Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 471 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 шілдеде № 11807 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 наурыздағы № 128 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.03.2016 № 128 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына, 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын сақтауда тексеру парағы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Жеке кәсіпкерлік саласында тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 78 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 9969 болып тіркелді);
2) «Жеке кәсiпкерлiк саласында Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының нысанын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 77 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 9970 болып тіркелді).
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2015 года № 11807. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 марта 2016 года № 128
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 05.03.2016 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пункта 3 статьи 13, пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 78 «Об утверждении Критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 12 декабря 2014 года № 9969);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 77 «Об утверждении формы проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 12 декабря 2014 года № 9970).
3. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі                  Е. Досаев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің төрайымы
___________________ С. Айтпаева
2015 жылғы 26 маусым
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 471 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын
сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына, 15-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленеді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілер) – тауар биржасы саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
1) тәуекел – тауар биржалары саласындағы қызмет нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
3) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулерді белгілеу және өткізу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі – субъективті критерийлер) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері;
3. Объективті критерийлер бойынша барлық бақылау субъектілері (объектілері) жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.
4. Субъективті критерийлер мынадай ақпараттық көздер негізінде айқындалады:
1) мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін, тексерілетін субъект ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) алдыңғы тексеру нәтижелері (бұзушылықтар ауырлығының дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
3) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны;
4) тауар биржаларының электрондық сауда жүйелерін талдау;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан                       Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Айтпаева
26 июня 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года
№ 471
Критерии оценки
степени риска за соблюдением законодательства Республики
Казахстан о товарных биржах
1. Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пункта 3 статьи 13, пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (далее – Закон).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – юридические лица, осуществляющие деятельность в сфере товарных бирж;
2) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности в сфере товарных бирж законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
3) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля и надзора, с целью назначения и проведения проверок;
4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта).
3. По объективным критериям все субъекты (объекты) контроля относятся к высокой степени риска.
4. Субъективные критерии определяются на основании следующих информационных источников:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;
2) результаты предыдущих проверок (степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах);
3) наличие и количество жалоб и обращений;
4) анализ электронных торговых систем товарных бирж.

5. Осы Критерийлердің 4-тармағында айқындалған ақпараттық көздер негізінде осы Критерийлерге қосымшада жазылған субъективті критерийлер айқындалады.
6. Тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу кезінде орындалмаған талаптардың (индикаторлардың) үлес салмағы айқындалады.
Бір өрескел дәреженің орындалмаған бір талабы 100 көрсеткішке теңестіріледі.
Егер өрескел дәреже талаптары (индикаторлары) анықталмаған жағдайда онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәреже талаптарының (индикаторларының) жиынтық көрсеткіші есептеледі.
Елеулі дәреже бұзушылықтарының көрсеткіштерін айқындаған кезде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
Ре = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұнда:
Ре – елеулі дәреженің бұзушылықтар көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеруге (талдауға) ұсынған елеулі дәреже индикаторларының жалпы саны;
Р2 – елеулі дәреженің бұзылған талаптарының (индикаторларының) саны.
Болмашы дәреже бұзушылықтарының көрсеткіштерін айқындаған кезде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
Рб = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұнда:
Рб – болмашы дәреженің бұзушылықтар көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тексеруге (талдауға) ұсынған болмашы дәреже индикаторларының жалпы саны;
Р2 – болмашы дәреженің бұзылған талаптарының (индикаторларының) саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша көрсеткіштерді қосу арқылы айқындалады:
Р = Ре + мРб
мұнда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Ре – елеулі дәреженің бұзушылықтар көрсеткіші;
Рб – болмашы дәреженің бұзушылықтар көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға:
1) тәуекел дережесі 60-тан 100-ге дейін көрсеткіш кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілетін жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) тәуекел дережесі 0-ден 60-қа дейін көрсеткіш кезінде және оған қатысты жоспардан тыс тексерулер мен өзге бақылау нысандары жүргізілетін тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған субъектілерге (объектілерге) жатады.
7. Талдау мен бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті критерийлердің деректері қолданылмайды.
8. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты іріктеп тексерулер, жоспардан тыс тексерулер және өзге бақылау нысандары қолданылады.
9. Болмашы тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспардан тыс тексерулер және өзге бақылау нысандары қолданылады.

