Шет елде инженерлiк-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндiрiстiк технологияларды енгiзуге инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 17 қыркүйекте № 12076 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 807 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 22.11.2016 № 807 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабы 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шет елде инженерлiк-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндiрiстiк технологияларды енгiзуге инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, на внедрение управленческих и производственных технологий
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2015 года № 12076. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 ноября 2016 года № 807
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 22.11.2016 № 807 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, на внедрение управленческих и производственных технологий.
2. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-миниcтрі Е.К. Сағадиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                         Ә.Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 4 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі          Ұлттық экономика министрінің
________________ Е. Досаев         міндетін атқарушы
____________ Т.Жақсылықов
2015 жылғы «_____» __________      2015 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 212 бұйрығымен бекітілді
Шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге  инновациялық гранттар беру ережелері
1. Жалпы қағидалар
1. Шетелде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге инновациялық гранттар беру ережелері (бұдан әрі – Ережелер) «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 21) тармақшасына cәйкес әзірленген және шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге инновациялық гранттар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережелерде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) грант алушы – осы Ережелерге сәйкес грант алған жеке және заңды тұлға;
2) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Сагадиева Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
4 сентября 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
«___» ________ 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
и.о. Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________  Т. Жаксылыков
24 июля 2015 год
Утвержден
приказом Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 212
Правила
предоставления инновационных грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение
высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций,
на внедрение управленческих и производственных технологий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, на внедрение управленческих и производственных технологий (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» (далее - Закон) и определяют порядок предоставления инновационных грантов на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, внедрение управленческих и производственных технологий.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) грантополучатель – физическое или юридическое лицо, получившее грант в соответствии с настоящими Правилами;
2) индустриально-инновационный проект (далее – проект) – комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемый в течение определенного срока времени;
3) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;

4) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін оларға өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
5) кешенді өтінім – осы Ережелердің талаптарына сәйкес, осы Ережелермен ескерілген екі және одан да көп грант түрлерін алуға қажетті құжаттарды қоса берілген, белгіленген үлгідегі өтініш;
6) өтінім – осы Ережелердің талаптарына сәйкес қосымша құжаттармен белгіленген үлгідегі өтініш;
7) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және қызметін жүзеге асыратын, осы Ережелерге сәйкес инновациялық грант алуға арналған өтінімді қарауға ұсынған тұлға;
8) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы – технологиялық даму саласындағы ұлттық институттың басшысы орынбасарларының бірінен ұлттық институттың бірінші басшысымен айқындалатын тұлға.
3. Инновациялық гранттар өтініш берушілерге уәкілетті органмен бекітілген инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамасына сәйкес беріледі.
4. Инновациялық гранттарды беру процесстерін ақпараттық қамтамасыз ету технологиялық даму саласындағы ұлттық институтпен (бұдан әрі – ұлттық институт) жүргізіледі.
5. Инновациялық гранттарды беру шарттары осы Ережелердің 1-қосымшасында көрсетілген (бұдан әрі – инновациялық гранттарды беру).
6. Инновациялық гранттарды беру осы Ережелерге сәйкес технологиялық даму саласындағы ұлттық институтты тарту арқылы уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
7. Өтініш беруші бір уақытта осы Ережелерде көзделген екі және одан да көп гранттарды алуға кешенді өтінім беруге құқылы, сондай-ақ индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамада көзделген өзге инновациялық гранттарды алуға үміттене алады. Инновациялық гранттарды алу үшін кешенді өтінішті қалыптастыру талаптары осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген.
Шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге қаражат жұмсаған индустриалды-инновациялық қызмет субъектілерінің өтінімдері, қаражат жұмсаған күннен 1 (бір) жыл ішінде қабылданады.

4) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
5) комплексная заявка – заявление установленного образца с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил на получение двух или более видов грантов, предусмотренных настоящими Правилами;
6) заявка – заявление установленного образца с приложением документов согласно требованиям настоящих Правил;
7) заявитель – лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
8) уполномоченное лицо национального института – лицо, определяемое первым руководителем национального института развития в области технологического развития из числа заместителей первого руководителя национального института.
3. Инновационные гранты предоставляются заявителям в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов, определяемые уполномоченным органом в соответствии с законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
4. Информационное обеспечение процессов предоставления инновационных грантов осуществляется национальным институтом в области технологического развития (далее – национальный институт).
5. Условия предоставления инновационных грантов указаны в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – предоставление инновационных грантов ).
6. Предоставление инновационных грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченным органом с привлечением национального института развития в области технологического развития.
7. Заявитель может подавать комплексную заявку на получение одновременно двух и более видов инновационных грантов, предусмотренных настоящими Правилами, а также претендовать на получение иных грантов, предусмотренных законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности. Требования к формированию комплексной заявки на получения инновационных грантов указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
К приему допускаются заявки субъектов индустриально-инновационной деятельности, которые понесли затраты на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, внедрение управленческих и производственных технологий, в течение 1 (одного) календарного года, исчисляемого от даты подачи заявки в национальный институт.

8. Ұлттық институттың акционерін және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген жағдайларды қоспағанда, ұлттық институт инновациялық гранттарды беруге қатысы жоқ үшінші тұлғаларға өтінім туралы ақпараттың жария етілмеуін қамтамасыз етеді.
2. Инновациялық гранттарды беру тәртібі
1 Параграф. Гранттар беруді ұйымдастыру
9. Ұлттық институт жылына 2 (екі) реттен кем емес бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттың ресми интернет-ресурсында өтінімдерді қабылдау мекенжайын және өтінімдерді қабылдау мерзімі, инновациялық гранттар өтінімдерін қабылдауы туралы жариялайды.
10. Ұлттық институт ұлттық институт пен уәкілетті орган арасында жасасқан шартпен белгіленген мерзімде уәкілетті органға инновациялық гранттарды беру рәсімдерін өткізу туралы есеп береді.
11. Ұлттық институтпен анықталмаған мерзімдер ішінде қабылданған өтінімдерді қоспағанда, инновациялық гранттарды беру рәсімі уәкілетті органға берілетін есеп беру күнінен кейін тоқтатылмайды.
12. Инновациялық гранттарды беру рәсімі келесі кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың өтінімдерді қабылдауы және осы Ережелердің талаптарына сәйкестігін тексеру;
2) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініштің осы Ережелердің талаптарына сәйкессіздіктері (бар болған жағдайда) туралы өтініш берушіні ескертуі;
3) ұлттық институттың өтінімдерді тәуелсіз сараптамадан өткізуін ұйымдастыруы;
4) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы тартылған екі тәуелсіз сарапшының теріс қорытындысы туралы өтінім берушіні хабарландыруы;
5) ұлттық институттың мәлімденген шығындардың негізділігін тексеруі;
6) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініш берушіні шығындардың негізділігін тексеруі нәтижесі туралы хабардар етуі;
7) инновациялық грантты беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда ұлттық институттың грант алушымен инновациялық грант беру туралы шартқа отыру;
8) шарттың талаптарына сәйкес инновациялық грантты беру;
9) инновациялық грант беру туралы шартқа сәйкес жүзеге асып жатқан жобалар бойынша мониторинг.
13. Өтінім беруші, ұлттық институттың сұранымы бойынша, қажетті құжаттарды тапсыру уақытынан басқа, осы Ережелердің 12-тармағының 2)-8) тармақшаларында көрсетілген инновациялық гранттарды беру рәсімдерін жүргізу жалпы мерзімі 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.

8. Национальный институт обеспечивают неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера национального института, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок предоставления инновационных грантов
Параграф 1. Организация предоставления грантов
9. Национальный институт не менее 2 (двух) раз в год объявляет о начале приема заявок на получение инновационных грантов в средствах массовой информации, в том числе на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием адреса и периода приема заявок.
10. Национальный институт предоставляет отчет о проведении процедур предоставления инновационных грантов уполномоченному органу в сроки, установленные договором, заключенным между национальным институтом и уполномоченным органом.
11. Процедура предоставления инновационных грантов после даты предоставления отчета уполномоченному органу не прекращаются за исключением приема заявок, поступивших в сроки, не предусмотренные национальным институтом.
12. Процедура предоставления инновационных грантов включает в себя следующие этапы:
1) прием и проверка национальным институтом заявки на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о выявленных несоответствиях заявки требованиям настоящих Правил (в случае наличия);
3) организация национальным институтом проведения независимой экспертизы заявок;
4) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института об отрицательном заключении от двух привлекаемых независимых экспертов;
5) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат;
6) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о результатах проверки обоснованности затрат;
7) в случае принятия положительного решения о предоставлении инновационного гранта, заключение национальным институтом договора с грантополучателем о предоставлении инновационного гранта;
8) предоставление инновационного гранта в соответствии с условиями договора;
9) мониторинг проектов, реализуемых в соответствии с договорами о предоставлении инновационных грантов.
13. Общий срок проведения всех этапов процедуры предоставления инновационных грантов, указанных в подпунктах 2)-8) пункта 12 настоящих Правил не должен превышать 45 (сорок пять) рабочих дней, без учета времени в течении которого заявитель предоставляет материалы по запросу национального института.

