"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 17 шілдедегі № 463 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 тамызда № 11921 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 7 шілдедегі № 437 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 07.07.2016 № 437 бұйрығымен.
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына және «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мәселелері» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті» мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейінгі күнтізбелік он күннің ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы                          Т. Балықбаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 463 бұйрығымен бекітілген
«Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті»
мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) құзыреті шегінде білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі функцияларды, сондай-ақ оның құзыретіне қатысты саладағы бақылау және іске асыру функцияларын жүзеге асыратын ведомство болып табылады.

Об утверждении положения государственного учреждения "Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2015 года № 11921. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 июля 2016 года № 437
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 07.07.2016 № 437.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан «О нормативных правовых актах» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111 «Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое положение государственного учреждения «Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан».
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (С. Нюсупов) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в периодических печатных изданих и в информационно-правовой системе «Әділет» в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра образования и науки
Республики Казахстан                       Т. Балыкбаев
Утверждено
приказом исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 463
Положение
государственного учреждения
«Комитет по контролю в сфере образования и науки
Министерства образования и науки Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством, осуществляющим в пределах компетенции Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) функции по реализации государственной политики в сфере образования и науки, а также контрольные и реализационные функции в сфере, отнесенной к его компетенции.

2. Комитеттің облыстарда, Астана және Алматы қалаларында аумақтық органдары бар және ол мынадай басқармалардан тұрады:
1) персоналды басқару қызметі (кадр қызметі);
2) әкімшілік және құқықтық жұмыс басқармасы;
3) лицензиялау, нострификациялау және апостильдеу басқармасы;
4) ғылыми кадрларды даярлау сапасын бағалау басқармасы;
5) сырттай бағалау басқармасы;
6) талдамалық жұмыс басқармасы;
7) білім саласындағы бақылау басқармасы;
8) аумақтық органдардың қызметін үйлестіру басқармасы
3. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің (бұдан әрі - Министр) және министрліктің Жауапты хатшысының бұйрықтарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады
4. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Комитеттің, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет басшысы бұйрықтар мен қаулылар түрінде құқықтық актілер шығарады (мемлекеттік аттестаттаудың және білім беру ұйымдарын тексеру нәтижелері бойынша заңды және лауазымды тұлғаларға қатысты әкімшілік шаралар қолдану туралы).
8. Комитеттің және оның аумақтық органдарының құрылымы мен штаттық сандарын Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпке сәйкес Министрліктің Жауапты хатшысы бекітеді.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі, 8-үй, «Министрліктер үйі» әкімшілік ғимараты, 11-кіреберіс.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті» республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Комитеттің мәртебесі мен құзыретін анықтайтын құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
13. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамаларымен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Комитет имеет территориальные органы в областях, в городах Астана и Алматы и состоит из следующих управлений:
1) служба управления персоналом (кадровая служба);
2) административной и правовой работы;
3) лицензирования, нострификации и апостилирования;
4) по оценке качества подготовки научных кадров;
5) внешней оценки;
6) аналитической работы;
7) контроля в сфере образования;
8) координации деятельности территориальных органов.
3. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, приказами Министра образования и науки Республики Казахстан (далее - Министр) и Ответственного секретаря Министерства, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и постановлениями (о принятии административных мер в отношении юридических и должностных лиц по результатам контрольных и проверочных мероприятий) руководителя Комитета.
8. Структура, штатная численность Комитета и его территориальных органов утверждаются Ответственным секретарем Министерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, район Есиль, улица Орынбор, дом 8, Административное здание «Дом министерств», подъезд 11.
10. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение «Комитет по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан».
11. Настоящее Положение является учредительным документом, определяющий статус и полномочия Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета (сметы расходов).
13. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательством Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