5. На основании информационных источников, определенных в пункте 4 настоящих Критериев определяются субъективные критерии, изложенные в приложении к настоящим Критериям.
6. При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований (индикаторов).
Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если требований (индикаторов) грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель требований (индикаторов) значительной и незначительной степени.
При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований (индикаторов) значительной степени.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель нарушений незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований (индикаторов) незначительной степени.
Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Рн – показатель нарушений незначительной степени.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) к не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него проводятся только внеплановые проверки и иные формы контроля.
7. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
8. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, применяются выборочные, внеплановые проверки и иные формы контроля.
9. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к незначительной степени риска, применяются внеплановые проверки и иные формы контроля.

10. Жоғары тәуекел дәрежесінің тексерілетін субъектілеріне (объектілеріне) қатысты іріктеп тексерулер жылына бір реттен көп емес өткізіледі
11. Іріктеп тексерулер тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша тоқсанға қалыптастырылатын іріктеп тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі және бақылаушы органның интернет-ресурсында жарияланады.
12. Іріктеп тексерулердің тізімдері:
1) субъективті критерийлері бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүзеге асыратын лауазымдық тұлғаларына түсетін жүктемелерді ескере отырып жасалады.
Қазақстан Республикасының
тауар биржалары туралы заңнамасын
сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлерге қосымша
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын
сақтауда тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
Субъективті критерийлер
Бұзушылық дәрежесі

10. Выборочные проверки в отношении проверяемых субъектов (объектов) высокой степени риска проводятся не чаще одного раза в год.
11. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на квартал по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода и публикуются на интернет-ресурсах органа контроля.
12. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
Субъективные критерии оценки
степени риска за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о товарных биржах
Субъективные критерии
Степень нарушения

1. Мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін, тексерілетін субъект ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.1
Жүргізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша тоқсандық есептілікті ұсынбау
Өрескел
1.2
Жүргізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша тоқсандық есептіліктің толық нысанын ұсынбау
Елеулі
1.3
Жүргізілген биржалық сауда-саттықтар бойынша тоқсандық есептілікті ұсыну мерзімін бұзу (есептілікті ұсынудың соңғы мерзімінен кейінгі күнтізбелік 30 күн ішінде есеп ұсыну)
Болмашы
1.4
Есептік айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша кепілдік беру және сақтандыру қорларының мөлшері туралы есепті оған тауар биржасының банк шотындағы қаражат қалдықтарын растайтын банктік көшірмені қоса отырып ай сайынғы есепті ұсынбау
Өрескел
1.5
Есептік айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша кепілдік беру және сақтандыру қорларының мөлшері туралы есепті оған тауар биржасының банк шотындағы қаражат қалдықтарын растайтын банктік көшірмені қоса отырып ай сайынғы есепті ұсыну мерзімін бұзу (есептілікті ұсынудың соңғы мерзімінен кейін 7 күнтізбелік күн ішінде есепті ұсыну)
Болмашы
1.6
Тауар биржаларының күнделікті электрондық нысандағы есептілігін ұсынбау (тоқсанның 50% күнінен артық есептілікті ұсынбау)
Елеулі
2. Алдыңғы тексеру нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.1
«Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын мiндеттi талаптарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен бекітілген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiнің жалпы талаптарына жауап беретін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы
Өрескел
2.2
Тауар биржасында құпиялылық (жасырын) режимін, сондай-ақ коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажетті құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлімшелердің болуы
Болмашы
2.3
«Биржа саудасының үлгі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген биржа саудасының үлгі ережесі негізінде әзірленген биржа саудасы Қағидаларының болуы
Елеулі
2.4
Басшылық лауазымын атқаратын тауар биржасы қызметкерлерінде:
жоғары білімінің;
тауар биржалары саласында және/ (немесе) қаржы ұйымдарында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің;
Басшылық лауазымын атқармайтын тауар биржасы қызметкерлерінде: жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімінің болуы
Болмашы
2.5
Сауданы ұйымдастыру жөніндегі және клиенттермен жұмыс жөніндегі құрылымдық бөлімшелерінің болуы
Болмашы
2.6
Клирингтік орталығының не клирингтік орталық қызметтерін пайдалану туралы шартының болуы
Елеулі
2.7
Кемінде жеті биржалық брокермен және (немесе) биржалық дилермен ынтымақтастық немесе қызметтер көрсету туралы ниет шарттарының болуы
Елеулі
2.8
Тауар биржасы туралы және онымен сауда-саттықтар өткізу тәртібі туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерін орналастыру үшін арнайы бөлімді қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өз интернет-ресурсының болуы
Елеулі
2.9
Мына: тауар биржасы мүшелерінің бастапқы және жыл сайынғы жарналары, биржа мүлкін пайдалану, сондай-ақ биржалық мәмілелерді тіркеу және ресімдеу, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсімдер төлемдерінің бекітілген мөлшерлерінің болуы
Болмашы