14. Өтінімдерді қарастыру ұлттық институт белгіленген мерзімде жылына 2 (екі) реттен кем емес, арасы 40 (қырық) күннен кем емес уақытта жүргізіледі.
Ұлттық институтпен анықталмаған мерзім ішінде келіп түскен өтінімдер қарастырылмайды.
15. Ұлттық институт барлық түскен өтінімдерді тіркеп және 1 (бір) жұмыс күнінен кем емес уақытта олардың Ережелерге сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
16. Өтініштердің осы Ережелерге сәйкестігін тексеру кезеңінен кейін, 2 (екі) күннен кем емес күн ішінде ұлттық институт өтініш берушіге табылған сәйкессіздіктер туралы (табылған жағдайда) сауалнамада көрсетілген поштаға және электрондық поштаға хабарландыруды жібереді.
17. Өтініш құжаттары осы Ережелерге сәйкес келмеген жағдайда, өтініш беруші сәйкессіздікті жояды және осы Ережелерге сәйкес өтінішті немесе жетіспейтін және (немесе) түзетілген материалдарды және (немесе) құжаттарды қайта ұсынады.
Егер өтінішті қайта ұсыну кезінде, ұлттық институтпен анықталған сәйкессіздіктер жойылмаса, өтініш ағымдағы жылда қарау мүмкіндігінсіз қайтарылады.
Жетіспейтін және (немесе) дұрысталған материалдарды және (немесе) құжаттарды ұсыну кезеңі кезінде өтінімді қарастыру мерзімі тоқтатылады.
Егер 15 (он бес) жұмыс күн ішінде сұратылған материалдар және (немесе) құжаттар ұсынылмаса, өтініш өтініш берушіге одан әрі қараусыз қайтарылады.
18. Тәуелсіз сараптаманы өткізу үшін ұлттық институт отандық және шетелдік сарапшыларды тартады.
Тәуелсіз сараптаманы өткізу және тәуелсіз сарапшыларды іріктеу талаптары осы Ережелердің 3-қосымшасында көрсетілген.
19. Егер 2 тәуелсіз сарапшы тартылған жағдайда өтінім бір тәуелсіз сарапшыдан теріс қорытынды алған жағдайда, ұлттық институт үшінші тәуелсіз сарапшыны тартады.
20. Егер 2 тартылған тәуелсіз сарапшыдан теріс қорытынды алған жағдайда, ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және 12 жұмыс күнінен кем емес уақыт ішінде тартылған тәуелсіз сарапшылардың қорытындысы қосымшасына сәйкес өтініш берушіге хабарлама жөнелтеді.
21. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманы өткізу көрсеткіші бойынша тәуелсіз сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін өтінім бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексереді.

14. Рассмотрение заявок осуществляется не менее 2 (двух) раз в год в сроки, предусмотренные национальным институтом, интервал между которыми должен составлять не менее 40 (сорока) календарных дней.
Заявки, поступившие в сроки, не предусмотренные национальным институтом, рассмотрению не подлежат.
15. Национальный институт регистрирует поступившие заявки и организовывает проведение проверки их на соответствие требованиям настоящих Правил в срок не более 1 (одного) рабочего дня.
16. После окончания этапа проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил, национальный институт в срок не позднее 2 рабочих дней направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанные в анкете заявителя, уведомление о выявленных несоответствиях (в случае наличия).
17. В случае несоответствия заявки требованиям настоящих Правил, заявитель устраняет выявленные несоответствия и повторно представляет заявку или недостающие и (или) исправленные материалы и (или) документы, соответствующие требованиям настоящих Правил.
При предоставлении заявки повторно без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, она отклоняется без права дальнейшего предоставления ее в текущем году.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрение заявки приостанавливается.
В случае не предоставления запрашиваемых материалов и (или) документов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.
18. Национальным институтом привлекаются отечественные и зарубежные эксперты для проведения независимой экспертизы.
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов указаны в приложении 3 к настоящим Правилам.
19. В случае, если заявка получила отрицательное заключение от одного из независимых экспертов, при условии если к проведению независимой экспертизы привлекались два эксперта, то национальный институт привлекает третьего независимого эксперта.
20. В случае получения отрицательного заключения от двух привлекаемых независимых экспертов уполномоченное лицо национального института принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта и направляет соответствующее уведомление заявителю не позднее
2 (двух) рабочих дней, с приложением заключения привлекаемых независимых экспертов.
21. По результатам проведения независимой экспертизы национальный институт после получения национальным институтом положительного заключения независимой экспертизы проводит оценку обоснованности заявленных затрат по заявкам.

22. Инновациялық гранттарды алуға мәлімделген шығындардың негізділігін бағалауды жүргізу рәсімдері ұлттық институттың актілерімен реттеледі және ұлттық институттың интернет-ресурсында орналастырылады.
23. Шығындардың негізділігін бағалауды жүргізуге ұсынылған ақпараттың жетіспеушілігі кезінде ұлттық институт бір реттен артық емес өтініш берушімен мәлімделген шығындарды растайтын ақпаратты өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген өтініш берушінің электрондық мекен-жайына және поштасына жолдайды.
24. Өтініш беруші ұлттық институтқа шығындарды растайтын сұратылған материалдар және (немесе) құжаттарды қоса қажетті ақпаратты электрондық пошта және пошталық катынас арқылы өзінің қолтаңбасы бар (өтініш беруші жеке тұлға болған жағдайда) немесе уәкілетті тұлғаның немесе өтініш беруші-ұйымның бірінші басшысының қолтаңбасы бар (өтініш беруші заңды тұлға болған жағдайда) жолдама хатпен бірге сұраныс жіберілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде ұсынады.
Өтініш беруші жетпей тұрған және (немесе) түзетілген материалдар және (немесе) құжаттарды ұсынған мерзімде, ұлттық институтпен өтінімді қарастыру тоқтатылады.
Сұратылған құжаттар сұраныстың күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде ұсынылмаған жағдайда өтінім ағымдағы жылда оны одан әрі қараусыз өтініш берушіге қайтарылады.
25. Тексеру қорытындысы бойынша есептелінген, негізделген мәлімденген шығындардың мөлшері мүмкін қаражат мөлшері ретінде шығын баптары бойынша жұмсауға болжанатын шығындар болып белгіленеді.
26. Шығындарды мәлімдеу барысында өтініш беруші жоба бойынша белгіленген сомасының толық емес көлемін негіздеген жағдайда, сұралынған сома пропорционалды түрде негізделген сомаға дейін төмендетіледі.
27. Ұлттық институт мәлімденген шығындардың негізділігін бағалау аяқталғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде мәлімденген шығындардың негізділігін бағалау нәтижелерін өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген мекенжайға танысу үшін жолдайды.
28. Өтініш беруші 5 (бес) жұмыс күннің ішінде электрондық пошта немесе пошта арқылы ұлттық институттың атына шығындардың негізділігінің қорытындысымен келісу немесе келіспеуі туралы өзіңнің қолтаңбасы бар (өтініш беруші жеке тұлға болған жағдайда) немесе уәкілетті тұлғаның немесе өтініш беруші-ұйымның бірінші басшысының қолтаңбасы бар (өтініш беруші заңды тұлға болған жағдайда) хатты жолдайды. Шығындардың негізділігінің қорытындысымен келіспеген жағдайда ұлттық институт инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

22. Процедура проведения проверки обоснованности заявленных затрат заявителя на получение инновационного гранта регулируется актами национального института и размещается на интернет-ресурсе национального института.
23. При недостаточности представленной информации для проведения проверки обоснованности заявленных затрат, национальный институт не более одного раза направляет заявителю официальный запрос по электронной почте, указанной в анкете заявителя и почтовым сообщением о предоставлении дополнительной информации, для подтверждения заявленных заявителем затрат.
24. Заявитель представляет в национальный институт информацию, необходимую для подтверждения заявленных заявителем затрат сопроводительным письмом по электронной почте и почтовым сообщением за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченным лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) с приложением запрашиваемых материалов и (или) документов в срок не превышающий 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня направления запроса.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрение заявки национальным институтом приостанавливается.
В случае не предоставления запрашиваемых документов в течение
15 (пятнадцати) рабочих дней с даты соответствующего запроса, заявка возвращается заявителю без дальнейшего ее рассмотрения в текущем году.
25. Размер обоснованных заявленных затрат, рассчитанный по итогам проверки, принимается как максимально возможный размер средств, предполагаемый к трате по статьям расходов.
26. Если при проверке обоснованности заявленных затрат заявитель обосновывает заявленную сумму по проекту не в полном объеме, то сумма запрашиваемых средств уменьшается пропорционально до обоснованной суммы по проекту.
27. Национальный институт после окончания проверки обоснованности заявленных затрат в течении 1 (одного) рабочего дня направляет на ознакомление заключение по проверке обоснованности заявленных затрат на электронный адрес, указанный в анкете заявителя.
28. Заявитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения по проверке обоснованности заявленных затрат представляет в адрес национального института по электронной почте и почтовым сообщением письмо, за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) о согласии с заключением по проверке обоснованности затрат или несогласии.
На период предоставления заявителем письма о согласии или несогласии с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат, рассмотрение заявки национальным институтом приостанавливается.