2. Комитеттің негізгі мақсаттары (міндеттері),
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Комитеттің мақсаттары (міндеттері):
1) білім және ғылым сапасын бақылау саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2) білім беру қызметінің сапасын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
3) мемлекеттік бақылау және ғылыми кадрларды даярлау сапасын арттыру, сонымен қатар, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы, ғылыми-техникалық, инновациялық жобаларды және бағдарламаларды мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруға ұсыну;
4) білім және ғылым саласында мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын арттыру жұмыстарын ұйымдастыру, білім және ғылым саласында мемлекеттік қызмет көрсетудің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру, білім және ғылым саласында мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасын бағалау және мониторинг өткізу.
15. Функциялары:
1) бiлiм беру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензияларды және (немесе) қосымшаларды:
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаларға;
техникалық және кәсіптік білім берудің, оның ішінде кәсіптер мен мамандықтар бойынша кәсіптік бағдарламаларды іске асыратын заңды тұлғаларға;
орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары білімнен кейінгі білім берудің, оның ішінде мамандықтар бойынша кәсіптік бағдарламаларды іске асыратын заңды тұлғаларға;
рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаларға беру;
2) меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мыналарды:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің;
арнайы және мамандандырылған білім берудің;
балаларға арналған қосымша білім берудің;
балалар мен жасөспiрiмдерге арналған спорт бойынша қосымша білім берудің;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің (медициналық және фармацевтикалық бiлiм берудi қоспағанда) білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттаудан өткiзу;
3) меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, білім беру ұйымдарында Қазақстан Республикасы заңнамасының және білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
4) бақылау және тексеру іс-шараларының нәтижелері бойынша 2014 жылғы 5 шілдедегі «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 409 (4, 6, 7-бөліктері) 464463467-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау, 84409-баптарына (4 және 6-бөліктері), 464-бабына (1-бөлігі) сәйкес әкімшілік жаза қолдану, оларды қозғау және сот органдарына беру, сот процестеріне қатысу;

2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
14. Задачи:
1) формирование единой государственной политики в области контроля качества образования и науки;
2) осуществление государственного контроля качества предоставления образовательных услуг;
3) осуществление государственного контроля качества подготовки научных кадров, а также результатов проведения государственной научно-технической экспертизы научных, научно-технических и инновационных проектов и программ, предлагаемых к финансированию из государственного бюджета;
4) организация работ по повышению качества оказываемых государственных услуг в сфере образования и науки, совершенствование нормативной правовой базы оказываемых государственных услуг в сфере образования и науки, проведение мониторинга и оценка качества оказываемых государственных услуг в сфере образования и науки.
15. Функции:
1) выдача лицензий и (или) приложений на право осуществления образовательной деятельности:
юридическим лицам, реализующим общеобразовательные программы начального, основного среднего, общего среднего образования;
юридическим лицам, реализующим профессиональные программы технического и профессионального образования, в том числе по профессиям и специальностям;
юридическим лицам, реализующим профессиональные программы послесреднего, высшего, послевузовского образования, в том числе по специальностям;
юридическим лицам, реализующим духовные образовательные программы;
2) проведение государственной аттестации организаций образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, реализующих образовательные программы:
дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
специального и специализированного образования;
дополнительного образования для детей;
дополнительного образования по спорту для детей и юношества;
технического и профессионального, послесреднего образования;
высшего и послевузовского образования (за исключение медицинского и фармацевтического образования);
3) осуществление государственного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования в организациях образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности;
4) по результатам контрольных и проверочных мероприятий составление протоколов об административных правонарушениях по статьям 409 (часть четвертая, шестая и седьмая), 464463467 наложение административных взысканий за административные правонарушения по статьям 409 (часть четвертая и шестая), 464 (часть первая) Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 5 июля 2014 года, возбуждение и передача их в судебные органы, участие в судебных процессах;

