Техникалық реттеу және метрология саласындағы тәуекел дәрежесінің бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 728 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 4 шілдедегі № 501 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 тамызда № 11831 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 14.12.2015 № 1199 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.12.2015 № 826 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына, 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық реттеу және метрология саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парақтарының нысаны;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес метрология саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парақтарының нысаны бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Техникалық реттеу және метрология саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрі міндетін атқарушысының 2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 440 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрі міндетін атқарушысының 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 5 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7429 тіркелген, 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 195-200 (27274) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған);
2) «Техникалық реттеу және метрология саласындағы жеке кәсіпкерлік аясында тексерулер бойынша тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 154 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 15 маусымдағы № 195 бірлескен бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7794 тіркелген, 2012 жылғы 11 тамызда № 495-500 (27573) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в области технического регулирования и метрологии
Совместный приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 728 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 июля 2015 года № 501. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2015 года № 11831. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 14.12.2015 № 1199 и Министра национальной экономики РК от 29.12.2015 № 826 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11, пунктом 3 статьи 13, пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области технического регулирования и метрологии согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области технического регулирования, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) форму проверочного листа в сфере государственного контроля в области метрологии, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 2 декабря 2011 года № 440 и исполняющего обязанности Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 5 «Об утверждении критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства в области технического регулирования и метрологии» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7429, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 28 апреля 2012 года № 121-122 (26940-26941);
2) совместный приказ Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 154 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 15 июня 2012 года № 195 «Об утверждении форм проверочных листов по проверкам в сфере частного предпринимательства в области технического регулирования и метрологии» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7794, опубликованный в газете «Казахстанская правда» 11 августа 2012 года № 262-263 (27081-27082).

3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бірлескен бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және  3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
______________________ А. Рау
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
_______________ Е. Досаев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
_______________ С. Айтпаева
2015 жылғы 8 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 728
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 4 шілдедегі
№ 501 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Техникалық реттеу және метрология саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Осы техникалық реттеу және метрология саласында тәуекел дәрежесін бағалаудың критерийлері (бұдан әрі – критерийлер) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 2-тармақшасына, 13-бабының 3-тармағына сәйкес ішінара тексерулер өткізу мақсатында тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін әзірленген.
2. Осы критерийлер техникалық реттеу және метрология саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау, тауардың шығу тегі туралы сертификаты және ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру (бұдан әрі – техникалық реттеу) және метрология бөлігінде құқықтық қатынастарға қолданылады.

3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
________________________ А. Рау
Министр
национальной экономики Республики
Казахстан
______________________ Е. Досаев
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_______________ С. Айтпаева
8 июля 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 728
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 июля 2015 года № 501
Критерии
оценки степени риска в области технического
регулирования и метрологии
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области технического регулирования и метрологии (далее – критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» для отбора проверяемых субъектов с целью проведения выборочных проверок.
2. Настоящие критерии распространяются на правовые отношения в области технического регулирования в части изготовления Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, выдачи сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения (далее – техническое регулирование) и метрологии.

3. Осы критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау бөлігінде техникалық реттеу саласында тексерілетін субъектілер – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау бойынша лицензияланатын қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
2) метрология саласындағы тексерілетін субъектілер – Қазақстан Республикасы аумағында өлшем бірлігін қамтамасыз етуге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
3) тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру бөлігінде техникалық реттеу саласындағы тексерілетін субъектілер – тауардың шығу тегі туралы сертификатты және ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті орган (ұйым);
4) тәуекел – тексерілетін субъекті қызметінің нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
5) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулерді белгілеу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері (бұдан әрі – объективті критерийлер) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін және жекелеген тексерілетін субъектіге тікелей байланыссыз пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі – субъективті критерийлер) – нақты тексерілетін субъектінің қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері.
4. Іріктеп тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
2. Объективті критерийлер
5. Техникалық реттеу саласындағы тәуекелді айқындау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаумен, тауардың шығу тегі туралы сертификатты және ішкі айналым тауары үшін шығу тегі туралы сертификат берумен байланысты тексерілетін субъектілердің қызметінің адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдылығына байланысты жүзеге асырылады.
6. Метрология саласында тәуекелді айқындау Қазақстан Республикасының аумағында өлшем бірлігін қамтамасыз етуге байланысты тексерілетін субъектілер қызметінің адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдылығына байланысты жүзеге асырылады.

