Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-1/582 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 тамызда № 11902 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 1 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-1/582
бұйрығымен бекітілген
Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және мақта нарығына мониторинг жүргізудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мақта нарығына қатысушылар – шитті мақтаны өндіруге, дайындауға, сатып алуға, оны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеуге және мақтаны өткізуге қатысатын жеке және заңды тұлғалар;

Об утверждении Правил проведения мониторинга хлопкового рынка
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 4-1/582. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2015 года № 11902. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга хлопкового рынка.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
1 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
20 июля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года
№ 4-1/582
Правила проведения мониторинга хлопкового рынка
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга хлопкового рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" (далее – Закон) и определяют порядок проведения мониторинга хлопкового рынка.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) участники хлопкового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, заготовке, закупе хлопка-сырца, первичной переработке его в хлопок-волокно и реализации хлопка;

2) мақта нарығының мониторингi (бұдан әрі – мониторинг) – мақта нарығына қатысушылар жүзеге асыратын мақтаны өндiрудi, өңдеудi, сақтауды және өткiзудi қоса алғанда, мақта нарығы деректерiн жинауға, пысықтауға және талдауға бағытталған iс-шаралар жиынтығы;
3) мақта саласын дамыту жүйесiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын, мақта саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) мониторинг объектілері – мақта нарығына қатысушылардағы шитті мақта және оның бастапқы өңдеу өнімдері (мақта талшығы, тұқым, линт, мақта талшығының қалдықтары).
3. Мониторингті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүзеге асырады.
2. Мақта нарығына мониторинг жүргізу тәртібі
4. Мониторинг кезеңдері:
1) деректерді жинау;
2) деректерді өңдеу;
3) деректерді талдау.
5. Мониторинг деректері мыналарды қамтиды:
1) мақта нарығына қатысушылардың бар-жоғы;
2) мақта егіс алаңдарының көлемі;
3) өнімділік болжамы;
4) нақты өнімділікті, рефакцияны көрсете отырып, іс жүзіндегі және кондициялық салмақ бойынша шитті мақта өндірудің көлемі;
5) барлық санаттағы шаруашылықтарда шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы;
6) мақта өңдеу ұйымдарының, мақта тазалау зауыттарының, мақта дайындау ұйымдарының және мақта қабылдау пункттерінің саны;
7) экспорт режимiнде ресiмделген мақта талшығының салмағы және статистикалық құны.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.10.2015 № 4-6/954 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мақта нарығына қатысушылар Заңның 16-бабы 2-тармағына сәйкес уәкiлеттi органмен бекітілетін есепке алу құжаттарының нысандары және есептілікті ұсыну мерзімдері (бұдан әрі – есептілік нысаны) бойынша айына бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін ауданның жергілікті атқарушы органына мынадай:
1) мақта нарығына қатысушыларда шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы туралы;
2) мақта дайындау ұйымдарында шитті мақтаның қозғалысы және мақта өңдеу ұйымдарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң қозғалысы туралы;
3) мақта дайындау ұйымдарындағы шитті мақтаның сапалық жай-күйі және мақта өңдеу ұйымдарындағы шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң сапалық жай-күйі туралы ақпарат береді.

