ал басылған шөп (сабан) қатарының 500 шаршы метрден асуын болдырмау
өрескел
762
Жекеленген қатарлар, бастырмалар мен кебендер (маялар) арасындағы өртке қарсы бөліктер кемінде 20 метр болуы қажет
өрескел
763
Ылғалдылығы жоғары шөптерді конус маяға (шөмелеге) аралары кем дегенде 20 метр бөліп жиналады
өрескел
764
Ірі жемшөп қоймаларында өрт шыққан жағдайда кем дегенде 50 текше метр су қоры болуы тиіс
өрескел
24.13 Бидайды сақтау
765
Астық қоймаларын оқшау тұрған ғимараттарда орналастырылады
өрескел
766
Астықты үйіп сақтағанда үйменің төбесінен бастап жабынның жанғыш құрылымдарына дейінгі, сондай-ақ шамшырақтар мен электр өткізгіштерге дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр етіп орындалады.
Ойықтар арқылы астық тасымалдау орындарында өртке қарсы қалқаларда от бөгегіш құрылғылар орнатылады
өрескел

748
Устройство мастерских, складов, стоянок автотранспорта, а также производства какие-либо работ, не связанных с обслуживанием животных
грубое
749
Въезд транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
незначительное
750
Установка на воротах пружины и блоков для их автоматического закрывания
незначительное
751
Применение для освещения помещений керосиновых ламп, свеч и неисправных электрофонарей
грубое
752
Устройство временных печей
грубое
753
Хранение сена, фуража, подстилкок в тамбурах и проходах, на чердаках конюшни
незначительное
754
Курение и применение открытого огня в помещении конюшен
грубое
24.12 Хранение грубых кормов
755
Хранение запаса грубых кормов в пристройках (встройках), отделенных от зданий ферм глухими негорючими стенами (перегородками) и перекрытиями с пределом огнестойкости не менее EI-45
грубое
756
Ограждение сеновала земляным валом и проволочным забором. Размещение весовой за пределами сеновала
грубое
757
Расположение скирд (стог), навесов и штабелей грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
грубое
758
Обеспечение расстояний от ограждения складов сена, до расположенных вблизи лесных массивов не менее 20 метров и опашки по периметру полосой шириной не менее 4 метров
грубое
759
Расположение складов грубых кормов на территории производственно-хозяйственного комплекса на специально отведенной площадке
грубое
760
Обеспечение опашки площадки для размещения скирд (стогов), а также пары скирд (стогов) или штабелей по периметру полосой шириной не менее 4 метров. Обеспечение расстояний от края полосы до скирды (стога), расположенной на площадке, не менее 15 метров, а до отдельно стоящей скирды (стога) – не менее 5 метров
грубое
761
Недопущение превышения площади основания одной скирды (стога) более 150 квадратных метров, а штабелей прессованного сена (соломы) – 500 квадратных метров
грубое
762
Обеспечение противопожарных разрывов между отдельными штабелями, навесами и скирдами (стогами) не менее 20 метров
грубое
763
Складирование сена с повышенной влажностью в конические стога (копны) с разрывами между ними не менее 20 метров
грубое
764
Наличие в складах грубых кормов запаса воды на случай пожара не менее 50 метров кубических
грубое
24.13 Хранение зерна
765
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
грубое
766
Обеспечение расстояния от верха насыпи до горючих конструкций покрытия, а также до светильников и электропроводов не менее 0,5 метра при хранении зерна насыпью.
Наличие огнезадерживающих устройств в местах транспортирования зерна через проемы в противопожарных преградах
грубое

767
басқа материалдар мен жабдықты астықпен бірге сақтауды
болмашы
768
қойма бөлмелері ішінде қолданылатын астық тазалау және іштен жану қозғалтқыштары бар басқа да машиналардың қолдануын
өрескел
769
қойманың екі жағынан қақпалары жабық болғанда жылжымалы тетіктермен жұмыс істеуді
незначительное
770
қатты отынмен жұмыс істейтін кептіргіштерді тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың көмегімен, ал сұйық отынмен жұмыс істейтіндерді алаудың көмегімен жағуды
өрескел
771
температураны бақылау аспаптар мен оттықтағы алау сөнгенде отын беруді ажырату автоматикасы, электрмен тұтандыру жүйесі ақаулы немесе оларсыз кептіргіштерде жұмыс істеуді
өрескел
772
астықты транспортер лентасының деңгейінен биік етіп үюге және лентаның транспортер құрылымына үйкелуін болдырмау
болмашы

767
Хранение совместно с зерном других материалов и оборудования
незначительное
768
Применение внутри складских помещений зерноочистительные и другие машины с двигателями внутреннего сгорания
грубое
769
Работа на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада
незначительное
770
Розжиг сушилок, работающих на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а работающих на жидком топливе, – с помощью факелов
грубое
771
Работа на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них
грубое
772
Засыпание зерна выше уровня транспортерной ленты и допускать трение ленты о конструкции транспортера
незначительное

773
Жылжымалы кептіру агрегаты астық қоймасы ғимаратынан кем дегенде 10 метр қашықтықта орнатылады
болмашы
774
Астық қоймаларында астықты желдеткенде желдеткіштер жанғыш қабырғалардан кем дегенде 2,5 метр қашықтықта орнатылуы тиіс. Ауа өткізгіштер жанбайтын материалдардан жасалады
өрескел
775
Өндірістік және қойма бөлмелердің ішінде іштен жану қозғалтқыштары бар машиналар мен жабдықты пайдалануды бодырмау
өрескел

773
Установка передвижного сушильного агрегата на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада
незначительное
774
Устройство вентиляторов на расстоянии не менее 2,5 метров от горючих стен при вентилировании зерна в зерноскладах. Выполнение воздуховодов из негорючих материалов
грубое
775
Недопущение применения внутри производственных и складских помещений машин и оборудования с двигателями внутреннего сгорания
грубое

776
Астық жекелеген партияларын бөлу үшін стандартты ағаштан жасалған бидай қалқандарын қолдануға болады
болмашы
777
Жапсарлас бункерлер мен қойма қабырғалары арасында өту жолдары болған жағдайда олардың ені кем дегенде 0,7 метр етіп қабылдануы тиіс
өрескел
778
Барлық ғимараттар мен бөлмелерде ашық қыздыру элементтері бар электрмен қыздыру аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауіпті бөлмелерде электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға мүлде болдырмау
өрескел

776
Применение для разделения отдельных партий зерна стандартных деревянных хлебных щитов
незначительное
777
Применение ширины при наличии проходов между встроенными бункерами и стенами склада не менее 0,7 метра
грубое
778
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
грубое

779
Нан пісіру және макарон кәсіпорындарында ұнды қаппен жинау кезінде өту жолдары мен өткелдердің ені:
1) қатарлар арасындағы өту жолдары, кемінде 12 м сайын – 0,8 метр;
2) қатарлардан бастап қабырғаларға дейінгі қашықтық – 0,7 метр;
3) электрлік тиегіштер үшін өткелдер – 3,0 метр;
4) көтергіш платформасы бар арбалар үшін өткелдер – 2,0 метрден кем емес қабылдануы тиіс
едәуір
780
Астық өнімдері саласының қалған кәсіпорындарының ыдыста өнім сақтауға арналған қойма ішінде:
1) қойманың ортасында, бойлай, ені тетіктердің жұмысын қамтамасыз ететін, алайда 1,25 метр кем емес – бір;
2) қойма қақпасына қарсы, тура жүретін, ені қақпалардың енінен кем емес - екі көлденең;

779
Устройство на хлебопекарных и макаронных предприятиях при складировании мешков с мукой проходов и проездов шириной не менее:
1) прохода между штабелями, не реже чем через 12 метров – 0,8 метра;
2) расстояния от штабелей до стен – 0,7 метра;
3) проездов для электропогрузчиков – 3,0 метра;
4) проездов для тележек с подъемной платформой – 2,0 метра
значительное
780
Устройство внутри склада для хранения продукции в таре остальных предприятий отрасли хлебопродуктов проходов:
1) одного – по центру склада, продольный, шириной, обеспечивающий работу механизмов, но не менее 1,25 метра;
2) двух поперечных – против ворот склада, сквозных, шириной не менее ширины ворот;

3) қатарлар мен қойма қабырғасы арасында – ені 0,7 метрден кем емес өту жолы болуы қажет
едәуір
781
Жылу беру аспаптарының беті тегіс болады және оларды тозаңнан жүйелі түрде тазалау мүмкіндігін қамтамасыз ететін биіктікте орналастырылады
өрескел
782
Жылу беру аспаптарына еркін қол жеткізіледі. Жылу беру аспаптарын бөгде заттармен немесе материалдармен жабуды болдырмау
өрескел
25. Энергетикалық объектілерге қойылатын талаптар (энергия өндіретін және энергия беретін)
25.1 Электрондық-есептеу машиналары орын-жайлар мен зертханалар