3. В настоящих критериях используются следующие понятия:
1) проверяемые субъекты в области технического регулирования в части изготовления Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан – физические или юридические лица, осуществляющие лицензируемую деятельность по изготовлению Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан;
2) проверяемые субъекты в области метрологии – физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с обеспечением единства измерений на территории Республики Казахстан;
3) проверяемые субъекты в области технического регулирования в части выдачи сертификата о происхождении товара – орган (организация), уполномоченный на выдачу сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения;
4) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
5) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля и надзора, с целью назначения проверок;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта.
4. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
5. Определение риска в области технического регулирования осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства деятельностью проверяемых субъектов, связанную с изготовлением Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, выдачей сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения.
6. Определение риска в области метрологии осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства деятельностью проверяемых субъектов, связанную с обеспечением единства измерений на территории Республики Казахстан.

7. Техникалық реттеу саласындағы тәуекелдің жоғары дәрежесіне объективті критерийлер бойынша мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау бойынша лицензияланатын қызмет;
2) тауардың шығу тегі туралы сертификатты, соның ішінде ішкі айналым үшін тауарының шығу тегі туралы сертификатты беру қызмет түрін жүзеге асыратын тексерілетін субъектілер жатады.
8. Метрология саласында тәуекелдің жоғары дәрежесіне объективті критерийлер бойынша өлшемдерге байланысты нәтижелері:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету бойынша жұмыстар;
2) қоршаған ортаны қорғау, геология және гидрометеорология саласындағы қызметті жүзеге асыру;
3) мемлекеттік есепке алу операциялары, сатып алушы (тұтынушы) және сатушы (өнім беруші, өндіруші, орындаушы) арасындағы, соның ішінде тұрмыстық және коммуналдық қызметтер көрсету мен байланыс қызметтерін көрсету салаларындағы сауда-коммерциялық операциялар;
4) еңбек және көлік қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстар;
5) қару-жарақ, әскери техника жасау;
6) сынаулар, метрологиялық аттестаттау, өлшем құралдарын тексеру;
7) энергетикалық ресурстардың барлық түрлерін шығару, өндіру, өңдеу, тасымалдау, сақтау және тұтыну кезінде пайдаланылатын қызмет түрлері жатады.
9. Жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел дәрежесіне объективті өлшемдер бойынша келесі:
1) ғылыми зерттеулер жүргізу;
2) ұлттық және халықаралық спорт рекордтарын тіркеу кезінде қолданылатын өлшемдерге байланысты қызмет түрлері жатады.
10. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге қатысты іріктеп тексерулер жүргізіледі.
3. Субъективті критерийлер
11. Субъективті критерийлерді айқындау мынадай:
1) дерекқор қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
12. Субъективті критерийлерді анықтау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) бұрынғы тексерулер нәтижелері. Бұл ретте тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптары сақталмаған жағдайда бұзушылық дәрежесінің ауырлығы (өрескел, едәуір, болмашы) белгіленеді;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
3) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет – қорларын талдау;
4) уәкілетті органдар және ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау қорытындысы пайдаланылады.
13. Ақпарат көздерінің негізінде субъективті критерийлер айқындалады, осы критерийлерге 12 және 3 қосымшаларына сәйкес олар бойынша тәуекел дәрежелерінің көрсеткіштері беріледі.

7. В области технического регулирования к высокой степени риска по объективным критериям относятся проверяемые субъекты, которые осуществляют следующие виды деятельности:
1) лицензируемая деятельность по изготовлению Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан;
2) выдача сертификата о происхождении товара, в том числе сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения.
8. В области метрологии к высокой степени риска по объективным критериям относятся виды деятельности, связанные с измерениями, результаты которых используются при:
1) работах по обеспечению защиты жизни и здоровья граждан;
2) осуществлении деятельности в области охраны окружающей среды, геологии и гидрометеорологии;
3) государственных учетных операциях, торгово-коммерческих операциях между покупателем (потребителем) и продавцом (поставщиком, производителем, исполнителем), в том числе в сферах бытовых и коммунальных услуг и услуг связи;
4) работах по обеспечению безопасности труда и движения транспорта;
5) производстве вооружения, военной техники;
6) испытаниях, метрологической аттестации, поверке средств измерений;
7) добыче, производстве, переработке, транспортировании, хранении и потреблении всех видов энергетических ресурсов.
9. К не отнесенной к высокой степени риска по объективным критериям относятся виды деятельности, связанные с измерениями, результаты которых используются при:
1) проведении научных исследований;
2) регистрации национальных и международных спортивных рекордов.
10. В отношении проверяемых субъектов, отнесенных к высокой степени риска проводятся выборочные проверки.
3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
12. Для определения субъективных критериев используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан, отраженных в проверочных листах;
2) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
3) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
13. На основании источников информации определяются субъективные критерии, по которым присваиваются показатели степени риска согласно приложениям 12 и 3 к настоящим критериям.

14. Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері 3 ауырлық дәрежесі талабына бөлінеді: өрескел, едәуір, болмашы.
Тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеу орындалмаған талаптардың үлес салмағы (индикаторлары) анықталады
Өрескел дәрежесін бір орындалмаған талабы 100 көрсеткішіне теңестіріледі.
Егер өрескел дәреже талабтары (индикаторлары) анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін едәуір және болмашы дәреже талаптарының (индикаторлары) жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Едәуір дәрежедегі бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
Р3 = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
мұнда:
Р3 – едәуір дәреженің бұзушылық көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіні (объекті) тексеруге (талдауға) ұсынылған едәуір дәреже индикаторларының жалпы саны;
Р2 – едәуір дәреженің талаптарын бұзушылық саны.
Болмашы дәрежедегі бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формуламен есептеледі:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
мұнда:
Рн – болмашы дәреженің бұзушылық көрсеткіші;
Р1 – тексерілетін субъектіні (объекті) тексеруге (талдауға) ұсынылған болмашы дәреже индикаторларының жалпы саны;
Р2 – болмашы дәреженің талаптарын бұзушылық саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (УР) 0 ден 100–ге дейінгі шкаламен есептеледі және көрсеткіштерді мына формуламен жиынтықтау жолымен анықталады:
Р = Р3 + Рн
мұнда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Р3 – едәуір дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
Рн – болмашы дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші.
15. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші бойынша тексерілетін субъект мыналарға жатады:
1) тәуекелдің жоғары деңгейіне – тәуекел дәрежесінің 60-тан 100-ге дейінгі көрсеткішінде және оған қатысты ішінара тексеріс жүргізіледі;
2) тәуекелдің жоғары дәрежесіне кірмейтін – тәуекел дәрежесінің 0-ден 60-қа дейінгі көрсеткішінде және оған қатысты тек қана жоспардан тыс тексерістер және өзге бақылау нысандары жүргізіледі.
4. Қорытынды ережелер
16. Ішінара тексерулер жүргізудің еселігі жылына бір ретті құрайды.
17. Ішінара тексерулер тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберілетін жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша тоқсанға қалыптастыратын ішінара тексерулердің тізімдері негізінде жүргізіледі.
18. Ішінара тексерулер тізімдері мынаны:
1) субъективті критерийлер бойынша тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесінің жоғары көрсеткішті басымдылығын;

14. Критерии оценки степени риска делятся на 3 степени тяжести требований: грубые, значительные, незначительные.
При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных требований (индикаторов).
Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100.
В случае если требований (индикаторов) грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель требований (индикаторов) значительной и незначительной степени.
При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов значительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований (индикаторов) значительной степени.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель нарушений незначительной степени;
Р1 – общее количество индикаторов незначительной степени, предъявленных к проверке (анализу) проверяемому субъекту (объекту);
Р2 – количество нарушенных требований (индикаторов) незначительной степени.
Общий показатель степени риска (Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
Р = Рз + Рн
где:
Р – общий показатель степени риска;
Рз – показатель нарушений значительной степени;
Рн – показатель нарушений незначительной степени.
15. По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) к не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него проводятся только внеплановые проверки и иные формы контроля.
4. Заключительные положения
16. Кратность проведения выборочной проверки составляет один раз в год.
17. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на квартал по результатам проводимого анализа и оценки, которые направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
18. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;