29. Өтініш берушіден шығындардың негізділігінің қорытындысымен келіспеген жағдайда ұлттық институттың уәкілетті тұласы инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
30. Өтініш берушіден шығындардың негізділігінің қорытындысымен келіскені туралы жазбаша хаты болғанда ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беру туралы шешім қабылдайды.
31. Инновациялық грант өтініш берушімен ұлттық институт арасында ұлттық институтпен анықталған нысанға сәйкес екі жақты шарт жасасқанда беріледі.
32. Осы Ережелердің 27-29-тармақтарында қарастырылған шешімдер қабылданған күннен бастап ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініш берушіге жазбаша хабарлама жөнелтеді.
33. Инновациялық грантты беру туралы шарт өтініш берушіге шығындардың негізділігін тексеру бойынша қорытындымен келісу туралы хатты ұсынған күннен 10 (он) жұмыс күні ішінде қол қою үшін ұлттық институтпен жөнелтіледі.
34. Инновациялық грантты беру туралы шарт өтініш беруші тарапынан 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жасалмаса, ұлттық институттың әкілетті тұлғасы инновациялық грант беруден бас тарту және одан бұрын жасалған шешімнің күшін жою туралы шешім шығарады.
35. Инновациялық грант беру туралы шартқа қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жіберіледі.
36. Жасалған шарттың талаптарына сәйкес жобаны жүзеге асыруды бақылау мақсатында кейіннен уәкілетті органға жарты жылда бір рет есеп жіберу үшін ұлттық институт инновациялық грантты беру туралы шарттың талаптарына сәйкес жобаны жүзеге асыру барысының тұрақты мониторингін жүргізеді.
37. Жасалған инновациялық гранттарды беру туралы шарттар бойынша жобалардың мониторингі ұлттық институттың актілерімен реттеледі және оның интернет-ресурсында орналастырылады.
38. Гранттың қаражатын грант алушыға аудару жасалған инновациялық грантты беру туралы шарттың талаптарына сәйкес ұлттық институтпен жүргізілген іс-шалаларды (әрекеттерді) жүзеге асыру мониторингінің қорытындылары бойынша кезең-кезеңмен жүзеге асырылады.
39. Ұлттық институт инновациялық гранттар беру туралы шешім қабылданған жобалар жөніндегі ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
2 Параграф. Шетелде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға, жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға, консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға, басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге грант алу үшін материалдар және (немесе) құжаттар тізімі

29. В случае несогласия заявителя с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат уполномоченное лицо национального института принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта.
30. На основании положительного заключения от двух привлекаемых независимых экспертов и письменного согласия заявителя с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат национальный институт предоставляет инновационный грант.
31. Инновационный грант предоставляется путем заключения двухстороннего договора на предоставление инновационного гранта, форма которого определяется национальным институтом, между заявителем и национальным институтом.
32. Уполномоченное лицо национального института со дня принятия решения, предусмотренных пунктами 27-29 настоящих Правил направляет заявителю соответствующее письменное уведомление.
33. Договор о предоставлении инновационного гранта направляется национальным институтом заявителю для подписания в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления письма о согласии с заключением по проверке обоснованности затрат.
34. В случае, если договор о предоставлении инновационного гранта не заключен в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения договора о представлении инновационного гранта, по вине заявителя, уполномоченное лицо национального института принимает решения об отказе в предоставлении гранта и отмене ранее принятого решения о предоставлении инновационного гранта.
35. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении инновационного гранта его копия направляется уполномоченному органу.
36. В целях контроля процесса реализации проекта в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг хода реализации проекта согласно условиям заключенного договора о предоставлении инновационного гранта для последующего направления в уполномоченный орган отчета один раз в полугодие.
37. Мониторинг проектов по заключенным договорам о предоставлении инновационного гранта регулируется актами национального института и размещается на его интернет-ресурсе.
38. Перечисление средств инновационного гранта грантополучателю производится в соответствии с условиями заключенного договора о предоставлении инновационного гранта поэтапно по результатам проведенного национальным институтом мониторинга реализации мероприятий (действий).
39. Национальный институт размещает информацию о проектах, по которым принято решение о предоставлении инновационного гранта на собственном интернет-ресурсе.
Параграф 2. Перечень материалов и (или) документов для
получения инновационных грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом, привлечение
высококвалифицированных иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций, на
внедрение управленческих и производственных технологий

40. Осы Ережелерге сәйкес инновациялық грантты алуға үміткер өтініш беруші ұлттық институтқа мына құжаттарды ұсынады:
1) осы Ережелерге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша грантты алуға өтініш;
2) осы Ережелерге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Ережелерге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспардың жобасы (оған қоса ағылшын тілінде, электрондық тасымалдаушыда Word форматында және сканерленген PDF немесе JPEG форматында);
4) осы Ережелерге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, мәлімденген және (немесе) жұмсалған шығындарды растайтын құжаттарды (шарттардың, келісімдердің көшірмелері, жұмыстар мен қызметтер сметасының техникалық ерекшелігі, өзге жеткізушілердің балама бағалық-коммерциялық ұсыныстары, интернет ресурстарға сілтемелер, төлем шоттары және т.б.) қоса берумен шығындар сметасының жобасы ұсынылады (оған қоса ағылшын тілінде, электрондық тасымалдаушыда Word форматында және сканерленген PDF немесе JPEG форматында);
5) заңды тұлғаға мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың бар болуын растайтын «Электронды үкімет» порталынан электронды құжат;
Ескерту: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
6) салық төлеушінің салықтық берешегінің және төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, өтінім беру күнінің алдындағы үш айдан артық жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқтығы немесе болуы туралы анықтамасы;
7) заңды немесе жеке тұлғалар үшін - басшы болып табылатын тұлғаға өтінімді беруге, қол қоюға, инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қоюға берілген құзыретті растайтын құжат;
8) жеке тұлғалар үшін – қолма қол ұсынған кезде жеке куәліктің немесе паспорттың көшірмелері және тұпнұсқалары, салыстырып тексергеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады, немесе пошта арқылы түскен кезде жеке куәліктің немесе паспорттың нотариалды куәландырылған көшірмелері;

40. Заявитель, претендующий на получение инновационных грантов согласно настоящим Правилам, представляет в национальный институт следующие документы:
1) заявление на получение гранта по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) анкету заявителя по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) проект календарного плана по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
4) проект сметы расходов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG) с приложением документов, подтверждающие заявленные и (или) произведенные затраты (копии договоров, соглашений, техническая спецификация работ и услуг, альтернативные ценовые или коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы, счета на оплату);
5) для юридических лиц электронный документ с портала «Электронное правительство», подтверждающий наличие свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации);
Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
6) справку об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) для юридических или физических лиц - документ, подтверждающий полномочия, являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
8) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта при поступлении заявки по почте;

9) жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың бар болуын растайтын «Электронды үкімет» порталынан электронды құжат;
41. Шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға грант алуға үміткер өтініш беруші осы Ережелердің 40-тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша ұлттық институтқа мына құжаттарды ұсынады:
1) қызметтерді орындаушы-ұйыммен және өтініш берушімен келісілген мәлімденген мерзімдегі өтініш берушінің инженерлік-техникалық персоналының біліктілігін арттыру бағдарламасы (оған қоса ағылшын тілінде, электрондық тасымалдаушыда Word форматында және сканерленген PDF немесе JPEG форматында);
2) қызметкердің алған білімі мен дағдыларын өтініш берушінің кәсіпорнында қызметінде кемінде 1 жыл ішінде қолдану туралы міндеттемесін қамтитын өтініш беруші мен қызметкер (шет елге біліктілігін артыруға жіберілген) арасында жасасқан еңбек шартының көшірмесі, (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
3) өтініш берушінің инженерлік–техникалық персоналының біліктілігін арттыру жоспарланатын, немесе осы қызметтерді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсететін ұйыммен өтініш берушінің ынтымақтасу ниетін растайтын біліктілікті арттыру курсының құны көрсетілген құжат (орындаушы-ұйыммен қызметтер қабылданбаған немесе көрсетілмеген жағдайда ұсынылады) (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
4) іссапарға баратын жеріне және тұрақты жұмыс орнына керіқарай жол жүру құнын, біліктілікті арттыру мерзімі ішінде тұру құнын, оларды төлеуді растайтын құжаттар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады).
42. Жоғары біліктік шетелдік мамандарды тартуға грант алуға үміткер өтініш беруші осы Ережелердің 40-тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша мына құжаттарды ұсынады:
1) осы Ережелерге 5-қосымшаға сәйкес жоғары білікті шетелдік маманның жоғары кәсіптік білімі және инженерлік-техникалық саладағы кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі болуын растайтын құжат (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);