3) между штабелями и стенами склада – шириной не менее 0,7 метра
значительное
781
Применение отопительных приборов с гладкой поверхностью и на высоте, обеспечивающей возможность систематической очистки их от пыли
грубое
782
Обеспечение свободного доступа к приборам отопления
грубое
25. Требования к энергетическим объектам (энергопроизводящих и энергопередающих)
25.1 Лаборатории и помещения с электронно-вычислительными машинами

783
Зертхана үй-жайларында барлық заттардың, материалдар мен құралдардың біртектілігі немесе типтері бойынша сақталуы. Химиялық әсері өрт немесе жарылыс туғызатын заттарды бірге сақтауға жол бермеу
болмашы
784
Химиялық зертханалық жайлардың едендері технологиялық талаптарға және айналатын химиялық заттарға байланысты метлах плиткаларыннан, линолеумнан және басқа да материалдардан жасалуы
өрескел
785
Қыздыру немесе жарылыс қаупі бар заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтары жанбайтын материалмен, ал қышқыл және сілтілермен жұмыс істеуге арналғандары - коррозияға қарсы материалдармен толығымен жабылуы және сұйық заттардың төгілуінің алдын алу үшін борттарының болуы
өрескел
25.2 Ағызу эстакадалары
786
Мұнай өнімдерін дайындауға және қотаруға арналған жайларды (мазут сорғыш, май сорғыш, майды қайта өндіру және басқалары) таза күйінде ұстау
болмашы
787
Едендер мен жабдықтарды тазалау үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
788
Тұрақты орнатылған автоматты газ талдағыштарының, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда будың ауадағы қауіпті концентрациясының болуы туралы дыбыстық және жарықтық дабыл беру қондырғыларының техникалық жай-күйінің жүйелі түрде тексерілуі. Тексеру нәтижелерінің жедел журналға енгізілуі
болмашы
789
Электр қыздырғышты және басқа да электр жабдығын май тазалау қондырғыларында орнату
өрескел
790
Май тазалау қондырғыларындағы жабдықтардың жанбайтын негіздерде орнатылуы
өрескел
25.3 Құю құрылғылары
791
Автоцистерналарға және басқа да ыдыстарға мұнай өнімдерін құюды қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда жүргізу.
Алаңда гидроысырма арқылы арнайы жинақ сыйымдылығына өтетін (төгілген сұйықты жоюға арналған) ұйымдастырылған ор болады, ол жүйелі түрде тазаланып тұрады
өрескел
792
Құятын алаңда қауіпсіздіктің қажетті белгілерінің және автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі жөніндегі негізгі талаптары бар тақтайшаның болуы
болмашы
793
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйреу үшін арқансым мен немесе қарнақтың болуы
болмашы
25.4 Газ шаруашылығы

783
Хранение в лабораторных помещениях всех веществ, материалов и приборов по ассортименту или по типу. Недопущение совместного хранения веществ, химическое воздействие которых вызывает взрыв или пожар
незначительное
784
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и других материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
грубое
785
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенные для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенные для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличие бортиков, предотвращающие разлив жидких веществ
грубое
25.2 Сливные эстакады
786
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла и другие)
незначительное
787
Недопущение применения легковоспламеняющихся жидкостей для очистки пола и оборудования
грубое
788
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
незначительное
789
Выполнение устройства электроподогрева и другого электрооборудования на маслоочистительных установках
грубое
790
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
грубое
25.3 Наливные устройства
791
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны и другие емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием.
Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
грубое
792
Наличие на наливной площадке знаков безопасности и вывески с основными требованиями по пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
незначительное
793
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
незначительное
25.4 Газовое хозяйство

794
Газ реттеу қондырғыларының газ шаруашылығы үй-жайларында жабдықтарды пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулық пен схемалардың болуы, онда өрт қауіпсіздігі жөніндегі нақты талаптар жазылады. Үй-жайлардың көрінетін сыртқы және ішкі орындарында қауіпсіздік белгілерінің болуы
едәуір
795
Бақылау-өлшеу құралдары мен басқару қондырғылары бар үй-жайлар газ реттеуіш пункттерден, қабырғасы газбен тығыздалған газ реттеуіш қондырғылардан бөлек орналастырылады, оған тесіп өтетін ойық пен тесікке жол берілмейді. Қабырға арқылы коммуникациялардың өтуі тек арнайы қондырғылардың (тығыздағыштар) пайдалануымен ғана жол беріледі
өрескел
796
Ашық салынатын газ құбырларын айрықша бояулармен бояу
едәуір
797
Қолданыстағы газ құбырларын құрал-сайманның ілмектерін орнату немесе құрылыс ағаштарын төсеу үшін пайдалануға жол бермеу
едәуір
25.5 Қатты отын қоймасы
798
Қатты отындарды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтайтын алаң өсімдік қалдықтарынан және материалдардан тазалануы
болмашы
799
Құрамында органикалық заттары бар топыраққа көмірді, жанғыш тақтатасты және шымтезекті араластыруға жол берілмеуі
болмашы
800
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіруге және қатардан алғаннан кейін оны салқындатуға арналған арнайы алаңның болуы
өрескел
801
Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар төменгі шетінен бастап қоршайтын дуалдарға немесе кран жолдарының іргетасына дейінгі арақашықтық кемінде 3 метр, ал рельс бастиегінің сыртқы шетіне немесе автожолдың жиегіне дейін кемінде 2 метр жасалуы.
Өту жолдарына қатты отынды тқгіп тастауға және оларды жабдықпен бөгеп тастауға жол бермеу
өрескел
25.6 Қатты отыннан отын беру

794
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкции по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности. Наличие снаружи и внутри помещений на видных местах знаков безопасности
Значительное
795
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
грубое
796
Исполнение с отличительной окраской газопроводов, прокладываемые открыто
значительное
797
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
значительное
25.5 Склады твердого топлива
798
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов
незначительное
799
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
незначительное
800
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
грубое
801
Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 метра, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги - не менее 2 метра.
Недопущение засыпания проезды твердым топливом и загромождение их оборудованием
грубое
25.6 Топливоподача твердого топлива

802
Отынды қайта төгу тораптарында аспирациялық құрылғылардың немесе бүркілген суды, механикалық-ауа көбігін немесе су мен будың қосындысын қолданып жұмыс істейтін қондырғыларының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
өрескел
803
Отынды беру кезiнде отын беру трактында орналасқан барлық тозаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отыннан металды, жоңқаларды және басқа да қосындыларды ұстап қалуға арналған қондырғылардың жұмыс істеу қабілеттілігі
өрескел
804
Отын трактының жайларында тазалықтың сақталуы және тозаң жиналатын барлық орындарында тозаңды жою жұмыстарының ұдайы жүргiзiлуі.
Қатты отының түрiне, оның қышқылдануға бейімділігіне және үй-жайдың тозаңдануына байланысты, бекiтiлген тазалау кестенің болуы
болмашы

802
Обеспечение на узлах пересыпки топлива работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
грубое
803
Работоспособность средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и других посторонних включений при подаче топлива
грубое
804
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления.
Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
незначительное

805
Отын беру трактілері бойымен орнатылған жылыту аспаптарының тегiс бетті болуы және тазартуға ыңғайлы қолжетімді етіп орнатылуы
өрескел
806
Отын беру трактісі бойымен орнатылған электр жабдығы шаңнан қорғалатын және шаңды сумен тазарту талаптарына сай болуы
өрескел
807
Отын беру трактісі бойымен жүретiн кәбілдiк трассаларда шаң жиналуын азайту үшін, кәбілдердiң арасында ойықтардың жасалуы
болмашы
808
Конвейерлердiң жайлары мен галереяларында және шикі отын бункерлерiнде шаңнан қорғайтын шамдалдардың қолданылуы
едәуір

805
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
грубое
806
Выполнение электрооборудования, установленное по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающее требованиям гидроуборки пыли
грубое
807
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
незначительное
808
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
значительное

809
Отын беру трактісінің галереяларында конвейерлер арқылы өтпе көпiрлердің іске жарамды күйде ұсталуы
болмашы
810
Отын беру трактісінің өндiрiстiк жайларында:
1) арнайы белгіленген орындардан тыс жерлерде темекі шегуге;
2) жылыту үшiн электрлік қыздыру аспаптарын қолдануға;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдануға;
4) отынды жану (бықсу) ошағынан конвейерлерге беруге және оны бункерге тастауға;
5) отынды конвейерлiк таспалардың төменгi қылдарының астына жинауға;
6) апатты жағдайлардан өзге жағдайларда отынмен толтырылған конвейердi тоқтатуға;
7) бөлшектелген жабдықтарды, транспорттық таспалар мен басқа да жанатын материалдарды әсіресе галереяларда сақтауға жол бермеу
өрескел