2) тексерулерді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына жүктемені ескеріп жасалады.
Техникалық реттеу және метрология
саласында тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
1-қосымша
Алдыңғы тексерістер нәтижелері бойынша субъективті критерийлер
(тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының
заңнамасы талаптары сақталмаған жағдайда бұзушылық дәрежесінің
ауырлығы (өрескел, едәуір, болмашы) белгіленеді)
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындауға лицензияның болмауы
едәуір
2
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындауға лицензиаттың лицензияда көрсетілген талаптарды сақтамауы
едәуір
3
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы» 988-2007 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарт талаптарына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туының сәйкессіздігі
едәуір
4
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы» 989-2008 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарт талаптарына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының сәйкессіздігі
едәуір
5
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты рәсімдеу туралы қорытындысының болмауы
едәуір
6
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты бір жұмыс күні ішінде мыналардың:
1) Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға жеке немесе заңды тұлғаның өтінімінің;
2) Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің;
3) мынадай құжаттардың:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесінің – жеке тұлғалар үшін;
жарғының және заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесінің – заңды тұлғалар үшін;
жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі көшірмесі – жеке кәсіпкерлер үшін;
сыртқы сауда келiсiмшартының (шарттың) немесе тауардың қаржылық және/немесе сандық параметрлерiн көрсететiн және шот-фактураның немесе шот-проформа көшiрмесi;
шикiзат пен материалдарға шарттар және/немесе шот-фактуралардың көшермесі;
көліктік жүкқұжаттар көшірмесі;
технологиялық үрдістің қысқаша сипаттамасы;
оған сәйкес тауар өңдірілген стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттардың көшірмелері;
шетелде шығарылған шикiзат пен құрауыштар құнын анықтай отырып, франко-зауыт бағасы бойынша тауар құнының шығын калькуляциясы;
қызмет түріне (егер қызмет түрі лицензиялауға жататын болса) лицензияның және (немесе) рұқсат қағаздың көшiрмесi;
егер тауар жануарлардан, өзен және теңiз кәсiпшiлiгiнен алынған тауар болса, сондай-ақ егер тауарлар жануарлар азығына арналған болса, ветеринариялық сертификаттың көшiрмесi;
қоймалық анықтаманың және (немесе) тауардың саны мен тұрған орнын көрсете отырып, тауардың болуы туралы ресурстық анықтаманың көшiрмесiнің негізінде беру талаптарының бұзылуы
едәуір
7
Толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға тауардың шығу тегі туралы сертификатты екі жұмыс күні ішінде мыналардың:

2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение 1
к критериям оценки степени
риска в области технического
регулирования и метрологии
Субъективные критерии по результатам предыдущих проверок
(степень тяжести нарушений (грубое, значительное,
незначительное) устанавливается в случае несоблюдения
требований законодательства Республики Казахстан)
Критерии
Степень нарушения
1
Отсутствие лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
значительное
2
Не соблюдение лицензиатом условий, указанных в лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
значительное
3
Не соответствие Государственного Флага Республики Казахстан требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 988-2007 «Государственный Флаг Республики Казахстан»
значительное
4
Не соответствие Государственного Герба Республики Казахстан требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2008 «Государственный Герб Республики Казахстан»
значительное
5
Отсутствие заключения об оформлении сертификата о происхождении товара
значительное
6
Нарушения требований по выдаче сертификата о происхождении товара в течение одного рабочего дня на основании:
1) заявки физического или юридического лица на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого из Республики Казахстан, реэкспортируемого из Республики Казахстан;
2) акта экспертизы о происхождении товара экспортируемого из Республики Казахстан, реэкспортируемого из Республики Казахстан;
3) документов:
копия документа, удостоверяющего личность – для физических лиц;
копия устава и справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица – для юридических лиц;
копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя – для индивидуальных предпринимателей;
копия внешнеторгового контракта (договора) и счет-фактуры или счет-проформы, отражающих финансовые и/или количественные параметры товара;
копия договора и/или счет-фактуры на сырье и материалы;
копии транспортных накладных;
краткое описание технологического процесса;
копии нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которым произведен товар;
калькуляция затрат стоимости товара по цене франко-завод с выделением стоимости сырья и компонентов иностранного происхождения;
копия лицензии на вид деятельности (если вид деятельности подлежит лицензированию) и (или) разрешения;
копия ветеринарного сертификата, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов, а также, если товары предназначены для корма животных;
копия складской справки и (или) ресурсной справки о наличии товара с указанием количества и местонахождения
значительное
7
Нарушения требований по выдаче сертификата о происхождении товара на товары, полностью произведенные в Республике Казахстан, в течение двух рабочих дней на основании:

1) Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға жеке немесе заңды тұлғаның өтінімі;
2) мынадай құжаттардың:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі – жеке тұлғалар үшін;
жарғының жәңе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесі – заңды тұлғалар үшін;
жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі – жеке кәсіпкерлер үшін;
сыртқы сауда келiсiмшартының (шарттың) немесе тауардың қаржылық және/немесе сандық параметрлерiн көрсететiн және шот-фактураның немесе шот-проформа көшiрмесi;
тауар өндірушісімен немесе тауарды сатып алуға шарттын және тауарды қабылдау – беру актісінің көшірмесі;
жүк құжаттарының көшірмелері;
дәндік қолхаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
өнімнің орылған орны туралы анықтамасының көшірмесі;
есептен шығару актісінің көшірмесі;
қайта өңдеу актісінің көшірмесі;
тауарды тасымалдау туралы құжаттардың
көшірмесі;
дайын бұйымға техникалық төлқұжат немесе әзірлеуші-зауыттың сапа төлқұжатының көшірмесі;
кен орындарынан өндіру және дайындау құқығына құжаттардың (дайындаушы және өндіруші кәсіпорындар үшін) көшірмелері;
оған сәйкес тауар өндірудің технологиялық ұрдесі орындалатын стандарттау жөнiндегi нормативтік құжаттардың көшірмелері;
қызмет түріне (егер қызмет түрі лицензиялауға жататын болса) арналған лицензияның және (немесе) рұқсат қағаздың көшiрмесi;
егер тауар жануарлардан, өзен және теңiз кәсiпшiлiгiнен алынған тауар болса, сондай-ақ егер тауарлар жануарлар азығына арналған болса, ветеринариялық сертификаттың көшiрмесi;
қоймалық анықтаманың және (немесе) саны мен тұрған орнын көрсететумен тауардың барын растайтын ресурстық анықтаманың көшiрмесiнің негізінде беру талаптарының бұзылуы
едәуір
8
Тауардың шығу тегі туралы сертификаты қорғаныш дәрежесі жоқ бланкттерде ресімдеу бойынша талаптардың бұзылуы: бірінші данасы – түпнұсқа, екінші үшінші данасы – көшірмелері
едәуір
9
Өтініш берушінің тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттарды тіркеу журналында қойған қолының болмауы
болмаша
10
«СТ-KZ» нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытындысының болмауы
едәуір
11
«СТ-KZ» нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты екі жұмыс күні ішінде мыналардың:
1) ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға өтінімнің;
2) ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің;
3) мынадай құжаттардың:
өтінім берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттар (заңды тұлғаларға, – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, филиалдардың заңды түлғаның немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, жарғы, филиалдық немесе заңды түлғаның өкілдіктерін мемлекеттік тіркеу туралы (қайта тіркеу) ереже, жеке кәсіпкерлерге – патент немесе жеке кәсіпкер куәлігі) жылына 1 рет ұсынылады;
тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың көшірмесі (тауарды өндірушімен немесе тауарды сатып алуға шарт, жүкқұжаттар, шот-фактуралар, тауарды тасымалдау туралы құжаттар);
қызмет түріне берілген лицензияның көшірмесі (егер қызметтің түрі лицензиялауға жатқызылған жағдайда);
тауарды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерін айқындауға арналған құжаттар (тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен құрауыштардың құны, шикізатты жеткізуге арналған шарттар және/немесе есеп-шоттар және/немесе жүкқұжаттар, тауар өндіруге негіз болған нормативтік техникалық құжаттардың тізбесін қоса берілген технологиялық операцияларды сипаттаумен құжаттама, тауар өндірілетін технологиялық құжаттар, өтінім берілген тауарды өндіру үшін жабдықтардың тізбесі, өндіріс ғимараттың құжаттары, жұмысшылар тізімі; мемлекеттік тілдегі өтінім берілген өнімдер атауының тізбесі;
қойманың мекенжайын көрсете отырып, қоймада тауардың бар-болуы және саны туралы қоймалық анықтаманың көшірмесі;
өтініш берушінің мүддесін білдіруге арналған сенімхаттың көшірмесі;
жеміс-көкөніс өнімдері үшін: Қазақстан Республикасы тиісті аумақтық бірлігінің жергілікті атқарушы органының өтінім берілген өнім легінің көрсетілген аумақта өсірілгені туралы растау-анықтамасының түпнұсқасы мен көшірмесі және өнімді өндірушімен жасалған шарт, тауарды өндірушімен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды расталған көшірмесін міндетті түрде ұсына отырып, тауарды сатып алуға арналған шарт;