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1.1
Непредставление ежеквартальной отчетности по проведенным биржевым торгам
Грубое
1.2
Представление неполной формы ежеквартальной отчетности по проведенным биржевым торгам
Значительное
1.3
Нарушение срока представления ежеквартальной отчетности по проведенным биржевым торгам (предоставление отчета в течение 30 календарных дней после окончательного срока представления отчетности)
Незначительное
1.4
Непредставление ежемесячного отчета о размере гарантийного и страхового фондов по состоянию на последнюю дату отчетного месяца с приложением к нему банковской выписки, подтверждающей указанные денежные остатки на банковском счете товарной биржи
Грубое
1.5
Нарушение срока представления ежемесячного отчета о размере гарантийного и страхового фондов по состоянию на последнюю дату отчетного месяца с приложением к нему банковской выписки, подтверждающей указанные денежные остатки на банковском счете товарной биржи (предоставление отчета в течение 7 календарных дней после окончательного срока представления отчетности)
Незначительное
1.6
Непредставление ежедневных электронных форм отчетности товарных бирж (не представление отчетности свыше 50% дней за квартал)
Значительное
2. Результаты предыдущих проверок (степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.1
Наличие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям к электронным торговым системам товарных бирж, установленным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 141 «Об утверждении обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж»
Грубое
2.2
Наличие структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях
Незначительное
2.3
Наличие Правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 «Об утверждении Типовых правил биржевой торговли»
Значительное
2.4
Наличие у сотрудников товарной биржи, занимающих руководящие должности:
высшего образования;
стажа работы в сфере товарных бирж и (или) в финансовых организациях не менее трех лет
У сотрудников товарной биржи, не занимающих руководящие должности:
высшего или послесреднего образования
Незначительное
2.5
Наличие структурных подразделений по организации торговли и по работе с клиентами
Незначительное
2.6
Наличие клирингового центра, либо договора об использовании услуг клирингового центра
Значительное
2.7
Наличие договоров намерения о сотрудничестве или оказании услуг не менее чем с семью биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами
Значительное
2.8
Наличие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов
Значительное
2.9
Наличие утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством
Незначительное

2.10
Тауар биржасында биржалық төреліктің болуы
Елеулі
2.11
Кепілдік беру және сақтандыру қорларының болуы
Елеулі
2.12
Тауар биржасына биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметті жүзеге асыруға тыйым салу туралы талаптарды сақтау
Өрескел
2.13
Тауар биржасының қызметкерлеріне биржалық мәмілелерге қатысуға немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделерінде пайдалануға тыйым салу туралы талаптарды сақтау
Елеулі

2.10
Наличие на товарной бирже биржевого арбитража
Значительное
2.11
Наличие гарантийного и страхового фонда
Значительное
2.12
Соблюдение требований о запрете осуществления товарной биржей торговой и иной деятельности, не связанной с организацией биржевой торговли
Грубое
2.13
Соблюдение требований о запрете участия работников товарной биржи в биржевых сделках или использования коммерческой информации в собственных интересах
Значительное