809
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
незначительное
810
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:
1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;
6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
грубое

25.7 Шаң түріндегі қатты отынды әзірлеуге және жағуға арналған қондырғылар
811
Диiрмендер, сепараторлар, циклондар және басқалары тәрізді шаң дайындау қондырғыларын пайдалану
өрескел
812
Шаң жүйесіндегі сақтандыру құрылғысының мойнына қарама-қарсы 10 м-ден жақын қашықтықта жаңа кәбілдік трассаны төсеуге жол бермеу.
Көрсетілген қашықтықта өтетін қолда бар кәбілдік трассалардың ұзындығы кемінде 5 м болатын металл қаптамамен (қораппен) қапталуы немесе сақтандыру клапандарының маңына құлату қалқандарының орнатылуы
едәуір

25.7 Установки для приготовления и сжигания твердого топлива в пылевидном состоянии
811
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны и другое
грубое
812
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 метров
Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 метов, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
значительное

25.8 Қазандық қондырғылар
813
Мазут жолдарында жанбайтын жылу оқшаулағышты қолдану.
Жүйелі түрде, бірақ кемінде жарты жылда 1 рет, құбыр жолдарының, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйі көзбен бақылау. Анықталған бұзушылықтарды жабдықтардың ақаулықтары мен олқылықтар журналында тіркеу
болмашы
25.9 Түрлендіргіш энергетикалық қондырғылар
814
Энергетикалық қондырғыларды пайдаланған кезде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газ-турбиналық қондырғылардың сұйық отын құбырларының ернемек және штуцер арқылы жалғамалары тығыздығының бұзылуына жол бермеу
едәуір

25.8 Котельные установки
813
Применение на мазутопроводах несгораемой теплоизоляции.
Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием
незначительное
25.9 Генерирующие энергетические установки
814
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
значительное

815
Агрегаттарды пайдаланған кезде ыстық беттерге, жерасты жайлары мен кәбілдік трассаларға май тамуына жол бермеу
едәуір
816
Май тиген шүберектер мен ескі-құсқы материалдар «Ескі-құсқылар үшін» деген жазуы бар сыйымдылығы 0,5 м3 беті жабылатын металл жәшіктерде сақталуға тиіс
болмашы
817
Энергетикалық қондырғылардың май бактарынан майды апаттық ағызатын бекіту құрылғыларында (ысырмасында) «Майды апаттық ағызу» деген жазудың болуы, ал қолдан қосу жетегі қызыл түске боялады
болмашы

815
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
значительное
816
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 м3 с надписью «Для ветоши», которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
незначительное
817
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи «Аварийный слив масла», а ручной привод окрашивается в красный цвет
незначительное

818
Осы газдарды берудің және оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелерiнде орын алған авариядан басқа жағдайда, газ баллондарын олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін, генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерiнде орнатуға жол бермеу
едәуір
819
Сутегiмен толтырылған агрегаттың, аппараттың және газ құбырларының корпустарында тікелей өрт қаупi бар жұмыстарды (дәнекерлеу, егеу, бiрiктiру және басқалары) жүргізуге жол бермеу
өрескел

818
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
значительное
819
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки и других) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
грубое

820
Генераторлардың (синхрондық компенсаторлардың) корпусында және сутегімен салқындататын газ-май жүйесінің жабдықтарында «Ашық отты пайдалануға тыйым салынады», «Темекі тартуға тыйым салынады» «Абай болыңыз! Жарылыс қаупі бар» деген қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді май қолданылмаса, май жүйелерінің көрінетін жерлеріне «Абай болыңыз! Тез тұтанғыш заттар» деген ескерту белгілерінің болуы. Газ турбиналық қондырғылардың корпустарында «Қауіпті! Жарылыс қаупі бар» деген қауіпсіздік белгінің болуы
болмашы

820
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности «Запрещается пользоваться открытым огнем», «3aпрещается курить», «Осторожно! Опасность взрыва», а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: «Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества», если не применяются огнестойкие масла. На корпусах газотурбинных установок знак безопасности «Осторожно! Опасность взрыва»
незначительное

25.10 Дизелді және жылжымалы электростанциялер
821
Электр өндіруші ұйымның қызмет көрсетуші қызметкерлері өз бетімен жұмыс істеуге тағайындалғанға дейін өндірістік оқудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша білімдерін тексеруден өтуі
болмашы
822
Пайдаланылған газды шығаратын құбырлармен электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларымен қиылысқан жерлерінде өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы:

25.10 Дизельные и передвижные электростанции
821
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
незначительное
822
Выполнение противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:

1) жылу оқшаулағыштың бар болғандығына қарамастан, шатыр астында және пайдаланылған газды шығару құбырларының айналасымен өтетін қабырғаларда пайдаланылған газды шығару құбырларының қабырғаларынан кемінде 0,5 м қашықтықта жанбайтын бөліктердің орнатылуы. Құбырдан 1 м дейінгі аралықтағы орналасқан ағаш конструкциялардың өртке қарсы құраммен өңделуі;
2) шытыр жабынында пайдаланылған газды шығару құбырының айналасында құбырдан ені кемінде 0,5 м жанбайтын материалдан жасалған бөліктердің жасалуы;
3) пайдаланылған газды шығару құбыры шатыр жабынның үстінен кемінде 2 м кем болмайтын биіктікте орнатылуы;
4) пайдаланылған газ құбырының ұшын көлденең күйінде ғимараттан тыс орналасқан бетон немесе кірпіш өшіру құралын енгізу
өрескел

1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 м от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 м от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 м от трубы;
3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 м над кровлей;
4) ввод конца выхлопной трубы в бетонный или кирпичный глушитель (приямок), расположенный вне здания при ее горизонтальном положении
грубое

823
Үй-жайларда мұнай өнімдерінің бос ыдыстарын сақтауға жол бермеу
болмашы
25.11 Электростанцияның және қосалқы станцияның реттегіш құрылғылары
824
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстарын орналастыруға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әр түрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу
өрескел

823
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
незначительное
25.11 Распределительные устройства электростанций и подстанций
824
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых и других подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
грубое

25.12 Кабельдік шаруашылық
825
Тиісті цехтың бастығы бекіткен кесте бойынша кабельдік құрылыстардың жүйелі түрде тексерілуі.
Тексеру нәтижелері мен анықталған кемшіліктердің жедел журналға немесе жабдықтың ақаулары мен олқылықтарына арналған журналға (карточкаға) тіркелуі
болмашы
826
Қоймаларды, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ жабдықтар мен материалдарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу
өрескел

25.12 Кабельное хозяйство
825
Регулярный осмотр кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником соответствующего цеха.
Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
незначительное
826
Недопущение устройства кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий
грубое

827
Кәбілдік құрылыстарда кемінде 50 метр сайын жақын жердегі шығу есігіне сілтемелердің болуы
болмашы
828
Үй-жай ішінде және кәбілдік құрылыстарда брондалған кәбілдерді олардың жанатын кендір жабынын ашпай жүргізуге жол берілмеуі
едәуір
829
Кәбілдік құрылыстардағы секциялық аралық қабырғалардың есіктерінің өздігінен жабылуы, жақын жердегі шыға беріске қарай ашылуы және тығыз жабылуы
едәуір
830
Май толтырылған кәбілдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын және осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу
болмашы

827
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 метров, указателей ближайшего выхода
незначительное
828
Недопущение прокладки бронированных кабелей внутри помещений и в кабельных сооружениях без снятия сгораемого джутового покрова
значительное
829
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
значительное
830
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых и других материалы, не относящиеся к данной установке
незначительное

25.13 Қуат трансформаторлары мен майлы реакторлар
831
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршаулары жерден кемінде 150 мм биіктікте қиыршық тас төгілген периметрдің бүкіл бойымен орнатылуы
өрескел
832
Кәбілдік каналдардың қабырғаларын майлы реакторлар мен трансформаторлардың май қабылдағыштарының борттық қоршаулары ретінде пайдалануға жол бермеу
өрескел
833
Жоба бойынша қарастырылған толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, өрт сөндіру қондырғыларының қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы майлы реакторлар мен трансформаторларды пайдалану үшін іске қосуға жол бермеу
едәуір

25.13 Силовые трансформаторы и масляные реакторы
831
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 миллиметров над землей
грубое
832
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
грубое
833
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
значительное

25.14 Аккумуляторлық қондырғылары
834
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайдың есігінде жазулардың, сондай-ақ ескерту және тыйым салу туалы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы
болмашы
835
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларды табиғи жарықтандыру кезінде терезелердің әйнектерінің күңгірт болуы немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желімді сырмен боялуы
болмашы
836
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларда шылым шегуге, ауысым қажеттілігінен асып кететін көлемде қышқыл мен сілтіні сақтауға, арнайы киімдерді және бөгде заттар мен жанатын материалдарды қалдыруға жол бермеу
едәуір