1) заявки физического или юридического лица на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого из Республики Казахстан, реэкспортируемого из Республики Казахстан;
2) документов:
копия документа, удостоверяющего личность – для физических лиц;
копия устава и справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) в качестве юридического лица – для юридических лиц;
копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя – для индивидуальных предпринимателей;
копия внешнеторгового контракта (договора) и счет-фактуры или счет-проформы, отражающих финансовые и/или количественные параметры товара;
копия договора с производителем товара либо на приобретение товара и/или акт приема-передачи;
копии накладных;
нотариально засвидетельствованные копии зерновых расписок; копия справки о месте сбора продукции;
копия акта списания;
копия акта переработки;
копии документов о перевозке товара;
копия технического паспорта на готовое изделие либо паспорта качества завода-изготовителя;
копии документов на право добычи и разработки месторождения (для добывающих и заготовляющих предприятий);
копии нормативных документов по стандартизации, согласно которым выполняется технологический процесс производства товара;
копия лицензии на вид деятельности (если вид деятельности подлежит лицензированию) и (или) разрешения;
копия ветеринарного сертификата, если товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов, а также, если товары предназначены для корма животных;
копия складской справки и (или) ресурсной справки о наличии товара с указанием количества и местонахождения
значительное
8
Нарушения требований по оформлению сертификата о происхождении товара на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии
значительное
9
Отсутствие подписи заявителя в журнале регистрации выданных сертификатов о происхождении товара
незначительное
10
Отстутствие заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы «СТ-КZ»
значительное
11
Нарушения требований по выдаче сертификата о происхождении товара формы «СТ-КZ» в течение двух рабочих дней на основании:
1) заявки на получение сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения;
2) акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения;
3) документов:
документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, устав, положение о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, для индивидуальных предпринимателей – патент или свидетельство индивидуального предпринимателя) предоставляются 1 раз в год;
копия документов, подтверждающих происхождение товара (договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры, документы о перевозке товара);
копия лицензии на вид деятельности (в случае если вид деятельности подлежит лицензированию);
документов для определения критерия достаточной переработки товара (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве товара, договоры на поставку сырья и/или счета-фактуры, и/или накладные, документация с описанием технологических операций, с приложением перечня нормативных технических документов, в соответствии с которыми произведен товар, перечень оборудования для производства заявленного товара, документы на производственное помещение, список работников, расчет себестоимости товара с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения);
перечень наименований заявляемой продукции на государственном языке;
копия складской справки о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
копия доверенности на представление интересов заявителя;
для плодоовощной продукции: оригинал и копия справки-подтверждения местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании заявленной партии продукции на указанной территории и договор с производителем продукции, договор на приобретение товара с обязательным представлением оригинала или нотариально заверенной копии договора с производителем товара);

4) қоса берілетін отырған құжаттардың тізімінің негізінде беру талаптарының бұзылуы
едәуір
12
«СТ-KZ» нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификаты қорғаныш дәрежесі жоқ бланкттерде ресімдеу бойынша талаптардың бұзылуы: бірінші данасы – түпнұсқа, екінші және үшінші данасы – көшірмелері
едәуір
13
Белгіленген үлгідегі өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификаттың және белгіленген үлгідегі өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болмауы
едәуір
14
Түрін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсаты үшін сынаудан, тексерістен өтпеген және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізіліміне енгізілмеген өлшем құралдарын айналысқа шығаруға және қолдануға тиым салуды сақтамауы
өрескел
15
Салыстырып тексеру туралы сертификаттың және (немесе) салыстырып тексеру белгісінің таңбасының өлшем құралында және (немесе) пайдалану құжатында болмауы
өрескел
16
Өлшемді орындау әдістемесінің метрологиялық аттестаттауының болуы және олардың өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелмеуі
едәуір
17
Иелiктен шығарылатын тауарлардың санының сатып алу операциялары кезінде осы тауарлардың санын сипаттайтын, шамаға (салмағы, көлемі, шығыны) тауар санының сәйкессіздігі
едәуір
18
Бөлшектеп өлшелген тауар санының буманың бетiнде белгiленген шамаға сәйкессіздігі
едәуір
Техникалық реттеу және метрология
саласында тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
2-қосымша
Расталған шағымдар мен өтініштер бойынша субъективті
критерийлер
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1
Техникалық реттеу және метрология саласындағы расталған бір шағымның немесе өтініштің болуы
едәуір
2
Техникалық реттеу және метрология саласындағы расталған екі немесе одан да көп шағым мен өтініштін болуы
өрескел
Техникалық реттеу және метрология
саласында тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
3-қосымша
Мемлекеттік органдардың бұқаралық ақпарат құралдарының ресми
интернет – қорларын талдау арқылы субъективті критерийлер
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1
Техникалық реттеу және метрология саласындағы бұзушылық туралы мемлекеттік органдардың ресми интернет – қорларында мәліметтердің болуы
едәуір
2
Техникалық реттеу және метрология саласындағы бұзушылық туралы бұқаралық ақпарат құралдарыда мәліметтердің болуы
болмашы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 728
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 4 шілдедегі
№ 501 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
нысан
Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау аясында
тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт___________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы__________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН) БИН______________________
Орналасу орны _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаушыларға қатысты
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасын дайындауға лицензияның болуы
2
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындауға лицензиаттың лицензияда көрсетілген талаптарды сақтауы
3
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы» 988-2007 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарт талаптарына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының сәйкестігі
4
«Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы» 989-2008 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарт талаптарына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының сәйкестігі
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты және ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті органға (ұйымға) қатысты
5
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты рәсімдеу туралы қорытындысының болуы
6
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты бір жұмыс күні ішінде мыналардың:

4) описи прилагаемых документов
значительное
12
Нарушения требований по оформлению сертификата о происхождении товара формы «СТ-КZ» на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии
значительное
13
Отсутствие сертификата об утверждении типа средств измерений установленного образца или сертификата о метрологической аттестации средств измерений установленного образца
значительное
14
Не соблюдение запрета на выпуск в обращение и применение средств измерений, не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию, поверку и не внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений
грубое
15
Отсутствие сертификата о поверке и (или) оттиска поверительного клейма на средстве измерений и (или) эксплуатационной документации
грубое
16
Отсутствие метрологической аттестации методик выполнения измерений и их регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений
значительное
17
Не соответствие количества товаров, отчуждаемых при совершении торговых операций, величине (массы, объема, расхода), характеризующей количество этих товаров
значительное
18
Не соответствие количества фасованных товаров в упаковках любого вида, величине, обозначенной на упаковке
значительное
Приложение 2
к критериям оценки степени
риска в области технического
регулирования и метрологии
Субъективные критерии по подтвержденным жалобам и
обращениям
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области технического регулирования и метрологии
значительное
2
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в области технического регулирования и метрологии
грубое
Приложение 3
к критериям оценки степени
риска в области технического
регулирования и метрологии
Субъективные критерии на основании
анализа официальных интернет-ресурсов государственных
органов, средств массовой информации
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие сведений на официальных интернет-ресурсах государственных органов о нарушениях в области технического регулирования и метрологии
значительное
2
Наличие сведений в средствах массовой информации о нарушениях в области технического регулирования и метрологии
незначительное
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 728
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 июля 2015 года № 501
форма
Проверочный лист
в сфере государственного контроля
в области технического регулирования
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
В отношении изготовителей Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
1
Наличие лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
2
Соблюдение лицензиатом условий, указанных в лицензии на изготовление Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан
3
Соответствие Государственного Флага Республики Казахстан требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 988-2007 «Государственный Флаг Республики Казахстан»
4
Соответствие Государственного Герба Республики Казахстан требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2008 «Государственный Герб Республики Казахстан»
В отношении органа (организации), уполномоченного на выдачу сертификата о происхождении товара и сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения
5
Наличие заключения об оформлении сертификата о происхождении товара
6
Выдача сертификата о происхождении товара в течение одного рабочего дня на основании:

1) ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға өтінімнің;
2) ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сараптама актісінің;
3) мынадай құжаттардың:
өтінім берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттар (заңды тұлғаларға, – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, филиалдардың заңды түлғаның немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, жарғы, филиалдық немесе заңды түлғаның өкілдіктерін мемлекеттік тіркеу туралы (қайта тіркеу) ереже, жеке кәсіпкерлерге – патент немесе жеке кәсіпкер куәлігі) жылына 1 рет ұсынылады;
тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың көшірмесі (тауарды өндірушімен немесе тауарды сатып алуға шарт, жүкқұжаттар, шот-фактуралар, тауарды тасымалдау туралы құжаттар);
қызмет түріне берілген лицензияның көшірмесі (егер қызметтің түрі лицензиялауға жатқызылған жағдайда);
тауарды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемдерін айқындауға арналған құжаттар (тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен құрауыштардың құны, шикізатты жеткізуге арналған шарттар және/немесе есеп-шоттар және/немесе жүкқұжаттар, тауар өндіруге негіз болған нормативтік техникалық құжаттардың тізбесін қоса берілген технологиялық операцияларды сипаттаумен құжаттама, тауар өндірілетін технологиялық құжаттар, өтінім берілген тауарды өндіру үшін жабдықтардың тізбесі, өндіріс ғимараттың құжаттары, жұмысшылар тізімі; мемлекеттік тілдегі өтінім берілген өнімдер атауының тізбесі;
қойманың мекенжайын көрсете отырып, қоймада тауардың бар-болуы және саны туралы қоймалық анықтаманың көшірмесі;
өтініш берушінің мүддесін білдіруге арналған сенімхаттың көшірмесі;
жеміс-көкөніс өнімдері үшін: Қазақстан Республикасы тиісті аумақтық бірлігінің жергілікті атқарушы органының өтінім берілген өнім легінің көрсетілген аумақта өсірілгені туралы растау-анықтамасының түпнұсқасы мен көшірмесі және өнімді өндірушімен жасалған шарт, тауарды өндірушімен жасалған шарттың түпнұсқасын немесе нотариалды расталған көшірмесін міндетті түрде ұсына отырып, тауарды сатып алуға арналған шарт;
4) қоса берілетін отырған құжаттардың тізімінің негізінде беру
12
«СТ-KZ» нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификаты қорғаныш дәрежесі жоқ бланкттерде ресімдеу: бірінші данасы – түпнұсқа, екінші және үшінші данасы – көшірмелері
Лауазымдық тұлға (тұлғалар)________________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. бар болған жағдайда)
__________________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің
басшысы         ___________________________________ ___________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушысының
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 728
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 4 шілдедегі
№ 501 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
нысан
Метрология саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру
парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт___________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы__________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН) БИН______________________
Орналасу орны _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
Өлшем бірлігін қамтамасыз етуге байланысты қызметті жүзеге асыратын субъектiлерге қатысты
1
Белгіленген үлгідегі өлшем құралдарының түрiн бекiту туралы сертификаттың және белгіленген үлгідегі өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттың болуы
2
Түрін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсаты үшін сынаудан, тексерістен өтпеген және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізіліміне енгізілмеген өлшем құралдарын айналысқа шығаруға және қолдануға тиым салуды ұстану
3
Салыстырып тексеру туралы сертификаттың және (немесе) салыстырып тексеру белгісінің таңбасының өлшем құралында және (немесе) пайдалану құжатында болуы
4
Өлшемді орындау әдістемесінің метрологиялық аттестаттауының болуы және олардың өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелуі
5
Иелiктен шығарылатын тауарлардың санының сатып алу операциялары кезінде осы тауарлардың санын сипаттайтын, шамаға (салмағы, көлемі, шығыны) тауар санының сәйкестігі
6
Бөлшектеп өлшелген тауар санының буманың бетiнде белгiленген шамаға сәйкестігі
Лауазымдық тұлға (тұлғалар)________ ___________ _____________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. бар болған жағдайда)
________ ___________ _______________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. бар болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің
басшысы               ___________________________________ ___________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), лауазымы) (қолы)