5) заңнамада белгіленген тәртіппен білім беру және ғылым ұйымдарына тексерулер жүргізу жоспарын әзірлеу және бекіту;
6) тексерілетін субъектілерді тексерулер санын, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шараларын ведомстволық есепке алуды тұрақты және үздіксіз негізде жүргізу;
7) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын ұйғарымда белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша ұйғарымдар беру;
8) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеуден өткізу;
9) білім және ғылым саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына қарама-қайшы келетін және ескірген құқық нормаларын анықтау, оларды іске асырудың тиімділігін бағалау, өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану жөніндегі шараларды дер кезінде қабылдау үшін Комитет әзірлеген және (немесе) іске асыратын заңға тәуелді актілерге қатысты тұрақты негізде мониторинг жүргізу;
11) Комитеттің аумақтық органдарының қызметін үйлестіру және бақылау;
12) Комитеттің қызмет бағыттары бойынша Комитеттің аумақтық органдарына әдістемелік көмек көрсету;
13) Қазақстан Республикасының білім, ғылым органдары мен оқу орындарынан шыққан ресми құжаттарға апостиль қою;
14) тиісті құжаттарды бере отырып, шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау рәсіміне мемлекеттік бақылау жүргізуді жүзеге асыру;
15) шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылдау;
16) ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру және өткізу;
17) оқу жетістіктерін сырттай бағалауды ұйымдастыру және өткізу;
18) білім беру сапасын сырттай бағалау әдісімен білім беру мониторингін жүргізу;
19) құжаттарды қабылдау, қазақ тілін білу деңгейін бағалау (ҚАЗТЕСТ) бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету стандартын және регламентін әзірлеу;
20) диссертациялық кеңес туралы үлгілік ережені әзірлеу;
21) ғылыми дәрежелерді беру және ғылыми атақтар беру тәртібін әзірлеу;
22) философия докторы (PhD) бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін беру;
23) жоғары оқу орнының және ғылыми ұйымдардың қолдаухаты бойынша қауымдастырылған профессор (доцент), профессор ғылыми атақтарын беру;
24) мемлекеттің атынан белгіленген мемлекеттік үлгідегі ғылым кандидаты және докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дипломдарын, доцент, қауымдастырылған профессор (доцент), профессор аттестаттарын беру;

5) в установленном законодательством порядке разработка и утверждение плана проведения проверок организаций образования и науки;
6) ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок проверяемых субъектов, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия;
7) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области образования в установленные в предписании сроки;
8) проведение аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
9) разработка нормативных правовых актов в области государственного контроля в сфере образования и науки;
10) проведение на постоянной основе мониторинга в отношении разработанных и (или) реализуемых Комитетом подзаконных актов для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан и устаревших норм права, оценки эффективности их реализации и своевременного принятия мер по внесению изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу;
11) координация и контроль за деятельностью территориальных органов Комитета;
12) оказание методической помощи территориальным органам Комитета по направлениям деятельности Комитета;
13) апостилирование официальных документов, исходящих из органов образования, науки и учебных заведений Республики Казахстан;
14) осуществление государственного контроля за процедурой признания и нострификации документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, с выдачей соответствующих документов;
15) принятие решения о признании или нострификации документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования;
16) организация и проведение единого национального тестирвания;
17) организация и проведение внешней оценки учебных достижений;
18) проведение образовательного мониторинга методом внешней оценки качества образования;
19) разработка стандарта и регламента оказания государственной услуги по приему документов и участию в оценке уровня знания казахского языка (КАЗТЕСТ);
20) разработка типового положения о диссертационном совете;
21) разработка порядка присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий;
22) присуждение ученых степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю;
23) присвоение ученых званий ассоциированного профессора (доцента), профессора по ходатайству высшего учебного заведения и научных организаций;
24) выдача от имени государства дипломов кандидата и доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю, аттестатов доцента, ассоциированного профессора (доцента), профессора установленного государственного образца;