25.14 Аккумуляторные установки
834
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
незначительное
835
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей
незначительное
836
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
значительное

25.15 Жабдықтар мен материалдар қоймасы
837
Энергетикалық кәсіпорын аумағындағы қойма ғимаратына еркін кірудің қамтамасыз етілуі.
Ашық қоймаларда материалдар мен жабдықтарды сақтауда қатарлар арасы және өрт сөндіру машиналары өтетін жолдың арақашықтығы кемінде 5 метр болуы
өрескел
838
Қойма аумағында мыналарға жол бермеу:
1) ғимараттар арасындағы, материалдар мен жабдықтардың қатарлары арасындағы өртке қарсы жарылу мен өту жолдардың қоршауға, сондай-ақ оларды ұзаққа созылмайтын уақытқа ғимараттарға орнатуға;
2) қаптамаларды, ыдыстарды және басқа да қалдықтарды өртеуге;
3) қойманың жүк түсіретін аумағында жүктер мен көтеру механизмдерін сақтауға
өрескел
839
Қоймаларда мыналарды сақтау:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды өзге материалдардан бөлек жинау;
2) бояуларды, сырларды және еріткіштерді бөлек сақтау;
3) газ баллондары мен улы заттарды бөлек сақтау
Жануының (жанатын, қиын жанатын) біркелкілігі белгілері бойынша жинау және сақтау және оларға өрт сөндіргіш құралдарды (су, көбік және басқасы) қолдану үшін әртүрлі материалдар мен жабдықты топтастыру
едәуір
840
Жерасты немесе цоколды қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында кемінде екі шығатын жер немесе бір шығатын жер және адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялау үшін, сондай-ақ өрт сөндіру құралардарын кіргізу үшін терезенің болуы
өрескел
841
Қойма үй-жайларында мыналарға жол бермеу:
1) шылым шегуге, ашық отты пайдалануға;
2) әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жылыту құралдарынан кемінде 1 м арақашықтықта жинауға;
3) транзиттік коммуникацияларды (кәбілдер, газ құбырлары, бу, су және басқалары) жүргізуге;

25.15 Склады оборудования и материалов
837
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа.
Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 метров и проезды для пожарных машин
грубое
838
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов
грубое
839
Соблюдение на складах:
1) складирование легковоспламеняющихся и горючих жидкостей отдельно от других материалов;
2) отдельное хранение лаков, красок и растворителей;
3) отдельное хранение газовых баллонов и ядовитых веществ
Группировка различных материалов и оборудования для складирования и хранения по признакам однородности их горючести (сгораемые, трудносгораемые) и применения к ним огнетушащих средств (вода, пена и другое)
значительное
840
Наличие в складских помещениях, размещенные в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
грубое
841
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 м от отопительных приборов;
3) прокладки транзитных коммуникации (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды и другое);

4) стеллаждар, қатарлар арасындағы өтпелерге, сондай-ақ стеллаждар, қатарлар мен қойма қабырғаларының арасындағы өтпелерге де, уақытша болса да, әртүрлі материалдарды жинауға жол бермеу
өрескел
842
Кернеуді түсіру үшін арналған ажырату құрылғысы (автомат, ажыратқыш және басқалары) қойма жайынан тыс жанбайтын қабырғаға, ал жанатын және қиын жанатын қойма ғимаратында – бөлек тұрған бағанаға орнатылуы
өрескел
25.16 Лак, сыр және химиялық реактивтер қоймалары

4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
грубое
842
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник и другое) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов - на отдельно стоящей опоре
грубое
25.16 Склады лаков, красок и химических реактивов

843
Лактар, сырлар, олифтер және әртүрлі еріткіштер металл бөшкелерде, (өнімнің біртиптілік принципі сақталған кезде) банкілерде және басқа да тығыз жабылатын ыдыстарда бөлек үй-жайларда немесе қойманың бір бөлігінде (бокстерде) сақталуын қамтамасыз ету
едәуір
844
Өзідігінен тұтанатын металл ұнтақтарының (алюминий пудрасы, магний ұнтағы және басқалары) тығыз жабылатын металл банкілерде құрғақ үй-жайларда сақталуы
өрескел
845
Нитролактарды, нитросырларды және еріткіштерді жерасты үй-жайларында сақтауға жол бермеу
өрескел
846
Лактар мен сырларды жарылысқа қарсы қауіпсіздендірілген, желдету және жарық жүйесімен жабдықталған бөлек үй-жайда сақтауды және шығаруды жүзеге асыру. Лактарды, сырлар мен еріткіштерді құюға арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерін немесе басқа да кіші механизация құралдарын пайдалану
өрескел
847
Ағызу-сору желдеткіші жарамсыз болған жағдайда, лак-бояу заттарына арналған жайлары бар қойма жайларын пайдалануға жол бермеу
өрескел
25.17 Газдары бар баллондар қоймалары
848
Баллондарды пайдалану, сақтау және кәсіпорындарға тасымалдауды кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізу.
Ашық алаңдарда баллондардың күн көзінен және атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғайтын қалқа астында сақталуы
өрескел
849
Баллон қоймаларының үй-жайларында басқа да материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ ортақ қоймаларда газ баллондарын бірге орналастыруға жол бермеу
өрескел
850
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
851
Толтырылған баллондардың тік күйінде сақталуы, бұл үшін ашық және жабық қоймалар баллондарды құлаудан сақтайтын «ұяшықтармен» немесе «бөгеттермен» жабдықталады. Толтырылған және бос баллондардың бөлек сақталуы
болмашы
852
Баллон тұрған қойманы айнала 50 метр радиуста битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
26. Қарулы күштер және басқа әскери құралымдар объектілеріне қойылатын талаптар
853
Әскери бөлімде командир бекіткен, өртке қарсы қорғау жоспарының болуы
болмашы
854
Әскери бөлімдегі өрт қауіпсіздігі талаптарын, өртті сөндіру үшін тартылатын күш пен құралдардың есебін, жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа техниканы, мүлік пен басқа материалдық заттарды эвакуациялау тәртібін қосатын жоспар көшірмесінің әскери бөлім кезекшісінде болуы
болмашы
855
Штаттық өрт сөндіру командасы жоқ әскери бөлімінде бестен он бес адамға дейінгі штаттан тыс өрт сөндіру командасының болуы
өрескел

843
Обеспечение хранения лаков, красок, олиф, различных растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках и других емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
значительное
844
Хранение металлических порошков, способные самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок и прочее), в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях
грубое
845
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
грубое
846
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении.
Использование специальных ручных насосов, мерников или других средства малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
грубое
847
Недопущение эксплуатация складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции
грубое
25.17 Склады баллонов с газами
848
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия.
Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
грубое
849
Недопущение хранения других материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах
грубое
850
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
грубое
851
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются «гнездами» или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
незначительное
852
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 метров вокруг складов с баллонами
грубое
26. Требования к объектам вооруженных сил и другим воинским формированиям
853
Наличие в воинской части плана противопожарной защиты, утвержденный командиром
незначительное
854
Наличие у дежурного по воинской части выписки из плана, включающей требования пожарной безопасности в воинской части, расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара, порядок эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества и других материальных средств
незначительное
855
Наличие нештатной пожарной команды численностью от пяти до пятнадцати человек в воинской части, не имеющей штатной пожарной команды
грубое