1) заявки на получение сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения;
2) акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения;
3) документов:
документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для юридических лиц – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, устав, положение о государственной регистрации филиала или представительства юридического лица, для индивидуальных предпринимателей – патент или свидетельство индивидуального предпринимателя) предоставляются 1 раз в год;
копия документов, подтверждающих происхождение товара (договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры, документы о перевозке товара);
копия лицензии на вид деятельности (в случае если вид деятельности подлежит лицензированию);
документов для определения критерия достаточной переработки товара (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве товара, договоры на поставку сырья и/или счета-фактуры, и/или накладные, документация с описанием технологических операций, с приложением перечня нормативных технических документов, в соответствии с которыми произведен товар, перечень оборудования для производства заявленного товара, документы на производственное помещение, список работников, расчет себестоимости товара с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения);
перечень наименований заявляемой продукции на государственном языке;
копия складской справки о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
копия доверенности на представление интересов заявителя;
для плодоовощной продукции: оригинал и копия справки-подтверждения местного исполнительного органа соответствующей территориальной единицы Республики Казахстан о выращивании заявленной партии продукции на указанной территории и договор с производителем продукции, договор на приобретение товара с обязательным представлением оригинала или нотариально заверенной копии договора с производителем товара;
4) описи прилагаемых документов
12
Оформление сертификата о происхождении товара формы «СТ-КZ» на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии
Должностное (ые) лицо (а) _________ _________ _______________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
_________ _________ __________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта __________________________________ ____________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность) (подпись)
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 728
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 4 июля 2015 года № 501
форма
Проверочный лист
в сфере государственного контроля
в области метрологии
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ________________________
_____________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) __________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
В отношении субъектов, осуществляющих деятельность, связанную с обеспечением единства измерений
1
Наличие сертификата об утверждении типа средств измерений установленного образца или сертификата о метрологической аттестации средств измерений установленного образца
2
Соблюдение запрета на выпуск в обращение и применение средств измерений не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию, поверку и не внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений
3
Наличие сертификата о поверке и (или) оттиска поверительного клейма на средстве измерений и (или) эксплуатационной документации
4
Наличие метрологической аттестации методик выполнения измерений и их регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений
5
Соответствие количества товаров, отчуждаемых при совершении торговых операций, величине (массы, объема, расхода), характеризующей количество этих товаров
6
Соответствие количества фасованных товаров в упаковках любого вида величине, обозначенной на упаковке
Должностное (ые) лицо (а) _________ _________ _______________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
_________ _________ __________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель
проверяемого субъекта __________________________________ ____________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность) (подпись)