9) для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предприятий – электронный документ с портала «Электронное правительство», подтверждающий наличие свидетельства о регистрации.
41. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом дополнительно к документам указанным в подпунктах 1)-9) пункта
40 настоящих Правил предоставляет в национальный институт:
1) программу повышения квалификации инженерно-технического персонала заявителя на заявленный срок, согласованную с организацией-исполнителем услуг и заявителем (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
2) копию договора, заключенного между заявителем и работником (направляемого на повышение квалификации за рубеж), содержащего обязательства последнего на применения полученных знаний и навыков на предприятии в деятельности заявителя в течение не менее 1 года (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) документ, подтверждающий намерение сотрудничества заявителя с организацией, в которой планируется повысить квалификацию инженерно-технического персонала заявителя, либо предоставляющей услуги по организации таких услуг, с указанием стоимости курса повышения квалификации (представляется в случае, если организацией-исполнителем не приняты и не оказаны услуги) (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
4) документы, подтверждающие стоимость проезда к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, стоимость проживания, в течение срока повышения квалификации, и их оплату (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG).
42. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов дополнительно к документам указанным в подпунктах 1)-9) пункта 40 настоящих Правил предоставляет в национальный институт:
1) документ, подтверждающий наличие у высококвалифицированного иностранного специалиста высшего профессионального образования и опыта работы не менее 5 (пяти) лет в инженерно-технической сфере согласно приложению 5 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);

2) тартылуға болжанатын жоғары білікті шетелдік маман қызметінің құнын растайтын құжаттар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады).
43. Консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға грант алуға үміткер өтініш беруші осы Ережелердің 40-тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша мына құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті деп танылатын, мемлекеттік органдармен берілетін лицензиялар мен рұқсаттамалардың түпнұсқасы және көшірмелері, салыстырып тескергеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады, немесе пошта арқылы түскен кезде мемлекеттік органдармен берілетін лицензиялар мен рұқсаттамалардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
2) осы Ережелерге 6-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымның ұсынылатын қызметтер саласында кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі болуын растайтын біліктілік туралы мәліметтер (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
3) тартылатын консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйым оларға ұқсас қызметтерді көрсеткен кемінде үш клиенттен ұсынымдар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
4) консалтингтік, жобалық және инжинирингтік қызметтер саласында қызмет көрсететін ұйымның консалтингтік, жобалық және инжинирингтік қызметтерді көрсету құнын растайтын құжаттар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады).
44. Басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге грант алуға үміткер өтініш беруші осы Ережелердің 40-тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша мына құжаттарды ұсынады:
1) осы Ережелерге 6-қосымшаға сәйкес басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізу саласында қызмет көрсетуші ұйымның басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізу саласындағы кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесін растайтын біліктілігі туралы мәліметтер (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);

2) документ, подтверждающий стоимость услуг высококвалифицированного иностранного специалиста, предполагаемого к привлечению (также представляется на английском языке, на электронном носителе (в формате Word, и сканированные в формате PDF или JPEG).
43. Заявитель, претендующий на получение гранта на привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций дополнительно к документам указанным в подпунктах 1)-9) пункта 40 настоящих Правил предоставляет в национальный институт:
1) копии и оригиналы лицензий, разрешений, выдаваемых государственными органами на занятие отдельными видами деятельности, в случае, если данные документы обязательны в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригинал документа возвращается заявителю или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, разрешений, выдаваемых государственными органами на занятие отдельными видами деятельности при поступлении заявки по почте;
2) сведения о квалификации, подтверждающие наличие у консалтинговой, проектной и инжиниринговой организации опыта работы в сфере предоставляемых услуг не менее 3 (трех) лет по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) не менее трех рекомендаций от клиентов, которым привлекаемая консалтинговая, проектная и инжиниринговая организация оказывала аналогичные услуги (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
4) документы, подтверждающие стоимость услуг организации, оказывающей услуги в области консалтинговых, проектных и инжиниринговых услуг на оказание консалтинговых, проектных и инжиниринговых услуг (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG).
44. Заявитель, претендующий на получение гранта на внедрение управленческих и производственных технологий дополнительно к документам указанным в подпунктах 1)-9) пункта 40 настоящих Правил предоставляет в национальный институт:
1) сведения о квалификации, подтверждающие опыт работы организации, оказывающей услуги в области внедрения управленческих и производственных технологий не менее двух лет в сфере оказания услуг по внедрению управленческих и производственных технологий согласно приложению 6 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);

2) тартылатын ұйым оларға ұқсас қызметтерді көрсеткен кемінде үш клиенттен ұсынымдар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымладауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
3) басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізу саласында қызмет көрсетуші ұйымның басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізу саласындағы қызметтерді көрсету құнын растайтын құжаттар (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта (Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады).
45. Грантты алуға өтініш ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілінде қағаз тасымалдауышта екі данада (түпнұсқа және көшірме) және электронды тасымалдауышта ұсынылады (Word форматында).
46. Грантты алуға өтінімнің материалдары бірыңғай бумаға жинақталған, беттері нөмірленген және осы Ережелердің талаптарына сәйкес рәсімделген болуы тиіс.
47. Инновациялық грантты беру туралы шарт жасасқан өтінім материалдары өтініш берушіге қайтарылмайды.
48. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және сенімділігін қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептерде пайдаланылған мәліметтердің көзі және есепті жүргізу күні көрсетіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға, консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
1-қосымша
Инновациялық гранттарды беру шарттары
1. Шетелде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға грант беру шарттары
1. Шетелде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға грант өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру үшін жаңа білімді, дағдыларды және тәжірибені алу мақсатында беріледі.
2. Ағымдағы күнтізбелік жыл шегінде өтініш беруші шет елде инженерлік-техникалық персоналдың өтініш берушінің атқарушы органының басшысы немесе мүшелері болып табылмайтын 10 (он) артық емес қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға грант алуға 1 (бір) өтінімді бере алады.
3. Шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға грант 1 (бір) маманға жылына 2 000 000 (екі миллионнан) артық емес көлемдегі шығын құнын өтеуді көздейді және өтініш берушіге шығындарды өтеу түрінде беріледі, бірақ дәлелденген мәлімденген шығындардың 40 (қырық) пайызынан артық емес.

2) не менее 3 (трех) рекомендаций от клиентов, которым привлекаемая организация оказывала аналогичные услуги также представляется на английском языке, на электронном носителе (в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) документы, подтверждающие стоимость услуг организации, оказывающей услуги в области внедрения управленческих и производственных технологий на оказание услуг по внедрению управленческих и производственных технологий также представляется на английском языке, на электронном носителе (в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG).
45. Заявка на получение гранта представляется в национальный институт на государственном или русском языках на бумажном носителе в двух экземплярах (оригинал и копия) и на электронном носителе (в формате Word).
46. Материалы заявки на получение гранта должны быть сформированы в единую папку, листы пронумерованы и оформлены в соответствии с требованиями настоящих Правил.
47. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта не возвращаются заявителю.
48. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.
Приложение 1
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Условия предоставления инновационных грантов
1. Условия предоставления гранта на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом
1. Грант на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом предоставляется в целях приобретения новых знаний, навыков и опыта для повышения эффективности организации производства.
2. В пределах текущего календарного года заявитель может подать
1 (одну) заявку на получение гранта на повышение квалификации за рубежом не более 10 (десяти) работников инженерно-технического персонала, не являющимися руководителем или членами исполнительного органа заявителя.
3. Грант на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом предусматривает возмещение стоимости затрат в размере не более 2 000 000 (двух миллионов) тенге на 1 (одного) специалиста в год и предоставляется заявителю в виде возмещения затрат, но не более 40 (сорок) процентов от обоснованных заявленных затрат.

4. Шетелде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруға бағытталған грант, өтініш берушіге келесі шығындардың бөлігін өтеуге беріледі:
1) іссапарға баратын жеріне және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүруі бойынша (іссапарға жіберілген адамға әкімшілік жол жүруге тиісті қаражат беретін жағдайлардан басқа) ұсынылған жол жүру құжаттарының негізінде:
темір жол бойынша купелі вагон тарифі (жұмсақ дивандары төменде орналасқан, орналасуын реттейтін құрылғы орнатылған жұмсақ креслолары бар (СВ) 2 орындық, сондай-ақ аса жүрдек пойыздардың «Турист» және «Бизнес» сыныпты купелі вагондарын қоспағанда);
су жолдары;
тас жол және топырақты жолда бойынша – осы елді мекенде қолданылатын жол жүру құны бойынша;
және әуе көлігімен – растаушы құжаттар бар болса, экономикалық сынып тарифі бойынша;
жол жүру билеттері мен қонақ үйден орын броньдау құны;
іссапарға баратын жеріне және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру кезінде мұндай шығыстарды растайтын құжаттары бар болса, поездарда төсек-орын жабдығын пайдалану құны;
2) біліктілікті арттыру мерзімінің ішінде бір орындық қонақ үй бөлмесінің құны бойынша тұру құнын төлеуге – нақты шығындар бойынша стандарт, оның ішіне құнына тең тұрғын үй ақысына оның ішінде тәуліктік шығындарды қоспағанда, мемлекеттік қызметкерлердің қызметтік шетелдік іссапарларын республикалық және жергілікті бюджет есебінен өтеуді реттейтін нормативтік құқық актіге сәйкес мөлшерлемелер бойынша броньдау шығыстары жұмсалған шығындардың бірбөлігін төлеу түрінде беріледі.
3) шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру қызметін ұсынатын ұйым қызметінің құны.
5. Біліктілігін арттыруға жіберілген қызметкердің оқу кезінде болу ұзақтығы:
курстарда, семинарларда оқығанда 1 (бір) айдан;
тағылымдамадан өту кезі 3 (үш) айдан аспауы тиіс.
6. Өтініш берушінің шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыру грант бойынша жобаның іске асыру нәтижелері ретінде:
1) курстарда, семинарларда оқу және тағылымдамадан өту қорытындысы туралы есеп, соның ішінде оқуды өтуді растайтын құжаттардың көшірмелері (сертификат, диплом);
2) еңбек өнімділігіндегі және (немесе) орындалатын жұмыстың тиімділігіндегі өзгерістер туралы есеп (ұлттық институт қорытынды есепті қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай өткеннен кейін тапсырылады).
7. Осы Ережелерге сәйкес, оларды шет елде инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыру жоспарланатын ұйымдар болып шетелдік білім беру, ғылыми, ғылыми-өнеркәсіптік немесе өнеркәсіптік ұйымдар табылады.