856
Әскери бөлім және елу метр қашықтықтағы сыртқы периметр аумақтарын қоқыс пен құрғақ шөптен тазалауды үнемі жүргізу
болмашы
857
Барлық қоймаларды, қалқаларды, оқ-дәрі алаңдарын, негізгі және қосалқы өндірістерді, зертханаларды, жоғары кернеу желілерін, электр станциялары мен трансформаторлық қосалқы станцияларды, қазандық құбырларын, су айдауыш мұнараларды, қоймаларды өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін найзағайдан қорғау құрылғыларымен және басқа инженерлік жүйелермен жабдықтау
өрескел
858
Құрылымдарға, мүлік алаңдарына, әскери және басқа техникаға елу метр жақын жерде от жағуға, сонымен қатар парктерде, қоймаларда, ангарлар мен басқа қосалқы бөлмелерде темекі тартуға және ашық оты бар құралдарды қолдануға, бөлмеден шығар кезде жарық шамдарын қосулы түрде қалдыруға тыйым салу
өрескел
859
Арнайы дайындығы және жұмыс жүргізуге рұқсаттары жоқ тұлғалардың электр энергиясы, газбен жабдықтау және орталық (автономдық) жылу беру жабдықтары мен жүйелерін жөндеу жұмыстарын жүргізуге тыйым салу
болмашы
860
Ғимараттардың жертөле бөлмелерін тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш заттарды өңдеу немесе сақтаумен байланысты шеберханалар мен қоймалар жасауға тыйым салу
өрескел
861
Қойма, парк аумақтарында, ангарларда және өндірістік орын-жайлардың өрт қалқандарында өрт сөндіру құралдарын сақтау
болмашы
862
Телефон аппараттарының жанында ең жақын орналасқан өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің, ал әскери бөлім аумағында өрт дабылы сигналын беру үшін дыбыстық дабыл құралдарының болуы
болмашы
863
Жабық объектіде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын растайтын, онда жұмыстың аяқталуынан кейін, өрт сөндіру наряды объектіні жабатын тұлғаға беретін өрт жетонының болуы
болмашы
26.1 Парктер мен ангарлар, әуе кемелерінің тұрақтары
864
Қару-жарақты, әскери және басқа да техниканы (әуе кемелерін), өрт болған жағдайда оларды тез шығару үшін араларында қажетті өту жолдарын қалдырып орналастыру
өрескел
865
Тұрақтағы көліктерге жанармай құюға және ағатын (тесілген) жанармай күбісі, жанармай құбырлары бар көліктерді (әуе кемелерін) сақтауға
өрескел
866
Көлік тұрақтарында штаттан тыс жанармай күбілерін, майлаушы материалдарды және бос ыдысты сақтауға
өрескел
867
Көліктерде өзге заттарды, майланған шүберектерді, қаптарды, арнайы киімдерді сақтауға
болмашы
868
Парктердің қоймаларында және ангарларда басқа техникамен бірге жанармай бар цистерналарды сақтауға
өрескел
869
Көлік тұрақтарының бөлмелерінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге
өрескел
870
Көлік тұрағы және көлікті сақтау бөлмелерінің қақпаларын заттармен жабуға, осы бөлмелерде қойма, шеберхана және тұрғын орындарын орналастыруға
өрескел

856
Осуществление постоянной очистки от мусора и сухой травы территории воинской части и внешнего периметра на расстоянии пятидесяти метров
незначительное
857
Оборудование молниезащитными устройствами и другими инженерными системами всех хранилищ, навесов, площадок с боеприпасами, цехов основного и вспомогательного производства, лабораторий, линий высокого напряжения, электростанций и трансформаторных подстанций, труб котельных, водонапорных башен, складов обеспечивающие их пожарную безопасность
грубое
858
Недопущение разведения огня ближе пятидесяти метров от строений, площадок с имуществом, военной и другой техникой, а также курения и применения приборов с открытым огнем в парках, хранилищах, ангарах и других подобных помещениях, оставление включенным освещение при выходе из помещения
грубое
859
Недопущение производства работ по ремонту оборудования и сетей электроэнергии, газоснабжения и центрального (автономного) отопления лицами, не имеющим специальной подготовки и разрешения на выполнение этих работ
незначительное
860
Недопущение устройства в подвальных помещениях зданий мастерских и складов, связанных с обработкой или хранением легковоспламеняющихся горючих жидкостей и сгораемых материалов
грубое
861
Хранение средств пожаротушения на территории складов, парков, в ангарах и производственных помещениях на щитах
незначительное
862
Наличие у телефонных аппаратов надписей с указанием номера телефона ближайшей пожарной части, а на территории воинской части для подачи сигнала пожарной тревоги средств звуковой сигнализации
незначительное
863
Наличие пожарного жетона, являющийся подтверждением выполнения требований пожарной безопасности на закрытом объекте после окончания работ на нем, вручаемый пожарным нарядом лицу закрывающим объект
незначительное
26.1 Парки и ангары, стоянок воздушных судов
864
Установка вооружения, военной и другой техники (воздушные суда) с наличием необходимых проходов для быстрого вывода их в случае пожара
грубое
865
Заправка горючим машин на стоянках и хранение машин (воздушные суда) с протекающими топливными баками, топливопроводами
грубое
866
Хранение в местах стоянок машин горючего вне штатных топливных баков, смазочные материалы и пустую тару
грубое
867
Хранение в машинах посторонних предметов, промасленных тряпок, чехлов, специальной одежды
незначительное
868
Хранение в хранилищах парков и в ангарах совместно с другой техникой цистерн с горючим
грубое
869
Производство сварочных работ в помещениях для стоянки машин
грубое
870
Загромождение ворот в помещениях для стоянки и хранения машин, устройства в этих помещениях кладовых, мастерских и жилье
грубое

871
Өрт болған жағдайда көліктерді (әуе кемелерін) тез шығаруды қамтамасыз ету үшін арнайы буксир құрылғылары (құралдары) бар кезекші тартқыштардың және қажетті әскери қызметшілердің күнделікті болуы
едәуір
26.2 Қоймалар мен сақтау жайлары
872
Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы шөпті дер кезінде шабуды және жинауды ұйымдастыру. Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы құрғақ шөпті кептірге және жағуға тыйым салу
болмашы

871
Ежедневное наличие дежурных тягачей со специальными буксирными устройствами (приспособлениями) и необходимое количество военнослужащих для обеспечения немедленного вывода машин (воздушных судов) при пожаре
значительное
26.2 Склады и хранилища
872
Осуществление своевременного выкоса и уборки травы на территории складов (хранилищ). Недопущение сушки и выжигания сухой травы на территории складов (хранилищ)
незначительное

873
Қоймаларда (сақтау орындарында) тек сол жерге арналған мүлік түрін сақтау
болмашы
874
Қоймалардың (сақтау орындарының) өту және шығу жолдарын заттармен жабуға, сонымен қатар сөрелерді және терезені қараңғылау үшін қағазбен, картонмен, полимерді заттардан жасалған үлдірлермен және оттан қорғау құрамымен өңделмеген маталармен жабуға тыйым салу
едәуір
875
Мүлікті штабельмен қалауды, өту және шығу жолдары бос қалатындай етіп жүргізу. Мүлікті пештерге, жылыту радиаторларына, электр сымдары мен шамдарына қабаттастырып қаламау
едәуір
876
Қоймалардың (сақтау орындарының) маңында құрылыс материалдарын, отын қоры немесе басқа мүлікті қоюға тыйым салу. Пештің оттықтарын және ойықтарын қойма (сақтау орындары) сыртында орналастыру, құбырларды ұшқын ұстағыштармен қамтамасыз ету
өрескел
877
Барлық қоймаларды (сақтау орындарын), электр жарығын орнату кезінде, сыртқы үзгіштермен қамтамасыз ету. Сыртқы үзгіштерді және сақтандырғыштары бар топтық қалқандарды темір қораптарда орнату. Қойма ішінде электротоқ көздерін және қызметтік бөлмелерді орналастыруға тыйым салу
өрескел
878
Оқ-дәрілер мен жарылғыш заттар қоймаларындағы және олармен жұмыс жүргізетін орындардағы терезелерін күліңгір немесе ақ түске бояу
едәуір
879
Өз құрамында ірі кесектер мен тастары жоқ илемді немесе құйылма жыныстардан жарылғыш заттардың жер үстіндегі қоймаларының айналасында қорғаныстық үйіндінің болуы
өрескел
27. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет
880
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы
өрескел
881
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатының болуы
өрескел
882
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке он сегіз жасқа толған және мемлекетітк емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлық бойынша оқыту курстарынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау
едәуір
883
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін құжаттаманың болуы
өрескел
884
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті тұрақты (тәулік бойы) әзірлікте ұстау
өрескел
885
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдерінде есептоптың командирі басқаратын өрт сөндіру автомобилінде есептоптың болуы
өрескел
886
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте екі және одан көп өрт сөндіру автомобилі болған кезде карауыл бастығы (ауысым басшысы) басқаратын карауылдың болуы
өрескел

873
Хранение в складах (хранилищах) только тех видов имущества, для которых они предназначены
незначительное
874
Недопущение загромождения в складах (хранилищах) проходов и выходов, а также обивки стеллажей и затемнения окон бумагой, картоном, пленкой из полимерных материалов и тканей, не обработанные огнезащитным составом
значительное
875
Производство укладки имущества в штабеля так, чтобы оставались свободными проходы и выходы. Недопущение укладки имущества вплотную к печам, радиаторам отопления, электропроводке и лампам
значительное
876
Недопущение складирование вблизи складов (хранилищ) строительных материалов, запасов топлива или какое-либо имущество. Устройство топок и вьюшечных отверстий печей вне складов (хранилищ), обеспечение труб искроулавливателями
грубое
877
Оборудование всех складов (хранилищ) наружными рубильниками при устройстве электроосвещения. Размещение наружных рубильников и групповых щитков с предохранителями в металлические ящики. Недопущение установки электророзеток и служебных помещений внутри хранилищ
грубое
878
Выполнение стекол в хранилищах боеприпасов и взрывчатых веществ и в местах, где производятся работы с ними, матовыми или закрашенными белой краской
значительное
879
Наличие защитного вала из пластичных или сыпучих пород, не имеющих в своем составе крупных комьев и камней вокруг хранилищ взрывчатых веществ наземного типа
грубое
27. Негосударственная противопожарная служба
880
Наличие негосударственной противопожарной службы
грубое
881
Наличие у негосударственной противопожарной службы аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах
грубое
882
Прием на работу в негосударственную противопожарную службу граждан Республики Казахстан, достигших восемнадцати лет и прошедших курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб
значительное
883
Наличие документации, регламентирующую деятельность негосударственной противопожарной службы
грубое
884
Содержание негосударственной противопожарной службы в постоянной (круглосуточной) готовности
грубое
885
Наличие в пожарных частях негосударственной противопожарной службы расчета на пожарном автомобиле, возглавляемого командиром расчета
грубое
886
Наличие караула, возглавляемого начальником караула (руководителя смены) при наличии в негосударственной противопожарной службы двух и более пожарных автомобилей
грубое