25) PhD докторлық диссертацияларын қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестер құру және олардың қызметін ұйымдастыру, диссертациялық кеңестер төрағаларын бекіту;
26) ғылыми дәрежелер мен атақтарды беруге арналған аттестаттау істерін қарау жөніндегі сарапшылық кеңестерін құру және олардың қызметін ұйымдастыру;
27) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету процесін автоматтандыруды және оңтайландыруды қамтамасыз ету.
28) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыруды қамтамасыз ету.
29) Комитеттің өкілеттілігіне жататын мәселелер бойынша жергілікті атқарушы органдардың қызметін бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру;
30) әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіпте хабарлау тәртібінде қызметті жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының қызметін тоқтату;
31) мазмұнында мемлекеттік құпиялар мен заңмен қорғалған өзге де құпиялар бар ақпаратты қоспағанда рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жасау;
32) рұқсаттар мен хабарламалардың жұмыс істеу ережесіне сәйкес хабарлау тәртібін мемлекеттік ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде жүзеге асыру;
33) өтініш берушілердің Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларымен белгіленген талаптарды сақтауын жүзеге асыру;
34) оқулықтарды, оқу әдістемелік кешендерді және оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеу, сараптамадан өткізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және бақылау;
35) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың өткізілуін бақылау;
36) Комитетке ведомстволық бағынысты ұйымдардың жарғысын әзірлеу, келісу және бекіту жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
37) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық бағынысты ұйымдарында бюджеттік және қаржы тәртібін бақылауды қамтамасыз ету;
38) аккредиттеу органдарына, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарына қойылатын талаптарды және оларды танудың тәртібін әзірлеу, танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беретін оқу бағдарламаларының тізілімін қалыптастыру;
39) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды, оған қоса мемлекеттік қызметтерді көрсетуге қажетті құжаттар мен ақпаратты сұрату және алу;

25) создание и организация деятельности диссертационных советов по защите докторских диссертаций PhD, утверждение председателей диссертационных советов;
26) создание и организация деятельности экспертных советов по рассмотрению аттестационных дел на присуждение ученых степеней и званий;
27) обеспечение автоматизации процесса оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
28) обеспечение оптимизации процесса оказания государственных услуг по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
29) осуществление контрольных и надзорных функций за деятельностью местных исполнительных органов по вопросам, относящимся к полномочиям Комитета;
30) приостановление деятельности организаций образования, осуществляющих деятельность в уведомительном порядке, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
31) ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну;
32) осуществление уведомительного порядка в электронном виде посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений согласно правилам ее функционирования;
33) осуществление проверок соблюдения заявителем требований, установленных законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан;
34) организация и контроль работы по проведению экспертизы учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий;
35) контроль за организацией проведения государственной научно-технической экспертизы;
36) организация работ по разработке, согласованию и утверждению уставов подведомственных Комитету организаций;
37) обеспечение контроля бюджетной и финансовой дисциплины в подведомственных организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) разработка требований и порядка признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, формирование реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ;
39) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан; актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, их должностных лиц, необходимую информацию и материалы, в том числе, необходимые для оказания государственных услуг;

2) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қолданыстағы заңнаманы қолдану жөнінде түсініктемелер беру;
3) Комитет қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында қарастырылған тәртіппен қызметкерлерді көтермелеу, оларға тәртіптік жазалар қолдану, қызметкерлерді материалдық жауапкершілікке тарту;
5) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеуге қатысу;
6) аумақтық бөлімшелеріне орындалуы міндетті нұсқаулар беру;
7) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау, олар бойынша хаттамалар жасау және әкімшілік жазалар қолдану;
8) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес орындамаған немесе жазбаша нұсқамаларын тиiсiнше орындамағаны үшiн хаттама толтырып, сот органдарына жолдау;
9) Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес Комитеттің құқықтары мен мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгіну, талап-арыз беру;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитеттің құзіретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, арыздары мен шағымдарын қарау;
12) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ мемлекеттік органдардың келісімі бойынша олармен бірлескен актілер негізінде басқа мемлекеттік органдармен, халықаралық ұйымдармен, сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылармен өзара қарым-қатынас жасау;
13) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Републикасының заңнамаларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
14) Комитеттің аумақтық органдар қызметтерінің нәтижелерін талдау және мониторинг жүргізу негізінде білім беру стандарттары мен мазмұнын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
15) нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындау үшін, сондай-ақ оны міндеттеріне сәйкес Комитеттің қабылдаған қызметін дамыту және іске асыру үшін Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлерін жұмысқа тарту;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Комитеттің құзыреті шегінде мәселелерді анықтау үшін үкіметтік емес ұйымдарды, ғылыми және өзге де, оның ішінде шетелдік ұйымдарды, ғылыми мамандарды жұмысқа тарту;