2) мониторинг хлопкового рынка (далее – мониторинг) – совокупность мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных хлопкового рынка, включая производство, переработку, хранение и реализацию хлопка, осуществляемых участниками хлопкового рынка;
3) уполномоченный орган в области развития хлопковой отрасли (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование хлопковой отрасли;
4) объекты мониторинга – хлопок-сырец и продукты его первичной переработки (хлопок-волокно, семена, линт, волокнистые отходы), находящиеся у участников хлопкового рынка.
3. Мониторинг осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган).
2. Порядок проведения мониторинга хлопкового рынка
4. Этапы мониторинга:
1) сбор данных;
2) обработка данных;
3) анализ данных.
5. Данные мониторинга включают:
1) наличие участников хлопкового рынка;
2) размер посевной площади хлопчатника;
3) прогноз урожайности;
4) фактическую урожайность, объемы производства хлопка-сырца в физическом и кондиционном весе с указанием рефакции;
5) наличие и движение хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств;
6) количество хлопкоперерабатывающих организаций, хлопкоочистительных заводов, хлопкозаготовительных организаций и хлопкоприемных пунктов;
7) вес и статистическую стоимость хлопка-волокна, оформленного в режиме экспорта.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.10.2015 № 4-6/954 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Участники хлопкового рынка представляют в местный исполнительный орган района один раз в месяц до 10 числа, следующего за отчетным, по формам документов учета и срокам представления отчетности (далее – форма отчетности), утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона, следующую информацию:
1) о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки у участников хлопкового рынка;
2) о движении хлопка-сырца в хлопкозаготовительных организациях и о движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в хлопкоперерабатывающих организациях;
3) о качественном состоянии хлопка-сырца в хлопкозаготовительных организациях и о качественном состоянии хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в хлопкоперерабатывающих организациях.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.10.2015 № 4-6/954 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органы мақта нарығына қатысушылар ұсынған осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мониторинг деректері бойынша шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң барлық санаттағы шаруашылықтарда бар-жоғы және қозғалысы туралы есептілік нысаны бойынша ақпаратты жасайды және оны айына бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 11-күніне дейін жергілікті атқарушы органға ұсынады.
8. Ауданның жергiлiктi атқарушы органы жылына екi рет, егін егу және жинау жұмыстары аяқталғаннан кейiн күнтізбелік бес күн өткен соң, жергiлiктi атқарушы органға мақта нарығына қатысушылардың бар-жоғы туралы есептілік нысаны бойынша ақпаратты ұсынады.
9. Мақта нарығына қатысушылардан мақта өнімділігінің болжамы туралы мониторинг деректерін жинауды кейін жиналған ақпаратты есептілік нысаны бойынша жергiлiктi атқарушы органға бере отырып, ауданның жергiлiктi атқарушы органы жылына бiр рет егін жинау жұмыстары алдында жүргізеді.
10. Жергiлiктi атқарушы орган аудандардың жергiлiктi атқарушы органдары берген мониторинг деректерін өңдеуді жүзеге асырады.
11. Шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы туралы деректерді өңдеу барысында жергiлiктi атқарушы орган аудандардың жергiлiктi атқарушы органдары ұсынған мынадай көрсеткіштер бойынша қортынды шығарады:
1) мақта нарығына қатысушыларда есепті онкүндіктің басында және соңында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы;
2) есепті онкүндікке жаңа жиналған егіннен шитті мақтаның кірісі;
3) есепті онкүндікке басқа облыстардан және импорттан қайта өңдеуден алынған шитті мақтаның қайта өңдеу өнімдерінің кірісі;
4) басқа облыстарға және экспортқа қайта өңдеуге, тиеп-жөнелтуге есепті онкүндікке шитті мақтаның шығысы;
5) басқа облыстарға және экспортқа тиеп-жөнелтуге облыс ішіндегі есепті онкүндікке шитті мақтаны қайта өңдеу өнімдерінің шығысы.
Шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша жергiлiктi атқарушы орган шитті мақтаның теңгерімін және шитті мақтаны бастапқы қайта өңдеу өнімдерінің теңгерімін жасайды, соның негізінде облыс бойынша барлық шаруашылық санаттарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы туралы ақпаратты есептілік нысаны бойынша қалыптастырады.
12. Мақта нарығына қатысушылардың бар-жоғы туралы мониторинг деректерін өңдеу барысында жергiлiктi атқарушы орган аудандардың жергілікті атқарушы органдары ұсынған есептерді есепке қоса берілген мақта нарығына қатысушылардың тізімімен салыстырып тексеруді жүргізеді және облыс бойынша ұсынылған ақпаратты жинақтайды.
Мақта нарығына қатысушылардың бар-жоғы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша жергiлiктi атқарушы орган есептілік нысаны бойынша ақпарат жасайды.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.10.2015 № 4-6/954 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Местный исполнительный орган района по представленным участниками хлопкового рынка данным мониторинга, указанным в пункте 5 настоящих Правил, составляет информацию по форме отчетности о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств и один раз в месяц до 11 числа месяца, следующего за отчетным, представляет ее в местный исполнительный орган.
8. Местный исполнительный орган района два раза в год по истечении пяти календарных дней после окончания посевных и уборочных работ представляет в местный исполнительный орган информацию о наличии участников хлопкового рынка по форме отчетности.
9. Сбор данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника от участников хлопкового рынка проводится местным исполнительным органом района один раз в год перед началом уборочных работ с последующей передачей информации местный исполнительный орган по форме отчетности.
10. Местный исполнительный орган осуществляет обработку данных мониторинга, представленных местными исполнительными органами районов.
11. В ходе обработки данных о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его переработки местный исполнительный орган подводит итоги по следующим показателям, представленным местными исполнительными органами районов:
1) наличие у участников хлопкового рынка хлопка-сырца и продуктов его переработки на начало и конец отчетной декады;
2) приход хлопка-сырца за отчетную декаду с нового урожая;
3) приход продуктов переработки хлопка-сырца за отчетную декаду с переработки, из других областей и импорта;
4) расход хлопка-сырца за отчетную декаду на переработку, отгрузку в другие области и экспорт;
5) расход продуктов переработки хлопка-сырца за отчетную декаду внутри области, на отгрузку в другие области и экспорт.
По результатам обработки данных о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его переработки местный исполнительный орган составляет баланс хлопка-сырца и баланс продуктов первичной переработки хлопка-сырца, на основании которых формирует по форме отчетности информацию о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств по области.
12. В ходе обработки данных мониторинга о наличии участников хлопкового рынка местный исполнительный орган производит сверку, представленных местными исполнительными органами районов отчетов с прилагаемыми к отчету списками участников хлопкового рынка и сводит представленную информацию по области.
По результатам обработки данных о наличии участников хлопкового рынка местный исполнительный орган составляет информацию по форме отчетности.