887
Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндіру бөлімінде нұсқаушыларымен өрт профилактикасы тобының болуы
өрескел
888
Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте құрылған объектілерді күзету үшін нұсқаушы-өрт сөндірушілердің (кезекші ауысымында кемінде 2 штаттық қызметкердің) болуы
өрескел
889
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдері мен бекеттерінде байланыс пункттерінің болуы
өрескел
890
Өрт сөндіру автомобильдерін ұтқыр радиостанциялармен, өрт сөндіру басшысын, кезекшілікті жүзеге асыратын және жұмыс шарты бойынша өрт сөндіру бөлімінің тұрақты орналасқан орнынан тыс қызметкерлерді немесе бекетті тасымал байланыс құралдарымен қамтамасыз ету
өрескел

887
Наличие группы пожарной профилактики с инструкторами в пожарных частях с выездной техникой
грубое
888
Наличие инструкторов-пожарных (не менее 2 штатных работников в дежурную смену), для охраны объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники
грубое
889
Наличие пункта связи в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы
грубое
890
Обеспечение пожарных автомобилей мобильными радиостанциями, руководителя тушения пожара, работников осуществляющих дежурство и по условиям работы находящихся вне места постоянной дислокации пожарной части или поста переносными средствами связи
грубое

891
Объект басшысының шешімі бойынша құрылған газ-түтіннен қорғау қызметінің болуы
өрескел
892
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет үшін негізігі өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
893
Объектілерде өрт сөндіру үшін қажетті негізгі өрт сөндіру автомобильдерін жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету жағдайына тасымал немесе жылжымалы өрт мотопомпаларының болуы
өрескел
894
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін ерекшеліктерін ескере отырып, объект басшысының анықтаған арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел

891
Наличие газодымозащитной службы, созданной по решению руководителя объекта
грубое
892
Наличие соответствующего количества основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы
грубое
893
Наличие переносных или передвижных пожарных мотопомп, на случай ремонта и/или технического обслуживания основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах
грубое
894
Наличие соответствующего количества специальных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы, определенного руководителем объекта с учетом их специфики
грубое

895
Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес өрт сөндіру автомобильдерін орналастыру және пайдалану
өрескел
896
Өрт сөндіру автомобиліндегі есептоптардың санына көбейтілген өрт сөндіру автомобильдерінің санына сәйкес объектідегі кезекші ауысымдағы мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тиісті санының болуы
өрескел
897
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте объектінің өндірістік сипаттамасын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қамтитын жыл сайын қызметкерлерді арнайы даярлауды жүзеге асыру
едәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 470 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 550 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғаныс саласында таңдаулы тексерістер үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғаныс саласында таңдаулы тексерістер үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері (бұдан әрі-Өлшемдер) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген «Азаматтық қорғау туралы Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңы және тәуекелдерді бағалау үшін мемлекеттік органдарын қалыптастырудың тәсілі 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 343 Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының бұйрығымен бекітілген (нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк реестрде 2015 жылы 19 мамырда № 11082 тіркелді).
2. Таңдалуы бойынша өлшемдер объективті және субъективті өлшемдер бойынша жасалады.
2. Объективті таңдауы
3. Тәуекел деңгейіне сканерленген пәндер (нысандар) бастапқы жіктеу объективті өлшемдер арқылы жүзеге асырылады.
4. Объективті критерийлерге тәуекел дәрежесі жоғары айтуынша қамтиды:
орталық атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары;
облыстардың, Астана және Алматы қалалар, азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған қалалар жергілікті атқарушы органдар;
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар;
Азаматтық қорғау қызметі негізінде құрылған ұйымдар;
су объектілерінде және су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалуға, туризм және спортқа арналған орындар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларында (Нормативтiк құқықтық актiлердi тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген) белгіленген талаптарға тиісті.
5. Тексерілетін субъектілерге (нысандар) қатысты, жоғары тәуекел мінез-құлық үшін кездейсоқ тексерулер аталатын.

895
Размещение и эксплуатация пожарных автомобилей в соответствии с требованиями к безопасности пожарной техники для защиты объектов
грубое
896
Наличие соответствующего количества работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену, согласно количества пожарных автомобилей, умноженных на количество расчетов на пожарном автомобиле
грубое
897
Осуществление в негосударственной противопожарной службе ежегодной специальной подготовки работников, включающие теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от «30» июня 2015 года № 470
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от «19» июня 2015 года № 550
Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области
гражданской обороны
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков, применяемые для выборочных проверок в области гражданской обороны (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О гражданской защите», Законом «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и Методикой формирования государственными органами системы оценки рисков, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 343 (зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 11082).
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
3. Первичное отнесение проверяемых субъектов (объектов) по степеням рисков осуществляется посредством объективных Критериев.
4. По объективным Критериям к высокой степени риска относятся:
центральные исполнительные органы, их подведомственные организации;
местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы, городов, отнесенных к группам по гражданской обороне;
организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне;
организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты;
места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях на соответствие требованиям установленных Правилами безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 (зарегистрированный в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 10335).
5. В отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки.

6. Тексерілетін субъектілерге (нысандар) қатысты емес жоғары тәуекел жоспардан тыс тексеру және бақылаудың басқа нысандарын жүргізу.
3. Субъективті таңдауы
7. Анықтау ақпарат көздерінің таңдауы субъективті өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) 6 наурыз 2015 жылғы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығына сәйкес көзделген азаматтық қорғаныс іске асыру туралы есептер № 190 «Азаматтық қорғаныс ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы» (нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк реестрде 2015 жылы 4 сәуірде № 10716 тіркелді);
2) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін;
3) Өткен тексерулер нәтижелері (бұл ретте, бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (дөрекі, едәуір, мардымсыз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді);
4) Сулардағы жағымсыз оқиғалар туралы.
8. Субъективті критерийлер, тәуекел дәрежесі бойынша сақтамау сәйкес «Азаматтық қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына, (жалпы, үлкен, шағын) негізінде осы таңдауға қосымшаны әзірленді
9. 0-ден 100 балдық жүйе бойынша бағаланды субъективті өлшемдердің тәуекел индексі.
Өрескел дәрежедегі Азаматтық қорғаныс саласындағы бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішіне теңеледі.
Егер Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарының өрескел бұзушылықтары анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарын бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіші есепке алынады.
10. Азаматтық қорғаныс елеулі бұзушылықтар көрсеткіші анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және төмендегідей бұл көрсеткіш есептеледі: Rz = (R2 х 100/R1) 0,7 х
Rz - Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
R1 - тексеру тексерілетін тексерілетін (объект) арналған ұсынылған азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды айтарлықтай бұзушылықтар жалпы саны;
R2 - Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды бұзу саны айтарлықтай.
11. Азаматтық қорғаныс коэффициенті 0,3 қолданбалы және төмендегідей бұл көрсеткіш есептеледі trebovaniyv кәмелетке толмаған құқық бұзушылықтардың көрсеткіші анықтау кезінде: Rn = (х 100 / R1 R2) мұндағы 0,3 х:
Rn - Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды шамалы бұзушылықтар көрсеткіші;
R1 - тексеру тексерілетін тексерілетін (объект) арналған ұсынылған азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды шамалы бұзушылықтар туралы жалпы санын;
R2 - Азаматтық қорғаныс саласындағы шамалы талаптарын бұзушылықтарды саны.

