"Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 384-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 472 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 қыркүйекте № 12050 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі Заңының 14-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 384-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4060 нөмірмен тіркелді, 2006 жылғы 22 қыркүйектегі № 170 (1150) "Заң газеті" газетінде жарияланды) келесі өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесінде (бұдан әрі – Ереже):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген, 2013 жылы 24 мамырда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 тіркелген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі – Ерекше тәртіп), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілеріне (бұдан әрі – Субъект) таратылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар:
абсорбирленген өндiрiстiк шығындар – қызметтiң бiр түрiнiң қызмет көрсетулерiн ұсынуға қажеттi бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының жалпы өндiрiстiк шығындарының жиынтығы;
қызмет түрі – пайда алу мақсатында кешенді қызмет көрсетуге, жұмыстар орындауға және тауарлар өндiруге байланысты операциялық қызмет;
қосылған шығыстар – аймақтық, желiлiк және корпоративтiк деңгейлердегi жауапкершiлiк орталықтарының және орталықтандырылған жабдықтаудың бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының жалпы және әкiмшiлiк шығыстарын, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтаудың бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының өндiрiстiк шығындарын қамтитын шығыстар;
жанама операциялар – қызмет түрлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) өзiндiк құнына енгiзiлетiн бiрнеше негiзгi операцияларды жүзеге асыру yшiн орындалатын операциялар;
операциялық қызмет – табыс алу бойынша Субъектiнiң негiзгі қызметi және инвестициялық пен қаржылықтан айырмашылығы бар қызмет;
бөлектеп есепке алу – қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрлерiнiң өзiндiк құнын, қызметтерге арналған тарифтiк смета мен тарифтер есептеудi талдау мақсатында Субъектiнiң қызметi, қызмет көрсетулерi, операциялары бойынша бөлектеп шығындар, табыстар, қолданысқа енгiзiлген активтер және өндiрiстiк көрсеткiштер туралы ақпаратты жинау және қорытындылау жүйесi;
қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрi – Заңда айқындалған табиғи монополиялардың саласы;
жауапкершiлiк орталығы – Субъектінің дербес құрылымдық бөлiмшесi. Жауапкершiлiк орталықтары Субъектiнiң салалық және географиялық сегменттерi мен ұйымдастыру деңгейлерi бойынша топтастырылады;
бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – тұтынушыларға өнiмдi өндiрумен, жұмысты орындаумен және қызметтер көрсетумен тiкелей айналысатын жауапкершiлiк орталығы;
аймақтық деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының тобын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
желiлiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – аймақтық және бiрiншi деңгейлердегi жауапкершiлiк орталықтарын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
корпоративтiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – желiлiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
уәкілетті орган – табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.".
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 декабря 2005 года № 384-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 472. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2015 года № 12050. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 декабря 2005 года № 384-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4060, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 22 сентября 2006 года № 170 (1150), следующие изменения:
пункт 2 исключить;
в Правилах ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее – Закон), Особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (далее – Особый порядок), зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов за № 8480, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и распространяются на субъектов естественной монополии, оказывающих услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Субъект).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
абсорбированные производственные затраты – совокупность общих производственных затрат центров ответственности первого уровня, необходимые для предоставления услуг одного вида деятельности;
вид деятельности – операционная деятельность, связанная с оказанием комплекса услуг, выполнением работ и производством товаров, с целью извлечения прибыли;
добавленные расходы – расходы, включающие общие и административные расходы центров ответственности регионального, сетевого и корпоративного уровней и центров ответственности первого уровня централизованного снабжения, а также производственные затраты центров ответственности первого уровня централизованного снабжения;
косвенные операции – операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость оказываемых услуг (товаров, работ) видов деятельности;
операционная деятельность – основная деятельность Субъекта по получению дохода и иная деятельность, отличная от инвестиционной и финансовой;
раздельный учет – система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям Субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, тарифной сметы и расчета тарифов на услуги;
регулируемый вид деятельности – сфера естественных монополий, определенная Законом;
центр ответственности – самостоятельное структурное подразделение Субъекта. Центры ответственности группируются по отраслевым и географическим сегментам и организационным уровням Субъекта;
центр ответственности первого уровня – центр ответственности, непосредственно занимающийся производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг для потребителей;
центр ответственности регионального уровня – центр ответственности, управляющий группой центров ответственности первого уровня;
центр ответственности сетевого уровня – центр ответственности, управляющий центрами ответственности регионального и первого уровней;
центр ответственности корпоративного уровня – центр ответственности, управляющий центрами ответственности сетевого уровня;
уполномоченный орган – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Осы Ережеде белгiленген нысандар бойынша есептiлiктi Субъектi бiр күнтiзбелiк жылға тең кезеңге жасайды және осы Ереженің 46-тармағының 7) – 15) тармақшаларында және 47-тармақта көзделген, уәкілетті органның сұрауымен ұсынылатын есептілік нысандарды қоспағанда жылсайын есеп жылынан кейін 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.";
51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Қағаз жеткiзгiшi түрiндегi есептiлiкке басшы немесе бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелеріне жетекшілік ететін басшының орынбасары, бас бухгалтер қол қояды және ол мөрмен расталады.
52. Субъектi қағаз жеткiзгiшi түрiндегi есептiлiктi тiгiлген түрде, беттерiн нөмiрлеп ұсынады және соңғы бетiне басшы немесе бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелеріне жетекшілік ететін басшының орынбасары, бас бухгалтердiң қолдары болуға тиiс және Субъектiнiң мөрiмен расталады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйеге ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет–ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика жетекші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 11 тамыз

"15. Отчетность по формам, установленным настоящими Правилами, составляется Субъектом за период, равный одному календарному году, и представляется в уполномоченный орган ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным, за исключением форм отчетов, предусмотренных подпунктами 7)-15) пункта 46 и пунктом 47 настоящих Правил, которые представляются по запросу уполномоченного органа.";
пункты 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"51. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем или заместителем руководителя, курирующим вопросы бухгалтерского учета и финансовой отчетности, главным бухгалтером и заверяется печатью.
52. Отчетность на бумажном носителе представляется Субъектом в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется подписью руководителя или заместителя руководителя, курирующего вопросы бухгалтерского учета и финансовой отчетности, главного бухгалтера и печатью Субъекта.".
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Министра по инвестициям и
Развитию Республики Казахстан
__________________ А. Исекешев
от 11 августа 2015 год