4. Грант на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом предоставляется заявителю в виде возмещения части затрат, понесенных:
1) на проезд к месту командирования и обратно к месту постоянной работы (кроме случаев, когда администрацией предоставляются командированному соответствующие средства передвижения) на основании предъявленных проездных документов при проезде по:
железным дорогам – по тарифу купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов «Турист» и «Бизнес» скоростных поездов);
водным путям;
шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда;
воздушным транспортом – по тарифу экономического класса, при наличии подтверждающих документов;
стоимости бронирования проездных билетов и места в гостинице;
стоимости пользования постельными принадлежностями в поездах при проезде к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, при наличии документов, подтверждающих эти расходы;
2) на стоимость проживания в течение срока повышения квалификации по стоимости одноместного гостиничного номера по классификации – стандарт по фактическим затратам, в том числе, расходы по бронированию, по ставкам в соответствии с нормативным правовым актом, регулирующим возмещение государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов, кроме затрат на суточные расходы;
3) на стоимость услуг организации, предоставляющей услуги организации повышения квалификации инженерно-технического персонала за рубежом.
5. Длительность пребывания работника направленного на повышение квалификации не должна превышать:
1 (одного) месяца при обучении на курсах, семинарах;
(трех) месяцев при прохождении стажировки.
6. Результатом реализации грантополучателем проекта по гранту на повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом является:
1) отчет об итогах обучения на курсах, семинарах, прохождения стажировки, включая предоставление копий документов, подтверждающих прохождение обучения (сертификат, диплом);
2) отчет о произошедших изменениях в производительности труда и (или) повышении эффективности выполняемой работы (представляется по истечение 6 (шести) месяцев после прохождения работником повышения квалификации за рубежом).
7. Организациями, в которых планируется повысить квалификацию инженерно-технического персонала за рубежом, согласно настоящим Правилам признаются зарубежные образовательные, научные, научно-промышленные или промышленные организации.

2. Жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға грант беру шарттары
8. Жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға грант технологиялық процесті жетілдіру, жабдықтарды пайдалану тиімділігін арттыру үшін беріледі. Осы Ережелерге сәйкес инженерлік-техникалық саладағы шетел мамандарын тарта алады.
9. Жылына 3 (үш) маманнан артық емес жоғары білікті шетелдік мамандарды тарту шығындарының бір бөлігін өтеу көрсетілген қызметтер құнын өтеуге жұмсалған қаражаттың (тәуліктік, тұрғын үй, жолақы шығындарын қоспағанда) 40 (қырық) пайызы шегінде жүргізіледі, бірақ жылына 1 (бір) маманға 9 000 000 (тоғыз) миллион теңгеден аспайды. Жылына біліктілігі жоғары 3 (үштен) артық шетел маманы тартылған жағдайда жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға грантқа сәйкес одан кейін тартылған жоғары білікті шетелдік мамандар қызметтерінің құны өтелмейді. Жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға грантқа ие болу мерзімі 1 (бір) жылдан аспауы тиіс.
10. Білікті шетелдік мамандардың грант алушыға көрсетілген қызметтері нәтижесі бойынша өтеу жобаларды іске асыру мониторингі нәтижелері бойынша күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
11. Мыналар өтініш берушінің жоғары білікті шетелдік мамандарды тартуға грантқа ие болу нәтижелері болып табылады:
1) жоғары білікті шетелдік маман енгізген технологиялық процестерді жақсартуға бағытталған ұсыныстарды көрсетумен атқарылған жұмыс туралы есеп;
2) жоғары білікті шетелдік маманның атқарған жұмыстарының актісі;
3) еңбек өнімділігіндегі және (немесе) орындалатын жұмыстың біліктілігіндегі өзгерістер туралы есеп (ұлттық институт қорытынды есепті қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай өткеннен кейін тапсырылады).
3. Консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға грантты беру шарттары
12. Консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға грант технологиялық процестерді жетілдірудің техникалық құжаттарын әзірлеуге беріледі.
13. Осы Ережелерге сәйкес консалтингтік ұйым деп компанияны басқару жүйесін қалыптастырумен, қайта ұйымдастырумен және қызмет етуімен байланысты мәселелерді шешу бойынша кәсіпорындарға көрсетілетін кәсіби көмек ретінде танылады.

2. Условия предоставления гранта на привлечение
высококвалифицированных иностранных специалистов
8. Грант на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов предоставляется для совершенствования технологических процессов, повышения эффективности использования оборудования. Согласно настоящим Правилам привлекаются иностранные специалисты в инженерно-технической сфере.
9. Возмещение части затрат по привлечению высококвалифицированных иностранных специалистов осуществляется в пределах 40 (сорока) процентов от обоснованных заявленных затрат на выплату стоимости оказанных услуг (без учета затрат на проезд, проживание, оплаты суточных), но не более 9 000 000 (девяти миллионов) тенге на 1 (одного) специалиста в год, не более 3-х (трех) специалистов в год. В случае привлечения более 3-х (трех) высококвалифицированных иностранных специалистов в год, стоимость услуг последующих высококвалифицированных иностранных специалистов не возмещается согласно гранту на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов. Срок освоения гранта на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов не должен превышать 1 (одного) года.
10. Возмещение осуществляется по результатам оказанных услуг высококвалифицированными иностранными специалистами грантополучателю поэтапно в соответствии с календарным планом по итогам мониторинга реализации этапов проекта.
11. Результатом реализации грантополучателем проекта по гранту на привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов является:
1) отчет о выполненной работе, с указанием рекомендации, направленные на улучшение технологических процессов, внедренных высококвалифицированным иностранным специалистом;
2) акт выполненных работ высококвалифицированного иностранного специалиста;
3) отчет о произошедших изменениях в производительности труда и (или) повышении эффективности выполняемой работы (представляется по истечению 6 (шести) месяцев после окончания иностранным специалистом работ по совершенствованию технологических процессов, повышению эффективности использования оборудования в рамках настоящего инновационного гранта).
3. Условия предоставления гранта на привлечение консалтинговых,
проектных и инжиниринговых организаций
12. Грант на привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций предоставляется для разработки технической документации совершенствования технологических процессов.
13. Под консалтинговой организацией в настоящих Правилах понимается профессиональная помощь предприятиям по решению проблем, связанных с формированием, реорганизацией и функционированием системы управления компанией.

14. Грант консалтингтік ұйым көрсететін мынадай қызметтерге беріледі:
1) кәсіпорынның жалпы жұмысын оңтайландыру (энергия аудиті, ақпараттық технология саласындағы консалтинг, оның ішінде автоматтандырылған жүйенің функционалдық сипаттамасына қойылатын талаптарды қалыптастыру және компанияны басқару жүйесін қалыптастырумен, қайта ұйымдастырумен және қызмет етуімен байланысты мәселелер жиынтығын шешу бойынша оны ұйымдарға енгізу бойынша);
2) өнеркәсіптік дизайн әзірлеу бойынша қызметтер.
15. Осы Ережелерге сәйкес жобалық және инжинирингтік ұйымдар ұйымның өндірістік процеске дайындығымен байланысты қызметтер кешені, өндірістік процесті қамтамасыз ету және өнім өндіру, компания қызметінің негізгі өзекті көрсеткіштеріне – құн, қызметтер, сапа, даму қарқыны – түпкілікті қол жеткізу үшін бизнес процестерін қайта жобалау бойынша қызметтер кешенін ұсынатын ұйымдар болып табылады.
16. Жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға грант инженерлік ниет пен шешімдерді дайындауға, жаңа конструкцияларды іздеуге, технологиялар мен оны өндіріске енгізу мүмкіндіктерін айқындауға, өндіріс процесінің қалыпты жұмысын сүйемелдеу мен басқаруға және өнім өндіруге беріледі.
17. Өтініш беруші өтінімде консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды немесе олардың бірін тарту қажеттілігін көрсете алады.
18. Консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға арналған грант қызметтің құнын өтеуіне беріледі:
1) 40 (қырық) пайыз, бірақ 5 000 000 (бес миллион) теңгеден аспайтын мөлшерде консалтингтік ұйымдар қызметінің құнын өтеуді көздейді. Грантты игеру мерзімі алты айдан аспауы тиіс;
2) 30 (отыз) пайыз, бірақ 30 000 000 (отыз миллион) теңгеден аспайтын мөлшерде жобалық және инжинирингтік ұйымдар қызметінің құнын өтеуді көздейді. Грантты игеру мерзімі он сегіз айдан аспауы тиіс.
19. Өтеу консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдардың грант алушыға мониторинг нәтижелеріне байланысты күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
20. Өтініш берушінің консалтингтік, жобалық және инжинирингтік ұйымдарды тартуға гранты бойынша жобаның жүзеге асырылу нәтижелері болып табылады:
1) консалтингтік компанияның энергия аудиті бойынша, ақпараттық технология саласында, компанияны басқару жүйесін қалыптастырумен, қайта ұйымдастырумен және қызмет етуімен байланысты мәселелер жиынтығын шешу, өнеркәсіптік дизайн құру бойынша көрсеткен қызметтерін растайтын құжаттар;