2) давать разъяснения по применению действующего законодательства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) организовывать повышение квалификации и переподготовки сотрудников Комитета;
4) поощрять работников, налагать дисциплинарные взыскания, привлекать работников к материальной ответственности в случаях и порядке, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и законодательством о государственной службе;
5) участвовать в пределах компетенции в разработке проектов нормативных правовых актов и международных договоров Республики Казахстан;
6) давать обязательные для исполнения указания территориальным подразделениям Комитета;
7) рассматривать дела об административных правонарушениях, составлять по ним протоколы и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) составлять протокол за невыполнение или ненадлежащее выполнение письменных предписаний и передавать их в судебные органы, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
9) обращаться в суд, предъявлять иски в целях защиты прав и интересов Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
11) рассматривать обращения, заявления и жалобы физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) взаимодействовать с другими государственными органами, международными организациями, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
13) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
14) вносить предложения по совершенствованию стандартов и содержания образования на основе анализа и мониторинга результатов деятельности территориальных органов Комитета;
15) привлекать работников подведомственных организаций Министерства для подготовки проектов нормативных правовых актов, а также для разработки и осуществления мероприятий, проводимых Комитетом в соответствии с возложенными на него функциями;
16) привлекать в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для проработки вопросов, в пределах компетенции Комитета, неправительственные организации, научные и иные организации, ученых и специалистов, в том числе зарубежных;

17) Комитеттің құзыреті шегінде консультативтік-кеңестік және сараптау органдарын құру (кеңестер, соның ішінде ғылыми этика және антиплагиат бойынша, комиссиялар, топтар, алқалар)
18) ведомстволық бағынысты ұйымдарға, республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік меншіктік құқық субьектісінің функциясын жүзеге асыру, республикалық меншіктегі акционерлік қоғамдарда (серіктестіктерде) мемлекеттік акция топтамасын (қатысу үлесін) иелену және пайдалану;
19) Комитеттің негізгі бағыттағы қызметі бойынша Алқа отырысын өткізу;
20) апатты және үш ауысымды мектептерге мониторинг жүргізу;
21) мемлекеттік қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
22) мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы тұтынушыларды ақпараттандыру;
23) мемлекеттік қызметті көрсету саласындағы уәкілетті органдарға тиісті ақпарат ұсыну;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге міндеттерді жүзеге асыру.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
17. Комитет басқарылуын төраға жүзеге асырады, жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруына жеке жауапты.
18. Комитеттің төрағасын Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің және Президент Әкімшілігі Басшылығының келісімі бойынша Министр лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
19. Комитет төрағасының ұсынымы бойынша, Министрліктің Жауапты хатшысының келісімінен кейін, Министр және Премьер-Министр лауазымға тағайындайтын және босататын орынбасарлары болады.
20. Комитеттің аумақтық органдарының басшылары және басшының орынбасары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) өз орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомствоға қарасты ұйымдардың директорлары және директордың орынбасарлары Комитет қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес көтермелейді, Комитет жұмысшыларын, аумақтық органдардың басшыларын және басшыларының орынбасарларын Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда сонымен қатар тәртәп жөніндегі жазалар салады Комитет төрағасының орынбасарларын қоспағанда Комитеттің тәртіптік, аттестациялық және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексінің, еңбек және орындаушылық тәртіптің сақталуына бақылау жасайды және персоналды басқару қызметіне (кадр қызметі) жетекшілік етеді;