6. В отношении проверяемых субъектов (объектов), не относящиеся к высокой степени риска проводятся внеплановые проверки и иные формы контроля.
3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется на основе следующих источников информации:
1) отчетов о выполнении мероприятий гражданской обороны, предоставляемых в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 «Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны» (зарегистрированый в Реестре регистрации нормативных правовых актов № 10716 от 14 апреля 2015 года);
2) обращений физических и юридических лиц;
3) результатов предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
4) неблагоприятных происшествий на водоемах.
8. Субъективные критерии разработаны на основании статьи 21 Закона Республики Казахстан «О Гражданской защите», не соблюдение которых соответствует показателю степени риска (грубые, значительные, незначительные), согласно приложению к настоящим Критериям.
9. Показатель степени риска субъективных Критериев оценивается по шкале от 0 до 100.
Одно невыполненное требование в области гражданской обороны грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если грубых нарушений требований в области гражданской обороны не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований в области гражданской обороны значительной и незначительной степени.
10. При определении показателя значительных нарушений требований в области гражданской обороны применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений требований в области гражданской обороны;
Р1 – общее количество значительных нарушений требований в области гражданской обороны, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных значительных требований в области гражданской обороны.
11. При определении показателя незначительных нарушений требований в области гражданской обороны применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений требований в области гражданской обороны;
Р1 – общее количество незначительных нарушений требований в области гражданской обороны, предъявленных к проверке проверяемому субъекту (объекту);
Р2 - количество нарушенных незначительных требований в области гражданской обороны.

12. Жалпы тәуекел (R) 0-ден 100-ге дейін шкаласы бойынша есептеледі және мынадай формула қосу арқылы анықталады: = R Rz + Rn онда:
R - жалпы тәуекел;
Rz - Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды маңызды бұзушылықтар екендігінің көрсеткіші;
Rn - Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптарды шамалы бұзушылықтар көрсеткіші.
Талдау және тәуекелдерді бағалау деректер бұрын белгілі, аудиттелетiн субъектiнiң (объект) арналған жазылған және пайдаланылатын субъективті критерийлерді қолданылмайды.
13. Тексерілетін Субъектілер тәуекел дәрежесі бойынша (объект) мыналарды қамтиды:
1) тәуекелдің жоғары дәрежесі - дақ тексеру қатысты 60-тан 100 тәуекел көрсеткіші бойынша жүзеге асырылады;
2) 0-ден 60 тәуекел көрсеткіші тәуекел дәрежесі жоғары ретінде жіктеледі емес және және оған қарсы кездейсоқ тексеру жүргізілген жоқ.
14. Кездейсоқ тексерулер еселігі жылына бір реттен артық болуы мүмкін емес.
15. Дақты тексереді есепті кезең басталғанға дейін он бес күн бұрын құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жоқ жіберіледі талдау және бағалау нәтижелері бойынша жылына қалыптасқан кездейсоқ тексерулер тізімдер негізінде жүзеге асырылады.
16. Тізімдер нүктелік тексереді ескере отырып жасалады:
1) басым субъективті өлшемдер тәуекелі жоғары тұлғалар (нысандар) аудиттелген;
2) мемлекеттік органның тексеруді жүзеге асыратын лауазымды жүктеме.
Азаматтық қорғаныс саласындағы
ішінара тексерулер үшін тәуекел
дәрежесін бағалау крийтерийлеріне
қосымша
Тәуекелді дәрежесін бағалау субъективті өлшемдері
1. Деректер мен мониторинг және есептілік нәтижелері:
1.1. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын жүзеге асыру туралы жыл сайынғы баяндаманы табыс ету
Өрескел бұзушылықтар
1.2 Азаматтық қорғаныс тиісті басшысымен бекітілген азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
1.3 Азаматтық қорғаныс тиісті басшысы бекіткен төтенше жағдайлар шешу үшін іс-шаралар жоспарының болуы
1.4 Арнайы азаматтық қорғаныс ұйымдастыру және басқару проблемаларын шешу жөніндегі уәкілетті құрылымдық бөлімшенің болуы.
1.5 (Жергілікті қоса алғанда) ескерту жүйелерін және байланыс болмауы, ақпараттық және пайдалануға дайын, оларды сақтау
1.6 Қосалқы бөлшектер (қалада, елде) жеткіліктігі және жылжымалы басқару үшін
1.7 Азаматтық қорғаныстың мүлкін түгендеу және оларды сақтау бойынша бақылаудың болуы

12. Общий показатель степени риска (УР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений требований в области гражданской обороны;
Рн - показатель незначительных нарушений требований в области гражданской обороны.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
13. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
14. Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
15. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых год по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
16. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени рисков
для выборочных проверок в области
гражданской обороны
Субъективные критерии оценки степени риска
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений:
1.1 Представление ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны по окончанию второй декады ноября соответствующего года
Грубые нарушения
1.2 Наличие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
1.3 Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны и соответствие его структуре и содержанию
1.4 Наличие структурного подразделения, специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
1.5 Наличие системы связи, оповещения и информационного обеспечения
1.6 Наличие запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления
1.7 Наличие и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также соблюдения порядка хранения

1.8 Азаматтық қорғау қалыптасуындағы материал және техникалық құралдардың жеткіліктігі
1.9 Бейбіт уақытта сәйкессіздігі қорғаныш тәртібі изоляторларында
1.10 Ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан Азаматтық қорғаныстың жоспарын реттеуге орындамау
Мәніндегі бұзушылықтар
1.11 Бақылау және лабораториялық бақылау желісін құрайтын ведомстволық бағынысты ұйымдарының болуы
1.12 Әрбір 1,2 жыл жиілігімен қосалқы бақылау басқармаларына рұқсаты бар, соғыс негізде бейбітшілік азаматтық қорғау аудару бойынша кадрлар даярлауға орындауы
1.13 Олардың негізінде азаматтық қорғау шартымен) азаматтық қорғау ұйымдастыру туралы бұйрықтың жеткіліктігі
1.14 Азаматтық қорғау туралы ережелердің жоқтығы (олардың негізінде азаматтық қорғау құруды ұсынды)
1.15 Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесің бекіту туралы бұйрығы
1.16 Аумақтық (объект) бөлімшелердің құруға бұйрықтың болуы
1.17 Бейбiт және соғыс уақытында құтқару және төтенше операциялар үшін азаматтық қорғау қалыптасуының болуы
1.18 Заңдарында белгiленген мерзімде азаматтық қорғау саласында оқыту басшылар мен мамандарды қамтамасыз ету мүмкіндігі
1.19 Азаматтық қорғау саласында құзыретті орган жүргізген жыл сайынғы республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар мен жаттығуларға (Қорғау, Көктем, Қыс, Жер) қатысуы
1.20 Заңдарында белгiленген мерзім ішінде командалық-штабтық, тактикалық-арнайы, кешенді жаттығу, жаттығулар, тренингтер өткізу
1.21 Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды жүргізу
Кіші бұзушылықтар
1.22 Азаматтық қорғау саласында қабылданған шаралар туралы халықтың хабардарлығын өткізу
2. Бұрынғы тексеру нәтижелері (ауртпалық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды сақтамаған жағдайда белгіленеді)
2.1 Арнайы Азаматтық қорғаныстың ұйымдастыру және басқару проблемаларын шешу жөніндегі уәкілетті құрылымдық бөлімшенің болуы
Дөрекі бұзұшылыктар
2.2 Жергілікті қоса алғанда ескерту жүйелерін және байланыс болмауы, ақпараттық және пайдалануға дайын, оларды сақтау
2.3 Қосалқы бөлшектер (қалада, қаланың шетінде) жетіспеушілігі көмекші және жылжымалы басқару
2.4 Азаматтық қорғаныстың мүлкін түгендеу және оларды сақтау бойынша бақылаудың болуы
2.5 Азаматтық қорғау қалыптасуындағы материалды және техникалық құралдардың болуы
2.6 Бейбіт уақытта сәйкес келмеуі қорғайтын тәртіп түзеу мекемелері
2.7 Су айдынындағы демалыс орнының иесінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес нысан бойынша жағажайды тексеру қорытындысы бойынша орындалған жұмыстардың бекітілген актісінің болуы

1.8 Обеспечение материально-техническими средствами формирований гражданской защиты
1.9 Соответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
1.10 Корректировка плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
Значительные нарушения
1.11 Готовность подведомственных организаций, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля
1.12 Проведение штабной тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение (с выходом на запасные пункты управления, с периодичностью проведения 1 раз в 2 года)
1.13 Наличие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
1.14 Наличие положений о службах гражданской защиты
1.15 Приказ об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
1.16 Наличие приказа на создание территориальных формирований
1.17 Организация подготовки формирований гражданской защиты
1.18 Обучение руководящего состава и специалистов (населения) местного исполнительного органа
1.19 Участие в ежегодных республиканских командно-штабных учениях и тренировках, проводимых уполномоченным органом в сфере гражданской защиты (Коргау, Весна, Зима, Жер)
1.20 Проведение объектовой тренировки по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, и мероприятий гражданской обороны (1 раз в 3 года)
1.21 Проведение пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
Не значительные нарушения
1.22 Осуществление информирования населения о принятых мерах в сфере гражданской защиты
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1 Наличие структурного подразделения, специально уполномоченного на решение задач по организации и ведению гражданской обороны
Грубые нарушения
2.2 Наличие систем, оповещения и связи и поддержание их в готовности к использованию
2.3 Наличие запасных (городских, загородных), вспомогательных и подвижных пунктов управления
2. Наличие и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также соблюдения порядка хранения
2.5 Обеспечение материально-техническими средствами формирований гражданской защиты
2.6 Соответствие защитного сооружения порядку содержания в мирное время
2.7 Наличие у владельца места отдыха на водоеме утвержденного акта выполненных работ по итогам обследования пляжа, по форме согласно требованиям Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34