14. Грант предоставляется для оказания консалтинговой организацией следующих услуг:
1) по оптимизации общего функционирования предприятия (энергоаудит, консалтинг в области информационных технологий, в т.ч. формирование требований к функциональным характеристикам автоматизированной системы и ее внедрение на предприятиях, по решению совокупности проблем, связанных с формированием, реорганизацией и функционированием системы управления компанией);
2) по разработке промышленного дизайна.
15. Под проектными и инжиниринговыми организациями в настоящих Правилах понимаются организации, оказывающие комплекс услуг, связанные с подготовкой производственного процесса, по обеспечению процесса производства и реализации продукции, услуги по перепроектированию бизнес процессов компаний для достижения коренных улучшений в основных актуальных показателях их деятельности - стоимость, услуги, качество, темпы роста.
16. Грант на привлечение проектных и инжиниринговых организаций предоставляется на подготовку инженерного замысла и решения, поиск новых конструкций, технологий и определение возможностей их внедрения на производстве, на услуги по обеспечению, сопровождению и управлению нормального хода процесса производства и реализации продукции.
17. Заявитель может указать в заявке необходимость привлечения консалтинговой, проектной и инжиниринговой организации либо одну из них.
18. Грант на привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций предусматривает возмещение стоимости услуг:
1) консалтинговых организаций - в размере 40 (сорок) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 5 000 000 (пяти миллионов) тенге. Срок освоения гранта не должен превышать шести месяцев;
2) проектных и инжиниринговых организаций в размере 30 (тридцать) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 30 000 000 (тридцати миллионов) тенге. Срок освоения гранта не должен превышать восемнадцати месяцев.
19. Возмещение осуществляется по результатам оказанных услуг консалтинговыми, проектными и инжиниринговыми организациями грантополучателю поэтапно в соответствии с календарным планом по итогам мониторинга реализации этапов проекта.
20. Результатом реализации грантополучателем проекта по гранту на привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций являются:
1) документы, подтверждающие оказание консалтинговой компанией услуг по энергоаудиту, в области информационных технологий, по решению совокупности проблем, связанных с формированием, реорганизацией и функционированием системы управления компанией, промышленному дизайну;

2) жобалық және инжинирингтік ұйымдардың техникалық экономикалық негіздемені, жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу, инженерлік ой мен шешім дайындау, жаңа конструкция мен технологияларды іздестіру және оларды өндіріске енгізу мүмкіндіктерін айқындау, сараптама және ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ өнім өндірісінің барлық сатыларындағы жобаны сүйемелдеу бойынша көрсеткен қызметтерін растайтын құжаттар.
4. Басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге грант беру шарттары
21. Басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге грант отандық кәсіпорындардың басқарушылық және өндірістік деңгейінің өсуін ынталандыру үшін, өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру үшін беріледі.
22. Өтініш беруші өтінімде басқарушылық және өндірістік технологияларды немесе олардың бірін енгізу қажеттілігін көрсете алады.
23. Осы Ережелерде басқарушылық және өндірістік технология деп жалпы ұйымдардағы өндіріс тиімділігін арттыруға бағытталған ғылымның, техника мен қоғамның жетістіктерін пайдаланумен немесе белгілі алгоритм бойынша әртүрлі бейіндегі кәсіпорындарда орындалатын ақпараттық, есептік, ұйымдастырушылық, өндірістік және логикалық іс-әрекеттерден тұратын басқару және өндіріс процесін орындау бойынша ұйымдастырушылық шаралар кешені танылады.
Басқарушылық және өндірістік технологияларға ұйымның экономикалық тиімділігін арттыратын технологиялар, оның ішінде автоматтандырылған басқару жүйесі, энергия тиімді және энергия-ресурс үнемдеу, ақпараттық технологиялар, жобаны басқару стандарттары, Lean Кайдзен технологиялар, әлеуметтік жауапкершілік, еңбекті қорғау және кәсіби аурулардың алдын алу саласындағы (ISO) бойынша халықаралық стандарттау ұйым стандарттары, жобалық менеджмент, зерттеулер, әзірлемелер мен инновациялар, тәуекелдіктерді басқару, энергия және экология менеджменті кіреді.
24. Басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге грант басқарушылық процесін оңтайландыруға бағытталған басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізумен байланысты іс-шараларды жүзеге асыруға жұмсалған шығындар бөлігінің орнын толтыру түрінде беріледі. Басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге гранттың көлемі басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуге жұмсалатын дәлелденген мәлімденген шығындардың 40 (қырық) пайызынан аспауы тиіс, бірақ 15 000 000 (он бес миллион) теңгеден аспауы тиіс. Басқарушылық және өндірістік технологияны енгізуге грантты игеру мерзімі шартқа қол қойылған күннен бастап он екі айдан аспауы тиіс.

2) документы, подтверждающие оказание проектными и инжиниринговыми организациями услуг по разработке технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации, подготовке инженерного замысла и решения, поиску новых конструкций и технологий и определение возможностей их внедрения на производстве, экспертизе и выработке рекомендаций, а также отчетов по сопровождению проекта на всех стадиях его реализации.
4. Условия предоставления гранта на внедрение управленческих и
производственных технологий
21. Грант на внедрение управленческих и производственных технологий предоставляется для стимулирования роста управленческого и производственного уровня отечественных предприятий для повышения эффективности организации производства.
22. Заявитель может указать в заявке необходимость во внедрении управленческих и производственных технологий, либо одну из них.
23. Под управленческими и производственными технологиями в настоящих Правилах понимается комплекс организационных мер по выполнению процессов управления и производства, состоящие из информационных, вычислительных, организационных, производственных и логических действий, выполняемых на предприятиях различного профиля по определенному алгоритму вручную или с использованием достижений науки, техники и общества в целом, направленных на повышение в организациях эффективности производства.
Управленческие и производственные технологии могут включать технологии, повышающие экономическую эффективность организации, в том числе автоматизированные системы управления, энергоэффективные, энерго, ресурсосберегающие, информационные технологии, Lean Кайдзен технологии, стандарты международной организации по стандартизации (ISO) в области социальной ответственности, охраны труда и предупреждения профессиональных заболеваний, проектного менеджмента, исследований, разработки и инновации, информационной технологии, энерго и эко-менеджмента, управления рисками, экологического менеджмента.
24. Грант на внедрение управленческих и производственных технологий предоставляется в виде возмещения части затрат на реализацию мероприятий, связанных с внедрением управленческих и производственных технологий, направленных на оптимизацию и рационализацию управленческого процесса. Размер гранта на внедрение управленческих и производственных технологий не должен превышать 40 (сорок) процентов от обоснованных заявленных затрат на внедрение управленческих и производственных технологий, но не более 15 000 000 (пятнадцати миллионов) тенге. Срок освоения гранта на внедрение управленческих и производственных технологий не должен превышать двенадцати месяцев со дня подписания договора.

25. Өтеу басқарушылық және өндірістік технологияны енгізу нәтижесі бойынша грант алушыға мониторинг нәтижелеріне байланысты күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
26. Басқарушылық және өндірістік технологияны енгізуге грант жобасының іске асыру нәтижелері:
1) атқарылған іс-шаралар туралы есеп, соның ішінде атқарылған жұмыстардың мәлімденген мақсаттарға, міндеттерге, басқарушылық және/немесе өндірістік технологияларды енгізуден күтілетін нәтижелерге сәйкестігі;
2) басқарушылық және өндірістік технологияны енгізу актісі;
3) басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуден кейін жетуге жоспарланған кәсіпорынның болжамды көрсеткіштерін көрсетумен басқарушылық және өндірістік технологияларды енгізуден күтілетін әсер туралы есеп болып табылады.
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға, консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
2-қосымша
Инновациялық гранттарды алуға кешенді өтінімді құруға қойылатын талаптар
1. Өтініш беруші кешенді өтінімді ұлттық институтқа берген жағдайда осы Ережелердің 40-тармағының 1)2)5)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, және таңдалған инновациялық гранттар түріне байланысты осы Ережелердің 41-44-тармақтарында көрсетілген қосымша құжаттарды ұсынады. Кешенді өтінішке барлық өтініш бойынша бірыңғай құжаттар беріледі:
1) осы Ережелерге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспардың жобасы (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымладауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады);
2) осы Ережелерге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жұмсалған шығындардың сметасы (шарттардың, келісімдердің көшірмелері, өзге жеткізушілердің балама бағалық-коммерциялық ұсыныстары, интернет ресурстарға сілтемелер, төлем шоттары және т.б.) қоса берумен шығындар сметасының жобасы (ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында сканерленген түрде ұсынылады).
2. Грантты алуға кешенді өтініш ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілінде қағаз тасымалдауышта екі данада (түпнұсқа және көшірме) және электронды тасымалдауышта ұсынылады (Word форматында)
3. Грантты алуға кешенді өтінімнің материалдары бірыңғай папкаға құрылып, беттері нөмірленуі және осы Ережелердің талаптарына сәйкес ресімделуі тиіс.