17) создавать консультативно-совещательные и экспертные органы (советы, в том числе по научной этике и антиплагиату, комиссии, группы, коллегии) в пределах компетенции Комитета;
18) осуществлять функции субъекта права государственной собственности в отношении подведомственных государственных учреждений, республиканских государственных казенных предприятий, владеть и пользоваться, государственным пакетом акций (долей участия) в акционерных обществах (товариществах) и другим имуществом, находящимися в республиканской собственности;
19) проводить Коллегии по основным направлениям деятельности Комитета;
20) проводить мониторинг аварийных и трехсменных школ;
21) обеспечивать доступность стандартов государственных услуг;
22) обеспечивать информированность потребителей государственных услуг порядке оказания государственных услуг;
23) предоставлять соответствующую информацию в уполномоченные органы в области оказания государственных услуг;
24) осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Комитета
17. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. Председатель назначается на должность и освобождается от должности Министром по согласованию с Премьер-Министром и Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
19. Председатель Комитета имеет заместителей, назначаемых и освобождаемых от должностей Ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром и Премьер-Министром, по представлению Председателя.
20. Руководители и заместитель руководителя территориальных органов Комитета назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Полномочия председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей;
2) определяет обязанности и полномочия руководителей и работников структурных подразделений Комитета;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, директоров и заместителей директоров подведомственных организаций;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке поощряет, а также налагает дисциплинарные взыскания на работников Комитета, руководителей и заместителя руководителя территориальных органов за исключением заместителей председателя Комитета;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін, аумақтық органдардың басшылары мен басшының орынбасарын іссапарға жіберу, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу, сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
6) Әкімшілік жаза қолдану бойынша Комитет құқықтық актілер мен шешімдер шығарады және өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша, Комитеттің және оның аумақтық органдарының барлық қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын сұрақтар бойынша нұсқау береді;
7) Комитеттің Регламентін бекітеді;
8) Комитеттің және оның аумақтық органдарының құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
9) әкімшілік және құқықтық жұмыс мәселелеріне жетекшілік етеді;
10) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейтуге бағытталған шараларды қабылдау жұмысына басшылық жасайды, қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамалар талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
12) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексін, атқарушылық және еңбек тәртібін ұстануын бақылайды
13) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасының 84409 (4 және 6 тармақтарына) сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органның құзіретіне жатқызылған баптар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы әкімшілік жаза қолданады, оларды қозғайды және сот органына береді, сот процестеріне қатысады;
14) Қазақстан Республикасы заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
Комитет төрағасының өкілеттігін (белгіленген міндеттерді бөлуге сәйкес) оны алмастыратын немесе Комитет төрағасымен белгіленген тұлға жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 74 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Комитеттің мүлкі
22. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жекеленген мүлікті жедел басқару құқығы бар.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

5) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета, руководителей и заместителя руководителя территориальных органов;
6) издает правовые акты и выносит постановления Комитета о наложении административного взыскания, дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками Комитета и его территориальных органов;
7) утверждает Регламент Комитета;
8) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органов;
9) курирует вопросы административной и правовой работы;
10) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
11) осуществляет общее руководство по принятию мер, направленных на усиление борьбы с коррупцией и соблюдение требований законодательства о государственной службе, обеспечивает соблюдение сотрудниками требований антикоррупционного законодательства;
12) контролирует соблюдение сотрудниками Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567, исполнительской и трудовой дисциплины;
13) налагает административные взыскания об административных правонарушениях по статьям 409 (частями четвертой и шестой), 464 (частью первой), отнесенным в соответствии с Законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях к компетенции уполномоченного органа в области образования, возбуждает и передает их в судебный орган, участвует в судебных процессах;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета осуществляется лицом, его замещающим (в соответствии с установленным распределением служебных обязанностей), либо лицом определяемым председателем Комитета.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 74 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Комитета
22. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

23. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті және оның аумақтық органдарын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

23. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
24. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
25. Реорганизация и упразднение Комитета и его территориальных органов осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.