2.8 Су айдынындағы демалыс орнында, су айдындары жанында орналасқан балалар мекемелерінде (лагерлерде) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес құтқарушылармен жасақталған және құтқару жабдықтарымен және құрал-жабдықтармен жарақталған құтқару бекетінің болуы
2.9 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес тереңдігі 1.2 метрден аспайтын балаларға шомылуға арналған және арқандарға бекітілген қалтқылар сызығымен белгіленген учаскенің болуы
2.10 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес алғашқы медициналық көмек көрсету үшін үй-жайдың болуы
2.11 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес тыйым салатын және ескерту белгілерінің болуы
2.12 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес құтқару шеңберлері және «Александров жібі» құтқару құралдары бар қалқандардың, жүзу шекараларын белгілейтін қалтқылардың болуы
2.13 Су айдынында орналасу орнының Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкестігі (су айдындарындағы демалу орындары сарқынды су ағызылатын жерден кемінде 500 метр биік және кемежай құрылыстарынан, кеме пирстерінен, мұнай құю құрылғыларынан 1000 метр төмен орналасуы керек)
2.14 Су айдынындағы демалыс орнында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларының талаптарына сәйкес дауыс зорайтқыш құрылғының және телефон байланысының болуы
2.15. Ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан азаматтық қорғаныс жоспарын реттеуге талапты орындауы
елеулі бұзушылықтар
2.16. Бақылау және лабораториялық бақылау желісі құрайды ведомстволық бағынысты ұйымдарының дайындалуы
2.17 Соғыс жағдайы бейбітшілік азаматтық қорғау беру туралы кадрлар даярлауға талапты орындамау (1 жиілігі қосалқы бақылау нүктелерінде, әрбір 2 жыл үшін қол)
2.18. Олардың негізінде азаматтық қорғау шартымен азаматтық қорғау ұйымдастыру туралы бұйрықтың болуы
2.19. Азаматтық қорғау туралы ережелердің жоқтығы (олардың негізінде қорғау туралы азаматтық құруға қарастырылған)
2.20. Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесің бекіту туралы бұйрығы
2.21. Территориялық құру бұйрықтың жоқтығы (объектінің) бірлігі
2.22 Бейбiт және соғыс уақытында құтқару және төтенше операциялар үшін қорғау туралы азаматтық қалыптастыру болуы

2.8 Наличие на месте отдыха на водоеме, в детских учреждениях (лагерях) расположенных вблизи водоемов спасательного поста укомплектованного спасателями и оснащенного спасательным оборудованием и снаряжением в соответствии с требованиями Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.9 Наличие на месте отдыха на водоеме участка для купания детей с глубиной не более 1,2 метров и обозначенных линией поплавков, закрепленных на тросах в соответствии с требованиями Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.10 Наличие на месте отдыха на водоеме помещения для оказания первой медицинской помощи в соответствии с требованиями Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.11 Наличие на месте отдыха на водоеме запрещающих и предупреждающих знаков, соответствующих требованиям Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.12 Наличие на месте отдыха на водоеме щитов со спасательными кругами и спасательными средствами «Конец–Александрова», буйков обозначающих границы заплыва соответствующих требованиям Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.13 Соответствие расположения места отдыха на водоеме требованиям Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 (место отдыха отводится на расстоянии не менее чем на 500 метров выше места спуска сточных вод и на 1000 метров ниже портовых сооружений, пирсов судов, нефтеналивных приспособлений)
2.14 Наличие на месте отдыха на водоеме громкоговорящего устройства и телефонной связи соответствующих требованиям Правил безопасности на водоемах, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34
2.15 Корректировка плана гражданской обороны на 1 января планируемого года
Значительные нарушения
2.16 Готовность подведомственных организаций, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля
2.17 Проведение штабной тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение (с выходом на запасные пункты управления, с периодичностью проведения 1 раз в 2 года)
2.18 Наличие приказа об организации деятельности службы гражданской защиты
2.19 Наличие положений о службах гражданской защиты
2.20 Приказ об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
2.21 Наличие приказа на создание объектовых формирований гражданской защиты
2.22 Проведение комплексного учения по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (1 раз в 2 года)

2.23 Заңнамада белгіленген мерзімде азаматтық қорғау саласындағы оқыту басшылар мен мамандарды қамтамасыз етуге
2.24. Азаматтық қорғау саласында құзыретті орган жүргізген жыл сайынғы республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар мен жаттығуларға (Қорғау, Көктем, Қыс, Жер) қатысуы
2.25 Заңмен белгіленген мерзім ішінде командалық-штабтық, тактикалық-арнайы, кешенді жаттығу, жаттығулар, тренинг қамтамасыз етуге
2.26. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды жүргізу
Ешқандай елеулсіз бұзушылықтар
2.27. Азаматтық қорғау саласындағы қабылданған шаралар туралы халықты хабардар талапты орындауы
3. Су объектілерін және су шаруашылығы құрылыстарын қолайсыз қоғамдық ойын-сауық орындарында оқыс, туризм және спорт қатысуы
3.1. Суларына бір немесе одан көп адамдардың жоғалуы
Дөрекі бұзұшылыктар
4. Расталған шағымдар мен өтініштер туралы
4.1 Азаматтық қорғау саласындағы құзыретті орган жүргізген жыл сайынғы республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар және жаттығулар (Қорғау, Көктем, Қыс, Жер)
елеулі бұзушылықтар
4.2 Заңмен белгіленген мерзім ішінде командалық-штабтық, тактикалық-арнайы, кешенді жаттығу, жаттығулар, оқу сабақтарын өткізу
4.3 Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттау болуы
Ешқандай елеулі бұзушылықтар
4.4 Азаматтық қорғау саласындағы қабылданған шаралар туралы қоғамды ақпараттандыру талапты орындау
5. Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау нәтижелері, бұқаралық ақпарат құралдары, кез келген жағдайда, «құқық бұзушылардың» рейтингтік
5.1. Су объектілерін және су шаруашылығы құрылыстарын бойынша қоғамдық ойын-сауық орындарында өлім фактілері, туризм және спорт туралы ресми интернет ресурстары және ресми жарияланымдар ақпарат болуы
Ешқандай елеулі бұзушылықтар
5.2 Су объектілерін және су шаруашылығы құрылыстарын ресми интернет-ресурстар мен бұқаралық демалыс қол жетімді аппараттық жерлер туралы ақпаратты ресми басылымдарында, туризм және спорт қатысуында
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 470 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 маусымдағы
№ 550 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН ____________________
Орналасу орны _______________________________________________________
Р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6

2.23 Проведение ежегодных учебных занятия
2.24 Участие в ежегодных республиканских командно-штабных учениях и тренировках, проводимых уполномоченным органом в сфере гражданской защиты (Коргау, Весна, Зима, Жер)
2.25 Проведение объектовой тренировки по отработке элементов вводных возможной обстановки в случае чрезвычайных ситуаций (1 раз в год перед началом учебного года)
2.26 Проведение пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
Не значительные нарушения
2.27 Осуществление информирования населения о принятых мерах в сфере гражданской защиты
3. Наличие неблагоприятных происшествий в местах массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях
3.1 Гибель одного и более человек на водоемах
Грубое нарушение
4. Наличие подтвержденных жалоб и обращений
4.1 Участие в ежегодных республиканских командно-штабных учениях и тренировках, проводимых уполномоченным органом в сфере гражданской защиты (Коргау, Весна, Зима, Жер)
Значительные нарушения
4.2 Проведение штабной тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение (1 раз в год)
4.3 Проведение пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
Не значительные нарушения
4.4 Осуществление информирования населения о принятых мерах в сфере гражданской защиты
5. Результаты анализа официальных интернет-ресурсов госорганов, средств массовой информации, в случае наличия, рейтингов «нарушителей»
5.1 Наличие на официальных интернет ресурсах и в официальных печатных изданиях информации о фактах гибели людей в местах массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях
Не значительные нарушения
5.2 Наличие на официальных интернет ресурсах и в официальных печатных изданиях информации об имеющихся нарушениях в оборудовании мест массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от «30» июня 2015 года № 470
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от «19» июня 2015 года № 550
форма
Проверочный лист в сфере пожарной безопасности
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
Адреса местанахождения ______________________________________________
п/п
Перечень требований
требуется
Не требуется
Соответствует требования
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6