2.14
Биржалық мәмілелерді тауар биржасының атынан және оның есебінен жасауға тыйым салу туралы талаптарды сақтау
Елеулі
2.15
Биржалық тауарларға күн сайынғы түзетулерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша міндетті тауар биржасының орындауы
Елеулі
2.16
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың алдын алу мақсатында әзірленген ішкі бақылау қағидалары және оны жүзеге асыру бағдарламасының болуы
Болмашы

2.14
Соблюдение требований о запрете совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи
Значительное
2.15
Выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары в средствах массовой информации
Значительное
2.16
Наличие правил внутреннего контроля и программы его осуществления, разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма
Незначительное

3. Шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
3.1
Құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардан 3 және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Елеулі
3.2
Құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардан 1-2 расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
Болмашы
4. Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесін талдау
4.1
«Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын мiндеттi талаптарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен белгіленген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiнің жалпы талаптарына жауап беретін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болмауы
Өрескел
4.2
Тауар биржасы туралы және онымен сауда-саттықтарды өткізу тәртібі туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерін орналастыру үшін арнайы бөлімді қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өз интернет-ресурсының болмауы
Елеулі
4.3
Әр сауда күнінің қорытындылары бойынша биржалық сауда-саттық нәтижелері туралы ақпараттың тауар биржасының интернет-ресурсында жарияланбауы (тоқсанның 50% астам күнінде биржалық сауда нәтижелерінің жарияланбауы)
Елеулі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 471 бұйрығына 2-қосымша
Тексеру парағы
_____________________________________________________ саласында
(«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және
қадағалау туралы» ҚР Заңына қосымшаға сәйкес)
_______________________________________________________ қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті
тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН ____________________
_____________________________________________________________________
Орналасу орны _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1.
«Тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын мiндеттi талаптарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 141 бұйрығымен бекітілген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiнің жалпы талаптарына жауап беретін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 13 ақпанда № 10259 болып тіркелген «Тауар биржаларының, биржалық брокерлердің және дилердердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 171 бұйрығын (бұдан әрі – Бұйрық) 1-тармағына сәйкес)
2.
Тауар биржасында құпиялылық (жасырын) режимін, сондай-ақ коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажетті құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлімшелердің болуы (Бұйрығының 2-тармағына сәйкес)
3.

3. Наличие и количество жалоб и обращений
3.1
Наличие 3 и более подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
Значительное
3.2
Наличие 1-2 подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены
Незначительное
4. Анализ электронных торговых систем товарных бирж
4.1
Отсутствие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям к электронным торговым системам товарных бирж, установленным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 141 «Об утверждении обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж»
Грубое
4.2
Отсутствие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов
Значительное
4.3
Отсутствие публикации на интернет-ресурсе товарной биржи информации о результатах биржевых торгов, по итогам каждого торгового дня (не публикация результатов биржевых торгов свыше 50% дней за квартал)
Значительное
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 471
Проверочный лист
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о товарных биржах
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям к электронным торговым системам товарных бирж, установленным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 141 «Об утверждении обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж» (в соответствии с пунктом 1 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и дилеров и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 171, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10259 (далее – Приказ)
2
Наличие структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению
режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях (в соответствии с пунктом 2 Приказа)
3