25. Возмещение осуществляется по результатам внедрения управленческих и производственных технологий грантополучателю поэтапно в соответствии с календарным планом по итогам мониторинга реализации этапов проекта.
26. Результатом реализации грантополучателем проекта по гранту на внедрение управленческих и производственных технологий являются:
1) отчет о выполненных мероприятиях, включая соответствия выполненных работ заявленным целям, задачам, ожидаемым результатам от внедрения управленческих и (или) производственных технологий;
2) акты внедрения управленческих и (или) производственных технологий;
3) отчет об ожидаемом эффекте от внедрения управленческих и (или) производственных технологий с указанием прогнозных показателей деятельности предприятия, планируемые к достижению после внедрения управленческих и (или) производственных технологий.
Приложение 2
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Требования к формированию комплексной заявки на получения
инновационных грантов
1. В случае подачи заявителем комплексной заявки заявитель предоставляет в национальный институт документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5)-9) пункта 40, а также в зависимости от выбранных видов инновационных грантов дополнительные документы, указанные в пунктах 41-44 настоящих Правил. При этом, к комплексной заявке подается единые по всей заявке:
1) проект календарного плана по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
2) проект сметы расходов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (также представляется на английском языке, на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG) с приложением документов, подтверждающие заявленные и (или) произведенные затраты (копии договоров, соглашений, альтернативные ценовые и (или) коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы, счета на оплату).
2. Комплексная заявка на получение гранта представляется на государственном или русском языках на бумажном носителе в двух экземплярах (оригинал и копия) и на электронном носителе (в формате Word).
3. Материалы заявки на получение гранта должны быть сформированы в единую папку, листы пронумерованы и оформлены в соответствии с требованиями настоящих Правил.

4. Инновациялық грантты бер туралы шарт жасасқан өтінім материалдары өтініш берушіге қайтарылмайды.
5. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың бастапқы деректердің, есептердің негіздемелердің толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді. Ұсынылған ақпаратта өтініш берушімен есептерде пайдаланылған деректердің көздері және есепті жүргізу күні көрсетіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға, консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
3-қосымша
Тәуелсіз сараптама жүргізу және тәуелсіз сарапшыларды іріктеуге қойылатын талаптар
1. Тәуелсіз сараптама жобаны орындау мақсаттылығының бағасы болып табылады. Тәуелсіз сараптаманы жүргізуге отандық және шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар жұмылдырылады.
2. Ұлттық институт, соның ішінде Кәсіпкерлердің ұлттық палаталарының ұсыныстарының, салалық қауымдастық негізінде сарапшыларды қосу туралы сыртқы тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылар тізімін қалыптастырады.
3. Өтініштерді сараптауға жұмылдырылатын тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылар болып табылатын жеке тұлғалар үшін келесі жалпы мамандандырылған талаптар орнатылады:
1) сарапшы ретінде шығуын болжап отырған білім саласында 5 (бес) жылдан кем емес тәжірибелік тәжірибесінің бар болуы;
2) ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуге қатысу және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаларды жүзеге асыру тәжірибесінің бар болуы.
4. Жобаларды отандық және шетелдік сарапшылармен тәуелсіз сараптама жүргізуді қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсету үшін жұмылдырылған заңды тұлғалар үшін келесі талаптар орнатылады:
1) сараптамалық ұйым ретінде шығуын болжап отырған сол салада немесе экономика саласында сараптамалық қызметтер көрсету нарығында 1 (бір) жылдан кем емес тәжірибесінің бар болуы;
2) тәуелсіз сарапшы ретінде шығуын болжап отырған сол салада немесе экономика саласында тәуелсіз сараптама үшін жұмылдырылған осы Ереженің 3-қосымшаның 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін 10 (он) отандық сарапшылардан кем емес қарым-қатынастық келісім-шарттың бар болуы;
3) растайтын құжаттары мен түйіндеме қосымшасы бар тәуелсіз сарапшы ретінде шығуын болжап отырған сол салада немесе экономика саласында тәуелсіз сараптама үшін жұмылдырылған осы Ереженің 3-қосымшаның 3 тармағының талаптарына сәйкес келетін 5 (бес) шетелдік сарапшылардан кем емес қарым-қатынастық келісім-шарттың бар болуы.

4. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта, не возвращаются заявителю.
5. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.
Приложение 3
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору
независимых экспертов
1. Независимая экспертиза является оценкой целесообразности выполнения проекта. К проведению независимой экспертизы привлекаются отечественные и зарубежные физические и (или) юридические лица.
2. Национальный институт формирует перечень внешних независимых отечественных и зарубежных экспертов, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций о включении экспертов.
3. Для физических лиц, являющихся независимыми отечественными и зарубежными экспертами, привлекаемых к экспертизе заявок, устанавливаются следующие общие квалификационные требования:
1) наличие практического опыта работы не менее 5 (пять) лет в той отрасли знаний, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
2) наличие опыта участия в проведении научно-технических и опытно-конструкторских работ и (или) реализации индустриально-инновационных проектов.
4. Для юридических лиц, привлекаемых для оказания услуг по обеспечению проведения независимой экспертизы проектов отечественными и зарубежными экспертами устанавливаются следующие требования:
1) опыт работы не менее 1 (одного) года на рынке оказания экспертных услуг в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве экспертной организации;
2) наличие договорных отношений с не менее чем 10 (десятью) отечественными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 Приложения 3 настоящих Правил, привлекаемыми для независимой экспертизы в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимой экспертной организации;
3) наличие договорных отношений с не менее чем 5 (пятью) зарубежными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 Приложения 3 настоящих Правил, привлекаемыми в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта, с подтверждающими документами и приложением резюме.

5. Өтінімнің тәуелсіз сараптамасын жүргізу үшін тәуелсіз сарапшылар жұмылдырылған кезде сараптамалық қызмет көрсетуге ұлттық институт анықтаған нысанға сәйкес ұлттық институт әрбір сарапшымен келісім-шарт жасайды.
Тәуелсіз сараптама жүргізу рәсімі уәкілетті органмен келісім бойынша ұлттық институтпен әзірленеді және бекітіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға, консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
4-қосымша
Нысан
Грант алуға
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ж.)
қажетті құжаттар пакетімен осы өтінімді келесі гранттарды алу үшін жібереді:
ұяшықтағы сәйкес грантты белгілеу
1 инженерлік-техникалық қызметкердің біліктілігін шетелде арттыру
2 шетелдік жоғарғы білікті мамандарын тарту
3 консалтингілік, жобалық және инжинирингілік ұйымдарды тарту
4 басқарушылық және өндірістік технологиялар енгізу
Көрсетілетін жобаның тақырыбы:
_____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
Жоба инновациялық гранттарды берудің басым бағытына жатады _____________________________________________________________________
инновациялық гранттарды берудің басым бағытын көрсету
Жобаның толық құны теңгемен (санмен және жазбаша):
Жобаны жүзеге асыруға өтінілген шығындар теңгемен (санмен және жазбаша):
Гранттың сұратылып отырған сомасы теңгемен (санмен және жазбаша):
Кешенді өтінім берген жағдайда жобаны жүзеге асыру мерзімі және гранттың сұралатын сомасы грант түрі бойынша жеке келесі нысан бойынша көрсетіледі:
Грант түрі
Жобаның толық құны, теңге
Жоба бойынша мәлімделген шығындар, теңге
Гранттың сұралынатын сомасы, теңге
Жиыны:
Жобаның мазмұны, мерзімінің негіздемесі және құны қосылған құжаттарда келтірілген. Көрсетілген ақпараттардың растығына кепіл беремін.
Сонымен қатар, ұлттық институтқа өтінім беру уақытында:
1) жеке меншік иесі және бірінші басшылары сыртқы басқару кезеңінде орналасқан, тарату үрдісінде орналасқан, немесе банкрот кезеңінде орналасқан, немесе дәрменсіздік (банкроттық) нәтижесінде таратылған, мүлкіне арест салынған және (немесе) экономикалық қызметі тоқтатылған жеке меншік иесі және/немесе заңды тұлғалар басшылары болып табылатын немесе болған заңды тұлға болып табылмаймыз;