13. Мақта өнімділігінің болжамы туралы мониторинг деректерін өңдеу барысында жергiлiктi атқарушы орган аудандардың жергілікті атқарушы органдары берген ақпаратты жинақтайды, мақта себілген алаңдар бойынша және жинауға жататын алаңдар бойынша деректерді қосындылайды, мақтаның орташа өнімділігін және облыс бойынша күтілетін жалпы өнімді есептейді.
Мақта өнімділігінің болжамы туралы деректерді өңдеу нәтижелері бойынша жергiлiктi атқарушы орган жылына бiр рет егін жинау жұмыстары басталар алдында есептілік нысаны бойынша ақпарат жасайды.
14. Мониторинг деректерін өңдегеннен кейін жергiлiктi атқарушы орган оларды талдауды жүзеге асырады.
15. Барлық шаруашылық санаттарында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң бар-жоғы және қозғалысы туралы мониторинг деректерін талдауды жергiлiктi атқарушы орган тиісті мониторинг деректерін өңдегеннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде айына бір рет жүргізеді.
Талдау жүргізу барысында шиттi мақта мен оны бастапқы қайта өңдеу өнiмдерiнiң кірісі және шығысының, шиттi мақтаны бастапқы қайта өңдеудің көлемдері бойынша және алынған мақта талшығы, мақта тұқымы, мақта линтi, талшықты қалдықтар саны бойынша деректер сипатталады.
16. Мақта нарығына қатысушылардың бар-жоғы туралы мониторинг деректерін талдауды жергiлiктi атқарушы орган тиісті мониторинг деректерін өңдегеннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде жүргізеді.
Талдау жасау барысында алдыңғы есепті кезең деректерімен салыстыру бойынша мақта нарығына қатысушылар санының ұлғаю немесе кему серпіні байқалады.
17. Мақта өнімділігінің болжамы туралы мониторинг деректерін талдауды жергiлiктi атқарушы орган егін жинау жұмыстары басталар алдында жылына бір рет жүргізеді.
Талдау жүргізу барысында мақтаның күтілетін өнімділігін қалыптастыруға әсер ететін орын алған жағдайларға сипаттама беріледі.
18. Республика бойынша мониторинг деректерін талдау үшін есептілік нысаны бойынша экспорт режимiнде ресiмделген мақта талшығының салмағы және статистикалық құны туралы кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органнан жергiлiктi атқарушы органмен айына бір рет ақысыз негізде алынатын мәліметтер пайдаланылады.
19. Мониторинг нәтижелері бойынша жергiлiктi атқарушы орган жиынтық ақпаратты жылына екi рет, егін егу және жинау жұмыстары аяқталғаннан кейiн күнтізбелік он күн өткен соң уәкілеті органға ұсынады.
20. Республика бойынша жиынтық ақпаратта көрсетілген мониторинг деректері уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады және мақта нарығына қатысушылар үшін жалпыға қолжетімді болып табылады.

13. В ходе обработки данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника местный исполнительный орган производит свод информации, представленной местными исполнительными органами районов, суммирует данные по площадям, посеянным хлопчатником и подлежащим уборке по районам, высчитывает среднюю урожайность хлопчатника и ожидаемый валовый сбор по области.
По результатам обработки данных о прогнозе урожайности хлопчатника местный исполнительный орган один раз в год перед началом уборочных работ составляет информацию по форме отчетности.
14. После обработки данных мониторинга местный исполнительный орган осуществляет их анализ.
15. Анализ данных мониторинга о наличии и движении хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки во всех категориях хозяйств проводится местным исполнительным органом один раз в месяц в течение пяти календарных дней после обработки соответствующих данных мониторинга.
В ходе проведения анализа характеризуются данные по объемам прихода и расхода хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки, первичной переработки хлопка-сырца и количеству полученных хлопка-волокна, семян хлопчатника, линта хлопкового и волокнистых отходов.
16. Анализ данных мониторинга о наличии участников хлопкового рынка проводится местным исполнительным органом в течение пяти календарных дней после обработки соответствующих данных мониторинга.
В ходе проведения анализа прослеживается динамика увеличения или уменьшения количества участников хлопкового рынка по сравнению с данными предыдущего отчетного периода.
17. Анализ данных мониторинга о прогнозе урожайности хлопчатника проводится местным исполнительным органом один раз в год перед началом уборочных работ.
В ходе проведения анализа дается характеристика сложившихся условий, влияющих на формирование ожидаемой урожайности хлопчатника.
18. Для анализа данных мониторинга по республике используются сведения, получаемые местным исполнительным органом один раз в месяц на безвозмездной основе от уполномоченного органа по вопросам таможенного дела о весе и статистической стоимости хлопка-волокна, оформленного в режиме экспорта, по форме отчетности.
19. По результатам мониторинга местный исполнительный орган два раза в год по истечении десяти календарных дней после окончания посевных и уборочных работ представляет сводную информацию в уполномоченный орган.
20. Данные мониторинга, отраженные в сводной информации по республике, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа и являются общедоступными для участников хлопкового рынка.