«Биржа саудасының үлгі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен бекітілген биржа саудасының үлгі ережесі негізінде әзірленген биржа саудасы Қағидаларының болуы (Бұйрығының 3-тармағына сәйкес)
4.
Басшылық лауазымын атқаратын тауар биржасы қызметкерлерінде:
жоғары білімінің;
тауар биржалары саласында және/(немесе) қаржы ұйымдарында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің;
Басшылық лауазымын атқармайтын тауар биржасы қызметкерлерінде: жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімінің болуы (Бұйрығының 4-тармағына сәйкес)
5.
Сауданы ұйымдастыру жөніндегі және клиенттермен жұмыс жөніндегі құрылымдық бөлімшелерінің болуы (Бұйрығының 5-тармағына сәйкес)
6.
Клирингтік орталығының не клирингтік орталық қызметтерін пайдалану туралы шартының болуы (Бұйрығының 6-тармағына сәйкес)
7.
Кемінде жеті биржалық брокермен және (немесе) биржалық дилермен ынтымақтастық немесе қызметтер көрсету туралы ниет шарттарының болуы (Бұйрығының 7-тармағына сәйкес)
8.
Тауар биржасы туралы және онымен сауда-саттықтар өткізу тәртібі туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерін орналастыру үшін арнайы бөлімді қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі өз интернет-ресурсының болуы (Бұйрығының 8-тармағына сәйкес)
9.
Мына: тауар биржасы мүшелерінің бастапқы және жыл сайынғы жарналары, биржа мүлкін пайдалану, сондай-ақ биржалық мәмілелерді тіркеу және ресімдеу, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсімдер төлемдерінің бекітілген мөлшерлерінің болуы (Бұйрығының 9-тармағына сәйкес)
10.
Тауар биржасында биржалық төреліктің болуы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағына сәйкес)
11.
Кепілдік беру және сақтандыру қорларының болуы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10259 болып тіркелген «Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 мамырдағы Заңының 16-1-бабына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 251 бұйрығымен бекітілген, кепілді және сақтандыру қорларының мөлшерін қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес)
12.
Тауар биржасына биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметті жүзеге асыруға тыйым салу туралы талаптарды сақтау («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 3-тармағына сәйкес)
13.
Тауар биржасының қызметкерлеріне биржалық мәмілелерге қатысуға немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделерінде пайдалануға тыйым салу туралы талаптарды сақтау («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағына сәйкес)
14.
Биржалық мәмілелерді тауар биржасының атынан және оның есебінен жасауға тыйым салу туралы талаптарды сақтау («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 4-тармағына сәйкес)
15.
Биржалық тауарларға күн сайынғы түзетулерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша міндетті тауар биржасының орындауы («Тауар биржалары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағына сәйкес)
16.

Наличие Правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 «Об утверждении Типовых правил биржевой торговли» (в соответствии с пунктом 3 Приказа)
4
Наличие у сотрудников товарной биржи, занимающих руководящие должности:
высшего образования;
стажа работы в сфере товарных бирж и (или) в финансовых организациях не менее трех лет
У сотрудников товарной биржи, не занимающих руководящие должности:
высшего или послесреднего образования (в соответствии с пунктом 4 Приказа)
5
Наличие структурных подразделений по организации торговли и по работе с клиентами (в соответствии с пунктом 5 Приказа)
6
Наличие клирингового центра, либо договора об использовании услуг клирингового центра (в соответствии с пунктом 6 Приказа)
7
Наличие договоров намерения о сотрудничестве или оказании услуг не менее чем с семью биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами (в соответствии с пунктом 7 Приказа)
8
Наличие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов (в соответствии с пунктом 8 Приказа)
9
Наличие утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством (в соответствии с пунктом 9 Приказа)
10
Наличие на товарной бирже биржевого арбитража (в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
11
Наличие гарантийного и страхового фонда (в соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах», а также Правил формирования и использования, размеров гарантийного и страхового фондов, утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 251, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10994)
12
Соблюдение требований о запрете осуществления товарной биржей торговой и иной деятельности, не связанной с организацией биржевой торговли (в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
13
Соблюдение требований о запрете участия работников товарной биржи в биржевых сделках или использования коммерческой информации в собственных интересах (в соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
14
Соблюдение требований о запрете совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи (в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
15
Выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары в средствах массовой информации (в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»)
16

Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың алдын алу мақсатында әзірленген ішкі бақылау қағидалары және оны жүзеге асыру бағдарламасының болуы («Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының 11-бабына сәйкес)
Лауазымдық тұлға (тұлғалар):
_______________  ________  __________________________________________
(лауазымы)      (қолы)   (тегі, аты, әкесінің аты-жөні (егер болса)
_______________  ________  __________________________________________
(лауазымы)      (қолы)   (тегі, аты, әкесінің аты-жөні (егер болса)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі:
______________________________________________________   ____________
(тегі, аты, әкесінің аты-жөні (егер болса), лауазымы)       (қолы)

Наличие правил внутреннего контроля и программы его осуществления, разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма (в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»)
Должностное (ые) лицо (а):
________________ __________ _________________________________________
(должность)   (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________ __________ _________________________________________
(должность)   (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта:
_________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)     (подпись)