5. При привлечении независимых экспертов для проведения независимой экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг, форма которого определяется национальным институтом.
Процедура проведения независимой экспертизы разрабатывается и утверждается национальным институтом.
Приложение 4
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение гранта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации или физического лица) Ф.И.О.
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых документов для получения гранта на:
отметить соответствующий грант в ячейке
1 повышение квалификации инженерно-технического персонала за рубежом
2 привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов
3 привлечение консалтинговых, проектных и инжиниринговых организаций
4 внедрение управленческих и производственных технологий
Тема представляемого проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Проект относится к приоритетному направлению предоставления
инновационных грантов
_____________________________________________________________________
Указать приоритетное направление предоставления инновационных
грантов
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
Заявленные затраты на реализацию проекта в тенге (в цифрах и
прописью):
Запрашиваемая сумма гранта в тенге (в цифрах и прописью):
В случае предоставления комплексной заявки полная стоимость
проекта, заявленные затраты по проекту, запрашиваемая сумма гранта
указывается в отдельности по видам грантов по следующей форме:
Вид гранта
Полная стоимость проекта, тенге
Заявленные затраты по проекту, тенге
Запрашиваемая сумма гранта, тенге
Итого:
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в
прилагаемых документах. Достоверность представленной информации
гарантируем.
А также подтверждаем, что на момент подачи заявки в
национальный институт:
1) не являемся юридическим лицом, собственником и первым
руководителем, которого являются или были собственниками и (или)
руководителями юридических лиц находящихся на стадии банкротства,
либо ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество
которых наложен арест;

1. ТАӘ_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
р/с №
Лауазымы
Осы бағыт бойынша қызмет көрсету саласындағы жұмыс өтілі
Диплом, куәлік және басқа білім туралы құжаттар бойынша біліктігі немесе мамандығы
Мамандық бойынша категориясы, санаты, сыныбы (бар болған жағдайда)
Азаматтық
1
2
3
4
5
6
2. Нұсқаулар бойынша мәліметтер.
Басқа заңды және жеке тұлғалардың нұсқаулық хаттарын,
пікірлерін атап шығу және қосу.
Біліктілік туралы барлық мәліметтердің нақтылығын растаймын.
Ұйым басшысы
_____________ ___________________________
(қолы)            (ТАӘ)
М.О. (бар болған жағдайда)
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға,консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
9-қосымша
Жұмылдырушы компанияның біліктілігі және қызметкерлердің тәжірибесі туралы мәліметтер
(өтініш берушінің бланкісінде толтырылады)

1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
№ п/п
Должность
Стаж работы в сфере оказания услуг по данному направлению
Квалификация или специальность по диплому, свидетельству и другим документам об образовании
Категория, разряд, класс по специальности (при наличии)
Гражданство
1
2
3
4
5
6
2. Сведения о рекомендациях.
Перечислить и приложить рекомендательные письма, отзывы других
юридических и физических лиц.
Достоверность всех сведений о квалификации подтверждаю.
Руководитель организации
___________ _________________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Приложение 9
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Сведения о квалификации привлекаемой
компании и опыта сотрудников
(заполняется на бланке заявителя)

1. Компанияның атауы___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Компанияда соңғы ______ жыл аралығында көрсетілген ұқсас
қызметтер көлемі (грант түріне тәуелді)
Көрсетілген қызметтерің атауы
Тапсырыс берушілер атауы және олардың телефон нөмерлері
Қызметті көрсеткен орын және жыл
Келісім-шарт құны, теңге (көрсетілмеуі мүмкін)
1
2
3
4

1. Наименование компании_______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Объем аналогичных услуг, оказанных компанией в течение
последних ______ лет (в зависимости от вида гранта)
Наименование оказанных услуг
Наименование заказчиков и номера их телефонов
Место и год оказания услуг
Стоимость договора, тенге (может не указываться)
1
2
3
4

4. Нұсқаулар бойынша мәліметтер.
Басқа заңды және жеке тұлғалардың нұсқаулық хаттарын,
пікірлерін атап шығу және қосу.
Біліктілік туралы барлық мәліметтердің нақтылығын растаймын.
Ұйым басшысы
_____________ ___________________________
(қолы)           (ТАӘ)
М.О. (бар болған жағдайда)
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға,консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
10-қосымша
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАР ЖОБАСЫ
Жобаның атауы: _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
р/с
Жұмыстың атауы және олардың негізгі кезеңдері
Жұмысты орындау мерзімі (ай)
Кезеңнің есептік бағасы (теңге)
Есептіліктің формасы және түрі
1
2
3
4
5
1
Грант түрінің атауы:
2
Грант түрінің атауы:
Ескерту: Күнтізбелік жоспар жобасында гранттың әрбір түрі
бойынша жобаны жүзеге асырудың 3 (үштен) көп емес кезеңі көрсетіледі.
Ұйым басшысы
_____________ ___________________________
(қолы)               (ТАӘ)
М.О.
Инженерлік-техникалық қызметкерлердің
біліктілігін шетелде арттыруға, шетелдік жоғары
білікті мамандарды жұмылдыруға,консалтингілік,
жобалық инжинирингілік ұйымдарды жұмылдыруға,
басқарушылық және өндірістік технологияларды
енгізуге инновациялық гранттар беру ережесіне
11-қосымша
ШЫҒЫНДАР СМЕТАСЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Грант түрінің атауы: __________________________________________
Жұмысты орындауға шығындар
Шығын соммасы, теңге
Жұмыстар кезеңдері
Баға белгілеу бойынша анықтамалар
Есептеуде пайдаланылатын деректер көзі
Шығындар - БАРЛЫҒЫ:
соның ішінде салалар бойынша -
Анықтамалық:
қаржыландырудың
басқа көздері
есебіндегі шығындар -
БАРЛЫҒЫ:
олардың ішінен:
- жеке құралдары
- басқалар (қандай екенін көрсету)
Грант түрінің атауы:_________________________________________________
Жұмысты орындауға шығындар
Шығын соммасы, теңге
Жұмыстар кезеңдері
Баға белгілеу бойынша анықтамалар
Есептеуде пайдаланылатын деректер көзі
Шығындар - БАРЛЫҒЫ:
соның ішінде салалар бойынша -
Анықтамалық:
қаржыландырудың басқа көздері есебіндегі шығындар -
БАРЛЫҒЫ:
олардың ішінен:
- жеке құралдары
- басқалар (қандай екенін көрсету)
Есептеу жүргізу күні
Ескерту: Әрбір шығындар салалары бойынша өтініш беруші
есептеуде пайдаланылған деректер көздерін, баға белгілеудің мағынасын
ашуды көрсетеді.
Әрбер грант түрі бойынша шығындардың жеке смета формасы толтырылады.
Жоба басшысы _____________ _____________
(қолы)        (ТАӘ)
Экономист ______________ _____________
(қолы)         (ТАӘ)
Өтініш беруші ұйымның басшысы _____________ _____________
(қолы)         (ТАӘ)

4. Сведения о рекомендациях.
Перечислить и приложить рекомендательные письма, отзывы других
юридических и физических лиц.
Достоверность всех сведений о квалификации подтверждаю.
Руководитель организации
_____________ _______________________________________
(подпись)                  (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Приложение 10
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Форма
ПРОЕКТ КАЛЕНДАРНОГО ПЛАНА
Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
№ пп
Наименование работ по договору и их основных этапов
Срок выполнения работ (месяцев)
Расчетная цена этапа (тенге)
Форма и вид отчетности
1
2
3
4
5
1
Наименование вида гранта:
2
Наименование вида гранта:
Примечание: В проекте календарного плана по каждому виду ранта
указывается не более 3 (трех) этапов реализации проекта.
Руководитель организации
____________ ____________________________________
(подпись)                (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Приложение 11
к Правилам предоставления инновационных
грантов на повышение квалификации
инженерно-технического персонала за рубежом,
привлечение высококвалифицированных
иностранных специалистов, привлечение
консалтинговых, проектных инжиниринговых
организаций, на внедрение управленческих и
производственных технологий
Форма
ПРОЕКТ СМЕТЫ РАСХОДОВ
Наименование проекта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наименование вида гранта: ___________________________________________
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат, тенге
Этапы работ
Пояснения по ценообразованию
Источник данных, используемый в расчетах
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям-
Справочно: затраты за счет других источников финансирования -
ВСЕГО:
из них:
- собственные средства
- прочие (указать какие)
Наименование вида гранта: ___________________________________________
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат, тенге
Этапы работ
Пояснения по ценообразованию
Источник данных, используемый в расчетах
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям-
Справочно: затраты за счет других источников финансирования -
ВСЕГО:
из них:
- собственные средства
- прочие (указать какие)
Дата проведения расчета
Примечание: По каждой из статей затрат заявитель указывает
источники данных, использованных в расчетах, расшифровку
ценообразования.
По каждому виду гранта заполняется отдельная форма сметы
расходов.
Руководитель проекта         _____________ __________________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
Экономист                    _____________ __________________________
(подпись)          (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя ___________ ______________________
(подпись)         (Ф.И.О.)